Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Zajęcia rewalidacji indyw i wczesne wspomaganie rozwoju  (Przeczytany 156501 razy)

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Zajęcia rewalidacji indyw i wczesne wspomaganie rozwoju
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 26, 2005, 11:06:20 pm »
Zajęcia wspomagające dla dzieci

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/13584
Uczeń niepełnosprawny szkoły integracyjnej oprócz codziennych lekcji ma możliwość uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych i specjalistycznych zajęciach wspomagających. Decyzję o umieszczeniu dziecka w klasie integracyjnej podejmuje się na podstawie orzeczenia do kształcenia specjalnego, wydanego przez uprawnione poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 04, 2005, 01:14:14 pm »
MENiP
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)z dnia 18 stycznia 2005 r.w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych

Na stronach MENiPs-u znajdziesz najnowsze z kwietnia 2005 r. rozporządzenie w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
Ciekawa jestem co Wam się uda osiągnąć? I czy znów jedyną odpowiedzią urzędników będzie: brak finansów...

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)z dnia 4 kwietnia 2005 r.
w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci

W Mojej Poradni opieramy się na:
Rzporządzeniu Ministra Edukacji Nardowej i Sportu z dnia 04.kwietnia 2005r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
Dz. U. Nr 68, poz. 587

Samorząd terytorialny prowadzący szkoły otrzymuje z budżetu państwa, na każdego ucznia, tzw subwencję oświatową.
Subwencja na uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (niepełnosprawnych) jest czterokrotnie wyższa niz na dziecko zdrowe.

Na zdrowe dzieci w wieku przedszkolnym samorzad nie otrzymuje subwencji, ponieważ uczęszczanie do przedszkola nie jest obowiązkowe.
Natomiast na dzieci niepełnosprawne subwencja przysługuje-jest to forma wspomagania rozwoju.

Jak mam zacząć, jak prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem upośledzonym w stopniu głebokim?
dzieci sprawne inaczej
Na forum liteka.pl

Pedagogika.com

Publikacje edukacyjne
dziedzina, przedmiot: pedagogika specjalna, oligofrenopedagogika, logopedia

Rewalidacja indywidualna w szkole podstawowej dla upośledzonych umysłowo
W szkole dla uczniów upośledzonych umysłowo istnieje odrębny przedmiot rewalidacja indywidualna.
Rewalidacja indywidualna jest podstawową formą specjalistycznej pomocy dzieciom upośledzonym umysłowo, które mają trudności w opanowaniu materiału nauczania oraz w nawiązywaniu kontaktów społecznych z powodu różnych wad i zaburzeń,
Można powiedzieć, że jest blokiem zajęć wspomagających rozwój dziecka - wspomagających, kompensacyjnych i usprawniających.

Podstawą do zakwalifikowania ucznia do określonej formy zajęć rewalidacyjnych powinna być diagnoza pedagogiczno-psychologiczna.

Zajęcia rewalidacjyne  to ogół ćwiczeń które się stosuje do możliwości danego ucznia, a nie według klasy do której uczęszcza.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://smyki.pl/domeny/synek.pl/radus/index.php
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 04, 2005, 09:56:42 pm »
Czy ponizsze rozporządzenie jest aktualne czy były jakieś późniejsze zmiany.

Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 1997 w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonej w stopniu głębokim.
rozporządzenie z 30 stycznia 1997

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 05, 2005, 12:16:43 am »
Zerknij Radus wyżej
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)z dnia 4 kwietnia 2005 r.
W Mojej Poradni opieramy się na:
Rzporządzeniu Ministra Edukacji Nardowej i Sportu z dnia 04.kwietnia 2005r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
Dz. U. Nr 68, poz. 587

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 10, 2005, 08:42:06 am »
Jestem po rozmowie tel. z PPP, gdzie moja Monika uzyskała Orzeczenie o kształceniu specjalnym mieszcząc się po testach do lekkiego stopnia upośledzenia.
Ma też zgodę z Oświaty z ub.roku na podjęcie nauki w szkole z klasą integracyjną.
Żeby dziecko mogło korzystać z indywidualnych zajęć rewalidacyjnych NIEZBĘDNY jest stosowny zapis w tym własnie Orzeczeniu.
Okazuje się, że dziecko posiadające już to Orzeczenie nie musi być ponownie testowane.
Wystarczy złożyć Wniosek w PPP o uchylenie poprzedniego Orzeczenia a dopisanie informacji o indywidualnych zajęciach rewalidacyjnych (np. logopeda, usprawnianie ruchowe itp) oraz ważna rzecz : żeby była podana ilosć takich godzin).
Już w te środę jestem umówiona z PPP na zmianę orzeczenia.

a teraz z Netu wypowiedź pani z PPP:

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na określony rodzaj niepełnosprawności określa

- "typ" czy "poziom" kształcenia
- proponowany typ placówki do której powinno uczęszczać dziecko: szkoła/przeszkole specjalne, integracyjne czy ogólnodostępne

(na marginesie: w mojej poradni w większości podajemy dwie placówki, np .przedzkole specjalne lub integracyjne, lub integracyjne lu ogólnodostępne itp. - zawsze zgodnie z ustaleniami z rodzicami, bo niezależnie od tego co ja myslę, decyzję o kształceniu dziecka podejmuje rodzic).

Orzeczenie "S" jest również podstawą do wnioskowania przez rodzciów o indywidualne zajęcia rewalidacyjne (ich form jest wiele np. logopedyczne, usprawniania ruchowego, alternatywnej komunikacji itp).

W praktyce można uzyskać do kilku godzin w tygodniu, ale może to też być tylko jedna godzina (kasa,kasa,kasa).

Orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego wydawane jest wyłącznie dzieciom (zapis prawny), których stan zdrowia uniemozliwia lub znacznie ogranicza uczęszczanie do szkoły. To bardzo ważne - w orzeczeniu trzeba niejako udowodnić, że stan zdrowia dziecka takie ograniczenia powoduje. Orzeczenie to wydaje się na wniosek rodzica i lekarza. Podstawą jest zaświadczenie lekarskie!!! okreslające że przez co najmniej 21 dni dziecko nie będzie zdolne do uczęszczania do szkoły. Oczywiście lekarz może wnioskować nawet o kilka lat nauczania ind (pod warunkiem, że to uzasadni). Nauczanie ind. nie może być dodatkowym "douczaniem", wyklucza obecność dziecka w szkole na wszystkich lekcjach, co biorąć pod uwagę fakt, że jego stan zdrowia uniemozliwia lub ogranicza uczęszczanie do szkoły. Dziecko ma natomiast prawo dochodzenia do szkoły na niektóre lekcje w ramach integracji.
Piszę cały czas szkoła - bo (i tu może wiele z Was zdziwię) prawo jest napisane tak, że nie ma podstawy prawnej przyznania n.ind. dla przedskolaka. Do niedawna było to mozliwe -tylko dla 6-latków w "zerówce" - obecnie wyłacznie na w "zerówkach" przy szkołach specjalnych (jak będziecie chciały wiedzieć dlaczego mogę napisać kiedy indziej). Nie pytajcie co o tym mysle - cieszę się że dyrektor mojej poradni świadomie łapie prawo i nasz zespół orzekający takie orzeczenia dla "zerówkowiczów" wydaje.

I wreszcie wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Stanowi swojego rodzaju nowinke. Realizują je wyłacznie nieliczne placówki (niejasności prawne) - trzeba wiedzieć kto w rejonie prowadzi ten program bo jest to dodatkowe, nieobowiązkowe, zadanie przedzkola/szkoły czy poradni. Aby je uzyskać (a jest to 6-8 godzin indywidualnej pracy z dzieckiem w miesiącu, niestety) trzeba złożyć wniosek do zespołu orzekającego poradni o wydanie opinii w spr. wczesego wspomagania.
My wydajemy niechętnie. Tylko dlatego że naraża rodziców na wiele stresów i porażek, poczucia bezsilności. Bo ponieważ nie ma kto tego realizować rodzice zostają z "papierem". Najpierw sprawdzamy placówki potem - jesli są chętne wydajemy opinię.
Strasznie dużo napisałam. Przepraszam jesli przynudziłam. Pozdrawiam i posyłam dużo ciepłych mysli wszystkim Forumowiczom.
Beata

rozporządzenie o zatrudnieniu nauczycieli mówi wyraźnie, że . Ale w przypadku zajęć logopedycznych - wystarcpracę rewalidacyjną może prowadzić z dzieckiem wyłącznie nauczyciel ze specjalistycnym przygotowaniem, a tu wymogiem jest kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki (nie wystarczają kursydoskonalące)zy "zwykły" logopeda, bo logopedia już sama w sobie jest specjalizacją.
Zatrudnienie zależy od dyrektora PP, no i oczywiście od organu prowadzącego (gmina), choć ten ostatni interesuje się raczej kosztami nie kwalifikacjami.
W praktyce szkół i przedszkoli spotykam się nadal z sytuacjami, gdy zajęcia rewalidacyjne prowadzą nauczyciele bez przygotowania w rozumieniu prawnym. I fakt, że czasem radzą sobie lepiej niż ci wyspecjalizowani ... źródło
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 11, 2005, 08:30:39 pm »
A ja mam orzecznie o przyznaniu indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla Radka. Dziś byłam w wydziale edukacji gdzie wielmożny pan naczelnik powiedział że indywidualne zajęcia w domu mu się nie należą bo ma 3 lata a zajęcia są dla dzieci od 6 lat. :evil:  Spodziewałam się wprawdzie problemów ale z innego powodu chodzi mi o ilość godzin a tymczasem do tego nawet nie dzoszłam w naszej rozmowie. Przy rozmowie był akurat obecny pan burmistrz co się tam przypadkiem przypętał i widząc moje zdenerwowanie zaczał mnie uspokajać, że oni sprawdzą przepisy bo być moze PPP wystawiła orzeczenie nie do końca zapoznajac się z przepisami. Mówie, ze jasno te sprawe rozwiązuje rozporzadzenie ministra edukacji z 04.05. 2005  zrobili oczy że wiem o rozporządzeniach i ze nie trafili na jelenia. Pomimo to nadal naczelnik szedł w zaparte że moga Go przydzielić do przedszkola integracyjnego(tak naprawde do pseudo integracyjnego) ale i tak nie ma miejsc. To mówie, żeby Go przyjeli do przedszkola tam zatrudnią fachowca i będzie do domu przryjeżdzał. Absolutnie nie ma takiej możliwości.Naczelik uparty jak osioł i niereformowalny! Burmistrz stwierdził, że zapoznają się ze sprawą i przepisami i do mnie zadzwonią. Dam im tydzień czasu i wkraczam do akcji ale wczesniej musze się zaopatrzyć w jakiś ładunek wybuchowy i puszcze wszystko z dymem.

Człowiekowi ręce juz opadają. Najpierw samemu trzeba wyniuchać, że są możliwe takie zajęcia, potem trzeba uświadomić panie w PPP że Radkowi coś takiego się należy, potem panie uświadamiają się gdzieś tam a teraz musze uświadamiać urzędasów i wskazywać rozporządzenie. Powinnam chyba wziąsć za to jakieś wynagrodzenie.

Powiedzcie mi co oni tam robią? Naprawde tylko pierdzą w stołki? Przecież oni muszą być na biezaco!

Cały dzień jestem tak zdenerwowana że się trzęse. No i po nocy na pewno nie zasne będe obmyślać strategie na następne starcie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 11, 2005, 09:12:08 pm »
Zawsze znajdą wykręt byle budżetu nie ruszyć.  :evil:

Raduś -ja podobnie jak Ty "studiuję prawo" i naprawdę nie tylko oświatowe.
W obecnych czasach fundamentem jest znajomość prawa i dreptanie o jego respektowanie.
Urzędasy nie lubią mądrzejszych od siebie  :D  , ale jak masz kontrargument zawarty w danym Dz.U. i pozycji - to masz światełko u celu walki.
Wszystko dawaj na piśmie, za potwierdzeniem z datą, pieczątką i podpisem.
Jak pisałam -rano śmigam do PPP, ale to nie koniec, bo potem Oświata powinna dać kolejną zgodę na zapewnienie funduszy na ten cel w szkole.
Z góry wiem jaka będzie odpowiedź-brak funduszy  :wink:  choć Szkoła juz daje Monice mojej te zajęcia z puli Dyrektorskiej.
Oświata zawsze twierdzi, że fundusze na ten cel leżą w gestii Dyrekcji Szkoły.
Więć sobie popiszemy wyżej, wyżej...

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 12, 2005, 11:36:12 am »
Mnie gość zdenerwowal strasznie swoim podejściem. Mógł powiedzieć ze musi sprawdzić w przepisach zorientować sie jak może mi pomóc i się ze mną skontaktuje. A on nie bo nie i koniec! Ma teraz ze mną przechlapane. Dzwoniłam dziś do kuratorium w Tarnowie gdzie mily pan mnie poinformowal ze w domu zajęcia indywidualne się należą. Ma zadzwonić jeszcze jutro ma mi powiedzieć na co konkretnie się powoływać żeby mieć atuty do rozmowy z naczelnikiem.Nie wiem może będę musiała zrobić mu wykład z prawa oświatowego. :lol:
Pan w kuratorium powiedzial mi jeszcze że aktualne jest to rozporządzenie.
Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 1997 w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonej w stopniu głębokim.
tutaj
a tam to już napisane tak wyrażnie że wyrażniej chyba nie można. Ale jak urzędasy nie mają czasu czytać to nie wiedzą. Ale ja myśle że dobrze wiedzą tylko udają głupków. Powiemy że nie, baba da sobie spokój i po problemie. Z tym ze ja nie dam spokoju.

Wiecie co jestem taka mądra bo mam internet i Was. Zawsze dostanę jakąś rade i wsparcie.  Ale ile jest matek chorych dzieci które nie maja nawet kompa nie mówiąc o internecie. O wielu rzeczach nie wiedzą. Ja też bym nie wiedziala bi nikt o tym nie mówi.
Radek jest 1 dzieckim które dostalo takie orzeczenie bo nikt do tej pory sie nie starał. Nie staral bo nie wiedział.
 Ja juz dawno pytałm czy są jakieś zajęcia dla takich dzieci jak Radek powiedziano mi w PPP że dopiero od 6 lat. Daląm sobie spokój bo jak w PPP tak mówią to chyba wiedza co  mówią. Przypadkiem w necie znalazląm info że jest inaczej.
Zadzwoniłam do PPP i mówie że chcę takie zajęcia bo przeczytałąm rozporzadzenia i wiem że mi sie należą to już była inna gadka.

I od tej pory nie wierze ślepo w to co mówi urzędnik.

Ale sie rozpisalam ale sie troche wyżyłam i mi lżej.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 12, 2005, 12:07:55 pm »
kakadu napisała w wątku
........Soniu, u nas rewalidacji jest stanowczo za mało. Klasa integracyjna powstała, ale jak zwykle wszystko rozbija się o fundusze. Mam z koleżanką po jednej godzinie rewalidacji tygodniowo na dwójkę naszych dzieci, ale ani godziny terapii (bo już jest za dużo dzieci z innych klas i z terapii robią się wyrównawcze). Traktują naszą klasę jakby wszystkie dzieci były u nas super (oprócz tych z orzeczeniami). A to jest klasa jak każda inna, nie mamy dzieci spacjalnie wybranych (i to nam się podoba). Jednak są takie co potrzebują dodatkowych godzin reedukacji. W klasie mamy dziewczynkę z porażeniem mózgowym trójkończynowym i dziewczynkę z up. w st. umiarkowanym oraz chłopca z ADHD.........

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 12, 2005, 12:31:10 pm »
Wróciłam z PPP.  :D

Złożyłam swoją prośbę na specjalnym druku w PPP z prośbą o uchylenie poprzedniego Orzeczenia z PPP i dopisanie! konieczności z korzystania z zajęć rewalidacji indywidualnej wraz z podaneim ilosci godzin.
Także z zmianę schorzenia z  samego zD- na zD+ pogorszenie wzroku u Moniki.  
To da schorzenie sprzężone a to już inaczej kwalifikuje się do zajęć rewalidacji indywidualnej. To mają być zajęcia z panią wspomagającą z klasy Moniki  po godzinach lekcji-czyli uzupełnianie jej braków rozwojowych a przez to wspomaganie edukacji.
 Za tydzień-do 2 tyg będę miała nowe Orzeczenie z odpowiednim wpisem. Dałam zdjęcia wydrukowane jak z Moniką pracujemy w domu - mają to umieścić jako sugestię do szkoły z wykorzystaniem komputera.

Proces kształcenia i proces rewalidacji osób niepełnosprawnych intelektualnie są ściśle ze sobą powiązane.
Kształcenie powinno rozbudzać, rozwijać i utrwalać w każdym dziecku choćby najmniejsze zdolności, które posiada, by poprzez współdziałanie z innymi, uczyło się pojmować świat.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego intelektualnie proces edukacji wymaga specjalnych środków oddziaływania, gdyż dziecko nie może sprostać oczekiwaniom i wymaganiom otoczenia. Potrzebna jest wówczas pomoc korekcyjna, kompensacyjna i usprawniająca realizowana w ramach zajęć rewalidacji indywidualnej.

W szkole dla uczniów upośledzonych umysłowo istnieje odrębny przedmiot rewalidacja indywidualna.
Rewalidacja indywidualna jest podstawową formą specjalistycznej pomocy dzieciom upośledzonym umysłowo, które mają trudności w opanowaniu materiału nauczania oraz w nawiązywaniu kontaktów społecznych z powodu różnych wad i zaburzeń,
Można powiedzieć, że jest blokiem zajęć wspomagających rozwój dziecka - wspomagających, kompensacyjnych i usprawniających.

Podstawą do zakwalifikowania ucznia do określonej formy zajęć rewalidacyjnych powinna być diagnoza pedagogiczno-psychologiczna.

Podstawowym celem oddziaływań rewalidacyjnych jest rozwój i aktywizowanie tych wszystkich właściwości intelektualnych i osobowościach ucznia, które umożliwiają mu pełne uczestnictwo w procesie dydaktyczno-wychowawczym realizowanym w szkole, a w dalszej kolejności przygotowują do dorosłego życia.
Pojęcie rewalidacja oznacza dążenie do przywrócenia dziecku upośledzonemu pełnej sprawności intelektualnej i społecznej.
Czy jest to możliwe? Niestety nie.
Dziecko nadal będzie upośledzone umysłowo, natomiast właściwie prowadzona rewalidacja pomoże podnieść jego stopień funkcjonowania intelektualnego i społecznego. Zatem zadaniem rewalidacji jest przywrócenie osobie upośledzonej umysłowo możliwości uczestniczenia w życiu społecznym, kulturalnym oraz przygotowanie do pracy dającej podstawę do zarobienia i utrzymania się materialnego w przyszłym dorosłym życiu.

Organizując zajęcia z dziećmi specjalnej troski należy przestrzegać zasad obowiązujących w pedagogice specjalnej. O.Lipkowski wprowadził następujące zasady

zasadę akceptacji - stosując tę zasadę mamy na względzie potrzebę bezpieczeństwa dziecka, uznanie jego wartości, poczucia godności, szacunku, przynależności
zasadę pomocy - obliguje do takiego organizowania warsztatu pracy, metod, aby dopomóc dziecku w realizacji potrzeby nabywania nowych wiadomości i umiejętności
zasadę indywidualizacji - przypomina nam o obowiązku dostosowania wymagań, metod, celów kształcenia do indywidualnych potrzeb dziecka.
Zasadę terapii pedagogicznej - mając na uwadze tę zasadę powinniśmy dbać o eliminowanie poczucia lęku, niepewności, dążyć do harmonijnego rozwoju dziecka, na tej bazie kształtować właściwą motywację ucznia w podejmowaniu dalszych wysiłków w nabywaniu wiadomości i umiejętności.
Nauczyciel ma prawo wyboru szczególnych metod, form pracy i środków dydaktycznych, kierując się ich skutecznością. Obowiązuje go jednak stosowanie podanych niżej metod na każdym etapie pracy, począwszy od etapu planowania.
1. Zasady gruntownej znajomości dziecka i przychodzenie mu z racjonalna specjalistyczna pomocą
2. Zasady dostosowania poczynań pedagogicznych do możliwości i potrzeb uczniów oraz warunków środowiskowych:
- zasada indywidualizacji wymagań, metod, doboru środków dydaktycznych oraz organizacji i tempa pracy
- zasada przystępności treści nauczania
- zasada stopniowania trudności
3. Zasada aktywnego i świadomego udziału dziecka w procesie nauczania - uczenia się
4. Zasada wszechstronnej poglądowości i przykładu
5. Zasada zintegrowanego oddziaływania (spójności, korelacja wewnątrzprzedmiotowa i międzyprzedmiotowa, współdziałanie specjalistów)
6. Zasada trwałości osiągnięć, umiejętności korzystania z nich i dalszego ich doskonalenia:
- zasada systematyczności (planowy i logiczny układ materiału)
- zasada trwałości wiedzy (stałe utrwalanie nabytych wiadomości i umiejętności)
- zasada wiązania teorii z praktyką (zastosowanie w życiu codziennym)

Powyższe zasady stanowią punk wyjścia do formułowania zasad rewalidacji indywidualnej. Maria Szurmiak w Podstawach reedukacji uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu wyodrębnia następujące zasady reedukacji:
1. Zasada zindywidualizowanego doboru środków oddziaływania.
2. Zasady oddziaływania terapeutycznego:
- zasada kształcenia właściwego poziomu motywacji ucznia do nauki
- zasada organizacji sytuacji zapewniających dziecku sukces
- zasada ogólnej akceptacji ucznia
- zasada kształtowania realnej samooceny ucznia i nawyku samokontroli
- zasada kształtowania prawidłowego stosunku ucznia do rówieśników i dorosłych
- zasada wdrażania dziecka do uporządkowanego działania
- zasada kształtowania odporności ucznia na sytuacje trudne
3. Zasada polisensorycznych doświadczeń dziecka w procesie nauczania i uczenia się
4. Zasada wczesnego podejmowania pracy wyrównawczej

Przedstawione zasady pracy rewalidacyjnej to element najistotniejszy w procesie pracy korekcyjno - kompensacyjnej, gdyż dysponowanie dużym zestawem ćwiczeń nie jest wystarczające, przede wszystkim należy umieć je stosować. Nauczyciel rewalidacji nie może być biernym odtwórcą gotowych ćwiczeń. Musi je stosować z pełną świadomością celu swego działania.

W ustaleniu diagnozy i kwalifikowaniu uczniów na zajęcia rewalidacyjne powinni brać udział: wychowawca klasy, psycholog, lekarz oraz specjalista z zakresu rewalidacji. W uzasadnionych przypadkach można przeprowadzić konsultacje z lekarzem foniatrą, urologiem, stomatologiem oraz psychiatrą. Koordynatorem i odpowiedzialnym za organizację pracy powinien być dyrektor. Każde dziecko powinno mieć założoną kartę rewalidacyjną, w której uwagi o dziecku zapisują: nauczyciel, psycholog, logopeda, lekarz, reedukator. Osoby zajmujące się dzieckiem powinny opracować indywidualny plan terapeutycznego postępowania.

Często zdarza się, że dziecko musi korzystać z kilku form rewalidacji indywidualnej. Wówczas będzie miało kilka dodatkowych zajęć tygodniowo. Z pewnością będzie to dotyczyć dziecka bardzo zaburzonego w swoim psychofizycznym rozwoju. Czy zatem jego system nerwowy nie będzie zbyt obciążony tyloma dodatkowymi zajęciami? Nie, ale tylko w przypadku, gdy te dodatkowe zajęcia nie będą jeszcze jedna unieruchamiającą dziecko w ławce przy książce i zeszycie. Jeżeli będą one ciekawe, pełne ruchu, zabawy, piosenki, gdy dzieci będą się bawić równocześnie ucząc się, ćwicząc zaburzone funkcje, wtedy te dodatkowe zajęcia będą chwilą relaksu, radości i nauki.

Beata Schaffner
Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Strzelinie

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 13, 2005, 07:36:58 pm »
Mam już odpowiedź z kuratorium. Do zajęć rewalidacyjnych stosuje się rozporządzene z 30 kwietnia 1997, które jest lepsze od tego z 2005 dotyczącego wczesnego wspomagania bo zapewnia więcej godzin
§ 9. 1. Wymiar zajęć, w zależności od możliwości psychofizycznych oraz specyficznych potrzeb rewalidacyjnych uczestników zajęć, wynosi:
  1)  4 godziny dziennie na zajęciach zespołowych,
  2)  2 godziny dziennie na zajęciach indywidualnych.
2. Liczba osób w zespole wynosi od 2 do 4.

Oczywiście osobna kwestia to kasa na te godziny.

Dzwonila też do mnie pani z wydzialu edukacji. Zmienili zdanie. Przyznali ze zależa sie Radkowi takie zajęcia ale jest to ich pierwszy taki przypadek i nie maja pelnej orientacji w przepisach. Pani zaczęła marudzić że beda problemy ze specjalistą. Tu panią zaskoczyłam mówiąc że to żaden problem bo specjaliste już mam.

Stanęlo na tym że przyjmą Radka do przedszkola integracyjnego i tam zatrudnia specjaliste. Jednakże najpierw musze się udać do pana burmistrza żeby przeznaczył na ten cel środki. Będzie ciężko. Sprawa rozbija się o 920 zł miesięcznie dla nauczyciela. Tak wyliczyli mi w wydziale edukacji. W poniedziałek uderzam do burmistrza.
Trzymajcie kciuki.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 20, 2005, 08:29:22 am »
Do zajęć rewalidacyjnych stosuje się rozporządzene z 30 kwietnia 1997, które jest lepsze od tego z 2005 dotyczącego wczesnego wspomagania bo zapewnia więcej godzin

ale prawnie zawsze biorą najnowsze rozporządzenia.

ze Strony Sejmowej:
http://isip.sejm.gov.pl/prawo.nsf/WWW-wszystkie?OpenView&Start=1.1.115&Count=30&Expand=1.1.134#1.1.134
Dz.U. z 4.IV 2005r  Nr 68 poz. 587
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20050680587
Dz.U. 2005 nr 68 poz. 587

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20050680587&type=2&name=D20050587.pdf

ze Strony MENiS
Roporządzenie Ministra Edukacji Nardowej i Sportu
z dnia 04.kwietnia 2005r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
Dz. U. Nr 68, poz. 587

http://www.men.waw.pl/prawo/wszystkie/rozp_336.php

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)
z dnia 4 kwietnia 2005 r.
Na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141) zarządza się,

co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa warunki organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, mającego na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, zwanego dalej "wczesnym wspomaganiem", w tym kwalifikacje wymagane od osób prowadzących wczesne wspomaganie, a także formy współpracy z rodziną dziecka.

§ 2.

Wczesne wspomaganie może być organizowane w przedszkolu i w szkole podstawowej, w tym w specjalnych, w ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, oraz w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, jeżeli mają one możliwość realizacji wskazań zawartych w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w szczególności dysponują środkami dydaktycznymi i sprzętem, niezbędnymi do prowadzenia wczesnego wspomagania.

§ 3.

1. Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, o którym mowa w art. 71b ust. 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwany dalej "zespołem", jest powoływany przez dyrektora odpowiednio przedszkola, szkoły, ośrodka lub poradni, wymienionych w § 2.2. W skład zespołu wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:

1) pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka, w szczególności: oligofrenopedagog, tyflopedagog lub surdopedagog;
2) psycholog;
3) logopeda;
4) inni specjaliści - w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny.

3. Do zadań zespołu należy w szczególności:

1) ustalenie, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kierunków i harmonogramu działań w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka;
2) nawiązanie współpracy z zakładem opieki zdrowotnej lub ośrodkiem pomocy społecznej w celu zapewnienia dziecku rehabilitacji,  terapii lub innych form pomocy, stosownie do jego potrzeb;
3) opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę dziecka w zakresie realizacji programu, koordynowania działań specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem oraz oceniania postępów dziecka;

4) analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka i jego rodziny, oraz planowanie dalszych działań w zakresie wczesnego wspomagania.

4. Pracę zespołu koordynuje dyrektor odpowiednio przedszkola, szkoły, ośrodka lub poradni, wymienionych w § 2, albo upoważniony przez niego nauczyciel.

5. Zespół szczegółowo dokumentuje działania prowadzone w ramach indywidualnego programu wczesnego wspomagania.

§ 4.

1. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka.

2. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania są prowadzone indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną.

3. W przypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania mogą być prowadzone w grupach liczących 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzin.

§ 5.

1. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania, w szczególności z dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia, mogą być prowadzone także w domu rodzinnym.

2. Miejsce prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania ustala dyrektor odpowiednio przedszkola, szkoły, ośrodka lub poradni, wymienionych w § 2, w uzgodnieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.

§ 6.

Zespół współpracuje z rodziną dziecka w szczególności przez:

1) udzielanie pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem: wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania;

2) udzielanie instruktażu i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem;

3) pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.

§ 7.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu: M. Sawicki

prawo-zajęcia rewalidacji indywidualnej z aktualnje Decyzji jednej z matek z Daru:

"Dzialając na podstawie art.71 b ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty /Dz.U z 1996 r.Nr 67 poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r Nr 28,poz.153 i Nr 141, poz.943, z 1998r. Nr 117, poz.759 i Nr 162, poz.1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz.136, Nr 19, poz.239, Nr.48, poz.550, Nr 104 poz.1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz 1320, z 2001 r. Nr 111, poz 1194 i Nr 144, poz.1615, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz.1185 i Nr 200 poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 6, poz.65

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 21, 2005, 03:26:31 pm »
Soniu tak jak Ci pisałam dzwoniłam dziś do ministerstwa a jak.
Oto czego się dowiedziałam.

1. Do zajęć rewalidacyjno wychowawczych tyczą sie następujące przepisy.
a) Ustawa o zdrowiu psychicznym Dz.U. Nr 111, poz. 535 z dnia 19 sierpnia 1994r
b)Ustawa o oświacie tutaj
c) rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 30 stycznia 1997 r. w sprawie zasad organizowania zajęć rewaloidacyjno wychowawczych dla dzieci i młodizeży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokimDz.U 1997 Nr.14 poz 76

2.Rozporządzenie z  dnia 5 kwietnia 2005 roku dotyczy wczesnego wspomagania dzieci niepelnosprawnych z wyjątkiem tych uposledzonych w stopniu glebokim bo do nich tyczy się to co w pkt.1

3. Zapytalam o zajęcia rewalidacyjne dla dzieci, które chodzą do szkoly do klas integracyjnych i pani mi powiedziała że do nich tyczy się to rozporzadzenie

Jeżeli macie jakieś wątpliwości to moge zainteresowanym podać numer telefonu bezpośrednio do tej pani w ministerstwie.

Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 21, 2005, 04:04:27 pm »
Raduś Wielkie brawa  :D
Dz.U. 2005 nr 19 poz. 167
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych

a tel. podaj proszę, będą inne mamy miały lżej.
To co torujemy dalej drogę do pradziwej integracji, czy opuszczamy ręce?

Moja Monika ma już indywidualną gimnastyke korekcyjną, zajęcia logopedyczne i 1 godz. zajęć z ped. wspomagającą.  :D
A wg mnie Szkoła ma szansę zredukowac wydatki- powierzając 1 osobie wszelkie zajęcia z 1 dzieckiem(zamiast 3 osobom). Wówczas łatwiej dziecku i mniejszy wydatek.
Ale to unormujępo otrzymaniu nowego Orzeczenia z PPP.

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 21, 2005, 06:43:58 pm »
Soniu dla mnie to czysta przyjemność.

Ja walcze dalej. Już podkasałam rękawy.

Zachęcam w grupie łatwiej.

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 21, 2005, 07:50:55 pm »
Podaje ten numer telefonu.
To telefon do Ministerstwa Edukacji Narodowej bezpośrednio do Pani ,która zna się na sprawach które nas interesują. Zanim się dodzwoniłam do konkretnej osoby bylam odsylana od jednej do drugiej aż trafilam na wlaściwą osobe.

022 3189495

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 06, 2005, 11:03:06 pm »
Na jakiej podstawie dokonać zapisu w Orzeczeniu PPP

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 11 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych
Dz.U. z 2003 Nr 5 poz.46

Co powinno zawierać takie orzeczenie?

5. Opinia poradni zawiera:
1) oznaczenie poradni wydającej opinię;
2) imię i nazwisko dziecka, którego dotyczy opinia, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania,
a w przypadku ucznia — również nazwę i adres
szkoły oraz oznaczenie klasy, do której uczeń
uczęszcza;
3) stanowisko poradni w sprawie, której dotyczy opinia,
oraz szczegółowe jego uzasadnienie;
4) wskazanie odpowiedniej formy pomocy, w szczególności
pomocy psychologiczno-pedagogicznej
udzielanej w przedszkolu, szkole lub placówce, stosownie
do potrzeb, oraz szczegółowe uzasadnienie
wskazanej formy pomocy
.
6. Opinię podpisuje dyrektor poradni.

§ 5. W poradniach są organizowane i działają, na
zasadach określonych w odrębnych przepisach, zespoły orzekające wydające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
albo indywidualnego nauczania
oraz opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

§ 4. 1. Poradnia wydaje opinie w sprawach:
1) wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej
oraz odroczenia rozpoczęcia spełniania
obowiązku szkolnego;
2) pozostawienia ucznia klasy I—III szkoły podstawowej
na drugi rok w tej samej klasie;
3) objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej;
4) dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających
z programu nauczania do indywidualnych potrzeb
psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom
;

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 06, 2005, 11:12:40 pm »
Rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania,
klasyfikowania... z dn. 21 III 2001:

"§ 6. 1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b.

1a. Dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w § 4 ust. 1, do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni
specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust. 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą", z zastrzeżeniem ust. 1b.

1b. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w § 4 ust. 1, do indywidualnych potrzeb ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia."

Indywidualne traktowanie ucznia nie oznacza obniżenia wymagań.

Indywidualne - to dostosowane do rodzaju dysfunkcji.
Bądź przyjacielem tego ucznia i zawsze bądź po jego stronie

Vide

Intergracja jest nowym modelem oświaty, przeciwieństwem segregacji, nowym systemem pedagogicznym, który nakłada na nas nauczycieli reformę organizacji warunków nauczania, zmian w metodach prowadzenia zajęć, we współżyciu uczniów, współpracy z rodziną i relacjach między nauczycielami
Według profesora Aleksandra Hulka " Integracyjny system kształcenia i wychowania polega na maksymalnym włączaniu dzieci i młodzieży z odchyleniami od normy do zwykłych szkół umożliwiających im w miarę możliwości wzrastanie w gronie zdrowych rówieśników.

Integracja

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 08, 2005, 11:41:38 am »
Dopięłam temat zajęć rewalidacji indywidualnej dla Moniki.  :D

Dziś otrzymałam nowe Orzeczenie z PPP z wpisami jakie są niezbędne do zapewnienia dziecku zajęć rewalidacji indywidualnej.  
Jutro wizyta w szkole z p.Dyr. i paniami z klasy. Chcę aby tylko jedna pani zajmowała się tymi zajęciami.
Powinna to być osoba do której dziecko ma zaufanie i zrobi wszystko celem poprawy zaburzeń- a przez to poprawi możliwość edukacji.

Tu podam podstawę prawną z mojego Orzeczenia:

Działając na podstwie art 71b ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996r. Nr 67 poz.329 i Nr 106 poz. 496, z 1997r. Nr 28 poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126 oarz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003r. Nr 6, poz. 65)

dalej: diagnoza określająca możliwości rozwojowe i potencjał dziecka, Zalecenia, Uzasadnienie.

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 21, 2005, 11:38:12 am »
Dziewczyny a czy jakiś D.U. mówi o tym co powinno zapewnić dziecku przedszkole integracyjne ?
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 08, 2005, 06:06:45 pm »
Tak wygląda prawnie:

Ramowe plany nauczania dla szkół specjalnych przewidują 10 godzin zajęć rewalidacji indywidualnej tygodniowo. Szukające oszczędności samorządy zmuszają często dyrektorów szkół do ograniczenia tej liczby

a jak jest w rzeczywistości?
Vide

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 11, 2005, 11:47:41 pm »
Idąc w ślad za tematem PPP:

Kiedy opinia a kiedy orzeczenie z PPP

Podstawowym i najczęściej wydawanym przez poradnię dokumentem jest opinia.
Nad powstaniem tego dokumentu pracują psycholog, często pedagog, czasem logopeda. Opinia jest pewną wypadkową ich wspólnej pracy. Na całość dokumentu składa się diagnoza i zalecenia.

- W zaleceniach zawarta jest informacja, w jaki sposób nauczyciel może pomóc dziecku w przezwyciężeniu istniejących trudności. - wyjaśnia mgr Anna Kalman, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Warszawie.

- Czy te zalecenia są obligatoryjne? Nauczyciel realizuje z nich oczywiście tyle, ile może. Większość zaleceń jest jednak możliwa
do zrealizowania.

Zalecenia dotyczą najczęściej między innymi:
ćwiczeń, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, kierowania uwagą ucznia, krótkich poleceń.
Dzieci słabo słyszące lub z wadą wzroku otrzymują w opinii wskazanie, że powinny siedzieć blisko nauczyciela - wylicza dyr. Anna Kalman.

Warto pamiętać, że zalecenia adresowane są zarówno do szkoły, jak i do rodziców.
Wnioski są proste, ujęte dość przejrzyście, tak, żeby osoba nie będąca specjalistą również mogła zrozumieć, o co w nich chodzi.

Treść zaleceń omawiana jest z rodzicami i powinna być również
przeanalizowana z nauczycielami
.

Opinie wydawane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą
dotyczyć
:

Wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
Wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej lub przeciwnie, odroczenia rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego;
Pozostawienia ucznia z klasy 1-3 szkoły podstawowej na drugi rok w tej samej klasie;
Gotowości szkolnej dziecka spełniającego obowiązek rocznego
przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem albo oddziałem
przedszkolnym;
Zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego;
Objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej;
Dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb edukacyjnych;
Dostosowania warunków i form egzaminów (sprawdzianu, egzaminu
gimnazjalnego, maturalnego, zawodowego etc.)do indywidualnych potrzeb ucznia;
Udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki;
Przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy;
Pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadgimnazjalnej;
Zezwolenia na zatrudnienie młodocianego w celu przyuczenia do
wykonywania określonej pracy lub nauki zawodu;
Braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
Objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, w szkole lub placówce wychowawczej.

Część z wymienionych opinii operuje terminem "dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia".
To pojęcie nieco kłopotliwe i nauczyciele nie zawsze wiedzą, na czym owo dostosowanie ma polegać. Można zaobserwować, że niektórzy nauczyciele używają zamiennie terminu "obniżenie wymagań".
Czy jest to jednak właściwe?

- Sformułowanie "obniżenie wymagań" nie powinno być już używane -wyjaśnia dyr. Anna Kalman.

- Obecnie istnieje podstawa programowa, obejmująca zakres wiadomości realizowanych na każdym poziomie edukacji, nie tylko w szkole masowej, ale i w szkole specjalnej.

Oznacza to, że w wypadku danego dziecka należy realizować wyłącznie podstawę i nic poza nią, nie używa się natomiast terminu "obniżenie wymagań".

Czym jest zatem "dostosowanie wymagań"?

Wymagania należy dostosować do indywidualnych potrzeb ucznia, jak jest to ujęte w dokumencie, wszystko więc zależy od danej dysfunkcji, na jaką cierpi dziecko.

Dostosowaniem wymagań jest zatem np. zaprzestanie obniżania ocen za błędy ortograficzne w przypadku dziecka z dysleksją, krótkie,
lakoniczne polecenia w przypadku dziecka mającego kłopoty z
koncentracją uwagi etc.

Orzeczenie jest natomiast dokumentem nieco obszerniejszym, nad którym pracuje i który formułuje cały zespół orzekający.
Orzeczenie może dotyczyć potrzeby kształcenia specjalnego lub potrzeby kształcenia indywidualnego danego dziecka.
- Ponadto - informuje Anna Kalman - rangę orzeczenia ma również wydawana przez poradnię opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka.
Dotyczy ona dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do momentu rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju są swoistą nowością, obowiązują dopiero od kwietnia 2005 roku

Orzeczenia wydawane są przez regularnie obradujący zespół orzekający, składający się z psychologa, pedagoga, logopedy, lekarza oraz przewodniczącego zespołu.

Orzeczenie zawiera szczegółową diagnozę lekarską, psychologiczną, pedagogiczna i logopedyczną, wnioski z przeprowadzonych badań, zalecenia i uzasadnienie.

Za treść orzeczenia bierze odpowiedzialność przewodniczący zespołu. Orzeczenie może być również odmowne.
Zarówno orzeczenie, jak i opinia wydawane są na prośbę rodziców, a na wszystkie badania rodzic musi wyrazić zgodę.

- Orzeczenie jest dokumentem bardziej formalnym - wyjaśnia Anna Kalman - za orzeczeniem idzie decyzja, wydawana przez organ prowadzący. Dopiero ta decyzja nadaje moc orzeczeniu, orzeczenie samo w sobie nie ma żadnej mocy sprawczej, bez tej decyzji orzeczenie jest taką samą opinią jak inne dokumenty.

Od orzeczenia rodzice mogą się odwołać do kuratora oświaty w trybie 14 dni od daty otrzymania dokumentu

Ani orzeczenie, ani opinia nie są formalnie obligatoryjne - podkreśla Anna Kalman. Dla szkoły obligatoryjna jest dopiero decyzja organu prowadzącego, idąca w ślad za orzeczeniem.

Rodzic ma natomiast prawo w ogóle nie zanieść opinii do szkoły. W przypadku otrzymania orzeczenia np. do kształcenia specjalnego, rodzic również nie ma obowiązku zaprowadzenia dziecka do szkoły specjalnej albo innej placówki, może zdecydować się na zwykłą szkołę rejonową
Oczywiście, nie zdarza się to często, bowiem zarówno orzeczenia, jak i opinie wydawane są na prośbę rodziców i to rodzicom wtedy powinno zależeć, aby zalecenia zawarte w dokumentach były realizowane.

Orzeczeniami wydawanymi przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne są orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia indywidualnego.
W przypadku tego pierwszego w dokumencie powinna się znaleźć informacja o zalecanej formie kształcenia specjalnego:
może to być szkoła ogólnodostępna, szkoła integracyjna lub oddział integracyjny, szkoła specjalna lub oddział specjalny, tzw. szkoła życia albo specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

Wszystko zależy od rodzaju schorzenia lub stopnia upośledzenia dziecka. W dokumencie należy również określić warunki realizacji potrzeb edukacyjnych, formy stymulacji, rewalidacji, terapii, usprawniania, rozwijania możliwości lub inne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego zespół orzekający wydaje na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia ucznia. Również w takim dokumencie należy określić różne możliwe formy nauczania indywidualnego - powinno ono być realizowane w domu, w marginalnych, wyjątkowych sytuacjach może się odbywać z włączaniem do szkoły lub wręcz na terenie szkoły.
Notowała
AGNIESZKA MĄCZYŃSKA-DILIS

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 19, 2005, 11:26:12 pm »
OPINIA
Ewa Wapiennik, Akademia Pedagogiki Specjalnej

W przepisach oświatowych brakuje definicji ucznia niepełnosprawnego, chociaż pojęcie to pojawia się w regulacjach prawnych, jak chociażby w dwóch rozporządzeniach MENiS ze stycznia 2005 roku, z których jedno dotyczy warunków organizowania kształcenia w specjalnych przedszkolach, szkołach, a drugie w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych lub integracyjnych. Nie wiadomo, czy chodzi tu jedynie o ucznia posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności czy też szerzej, o uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a zatem o zdecydowanie szerszą grupę osób. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wydaje się niezbędna.

EDUKACJA. NIEPEŁNOSPRAWNI.Dzieci niespecjalnej troski
Gazeta Prawna Nr 245 (1610) poniedziałek 19 grudnia 2005 r.
- Łukasz Guza

Środowiska naukowe i organizacje zrzeszające osoby z dysfunkcjami domagają się zmian w ustawie o systemie oświaty. Chcą jasnej definicji ucznia niepełnosprawnego. Proponują także zwiększenie liczby korzystających z kształcenia integracyjnego.

W Polsce nie powstał Bank Danych Osób Niepełnosprawnych. Brakuje jednolitej formuły organizacyjnej kształcenia integracyjnego i specjalnego. Nie ma także długofalowego systemu wczesnego wspomagania osób z niepełnosprawnością. Z nauczania integracyjnego korzysta od 3 do 5 proc. spośród pół miliona niepełnosprawnych uczniów.

To tylko jeden z przykładów ich dyskryminacji. W rezultacie 95 proc. uczniów trafiających do szkół specjalnych kończy w nich edukację, nadużywana jest instytucja nauczania indywidualnego, a
ograniczeniu ulega liczba zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Od dwunastu lat Benedykt Wojcieszak, dyrektor Instytutu Edukacji Pedagogicznej w Gdańsku, stara się o wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. nr 67, poz. 329 z późn. zm.). – Przygotowaliśmy projekt nowelizacji i przekazaliśmy go do najwyższych władz państwa – twierdzi Benedykt Wojcieszak.

Będą zbierać podpisy

Zmiany przewidują wprowadzenie przepisu, który zawierałby definicję ucznia niepełnosprawnego. – Bez tego pojęcia niemożliwe jest określanie odpowiednich form kształcenia oraz przeznaczanie publicznych środków na cele edukacyjne – uważa Benedykt Wojcieszak. Jego brak uniemożliwia także
stworzenie krajowego Banku Danych Osób Niepełnosprawnych.

W projekcie noweli znalazł się przepis dotyczący realizacji prawa do nauki oraz rewalidacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zmiany miałyby objąć także godzinowy wymiar zajęć edukacyjnych realizowanych z uczniem w ramach nauczania indywidualnego (nie mógłby być niższy niż 50 proc. ogólnej liczby godzin wynikających z obowiązujących planów nauczania). – Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi ze strony prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu do końca grudnia 2005 r., to zaczniemy zbierać 100 tys. podpisów i zgłosimy społeczny projekt ustawy – twierdzi Benedykt Wojcieszak. – Byłaby to jednak kompromitacja dla Sejmu, w którym tak wiele mówi się o solidaryzmie społecznym – dodaje.

Resortowa obrona

Z zarzutami dyskryminacji osób niepełnosprawnych w polskich szkołach nie zgadza się Zenona Sawicka, główny wizytator z Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego Ministerstwa
Edukacji i Nauki (MEiN). – Potrzebna jest nie zmiana przepisów, ale mentalność rodziców wszystkich dzieci. Niektórzy wciąż zwracają się do dyrektorów szkół, by ich dzieci nie uczęszczały do jednej klasy z niepełnosprawnymi – twierdzi Zenona Sawicka. Zdaniem głównej wizytator definicja ucznia niepełnosprawnego pośrednio istnieje. – Co roku dyrektor szkoły wykazuje liczbę dzieci wymagających specjalnych metod nauczania. W zależności od tej liczby placówka otrzymuje subwencję finansową – twierdzi Zenona Sawicka. – Rok temu w resorcie trwały prace nad definicją ucznia niepełnosprawnego, jednak różnice zdań pomiędzy przedstawicielami nauki spowodowały ich zahamowanie – dodaje.

Kto jest uczniem

Z danych organizacji pozarządowych wynika, że do szkół integracyjnych uczęszcza od 3 do 5 proc. niepełnosprawnych dzieci, według szacunków MEiN około połowa. Statystyki resortowe nie uwzględniają jednak osób o głębokim stopniu upośledzenia, które choć podlegają obowiązkowi szkolnemu, nie są traktowane jak uczniowie. – Nie wszystkie dzieci niepełnosprawne spełniają wymagania szkół integracyjnych. Często to życie weryfikuje decyzje rodziców dotyczące wyboru formy nauczania – twierdzi Zenona Sawicka.

78 proc. pedagogów wyraziłoby zgodę na włączenie do klasy dziecka niepełnosprawnego, niestety tylko część z nich czuje się dobrze do tego zadania przygotowana. – Istnieje wiele szkół, które oferują podniesienie kwalifikacji zawodowych. Nauczyciel musi tylko chcieć zdobyć nowe umiejętności – twierdzi Zenona Sawicka.

OPINIA
Ewa Wapiennik, Akademia Pedagogiki Specjalnej
j.w.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 04, 2006, 07:45:32 am »
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/d05m31.pdf
podział subwencji oświatowej na 2006r w pdf
wszedł w życie 1.01.2006r.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2231.htm
Dz.U.z 2005 r. Nr 266 poz. 2231

w pdf
Dz.U. o podziale subwencji oświatowej na 2006r
-z tego dają na oświatę i integrację, zaj. rewalid. indyw., zajęcia indywidualne, itp.

Offline agniek

• Nowy użytkownik
  • *
Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci z ZD w przedszkolu
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 11, 2006, 06:19:43 pm »
Ola ma 4,5 roku, i ZD. Od półtora roku uczęszcza do zwykłego przedszkola.
W tym roku wystąpiliśmy z wnioskiem do MPPP o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Zespół orzekający MPPP stwierdził, że nie zachodzi potrzeba objęcia dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju ze względu na brak niepełnosprawności.
Przeprowadzone badanie psychologiczne skalą Bruret-Lezine wskazuje na poziom umysłowy w dolnej granicy normy, ale Ola oprócz ZD ma inne choroby współistniejące – jest po zabiegu kardiologicznym w 5mies. życia, jest pod stałą opieką neurologa, endokrynologa (niedoczynność tarczycy).
Choroby znacznie upośledzają sprawność organizmu, wymagają systematycznego leczenia w domu i okresowo leczenia szpitalnego.
W związku z faktem, iż nie zgadzamy się z opinią MPPP zwróciliśmy się do Kuratorium Oświaty o zbadanie jej w ramach sprawowania nadzoru pedagogicznego.
W odpowiedzi na pismo stwierdzono, że opinia została wydana z naruszeniem przepisów M.E.N. z dn. 12 luty 2001 w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego. (Dz.U. Nr 13, poz.114)
Będzie powołąna nowa komisja.
Mamy już terminy badań w MPPP.
Konieczne jest również przedstawienie aktualnego zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka – czy chodzi tutaj o informacje dot. chorób przewlekłych?
Jeżeli, ktoś korzysta z wczesnego wspomagania rozwoju dla dziecka z ZD w zwykłym przedszkolu to proszę o wskazówki, co do dalszego postępowania.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 11, 2006, 09:49:43 pm »
Witaj agniek  :P
Zanim ktoś coś więcej podpowie zapoznaj się proszę
 z tym tematem w Prawo
Indywidualne nauczanie, wczesne wspomaganie,subwencja, PPP

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 11, 2006, 11:53:20 pm »
To niesamowite  :shock:
Zespół orzekający MPPP stwierdził, że nie zachodzi potrzeba objęcia dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju ze względu na brak niepełnosprawności...

Niesamowita oszczędność funduszy lub ignorancja!!!!

Dziecko z zD (bogatsze o 1 chromosom), po odbytej operacji serca z dodatkowymi schorzeniami i nie stwierdzono niepełnosprawności?  :D
A cóż za szkolone osóbki zasiadają w takiej Komisji PPP?

Opinia z PPP o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka
dotyczy dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do momentu rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.
Opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju są swoistą nowością, obowiązują dopiero od kwietnia 2005 roku

W dokumencie powinny być również określone warunki realizacji potrzeb edukacyjnych, formy stymulacji, rewalidacji, terapii, usprawniania, rozwijania możliwości lub inne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej

a tu niedawno podawałam na forum - podstawę prawną na fundusze m.in. na ten cel  o podziale subwencji oświatowej na 2006r
wszedł w życie 1.01.2006r

w formacie pdf
Dz.U. o podziale subwencji oświatowej na 2006r
-z tego dają na oświatę i integrację, zaj. rewalid. indyw., zajęcia indywidualne, itp.

Nie daj się, walcz.

Offline agniek

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 15, 2006, 10:05:18 pm »
Podobno opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka ma moc orzeczenia tzn. jest obligatoryjna dla dyrektora przedszkola.
W której ustawie, jest to konkretnie napisane czarno na białym?
Bo jakoś nie mogę tego nigdzie znaleźć.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 15, 2006, 10:56:05 pm »
Wczytaj się także w kącik Prawo

z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci

(Dz. U. Nr 68, poz. 587)

Warszawa, dnia 25 kwietnia 2005 r.
Dz.U. Nr 68 Poz. 587
z dnia 4 kwietnia 2005 r.
(Dz. U. Nr 68, poz. 587)
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20050680587&type=2&name=D20050587.pdf
w formacie pdf

Tutaj oraz Tutaj
Ustawa o systemie oświaty. Tekst ujednolicony. Stan prawny na 10 lipca 2004 roku
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)
z 2003 r. w sprawie warunków organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi.
takie były, ale weszło nowsze.
Te przepisy trzeba śledzić na bieżąco.

- art. 71 b pkt 2a Ustawy z dn 7 IX 1991r o systemie oświaty ( Dz U z 2004r  
  Nr 256,poz.2572 )

Dz.U. 2004 nr 256 poz. 2572  Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 listopada 2004 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie oświaty
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20042562572
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20042562572&type=3&name=D20042572Lj.pdf

obowiązujący
Data ogłoszenia:
   2004-12-02

Data wydania:
   2004-11-19
Uwagi:
   tekst jednolity nie obejmuje art. 97-103, 108, 110, 111 i art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425)
Organ wydający:
   MARSZAŁEK SEJMU

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 IV 2005r w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci ( Dz.U Nr 68, poz.587 )

Wczesne wspomaganie zanim pójdzie do 1 klasy
ok 4 godz tygodniowo

Dz.U. 2005 nr 68 poz. 587  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4
kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci

obowiązujący
Data ogłoszenia:
   2005-04-25

Data wydania:
   2005-04-04
Data wejścia w życie:
   2005-05-10

Data obowiązywania:
   2005-05-10
Organ wydający:
   MIN. EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 02, 2006, 08:02:51 pm »
http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/0102200603.ppt
2006-02-01  Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/0102200604.ppt
2006-02-01  Indywidualne zajęcia rewalidacyjne
Prezentacja multimedialna - Indywidualne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych...

http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/0102200606.doc
2006-02-01  Nauczanie indywidualne - wykładnia
Co każdy dyrektor szkoły powinien wiedzieć o indywidualnym nauczaniu oraz indywidualnych zajęciach rewalidacyjno...

http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/0102200605.ppt
2006-02-01  Prawa dziecka niepełnosprawnego

http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=4031&idg=27&idp=0
2006-01-31  Wykaz aktów prawnych
zawierających regulacje dotyczące kształcenia specjalnego w szkołach specjalnych, integracyjnych i ogólnodostepnych...
(stan na dzień 1 grudnia 2005 r.)

http://forum.darzycia.pl/tutaj-vp78297.html#78297
z postu "barmi"  :D

Offline Aniela

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 10, 2006, 03:37:32 pm »
No cóż co kraj to obyczaj.
Ja nie miałam problemów z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. A odebrałam ich w ostatnim czasie trzy. Pierwszą dla dziecka 4l uczęszczającego do zwykłago przedszkola rozwój na dolnej granicy normy ale bardzo duże opóźnienie rozwoju mowy, drugą też dla czterolatki ZD złożona wrodzona wada serca po korekcji, niedoczynność tarczycy i obrzęki linfatyczne dłoni - mała dostała opinię ze względu na stan zdrowia, i trzecią dla 2,5 dziecka ZD i wada serca po korekcji. Wszystko było bez najmniejszych problemów a dziewczynki korzystają już z dodatkowej pomocy specjalistów. Upierajcie się przy swoim, jak my możemy to Wy też. Co do dokumentacji to zabieżcie wszystko. Czym więcej tym lepiej. Panie pedagog i psycholog są czasem mądrzejsze od lekarzy specjalistów. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 16, 2006, 11:46:43 am »
Wreszcie moge się pochwalić,że mamy zajęcia rewalidacyjne :)   :!:   w domu 3 godziny tygodniowo. Ruszamy od wtorku.

Czekałam na zajęcia od września ubiegłego roku. Koszmar. Naczelnik wydziału edukacji nie ma zielonego pojecia o potrzebach edukacyjnych dzieci niepelnosprawnych. Proponował mi,że będzie Radka przyjeżdzać przredszkolanka. Nie zgodziłam się powiedziałam ze to mija się z celem. Mamy pania po oligo jest metodykiem nauczania specjalnego i ma spore doświadczenie.

Teraz zostalo cięzko pracować i czekać na efekty.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 24, 2006, 10:29:18 am »
Raduś wielkie brawa za wytrwałą walkę  :ok:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 24, 2006, 10:42:02 am »
Ponieważ wczesne wspomaganie (dotyczy  bardziej przedszkoaków) a to co innego niż zajęcia rewalidacji indywidualnej w szkołach - pozwolę sobie dać nieco info o tym.:

W oparciu o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na upośledzenie
Twojemu dziecku przysługuje, dodatkowa pozalekcyjna pomoc
.
Te godziny indywidualnej pracy z nauczycielem nazywają się zajęciami indywidualnej rewalidacji, a ich celem jest  usprawnianie słabych stron rozwoju dziecka.

Nigdzie w prawie nie ma zapisu określającego liczby godzin indywidualnej rewalidacji Zależy to od posiadanych przez szkołe  (miasto czy gminę) środków finansowych.
Sugeruje się jedynie 2-3 godzin tygodniowo dla uczniów szkół klas integracyjnych.

źródło wydobyte z ppt.

2006-02-01  Indywidualne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych...

Indywidualne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych (z orzeczeniami poradni psychologiczno-pedagogicznych o potrzebie kształcenia specjalnego) w szkołach ogólnodostępnych
oprac. Rzeszów – 2006 r.opracowanie: Maria Rusin – st. wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Podstawa prawna organizacji zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych

§ 2 ust. 10 oraz § 3.ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r.  w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r.w sprawie zasad udzielania i organizacji  pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach placówkach

Komentarz: Istnieje obowiązek organizowania zajęć rewalidacyjnych dla wszystkich uczniów niepełnosprawnych (tj. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychlogiczno-pedagogicz ną)

§2 ust.10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r.  w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

Dyrektor szkoły, z wyjątkiem szkoły specjalnej,  w uzgodnieniu z organem prowadzącym, przydziela dodatkowe godziny na prowadzenie indywidualnych zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi.

Komentarz: Przepisy nie określają tygodniowej liczby godzin zajęć rewalidacyjnych dla ucznia niepełnosprawnego. Uczniowie niepełnosprawni uczestniczą  we wszystkich zajęciach edukacyjnych z klasą a ponadto mają zorganizowane zajęcia rewalidacyjne. Sugerowana liczba godzin: 2 – 3 tygodniowo.

§3 ust.2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r.  w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych

W szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów iepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące zajęcia rewalidacyjne:
1) korekcyjne wad postawy,
2) korygujące wady mowy,
3) orientacji przestrzennej i poruszania się,
4) nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji,
5) inne, wynikające z programów rewalidacji

Inne rodzaje zajęć rewalidacyjnych:

Korekcyjno-kompensacyjne
Usprawniające motorykę
Wyrównawcze (głównie w odniesieniu do tzw. technik szkolnych)
Socjoterapeutyczne
Dydaktyczno-wyrównawcze (przydzielane w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na ogólnych zasadach)

Główne kierunki oddziaływań rewalidacyjnych:

Maksymalne usprawnianie, rozwijanie, wzmacnianie najmniej uszkodzonych funkcji psychicznych i fizycznych
Korygowanie funkcji zaburzonych i uszkodzonych
Kompensowanie czyli wyrównywanie przez zastępowanie
Stymulowanie (dynamizowanie rozwoju)
Komentarz: Celem rewalidacji nie jest wyrównywanie braków edukacyjnych!
Ustalając rodzaj zajęć rewalidacyjnych należy uwzględnić:
Zalecenia i diagnozę zawarte w orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej
Potrzeby dziecka wynikające z diagnozy pedagogicznej nauczycieli .

Elementy diagnozy

Rodzaj niepełnosprawności
Poziom rozwoju percepcji wzrokowej (spostrzeganie, analiza, synteza)
Poziom rozwoju percepcji słuchowej (słuch fonematyczny, słuch fonetyczny, analiza i synteza słuchowa, wrażliwość słuchowa, słuch muzyczny)
Poziom koordynacji : wzrokowo-ruchowej, wzrokowo słuchowej, wzrokowo-słuchowo-ruchowej
Uwaga (trwałość, zdolność koncentracji, stopień rozwoju uwagi dowolnej)
Pamięć (poziom rozwoju pamięci świeżej i trwałej, mechanicznej, logicznej; pamięci słów, zdań, tekstów; pamięci wzrokowej,
słuchowej, wzrokowo-słuchowo-ruchowej)
Poziom rozwoju mowy: artykulacja, gramatyka, rozumienie
Poziom rozwoju wyobraźni i orientacji przestrzennej
Rozwój myślenia: ujmowanie różnic i podobieństw, umiejętność klasyfikowania, przyporządkowywania, wnioskowania, myślenie przyczynowo-skutkowe, abstrakcyjne, matematyczne, definiowanie pojęć
Poziom rozwoju motorycznego: koordynacja statyczna i ruchów jednoczesnych, precyzja ruchów, stan napięcia mięśniowego
Stan dojrzałości społecznej i emocjonalnej
Stan zdrowia dziecka  

Formy zajęć rewalidacyjnych – kwalifikacje nauczycieli

zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zakłócenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę; zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie logopedii lub logopedii szkolnej;

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające uzyskanie osiągnięć wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego; zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie terapii pedagogicznej;

Zajęcia socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne; zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie pracy o charakterze terapeutycznym lub socjoterapii;

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze organizuje się dla uczniów, którzy mają znaczne trudności w uzyskaniu osiągnięć z zakresu określonych zajęć edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela właściwych zajęć edukacyjnych.

Komentarz: zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze mogą być organizowane w ramach indywidualnych zajęć rewalidacyjnych tylko w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. W związku z absencją chorobową ucznia).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1 dnia 18 stycznia 2005 r.
w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach.

http://www.menis.gov.pl/prawo/wszystkie/rozp_332.php
Na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141) zarządza się, co następuje:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia

Offline dorota.sz

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 11, 2006, 08:18:13 am »
A moja Gosia opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju ma od ponad roku i nic nam to nie daje bo miasto Sosnowiec nie raczyło nawet utworzyć takiego ośrodka który by prowadził zajęcia .Wysłałam e-mail do kierownika wydziału edukacji w swoim mieście lecz on nie raczył mi na niego odpisać. Małgosia ma wiele wad i wymaga wszechstronnej rehabilitacji a tu guzik-nikogo to nie obchodzi, że jest głucha, niedowidzi, ma mpd itd. W ramach ubezpieczenia wyżebrałam dwie półgodzinne rehabilitację .Ponoć jest specjalistyczny program pomocy dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lecz jest on realizowany w całej Polsce oprócz mojego województwa i jak tu nie być złym!!!!.
dorota.sz

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 11, 2006, 08:44:59 am »
My również mamy opinię i muszę przyznać, że korzystamy z zajęć w PPP. Mamy logopedę, psychologa, rehabilitanta. Rehabilitacja tylko raz w miesiącu ale zajęcia na basenie raz w tygodniu.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 03, 2006, 05:56:51 pm »
Zabezpieczyłam się wysyłając pismo do U.M. i Oświaty o zabezpieczenie funduszy na następny rok szkolny w kierunku zajęć rewalidacji indywidualnej. Mam czas poczekam na odpowiedź.
Dziś znalazłam specjalne książki dla tych zajęć w szkole z klasami integracyjnymi:

Ćwiczenia rewalidacyjne dla klasy drugiej. NAUKA I ZABAWA

- Anna Kosińska

Symbol: 1031607
Typ: zeszyt ćwiczeń
Rok wydania: 1998
Nr wydania: II
Liczba stron: 80
Format: A4

ISBN: 83-02-05988-9

Cena: 16.50 PLN

Zeszyty zawierają zestawy ćwiczeń rozwijających podstawowe funkcje poznawcze, a zwłaszcza percepcję i koordynację wzrokowo-ruchową. Zestawy te charakteryzuje bogactwo i różnorodność, można w nich znaleźć ćwiczenia, które kształtują umiejętności czytania i pisania, pomagają w dokonywaniu prostych operacji umysłowych, takich jak: analiza i synteza, porównywanie, wnioskowanie, klasyfikowanie, uogólnianie, a także kształtowanie umiejętności matematycznych.

oraz do klasy trzeciej:

Ćwiczenia rewalidacyjne dla klasy trzeciej NAUKA I ZABAWA
- Barbara Gacek

Symbol: 1031609
Typ: zeszyt ćwiczeń
Rok wydania: 1998
Nr wydania: II
Liczba stron: 128
Format: A4

ISBN: 83-02-05986-2

Cena: 16.50 PLN

Zeszyty zawierają zestawy ćwiczeń rozwijających podstawowe funkcje poznawcze, a zwłaszcza percepcję i koordynację wzrokowo-ruchową. Zestawy te charakteryzuje bogactwo i różnorodność, można w nich znaleźć ćwiczenia, które kształtują umiejętności czytania i pisania, pomagają w dokonywaniu prostych operacji umysłowych, takich jak: analiza i synteza, porównywanie, wnioskowanie, klasyfikowanie, uogólnianie, a także kształtowanie umiejętności matematycznych.

Dzisiaj się bawimy. Rewalidacja indywidualna

Autor: Barbara Kosmowska
Wydawca: Wydawnictwo WSiP
Data publikacji: 2004

Autorka omawia możliwość zastosowania metody Dobrego Startu w pracy nad usprawnianiem rozwoju psychomotorycznego dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim. Przedstawia sposoby adaptacji tej metody oraz szczegółowe scenariusze zajęć rewalidacji indywidualnej w klasach 1-4 szkoły specjalnej.

Pozbawianie dzieci integrowanych tych zajęć uważam za WIELKI SKANDAL w polskiej Oświacie.
Bez wyrównania szans zaburzonych sfer rozwoju dzieci NIE może być mowy o edukacji.
Pozostają one wówczas "sztuką integracyjną" -to mydlenie oczu inetegracją.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 03, 2006, 09:54:39 pm »
Czym jest kształcenie integracyjne ?

Kształcenie integracyjne jest formą organizacyjną wspólnej edukacji uczniów zdrowych i niepełnosprawnych, na wszystkich etapach edukacyjnych.

Oddziały integracyjne są mniej liczne liczą od 15-20 uczniów, w tym 3-5 uczniów niepełnosprawnych. W oddziale integracyjnym może być zatrudniony dodatkowo nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, który wspomaga zajęcia edukacyjne i pracę wychowawczą (rozporządzenie z dn. 21 maja 2001 r.).

Dzięki tym warunkom uczniowie pełnosprawni mają możliwość zaspokojenia swoich indywidualnych potrzeb edukacyjnych, a uczniom niepełnosprawnym dodatkowo zapewnia się:

1. realizację zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego;
2. odpowiednie warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne;
3. realizację programu dostosowanego do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, z wykorzystaniem odpowiednich form i metod pracy dydaktycznej i wychowawczej;
4. zajęcia rewalidacyjne lub zajęcia socjoterapeutyczne stosownie do potrzeb;
5. integrację ze środowiskiem rówieśniczym
(Rozporządzenie z dn. 18 stycznia 2005 r.).

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 03, 2006, 10:40:13 pm »
Soniu moja córka chodzi do klasy integracyjnej ale sama jest zdrowa. Widzę jak bardzo ważne jest wykształcenie i podejście nauczyciela. Mam porównanie do rocznika niżej, gdzie pracują pedagodzy bez specjalnego przygotowania (połączono dwie szkoły). Mają oni nadrobić wykształcenie ale jestem przekonana, że to nie wszystko. moja córka trafiła na panią która jest świadoma do końca tego co robi i wkłada w to całe serce. Umie dotrzeć do dzieci i nauczyć je tego co lekarze dawno przekreślili. W klasie mojej córy jest chłopiec, który wg. opinii lekarzy nidgy nie nauczy się czytać. Mama nawet miała specjalnie robione badania. I co? koniec drugiej klasy a chłopiec czyta. Będę robiła wszystko aby mój smyk trafił do Tej właśnie nauczycielki do klasy.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 17, 2006, 10:10:16 pm »
To warto polecić nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim nauczycielom i Dyrekcjom Szkół, aby wiedzieli że takie zajęcia legalnie należą się dzieciom będącym uczniami w klasach integracyjnych.
Wywalczyłam w Oświacie -mam zgodę na 2 godziny tygodniowo-czyli 8 godz. w miesiącu.
Te zajęcia muszą prowadzić pedagodzy wspomagający, a rolą Dyrektorów Szkół jest zorganizowanie tych zajęć.

(Według M. Grzegorzewskiej) - zadania pracy rewalidacyjnej obejmują
przywracanie zdrowia i umożliwienie rozwoju fizycznego, kompensowanie braków i uszkodzeń, akcję korygowania, usprawniania i dynamizowania, wykształcenie ogólne i zawodowe jednostki, jej rewalidację psychiczną i uspołecznienie. W stosunku do każdego rodzaju upośledzenia, działania te są inne, muszą być bowiem dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. W każdym jednak przypadku punktem wyjścia i podstawą każdej działalności rewalidacyjnej w stosunku do jednostek upośledzonych umysłowo jest dokładne rozpoznanie stopnia, rodzaju i etiologii tego upośledzenia, a następnie dostosowanie pracy do sił i możliwości tych jednostek. A także zorientowanie się w zahamowanych przez upośledzenie potrzebach osób rewalidowanych, uwzględnienie w metodzie pracy typu układu nerwowego i stosowanie metod kompensacyjnych, korygujących, usprawniających i dynamizujących oraz zorientowanie się w charakterze oddziaływania środowiska na daną jednostkę upośledzoną ......
źródło: Zadania rewalidacji

Rewalidacja
ze strony neurologopedy Marzeny Mieszkowicz

Program rewalidacji indywidualnej dla dzieci z upośledzeniem lekkim. Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne

Piszcie do Oświaty, uzasadniajcie taką potrzebę swoim dzieciom.
Moja Monika będzie ewenementem w  tej dziedzinie, ale nie odpuszczę, skoro Oświata dała mi na piśmie odpowiedź.

Walka o realizację prawa w tej kwestii leży po stronie Rodziców dzieci integrowanych- ja już wywalczyłam wszystko co możliwe.  :D  :D  vide pismo

Bez tych zajęć dzieci niepełnosprawne są jedynie sztuką w klasach integracyjnych.
Wszelkie niedociągnięcia rozwojowe odbijają się w edukacji-a nauczyciele na ogół spychają to na karb ich niepełnosprawności- bzdura i umywanie rąk, pozbywanie się problemu.
Najpierw trzeba wyrównać deficyty rozwojowe poprzez stosowanie właśnie takich zajęć -a na końcu oczekiwać postępów w edukacji. Amen.  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 15, 2006, 07:40:25 am »
Szczupłość subwencji budżetowej na oświatę i konieczność uzupełniania jej własnymi środkami gmin skłoniły wiele samorządów do likwidacji części szkół. Niejednokrotnie wywołuje to żywiołowy sprzeciw mieszkańców

SAMORZĄD TERYTORIALNY. Brak ścisłych reguł podziału subwencji na oświatę

Choć konstytucja gwarantuje samorządom subwencje adekwatne do ich zadań, pieniędzy na oświatę ciągle brakuje. Rada Łodzi poszła z tym do Trybunału Konstytucyjnego

Przeznaczona na oświatę subwencja budżetowa na 2005 r. dla miasta Łodzi nie wystarczyła nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli. Nie mówiąc o wydatkach bieżących czy inwestycjach.

Prezydent Włodzimierz Tomaszewski podał więc w czwartek na rozprawie w Trybunale Konstytucyjnym, że miasto musiało dołożyć z własnych środków aż 35 proc. potrzebnych na oświatę kwot.

Samorząd łódzki zaskarżył więc niejasny i nieefektywny sposób finansowania oświaty, bo uważa, że narusza konstytucję.

Niedoszacowane potrzeby
- Subwencja od kilku lat jest niedoszacowana. Tymczasem to ona jest podstawą finansowania oświaty, a więc powinna przewidywać wszystkie wydatki. Konieczność finansowania oświaty z własnych środków doprowadziła do powstania uszczerbku w łódzkim mieniu komunalnym. Znam gminy, w których dopłata z własnych środków do placówek oświatowych pochłania większość budżetu. Samorządy popadają w długi - mówił prezydent.

Uważa więc, że niezbędne jest określenie przez ustawodawcę, naczym polega zagwarantowana w konstytucji "odpowiedniość" środków na oświatę. Jaki powinien być standard usług oświatowych, który państwo chce i może finansować.

Podział przypadkowy i zmienny
Drugi problem to nierówny, dokonywany według uznania ministra podział budżetowych środków.

- Jak to się dzieje, że jedne gminy dostają dosłownie na wszystko, a drugim brakuje na płace? - pytał prezydent Łodzi.

Zaskarżony przepis ustawy samorządowej przewiduje, że wydane na jego podstawie rozporządzenie powinno precyzować podział części oświatowej subwencji ogólnej pomiędzy poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, uwzględniając typ i rodzaj szkół i placówek, stopnie awansu zawodowego nauczycieli oraz liczbę uczniów.

- Te wytyczne są zbyt ogólne i nie obejmują podstawowych kosztów oświaty. Przede wszystkim nie pozwalają stworzyć systemu jej finansowania i nie uwzględniają standardów kwalifikacji nauczycieli oraz liczby prowadzonych klas szkolnych. Nie spełniają więc konstytucyjnych gwarancji o subwencji "odpowiedniej" - argumentował występujący w imieniu samorządowców profesor Michał Kulesza.

Maciej Strójwąs, radca prawny z Ministerstwa Edukacji Narodowej, przypomniał jednak, że konstytucja zapewnia samorządom stosowne dochody, ale milczy o standardach kwalifikacji nauczycieli. - Brak takich standardów nie uniemożliwia wykonywania zadań oświatowych. Tyle że ta ocena nie mieści się w kompetencjach Trybunału - dodał.

Dyrektor Artur Klawenka z MEN podkreślił zaś, że oświatę finansuje się nie tylko z subwencji. Nie ma też jednej miary potrzeb. Każdy samorząd indywidualnie i na swoją miarę decyduje o wydatkach. Musi się rządzić tym, co ma, bo o wysokości subwencji budżetowej przesądza ustawodawca.

Nie tylko w Łodzi
Na brak pieniędzy na oświatę skarżą się samorządowcy w całym kraju. Według Mariusza Poznańskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, jest ona za mała o ok. 2 mld zł.

Dotyka to głównie dużych miast. W Lublinie np. dokładają do niej ok. 100 mln zł rocznie, czyli ok. 30 proc. kwoty subwencji.

Trybunał Konstytucyjny zmierzy się z tym problemem 18 września, bo do tego dnia odroczył czwartkową rozprawę (sygn. K 27/05).

JOLANTA KRONER, IRENEUSZ WALENCIK

Wydatki na szkoły stale rosną
Problemy z finansowaniem oświaty pokazuje przyjęty przez rząd raport o skutkach obowiązywania ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wynika z niego, że w latach 2002 2005 wydatki samorządów na szkoły rosły szybciej niż środki z subwencji oświatowej. Coraz mniej jest jednostek samorządowych, które na edukację wydają mniej, niż dostają z budżetu. Rząd przyznaje w tym dokumencie, że systemowego uregulowania w ustawie wymaga zarówno sposób ustalania wysokości kwot na zadania oświatowe, jak i ich podział.

Wójtowie, burmistrzowie i starostowie domagają się więc, aby mechanizm obliczania i podziału środków na edukację uregulować w ustawie o dochodach jednostek samorządu
terytorialnego. Oczekują też od rządu określenia standardów oświatowych: ustalenia, co
finansuje rząd, a co w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży powinien zapewnić samorząd. Standardy pozwoliłyby obliczyć koszt usługi edukacyjnej, a na tej podstawie można by realistycznie obliczać subwencję.

Rz 15.09.06 Nr 216

Offline Witek

• Podglądacz
  • *
    • http://superagata.republika.pl
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 18, 2006, 12:40:54 pm »
Witaj agniek

Agatka też ma aktualnie 4 latka (ZD) i zaczeła drugi edukacji w powszechnym przedszkolu. Chętnie nawiąże kontakt i wymienię doświadczenia.
Nalepiej kontaktowac się ze mną na prywatnego maila (podany w profilu) lub poprzez skype.

Jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z dokonanego wyboru. Agatka chętnie chodzi do przedszkola, dzieci oraz panie w przedszkolu polubiły Agatkę.

Zastanawiamy się z Żoną czy istnieje potrzeba i możliwość wsparcia pobytu Agtaki w przedszkolu?

UPS
przepraszam chciałem odpowiedzieć w wątku:
Dziecko z ZD w przedszkolu ze zdrowymi dziećmi
ale wątek jest zamkniety, więc ten post powinienem zamiescić w wątku:
Przedszkole -przedszkole integracyjne,specjalne,masowe
i tam też się kieruje.
tata Agatki z zD 4,5 roku i Janka 14 mies.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 19, 2006, 09:04:16 am »
Jak ma być lepiej w Oświacie?

SAMORZĄD TERYTORIALNY Prowadzenie szkół pozostanie kosztownym obowiązkiem gmin

Oświatowa część subwencji budżetowej dzielona jest zgodnie z konstytucją. Czy jest to podział trafny i celowy - to inna sprawa, ale pozostająca już poza oceną Trybunału.

Takim wyrokiem zakończyła się w poniedziałek w Trybunale Konstytucyjnym rozpoczęta w ubiegłym tygodniu sprawa dotycząca systemu finansowania oświaty - jednego z najważniejszych i najkosztowniejszych zadań własnych gminy.

Standardy i zasady podziału
Do TK sprawę wniosła Rada Miejska w Łodzi, która zakwestionowała obowiązujący system podziału środków z części oświatowej subwencji ogólnej, bo - zdaniem samorządowców - narusza samodzielność finansową gminy i prowadzi do uszczuplenia jej mienia komunalnego.

Ten uszczerbek w 2005 r. wyniósł 84 mln zł, w latach 1996 - 2004 przekroczył zaś pół miliarda. Powodem jest brak standardów dotyczących zatrudnienia nauczycieli oraz zbyt ogólne zasady podziału środków budżetowych.

Więcej nawet: stosowany przy podziale subwencji algorytm preferuje gminy wiejskie i małe miasteczka, co powoduje odpływ pieniędzy z dużych miast. Zdaniem łódzkich samorządowców i reprezentującego ich w TK prof. Michała Kuleszy jest to niesprawiedliwe i narusza nie tylko zasady konstytucji, lecz także normy Europejskiej karty samorządu terytorialnego.

Samorządowcy zaskarżyli więc do TK zarówno zasady podziału subwencji w 2005 i w 2006 r., jak i uchylenie przepisu Karty nauczyciela, który nakładał na ministra edukacji obowiązek wydania rozporządzenia o standardach zatrudniania nauczycieli stosownie do liczby uczniów i ich kwalifikacji, co rzutowałoby na podział środków budżetowych.

Bon oświatowy na ucznia
Uchylona delegacja miała więc zmodyfikować obowiązującą od 2000 r. zasadę podziału subwencji na cele oświatowe według tzw. bonu oświatowego na ucznia. Zapowiedziany w Karcie nauczyciela akt wykonawczy nigdy się jednak nie ukazał. Zdaniem samorządowców zmiana byłaby słuszna, bo subwencja od lat jest niedoszacowana. Duże miasta dopłacają do oświaty z własnych budżetów nawet 35 proc. wydatków, jak w Łodzi, czy 30 proc., jak w Lublinie.

Małe gminy, dla których algorytm jest łaskawszy, nie dokładają do szkolnictwa więcej niż 10 - 15 proc.

Władze Ministerstwa Edukacji nie przyjmują tych zastrzeżeń. Oświata nie jest finansowana tylko z subwencji budżetowej, lecz również ze środków własnych samorządu erytorialnego. I tak powinno być. Obowiązujący algorytm nie odzwierciedla potrzeb gmin - mówiono na rozprawie - bo potrzeby są nieograniczone. Nie mogą więc być kryterium podziału środków publicznych. Niezależnie od tego, czy zastosuje się system oparty na uczniowskim bonie, czy na standardach wynagrodzeń nauczycielskich, do podziału byłaby ta sama kwota wynikająca z uchwalonego przez Sejm budżetu.

Cele oświatowe określiła ustawa
- Wybór zasad podziału środków budżetowych to kompetencja ustawodawcy. Celowość kryteriów tego podziału pozostaje jednak poza sferą kontroli Trybunału - uzasadniał orzeczenie sędzia sprawozdawca Marek Mazurkiewicz. TK uznał, że - zgodnie z wymaganiami konstytucji - zaskarżone przepisy dobrze służą celom wskazanym w Karcie nauczyciela. Przypomniał, że wzrost dochodów własnych gminy ma ograniczać rolę subwencji i zwiększać odpowiedzialność finansową samorządów za finansowanie zadań własnych (sygn. K 27/05).

Wyrok jest ostateczny.

JOLANTA KRONER

Zła wiadomość o niestabilnym systemie
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to zła wiadomość dla samorządów. Oznacza, że niestabilny system pozostanie. Subwencja oświatowa może być co roku liczona inaczej i jeszcze zmieniana w ciągu roku. Takie sytuacje były i prowadziły do wielu nieporozumień. Gminy dostawały informacje na temat przyznanych subwencji do 30 października i wprowadzały je do budżetów, a następnego dnia zmieniano ustawę i wynikało z niej, że otrzymają dużo mniej.

Nie chcę podważać wyroku Trybunału, bo on orzeka jedynie o zgodności z konstytucją, a nie o jakości prawa, ale uważam, że zmiana przepisów jest konieczna. kap

Rz 19.09.06 Nr 219

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY SUBWENCJA OŚWIATOWA
Samorządy dopłacą do edukacji

Władze lokalne będą musiały pokrywać ze środków własnych różnicę między wydatkami na oświatę a subwencją otrzymywaną na ten cel z budżetu państwa.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że zaskarżone przez Radę Miejską Łodzi przepisy dotyczące podziału środków z subwencji oświatowej między poszczególne samorządy są zgodne z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Chodzi o art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 203, poz. 1966 z późn. zm.) oraz art. 1 pkt 17, lit. h) ustawy z dnia 15 lipca 2004 roku o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz.U. nr 79, poz. 1845). Zgodnie z opinią wnioskodawcy realizacja tych przepisów powoduje nieadekwatny do wykonywanych działań podział publicznych środków pomiędzy jednostki samorządu. W ubiegłym roku władze Łodzi musiały przekazać ze środków własnych 84 mln zł na cele edukacyjne, na które zabrakło środków z subwencji budżetowej. W podobnej sytuacji znalazło się kilkadziesiąt większych miast w całej Polsce. Zdaniem pełnomocnika wnioskodawcy winne temu są m.in. zasady podziału subwencji faworyzujące samorządy wsi i małych miejscowości oraz brak standardów zatrudniania nauczycieli.

Trybunał nie podzielił jednak opinii Rady Miejskiej Łodzi. W uzasadnieniu wyroku TK podkreślił, że finansowanie oświaty to zadanie własne samorządów lokalnych, które może być opłacane także z własnych środków, a nie wyłącznie subwencji budżetowej. Trybunał przypomniał także, że wysokość nakładów państwa na poszczególne zadania samorządów, w tym na zadania oświatowe, należy do ustawodawcy. Ustala on również sposób podziału publicznych środków. Trybunał może interweniować w takich sprawach tylko w przypadku zaistnienia rażących dysproporcji między wysokością subwencji a ciężarem zleconych zadań. W ocenie sędziów sytuacja taka nie miała miejsca w omawianym wniosku łódzkich samorządowców.

Łukasz Guza, Gazeta Prawna 19.09.2006r

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Przeniesiona dyskusja
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 20, 2006, 11:29:24 am »
Dyskusja z wątku

Anna:
Anno mam do Ciebie pytanie: jak Alicja najlepiej uczy się wierszy na pamięć do szkoły

Soniu, Ala ma zadziwiającą pamięć.
Uczy się dość szybko i łatwo powtarzając lub śpiewając tekst.
Problem zaczyna się w chwili, kiedy musi go wyrecytować .
Po pierwsze daje wtedy znać o sobie mutystyczna przeszłość,
po drugie wada wymowy.
Z tym , że obecnie wada wymowy jest  większym problemem.

W izolacji potrafi wymowić wszystkie głoski poprawnie.
W mowie spontanicznej sepleni i zacina się.
A logopedy na razie nie ma.

sonia: cytuje Annę
Anna:
Uczy się dość szybko i łatwo powtarzając lub śpiewając tekst.

-taki styl ma też moja Monika.  :D
Drukuję jej w komputerze większe literki z tekstu wiersza, a przy stole dzielimy na sylaby.
Muszę sporo razy czytać, ona słuchając zapamiętuje.
Miałam obawy, że "wydziwiam" taką formę.
Dziękuję -widocznie tak dzieciom z zD łatwiej  :D

Anna:
Soniu, prawdę powiedziawszy bardzo brakuje mi w działach na temat nauczania Twoich obecnych metod. Przeważnie są rewelacyjne. Może dla zdrowych dzieci wydziwione, ale skutecze dla naszych. Czesto korzystałam z nich w chwilach, kiedy kończył mi się pomysł, jak ćwiczyć z Alą.  Na razie idzie jej nieźle /szkoła integracyjna/, ale to na pewno zasługa dobrego startu - ćwiczeń w pisaniu i czytaniu proponowanych na Darze. Także tych dotyczących nauki liczenia.

sonia
Anno - a już myślałam, że skoro mutyzm jej minął, to macie z górki jesli chodzi o mowę.

Może to znasz, ale odkrycie Brytyjczyków dało mi do myślenia: Mowa w genach?
Skoro u naszych dzieci jest wieczny nadmiar materiału genetycznego powodującego różne rodzaje zaburzeń-pozostaje nam nadstawiać uszu i otwierać oczy na pojawiające się anomalia i przeciwdziałać w stymulacji od zaraz polisensorycznie.
Zaburzenia metabolizmu, które wiążą się z czynnością OUN – do NORM i zaburzeń mowy, są u naszych dzieci najbardziej parwdopodobne.
Odsyłam do: Zespół Downa-koncepcja zmiany metabolizmu
Mnie jest łatwiej, bo mam tylko Monikę jedną na głowie, gorzej mamom mającym zwielokrotnione obowiązki względem innych dzieci.

Czemu nie opisuję?  :D  powodów jest kilka -znudziła mi się krytyka pseudoprzyjaciół wirtualnych. Już kiedyś wybyłam na Wyspę Realizmu  - pewnie pamiętasz  ;)
Jeśli ktoś nie odróznia dzielenia się własnym doświadczeniem od rzekomego chwalenia się - to po co ja mam psuć sobie oczy, zabierać czas.
Ważne, że są efekty, że Oświata w nie uwierzyła -a teraz Szkoła realizuje.
Te materiały wydrukowałam p. Dyrektor w Szkole i złożyłam 4.IX. b.r. wraz z pismem przewodnim i załącznikami z Oświaty i PPP na zajęcia rewalidacji indywidualnej.
Program rewalidacji indywidualnej dla dzieci z upośledzeniem lekkim. ZAJĘCIA KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNE
Bez takiej formy korygowania zaburzeń naszych dzieci-NIE może być mowy o płynnym rozwoju a zatem i edukacji.
To CREDO konieczności wprowadzenia nie tylko w Dz.U. od IV 2005r., ale faktycznego wdrożenia w szkołach i w domach naszych dzieci.
Praca nad mową dziecka upośledzonego umysłowo w stopniu lekkim - studium przypadku
Integracja ma wyrównywać deficyty zaburzonych form organizmó naszych dzieci- a nie tylko edukować - to temat rzeka na integrację szkolną w polskim wydaniu.
Jest obowiązek nauki, a gzdie rewalidacja?
"Nikt nie będzie się rozwijał, jeśli stawia mu się niskie wymagania". /Calvin Lloyd /

"... język jest oknem przez,które można oglądać życie mózgu”.
/A. Balejko: „Jak usuwać wady wymowy” /;

Poczytacie też o naszej metodzie w Poradniku Medycznym o zD wkrótce.  :D

A teraz uciekam znowu na kilka minut do naszej terapii.

Anna:
Witam wieczorową porą.

Soniu, zamieściłaś wyżej  wiele cennych wskazówek dla mam szkolnych dzieci.
A ja mam dylemat. Nauczycielka Ali prosiła bym zdecydowała, czy dziecko ma mieć zajęcia z logopedą kosztem drugiej godziny lekcyjnej (będzie zwalniana), czy na siódmej godzinie (czyli musiałaby czekać w szkole po lekcjach). Nie wiem, jak zadecydować. Oba rozwiązania są do niczego.

Pozdrawiam.

sonia:
Anna
A ja mam dylemat. Nauczycielka Ali prosiła bym zdecydowała, czy dziecko ma mieć zajęcia z logopedą kosztem drugiej godziny lekcyjnej (będzie zwalniana), czy na siódmej godzinie (czyli musiałaby czekać w szkole po lekcjach). Nie wiem, jak zadecydować. Oba rozwiązania są do niczego.

żeby odpowiedzieć zapytam Cię, aby zorientować się w procedurze prawnej dotyczącej zajęć rewalidacji indywidualnej.

Czy masz zapis w Orzeczeniu PPP o zajeciach rewalidacji indywidualnej?
Czy Oświata lub Szkoła podali Ci ilość godzin w skali tygodnia lub miesiąca na te zajęcia?
Czy masz przyznane te zajęcia jako indywidualne czy grupowe?

Nikt nie ma prawa wyrywać dziecka z zajęć dydaktycznych. Pedagog wspomagający ma czuwać cały czas nad dziecmi integrowanymi, a nie zajmować się jednym dzieckiem, ponadto będzie ono miało "tyły" w lekcjach na bieżąco.

Oczekiwanie na zajęcia w hałasie szkolnym NIE wpłynie pozytywnie na dziecko.
Nuda i hałas są najbardziej destruktywnymi rzeczami mającymi wpływ na dzieci z zD (i nie tylko).

Obie propozycje dane Tobie -ja też przerabiałam. Anno to mydlenie oczu, nie dbałość o harmonijny rozwój naszych dzieci.

Czy Ciebie też odsyłała Szkoła do Oświaty z pismem o zabezpieczenie funduszy i podanie ilości godzin?
Poczułam się jak goniec etatowy szkoły w ub.r.szk.  ;)  a w te wakacje wyruszyłam na "przebój"- ale z efektem.

Organizacja tych zajęć spoczywa na barkach Dyrekcji Szkoły i tam wystąp z pismem-muszą Ci wówczas odpisać.
Ze mną nawet zatwierdzą program (dałam wymagania) do nauki i rewalidacji Moniki-oczekuję pisma.

W moim odczuciu Szkoły powinny zatrudniać terapeutów wyspecjalizowanych w metodzie Integracji Sensorycznej i NDT_Bobath (nie wspomnę o Kinezjologii Edukacyjnej) - to są istotne rzeczy dla dzieci wspomagające zaburzone funkcje rozwoju, a w finale poprawiające poziom ich eduakcji.

Anno czas chyba zacząć walkę o szkoły dla dzieci z zD - my wiemy co im potrzeba, jak rehabilitować, jak uczyć, jak wyrównywać deficyty.
Na ogół w polskich szkołach nie ma funduszy na to, najprościej jest obniżyć wymagania i za 10 miesięcy dać świadectwo  :roll:  - obrzydliwe postawy.

To warto znać by walczyć o prawidłową edukację dzieci integrowanych w klasach integracyjnych:

Zajęcia rewalidacji indyw i wczesne wspomaganie rozwoju -długi watek z Daru.
a w nim:

http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=1740

http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/0102200604.ppt
2006-02-01  Indywidualne zajęcia rewalidacyjne
Prezentacja multimedialna - Indywidualne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych...

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/0587.htm
Dziennik Ustaw z 2005 r. > Nr 68 > poz. 587 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1) z dnia 4 kwietnia 2005 r.w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z dnia 25 kwietnia 2005 r.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1)z dnia 4 kwietnia 2005 r.w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci(Dz.U. z 2005r. Nr 68, poz. 587)

Podział części oświatowej, po odliczeniu 0,6% rezerwy będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych, następuje według algorytmu określonego w załączniku do rozporządzenia.
http://www.menis.gov.pl/prawo/wszystkie/rozp_314.pdf

To samo ze Strony Sejmowej

Dz.U. 2005 nr 68 poz. 587  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20042862878
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20042862878&type=2&name=D20042878.pdf
w formacie pdf  Dz.U. 2004 nr 286 poz. 2878  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2005

USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Tekst ujednolicony - zawiera zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2 lipca 2004 r., która weszła w życie z dniem 21 sierpnia 2004 roku - Dz. U. z 2004 roku Nr 173, poz. 1808)

wszedł w życie 1.01.2006r.  :D  a te kilka miesięcy to z czego?

w pdf Dz.U. o podziale subwencji oświatowej na 2006r -z tego dają na oświatę i integrację, zaj. rewalid. indyw., zajęcia indywidualne, itp.
Rozporządzenie MENiS z dnia 26 lutego 2002 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół Dz.U. Nr 51, poz. 458, z późniejszymi zmianami: Dz.U. Nr 210, poz. 2041 z 2003 roku:

wszystkich uczniów (pełno i niepełnosprawnych) obowiązuje podstawa programowa kształcenia ogólnego (co w praktyce oznacza, iż wszystkie dzieci uczą się tych samych przedmiotów nauczania, tylko każde na poziomie swoich własnych możliwości intelektualnych, emocjonalnych i fizycznych) z wyjątkiem uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym, dla których opracowano odmienną podstawę programową, w oparciu o którą zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z danymi uczniami układa indywidualne programy edukacyjne. Zespół winien uznawać prawo osób niepełnosprawnych do rozwoju we własnym tempie i uwzględniać to prawo podczas ustalania kierunków pracy z uczniem. Wskazane jest także nawiązanie współpracy z rodziną, włączanie jej w tworzenie planu rewalidacji i, w miarę możliwości, w realizowanie pewnych jego elementów w domu rodzinnym ucznia.

Wszystkiemu winna niewystarczająca SUBWENCJA - rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Samorząd terytorialny prowadzący szkoły otrzymuje z budżetu państwa, na każdego ucznia, tzw subwencję oświatową.
Subwencja na uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (niepełnosprawnych) jest czterokrotnie wyższa niz na dziecko zdrowe.

Czy jednak tylko winę za to ponoszą fundusze w ramach subwencji?  ;)
Wiele do życzenia ma przygotowanie nauczycieli wspomagających, organizacja wewnątrz szkół.
Czy musimy zgadzać się na ww niedociągnięcia? - mają one wydźwięk na rozwoju i edukacji naszych dzieci.
Walka o realizację prawa w tej kwestii leży po stronie Rodziców dzieci integrowanych- ja już wywalczyłam wszystko co możliwe.  :D  :D
vide pismo

Anna:
Witam...
Soniu, dziękuję za cytaty i odsyłacze.
Przestudiuję i przemyślę.

Czy Oświata lub Szkoła podali Ci ilość godzin w skali tygodnia lub miesiąca na te zajęcia?

Niestety na wszystkie pytania odpowiadam nie
Nie mamy żadnych zajęć rewalidacji.
Mamy tylko logopedę. Według zalecenia PPP.

Dzisiaj byłam na zebraniu w szkole.
Pani postara się zmienić osobę prowadzącą zajęcia logopedyczne
 i tym samym bardzo prawdopodobne jest , że będą odbywały się zaraz po lekcjach.
Bardzo dziękuję - sama nie walczyłabym.  :kw:

I druga dobra wiadomość - Ali przydzielono zajęcia z muzykoterapii.

sonia:
Anno to co piszesz- przerabiałam, gdy Monika zaczynała naukę w szkole masowej z klasami integracyjnymi. TO NIE TO co mówi Prawo Oświatowe.
Jako rodzice mamy prawo domagać się realizacji obowiązującego prawa oswiatowego dla Dobra naszych dzieci.
pytałam:

Anna:
Niestety na wszystkie pytania odpowiadam nie
Nie mamy żadnych zajęć rewalidacji.
Mamy tylko logopedę. Według zalecenia PPP.

Przechodzisz to co ja 2 lata temu- to nie jest integracja- to dziecko jest dla "sztuki integracyjnej".

Jeśli chcesz coś zmienić - zrób krok po kroku-jak pisałam- spełnisz wymagania prawne-a wówczas możesz zawalczyć o prawdziwą integrację.

Masz prawo podważyć Orzeczenie PPP (ja to zrobiłam w ub. roku).
Przepis o konieczności zapisu o zajęciach rewalidacji indywidualnej wszedł w IV 2005r., więc Komisja PPP ma obowiązek wpisania w zaleceniach formy nauczania z podaniem właśnie zajęć rew. indywidualnej. Monice dopsiali schorzenie sprzężone bo doszła jej wada wzroku w trakcie rozwoju.
Po uzyskaniu takiego zapisu w Orzeczeniu, wystąp do Oświaty z zapytaniem ile godzin należy się Ali w ramach tych zajęć. Uzasadnij potrzebę tych zajęć.
Po otrzymaniu pisma z Oświaty, napisz kolejne pismo na ręce Dyrekcji Szkoły a wówczas musi się coś zmienić.
Monika ma wspaniałą panią od zajęć logop. (poprzednią odstawiłam od Moniki w ub.roku), zajęcia będzie z nią miala po lekcjach lub przed lekcjami pedagog wspomagająca a pani Dyr. poprowadzi muzykoterapię.

Masz prawo  współuczestniczyć w opracowaniu indywidualnego programu nauczania dołożonego do ramowego.

Ja wróći Gaga "wyczyści" te dyskusje tutaj cytatami do Eduakcji.  :D

Anna:
Witam wieczorową porą .

Soniu, bardzo dziękuję za wszelkie informacje.
Mając takie wsparcie porozmawiam o rewalidacji, kiedy będę w PPP.
Panie tam pracujące są życzliwie nastawione do potrzeb dzieci.
Zresztą szkoła też, dlatego może i nam się uda.

sonia:
Anno-powodzenia w torowaniu rewalidacji  :ok:

Dyskusja na  OSKKO o zajęciach rewalidacyjnych lub zajęciach socjoterapeutycznych stosownie do potrzeb dzieci !!! -NIE możliwości szkół czy Oświaty  :non:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu1) z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 21, 2006, 08:48:03 pm »
Czym jest kształcenie integracyjne ?

Kształcenie integracyjne jest formą organizacyjną wspólnej edukacji uczniów zdrowych i
niepełnosprawnych, na wszystkich etapach edukacyjnych.

Oddziały integracyjne są mniej liczne liczą od 15-20 uczniów, w tym 3-5 uczniów niepełnosprawnych. W oddziale integracyjnym może być zatrudniony dodatkowo nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, który wspomaga zajęcia edukacyjne i pracę wychowawczą (rozporządzenie z dn. 21 maja 2001 r.).
Dzięki tym warunkom uczniowie pełnosprawni mają możliwość zaspokojenia swoich
indywidualnych potrzeb edukacyjnych, a uczniom niepełnosprawnym dodatkowo zapewnia się:

1. realizację zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego;
2. odpowiednie warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne;
3. realizację programu dostosowanego do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, z wykorzystaniem odpowiednich form i metod pracy dydaktycznej i wychowawczej;
4. zajęcia rewalidacyjne lub zajęcia socjoterapeutyczne stosownie do potrzeb;
5. integrację ze środowiskiem rówieśniczym
(Rozporządzenie z dn. 18 stycznia 2005 r.).  

Projekt konstruowania indywidualnego programu nauczania dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej uczącej się w szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych
- Oprac. Pracownia Wspomagania Rozwoju i Integracji

Materiały metodyczne dla nauczycieli

Kto powinien opracować indywidualny program nauczania ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Indywidualiny program nauczania opracowuje, we współpracy z rodzicami, zespół nauczycieli i specjalistów pracujących w szkole.
Zespół stanowią:

nauczyciel-wychowawca
nauczyciele uczący dziecko
specjaliści: psycholog, logopeda, terapeuci (np. mowy), rehabilitant, inni
rodzice
Odpowiedzialnym za program i jego realizację jest nauczyciel – wychowawca.

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
Zajęcia edukacyjno-rewialidacyjne.
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 28, 2006, 01:58:36 pm »
Czy ktoś ma dziecko objete tymi zajęciami? Wiem, że one przysługują kiedy dziecko kończy 3 latka i jest głęboko upośledzone. Interesuje mnie opinia rodziców, które mają takiego nauczyciela jak również wszelka inna informacja. Dziekuję.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 28, 2006, 02:34:57 pm »
marmati
Zobacz temat (przyklejony)
http://forum.darzycia.pl/topic,6584.htm

I tam też przeniosę Twoje pytanie.

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 28, 2006, 03:17:38 pm »
Dziękuję, już przeczytałam ale interesują ,nie najbardziej opinie rodziców i jak wyglądały te zajęcia w domu?

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach