Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Terapia logopedyczna  (Przeczytany 5899 razy)

Offline matkakarolina

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Terapia logopedyczna
« dnia: Listopad 06, 2005, 12:21:42 am »
Czy Komuś z Państwa PPP odmówiła terapi logopedycznej z powodu nie wystarczającej obsady kadrowej?Czy ma do tego prawo?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2005, 03:26:29 am »
A masz Orzeczenie z PPP? czy są tam wpisane wskazania do postępowania z dzieckiem? (także w kierunku logopedycznym)
Zapoznaj się z kącikiem Edukacja i Prawo oświatowe
Zwykle w PPP są psycholodzy, logopedzi ...
To właśnie Poardnie Psych.-Pedag. powinny zajmować się stymulacją dzieci, wskazywać w swoich Orzeczeniach najlepszy kierunek rozwoju i edukacji. Coś u Ciebie widzę jest odwrotnie  :shock:
Jeśli masz wskazania lub zaświadzcenie, że dziecko wymaga takiej terapii a PPP Ci odmawia -pofatyguj się do Oświaty na nich.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2005, 11:01:35 am »
Mam, a jakże sami wystawili.Mam przyznane zajęcia z tzw. wczesnego wspomagania.Ale w PPP jest to 1 godzina zajęć tygodniowo terapii grupowej,ale o  terapii logopedycznej milczą.Zarzucili mi,że mam prywatne zajęcia.Mój syn ma opóżniony proces mowy, mówi pojedyncze słowa, a ma 4,5 roku.Oprócz mikrouszkodzeń neurologicznych i problemów z mową nie ma innych dysfunkcji.Uważam, że powinien mieć minimum 2 godziny z neurologopedą(bo mój prywatny to dziewczyna w trakcie studiów, bez doświadczenia).Pani neurologopeda z PPP się ostatnio popisała dała mi kartkę z ćwiczeniami języka i kazała ćwiczyć domu... I to wszystko.Dziecko w domu ćwiczyć z mamą nie chce, bo ma ją dla siebie bardzo żadko.Pracuję do 15, jadę do pracy 25 kilometrów, a poradnia pracuje do 15.Jest drugi logopeda, była pani dyrektor, ale stwierdziła, że ona z dziećmi nie będzie pracować jako logopeda.

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2005, 11:21:19 am »
Napisz skąd jesteś, może ktoś z tych samych okolic coś doradzi. Poza tym wszyscy się borykamy z tym samym problemem, ja z synkiem chodziłam do dwóch placówek w każdej miałam raz na dwa tygodnie godzinkę z logopedą i ukrywałam, że chodzę do dwóch placówek OWI i PPP, teraz Michał chodzi do PPP i logopedy w przedszkolu. Niestety jest tak, że jest mała obsada kadrowa, nikt nie chce siedzieć po godzinach za darmo a dzieci z potrzebami jest coraz więcej. Najlepiej dla Twojego dziecka będzie, jeśli przekonasz samą siebie, że można z dzieckiem zrobić bardzo wiele w domu, najlepiej nie stosując przymusu tylko w formie zabawy. Nasze dzieci też nie chcą ćwiczyć w domu a matki mają miękkie serca i łatwo ulegają, dziecko to wyczuwa. Oczywiście nie odpuszczaj walki o zajęcia z logopedą. Nie chwal się, że masz już jakieś zajęcia, nikt Cię nie pochwali za Twoje starania, to smutne ale mówię to wszystko na podstawie doświadczeń.
Basia - mama Michałka z ZD lat 16

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2005, 12:00:16 pm »
Wg mnie - przyczyną jest brak funduszy na zwiększoną obsadę etatów w PPP.
Może tym sposobem chcą Cię "zmusić"/sprowokować do wizyty w tej sprawie w wyższych instancjach?

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2005, 12:10:46 pm »
Soniu pisząc swój poprzedni post, też miałam taką myśl ale już jej nie dopisałam, bo nie chciałam za dużo pisać. Nie ma się co gniewać na PPP, bo wina leży w inny miejscu, podobnie jest z OWI brak funduszy powoduje, że mało jest zajęć dla dzieci. Niestety jedna rozżalona matka nic tu nie zmieni, no chyba, że to będzie Sonia  :wink:
Najgorsze jest to, że dzieci z różnymi trudnościami jest coraz więcej, niestety jest za dużo telewizji, gier komputerowych itp. a nie ma czasu na książki, rozmowy i zabawy z dzieckiem w sposób rozwijający. Kto teraz siedzi wieczorem z dzieckiem i gra w cokolwiek, każdy pilot w łapkę i szuka filmu. Dlatego zmykam pobawić się teraz z Michałkiem  :D
Basia - mama Michałka z ZD lat 16

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2005, 09:11:37 pm »
A ja wcale poradni nie rozgrzeszam.Też jestem nauczycielem i nie wyobrażam sobie by zostawić dziecko bez pomocy.No ale jak się chce pracować na kilka etatów, tak jak to czynią panie z PPP to tak to wygląda.A propos pracy w domu - w domu można korygować wady wymowy.W czasie konsultacji w Instytucie Patologii i Fizjologii Słuchu i Mowy usłyszałam,zę dziecko powinno mieć minimum 2 zajęcia tygodniowo.Ze specjalistą z długą praktyką, bo terapia jest ponad moje siły i kwalifikacje.A fundusze- w dzisiejszych czasach szkoły również szukają dodatkowych możliwości zarobkowania.Myślę,że wielu rodziców w zamian za zajęcia zrobiłoby jakąś darowiznę, zamiast szukać prywatnych zajęć.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 06, 2005, 09:45:51 pm »
Pomijam teraz dylemat w PPP, ale w przypadku stymulacji mowy-nawet 2 zajęcia tygodniowo nie jest wystarczające.
To długotrwała, ciężka praca codzienna!!!!!
Na wpływ mowy mają zaburzenia wszelkiego typu.
Uzyskanie mowy czynnej u dzieci o zaburzonym rozwoju ma całokształt rehabiliatcji poliesensorycznej.
Dodam, że dzieci nawet muśnięte autyzmem- nie wszystkie mogą porozumiewać się werbalnie. Wtedy żaden specjalista nie jest w stanie pomóc.
Najlepszy specjalista - to matka, a Ośrodkiem - jest dom.
Badania, konsultacje, obserwacja i sukcesywne wdrażanie celem wyrównania deficytów rozwojowych.
A efekty przychodzą "same."
W Twoim przypadku przydałby się neurologopeda, jego wskazówki można realizować w domu - walcząc z PPPw Oświacie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 06, 2005, 10:33:10 pm »
Korzystając z wolnej chwili znalazłam Ci przepis prawny co należy do PPP

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 11 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych
(Dz. U. z dnia 17 stycznia 2003 r.)
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20030050046
Dz.U. 2003 nr 5 poz. 46
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych

Na podstawie art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683) zarządza się, co następuje:

źródło
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych.
(Dz. U. z 2003 r. Nr 5, poz. 46, § 5)

§ 1. 1. Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym publiczne poradnie specjalistyczne, zwane dalej "poradniami", udzielają dzieciom (w wieku od urodzenia) i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym pomocy logopedycznej, pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także udzielają rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży.

2. Do zadań poradni należy w szczególności:

1)     wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, efektywności uczenia się, nabywania i rozwijania umiejętności negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej;

2)     profilaktyka uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka;

3)  terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych;

4)  pomoc uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej;

5)     prowadzenie edukacji prozdrowotnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli;

6)  pomoc rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości oraz mocnych stron uczniów;

7)     wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny;

8)     wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji szkoły.

3. Poradnie specjalistyczne prowadzą działalność ukierunkowaną na specyficzny, jednorodny charakter problemów, z uwzględnieniem potrzeb środowiska. Działalność poradni specjalistycznych może być ukierunkowana w szczególności na:

1)  wczesną interwencję i wspomaganie rozwoju dziecka w wieku od urodzenia do 7 roku życia;

2)  udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym lub z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich rodzicom;

3)  udzielanie pomocy młodzieży w rozwiązywaniu problemów okresu dojrzewania;

4)  udzielanie pomocy uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej;

5)  udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży z wybitnymi uzdolnieniami;

6)     profilaktykę problemową, w tym profilaktykę uzależnień dzieci i młodzieży;

7)     wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny.

4. Poradnia realizuje zadania w szczególności przez:

1)  diagnozę;

2)     konsultację;

3)  terapię;

4)     psychoedukację;

5)     rehabilitację;

6)  doradztwo;

7)  mediację;

8)  interwencje w środowisku ucznia;

9)  działalność profilaktyczną;

10)  działalność informacyjną.

§ 2. Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnie jest dobrowolne i nieodpłatne.

§ 3. 1. Organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, określa teren działania poradni.

2. Poradnia udziela pomocy uczniom, ich rodzicom i nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę na terenie działania poradni.

3. W przypadku dzieci nieuczęszczających do szkoły (przedszkola) oraz ich rodziców pomocy udziela poradnia właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.....

Masz więc podstawę prawną do "walki" o rozwój dziecka

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2005, 05:21:47 pm »
Dzięki serdeczne.Za pomoc, wsparcie i zrozumienie...

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.karlabaran.bobasy.pl
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 17, 2005, 07:58:01 pm »
jestem mamą 15 miesiecznej nicolki zd i niewiem jak robic masaze twarzy mało w moich rejonach maja wiedzy na ten temat jesli ktos mi pomoze bede wdzieczna
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 18, 2005, 08:30:54 am »

Offline rysa

• Podglądacz
  • *
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2005, 10:09:51 pm »
My też mieliśmy i nadal mamy problemy z logopedą w PPP. Najpierw zajęcia odbywały się raz w miesiącu. Prosiliśmy o częstsze spotkania ze względu na znacznie opóźnioną mowę. Bezskutecznie. Udało się panią namówić na prywatne zajęcia ale spotkała się z nami może ze trzy-cztery razy a potem tłumaczyła się brakiem czasu. Gdy dowiedziałam się, że inne dzieci tylko z wadą wymowy miały z tą samą panią zajęcia w poradni co tydzień nie wytrzymałam i zadzwoniłam do pani dyrektor. Nie wiem, czy pani dyrektor podjęła jakieś kroki, bo potem mieliśmy w przedszkolu wspaniałą panią logopedę i zrezygnowaliśmy z usług poradni.
W tym roku byliśmy zmuszeni zmienić przedszkole a co za tym idzie poradnię. W nowej poradni mamy bardzo dobrą terapię pedagogiczną ale jak dotąd ani jednego spotkania z logopedą (nie licząc konsultacji, na których oczywiście pani potwierdziła konieczność terapii logopedycznej).
Tak więc zgadzam się, że zbyt mała obsada jest bolączką poradnii ale to nie jest jedyny powód, dla którego nasze dzieci nie mają terapii albo mają ją z łaski sporadycznie.
Pozdrawiam
Aska

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 29, 2005, 10:54:41 pm »
Tu cały czas chodzi o brak funduszy na obsadzenie wystarczającej ilości etatów ( w PPP i w każdej placówce oświatowej)
Wiadomo, że nadal łata się dziury bydżetowe - w tym przypadku hamuje się prawidłowy (i tak zaburzony) rozwój tysięcy dzieci niepełnosprawnych.
Bez dobrego rozwoju-nie ma potem dobrej edukacji - stosuje się więc indywidualne nauczania w domach ( to segregacja nie integracja).
Wszelkie prawo o integracji jest coraz większym sloganem w Polsce.
Co nam po rzekomych "Przywilejach" skoro nie ma funduszy na ich realizację.

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 30, 2005, 11:34:03 am »
Rysa napisała, że dzieci "tylko z wadą wymowy" (domyślam się, że z dyslalią) miały zajęcia raz w tygodniu. To pewnie dlatego, że w tym przypadku praca jest dość łatwa, a efekty szybkie. Pani ma sukcesy zawodowe! Szkoda tylko, że pani nie ma poczucia, że dziecko, które trafiało do niej rzadziej wymagałoby wizyt częstszych ze względu na zaburzenie mowy. Niestety takie mamy realia, a i ludzie też są różni... :oops:
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline logoania

• Podglądacz
  • *
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 30, 2005, 01:09:54 pm »
Mam nadzieje, że kiedyś wreszcie osoby, które rządzą naszym krajem dostrzegą potrzeby ludzi słabszych, w tym właśnie dzieci niepełnosprawnych i chorych.Jakoś zawsze brakuje na nie pieniędzy. Przecież koszt zatrudnienia terapeuty-w tym logopedy-nie jest aż taki wielki.
W każdej poradni powinno byc kilku logopedów. Uważam też, że logopedzi powinni być zatrudniani w przedszkolach i szkołach, podobnie jak powinni być w nich zatrudniani psychologowie. I to nie tylko w placówkach specjalnych czy prywatnych, ale we wszystkich. Potrzeby są naprawdę bardzo duże. Sądzę, że specjalistów chętnych do pracy tez nie brakuje. Brakuje tylko pieniędzy.

Może kiedys to sie zmieni-trzeba mieć nadzieję...

Gdyby ktoś z Was - mieszkający w Krakowie- nie miał pieniążków na prywatna terapię logopedyczną, zapraszam do siebie (jestem logopedą). W miarę możliwości postaram się bezpłatnie pomóc.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 03, 2006, 11:32:57 pm »
Jest fajny post na forum gazeta.pl dotyczacy dzieci słabiej się rozwijających i z opóźnieniem procesu mowy.Są nawet konsultacje logopedyczne prowadzone przez lekarza-logopedę.Polecam.
A tak swoją drogą to mam ogromną ochote zrobić stowarzyszenie dzieci z mniejszymi deficytami rozwojowymi.wiadomo, wszyscy chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej.Ale moje dziecko mogłoby przy zapewnieniu odpowiedniej terapii być NAJZUPEŁNIEJ NORMALNE.CZY TO GŁUPIE PAŃSTWO NAPRAWDĘ WOLI PŁACIĆ RENTY I ZASIŁKI, niż w odpowiednim wieku edukować.Modlę się cicho o obowiazkowe pieciolatki.Może wreszcie przestaną mnie traktować jak muchę upierdliwą.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 03, 2006, 11:44:14 pm »
Podaj nam link, zawsze warto wiedzieć więcej.
Co do wczesnej stymulacji-masz moje wielkieee poparcie.

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2006, 07:59:39 pm »
Adres forum to gazeta.pl Forum opóżnienia mowy

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Terapia logopedyczna
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 04, 2006, 08:40:40 pm »
Podaję bezpośredni link do wspomnianego Forum.
>>> opóźnienie mowy
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach