Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Sztuczne serce  (Przeczytany 5501 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Sztuczne serce
« dnia: Kwiecień 12, 2005, 12:40:11 am »
Religa: Na polskie sztuczne serce potrzeba 30 mln zł

 Dalsze prace nad polskim sztucznym sercem będą w tym roku priorytetem działania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu, a na ich zakończenie potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł - poinformował założyciel Fundacji, prof. Zbigniew Religa.

W poniedziałek, podczas wspólnego posiedzenia Zgromadzenia Fundatorów oraz Rady Fundacji, ta jedyna w Polsce niepubliczna placówka naukowo-badawcza podsumowała swoją działalność w ubiegłym roku i przedstawiła zamierzenia na najbliższą przyszłość.

"Absolutnym priorytetem pozostaje implantowalne sztuczne serce. To supernowoczesna technologia, a to oznacza, że potrzebne są również bardzo duże pieniądze, na dziś jest to kwota rzędu 30 mln zł" - powiedział dziennikarzom profesor.

Dodał, że zgromadzenie takich funduszy pozwoliłoby zarówno na prowadzenie dalszych prac badawczych, jak i na wszechstronne przetestowanie wynalazku oraz przygotowanie pierwszego egzemplarza sztucznego serca do użytku klinicznego.

"Szacujemy, że jeśli zapewnione zostanie finansowanie, w ciągu maksymalnie 3-4 lat prace mogą zostać zakończone. Zajmujący się tym zespół wiele rozwiązań już ma i wie w jakim kierunku iść. Zasadniczy kierunek rozwiązań technicznych jest nam znany już od dawna" - podkreślił Religa.

Jego zdaniem, pozytywne zakończenie prac nad polskim sztucznym sercem, całkowicie implantowalnym, czyli takim, z którym pacjent mógłby normalnie żyć, może oznaczać zauważalny sukces Polski na arenie międzynarodowej.

"Potwierdzeniem znaczenia i oryginalności naszych rozwiązań w tej dziedzinie jest ubiegłoroczne Grand Prix na wystawie wynalazczości w Brukseli, przyznane za projekt implantowalnej pneumatycznej komory wspomagania serca, pokrytej tytanem" - przypomniał profesor. "To oryginalny, pierwszy na świecie taki patent, który opracowaliśmy wspólnie z ośrodkami w Krakowie i Wiedniu" - dodał.

Oryginalność nagrodzonej komory polega na tym, że udało się pokryć tytanem również jej ruchome części, tzw. membranę. Tytan ma tę zaletę, że jest "biozgodny", czyli nie szkodzi żywej tkance, co jest szczególnie istotne po wszczepieniu komory do ciała pacjenta.

W pełni implantowalne sztuczne serce, nad którym pracują specjaliści z FRK, ma pozwolić korzystającemu z niego pacjentowi na prowadzenie normalnego życia. Chodzi o to, aby chory nie był już skazany na leżenie w łóżku i uzależnienie od aparatury.

W zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii opracowano wcześniej m.in. stosowaną już w Polsce i za granicą pozaustrojową pompę wspomagania serca. Jej zastosowanie daje sercu pacjenta czas na regenerację lub pozwala czekać na przeszczep, jeśli jego serca nie da się już uratować. Wiąże się to jednak z pobytem w szpitalu w związku z koniecznością stałego podłączenia do aparatury.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Sztuczne serce
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2006, 04:25:46 am »
Informacje o Polskim Sztucznym Sercu:

www.polskieserce.pl

O polskim sercu


Cytuj
W jednym z wywiadów profesor Zbigniew Religa wspomina, umierających na stole operacyjnym pacjentów, dla których ratunkiem mógł być jedynie przeszczep serca.
Niestety, z powodu braku dawców, niewielu pacjentów może liczyć na transplantację, stąd też pomysł powołania do życia Fundacji, której celem jest badanie najnowocześniejszych metod ratowania życia gdy zagrożone jest serce.
Celem końcowym ma być zbudowanie całkowicie implantowalnego polskiego sztucznego serca.

Choć trudno w to uwierzyć Instytut Protez Serca działający w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu jest jednym z zaledwie kilkunastu na świecie, gdzie prowadzi się tego typu badania.



www.sztuczneserce.pl

Cytuj
Ze względu na prowadzony tryb życia i sposób odżywiania oraz możliwość wystąpienia powikłań pogrypowych każdemu z nas może przydarzyć się nieodwracalna niewydolność mięśnia sercowego. Wówczas jedynym ratunkiem staje się transplantacja. Niestety tylko co 10 pacjent ma na nią szansę ( brak dawców ). Pozostali muszą umrzeć. Jedynym wyjściem może być jak najszybsze wdrożenie do praktyki klinicznej w pełni implantowalnego sztucznego serca...

więcej : Program budowy Polskiego Sztucznego Serca


Misja programu:

Cytuj
- Implantacja lub przeszczep serca niezbędne są w przypadku całkowitej jego niewydolności. Aż w 70%-80% przyczyną tego stanu rzeczy są powikłania po zapaleniu płuc, grypie, anginie, na co może być narażony każdy z nas bez względu na płeć i wiek.

- W Polsce ok. 3,5 - 4 tyś. osób rocznie kwalifikuje się do transplantacji serca. Serce od naturalnego dawcy otrzymuje tylko 1 osoba na 10 chorych. Statystycznie codziennie umiera w Polskich szpitalach 9 z 10 osób potrzebujących pomocy.

- POLSKIE SZTUCZNE SERCE jest szczytowym osiągnięciem polskiej nauki na najwyższym, światowym poziomie technologicznym. Jest całkowicie implantowalnym urządzeniem wielkości pomarańczy, zasilanym mikroskopijnym akumulatorkiem, doładowywanym indukcyjne poprzez skórę (bezprzewodowo) z zasilacza wielkości pagera noszonego przy pasku. Umożliwi tysiącom pacjentów powrót do normalnego życia, z pracą zawodową, uprawianiem rekreacji i podróżowaniem włącznie.

Twórcy i Partnerzy Programu Budowy POLSKIEGO SZTUCZNEGO SERCA dostrzegając jego wagę, znaczenie i prestiż traktują go jako narodowy program, a jego realizację jako najważniejszą misję społeczną w najbliższym dziesięcioleciu. Jej główne cele to:

1. W możliwie najkrótszym czasie pozyskanie 25mln. PLN i doprowadzenie do rozpoczęcia seryjnej produkcji sztucznych serc. Polskie Serce będzie miało cenę eksportową znacznie niższą od urządzeń konkurencyjnych na rynkach międzynarodowych. Dochód z eksportu pozwoli na obniżenie ceny dla polskich szpitali co umożliwi powszechną dostępność dla wszystkich chorych w Polsce.

2. Jako profilaktykę zdrowotną promowanie aktywnego, zdrowego trybu życia, racjonalnego odżywiania się i uprawiania sportów. W znacznym stopniu zwiększa to ogólny stan zdrowia i naturalną odporność organizmu, w konsekwencji zmniejsza podatność na infekcje będące częstą przyczyną powikłań w postaci niewydolności mięśnia sercowego.


Prezentacja Power Point - Od wspomagania serca dla ratowania życia do życia ze sztucznym sercem

http://www.sztuczneserce.pl/pytania.html


Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu:
http://www.frk.pl/

 
JAK POMÓC?
kliknij na serce

wątek kliknij na serce na Darze Życia


Inne formy pomocy:
Konto Inteligo Karta Visa Electron z Sercem
odlicz 1 % podatku
"Chleb dla serca" - lista piekarń

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Sztuczne serce
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2006, 04:28:15 am »
"SERCE MASZ TYLKO JEDNO"
Program Budowy POLSKIEGO SZTUCZNEGO SERCA


Audycja TV:
18 marca 2006 r. (sobota) TVP1

http://www.sztuczneserce.pl/sercemasztylkojedno.html

EMISJA:

TVP1, 18 marca 2006, ok. godz.:
13.35 - ok. 17 min.,
15.30 - ok. 15 min.,
16.20 - ok. 23 min.,
18.10 (w programie Show Express)
22.10 - ok. 30 min., finał

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Sztuczne serce
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2007, 03:25:39 pm »
Całkowicie wszczepialne polskie sztuczne serce za 5 lat

Powstanie za około 5 lat gotowego do badań klinicznych całkowicie wszczepialnego polskiego sztucznego serca ma być efektem przyjętego w marcu rządowego programu "Polskie Sztuczne Serce".
Na realizację projektu budżet państwa zaplanował 30 mln zł, jednak polskie placówki naukowe zainteresowane projektem wciąż czekają na rozporządzenia wykonawcze, aby program mógł ruszyć.

Nad stworzeniem polskiego sztucznego serca od lat pracuje zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii. Jak podkreślano podczas posiedzenia zgromadzenia fundatorów i rady fundacji w Zabrzu, placówka ta liczy na rolę koordynatora prac nad sztucznym sercem.

"Z racji największego doświadczenia jesteśmy predestynowani do tej roli. Program podzielono na 29 zadań. Pieniądze na ich zrealizowanie mają trafiać nie do fundacji, ale do instytucji, które je będą realizować" - powiedział PAP dyrektor FRK Jan Sarna. Dodał, że rządowy program to ogromne osiągnięcie i szansa dla Polski zmierzenia się ze światową czołówką w tej dziedzinie. W tej chwili całkowicie wszczepialne sztuczne serce opracowali jedynie Amerykanie, którzy wkraczają właśnie w etap aplikowania go ludziom. Prace prowadzą też Japończycy i kraje europejskie.

"Polska na pewno do tej czołówki się zalicza, a nakłady z programu rządowego umożliwią przekroczenie masy krytycznej, aby projekt był celowy" - dodał kierownik Pracowni Sztucznego Serca zabrzańskiej fundacji inż. Roman Kustosz.

W ramach programu mają powstać trzy nowoczesne protezy serca: krótkoterminowa, zapewniająca wspomaganie niewydolnego serca przez czas od tygodnia do kilku miesięcy, średniookresowa- częściowo wszczepialna z napędem zewnętrznym, wspomagająca serce poza szpitalem przez czas od miesiąca do 2-3 lat oraz długookresowa, całkowicie wszczepialna, zapewniająca wspomaganie serca przez nieograniczony czas trwania terapii. W realizację tego celu zaangażowanych ma być przynajmniej 20 ośrodków z całej Polski - od uczelni technicznych po szpitale.

Podczas posiedzenia powołano też nowego przewodniczącego rady fundacji. Przez wiele lat, od początku istnienia fundacji był nim założyciel FRK prof. Zbigniew Religa, ale zrezygnował z funkcji z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. W czwartek wakat po Relidze objął prof. Andrzej Karbownik - dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo w rządzie Jerzego Buzka. LUN

PAP - Nauka w Polsce

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Sztuczne serce
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2008, 10:26:59 am »
Serce wielkości pomarańczy

Gość Niedzielny

Krzysztof Maciejczyk, dziennikarz naukowy

Uczeni z Zabrza jako pierwsi na świecie są o krok od zbudowania sztucznego serca produkowanego seryjnie

Wiek i płeć nie mają znaczenia. Przeszczep serca może być potrzebny każdemu z nas. Dawców jest zawsze za mało i wydaje się, że tylko budowa sztucznego serca rozwiąże problem.


Zbudować sztuczne serce nie jest prosto. Wielkość organu musi być porównywalna z wielkością serca prawdziwego, bo tylko wtedy daje niezależność i pełną mobilność osobom po przeszczepie. Nie może też być zbyt ciężki ani potrzebować dużej ilości energii do zasilania. W końcu musi być bezawaryjny, a żywy organizm musi go "zaakceptować". Prace nad sztucznym sercem trwają w kilku ośrodkach na całym świecie. Jednym z bardziej znaczących jest ośrodek, który prowadzi Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza.

Komu potrzebne?

Przeszczep serca niezbędny jest w przypadku całkowitej jego niewydolności.

Nie jest jednak tak, że problem ten dotyczy jedynie osób starszych czy cierpiących na schorzenia serca od wielu lat. Bardzo często przyczyną dużych kłopotów są powikłania po zapaleniu płuc, grypie lub anginie. Wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy wykształcenie nie grają żadnej roli. Na nieodwracalną niewydolność serca na pewno może jednak mieć wpływ niewłaściwy tryb życia czy odżywiania. Każdy jest więc podobnie narażony, a wtedy jedynym ratunkiem pozostaje transplantacja. Bijące serce pobierane jest od dawcy (najczęściej ofiary wypadku), u którego stwierdzono śmierć mózgową. "Żywych" serc nie wystarczy jednak dla wszystkich potrzebujących. Pojawia się wiele problemów. By serce mogło być przeszczepione, trzeba spełnić cały szereg rygorystycznych wymogów medycznych. Na to nakładają się problemy natury pozanaukowej. Wielu ludzi nie chce, by serce osoby dla nich bliskiej "żyło w innym ciele". By to zmienić, a także uczulić osoby problemowi transplantacji obojętne, prowadzi się kampanie społeczne. Zdarza się też, że członkowie niektórych związków wyznaniowych nie godzą się na to, by pobierać czy przeszczepiać im organy. Nawet jednak gdyby tych wszystkich problemów nie było, "żywe serca" byłyby i tak towarem deficytowym. Dlatego też od jakiegoś już czasu szuka się alternatywnych rozwiązań.

Sztuczne lepsze

Obecnie dzięki rozwojowi techniki i wieloletnim pracom w laboratoriach badawczych, naukowcy prowadzą eksperymenty z przeszczepami serca zwierzęcego. W Zabrzu i Katowicach prof. Zbigniew Religa podejmował takie próby z sercem świni. Od tego typu prób coraz częściej się jednak odchodzi. Jest zbyt wiele problemów. Badacze z USA przeprowadzili eksperyment, w którym rozpuścili komórki mięśniowe serca szczura. Pozostał sam szkielet. W miejscu wypłukanych dorosłych komórek mięśniowych uczeni umieścili młode, mające dużą zdolność do namnażania się i różnicowania. Tak "wypełnione" rusztowanie zostało zanurzone w roztworze odżywczym, a po czterech dniach takiej kąpieli nowe komórki na starym rusztowaniu zaczęły się kurczyć. Po kolejnych kilku dniach serce zaczęło pompować krew. To pierwszy przypadek wyhodowania w laboratorium działającego serca. Do tego jednak, by produkować takie organy dla ludzi, jest jeszcze bardzo daleka droga. Na razie jedynym sposobem leczenia całkowitej niewydolności serca jest przeszczep od drugiego człowieka. – Niestety, tylko co 10. pacjent ma szansę na przeszczep. Pozostali muszą umrzeć. Jedynym wyjściem może być jak najszybsze wdrożenie do praktyki klinicznej w pełni implantowalnego sztucznego serca – twierdzi prof. Zbigniew Religa, założyciel Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Dążąc do ideału...

Zespół kilkunastu naukowców – fizyków, elektroników, informatyków, lekarzy i techników, pracuje nad stworzeniem mechanicznego zastępczego serca, które mogłoby być produkowane seryjnie. Jego wprowadzenie pozwoliłoby uniknąć kłopotów, jakie wiążą się z przeszczepami zamienników biologicznych. Gdyby w Zabrzu to się udało, możliwe byłoby zaopatrzenie w nowe serce każdego potrzebującego. Prace trwają. W pełni wszczepialna pompa wspomagająca serce, zgodnie z planem powinna pojawić się do końca 2011 roku.

Stworzono już protezy, które pozwalają na krótko zabezpieczyć pacjentów. Polskie sztuczne serce istnieje więc, jak dotąd, w formie zewnętrznych komór serca, przejmujących pracę chorego organu, i już ratuje życie wielu chorym oczekującym na dawcę.

– Niedawno ratowaliśmy młodego kulturystę, u którego doszło do zmian komórkowych w mięśniu sercowym w wyniku stosowania preparatów sterydowych. Dzięki zastosowaniu naszych komór serce 19-letniego chłopaka mogło odpocząć i być poddane leczeniu farmakologicznemu. Po pięciu miesiącach wyzdrowiał i wtedy sztuczne komory mogliśmy wyszczepić. Gdyby nie nasze urządzenia, nie wiadomo, jakby się to dla niego skończyło – opowiada Roman Kustosz, z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Takich przypadków jest bardzo dużo. I choć komory zewnętrzne sprawdzają się bardzo dobrze, prace prowadzone są dalej. Chodzi o to, by całe sztuczne serce zmieściło się… w klatce piersiowej chorego. Całkowicie wszczepione sztuczne serce byłoby szczytowym osiągnięciem polskiej nauki na najwyższym, światowym poziomie technologicznym. Stworzony jest już jego prototyp. To urządzenie wielkości pomarańczy, zasilane mikroskopijnym akumulatorkiem, doładowywanym indukcyjnie przez skórę (bezprzewodowo) z zasilacza wielkości telefonu komórkowego noszonego przy pasku. Zbudowane jest z tworzywa sztucznego zwanego poliuretanem i tytanu. Waży około 600 gramów. Jego seryjna produkcja wymaga spełnienia wielu formalności. Należy m.in. opracować i wykonać linię technologiczną, wyprodukować partię informacyjną, czy wykonać badania kontrolne według wymogów i standardów Unii Europejskiej.

Światowa renoma

Osiągnięcia zabrzańskiej fundacji doceniane są na całym świecie. Dzięki niej Polska jest jednym z czterech przodujących krajów na świecie, pracujących nad nowoczesnymi konstrukcjami zmierzającymi do ciągłego wspomagania serca. Podobne badania wykonuje się jedynie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Japonii. Polskimi protezami zainteresowane są Meksyk, Argentyna, Ukraina, a nawet Rosja. Włosi dopiero rozpoczynają badania w tym zakresie i chętnie korzystają z długoletnich doświadczeń zabrzańskiego ośrodka. – Nasze sztuczne serce może bić nie tylko w Polsce, przecież mógłby to być również prestiżowy towar eksportowy, ratujący życie mieszkańcom krajów, których nie stać na zakup serc amerykańskich czy niemieckich – mówi Roman Kustosz.

Do osiągnięcia celu, czyli wprowadzenia seryjnej produkcji w pełni implantowalnego sztucznego serca, które pracowałoby permanentnie, potrzebne są pieniądze. Projekt kosztuje około 35 mln złotych. Część finansowana jest z budżetu państwa. Reszta wpływów to darowizny od osób prywatnych i instytucji, sponsorów,  dochody z koncertów, festynów, imprez sportowych czy działalności publicystycznej i gospodarczej. Gdy polskie sztuczne serce już zabije, bez wątpienia będzie symbolem rozwoju polskiej nauki.

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Sztuczne serce
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 19, 2008, 10:33:15 am »
Pierwsze w pełni sztuczne serce

Francuscy naukowcy zaprezentowali prototyp całkowicie sztucznego serca. Urządzenie może uratować miliony osób, które obecnie umierają z powodu wad tego organu. Każdego roku choroby serca zabijają 17 milionów osób. Tysiące oczekujących na przeszczep serca umiera zanim zostaje znaleziony dawca.

Sztuczne serce zostało wynalezione przez firmę Carmat, założoną przez grupę EADS, zajmującą się przemysłem zbrojeniowym i kosmicznym. Urządzenie wyposażono w czujniki regulujące jego rytm. Są to takie same układy, jakie obecnie używane są w... samolotach do pomiaru ciśnienia powietrza i wysokości. Powinny one zareagować natychmiast, gdy posiadacz sztucznego serca będzie potrzebował szybszego przepływu krwi. Już wcześniej istniały sztuczne serca, ale żadne z nich nie było w stanie samodzielnie wybrać odpowiedniej częstotliwości pracy i musiały być ustawiane ręcznie. Francuskie urządzenie działa podobnie jak naturalne serce. W przeciwieństwie do swych poprzedników, korzysta z dwóch pomp - jednej tłoczącej krew do płuc, a drugiej do reszty ciała.

Dotychczas produkowane urządzenia miały tylko jedną pompę. Co ważne, francuskie serce wykonano z materiałów takich jak polimery czy tkanka świńska, które są obecnie wykorzystywane w kardiochirurgii.

Sztuczne serce przetestowano na razie jedynie na zwierzętach. Jego wynalazcy starają się o pozwolenie na rozpoczęcie testów klinicznych.

Koszt urządzenia szacuje się na około 150 000 euro.

Autor: Mariusz Błoński
Źródło: CNN

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Sztuczne serce
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2008, 12:40:12 pm »
Nastolatka przeżyła 118 dni bez serca

Amerykańska nastolatka przeżyła prawie cztery miesiące bez serca. Przy życiu utrzymywało ją sztuczne urządzenie pompujące krew. Dziewczyna żyła w ten sposób, aż do chwili przeszczepu prawdziwego serca - informuje Reuters.

14-letnia D'Zhana Simmons z Karoliny Południowej mówi, że początkowo wiadomość, że będzie żyła z maszyną zamiast serca była dla niej przerażająca. - Czułam się, jak bym była „podróbką” człowieka, jakbym naprawdę nie istniała – tłumaczy.

Simmons chorowała na kardiomiopatię rozstrzeniową, jej serce było osłabione i powiększone, z trudem pompowało krew. 2 lipca zostało jej przeszczepione nowe serce. Niestety, organizm dziewczyny odrzucił je. Wtedy lekarze podjęli decyzję, że podłączą ją do specjalnego urządzenia pompującego krew tak, aby Simmons mogła dojść do siebie i odzyskać siły po operacji. Dziewczyna przeżyła w ten sposób 118 dni. Jej serce w tym czasie odpoczywało i regenerowało się

Dodatkowym problemem u 14-latki była choroba nerek, w wyniku której dziewczyna musiała przejść przeszczep tego organu zaraz po drugiej transplantacji serca. Na razie pacjentka czuje się dobrze. Lekarze oceniają jednak, że istnieje ryzyko, że za kilka lat trzeba będzie wymienić również to nowe serce.

Lekarze podkreślają, że Simmons jest pierwszą tak młodą osobą, u której zastosowano podobną pompę podtrzymującą życie. Do tej pory zabieg taki przeprowadzano tylko u osób dorosłych. Niemiecki pacjent przeżył dzięki tej metodzie aż dziewięć miesięcy.

wp.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach