Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki  (Przeczytany 18305 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« dnia: Listopad 25, 2005, 12:43:08 am »
250 tys. chorych na AMD
 
Każdego roku u ok. 250 tys. osób w Polsce lekarze wykrywają AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. To nieuleczalna choroba, której rozwój może prowadzić do całkowitej ślepoty w jednym lub obu oczach - ostrzegali lekarze specjaliści na czwartkowej konferencji w Publicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie.

"W związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa, problem AMD w naszym kraju narasta" - podkreślił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Jerzy Szaflik. Według szacunków lekarzy, schorzeniem zagrożonych w Polsce jest ok. 10 proc. osób po 45. roku życia.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, czyli AMD (Age-related Macular Degeneration) to schorzenie centralnej części siatkówki, tzw. plamki żółtej. Znajdujące się w niej fotoreceptory ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Jak opisuje Szaflik, choroba rozwija się zwykle dość powoli, może jednak prowadzić do utraty widzenia.

Najbardziej charakterystycznym objawem AMD jest zniekształcanie widzianego obrazu i krzywienie linii (np. framug) - podkreśliła kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki PAN w Szczecinie prof. Danuta Karczewicz. Pacjenci skarżą się też na utratę ostrości wzroku, nie widzą kontrastu, mają problemy z czytaniem, pisaniem
oraz rozpoznawaniem twarzy i przedmiotów. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama.

Lekarze zgodnie podkreślili ogromne znaczenie profilaktyki w pojawieniu się i leczeniu AMD. "Mamy wpływ na przebieg choroby i zmniejszenie szanszachorowania. Dlatego po przekroczeniu 40-45 roku życia należy co 1-2 lata zgłaszać się do okulisty na badania dna oka" - apelował prof. Szaflik.

"Nie mamy wpływu na wiek czy geny, są jednak czynniki ryzyka zależne od nas - przede wszystkim odpowiednia dieta" - podkreślali lekarze. Według przewodniczącej Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka dr Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Akademii Medycznej w Warszawie, należy przede wszystkim ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych.

Zamiast tłuszczy wprowadzić do codziennej diety żywność bogatą w kwasy omega-3 (w rybach) oraz jeść dużo owoców i warzyw. Specjaliści przypomnieli też o konieczności noszenia przyciemnionych okularów w słoneczne dni. Przestrzegli również przed kupowaniem okularów do czytania w aptekach czy supermarketach bez wykonania uprzednich badań okulistycznych.

Na całym świecie, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na AMD cierpi ok. 30 mln ludzi. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 65 roku życia - liczbę takich przypadków ocenia się na świecie na 8 mln.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2005, 08:37:11 am »
Cytuj
Możemy stosować profilaktykę przed AMD to znaczy dietę z dużą ilością warzyw i owoców, aktywny tryb życia, profilaktykę chorób układu krążenia, ochronę oczu przed nadmiernym nasłonecznieniem...

Choroby oczu
 - rozmowa z okulistą Aleksandrą Kuźnik-Borkowską

Cytuj
Promieniowanie ultrafioletowe; alergeny i lokalne odczyny zapalne, choroby infekcyjne, przewlekłe choroby zapalne, toksyczny dym tytoniowy, „niewolnicze” wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telewizyjny, czy monitor komputera – to tylko niektóre przyczyny inicjujące stres oksydacyjny w oku! Stres oksydacyjny to atak wolnych rodników tlenowych – nadreaktywnych cząstek chemicznych, które, jak "gorące iskry" uszkadzają delikatne komórki oka. Jeśli wolnych rodników nie zneutralizują tzw. antyoksydanty – "straż przeciwpożarowa" oka – skutkiem może być przedwczesna degeneracja siatkówki oka i utrata ostrości widzenia.
Antyoksydanty: luteina, antocyjany, witaminy chronią siatkówkę oka
- Oprac mgr Edward Ozga Michalski
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2006, 02:48:56 pm »
Ślepota zakodowana w genach
- Rzeczpospolita 08.03.06 Nr 057

Osoby po sześćdziesiątym roku życia tracą wzrok nie tylko ze starości.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest najczęstszą przyczyną ślepoty, jaka dotyka ludzi w podeszłym wieku. Tylko w Stanach Zjednoczonych cierpi na to schorzenie 10 mln osób. Nic więc dziwnego, że to Amerykanie rozwikłali, co leży u źródła zapadania na AMD. Z badań naukowców z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia wynika, że jest to związane z mutacją dwóch genów. Zdaniem badaczy, aż 75 proc. przypadków zaburzeń ostrości wzroku należy łączyć z obecnością pewnych wersji faktora H i faktora B.

Rola pierwszego z nich w tym procesie była już wcześniej znana.
Kontroluje on produkcję białka, które odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Osoby posiadające zmutowaną wersję faktora H są mniej odporne na infekcje, co w późnym wieku znacznie się przyczynia do zachorowania na AMD. Wiedza ta została wzbogacona przez najnowsze odkrycia amerykańskich naukowców. Z badań genetycznych, jakimi objęli oni 1,3 tys. osób, wynika, że do zachorowania na starcze zwyrodnienie plamki żółtej przyczynia się także nieprawidłowa wersja faktora B. On również powinien mieć swój udział w ochronie organizmu przed infekcjami. Jeśli jednak obok faktora H i on
zawiedzie, prawdopodobieństwo zachorowania na AMD rośnie. Jest ono mniejsze, kiedy przynajmniej jeden z tych dwóch genów występuje w swojej "ochronnej" postaci.

Naukowcy mają nadzieję, że wiedząc o tym, będzie można w przyszłości opracować skuteczny sposób walki ze starczą ślepotą.

i.r., bbc
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Powstaje lek chroniący przed utratą wzroku
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2006, 12:28:17 pm »
Powstaje lek chroniący przed utratą wzroku

Wkrótce w Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach rozpoczną się badania kliniczne leku przeciwko zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) związanej z wiekiem - jednej z najczęstszych chorób zagrażających utratą wzroku.
Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Katedrze i Klinice Okulistyki II wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.


AMD jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie. W środkowej części pola widzenia pojawiają się wówczas zniekształcenia, a następnie ubytki. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 65. roku życia - liczbę takich przypadków ocenia się na świecie na 8 mln. Wobec starzenia się społeczeństw Zachodu, choroba występuje coraz częściej. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tysięcy osób.

Pacjenci z AMD w zasadzie nie tracą wzroku całkowicie, ale wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób, nie mogą wykonać wielu zwykłych czynności nie narażając się na poparzenie, skaleczenie, upadek. Często popadają w depresję, ponieważ pomimo kosztownych kuracji stan ich wzroku ciągle się pogarsza.

Opracowany niedawno nowy lek (ranibizumab) jest przeciwciałem, które hamuje powstawanie uszkadzających plamkę nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Lek ma zostać wprowadzony na rynek amerykański jeszcze w czerwcu 2006, a na rynek europejski - w styczniu 2007.

"Jak wykazały dwa międzynarodowe badania, lek nie tylko w większości przypadków zapobiega postępowi choroby, ale w kilkudziesięciu procentach przypadków przynosi poprawę widzenia" - mówiła podczas konferencji dr Magdalena Ulińska z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.

"Niestety, choć lek ma zostać wprowadzony do użytku w Polsce w tym samym czasie co w krajach Unii Europejskiej, gorzej z jego dostępnością, ponieważ będzie to drogi preparat" - powiedział profesor Jerzy Szaflik z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.

Tym większe znaczenie ma profilaktyka AMD. Jego rozwojowi sprzyja palenie tytoniu i ostre światło (dlatego dobrze jest nosić ciemne okulary). Świeże powietrze, dieta bogata w warzywa i owoce, a także preparaty witaminowe, selen i cynk mają działanie ochronne.

Regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza w starszym wieku, pozwalają w porę uchwycić początek choroby. Dobrą okazją jest na przykład konieczność dopasowania nowych okularów. Nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może bowiem wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki.

Można samemu kontrolować widzenia przy pomocy tak zwanej siatki Amslera - kartki papieru z narysowaną kratką. Patrząc na siatkę można zauważyć zmiany i zniekształcenia jej linii, a w najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama. Do dokładnej diagnostyki służy badanie dna oka, tomografia optyczna, a także badanie perymetrem plamkowym siatkówki.

8 kwietnia 2006 w Warszawie odbędzie się poświęcona AMD konferencja lekarzy-okulistów.

onet.pl z dni 6 kwietnia 2006r
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 21, 2006, 07:36:17 am »
MEDYCYNA. Przełomowa terapia dostępna na razie tylko dla najbogatszych

Lekarstwo na słaby wzrok


Dzięki nowemu preparatowi możemy walczyć ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną niedowidzenia u starszych ludzi w krajach rozwiniętych.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (w skrócie AMD) dotyka ok. 25 mln ludzi na świecie. Cierpi na nie 13 proc. osób po 85. roku życia. Prognozy mówią, że wraz ze starzeniem się społeczeństw chorych na AMD (Age-related Macular Degeneration) będzie przybywać. W ciągu najbliższych 25 lat liczba pacjentów wzrośnie trzykrotnie. Większość chorych ma ponad 60 lat, a osłabienie widzenia utrudnia lub uniemożliwia im normalne funkcjonowanie - czytanie, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji.

Dotąd dzięki terapii laserem (tzw. terapia fotodynamiczna) mogliśmy tylko zatrzymać postępy choroby. Zaprezentowany właśnie lek o nazwie Lucentis jest pierwszym środkiem pozwalającym nie tylko zatrzymać AMD, ale nawet poprawić widzenie u części pacjentów.

Preparat jest dziełem firm Genentech i Novartis Ophthalmics.

Plamka żółta jest najważniejszym obszarem siatkówki oka - odpowiada za widzenie centralne, czyli ostry obraz tego, co znajduje się w środku pola widzenia. Umożliwia też rozróżnianie barw. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem występuje w dwóch postaciach - tzw. suchej i wysiękowej (mokrej). Pierwsza forma dotyka ok. 80 - 90 proc. ludzi. Rozwija się wolno i powoduje mniejsze uszkodzenia. Znacznie niebezpieczniejsza, choć na szczęście rzadsza, jest postać mokra. W oku powstają dodatkowe, nieprawidłowe, naczynia krwionośne.

Przerastają one siatkówkę i uszkadzają komórki. Wytwarzają się blizny, co prowadzi do dalszych uszkodzeń. Pogorszenie wzroku w tym wypadku następuje bardzo szybko, nawet w ciągu kilku miesięcy. Nieleczona, choroba prowadzi do całkowitej utraty widzenia centralnego w dziewięciu przypadkach na dziesięć. W Polsce notuje się ok. 20 tys. nowych przypadków wysiękowego AMD w ciągu roku.

Z badań przedstawionych przez producenta leku wynika, że u pacjentów z wysiękowym AMD 90 proc. leczonych lucentisem zachowało zdolność widzenia, a u 40 - 68 proc. nastąpiła nawet poprawa. Lek podaje się w zastrzykach do gałki ocznej (raz na miesiąc). W Polsce lucentis dostępny jest w tzw. imporcie docelowym. Barierą może być jednak bardzo wysoka cena - jedna fiolka kosztuje prawie 5,5 tys. złotych.

Trwają również badania nad łączeniem terapii nowym lekiem i metodą fotodynamiczną. Dzięki temu będzie można obniżyć koszt (rzadsze zastrzyki lucentisu), a jednocześnie przyspieszyć leczenie.

Piotr Kościelniak, Rz 21.09.06 Nr 221

Objawy amd
> Zamglenie w centrum pola widzenia

> Trudności z rozróżnianiem kolorów

> Zniekształcenie obrazu linie pionowe wydają się zakrzywione
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2007, 09:30:21 am »
OKULISTYKA. Rewolucyjny lek już dostępny

W naszym kraju stosuje się już ranibizumab - lek przeciwko AMD, wysiękowemu zwyrodnieniu plamki żołtej, jednej z najczęstszych przyczyn ślepoty.

Lek poprawia wzrok większości leczonych chorych. Jak powiedział prof. Jerzy Szaflik z AM w Warszawie, lek mógłby pomóc kilku tysiącom osób w Polsce. Na razie stosują go tylko nieliczni pacjenci, których stać na zapłacenie 5 tys. złotych za dawkę. Do rocznej kuracji potrzebnych jest co najmniej osiem dawek. Za darmo dostają lek uczestnicy badań klinicznych, których w Polsce jest kilkudziesięciu.

łk, pap Rz 14.03.07 Nr 062
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2007, 07:26:20 pm »
Nowoczesna terapia plamki żółtej już w Polsce
22 lutego 2007

Okuliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 ŚAM w Katowicach, jako pierwsi w kraju, zastosowali lek nowej generacji w terapii zwyrodnienia plamki żółtej.

Jak poinformowała 15 bm. prof. Ariadna Gierek-Łapińska, kierownik kliniki okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, nowa metoda opiera się na zastosowaniu leku o medycznej nazwie ranibizumab. Podawany jest on choremu w formie zastrzyku do oka co 4 tygodnie.

Lek blokuje rozrost naczyń krwionośnych w oku i poprawia ostrość widzenia już po pierwszej dawce.

Zdaniem prof. Gierek-Łapińskiej, terapia ranibizumabem (lek w styczniu br. został zarejestrowany w UE) jest bardzo obiecująca. U blisko 95 proc. pacjentów, którzy zastosowali lek pozwoliła utrzymać ostrość widzenia, a u 30 proc. nastąpiła znacząca poprawa wzroku.

Okuliści spodziewają się, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa, w ciągu 25 lat liczba chorych może się potroić.

 Zwyrodnienie plamki żółtej występuje powszechnie po 50. roku życia. Pierwsze i charakterystyczne objawy to krzywienie się obrazu i utrata ostrości wzroku. Powodują je degeneracyjne zmiany w siatkówce oka, wywołane nadmiernie rozrośniętymi naczyniami krwionośnymi.

W terapii AMD (takim skrótem określa się tę dolegliwość), istotną rolę odgrywa czas. Choroba nieleczona może w kilka tygodni doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

W Polsce na zwyrodnienie plamki spowodowane wiekiem zapada rocznie 20 tys. osób. Nieco częściej chorują kobiety. Czynnikiem wzmagającym ryzyko wystąpienia schorzenia jest palenie papierosów.


Chorzy na AMD przed szansą
 14 marca

Lek przeciwko AMD – wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, zdobywa Polskę. Ranibizumab, uznany za wydarzenie roku 2006 w medycynie, poprawia wzrok większości leczonych nim chorych. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tysięcy osób

Uszkodzenie plamki żółtej - centralnej części siatkówki, to najczęstsza przyczyna ślepoty po 65. roku życia.

Pacjenci z AMD w zasadzie nie tracą wzroku. Nie mogą jednak czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób. Mimo leczenia stan ich wzroku ciągle się pogarsza.

Ranibizumab zarejestrowano w Unii Europejskiej zaledwie 22 stycznia tego roku. Lek hamuje powstawanie uszkadzających plamkę żółtą nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Skuteczność leku potwierdzają międzynarodowe badania. Jak wyjaśniła dr Magdalena Ulińska „lek nie tylko zapobiega postępowi choroby w około 90 proc. przypadków, ale też zwykle przynosi poprawę widzenia. Wcześniej żadna metoda leczenia nie dawała takiej poprawy".

Ranibizumab jest wstrzykiwany wprost do oka – do jego ciała szklistego. W pierwszym roku terapii stosuje się teoretycznie 12, w praktyce nie mniej niż 8 takich zabiegów. Niestety, pojedyncza dawka kosztuje około 5 tysięcy złotych. Na razie lek jest w stadium badań klinicznych.

Prof. Jerzy Szaflik z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie zabiega, by terapia – biorąc po uwagę olbrzymie zapotrzebowanie – trafiła do koszyka świadczeń gwarantowanych. Na razie jednak w ten sposób leczy się w Warszawie zaledwie 7 osób. W całej Polsce jest raptem kilka ośrodków stosujących tę metodę.

Stąd profilaktyka AMD staje się tak ważna. Rozwojowi schorzenia sprzyja palenie tytoniu i ostre światło (dlatego zaleca się noszenie ciemnych okularów). Zapobiega – świeże powietrze, dieta bogata w warzywa i owoce, a także preparaty witaminowe, selen i cynk.

Regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza w starszym wieku, pozwalają w porę wychwycić początek choroby. Nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki. Do dokładnej diagnostyki służy badanie dna oka, tomografia optyczna, a także badanie siatkówki perymetrem plamkowym.

Polecanym źródłem informacji o AMD może być specjalistyczny serwis www.forumamd.pl. Okuliści mogą tu uzyskać konsultację wybitnych specjalistów i wymieniać doświadczenia, a dziennikarze, pacjenci i ich rodziny dowiedzieć się czegoś więcej o chorobie.

Najnowszej metodzie leczenia AMD poświęcona była konferencja prasowa w Klinice Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.
16 i 17 marca w stolicy odbędzie się konferencja lekarzy–okulistów.

Można samemu kontrolować wzrok za pomocą tzw. siatki Amslera – kartki papieru z narysowaną kratką. Patrząc na nią chorzy widzą zniekształcenia linii, a w zaawansowanym stadium choroby w polu widzenia pojawia się ciemna plama.
 
 


Cynk przyczyną „alzheimera oczu”?  

Wbrew wcześniejszym opiniom, cynk może odgrywać ważną rolę w rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, najczęstszej przyczyny utraty wzroku u osób starszych – wykazali brytyjscy naukowcy.
 
 W mikroskopijnych złogach (druzach), które pogarszają ostrość widzenia u starszych osób, obecne są duże ilości cynku, z czego 5-10 proc. w postaci niezwiązanej – zaobserwowali naukowcy z Londyńskiego Instytutu Oftalmologii. Jak wiadomo, cynk jest pierwiastkiem regulującym wiele funkcji w organizmie, m.in. odpowiada za prawidłowy kształt i pracę różnych cząsteczek. Jednak niezwiązany cynk może powodować wiele problemów zdrowotnych.

Badacze przeprowadzili analogię z chorobą Alzheimera. W mózgu osób chorych na Alzheimera, również dochodzi do odkładania się złogów – określanych jako płytki amyloidalne. Poza tym, już wcześniej udało się wykazać, że w formowaniu się tych płytek mogą brać udział takie metale, jak cynk czy miedź.

Obecnie trwają intensywne prace nad nowymi lekami przeciw chorobie Alzheimera, które wychwytywałyby wolny cynk i w ten sposób spowalniały rozwój choroby. Dr Lengyel uważa, że w leczeniu AMD można by zastosować podobne metody terapeutyczne.

Za wcześnie jednak na formułowanie jakichś zaleceń dietetycznych dla pacjentów ze schorzeniem AMD – twierdzą przedstawiciele brytyjskiego Towarzystwa Chorób Plamki Żółtej. Ich zdaniem, trzeba przeprowadzić znacznie więcej badań zanim najnowsze wyniki badań można będzie wykorzystać przy tworzeniu i testowaniu nowych terapii na AMD.

Pracę na ten temat można przeczytać w piśmie „Experimental Eye Research”.

Na temat choroby Alzheimera więcej w wątku:
Choroba Alzheimera - narastający problem
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2007, 11:05:07 pm »
Ze świata nauki; 2007-08-03 [PAP]

Słodycze i skrobia związane z ryzykiem poważnej choroby oczu

 
Dieta bogata w węglowodany, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, jak np. skrobia czy cukier ze słodyczy, ma związek z wyższym ryzykiem poważnej choroby oczu grożącej ślepotą - tzw. starczego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) - wynika z pracy naukowców amerykańskich, którą publikuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition".

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku u osób w podeszłym wieku. Choroba powoduje degenerację plamki żółtej, tj. centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie. Pacjenci z AMD w zasadzie nie tracą wzroku całkowicie, ale pogarsza się on tak, że nie mogą wykonać samodzielnie wielu zwykłych czynności, jak czytanie, oglądanie TV, czy prowadzenie samochodu, nie rozpoznają też twarzy mijanych osób.

Wśród przyczyn rozwoju AMD wymienia się geny, ale również czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie papierosów czy dieta.

Naukowcy podejrzewają, że spożywanie tych samych produktów, które podnoszą ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia, może również zwiększać prawdopodobieństwo AMD. Zalicza się tu m.in. węglowodany, które po spożyciu szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, jak cukier (sacharoza) czy skrobia. Są to pokarmy o tzw. wysokim indeksie glikemicznym.

Aby sprawdzić tę hipotezę naukowcy z Uniwersytetu Tufts w Bostonie przeprowadzili badania w grupie 4099 osób w wieku od 55 do 80 lat.  Żaden z pacjentów nie cierpiał na cukrzycę. Wszyscy przeszli badania oczu.

Okazało się, że zaawansowaną postać AMD stwierdzano o 49 proc. częściej u osób, które spożywały dużo węglowodanów szybko podnoszących poziom glukozy we krwi, w porównaniu z osobami, które jadły więcej pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, jak przetwory z pełnego ziarna zbóż, niektóre owoce, mleko i jogurt, rośliny strączkowe.

Jak obliczyli naukowcy, dzięki stosowaniu diety o niskim indeksie glikemicznym można by uniknąć aż 20 proc. przypadków AMD.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2007, 11:36:28 pm »
Luteina i zeaksantyna chronią oczy

 
Zawarte w pożywieniu żółte barwniki roślinne z grupy karotenoidów - luteina i zeaksantyna - mogą zmniejszać ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), które jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku - informuje pismo "Archives of Ophthalmology".

W przebiegu AMD dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie. To najczęstsza przyczyna ślepoty po 65. roku życia. 90 procent przypadków AMD to tak zwana postać sucha, pozostałe 10 procent - postać wysiękowa. Chorych przybywa wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tys. osób, liczba tych, które straciły wzrok częściowo bądź całkowicie sięga dla całej Europy 14 milionów.

Długoletnie badania naukowców z National Eye Institute, National Institutes of Health oraz Department of Health and Human Services w Bethesda objęły 4519 osób w wieku od 60 do 80 lat. Specjaliści fotografowali siatkówki ich oczu, by ocenić, czy mają AMD, a jeśli tak - to w jakiej jest fazie zaawansowania. Badani wypełniali również formularze dotyczące ich diety - by ustalić, jak często spożywali pokarmy bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze - między innymi witaminy C i E oraz roślinne barwniki takie jak luteina, zeaksantyna, beta-karoten i likopen.

Okazało się, że osoby spożywające najwięcej luteiny i zeaksantyny były najmniej zagrożone zaawansowaną postacią AMD, a także rzadziej występowały u nich objawy poprzedzające tę chorobę. Oba barwniki występują w żółtych i ciemnozielonych warzywach. Mogą hamować uszkadzającą wzrok reakcję tlenu i światła na siatkówkę oka. Jeśli wyniki badań się potwierdzą, być może luteina i zeakasantyna mogłyby być szerzej stosowane w formie suplementów.


źródło
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2007, 11:08:01 am »
AMD - choroba oczu częsta, choć mało znanaPo roku 2020 około 7,5 miliona starszych osób może na świecie stracić wzrok z powodu zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Na razie jednak to choroba mało znana: słyszało o niej mniej niż 10 procent Polaków - mówiono na konferencji z okazji II Tygodnia Retina AMD.


W przebiegu AMD przeciekające naczynia krwionośne, odczyn zapalny oraz tworzenie nowych, nieprawidłowych naczyń prowadzą do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie. To najczęstsza przyczyna ślepoty po 65. roku życia. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tys. osób.

Pacjenci z AMD wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób. Podczas konferencji można było przymierzyć specjalne okulary z krążkami zasłaniającym środek pola widzenia, by wczuć się w położenie pacjenta.

Do niedawna można było co najwyżej nieco spowolnić postęp choroby. Jednak w tym roku został zarejestrowany nowy lek - ranibizumab. To właściwie fragmenty przeciwciał, blokujące działanie VEGF - substancji pobudzającej rozwój naczyń krwionośnych. U dużej części pacjentów dochodzi do znacznej poprawy widzenia (przy badaniu ostrości wzroku rozpoznają litery o trzy, cztery rzędy mniejsze).

Ranibizumab jest wstrzykiwany wprost do oka - do jego ciała szklistego. W pierwszym roku potrzebnych jest teoretycznie 12, w praktyce co najmniej 5-6 takich zabiegów. Niestety, pojedyncza dawka kosztuje 5400 zł. Prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki zabiega, żeby terapia ranibizumabem trafiła do koszyka świadczeń gwarantowanych, jednak wątpi, by lek można zapewnić bezpłatnie wszystkim. Na razie w Polsce jest tylko kilka ośrodków stosujących tę metodę.

Ogromne znaczenie ma profilaktyka AMD. Jak mówił prof. Szaflik, można ją stosować już w czasie ciąży - ciężarne kobiety powinny się powstrzymywać od palenia i dbać o prawidłową dietę. Rozwojowi AMD sprzyja palenie tytoniu i ostre światło (dlatego dobrze jest nosić ciemne okulary). Świeże powietrze, dieta bogata w warzywa i owoce, a także preparaty witaminowe, selen i cynk mają działanie ochronne. Jak ważna jest właściwa dieta, świadczy przykład Japonii - gdy po II wojnie światowej tradycyjny zdrowy sposób odżywiania zastąpiły tam amerykańskie fast foody, zachorowalność na AMD znacznie wzrosła. Działanie ochronne mają też takie substancje jak luteina krystaliczna, dostępna w formie odpowiednich preparatów.

Regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza w starszym wieku, pozwalają w porę wychwycić początek choroby. Dobrą okazją jest konieczność dopasowania nowych okularów. Nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może bowiem wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki - lub inną patologię.

Opracowano już metody wykrywania mutacji, które sprzyjają AMD oraz innej chorobie powodującej utratę wzroku - retinitis pigmentosa. Niedługo powinny być dostępne dla polskich pacjentów - mówił dr hab. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej AM.

Można samemu kontrolować wzrok przy pomocy tak zwanej siatki Amslera - kartki papieru z narysowaną kratką. Patrząc na nią chorzy widzą zniekształcenia linii, a w zaawansowanym stadium choroby w polu widzenia pojawia się ciemna plama. Do dokładnej diagnostyki służy badanie dna oka, tomografia optyczna, a także badanie siatkówki perymetrem plamkowym.

Dobrym źródłem informacji o AMD może być specjalistyczny serwis www.forumamd.pl. Okuliści mogą tu uzyskać konsultację wybitnych specjalistów i wymieniać doświadczenia, a dziennikarze, pacjenci i ich rodziny dowiedzieć się czegoś więcej o chorobie.

29 września w Warszawie - w Bibliotece Narodowej - odbędzie się seminarium i piknik dla pacjentów pod hasłem "Rozproszyć mrok", gdzie można będzie skorzystać z porad specjalistów oraz badań oczu najnowszymi metodami.


onet
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2007, 03:32:56 pm »
Zmiana diety może chronić wzrok
 
Dieta zawierająca mniej oczyszczonych węglowodanów - na przykład słodyczy, białego chleba i łuskanego ryżu - zmniejsza ryzyko postępu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), choroby, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku po 65. roku życia - informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

W przebiegu AMD przeciekające naczynia krwionośne, odczyn zapalny oraz tworzenie nowych, nieprawidłowych naczyń prowadzą do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tys. osób.

Pacjenci wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców z Tufts University, mężczyźni i kobiety po 55. roku życia, których dieta miała najwyższy indeks glikemiczny byli o 17 procent bardziej narażeni na postęp AMD niż grupa spożywająca produkty o niskim indeksie. Badania objęły 4757 osób w wieku od 55 do 80 lat.

Indeks glikemiczny to wielkość, która określa, jak szybko węglowodany są przekształcane w prosty cukier - glukozę. Pokarm o wysokim indeksie glikemicznym powoduje szybki wzrost i szybki spadek poziomu glukozy we krwi - takie właściwości mają na przykład białe pieczywo, słodycze, chipsy czy łuskany ryż. Natomiast niełuskany ryż oraz makaron czy chleb z pełnego ziarna to przykłady pokarmów o niskim indeksie glikemicznym.

Wiadomo, że rozwojowi AMD sprzyja palenie tytoniu i ostre światło (dlatego dobrze jest nosić ciemne okulary). Świeże powietrze, dieta bogata w warzywa i owoce, a także preparaty witaminowe, selen i cynk mają działanie ochronne. Jak ważna jest właściwa dieta, świadczy przykład Japonii - gdy po II wojnie światowej tradycyjny zdrowy sposób odżywiania zastąpiły tam amerykańskie fast foody, zachorowalność na AMD znacznie wzrosła.


źródło
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 20, 2007, 08:40:23 pm »
Artykuły nt AMD:

Rozpoznać i leczyć AMD
http://forum.darzycia.pl/vp39122.htm#39122


Co wiemy na temat AMD?
http://forum.darzycia.pl/vp97639.htm#97639

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2008, 09:45:17 am »
Cudowne białko uchroni przed utratą wzroku
- Izabela Redlińska 18-03-2008

Nazywa się Robo4 i może skutecznie walczyć ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), jedną z najpowszechniejszych chorób powodujących ślepotę.

Na świecie cierpi na nią obecnie 25 mln osób. A wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta będzie rosła. Tymczasem nie istnieje przyczynowe leczenie AMD. Można jedynie zahamować rozwój choroby.

Robo4 pomoże także chorym na retinopatię cukrzycową pojawiającą się z czasem u diabetyków. To również spora grupa zagrożona ślepotą. Nic więc dziwnego, że odkrycie terapeutycznych właściwości tego białka uczeni nazywają przełomem w okulistyce.

Autorem sukcesu jest zespół z University of Utah współpracujący z uczonymi z kilku innych ośrodków. Jak udało im się ustalić, uaktywnienie białka występującego w komórkach naczyń krwionośnych może nie tylko zapobiec chorobom oczu, ale także odwrócić zmiany. Co prawda badania w tym zakresie zostały przeprowadzone na myszach, ale ponieważ zakończyły się powodzeniem, naukowcy wierzą, że w przyszłości pomogą ludziom. – To odkrycie ma ogromne znaczenie dla opracowania środka, który będzie aktywizował Robo4, a w rezultacie leczył AMD i retinopatię – twierdzi prof. Kang Zhang, jeden z autorów badań.

Jak działa to cudowne białko? Hamuje wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych oraz powstawanie wycieków z nich, czyli powstrzymuje procesy, które leżą u podstaw AMD i retinopatii. Ale może być przydatne także w terapii innych chorób, których skutkiem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, np. SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej).

Historycznymi nazwał ustalenia naukowców prof. Randall Olson, szef John A Moran Eye Center przy University of Utah. Bardzo pozytywnie zareagował na nie także prof. Roy Bicknell z University of Birmingham, który w latach 90. odkrył istnienie genu Robo4. – Jeśli za jego pomocą naprawdę można leczyć choroby oczu, jest to duże osiągnięcie – skomentował.Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Nature Medicine”.

Źródło : Rzeczpospolita
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 13, 2008, 02:20:54 am »
Rybi tłuszcz zdrowy dla oczu

Jadanie tłustych ryb morskich chroni przed poważną chorobą oczu. Ten zbawienny wpływ na wzrok mają zawarte w rybim tłuszczu nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Badania przeprowadzono w siedmiu krajach Europy. Uczestników przepytano o ich dietę. Wśród nich wydzielono grupę osób, które co najmniej raz na tydzień jadały tuńczyka, łososia, makrelę albo inne tłuste ryby morskie. Okazała się, że ludzie ci mieli o połowę mniejsze od pozostałych uczestników ryzyko zachorowania na AMD, czyli tzw. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Badania dotyczyły tzw. mokrej postaci tej choroby - formy rzadszej, ale i groźniejszej. Choroba ta atakuje osoby w podeszłym wieku i może w krótkim czasie doprowadzić do częściowej lub pełnej utraty wzroku.

Jak tłumaczy profesor Astrid Fletcher z London School of Hygine and Tropical Medicine, cytowana przez serwis Eurekalert, po raz pierwszy europejskie badania potwierdziły związek pomiędzy spożywaniem tłustych ryb a ochroną przed AMD.

Uczona zastrzegła przy tym, że jej zespół nie badał wpływu suplementów diety zawierających kwasy omega-3 na zdrowie oczu i dlatego nie poleca ich używania zamiast jedzenia ryb. Jeżeli ktoś chce więc zadbać o swój wzrok, powinien szukać antidotum na talerzu, nie w pigułce.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2008, 10:38:15 pm »
Przełomowe odkrycie: znaleziono gen ślepoty


Naukowcy uniwersytetu z Southampton twierdzą, iż wykryli gen odpowiedzialny za najbardziej rozpowszechnioną w krajach zachodnich odmianę ślepoty - zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Zwyrodnienie plamki żółtej (angielski skrót AMD od Age-related Macular Degeneration) prowadzi do uszkodzenia siatkówki, szczególnie jej części centralnej - plamki żółtej. Objawy to pogorszenia wzroku, ubytki, a niejednokrotnie całkowita utrata widzenia centralnego. Osoby starsze dotknięte AMD źle widzą w jaskrawym słońcu, mają trudności z czytaniem, a proste linie odbierają jako krzywe.

Uniwersytet w Southampton przez sześć lat prowadził badania w grupie tysiąca pacjentów. U 25 proc. osób cierpiących na AMD naukowcy zidentyfikowali gen nazwany przez nich Serping 1, co ich zdaniem może torować drogę do wczesnego wykrywania go i terapii.

Serping 1 sprawia, że układ odpornościowy atakuje oko, ale skutki jego działań dają o sobie znać dopiero w wieku kilkudziesięciu lat. AMD rozwija się u blisko jednej trzeciej osób przed 75 rokiem życia. U osób po 50. roku życia jest główną przyczyną postępującej utraty wzroku.

onet
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2008, 09:58:22 pm »
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – obraz kliniczny i diagnostyka

test Amslera

http://www.okulistyka.com.pl/07_spec_sierp_art02.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 23, 2009, 10:37:55 am »
Nowe spojrzenie na poważną chorobę oczu

Receptor o nazwie CCR3 jest odpowiedzialny za rozwój związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i może stanowić dobry marker diagnostyczny tej choroby - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Autorzy pracy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże opracować nowe terapie, które opóźnią spowodowaną chorobę utratę wzroku. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (z ang. AMD) to wiodąca przyczyna utraty wzroku na świecie, co gorsze specjaliści przewidują, że częstotliwość występowania tej choroby w ciągu 10 kolejny lat wzrośnie dwukrotnie. W większości przypadków utrata wzroku następuje kiedy nowe naczynia krwionośne rozrastają się nadmiernie, co może prowadzić do odklejenia siatkówki.

Jayakrishna Ambati z University of Kentucky wraz z zespołem badała myszy z chorobą naśladującą ludzkie AMD. Naukowcy wykazali, że receptor CCR3 jest odpowiedzialny za nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych, oraz że zablokowanie go hamuje rozwój choroby. Co ciekawe, że okazało się, że zablokowanie receptora CCR3 jest bardziej skuteczne niż zaakceptowana i stosowana w klinice metoda leczenia AMD - zablokowania aktywności śródbłonkowego czynnika wzrostu tzw. VEGF - A.

Ponadto badacze zaobserwowali, że hamowanie działania receptora CCR3 jest też mniej szkodliwe. Autorzy pracy badali także próbki tkanek pacjentów z AMD i stwierdzili, że receptor CCR3 ulega ekspresji u chorych, natomiast nie jest aktywny u osób zdrowych. Badacze mają nadzieję, że CCR3 może stać się celem terapii a także dobrym markerem diagnostycznym AMD.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 26, 2011, 08:39:37 pm »
Lekarze alarmują: milion Polaków może oślepnąć

RC / PAP
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku po 50. roku życia. Cierpi na nie 1 milion Polaków, ale wielu dowiaduje się o tym zbyt późno, bo nie bada regularnie swoich oczu – alarmują lekarze.

Specjaliści w dziedzinie okulistyki mówili o tym w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Zachęcali też do niepalenia, zdrowej diety, bogatej w tłuszcze rybie a także zielone warzywa, w których występują dwa barwniki - luteina i zeaksantyna oraz do ochrony oczu przed nadmiarem promieni UV. Dzięki temu można bowiem zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD.

Na spotkaniu poinformowano też o ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań oczu, które będą prowadzone w dniach 29 marca - 26 kwietnia oraz 9-29 maja w 10 miastach Polski. Jest ona organizowana pod hasłem "Utrzymaj ostrość wzroku!" przez Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Żółtej Związanego z Wiekiem, przy współpracy z firmą Bausch&Lomb.

- AMD można określić jako epidemię ślepoty XXI wieku. Obecnie, choroba dotyczy 150 mln ludzi na świecie, ale w związku ze starzeniem się społeczeństw liczba jej nowych przypadków szybko wzrasta. Szacuje się, że w 2020 r. 7,5 mln osób może być niewidomych z powodu AMD – powiedział prezes stowarzyszenia prof. Andrzej Stankiewicz z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Choroba niszczy plamkę żółtą, tj. centralną część siatkówki, odpowiedzialną za ostre widzenie. Powoduje to spadek ostrości wzroku, zwłaszcza w centralnej części pola widzenia. - Pacjenci zaczynają mieć problemy z poruszaniem się, bo poza domem nie czują się bezpiecznie – potykają się, nie rozpoznają twarzy, nie widzą numeru autobusu, nie mogą też prowadzić samochodu, czytać książek i 10 razy częściej doznają złamań kończyn z powodu upadków – wymieniał okulista.

Pogarsza się również rozróżnianie barw i dochodzi do zniekształcenia obrazu. Dlatego, w wykrywaniu AMD bardzo ważną rolę odgrywa prosty test Amslera, który każdy z nas może wykonywać sam. Jest to pokratkowana kartka papieru z zaznaczoną w środku kropką. Należy się jej przyglądać jednym okiem, po zakryciu drugiego. Jeśli okaże się, że linie na kartce falują konieczne jest zgłoszenie się do okulisty.

Trzeba też regularnie badać dno oka, bo to pozwala wykryć patologiczne zmiany w plamce. Osoby, po 50. roku życia powinny je wykonywać przynajmniej raz w roku, wiek, jest bowiem jednym z czynników ryzyka AMD. Do innych zalicza się, płeć – kobiety chorują częściej, rasę białą, nadmierną ekspozycję na UV, jasny kolor tęczówki (bo łatwiej przepuszcza UV), palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie tętnicze, niezdrową dietę - wyliczał okulista Robert Matusik z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

U 80 proc. pacjentów, którzy cierpią na tzw. suchą postać AMD choroba rozwija się stopniowo i po wielu latach prowadzi do praktycznej ślepoty - bo choć pacjenci zachowują resztki wzroku to nie są samodzielni.

Ta odmiana AMD zwiększa jednak ryzyko pojawienia się groźnej postaci choroby, tzw. wysiękowej. Występuje ona u ok. 20 proc. chorych na AMD i może prowadzić do utraty wzroku już po kilku miesiącach. Jeśli zostanie wcześnie wykryta, można jednak zastosować lek, który nie tylko powstrzymuje jej rozwój, ale u części pacjentów poprawia widzenie.

Na postać suchą, która postępuje znacznie wolniej, nie ma skutecznej terapii. Jednak, wczesna diagnoza pozwala tak zmodyfikować styl życia, by spowolnić postępy choroby. Chodzi m.in. o rzucenie palenia oraz wzbogacenie diety w przeciwutleniacze, z których najważniejszymi są luteina i zeaksantyna. Te naturalne barwniki plamki chronią ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a u pacjentów z AMD ich stężenie jest obniżone - powiedział Matusik.

Występują np. w takich warzywach, jak brokuły, zielony groszek, kapusta włoska, jarmuż, szpinak. Gdy nie mamy dostępu do różnorodnej+ diety można zastosować preparaty, które zawierają obydwa te związki, zaznaczył okulista.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2011, 10:15:22 am »
Rusza akcja bezpłatnych badań wzroku w 10 miastach Polski

Więcej
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=6102.new#new
»
Bezpłatne badania profilaktyczne
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 22, 2012, 12:45:40 am »
Uwaga na żółty punkt!

Autor: Magdalena Gajda, Źródło: Integracja 1/2012

Masz ponad 50 lat i coraz gorzej widzisz? Świat faluje ci przed oczami? Boisz się prowadzić auto i chodzić po schodach? Koniecznie odwiedź okulistę! To mogą być objawy AMD – zwyrodnienia plamki żółtej. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65. roku życia.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/106241
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach