Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Pływanie - basen  (Przeczytany 23404 razy)

Offline tarba

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« dnia: Marzec 09, 2005, 07:12:55 pm »
Mam pytanie do mam większych dzieci. Może niektóre z naszych dzieci mogą korzystać z basenu (nie mają skłonności do zakażeń).
Jak sobie radzicie z "pęcherzami neurogennymi" wszelkiego typu?
Czy są jakieś środki pomocnicze?
Czy udało się Wam nauczyć dzieciaki pływać?
Czy znacie jakieś ośrodki gdzie ktoś podjął się nauczenia pływania czy robiliście to sami?
Może warto zgromadzic trochę informacji dla "następnych pokoleń" :wink:
każdy jest inny i całe szczęście
Mama Bartka(14) z RK i zdrowych Maćka(8) i Kasi(6)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Mama Muminka

• Aktywny Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2005, 07:47:21 pm »
Ja należę do pewnego stowarzyszenia u nas w Stargardzie i od kwietnia rusza basen.Bardzo się cieszę,bo Mały może nauczy się pływać.Myślę,że majtki wystarczą,tnz,pieluchomajtki na basen.Jedna kobieta mówiła,że powinno się założyć,nie wiem jak to fachowo się nazywa,ale chodzi o cewnik z woreczkiem.Ja jednak bałabym się,bo to może bardziej przyczynić się do złapania jakiejś bakterii.Ale może się mylę.Jestem na etapie teorii,dopiero za jakiś czas łyknę praktyki.

Offline dorota1

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2005, 10:37:48 pm »
Dla małych dzieci można śmiało pampersy do basenu gorzej z tymi dużymi ja mam taki teraz problem jak właściwie sie zabezpieczyć, sa szyte specjalne skafandry jak dla nurków sa świetne, bo utrzymują też dziecko na powierzchni wody i łatwiej jest nauczyć się pływać, ale jeśli chodzi o zabezpieczenie przed opróżnieniem to wypraktykuje latem nad jeziorem , na basen trochę się obawiam, bo Klaudia często ma biegunki. Ale może macie namiary na pampersy na 20 kg do basenu. Jesli chodzi o worki to nie polecam, po co?Utrudnia pływanie i komfort dziecka, dla chłopców tylko nie wiem czy małych to są specjanle kapturki i nic nie wyleci, gorzej z dziewczynkami.Moja Klaudia super pływa w kole, ale myśle,że w tym roku już nauczy sie. Jeśli chodzi o zakażenia to moja Klaudia i tak zawsze je ma to na to akurat uwagi nie zwracam.

Offline EWA OSTASZ

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2005, 07:56:13 am »
Nasz rehabilitant twierdzi,że basen byłby wskazany dla Kuby,innego zdania jest lekarz reh. tak więc na razie nie pływamy.Znam jednak chłopca ok.15lat,który pływa świetnie a na zawodach ogólnopolskich {dla niepełnosprawnych} zdobywa medale.Nawiasem mówiąc ćwiczy go ten sam reh.co Kubełka. :P
Ewa mama Kuby 2l 6mies RKiW i Kasi 7,5r

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2005, 01:19:14 pm »
Nam nefrolog powiedział, że basen jest niewskazany ze względu na wodę"stałą",chlorowana woda  do końca nie zabezpiecza przed nabyciem zakażenia.Pozytywnie natomiast wyraził sie o kąpieli w morzu lub basenie z wodą ozonowaną. A Ty Kasiu jesteś pod opieka tego samego nefrologa, co on w takim razie o Waszym basenie sądzi?

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2005, 01:30:10 pm »
A jeżeli chodzi o samo pływanie to dla dzieci są specjalne majteczki jednorazowe do pływania, które nie nasiąkają w ogóle wodą jak zwykły pampers (pieluchomajtki), przez co staje się bardzo ciężki. Wypróbowaliśmy w kąpieli morskiej - super! Fakt, że trochę kosztują.Produkowane przez firmę Pampers - "Kąpieluszki sunnies" lub Huggies "Little Swimmers".
Bardzo dobrze dopasowuja sie do ciała, dzięki "ściągaczom".

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2005, 01:35:35 pm »
A czy chodzi Ci Kasiu o cewnik "zewnetrzny" z woreczkiem mocowanym np. do nóżki? Bo jeśli tak to obawiam się,że dla naszych maluchów nie ma jeszcze rozmiaru...

Offline Mama Muminka

• Aktywny Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2005, 02:32:37 pm »
Renata,nie mam pojęcia jak ten cewnik wygląda.A te majtki do kąpieli to można normalnie w markecie kupić?My chodzimy do Zimonia.Nie pytałam go,bo wtedy jak byłam u niego,to jeszcze nie wiedziałam o basenie.

Anonymous

• Gość
Pływanie - basen
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2005, 02:36:25 pm »
Tarba, czytałam, że na Farze mają zajęcia na basenie, chyba raz w miesiącu.
Asia raz po basenie ma zakażenie, a raz nie, generalnie pluska się rzadko, choć koleżanka Ewelina pływa na plecach już całkiem dobrze.
Pozdro

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2005, 03:53:47 pm »
Tak te "pampersy - majtki" kąpielowe dostepne są w marketach, ja kupowałam w Szczecinie.Najmniejszy Huggies dla dziecka od 7 kg. Zwykły pampers moim zdaniem się nie nadaje, bo strasznie chłonie wodę. O basenie rozmawialiśmy właśnie z Zimoniem. Wcześniej myślałam , że fajna sprawa z takim basenem, a pływanie przecież dobrze wpływa na kręgosłup. A teraz musimy rozejrzeć się za basenem z ozonem, ale nie jest to jeszcze zbyt powszechne.

Offline gosica

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2005, 04:37:45 pm »
Ja nie stosuje mojej Kasi pieluch,zakładam tylko strÓj.Jak niechcacy coŚ wyskoczy to i tak nie wypłynie na wierzch bo strÓj przytrzyma,a w pore można to zauważyĆ.naszczęŚcie nie mieliŚmy nigdy takich niespodzianek. :oops:
gosia mama 5letniej Kasi z RiW

Offline tarba

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2005, 10:12:55 am »
Cewniki zewnętrzne mają rozmiary dla chłopców trochę podrośniętych- nie przyczyniają się do zakażeń na pewno. Pampersy do kąpieli nadają się dla obu płci tylko do pewnego wieku, ale za to są w większości supermarketów. A jak radzą sobie rodzice podrośniętych dziewczynek?
My kąpiemy się regularnie i nie ma kłopotów z zakażeniami nawet w zwykłym chlorowanym basenie ale na pewno warto rozejrzeć się za ozonowanym.
Bart umie już naprawdę dobrze pływać na plecach i bezstylowo(czymś pośrednim między kraulem a pieskiem) ale do przodu na brzuchu. Ale uczyłam go samodzielnie. Czy udało Wam się trafić na kogoś kto podjął się nauki naszych dzieci? Jeśli tak umieście namiary- mogą się komuś przydać.

Offline EWA OSTASZ

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2005, 10:21:09 am »
Jak już wcześniej pisałam znam chłopca nastolatka,który bardzo dobrze pływa,bierze udział w ogólnopolskich zawodach pływackich dla niepełnosprawnych i odnosi duże sukcesy.Trenuje go rehabilitant z DSK w Lublinie.
Ewa mama Kuby 2l 6mies RKiW i Kasi 7,5r

Offline bozena69

• Podglądacz
  • *
Pływanie - basen
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2005, 02:37:03 pm »
moja córka weronika ma6 lat i chodzi na basen. nie ma z tego powodu zakażeń . w tym roku w końcu znależliśmy dla niej instruktora pływania .chodzi na naukę pływania ze zdrowymi dziećmi . w wodzie jest bardzo szczęśliwa i dorównuje innym dzieciom, świetnie sobie radzi . na basen ubieramy ją tylko w strój,o sikanie się nie martwię bo przed basenem jest zawsze cewnikowana .gorzej jest z "inną sprawą "ale z tym też sobie radzimy , zawsze przed basenem siadamy na kibelku i weronika napina mięśnie brzucha i robimy co trzeba .do tej pory jeszcze nic nam się nie" przydarzyło",tym bardziej ,że weronika szaleje w wodzie , dużo się śmieje -co też sprzyja nieoczekiwanemu wypróżnieniu .życzymy powodzenia .myślę,że basen to świetna rzecz dla naszych dzieciaków.

Offline tarba

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 31, 2005, 03:39:26 pm »
A skąd jesteś? Jakie to miasto, basen i jaki instruktor?

Offline bozena69

• Podglądacz
  • *
Pływanie - basen
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2005, 12:54:08 pm »
mieszkamy w Gryfinie 30km od SZczecina .w miasteczku mamy duży basen "Laguna".woda jest jonizowana ale co niektórzy mówią, że też chlorowana . instruktorką jest pani,która prowadzi szkółkę pływacką dla młodszych dzieci . najpierw prowadziła zajęcia z weroniką indywidualnie {dosłownie kika zajęć }póżniej dołączyła ją do grupy .nie jest to rehabilitantka, tylko osoba ,która nie bała się niepełnosprawności weroniki. wcześniej długo nie mogliśmy znależć osoby ,która podjełaby się pracy z naszą córką , mimo ,że jest to duży kompleks basenowy.ważne jest chyba jeszcze to ,że weronika nigdy nie bała się wody . uwielbia się pluskać . wręcz trzeba jej pilnować , bo nigdy nie wiadomo co zrobi.woda to jej żywioł. pozddrawiam bozena69.

Offline bozena69

• Podglądacz
  • *
Pływanie - basen
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2005, 01:04:04 pm »
zapomniałam jeszcze napisać że nasz nefrolog kazał nam po basenie podawać dodatkową tabletkę furaginu . na początku tak robiliśmy ale teraz nic się nie dzieje więc nie podajemy.weronika korzysta równierz z basenu , gdy wyjeżdżamy na turnus do Wągrowca. tam mamy basen codziennie oprócz sobót i niedziel . tylko woda jest bardzo mocno chlorowana .pozdrawiam jeszcze raz i życzę powodzenia .

Offline Mama Muminka

• Aktywny Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2005, 07:07:36 pm »
instruktorką jest pani,która prowadzi szkółkę pływacką dla młodszych dzieci

Bożena,a od jakiego wieku można być w takiej grupie?My planujemy pojechać do Gryfina,czy Grześ sobie tam poradzi?No ważne dla mnie,Grześ jest mały,czy nie zmarznie tam,czy woda jest dość ciepła dla maluchów.A jeszcze jedno,czy można tam wypożyczyć takie coś na ręce,czy musze mieć własne.Przepraszam,ale umknęło mi z pamięci jak się nazywa to coś dmuchanego na ręce.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2005, 07:09:41 pm »
Motylki?  :wink:
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Mama Muminka

• Aktywny Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2005, 07:27:35 pm »
Gaga,dzięki wielkie.Chyba zacznę zażywać sklerozex. :(

Offline bozena69

• Podglądacz
  • *
Pływanie - basen
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 03, 2005, 10:49:18 pm »
Kasiu moja Weronika ma sześć lat . myślę,że twój Grześ jest jeszcze trochę za mały ,ale możesz przecież jeżdzić z nim na basen w formie zabawy , niech oswaja się z wodą i zobaczysz czy mu się to podoba . moja weronika w ten sposób chodziła na basen przez kilka lat .w tamtym roku zaczęła pływać po swojemu w pływaczkach . wcześniej nie chciała .gdy zobaczyła, że pływaczki dają jej niezależność nie chciała ich ściągać . teraz umie już przepłynąć kawałek samodzielnie i nurkuje. na naukę pływania nie chodzi długo . zajęcia są 2 razy w tygodniu ale ona chodzi tylko w poniedziałki a i to nie zawsze bo nieraz jest przeziębiona . pływaczek nie można tam wypożyczyć ale jest sklep może można kupić ,choć na razie wydaje mi się,że powinnaś mu kupić koło - tylko nie za duże . jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz szybciutko bo 6.04. wyjeżdżamy do Poznania na operację stóp i przez jakiś czas nas nie będzie .acha jeszcze jedno do niedawna basen w poniedziałki do godz.15 dla osób niepełnosprawnych był za darmo , nie wiem jak jest teraz .weż ze sobą legitymację małego świadczącą o jego niepełnosprawności .opiekun wtedy też wchodzi za darmo.życzę powodzenia .bożena

Offline bozena69

• Podglądacz
  • *
Pływanie - basen
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 03, 2005, 10:54:20 pm »
woda jest ciepła .na basenie jest również basen solankowy. sauna i jakuzi-nie wiem jak to się pisze .na pewno mile spędzicie tam czas.bożena

Offline Olga25

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.tvksmp.pl/~sikoraoa
Pływanie - basen
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 19, 2005, 10:38:53 am »
A czy jest tu ktoś ze śląska kto chodzi na basen ze swoją pociechą??? Ja bardzo bym chciała "wrzucić" Igora na głębokie wody... :P W wannie radzi sobie świetnie! Od urodzenia kąpie się w dużej ilości wody ( teraz już w pełnej wannie :D ) wogóle się nie boi! jest zachwycony! chlapie wszystkich z radością, "pływa" na plecach, a kiedy położy się go na brzuszku z wielką przyjemnością wkłada i wyjmuje głowę z wody! Chcielibyśmy chodzić z nim na basen, ale gdzie...? Jesteśmy z Częstochowy, tu raczej są tylko ostro chlorowane baseny, i woda jest chyba za zimna dla maluchów... Wiem, że w Katowicach jest basen gdzie prowadzona jest szkółka pływania dla takich szkrabów, ale godzina kosztuje ok.25zł, dla nas to za dużo doliczając jeszcze dojazd... Zastanawiam się czy Igor mógłby chodzić na basen z ozonowaną wodą, wiem że jest Aquapark w Tarnoskich Górach i Dąbrowie Górniczej... Czy ktoś ze Śląska chodzi ze swoim tak małym maluchem na basen? I który polecacie, ja osobiście nie byłam w ani jednym z wymienionych miejsc...
Ola mama Igora 10 m-cy z RiW

Offline Agaga

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 19, 2005, 03:12:10 pm »
Witam.
Niedawno wróciliśmy z Kamilkiem z sanatorium. Podczas pobytu miał okazję korzystać z kapieli w wodzie ozonowanej. Powiem szczerze, że obserwując zachowanie mojego Kamilka w wodzie byłam pelna zachwytu. Czuł sie jak ryba w wodzie. "Pływał" na brzuszku i pleckach i mimo, że nieraz napil sie wody i zalały się mu oczka wogóle nie plakał. W wodzie wykonywał  takie ruchy nóżek, które trudno zaobserwować na codzień. Ćwiczył i plywał całym sobą bardzo angazując w to nózki -super.
Teraz po powrocie tez  zastanawiam się nad basenem dla Kamilka. Ale nie bardzo wiem gdzie?

Oczywiście po powrocie z wojaży pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy było badanie moczu- wyszło na szczeście bardzo ładne.

Więc jesli tylko macie możliwość skorzystania z besenu to polecam bo naprawdę warto- tym bardziej, że jak piszesz Igorek uwielbia wodę.

Pozdrawiam
Kamilek 2 Latka i 7 mies   RiW

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 20, 2005, 07:04:18 am »
Agnieszko w Nowej Wsi jest z Tego co słyszałam super basen, także z brodzikami dla dzieci. Jak Krzysiowi przejdą wszystkie choróbska to mamy zamiar się wybrać.

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 20, 2005, 09:22:39 am »
Agaga a które to sanatorium z ozonowana wodą?

Offline Agaga

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 20, 2005, 04:51:05 pm »
W sanatorium bylismy w Polańczyku. Ale to ja miałam skierowanie z NFZ ( no cóz starość nie radość :D ) a Kamilek był ze mną jako osoba towarzysząca. I z niektórych dobrodziejstw korzystał wspólnie ze mną do woli.

Uściślając moją wypowiedź to była to wanna do hydromasażu ( wymiary ok 2,5m na 2,5m ) więc Kamilek czuł sie tam jak w basenie .
Kamilek 2 Latka i 7 mies   RiW

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 13, 2005, 11:02:11 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline pawcioo

• Nowy użytkownik
  • *
rehabilitacja w wodzie
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 29, 2005, 04:04:10 pm »
witam mam wielka probę. Pracuje na basenie i niedługo dostane nową
grupę z dziećmi które maja wodogłowie i porażenie mózgowe. A zabardzo nie wiem jakie można z nimi robić ćwiczenia w odzie i zabawy. Bym był wdzięczny jak ktoś by doradził jakieś strony albo sam napisał jak by miał czas i ochate. Z  góry dziękuję.

Mój e-mejl      pawelek_1981@o2.pl

Offline pawcioo

• Nowy użytkownik
  • *
ćwiczenia i zabawy w wodzie
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 29, 2005, 04:08:55 pm »
witam mam wielka probę. Pracuje na basenie i niedługo dostane nową
grupę z dziećmi które maja wodogłowie i porażenie mózgowe. A zabardzo nie wiem jakie można z nimi robić ćwiczenia w odzie i zabawy. Bym był wdzięczny jak ktoś by doradził jakieś strony albo sam napisał jak by miał czas i ochate. Z  góry dziękuję.

Mój e-mejl      pawelek_1981@o2.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pływanie - basen
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 29, 2005, 04:15:56 pm »
To jest pytanie do użytkowników Daru - nie do admina.
Admin zajmuje się sprawami technicznymi, organizacyjnymi serwisu.  :wink:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pływanie - basen
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 29, 2005, 04:29:55 pm »
Zapraszam do kącików poświęconych rehabilitacji
Metoda Halliwick
Metody rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pływanie - basen
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 29, 2005, 06:05:40 pm »
Ćwiczenia z dziećmi niepełnosprawnymi powinien wykonywać przeszkolony rehabilitant.
Nie czując się mocnym - obyś nie zaszkodził, zamiast pomóc.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 05, 2006, 12:29:20 pm »
Jak ważna jest woda przy rehabilitacji dziecka , nie trzeba nikogo o tym przekonywać.
W dyskusjach wielokrotnie już padło słowo- "basen" .
Proszę podzielcie się swoimi spostrzeżeniami odnośnie pływania i pobytu swoich dzieci na basenie .

Niemowlaki jak ryby w wodzie
Kinga Frelichowska
03-02-2006

- Maleństwa trzymamy pod pachami i kołyszemy, właśnie tak - pokazuje Małgorzata Witmanowicz, instruktorka nauki pływania na warszawskim Ursynowie. -A teraz unosimy dzieci i opuszczamy na deskę do pływania, która będzie tratwą. Wspaniale! Nabieramy wody do konewki i kilka razy polewamy główkę dziecka. Siebie też nie oszczędzamy. Niech maluchy widzą, że imy nie boimy się wody! A teraz najtrudniejszy etap zajęć -zapowiada Małgorzata.
Po raz pierwszy spróbujemy zanurzyć dziecko pod powierzchnię wody. Trzy-cztery! Imamy z pociechami na moment nurkują. - Należą wam się brawa! -woła Małgorzata. - A teraz, na zakończenie zajęć, kładziemy dzieci swobodnie na plecach i ciągniemy wzdłuż basenu przez dwie długości - dodaje Witmanowicz.

- Trenowałam kiedyś pływanie, dlatego chciałam, aby i syn jak najwcześniej zaczął poruszać się w wodzie - mówi Marta Tyc, mama ośmiomiesięcznego Michała. -Zaczęliśmy go przygotowywać: kąpaliśmy w dużej wannie, polewaliśmy główkę wodą, więc od pierwszych zajęć był zachwycony i czuł się dosłownie jak ryba w wodzie. Dziś doskonale poradził sobie z zanurzeniem. Żałuję, że tak późno zdecydowałam się na rozpoczęcie kursu!

Zapisać można nawet trzymiesięcznego niemowlaka, pod warunkiem że prawidłowo się rozwija. Najlepiej jednak rozpocząć kurs w piątym- szóstym miesiącu życia. Przedtem warto zapytać lekarza, czy nasze dziecko jest wystarczająco zdrowe i silne. Przeciwwskazaniem do zajęć są: choroby krążenia i układu moczowego, zakażenia, biegunka, infekcje górnych dróg oddechowych, uczulenie na chlor i schorzenia skórne, które u niemowląt występują jednak bardzo rzadko.

OD DRYFOWANIA DO NURKOWANIA

Na pierwszych zajęciach dzieci najpierw ochlapuje się wodą i stopniowo w niej zanurza. Początkowo muszą być mocno przytulone do rodzica, by nie czuły zagrożenia. Potem próbuje się odsunąć dziecko od siebie na długość ramion. Tempo wykonywanych ćwiczeń jest indywidualne. Na trzecich, czwartych zajęciach zakłada się dzieciom rękawki, by mogły same utrzymać się na powierzchni. Rodzice jedynie je asekurują, by nie napiły się wody. Kolejny etap to układanie dzieci na plecach, potem na brzuszku i przyzwyczajanie do różnych pozycji. Wykorzystuje się także deski i gumowe zabawki. Wreszcie zanurza się dzieci całkowicie. Niemowlaki nie boją się nurkowania, a pod wodą mają otwarte oczka. Ewolucje są zupełnie bezpieczne, pod warunkiem że dziecko jest zdrowe i ma prawidłowy odruch wykrztuśny.

PŁYWA I ZDRÓW JAK RYBA

Nauka pływania niemowlaków to przede wszystkim oswajanie z wodą. W przyszłości dzieci, które od niemowlęctwa miały z nią kontakt, rzeczywiście szybciej uczą się pływać. Lepiej się rozwijają, są sprawniejsze od rówieśników, rzadziej chorują, bo są zahartowane i uodpornione na wirusy.

Kacper Trojanowski ma osiem miesięcy. Jego mama Dorota zapisała go na kurs, bo sama lubi pływać i marzyła, by synek też pokochał wodę. -Kacper coraz lepiej sobie radzi. Świetnie się rozwija, często się śmieje. A kiedy dostaje kataru, śmiejemy się z mężem, że basen go wyleczy, bo jest już odpowiednio zahartowany.

Anetę Wanaks, mamę czteromiesięcznej Aurelii, na zajęcia namówiła koleżanka, która już w nich uczestniczyła. - Córka co prawda czasem marudzi, ale dlatego że np. zachlapie sobie buzię. Dziś też się trochę przestraszyła zanurzenia w wodzie, ale następnym razem na pewno będzie lepiej!

- To przede wszystkim rodzice mają do pokonania barierę psychiczną - zauważa Agnieszka Sikorska- -Cichawa, instruktorka. - Myślą, że sami też muszą umieć pływać. Boją się, że maluch będzie częściej się przeziębiać albo że podczas zajęć zrobi kupkę. My jesteśmy po to, by rozwiać te wątpliwości.

Nauka Pływania dla Dzieci i Niemowląt "Dzidziuś"
Gdynia, Gdańsk, tel. 0-58 679 52
73; 0-502 143 977,
cena 240 zł/3 miesiące

ll Szkoła Pływania dla Niemowląt i Dzieci, Sopot, tel. 0-58 552 52
52, cena 260 zł/11 spotkań

ll Nauka pływania dla niemowląt, Katowice,
tel. 0-32 261 53 02
0-608 525 964,
25 zł/1 zajęcia (w koszt wliczone pieluchomajtki)

ll Basen SGGW, Warszawa,
tel. 0-603 200 006
koszt kursu: 300 zł

ll Profesjonalna Szkoła Pływania "The Best", Kraków, tel. 0-694
034 792, cena 20 zł/1 zajęcia,
240 zł/12 zajęć

Offline kluseczka

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 05, 2006, 01:12:13 pm »
Na temat pływalni dzidziuś chciałam się wypowiedzieć ,ponieważ chciałam Kube zapisać,ale pani która się spacjalicuje w rehabilitacji na pływalni odradziła mi tu na Chełmie tą pływalnie.Woda jest za zimna i narazie nie ma w ogóle tutaj zajęć dla naszego Kubusia.Jestem zapisana na takie zajęcia i mam czekać,czekam tak już od listopada,ale może i dobrze że teraz nie ma tego basenu bo i tak są te chorubska teraz.Z tego co wiem są takie zajęcia w Gdyni dla naszych dzieciątek.
Izabela mama Kubusia z Gdańska

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 02, 2006, 02:29:17 pm »
ewa 1311 napisała
w wątku
Jeszcze jedno pytanko na dzisiaj. Sylwia gdzieś się dowiedziała, że jest przepis, który mówi o tym, że raz w tygodniu może wejść z Franusiem bezpłatnie na basen. Od grudnia w Koninie jest wyremontowany basen z częścią dla małych dzieci. Chcieliby z tego skorzystać jeśli jest coś takiego.

Offline kluseczka

• Raczkujący Gadacz
Pływanie - basen
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 07, 2006, 05:23:15 pm »
Gaga czy możesz mi napisać czy Kuba może chodzić na basen i jak powinien pływać?
Co prawda on jest za maly na pływanie?U nas na chełmie mam blisko na ten basen i robi się ciepło więc chciałabym z nim już korzystać z tego.Ale u mnie w OWI jedna rehabilitantka twierdzi że dziecko z zD nie może normalnie pływać bo to koliduje z ćwiczeniami na rehabilitacji więć sama jestem w kropce.Czy wiesz może czy mogłabym sama jakoś się nauczyć tego jak mam go trzymać?Ta Pani twierdzi że do każdego dziecka powinien być indywidualny rehabilitant,koszt tego jest 60zł za 45 min.Spora sumka,ja już sama nic nie wiem :(
Izabela mama Kubusia z Gdańska

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pływanie - basen
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 07, 2006, 05:32:29 pm »
To musi być Twoja decyzja. Masz pewność, że woda jest na tyle czysta, że nie złapie uczulenia jak moja Monika?  
Dużo zależy od indywidualnego podejścia rehabilitanta.
Wiedz jedno, że zbyt dużo ćwiczeń powoduje przetrenowanie mięśni a to powoduje bolesne zakwasy u dziecka.
Osobiście odłożyłabym basen w wieku Twojego synka, ale to Twoje dziecko i to musi być Twoja decyzja.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 07, 2006, 10:33:00 pm »
Kluseczko,na to Ci nie umiem odpowiedzieć.Woda jest ważna,jak wyżej napisałam.
Jak ważna jest woda przy rehabilitacji dziecka , nie trzeba nikogo o tym przekonywać.
W dyskusjach wielokrotnie już padło słowo- "basen" .
Proszę podzielcie się swoimi spostrzeżeniami odnośnie pływania i pobytu swoich dzieci na basenie .

Raczej sugerowałam rodzicom,aby sie podzielili własnym doświadczeniem,z korzyścią dla innych  :D
Zerknij wyżej,podany jest link do dyskusji rodziców dzieci z RiW.Może to coś Ci zasugeruje?
Wiem jedno, to musi być woda czysta i ciepła  ;)  :D
Natomiast bardziej liczyłabym się, z opiniami rodziców dzieci z zD i nie tylko .
I podpisuję sie pod  Sonią,aby się nie powtarzać już. :D
Dlatego prosiłam,aby podzielili się rodzice swoim doświadczeniem,bo wiem,że
dzieci korzystają z basenu,a luzne dyskusje są rozsiane po całym forum.
Może jeszcze się odezwą i coś podpowiedzą

Przy okazji przenoszę z wątku
ewa 1311 napisała
w wątku

dalszy ciąg dyskusji dotyczącej bezpłatnego korzystania z basenu.
ewa 1311
Dzięki za informacje. Doczyałam się, że musimy sprawdzić na miejscu na basenie, czy są wyznaczone nieodpłatne godziny dla niepełnosprawnych. Miejmy nadzieję, że się uda coś załatwić. Nadal będę sledziła ten wątek, może ktoś znajdzie jakiąś podstawę prawną czy coś innego. Poszukamy i mam nadzieję znajdziemy i załatwimy.

marmati
My korzystamy bezpłatnie z basenu z Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej, która to pokrywa koszt basenu.Może warto tam się spytać.Jest rehabilitant, który odpowiedzialny jest i prowadzi zajęcia.Natomiast jak chciałabym chodzić indywidualnie to wtedy płacę ze zniżką.Jak sprawdzę ile wynosi zniżka i czy czasami nie dotyczy tylko opiekuna to napiszę.Nie wiem bo nigdy nie korzystałam indywidualnie. Poradnia ma godziny basenowe z tytułu rehabilitacji dzieci podlegających pod poradnię.Jesli poradni jest więcej należy spytać w każdej gdyż w moim mieście na dwie tylko jedna prowadzi te zajęcia.Pozdrawiam

marias52
jeśli masz w swojej miejscowości jakąś organizacje /stowarzyszenie dzieci specjalnej troski/ spróbuj przez tę organizację, albo jesli basen jest w szkole napisz pismo prośbę o nieodpłatne korzystanie z basenu do Dyrektora szkoły, lub jeśli jest to zakład rehabilitacyjny to też w ten sam sposób podłacz opinię lekarza ze taka forma rehabilitacji jest potrzebna. W ten sposób załatwiamy w naszej miejscowości, dzieci moga korzystać i z basenu w szkole,i w Aqua Parku.
Albo pismo do Wydziału Zdrowia i opieki społecznej przy Urzędzie Gminy.
Zyczę pogody ducha i wytrwałości a cel będzie osiągnięty.
Pozdrawiam

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 04, 2006, 10:13:04 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pływanie - basen
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 04, 2006, 10:25:51 pm »
Bardzo ważny artykuł, warto zwrócić uwagę na dezynfekcję wody.
Mnie też zapewniano, że basen na który jeździła moja córka z klasą nie zawiera chloru.
Dostała takiego uczulenia na skroniach, że leczyłam aż sterydami przez 2 miesiące, potem musiałam zmienić okulary jej żeby nie zawierały skladników kolidujących z chlorem.
Niestety musiała zaprzestać uczęszczania na basen.

DEZYNFEKCJA WODY W BASENIE
Woda nie może być tylko ozonowana. Na wszystkich basenach woda jest chlorowana. Gdy ktoś mówi, że ma wodę tylko ozonowaną, to nie mówi całej prawdy. Proces uzdatniania wody ozonem polega na tym, że ta brudna woda spływa z basenów  i trafia do tzw. zbiornika KP. Tam jest wstępnie uzdatniana, czyli ozonowana. Potem idzie na filtry i jest chlorowana. Nikt nie wymyślił jeszcze lepszego środka dezynfekującego od chloru, który uzdatnia wodę przez cały czas.
Andrzej Jaworski, zastępca dyrektora Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Warszawa Praga-Północ "Prawy Brzeg"

Offline filipek

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 05, 2006, 01:03:43 pm »
Witam! Olga myślę ,że do Tarnowskich Gór możesz śmiało się wybrać z Igorem tam jest basenik dla dzieci i tam /chodzi mi o Park Wodny/ też są odpłatne lekcje pływania z instruktorem.Powinnaś się dowiedzieć u siebie w PFRON-NIE DOSTANIESZ DOFINANSOWANIE wystarczy że od lekarza przyniesiesz karteczkę że jest to bardzo ale to bardzo wskazane.
Ja chodze z małym na basen w Chorzowie /przystosowany do malutkich dzieci pod każdym względem tj.przebieralnie ,karmienie itp./ czas musisz dopasować do największej aktywności dziecka/my między godz.15.00/

WAŻNE!!!!!!!!
Musisz /jeśli to ty będziesz kąpać się z małym/mieć aktualne badanie bakteriologiczne pochwy ważne przez pół roku od daty wystawienia.Faceci nic nie muszą mieć.
POZDRAWIAM
mama 11 m-c Filipka zD i 15-letniej Marty

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 19, 2006, 10:43:56 am »
Naukowcy dochodzą do wniosków iż pływanie pod dachem nie służy płucom

NAUKA HIGIENA

Pływanie pod dachem nie służy płucom

Dzieci, które regularnie uczęszczają na basen, są w większym stopniu narażone na zachorowanie na astmę

Przyczyną tego jest kontakt z używanym do zachowania czystości wody chlorem. W wyniku łączenia się go z potem lub uryną pływających powstaje nowy związek chemiczny o nazwie trójchlorek azotu.
To kontakt z nim jest odpowiedzialny za niszczenie komórek w płucach, a w rezultacie problemy z oddychaniem, co z kolei może skutkować rozwojem astmy - twierdzą belgijscy naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain, o czym piszą w internetowym wydaniu pisma "Occupational and Environmental Medicine".

Doszli oni do tego wniosku na podstawie analizy danych pochodzących od prawie 190 tys. cierpiących na podobne problemy zdrowotne trzynasto- i czternastolatków z 21 krajów Europy. Okazuje się, że ich występowanie jest częstsze, jeśli w okolicy znajduje się więcej krytych basenów. Z każdym kolejnym basenem przypadającym na 100 tys. mieszkańców naukowcy zanotowali wśród dzieci wzrost problemów z oddychaniem. Wynosił on od 2 do ponad 3 proc. Przy czym był on większy w krajach Europy Zachodniej niż Wschodniej, gdzie znajduje się mniej basenów.

i.r., afp

Astma ma związek z chodzeniem na basen?
– Powszechność astmy wśród dzieci oraz liczba krytych basenów z chlorowaną wodą są ze sobą powiązane i związek ten jest niezależny od klimatu czy statusu ekonomicznego danego kraju – uważa prof. Alfred Bernard z katolickiego uniwersytetu Louvain w Brukseli.

Na temat astmy więcej w wątku:
Astma

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 19, 2006, 08:40:33 am »
Może poniższe rady pomogą przy nauce pływania - rehabilitacji dziecka?

moje dziecko fruwa w wodzie!
21 sierpnia

Niemowlętom nauka pływania przychodzi łatwiej niż dorosłym. Wykorzystaj wakacje nad morzem na pierwsze lekcje. Zanim się spostrzeżesz, twoje maleństwo zostanie mistrzem kraula.

Pływania uczymy się już w łonie matki. Niestety, po urodzeniu szybko o tej umiejętności zapominamy. Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie bało się wody, idź z nim na basen, gdy tylko skończy trzy miesiące! Kursy nauki pływania dla niemowląt stają się coraz bardziej popularne. W tym wieku maluch ma szanse łatwo zaprzyjaźnić się z wodą.

Jeśli jednak twoje dziecko ma już kilka lat i wciąż nie umie pływać, a planujesz wczasy nad morzem lub jeziorem, przed wyjazdem wybierz się z nim na basen. Musisz pamiętać, że nie idziecie tam na naukę pływania, tylko na... plac zabaw, gdzie zamiast piasku jest woda, a zamiast drabinek czekają na niego nadmuchiwane zabawki.

Przedstawiamy ci pomysły na zabawy w wodzie. Sprawią one, że twoje dziecko poczuje się w niej bezpiecznie. Jeżeli nawet dzięki nim zacznie pływać stylem "rozpaczliwym", to już będzie spory sukces! Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Maluch nie może traktować nauki pływania jako zadania do wykonania, bo nic z tego nie wyjdzie. Jeśli polubi wodę, pływanie przyjdzie mu naturalnie.

nie od razu na głęboką wodę!

Wrzucenie dziecka do wody i oczekiwanie, że, zmuszone do ratowania się,

od razu nauczy się pływać, jest nie tylko okrutne, ale świadczy też o nieodpowiedzialności rodziców. Przestraszony malec nie tylko nie zacznie pływać, ale może tak bardzo zrazić się do wody, że później na sam widok jeziora czy basenu będzie wpadać w panikę.

faza 1 Jakie to mokre!

cel: oswoić z wodą Nawet jeśli dziecko nigdy nie było na basenie, kontakt z wodą ma już za sobą... w kąpieli. Nie można jednak porównać pluskania się w wannie do pływania w basenie czy rzece. Nie dziw się, że malec jest przerażony. Przyjmij rolę jego przewodnika po wodnym świecie. Niech czuje, że jesteś blisko i w każdej chwili możesz mu pomóc.

jak to osiągnąć Najlepiej przez wspólną zabawę. W wodzie sięgającej dziecku do kolan lub, jeśli nie protestuje, do pasa, graj z nim w piłkę, rzucaj mu kółka lub inne nadmuchiwane zabawki. Te gry mają dziecko zainteresować. Woda chlapnęła przy tym do oczu? Nie szkodzi! Maluch zajęty zabawą, nawet tego nie zauważy. Pozwól mu też korzystać ze zjeżdżalni. Jeśli wpada się z niej do płytkiego basenu i ląduje w wodzie na siedząco, nie stanie się nic złego.

udało się, jeśli Twoje dziecko chętnie bawi się w wodzie i nic sobie nie robi z tego, że jest całe mokre.

TO SIĘ PRZYDA

1. koło ze specjalnymi szelkami Dzięki nim dziecko jest bezpieczne: nawet największy wiercipięta nie wyślizgnie się z szelek podczas pływania (ok. 70 zł).

. rękawki Dla mniejszych dzieci (dwa-cztery lata) lepsze będą nadmuchiwane (ok. 30 zł), bo możesz je napełnić powietrzem tak, by nie zsunęły się z drobnej rączki dziecka. Starszym bardziej spodobają się rękawki styropianowe: w zestawie znajdują się trzy pary dostosowane do wzrostu i wagi dziecka (ok. 70 zł).

3. piłka Do zabawy w wodzie (ok. 25 zł).

faza 2 Ale tu fajnie

cel: pełne zanurzenie Gdy malec lubi już baraszkować w basenie, czas na zanurzanie ciała i głowy oraz wydmuchiwanie powietrza pod wodą. Dziecko powinno zrozumieć, że nie da się tam zrobić wdechu.

jak to osiągnąć W basenie do pasa możesz urządzić konkurs "puszczania bąbelków". Trzymaj malucha za ręce i zanurzaj się wraz z nim, by miał poczucie bezpieczeństwa. Zachęcaj go, by schował głowę pod wodę i wypuszczał powietrze. Możesz to osiągnąć np. w trakcie zabawy w kucanie i wyskakiwanie w górę albo we "wpadanie" do wody. Dziecko siedzi wtedy na brzegu basenu i zsuwa się w twoje ramiona. Kiedy zyska pewność, że je utrzymasz, na dwie, trzy sekundy zanurkuj razem z nim pod wodą.

udało się, jeśli Podczas zabawy w wodzie maluch bez obawy zanurza się po szyję (np. kuca lub siada) i nie ma oporów przed zanurzeniem twarzy.

TO SIĘ PRZYDA

1. pas do pływania Wykonany ze styropianu i zapinany na brzuchu (ok. 50 zł). Dzięki niemu dziecko utrzymuje się na wodzie, może swobodnie machać rączkami i nóżkami. Pas unosi je na wodzie, więc maluch sam może zdecydować, kiedy chce zanurzyć twarz. Gdy dziecko się zmęczy, możesz chwycić za pas i sunąć z nim po wodzie.

2. dziecięce koło ratunkowe Można na nim siadać i zsuwać się powoli do wody albo zanurzać i wystawiać główkę od spodu koła (ok. 20 zł).

faza 3 Chlapanie to frajda

cel: unosić się na wodzie Kiedy dziecko swobodnie chodzi w wodzie do przodu i do tyłu, biega, skacze, rozchlapuje ją rękami i nogami, czas, by przekonało się, że można także na niej się unosić.

jak to osiągnąć Naukę zaczyna się zwykle od leżenia na plecach. Ćwiczcie to w wodzie do pasa, tak, by maluch czuł grunt pod nogami. Podtrzymuj jedną ręką jego głowę, żeby nie nałykał się wody, a drugą podłóż mu pod biodra. W tej pozycji powoli posuwaj się z nim po wodzie.

Dobre jest także ćwiczenie z deską do pływania. Niech dziecko położy się na plecach, a deskę przyciśnie skrzyżowanymi ramionami do brzucha. Deska sprawi, że maluch będzie unosić się na wodzie, a ty możesz mu podtrzymywać głowę.

Jeśli już to umie lub boi położyć się na plecach, niech leży na brzuchu. Podtrzymuj przy tym biodra dziecka. Ręce mają być wyciągnięte do przodu, najlepiej, by była w nich pływająca zabawka. Bawcie się w robienie fal: mały pływak ma machać nogami tak, by woda się pieniła. Nie ma znaczenia, czy nogi będą proste, czy ugięte, chodzi o sam ruch. Kiedy dziecko już bez obaw kładzie się na wodzie, nie podtrzymuj mu tułowia, tylko ciągnij za ręce. Możesz też dać mu do trzymania deskę lub piankowy "makaron".

udało się, jeśli Dziecko trzymając się ciebie lub nadmuchiwanej zabawki, odrywa nogi od dna basenu i unosi się tak przez chwilę. Nie chodzi o to, by samo pływało, ale o to, by nie bało się położyć na wodzie.

TO SIĘ PRZYDA

1. deska do pływania O tym, w jaki sposób wykorzystać deskę,

przeczytasz wyżej, w podrozdziale: "Jak to osiągnąć" (ok. 20 zł).

2. materac z uchwytami Przeznaczony dla maluchów powyżej czterech lat (ok. 20 zł). Dziecko może położyć się na nim i, trzymając rączkami za uchwyty, poruszać nogami. Pływanie na materacu to dobry wstęp do ćwiczeń z deską.

3. piankowy "makaron" To długa, miękka rurka, którą można dowolnie wyginać. Potrafi przybierać rozmaite kształty, dziecko może więc na nim siadać, kłaść się lub trzymać go przed sobą tak, jak deskę do pływania (ok. 18 zł).

Brr! Jak zimno!

Długa zabawa w wodzie może skończyć się dla malucha przeziębieniem. Nie dopuścisz do tego, jeśli kupisz mu specjalne ubranko do pływania z neoprenu (ok. 140 zł, rozmiary 68-110 cm). Materiał zatrzymuje ciepło, więc chroni przed wychłodzeniem, i jest elastyczny, dlatego nie krępuje ruchów.

faza 4 Nurkowanie jest super

cel: otwieranie oczu Chodzi o to, by dziecko robiło to swobodnie. Dzięki temu będzie się mniej bało i miało lepszą orientację w przestrzeni. Do nauki otwierania oczu zakładaj maluchowi okularki, bo woda w basenie, nie tylko chlorowana, ale i ozonowana, szczypie w oczy. Uwaga! Do zabawy z pełnym zanurzeniem w wodzie trzeba zdjąć dziecku pas lub rękawki, albo częściowo spuścić z nich powietrze. Wtedy nie wolno ci ani na chwilę spuścić malucha z oka!

jak to osiągnąć Wymyśl zabawy, w których dziecko unosi się w wodzie jak korek, a więc ma nogi przyciągnięte ramionami do brzucha. Niech wpływa od spodu w unoszące się na wodzie kółko i przechodzi ci pod nogami. Może także podnosić z dna różne przedmioty. Jeśli polubi taką zabawę w poszukiwacza skarbów, możesz mu sprawić dziecięcą maskę do nurkowania (ok. 50 zł).

udało się, jeśli Dziecku sprawia radość zabawa i na powierzchni wody, i pod nią. Potrafi wstrzymać oddech oraz otworzyć oczy pod wodą.

TO SIĘ PRZYDA

1. zestaw "złap rybkę" To zabawki, które mają zachęcić dziecko do szukania przedmiotów na dnie basenu (60 zł). Gumowe rybki wrzucone do wody opadają na dno, rozchylają pyszczki i pokazują rozmaite obrazki. Możesz rozmieścić je w różnych punktach basenu i namówić dziecko do szukania rybki z konkretnym rysunkiem.

2. okularki Ochronią przed chlorowaną wodą. Sprawią też, że dziecko będzie lepiej widziało. Dzięki temu poczuje się pewniej (ok. 15 zł).

faza 5 Umiem pływać

Podczas kolejnych faz nauki dziecko oswajało się z wodą.
Teraz już się jej nie boi, pluska się swobodnie i potrafi zanurzyć. Wie, że na wodzie można swobodnie leżeć, umie poruszać rękami i nogami, naśladując ruchy wytrawnych pływaków, ale samo wciąż nie potrafi pływać.

Przed wami pozostało najtrudniejsze zadanie: musisz pomóc dziecku skoordynować wszystkie nowo nabyte umiejętności. Powinno połączyć ruchy rąk i nóg z prawidłowym oddychaniem. W ostatniej, najtrudniejszej fazie nauki pływania, wystarczy wykorzystać deskę i ćwiczyć aż do skutku.

stopy w ruch

na plecach Dziecko chwyta deskę dłońmi i kładzie z tyłu, za głową. Płynąc w tej pozycji, z wyprostowanymi rękoma, ćwiczy pracę nóg. Ma poruszać delikatnie stopami i wykonywać nożyce pionowe.

na brzuchu Maluch trzyma deskę przed sobą. Najpierw porusza nogami pionowo, później możesz mu pokazać, jak pracują nogi przy pływaniu żabką.

ręczny napęd

pływanie na plecach Maluch ma położyć się na desce, która będzie wypierać jego ciało do góry. Teraz powinien unosić naprzemiennie ręce do góry i machać nogami tak, jakby robił nożyce pionowe.

pływanie na brzuchu Mały pływak wkłada deskę między uda i ściska ją nogami. Dzięki temu swobodnie utrzymuje się na wodzie. Pokaż mu ruch, jaki wykonuje się rękami przy pływaniu żabką. Poproś, by go powtórzył.

od mamy do taty

W trakcie wykonywania ćwiczeń rodzice stają naprzeciwko siebie, a dziecko płynie od jednego do drugiego. Np. od taty do mamy na plecach, a z powrotem na brzuchu. Gdy maluchowi idzie coraz lepiej, rodzice zwiększają odległość między sobą. Gdy dziecko poczuje się pewnie, może puścić deskę. Wie, że po jednej stronie ma mamę, po drugiej tatę i że w każdej chwili któreś z rodziców może go złapać.

W ten sposób należy ćwiczyć z dzieckiem co najmniej przez godzinę dziennie. Prawdopodobnie już niedługo wasza cierpliwość zostanie nagrodzona i maluch zakrzyknie: "Mamo, tato, pływam!".

Po wakacjach warto zapisać dziecko na basen, by szkoliło styl pływania pod okiem fachowców.

Agnieszka Szymczak

konsultacja dr Bartłomiej Krynicki z Zakładu Rekreacji AWF w Warszawie, trener skoków do wody
Samo Zdrowie 08.2006

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 20, 2006, 03:39:03 pm »
Cała prawda o basenie

Tekst Magda Szczypiorska-Mutor, Beata Ciepłowska-Kowalczyk
2005-11-17,

Nie każdy basen nadaje się dla małych dzieci. Na co zwracać uwagę, wybierając miejsce na pierwsze lekcje pływania, zapytaliśmy specjalistów z Centrum Zdrowia Dziecka.
Dzieci uwielbiają wodę i na ogół z radością pluskają się w basenie. Ale zajęcia na pływalni to nie tylko zabawa. Dzięki nim maluch może się zahartować, oswoić z wodą, a nawet nauczyć się trochę pływać. Pływanie zaś to znakomita gimnastyka, która wzmacnia wszystkie mięśnie, zapobiegając wadom postawy, i zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia.

A co z PIELUCHAMI na basen?

Jak działaja taki basenowe pieluszki? Czy one są w stanie zabezpieczyć
wydostawanie się czegokolwiek z pieluszki do wody? I czy nie nasiąkają wodą
basenową - bo jeśli nasiąkałyby, to przecież po chwili byłyby bardzo cięzkie
dla dziecka.
Jakoś nie moge sobie wyobrazić zabierania na basen maluch, który jeszcze nosi
pieluchy. A przecież takie dzieci też bywają na basenie.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 01, 2006, 07:56:08 am »
Jeszcze nie chodzą, a już pływają
Szkoła pływania dla niemowląt

Im niemowlak młodszy, tym lepiej nurkuje. Mniej się boi, a na basenie czuje się jak ryba w wodzie. Dzieci do pół roku bez problemów wstrzymują oddech pod wodą. To naturalny odruch. I jeśli nawet przez przypadek znajdą się pod wodą, w ogóle nie zachłystują się nią.

W Katowicach otwarto szkołę pływania dla niemowląt. Mogą do niej uczęszczać nawet 8-tygodniowe maluchy. Pływać uczą się z rodzicami. Rozpoczyna się od rozgrzewki. Maluchy trzymane przez rodziców machają w wodzie rękami i nogami. Nie muszą się uczyć, jak utrzymać się na wodzie, leżąc na plecach. Niemowlakom nie sprawia to problemu. Oczywiście i tak przez cały czas są asekurowane przez rodziców.

Zajęcia prowadzi dwóch trenerów. Ćwiczenia na basenie są nie tylko doskonałym pomysłem na świetną zabawę. Dzięki wspólnym zajęciom pomiędzy dzieckiem i rodzicami rodzi się jeszcze większa więź i zaufanie. Poza tym, jak wspaniale wzmacnia się przy okazji kręgosłup niemowlęcia.

autor: KZ
zr

Offline monikaks

• Raczkujący bywalec
  • **
Pływanie - basen
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 04, 2006, 03:54:54 pm »
Witajcie,
Karol kończy 4 miesiące. Z przyjemnościa bym  z nim pochodziła, ale czy w okresie zimy jest to bezpieczne dla jego zdrowia.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 14, 2007, 03:32:06 pm »
Z wątku
 http://forum.darzycia.pl/vp109089.htm#109089
» Ciekawostki naukowo-medyczne

Kąpiel ryzykowna?
23 stycznia 2007

Częsty kontakt z chlorowaną wodą podnosi ryzyko zachorowania na raka pęcherza – informują naukowcy z Hiszpanii na łamach pisma „American Journal of Epidemiology”.

Chemikalia stosowane do dezynfekcji wody, takie jak chlor czy chloramina, powodują powstawanie w niej szkodliwych produktów ubocznych, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Najczęstszymi produktami ubocznymi chlorowania wody są tzw. trihalometany (THM).

Jak dowodzą najnowsze badania przeprowadzone przez zespół dr Villanuevy z Miejskiego Instytutu Badań Medycznych w Barcelonie, związki te, gdy dostaną się do organizmu za pośrednictwem skóry czy drogą oddechową, a nawet pokarmową, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka pęcherza.

Do takich wniosków doszli naukowcy po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 1219 mężczyzn i kobiet cierpiących na raka pęcherza. Nastepnie porównali je z danymi dla 1271 zdrowych osób. Długoterminowy kontakt badanych osób z THM oceniano na podstawie zawartości chloru w pitej przez nich wodzie, częstości korzystania z pływalni, długości kąpieli i pryszniców.

Ustalono, że osoby pijące wodę dezynfekowaną chlorem były o 35 proc. bardziej narażone na raka pęcherza, niż ci, którzy spożywali wodę niechlorowaną. Częste korzystanie z pływalni podnosiło ryzyko raka pęcherza aż o 57 proc. Większe prawdopodobieństwo tego nowotworu stwierdzono również u osób lubiących brać długie kąpiele i mieszkających w miastach o dużym stężeniu THM w wodzie wodociągowej.

Zbadano średni poziom THM w wodzie wodociągowej w 123 miastach, z których pochodzili uczestnicy doświadczenia.

Okazało się, że osoby z gospodarstw, w których woda miała wysoki poziom THM - ponad 49 mikrogramów na litr - były dwukrotnie bardziej narażone na raka pęcherza, niż mieszkańcy gospodarstw, gdzie stężenie THM w wodzie było mniejsze niż 8 mikrogram na litr. Jak przypominają autorzy artykułu, w krajach wysokorozwiniętych poziom THM w wodzie kranowej często wynosi ok. 50 mikrogram na litr.

Zdaniem autorów pracy, związki THM mogą mieć silniejszy rakotwórczy efekt, gdy są absorbowane przez skórę lub wdychane przez płuca. Gdyby przechodziły przez przewód pokarmowy, byłyby unieszkodliwiane w wątrobie, w tzw. procesie detoksykacji.

Jeśli wyniki badania potwierdzą się w przyszłości, będzie to miało duże znaczenie dla zdrowia publicznego.

Nad basenem ryzykownie
12 kwietnia 2007

Pracownicy basenów z chlorowaną wodą są narażeni na choroby płuc. Opary chloraminy w reakacji z moczem i potem tworzą mieszankę podrażniającą górne drogi oddechowe oraz oczy.

Ludzie spędzający wiele czasu na basenach z chlorowaną wodą, np. instruktorzy pływania, są narażeni na większe niż przeciętnie ryzyko pojawienia się problemów oddechowych – informują naukowcy z Holandii.

Chlor reaguje z moczem i potem, tworząc produkty uboczne, które mogą podrażniać drogi oddechowe – tłumaczą badacze z holenderskiego University of Utrecht.

Naukowcy przebadali 624 pracowników basenów i pobrali próbki powietrza z sześciu takich obiektów. W powietrzu 38 basenów zmierzyli też stężenia trójchloraminy. Trójchloramina to najbardziej lotna forma chloraminy, popularnego środka odkażającego stosowanego m.in. na basenach.

Jak dowiodły badania, przebywający stale na basenie instruktorzy 2,4 raza częściej cierpieli na zapalenie zatok lub ból gardła niż ci pracownicy basenu, którzy mieli najbardziej sporadyczny kontakt z trójchloraminami. Dotyczyło ich też 3,4 razy większe ryzyko chronicznego przeziębienia.

Częsta ekspozycja na związki chloru zwiększała też u pracowników basenów ryzyko wielu innych problemów oddechowych, np. o 40 proc. rosło ryzyko duszności, a bezdech zdarzał się im ponad siedem razy częściej niż ich rówieśnikom przy identycznym wysiłku.

Tak więc najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem problemów oddechowych, jakie stwierdzono w badaniu, jest ekspozycja na trójchloraminę, przy założeniu, że stężenie tego związku w okolicy basenu może być trzykrotnie większe niż stężenie uznane za obojętne.

Naukowcy zwrócili też uwagę, że regulacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa na basenach odnoszą się do jakości chlorowanej wody, a nie powietrza. Jedynym sposobem na ograniczenie stężenia trójchloraminy mogłoby być zwiększenie higieny wśród użytkowników basenu.

Badania opisano na łamach „European Respiratory Journal”.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Pływanie - basen
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 14, 2007, 06:09:52 pm »
Na szczęście mojej Monice przytrafiły się raz skutki uboczne po basenie i do tej pory nie wysyłam jej na basen.
Nastąpiło podrażnienie na twarzy od okularów (alergia na nikiel zawarty w oprawkach okularów).
Leczenie trwało 2 miesiące i blizna została do dziś.
Nikt mi nie wmówi, że basen to cud techniki. Ile podrażnień spojóweek, ile przypadków grzybicy, spraw ginekologicznych występuje.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Pływanie - basen
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 22, 2007, 09:35:56 pm »
Umieszczę tu wpis gosiak29z wątku,jako doświadczenia z zajęć na basenie z malutką córeczką.

Zosia póki co za wiele nie mówi, raczej kilka swoich dźwieków, choć z dnia na dzień i tego przybywa, ale możemy sie Wam pochwalić czymś innym. Od 1,5 mies. chodzimy na basen na zajęcia dla dzieciaczków. Z początku Zosia była bardzo spięta i niechętnie sie w wodzie poruszała. Z każdym tygodniem było coraz lepiej. Po czterech tygodniach nastąpiła wileka odmiana, Zosia zachwouje sie w wodzie nie do poznania, chlapie, pluska, czasem pije:) Ale do czego zmierzamy... Otórz naszym małym krokiem milowym okazało sie nurkowanie:) Zosia poradziła sobie z tym zadaniem super. Oczywiście wszystko pod kontrola trenera. Polecam ten sposób terapii wszystkim którzy jeszcze nie sprobowali. Rehabilitantka ktora ćwiczy z Zosia też zauwazyła dużą zmiane na lepsze. Zosia stała sie aktywniejsza i bardziej świadomie wykonuje ćwiczenia. Co nas ogromnie cieszy:)

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach