Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Komputer i internet  (Przeczytany 5940 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Komputer i internet
« dnia: Grudzień 15, 2005, 06:40:06 pm »
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2006, 02:13:35 am »
Internet bez barier

Nowe technologie: telefon komórkowy z SMS i WAP, komputer multimedialny, Internet wydają się być stworzone dla niesłyszących i wydaje mi się, że są popularniejsze od faksu i tekstofonu, rzeczy relatywnie już starych. A spotkać głuchych w Internecie jest łatwiej niż na ulicy! Wystarczy wejść do popularnej kawiarenki dla niesłyszących, lub na popularny chat.


Bez barier, bez dyskryminacji świat głuchych w Internecie tętni swoim ciekawym życiem. Słyszące jednostki, które do niego trafiają (czasem przypadkiem, czasem celowo), z pewnością doświadczają w nim uczucia przynależności do słyszącej "mniejszości". I, co ciekawe, są w tym świecie mile widziani. Głusi chętnie im pomagają, zapraszają do poznania swojej języka i kultury. W internetowym świecie ciszy czują się gospodarzami.

A w całym artykule linki do angielsko- i niemieckojęzycznych stron, na których komunikują się osoby niesłyszące.

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2006, 02:31:20 am »
W ogóle komputer, internet oraz telefony komórkowe to w pewnym sensie przełom dla osób niesłyszących - zyskują oni dodatkowy dostępny dla siebie środek komunikacji, czasem znacznie ułatwiający funcjonowanie. Przez internet czy smsy nie ma znaczenia słuch lub jego brak.
Zwłaszcza przydają się komórki i możliwość wysyłania smsów. Moja niedosłysząca koleżanka mówi, że nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego i smsów, znacznie ułatwia jej to różne rzeczy. Tak jak samo jak inni  mieć kontakty z ludźmi na odległosć i porozumiewać się w razie potrzeby.
Co prawda nie głuchy, ale mający problemy z wyraźnym mówieniem chłopak powiedział, że jeśli nie może się z kimś porozumieć, to po prostu wyciąga telefon, pisze smsa i pokazuje - nawet nie musi mieć przy sobie kartki i długopisu :)Telefonia komórkowa - przełom w zdalnej komunikacji osób niesłyszących

Niesłyszący jako szczególni odbiorcy usług telefonii komórkowej
Telefonia komórkowa oferuje bogatą gamę usług umożliwiających osobom niesłyszącym komunikowanie się na odległość. Są to przede wszystkim usługi polegające na przesyłaniu informacji w postaci tekstowej. Niebawem wraz z upowszechnieniem technologii UMTS oferta operatorów sieci komórkowej wzbogaci się o możliwość przekazu na telefon komórkowy płynnego obrazu wideo, pozwalającego na zdalne porozumiewanie się za pomocą języka migowego. Obecne i zapowiadane zalety telefonii komórkowej sprawiają, że może się ona stać podstawowym i powszechnym narzędziem porozumiewania się i zdobywania informacji przez osoby niesłyszące


Telefon komórkowy i komputer jako środki rehabilitacji społecznej i zawodowej
Komputer i telefon komórkowy odgrywają coraz większe znaczenie w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niesłyszących. Korzystanie z usług Internetu i telefonii komórkowej przez osobę, która wcześniej nie mogła skorzystać z głosowych połączeń telekomunikacyjnych, nie może już być traktowane jako oznaka luksusu, lecz jako przykład przełamania istotnej bariery w komunikowaniu się i integracji społecznej. Dzięki tym urządzeniom osoby niesłyszące stają się coraz bardziej samodzielne w wielu dziedzinach życia i mają większą możliwość rozwoju społecznego i zawodowego. Dlatego też należy uznać je za podstawowe, obok usług tłumaczy języka migowego i aparatów słuchowych, środki służące uspołecznieniu osób z wadą słuchu. Osobom niesłyszącym, które już dziś korzystają z nowoczesnych usług teleinformatycznych, trudno sobie wyobrazić życie bez aparatu komórkowego lub komputera. Oto bez przeszkód mogą się ze sobą i z osobami słyszącymi komunikować na odległość w sprawach nieraz bardzo istotnych, mogą zdobywać informacje w przystępnej dla nich formie, wreszcie mają możliwość zdobywania ciekawych, a wcześniej niedostępnych zawodów.

cały artykuł

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2006, 02:43:17 am »
Telekomunikacja bezprzewodowa dla osób z uszkodzonym słuchem
- Bogdan Szczepankowski

Artykuł poświęcony bezprzewodowej "komunikacji na odległość" osób niesłyszących i niedosłyszących.

Początki telekomunikacji były ściśle związane ze środowiskiem niesłyszących.
Ponad 120 lat temu, w 1876 roku, pewien amerykański nauczyciel dzieci głuchych chciał pomóc swej niesłyszącej narzeczonej i stworzyć dla niej urządzenie wspomagające proces słyszenia - odpowiednik dzisiejszego aparatu słuchowego. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, ale urządzenie techniczne, które wówczas zbudował, podbiło świat, służąc osobom dobrze słyszącym. Był to telefon, a ów nauczyciel nazywał się Aleksander Graham Bell. I chociaż potrzeby osób z uszkodzonym słuchem legły kiedyś u podstaw wynalezienia telefonu, przez wiele dziesięcioleci nie czyniono nic, aby osobom tym umożliwić korzystanie z osiągnięć telekomunikacji.


(...)
Osoby z uszkodzonym słuchem z punktu widzenia możliwości korzystania z telefonów można podzielić na 4 grupy.
Pierwsza grupa to osoby z uszkodzeniem słuchu w stopniu lekkim, które zazwyczaj nie korzystają z aparatów słuchowych. Na ogół mogą one rozmawiać przez każdy telefon, szczególnie taki, który ma regulowaną głośność dźwięku w słuchawce, na ogół też słyszą dzwonek telefonu.
Druga grupa to osoby z uszkodzeniem słuchu w stopniu umiarkowanym, które korzystają z aparatów słuchowych, mogą rozmawiać za pomocą tych aparatów przez telefony analogowe, ale czasem nie słyszą dzwonka telefonu (zależy to najczęściej od miejsca przechowywania aparatu telefonicznego oraz warunków akustycznych otoczenia).
Trzecia grupa to osoby z uszkodzeniem słuchu w stopniu znacznym. Mogą one wprawdzie w komfortowych warunkach akustycznych rozmawiać przez telefon za pomocą aparatu słuchowego, głównie ze znajomymi osobami, które potrafią dostosować swoje wypowiedzi do możliwości słuchowych rozmówcy. Osoby te jednak zazwyczaj nie słyszą dzwonka telefonu z odległości większej niż kilka centymetrów.
Czwarta grupa osób, z uszkodzeniem słuchu w stopniu głębokim, nie jest w stanie prowadzić normalnej rozmowy telefonicznej nawet w warunkach komfortu akustycznego. W telefonii stacjonarnej mogą one korzystać z tekstofonów i faksów, a także z łączności wizualnej przez Internet i ISDN.

(...)
Nowa generacja telefonów komórkowych będzie nastawiona w znacznej mierze na łączność wizualną, co stwarza osobom niesłyszącym szansę na porozumiewanie się przez telefon komórkowy za pomocą języka migowego, tak jak dziś można to już czynić przez internet. Za kilka więc lat można oczekiwać kolejnego skoku technologicznego, który jeszcze bardziej przybliży osobom niesłyszącym bezprzewodową komunikację na odległość.


I jeszcze jeden tekst tego samego autora:
Telefony komórkowe dla osób niedosłyszących

O cyfrowych telefonach komórkowych i możliwościach ich przystosowania dla osób z aparatami słuchowymi.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Komputer i internet
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2006, 09:37:39 am »
Podłączę tematycznie z wątku Po głuchoniemsku

Internet bez barier
Cytuj
Bez barier, bez dyskryminacji świat głuchych w Internecie tętni swoim ciekawym życiem. Słyszące jednostki, które do niego trafiają (czasem przypadkiem, czasem celowo), z pewnością doświadczają w nim uczucia przynależności do słyszącej "mniejszości". I, co ciekawe, są w tym świecie mile widziani. Głusi chętnie im pomagają, zapraszają do poznania swojej języka i kultury. W internetowym świecie ciszy czują się gospodarzami. .
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2006, 09:42:38 pm »
Komputery w edukacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu
Michał Twardochleb

Informatyka w Szkole, XIX
Szczeciń, 10-13.09.2003

http://www.dzieci.org.pl/internet/kszspec/sz_twardochleb.html


Cytuj
Niniejszy artykuł porusza zagadnienia dotyczące wykorzystania technik komputerowych i informatycznych w pracy edukacyjnej i rewalidacyjnej z dziećmi i młodzieżą z wadami słuchu. W pierwszej części przedstawiono możliwości wsparcia przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, procesu rewalidacji dzieci słabo słyszących. Druga część przybliża specyficzne trudności w nauczaniu przedmiotów informatycznych w przypadku młodzieży z wadą słuchu.

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 09, 2007, 06:20:28 pm »
SpinVox w Skype

SpinVox, firma oferujące rozwiązania zamieniające głos na tekst, ogłosiła zawarcie kontraktu ze Skype. Dzięki porozumieniu komunikator internetowy otrzyma oprogramowanie, które umożliwi osobom niesłyszącym odbierać w swoich telefonach, w formie tekstowej (SMS) wiadomości pierwotnie pozostawione jako głosowe.

Dzieje się tak wtedy, gdy użytkownik nie może rozmawiać (jest niedostępny). Każda przekonwertowana wiadomość głosowa posiada także identyfikator Skype osoby dzwoniącej, tak aby móc zidentyfikować jej autora. Dzwoniącym usługa SpinVox da pewność nadawcy, że jego wiadomości będą odebrane, bez względu na to czy dany użytkownik Skype jest online czy nie.

Usługa konwersji dostępna ma być wpierw dla języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego. Rozpoczęcie projektu wspólnie z liderem komunikatorów, to początek intensywnej polityki promocyjnej Spinvox-a.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że Spinvox odsłonił "nową linie usług" na kongresie 3GSM w Barcelonie.

Usługi jakie twórcy zaproponowali to: Spin-my-blog - usługa, która dokonuje konwersji wiadomości głosowych na tekst, dodatkowo wprowadzając je do bloga użytkownika. Spin-my-memo usługa, która będzie przesyłała wiadomości przypominające o ważnych wydarzeniach.

Szczegóły projektu SpinVox:
http://www.spinvox.com/

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2007, 12:00:23 am »
Panasonic wynalazł telefony dla niesłyszących

Pierwszy na świecie telefon stacjonarny wykorzystujący przewodnictwo kostne zaprezentował właśnie Panasonic. Sprzęt przeznaczony jest dla osób z tzw. niedosłuchem przewodzeniowym, czyli z uszkodzeniem części ucha biorących udział w mechanicznym przetwarzaniu fali dźwiękowej.
U takich ludzi sygnały nie docierają do ucha wewnętrznego - najczęściej spowodowane jest to uszkodzeniem (po urazie lub chorobie) błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Osoby z takim uszkodzeniem będą mogły swobodnie rozmawiać przez telefon, ale wynalazek będzie też dobrym rozwiązaniem dla pracujących w hałasie - pisze „Rzeczpospolita”

Urządzenie jest wyposażone w wibrator, który przekazuje sygnały przez kości czaszki. Aparat należy przyłożyć nie do ucha, ale do policzka. Sygnały trafią bezpośrednio do ucha wewnętrznego, omijając uszkodzone elementy.

Aparat kosztuje 649 zł.


Źródło: "Rzeczpospolita"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2007, 12:02:10 am »
Telefon komórkowy dla niesłyszących

he Inquirer donosi, iż w ramach IBM-owskiego programu badawczego Extreme Blue powstało oprogramowanie, które pozwoli niesłyszącym korzystać z telefonu komórkowego. Wypowiadane przez rozmówcę słowa są przekładane na język migowy i pokazywane na ekranie.

Aplikacja jest w tej chwili całkowicie zależna od serwera. Przygotowuje on odpowiedni strumień wideo na którym cyfrowo generowana postać pokazuje poszczególne znaki.

Uczeni mają nadzieją, że Sisi (od: say it, sign it) będzie można przygotować w formie aplikacji Java, która będzie instalowana w samych telefonach. Jeśli tak się stanie, osoby niesłyszące będą mogły bez przeszkód korzystać z „komórek”.


Mariusz Błoński
źródło: The Inquirer

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Komputer i internet
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2008, 08:21:05 pm »
Z wątku Ciekawe artykuły: http://forum.darzycia.pl/vp130393.htm#130393

INTERNET - Niesłyszącym pomoże miganie w MIM-ie i BIP-ie

Miejski Informator Multimedialny, który 10 lutego obchodził swoje dziesiąte urodziny, wzbogacił swoją ofertę onowe e-usługi. Portal miejski oraz Biuletyn Informacji Publicznej przygotowano w wersji dla niesłyszących.

Pojawił się także specjalny serwis informacyjny dla inwestorów, studentów, a wkrótce także dostępny będzie portal samorządów osiedlowych. - Otrzymywaliśmy sygnały ze środowiska osób niesłyszących, że mają problemy z pełnym zrozumieniem tekstów zamieszczanych w internecie - mówi Wojciech Pelc, redaktor naczelny MIM-a. - Umykają im ważne informacje. Dlatego postanowiliśmy stworzyć swego rodzaju przewodnik po biuletynie miejskim i BIP- ie, by dana osoba mogła łatwiej dotrzeć do interesującej ją treści. Nie było możliwe przetłumaczenie wszystkich informacji. Dlatego postanowiono zwrócić zainteresowanym uwagę na najistotniejsze wiadomości: załatw sprawę przez internet, konsultacje społeczne czy informacje znajdujące się w BIP-ie. To właśnie one zostały wyposażone w poradnik wyjaśniający zasady korzystania ze znajdujących się na tych stronach danych. Dzięki specjalnie przygotowanym scenkom osoby niesłyszące dowiedzą się, w jaki sposób szybko znaleźć interesującą je informację, jak poruszać się po miejskich stronach, co to jest informacja publiczna i jak do niej skutecznie dotrzeć. Klikając na ikonkę z przekreślonym uchem obejrzymy clip, w którym tłumaczka języka migowego objaśni wszystko. Ale to nie jedyne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych korzystających z MIM-a. - Od kilku lat strony serwisów miejskich dostosowane są do odbioru przez osoby niewidome - wyjaśnia Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. - Funkcjonuje także system specjalnych oznaczeń wybranych obiektów pod kątem ich dostępności dla niepełnosprawnych. Dzięki temu taka osoba wie, czy instytucja, którą chce odwiedzić - na przykład muzeum - dostosowana jest do jej potrzeb, to znaczy czy posiada podjazdy, windy.


Bogna Kisiel  -  POLSKA Głos Wielkopolski

http://poznan.naszemiasto.pl/wydarzenia/821806.html

Mulesia

 • Gość
Komputer i internet
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2008, 05:01:55 pm »
Śląska Kawiarnia Naukowa w internecie także dla niesłyszących

nat 05-03-2008

Śląska Kawiarnia Naukowa, działająca raz w miesiącu w Rondzie Sztuki w Katowicach, zapewni tłumaczenie wszystkich swoich spotkań na język migowy - poinformował pomysłodawca inicjatywy i prowadzący spotkania dr Tomasz Rożek.

Jak podkreśla, to kolejna inicjatywa mająca przyczynić się do jak najszerszego udostępnienia naukowej tematyki, prezentowanej w kawiarni w przyjaznej dla odbiorcy formie. Spotkania kawiarni naukowej w Katowicach, jako pierwszej w kraju, są już bowiem w całości transmitowane są w internecie - na stronie www.KawiarniaNaukowa.pl. Jest to możliwe dzięki współpracy z inicjatywą edukacyjną Partnerstwo dla Przyszłości.

Po raz pierwszy tłumacz języka migowego pojawi się na spotkaniu 6 marca o godz. 18.00. Jego gościem będzie matematyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Wojciech Słomczyński, autor pierwiastkowego systemu głosowania. Tytuł spotkania to: "Matematyka a demokracja. Czy decydują zawsze ci, których jest więcej? Jak bardzo wybór systemu głosowania wpływa na wynik wyborów?".

Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa chce nie tylko popularyzować naukę, ale także promować ją wśród osób nie będących naukowcami. "Mamy ambicję stać się pomostem pomiędzy nimi a badaczami. Dlatego właśnie proponujemy rozmowy o nauce poza salami wykładowymi, przy dobrej muzyce na żywo, w kawiarnianym klimacie" - podkreśla dr Rożek.

Dotychczas w Śląskiej Kawiarni Naukowej rozmawiano na temat ewolucji biologicznej, energetyki jądrowej, zmian klimatu, plotek oraz zaginionych miast i kultur.

Partnerami Śląskiej Kawiarni Naukowej są Uniwersytet Śląski w Katowicach i National Geographic Polska.

Źródło : PAP
http://www.rp.pl/artykul/102321.html

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach