Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Pomóżmy niepełnosprawnej sportsmence  (Przeczytany 4290 razy)

Offline Ulka

  • User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
  • *******
  • Wiadomości: 10988
Pomóżmy niepełnosprawnej sportsmence
« dnia: Maj 15, 2005, 12:13:26 pm »
Pomóżmy niepełnosprawnej sportsmence

   Alicja Katarzyńska

Alicja Szuta, niepełnosprawna srebrna i złota medalistka mistrzostw Europy w tenisie stołowym marzy o nowym wózku inwalidzkim. Dotąd wszystkie trofea zdobyła, jeżdżąc starym wózkiem za 600 zł. Instytucje, do których zwracała się o zamianę lub kupno lepszego - odmówiły

Alicja Szuta w tenisa stołowego gra od 28 lat. Pierwsze dziesięć lat grała na stojąco, potem postępujące zwyrodnienie kręgosłupa po przebytej w dzieciństwie chorobie Heine-Medina zmusiło ją do przesiadki na wózek inwalidzki. To nie załamało sportsmenki, gra w kadrze polskiej osób niepełnosprawnych. Jej ostatnie osiągnięcie to złoty i srebrny medal w 2001 roku we Frankfurcie na mistrzostwach Europy.

- Marzę o lekkim aluminiowym wózku, który grałby razem ze mną na zawodach - mówi Alicja Szuta z Rumi, która gra w kadrze narodowej tenisa stołowego osób niepełnosprawnych.

Barbara Rompa z klubu sportowego Start w Gdańsku, do którego należy zawodniczka, twierdzi, że Alicja jest jedną z najlepszych w Polsce tenisistek na wózku.

- Powinna mieć warunki do skutecznej walki o medale. Teraz jeździ na starym, rozklekotanym wózku, na którym wstyd pokazać się na zagranicznych zawodach - opowiada Rompa.

W Starcie dowiedzieliśmy się, że klubowe fundusze idą przede wszystkim na wyjazdy na zawody, sprzęt czy dresy. - Nie mamy możliwości, aby jej pomóc - powiedział "Gazecie" Dariusz Lamparski wiceprezes Startu.

Także pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia nie wymieni sportsmence starego wózka na lepszy.

- Refundację sprzętu bardzo precyzyjnie określa rozporządzenie ministra zdrowia - tłumaczy Jadwiga Styczeń rzecznik ubezpieczonych z gdańskiego Funduszu. - Lekki wózek aluminiowy z systemem do demontażu kół przysługuje tylko osobom czynnym zawodowo, do których sportowcy się nie zaliczają. Pani Alicja nie pracuje zawodowo, a więc nie możemy przyznać takiego wózka.

Zadzwoniliśmy do kilku instytucji i udało nam się znaleźć osobę, która zadeklarowała pomoc sportsmence.

- Dobrze, że poinformowaliście mnie o tym problemie, bo znam kilka stowarzyszeń, które na pewno pomogą pani Alicji - powiedział Marek Penczyn inspektor referatu ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miejskiego w Gdyni, także niepełnosprawny sportowiec. - Zaczynam już do nich dzwonić.Beata Zwara pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych

Urząd Miejski w Gdynia:

Takie osoby powinny być promowane, są wzorem nie tylko dla niepełnosprawnych. Pomoc dla nich jest prosta - doposażyć w dobry sprzęt, żeby mogły być samodzielne. Żyć, pracować, uprawiać sport, marzyć jak zdrowy człowiek. Ile środków inwestuje się w olimpiady zdrowych sportowców? Nie ma kłopotów ze znalezieniem sponsorów, a niepełnosprawni muszą dobijać się o wszystko sami. Pani Alicja jest na to koronnym dowodem.

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,2705451.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach