Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Pomysłowe pomoce edukacyjne :-)  (Przeczytany 71833 razy)

Offline Anna

• User z prawami do pisania
  • Weteran
Pomysłowe pomoce edukacyjne :-)
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 08, 2006, 08:42:14 am »
Emilianko, pomysł na memory słuchowe jest rewelacyjny!
Kupuję go. :D

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 08, 2006, 10:55:04 am »
:D

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 20, 2006, 09:41:08 pm »
Tutaj wątek belany "Zabawa edukacyjna w czasie jedzenia", w którym autorka podaje, jak samodzielnie wykonać  książeczkę z obrazkami do stymulacji dziecka.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 30, 2006, 12:06:28 pm »
Olesia w wątku o zabawkach podała niezwykle ciekawy pomysł na wykonanie kamizelki terapeutycznej:

Zrobiłam też Piotrusiowi kamizelkę z rzepami, do której przyczepia się małe maskotki. To raczej zabawka terapeutyczna. Uczymy w ten sposób Piotrusia nawiązywania kontaku i wykonywania komend. Rzepy są z przodu, na piersi, dziecko odrywa zabawkę i wrzuca do kartonu maskotki.

i dalej :

Ta kamizelka jest na linku, który podaję niżej. Poleciła nam ją dr. Grycman z Kwidzyna. Można ją u nich kupić, ale ja nie chciałam tracić kasy. Zrobiłam z fartuszka, do którego doszyłam paski rzepu (tą ostrą część - bo są dwa - miękka i ostra). Dziecko siedzi naprzeciw dorosłego ubranego w kamizelkę i musi odczepić maskotki przyczepione i wrzucic do pułdła. Najlepiej sprawdzają się zabawki z McDonalda - my mamy serię Kubuś Puchatek - fajnie się czepiają. Na zdjęciu z ośrodka jest jak dr. Grycman pracuje z dzieckiem.
Jest tam jeszcze kilka pomocy terapeutycznych, które można kupić, ale ja zamierzam zrobić .

Tu jest podany przez Olesię link do katalogu Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Centrum Rozwoju  Prozumiewania.

http://aac.pl/niskatech.html

POMOCE DO POROZUMIEWANIA SIĘ NISKIEJ TECHNOLOGII można rzeczywiście wykonać samemu.

Offline ziemu

• Podglądacz
  • *
Jak samemu zrobic puzzle
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 25, 2006, 02:05:08 am »
http://www.flash-gear.com/puzzle/

1. Klikamy -"Przeglądaj" i wybieramy obrazek z naszego komputera.
2. Pod spodem jest kilka rodzajów puzzli. Klikamy na jeden z nich i czekamy.
3. Nasze puzzle są gotowe!
"Nie ma rzeczy niemożliwych, czasem są tylko bardzo trudne"

7 Ninka mpd

Offline ziemu

• Podglądacz
  • *
Puzzli ciąg dalszy
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 25, 2006, 02:06:20 am »
Czy znacie jakies darmowe programy którymi można przygotować puzzle do ręcznego wykonania?
Drukowanie na drukarce + wycinanie z kartonika
"Nie ma rzeczy niemożliwych, czasem są tylko bardzo trudne"

7 Ninka mpd

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 12, 2006, 12:42:42 am »
Bardzo łatwy sposób na zrobienie puzzli   :ok:
Wydrukować szablon, nakleić na karton,a następnie wyciąć elementy.

Dynia
Słonecznik
 Wiewiórka
Strach na wróble
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 12, 2006, 07:33:26 am »
z tej wiewiórki wyciągnęłam  ;)  taki zestawik jesienny

pociąć można sobie dowolnie, w zależności od możliwości dziecka.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 14, 2006, 01:37:35 pm »
Pokazane na stronie  pomoce dydaktyczne i zabawki edukacyjne,
mogą posłużyć rodzicom, jako inspiracje do samodzielnego wykonania  :)

http://www.sklep.educarium.pl/educarium.php?section=2

Menu

0-3 lata
3-7 lat
7-9 lat
9 - 12 lat
12 - 15 lat
mówienie i logopedia

Kategorie

konstruowanie i manipulowanie
spostrzeganie, zmysły, koncentracja
puzzle i nakładanki
matematyka
mówienie, pisanie, czytanie
język angielski
język niemiecki
poznawanie świata
pomoce Montessori
zabawki edukacyjne
akcesoria szkolne i klasowe

Jak rozwiązać problem nauki sznurowania bucików ?
Anna
Można też do już nienoszonego, wypranego obuwia sportowego dodać fantazyjne sznurowadła, koniecznie w dwóch kolorach, tak, by dziecku nie mieszały się koncówki sznurowadeł i pętelki:

Więcej w wątku:
Co każde dziecko wiedzieć powinno i jak tego nauczyć?

Offline helutek1

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.helenka.kom.pl
odgłosy zwierząt
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 27, 2006, 11:47:06 am »
wiatm , bardzo proszę o pomoc..skąd brać odgłosy zwierząt i co najwazniejsze, jak je nagrywać? bardzo proszę o pomoc
nie poddamy się

Offline helutek1

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.helenka.kom.pl
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 27, 2006, 12:21:43 pm »
bardzo Ci Soniu dziękuję ale potrzebuję czegoś co da się zapisać na płytce..jak to zrobić?
nie poddamy się

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 27, 2006, 02:09:36 pm »
Wchodzisz np. na http://www.findsounds.com/types.html wybierasz interesujacy Cie dzwiek i klikasz na glosniczku. Wybierasz zachowaj plik na dysku i pozniej nagrywasz na plytke. Lub klikasz prawym na linku i dajesz "zapisz element docelowy jako". O to Ci chodzi czy ja zle zrozumialam?
Zosia 7,5l. (epi), Basia 5l. (niedobór wzrostu).

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 14, 2006, 12:05:53 pm »
Dobra gospodyni w swojej kuchni ma wybór różnych produktów  :D
Cukier,groszek,kminek,makaron,ryż,pieprz ziarnisty itp ...

Pomysł na wykorzystanie zapasów kuchennych  ;)

Offline edyta7808

• Podglądacz
  • *
Domek dla malucha
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 14, 2007, 10:39:43 pm »
Jeśli nie zawsze masz czas dla dzieciątka, proponuje zrobić mu domek. Przebywanie w nim doskonale rozwija wszystkie zmysły, maluch uczy się bawiąc a Ty nie masz wyrzutów sumienia, że dziecko musi zająć się same sobą.
Potrzebne jest jak największe pudło (np po telewizorze). "Podłogę" domku oklejamy materiałami o różnych fakturach i kolorach (zamsz, sztruks, podszewka, misiek itp.) W "suficie" wycinamy okno a na pozostałe miejsce naklejamy proste obrazki np. zwierząt. "Ściany" domku ozdabiamy różnościami. Ja wykorzystałam lusterko, wytłaczankę po jajkach, pazłotka w nadmuchanym woreczku, materiał obszyty różnymi guzikami, grzechotki, w przeźroczystym woreczku szklane kule, szyszki, słomki, zmywaki druciane, gąbki. Z sufitu mogą zwisać wstążki, kula zawieszona na gumce, pozytywka czy inna zabawka która pod wpływem ruchu wydaje dzwięk.
Nasz domek wygląda tak:

Wykonanie jest pracochłonne, ale opłaca się.  :)
mama Piotrunia z zD ur VI.05, Krzysia ur I.04

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.karlabaran.bobasy.pl
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 14, 2007, 10:43:38 pm »
Świetny pomysł, niestety nie widzę zdjęć a szkoda.
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 14, 2007, 10:55:23 pm »
Wszystko fajnie jak dziecko nie boi sie ciasnoty.

Taki tunel z dużych pudeł robiłam Monice aby zmotywować ją do raczkowania.
Wycinałam naokoło okienka, aby nie czuła się w ciemnościach uwięziona.
Jestem za wielką przestrzenią dla naszych dzieci, a duży domek to ma dla lalek (1.40 cm dł, 3 piętra, garaż)-to służyło do zabawy, uczenia porządków, umiejetności meblowania.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 14, 2007, 10:58:17 pm »
Edytko jak podajesz kody do grafiki to nie dawaj linków w html, a w jpg

Wyciągnęłam Twoje cudeńka-oto one:

Offline Joasia80

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 15, 2007, 11:51:21 am »
Domek jest rewelacyjny!! świetny pomysł! Chyba zaczne szukac jakies pudlo i zabieram sie do roboty! :)
Gratuluje pomyslu! :ok:
Jestem pod wrażeniem.
Asia- mama Patryka z ZD 2 latka ( ur. 04.02.2006)

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 15, 2007, 12:51:07 pm »
Pomysł jest ciekawy i może się sprawdzić - być dla dziecka czymś atrakcyjnym i jednocześnie dostarczać dziecku stymulacji - m.in. wzrokowej (kolory, kształty,nazwy i litery), słuchowej (pozytywki, grzechotki, dzwoneczki, szelest folii), dotykowej (różne faktury, materiały, kształty), sprzyjać rozwojowi mowy i innych umiejętności językowych,(obrazki, przedmioty, wyrazy, litery), ćwiczeniu liczenia  (mogą być też liczby i odpowiednie ilości czegoś tam).

Wszystko zależy od pomysłowości, ale też trzeba zawsze brać pod uwagę indywidualne potrzeby, możliwości, upodobania, funkcjonowanie dziecka.
Dziecko w takim domku powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie, tak jak mówi sonia - i tylko wtedy taka atrakcja spełni swoją funkcję.  

Nie każdy pomysł wyglądający ciekawie i atrakcyjnie jest odpowiedni dla wszystkich dzieci!

W takim domku źle będą się czuły dzieci mające lęk przed zamkniętą przestrzenią, klaustrofobię, ale również te, które po prostu ciasnej przestrzeni nie lubią i nie czują się w niej dobrze.

Niektóre dzieci lubią wchodzić do kartonow i innych zamkniętych przestrzeni imitujących domki, ale niektóre czują się w tym zagrożone.

Jeśli dziecko lepiej czuje się w przestrzeni otwartej, można zrobić coś takiego np. na ścianie albo w innym miejscu -  przyczepić ściankę kartonu czy czegoś iinnego i również  przymocować różne przedmiotyi do zabawy i stymulacji.

Dla niektórych dzieci takie nagromadzenie różnych przedmiotów, kolorów, nadmiar bodźców to zbyt wiele stymulacji na raz. Mogą sobie nie radzić z odbiorem i organizacją tak wielu bodźców jednocześnie i czuć się zagrożone w takim otoczeniu.
Sa dzieci, które mają problemy z integracją procesów sensorycznych, nadwrażliwe sensorycznie - i w takim otoczeniu mogą czuć się źle, gdyż nie są w stanie przetworzyć wiele intensywnych elementów jednocześnie.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej!

Warto mieć śwadomość, jak dziecko reaguje i czasami można zacząć od mniejszej ilości atrakcji w takim domku.
U starszych dzieci można też zostawić trochę wolnego miejsca, żeby dziecko samo albo z pomocą rodziców mogło coś sobie dokleić.

Przy konstruowaniu takiego domku należy również uważać na drobne elementy oraz takie, które mogą się łatwo urwać czy odczepić, poprzez szarpnięcie na przykład. Dla młodszych dzieci może stanowić to zagrożenie.

To jest fajny pomysł, tylko jak ze wszystkim, trzeba pamiętać o tym, jak reaguje i jak się w tym czuje dziecko, czy mu odpowiada taki rodzaj aktywności :)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 15, 2007, 02:00:25 pm »
nadmiar bodźców to zbyt wiele stymulacji na raz

podzielam zdanie, a skutek może być odwrotny niż oczekiwany.
Czego uczyłam Monikę do maleńkości- zawieszałam na ścianie właśnie.
Nie można bodźcować naraz wszystkim.

Sztuką jest tak zorganizowac dziecku zabawę, aby mogło samo główkować, manipulować rączkami i główką.  :D
Nasz najnowszy domek z żółtej tektury i trochę bibelotów-a ile usprawniania manualnego.

Offline sylwiaprzes

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 15, 2007, 11:09:05 pm »
Edytko, super sprawa z tym domkiem. Jestem więcej niż pewna, że Franek byłby zachwycony takim swoim kącikiem i na pewno tak szybko by się nie znudził z racji różnorodności "obiektów" zainteresowania. Jednak istnieje problem, który przeszkadza mi w realizacji tego projektu-otóż nie mam nawet skrawka wolnego miejsca w swoim skromnym mieszkanku :cry:
Pomysł na 6!
mój mały urwisek ma już 1 rok i 8 m-cy, a duży urwis prawie 10 lat....

Offline amara

• Aktywny Gadacz
Pierwsza książka Matiego
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 31, 2007, 10:25:29 am »
Pracując z moim synem staram się , wykorzystując dostępne środki, aby nauczyc go wielu rzeczy. Ponieważ bardzo lubi oglądać książki postanowiłam wykorzystać ten fakt by nauczyc go rozpoznawać zwierzęta, ptaki, owoce i warzywa. :D  

Jednak w żadnej księgarni nie spotkałam się z taką książką, która byłaby mi pomocna w realizacji tego zamiaru. :(  Postanowiłam więc sama taką książkę wykonać. Zmusiła mnie do tego jeszcze jedna sytuacja, gdyż posługując się jedną z książek  i ucząc Mateusza właśnie rozróżniania zwierząt zapamiętywał tylko takie, które były na obrazkach a niestety nie wyglądały tak jak w rzeczywistości. Później było mi bardzo trudno „przekonać”go, że właśnie ten np. ptak, którego widzimy na podwórku to ten z ksążeczki.

Często Mateusz buntował się, ponieważ ten ptak nie był taki jak na obrazku. Wykorzystując jedno z czasopism dla dzieci, gdzie były narysowane zwierzęta tak jak wyglądają „w naturze”(a nie narysowane np.z kółek ) odkalkowałam kilkadziesiąt z nich. Jednak w taki sposób aby jedno zwierzątko było tylko na jednej kartce. Podobnie postąpiłam rysując ptaki, owoce i warzywa. Kartki powkładałam w koszulki i wpięłam do segregatora. Po złożeniu w całość wyszła dość pokaźna książka i obawiałam się, że nie zainteresuje się nią Mateusz. Jednak bardzo mu się spodobała. Więc mogłam rozpocząć realizację swojego zamiaru. Na początek wybrałam kilka najbardziej charakterystycznych zwierząt tj. krowa, kot, pies, kura itp. Pokazywałam mu obrazki nazywając każde ze zwierząt. Robiłam tak kilka razy w ciągu dnia starając się aby Mateusz je zapamiętał. Później sprawdzałam czy taki sposób nauki daje jakieś efekty i ku mojemu zdziwieniu po kilku dniach Mateusz potrafił pokazać z pośród 2-3 obrazków właśnie ten, o który go pytałam. Z czasem dodawałam mu nowe obrazki z nowymi zwierzątkami, owocami. W ten właśnie sposób poznał około 70 różnych zwierząt, ptaków, potrafi wskazać 8 owoców i 6 warzyw ( np. na rysunku ).
Tę samą metodę wykorzystałam chcąc nauczyć go odróżniać zabawki. Rysowałam mu na osobnych kartkach ( lub naklejałam wycięte z czasopism ) zabawki, którymi najchętniej się bawi i pokazując mu mówiłam głośno jak się ta zabawka nazywa. W ten sposób nauczył się rozpoznawać swoje zabawki. :multi:

MATERIAŁY :
- czyste kartki
- ołówek HB
- czarny cienkopis
- ilustracje zwierząt (czasopismo „Przyjaciele z Zielonego Lasu)

WYKONANIE KSIĄŻKI :
Na początku zrobiłam podział zwierząt na grupy tj.:
- zwierzęta domowe (np. kot, pies itd.)
- zwierzęta leśne (np. wilk, królik, lis itd.)
- zwierzęta mórz, oceanów i rzek

Następnie wybrałam kilka najbardziej znanych zwierząt z w/w grup. Korzystając z pomocy jaką było dla mnie czasopismo „Przyjaciele z Zielonego Lasu” narysowałam ołówkiem na kartkach wcześniej wybrane przeze mnie zwierzęta. Ważne jest by tylko jedno zwierzę znajdowało się na kartce oraz aby wszystkie (w miarę możliwości) były jednej wielkości i umieszczone w centralnej części kartki.. Po wykonaniu wszystkich rysunków zwierząt poprawiłam kontury cienkopisem by były bardziej czytelne. Celowo nie kolorowałam ilustracji, ponieważ trudno było mi dobrać odpowiednią gamę kolorów do konkretnego zwierzęcia. Poza tym taki obraz pracy był bardziej czytelny dla mojego syna. Gdy wszystkie ilustracje były gotowe umieściłam je w przezroczystych koszulkach i wpięłam do segregatora.

Tą książke zrobiłam jak Mati miał 2,5 roku i służy mu do dziś.Jeśli ktoś z darowiczów jest zainteresowany to chętnie zrobie ksero.Dodatkowo mam jeszcze przygotowane napisy do obrazków  :) ( do nauki czytania globalnego )

Pozdrawiam
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 31, 2007, 12:10:20 pm »
Dodatkowo mam jeszcze przygotowane napisy do obrazków  ( do nauki czytania globalnego )

a nie obawiasz się potem problemów z syntezą i analizą w szkole?
Dziecko musi ją znać, wystukwiać sy-la-by, dzielić i łączyć wyrazy.
Odsyłam do ćwiczń słuchu fonem....

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 31, 2007, 03:12:55 pm »
Soniu, napisy są narazie "w szufladzie" i nie korzystamy z nich. Wiem ,że nauczycielka Matiego powoli przygotowuje go to czytania globalnego ( Mati układa np.puzzle sylabowe itp.).Nawet zajęcia u logopedy "idą" w tym kierunku.
Napisy przygotowałam dawno temu więc cierpliwie czekają aby je wykorzystać  :D

Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 31, 2007, 04:32:24 pm »
Znasz własne dziecko najlepiej, ale ta metoda jest dla dzieci ciężko upośledzonych-czy warto ją wprowadzać. Dotyczy ona bardziej dzieci z krajów anglojęzycznych, gdzie gramatyka diametralnie różni się od naszej polskiej.
Zanim dziecko zacznie czytać...

Grafomotoryka, słuch fonemowy- usprawnianie
Czytanie-Doman, Rocławski

Offline amara

• Aktywny Gadacz
:)
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 01, 2007, 09:36:22 pm »
Zgadzam sie z Tobą Soniu.Jednak u Matiego jeszcze tak dokładnie nie ustalono stopnia upośledzenia (napewno nie jest up.głębokie).W dokumentach z PPP ma wpis " upośledzenie umiarkowane/znaczny".Psycholog powiedziała,że to dlatego iż Mati nie mówi  :( .Niestety nie był przebadany w PPP, "bo sie nie dał" (choć w innym ośrodku nie mieli problemów aby Matiego przebadać - ciekawe co  ;) )
Dziekuje za linki  :)
Pozdrawiam

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 05, 2007, 11:18:22 am »
Właśnie pracujemy z Alą nad tabliczką mnożenia.
Wspomagamy się liczydłem, klockami lego,  świetną grą Granny "2 razy 2"

Zasady gry:

Gra zawiera 72 kartoniki. Każdy kartonik ma namalowany na spodzie znak mnożenia * lub znak równości =. Gracze kolejno odkrywają po 2 kartoniki - jeden ze znakiem mnożenia drugi ze znakiem równości. Jeżeli odkryte kartoniki są zapisem prawidłowego działania, gracz zabiera je dla siebie. Kartoniki, które nie stanowią zapisu działania odkłada na miejsce, w którym leżały poprzednio.  

Natomiast my bawimy się tak, że zapamiętujemy wyniki mnożenia dzięki oryginalnym pięknym, niepowtarzalnym wzorom na kartonikach. Każe działanie i wynik mają swój własny , łatwy do zapamiętania wzór.

Inne zalety gry:

Uczy od niechcenia tabliczki mnożenia.
Rozwija pamięć wzrokową.
Ćwiczy koncentrację.
Jest wesoła i dynamiczna, może więc stanowić doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.

Według tych wskazówek grę w zasadzie można wykonać samemu :D

Dodatkowo uczyąc tabliczki mnożenia można skorzystać z zabawy podajej w "Zabawach Fundamentalnych".

Mam nadzieję, że uda mi się czytelnie przedstawić reguły zabawy.
Otóż chcąć nauczyć dziecko ile to jest np. 4 razy 3 rysujemy cztery linie poziome
4
-----------------------------

następnie trzy pionowe
3

I    I    I
I    I    I
I    I    I
I    I    I
I    I    I
I    I    I
I    I    I
I    I    I
I    I    I

Wychodzi nam taka "kratka":
4 razy 3
----I----I----I-------------------

W miejscach przecięcia rysujemy kropki i liczymy je.
Ile wyszło ?
12! :D

Offline aga.rk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 06, 2007, 11:38:56 am »
Prościutka do wykonania gra, która może się przydać w wielu sytuacjach:
Na kartce A3 rysujemy lub naklejamy kółka - mniej więcej wielkości kapsla (i już mamy zajęcie dla dziecka na co najmniej pół godziny... :P) Kółka łączymy liniami prostymi (żeby wyszło coś takiego:

Zasada jest prosta: rzucamy kostką i przesuwamy się w dowolnym kierunku po polach. Reszta zależy od wariantu gry.
1. Dzieci wybierają 3 - literowe słowa i rysują do nich obrazki, potem się nimi wymieniają. Na planszy kładzie się literki, z których składają się wyrazy, zadaniem dziecka jest jak najszybsze zebranie wszystkich literek aby podpisać swój obrazek.
2. Na planszy na wyznaconych polach leżą karty z zadaniami - i tu już pełna dowolność, w sumie tą grą można ćwiczyć wszystko co akurat jest potrzebne. Dziecko kiedy trafi na pole z kartą musi wykonać zadanie, wygrywa ten, ko zbierze najwięcej kart.
Oczywiście można modyfikować, np. dodać zbijanie albo zrobić tyle kolorów kart, ilu uczestników i zadaniem dziecka jest zebrać karty tylko swojego koloru. Udanej zabawy! :)
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 06, 2007, 05:06:07 pm »
I to jest świetne, bo można dowolnie dostosować do danego dziecka.  :ok:

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 06, 2007, 06:12:10 pm »
Aga, pomysł świetny! :ok:

Offline aga.rk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 06, 2007, 09:21:43 pm »
Ja tylko zaadaptowałam pomysł wychowawczyni z Lublina, ale bardzo się cieszę, że Wam się podoba :) Przynajmniej jeden jedyny raz udało mi się coś dodać, a nie tylko korzystać  Waszych zasobów :)
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 08, 2007, 03:10:26 pm »
Oprócz gry "Wielkie Zakupy" lubimy grać w "Chińczyka", którego zmodyfikowałam do wspomagania Moniki.
Na polach, po których poruszają się pionki - są naklejone cyferki. Do nich jest odnośnik do własnych kart dodatkowych.
Np. cyferka 3 - odsyła do karty-a na niej napisane jest m.in.:

napisz 3 wyrazy na literkę "sz"
inna karta zawiera- poćwicz równowagę przy muzykoterapii, puść 5x baniek mydlanych, zaśpiewaj wybraną piosenkę, powiedz wiersz o ojcu itd.....

Przednia zabawa połączona ze stymualcją  :D

Offline rysa

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 02, 2007, 11:49:31 pm »
Jeśli chodzi o tabliczkę mnożenia, to zamierzam kupić:

Karty matematyczne "Tabliczka mnożenia"

Mamy karty do dodawania i odejmowania, i moje dziecko bardzo je lubi.
Problem w tym, że grając w karty dodaje w pamięci a jak ma działanie w szkolnych ćwiczeniach, to liczy... na palcach :shock:
Pozdrawiam
Aska

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 02, 2007, 11:56:45 pm »
rysa
Myślę,że warto podzielić się również informacją ,jako gotową pomocą edukacyjną
do nauki matematyki,tutaj w wątku.
http://forum.darzycia.pl/topic,1372.htm
Umiem liczyć!

Tu jest kącik zrób to sam  ;)

Offline rysa

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 03, 2007, 01:23:22 pm »
Gaga, te karty do dodawania i odejmowania też tam kupiłam:

Karty matematyczne "Dodawanie i odejmowanie"

Natomiast "ściągnęłam" pomysł z "Nowej szkoły" i zrobiłam podobne bingo:

Bingo - dodawanie i odejmowanie

Może dzięki temu moje dziecko nauczy się liczyć w pamięci?  :roll:
Pozdrawiam
Aska

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 18, 2007, 11:36:13 pm »
Dodam i tutaj,jako inspiracje do zabawy i pomocy edukacyjnych  :D
Z wątku:
Zabawki i rozwój dziecka

Zabawa z dzieckiem
http://www.maluchy.pl/zabawy/

Towarzyskie
Edukacyjne
Twórcze
Ruchowe

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 10, 2007, 12:34:24 pm »
Zabawka edukacyjna "Ubierz misia"

Podczas zabawy można wiele się nauczyć. Niejednemu maluchowi sztuka zawiązywania sznurowadeł na własnych butach wydaje się być nie do opanowania. Przekonajcie się, że to nic trudnego! Zróbcie razem misia, który pomoże wam rozwiązać ten problem.

Potrzebne Ci będą:

* Tektura,
    * nożyczki,
    * klej,
    * ołówek,
    * kolorowe kredki lub pisaki,
    * kolorowe sznurki lub tasiemki (co najmniej 7) o długości 25 - 30 cm,
    * dziurkacz biurowy.

Wykonanie:

1. Wydrukuj misia wraz z ubrankami. (jeśli wolisz narysować własną postać - zrób to na twardej tekturze).
2. Wydrukowane kartki dokładnie przyklej do tektury. Zanim wytniesz wszystkie elementy - pokoloruj je.
3. Za pomocą dziurkacza zrób otworki w miejscach zaznaczonych kółkami. Kiedy wszystko będzie gotowe - można zacząć się bawić - przywiązywać ubranka do postaci misia za pomocą sznurowadeł lub tasiemek.

szablon - ubranka

szablon - miś

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 05, 2008, 11:35:37 am »
Tania pomoc edukacyjna - ćwiczenie chwytu pęsetkowego.
Jak ćwiczy Monika ....

Sonia

W ramach ferii Monia ćwiczyła w zabawie chwyt pęsetkowy zwijając w kółeczka kolorową pociętą wcześniej bibułę.
dziś pokazała mi efekt tej zabawy  :D

a wszystko przy muzyce  ::skrzypi

te kuleczki też liczy i zapisuje cyframi.

Niby nic, a świadczy przecież o tym, że ma wyobraźnię co zrobić z ćwiczeń by nie posło na marne  ;)
poskręcane kółeczka tej bibuły-nakleiła na papier i zeskanowała, potem  dała do przeźroczystej koszulki i w "segregatorek skarbów".

w jednej zabawie ma:
ćwiczenia chwytu pęsetkowego,
naukę liczenia i zapisywanie cyfr,
umięjętnosć cięcia nożyczkami,
klejenie
ćwiczenia wyobraźni

a to wszystko daje radość i rozwój.

Zródło
» Moniczka z zD- inkubator, przedszkole, szkoła, integracja

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 02, 2008, 08:49:04 pm »
Maty edukacyjne,dość drogie,ale dla zręcznej mamy,
nie będzie problemu z uszyciem.
http://dzieciaczek.abc24.pl/default.asp?kat=23919

Mata edukacyjna - Misiu wykonana jest z różnych struktur materiału
http://dzieciaczek.abc24.pl/zdjecie_full.asp?id=348672

Offline tirana

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Pomysłowe pomoce edukacyjne :-)
« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 30, 2010, 08:14:00 am »
Witam, bardzo dawno nie zaglądałam na forum a i teraz przygnałam w potrzebie mając w pamięci Waszą kreatywność.
Może miałybyście pomysł jak zrobić piłkę lekarską lub coś w ten deseń co dzieci będą mogły pchać, ciągnąć, przenosić?
Szukam wszelkich pomysłów na stymulację autystów w wieku przedszkolnym w ramach zajęć ruchowych. Postanowiłyśmy się jako mamy skrzyknąć i coś fajnego podziałać dla naszych dzieciaków.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 30, 2010, 12:23:05 pm »
Tirana zerknij tutaj do wątku:
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=6227.0
Sala doświadczania świata

http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=6783.0
Niepowtarzalne zabawki

Może coś zainspiruje Ciebie ?

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 30, 2010, 07:05:33 pm »
Witam,
Co do piłki lekarskiej - raczej nie zrobisz jej sama.
Ale gdybyś określiła, co chcesz osiagnąć z dziećmi, dzięki ćwiczeniom z taką piłka, może znalazłby się sposób na wykonanie pomocy terapeutycznej. :D

Póki co polecam wykonanie bardzo kolorowego worka  i napełnienie go do połowy ryżem lub grochem. Można go ciągnąć, rzucać nim, leżeć na nim, chodzić po nim, czołgać się z nim, schować się pod niego itd.

Tutaj jest coś podobnego, choć nie musi być taki wyprofilowany.

Pozdrawiam

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach