Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Stożek rogówki  (Przeczytany 9440 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Stożek rogówki
« dnia: Luty 07, 2006, 01:17:34 am »
Co to jest stożek rogówki?

Słowo keratoconus wywodzi się z dwóch greckich słów: kerato - które oznacz rogówkę i konos, który tłumaczy się jako stożek. Keratoconus, albo też stożek rogówki jest chorobą, w której normalny okrągły kształt rogówki staje się zniekształcony. Rozwija się podobne do stożka wybrzuszenie powodujące znaczące pogorszenie widzenia.
To zniekształcenie może być porównane do patrzenia na znak uliczny przez szybę samochodu podczas jazdy w ulewnym deszczu. Postęp choroby SR jest zazwyczaj powolny i może zatrzymać się na każdym stopniu od umiarkowanego do poważnego. Gdy choroba narasta, rogówka wybrzusza się i staje się coraz cieńsza, stopniowo osiągając nieregularny kształt i czasami tworząc blizny.
Jednakże by zrozumieć SR musimy najpierw zrozumieć sposób, w jaki oko umożliwia nam widzenie i role jaka odgrywa w tym procesie rogówka.
Więcej informacji
Cytuj

 Wstęp
 Jak funkcjonuje oko
 Co to jest stożek rogówki
 Rogówka
 Co powoduje stożek rogówki
 Kto choruje na stożek rogówki
 Oznaki i symptomy
 Leczenie SR
 Na czym polega operacja przeszczepu rogówki
 Życie ze stożkiem rogówki
 Ty, Twój okulista i Twoje oczy
 Stożek rogówki i badania naukowe

Nowa metoda leczenia stożka rogówki
2006-01-27
Polscy pacjenci cierpiący na schorzenie zwane stożkiem rogówki mogą skorzystać z nowej formy leczenia - informuje prof. Jerzy Szaflik z Akademii Medycznej w Warszawie. Pierwsze zabiegi przy użyciu metody Intacs przeprowadzono 27 stycznia w jednej z warszawskich klinik.

Nowa metoda leczenia stożka rogówki polega na wszczepieniu do oka specjalnych plastikowych segmentów, które zmieniają kształt rogówki na prawidłowy, umożliwiający ostrzejsze widzenie.

W Europie Zachodniej metodę tę stosuje się już od czterech lat, w Polsce zoperowano pierwszych trzech pacjentów.

"Są dwa rodzaje segmentów stosowanych w tego typu operacjach, my wykorzystujemy pierścienie o nazwie Intacs. Cały zabieg trwa zaledwie pół godziny" - powiedział Szaflik. Podkreślił jednak, że nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody - zalecana jest osobom, u których schorzenie nie jest jeszcze zbyt zaawansowane. Ograniczeniem może być też cena zabiegu - ok. 6 tys. zł.

Dotychczas stożek rogówki można było w Polsce wyleczyć tylko poprzez przeszczep rogówki. Pozyskanie rogówki do przeszczepu okazywało się jednak bardzo trudne w polskich warunkach.

"Teraz pacjenci z mniej zaawansowanym stożkiem mają alternatywę - mogą starać się o zabieg wszczepienia pierścieni. Rocznie można w Polsce wyleczyć ok. 200-300 osób" - szacuje chirurg.

Stożek rogówki jest często wadą wrodzoną. Jest to zmiana kształtu rogówki, która sprawia, że człowiek widzi nieostro - jak w źle dobranych okularach. Choroby nie można skorygować za pomocą okularów, jedynie przez specjalne tzw. twarde soczewki kontaktowe. "Nie każdy może je jednak nosić, a ich stosowanie przez zbyt długi czas zwiększa ryzyko powikłań" - tłumaczy Szaflik.

Według niego, na razie z nowej metody będzie można skorzystać tylko w Warszawie. "Wymaga ona nie tylko przeszkolonych chirurgów ale przede wszystkim specjalistycznego i kosztownego sprzętu" - zaznacza prof. Szaflik, który wraz z dr Iwoną Liberek i specjalistą z Włoch prof. Aleksandro Mularonim przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi.
zr.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

Laser na ratunek stożkom
Cytuj
Ponad 20 tysięcy Polaków ma problem z ostrością widzenia spowodowany tzw. stożkiem rogówki. Stożek rogówki to uwypuklenie, które sprawia, że widzimy jak w źle dobranych okularach. Ta choroba dotyka ludzi w różnym wieku. Większość to po prostu wada wrodzona, która z czasem zaczyna przeszkadzać.(...)

Stożek rogówki czyli keratoconus (z greckiego: kerato- rogówka i konos- stożek) to choroba, w której powstaje zniekształcenie kształtu rogówki.
Zniekształcenie to przypomina wyglądem stożek. I znacznie pogarsza widzenie.

Objawy, które możesz sam zauważyć:
- rozmazanie, zniekształcenie widzenia
- tzw. nagła hydropia – zamglenie widzenia, które może utrzymywać się do kilku tygodni.
- w zaawansowanym stadium choroby: znaczne upośledzenie widzenia.

Choroby rogówki
Cytuj
STOŻEK ROGÓWKI- Polega on na tworzeniu się w części środkowej rogówki uwypuklenia w kształcie stożka. Jest to wada wrodzona, a pierwsze objawy mogą występować w pierwszych latach życia. Obniżenie ostrości wzroku związane z ta wadą daje się jednak zauważyć dopiero w późniejszych latach życia. Leczenie stożka rogówki polega na stosowaniu twardych szkieł kontaktowych, a przy znacznym obniżeniu ostrości wzroku wskazane jest leczenie operacyjne.

Nowinki
Cytuj
:: Marzec 2005
Brytyjscy okuliści przedstawili przypadek dziecka, który potwierdza, iż wcześniejsze zaczerwienienie oka i tarcie może wywołać stożek rogówki

Keratoconus - diagnostyka i soczewki kontaktowe
Cytuj
Stożek rogówki zalicza się do postępujących dystrofii rogówki, których źródłem są wrodzone zaburzenia przemiany materii.
Najczęściej spotykana definicja choroby brzmi: "centralne niezapalne ścieńczenie i uwypuklenie rogówki".Postępujący proces zmian zwyrodnieniowych prowadzi do deformacji,a następnie mętnienia najważniejszej optycznie części oka. Zmiany te doprowadzają do obniżenia ostrości wzroku u młodych ludzi.
Objawy początkowe są dość charakterystyczne, a pomimo to często wczesne postacie stożka rogówki pozostają nierozpoznane.

Jakie soczewki zaproponowałby Pan osobie ze stożkiem rogówki?  
Cytuj
W przypadku stożka rogówki jedynym wyborem są soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne. Jedynie takie soczewki są w stanie poprawić ostrość widzenia i jednocześnie zapewnić właściwe ich ułożenie na oku oraz zapewnić właściwy dopływ tlenu dla rogówki.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline maggie

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Stożek rogówki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2006, 09:06:37 pm »
witam
ja mam zaszczyt zyc z ta okropna wada jaka jest stozek rogowki.
powiem ze to nic przyjemnego ale o tym mozecie poczytac: www.srogowki.republika.pl
zapraszam zainteresowanych do lektury

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Stożek rogówki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2006, 02:03:16 am »
Witaj maggie :P

Dzięki za podanie strony.Informacji sporo jest   :)
Mam pytanie do Ciebie .
Wcześniej podając informacje podałam i taką :
Cytuj
:: Marzec 2005
Brytyjscy okuliści przedstawili przypadek dziecka, który potwierdza, iż wcześniejsze zaczerwienienie oka i tarcie może wywołać stożek rogówki

Czy orientujesz,jak wygląda sytuacja dzieci ze stożkiem rogówki.
Czy są takie dzieci?
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Odp: Stożek rogówki
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2012, 01:54:10 pm »
U mojej Martoli zdiagnozowano w czerwcu ostry stożek rogówki  :( Oczywiście intensywne leczenie farmakologiczne ,kontrole w klinice okulistycznej co drugi dzień (bo stan groził perforacji rogówki i wypłynięciem płynu ocznego ) na tym etapie udało nam się opanować zagrożenie ,opanować zbyt duże ciśnienie w oku ,zamglenie rogówki po woli się zmniejsza, wpisano nas na listę oczekujących na przeszczep rogówki i czekamy  :( W dalszym ciągu leczenie 12 różnymi kroplami,żelami,lekami doustnymi, kontrole co drugi dzień - w czwartek konsylium w sprawie dalszego postępowania z Martą - zobaczymy co powiedzą.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Stożek rogówki
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2012, 05:45:05 pm »
ilonadora- jak sytuacja z Twoją Martolką?
Czy udało się uniknąć operacji?

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Odp: Stożek rogówki
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2013, 11:36:23 pm »
Witam ! Soniu nie udało się -Warszawa mi pod koniec grudnia przysłała potwierdzenie że Marta jest na liście oczekujących do przeszczepu rogówki ,chodzimy raz w tygodniu na kontrolę i po leki ,ma zwolnienie na razie na rok czasu z wszelkich ćwiczeń nawet korekcyjnych i czekamy -niestety z tego co wiem nasze realia są takie że czas oczekiwania może być nawet dwuletni więc czekamy....
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach