Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Patchworki, książeczki z materiału itp.,  (Przeczytany 10284 razy)

Offline mamawika

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Patchworki, książeczki z materiału itp.,
« dnia: Listopad 03, 2005, 11:15:23 pm »
Zakładam wątek "szyciowy". Na razie tylko rzeczy edukacyjne, ale jak ktoś podrzuci link do wykrojów na ekstra ciuchy, to proszę bardzo. :D
Szkoda, że nie mam gdzie wkleić zdjęć, bo ja osobiście kilka takich "potworków" (jak je mój złośliwy szwagier nazywa) popełniłam w życiu.

Numero uno to była kołderka. Ale nie wyszywana, jak Moniki, tylko szyta. Składała się z kilkudziesięciu prostokątów zszywanych z różnych materiałów i aplikowanych.

Materiały:
Najlepiej jakby to były różne bawełny, jednokolorowe i wzorzyste - w paski, kwiatki, kropki itp. Ja pokroiłam wiekszość starych sukienek i spódnic , ale też kilka rzeczy dokupiłam "na ciuchach", jak mi brakowało kolorów. Do tego taka biała ocieplina i jednokolorowa bawełna na spód. No i dużo różnokolorowych nici.

Szycie:
1. Na początku był projekt: np. 5x6 prostokątów obszytych grubą ramką. Każdy prostokąt to kotek, ptaszki, pociąg, samochód itp. naszyte na tło. Ilość i wielkość prostokątów zależy od wielkości kołderki i planowanej wielkości elementów.

2. Najpierw robiłam poszczególne prostokąty. Zszywałam tło z kilku materiałów, a następnie na to naszywałam główny element , np kotka. Taki kotek też miał naszywane elementy, oczy, nos itp.
Potem obszywałam taki prostokąt ramką, każdą z innego materiału pamiętając, by  środki miały takie same wymiary w każdym prostokącie i ramki taką samą szerokość.

3. Następnie prostokąty zszywałam w rzędy, a potem rzędy razem.

4. Potem obszyłam całość grubą ramką i zszyłam razem ze spodem w środek wkładając ocieplinę. Przepikowałam po liniach ramek. Brzegi obszyłam wąskim paskiem materiału ciętego po skosie.

Taką kołderkę zrobiłam dla mojej pierwszej córki, ale trafiła się w spadku Gabie. Kołderka wisiała na ścianie za łóżeczkiem Gabki i ona uczyła się na niej: to jest kotek, a to słonik itp. Teraz służy jako wyściółka hamaka. Dla Wika uszyję mniej kolorową, każdy element na jednolitym tle.

Potem nadszedł czas potworkowych obrazków (i zdjęć też nie mam jak wkleić  :cry: ) .
Uszyłam takich 4 dla moich siostrzeńców i siostrzenicy nad łóżka, bo mieli dwa piętrowe (rozmiary 1x2 m). Dla piątej jeszcze nie zdążyłam i już chyba nie zrobię, bo za duża urosła.
Są to obrazki tematyczne: Afryka, łąka, ocean i bajki.

Afryka to tło: niebo ze słoneczkiem, pustynia z kilku kolorów, trawka, palma , sadzawka. Na tym tle ponaszywane słonie, żyrafy itp, itd.
 Łąka i ocean analogiczne, z tym, że na łące część kwiatków wyszywana grubą wełną, a ocean był bardziej trójwymiarowy, bo część elementów była wypukła (podszyta ocieplina), naszyta z szyfonu i był tam kuferek ze skarbami - łańcuszki, ozdobne guziki itp.

Bajka była bardziej na wzór kołderki z 5 prostokątów, ale elementy wypukłe, bo np. królewna miała prawdziwy warkocz z włóczki i sukienkę udrapowaną. Tu wyżyłam się bardziej artystycznie.

Jak uruchomię skaner, to zainteresowanym zdjęcia choć na maila wyślę.

Cdn. czyli o książeczkach w przyszłości.
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2005, 07:39:37 am »
Taka kołderka może spełniać dwojakie funkcje  :D
ogrzewać i uczyć.

Gdyby uszyć ją z różnych kawałków materiałów (mam na myśli miękkie, twarde, gładkie, szorstkie) - spełniałaby rolę stymulacji czucia głębokiego.
Kiedyś uszyłam Monisi taką, była kolorowa i każdy kawałek z innej faktury materiału.
Monika na nim leżała, raczkowała - najważniejsze, że jej ciałko miało kontakt nie tylko z rękoma mamy, ale też z różnymi gładkościami i chropowatościami materiałów.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline basiakam

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2005, 08:06:26 am »
Soniu! Ty mnie zawstydzasz!Ile się szyje taką kołderkę? Moja koleżanka miała prosty wykrój i szyła takie swetry!
Basia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2005, 08:15:52 am »
W moim wydaniu to de facto nie była typowa kołderka, a zwykłe zszyte kawałki różnych materiałów.
Uszyłam w ciągu godziny, gdy Monisia spała.
Żałuję, że się jej pozbyłam - taki "zestaw proprioceptywny" powinien być w każdym domu.
Bodźce czuciowe mamy na całym ciele, a takie cacko z niczego - może świetnie pomagać w zdobywaniu bodźców i poprawie integracji sensprycznej.

A tu wtrącę uzasadnienie:
Adekwatna integracja sensoryczna jest podstawą do prawidłowego rozwoju ruchowego, uczenia się i zachowania. Wysoce skomplikowane procesy takie jak koordynacja ruchowa, planowanie ruchu, percepcja słuchowa czy wzrokowa, mowa, czytanie, pisanie czy liczenie, są zależne od procesów integracyjnych dokonujących się w ośrodkowym układzie nerwowym.

Integracja sensoryczna

Czucie - w fizjologicznym rozumieniu - może mieć dwojaki charakter: receptorowy i oznaczać zmiany w receptorze, jakie zachodzą pod wpływem bodźca, albo efektorowy i stanowić ostateczne wrażenie powstałe w korze w wyniku analizy odebranego sygnału wysłanego przez receptor.

Narządy zmysłów są anatomicznie i fizjologicznie ściśle powiązane z układem nerwowym (nb. istnieje pojęcie jednostki czucia, którą stanowią wszystkie receptory połączone z jednym włóknem nerwowym przenoszącym bodziec do ośrodkowego układu nerwowego), a istota zmysłów to nie tylko odbiór bodźca na poziomie receptora, ale także, a może przede wszystkim - jego przetworzenie w ośrodkowym układzie nerwowym z wielokierunkową analizą w korze mózgowej włącznie.
Oddziaływanie bodźców

Każdy bodziec odbierany przez narządy zmysłów jest formą energii, która w zetknięciu z receptorem może wywołać w nim określone zmiany, spowodować odkształcenia. Efekty końcowe tych zmian mają zawsze elektryczny charakter, niezależnie od rodzaju oddziałującej energii, który polega na gwałtownych przesunięciach jonowych (zwłaszcza kationów sodowych) przez błonę komórkową receptora (czyli przez tzw. błonę receptorową).

U człowieka, niezależnie od jego świadomości, podczas dowolnego ruchu, za pomocą tzw. proprioreceptorów, zbierane są informacje dotyczące położenia stawów względem siebie, długości mięśni (stopnia ich rozciągnięcia). Są one przesyłane do rdzenia kręgowego i już na jego poziomie mogą być przetwarzane z wydaniem dyrektyw korygujących (za pomocą prostych lub nieco bardziej złożonych odruchów) ruch. Ich celem jest nie tylko rdzeń kręgowy, ale także móżdżek i kora ruchowa mózgu. W nich dokonuje się bardziej złożona analiza ruchu dzięki sygnałom nadchodzącym od dużej liczby nadawców (proprioreceptorów różnych grup mięśniowych). W wyniku tej analizy uruchamiane są złożone odruchy polisynaptyczne, dzięki którym ruch ciała, stan napięcia mięśni są adekwatne do potrzeb

Vide

A teraz nie chce mi się składać takich kawałków, za to zrobiłam Monisi kolekcję szmatek dla lalek.
Prasuje je dłońmi, składa, ubiera lalki -to też samostymulacja.
Jednym słowem: co rozum wymyśli wdrażam od 10 lat w rozwój Monisi.
a za to pewnie znowu dziś jak wróci ze szkoły - będzie celujący z czegoś.  :D

Tu znalazłam "kołderkę za jeden uśmiech"
ta była darowana ale moja w miejsce literek miała przeróżne kolorowe materiały o różnej fakturze (gładkie, szorstkie)

"iwpal" włącz się do nas - podaj od siebie co sądzisz o tego typu bodźcowaniu dzieci o zaburzonym rozwoju w rozumieniu integracji sensorycznej?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline kameljanda

• Gadacz
Re: Patchworki, książeczki z materiału itp.,
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2005, 02:10:42 pm »
Cytat: "mamawika"

Jak uruchomię skaner, to zainteresowanym zdjęcia choć na maila wyślę.

Bardzo poproszę :)

W jaki sposób robiłaś zwierzaki? Czy z materiału wykroiłaś i naszyłaś czy gotowe aplikacje przyszywałaś?

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2005, 03:39:17 pm »
Ola też miała swój kocyk do raczkowania. Nie była to moja zasługa ale mojej mamy. Dzięki babci na zwykłej białej poszwie został wyczarowany śliczny domek (ściana ze starej pomarańczowej poszewki na dziecięcą kołderkę, okienka -falbanki z firanek, drzwi i dach z ciemnobrazowych ścinków firanki kupionych za grosze w szmateksie). Wokół domku "rosła" zielona trawka z wełnianego szalika i kwiatki z szydełkowych serwetek (jeszcze z moich szkolnych prac ręcznych). Nad łąką dwa motylki z wstążek zawiązanych na kokardy (gdy była starsza pojawiły się też motylki z siatki (opakowanie po jakiejś piramidce z kubeczków)i ślimak z warkocza uplecionego z rajstop). Nad tym domkiem było niebieskie niebo ze starych zasłonek i żółte słoneczko (z gumowego czepka kąpielowego). Gotowe kołderki tego typu są bardzo drogie, a dzięki talentom mojej mamy i jej przyjaciółki powstała dość tania zabawka. Zaznaczam, że sama bym jej nie zrobiła, bo szyć absolutnie nie potrafię i nie mam wielkich zdolności manualnych. Pomysł był mój, zrodził się z poszukiwań miejsca do swobodnych zabaw na podłodze, które jednocześnie dawałoby różne bodźce dotykowe.Może uda mi się odnaleźć jakieś zdjęcie Oli na kołderce, albo u mojej mamy samą kołderkę, to wkleję i obraz...
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline mamawika

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2005, 08:29:24 pm »
W jaki sposób robiłaś zwierzaki? Czy z materiału wykroiłaś i naszyłaś czy gotowe aplikacje przyszywałaś?

Zwierzątka naszywałam sama. Wpierw zrobiłam projekt, przerysowałam przez kalkę na materiał i wszystko przyszywałam gęstym zygzakiem. Niektóre elementy haftowałam. Postaram się w weekend uruchomić skaner, to Wyślę Ci zdjęcia.
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Offline Mawe

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 06, 2005, 08:06:26 pm »
Bastek również miał patchworkową kołderkę - kocyk. Teraz kożysta z niej Piotruś. Jak kogoś interesują gotowe projekty to mogę zeskanować (mam książkę o patchworku) i przesłać mailem.
Pozdrawiam Ewa i 4 muszkieterów

Offline basiakam

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 06, 2005, 08:17:38 pm »
Poproszę!
Basia

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 06, 2005, 09:47:20 pm »
Cytat: "mamawika"

Zwierzątka naszywałam sama. Wpierw zrobiłam projekt, przerysowałam przez kalkę na materiał i wszystko przyszywałam gęstym zygzakiem. Niektóre elementy haftowałam. Postaram się w weekend uruchomić skaner, to Wyślę Ci zdjęcia.

Dzięki za podpowiedź :)    
Napisz jeszcze jakich materiałów używać do takich patchworków?

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2006, 12:49:20 am »
Jeżeli ktoś haftuje,to może się przydadzą jesienne motywy?  :D
Proste jesienne wzory do haftu krzyżykowego:

wzór na liść klonu
 wzór na liść dębu

Wzory haftu krzyżykowego
Coś dla miłośniczek haftu krzyżykowego – darmowe wzory do haftu krzyżykowego, przydatne na różne okazje
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline Anna

• Weteran

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 26, 2008, 05:37:10 pm »
W artykule podpowiedż,jak sie zabrać za szycie patchworku.

http://www.dlarodzinki.pl/artykul/czytaj/sztuka-ze-skrawkow,287/
Sztuka ze skrawków
Autor: Anna Kolczyńska (tekst), Mariola Kalinka (opracowanie i stylizacja)

Dawniej szycie narzut z kolorowych ścinków materiału było koniecznością. Dziś tworzenie patchworków to artystyczne wyzwanie i przyjemne hobby.
Technika łączenia barwnych fragmentów tkanin staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Jej tajniki przybliżyła nam pani Mariola Kalinka, szyjąc dla nas narzutę.
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

ewa25

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2008, 04:50:55 pm »
szymus moj ma kolderek za jeden usmiech jest przesliczna  :tekno:

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach