Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Hipnoza  (Przeczytany 7199 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Hipnoza
« dnia: Czerwiec 30, 2005, 04:16:24 pm »
Co się dzieje w głowie pod wpływem hipnozy?

Hipnoza pomaga ludzkiemu mózgowi rozwiązywać problemy, z którymi nie radzi on sobie na jawie - odkryli psychiatrzy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zbadali oni, w jaki sposób nasz mózg reaguje na hipnozę.

Kiedy mamy do rozwiązania jakieś zadanie, w naszym mózgu uruchamiają się rejony odpowiedzialne za jego wykonanie.
Naukowcy znają już większość z nich, ale nie potrafią jeszcze określić wszystkich ścieżek, którymi wędrują w naszej głowie sygnały nerwowe. Jedną z największych zagadek pozostaje działanie siły sugestii. Dowiedziono, że hipnoza działa - jest dziś uznanym narzędziem pracy psychoterapeutów. Jednak jak to się dzieje, że nasz zahipnotyzowany mózg daje się tak łatwo oszukać? Do rozwiązania tej zagadki przybliża nas odkrycie amerykańskich psychiatrów.

Widzimy niebieski, mówimy: czerwony

Uczeni postanowili wykorzystać do badań jedną z cech ludzkiego mózgu zwaną efektem Stroopa. Pojawia się on, gdy musimy szybko podać kolor widzianego na ekranie wyrazu. Wydaje się to banalne, ale problem w tym, że wyrazami są słowa oznaczające kolory, np. niebieski, czerwony, żółty. Świetnie radzimy sobie, gdy znaczenie wyrazu oraz czcionka, którą go napisano, są identyczne, np. wyraz "czerwony" piszemy czerwonym kolorem. Ale gdy to samo słowo napiszemy np. niebieskim długopisem, wtedy nasz mózg na chwilę głupieje. Niezgodność koloru ze znaczeniem słowa opóźnia jego reakcję, w rezultacie wolniej wykonujemy zadanie i częściej się mylimy.

Dlaczego? Bo czytanie jest procesem w dużej mierze zautomatyzowanym. Kiedy czytamy, nie umiemy się powstrzymać od mimowolnego przyznawania znaczenia widzianemu słowu. Dlatego nie potrafimy natychmiast określić koloru widzianego słowa. Ten konflikt opisany po raz pierwszy przez Ridleya Stroopa jest jednym z najsilniej zakorzenionych zjawisk zachodzących w naszym mózgu, jakie są znane naukowcom. Nowojorscy badacze postanowili sprawdzić, czy da się go usunąć za pomocą hipnozy.

Raz, dwa, trzy i nie umiesz czytać

Do badań wybrano 16 osób w wieku 20-35 lat wyselekcjonowanych spośród stu chętnych. Wszystkie prawidłowo rozpoznawały barwy. Podzielono je na dwie grupy - w każdej po cztery kobiety i czterech mężczyzn. Pierwsza grupa składała się z ludzi podatnych na hipnozę (w testach osiągnęli wynik dziesięć na 11 prób), druga z bardziej opornych (dwa-trzy udane seanse hipnotyczne na 11 prób).

Uczestników poinformowano, że wezmą udział w komputerowej grze. Połowę z nich, tę z pierwszej grupy, wprowadzono w stan głębokiej hipnozy. Wtedy prowadzący podali im następującą instrukcję: "Za każdym razem, gdy usłyszysz mój głos, uświadomisz sobie, że wkrótce na ekranie pojawią się pozbawione znaczenia symbole. Będą wyglądały jak litery nieznanego ci alfabetu i nie będziesz się starał przypisać im żadnego znaczenia. Te nonsensy będą napisane w jednym z następujących kolorów: czerwonym, niebieskim, zielonym lub żółtym. Twoim zadaniem będzie szybkie naciśnięcie guzika w kolorze odpowiadającym kolorowi liter na ekranie. Zobaczysz, że będziesz potrafił grać łatwo i bez wysiłku. Gdy tylko dźwięk z głośników ucichnie, odprężysz się i znów staniesz się sobą - umiejącym czytać".

Powyższa wskazówka to tzw. sugestia posthipnotyczna. Dotyczy ona wykonania określonej czynności, którą osoba zahipnotyzowana realizuje już po przebudzeniu, a więc w stanie pełnej świadomości. Zazwyczaj jednak nie pamięta tej sugestii, ponieważ ma częściową lub całkowitą amnezję. Tak było i tym razem. Osobom wybudzonym wydawano następnie przez interkom polecenia związane z wykonaniem zadania sprawdzającego działanie efektu Stroopa. Reszta uczestników, której nie poddano głębokiej hipnozie, czytała te same polecenia na ekranie monitora. Wszystkim osobom mierzono aktywność mózgu - za pomocą rezonansu magnetycznego oraz rejestrując zmiany potencjału elektrycznego neuronów.

Co się dzieje w mózgu?

Hipnoza poskutkowała i zniosła działanie efektu Stroopa - ogłosili zadowoleni badacze. Osoby z pierwszej grupy znacznie szybciej niż te z drugiej naciskały klawisze, popełniały też mniej błędów. W jaki sposób działała sugestia hipnotyczna? "Sprawiła, że mózg koncentrował się tylko na jednej rzeczy, w tym wypadku na kolorze oglądanego wyrazu" - wyjaśniają uczeni w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Pod wpływem sugestii wyłączony został rejon mózgu zwany przednią częścią kory obręczy odpowiedzialny między innymi za rozwiązywanie konfliktów. Inaczej pracowała też kora potyliczna przetwarzająca wrażenia wzrokowe. Od niej prawdopodobnie wszystko się zaczyna - przypuszczają uczeni. Sądzą, że podczas hipnozy osłabiono czułość kory wzrokowej, w związku z tym nie reagowała ona na widziane przez uczestnika badań słowa.

Co ciekawe, dokładnie te same rejony mózgu - jak pokazały wcześniejsze badania - są aktywne, kiedy za pomocą placebo znosimy ból u pacjenta. Placebo to rodzaj autosugestii - wierzymy, że podana przez lekarza substancja zadziała i ta wiara przynosi skutek.

- Odkrycie, co w naszej głowie poddaje się działaniu sugestywnemu, obojętne, czy hipnotyzera, czy lekarza, przede wszystkim umożliwi nam dalsze badania nad fenomenem placebo. Rzuca także więcej światła na sposób, w jaki hipnoza modyfikuje pracę mózgu - mówi Amir Raz, główny autor badań.
Margit Kossobudzka
zródło
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Hipnoza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2008, 12:07:19 am »
Hipnoza zmienia mózgNa temat skuteczności oraz podstaw naukowych hipnoterapii powiedziano i napisano bardzo dużo. Dość powiedzieć, że wcale nie tak rzadko wykorzystuje się ją w leczeniu bólu, lęku czy fobii.


Krytycy twierdzą, że hipnoza nie jest zmienionym stanem świadomości, ale posuniętą do granic możliwości uległością. Badacze z Instytutu Nauki Weizmanna w Rehovot zauważyli jednak, że sugestia hipnotyczna pozostawia w mózgu rzeczywisty ślad.

Naukowcy przyglądali się skanom mózgu osób, które w wyniku zabiegów eksperymentalnych miały zapomnieć o pewnych wydarzeniach z przeszłości. Ujawnili obszary mózgu, na które wpłynęła hipnoza. Neurolodzy uważają, że ich spostrzeżenia dotyczące blokowania i przywoływania wspomnień pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy leżące u podłoża pewnych postaci amnezji oraz procesy, dzięki którym pozbywamy się śladów wydarzeń, o których wolimy nie pamiętać (Neuron).

Zespół profesora Yadina Dudaia podzielił wolontariuszy na dwie grupy (osób podatnych i odpornych na sugestię hipnotyczną). Na początku eksperymentu wszyscy oglądali film dokumentalny, na którym uwieczniono jeden dzień z życia młodej kobiety.

Tydzień później badanych umieszczano w skanerze i wprowadzano w trans hipnotyczny. Nakazywano im zapomnieć o filmie, podając jednocześnie wskazówkę, dzięki której możliwe było odzyskanie wspomnienia.

Po wybudzeniu naukowcy sondowali, co pamiętają wolontariusze. Potem wypowiadali magiczną formułę przywracającą wspomnienie filmu i ponownie zadawali te same pytania.

Okazało się, że osoby podatne na sugestię pamiętały mniej od uodpornionych na jej działanie. Analiza wyników badań obrazowych ujawniła istotne różnice między tymi dwoma grupami w obszarze potylicznym, skroniowym oraz przedczołowym. Podczas tłumienia wspomnień uaktywniał się pewien region w korze czołowej. Wg naukowców, nie pozwala on innym rejonom na przywoływanie wurugowanego wspomnienia.

Zastrzegają oni jednak stanowczo, że nie mogą gwarantować, że hipnoza działa w innych okolicznościach. Na pewno jest skuteczna w stworzonej przez nich sytuacji.

interia
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach