Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 259826 razy)

Offline Manatka

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
Orzekanie o niepełnosprawności
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 15, 2003, 04:17:50 pm »
I jeszcze mi sie przypomnialo - nie wiem czy to do tego watku ale juz mi sie calkiem wszystko pomieszalo :roll:

(zakladamy, ze mam juz orzeczenie na TAK):
1- Zasilek pielegnacyjny - gdzie sie o niego ubiegac?
2- Zasilek staly gdzie sie o niego ubiegac, jakie trzeba zlozyc papiery i jaka w tej chwili jest kwota uprawniajaca do tego zasilku. Jak ona jest liczona - na czlonka rodziny w ktorym miesiacu?
Zakladajac, ze matka jest bezrobotna bez prawa do zasilku, a ojciec prowadzi dzialalnosc gospodarcza i oboje nie pobieraja zasilku pielegnacyjnego ani rodzinnego.
Ufff...
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 16, 2003, 08:23:54 am »
Manatko pewnie zaraz dziewczyny bardziej dokladnie odpowiedza na Twoje watpliwosci a ja powiem Ci tak ogolnie :wink:
Zas. pilegnacyjny wyplaca ZUS i jednoczesnie rodzinne na Ciebie. Takie rzeczy moj maz zalatwial w pracy i teraz razem z pensja dostaje zas.piel +rodzinne .Ale nie wiem jak to wyglada , gdy prowadzona jest dzial. gosp. :(

Zas. staly zalatwialam w Opiece, zanioslam orzeczenie i tam wypelnialam , kolejne formularze :(
co do kwoty jaka brana jest pod uwage (mowie o dochodach)to nie pamietam juz . Pozniej pani przyszla na wywiad srodowiskowy i potem kolejna decyzja czy dostane czy nie.

Chcialam Ci tylko powiedziec , ze wszedzie liczy sie aby jak najszybciej zlozyc wszystkie "swistki" na zasilek. Ja akurat decyzje (o zas. stalym) dostalam w ostatnim tygodniu sierpnia i wszystkie papiery zlozylam do konca sierpnia - dlatego we wrzesniu dostalam nadplacone za siepien.

Zycze powodzenia i wiem , ze to czekanie jest okropne  :(
Serdecznie pozdrawiam - grazka :-)
Patryk-nastolatek astma + epi i Judzia ok.

Offline bardom

• Podglądacz
  • *
Zasiłki
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 16, 2003, 11:48:43 am »
Droga Manatko!
Sonia już zamieściła link na stronie do mojego poradnika związanego z uprawnieniami i ulgami dla ON. Zerknij tam to znajdziesz aktualne przepisy dotyczące tych zasiłków.
Pozdrowienia Bardom!
Pozdrawiam!!!
Bardom
Dominik/20/epi & Bartek/13/O.K.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 16, 2003, 12:19:18 pm »
Bardom serdecznie dziękuję za zestaw tych przepisów.
W tej chwili dodałam jeszcze bezpośrednie linki do poszczególnych Dz.U., aby nasi użytkownicy mogli sami przeanalizować interesujące ich zapisy.

prośba- jeśli zauważycie jakieś niedociągnięcćia - proszę zgłaszajcie - uzupełnię.

Poradnik - zbiór Prawa i Ulg dla Niepełnosprawnych w wyk Badom jest tutaj
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 16, 2003, 04:00:14 pm »
Manatko, może źle szukałam w spisie Bardom-a
ale nie znalazłam więc wkleję Ci osobno, poczytaj dokładnie myślę że tu jest dobrze wyjaśnione o dodatkach mieszkaniowych

http://pomocspoleczna.ngo.pl/strona.asp?id=188

nie brałam więc specem nie jestem, ale pamiętam z prasy że nie ma większego dodatku z tytułu niepełnosprawności dziecka, jest tylko większy metraż mieszkania, myślę że tam to jest dokładnie wytłumaczone, jak nie- napisz to  wklepię ci z gazety to co mam

i jeszcze jedno- jak będziesz się starała o zasiłek stały z opieki społecznej to nie możesz być osobą zarejestrowaną w U.P.jako bezrobotna lub poszukująca pracy
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 16, 2003, 04:17:59 pm »
Ulka ma rację- cytuję:

Jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku,lub jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w odrębnym pokoju, wielkość powierzchni normatywnej zwiększa się o 15 m2

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 16, 2003, 04:41:28 pm »
Dzieki :)
Czyli musze sie wyrejestrowac z UP. Hmm... i tak dla mnie to kasztan, bo pracy mi nie proponuja, a ubezpieczenie zdrowotne kaza czerpac z meza. Tylko kolejna rzecz do zrobienia :( Wczoraj mialam scysje w Urzedzie Miejskim - to niemozliwe, jak mozna pracowac na takim stanowisku i byc tak pozbawionym kompetencji, ze trzeba sie podpierac wiedza i autorytetem pani kierowniczki :evil:  Nienawidze takich urzedasow. Jesli tylko cos jest niestandardowe, to ze zwyklego "niechciejstwa" mowi sie, ze sie nie da. Gdybym nie byla uparta i wredna :twisted: , to pewnie bym uwierzyla  :twisted: He, he - budzi sie we mnie lwica! :lol:  :lol:  :lol:
Pozdrawiam
Manatka z Tala, ktora jest po podwojnym, ale ostatnim na razie szczepieniu
Manatka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 16, 2003, 04:52:28 pm »
zacznij od wyliczenia metrażu na 1 osobę i waszych dochodów (może warto rozdzielić wspólne gospodarstwo???)  :D

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 28, 2003, 05:34:14 pm »
He, he powracam z tymi pytaniami jak nielubiana pora roku  :lol:  :lol:
Ale - MAM ORZECZENIE! :) do 31.10 2006 roku.
I znow pytania...
Nie wiem, czy na wsztstkich orzeczeniach sa te same punkty. U mnie jest ich 9.
Pierwsze 4 dotycza zatrudnienia, szkolenia i terapii zajeciowej i mam napisane NIE DOTYCZY.
Piaty, to zaopatrzenie ortopedyczne - WYMAGA, siodmy - koniecznosc stalej opieki - WYMAGA, osmy - wspoludzial opiekauna w rehabilitacji, leczeniu i edukacji - WYMAGA i dziewiaty - prawo o ruchu drogowym - SPELNIA. Natomiast zastanawia mnie punkt szosty. Zacytuje w calosci:
"korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, poprzez co rozumie sie korzystanie z uslug socjalnych, opiekunczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych swiadczonych przez siec instytucji pomocy spolecznej, organizacje pozarzadowe oraz inne placowki: NIE DOTYCZY"
Co  to znaczy? Bo nie wim, czy mam sie od tego odwolywac, czy naprawde nie dotyczy to mojej dwuletniej corki?
I jeszcze pytanie dotyczace legitymacji - mam sie o nia starac? Do czego jest potrzebna, czy nie wystarczy okazywanie samego orzeczenia?
I co teraz z zasilkami, gdzie sie udac z tym orzeczeniem. Po pielegnacyjny do ZUSu - maz ma dzialanosc, ja nie pracuje, a po staly do MOPSu?
Pozdrawiam cieplo :)
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 28, 2003, 06:32:04 pm »
Manatko, przeczytaj dokładnie ten p.kt 6
tam jest takie magiczne słowo
" w samodzielnej egzystencji."
wydaje mi się że to dotyczy osób dorosłych
mój syn( dorosły) ma w tym miejscu wpisane
-" częściowa pomoc usługowa"

gdyby mieszkał sam to OPS przyznałby mu opiekunkę społeczną która przychodziła by na ileś tam godzin ugotować, posprzątać, i co tam jeszcze by mu się należało

ale niech jeszcze osoby z młodszymi dziećmi sie wypowiedzą bo wiem że te druki różnią się os siebie

legitymacje ( za darmo) powinni ci wyrobić w tym samym miejscu co orzeczenie-tak jest u nas, musisz przynieść zdjęcie
do czego legitymacja ?
syn jeździ na nią  MZA na terenie W-wy
pewnie i w PKS i PKP gdyby jeździł do szkoły lub do lekarza
lepsze to niż papier z orzeczeniem

za kartę parkingową płaciliśmy 25 zł i z tym było trochę korowodów (było w innym miejscu( spytaj w orzeczeniach gdzie ?)

po pielęgnacyjny do ZUS a po stały do MOPS

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 28, 2003, 06:50:28 pm »
Dzieki Ula :)
Tak wlasnie myslalam, ze to dotyczy doroslych, ale juz mi sie z tego stresu wszystko w glowie zajacuje ;)
To znaczy, ze wszystko OK. Co do tego ZUSu, to nie wiesz, czy mezowska dzialalnosc gospodarcza ma jakis wplyw, czy to MNIE przyznaja zasilek, poniewaz ja skladalam wniosek i to czy maz ma jakies "konszachty" z ZUSem nie ma zadnego znaczenia?
Do MOPSu udam sie w czwartek dowiedziec sie jakie dokumenty mam przyniesc. A! Jeszcze czy do zasilku stalego sklada sie wniosek i dokumenty o dochodach raz, czy co miesiac? Bo co, jesli sie zmienia dochody w nastepnych miesiacach (zwieksza)?  :roll:  :roll:  :roll:
Manatka

Offline bardom

• Podglądacz
  • *
zasiłki
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 28, 2003, 09:34:24 pm »
Witam Manatko!!!
     Najpierw gratuuuuuuulacje i powrót do rzeczywistości. Teraz nogi w ruch i następne dokumenty, aby wyegzekwować przysługujące uprawnienia.
Soniu- ja też uważam, że te punkty opisane "nie wymaga" nie dotyczą niepełnosprawności dzieci , gdyż w Rozporządzeniu o niepełnosprawności...(Dz.U.2003.139.1328)w par 3.1.1 dotyczącym osób do 16 roku życia bierze się pod uwagę " mozliwość poprawy zaburzonej funkcji organizmu poprzez zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne,środki techniczne, środki pomocnicze lub inne działania", ale w par.3.1.2 dotyczącym osób powyżej 16 roku życia bierze się już pod uwagę "możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia- poprzez leczenie,rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe oraz ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym". Widać z tego, że orzeczenie mieści się dokładnie w zakresie obecnych przepisów.
Manatko co do zasiłku pielęgnacyjnego zajrzyj na stronę ZUS http://www.zus.pl/swiadcze/zas007.htm a w sprawie zasiłku stałego http://www.ngo.pl/strona.asp?id=186
Legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia zgodnie z opisem na swojej stronie nr 2 "upoważnia do korzystania z ulg i uprawnień", ale nie ma na niej zdjęcia tylko dane dziecka, przedstawiciela ustawowego i jego podpis.
Powodzenia!!!
Bardom
Dominik/20/epi
Pozdrawiam!!!
Bardom

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 28, 2003, 09:45:34 pm »
Chętnie to czytam, poniewaz moja Monika ma Ozreczenie do 16 r.ż, ale na starych zasadach. Na orzeczenniu ma tylko 5 punktów (wszystkie na TAK).
Obecne Komisje dają inne druki - wiec piszcie  wiele z nas pozna aktualności.

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 29, 2003, 07:53:06 am »
Manatko gratulacje :D i tak jak bardom juz wspominal teraz to zaczna sie "schody" :wink: ale dobrze nasmaruj nogi i ruszaj :D
Serdecznie pozdrawiam - grazka :-)
Patryk-nastolatek astma + epi i Judzia ok.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 30, 2003, 05:22:41 pm »
Dzieki wszystkim :) Sama jestem zdziwiona, ze tak gladko poszlo. Komisje wyznaczono dwa tygodnie po terminie zlozenia wniosku, sama komisja przebiegla bezstresowo i w przyjaznej atmosferze. Wyniki sami widzicie i orzeczenie dostalam natychmiast do reki - z dodatkowym przyspieszeniem, bo dziecko sie rozplakalo :)
Dzis zlozylam wniosek o legitymacje - dostane ja w poniedzialek. W poniedzialek tez ide do MOPSu umowic sie z pania, odpowiedzialna za moj teren i dowiem sie dokladnie, co musze zrobic, zeby otrzymac zasilek staly (jesli go dostane :roll: ). Jutro albo w przyszlym tygodniu wybieram sie do ZUSu zlozyc wniosek o zasilek pielegnacyjny. Zobaczymy jak tam nas potraktuja (nie lubie tej instytucji :evil: )
Co do samego orzeczenia - ktos kiedys pisal, ze musi sie uprawomocnic przez dwa tygodnie. Ale mi nikt nic nie powiedzial na ten temat - chyba nie musze czekac tych dwoch tygodni, zeby zaczac zalatwiac sprawy?
Pozdrawiam serdecznie :)
Pierwsze koty za ploty, hi, hi :lol:
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 31, 2003, 10:12:53 am »
Wniosek jest ważny w momencie wydania, to uprawomocnienie to w celach odwoławczych, a ty sie nie odwołujesz- tak?
śmiało biegnij do ZUS mnie się tam zawsze dużo lepiej wszystko załatwiało niż w OPS
jak jakiegoś dokumentu będzie Ci brakowało, spróbuj
złożyć wniosek, a resztę doniesiesz potem, może się zgodza a czas już będzie działał na twoja korzyść
a jeszcze , gdybyś załatwiała karte parkingowa to nie ma znaczenia czy masz samochód czy nie
w każdym samochodzie w którym będzie przewożone twoje dziecko karta działa tak samo, jak wychodzicie np. do przychodni to karte należy zostawić na widocznym miejscu, przed przednia szyba
powodzenia

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 01, 2003, 01:07:55 am »
Jeszcze o karcie parkingowej. Dzwoniłam, pytałam, wiem, tyle że o Warszawce, nie wiem jak jest gdzie indziej. Chodzi o rejony płatnego parkowania. U nas ten haracz zbiera WaPark. A żeby nie płacić trzeba: Udać sie do Zarz. Drog Miejskichhttp://www.zdm.waw.pl/ofirmie/struktura/parkowanie/parkowanie.htm, napisać podanko z uzasadnieniem i oni łaskawie wydadzą zgodę na niepłacenie, i dopiero wtedy do WaParku po kartę. Co ciekawe, rodzicom dzieci niepełn. nie przysługuje bezpłatne parkowanie (poza kopertami), ale ZDM LASKAWIE SIĘ NA TO ZGADZA ZE WZGL. NA DZIECIAKI. Dobre i to. To tyle o naszej pięknej i wspanialej Stolicy.

Offline bardom

• Podglądacz
  • *
karta parkingowa
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 01, 2003, 11:55:46 pm »
Witam Was!!!
Karta parkingowa to ogólne pojęcie dokumentu z którym to "osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym zaopatrzonym w kartę parkingową lub kierujący pojazdem przewożącym osobę o obniżonej sprawności ruchowej może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju w zakresie określonym odrębnymi przepisami.Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szyba pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie. Pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, osoby z posiadaną kartą parkingową mogą nie stosować się do znaków zakazu: ruchu w obu kierunkach, wjazdu pojazdów silnikowych-z wyjątkiem motocykli jednośladowych, wjazdu autobusów, wjazdu motocykli, wjazdu motorowerów, postoju, postoju w dni nieparzyste, postoju w dni parzyste oraz znaku strefy ograniczonego postoju. W przypadku gdy zignorowanie jednego z powyższych znaków może zagrozić bezpieczeństwu ruchu drogowego, osoba uprzywilejowana musi mimo wszystko zastosować się do tego znaku."
Jak widać,nie ma to nic wspólnego z opłatami za parkowanie , które są ustalane niezależnie przez samorządy lub właścicieli parkingów.

Bezpłatne pozdrowienia!!!
Bardom
Dominik/20/epi
Pozdrawiam!!!
Bardom

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 03, 2003, 06:01:26 pm »
Hej!
Dzisiaj bylam w MOPSie dowiedziec sie co mam zrobic, aby ubiegac sie o zasilek staly. Idac tam, coraz wolniej mi sie szlo :( Ciagle myslalam o tym, ze musze sie prosic o pomoc i hmm... rownac sie z takim elementem, ktory tam przychodzi :( Nie zrozumcie mnie zle, nie chodzi mi o ludzi, ktorzy potrzebuja pomocy bo im sie noga powinela, nie moga sobie poradzic w zyciu, albo samo zycie dalo tak w kosc, ze dziekuja Bogu za takie instytucje. Chodzi mi o taki typowy margines, ktorego w naszym miescie na ulicach pelno. Te pijaczki, ktore maja swoje ksywy, kradna, napadaja, pewnie zdarza sie, ze morduja. Od rana wystaja pod monopolowymi i siedza w bramach popijajac winko...
No, ale w koncu tam doszlam. Wiecie, co, udalo mi sie trafic na bardzo mila pania. Porozamawialysmy szczerze, wypytywala o moje dziecko, bo sama ma taki problem w rodzinie. Teraz ona sie martwi, czy moj dochod bedzie sie miescil w kryterium dochodowym i ponagla, aby przyniesc jak najszybciej wszystkie dokumenty :)
Ciesze sie, bo obawialam sie, ze spotkam sie tam z nieprzychylnoscia, ze potraktuja mnie jak kogos, kto chce wyludzic pieniadze. Zobaczymy, co bedzie na wywiadzie srodowiskowym :wink:  chyba musze gdzies ukryc komputer i mikrofalowke :wink:
No, to kolejna sprawa ruszona, jeszcze musze sie wybrac do ZUSu, ale to nielatwe. Corka ma nozki w gipsach i ciezko mi sie bedzie wtarabanic do tramwaju z nia w wozku :(
Aha, narazie nie ruszam sprawy karty parkingowej, z tego co piszecie, to chyba nie mam takiej potrzeby. Co innego ludzie na wozkach, ktorzy musza gdzies podjechac, mimo znakow zakazu.
Pozdrawiam slonecznie
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 03, 2003, 07:06:31 pm »
Manatko, karta parkingowa poza Śródmieściem W-wy też właściwie nie bardzo się przydaje, a tam gdzie sa parkomaty, a właściwie sa prawie wszędzie tam można zaparkować za darmo ,ale tylko na kopercie, koperta jest oczywiście zajęta przez samochód bez takich uprawnień, Straz Miejska nie reaguje, ale jak O.N. postawi samochód na miejscu bez koperty to wlepiają mandat

samożycie

a w spr. OPS -jak syn w 2000 r. dostał orzeczenie i usłyszałam że mam iść do OPS to eż byłam zdziwiona, szłam tam 2 lata, ale w końcu usłyszałam o rencie socjalnej i że to tylko tam ,więc poszłam, do nas też przyszła osoba na wizję lokalną choć w Dz.U. jak wół stało że w spr. renty nie robi się wizji, kobieta była mało sympatyczna, nie bardzo chciała nam pomóc w spr. zas. pielęgnacyjnego, stwierdziła że mnam się nie należy i koniec-bo ona pytała prawnika,im się w głowie nie mieściło jak można było nie brać przez 10 lat zas. pielęgnacyjnego, nie braliśmy-znaczy że nam się nie należął

była niewiele starsza od mojego syna i po takiej samej uczelni, ale jakaś taka dziwna, ja już sama sporo wiedziałam, ale ktoś kto poszedłby i zapytał czy i co mi się należy nie wiem czy otrzymałby pełną odpowiedź,
potem D. przejęła inna osoba, mówię ci wspaniała kobietka, dzwoniła, przypominała, bo co 1/2 roku musiał poświadczać że nie pracuje, ale dużo wiedział a n.t. zakładu w Helenowie
może tam kogoś miała ?

sa ludzie i ludziska,sama widzisz, ale dzielna jestes, zaraz wszystko pozałatwiasz i będziesz sama mogła nas podszkolić, trzymaj się cieplutko

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 05, 2003, 11:11:37 pm »
Ty zrób tą krtę parkingową!!!!!!! Przyda Ci się nawet nie wiesz jak bardzo. Idź za ciosem, bo później będzie Ci trudniej.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 06, 2003, 10:08:55 am »
Manatko tez tak uważam jak Ana,
rób karte i to szybko, czy ci się teraz przyda czy nie lepiej, żebyś ją miała, oni tak zmieniaja przepisy , ale tym co maja czasami są łaskawi nie zabierarć

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 06, 2003, 04:52:47 pm »
Dziewczyny, gdyby to nie kosztowalo 25 zlotych, to nawet bym sie nie zastanawiala... a tak, musze miec na tzw "zbyciu" te kwote :(
Manatka

Offline Teresa

• Raczkujący bywalec
  • **
Komisje d/s Niepełnosprawnosci
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 24, 2003, 04:43:27 pm »
Otrzymalismy : orzeczenie o niepelnosprawmosci Kacperka na okres... 8 lat.
po stwierdzeniu córki, że na okres 3 (!!!) lat nie przyjmie, jakby po 8-u latach cos w tej kwestii uległo zmainie.
Przyczyna niepełnosprawności schowana jest u cyt. Dz.U. Nr 139, poz 1328 ( muszę znależć w witrynie Forum (chyba coś było ).
Oczywiście będziemy odwoływać się, aby przyznano , na okres 16 lat, bo tyle (?) można?
Pozdrawiam
babcia Teresa
Po słowach ich poznacie, co chcieli przemilczeć

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 24, 2003, 04:54:26 pm »
Tersa bezwględnie odwołujcie się od tego Orzeczenia.
szanowna Komisja myśli, ze tym zmieni genetykę w dziecku???? - oszczędzaniem????

Tutaj masz ten Dz.U.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1328.htm

Offline Teresa

• Raczkujący bywalec
  • **
Niepełnosprawność
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 25, 2003, 08:46:56 am »
Witam
Dziękuję.
Otworzyłam stronę i jest Twoja nioceniona odpowiedź
Pozdrawiam
Teresa
Po słowach ich poznacie, co chcieli przemilczeć

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Symbol przyczyny niepełnosprawności
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 25, 2003, 09:42:29 am »
2. Symbol przyczyny niepełnosprawności, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 8, ust. 2 pkt 9 i ust. 3 pkt 9, oznacza się następująco:

1) 01-U - upośledzenie umysłowe;

2) 02-P - choroby psychiczne;

3) 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;

4) 04-O - choroby narządu wzroku;

5) 05-R - upośledzenie narządu ruchu;

6) 06-E - epilepsja;

7) 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;

8) 08-T - choroby układu pokarmowego;

9) 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;

10) 10-N - choroby neurologiczne;

11) 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

3. Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.

4. Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1)z dnia 15 lipca 2003 r.w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności,Dz. U. Nr 139, poz. 1328

Warto zajrzec tez tutaj:
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/4891

Teresa zaglądaj do kącika PRAWO - wszystko znajdziesz na bieżąco.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Symbol przyczyny niepełnosprawności
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 25, 2003, 09:45:25 am »
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/4915
Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 lipca 2003 r.
w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
Dz.U.03.139.1328
(Dz. U. z dnia 8 sierpnia 2003 r.)
ORZEKANIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (żródło:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1328.htm
Dz.U.2003.Nr139.poz.1328

Na podstawie art. 6c ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

a tutaj:

2. Symbol przyczyny niepełnosprawności, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 8, ust. 2 pkt 9 i ust. 3 pkt 9, oznacza się następująco:

1) 01-U - upośledzenie umysłowe;

2) 02-P - choroby psychiczne;

3) 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;

4) 04-O - choroby narządu wzroku;

5) 05-R - upośledzenie narządu ruchu;

6) 06-E - epilepsja;

7) 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;

8) 08-T - choroby układu pokarmowego;

9) 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;

10) 10-N - choroby neurologiczne;

11) 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

3. Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.

4. Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1)z dnia 15 lipca 2003 r.w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności,Dz. U. Nr 139, poz. 1328

Warto zajrzeć jeszcze tutaj
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/4891

Zasady orzekania o niepełnosprawności, stopniu niep.,itp w htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Weryfikacja orzeczeń o niepełnosprawności
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 27, 2003, 05:10:34 pm »
Weryfikacja orzeczeń o niepełnosprawności wydanych niezgodnie ze stanem faktycznym oraz zmiana dotychczasowego systemu dofinansowania osób niepełnosprawnych prowadzących własną działalność gospodarczą mają m.in. przyczynić się do zracjonalizowania wydatków w sferze socjalnej.

Na środowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zaproponowano m.in., żeby osoba niepełnosprawna, która prowadzi działalność gospodarczą albo własne lub dzierżawione gospodarstwo rolne, mogła otrzymywać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie (do wysokości 50 proc.) oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności. Zwrócono także uwagę na doprecyzowanie przepisów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Zakłada się także wspieranie ze środków publicznych rehabilitacji zawodowej, aktywizacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które nie osiągnęły wieku emerytalnego oraz jednoznaczne określenie kręgu pracodawców, których miałoby dotyczyć uprawnienie do uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Szacuje się, że proponowane zmiany spowodują ograniczenie wydatków budżetu państwa na dotacje dla PFRON z 1,5 mld zł do 750 mln zł w przyszłym roku. Zaproponowano także, aby nowelizacja ustawy weszła w życie 1 stycznia 2004 r.

http://gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1087&dok=1087.6.3.2.3.4.0.1.htm

Offline Beatris

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 02, 2003, 06:09:56 pm »
kochani.
Wkońcu doprosiłam się skierowania na komisję ale nie wiem za bardzo jak to przebiega. Mój syn ma epi.
Czy decyzję otrzymuje się od razu, czy czeka się dłużej, Jeżeli tak to ile. Nie chcę żyć dłużej w niepewności dlatecho chciałam żeby mi opd razu powiedzieli- tak czy nie.
Miłosz/to już 2 latka - Epi
Pozdrowienia

Offline Grażyna

• Gadacz
decyzja
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 02, 2003, 06:43:21 pm »
Mówią od razu, a "papierek" dostałam po paru dniach! Beatris na komisję zgromadź jak najwięcej informacji o chorobie syna!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 02, 2003, 07:22:56 pm »
Nie powiedzieli nam od razu, decyzję przysłali poleconym,
Beatris, a kto tak długo myślał zeby wypisac wniosek?
lekarz robil trudności?
od innych lekarzy pod opieką których jest dziecko tez dołącz zaświadczenia jeżeli leczy sie przewlekle

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 02, 2003, 08:12:01 pm »
Gdy ja byłam z Monika na Komisji ds Orzekania o Niepełnosparwności - czekałam na Decyzję ustawowo 2 tygodnie. Wysłali mi listem poleconym do domu. Można też było odebrać na miejscu.
Nie mogą dawać odrazu - to większe gremium decyduje o przyznaniu, lub nie.
Choć wiadomo, że co "kraj to obyczaj".

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 02, 2003, 08:22:59 pm »
Myślę że decyzje wydaja ci którzy sa w komisji, nie mówą od razu żeby nie wysłuchiwać, co ludzie o tym myślą

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 02, 2003, 09:24:46 pm »
U mnie nikt nie sprawdzał Moniki dokumentów, nikt jej nie badał, nie ważył, nie mierzył.
Padały pytania tylko do mnie o jej rozwój, o warunki rodzinne i status ekonomiczny.
Dla mnie to był cyrk - co zresztą Uleńko opisałam na forum SDSI wówczas.
40 minut szukałm wogóle miejsca owej Komisji.
Nie było wiadomo z kim wogóle rozmawiam, żadnej etykiety, wizytówki. Wiem tylko, że była tam lekarka szalenie zdziwiona, że Monika mówi. Była też pani z Opieki Społecznej rozbiąca wywiad ze mna.
A wszystko to działo się dokladnie w 3 miesiące po wprowadzeniu wówczas nowych przepisów.
Byłam wówczas "zdołowana" prywmitywizmem, ale to co teraz wiem i czytam co muszą przejść rodzice - chwilami przerasta moją wyobraźnię.

Ulka te Komisje jednak powinny uwzględniać całokształ zebranych informacji o każej rodznie, łączyć z opisem lekarki i dołączonymi zaświadczeniami lekarskimi.
Że nie zawsze im się chce - to już kwstia ich etyki i sumienia.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 02, 2003, 11:48:41 pm »
Soniu, ja sie nie czepiam komisji ze zbieraja wywiad, pytaja o zarobki, warunki mieszkaniowe, rodzeństwo( które ewentualnie może wspomóc finansowo- jak samo pracuje) o zarobki rodziców itd
tylko ze one to wszystko potem schowały do D. akt w komisji która jest w W=wie w jednym miejscu
i nijak sie to ma do póżniejszej ewentualnej pomocy z OPS, bo tam trzeba iść osobno i jeszcze raz opowiadac te same historie, komisja jest jedna, OPS ma każda dzielnica W-wy osobno i zero współpracy, tak jak by o sobie nie wiedziały

jak poszłam odebrać legitymację i zapytałam czy w związku z niepełnosprawnościa mojemu synowi przysluguje jakis dodatek, kobieta odpowiedziała mi ze oni sie tym nie zajmuja
a jak mam krytyczna sytuacje materialna to moge iść do OPS po pomoc,
jakoś zapomniała że można mnie poinformować o przyługujacej synowi rencie socjalnej i to bez względu na zarobki jego i rodziców,
w ZUS zas. rodz. i pielęgnacyjny załatwiłam w jeden dzień, a renty socjalnej przez rok jeszcze nie bralismy,
a papiery D. na komisji trochę oglądali, czy przed naszym wejściem ? -nie wiem, ale przy nas tak, nikt syna nie badał, nawet nie kazali mu sie rozebrac, dlatego uwazam ze bazują tylko na dostarczonej dokumentacji

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 02, 2003, 11:59:08 pm »
Jest to właśnie jeden z przykładów bezsensownej polityki wobec dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin.
A może sądzą, że nam matkom nudzi się, więc chcą nam zająć czas chodzeniem po urzędach, zbieraniem "świstków".

Nie ukrywam odczucia, że wszelkie rozporządzenia nie mają na celu pomóc nam, a utrudnić życie i łatać dziury budżetowe kraju, których nie zrobili nasze dzieci. Czemu więc mają to odczuć na własnej skórze?

Offline Grażyna

• Gadacz
co kraj to obyczaj
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 06, 2003, 09:09:46 pm »
Wypada na to że co kraj to obyczaj! U mnie mówili od razu i pamiętam jak wyszła wściekła pani bo jej nie dali zasiłku - jej dziecko było alergikiem.
Już gdzieś pisałam, że na komisji byłam bez Kacpra (bo był na antybiotyku), bez zaświadczenia, że jest chory i zagadałam komisję "naśmierć" o tym jaki Kacper jest wspaniały!

Beatris życzę ci takiej Komisji jak moja!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Kryteria oceny niepełnosprawności do 16 roku życia
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 26, 2004, 07:24:55 pm »
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 lutego 2002 r.
w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia.

http://www.dzieciom.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Jaką specjalizację ma lekarz orzecznik?
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 07, 2004, 01:11:24 pm »
Jaką specjalizację ma lekarz orzecznik?
Jeden z oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie chciał poinformować osoby, która była badana przez lekarza orzecznika, jaką specjalizację ma lekarz.

ZUS zasłaniał się w tym wypadku art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępnie do informacji publicznej, określającym sytuacje, kiedy dostęp do informacji publicznej może zostać ograniczony. Jednak osoba, która była orzekana przez lekarza o tajemniczej specjalizacji, zwróciła się w tej sprawie do generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). Wydał on opinię, że interpretacja przepisów dokonana przez ZUS była błędna.

Zgodnie z art. 4 ustawy o dostępnie do informacji publicznej, do udzielania takiej informacji zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, wśród których wymieniane są m.in. podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne i inne jednostki organizacyjne.

Wspomniany oddział ZUS, odmawiając udzielenia informacji, powołał się na art. 5 ust 2. ustawy, który mówi, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Jednocześnie jednak ustawodawca zaznaczył, że ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Jak stwierdził GIODO, ZUS ma obowiązek poinformować o specjalizacji lekarza orzecznika, gdyż informacja taka nie dotyczy prywatności lekarza, lecz jest ściśle związana z pełnioną przez niego funkcją. Co więcej, informacja taka pozwala ustalić, czy lekarz ma wymagane kwalifikacje zawodowe, aby orzekać do celów rentowych.

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/8103

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Od stycznia 2005 r. można będzie wnieść sprzeciw od orzeczeń
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 02, 2004, 04:33:17 pm »
Od stycznia 2005 r. można będzie wnieść sprzeciw od orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS
31 maja 2004 r. opublikowana została ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.04.121.1264).

Jedną z ważniejszych zmian, którą wprowadza ustawa, jest ustanowienie dwuinstancyjności orzecznictwa ZUS. Od 1 stycznia 2005 r. osobom ubiegającym się o renty z tytułu niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo sprzeciwu od orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS.

W tej chwili oddział ZUS wydaje na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika decyzję o przyznaniu świadczenia, a osoba zainteresowana może odwołać się jedynie od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Nie ma natomiast możliwości zaskarżenia samego orzeczenia.

Po wejściu w życie nowych przepisów procedura odwoławcza będzie wyglądała następująco: osobie zainteresowanej będzie przysługiwał sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni, licząc od dnia doręczenia orzeczenia - przekroczenie tego terminu przekreśla szanse na rozpatrzenie wniosku. Sprzeciw należy złożyć za pośrednictwem ZUS (jednostka właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej). Komisja rozpatrując sprzeciw, dokona jednocześnie oceny niezdolności do pracy.

Podstawą do wydania decyzji przez organ rentowy w sprawie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy będą:

orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu,
orzeczenie komisji lekarskiej.
Warto podkreślić, że niewykorzystanie drogi odwoławczej w ZUS spowoduje odrzucenie przez sąd odwołania opartego jedynie na orzeczeniu lekarza orzecznika.

Nowelizacja wprowadziła także zmiany w kodeksie postępowania cywilnego w zakresie procedury odwołań od decyzji - zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2005 r. Zgodnie z nimi, jeżeli w odwołaniu od decyzji organu rentowego zostaną wskazane nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS (od którego nie wniesiono sprzeciwu) bądź orzeczenia komisji lekarskiej ZUS, organ rentowy nie kieruje odwołania do sądu. Odwołanie takie zostanie przekazane przez organ rentowy lekarzowi orzecznikowi do ponownego rozpatrzenia, a poprzednia decyzja zostanie uchylona. Po rozpatrzeniu nowych okoliczności, wydana zostanie przez organ rentowy nowa decyzja, od której będzie można odwołać się do sądu.

Opracowanie: Daria Porębska
Źródło: Gazeta Prawna nr 86, 4 maja 2004 r., Dz.U.04.121.1264.

Orzekanie do celów pozarentowych

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/8862

Offline Grażyna

• Gadacz
orzeczenie
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 02, 2004, 06:52:50 pm »
1 czerwca byłam z Kacprem na Komisji i orzeczono niepełnosprawność do 16 roku życia, czyli mam spokój z komisją na parę lat!

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 02, 2004, 09:50:20 pm »
Wczoraj byłam z Matem na Komisji.
Najpierw pani w rejestracji wypytywała o sytuacje rodziną, status materialny. Potem wizyta u pani dr. Za bardzo nie mogłam rozmawiać, bo musiałam biegać za Matem. Pani dr była bardzo zdziwiona, że Mat mimo dystrofii biega i wszędzie go pełno. I zaczęła się wypytywać, czy to aby na pewno dystrofia czy coś jeszcze stwierdzono :shock: . Stwierdziła, że Mat jest opóźniony i gdybym miała opinię od psychologa to byłoby korzystniejsze, a tak może dać orzeczenie tylko na 2 lata :? . No i powiedziała, że dzieci z dystrofią z reguły nie są opóźnione, tym samym poddając w wątpliwość dystrofię. No, ale wysłała mnie do pani psycholog, która równocześnie z Komisją przyjmowała. Czekając na wizytę u niej i biegając za Matem podsłuchałam fragment jej rozmowy, że dziecko z dystrofią i tak biega... (reszty nie słyszałam).
Wyprowadziło mnie to wszystko z równowagi, bo u Mata dystrofia została bardzo szybko wykryta, ze względu na wcześniactwo.  A objawy charakterystyczne i niepokojące pojawiają sie dopiero po 3 r.ż., a problemy z chodzeniem zaczynają się ok. 6 r.ż.
Nie wiem czy dostaniemy decyzję na 2 lata, czy dłużej. Przecież opóźnienie psychiczne można zniwelować, ale dystrofii niestety jak na razie się nie wyleczy. No, ale jak gdzieś wyczytałam, że dziecko z ZD dostało orzeczenie na 3 lata, to aż tak bardzo mnie nie zdziwiła decyzja pani dr z Komisji.
Najważniejsze, że moje niekonwencjonalne  :wink: metody leczenia skutkują i opóźniają rozwój choroby :)
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 02, 2004, 09:58:58 pm »
No, ale jak gdzieś wyczytałam, że dziecko z ZD dostało orzeczenie na 3 lata, to aż tak bardzo mnie nie zdziwiła decyzja pani dr z Komisji.

- znam "ciekawsze" przypadki, że dziecko z zD po ciężkiej operacji wady serca zostało odrzucone wogóle na Komisji. Lekarka stwierdziła, że to co miało chore, zostałe zoperowane!!!! a na debilka nie warto wydawać państwowej kasy.
Mam tego dziecka wyladowała w szpitalu na serce, a tata tego dziecka długo sądził się. W efekcie zasiłek pielęgnacyjny ta rodzina otzrytmała.

Hata Ty rób swoje, w przypadku niekorzystnej decyzji - odwołuj się.
Aż dech zapiera w piersiach - biegające dziecko z dystrofią dziwi lekarzy na Komisji  :D - niech się dokształcą kiedy ewentualnie mogą być kłopoty.
To Ty robisz wszystko, żeby dziecko rozwijało się, a lekarze powątpiewają w tak poważne schorzenie dziecka.  :oops:
A niech sobie wezmą ten zasiłek, ale niech wylecza Ci dziecko.

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 02, 2004, 10:25:13 pm »
Cytat: "sonia"
Hata Ty rób swoje, w przypadku niekorzystnej decyzji - odwołuj się.

Orzeczenie ostaniemy na pewno na 2 lata, więc nie będę się odwoływać. A patrząc na Mata to można wiele powiedzieć, ale nie, że ma problemy z poruszaniem się. Więc w pewnym sensie rozumiem decyzję pani dr.

Cytat: "sonia"
A niech sobie wezmą ten zasiłek, ale niech wylecza Ci dziecko.

Święte słowa Sonia :!: .
.:.carpe diem.:.

Offline gosia.majnusz

• Raczkujący Gadacz
zasiłek pielęgnacyjny
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 03, 2004, 11:54:06 am »
chcialabym sie pochwalic,po miesioncach walki z kasom chorych dostalam zasilek pielengnacyjny na mojom corke.Bylo bardzo ciezko ale w koncu sie udalo.Pierwszy wniosek zlozylismy jak Michelle miala 5 miesiency,wypisalismy wtedy wszystkie dokumenty i czekalismy na odpowiedz,dostalismy odpowiedz ze lekarz z kasy chorych przyjdzie do nas do domu i sprawdzi czy sie ten zasilek naprawde nalezy.U nas jest takie prawo ze zasilek pielengnacyjny nalezy sie tylko wtedy gdy dziecko wymaga dodatkowej opieki i pielengnacji ktora wynosi 90 minut w ciongu dnia.czyli moglismy tylko liczyc rzeczy ktore robimy nadprogramowo takie jak dluzy czas karmienia dodatkowe wizyty u lekarza,itp.Dostalismy dokladny plan ile czasu potrzebne jest na pielengnacje i karmienie normalnego dziecka na caly dzien,co ciekawe wynosi on 243 minuty na 6 miesieczne dziecko,dlatego zeby dostac zasilek musielismy oprocz tych 243 minut miec 90 minut na dodatkowom pielengnacje.Dlatego zrobilam caly plan dzieny co robie z Michelle i ile czasu mi na to potrzeba,co ciekawe cwiczenia ktore robilam z corkom w domu nie som liczone liczony jest tylko czas jak musze jom przed cwiczeniami rozebrac a potem ubrac.Lekarka z kasy chorych ktora przyszla do nas do domu byla bardzo nie mila i wrecz zdenerwowana ze mamy czelnosc na tak male dziecko ktore jej zdaniem w tym wieku nie rozni sie od normalnych dzieci skladac wniosek o zasilek pielengnacyjny.Spytala sie tylko ile czasu potrzebuje na karmienie powiedzialam jej ze wprowadzam juz corce stale pokarmy jak potartom marchewke i ziemiaczki zeby jom powoli przyzwyczajac do jedzenia z lyzeczki,i narazie idzie to bardzo opornie i potrzebuje na jeden posilek 30 min,a ona mi na to ze niestety nie moze mi tego uwzglendnic gdyz dzieci w tym wieku pijom mleko a to ze ja ekserymentuje z jedzeniem to juz moj problem.N a koncu powedziala ze niestety zasilek nam sie nie nalezy i ze mamy sprobowac jeszcze raz kiedy roznica miedzy mojom michelle a normalnym dzieckiem bendzie wieksza.coz musielismy sie wtedy z tom decyzjom pogodzic i odczekac.Nastepny wniosek zlozylismy jak michelle miala 13 miesiency,przygotowalismy sie na to troche lepiej  zaprosilismy psycholog od michelle ktora miala wszystko poswiadczyc i przekonac lekarza z kasy chorych ze jednak nalezy sie nam ten zasilek.Przyszedl do nas tym razem bardzo mily lekarz ktory pooglondal corke co umie robic i jak sie zachowuje.Oczywiscie kazala nam corke karmic bo chcial zmierzyc na zegarku ile trwa posilek od michelle i policzyl wszystkie nadprogramowe minuty.Policzyl nam tez wszystkie dodatkowe wyjazdy do lekarzy a bylo to 90 razu w ciongu roku co nam dokladnie w rozliczeniu wyszlo 22 minuty dzienie.Na koniec wizyty nie powiedzial nam czy dostaniemy zasilek czy nie bo powiedzil ze musi najpierw policzyc wszystkie minuty i porownac z czasem na normalne dziecko.Ale w koncu dostalismy odpowiedz ze przyznali nam zasilek pierwszej grupy czyli ten najnizszy ale i tak sie cieszymy ze w koncu zesmy wygrali walke z kasom chorych.
Mama Michelle (3latka 6 miesięcy z zespołem Downa)

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
Cieszę sie...
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwiec 03, 2004, 12:31:22 pm »
Cieszę sie razem z Tobą.Przyznam się,że z lekkim uśmieszkiem czytałam na jakiej zasadzie przyznawany jest ten zasiłek.Ja mam córkę z mpdz. i muszę zajmować się nią 24 godz. na dobę.Karmienie trwa czasem trzy razy dłuzej niż mojej 1,5 rocznej córeczki.Co kraj to obyczaj...Najważniejsze,że Ci się udało. :lol:
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline dziadek Janusz

• Weteran
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwiec 04, 2004, 12:15:09 pm »
Też cieszę się, że dostałaś zasiłek po tylu perypetiach.
 My mieliśmy podobną sytuację. Na pierwszy wniosek o orzeczenie niepełnosprawności dostaliśmy decyzję odmowną. Lekarz orzecznik stwierdził, że niemowlę z zD wymaga takiej samej opieki jak każde inne dziecko i taka była decyzja. Oczywiście decyzję zaskarżyłem do komisji wojewódzkiej we Wrocławiu. Trochę to trwało, nawet przysłali pismo z przeprosinami, gdyż mieli bardzo dużo wniosków. Ostatecznie uznali moje roszczenie i przyznali rację. Uchylono decyzję komisji i orzeczono niepełnosprawność - na razie do 7 roku życia - co mnie trochę rozbawiło, bo po 7 roku to niby zD ma zniknąć? Na podstawie tej decyzji córka mogła dostać dodatek pielęgnacyjny na Michaszka., Ale za to, że do chwili ponownego orzeczenia nie miała tego zasiłku to już ten niekompetentny lekarz orzecznik nie odpowiada.
Ja widzisz Gosiu też mieliśmy ciernistą drogę do zasiłku, ale teraz jest i to od 1 maja dość przyzwoity.
Pozdrawiamy, całuski dla Michelle :D
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwiec 04, 2004, 07:12:11 pm »
Cytat: "Hata"
Czekając na wizytę u niej i biegając za Matem podsłuchałam fragment jej rozmowy, że dziecko z dystrofią i tak biega... (reszty nie słyszałam).

Koszmar!!
Taki komentarz z ust lekarza. Granda!

Offline Agata

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.bobasy.pl/kamilek2003
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 07, 2004, 12:32:41 am »
Ale mieliście przeboje! żeby tak wszystko z zegarkiem w ręku! przecież dziecko to nie robot, raz zje szybciej raz wolniej, no nie, jestem pod wrazeniem. Ja dostałam zasiłek od ręki. Musiałam tylko przynieść dziecko na komisje lekarską. Poszliśmy z całą rodziną we czwórkę z Kacprem. Była bardzo duża kolejka, same dzieci wyglądające na zdrowe (na pierwszy rzut oka). Postanowiłam nie czekać  i wepchałam się z Kamilem w foteliku bez żadnej kolejki, gdyż uznałam, że to właśnie Kamil potrzebuje tego zasiłku najbardziej. Może było to podejście zbyt egoistyczne, ale on był też najmłodszym dzieckiem czekającym na orzeczenie szanownej komisji. Pani doktor zagrzebała się na chwilę w stosie dokumentacji lekarskiej Kamila po czym coraz szybciej przekartkowała kolejne wypisy ze szpitali i z ulgą zakończyła procedurę. Dostaliśmy zasiłek do 6-go roku życia. "Zanim pójdzie do szkoły" - zdecydowali. Mój mąż zastanawiał się później dlaczego dają na tak krótko ten zasiłek. "Może myślą że te dzieci wcześniej umrą.."
"Wypłyń na głębię" Kamil 8 lat zD i Kacper 14,5

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach