Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Ciekawostki techniczne/artykuły  (Przeczytany 54807 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 15, 2007, 08:37:54 pm »
14.11.2007 /TVN24
Miała już nie widzieć
PROSTO Z POLSKI


Nastoletnia Karolina odzyskała wzrok. Uważa, że pomogły jej modlitwy do Ojca Pio i msze w intencji uzdrowienia. Ale lekarze są zdania, że to efekt ich terapii...
Cytuj
Lekarze w cud nie wierzą
- Wdrożone było odpowiednie leczenie i po tym leczeniu następowała w ciągu tygodni powolna poprawa - powiedział prof. dr hab. Józef Kałużny, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Oczu Collegium Medicum w Bydgoszczy


http://forum.darzycia.pl/vp123076.htm#123076
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 20, 2007, 11:07:42 am »
Zobaczyć kolory pod palcami

Katarzyna Kolska

Są super - oceniły niewidome dzieci, kiedy pierwszy raz dostały do ręki specjalne długopisy do rysowania. Zaprojektował je dla nich Marek Jakubowski - wychowawca z Ośrodka dla dzieci niewidomych w Owińskach.

- Nie przeszkadzaj mi, bo ja koloruję - denerwował się Emil podczas zajęć rysunku. Kiedy pan Marek to usłyszał, pomyślał: "O to chodziło. Dzieciaki dostały to, czego im brakowało".

Klaudia Nowak uczy się w Ośrodku w Owińskach od 7 lat. Chodzi do szóstej klasy. Uwielbia rysować - najchętniej rzeczy z wyobraźni. W tej wyobraźni widzi na przykład samochód ze śmigłami albo kwiaty. - Najczęściej rysowałam dłutkiem albo wypisanym długopisem, a teraz mamy kredki - opowiada pochylając się nad białą kartką papieru. Kartka (papier brajlowski) musi leżeć na specjalnej podkładce. Klaudia bierze kredkę do ręki. - Narysuję dla pani ulicę i chodniki - decyduje, a ja przyglądam się, jak cierpliwie i precyzyjnie wykonuje ruchy na kartce. W prawej trzyma kredkę, lewą sprawdza, co narysowała. - Fajny wzorek wychodzi, taki delikatny - ocenia przesuwając delikatnie palcami po kartce.

Do tej pory niewidomi mieli do rysowania tylko dwa narzędzia: dłutko brajlowskie albo radełko. - Tym można robić jedynie zwykłe kreski, a dzieciaki chciały czegoś więcej - tłumaczy Marek Jakubowski. Żeby sprostać ich marzeniom, w czasie letnich wakacji zabrał się do pracy i skonstruował cztery długopisy: jeden robi podwójną, równoległą kreskę, drugi duże dziurki, trzeci ma na końcu cztery szpikulce i robi na papierze "drobną kaszkę". Dzieci mówią, że to kredki. - Kiedy po wakacjach dałem je w czasie zajęć do przetestowania, Emil powiedział mi: "a czym ja mam to zmazać" - opowiada pan Marek. I tak powstał czwarty długopis - pinezka, który pozwala zmazać narysowaną na papierze fakturę. - Dzieci podpowiadały mi pewne rozwiązania. To one zaproponowały, by w miejscu, gdzie trzyma się długopis, założyć gumkę, żeby nie ślizgały im się palce. Potem okazało się, że gumki spadają i trzeba je inaczej umocować - wspomina.

Lekcje z rysunku dla niewidomych są zajęciami dodatkowymi, choć Ośrodek w Owińskach zwracał się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by znalazły się w programie zajęć obowiązkowych. - Dzieci powinny nabyć taką umiejętność, to im pomoże w odczytywaniu różnych zadań, z jakimi potem muszą zetknąć się np. podczas rozwiązywania zadań testowych na zakończenie gimnazjum czy na maturze, gdzie pojawiają się rysunki - tłumaczy dyr. Ośrodka

Na co dzień będą mogły korzystać z "kredek" na lekcjach biologii, fizyki, matematyki, co - zdaniem nauczycieli - bardzo ubogaci zajęcia. - Dzieciaki niewidome mają swoją ekspresję i chcą ją wyrazić. Robiąc fakturę mają poczucie, jakby kolorowały swoje dzieło - mówi Marek Jakubowski.

Angelika Prymus, która marzy o tym, by w przyszłości zostać pisarką, rysuje słońce. - Ale mi wyszło, nie spodziewałam się, że tak fajnie - mówi zadowolona, podziwiając swoją pracę.

Już niedługo z długopisów będą mogły korzystać wszystkie niewidome dzieci - dyrekcja Ośrodka w Owińskach chce, by ich "kredki" trafiły do wszystkich ośrodków dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Polsce. - Nie zamierzamy na tym zarobić, chcemy zrobić im taki podarunek pod choinkę - mówi pan Marek.

Klaudia pisze na swojej kartce dedykację: "Dla pani Kasi". Angelika też. I w jednej chwili staję się właścicielką dwóch bardzo oryginalnych, kolorowych rysunków. Kolory zobaczyć można jedynie palcami.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 22, 2007, 10:41:07 am »
Rozwiązania dla niewidomych w bankowości internetowej

Prawie co trzecia z 6 mln osób niepełnosprawnych w Polsce ma kłopoty ze wzrokiem, co utrudnia korzystanie z Internetu, w tym także z serwisów bankowości internetowej. Osoby niedowidzące i niewidome, wielokrotnie skarżyły się na to, że nie mogą korzystać z usług bankowych. Na stronach internetowych serwisów dla niepełnosprawnych można znaleźć informacje np. o odsyłaniu osób niewidomych, ponieważ nie mogą one przeczytać umowy rachunku.

Banki wymagają niekiedy, powołując się na Kodeks cywilny, by osoby, które nie mogą czytać, a muszą złożyć oświadczenie woli, jakim jest podpis na umowie, oświadczenie to składały w formie aktu notarialnego. Natomiast osoby mające kłopoty ze wzrokiem podkreślają, że mogą czytać - tyle, że z użyciem alfabetu Braille'a.

Cztery lata temu, podczas konkursu "Bank dostępny" współorganizowanego przez NBP, zwracano uwagę, że badani napotykają problemy w korzystaniu z usług banku wiążące się najczęściej z dokumentami bankowymi. Wśród problemów z najwyższą liczbą wskazań była zbyt mała czcionka w dokumentach bankowych (31,2 proc.).

Nordea Bank Polska poinformował w poniedziałkowym komunikacie o udostępnieniu osobom z wadami wzroku oprogramowania umożliwiającego posługiwanie się serwisem bankowości elektronicznej za pomocą programów dźwiękowych. Wykorzystane oprogramowanie zostało przygotowane przez polską firmę z Gdyni - IVO Software, znaną z opracowania syntezatorów mowy.

Strony internetowe banku dostosowano do międzynarodowych zaleceń określających sposób przystosowania strony www do potrzeb osób niepełnosprawnych - Web Content Accessibility Guidelines (WCAG). To pozwala na korzystanie z serwisów banku przy pomocy programów udźwiękawiających.

Bank udostępnił też bezpłatnie klientom z wadami wzroku specjalistyczny program komputerowy - mówiącą ludzkim głosem przeglądarkę internetową Intelligent Web Reader. Do uruchomienia przeglądarki głosowej klient korzysta z płyty CD, otrzymywanej z banku.

Zasada działania przeglądarki posługującej się głosem jest taka, że wszystkie elementy strony internetowej banku, po wskazaniu przez użytkownika, Intelligent Web Reader odczytuje na głos. Dodatkowo odczytywana informacja jest wyświetlana dużą czcionką w specjalnym oknie w dolnej części ekranu. Treści regulaminów i komunikaty zamieszczono też w plikach audio.

Bank zapewnia, że przyjęte rozwiązanie jest równie bezpieczne, jak tradycyjny serwis transakcyjny. W ramach zabezpieczeń wprowadzono nowy rodzaj kart z jednorazowymi kodami dostępu. Niepełnosprawni użytkownicy kont bankowości elektronicznej - zamiast kart zátradycyjnie wydrukowanymi kodami - otrzymają specjalne karty z kodami drukowanymi alfabetem Braille'a. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą też korzystać z dostosowanych do ich potrzeb usług call centre.

Nordea Bank Polska podał, że zastosowane rozwiązanie jest pierwszym takim w Polsce i Europie.

PAP - Nauka w Polsce


Nordea przedstawia ofertę dla niewidomych
Cytuj

19 października 2007 r. w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie zaprezentowano rewolucyjną ofertę bankową dla osób niewidomych i słabowidzących. Nordea Bank Polska S.A., ponoć jako pierwszy bank w kraju, a nawet w Europie, wprowadził bezpłatne rozwiązania, które umożliwiają korzystanie tym osobom ze strony internetowej banku oraz serwisu transakcyjnego bankowości elektronicznej. Bank ma także w planach dostosowanie do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących swoich bankomatów.


Więcej: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21357


Strona Nordea Bank Polska:
 
www.nordea.pl

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 03, 2007, 11:26:12 pm »
Polski wynalazek ułatwi niewidomym życie

Osoby niewidome już wkrótce będą mogły bezpieczniej i pewniej poruszać się po nieznanym terenie i sprawniej załatwiać wszelkie codzienne sprawy. Umożliwi im to opracowany w Tychach wynalazek Micro Look, opierający się na telefonii komórkowej.

To przez komórkę zdalny, widzący przewodnik, wspomaga orientację w terenie, komunikację i czytanie, widząc otoczenie z poziomu okularów osoby niewidomej. Niepełnosprawni, którzy przetestowali prototyp urządzenia mówią, że daje ono poczucie niezależności.

W poniedziałek - w Międzynarodowym Dniu Niepełnosprawnych - Micro Look zaprezentowano w budynku Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jak wyjaśniają twórcy prototypu, na wynalazku mają skorzystać nie tylko ludzie niewidomi, ale też osoby o niepełnosprawności narządu ruchu. To oni mają zostać przeszkolonymi e-przewodnikami. Wynalazek da nawet unieruchomionym osobom możliwość częstego "wyjścia" z domu, chociaż tylko w sensie wirtualnym - mówią wynalazcy.

Micro Look wymyślili pracownicy konsorcjum społecznego Strefa Designu Integracji Innowacji, działającego w tyskiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Grupa specjalistów i społeczników, której patronuje poruszający się na wózku inwalidzkim śląski poseł Platformy Obywatelskiej Marek Plura, zdobyła ostatnio za Micro Look złoty medal w kategorii Young Investors oraz srebrny medal Grand Prix na Światowych Targach Wynalazczości i Nowych Technologii w Brukseli.

Jak podkreśla szef projektu Jarosław Kałuski, założenia systemu są bardzo proste - bazuje na rozwiązaniach już istniejących. To okulary z przymocowaną do nich kamerą, mikrofonem i słuchawkami. - Mamy do dyspozycji dwa telefony komórkowe z kamerami z możliwością podglądu - klasyczną e-rozmowę, przy czym jeden z tych telefonów nie jest ukierunkowany na osobę, która rozmawia, tylko w odwrotnym kierunku - pokazuje to, co jest przed tą osobą - wyjaśnił Kałuski.

Aby wszystko działało, potrzebne jest jeszcze stanowisko z komputerem, na którego ekranie widać obraz przed osobą niewidomą. Mając podgląd e-przewodnik będzie mógł podpowiadać niewidomemu, poprzez komunikaty głosowe lub sygnały wibracyjne w okularach.

Kałuski mówi, że trudno przewidzieć wszelkie możliwości wykorzystania wynalazku. Teoretycznie osoby niewidome będą mogły załatwiać różne sprawy na mieście e-przewodnikowi, który jest unieruchomiony w domu - powiedział Kałuski.

Opinie niepełnosprawnych, którzy mieli okazję zapoznać się z prototypem są bardzo pozytywne. - Uważam, że projekt jest świetny i wróżę mu świetlaną przyszłość nie tylko w Polsce. Jest bardzo ciekawy, daje niezależność - ocenia Hanna Pasterny, która testowała Micro Look.

To urządzenie pozwala poruszać się po trasach, których się nie zna, może być bardzo użyteczny w sklepach. Niewidomy może się np. dzięki e-przewodnikowi natychmiast dowiedzieć, jaka jest data ważności produktu trzymanego w ręku - wyjaśnia.

Obecnie wynalazek jest prototypem funkcjonalnym, jego twórcy przygotowują projekt, aby przedstawić go sieciom telefonii komórkowej w Europie, Parlamentowi Europejskiemu i Państwowego Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kałuski wierzy, że wkrótce powstaną ulepszone i bardziej zróżnicowanych wersje wynalazku - z telefonem z wypukłą klawiaturą i różnymi wzorami okularów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. "Szczęśliwie jest to jeden z produktów dla sieci telefonii komórkowej i to powoduje, że żywo się one tym zainteresowały. Populacja niepełnosprawnych jest spora, a dotychczas była ona troszkę przegapiona" - podkreśla.

Twórcy prototypu podkreślają, że cały sprzęt może być refundowany przez różne instytucje. W efekcie powinno to kosztować miesięcznie ok. 100 zł - przewiduje Kałuski.

Na poniedziałkowej uroczystości ogłoszono listę wyróżnień Ecce Homo dla osób, które pracując w mediach w sposób rzetelny ukazywały życie osób niepełnosprawnych. W tym roku wyróżnienia przyznano: redakcji Radia Piekary, redakcji portalu internetowego niepelnosprawni.info oraz Małgorzacie Goślińskiej z "Gazety Wyborczej".

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 10, 2007, 07:57:02 pm »
Polskie wynalazki dla niewidomych dzieci

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania to kopalnia wynalazków. Powstały tam już: pierwsze w Polsce atlasy, nowy system nagrywania książek oraz specjalne długopisy dla niewidomych dzieci

Kiedy wybuchła wojna w Iraku, niewidomi uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach pytali: "Gdzie leży Irak? Z jakimi krajami graniczy?". - To uczniowie podpowiadają nam swoje potrzeby, mówią o problemach, czasami podsuwają rozwiązanie - tłumaczy Marek Jakubowski, który od 23 lat pracuje z niewidomymi dziećmi. Wraz z Aliną Talukder, nauczycielką orientacji przestrzennej, przy użyciu komputera i specjalnego "puchnącego" papieru (sprowadzanego z Norwegii) zaczęli przetwarzać tradycyjne płaskie mapy na wypukłe, czytelne dla osób niewidomych.

- Przygotowaliśmy ok. 1200 różnych znaków, które oznaczają np. miasta, bogactwa naturalne i parki narodowe. Stolica to kółko otoczone małymi kropkami, uzdrowiska - stylizowana kotwica, złoża węgla brunatnego - kwadracik z kropką w środku. Główny Urząd Geodezji i Kartografii wykorzystał wynalazek i wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych przygotował pierwszy w Europie atlas Polski oraz dwutomowy atlas Europy, który lada dzień trafi do niewidomych. Po drodze nauczyciele - już według nowej, tańszej technologii, opracowali atlas komunikacyjny Poznania składający się z kilkunastu kolorowych plansz w formacie A3. W nowej technologii warstwy brajlowskiej nie widać, ale czuć ją pod palcami. - Zastosowaliśmy do tego zwykły papier kartonowy. Wydruk jest robiony specjalnym lakierem, który tworzy warstwę wypukłą - tłumaczy Jakubowski. - Dzięki atlasowi mogę zobaczyć układ dzielnic, ulic, znajdę dworzec kolejowy, lotnisko. Swobodnie mogę poruszać się po Poznaniu - mówi niewidoma Halina Zielazek.

Jak przerobić tekst na dźwięk

Kilka lat temu niewidomi uczniowie narzekali na brak podręczników i książek. Wtedy właśnie Jakubowski razem ze swoim niewidomym uczniem, 16-letnim Pawłem Płaczkiewiczem, opracował system nagrywania książek w oparciu o mowę syntetyczną. Stało się to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które przetwarza tekst pisany na dźwięk. Niewidomi cieszyli się, że nareszcie sami, bez pomocy innych osób, będą mieli dostęp do literatury i że będą w stanie wydawać nawet kilkadziesiąt tytułów miesięcznie.

Technologia jest tania i pozwala na to, by przy produkcji książek zatrudnienie znalazły osoby niewidome, które od początku do końca same przygotowują płytę-matkę. Książki-płyty miały być wydawane w liczbie 500-1000 egzemplarzy. Wydawnictwa podeszły do sprawy bardzo życzliwie; niestety, pomysł rozbił się o prawa autorskie. - Nie możemy obejść tego przepisu - tłumaczy Jakubowski. Dlatego na razie niewidomi mogą korzystać z tej metody jedynie na własne potrzeby - większa produkcja byłaby nielegalna. Ale jest szansa, że niedługo przepisy się zmienią.

Widzą to, co narysują

Klaudia Nowak uczy się w ośrodku w Owińskach od siedmiu lat. Chodzi do szóstej klasy. Uwielbia rysować - najchętniej z wyobraźni. - Najczęściej rysowałam dłutkiem albo wypisanym długopisem. Teraz mamy specjalne długopisy - opowiada, pochylając się nad białą kartką papieru. Kartka (z papieru brajlowskiego) musi leżeć na specjalnej podkładce. Klaudia w prawej ręce trzyma kredkę, lewą sprawdza, co narysowała. - Fajny wzorek wychodzi, taki delikatny - ocenia, przesuwając delikatnie palcami po kartce.

- Dłutem brajlowskim albo radełkiem można robić jedynie zwykłe kreski, a dzieciaki chciały czegoś więcej - tłumaczy Jakubowski. Skonstruował więc cztery długopisy: jeden robi podwójną, równoległą kreskę, drugi duże dziurki, trzeci ma na końcu cztery szpikulce i robi na papierze "drobną kaszkę". Dzieci mówią, że to kredki. - Kiedy po wakacjach dałem je w czasie zajęć do przetestowania, Emil powiedział mi: "A czym ja mam to zmazać?" - opowiada pan Marek. I tak powstał czwarty długopis - pinezka - który pozwala zmazać narysowaną na papierze fakturę.

Na co dzień będą mogły korzystać z "kredek" na lekcjach biologii, fizyki, matematyki, co - zdaniem nauczycieli - bardzo wzbogaci zajęcia. - Dzieciaki niewidome mają swoją ekspresję i chcą ją wyrazić. Robiąc fakturę, mają poczucie, jakby kolorowały swoje dzieło - mówi Jakubowski. Dyrekcja w Owińskach chce, by ich "kredki" trafiły do wszystkich ośrodków dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Polsce. W prezencie pod choinkę.

A do swoich sponsorów i przyjaciół nauczyciele z ośrodka wyślą w tym roku wyjątkowe kartki z życzeniami napisanymi dużą czcionką oraz alfabetem brajla. Całość ubarwia niebieski bałwanek. Karki pocztowe dla niewidomych od dawna znane są na Zachodzie. W Polsce do tej pory nie robił ich nikt.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 16, 2007, 10:50:59 am »
Kiedy niewidomi wyprzedzą widzących?

Dzięki nowoczesnej technice osoby niewidome i niedowidzące mogą w wielu dziedzinach dorównać, a czasem i wyprzedzić widzących. Zarówno nowe, jak i sprawdzone już rozwiązania zademonstrowano w Warszawie podczas konferencji, zorganizowanej przez fundację Unia Pomocy Niepełnosprawnym.

Zaprezentowano zarówno składane białe laski z kompozytów, które łatwo schować w dużej kieszeni spodni, jak i najnowszej generacji sprzęt elektroniczny. Szczególnie licznie reprezentowane były różnego rodzaju lupy dla niedowidzących - wśród nich lupy elektroniczne z ciekłokrystalicznymi ekranami.

Niektóre urządzenia mają ekrany o przekątnej 17 lub więcej cali i dzięki autofokusowi pozwalają w prosty sposób oglądać zarówno wydrukowane na papierze teksty, jak i większe czy mniejsze przedmioty. Wystarczy przekręcić gałkę, by zmienić powiększenie, a naciśnięcie guzika zmienia obraz kolorowy w czarno-biały, negatywowy lub dwubarwny o kolorach przystosowanych do indywidualnych zaburzeń wzroku.
 
Niezliczone są mówiące urządzenia elektroniczne - zegarki, kalkulatory, kroplomierze, termometry, ciśnieniomierze, a nawet zwijane miary i ładowarki do akumulatorków, którymi wszystko to się zasila. Także pralki czy mikrofalówki mogą przemawiać do swoich użytkowników.

Centralne miejsce w życiu współczesnych niewidomych zajmują komputery i czytniki plików dźwiękowych - elektroniczne książki. Stacjonarne komputery mogą wyglądać jak pozbawione monitora skrzyżowanie skanera z odtwarzaczem płyt lub niewiele się różnić od typowego peceta. Sprzęt przenośny to między innymi skanery wielkości długopisu, odczytujące całą linijkę tekstu, oraz wyglądające jak sama klawiatura notebooki dla niewidomych. Po wciśnięciu klawisza ludzkim głosem mówią, co zostało wciśnięte i jak dalej postępować. Łatwo nauczyć się na nich pisać metodą - jakże by inaczej - bezwzrokową. Odpowiednie oprogramowanie (stworzone przez niewidomego muzyka Billa Mc Cana) pozwala niewidzącym nagrywać płyty.

Mimo całego postępu w technologiach syntezy mowy, nadal nieoceniony pozostaje alfabet Braile'a. Niewidomi, którzy się nim nie posługują, wybierając pisanie na zwykłej klawiaturze komputerowej mają tendencję do pisania fonetycznego, co utrudnia urzędowe kontakty z widzącymi. Dzięki elektrycznym maszynom brailowskim nakłuwanie papieru nie wymaga wysiłku nawet w przypadku dzieci czy osób starszych. Podobnie łatwo korzystać z brailowskiej klawiatury. Do przenośnych komputerów dla niewidomych można dołączyć pełniące role monitora "wyświetlacze" wysuwające plastikowe igiełki by utworzyć litery alfabetu Braile'a.

Teksty brailowskie i pliki dźwiękowe to nie wszystko. Japońska firma KGS zademonstrowała niezwykle duży dotykowy monitor (jego powierzchnię tworzy mnóstwo wysuwanych plastikowych pręcików), dzięki któremu można poznawać dotykiem każdy sfotografowany obiekt czy wygenerowany wykres, a nawet grać w nieskomplikowane graficznie gry. Prostszym, ale bardzo sprytnym rozwiązaniem jest "puchnący" papier. Wystarczy wydrukować na nim rysunek czarnym atramentem lub narysować coś czarnym flamastrem, a następnie podgrzać w specjalnej "wygrzewarce". Zaczernione miejsca stają się wyraźnie wypukłe. Można nawet użyć specjalnej inteligentnej ramki, która wypowie objaśnienie po dotknięciu określonego punktu.

Niemal gotowym przewodnikiem niewidomego jest nowoczesny telefon komórkowy, wyposażony między innymi w GPS. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie, by mógł podpowiadać niewidomemu, jak dojść w konkretne miejsce (teraz w lewo, później 30 metrów w prawo...) Oczywiście, biała laska nadal pozostaje niezbędna przy rozpoznawaniu przeszkód terenowych. Jednak współczesna biała laska to nie tylko prosty pręt - opracowana w Wielkiej Brytanii laska ultradźwiękowa UltraCane jest wyposażona w dwa przetworniki, które potrafią wykrywać przeszkody na ziemi i na wysokości głowy z odległości do 4 metrów, przekazując ostrzeżenia dzięki wibrującym punktom ulokowanym na rękojeści pod kciukiem niewidomego. Zasilanie dwoma paluszkowymi bateriami wystarcza na ponad 30 godzin pracy.

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 14, 2008, 11:36:43 am »
Niewidomi będą mogli dotykać zabytki

Cytuj
Wkrótce przed zabytkowym, wrocławskim ratuszem pojawi się miniaturka budynku. Pomoże ona osobom niewidomym, przez dotyk, wyobrazić sobie wygląd historycznego obiektu.


całość: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22036

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 07, 2008, 11:28:06 pm »
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22326
  Katyń na DVD - także w wersji dla niewidzących

Więcej informacji w wątku:
http://forum.darzycia.pl/topic,5552.htm
Katyń - zbrodnia sojuszników
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 29, 2008, 11:10:57 pm »
Polacy narzekają na podrażnienia oczu

ika 29-02-2008

Ponad 50 proc. Polaków ma problemy z oczami. Na podrażnienie, suchość i zmęczenie skarży się aż 80 proc. osób zgłaszających się do okulisty - podkreślała dr Alicja Pas-Wyroślak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Zdaniem specjalistki, w dużym stopniu odpowiedzialne są za to: postęp cywilizacyjny - rozpowszechnienie się komputerów (również wśród najmłodszych), samochodów, klimatyzacji oraz związana z nim zmiana stylu życia, np. inny sposób spędzania czasu wolnego. Znaczącą rolę odgrywa też wzrost zanieczyszczenia środowiska.

Wśród objawów podrażnienia oczu dr Pas-Wyroślak wymieniła zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego pod powiekami, zmęczenie narządu wzroku, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt czy ból oczu. Według niej, mogą mu też towarzyszyć symptomy ogólne, np. bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nudności, nerwica.

Jak oceniła okulistka, ważną rolę w rozwoju podrażnień oczu odgrywają zmiany w składzie i strukturze tzw. filmu łzowego, czyli substancji pokrywającej oko, złożonej z 3 warstw - śluzowej, wodnej i lipidowej (tłuszczowej).

W procesie powstawania filmu łzowego i pokrywania nim gałki ocznej ważną rolę odgrywa mruganie powiekami. Normalnie mrugamy średnio 10-15 razy na minutę. Tymczasem, podczas różnych codziennych czynności częstość mrugania spada. Dzieje się tak np. podczas pracy przy komputerze - spadek częstości mrugania o 66 proc.; szybkiej jazdy samochodem (100 km na godz.) - o 68 proc.; czytania książek - o 53 proc. i oglądania telewizji - o 33 proc. Przez to dochodzi do przesuszenia powierzchni gałki ocznej. Wysychanie filmu łzowego może prowadzić do wystąpienia zespołu suchego oka i związanych z nim problemów - pogorszenia widzenia, uszkodzenia i owrzodzenia rogówki, większej podatności na infekcje, problemy z wykonywaniem wielu czynności.

Dr Pas-Wyroślak podkreśliła, że oko ludzkie nie jest przystosowane do tego, by przez kilkanaście godzin dziennie wykonywać pracę wymagającą akomodacji do odległości 30-50 cm. Dlatego, z zaleceń dotyczących warunków pracy wynika, że czas spędzany dziennie przed komputerem i monitorami nie powinien przekraczać 5 godz. i powinien być przedzielony regularnymi przerwami, w czasie których powinniśmy więcej mrugać, wpatrywać się w dal, a nawet zamknąć oczy.

Źródło : PAP

http://www.rp.pl/artykul/100144.html

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 21, 2008, 08:21:22 pm »
Bioniczna proteza oka

Wzrok to nasz najważniejszy i najcenniejszy zmysł. Właśnie dzięki niemu jesteśmy w  stanie odbierać większość bodźców pochodzących z otaczającego nas świata.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology są na dobrej drodze do stworzenia użytecznego implantu mającego pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w częściowym odzyskaniu wzroku. Są oni przekonani, iż na przestrzeni kilku najbliższych lat ich wynalazek pomoże ludziom, którzy stopniowo tracą wzrok wskutek  chorób prowadzących do zwyrodnienia siatkówki oka.
Bio-elektroniczny implant wielkością zbliżony jest do gumki umieszczonej na górze ołówka. Po wszczepieniu go pacjentowi tuż za siatkówką z tyłu gałki ocznej obraz do mózgu ma być przesyłany przy pomocy połączenia grubości ludzkiego włosa. Już tego lata naukowcy zamierzają przeprowadzić pierwsze próby na zwierzętach.
Niestety urządzenie będzie w stanie pomóc tylko i wyłącznie osobom, które urodziły się ze sprawnym narządem wzroku i dopiero w późniejszym okresie życia stopniowo go traciły.


http://tech.wp.pl/kat,1009789,title,Bioniczna-proteza-oka,wid,9782962,wiadomosc.html?rfbawp=1206127053.918&ticaid=15925

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 08, 2008, 08:07:35 pm »
http://forum.darzycia.pl/vp135132.htm#135132
Niewidoma pozywa Carrefour’a
Cytat: "berto45"
24 listopada 2007 roku Jolanta Kramarz wybrała się na zakupy do hipermarketu Carrefour Wileńska w Warszawie. Towarzyszył jej prawidłowo oznaczony pies przewodnik, posiadający uprząż z napisem „Nie głaskać – Pracuję” oraz usztywnioną smycz. Pies był bez kagańca, gdyż uniemożliwia mu on prawidłowe wykonywanie funkcji przewodnika
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 27, 2008, 01:39:28 pm »
Zobaczyć niewidzalne

Cytuj

Jednym z problemów, z jakim zmagają się osoby niepełnosprawne, jest utrudniony dostęp do zabytków kultury i przestrzeni muzealnych. Hubert Czerski, współpracownik Ośrodka Oświatowego Muzeum Narodowego w Warszawie, od wielu lat zajmuje się opracowywaniem optymalnych sposobów udostępniania dzieł sztuki osobom niepełnosprawnym, szczególnie niewidomym.


całość: http://forum.darzycia.pl/vp136213.htm#136213

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 03, 2008, 10:25:03 pm »
Czerwone oko Polaka czyli co męczy twój wzrok

Sławomir Zagórski 2008-05-28
 
Na tę dolegliwość skarżą się miliony ludzi w Polsce. Często nie wiedzą, u kogo szukać rady i sami sięgają po krople, które mogą im tylko zaszkodzić

Zaczerwienione spojówki, piasek pod powiekami - kto nie zna tego uczucia? To bardzo powszechna dolegliwość, choć badań epidemiologicznych na ten temat prowadzi się niewiele.

Okazuje się, że czerwone oko to wynik różnych dolegliwości, zresztą nie tylko oczu. Lekarze wyróżniają trzy podstawowe przyczyny przekrwienia spojówek:

*Bakterie. Oko zakażone bakteriami jest nie tylko czerwone, ale i z ropną wydzieliną. Często rano, po obudzeniu, powieki wręcz trudno rozkleić. Zakażenia oczu wywołane bakteriami mogą towarzyszyć infekcjom gardła czy oskrzeli. Nierzadko chory, trąc oczy brudną ręką, sam przenosi zakażenie z nosa czy gardła do oka.

Do leczenia stosuje się na ogół antybiotyki w postaci kropli do oczu lub maści.

*Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku alergii. Tu najbardziej charakterystycznym objawem jest swędzenie. - Nie ma alergii bez świądu! - podkreśla dr Ewa Bogacka z AM we Wrocławiu, koordynator grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, którzy właśnie wypracowali wspólne stanowisko w sprawie diagnostyki i leczenia alergicznych chorób oczu.

Do niedawna alergolodzy bali się wypowiadać na temat oczu, najchętniej od razu odsyłali chorego do okulisty. Z kolei okuliści nie doceniali alergii i wydawało im się, że ta kończy się na zapaleniu spojówek. Tymczasem okazuje się, że istnieje aż siedem różnych chorób alergicznych oczu, z których niektóre (na szczęście zdarzające się rzadko) mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń oka, a nawet ślepoty.

Eksperci oceniają, że alergia odpowiada za ok. 40 proc. przypadków "czerwonego oka".

*I wreszcie trzecia przyczyna dolegliwości - tzw. zespół suchego oka, czyli kłopoty związane z odpowiednim nawilżaniem gałki ocznej. - Suche oko to prawdziwy problem cywilizacyjny - mówił podczas niedawnej konferencji alergologów w Wiśle dr Andrzej Mikita z Kliniki Okulistycznej AM w Białymstoku. Główni cywilizacyjni winowajcy to trzy „k”: komputery, kaloryfery i klimatyzacja.

Aż trzy czwarte pracowników w krajach rozwiniętych przez kilka godzin dziennie wpatruje się w ekran komputera. Sporo z nich włącza ponownie komputer po powrocie do domu. Problem w tym, że zwykle jesteśmy tak zaangażowani w to, co widzimy na ekranie, że zapominamy o mruganiu. Badania dowodzą, że podczas pracy czy zabawy z komputerem liczba mrugnięć spada o jedną trzecią. Efekt? Dochodzi do przerwania tzw. filmu łzowego - warstwy łez chroniącej nasze oczy przed działaniem brudu, kurzu i bakterii.

Myśląc o łzach, na ogół wyobrażamy sobie nadmiar płynu, który wypływa z oczu, gdy płaczemy. Tymczasem łzy produkowane są stale po to, by utrzymać odpowiednie nawilżenie oczu (ta produkcja naturalnie spada w nocy, gdy mamy zamknięte powieki). Wytwarzane na bieżąco łzy po pewnym czasie parują i w chwili gdy oko staje się za suche, mimowolnie mrugamy, by gałka znów była wilgotna. Jeśli wpatrzeni w komputer zapominamy o mruganiu, na powierzchni oka powstają suche punkty. Spojówka zaczerwienia się, piecze, mamy uczucie piasku pod powiekami. Naturalną reakcją jest przecieranie oczu, co tylko pogarsza sprawę.

Na domiar złego coraz więcej z nas pracuje w klimatyzowanych budynkach i porusza się klimatyzowanymi samochodami. To dodatkowo wysusza oczy, tak samo zresztą jak kaloryfery. W podobnym pod względem klimatu do Polski Bostonie sprawdzono, że największe kłopoty z suchymi oczami notuje się w zimie, gdy w budynkach panuje wysoka temperatura i niska wilgotność, a na dworze jest zimno i wieją wiatry. Z alergią sprawa wygląda zupełnie inaczej - jej szczyt to wiosna i lato, kiedy w powietrzu fruwa najwięcej uczulających pyłków.

Piecze czy swędzi

Żeby cały ten obraz dodatkowo skomplikować, wszystkie trzy główne przyczyny zaczerwienienia oczu mogą współistnieć lub wzajemnie się przywoływać. I tak np. większość alergii oczu może prowadzić do zespołu suchego oka i wtórnych nadkażeń. Pacjenta naturalnie niewiele obchodzi, czy źródłem jego kłopotów jest alergia, czy zbyt słabe nawilżanie oka. Chciałby przede wszystkim odczuć ulgę i nie wstawać rano z oczyma jak królik. Po to, by zastosować właściwe leczenie, lekarz musi jednak rozróżnić, z jakim typem dolegliwości ma do czynienia.

O ile z bakteriami nie ma większego kłopotu, o tyle rozróżnienie pomiędzy alergią a suchym okiem nie jest już takie proste. Bo też i niełatwo nam - pacjentom - wychwycić różnicę między najważniejszym objawem suchego oka (pieczenie), a alergii oczu (swędzenie).

Jeśli ktoś wcześniej miał już kłopoty z uczuleniami, np. cierpiał na katar sienny czy był uczulony na sierść, prawdopodobieństwo, że przyczyną kłopotów z czerwonymi oczami jest też alergia, dramatycznie wzrasta. Ostatnio w czterech ośrodkach w Polsce alergolodzy sprawdzili, czy ich pacjenci mają kłopoty z oczami. Okazało się, że aż u 82 proc. spośród 644 chorych stwierdzono objawy alergii oczu.

Bo też oczy to całkiem dogodne miejsce do rozwoju alergii. Choćby dlatego, że narażone są na bezpośredni kontakt z alergenami, np. pyłkami traw czy drzew. Na dodatek w oku znajduje się wiele komórek gotowych do odpowiedzi na alergen - i tak np. zdrowa ludzka spojówka zawiera w jednym milimetrze sześciennym aż ok. 10 tys. komórek tucznych, ważnych w odpowiedzi alergicznej.

Alergii można starać się zapobiegać, unikając lub zmniejszając narażenie na alergeny. Lekarze i pacjenci mają też do dyspozycji całą gamę leków, wśród których są m.in. preparaty antyhistaminowe, leki działające na różne mechanizmy alergii, steroidowe, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zebrani w Wiśle specjaliści szczególnie polecali nowoczesne leki o szerokim działaniu przeciwalergicznym, mające postać kropli do oczu. Potrafią one zmniejszyć przekrwienie spojówek u 60 proc. pacjentów w ciągu zaledwie 48 godzin.

Lekarze przestrzegali natomiast głośno przed nadużywaniem kropli obkurczających naczynia krwionośne, po jakie najchętniej sięgają sami pacjenci. Krople te są dostępne bez recepty i rzeczywiście po ich podaniu oko od razu wygląda lepiej, tyle że choroba nie mija, chory przyzwyczaja się do kropli, a te po jakimś czasie zamiast pomagać, uszkadzają rogówkę.

Co gorsza, krople obkurczające naczynia są nadal polecane przez wielu farmaceutów w Polsce.

- Prosiliśmy pacjentów, by poradzili się w aptece, co kupić na czerwone oczy - mówiła w Wiśle dr Anna Groblewska z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi. - W ponad 60 proc. farmaceuci zaproponowali... leki obkurczające naczynia. Zaledwie w 4 proc. przypadków polecili wizytę u okulisty.


Najlepiej bez konserwantu

Leczenie zespołu suchego oka polega głównie na odpowiednim nawilżaniu gałki ocznej. W sprzedaży (bez recepty) pojawiło się już bardzo wiele preparatów typu sztucznych łez. Sam fakt tak różnorodnej produkcji środków dla suchego oka najlepiej świadczy o tym, jak ważny to problem i jak nieźle daje się na nim zarobić.

Dobre krople nawilżające powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze, nie szczypać i nie zawierać konserwantów. Takie krople pakowane są na ogół w znacznie mniejsze opakowania (większe trudno jest utrzymać długo w jałowym stanie). Po drugie, lek powinien działać przez dłuższy czas, a nie tylko w chwilę po zakropleniu. Na polskim rynku są już takie preparaty, np. mające postać kropli, które w kontakcie z powierzchnią oka przybierają postać żelu. Leki te wystarczy zakraplać dwa razy na dobę, chociaż można częściej, bo nie sposób ich przedawkować - są bezpieczne nawet w rękach niewyedukowanego pacjenta, czego nie można powiedzieć o kroplach "wybielających oczy".

Jeśli więc nasze dolegliwości oczu to nie alergia, najlepiej obstawić się kropelkami typu sztucznych łez i mieć je wszędzie pod ręką - w domu, w pracy, w samochodzie. Nasze oko odzyska właściwą barwę i odwdzięczy się nam dobrym widzeniem.


Źródło: Gazeta Wyborcza
http://wyborcza.pl/1,75476,5252202,Czerwone_oko_Polaka_czyli_co_meczy_twoj_wzrok.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 13, 2008, 10:54:16 am »
Soczewki kontaktowe, które wyczują jaskrę

Soczewki kontaktowe z czujnikiem ciśnienia pozwolą monitorować przebieg jaskry, poważnej choroby oka - informuje "New Scientist".


Soczewki kontaktowe powstają z elastycznego, przezroczystego i przepuszczającego gazy polimeru - polidimetylosiloksanu (PDMS), stosowanego zresztą także do wytwarzania implantów piersi.

Hailin Cong i Tingrui Pan z University of California w Davis opracowali nową metodę produkcji soczewek kontaktowych, dzięki której można je wyposażać w układy elektroniczne. Dodając do ciekłego PDMS odpowiedni związek sprawili, że zaczął polimeryzować pod wpływem ultrafioletu.

Naświetlając mieszaninę poprzez maskę z odpowiednim wzorem, można uzyskać zarys układu, którego najmniejsze elementy będą mieć tylko 10 mikrometrów (milionowych części metra). Dodatek srebra do roztworu może nadać polimerowi przewodnictwo elektryczne. Przy rozciąganiu polimeru zmienia się jego przewodnictwo, co pozwoliłoby w prosty sposób mierzyć ciśnienie wewnątrz oka.

W jaskrze mamy zwykle do czynienia z nieprawidłowo podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które z czasem prowadzi do utraty wzroku. Jeśli uda się uzyskać odpowiednio przezroczyste elektrody, wyniki pomiaru można będzie bezprzewodowo odczytywać dzięki dołączonej do soczewki RFID, miniaturowej radiowej etykietce.
http://wiadomosci.onet.pl/1786670,16,soczewki_kontaktowe_ktore_wyczuja_jaskre,item.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 14, 2008, 09:34:04 pm »
Fani techno oślepli po koncercie

NIEPRZEWIDZIANE SKUTKI POKAZU LASERÓW

Ogłuszająca muzyka i oślepiające światła. W tym przypadku dosłownie. Po koncercie techno w rosyjskim miasteczku wzrok straciło ponad trzydziestu młodych ludzi.
(...)
Nikt nie przewidział, że dla niektórych fanów spektakularny pokaz laserowy skończy się kalectwem. Wiązka laserowa, która zazwyczaj na tego typu pokazach kierowana jest w niebo, tym razem została skierowana nad ludzi tworząc w ten sposób prowizoryczne zadaszenie. Padał deszcz, więc najprawdopodobniej dlatego laser został skierowany w tłum, żeby był w ogóle widoczny.
(...)
Do moskiewskich szpitali od 7 lipca trafiło ponad trzydziestu fanów techno, w wieku od 16 do 30 lat. Wszyscy mają oparzenia siatkówki. W większości przypadków lekarze zdiagnozowali nieodwracalną utratę wzroku.
eko,mma/iga
Całość : http://www.tvn24.pl/-1,1557241,0,1,fani-techno-oslepli-po-koncercie,wiadomosc.html

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 15, 2008, 09:35:58 pm »
Zachować wzrok dzięki komórkom płodu
Piotr Kościelniak 15-07-2008
Eksperymentalna terapia pomaga powstrzymać choroby prowadzące do ślepoty. Ale korzysta z komórek płodów

Leczeniu poddano dziesięciu pacjentów cierpiących na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD). To choroby prowadzące zwykle do utraty widzenia. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Louisville wszczepili pacjentom komórki siatkówki pobrane z płodów, na których dokonano aborcji. Jak podaje „American Journal of Ophthalmology”, u siedmiu chorych zauważono poprawę.

– To, czego się dowiedzieliśmy, pomoże nam udoskonalić tę metodę i dowieść, że transplantacja komórek może być dobrą metodą terapii zaburzeń degeneracyjnych – mówi prowadzący badania dr Norman Radtke.

Ale metoda wzbudza kontrowersje. Komórki siatkówki naukowcy pobrali z płodów. Nawet w przypadkach, gdy aborcja jest legalna, matki nie zawsze zgadzają się na pobieranie tkanek.
(...)

Całość w Rzeczpospolitej:  http://www.rp.pl/artykul/162769.html

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 10, 2008, 09:55:27 pm »
Nadzieja dla niewidomych
czwartek 7 sierpnia 2008 00:25

Sztuczne oko jak normalne

 
Sztuczne oko, takie samo jak miał Terminator, może już niedługo powstać w laboratorium. Jak donosi najnowszy numer "Nature", amerykańscy naukowcy zbudowali kamerę, której element światłoczuły nie jest płaski (jak we wszystkich znanych nam urządzeniach rejestrujących obrazy), ale kulisty - dokładnie tak jak w ludzkim oku - czytamy w DZIENNIKU.
(...)
W jaki sposób działa gałka oczna ssaków? Gdy rozglądamy się po okolicy, światło po przejściu przez rogówkę i soczewkę pada na kulistą siatkówkę. Wyścielają ją komórki światłoczułe: czopki i pręciki, pod którymi leżą neurony przewodzące bodźce wzrokowe.
 
Konstrukcja ta, niby prosta, okazała się jednak wyjątkowo trudna do skopiowania. Prace nad urządzeniem, które działałoby dokładnie tak jak oko człowieka, trwają od ponad 20 lat. I mimo starań nie zdołano znaleźć rozwiązań, które dorównałyby tym wykorzystanym przez naturę. Uczonym całkiem nieźle udawała się budowa płaskich materiałów światłoczułych (takich jak matryce w aparatach fotograficznych). Do tego celu wykorzystywano półprzewodniki, plastik lub szkło. Jednak ugięcie ich - co m.in. zwiększyłoby kąt widzenia oraz ilość rejestrowanego przez urządzenie światła - nigdy nie skończyło się powodzeniem.
(...)
Wydaje się jednak, że problem wypukłości został wreszcie przełamany. Naukowcy z uniwersytetów w Illinois i Northwestern po raz pierwszy stworzyli coś, co można nazwać sztuczną siatkówką. Materiałem światłoczułym, jaki wykorzystali, są monokryształy krzemu występujące w bateriach słonecznych oraz wielu używanych przez nas na co dzień urządzeniach elektrycznych. Cała zaś sztuka polegała na zastosowaniu takiego procesu produkcji, by krzem spełniał swoje zadania nie tylko wtedy, gdy będzie leżał płasko, lecz także wtedy, gdy umieści się go na półkuli.
(...)
Magdalena Salik

Całość: http://www.dziennik.pl/nauka/article219049/Sztuczne_oko_jak_normalne.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 17, 2008, 06:02:04 pm »
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 01, 2008, 09:20:14 pm »
Polecam ciekawy artykuł ilustrowany przykładami

2008-10-01 00:30
Iluzje optyczne, czyli jak oczy i mózg nas oszukują

Nasz narząd wzroku, chociaż tak doskonały, jest podatny na wiele iluzji i złudzeń, także tych wynikających ze zdolności widzenia przestrzennego. I choć czasami zjawiska te płatają nam figle, to między innymi dzięki nim naukowcy dowiadują się, jak zbudowane są ludzkie oczy i w jaki sposób w umyśle tworzy się przedstawienie otaczającego nas świata. Najważniejsze iluzje i złudzenia optyczne omawiano podczas wykładu na tegorocznym Festiwalu Nauki w Warszawie. Organizatorem imprezy był Instytut Optyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, a w tajniki niesamowitych złudzeń wprowadzał gości dr hab. Zbigniew Jaroszewicz.


(...)

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Całość: http://naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=255074&data=&lang=PL&_CheckSum=-244047944

Mulesia

 • Gość
Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 03, 2008, 09:26:12 pm »
Oczy szeroko zamknięte
02-10-2008 08:55

21-letnia Australijka zapadła na tajemniczą chorobę. Jej oczy samoczynnie zamykają się aż na trzy dni z rzędu, umożliwiając widzenie zaledwie przez trzy kolejne dni. Opiekujący się nią lekarze przyznają, że sytuacja jest niezwykła i najprawdopodobniej dotychczas nieznana medycynie.
(...)

Specjaliści leczyli Natalie botoksem, czyli jadem kiełbasianym. Toksyna ta, powodująca porażenie mięśni, pozwalała kobiecie widzieć średnio przez pięć z sześciu dni. Po dwóch latach leczenia okazało się jednak, że organizm uodpornił się na tę formę terapii. Co więcej, w żaden sposób nie udało się opanować dodatkowych objawów choroby, takich jak uogólnione zmęczenie i nudności. Pacjentka liczy obecnie na stymulację okolic oczu za pomocą prądu elektrycznego.
(...)
Autor: Wojciech Grzeszkowiak

Źródło: PhysOrg

Całość: http://kopalniawiedzy.pl/oko-oczy-powieka-okulista-botox-botoks-5807.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 30, 2009, 08:32:44 am »
Król Ludwik


W tym roku obchodzona jest  200. rocznica urodzin  Ludwika Braille’a. „Otworzył niewidomym bramy wiedzy”  – napisano na domu, w którym się urodził. Nie ma w tym krzty przesady.


http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/42409
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 18, 2009, 08:51:52 pm »
Soczewka kontaktowa zamiast kropli do oczu

17-06-2009 03:56


Naukowcy z firmy Eyenovations pracują nad soczewkami kontaktowymi uwalniającymi ludzi od konieczności stosowania kropli do oczu. Dzięki specjalnej budowie, wynalazek uwalnia lek w ściśle określonym tempie, zaś jego "pojemność" wystarcza teoretycznie na aż 100 dni
stosowania.

Sekretem skuteczności soczewek jest skład chemiczny materiału, z którego zostały one wykonane. Oprócz hydrożelu, odpowiedzialnego, podobnie jak w typowych "kontaktach", za korekcję wady wzroku, zostały one wzbogacone o warstwę polimeru wysyconego lekiem.

To nie pierwszy raz, gdy podejmuje się próby stworzenia "kontaktów" wydzielających leki. Nikomu wcześniej nie udało się jednak zapewnić stałego i kontrolowanego tempa wydzielania dawki substancji leczniczej
Pierwszym celem Eyenovations jest opracowanie soczewek upraszczających leczenie jaskry. Dalsze plany obejmują m.in. nasycenie "kontaktów" antybiotykami, które chroniłyby oczy przed infekcjami związanymi np. z przeszczepem rogówki lub dowolnym innym zabiegu chirurgicznym. Niestety, przedstawiciele firmy nie podali nawet orientacyjnej daty wprowadzenia swojego wynalazku na rynek.Autor: Wojciech Grzeszkowiak

Źródło: Technology Review

Całość: http://kopalniawiedzy.pl/soczewka-kontaktowa-uwalnianie-leku-jaskra-rogowka-przeszczep-rogowki-7767.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 30, 2009, 07:22:17 pm »
Gra komputerowa lekiem na "leniwe oko"

Naukowcy izraelscy zaprojektowali grę komputerową, która może oszczędzić dzieciom z zespołem tzw. leniwego oka konieczności noszenia opaski na oku.


Testy wykazały, że wystarczą dwie godziny gry tygodniowo, aby całkowicie wyleczyć dziecko z ambliopii, czyli wady polegającej na niewystarczającym rozwoju zmysłu widzenia w jednym oku. Do tej pory w leczeniu tego schorzenia stosowano opaski, które po zasłonięciu zdrowego i prawidłowo pracującego oka zmuszały oko "leniwe" do bardziej wytężonej pracy.

Wymyślona w Izraelu gra polega na wychwytywaniu obiektów pojawiających się w losowych punktach pola widzenia, dzięki czemu neurony mózgowe odpowiedzialne za kontrolę wzroku są nieustannie stymulowane i wzmacniają się. Badacze twierdzą, że 20 godzin gry daje rezultaty porównywalne z 500 godzinami noszenia opaski na zdrowym oku.

źródło
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 21, 2009, 11:58:13 pm »
Ma 88 lat i trudno bez niej żyć
Autor: Magdalena Gajda. Fot.: www.sxc.hu, Jan Laskowski, Cezary Pecold/East News, Źródło: inf. własna

Wielka Brytania, Bristol, rok 1921. James Biggs, młody, utalentowany fotograf pracujący dla lokalnych gazet, ulega wypadkowi, w którym traci wzrok. Kiedy od nowa poznaje świat, spotyka niewidomego weterana wojennego, który udziela mu rady: bądź samodzielny i jak najczęściej wychodź z domu. James stosuje się do zalecenia. Na coraz dłuższe spacery udaje się ze swoją elegancką laseczką.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/53077
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 14, 2010, 04:33:41 pm »
Już wkrótce mówiąca laska ułatwi życie niewidomym
Emilia Iwanciw2010-06-13,

 Jest szansa, że już niedługo na dworcu, w muzeum czy na lotnisku będzie można wypożyczyć gadającą laskę. Takie urządzenie dla niewidomych wynalazł i opatentował naukowiec z UTP prof. Henryk Holka

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,8005982,Juz_wkrotce_mowiaca_laska_ulatwi_zycie_niewidomym.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 19, 2010, 11:32:27 am »
Syntezator mowy IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom
15 paź, 18:11
POg / PAP
 
IVONA ułatwi obsługę laptopów niewidomym, fot. Reutersfot. Reuters Polski syntezator mowy IVONA 2 zostanie zainstalowany na wszystkich komputerach w szkołach dla niewidomych i słabowidzących uczniów w całej Polsce. Program ten pomoże uczniom obsługiwać komputer: przeglądać strony internetowe, odczytywać mejle i fragmenty ebooków. Z syntezatora mowy IVONA można korzystać także na stronach portalu Onet.pl klikając ikonkę głośnika w prawym górnym rogu każdego artykułu.

- Dla osób z dysfunkcją wzroku, syntezator mowy w komputerze to jedyny sposób na korzystanie z zasobów internetu, szybką komunikację i normalną pracę - powiedział Łukasz Osowski, prezes firmy IVO Software, która stworzyła syntezator. - Poza tym IVONA 2 można uczyć się języków obcych i komunikować z całym światem - dodał.

Jak przypomniał, oferta firmy dla szkół z niewidomymi uczniami wiąże się z przypadającym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski, przypominającym o potrzebach osób niewidomych, które jednocześnie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.


W zestawie oprogramowania IVONA 2 znajduje się osiem głosów (cztery polsko- i cztery anglojęzyczne) oraz program IVONA Reader ułatwiający aktywne korzystanie z internetu, słuchanie książek, a także tworzenie audiobooków. - Program ten pozwoli uczniom na odczytywanie tekstów np. fragmentów ebooków lub maili, które otrzymują od swoich kolegów - tłumaczył w rozmowie z PAP Marcin Przybylski z IVO Software.

Do zestawu dołączony jest też program odczytujący zawartość ekranu (tzw. screenreader NVDA). Jego działanie polega na tym, że gdy niewidoma osoba najedzie kursorem na dany fragment ekranu, to z głośników komputera usłyszy informację o tym, w którym miejscu znajduje się kursor. - Czyli jeżeli niewidomy uczeń najedzie myszką na zakładkę "mój komputer", to usłyszy "mój komputer", jeżeli na "pulpit", to "pulpit" itd. - mówił Przybylski.

Pakiet z oprogramowaniem IWONA 2 zostanie przesłany bezpłatnie każdej szkole z niewidomymi lub słabowidzącymi uczniami. - Wystarczy się do nas zgłosić, a nasza firma pomoże w instalacji syntezatora - zapewnił Przybylski.

Syntezator mowy IVONA 2 zawiera ponad 20 tys. reguł wymowy języka polskiego, dzięki czemu czytane słowa, zdania, a nawet całe artykuły i książki brzmią prawie tak naturalnie i płynnie, jakby były czytane przez lektora. Program ten jest w stanie odczytywać wiele skomplikowanych zjawisk językowych: daty, adresy, liczebniki, skróty, akcenty w słowach, a także intonację zdań.

Autor: POg
Źródła: PAP
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 29, 2011, 10:53:29 pm »
„Białą laską po kinowym ekranie”
Autor: Magdalena Gajda, Źródło: inf. własna

Ukazała się już pierwsza polska publikacja, wyjaśniająca, na czym polega audiodeskrypcja, jak ją tworzyć i jak odbierać. Autorami książki pt. "Białą laską po kinowym ekranie" są Izabela Künstler, Tomasz Raczek oraz Robert Więckowski. Wydanie publikacji zainaugurowano konferencją, która odbyła się 18 stycznia w Warszawie, w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/80717
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 29, 2011, 11:01:18 pm »
Siatkówka oka z plastiku
Autor: PAP
Wrażliwy na światło plastik może pomóc w naprawie uszkodzonej siatkówki, światłoczułej warstwy na dnie oka - informuje "New Scientist".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/81238
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 20, 2011, 11:00:28 am »
Niewidomy odczyta zdjęcia z Internetu
Autor: PAP

Naukowcy z Arizona State University postanowili pomóc osobom niewidzącym w poruszaniu się po internetowych serwisach. Uczeni skupili się na razie na względnie prostych fotografiach przedstawiających twarze uchwycone en face."

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/82623
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 07, 2011, 10:16:54 am »
N jak Niewidomy" – projekt PZN i MSZ
Autor: oprac. Magdalena Gajda, Źródło: www.pzn.org.pl

Polski Związek Niewidomych poinformował na swojej stronie internetowej o otrzymaniu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotacji na realizację projektu społecznego „N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”. Głównym zadaniem projektu jest zrealizowanie i rozpowszechnienie filmu „instruktażowego”, wskazującego osobom widzącym, jak powinni zachowywać się w stosunku do osób niewidzących i słabowidzących.

Osoby widzące często pozostają bezradne w kontaktach z osobami z różnymi dysfunkcjami narządu wzroku – zwłaszcza z niewidzącymi. Gafy i niezręczności, które popełniają, nie wynikają jednak zwykle ze złej woli, ale z braku wiedzy i lęku przed ludźmi z niepełnosprawnością wzrokową."

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/83757
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 18, 2011, 10:58:08 pm »
Implant częściowo przywracający wzrok wkrótce w Europie
Autor: oprac. Natalia Łyczko, Źródło: Huffingtonpost.com, PAP Life, fot. mat. prasowe

Jeszcze w tym roku do europejskich klinik ma trafić pierwszy komercyjny implant siatkówkowy, który częściowo przywraca wzrok osobom cierpiącym na neurodegeneracyjne choroby oczu

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/84545
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 12, 2012, 11:50:28 pm »
Dzięki implantowi odzyskali wzrok

Autor: PAP
Umieszczony za siatkówką implant pozwolił niewidomemu od dziesięcioleci Brytyjczykowi Chrisowi Jamesowi znów widzieć światło i rozpoznawać kształty - informuje serwis "BBC News".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/111534
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Ciekawostki techniczne/artykuły
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 20, 2016, 12:19:40 pm »
Nie widzą i nie słyszą – raport „Głuchoniewidomi w Polsce 2016”


17.06.2016
Autor:  inf. pras.

Wśród nas żyją osoby głuchoniewidome, czyli takie, które borykają się z jednoczesnym, poważnym uszkodzeniem zmysłów wzroku i słuchu. Większość z nich ma zachowane resztki słuchu i wzroku, jednak ich życie i możliwości codziennego funkcjonowania mocno odbiegają od możliwości funkcjonowania osób pełnosprawnych lub też osób z pojedynczą niepełnosprawnością sensoryczną (czyli z wadą wzroku lub słuchu).

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/331469;jsessionid=DC114E2548376D2A397CBD4EDE1511A8
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach