Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Hipoterapia  (Przeczytany 16319 razy)

Offline Grażyna

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
Hipoterapia
« dnia: Czerwiec 17, 2003, 09:33:55 pm »
Byłam w czwartek z Kacprem na hipoterapii, zawiózł nas sąsiad. Kacprowi się podobało, na pierwszy raz pojeździł 15 min. Pojeździł to nie dokładne określenie, leżal na koniu, buzią do zadu, ten układ markuje raczkowanie, a że Kacper ma bioderka trochę za mało pod kątem jest to dla niego korzystne. W sobotę wybraliśmy się sami, tzn. na piechotkę, czyli 1 h 15 min, szybkiego marszu, 15 min hipoterapii i 2 godz. spacerem do domu  :D ! Kacper był zadowolony ja wykończona, teraz się zastanawiam czy dokonam tego wyczynu w tą sobotę (jeszcze bolą mnie nogi)!
Czy wasze dzieciaki zażywają hipoterapii?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Dorunia

• Wyjadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 13, 2004, 05:05:07 pm »
Hipoterapia Łódź??

Przez ostatni okres moje dziecko uczęszczało na hipoterapię na ul. Wycieczkową, ale przestały mi się podobać warunki stawiane przez organizatorów terapii. Czy ktoś może mi polecić inną stadninę, gdzie są fachowcy i podejmą się pracy z głuchym - autystykiem??
Będe wdzięczna za każdą pomoc  :D
Dorunia mama Daniela 20 lat (głuchota, upośledzenie umysłowe, autyzm itd) Adasia 15 lat, oraz Lenki 13 lat.

Offline Beta

• Nowy użytkownik
  • *
Hipoterapia
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2004, 07:38:32 pm »
My od kwietnia tego roku jeździmy na hipoterapię, tzn.jak Julia miała 16 m-cy,raz w tygodniu.Trudno jest mi powiedzieć jaki i czy ma wpływ na postępy w rehabilitacji,mam nadzieję,że tak.Hipoterapeutka twierdzi,że koń,poprzez swójchód przekazuje różne bodźce dziecku,do raczkowania,chodzenia,itp.Z pewnością nadal będziemy chodzić.Pozdrawiam.
Beata, mama Julii z RiW

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Hipoterapia
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2004, 08:23:20 pm »
My też chodzimy na hipoterapię już prawie rok, gdzieś już wspominałam. Bardzo polecam dlatego że po roku mogę powiedzieć, że są postępy w rozwoju Michałka. Po pierwsze poprawiło to chodzenie u Michasia, kiedyś chodził potykając się o własne nogi, był bardzo chwiejny teraz chodzi pewnie a nawet biega :) zrobił się o wiele śmielszy, to były pierwsze zajęcia na których zostawał bez mamy ;) poza tym wiele słów powiedział pierwszy raz na koniku :) no i kocha tego konia bardzo, tęskni za nim, jak się ubieramy do wyjścia to bardzo często woła Guli, Guli, co znaczy że mamy jechać do Guliwera naszego konika :)
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline Martuś

• Raczkujący Gadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2004, 08:51:45 pm »
Beta, ważna informacja, w jakim stanie są bioderka twojego dziecka, jeśli choc tylko jest minimalne zgrożenie zwichnięcia, nie powinno dziecko uczestniczyć w hipoterapii. A rzeczywiscie koń jest świetny, my niestety tylko z daleka patrzymy(właśnie biodra nam nie pozwalają), Mika garnie się do koni, ale cóż - jak nie można to nie można. Pozdrawiam.

Offline Beta

• Nowy użytkownik
  • *
Hipoterapia
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2004, 08:30:43 pm »
Bioderka mamy dobre,ortopeda powiedział nam ,że koniki dla Julii są wskazane.Nie miliśmy problemów z bioderkami i mam nadzieję ,że nie bedziemy ich mieć.Niedługo zaczniemy chodzić dwa razy w tygodniu.Pozdrowionka.
Beata, mama Julii z RiW

Offline dorota1

• Raczkujący Gadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2005, 08:23:11 pm »
Co do koników to co lekarz to inna szkoła, jedni jak najbardziej zalecaja a inni przeciwni tylko,ze ja słuszałam o problemach z kregosłupem,ze taki słaby a jednak na koniku huśta. Moja Klaudia jednak sama se rególuje ile chce jezdzic ostatniu 05 godz ale potem plecy bolały. Tak więc my sie do tego nie pchamy zwłaszcza ze do tej pory nie trafiliśmy na dobrych hipoterapełtów jak widze jak sie córka wykrzywia do przodu a terapełci nie zwracaja na to uwagi to myśle,ze świeczki nie warci. Spotkałam jeda dobra, ale jak jej kon poskoczył do góry z dzieckiem to serce mi zamarło i teraz sie boje.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2005, 03:36:02 am »
Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym HIPOTERAPIA

HIPOTERAPIA --> Formy hipoterapii

Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności przy pomocy konia
i jazdy konnej.
Daje ona wiele możliwości terapeutycznych, dlatego jest jedną z metod o największym zasięgu pod względem różnorodności korzystających z niej pacjentów.

HIPOTERAPIA
Formy hipoterapii
Koń do hipoterapii
KURSY
Ośrodki i terapeuci
!!! Opinie... !!!
Publikacje
LINKI[/b]

Definicja hipoterapii i zakres działań hipoterapeutycznych
Na stronie rónwież podana jest
BAZA OŚRODKÓW [/color]
Ośrodki prowadzące zajęcia hipoterapeutyczne
Wybierz województwo:
dolnośląskie | kujawsko-pomorskie | lubelskie | lubuskie | łódzkie | małopolskie | mazowieckie | opolskie | podlaskie | pomorskie | śląskie | świętokrzyskie | warmińsko-mazurskie | wielkopolskie | zachodnio-pomorskie

Czy osoby niepelnosprawne moga zyc lepiej dzieki udzialowi zwierzat w procesie rehabilitacji?
Dr Grzegorz Rawicz-Mankowski
Miedzyuczelniany Wydzial Rehabilitacji AWF-AM Warszawa

KON, KUCYK i inne zwierzęta.

Wątek z RiW
hipoterapia
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline monzaw3

• Raczkujący bywalec
  • **
Hipoterapia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 26, 2005, 01:38:30 pm »
Cześć Wam!! Hipoterapię polecam  wszystkim.Dzięki koniom moje dziecko chodzi jeszcze nie tak super ,ale strasznie się cieszę.My chodzimy na hipo już 2 lata,Kuba bardzo to lubi.Bardzo ,bardzo polecam hipoterapię .Pozdrawiam Monika

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2005, 10:19:53 am »
Hipoterapia - co to takiego?
Hipoterapia jako metoda leczenia była znana już w starożytności. Do nowożytnej medycy wprowadzili ją Niemcy po II wojnie światowej.
 Obecnie stosowana jest jako dodatkowa forma rehabilitacji.

Hipoterapia to jedna z metod rehabilitacji, a współterapeutą jest tu koń. Wykorzystywanie zwierząt w celach leczniczych znane jest zresztą od tysięcy lat. Hipokrates z Kos, autor wielu pism medycznych, w IV wieku p.n.e. zachwalał jazdę konną jako wartościową formę gimnastyki ciała i ducha, która może łagodzić różne schorzenia. Podobnie pozytywne opinie zyskiwało terapeutyczne jeździectwo w dziełach Paracelsusa, jednego z prekursorów nowoczesnej medycyny.

Hipoterapię stosuje się u niepełnosprawnych ruchowo, umysłowo, z deficytami rozwojowymi, wadami wzroku i słuchu czy niedostosowanych społecznie. Taka forma leczenia jest bardzo pomocna w leczeniu takich schorzeń, jak mózgowe porażenie dziecięce, choroba Duchena czy stwardnienie rozsiane

Warto pamiętać, że hipoterapią nie da się leczyć wszystkich schorzeń. Dziecko, które przychodzi na zajęcia w ośrodku, powinno mieć skierowanie od lekarza, dobrze jeśli rodzice przyniosą również dokumentację choroby. Czasami zdarza się, że zwichnięcie stawu biodrowego, uraz kręgosłupa lub postępujący zanik mięśni nie pozwalają dziecku na uczestniczenie w terapii. Inne przeciwwskazania to uczulenie na sierść konia, siano, a także ciężkie upośledzenia umysłowe.

Offline Izabela1976

• Podglądacz
  • *
Zajęcia z hipoterapii
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2006, 04:18:15 pm »
W poniedziałek zaczynam z Michasiem zajęcia z hipoterapii. I tak się zastanawiam jak wyglądają takie zajęcia. Czy dziecko musi być jakoś specjalnie ubrane? Czy podczas zajęć dzieckiem zajmuje się tylko i wyłącznie terapeuta a rodzic tylko obserwuje czy też czynnie uczestniczy.

Bo jeżeli rodzic nie uczestniczy bezpośrednio to na zajęcia mogę wysłać z Michaśkiem kogokolwiek (t. męża :) a jeśli uczestniczy to będę musiała być ja.

Jak byście mogli mi pomóc, byłabym wdzięczna.

Offline małgosia

• Raczkujący bywalec
  • **
Hipoterapia
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2006, 04:33:41 pm »
Na zajecia weź ubranie którego nie będzie ci żal w przyszłości np stary dres. Bardzo dużo końskiej sierści zostaje na ubraniach. Co do zajęć i twojej obecności to zależy od terapeuty ja zazwyczaj spotykam się z tym że rodzic idzie albo obok konia lub  go prowadzi, a sam terapeuta zajmuje się dzieckiem siedząc z nim na koniu.

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
Hipoterapia
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2006, 04:43:34 pm »
Moge odpowiedziec Ci tylko z własnego doswiadczenia. Ubierz dziecko lekko bo koń ogrzeje je dodatkowo i z pewnoscia wróci nieco spocone np. z mokra pupą (ja kilkakrotnie myslałam, ze Monia popuściła zanim odważyłam sie zapytać :D ) Ubranka najlepiej mieć jedne bo nie beda pieknie pachniały a mozliwe, ze zostana też oblepione końska sierścią... weź ze soba mały ręczniczek do podłożenia pod twarz w przypadku ćwiczeń leżących. prawdziwa hipoterapia powinna odbywać sie na "gołym" koniu ale często terapeuci daja koc, wówczas nie bedzie takich sierściowych problemów. Ja zawsze ściągam Moni buty by stopki przylegały do bokow konia. Dla siebie tez weź wygodne buty i koniecznie typu np. adidasy by dobrze Ci się chodziło. Nie wiem czy terapeuta będzie potrzebował twojej pomocy ale często tak jest, ze jedna osoba prowadzi konia a druga (lub dwie po obu stronach) ida przy dziecku. to wszystko zależy od terapeuty i najprawdopodobniej od stanu dziecka.
Jeszcze jedno. Jeśli jest to pierwsze zajęcie to postaraj się najpierw zapoznać dziecko z koniem bo to może byc przeżycie i strach (sama długo sie ociągałam nim odważyłam sie dosiąść konia  ;) ) możesz też zabrać poczęstunek jako podziękowanie za zajęcia typu: marchewka, jabłko lub suchy chleb. Popros terapeutę by podał konowi przy dziecku. To tez dla malucha wielka radocha.

Cieszę się, że juz ciepło. Jak tylko Monika przestanie chorować i zdejma jej weflon to równiez ruszamy na hipoterapię. Obie to bardzo lubimy...

Powodzenia

Offline zija

• Raczkujący Gadacz
    • http://dzieciom.pl\4687
szukam hipoterapii w Tomaszów maz. woj łódzkie i okolicy
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2007, 07:59:05 pm »
Mieszkam w Tomaszowie Mazowieckim woj łodzkie
Szukam hipoterapi w moim mieście  lub okolicy, tak żebyśmy  nie musiały długo dojeżdzać.
Siostra jeżdziła już konno na turnusie i kilka lat temu u pani Gabryśi ale ona zwineła interes.
Kamila kocha konie i chce na nie wrócić oprócz jazdy ,chciała by też coś przy tym koniu zrobić , założyć uprząż, wyszczotkować itp.
Interesują mnie też obozy hipoterapeutyczne.
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2007, 09:09:32 pm »
Zija

Tu masz parę adresów,gdzie prowadzą hipoterapię
http://www.stadniny.pl/?woj=9&se_word=&od=11&id=oferty

BAZA OŚRODKÓW [/color]
Ośrodki prowadzące zajęcia hipoterapeutyczne
Wybierz województwo:
Województwo łódzkie

Galewice 98-405
Głaz
Dom Wczasów Dziecięcych
tel.: 0*62-7843929
*) patronat PTHip

Gomunice 97-545
Paciorkowizna 35
Tel.: 0607-836850

Świnice Warckie
Stemplewo
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
tel.: 0*42-2881106

W Bratoszewicach jest stadnina koni,ale to dość daleko od Was.
http://www.jazdakonna.pl/gora/hodowla.phtml
STADNINA KONI GOZDÓW
Hodowla i sprzedaż koni skokowych, hodowlanych, zaprzęgowych. Hotel dla koni.
--------------------------------------------------------------------------------
95-010 BRATOSZEWICE, Gozdów 32a, k/Łodzi (woj. łódzkie)

Poszukaj,może znajdziesz coś w poblizu.

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.karlabaran.bobasy.pl
Hipoterapia
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 05, 2007, 02:01:13 pm »
Bardzo bym chciała żeby Nicolka uczęszczała na tego typu rehabilitacje, ale niestety w moim rejonie nic takiego nie istnieje przynajmniej ja nie trafiłam, może ktoś zna jakiś ośrodek nie daleko poznania.
mama nicolki zd 2,5l

Offline zija

• Raczkujący Gadacz
mam 2 strony o hipoterapi
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2007, 10:38:13 pm »
www.qnwortal.pl   jeżdzieckie centrum informacyjne
www.konpolski.pl
                            ;)

Offline amara

• Aktywny Gadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 29, 2007, 11:47:20 pm »
Dostałam to  na pierwszych zajęciach hipoterapii  (dawno temu) aby obserwować postępy Matiego.

Karta informacyjna dziecka
 Nazwisko:                                                               Imię:
 Data urodzenia:
 Adres:
 Stowarzyszenie lub koło:
                                                                                 Tel.
 Lekarz prowadzący:
                                                                                 Tel.
 Rozpoznanie:
 Rodzaj niepełnosprawności:
1. zaburzenia umysłowe
- intelektualne                                            tak – nie
-zachowania                                               tak – nie
2. zaburzenia fizyczne
- motoryczne                                              tak – nie
- sensoryczne                                             tak – nie
3. sprzęt rehabilitacyjny
- kule                                                          tak – nie
- wózek inwalidzki                                    tak – nie
- inne: protezy i aparaty ortopedyczne      tak – nie
4. inne rodzaje patologii
 POCZĄTEK TERAPII Z UDZIAŁEM KONIA:
 PROJEKT TERAPEUTYCZNY:
- punkty robocze
- przeciwwskazania

Kwestionariusz oceny stanu psychomotorycznegoKOORDYNACJA MOTORYCZNA  I.BADANIE PRZED HIPOTERAPIĄ II.BADANIE PO HIPOTERAP
A. Postawa prawidłowa:
1. głowy                                    
2. tułowia
3. miednicy
4. kończyn górnych
5. kończyn dolnych   

B. Współdziałanie ruchów:
1. kończyn górnych
2. kończyn dolnych   

C. Zachowanie równowagi przy:
1. zmianie kierunku
2. zmianie prędkości jazdy   

D. Tonus mięśniowy w czasie jazdy konnej:
1. normalny
2. zwiększony
3. zmniejszony   

E. Brak ruchów mimowolnych   

F. Schemat cielesny i sytuacja czasowo przestrzenna:
1. odróżnienie: ręki prawej
                           ręki lewej
2. użytkowanie: ręki prawej
                             ręki lewej
& orientacja w przestrzeni:
3. przód
4. tył
5. między
6. nad
7. pod
8. wewnątrz
9. zewnątrz
10. względem innych
11. w zależności od poleceń   

G. Przemieszczenia jeźdźca z koniem od – do:
1. do punktu stałego
2. za punktem ruchomym
3. w tym samym czasie co do punktu ruchomego.    

H. Rytm:
1. rozpoznanie sposobów poruszania się konia
2. rozpoznanie różnych przyspieszeń chodu konia

I. Rozpoznanie części ciała konia i ich odróżnianie      

Terapia relacjonalna
(Terapia z udziałem konia)

PREZENTACJA I WYRAŻANIA   I.BADANIE PRZED HIPOTERAPIĄ    II.BADANIE PO
1. MIMIKA:
  Wyraźna
  Przesadzona
  Zdyskoordynowana   

2. ZACHOWANIE:
  Spokojne
  Ruchliwe
  Stereotypowe
  Tiki
  Zmęczenie   

3. MOWA:
  Zrozumiała
  Opóźniona
  Trudności wymawiania niektórych słów
  Stereotypia słowna
  Echolalia (mowa bez znaczenia
  treściowego)
  Mutyzm (niemota lub milczenie)   

4. NASTRÓJ
  Smutny
  Pobudliwy
  Apatia (obojętność)
  Zadowolenie   

5. PAMIĘĆ
  Aktywna
  Bierna
  Sekwencyjna   

6. OSTROŻNOŚĆ W RELACJI Z OTOCZENIEM
  Dobra
  Średnia
  Żadna   

7. ZABURZENIA W ZACHOWANIU
  Heteroagresja:
- występuje
- brak
  Wobec konia
  Wobec innych
  Wobec personelu terapeutycznego
  Wobec środowiska   

8. AUTOAGRESJA:
  Występuje
  Brak   

9. OPOZYCJA:
- występuje
- brak   

10. UCIECZKA:
- występuje
- brak   

11. ZACHOWANIA W GRUPIE:
  Dobra integracja
  Skłonność do pojedynczych relacji   

12. ZACHOWANIA MIMOWOLNE:
- brak
- występuje
  Moczenie mimowolne
  Ekshibicjonizm   

13. UBIÓR:
  Niedbały
  Zadbany   

14. NOSZENIE TOCZKA (czapki jeździeckiej):
- nie akceptuje
- zakłada samo   

15. CHĘĆ WYRAŻANIA SWYCH UCZUĆ:
  (szczegółowo)   

Pozdrawiam  :)
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline Dorunia

• Wyjadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 19, 2007, 08:28:09 pm »
Daniel od miesiąca uczęszcza na hipoterapię, nie ukrywam że dodatkowym plusem jest fakt że mamy ja refundowaną koszt jest tak niski że wstyd mówić.
Zajęcia są fajne, duża ujeżdżalnia więc dzieci ćwiczą bezwzględu na pogodę.
Dołączyłam do tych zajęć (oczywiście płenopłatnie) młodszego syna, zachwycony że ho ho.
Dorunia mama Daniela 20 lat (głuchota, upośledzenie umysłowe, autyzm itd) Adasia 15 lat, oraz Lenki 13 lat.

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
Hipoterapia
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 19, 2007, 10:29:34 pm »
Dorunia napisz coś więcej o hipoterapi,którą macie.Jestem z Łodzi więc może moglibysmy i my skorzystać :oops: Pozdrawiam
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline Dorunia

• Wyjadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 19, 2007, 10:39:46 pm »
http://stajnia.org.pl/ tutaj jeździm, ja musiałam dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności.

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
Hipoterapia
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 20, 2007, 10:19:17 pm »
Dorunia dziekuję bardzo. :kw:Trochę to daleko spory kawałek :(
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline Dorunia

• Wyjadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 20, 2007, 10:28:03 pm »
aleksandra1, mnie się akurat opłaca bo jadę z dwójką, za jednego nie płacę to jakoś się kalkuluje. Choć jadę z górnej

kasiape

• Gość
Hipoterapia
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 20, 2007, 10:29:00 pm »
Jędrek chodził na hipoterapię jak miał 3 lata i był zakwalifikowany z oddziału rehabilitacyjnego ze szpitala - chodził bezpłatnie codziennnie przez 6 tyg. po 45 minut!
Po koniach "złapał pion" - jak to nazywamy :D
jeździł na koniu polskim!
Dziś nie potrzebuje tego w sensie rahabilitacji, ale bardzo lubi! byle nie w kółko tylko od razu na wycieczkę  :ok:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Hipoterapia
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 24, 2007, 08:31:55 am »
Rodzice dzieci z zD stosujacy tę formy wspomagania rozwoju u dzieci powinni zapoznać się z materiałami: Podwichnięcie szczytowo-obwodowe-obrotowe

Podwichnięcie szczytowo-obrotowe u dzieci z zespołem Downa

"Nasz kręgosłup składa się z kręgów: małych kostek ułożonych jedna na drugiej. W środku każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przechodzi rdzeń kręgowy przenoszący informacje od mózgu do kończyn górnych, tułowia i kończyn dolnych. Dwa pierwsze kręgi szyjne, szczytowy i obrotowy, są bardzo wyspecjalizowane.

Kręg szczytowy ma powierzchnię w kształcie spodka czy podstawki podtrzymującej czaszkę. Drugi z kolei jest kręgiem posiadającym wyrostek zwany zębem kręgu obrotowego, który znajduje się w otworze kręgu szczytowego łącznie z rdzeniem kręgowym. Wszystkie te kości (kręgi) zespolone są mocno na swoich miejscach za pomocą mięśni i więzadeł.

Jak wspomniano wyżej, dzieci z zespołem Downa są bardziej wiotkie aniżeli inne dzieci, również wiotkie są ich więzadła. Pozwala to na swobodniejsze przesuwanie się jednej kości w stosunku do drugiej. Nie ma to zwykle znaczenia, ale bardzo wyjątkowo ząb kręgu obrotowego może poruszać się zbyt swobodnie w otworze kręgu szczytowego. Stan taki określa się jako zwichnięcie szczytowo-obrotowe.

W przypadkach takich ząb kręgu obrotowego może ugniatać rdzeń kręgowy w miejscu jego przejścia przez otwór kręgu szczytowego. Mówimy wówczas o ucisku na rdzeń kręgowy. Jeśli dzięki zdjęciu rentgenowskiemu nastąpi wczesne rozpoznanie tego stanu, można zapobiec uszkodzeniu rdzenia przez zabieg operacyjny stabilizujący wzajemne ułożenie kręgów. Objawami podwichnięcia są trudności w poruszaniu szyją lub bolesność przy ruchach szyjnych nietrzymanie moczu i stolca, usztywnienie kończyn dolnych lub pogorszenie się umiejętności chodzenia.

Nie wiadomo dokładnie, ile dzieci z zespołem Downa ma problemy; częstość ich występowania w poszczególnych pracach określa się na 9 do 30%. Wiele dzieci może mieć bezobjawową wiotkość więzadeł łączących kręgi szyjne i prawdopodobnie nie częściej niż u jednego na 20 dzieci w wieku ponad 5 lat konieczne jeślim leczenie lub pewna ostrożność w prowadzeniu.

Jeżeli dziecko uprawia sporty, takie jak skoki z trampoliny, piłka nożna, gimnastyka, pływanie i nurkowanie, warto dla upewnienia się wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jeśli wykaże ono nadmierne rozluźnienie kręgów, dziecko powinno być wnikliwie kontrolowane przez rodziców i personel medyczny i w zależności od nasilenia tego stanu może zaistnieć konieczność zrezygnowania z pewnych sportów, takich jak skoki z trampoliny czy nurkowanie.

Przed podjęciem decyzji konieczne jest jednak wyważenie istniejącego ryzyka z możliwymi konsekwencjami zaniechania aktywności sportowej. Aktywność fizyczna i sport są bardzo ważne, ponieważ wpływają na zmniejszenie otyłości i ospałości dziecka, a także polepszają samopoczucie, kontakty społeczne i samoocenę.

Objawowa szczytowo-obrotowa niestabilność z uciskiem na rdzeń kręgowy, występująca w l do 2% przypadków, wymagać może zabiegu chirurgicznego stabilizującego odpowiednie kręgi szyjne.

Na zakończenie chciałbym wspomnieć o dobrze znanym niebezpieczeństwie przemieszczenia kręgów szyjnych (mechanizm "biczowy") u pasażerów podczas wypadków samochodowych. Jeśli występuje wiotkość kręgosłupa szyjnego, wówczas tym bardziej wskazane jest używanie odpowiednich oparć z zagłówkiem i pasów bezpieczeństwa" -

Źródło: Cliff Cunningham w ks. Dzieci z zespołem Downa w tłum. Marzeny Pawlak-Rogala,
Wyd.Szk. i Ped. W-wa 1992r.

* * *

Informacje Komisji Medycznej NARHA USA, 1995

"Wiele rodzin korzysta z dobrodziejstw HIPOTERAPII, która ma niewątpliwie korzystny wpływ na rozwój dzieci o zaburzonym rozwoju. Przedtem jednak należy upewnić się, czy dane dziecko może korzystać z niej. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dzieci z zespołem Downa.

Trzeba również pamiętać, że niektórym z zaburzeń, które same w sobie są wskazaniem do hipoterapii mogą towarzyszyć schorzenia, które uniemożliwiają jazdę konną.

Przykładem takiej sytuacji jest niestabilność szczytowo-osiowa występująca często u dzieci z zespołem Downa.
Jest to dyslokacja połączeń pomiędzy dwoma kręgami szyjnymi C1 i C2.
Stan ten potencjalnie zagraża życiu lub grozi paraliżem (Komisja Medyczna NARHA USA, 1995.)

* * * *

Opublikowano w Medycyna Praktyczna Pediatria 1999/06
prof. dr hab. med. Jacek J. Pietrzyk
zespół Downa-Rola pediatry pierwszego kontaktu w opiece nad dzieckiem przewlekle chorym.Odcinek 6: Zespół Downa str. 80-87

Choroby układu kostnego i stawów

Około 10-30% dzieci z zespołem Downa może wykazywać niestabilność szczytowo-potyliczną i szczytowo-obrotnikową kręgosłupa szyjnego. Z innych problemów dotyczących układu kostno-stawowo-mięśniowego należy wymienić: nadmierną ruchomość w stawach, skrzywienie kręgosłupa, dysplazję i zwichnięcie stawów biodrowych oraz złuszczenie głowy kości udowej. Niestabilność, a głównie podwichnięcie szczytowo osiowe, może prowadzić do wystąpienia objawów uciskowych rdzenia kręgowego w postaci: bólu szyi, zaburzenia czynności zwieraczy, wygórowania odruchów ścięgnistych czy wzrostu napięcia mięśni typu spastycznego. Stwierdzenie powyższych objawów wymaga niezwłocznego skierowania dziecka do neurologa..." - Cały art. http://darzycia.pl/artykuly.php?art=10

Pamiętając o różnego typu zaburzeniach, w trosce o dobro pacjentów, powinni być oni szczegółowo badani przez lekarzy specjalistów przed rozpoczęciem zajęć m.inn. hipoterapii. To oni powinni decydować o możliwości uczestniczenia przez pacjentów w zajęciach hipoterapii."

Zebrała na podstawie literatury S.M.
całość
http://sonia.low.pl/sonia/art2/c1c2.htm
Podwichnięcie szczytowo-obwodowe u dzieci z zespołem Downa

“Nasz kręgosłup składa się z kręgów: małych kostek ułożonych jedna na drugiej. W środku każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przechodzi rdzeń kręgowy przenoszący informacje od mózgu do kończyn górnych, tułowia i kończyn dolnych. Dwa pierwsze kręgi szyjne, szczytowy i obrotowy, są bardzo wyspecjalizowane.

Kręg szczytowy ma powierzchnię w kształcie spodka czy podstawki podtrzymującej czaszkę. Drugi z kolei jest kręgiem posiadającym wyrostek zwany zębem kręgu obrotowego, który znajduje się w otworze kręgu szczytowego łącznie z rdzeniem kręgowym. Wszystkie te kości (kręgi) zespolone są mocno na swoich miejscach za pomocą mięśni i więzadeł.

Jak wspomniano wyżej, dzieci z zespołem Downa są bardziej wiotkie aniżeli inne dzieci, również wiotkie są ich więzadła. Pozwala to na swobodniejsze przesuwanie się jednej kości w stosunku do drugiej. Nie ma to zwykle znaczenia, ale bardzo wyjątkowo ząb kręgu obrotowego może poruszać się zbyt swobodnie w otworze kręgu szczytowego. Stan taki określa się jako zwichnięcie szczytowo-obrotowe.

W przypadkach takich ząb kręgu obrotowego może ugniatać rdzeń kręgowy w miejscu jego przejścia przez otwór kręgu szczytowego. Mówimy wówczas o ucisku na rdzeń kręgowy. Jeśli dzięki zdjęciu rentgenowskiemu nastąpi wczesne rozpoznanie tego stanu, można zapobiec uszkodzeniu rdzenia przez zabieg operacyjny stabilizujący wzajemne ułożenie kręgów. Objawami podwichnięcia są trudności w poruszaniu szyją lub bolesność przy ruchach szyjnych nietrzymanie moczu i stolca, usztywnienie kończyn dolnych lub pogorszenie się umiejętności chodzenia.

Nie wiadomo dokładnie, ile dzieci z zespołem Downa ma problemy; częstość ich występowania w poszczególnych pracach określa się na 9 do 30%. Wiele dzieci może mieć bezobjawową wiotkość więzadeł łączących kręgi szyjne i prawdopodobnie nie częściej niż u jednego na 20 dzieci w wieku ponad 5 lat konieczne jeślim leczenie lub pewna ostrożność w prowadzeniu.

Jeżeli dziecko uprawia sporty, takie jak skoki z trampoliny, piłka nożna, gimnastyka, pływanie i nurkowanie, warto dla upewnienia się wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jeśli wykaże ono nadmierne rozluźnienie kręgów, dziecko powinno być wnikliwie kontrolowane przez rodziców i personel medyczny i w zależności od nasilenia tego stanu może zaistnieć konieczność zrezygnowania z pewnych sportów, takich jak skoki z trampoliny czy nurkowanie.

Przed podjęciem decyzji konieczne jest jednak wyważenie istniejącego ryzyka z możliwymi konsekwencjami zaniechania aktywności sportowej. Aktywność fizyczna i sport są bardzo ważne, ponieważ wpływają na zmniejszenie otyłości i ospałości dziecka, a także polepszają samopoczucie, kontakty społeczne i samoocenę.

Objawowa szczytowo-obrotowa niestabilność z uciskiem na rdzeń kręgowy, występująca w l do 2% przypadków, wymagać może zabiegu chirurgicznego stabilizującego odpowiednie kręgi szyjne.

Na zakończenie chciałbym wspomnieć o dobrze znanym niebezpieczeństwie przemieszczenia kręgów szyjnych (mechanizm “biczowy") u pasażerów podczas wypadków samochodowych. Jeśli występuje wiotkość kręgosłupa szyjnego, wówczas tym bardziej wskazane jest używanie odpowiednich oparć z zagłówkiem i pasów bezpieczeństwa" -

Źródło: Cliff Cunningham w ks. Dzieci z zespołem Downa w tłum. Marzeny Pawlak-Rogala,

Wyd.Szk. i Ped. W-wa 1992r.

* * *

Informacje Komisji Medycznej NARHA –USA, 1995

“Wiele rodzin korzysta z dobrodziejstw HIPOTERAPII, która ma niewątpliwie korzystny wpływ na rozwój dzieci o zaburzonym rozwoju. Przedtem jednak należy upewnić się, czy dane dziecko może korzystać z niej. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dzieci z zespołem Downa.

Trzeba również pamiętać, że niektórym z zaburzeń, które same w sobie są wskazaniem do hipoterapii mogą towarzyszyć schorzenia, które uniemożliwiają jazdę konną.

Przykładem takiej sytuacji jest niestabilność szczytowo-osiowa występująca często u dzieci z zespołem Downa.
Stan ten potencjalnie zagraża życiu lub grozi paraliżem (Komisja Medyczna NARHA –USA, 1995.) “

* * * *

Opublikowano w Medycyna Praktyczna Pediatria 1999/06
prof. dr hab. med. Jacek J. Pietrzyk
zespół Downa-Rola pediatry pierwszego kontaktu w opiece nad dzieckiem przewlekle chorym.Odcinek 6: Zespół Downa str. 80-87

“Choroby układu kostnego i stawów

Około 10-30% dzieci z zespołem Downa może wykazywać niestabilność szczytowo-potyliczną i szczytowo-obrotnikową kręgosłupa szyjnego. Z innych problemów dotyczących układu kostno-stawowo-mięśniowego należy wymienić: nadmierną ruchomość w stawach, skrzywienie kręgosłupa, dysplazję i zwichnięcie stawów biodrowych oraz złuszczenie głowy kości udowej. Niestabilność, a głównie podwichnięcie szczytowo osiowe, może prowadzić do wystąpienia objawów uciskowych rdzenia kręgowego w postaci: bólu szyi, zaburzenia czynności zwieraczy, wygórowania odruchów ścięgnistych czy wzrostu napięcia mięśni typu spastycznego. Stwierdzenie powyższych objawów wymaga niezwłocznego skierowania dziecka do neurologa...”

Cały art. http://darzycia.pl/artykuly.php?art=10

Pamiętając o różnego typu zaburzeniach, w trosce o dobro pacjentów, powinni być oni szczegółowo badani przez lekarzy specjalistów przed rozpoczęciem zajęć m.inn. hipoterapii. To oni powinni decydować o możliwości uczestniczenia przez pacjentów w zajęciach hipoterapii."

niestabilność szczytowo – obrotowa

Bezobjawowa niestabilność szczytowo – obrotowa  nie jest przeciwwskazaniem do hipoterapii. Jednak, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, hipoterapeuta musi zachować pewną ostrożność w prowadzeniu zajęć. Należy unikać zbytniego wyprostu odcinka szyjnego. Nie stosujemy kłusa, dopóki dziecko nie osiągnie pełnej kontroli nad mięśniami posturalnymi. Unikamy gwałtownych zeskoków z konia.
Od starszych dzieci i młodzieży, którym proponujemy terapeutyczną jazdę konnąwymagamy zdiagnozowania braku niestabilności szczytowo-obrotowej na podstawie zdjęcia RTG i opinii ortopedy.

Objawowa niestabilność szczytowo-obrotowa  jest przeciwwskazaniem do wszystkich form hipoterapii, oprócz terapii z koniem. Objawy wskazujące na możliwy uciska na rdzeń kręgowy to: trudność w poruszaniu szyją, bolesność przy ruchach szyi, asymetryczne ustawienie głowy, mrowieniem drętwienie kończyn, nietrzymanie moczu i stolca, usztywnienie kkd

http://www.bardziejkochani.pl/teksty/konf2/hipoterapia.doc
Hipoterpia - mgr Barbara Gąsiorowska
mgr Alicja Paszkiewicz, pedagog, hipoterapeuta
fizjoterapeuta, hipoterapeuta, terapeuta Integracji Sensorycznej
http://www.bardziejkochani.pl/teksty/konferencje_2.html
z materiałów z Konferencji BK w W-wie "Fakty i mity w terapii dzieci z zD"

wspomina także o tym

Podwichnięcie szczytowo-obwodowe.

Dzieci z zespołem Downa są bardziej wiotkie niż inne, mają też bardziej wiotkie wiązadła. Pozwala to na swobodniejsze przesuwanie się
jednej kości w stosunku do drugiej.  Ząb kręgu obrotowego może poruszać się zbyt swobodnie w otworze kręgu szczytowego. Stan taki określa się jako zwichnięcie szczytowo-obrotowe. Występuje wówczas ucisk na rdzeń kręgowy. Objawami takiego stanu  rzeczy są : trudności w poruszaniu szyją, nietrzymanie moczu i stolca, usztywnienie kończyn dolnych lub pogorszenie się umiejętności chodzenia.
http://www.republika.pl/ecyganek/pub3.html

Zebrała na podstawie literatury S.M.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 29, 2007, 09:36:23 pm »
Chcą ratować konie

Anna Sulewska-Toczyska

Niepełnosprawne dzieciaki kwestowały wczoraj na pikniku integracyjnym na rzecz ratowania koni przeznaczonych na ubój. Dla nich to najlepsi przyjaciele i rehabilitanci

Zwierzęta są cieplutkie i mięciutkie - mówią dzieciNa terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 przy ul. Elektoralnej wczoraj zebrał się tłum ludzi. Były dzieciaki z warszawskich szkół i przedszkoli integracyjnych, wolontariusze z Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom, ale też strażacy, żołnierze i strażnicy miejscy. Kolorowy piknik integracyjny miał na celu zbiórkę pieniędzy na konie, które mają zostać sprzedane do rzeźni we Włoszech.

- Te konie: z kopalni, roli czy po wyścigach fantastycznie sprawdzają się w hipoterapii - mówiła Agnieszka Lewandowska, nauczycielka z Elektoralnej. W tej szkole już od 1994 roku dzieci mogą korzystać z zajęć hipoterapii, a od 2000 roku trzy razy w tygodniu przyjeżdżają do nich specjalnie wyszkolone psy na zajęcia z dogoterapii.

- Bo najważniejsze jest otwarcie się na świat - mówi Kazimierz Banaszek, dyrektor szkoły, patrząc na dziewięcioletnią Olę z porażeniem mózgowym, która jeździła na kucyku.

- Zawsze czekam na spotkanie z konikami - mówi Ola. - Po nich czuję się taka wypoczęta. Są cieplutkie i mięciutkie.

Mama Oli podkreśla, że dziewczynka jest bardzo nieśmiała i ciężko jej nawiązać kontakty z rówieśnikami. - A do tych koników gada jak najęta.

- To bardzo ważna kwestia: nauka wyrażania własnych uczuć - mówi prof. Marianna Marek-Ruka z Akademii Pedagogiki Specjalnej, która też wzięła udział w pikniku. - Konia czy psa dużo łatwiej przytulić, pocałować. Te dzieciaki są zazwyczaj bardzo wylewne i spontaniczne, potrzebują bliskości. A zwierzęta je świetnie, intuicyjnie wyczuwają.

Na pikniku można było zjeść żołnierską grochówkę, potańczyć z raperem Trayem, pośpiewać z zespołem Lombard, no i przejechać się na kucykach.

- A ci chłopcy, co nie umieją chodzić, to się tak uśmiechają, jak wsiadają na koniki - komentowały rezolutnie przedszkolaki z sąsiedniego przedszkola przy ul. Orlej.

- Też chcecie się przejechać? - pytała opiekunka. - To do kolejki!

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna 25.05.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 03, 2007, 11:33:19 pm »
Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
http://www.funhip.republika.pl/of.html

BAZA HIPOTERAPEUTÓW
http://www.funhip.republika.pl/bazaos.html#mal
małopolskie

BAZA OŚRODKÓW

http://www.funhip.republika.pl/bazahi.html#mal
małopolskie

Województwa

BAZA HIPOTERAPEUTÓW
http://www.funhip.republika.pl/bazahi.html

BAZA OŚRODKÓW
http://www.funhip.republika.pl/bazaos.html

Offline zija

• Raczkujący Gadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 30, 2007, 01:20:52 pm »
poprawiam żle wpisany adres
fundacja koński dar  prowadzi hipoterapie i innne formy zooterapi z udziałę np;kotów
psów (dogoterapia),królików
www.konski dar.free.ngo.pl               :D
adres wwwkapucyni.ofm.pl wpisałam poprawnie ale strona niewchodzi to strona kapucynów z Krosna prowadzą mn hipoterapie

Offline zija

• Raczkujący Gadacz
Hipoterapia
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 30, 2007, 03:55:47 pm »
:changes:
www.pthip.org.pl -polskie toważystwo hipoterapełtyczne
www.hipoterapia.org
www.hipoterapia.info.pl
www.hippoland.pl stowarzyszenie jeżdzców niepełnosprawnych i hipoterapi

Offline monikaks

• Raczkujący bywalec
  • **
Hipoterapia
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 14, 2007, 01:20:53 pm »
Witajcie,
Karolek miał dzisiaj drugie zajęia z hipoterapii. Nie mieliśmy większych konsultacji oprócz Pani dr która nas skierowała na zajęcia 2xw tygodniu. Karol miał robione usg bioderek pół roku temu i było wszystko w porządku.  Kto powinien nas obejrzeć jeszcze? Jutro mam wizytę u ortopedy. Trochę mnie przeraziła ilość możliwych kontuzji.
Monika

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Hipoterapia
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 14, 2007, 11:46:21 pm »
Sprawdż czy nie występuje wiotkość kręgosłupa szyjnego

http://darzycia.pl/artykuly.php?art=6
Podwichnięcie szczytowo-obwodowe

http://sonia.low.pl/sonia/art2/c1c2.htm
wiecej.

Wiele rodzin korzysta z dobrodziejstw HIPOTERAPII, która ma niewątpliwie korzystny wpływ na rozwój dzieci o zaburzonym rozwoju. Przedtem jednak należy upewnić się, czy dane dziecko może korzystać z niej. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dzieci z zespołem Downa.

Stan ten potencjalnie zagraża życiu lub grozi paraliżem
(Komisja Medyczna NARHA –USA, 1995.)

Pamiętając o różnego typu zaburzeniach, w trosce o dobro pacjentów, powinni być oni szczegółowo badani przez lekarzy specjalistów przed rozpoczęciem zajęć hipoterapii. To oni powinni decydować o możliwości uczestniczenia przez pacjentów w zajęciach hipoterapii.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.bobasy.pl/kamilek2003
Hipoterapia
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 26, 2008, 10:11:16 pm »

http://www.bobasy.pl/kamilek2003,687916,fotka.html

Kamilek też rozpoczął hipoterapię! Oczywiście mamy zrobić zdjęcie rtg (czy nie ma podwichnięcia szczytowo-obrotowego) i dołączyć opinię lekarza o braku przeciwskazań do hipoterapii. Ankieta do wypełnienia podobna jak u Was. To zdjęcie rtg jest potrzebne do kłusa, gdy koń idzie stępa (w chodzie) to nie ma przeciwskazań (podobno). Dziecko zafascynowane i zadowolone oraz zmęczone!
"Wypłyń na głębię" Kamil 8 lat zD i Kacper 14,5

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 27, 2008, 12:25:03 am »
Koniki to wspaniała sprawa  :D
Cytat: "Agata"
Dziecko zafascynowane i zadowolone oraz zmęczone

Agatko,że zadowolony i zafascynowany,to wcale się nie dziwię. :ok:
Takie laski obok niego, :D no w końcu Kamilek to prawdziwy facet  :P

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Hipoterapia
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 16, 2008, 09:38:08 am »
Koń terapeuta
Autor: Aleksandra Fandrejewska

Na koniu można zdobywać świat, ale można też przełamywać lęki, uczyć się rozluźniania mięśni. Hipoterapia daje możliwości niespotykane w innych metodach rehabilitacyjnych.
http://www.dlarodzinki.pl/artykul/czytaj/kon-terapeuta,279/
Dla kogo hipoterapia?

Dla osób z problemami  neurologicznymi:

po przebytej chorobie Heinego i Medina,

po przepuklinie oponowo-rdzeniowej,
mózgowe porażenie dziecięce,

stwardnienie rozsiane,

choroba Parkinsona,

neuropatie
Dla osób z problemami  ortopedycznymi:

wrodzone ubytki kończyn  lub amputacje,

skoliozy,

koślawość bioder i kolan,

kręcz karku i inne
Dla osób z problemami natury  psychicznej i społecznej:

autyzm,

zespół Downa,

upośledzenie umysłowe,

nerwice,

nadpobudliwość psychoruchowa,

zaburzenia zachowania,
trudności szkolne wynikające z zaburzeń integracji zmysłów i typu dyslektycznego.

Co daje hipoterapia?
zmniejszenie zaburzeń równowagi,

zwiększenie możliwości samodzielnego poruszania się,

poprawa koordynacji wzrokowo- -ruchowej oraz orientacji przestrzennej,

zwiększenie możliwości koncentracji uwagi,

zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń,

rozwijanie samodzielności,

zwiększenie poczucia własnej wartości,

relaksacja i osłabienie reakcji nerwicowych.

weisserabe

• Gość
Hipoterapia
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 05, 2008, 01:54:24 am »
Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania do pracy licencjackiej pt. „Efekty hipoterapii”. Uprzejmie proszę o wypełnienie ankiety, która jest kierowana do rodziców/ opiekunów dzieci              i młodzieży niepełnosprawnej korzystającej z hipoterapii. Ma ona charakter anonimowy a uzyskany materiał zostanie wykorzystany do pracy. Z góry dziękuję!!!!!
http://www.moje-ankiety.pl/wypelnij/kwestionariusz/1138

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach