Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: nasz ogród  (Przeczytany 93781 razy)

Offline mwaga

 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 738
nasz ogród
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 25, 2006, 11:04:11 pm »
Lato zaczęło się gorące,ogród rozkwita coraz piękniej,
i moje ulubione róże, piękne barwy upajający zapach.Dla miłośników tej "królowej kwiatów",troszkę informacji :)                                   RÓŻE

Róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Krzewy róż mają rozmaitą wielkość i zróżnicowany pokrój- od kilkunastocentymetrowych odmian miniaturowych po odmiany wysokie - kilkumetrowe, o pędach wyprostowanych albo przewisających. U większości róż na łodygach występują kolce. Liście są błyszczące lub matowe, w wielu odcieniach zieleni, niekiedy też czerwonawe, często pokryte srebrzystym nalotem woskowym. Kwiaty mają średnicę od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów i mogą być osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Płatki są jednobarwne lub dwubarwne i nierzadko zmieniają odcień w miarę przekwitania.

Odmiany

Ze względu na dużą różnorodność tych krzewów, w zależności od siły wzrostu i ich budowy, wyróżnia się następujące grupy :

róże wielkokwiatowe - są to głównie mieszańce herbatnie, o dużych kwiatach i szlachetnych kształtach. Kwiaty często mają delikatny przyjemny zapach i są zwykle osadzone pojedynczo na łodydze. Nadają się na bukiety i wiązanki okolicznościowe.


Dame De Coeur
Casanova
Mount Shasta
Mainzer

róże rabatowe (wielokwiatowe) - zwane również bukietowymi, jest to duża grupa odmian z których można tworzyć długo kwitnące rabaty, albo niskie żywopłoty. Charakteryzuje je to, że na jednym pędzie wytwarzają od kilku do kilkudziesięciu kwiatów. W zależności od odmiany mają od 20 do 100 cm wysokości.


Friesia
Queen Elizabeth
Pussta
Dolly


Handel
Schneewitchen CL

róże pnące - do tej grupy zalicza się odmiany o długich wiotkich pędach, które mogą być rozpinane na podporach. Chociaż nie wytwarzają organów czepnych, sprawiają wrażenie pnączy. Pomimo, że w naszym klimacie często przemarzają, są chętnie sadzone ze względu na swój efektowny wygląd - mogą zdobić ściany domów, bramki, piąć się po pergoli lub trejażu,


Handel
Schneewitchen CLThe Fairy

róże parkowe - są to krzewy o sztywnych prostych pędach, które silnie się rozgałęziają i dorastają do 2-3 m wysokości. Odznaczają się odpornością na choroby i szkodniki, nie wymagają prawie żadnej pielęgnacji, są odporne na mrozy i dobrze rosną na słabej glebie. Kwitną bardzo obficie raz lub dwa razy w sezonie. Ze względu na swe rozmiary (dorastają do 2,5 m) nadają się głównie do dużych ogrodów, gdzie można je sadzić pojedynczo na trawniku lub w szpalerze tworząc kwitnący żywopłot,

The Fairy

róże pienne - są to odmiany szczepione na pniu (podkładce), inaczej zwane też "drzewkami różanymi", otrzymane przez szczepienie odmian szlachetnych z różnych grup na specjalnie przygotowanym pędzie róży dzikiej. Można je posadzić nawet w małym ogrodzie lub uprawiać w pojemniku, nadają się do zaakcentowania miejsca, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę,

róże okrywowe - mało znane, chociaż ich zastosowanie może być duże. Róże te silnie się krzewią i szybko przykrywają powierzchnię ziemi, tworząc gęste zarośla, obficie kwitnące latem. Są odporne na mróz, złe warunki klimatyczne i choroby.

róże miniaturowe - krzewy te osiągają niewielkie rozmiary (od 20 do 30 cm wys.) i mają drobne kwiaty, o średnicy około 2,5 cm. Można je uprawiać w mieszkaniu, a także w ogródkach, na balkonach oraz na kwiat cięty. Uprawiane jako rośliny doniczkowe, po przekwitnięciu można przesadzić do ogrodu lekko je przycinając. Ładnie wyglądają na rabatach czy skalniaku.

Zobacz więcej o uprawie róż miniaturowych.

» róże (sadzonki) - oferta e-ogrody.com «

Wymagania


Róża pnąca zdobiąca
wejście na działkę.

Róże nie są bardzo wymagające - udają się na glebach gliniasto piaszczystych, lekkich, przepuszczalnych z dużą zawartością próchnicy o odczynie pH 6-7, i nie podmokłych. Aby krzewy były dorodne i obficie kwitły, trzeba je regularnie zasilać jednym z nawozów wieloskładnikowych, zawierających min. azot i potas. Pamiętajmy jednak aby od drugiej połowy sierpnia zaprzestać nawożenia azotem (nawożenie azotem w późniejszym terminie powoduje iż hamowane jest drewnienie pędów, przez co mogą one przemarzać w okresie zimowym). Pielęgnowanie róż będzie łatwiejsze, jeżeli podłoże wyściółkujemy torfem, substratem popieczarkowym lub korą sosnową. Ściółkę rozkłada się warstwą kilkucentymetrową, po wcześniejszym zastosowaniu nawozów mineralnych i spulchnieniu gleby.

Róże są roślinami światłolubnymi, stanowisko powinno być nasłonecznione, chociaż nie upalne. Najlepiej sadzić je jesienią od połowy października do mrozów lub wiosną (przez cały kwiecień). Krzewy powinny być posadzone tak, aby miejsce szczepienia było na poziomie ziemi, na glebach piaszczystych może być nieco głębiej a na gliniastych nieco powyżej powierzchni. Posadzone krzewy należy zabezpieczyć przed przemarznięciem, usypując kopczyk z ziemi 20 - 25 cm. Podobnie należy postąpić z różami piennymi okrywając koronę (w miejscu okulizacji) po przygięciu do ziemi, lub nie przyginając obwiązać koronę słomą czy igliwiem.

Przeczytaj więcej o zasadach sadzenia róż.

Przycinanie

Wiosną, gdy ziemia rozmarznie i minie obawa większych spadków temperatury, zdejmujemy osłony zimowe, rozgarniamy ziemię z kopczyków i przystępujemy do przycięcia krzewów. Należy przycinać przede wszystkim róże bukietowe i wielkokwiatowe. Przycina się wszystkie pędy na 3 - 4 oczka. Niskie cięcie spowoduje, że krzew będzie ładnie rozgałęziony, gęsty i foremny. Róże pienne tnie się podobnie jak krzewiaste, zwracając uwagę na uformowanie korony. Róże rabatowe i pnące wymagają jedynie prześwietlenia, usunięcia chorych czy przemarzniętych pędów. Poza cięciem wiosennym, w czasie okresu wegetacji należy usuwać dzikie pędy wyrastające z podkładki. Odrosty takie usuwa się tuż przy korzeniu. Rosną one bardzo szybko i osłabiają krzew. Wszystkie pędy przycina się ostrym sekatorem, lekko ukośnie w odległości ok. 5 cm. od oczka skierowanego na zewnątrz korony. Rany po cięciu powinno się posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu (środka grzybobójczego).

Rozmnażanie


Róża rabatowa All That Jazz
Róże rozmnaża się trzema sposobami - poprzez sadzonkowanie, okulizując na podkładce lub przez nasiona. Sadzonkowanie jest najłatwiejszą metodą, jednakże aby otrzymać gotową roślinę potrzeba aż trzech lat (wyjątkiem są róże miniaturowe). Wiele róż można rozmnażać z sadzonek zdrewniałych, chociaż zróżnicowany jest procent ich ukorzenienia się. Na terenach, na których panują ostre zimy poleca się rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe. Aby przygotować taką sadzonkę, pod koniec lata, po przekwitnięciu, wybiera się dojrzałe pędy boczne, które są jeszcze zielone. Robi się z nich sadzonki długości około 10 cm. Następnie umieszcza się je w głębokich doniczkach wypełnionych piaszczystym podłożem (równe części torfu i piasku). Aby ułatwić ukorzenianie się sadzonek, przed posadzeniem warto je zanurzyć w ukorzeniaczu.

Róża rabatowa All That Jazz

Doniczki z sadzonkami przykrywa się folią i przechowuje w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Wiosną ukorzenione sadzonki sadzi się na zagon.

żródło: www.ogrody.cvd.pl/pliki/roze.html
Maria-mama Madzi/92/-niedosłuch obustronny,Oli/93/,Józia/97/.Pozdrawiamy.

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
nasz ogród
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 24, 2006, 11:56:16 pm »
Komu zabraknie pomysłów na własny ogród - pomoże wirtualny program  :D
Wymarzony Ogród 3.0
Program Wymarzony Ogród 3.0 jest skierowany przede wszystkim do osób zajmujących się profesjonalnie projektowaniem zieleni, ale może być także z powodzeniem wykorzystywany przez ogrodników hobbystów do projektowania przydomowych ogródków. Nasz program otwiera przed użytkownikiem, wiele, różnorodnych możliwości, dzięki którym łatwo można zaprojektować i zwizualizować ogród marzeń: W trybie projektowania (2D) użytkownik projektuje i nadaje kształt swojemu ogrodowi, mogąc jednocześnie oglądać efekty swojej pracy w oknie podglądu 3D. Rośliny, grządki, drogi, mury, płoty i żywopłoty oraz inne obiekty można szybko i łatwo wstawić do projektu za pomocą myszy.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 22, 2006, 10:17:25 pm »
Przeniesione z jesiennego wątku

Anna
Cytuj
Nikt nie zna tych kwiatków?


Kwitną od listopada do wiosny.
Ja niestety też nie wiem, jak się nazywają. ;;

Sonia
Cytuj
te białe kwiaty jak przebisniegi, choć to niemożliwe o tej porze roku.
Szukamy więc eksperta kwiatowego, bo jak inaczj odgadnąć zagadkę? :D

Mawe
Cytuj
Anno te kwiatki to ciemierniki. Bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie. Są byliną i u mnie same się rozsiewają

Anna
Cytuj
Mawe, dziękuję!!! :D

Znając nazwę kwiatków znalazłam zdjęcie, na którym widać, w jakich może być kolorach i odmianach.

Piękne te ciemierniki !!!Mawe
Cytuj
i Ja dziękuję Anno nie wiedziałam, że mogą być tak różnorodne. Do tej pory widziałam tylko białe i te mam oraz czerwono-fioletowe - te są do kupienia, ale jak na razie trochę cena mnie odstrasza :P

Gaga
Cytuj
Piękne kwiatuszki i one kwitną w zimie ?  :puppydogeyes:
Do wątku ogródkowego przeniosę :ok:  :D

To przeniosłam   ;)
I dodam jeszcze coś  :D  Jak ich dużo  i ile odmian :ok:
Ale  chodzi o ciemierniki zimowe
Ciemierniki >>>


Artykuł:

Ciemierniki - Helleborus
Monika Latkowska2006-07-28

Chociaż wieje mroźny wiatr i pada śnieg, zakwitają ciemierniki. Jakby chciały powiedzieć, że niecała przyroda pogrążyła się we śnie. Delikatne, ale silne i wytrzymałe rośliny budzą się do życia, nie zważając na zimowe chłody i słoty.

Najczęściej uprawiany (również w polskich ogrodach) jest ciemiernik biały (Helleborus niger). Swą polską nazwę zawdzięcza białym kwiatom, zaś łacińską (niger znaczy "czarny") - ciemnobrunatnym, grubym korzeniom.

W krajach o łagodnym klimacie ciemiernik biały zakwita późną jesienią (w listopadzie i grudniu). Ponieważ pojawia się na rabatach w okresie świąt, bywa nazywany "różą Bożego Narodzenia".
 W Polsce ciemiernik ten zakwita
najczęściej dopiero na przedwiośniu, po pierwszych odwilżach, i kwitnie do kwietnia. Czasami może się zdarzyć, że zakwitnie jesienią, gdy przez dłuższy czas utrzymują się dodatnie temperatury.

Roślina wyrasta do wysokości 30 cm i rozwija ładne białe kwiaty o średnicy około 6 cm, u większości odmian okryte różowym rumieńcem. W miarę przekwitania przybierają one kolor zielonkawy. Osadzone są na szypułkach pojedynczo lub po dwa, trzy. Odmiany 'Keesen' i 'Maximus' wyróżniają się niezwykle dużymi białymi kwiatami, zaś 'Grandiflorus' i 'Pink Select' mają kwiaty różowe.

Ciemierniki należą do bylin długowiecznych. Rosną wolno, ale z czasem rozrastają się w duże kępy i tworzą liczne pędy kwiatostanowe. Rośliny te oprócz pięknych kwiatów mają bardzo dekoracyjne lśniące liście. Część gatunków tworzy ulistnione pędy zakończone kwiatami (ciemiernik cuchnący i korsykański), u innych - jak ciemiernik biały i orientalny - liście i pędy kwiatowe wyrastają bezpośrednio z karpy korzeniowej. Ciemierniki są blisko spokrewnione z zawilcami, tak jak one należą bowiem do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Znanych jest około 20 gatunków ciemierników, które w naturze występują w górach Europy (Apeninach, Alpach, Karpatach) i Azji. Oprócz dzikich gatunków w ogrodach uprawia się także gatunki mieszańcowe, jak np. ciemiernik ogrodowy.

Ciemierniki na rabatach

Kwiaty ciemierników zachwycają różnorodnością barw. Mamy do wyboru odmiany kwitnące na biało, różowo lub czerwono. U niektórych odmian kwiaty są cieniowane lub kontrastowo nakrapiane. Bardzo dobrze prezentują się w sąsiedztwie roślin zimozielonych, np. bergenii, kopytnika i bluszczu, oraz kosodrzewiny, cisów czy bukszpanu. Ciekawym towarzystwem są dla nich także derenie o kolorowych pędach (np. biały 'Sibirica' lub 'Aurea' oraz świdwa 'Midwinter Fire') i kwitnące na przedwiośniu krzewy, jak wawrzynek czy oczar.

Ciemiernik ogrodowy

Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) to najefektowniejszy gatunek, mieszaniec uzyskany w wyniku prac hodowlanych. Powstał ze skrzyżowania kilku dzikich gatunków. Ma wiele efektownych odmian o dużych kwiatach barwy białej, różowej, purpurowej, ciemnobordowej, a także nakrapianych - 'White Spotted Lady', 'Ashwood Garden Hybrids', czy podwójnych - 'Double Vision'. Znane są też odmiany o jasnożółtych kwiatach, np. 'Yellow Lady'. Wiele odmian ma kwiaty w mieszankach kolorystycznych, np. w różnych odcieniach barwy różowej. Ciemierniki ogrodowe dorastają nawet do 50-70 cm wysokości. Są niezwykle popularne w ogrodach Europy Zachodniej, jednak w naszych warunkach klimatycznych mogą przemarzać podczas surowych zim.

Ciemiernik orientalny

Ciemiernik orientalny (Helleborus orientalis ssp. orientalis) pochodzi z Kaukazu. Ma zielonkawobiałe lub kremowe miseczkowate kwiaty, często z różowym zabarwieniem, osadzone na pędach po trzy, cztery. Ciemiernik orientalny kwitnie od lutego do kwietnia i dorasta do 40 cm wysokości.

Ciemiernik purpurowy

Ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens) ma skierowane ku dołowi kwiaty, zebrane po dwa, trzy na pędzie. Początkowo są one zielonkawobordowe, a później purpurowobordowe. Występuje dziko w Europie Centralnej i Wschodniej. W Polsce spotkać go można w Bieszczadach.

Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to gatunek, którego naturalnym siedliskiem jest Europa Zachodnia i Południowa. Ma dzwonkowate zielone kwiaty z czerwonym obrzeżeniem. Kwitnie od lutego do kwietnia. Jest dekoracyjny nawet, gdy już przekwitnie - aż do chwili osypania się nasion. Rośliny osiągają 50 cm wysokości. Ciemiernik cuchnący ma atrakcyjne ciemnozielone lśniące liście. Jego odmiana 'Gold Bullion' ma żółte kwiaty i złociste ulistnienie. Sproszkowane korzenie ciemiernika cuchnącego były niegdyś używane do wyrobu tabaki, stąd zapewne pochodzi jego nazwa.

Ciemiernik korsykański

Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius syn. corsicus) dorasta do 50 cm. Zakwita na przedwiośniu (od stycznia do marca). Ma kielichowate żółtawozielone kwiaty i dekoracyjne lśniące liście - szerokie i piłkowane na brzegach. Przypominają one nieco ulistnienie ostrokrzewu.

Nie lubią przesadzania

W warunkach naturalnych ciemierniki rosną na glebach wapiennych. Dlatego też przygotowując dla nich stanowisko w ogrodzie, należy do głęboko przekopanej gleby dodać gliny i wapna. Ponadto glebę warto wzbogacić w próchnicę, dodając do niej kompostu, bądź dobrze rozłożonego obornika. Ciemierniki wymagają podłoża przepuszczalnego i dość wilgotnego. Rośliny nie lubią być niepokojone częstym przesadzaniem, gdyż źle reagują na uszkodzenia korzeni. Najlepiej rosną w półcieniu, w sąsiedztwie krzewów i drzew liściastych lub wysokich bylin. Dobrze komponują się z rannikami, zawilcami, przylaszczkami i sasankami. Ciemierniki purpurowy oraz cuchnący nadają się też do ogrodów skalnych.

Ciepłe, wilgotne lato sprzyja tworzeniu przez rośliny pąków kwiatowych, natomiast letnia susza wpływa niekorzystnie na kwitnienie ciemierników. Dlatego podczas letnich upałów należy je systematycznie podlewać.


Jak je rozmnażać?

Ciemierniki rozmnaża się przez wysiew nasion zaraz po ich zbiorze (od czerwca do sierpnia),
gdyż bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Podsuszone nasiona sieje się do doniczek, które zagłębia się w ogrodzie w osłoniętym miejscu, do zimnego inspektu lub od razu na ocienioną rabatę. Nasiona umieszcza się w lekkim, próchnicznym podłożu. Aby wykiełkowały, potrzebują niskiej temperatury, a siewki ukazują się dopiero na wiosnę. Przez dwa lata roślin nie należy wykopywać. Zakwitają dopiero po trzech, czterech latach. Należy pamiętać, że rozmnażane z nasion ciemierniki nie powtarzają cech roślin matecznych, takiego sposobu rozmnażania nie warto więc stosować, jeśli chce się otrzymać konkretną odmianę.

Inną metodą rozmnażania ciemierników jest podział silnie rozrośniętych kęp. Najlepiej zabieg ten przeprowadzać po kwitnieniu, w okresie od kwietnia do maja lub pod koniec lata (w sierpniu lub we wrześniu), gdy młode liście są już dobrze wyrośnięte. Karpy dzieli się na kilka części. Każda powinna mieć choć kilka liści, zdrowych korzeni oraz pąków, z których wyrosną pędy. Zaraz po podziale należy je umieścić w podłożu w odstępach 40-50 cm lub posadzić do doniczek, z których po roku przenosi się rośliny do ogrodu.

Kwiaty ciemierników odznaczają się dość dużą trwałością, można więc ścinać je do wazonów. Ciemiernik biały nadaje się również do pędzenia w doniczkach i coraz częściej właśnie w takiej postaci sprzedawany bywa w zimowych miesiącach.

Uwaga, wszystkie części ciemierników zawierają trującą substancję - heleborynę.
Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych tej rośliny powoduje zatrucie. Sok może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze.

Zdjęcia
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline mama Tomka

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 81
nasz ogród
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 23, 2006, 10:18:00 am »
witajcie
Ale się ucieszyłam jak zobaczyłam te zdjęcia ,właśnie w tym roku kupiłam kilka cebulek ciemiernika i byłam ciekawa jak one kwitną,a to że kwitną nawet zimą do głowy by mi nie przyszło.Ciekawa jestem co wyjdzie z nich na mojej działce ,już nie mogę się doczekać
                pozdrawiam mama Tomka
mam synka z zd obecnie ma 8 lat i jest najwspanialszy na świecie

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
nasz ogród
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 23, 2006, 12:34:19 pm »
Cytuj
Uwaga, wszystkie części ciemierników zawierają trującą substancję - heleborynę. Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych tej rośliny powoduje zatrucie. Sok może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze.


to jak plewić, by się nie podtruć lub nie złapać alergii?  :evil:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline mama Tomka

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 81
nasz ogród
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 25, 2006, 03:21:24 pm »
No i masz babao placek ,jak nie urok ,to ból zęba :cry: już będę się bała,
                 pozdrawiam
mam synka z zd obecnie ma 8 lat i jest najwspanialszy na świecie

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
nasz ogród
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 12, 2006, 01:05:02 am »
Ogrodowa sztuka feng shui


Ogród urządzony zgodnie ze starą, chińską sztuką feng shui ma zapewnić nie tylko pięknie zaaranżowane otoczenie domu, ale także szczęście i pomyślność jego mieszkańców. Można w to wierzyć lub nie, warto jednak wiedzieć, że zasady feng shui powstały już w starożytnych Chinach, od przeszło dwóch tysięcy lat są znane i kultywowane.


 

Już w starożytności wiedziano, że miejsce życia człowieka może na niego znacząco wpływać. W pięknym, harmonijnym otoczeniu czujemy się bardziej komfortowo, swobodnie i szczęśliwie, niż w środowisku zaniedbanym, brzydkim czy zaaranżowanym przypadkowo.

Feng shui jest tradycyjną, starochińską sztuką aranżacji przestrzeni. Pokazuje, jak użytkować przestrzen, by czerpać z niej pozytywną energię. Może być stosowana w niemal każdej dziedzinie: przy planowaniu interesu, budowaniu relacji z innymi ludźmi, projektowaniu wnętrz czy aranżacji ogrodu. Z zasad sztuki feng shui korzysta dziś wielu architektów zieleni.

Projektowanie ogrodu zgodnie z feng shui jest niełatwe. Wymaga dokładnej oceny wielu czynników, łącznie z przeanalizowaniem dat urodzenia budowy domu i... mieszkańców. Warto jednak włożyć tę odrobinę trudu, bo ogród feng shui to miejsce pełne ładu i spokoju. Dla eksperta feng shui harmonijnie zaaranżowany ogród nie jest celem samym w sobie – to jeden ze sposobów na osiągnięcie dobrobytu i szczęścia.

Zasada równowagi

U podstaw sztuki feng shui, wyrastającej z taoizmu, jest równowaga między pierwiastkiem żeńskim (Yin) i męskim (Yang). Żaden z tych elementów nie może dominować, powinny harmonijnie współistnieć i uzupełniać się wzajemnie. Energia Yin jest jest pasywna, zaś Yang aktywna.

W ogrodzie jako Yin możemy traktować choćby trawnik czy sadzawkę, natomiast za Yang uznamy drzewa, skalniak czy elementy ruchome takie, jak fontanna, kaskada wodna. Elementy Yang będą podnosić poziom energii, ożywiać, zaś Yin – wyciszać i uspokajać. Warto więc pamiętać o ich odpowiednim rozlokowaniu.Duże drzewa blisko domu czy też ułożone w nieodpowiedni sposób, zbyt wielkie skały mogą powodować rozdrażnienie albo poczucie zagrożenia. Trawnik o zbyt dużej powierzchni będzie męczył osobę, która zajmuje się jego pielęgnacją. Podobnie rzecz ma się z roślinami. Te o opadających liściach są Yin, zaś te pnące – Yang. W zależności od tego, na czym nam zależy – atmosferze pełnej spokoju czy energii – możemy dobrać odpowiednie gatunki roślin.

Pięć żywiołów w ogrodzie


Druga fundamentalna zasada feng shui to chińska reguła pięciu żywiołów: Drewno, Ziemia, Ogień, Woda i Metal. Wzajemne powiązanie między nimi może być twórcze lub niszczące. Każdy ogrodowy element znajdzie swój symboliczny odpowiednik. Na przykład staw będzie symbolem Wody, zaś skalniak – Ziemi. Jeśli ustawimy w ogrodzie grilla ( żywioł Ognia), musimy zwrócić uwagę na jego umiejscowienie. Na pewno nie należy go umieszczać przy stawie – Woda jest niszczycielska dla Ognia, ale jeśli między nimi wstawimy np. drewniany płotek ( żywioł Drewna) zniweluje on to niekorzystne oddziaływanie. Jeśli chcemy zadbać o harmonię w naszym ogrodzie, pamiętamy, że sąsiadować mogą ze sobą żywioły Ognia i Drewna (czerwone kwiaty przy drewnianym płocie), Drewna i Wody ( np. drzewa wokół sadzawki) czy Ziemi i Metalu (np. ławeczka obok skalniaka).

Rodzina na wschodzie, kariera na północy

W feng shui funkcjonuje swoista mapa sfer ludzkiego życia. Każdej stronie świata odpowiada inna dziedzina życia człowieka: kariera, rodzina, sława itp. Schemat ten jest bardzo prosty, a jednocześnie wystarczająco elastyczny, by nałożyć je na każde pomieszczenie czy przestrzeń. Siatka bagua nałożona na plan ogrodu pozwala wykryć, które ze sfer naszego życia wymagają wzmocnienia.

Północ odpowiada za pomyślność w sferze zawodowej. Odpowiednie zagospodarowanie tego pola sprawi, że nasza praca będzie satysfakcjonująca, przyniesie nam spodziewane korzyści finansowe, pozwoli się rozwijać. Sprzyjać temu powinno usytuowanie w tej części płynącej wody.

Na południu możemy zadbać o sławę – tu rozumianą jako szacunek otoczenia, zadowolenie z tego, co się robi i docenienie nas przez bliskich nam ludzi. Aby to osiągnąć, należy unikać przesady w aranżowaniu tej części ogrodu.

Relacje między domownikami określa wschodni rejon naszego ogrodu. Tam powinniśmy zadbać o dużo bujnej, zielonej roślinności – dzięki temu każdy domownik będzie znał swoje miejsce i będzie z niego zadowolony.

Osoby starające się o potomstwo szczególnie starannie powinny zaaranżować zachodnią część ogrodu. To ma być miejsce relaksu, odpoczynku i zabawy. Możemy tam ustawić huśtawkę czy powiesić hamak.

Strefa określana jako wiedza znajduje się w części północno-wschodniej. Wiedza w rozumieniu feng shui odnosi się nie tylko do zasobu informacji, ale również mądrości duchowej, zdolności podejmowania słusznych decyzji i dokonywania odpowiednich wyborów. W północno-wschodniej części ogrodu można urządzić niewielki sad owocowy albo posadzić warzywa.

Południowy wschód odpowiada bogactwo – rozumiane nie tylko w sensie powodzenia finansowego, ale również jako różnego rodzaju sukcesy, np. w osiąganiu naszych celów intelektualnych. Warto posadzić tutaj rośliny o czerwonych liściach.

W południowo-zachodniej części siatki bagua znajduje się sfera odpowiedzialna za nasze relacje z ludźmi: zarówno partnerskie, jak i przyjacielskie czy rodzinne. Tu powinny znaleźć się elementy podwójne, np. dwa fotele czy dwa drzewa.

Jeśli zadbamy o harmonię w strefie północno-zachodniej, możemy liczyć na bezinteresowną pomoc i życzliwość ludzi. To bowiem strefa Przyjaciół. To rejon sprawiający, że ludzie z naszego otoczenia - nasi znajomi, sąsiedzi, ale także pracownicy - będą chcieli przyjść nam z pomocą. To najlepsze miejsce na taras, altanę, czy miejsce do grillowania.

Wiedza na temat feng shui jest bardzo rozległa, a jej poznanie wymaga czasu i wnikliwej analizy. Być może ta garść podstawowych informacji zainteresuje Was i zachęci do szukania dalej. Przeciwnicy feng shui uważają, że należy je traktować albo z przymrużeniem oka, jako coś z pogranicza zabobonu i magii, albo jako egzotyczną modę, która minie jak każda inna. Zwolennicy feng shui mówią, że to nauka ścisła, wymagająca logicznego myślenia. Nie panaceum na wszystkie problemy człowieka, raczej wiedza pomagająca zaranżować przestrzeń w taki sposób, by pracowała dla naszej pomyślności i dobrobytu. A wybór należy do Was ;)

kobieta wp.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Ivona

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 358
nasz ogród
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 12, 2006, 06:18:07 am »
Witajcie!
Nie wiedziałam, że na Darze jest taki Kącik Ogrodowy! A może po prostu wcześniej nie był mi potrzebny. Ponieważ jestem obecnie dumną właścicielką domu z ogródkiem (a o tym ostatnim nie mam prawie pojęcia!:)) na pewno będę tu zaglądać.
Iwona - mama 14 -let.Oli z zD i 9-let. Michałka

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 06, 2007, 09:50:31 pm »
Kto ma duży ogród,może urządzić wspaniałe miejsce dla zabawy dzieci.
Może zdjęcia zaispirują tatusiów do zrobienia pewnych elementów ? ;)
Choćby taki domek do zabawy ?  :DWięcej >>>>
Cytuj
Kompleksy placów zabaw odzwierciedlają wyobrażenia dzieci. Ich fantazja, zdolność logicznego myślenia jak i motoryka rozwijają się w stworzonej przez nas zabawowej atmosferze. Zaprojektowane figurki i urządzenia zabawowe, przejmując rolę danych bohaterów bajkowych, pozwalają na wspaniałą zabawę
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 14, 2007, 10:29:11 pm »


Kalendarz ogrodniczki - marzec
W marcu kwitną już pierwiosnki, cebulice, narcyzy, żonkile i leszczyna. W naszym ogrodzie zaczyna się gorący okres prac przygotowawczych
.

OGRÓD OZDOBNY

http://kobieta.wp.pl/kat,26269,statp,bWVudWRvbA%3D%3D,kategoria.html
ogród


http://kobieta.wp.pl/kat,48768,statp,bWVudWRvbA%3D%3D,kategoria.html
Rośliny
Do ogrodu,do domu,na balkon

http://kobieta.wp.pl/kat,26279,wid,8755885,wiadomosc.html?P%5Bpage%5D=3
Balkon północny
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
nasz ogród
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 08, 2007, 08:08:07 pm »
Najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa często wiążą się z zabawą w ogrodzie.
Ze słońcem przeświecającym przez liście drzew, owocami rwanymi wprost z drzewa, kroplami deszczu stukającymi o dach domku czy namiotu, z gonitwą po trawie do utraty sił i zabawą w  dom.

Pisałam już o wyposażeniu ogrodu dla małych dzieci, o piaskownicy, huśtawkach, zjeżdżalni. Dzieciaki  starsze lubią z kolegami i koleżankami grać w piłkę, jeździć na wrotkach czy rowerze. Mając takie dzieci trzeba pomyśleć o kawałku trwałej nawierzchni.
Najłatwiej i najtaniej będzie, jeśli wykorzystamy stare cegły. Czasami sami coś rozbieramy, czasami robi to sąsiad.

Oto instruktaż znaleziony w sieci:

Nawierzchnia z cegły

Wywożenie jej na wysypisko wymaga nakładów finansowych, a zalegająca w ogrodzie pryzma cegły nie jest elementem dekoracyjnym. Niezłym sposobem na wykorzystanie takich cegieł jest ułożenie z nich nawierzchni w ogrodzie.
Wprawdzie cegła budowlana ma kilka wad w porównaniu z innymi nawierzchniami ogrodowymi (kostką betonową, granitową czy cegłą klinkierową wypalaną w wysokiej temperaturze). Jest nietrwała – miękka i chłonie wodę, która w czasie mrozu, zamarzając, powiększa swoją objętość i powoduje kruszenie się cegły, a po pewnym czasie wilgotna cegła porasta glonami i mchem.
Jednak taka nawierzchnia ma też kilka niezaprzeczalnych zalet i w wielu ogrodach może znaleźć zastosowanie. Posadzka ułożona z różniących się odcieniem, nierównych, czasami nawet wyszczerbionych cegieł ma wdzięk rzeczy pokrytej patyną. Nie razi jaskrawą nowością i od razu wtapia się w środowisko. Wygląda tak, jakby była w nim od zawsze. Poza tym posadzkę taką, z założenia nierówną, łatwo się układa.Z terenu, na którym chcemy ułożyć nawierzchnię, trzeba zdjąć ziemię urodzajną i odłożyć na pryzmę. Następnie zrobić wykop o głębokości takiej, aby pomieścił warstwę nośną 10-15-centymetrową i warstwę cegieł ułożonych na płask. Dno dołu należy wyłożyć 7-10-centymetrową warstwą drobnego gruzu, dobrze ubić, a poziom sprawdzić poziomnicą. Na gruz trzeba nasypać 5 cm piasku, polać go wodą, aby wypełnił przestrzenie między kawałkami gruzu, i znowu wypoziomować. Na tak przygotowanym podłożu można już układać (ściśle) cegły.Na gruntach przepuszczających wodę można zrezygnować z gruzu i na dno wykopu nasypać tylko warstwę 10-15 cm piasku. Cegły wciska się w podłoże, uderzając w nie przez grubą deskę ciężkim młotkiem. Większe powierzchnie powinny mieć lekki spadek, aby w czasie deszczu woda spływała w określonym kierunku. Po ułożeniu cegieł na ich powierzchni należy rozsypać suchy, drobny piasek i zasypać nim szczeliny między cegłami


http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/zrob-to-sam/nawierzchnia-z-cegly,6212_2740.htm

Offline mwaga

 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 738
nasz ogród
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 12, 2007, 11:29:38 pm »
Witam,ja z prośbą. :roll:
Chciałabym w tym roku założyc mały ogródek warzywny.
Wiem że są warzywa które nie lubia rosnąc w towarzystwie innych.
Miałam kiedyś książki na ten temat,ale niestety po przeprowadzce są
nie do znalezienia.Czy ktoś pomoże :love1:
Maria-mama Madzi/92/-niedosłuch obustronny,Oli/93/,Józia/97/.Pozdrawiamy.

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
nasz ogród
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 13, 2007, 01:20:24 am »
Mwaguniu, bardzo proszę:


 zgodni sąsiedzi
wczesna marchew - cebula
późna marchew - por
fasola karłowa - burak ćwikłowy - cząber ogrodowy
seler - por
marchew - sałata - szczypiorek
pomidor - pietruszka
pomidor - seler
sałata - rzodkiewki - kalarepa
kapusta - fasola karłowa
ogórki - koper


Uwaga!
niezgodni sąsiedzi
sałata - pietruszka
koper włoski - pomidor
fasola karłowa - cebula
pomidor - groch
groch - fasola
ziemniaki - słonecznik
ziemniaki - pomidor
kapusta - gorczyca

Konkurencja
Uprawiane gatunki moją zróżnicowane wymagania pokarmowe, na jednym zagonie nie powinny rosnąć gatunki o bardzo dużych wymaganiach z gatunkami o małych wymaganiach, u których wystąpiłoby w takim przypadku ryzyko przenawożenia. Nie ma za to przeciwwskazań w łączeniu roślin o średnich wymaganiach z roślinami o wymaganiach dużych lub roślin o średnich wymaganiach z roślinami o małych. Warto pamiętać, że szczególnie dobrze na wzrost gatunków niemotylkowych wpływają gatunki roślin motylkowych, które dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi mają dostęp do atmosferycznego azotu, a z nimi także rośliny uprawiane współrzędnie.

Niektóre rośliny mają bardzo zróżnicowane zapotrzebowanie na wodę, dlatego problematyczna może być ich współrzędna uprawa. Przykładem jest tu marchew i cebula, które oprócz takich korzyści jak obopólna ochrona przed szkodnikami nie pasują zbytnio pod tym właśnie względem - cebula ma wymagania nieco mniejsze.

Warzywa zajmują różną powierzchnię, tutaj także należy odpowiednio dobrać rośliny i zostawić im tyle wolnej przestrzeni, ile wymagają.

Duże znaczenie w przypadku uprawy współrzędnej ma głębokość korzenienia się roślin. Łącząc rośliny pobierające składniki z głębszych warstw gleby z roślinami korzeniącymi się płytko można znacznie intensywniej wykorzystać zagony.


Tutaj więcej ważnych informacji o uprawie współrzędnej:

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/P%C5%82odozmian/Uprawa_wsp%C3%B3%C5%82rz%C4%99dna


Życzę udanych plonów! :ok:
I pochwal się koniecznie.  :D

Offline mwaga

 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 738
nasz ogród
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 13, 2007, 08:48:52 am »
Anno kochana,wielkie dzięki :love1:
Grządki już są,teraz wsadzic to co trzeba,tam gdzie byc powinno,
i pewnie siądę sobie tak jak Kubus,nad ziarenkiem dyni i będę patrzyła jak rośnie.
Odpocznę sobie troszeczkę :puppydogeyes:
Maria-mama Madzi/92/-niedosłuch obustronny,Oli/93/,Józia/97/.Pozdrawiamy.

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
nasz ogród
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 19, 2007, 09:27:45 am »
Dla Mwagi i wszystkich szczęśliwych posiadaczy domków z ogrodem, w którym można wydzielić miejsce na warzywnik i część wypoczynkową, polecam artykuł napisany przez projektantkę, architekta krajobrazu, Annę Jakubowską:

Jak odnowić stary ogród?Właściciele tej tysiącmetrowej działki nie chcieli wycinać starych jabłoni, orzecha ani śliwki węgierki, rosnących w oddalonej części ogrodu i wzdłuż ogrodzenia. Ważne dla nich było, by w nowym założeniu dominowały rośliny liściaste oraz byliny. Chcieli również założyć warzywnik, ale koniecznie w miejscu niewidocznym z okien domu i oddzielonym od części rekreacyjnej. Ogród miał być ponadto łatwy w pielęgnacji.

Dobrałam szybko rosnące gatunki, by właściciele już wkrótce po ich posadzeniu mogli się cieszyć wspaniałym ogrodem. Większość z nich to rośliny kwitnące i pachnące (m.in. jaśminowce, lilaki i kaliny). Pod nimi zaproponowałam byliny okrywowe: funkie, bergenie, tojeść i paprocie.

Przedogródek

Dom usytuowany jest przy granicy wąskiej działki. Do drzwi wejściowych do budynku prowadzi ścieżka wyłożona kostką granitową. Właścicielom zależało na dodatkowym miejscu do parkowania, poza garażem. By je wygospodarować, zaplanowałam dwie bramy - jedna prowadzi wprost do garażu, a druga została wybudowana obok furtki i za nią znajduje się na żwirowym placyku miejsce dla drugiego samochodu.

Część wypoczynkowa

Ponieważ życzeniem moich klientów było obsadzenie ogrodu gatunkami kwitnącymi, zaplanowałam postawienie trzech półokrągłych bramek, które obsadziłam różami pnącymi. Pierwszą przekracza się, idąc ścieżką od furtki do drzwi wejściowych. Druga znajduje się tuż przed gankiem, dokładnie naprzeciwko drzwi do domu. Trzecia prowadzi do ogrodu użytkowego. Łagodną linię tych konstrukcji powtarzają poprowadzone po łukach ścieżki (wyłożone kostką granitową) i brzegi rabat, a także linia

żywopłotu oddzielającego część wypoczynkową od warzywnika.

Ważnym miejscem w tym ogrodzie jest ganek przy drzwiach wejściowych. Stąd ścieżki rozchodzą się w kilku kierunkach. Jedną z nich można dojść do okrągłego utwardzonego placyku, gdzie rozstawia się grill, stół, fotele, ławki, leżaki... W przyszłości na placyku wybudować można kominek. Kameralny charakter tej przestrzeni zapewnia ściana z kolumnowych cisów odgradzająca od wzroku sąsiadów. Wokół placyku posadziłam kwitnące krzewy: tawuły japońskie i hortensje piłkowane 'Intermedia'. Inna utwardzona dróżka prowadzi do składziku na narzędzia na tyłach garażu i do części gospodarczej oddzielonej bramką.

Warzywnik

Za częścią wypoczynkową znajduje się ogród użytkowy odgrodzony od trawnika żywopłotem z ligustru. W osi drzwi wejściowych zaplanowałam wejście do warzywnika - pod półokrągłą pergolą obsadzoną różami pnącymi. W tej części ogrodu zachowaliśmy stare drzewa owocowe, a wokół miejsce na grządki z warzywami i ziołami.

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
nasz ogród
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 07, 2007, 12:24:52 pm »
Podrzucę kilka pomysłów ozdoby ogrodów ;)  ;)  ;)


więcej na webpark
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
nasz ogród
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 09, 2008, 01:50:12 pm »
Czas powoli budzić Wiosnę  :D
Jak obudzić konwalie
Dla ogródkowiczówBiałe konwalie miołości znak... można odsłuchać Toledo - Białe konwalie
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

mama_Paulinki

 • Gość
nasz ogród
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 09, 2008, 01:57:40 pm »
Gdybym miała ogródek z takich pomysłów na pewno bym

skorzystała
Cytat: "ilonadora"
Podrzucę kilka pomysłów ozdoby ogrodów


w szczególności podoba mi się pozycja 1 i 2

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
nasz ogród
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 09, 2008, 11:31:55 pm »
Ogrodu nie mam :( Ale jest balkon, więc w tym roku myślę o kwiatkach na balkonie.
Pierwszy raz mam taki pomysł, więc nie mam doświadczenia w hodowaniu kwiatków... ale chcę chociaż spróbować

  :kw:

Offline AnetaOrzysz

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 333
nasz ogród
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 10, 2008, 09:59:12 pm »
Emilianka co do kwiatków na balkon i nie tylko służę pomocą :D
Na kwiatki mamy jeszcze troszkę czasu no chyba że chcemy sami wysiać i później pikować ,a na teraz polecam uprawę kiełków  od tygodnia się nimi zajadamy mnóstwo witamin
oczywiście np.na parapecie
ANETA mama BARTUSIA 4 l z zD i 2 letniej NIKOLCI

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 24, 2008, 11:35:19 am »
Kwiecisty balkon
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/pomysly-na-ogrod/kwiecisty-balkon,6461_4498.htm

Co roku z nadejściem wiosny szukamy nowych pomysłów na tworzenie balkonowych ogrodów. Kwitnące sadzonki w sklepach ogrodniczych zachwycają barwami. Tylko które z nich kupić?  


ogrody,tarasy,balkony
http://www.e-mieszkanie.pl/ogrody,tarasy,balkony.php
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
nasz ogród
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 17, 2008, 03:54:08 pm »
Kilka praktycznych rad na podstawie:

torrent_Poradnik Pani DomuPoradnik pani domu
- Helga Kuhn
Z niemieckiego przełożyła Anna Matylda Bender
Świat Książki, Warszawa 1997
ISBN 83-7129-320-8

Kwiaty, ogród
 
  Kwiaty cięte

 
  Codziennie zmieniaj wodę
  Jeśli wlejesz do wody, w której stoją kwiaty środek przedłużający ich
żywotność, woda będzie dłużej świeża. Nie musisz jej wtedy zmieniać,
wystarczy tylko, żebyś dolewała wody do wazonu. Jeśli środka tego nie
używasz, powinnaś codziennie zmieniać wodę w wazonie.
 
 Nacinaj łodygi
  Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, powinnaś skrócić im nieco łodyżki,
obcinając je pod wodą (nożem, nie nożyczkami!). Miękkie łodygi obcina się
prosto, twarde - na ukos. Usuwaj również dolne liście z łodygi, żeby nie
były zanurzone w wodzie.
 
 Cuchnąca woda
  Woda cuchnie, gdy łodygi kwiatów zaczynają gnić. Jeśli wrzucisz do wazonu
kawałek węgla drzewnego, zapobiegniesz nieprzyjemnemu zapachowi.
 
 Cukier w wodzie
  Cięte kwiaty dłużej będą żyły, jeśli dosypiesz do wody w wazonie ok. pół
łyżeczki (od kawy) cukru albo wrzucisz do środka miedzianą monetę.
 
 Dłużej świeże
  Kwiaty cięte dłużej postoją, jeśli nie będą ściśnięte w wazonie. Poza tym
dobrze jest odstawić je na noc w chłodne miejsce.
 
 Kwiaty z ogrodu
  Jeśli ścinasz kwiaty we własnym ogrodzie, pamiętaj o paru rzeczach:
kwiaty rozwinięte obcina się rano, kwiaty w pączkach - wieczorem. Kwiaty
przeznaczone do wazonu nigdy nie powinny być obcinane w czasie deszczu, bo
wtedy szybciej więdną.
 
 Aspiryna pomaga
  Wrzuć do wody w wazonie tabletkę aspiryny, a wtedy ożyją przywiędłe
kwiaty.
 
  Nie w słońcu
  Kwiaty cięte nie powinny stać bezpośrednio w słońcu i nigdy w przeciągu.
 
  Zraszaj podczas upału
  W upalne dni, a także w przegrzanych pomieszczeniach, należy od czasu do
czasu zraszać kwiaty wodą, a nie zwiędną tak szybko.
 
  Piękne storczyki
  Storczyki dłużej zachowają piękny wygląd, jeśli wstawisz je do letniej
wody, a nie do zimnej.
 
 Tulipany
  Na koniuszku łodygi tulipana często tworzy się "korek powietrzny", który
uniemożliwia roślinie pobieranie wody. Dlatego od czasu do czasu przekłuwaj
koniec łodygi szpilką, a twoje tulipany będą dłużej żyły.
 
  Tulipany ze zwisającymi główkami
  Zdarza się dość często, że tulipany "zwieszają głowy", mimo że są jeszcze
świeże. W takiej sytuacji ustaw wazon z tulipanami pod lampą  na 1-2
godziny, a niebawem kwiaty znów się wyprostują.
 
 Ogniste chryzantemy
  Chryzantemy nie zwiędną szybko, jeśli końcówki łodyg poopalasz chwilę nad
płomieniem świecy. W ten sposób zostaną uszczelnione.
 
  Kwiaty z dala od owoców
  Kwiaty cięte nigdy nie powinny stać w pobliżu owoców, ponieważ aromat
dojrzałych owoców przyspiesza więdnięcie niektórych gatunków roślin.
 
 Róże w wazonie
  Róże trzymają się zdecydowanie dłużej, jeśli codziennie skracasz im
odrobinę łodygi, podcinając je na skos i wzdłuż, a na noc wkładasz kwiaty
do wanny i zalewasz zimną wodą.
 
  Mało wody w narcyzach
  Cięte narcyzy nie powinny stać w dużej ilości wody, ponieważ pobierają
jej zbyt wiele i kwiaty stają się szkliste.
 
  Narcyzy "krwawią"
  Łodygi narcyzów wydzielają śluzowaty sok, dlatego powinny przez jeden
dzień stać same w wodzie, bez innych kwiatów. Jeśli jednak zanurzysz końce
łodyżek na 5 minut w gorącej wodzie, sok przestanie się wydzielać. W ten
sposób można postępować także z innymi kwiatami, które wydzielają gęsty,
kleisty sok.
 
  Bez w wazonie
  Bez będzie dłużej stał w wazonie, jeżeli oskrobiesz końce gałązek (kilka
centymetrów), usuniesz z nich dolne listki i wsadzisz łodygi na parę minut
do ciepłej wody. Dopiero wtedy możesz je wstawić do wazony. Na marginesie:
bez w pączkach nie rozwija się w wazonie.
 

Rośliny doniczkowe
 
  Woda powinna odstać
  Do podlewania roślin doniczkowych najlepsza jest woda deszczowa. Również
wystała woda mineralna doskonale nadaje się do podlewania roślin. Woda z
kranu powinna najpierw postać przez noc w pomieszczeniu, aż nabierze
temperatury pokojowej, a także chociaż częściowo ulotni się z niej chlor.
Wtedy nadaje się do podlewania kwiatów, także tych szczególnie wrażliwych i
wybrednych.
 
  Nie podlewaj za dużo
  Podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują, tzn. gdy
ziemia w doniczce jest sucha. Zbyt obfite i częste podlewanie szkodzi
kwiatom i nadmiernie zakwasza ziemię. Woda, która zebrała się na podstawce
po doniczką, powinna być wylewana w pół godziny po podlaniu rośliny.
 
  Koci żwirek w doniczce
  Aby rośliny doniczkowe po podlaniu nie stały w wodzie, nasyp do podstawki
trochę kociego żwirku, który wchłonie nadmiar wilgoci.
 
  Woda z akwarium
  Jeśli zmieniasz wodę w akwarium z rybkami słodkowodnymi, nie wylewaj jej,
ponieważ doskonale nadaje się do podlewania i nawożenia roślin pokojowych.
 
  Witamina dla kwiatów
  Nie wylewaj wody, w której gotowałaś ziemniaki albo jajka! Woda ta
zawiera szereg wartościowych składników pokarmowych, którymi możesz zasilić
swoje rośliny.
 
  Fusy z kawy jako nawóz
  Fusy z czarnej kawy, popiół drzewny i fusy herbaciane są bardzo dobrym
nawozem dla roślin pokojowych. Od czasu do czasu wmieszaj trochę któregoś z
tych środków do ziemi w doniczce, a rośliny będą rosły bujniej.
 
  Skorupki jaj jako nawóz
  Nie wyrzucaj do śmieci skorupek od jaj, ponieważ zawierają węglan
wapniowy, który doskonale nadaje się jako dodatek do nawozu dla wszystkich
roślin hodowlanych w domu i na balkonie. Zbieraj skorupki, a potem pokrusz
drobno, wrzuć do dużego słoja, zalej wodą i odstaw na mniej więcej dwa
tygodnie. Możesz też drobno rozgnieść skorupki i od razu wmieszać je
bezpośrednio do ziemi w doniczce.
 
  Drożdże jako nawóz
  Rozpuszczone drożdże (piekarnicze) są również dobrym nawozem, który
przyspiesza bujny rozwój roślin.
 
  Suche powietrze szkodzi
  Zbyt suche powietrze w mieszkaniu ogrzewanym kaloryferami, nie służy
roślinom. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, powinnaś dwa razy dziennie
spryskiwać kwiaty wodą, rano i w południe. Możesz też ustawić kwiaty obok
siebie, w grupie, a przez to powietrze będzie bardziej wilgotne od ziemi i
liści sąsiadujących ze sobą roślin.
 
  Światło tak - słońce nie
  Większość roślin pokojowych potrzebuje dużo światła, dlatego powinnaś je
ustawiać jak najbliżej okna. Nie wystawiaj jednak kwiatów na bezpośrednie
działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one popalić roślinom liście.
 
  Kąpanie nowych doniczek
  Doniczka powinna przepuszczać powietrze, dlatego nie wolno jej lakierować
z zewnątrz. Nową glinianą doniczkę należy najpierw moczyć w wodzie przez
kilka godzin, żeby uszczelniły się pory naczynia. Jeśli tego nie zrobisz,
zbyt dużo wody przeznaczonej dla roślin wsiąknie w ścianki doniczki. Usuń
też z doniczki papierowy kołnierz ozdobny, którym ją owinięto w kwiaciarni.
 
  Usuwanie wapiennego osadu
  Jeśli na brzegach doniczek utworzył się biały osad wapienny, włóż
opróżnione doniczki na cały dzień do roztworu wody z octem.
 
  Ozdobna doniczka
  Jeśli wstawisz zwykłą doniczkę w drugą, ozdobną, służącą jednocześnie
jako podstawka, pamiętaj, że między obydwoma naczyniami powinna być przerwa
na szerokość palca.
 
  Przesadzanie - luty/marzec
  Rośliny powinno się przesadzać na przełomie lutego i marca, zanim
rozpocznie się nowy okres wegetacji. Zima jest dla roślin okresem
spoczynku, nie mogą się więc w tym czasie ukorzeniać w nowej ziemi. Nowa
doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej.
 
  Odkurzaj liście
  Pamiętaj, aby od czasu do czasu odkurzać rośliny doniczkowe o dużych
liściach. Przecieraj je miękką, suchą ściereczką. Dzięki temu usuniesz
kurz, który zatyka maleńkie pory w liściach, a więc ułatwisz roślinom
prawdziwe oddychanie.
 
  Połysk od piwa
  Od czasu do czasu przecieraj liście roślin pokojowych rozcieńczonym
piwem, a będą wtedy pięknie błyszczeć.
 
  Zwiędłe do kosza
  Aby rośliny doniczkowe mogły puszczać nowe pędy, musisz pamiętać o
usuwaniu ich zwiędłych kwiatów i liści.
 
  Kości jako nawóz
  Jeśli pod dolny otworek w doniczce podsypiesz porozgniatane resztki kości
albo skorupki jaj, roślina pobierze z nich szereg wartościowych substancji
pokarmowych.
 
  Szyszka jako wilgotnościomierz
  Dojrzała szyszka jodłowa doskonale pełni funkcję wilgotnościomierza.
Reaguje na zmiany wilgotności powietrza, jeszcze zanim zauważy je człowiek.
Najlepiej zawiesić szyszkę za oknem na sznurze nasączonym olejem. Jeśli
zbliża się deszcz albo śnieg, łuski na szyszce zamykają się, jeśli pogoda
ma się poprawić, łuski zaczynają się otwierać.
 
  Pędy pod klosz
  Sadzonki pędowe roślin pokojowych, które trzymasz w słoiku z wodą,
rozwiną się lepiej i szybciej, jeśli razem ze słoikiem umieścisz je pod
kloszem na sery. Zapewnisz im optymalny mikroklimat - o dużej wilgotności
powietrza i bez przeciągów.
 
  Ożywcza kąpiel
  Jeśli któraś z twoich roślin gwałtownie wysycha, wstaw doniczkę do wiadra
z wodą na tak długo, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Będzie
to znaczyło, że ziemia jest dobrze nawodniona.
 
  Czosnek na mszyce
  Jeśli włożysz do ziemi w doniczce albo w skrzynce na kwiaty ząbek
czosnku, znikną mszyce z rośliny.
 
  Zapałka i pchełki ziemne
  Aby pozbyć się pchełek ziemnych grasujących po roślinie, wystarczy
wetknąć w ziemię w doniczce kilka zapałek, siarczanymi główkami do dołu.
 
  Herbata na muszki
  Jeżeli nad rośliną uporczywie krążą roje małych muszek, posyp ziemię w
doniczce fusami herbacianymi, a niebawem muszki się wyniosą.
 
  Rośliny i urlop
  Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby zająć się twoimi kwiatami w czasie
wakacji, postaw na stole wiadro z wodą, a na podłodze, dookoła stołu,
poustawiaj doniczki z roślinami. Połącz każdą doniczkę z wiadrem "linią
wodną" - najlepsza jest mocna wełniana przędza. Jeden jej koniec wetknij do
ziemi w doniczce, a drugi zanurz w wiadrze z wodą. W ten sposób rośliny
będą automatycznie pobierały tyle wody, ile im potrzeba.
 
  Rośliny tropikalne
  Rośliny pokojowe, pochodzące z lasów tropikalnych, nie tolerują prażącego
południowego słońca. Wiele gatunków marnieje, jeśli stoją w oknie od
południowej strony.
 
  Fikus potrzebuje dużo światła
  Fikus lubi światło, ale nie lubi silnego słońca. W lecie można go
wystawić na dwór, ale pamiętaj, że wysokie rośliny nie mogą stać zbyt nisko
na ziemi, w zbyt zacienionym miejscu, ponieważ marnieją im z braku światła
dolne liście. Jeśli roślina zaczyna rodzić małe liście, to znaczy, że jest
niedostatecznie zaopatrzona w substancje pokarmowe. W zimie fikus powinien
stać w nie ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli jego liście zwisają do dołu, to
znaczy, że stanowisko jest za ciepłe.
 
  Mleko daje połysk
  Stare liście fikusa powinno się od czasu do czasu przecierać wilgotną
szmatką, aby usunąć kurz i ewentualne szkodniki. Można też przetrzeć liście
od czasu do czasu ściereczką zwilżoną w mleku, a wtedy będą ładnie
błyszczeć, roślina zaś będzie zdrowa.
 
  Fikus gubi liście
  Jeżeli fikus gubi liście, trzeba zrobić nacięcie na łodydze, tuż nad
miejscem, z którego odpadł liść, a niebawem wyrośnie stamtąd nowy.
 
  Wrażliwy fiołek afrykański
  Fiołek afrykański (sępolia) powinien stać w ciepłym, jasnym, ale nie
nasłonecznionym miejscu, poza tym kwiat ten nie znosi przeciągów. Liście
fiołka są niezwykle wrażliwe na wilgoć, dlatego należy go podlewać tylko do
podstawki albo bezpośrednio pod liście.
 
  Kwitnące rośliny
  Kwitnące rośliny doniczkowe potrzebują dużo wody, ale nie powinny w
wodzie stać. Jeżeli w pół godziny po podlaniu woda jeszcze znajduje się na
spodeczku, trzeba ją wylać.
 
  Trująca diffenbachia
  Diffenbachia lubi powietrze ciepłe i wilgotne, lubi też światło, ale nie
powinna stać bezpośrednio w słońcu. Poza tym jest to roślina trująca, uwaga
więc na dzieci!
 
  Azalia znów kwitnie
  Stanowisko azalii powinno być dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio
nasłonecznione. Wysoka temperatura i suche powietrze powodują opadanie
liści i uniemożliwiają kwitnienie rośliny. W okresie kwitnienia azalia
potrzebuje bardzo dużo wody, dlatego powinno się co cztery dni całkowicie
zanurzać roślinę z doniczką w wodzie, żeby ziemia mogła dostatecznie się
nawodnić. Po Trzech Ogrodnikach (środek maja) należy ustawić roślinę w
zacienionym miejscu na balkonie albo w ogrodzie i podlewać raz, dwa razy w
tygodniu. Na jesieni znów przenosi się kwiat do domu i obficie podlewa.
Ponownemu kwitnieniu sprzyja też ustawienie rośliny w zimie na kilka dni w
chłodnym pomieszczeniu, ponieważ w niskiej temperaturze szybciej rozwijają
się pączki. Jeśli potem znów przeniesiesz azalię do cieplejszego miejsca,
wkrótce zacznie bujnie rozkwitać.
 
  Poinsecja lubi światło
  Poinsecja potrzebuje dużo światła; dobrze się też czuje na stanowisku
bezpośrednio nasłonecznionym, z wyjątkiem gorących miesięcy letnich. W
zimie woli niskie temperatury, inaczej gubi liście. Po okresie kwitnienia
można na jakiś czas przestać ją podlewać, ponieważ potrzebny jest jej okres
spoczynku, wtedy też powinno się ją mocno poprzycinać. Ponowne podlewanie
należy rozpocząć w chwili, gdy pojawią się pierwsze pędy. Ponieważ jest to
roślina krótkiego dnia, w listopadzie trzeba jej zapewnić przynajmniej 13
godzin absolutnego zaciemnienia, w przeciwnym razie poinsecja nie zakwitnie
ponownie.
 
  Przegotowana woda do hortensji
  Hortensja hodowana w doniczce potrzebuje dużo wody, ale wystałej albo
przegotowanej, ponieważ roślina ta jest niezwykle wrażliwa na wapń. W razie
silnego wysychania należy ją wstawić razem z doniczką na kwadrans do wiadra
z wystałą wodą.
 
  Epifylum odpoczywa
  Epifylum należy nawozić tylko w okresie od marca do czerwca. Roślina ta
musi mieć stale wilgotną ziemię. W okresie spoczynku, który przypada na
lipiec-sierpień, należy ją minimalnie podlewać i nie podawać nawozów. W
lecie lepiej wynieść epifylum na balkon albo do ogrodu.
 
  Remont nie służy roślinom
  Jeśli przeprowadzasz w mieszkaniu remont, malujesz, tapetujesz albo
kładziesz nowe wykładziny, powinnaś conajmniej na dwa tygodnie umieścić
rośliny w innym miejscu, z dala od szkodliwych oparów farb i klejów.
 
 
 
  Balkon, ogród
 
  Strzyżenie żywopłotu
  Aby równo przyciąć żywopłot, trzeba przeciągać poziomo, na planowanej
wysokości sznur i umocować go na obu końcach żywopłotu. Boczne powierzchnie
płotu powinny mieć kształt stożka. Na górze wąsko, na dole szerzej, aby
światło mogło dotrzeć w głąb roślin.
 
  Ostry sekator
  Nożyce do strzyżenia żywopłotu powinny być zawsze ostre. Tępe ostrza mogą
postrzępić gałązki, a przez to zostanie zahamowany dalszy rozwój rośliny.
Poza tym od tępego sekatora robią się w żywopłocie brzydkie dziury.
 
  Sadzenie drzew
  Jeśli posadzisz zbyt blisko domu drzewa o silnym ukorzenieniu (orzech,
wierzba płacząca itp.), może się zdarzyć, że po pewnym czasie korzenie
zaczną rozsadzać fundament budynku. Nie powinno się również sadzić takich
drzew w pobliżu innych roślin ogrodowych, ponieważ w miarę wzrostu będą
zabierały im coraz więcej światła i składników pokarmowych.
 
  Popiół drzewny jako nawóz
  Nigdy nie wyrzucaj do śmieci popiołu z drewna, którym palisz w piecu albo
kominku, ponieważ przyda ci się do posypania rabat w ogrodzie. Popiół
drzewny jest dobrym nawozem, a poza tym chroni wiele roślin przed
szkodnikami, m.in. odstrasza ślimaki. Popiół z węgla nie nadaje się do tego
celu.
 
  Lawenda
  Lawenda wśród róż odstrasza mszyce.
 
  Popiół z papierosów na mszyce
  Jeśli posypiesz popiołem z papierosów lub cygar ziemię wokół rośliny,
pozbędziesz się mszyc. Jeszcze skuteczniejszym środkiem jest wywar z
resztek tytoniu, którym po ostudzeniu i przecedzeniu spryskuje się rośliny.
Nie wyrządzisz żadnych szkód roślinom, za to odstraszysz mszyce.
 
  Kreci kopczyk
  Nie denerwuj się, jeśli natkniesz się w swoim ogrodzie na kretowisko.
Ziemia z kopczyka wymieszana z ziemią kompostową i miałem torfowym, jest
doskonałym nawozem dla roślin hodowlanych w skrzynkach i doniczkach.
 
  Nie przynoś ziemi z lasu
  Nigdy nie podsypuj grządek z różami ziemią i liśćmi pochodzącymi z lasu.
Mogą one zarazić twoje rośliny śluzowcami, a grzybów tych nie sposób potem
zwalczyć jakimikolwiek środkami.
 
  Dobry kompost
  Ziemia kompostowa jest najlepszym podłożem dla kwiatów i warzyw
ogrodowych. Wyszukaj w swoim ogrodzie jakieś zacienione miejsce do
gromadzenia kompostu. Zbieraj wszystkie odpadki pochodzenia organicznego z
gospodarstwa domowego i ogrodu. Nie tylko liście i trawa nadają się na
kompost, lecz również kości, sierść i włosy, resztki warzyw i owoców,
popiół. Kolejne warstwy stosu przekładaj gałęziami. Sama trawa albo same
liście przegniją i nie będą nadawać się na kompost.
 
  Kompost bez cytrusów
  Na kompost absolutnie nie nadają się owoce cytrusowe! Skórki tych owoców
są spryskiwane środkami chemicznymi i nie ulegają procesowi rozkładu.
Również nie wolno przeznaczać na kompost roślin zaatakowanych przez
szkodniki! Chwasty z nasionami należy umieszczać pośrodku stosu, gdzie
najwyższe jest ciepło rozkładu, a więc hamuje zdolność kiełkowania nasion.
 
  Dojrzewanie pomidorów
  Pomidory, w przeciwieństwie do innych roślin jadalnych, powinno się
każdego roku sadzić w innym miejscu. Nie zapominaj też o nawożeniu! Mimo że
pomidor jest rośliną wyjątkowo lubiącą słońce, dojrzewa nawet w
niekorzystnych warunkach pogodowych, w doniczce na balkonie lub tarasie.
 
  Groch nie lubi fasoli
  Niektóre warzywa źle wegetują w sąsiedztwie innych roślin. Na przykład
groch, fasola i cebula nigdy nie powinny rosnąć obok siebie. Za to marchew,
rzodkiewki i ogórki rozwijają się wyjątkowo dobrze w swoim towarzystwie.
 
  Precz z muchami!
  Zamiast irytować się z powodu natrętnych much, posadź na wiosnę na
balkonie pomidory, miętę albo lawendę, a wtedy przez całe lato będziesz
miała spokój z muchami.
 
  Piękniejsze peonie
  Peonie rozwijają się najlepiej w ziemi gliniastej, bogatej w próchnicę.
Przed sadzeniem spulchnij glebę na 40 cm głębokości i przykryj bulwy
korzenne 5 cm warstwą ziemi. Jeśli zawsze będziesz sadzić peonie w ich
stałym miejscu na grządce, z roku na rok będą coraz piękniejsze.
 
  Sadzenie róż
  Nigdy nie sadź nowych róż wśród starych, albo słabo rozwiniętych krzaków,
ponieważ ziemia w tym miejscu jest już wyjałowiona. W takiej sytuacji
musisz wymienić ziemię.
 
  Oleander lubi ciepło
  Oleander lubi słońce i ciepło, dlatego wyjątkowo dobrze rozwija się na
balkonach i tarasach położonych od strony południowej. Roślinę tę trzeba
podlewać codziennie, a do połowy sierpnia powinno się ją raz w tygodniu
nawozić. W chłodne i deszczowe letnie dni lepiej przenieść oleander do
domu, ponieważ źle znosi chłód.
 
  Fuksja zimuje w domu
  Fuksja powinna być regularnie podlewana i raz w tygodniu nawożona.
Przekwitłe kwiaty i zwiędłe liście trzeba usuwać. Najlepiej rozwija się na
stanowisku częściowo albo całkowicie zacienionym. Na zimę fuksję należy
zabrać do domu i ustawić w miejscu chłodnym i oświetlonym.
 
  Pelargonie lubią słońce
  Bodziszki i pelargonie powinno się obficie podlewać i raz w tygodniu, w
okresie kwitnienia, nawozić. Są to rośliny światłolubne, ale rozwijają się
również w półcieniu i kwitną aż do późnej jesieni. Wiszące pelargonie
(skrzynkowe) należy umieszczać w miejscach bezwietrznych. Przed zimowaniem
pelargonie powinno się poprzycinać i ustawić w piwnicy, w miejscu jasnym i
przewiewnym.
 
  Begonie lubią wilgoć
  Begonia najlepiej rozwija się na stanowisku ciepłym, o stałej
temperaturze, niezbyt nasłonecznionym. Roślina ta nie znosi przeciągów. W
okresie kwitnienia musi mieć zawsze dobrze nawilżoną ziemię i raz w
tygodniu powinna być nawożona. Na zimę trzeba ją przenieść do jasnego
pomieszczenia, podlewać umiarkowanie i nawozić co dwa tygodnie.
 
  Mączniak na begoniach
  Podczas wilgotnego lata mączniak szczególnie chętnie atakuje begonie
bulwiaste. Przy podlewaniu należy uważać, żeby nie moczyć roślinom liści i
w ten sposób nie sprzyjać rozmnażaniu się grzyba.
 
  Piękny krzew chryzantemy
  Krzew chryzantemy jest przepiękną rośliną, ale też i dość wybredną. W
pełni nasłonecznione stanowiska i osłonięte od wiatru jest idealne dla tej
rośliny. Przekwitłe kwiaty należy obcinać, żeby nie wytwarzały nasion. Na
okres zimy trzeba przenieść chryzantemę do piwnicy albo na klatkę schodową
i ustawić w miejscu jasnym, chłodnym i niezbyt suchym. Na wiosnę, zanim
wypuści nowe pędy, trzeba ją poprzycinać. W lecie chryzantemy potrzebują
bardzo dużo wody, w zimie z kolei podlewa się je niewiele, ale regularnie.
 
  Czosnek odstrasza nornice
  Jeśli zasadzisz w ogrodzie czosnek, krzak czarnej porzeczki, albo
wilczomlecz, nornice przeniosą się gdzie indziej. Skutecznym sposobem
zwalczania tych gryzoni jest też zatykanie ich chodników ząbkami czosnku
albo jego nacią.
 
  Mrówki nie lubią proszku do pieczenia
  Mrówki są wprawdzie pożytecznymi owadami, niekiedy jednak stają się
prawdziwą plagą dla roślin w ogrodzie. W takiej sytuacji trzeba usypać
wokół pni drzew grube "wały ochronne" z kredy szlamowanej albo posypać
grządki popiołem drzewnym. Szlaki wędrówek mrówek można również zablokować
proszkiem do pieczenia albo skórkami cytryny.
 
  Chwasty
  Jeśli denerwuje cię zielsko wyrastające pomiędzy kamiennymi płytkami na
ścieżkach w ogródku, możesz je zlikwidować, podlewając wrzącą wodą z solą.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 18, 2008, 01:20:59 am »
Przy okazji szukania karmnika,co oczywiście jak najbardziej w ogródku powinien być  :D (patrz temat angel)
http://forum.darzycia.pl/topic,9047.htm
Karmnik dla ptaków

dodam kolejne rady.
Balkon
Balkon w naszym mieszkaniu to przedłużenie mieszkania
http://www.kazior5.com/dzialka8.htm
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 19, 2008, 09:59:15 am »
Salon pod chmurką
http://dom.gazeta.pl/czterykaty/0,0.html

Dłuższe dni, cieplejsze wieczory, zapach świeżej zieleni - żal zamykać się w czterech ścianach. Dobrze, że mamy balkony! Można zjeść na nim kolację albo po prostu chwilę posiedzieć, ciesząc się wiosną. Najpierw jednak trzeba go urządzić!

Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
nasz ogród
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 26, 2008, 05:50:32 pm »
Donica al dente
Autor: Magdalena Czerwińska-Strzelczyk

Garść ciecierzycy i miarkę anyżu gwiaździstego dokładnie mieszamy. Po chwili dorzucamy farfalle i kilka conghiliette...

http://www.dlarodzinki.pl/artykul/czytaj/donica-al-dente,285/

Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 25, 2009, 07:45:24 am »
Moi mili wiosnę mamy !  :D
Czas na wiosenne inspiracje  :D

Wiosenne aranżacje kwiatowe

Tempo, w jakim żyjemy, powoduje, że coraz rzadziej mamy czas na odpoczynek i relaks w domowym zaciszu. Przestaliśmy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, a natura nigdy nie była nam tak obca. Wieczny pośpiech sprawia, że nie doceniamy piękna, które nas otacza oraz wprowadza nas w dobry nastrój.

Dlatego też, wraz z nadejściem wiosny, styliści i floryści proponują, aby porzucić rutynę i bawić się kształtami, kolorami i fakturą, pokazując, co tak naprawdę w nas drzemie. Namawiają, żeby poprzez sztukę tworzenia wyrażać swoje uczucia i popuścić wodze fantazji.

Wiosenna tendencja określana mianem „Inspirowane przez naturę” (Participate to create) nakłania nas do inwencji i zabawy naturalnymi materiałami. Proste i klasyczne aranżacje należą do przeszłości. Tej wiosny zostają one zastąpione przez śmiałe i nacechowane emocjami kompozycje. Wiosenna tendencja jest pełna naturalnych kolorów i kształtów, które sprawiają, że bukiety wydają się być wyjęte prosto z natury. Wiosenne bukiety, w których dominuje jeden nasycony kolor, połączony z bielą lub zielenią, symbolizują odrodzenie przyrody. W palecie kolorystycznej dominuje biel, żółć, zieleń, fiolet, róż czy czerwień.

Miłośnicy różnych stylów znajdą tej wiosny coś dla siebie. Kompozycje w stylu nowoczesnym są nieregularne oraz pełne naturalnych elementów, takich jak np. gałęzie. Neutralne barwy połączone z fakturami prosto z lasu to znak rozpoznawczy stylu nastrojowego. Bukiety te przyciągają wzrok i wprowadzają nas w wiosenny nastrój. Styl klasyczny cechuje romantyzm, a dominującym kolorem jest róż. Kompozycje wydają się być harmonijne i ułożone z wielką starannością. We wszystkich stylach występują proste, szklane wazony oraz biała porcelana. Wśród dodatków przeważają naturalne materiały takie jak liście, korzenie, pnie, pomalowane na biało gałęzie czy papier. Na wiosnę warto również zaopatrzyć się w rośliny bulwiaste, które utworzą dziki ogród, zmieniający się każdego dnia. Kwiaty zaczną dosłownie rosnąć nam w oczach.


Wśród kwiatów, które dominują wiosną 2009 znajdują się:

TULIPAN (Tulipa)
Tulipany są wizytówką wiosennej tendencji. Po wstawieniu do wazonu możemy cieszyć się ich pięknem przez wiele dni. Dzięki różnorodnej kolorystyce i kształtom poszczególnych odmian, znajdą miejsce w każdym wnętrzu. Tej wiosny możemy podziwiać je we wszystkich kolorach tęczy: bieli, żółci, pomarańczy, czerwieni, różu i zieleni. Dostępne są także wielokolorowe odmiany tych kwiatów. Miłośnicy wiosny mogą się również zaopatrzyć w tulipany doniczkowe, które dzień po dniu wprowadzą ich w wiosenny nastrój.

HIACYNT (Hyacinthus)
Pięknie pachnące hiacynty będą niezwykle ważnym akcentem wiosennych aranżacji. Tak jak tulipan, kwiat ten prezentuje się znakomicie zarówno w bukietach jak i w doniczce. Po wstawieniu do przezroczystego naczynia możemy obserwować jak roślina rośnie. Po zimowych chłodach, kwiat ten wprowadza do wnętrza ciepłą i miłą atmosferę.

SZACHOWNICA (Fritillaria)
Szachownica jest kwiatem trudno rozpoznawalnym w wiosennych kompozycjach, ponieważ w każdej przybiera inną postać. Występuje w licznych odmianach, w różnych kształtach i kolorach. Tej wiosny dominuje w fiolecie i różnych jego odcieniach.

NARCYZ (Narcissus)
Narcyz to prawdziwy zwiastun wiosny. Dzięki intensywnej barwie swoich płatków, stanowi radosny element kompozycji. W bukietach występuje nie tylko w żółtym, ale również w mocno pomarańczowym odcieniu. Narcyzy zwracają na siebie uwagę i zawsze wybijają się na pierwszy plan.

JASKIER (Ranunculus)
Jaskier charakteryzuje się dużymi, okrągłymi i gęsto zbitymi płatkami. Kwiaty te wnoszą powiew świeżości i ożywiają wiosenne kompozycje. Jego mocna i elastyczna łodyga pozwala na tworzenie ciekawych bukietów o niekonwencjonalnych formach.

KALINA (Viburnum)
Kalina dzięki swojej delikatnej barwie uszlachetnia każdy bukiet i nadaje mu lekkości. Elastyczna łodyga kwiatu umożliwia jego wplatanie w różne kompozycje i tworzenie ciekawych form.

źródło
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 05, 2009, 10:54:43 am »
Recepta na piękny balkon

Nawet jeśli mieszkamy w bloku, możemy mieć własny ogród. Tuż za oknem. Trzeba tylko włożyć w to trochę pracy i odrobinę serca.


Recepta na piękny balkon?
 Dobrać rośliny w zależności od strony świata, zapewnić im świeżą i żyzną ziemię, podlewać co drugi dzień, a w czasie upałów nawet codziennie. A także zasilać co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym dla kwiatów kwitnących. Proste? Problem polega na tym, że stosując te zasady w praktyce, natrafiamy czasem na nieoczekiwane trudności. Żeby sobie z nimi poradzić, nie wystarczą dobre chęci. Trzeba też mieć wiedzę, czego od nas te najbardziej wymagające rośliny oczekują. To, co dobre dla jednego gatunku, może być zabójcze dla innego. I wówczas cały nasz wysiłek idzie na marne. Przystępując do ukwiecania tego skrawka betonu, jakim jest balkon, warto się do tego dobrze przygotować.


Cały artykuł
http://www.kobieta.pl/styl-zycia/mieszkanie/zobacz/artykul/recepta-na-piekny-balkon/
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 07, 2009, 09:03:44 am »
Kwiecień w ogrodzie. Czas bazi i pierwiosnków
Tekst Małgorzata Szymczykiewicz Rysunki Jerzy Kozień2009-03-24,

Znaki wiosny spotykamy coraz częściej. Wybijające z ziemi rośliny przypominają: "Już czas wziąć się do pracy!".

http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,73457,6418009,Kwiecien_w_ogrodzie__Czas_bazi_i_pierwiosnkow.html

Ogród z miejscem dla dzieci


Tekst: Liliana Jampolska2009-01-07,

Zakładając ogród, nie warto wycinać starych drzew owocowych, które rosną na działce. Lepiej urządzić wśród nich atrakcyjne miejsce dziecięcych zabaw.

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61430,6125557,Ogrod_z_miejscem_dla_dzieci.html


Domek na pniu jabłoni, mostek linowy i stok sztucznego pagórka są miejscami zabawy dla dzieci przez cały rok


Ogród najmniejszym kosztem. Tanie rozwiązanie
Aldona Zakrzewska2009-03-13,

Ogród można urządzić wygodnie i efektownie naprawdę niewielkim kosztem. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.


http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72161,6375273,Ogrod_najmniejszym_kosztem__Tanie_rozwiazanie.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Mawe

 • User z prawami do pisania
 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 917
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 03, 2009, 06:37:51 pm »
W ramach walki ze stresem pochwalę się moim ogródkiem (zdjęcia wykonał mój mąż). Nie wiem czy takim najtańszym kosztem ale co roku coś dokupuję i teraz mam takie kwiatki

- kwitnąca magnolia
Moje tulipany i nie tylko  :)
     
     
     
     
I jeszcze kwitnąca wisteria
Pozdrawiam Ewa i 4 muszkieterów

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 03, 2009, 09:16:04 pm »
Mawe,
przepiękny ogród, wspaniałe zdjęcia!

Gratuluję!

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 04, 2009, 09:08:20 am »
Mawe,ślicznie kwiatuszki.
W takim ogródku to aż miło wypoczywać. :D
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 28, 2011, 01:06:41 am »
Powolutki wołamy wiosenkę i sadzimy kwiatuszki,w ogródku,na balkonie,czy na parapecie w pokoju   ;D

Szafirki, tulipany, ciemierniki, żonkile - marcowe kwiaty na balkon

Wkoło czuje się wiosnę. W promieniach marcowego słońca na balkonach mogą już kwitnąć rozmaite kwiaty. Na rabatach pojawią się znacznie później.


http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/1,72156,4903753.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 09, 2014, 11:48:26 pm »
Warto odświeżyć już wątek. ;D

Wrzucam małą ściągę  ;)

Cytuj
Podam rośliny, które warto uprawiać na balkonach i tarasach (najlepiej poczytać o nich szczegółowo w książkach i Internecie, bo ja tylko opiszę je ogólnie). Właściwie są głównie wysiewane z nasion no i jednoroczne.

- GODECJA, (wybierać należy tylko niskie odmiany, kwitnie od czerwca do końca sierpnia, nasiona trzeba wysiewać do głębokiej skrzynki pod koniec marca, lubi słoneczne stanowisko, podlewać codziennie a nawozić raz w tyg.)

- BRACHYCOME (głównie na stojaki balkonowe lub zawieszone doniczki, kwitnie od czerwca do sierpnia, najczęściej uprawia się ją z nasion- można wysiać w kwietniu i później przepikować lub na miejsce stałe w maju, jest łatwa w pielęgnacji, w okresie letnim często podlewać, nawozić raz w tyg.

- NEMEZJA (rośnie w skrzynkach i doniczkach balkonowych, zawsze rozmnaża się ją z nasion podobnie jak brachycome, kwitnie od czerwca do września, stanowisko słoneczne, roślinie odpowiada suche podłoże, nie lubi dużej wilgotności powietrza i deszczu więc skrzynki ustawione na parapecie pod osłoną dachu będą idealne, nawozić raz na 2 tyg., po przekwitnięciu można ją przyciąć a wtedy znowu zakwitnie)

- SUNSATIA (kwitnie od maca do przymrozków, ma pachnące kwiaty, lubi słońce ale toleruje też półcień, woli ziemię przepuszczalną z drenażem w doniczce, nawozić co 2 tyg. i regularnie podlewać)

- BAKOPA (roślina dla doniczek wiszących, kwitnie od czerwca do września, lubi stanowisko słoneczne i przewiewne ale poradzi sobie w półcieniu, kwitnie obficie, trzeba ją regularnie podlewać i nawozić co 2 tyg.

- NIECIERPEK (świetnie wyglądają w wiszących doniczkach, zazwyczaj kupuje się gotowe sadzonki, bo wysiewane nasiona kwitną dopiero na początku lata, roślina woli glebę przepuszczalną, lubi ciepło i jest wrażliwa na spadki temp. kwitnie długo jeśli jesień jest ciepła, nawozić dość często i utrzymywać lekko wilgotne podłoże, wolą półcień)
 
- FLOKS (nasiona można wysiewać wczesna wiosną ale często w maju można spotkać je w kwiaciarniach, kwitną od czerwca do października, należy usuwać zwiędłe kwiaty i liście, regularnie podlewać i nawozić, roślina lubi miejsce słoneczne ale osłonięte od wiatru, po wysianiu nasion kiedy mamy już sadzonki słyszałam że dobrze jest podlać je nawozem ok. 2 tyg. przed wysadzeniem na miejsce stałe – wtedy obficie kwitną)

- JASKRY (przeważnie jest to roślina jednoroczna ale jej bulwy zawierające soki trujące można przezimować i kolejnego roku posadzić, można też kupić w maju jaskry już kwitnące, słabo pachną, kwitną od połowy maja, stanowisko półcieniste osłonięte od wiatru, nie lubią przesuszania, nawożenie raz w tyg., powinny rosnąć w ziemi ilastej)

- JASKRY (przeważnie jest to roślina jednoroczna ale jej bulwy zawierające soki trujące można przezimować i kolejnego roku posadzić, można też kupić w maju jaskry już kwitnące, słabo pachną, kwitną od połowy maja, stanowisko półcieniste osłonięte od wiatru, nie lubią przesuszania, nawożenie raz w tyg., powinny rosnąć w ziemi ilastej)

- WERBENA (lubi każde stanowisko, jest roślina niewymagającą, sadzi się ja od maja a kwitnie od czerwca do jesieni, nawozić co 3 tyg. podlewać tak aby ziemia nie była całkiem sucha, można użyć ziemi kwiatowej ale dobra jest dla tych roślin ziemia piaszczysta, zazwyczaj rośliny kupuje się w doniczkach, trzeba zwrócić uwagę jaki kupujemy gatunek – są odmiany doniczkowe i zwisające, a nawet wieloletnie)

- GAZANIA (uwielbia słońce, podlewa się ją obficie a w czasie kwitnienia nawozi raz na tydz., roślinę można przezimować, kwitnie przez całe lato a nawet jesień gdy jest odpowiednio pielęgnowana, można rozmnażać z nasion, kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni od godz. 10 a późnym popołudniem zamykają się)

- LAK PACHNĄCY (kwitnie od kwietnia do czerwca, może być rośliną dwuletnią przy odpowiednim zimowaniu, jest dość wysoka dlatego najlepiej sadzić je w skrzynkach stawianych na tarasie, przy każdym podlewaniu najlepiej dodać trochę nawozu, hodowla z nasion pod koniec maja)

- BRATKI (długo żyjąca roślina, kwiaty aż do późnego lata, najlepsze stanowisko to półcień, bo w ostrym słońcu szybko przekwitają, ziemia kwiatowa od czasu do czasu zasilana nawozem, zwiędłe liście i kwiaty usuwa się, bratki ładnie wyglądają w misach balkonowych, sadzonki są łatwo dostępne ale można też je wysiać)

- FELICJA (pora kwitnienia jest różna w zależności od gatunku, rozmnażanie przez wysiew nasion lub sadzonki, najładniej roślina prezentuje się w większych skrzynkach, stanowisko jasne i przewiewne, niektóre gatunki uprawia się jako wieloletnie, nawożenie co 2 tyg. a podlewanie codziennie)

- BEGONIA BULWIASTA (nadaje się do wiszących koszy i doniczek, na balkonach i tarasach powinno się ją umieszczać dopiero w czerwcu, nie znosi bezpośredniego słońca i suchego powietrza, podlewać należy tylko miękką wodą średnio 2 razy na tydz., ziemia standardowa, jeśli przezimujemy bulwy w odpowiednich warunkach to będzie to roślina wieloletnia, kwitnie całe lato

- ŻENISZEK MEKSYKAŃSKI (kwitnie od czerwca do września, lubi słońce, podlewać umiarkowanie ale zawsze do podstawka, nawozić słabo raz na 3 tyg. najlepiej roślina rozwija się w ziemi piaszczystej ale może być też standardowa do kwiatów, żeniszek nadaje się do skrzynek i doniczek, podczas rozwoju rośliny należy ją przyciąć, rozmnażanie z nasion lub sadzonek, ładnie wygląda na południowym oknie, nie toleruje stanowiska wilgotnego a długo padający na nią deszcz może spowodować, że zacznie gnić)

- LOBELIA PRZYLĄDKOWA (kwitnie przez całe lato, zazwyczaj jest to roślina jednoroczna ale można ją przezimować, uwielbiają słońce, podlewać umiarkowanie ale nie dopuścić do suchej bryły korzeniowej, nawozić słabo średnio raz na 2 tyg. jeśli słabo kwitnie można ja podciąć co pobudzi rozwój kwiatów, istnieje wiele gatunków)

- NACHYŁEK (na balkony trzeba koniecznie wybierać odmiany niskie, zakwita bardzo szybko – 6 tyg. od wysiania, lubi stanowisko słoneczne i wysoką temp. gleba pulchna od czasu do czasy zasilana nawozem zwłaszcza gdy pojawią się pąki, gdy przekwitnie należy ją podciąć a wtedy zakwitnie jeszcze raz, kwitnie od czerwca do września, łatwa w uprawie)

- PETUNIA (kwitnie całe lato, wymaga dużo światła i wody, najlepiej podlewać codziennie wieczorem i nawozić co 2 tyg. trzeba usuwać zwiędłe kwiaty, jest wiele gatunków, także zwisających)

- PORTULAKA WIELKOKWIATOWA (ładnie wygląda w wiszących doniczkach lub koszykach ale też w skrzynkach balkonowych, kwiaty otwierają się w pełnym słońcu, odpowiada jej balkon południowy, uwielbia wodę, latem regularnie nawozić średnio co 2 tyg. lubi podłoże z piaskiem i żwirem, rozmnażanie z sadzonek lun nasion, łatwa w uprawie)

- AKSAMITKA (kwitnie od maja do przymrozków, zapach bardzo intensywny w zależności od gatunku, lubi słońce i temp. od 15 do 30 st. zwiędłe kwiaty należy usuwać, regularnie podlewać i nawozić co 2 tyg. ładnie się prezentuje w skrzynkach na parapetach i wielkich donicach, sadzonki są łatwo dostępne ale można też wysiać)

- STOKROTKA POSPOLITA (to roślina łąkowa ale są odmiany balkonowe, jest rośliną kilkuletnią, rozmnażanie z nasion lub przez podział, na słońcu obficie kwitnie, w nocy i podczas deszczu kwiaty się zamykają, regularnie podlewać i 2 razy na wiosnę nawozić, w czasie mrozu trzeba rośliny przykryć)

- POWÓJ TRÓJBARWNY (nie znosi silnego deszczu i wiatru, kwiaty mają słodki zapach, uwielbia bezpośrednie słońce, podlewać raz w tyg. chyba że jest bardzo sucho i gorąco, od czasu do czasu nawozić, lubi lekko wapienną ziemię, roślinę uzyskuje się poprzez wysiew nasion)

- CYNIA (najlepiej wybierać niskie odmiany, lubi ziemię żyzną, nasiona wysiewa się wczesną wiosną, należy podlewać często i obficie, a do wody dodawać mała ilość nawozu, kwiaty nadają się na kwiat cięty, roślina kwitnie od czerwca do przymrozków, uprawa jest łatwa jeśli zapewnimy dużo słońca)

Pomijam pelargonie i większość roślin typowych tylko dla samych tarasów czyli gatunki bardzo wysokie i pnące: przymiotno ogrodowe, kobea pnąca, powój, mietelnik żakula, amaranthus, starzec, lnica, dimorfoteka, wyżlin, miodunka, wilec, jaskier, ketmia syryjska, eszolcja, thunbergia oskrzydlona, astry, quamoclit, róże doniczkowe, lantana pospolita, groszek pachnący, dziwaczek jalapa czy wreszcie tytoń szydlasty.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 10, 2014, 12:01:13 am »
Kolejna ściąga,żódła nie pamiętam  :)

Cytuj
Polecane krzewy iglaste na balkon


1.Cyprysik groszkowy ‘Filifera nana’ – miniaturowa odmiana, osiąga po 10 latach 0,5m wys. Wymaga wilgotnego podłoża. Lubi miejsca słoneczne jak i zacienione. Odporna na mróz.

2.Jałowiec chiński ‘Blue apis’ – po 10 latach może osiągnąć 2m wys. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.

3.Jałowiec chiński ‘Plumosa aurea’ – karłowa, krzaczasta odmiana, po 10 latach może osiągnąć do 1m wys. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.

4.Jałowiec łuskowaty – karłowa wolno rosnąca odmiana, po 10 latach osiąga 30 cm wys. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania co do wilgotności i żyzności podłoża.

5.Jałowiec płożący – odmiana niska, płożąca się. Po 10 latach osiąga 10-20cm wys. Lubi stanowiska słoneczne, mało wymagająca.

6.Jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ – odmiana zwarta, po 10 latach dorasta do 30cm wys. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowiska słoneczne.

7.Sosna Bośniacka – Karłowa kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.

8.Sosna gęstokwiatowa – odmiana karłowa o prawie kulistym pokroju, po 10 latach osiąga 60cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do żyzności i wilgotności gleby.

9.Sosna górska – gęsta, początkowo kulista odmiana, później stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1m wys. Lubi stanowiska słoneczne, bardzo malo wymagająca.

10. Świerk biały ‘Alberta globe’ – karłowy krzew o pokroju kulistym. Po 10 latach osiąga 30 cm średnicy. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Ma przeciętne wymagania.

11. Świerk kłujący – odmiana o powolnym wzroście i krzaczastym pokroju. Po 10 latach osiąga 70-80cm wys. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo mało wymagający.

12.Świerk pospolity ‘Pusch’ – karłowa odmiana, osiągająca po 10 latach 30cm wys. Lubi słonce, ma przeciętne wymagania.

13. Żywotnik wschodni ‘Aurea nana’- odmiana o pokroju jajowatym. Osiąga po 10 latach 70cm wys. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe


i jeszcze jedno

Cytuj
Polecane krzewy iglaste na balkon

cyprysik groszkowy na balkon,
odmiany karłowe – o zielonymzabarwieniu – 'Filifera Nana';
o żółtymzabarwieniu – 'Filifera Aurea Nana' i 'Sungold';
cyprysik tępołuskowy na balkon,
odmiany karłowe zielone – 'Contorta' i 'Nana Gracilis';
jałowiec płożący na balkon,
odmiany rozłożyste o srebrnym zabarwieniu – 'Douglasii','Glauca' i 'Wiltonii';
sosny karłowe na balkon
– czarna – 'Helga' i 'Nana,
 bośniacka – 'Schmidtii',
 wejmutka'Nana',
kosodrzewina – 'Gnom' i 'Mops';
jałowiec pospolity na balkon, odmiany kolumnowe, o zielonym zabarwieniu – 'Arnold',
 o niebieskawym zabarwieniu – 'Hibernica' i 'Suesica Nana', o żółtym zabarwieniu – 'Gold Cone' oraz odmiana rozłożysta o żółtym zabarwieniu – 'Depressa Aurea';
świerk biały na balkon, odmiany kuliste – 'Alberta Globe' i 'Echiniformis' oraz odmiany stożkowe – 'Conica' i 'Laurin';
żywotnik zachodni na balkon, odmiany kuliste – 'Danica', 'Globosa' i 'Hoseri'oraz odmiany stożkowe – 'Holmstrup', 'Smaragd' i 'Spiralis'.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 20, 2014, 12:39:31 am »
Czekając na wiosnę .....  ;D
Sporo informacji w jednym miejscu  ;D

ŚWIAT KWIATÓW

Wieloletnie i szybko rosnące pnącza na balkon
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/wieloletnie-i-szybko-rosnace-pnacza-na-balkon-id78.html

Co to za kwiat,co to za roślina
http://galeria.swiatkwiatow.pl/rozpoznawanie/

Porady na skróty
Rośliny na balkonie - 39 artykułów
http://www.swiatkwiatow.pl/poradniki/na-balkonie/

Porady » Pnącza
http://www.zurek.com.pl/pnacza-ogrodowe-sadzenie-pielegnacja-porady,28.html


Katalog drzew i krzewów ozdobnych  i nie tylko)
http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog

Cytuj
Rośliny iglaste
Wszystkie
Pnące
O barwnej korze
O barwnych liściach
Cieniolubne
O dekoracyjnych owocach
O pstrych (dwubarwnych) liściach
Karłowe
Kwaśnolubne
Okrywowe
O zwisających pędach-gałęziach
Płożące
Zimozielone
Żywopłotowe
Róże
 Wszystkie
O dekoracyjnych owocach (szyszkach)
O pstrych (dwubarwnych) igłach
Karłowe
O kolorowych igłach
Okrywowe
O zwisających pędach-gałęziach
Płożące
O pokroju kolumnowym
O pokroju kulistym
Znoszące zacienienie
Żywopłotowe
 
Liściaste - Wszystkie wg nazwy łacińskiej
http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 09, 2016, 10:45:13 am »
Dorunia napisała:
Cytuj
Może Wam się przyda
http://stressfree.pl/ziola-na-balkonie-warzywa-na-balkonie-posiales-juz/

Własne wychodowane ziółka, poziomeczki, nawet na balkonie sprawią duża radość dzieciakom  :)
http://stressfree.pl/ziola-na-balkonie-warzywa-na-balkonie-posiales-juz/
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 27, 2016, 11:29:59 am »
Jako inspiracja, nie wiem jak długo będzie dostępny link. :-\
Pewnie bardziej do ogrodu...aczkolwiek w mini wersji i na balkon pewnie móglby być taki kwietnik  :)


Niezwykła dekoracja ogrodu: kwitnąca skrzynia

http://dom.wp.pl/galeria.html?gid=18346914&kat=1036433&title=Niezwykla-dekoracja-ogrodu-kwitnaca-skrzynia&smqbzticaid=117153

Cytuj
Zachwycająca dekoracja ogrodu

Kwitnąca skrzynia zaprojektowana przez Amy z bloga Hertoolbelt.com robi furorę w sieci. Efekt kilkugodzinnej pracy zapiera dech w piersiach. Zobacz, jak łatwo zrealizować marzenia o wielobarwnym kwietniku, kaskadowo spływających liściach i burzy kolorów.
Dzięki sprytnej konstrukcji można było posadzić sadzonki petunii w taki sposób, aby rozrastając się, tworzyły rodzaj baldachimu. Pomysł jest prosty i z powodzeniem możesz wykonać go samodzielnie. Materiał na konstrukcję nie będzie cię nic kosztować, jeśli tylko znajdziesz drewnianą paletę transportową. Przydadzą się też narzędzia: przecinak, otwornica, piła oraz młotek.


Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 03, 2016, 10:46:21 am »
Co się stanie, gdy wsadzisz różę w ziemniaka i zakopiesz? On to zrobił, a po kilku tygodniach...

http://deser.gazeta.pl/deser/56,111858,20171909,co-sie-stanie-gdy-wsadzisz-roze-w-ziemniaka-i-zakopiesz-on,,1.html#Prze

Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Admin

 • Administrator
 • Raczkujący Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 411
  • http://adverts.pl
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 03, 2016, 09:51:31 pm »
Raczej z ogrodem to nie ma nic wspólnego bardziej z ogródkiem, ale muszę to napisać, kliknąłem w nieprzeczytany post i i i co a no qrde wiecie co  ...


... zapachniało mi ogóraskami takim zielonymi polnymi, no nie uwierzycie ale wyobraźnia po przeczytaniu słowa ogród przeniosła mnie do ogródka i podsunęła zapach obieranego zielonego ogórka.

Dosłownie jak obiera się domowego ogórka, nie marketówę ;) to w całym domy unosi się zapach zielonego świeżego  ogórka i ja właśnie ten zapach czułem, już minął, to była chwila   :'(

pozdrawiam Admin
----------------------
"Wszystkie Twoje marzenia mogą się stać prawdą, jeśli starczy Ci odwagi do ich zrealizowania."

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:31:08 am »
Właśnie własne warzywa, wychodowane nawet na skrawku "ziemi" mają ten smak, zapach. Może nie są idealne wizualnie ale smak nieporównywalny do marketowego. :)
Własnej ziemi brak, ale od czego są Dobra Duszyczka,  :P które w sezonie przynosi plony, by móc skosztować takie swojskie, bez chemii warzywka, mniammmm. 8)

Nawet na balkonie można wyhodować specjalne odmiany. jest obecnie tego naprawdę dużo, wszystko zalęży od wielkości tylko balkonu  :D
Może jeszcze nie ten smak będzie, ale ile radości sprawi taki własny mini ogródek. Nie tylko nam dorosłym ale przede wszystkim dzieciom, które mogą pomóc, dbać, podlewać .
W tym roku postawiłam na pomidorki koktailowe, własnymi rączkami zasiane, pikowane, przesadzane.
(nasionka miałam z ubiegłorocznych pomidorków ) Sporo ich jest, do tego cebulka zielona i czekam na zbiory. ;D


Warzywniak na balkonie, czyli zdrowie pod ręką
http://ogrod-online.pl/warzywniak-na-balkonie-czyli-zdrowie-pod-reka/
Dla wygodnickich, osób, które nie posiadają skrawka zieleni lub dla tych, którzy chcą w oryginalny sposób urządzić taras lub balkon mam coś idealnego. Warzywa spożywane z własnej uprawy smakują najlepiej, a jeszcze więcej przyjemności sprawia mieć je pod ręką. Dlatego przygotowałam artykuł poświęcony warzywom i owocom, których odmiany w łatwy sposób uprawiać możemy na tarasie, balkonie czy parapecie.

Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Admin

 • Administrator
 • Raczkujący Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 411
  • http://adverts.pl
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 09, 2016, 07:58:16 am »
Kiedyś zasiałem sobie 2 doniczki bazylii ale oczywiście przesadziłem z sianiem i taki gąszcz bazylii wyrósł że nie nadążyliśmy z niej korzystać. Co do ogródka to mieszkam blisko rodziców a oni mają mini sad (porzeczki, 2 wiśnie i gruszka)  i mały ogródek więc po zdrowe domowe warzywka dla dzieci to chodzimy do nich ;)pozdrawiam Admin
----------------------
"Wszystkie Twoje marzenia mogą się stać prawdą, jeśli starczy Ci odwagi do ich zrealizowania."

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 15, 2016, 10:49:27 pm »
No tak, jak się ma ogródek u rodziców, to prawie jest jak swój, to można korzystać  ;D

Pięknie ozdobione doniczki, farba kredowa i koronka i odrobina własnej pracy a jaki efekt  :)
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 18, 2017, 11:23:55 am »
Powolutku wiosna nadchodzi, to chętniej człowiek szuka tych wiosennych oznak , póki co to w internecie  ;D

Ogródek nie musi być smutny, zaniedbany, czy wręcz przeciwnie jak z pod igły.
Dzieciakom pewnie sprawi większą radość coś oryginalniejszego w ogródku.
Przy odrobinie wyobrażni to i na malutkim balkonie można zastosować pewne rozwiązania, balkon nie musi być składzikiem.

Troszkę recyklingowych inspiracji  ;D

Podobnych rozwiązań widziałam sporo w necie.
Stare donice, farba i coś ciekawego można wyczarować  :D


to jest ciekawe rozwiązanie np.: na balkon  :)Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: nasz ogród
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 04, 2017, 09:40:36 am »
Wiosna w pełni, podrzucam stary artykuł, może komuś się przyda jeszcze  :)Pamiętajcie O OGRODACH
18.07.2005


Przyroda ma wyjątkowo korzystne działanie relaksujące, wręcz terapeutyczne, dlatego tak ważna jest powszechna dostępność terenów rekreacyjnych. Natomiast pozbawione barier ogrody przydomowe, sprzyjające także relaksacji i wypoczynkowi, zapewniają intymność i swobodę oraz dają poczucie wolności i niezależności.

więcej:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/13201
Hortiterapia: ogrodowa terapia

Ogród i rosnące w nim rośliny nie tylko uspokajają i pobudzają nasze zmysły, ale także korzystnie wpływają na stan emocjonalny, umysłowy i zdrowotny. Hortiterapia - ogrodowa terapia. Ogród dla niepełnosprawnych

https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/pomysly-na-ogrod/hortiterapia-ogrodowa-terapia,23_2272.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach