Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 251630 razy)

Iwona J-M

• Gość
Orzekanie o niepełnosprawności
« Odpowiedź #450 dnia: Wrzesień 20, 2007, 10:17:29 am »
Witam po przerwie, jest mi smutno, bo mimo tego, iz mój syn był zimą 3 tygodnie nad morzem, latem miesiąc, na nic to się zdało juz  zaczęły się problemy krtaniowe, kaszle,a właściwie " szczeka" nie kaszle, płacze w nocy, i znów kupe leków, wziewy i nic lepiej, pediatra rozkłada ręce i mówi - najlepiej zamieszkajcie nad morzem, bo jak już się zaczęło to co my zrobimy zimą- tylko co ja mam zrobić?
może ktoś zna w Łodzi pediatrę lub laryngolga dzięcięcego z oddania, a nie dla samej wizyty prywatnej? albo może ktoś z rodziców przechodził to co ja i ma jakieś sprawdzone może nawet "babcine" sposoby...
pozdrawiam

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #451 dnia: Październik 02, 2007, 05:49:26 pm »
Witam
Tak jak wcześniej pisałam w dniu dzisiejszym odbyła się sprawa w Sądzie i zakończyła się wyrokiem. Niestety pomimo zaświadczeń od lekarza pierwszego kontaktu jak i alergologa o długości trwania choroby mojego syna ( nadmieniając w 2006 20 razy, a w ostanich 12 miesiącach 14 razy), o poświadczeniu o ciężkości przebiegu, jak i wymagalności opieki, Sąd oparł się jedynie na "śmiesznych" opiniach biegłych i nie orzekł o wymagalności opieki, to jakiś absurd, bo jasno przedstawiłam czas i przebieg jak i natężenie choroby poparte zaświadczeniami lekarzy prowadzących, ale Sąd w uzasadnieniu podał, iż długotrwałe okresy zachorowalności nie upośledzją jego samodzielnej egzystencji na tyle by wymagał opieki,bo samodzielnie je, ubiera się i załatwia czynności fizjologiczne, a nie jest podłączony np do respiratora, więc mimo klasyfikacji WHO...cytuje" zdrowe dziecko ma epizody zachorowalności na górne drogi oddechowe od 6 do 8 razy w roku", a mój syn chorował 20 razy, to i ten fakt nie był argumentem dla Sądu.
Jestem załamana, ponieważ Sąd orzekł wprawdzie o niepełnosprawności do grudnia 2009, ale bez wymagalności opieki, a jak mam się zajmować synem bez środków do życia ( bo bez tego orzeczenia nie przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne), a z drugiej strony jak mam podjąć prace, skoro Patryk jest chory 2-3 razy w miesiącu?????
Wiem,że jeszcze mam prawo odwołania do Sądu drugiej instancji, ale brak mi już argumentów i sił
                                                         Pozdrawiam i prosze o pomoc...

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #452 dnia: Październik 02, 2007, 06:20:58 pm »
Rozumiem, że jesteś zniechęcona. Póki co, złóż w sądzie pisemny wniosek o sporządzenie i doręczenie Ci uzasadnienia wyroku na piśmie. Dopiero wtedy tak naprawdę będziesz mogła ocenić, czy i w jakim zakresie polemizować z ustaleniami sądu. Zanim otrzymasz uzasadnienie minie trochę czasu i może znów nabierzesz chęci do walki.
Spróbuję w piątek przejrzeć orzecznictwo sądowe na interesujący Cię temat. Jeśli znajdę coś, co może Ci pomóc, zamieszczę na forum.

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #453 dnia: Październik 02, 2007, 06:30:18 pm »
Bardzo dziękuję i czekam z niecierpliwością na jakąkolwiek pomoc, jeli coś uda się znaleźć w orzecznictwie to byłoby to światełko w tunelu... jeszcze raz dzięki za zainteresowanie moją sprawą...

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #454 dnia: Październik 02, 2007, 07:55:37 pm »
Oczywiście natychmiast pisz o uzasadnienie wyroku (zwróć uwagę aby sporządzić to w terminie kiedy się uprawomocni) - torpedując poszczególne wyjaśnienia Sądu tej instancji- składaj odwołanie potem do wyższej instancji.
A cóż to za biegli sądowi - no nie mogę.  :roll:
Jest to przykład jak bardzo warto zwracać uwagę na opis i punkty zawarte w nich- podczas orzekania o niepełnosprawności dziecka.
Trzymam za dobry finał tej sprawy- sądom też wreszcie należy utrzeć nosa.
Sądy powinny być niezawisłe a nie polityczne i ekonomiczne. Powinni kierować się Dobrem dziecka i rodziny a nie dziurami budżetowymi w państwie.
To nie my robimy afery i pożeramy finanse państwa, dlaczego więc  mają cierpieć tylko najbiedniejsi i niepełnosprawni, przewlekle chorzy?

Na to są pieniądze?

Kancelaria Prezydenta wydała na alkohol 83 tys.  :roll:

76 tys złotych na alkohol wydała w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku Kancelaria Prezydenta - poinformował TVN w programie "Teraz my". Według danych, które do programu nadesłali urzędnicy kancelarii było to nawet 83 tysiące złotych przez 4 miesiące - podaje gazeta.pl.
Kancelaria Prezydenta wyjaśniła autorom programu, że taka suma zebrała się, bo w tym czasie w Pałacu Prezydenckim goszczonych było aż 1930 osób.

Kancelaria wyliczyła, kto i z jakiej okazji był goszczony.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #455 dnia: Październik 02, 2007, 08:44:03 pm »
Iwono, złóż odwołanie i wcale nie wyszukuj dodtakowych argumentów
sąd musi wyrok uzasadnić na piśmie jeżeli nie zgadzasz się z wyrokiem i chcesz się dalej odwoływać, ale musisz wystąpić pisemnie o uzasadnienie wyroku

w odwołaniu wcale nie musisz składać dodatkowych zaświadczeń
ile można? każde następne zaświadczenie potwierdzi stan obecny,
że dziecko wymaga Twojej opieki,
To dziwne że lekarz pediatra czy rodzinny widzi taką potrzebę, ale lekarz orzecznik już nie
czy oni inne studia kończą?

to chyba tylko zła wolą lekarzy orzeczników, bardziej dbają o finanse niż o zdrowie dzieci
twafiłaś na nadgorliwców, może następni wykażą więcej zrozumienia

widziałam różne orzeczenia dzieci i wielką dowolność lekarzy w orzekaniu

teraz chyba nadszedł czas zainteresować Waszą sprawą media

nie poddawaj się, im własnie o to chodzi, na to liczą, że rodzice nie będą juz walczyć
musisz spróbować jeszcze raz
może w końcu zwycięży zdrowy rozsądek
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #456 dnia: Październik 02, 2007, 09:20:09 pm »
Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie go wraz z sentencją w celu wniesienia apelacji , składa się w terminie tygodniowym od daty jego ogłoszenia . Nie przegap tego terminu. Odnotuj też sobie datę otrzymania wyroku z uzasadnieniem, bo będziesz miała dwa tygodnie od tej daty na wniesienie apelacji ( to, co piszę dotyczy wyroku zapadłego " w zwykłym trybie". Zakładam, że właśnie taki zapadł w Twojej sprawie ).

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #457 dnia: Październik 03, 2007, 08:31:55 am »
Na razie z orzeczeniami sądowymi kiepsko. Te, które są dotyczą głównie zakładów pracy chronionej, ulg podatkowych, zatrudniania niepełnosprawnych itp.
Na pewno będę szukać dalej i mam nadzieję, że coś uda mi się dla Ciebie znaleźć.

Podaję przepisy, które w Twojej sprawie mogą znaleźć zastosowanie, choć zapewne je znasz. Może przydadzą się innym.

Art. 4a. (10) 1. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
2. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, kryteria oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia. (Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U.97.123.776.)

Dz.U.2002r. Nr 17, poz. 162
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 1 lutego 2002 r.
w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia.

Na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 119, poz. 1249 oraz z 2001 r. Nr 39, poz. 459, Nr 100, poz. 1080, Nr 125, poz. 1368, Nr 129, poz. 1444 i Nr 154, poz. 1792 i 1800) zarządza się, co następuje:

§ 1. Oceny niepełnosprawności u osoby w wieku do 16 roku życia, zwanej dalej "dzieckiem", dokonuje się na podstawie następujących kryteriów:
   1)   przewidywanego okresu trwania upośledzenia stanu zdrowia z powodu stanów chorobowych, o których mowa w § 2, przekraczającego 12 miesięcy,
   2)   niezdolności do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: samoobsługa, samodzielne poruszanie się, komunikowanie z otoczeniem, powodującej konieczność zapewnienia stałej opieki lub pomocy, w sposób przewyższający zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku, albo
   3)   znacznego zaburzenia funkcjonowania organizmu, wymagającego systematycznych i częstych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych w domu i poza domem.
§ 2. 1. Do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku, należą:
   1)   wady wrodzone i schorzenia o różnej etiologii prowadzące do niedowładów, porażenia kończyn lub zmian w narządzie ruchu, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
   2)   wrodzone lub nabyte ciężkie choroby metaboliczne, układu krążenia, oddechowego, moczowego, pokarmowego, układu krzepnięcia i inne znacznie upośledzające sprawność organizmu, wymagające systematycznego leczenia w domu i okresowo leczenia szpitalnego,
   3)   upośledzenie umysłowe, począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym,
   4)   psychozy i zespoły psychotyczne,
   5)   zespół autystyczny,
   6)   padaczka z częstymi napadami lub wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi,
   7)   nowotwory złośliwe i choroby rozrostowe układu krwiotwórczego do 5 lat od zakończenia leczenia,
   8)   wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi, lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni,
   9)   głuchoniemota, głuchota lub obustronne upośledzenie słuchu niepoprawiające się w wystarczającym stopniu po zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego.
2. Przy ocenie niepełnosprawności dziecka bierze się pod uwagę:
   1)   rodzaj i przebieg procesu chorobowego oraz jego wpływ na stan czynnościowy organizmu,
   2)   sprawność fizyczną i psychiczną dziecka oraz stopień jego przystosowania do skutków choroby lub naruszenia sprawności organizmu,
   3)   możliwość poprawy stanu funkcjonalnego pod wpływem leczenia i rehabilitacji.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jest jeszcze rozporządzenie zawarte w Dz.U.z 2003r. Nr 139, poz.1328 MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Nie wklejam tu jego przepisów, bo jest długie.

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #458 dnia: Październik 03, 2007, 10:40:39 am »
Bardzo , ale to bardzo  serdecznie witam, jest tak strasznie miło,że tyle osób mnie wspiera, to dodaje odwagi i chęci do dalszej walki, dzis jade złozyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i zobaczę co bedzie dalej, mój niezbyt rozzgarnięty adwokat ( pisałam o tym wcześniej), odradza mi apelację, ale ja wiem że moje dziecko wymaga opieki i będę dalej walczyć sama, a właściwie nie sama, bo z Wami, jeszcze raz bardzo dziekuję i biorę się do roboty, bo jest o co walczyć i chciałabym by inne mamy z podobnymi problemami też zawalczyły o swoje dzieci a nie bały sie formalności, pozdrawiam.... będziemy w kontakcie

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #459 dnia: Październik 03, 2007, 01:37:44 pm »
Cytat: "Iwona J-M"
będę dalej walczyć sama, a właściwie nie sama, bo z Wami, jeszcze raz bardzo dziekuję i biorę się do roboty, bo jest o co walczyć i chciałabym by inne mamy z podobnymi problemami też zawalczyły o swoje dzieci a nie bały sie formalności

Iwonko walcz,jestem tez z Tobą,trzymam kciuki :kw:
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #460 dnia: Październik 10, 2007, 12:07:14 pm »
Witam wszystkich cieplutko, czekam z niecierpliwością na uzasadnienie wyroku,a potem zobaczymy.... mam pytanie czy po uzasadnieniu wyroku i odebraniu go mogę złozyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie rehabilitacyjne ( bo kończy mi sie 30 października), a wyrok nie będzie prawomocny i do tego będe apelować w Sądzie wyższej instancji, ale tylko o resztę wyroku, czyli dotyczącą opieki, a nie dotyczącą orzeczenia o niepełnosprawności, którą Sąd orzekł do grudnia 2009 ?

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #461 dnia: Październik 10, 2007, 12:30:02 pm »
żeby starać się o zasiłek pielęgnacyjny to dziecko musi być niepełnosprawne,
żeby dostać świadczenie pielęgnacyjne musisz spełniać warunek dochodowy (583,-zł) i w orzeczeniu musi być zaznaczony pkt 7 i 8 - że wymaga opieki stałej.

a co ma zaznaczony syn w pkt 2 - przyczyna niepełnosprawności?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #462 dnia: Październik 10, 2007, 04:27:50 pm »
o zasiłek pielęgnacyjny będziesz mogła sie starać skoro masz sądownie ustalone do XII 2009r. Koniecznie zgłoś na pismie ten fakt już teraz do miejsca skąd otrzymywałaś zasiłek pielęgnacyjny.
Zaznacz, że po otrzymaniu i uprawomocnieniu wyroku - doręczysz resztę dokumentów sądowych. Inaczej mogą Ci policzyć zasiłek piel. od następnego miesiąca licząc od daty doręczenia kompletu dokumentacji. Takich pieniędzy nigdy nie wyrównują wstecz, więc warto się asekurować pismem.

Swiadczenie pielęgnacyjne jest natomiast obwarowane kilkoma warunkami:
dochód na 1 członka rodziny nie może przekraczać 504zl (w przypadku dziecka niep.- 583zl) oraz punktami o konieczności sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym, dzieckiem. Oprocz tego nie mozesz mieć dochodow z podjętej pracy, nie możesz pobierać zasiłku dla bezrobotnych.
Tu ważne są więc dochody i zapisy w Orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka.

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #463 dnia: Październik 10, 2007, 07:17:29 pm »
Bardzo dziękuje, chodziło mi tylko o to czy bez prawomocnego wyroku mogę złożyć o zasiłek pielęgnacyjny, a syn ma 07 S, jeszcze raz dzięki....pozdrawiam

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #464 dnia: Październik 11, 2007, 07:54:43 am »
Trudno radzić nie widząc dokumentów. Ja zrobiłabym tak jak radzi Sonia. Czyli złożyłabym wniosek z zaznaczeniem, że załączę wyrok jak go otrzymam.
Nie wiem jak wygląda Twój wyrok, ale jak rozumiem chcesz zaskarżyć go w części. Zatem w pozostałej części uprawomocni się. Po upływie 2 tygodni od daty doręczenia uzasadnienia złożyłabym wniosek do sądu, by wydali mi wyrok ze stwierdzeniem prawomocności odnośnie punktów, których nie zaskarżyłam.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #465 dnia: Październik 17, 2007, 02:57:49 pm »
4,5 mln polaków nie musi wymieniać orzeczeń o niepełnosprawności

Polska nie będzie musiała wprowadzać procentowego systemu określania niepełnosprawności -wynika z projektu rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej. Poprzednia wersja projektu zmuszała państwa członkowskie do rezygnacji z określania jej w stopniach (jak jest w Polsce).

Niepełnosprawni Polacy musieliby więc wymienić orzeczenia, co kosztowałoby nawet kilkaset milionów złotych.*

- Źródło: Gazeta Prawna    2007-10-17

REHABILITACJA ZAWODOWA
Unijne rozporządzenie w sprawie zatrudnienia niepełnosprawnych

Niepełnosprawność nie będzie określana procentowo

Co najmniej połowę pracowników zakładów pracy chronionej będą stanowić niepełnosprawni.

Bruksela chce, aby za prowadzenie firmy na chronionym rynku pracy nadal przysługiwały ulgi podatkowe.
Niepełnosprawni nie będą musieli wymieniać orzeczeń o niepełnosprawności

NOWOŚĆ

Przynajmniej 50 proc. zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej będą stanowić osoby niepełnosprawne. Tak wynika z projektu

rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE. Ma ono wejść w życie w połowie 2008 roku. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to konieczność podwyższenia poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z krajowymi przepisami, status ZPChr mogą bowiem uzyskać zakłady, w których stanowią oni co najmniej 40 proc. (a nie jak chce Unia 50 proc.) ogółu zatrudnionych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, Polska nie będzie musiała natomiast wprowadzać procentowego systemu określania niepełnosprawności.

Firmy przyjmą do pracy

- Zakłady pracy chronionej, w których niepełnosprawni stanowią więcej niż 40 proc., ale mniej niż połowę załogi, będą musiały zatrudnić dodatkowych niepełnosprawnych - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

W przeciwnym razie, po wejściu w życie nowego rozporządzenia KE, mogą oni utracić status ZPChr. W Polsce funkcjonuje 2 307 zakładów pracy chronionej, w których jest zatrudnionych 192 tys. niepełnosprawnych.

Aby uniknąć utraty statusu ZPChr, pracodawcy będą mogli także zredukować liczbę pracujących w zakładzie pełnosprawnych. W ten sposób zwiększy się automatycznie odsetek zatrudnionych w ZPCHr osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

- Warto jednak pamiętać, że m.in. ze względu na skomplikowane przepisy dotyczące chronionego rynku pracy, niektórzy pracodawcy sami rezygnują ze statusu ZPChr, jeśli nie spełniają jednego z warunków umożliwiających jego uzyskanie - tłumaczy Jan Zając.

Procentowe określenie

Opracowanie nowej definicji zatrudnienia chronionego, zgodnie z którą przynajmniej 50 proc. zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej będą stanowić osoby niepełnosprawne, oznacza w praktyce, że Komisja Europejska zrezygnowała z zobowiązania państw członkowskich do wprowadzenia procentowego systemu określania niepełnosprawności.

- Poprzednia wersja projektu zakładała, że status ZPChr przysługiwałby zakładowi, w którym stopień niepełnosprawności co najmniej 75 proc. pracowników wynosi co najmniej 50 proc. - tłumaczy Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

O nowe orzeczenia musiałoby się starać 192 tys. pracowników ZPChr, a być może nawet 4,5 mln osób niepełnosprawnych prawnie, czyli posiadających już orzeczenie potwierdzające ich stan zdrowia.

- Musielibyśmy wydawać więcej orzeczeń, więc konieczny byłby wzrost nakładów finansowych na ten cel - mówi Anna Olszewska, przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie.

Koszt wydania jednego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynosi około 90 zł. Dzięki zmianie definicji zatrudnienia chronionego, Polska nie będzie musiała więc wydać od 17 do nawet kilkuset mln zł na wymianę orzeczeń dla niepełnosprawnych zatrudnionych w ZPChr lub wszystkich posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Będzie zatrudnienie wspierane

Projekt rozporządzenia UE zawiera także definicję zatrudnienia wspieranego, czyli pracy w zakładzie, w którym osoby pełnosprawne będą pomagać niepełnosprawnym pracownikom. Pracodawcy stosujący ten model zatrudnienia będą mogli starać się o pomoc finansową ze środków publicznych na pokrycie wszystkich kosztów administracyjnych i transportowych związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych.

- Zwrot kosztów administracyjnych, jakie ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych, na pewno ułatwiłby nam prowadzenie działalności - mówi Teresa Tynecka, wiceprezes Spółdzielni Inwalidów Saturn w Warszawie, posiadającej status ZPChr.

Firma ta zatrudnia obecnie osoby, które są odpowiedzialne wyłącznie za prowadzenie rozbudowanej sprawozdawczości związanej z korzystaniem z publicznej pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych.

Możliwe ulgi

Komisja Europejska nie wyklucza możliwości przyznawania ulg podatkowych dla podmiotów zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Obecnie w Polsce z podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego oraz od czynności cywilnoprawnych zwolnione są zakłady pracy chronionej.

- To niewielkie ulgi, bo ZPChr muszą płacić np. podatek dochodowy oraz od towarów i usług - mówi Jan Zając.

Zdaniem Bogny Nowak-Turowieckiej, eksperta KPP, po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej warto zastanowić się nad wprowadzeniem zwolnień podatkowych na szerszą skalę.

- Korzystnym rozwiązaniem byłoby przyznanie ulg wszystkim pracodawcom zatrudniającym niepełnosprawnych, a nie tylko tym prowadzącym ZPChr - tłumaczy ekspert KPP.

ŁUKASZ GUZA
Gazeta Prawna Nr 202 (2072) środa, 17 października 2007 r. > Praca i ubezpieczenia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #466 dnia: Październik 24, 2007, 11:31:51 am »
Trybunał Konstytucyjny o zasadach przyznawania świadczeń rodzinnych . Prawo do zasiłku od dnia orzeczenia o niepełnosprawności

Osoby niepełnosprawne uzyskują prawo do zasiłku pielęgnacyjnego od dnia, w którym zespoły ds. orzekania stwierdzą ich niepełnosprawność - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

ORZECZENIE

Celem świadczenia pielęgnacyjnego jest zniwelowanie m.in. skutków niepełnosprawności. W sensie prawnym powstaje ona od dnia, w którym jej istnienie stwierdza orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania.

Dlatego Trybunał Konstytucyjny uznał art. 24 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. za sprzeczny z Konstytucją RP w zakresie przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16 lat. Przepis ten bowiem stanowi, że prawo do świadczeń rodzinnych (w tym zasiłku pielęgnacyjnego) ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami (np. z orzeczeniem o niepełnosprawności). Wyrok TK oznacza, że prawo do zasiłku osobom niepełnosprawnym będzie przysługiwało już od dnia stwierdzenia niepełnosprawności, a nie od miesiąca, w którym osoba ta złoży wniosek o zasiłek do urzędu gminy.

- Niedopuszczalne jest, aby ustawodawca przerzucał ryzyko związane z uzyskaniem decyzji administracyjnej, w tym przypadku orzeczenia o niepełnosprawności, na obywatela, któremu zgodnie z art. 69 ma zapewnić szczególną pomoc - stwierdziła sędzia sprawozdawca prof. Ewa Łętowska.

Sędziowie podkreślali, że proces ustalania niepełnosprawności może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Sami niepełnosprawni nie powinni w tym czasie ponosić ryzyka związanego np. z opieszałością lub błędami administracji. W rozpatrywanej przez Trybunał sprawie skarżąca przepisy Bronisława Sz. 24 kwietnia 2006 r. złożyła wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Znaczny stopień niepełnosprawności przyznał jej jednak dopiero wojewódzki zespół ds. orzekania po rozpatrzeniu odwołania skarżącej. Decyzja ta zapadła 21 sierpnia, ale niepełnosprawność orzeczono od dnia złożenia wniosku, czyli od 24 kwietnia. Skarżąca złożyła wniosek o zasiłek 4 września.
- W tej konkretnej sprawie sąd będzie mógł orzekać na podstawie stanu prawnego już po ogłoszeniu wyroku TK - stwierdziła w ustnym uzasadnieniu sędzia Ewa Łętowska.

Jest to wyjątek, uzasadniony tym, że sąd zwrócił się w tej sprawie z zapytaniem do TK. W postępowaniu administracyjnym zasadą jest, że sądy orzekają na podstawie stanu prawnego z dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji administracyjnej (np. o przyznanie zasiłku).

Wydaje się, że taka interpretacja Trybunału uniemożliwia wznowienie zakończonych już postępowań o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, nawet jeśli w ich wyniku świadczenie to przyznano osobie niepełnosprawnej od miesiąca, w którym złożyła wniosek, a nie od dnia stwierdzenia niepełnosprawności. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby sądy kierowały się wyrokiem TK w sprawach o zasiłek, które są lub będą rozpatrywane w przyszłości.

- Zdajemy sobie sprawę, że wyrok różnicuje pozycję osób, które mogą starać się o świadczenia rodzinne. Dlatego będziemy sygnalizować Sejmowi konieczność zmian przepisów dotyczących ich przyznawania - mówiła sędzia Ewa Łętowska.

ŁUKASZ GUZA
Gazeta Prawna Nr 207 (2077) środa, 24 października 2007 r. > Praca i ubezpieczenia

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #467 dnia: Listopad 08, 2007, 11:48:27 am »
witam, po przerwie, złożyłam odwołanie od decyzji Sądu pierwszej istancji i czekam na efekt, a jako ciekawostkę, a raczej brak kompetencji w orzekaniu, podam przykład koleżanki, której dziecko podobnie choruje jak moje i ma astmę oskrzelową, poradziłam jej żeby złozyła dokumenty na komisję i tak tez uczyniła, aha nadmienie,że miała tak samo opisaną chorobę jak ja i ten sam alergolog opisywał oraz,że jej córeczka ma tyle samo lat co mój syn,( różnica tylko taka,że ona stawała na komisję pierwszy raz) i ten sam lekarz orzkał i zgadnijcie...? oczywiście przyznał opiekę nad dzieckiem czyli w p-cie 7) wymaga...
to jakaś paranoja, bo oznacza ,że lekarz orzecznik nie kieruje się stanem zdrowia dziecka, tylko orzeka jak mu się podoba....pozostawiam bez komentarza...
Teraz tydzien byłam z małym w szpitalu na diagnostyce, badania alergologiczne jak zwykle nic nie wykazały, jedynie co lekarze powiedzieli, to że mały ma zapewne astmę oskrzelową endogenną i poza podawaniem wziewów( flixo...) i singularu przez 4 miesiące nic więcej nie można zrobić, ponadto badał go laryngolog i stwierdził po 1 min badania że mały ma refluks, tylko dziwne, że objawy tej choroby występują u niego 1/2 roku, przecież jeśli się to ma, to cały czas a nie sezonowo>>>?  to takie moje przemyślenioa odnośnie lecznictwa, jeśli ktoś może się wypowiedzieć na ten temat chętnie porozmawiam, bo zaczynam się gubić...
                                               POZDRAWIAM CIEPLUTKO...

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #468 dnia: Listopad 08, 2007, 07:15:29 pm »
ja nie mogę jednej rzeczy zrozumieć - dlaczego nie postawią diagnozy?? dlaczego nie dadzą Ci zaświadczenia dla sądu, że dziecko ma astmę oskrzelową (bo narazie chyba ma jak rozumiem).
Piszesz, że dziewczynka ma stwierdzoną astmę, może to jest argument dla sądu - choroba, a nie chorowitość?

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #469 dnia: Listopad 09, 2007, 08:40:27 am »
Witam, ja też wiele rzeczy nie mogę zrozumieć, ponieważ takie zaświadczenie Sąd otrzymał, ale biegła stwierdziła,że w badaniach nie wykryto żadnego alergentu, jak i badania nie powtierdzają  astmy, więc stwierdziła, że dziecko jest obserwowane w kierunku astmy, ale teraz będąc w szpitalu lekarz wyjaśnił mi ,że jest astma endogenna, czyli wewnętrzna i ona nie zawsze wychodzi w wynikach badań, a rozpoznaje sie ją po przebiegu i częstotliwości zachorowań i z przebiegu leczenia jak i objawów które również wystąpiły w szpitalu powiedziała że prawdopodobnie to jest ten rodzaj astmy, ale innego zdania jest biegła, zresztą i tak biegłe wykazały się brakiem kompetencji, zeznając przd Sądem - laryngolog, że tu powinien wypoiedzieć się pulmonolog, a pulmonolg, że powinien wypowiedzieć się laryngolog, ( pewien rodzaj spychodastwa, żeby nie uzyskac jasności) i tak namieszały,że Sąd stwierdził, iż mały choruje znacznie ponad przeciętnośc, ale lekarze biegli nie uznali iż wymaga opieki, to jakaś paranoja i dlatego odwołałam się od wyroku i mam nadzieję,że wreszcie trafie na "normalnych" biegłych, a nie podporządkowanych systemowi, który nie do końca jest sprawny, bo można różnie interpretować "wymagalność opieki" czyli p-kt 7 w orzeczeniu...
pozdrawiam cieplutko... i uzbrajam się w cierpliwość

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #470 dnia: Listopad 09, 2007, 12:19:16 pm »
To może trzeba napisac im dużymi literami,że u twojego dziecka jest:  
astma endogenna, czyli wewnętrzna i ona nie zawsze wychodzi w wynikach badań, a rozpoznaje sie ją po przebiegu i częstotliwości zachorowań i z przebiegu leczenia jak i objawów
bo może tego nie ma w dokumentach
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #471 dnia: Listopad 11, 2007, 09:44:53 am »
Dzięki za sugestię, ale do tej pory te dwie biegłe, nie wykazały sie zbytnio ani chęciami, ani wiedzą i moje tłumaczenie, iz dziecko ma stwierdzoną astme, choć w badaniach nie wyszło nic, ale przebieg choroby, leczenie i objawy jasno tego dowodzą na nic się zdały, więc tylko mam nadzieję,że teraz w Sądzie drugiej instancji -  biegły wykaże się kompetencją....
pozdrawiam...

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #472 dnia: Listopad 11, 2007, 11:52:13 am »
Na pewno przydałoby się złożyć w sądzie zaświadczenie wyraźnie stwierdzające, że jest to astma endogenna. Może nawet z małym opisem, co to jest ( że nie jest reakcją na konkretny , wychodzący w testach alergen )

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #473 dnia: Listopad 11, 2007, 07:48:49 pm »
Niestety, chyba to racja,że po raz kolejny muszę złożyć takie zaświadczenie;
 pozdrawiam...

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #474 dnia: Listopad 11, 2007, 09:48:39 pm »
Mogłabyś dołączyć zaświadczenie do pisma procesowego, w którym przeprowadziłabyś krótką polemikę ze stanowiskiem biegłych ( rada praktyczna : pisma do sądu pisz na komputerze lub maszynie - pismo ręczne czyta się mniej uważnie ).

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #475 dnia: Listopad 14, 2007, 02:42:35 pm »
dziękuje za radę, ale mogłabyś opisać co masz na myśli pisząc o polemice z biegłą? w jakiej formie mam to napisać i jak?
pozdrawiam  cieplutko...

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #476 dnia: Listopad 14, 2007, 09:41:04 pm »
W piątek spokojnie nad tym pomyślę i Ci odpowiem. Dziś, mój mózg jest wyprany. Gościłam u siebie ludzi z gazety. Jutro przyjadą z lokalnej telewizji ( wyobraźcie sobie to sprzątanie przed ich wizytą :turn-l:) Do tego wszystkiego Piotrek jest chory.
Chyba potrzebny mi cud, by zebrać pieniądze na jego operację .

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #477 dnia: Listopad 14, 2007, 11:40:13 pm »
Mulesia podaj mi więcej danych o sposobie zbierania pieniążków dla synka -zrobię Ci Newsa na Darze, nie trać nadziei.
Oglądalność naszego serwisu jest spora-wierzę, że znajdą się dobre Serca i pomogą Ci zebrać pieniążki na operację dla synka.
Wyśli mi dane na adres
sonia@low.pl

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #478 dnia: Listopad 15, 2007, 09:16:00 pm »
Soniu. Pozwoliłam sobie wysłać dzisiaj mailem na podany adres, list od fundacji z prośbą o pomoc wraz z numerem konta i hasłem. Podpisałam się - bezmyślnie - imieniem i nazwiskiem, zamiast loginem. Mam nadzieję, że mail doszedł.
Hasło do konta wybrałam dziwaczne " Pietruszka", bo skojarzyło mi się z baletem Strawińskiego. Niestety, ludziom się kojarzy wyłącznie z zieloną pietruszką i trochę są zdumieni.

Komputer nie pozwala mi pisać p.w. i maili przez Dar ( mam komunikat, że tylko dla stałych bywalców lub , że  wystąpił błąd ) Maila do Soni wysłałam więc z mojej poczty.

Już wyjaśniam wątpliwości : pod hasłem Pietruszka Fundacja utworzyła dla nas subkonto. Jest to hasło, które należy podać wpłacając pieniądze. Samo hasło, bez numeru konta nic nie znaczy. Po prostu chciałam uprzedzić pytanie , które każdy zadaje : czy w haśle nie ma błędu. Nie ma.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #479 dnia: Listopad 16, 2007, 12:52:09 am »
Otrzymałam a nawet domysliłam się  kto jest nadawcą  :D - w najbliższym czasie  sfinalizuję zamiar.

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #480 dnia: Listopad 16, 2007, 10:27:46 am »
Dziękuję Soniu. :D
Gaga Tobie też dziękuję za czujność. Wiem, że wynika z życzliwości. :kw:

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #481 dnia: Listopad 16, 2007, 09:02:17 pm »
Iwona. Pamiętam o Tobie. Na razie mam bieganinę wokół Piotrka ( chory ). Jak się trochę uspokoi, to napiszę. Postaram się jak najszybciej.

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #482 dnia: Listopad 20, 2007, 12:10:44 pm »
Witam, nic się nie przejmuj i zajmij się synkiem, jak będziesz miała moment oddechu to daj mi znać, bo kompletnie nie wiem jak to zrobić...
Pozdrawiam i życze zdrówka...

falekww

• Gość
wada serca a niepełnosprawność
« Odpowiedź #483 dnia: Grudzień 16, 2007, 12:56:00 pm »
Witam wszystkich, mam takie pytanie, czy wrodzona wada serca jaką jest nieprawidłowa budowa zastawki płucnej kwalifikuje sie żeby osoba która ja posiada dostała jakiś stopień niepełnosprawności?????

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #484 dnia: Grudzień 16, 2007, 10:13:08 pm »
Witaj falekww

Sądzę,że tak, proszę zerknij  tutaj:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4915
Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

§ 32. 1. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:

7) choroby układu oddechowego i krążenia, w tym:

a) przewlekłe obturacyjne i ograniczające, zakaźne choroby płuc prowadzące do niewydolności oddechowej,
b) nowotwory płuc i opłucnej, prowadzące do niewydolności oddechowej,
c) wrodzone i nabyte wady serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca z zaburzeniami hemodynamicznymi kwalifikującymi co najmniej do II stopnia niewydolności serca według Klasyfikacji NYHA,

I tutaj

http://forum.darzycia.pl/topic,527.htm

Stopnie niepełnosprawności
http://forum.darzycia.pl/topic,1285.htm

Do przeniesienia do działu Prawo
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

falekww

• Gość
« Odpowiedź #485 dnia: Grudzień 16, 2007, 11:05:00 pm »
dzięki za odpowieź, a czy ktoś spotkaś się już z taką sytuacją, albo czy znacie kogoś kto ma taką wadę i czy posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności????

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #486 dnia: Grudzień 18, 2007, 12:40:39 am »
wrodzona wada serca jaką jest nieprawidłowa budowa zastawki płucnej

myślę, że najlepiej przekonasz się składając Wniosek o powołanie Komisji ds niepełnosprawności.
Jeśli ta wada niesie za sobą skutek na działanie organizmu- powinnaś otrzymać orzeczenie, choć w tych czasach wszystko możliwe, że odrzucą. Wówczas masz prawo odwołania.
Bardzo często na komisjach to rodzice muszą udawadniać stan zdrowia dziecka- bo Komisje nie mają czasu analizować złożonej dokumentacji medycznej.

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #487 dnia: Grudzień 19, 2007, 03:14:45 pm »
Przepraszam,że tak długo się nie odzywałam, byłam z małym na diagnostyce w szpitalu, ale wreszcie trafiono z leczeniem i mój syn cały miesiąc był i jest zdrowy, tak bardzo się cieszę... wracając do apelacji którą złożyłam, niestety Sąd odrzucił apelację i teraz niewiem czy to już koniec czy jeszcze mam mozliwośc gdzieś sie odwoływać, bo w dalszym ciągu czuję sie pokrzywdzona, ponieważ zabrano mi prawo do opieki nad chorym dzieckiem...pozdrawaim

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #488 dnia: Grudzień 19, 2007, 03:29:36 pm »
Odrzucił czy oddalił apelację? Odrzuca się ze względów formalnych, oddala z powodów merytorycznych.
Czy była rozprawa apelacyjna? Podaj więcej szczegółów.

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #489 dnia: Grudzień 19, 2007, 08:08:58 pm »
Przepraszam za brak precyzji, oddalił apelację...sprawa trwała 15 min i  stwierdzono że Sąd pierwszej instancji orzekł prawidłowo i gdyby stan syna się pogarszał mam ponownie stanąć na komisję ,a cała ta apelacja to okropne brednie, nie powołują nowych biegłych nie wnikają , tylko analizują czy Sąd pierwszej instancji zrobił wszystko zgodnie z prawem i nawet nie interesowało ich, jak wygląda teraz stan dziecka, tylko sprawdzili czy procedury były ok? byłam przerażona tą fikcją... i kompletnie nie wiem co mam dalej robić

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #490 dnia: Grudzień 19, 2007, 11:31:32 pm »
Niestety jesteśmy teraz z Piotrkiem w domu i nie mam dostępu do przepisów.
Istnieje jeszcze skarga kasacyjna.
Zdaje się, że miałaś adwokata. On powinien Ci wszystko powiedzieć.
Skargę kasacyjną musi sporządzić profesjonalista, głównie adwokat ( gdybyś ty ją napisała zostałaby odrzucona )
Nie we wszystkich kategoriach spraw kasacja przysługuje. Musiałabym sprawdzić, a to może potrwać.
Najprościej, gdybyś zwróciła się do Swojego pełnomocnika. Tym bardziej, że to właśnie on będzie musiał napisać kasację ( oczywiście po sprawdzeniu - czy przysługuje ). Najpierw, jak zawsze , musisz się zwrócić o wyrok z uzasadnieniem - w ciągu tygodnia od jego ogłoszenia.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #491 dnia: Grudzień 21, 2007, 02:05:36 pm »
Iwona J-M skoro syn ma juz zdiagnozwaną chorobę to może zacząć u źródła - stanąć na komisję i wymusić zmianę orzeczenia pod kątem konkretnej choroby??

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #492 dnia: Grudzień 22, 2007, 03:48:09 pm »
Witam, bardzo dzikuje za rady i odrazu pisze, iz adwokata mam do niczego i odrazu powiedzial,ze kasacji nie napisze bo nie ma podstaw, ale faktycznie chyba warto tu odpuscic i stanac jeszcze raz na komisje, tylko zastanawiam sie czy jesli Sad orzekl niepelnosprawnosc do grudnia 2009 to czy po nowym roku moge stanac na komsje,a jak ten buc - lekarz  zmieni orzeczenie na krótszy okres? nie wiem jak to wyglada, ale zaraz po nowym roku bede pytala. Jeszcze raz wszystkim dziekuje i zycze duzo, duzo zdrowka, spelnienia marzen i radosci oraz cierpliwosci w najgorszych chwilach.... calusy dla wszystkich

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #493 dnia: Styczeń 06, 2008, 08:34:20 pm »
Rozporządzenie w sprawie badań specjalistycznych

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak - w porozumieniu z Ministrem Zdrowia -
podpisała w dniu 18 grudnia rozporządzenie w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Przedmiotowe rozporządzenie określa zakres wykonywanych badań specjalistycznych oraz tryb i warunki kierowania na te badania, warunki organizacyjne wykonywania badań, a także warunki techniczne pomieszczeń, w których są wykonywane badania.

Celem rozporządzenia jest stworzenie jednolitej podstawy prawnej umożliwiającej przeprowadzanie specjalistycznych badań medycznych i psychologicznych dających możliwość prowadzenia pogłębionej diagnozy orzeczniczej.

Powyższy dokument nie stanowi źródła prawa. Został zamieszczony jedynie
w celach informacyjnych.

treść rozporządzenia i inne dokumenty do pobrania

http://www.mpips.gov.pl/userfiles/File/BON/Rozporzadzeniewsprawiebadan.pdf
w pdf

Wzór skierowania na badania

Wzór wynik badania

www.mpips.gov.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #494 dnia: Styczeń 15, 2008, 07:56:43 am »
NIEPEŁNOSPRAWNI: BADANIA

Od dziś wchodzi w życie

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20072501875
Dz.U. 2007 nr 250 poz. 1875
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Data wejścia w życie:
   2008-01-15

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20072501875&type=2&name=D20071875.pdf
w pdf

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #495 dnia: Styczeń 23, 2008, 08:16:33 am »
Rzecznik praw obywatelskich o orzekaniu niepełnosprawności.
Orzeczenie nie może naruszać prawa do prywatności

Rzecznik praw obywatelskich chce, aby pracodawcy mieli ograniczony dostęp do wiedzy na temat stanu zdrowia niepełnosprawnego pracownika.

Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera obecnie symbol przyczyny niepełnosprawności (np. 02-P - choroba psychiczna, 06-E - epilepsja). Taka sama informacja znajduje się także w legitymacjach dokumentujących stan zdrowia niepełnosprawnych. Dzięki temu pracodawcy, którzy zatrudniają te osoby, mają dostęp do tzw. danych wrażliwych podwładnych.

Zdaniem RPO, takie rozwiązanie może naruszać konstytucyjne prawo do prywatności, ochrony danych osobowych lub prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej. Przyczynia się także do dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy. RPO zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o rozważenie możliwości zmiany rozporządzenia z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. nr 139, poz. 1328).

Zdaniem pracodawców, ograniczenie dostępu osób trzecich do danych określających przyczynę niepełnosprawności może jednak utrudnić, a nawet uniemożliwić zatrudnienie niepełnosprawnych.

- Firmy będą miały trudności np. z właściwym dostosowaniem miejsc pracy dla ich potrzeb lub z zapewnieniem im odpowiedniej opieki medycznej. Nie będzie także wiadomo, jaki rodzaj pracy mogą wykonywać - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Tomasz Biduś z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji podkreśla, że pracodawcy powinni znać jedynie ogólne przyczyny niepełnosprawności pracowników.

- A o szczegóły zawsze mogą zapytać swojego podwładnego. W ten sposób nie doszłoby do łamania prywatności niepełnosprawnych - dodaje.

Jego zdaniem umieszczenie w orzeczeniu lub legitymacji potwierdzającej niepełnosprawność pełnej nazwy schorzenia może wręcz odstraszać pracodawców, bo większość z nich nie posiada odpowiedniej wiedzy medycznej.

ŁUKASZ GUZA
Gazeta Prawna Nr 16 (2138) środa, 23 stycznia 2008 r. > Praca i ubezpieczenia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #496 dnia: Styczeń 30, 2008, 11:14:40 am »
Gmina nie będzie odwlekać wypłaty zasiłku

Jeśli dana osoba czeka na decyzję o stopniu niepełnosprawności, to nie może z tego powodu tracić zasiłku pielęgnacyjnego

Obecnie osoba, która pierwszy raz ubiega się o zasiłek pielęgnacyjny, dostaje go dopiero po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu. Jeśli czeka na nie np. dwa miesiące, to za ten czas nie otrzyma wspomnianego zasiłku. Ma to zmienić rządowy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.

Zmiany powstały po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. (P 28/07).

Liczy się wniosek

Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub jej stopnia, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania orzeczenia zainteresowany złoży też wniosek o to świadczenie.

– Chcemy uniknąć nie tylko utraty zasiłku w konsekwencji oczekiwania na orzeczenie, ale także sytuacji, gdy osoba, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności kilka lat temu, teraz starałaby się o zasiłek pielęgnacyjny za kilka lat wstecz. Stąd trzy miesiące na złożenie wniosku od uzyskania orzeczenia – wyjaśnia Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Podobnie jest, jeśli świadczeniobiorca ponownie ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu – wtedy również świadczenie będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia (obecnie – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zainteresowany złoży wiosek o świadczenie). Zasiłek pielęgnacyjny będzie się należał tylko osobom o odpowiednim orzeczeniu o niepełnosprawności lub o jej stopniu oraz osobom powyżej 75. roku życia.

Wsparcie dla rodziców

Na nowelizacji zyskają rodzice, którzy czasami opiekują się swoimi dziećmi na stałe przebywającymi w placówkach całodobowego pobytu. Jeśli zabiorą potomstwo do domu na weekend, ferie lub z powodu choroby, to zyskają prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (zatrudnieni) lub świadczenia pielęgnacyjnego (niezatrudnieni).

Dziś nie mają takiej możliwości (art. 17 ust. 5 ustawy). Świadczenia te przysługiwać będą w całości. Nie będą się należeć, jeśli dziecko przebywa w placówce całodobowego pobytu więcej niż pięć dni w tygodniu.

Wyłudzasz, to tracisz

Osoby, które wyłudzają świadczenia rodzinne, muszą liczyć się z ich utratą na trzy miesiące. Stanie się tak, jeśli urząd stwierdzi, że wypłacił pomoc na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w wyniku innego świadomego wprowadzenia w błąd. Jeżeli np. świadczeniobiorca celowo zatai dochody i przez rok nienależnie pobierze pieniądze, to poniesie dwojakie konsekwencje. Po pierwsze, będzie musiał zwrócić całą kwotę pomocy. Po drugie, nawet jeśli w kolejnym okresie zasiłkowym będzie miał prawo do świadczeń, to i tak gmina nie wypłaci mu ich za pierwsze trzy miesiące.

Po nowelizacji nie dostanie już becikowego osoba, która stanie się prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej osoby pełnoletniej.

Projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych, najwcześniej może wejść w życie w połowie roku.

Pomoc dla emigrantów

Jeśli polscy emigranci otrzymują świadczenia rodzinne za granicą, to zasadniczo nie dostają w Polsce ani zasiłku rodzinnego, ani becikowego. Procedura otrzymania pomocy trwa jednak długo. Zagraniczna instytucja przyznająca pomoc w miejscu, gdzie np. legalnie pracuje ojciec, pyta o sytuację odpowiedni urząd marszałkowski, ten zaś kieruje zapytanie do gminy, w której mieszka matka z dziećmi. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych ma ujednolicić procedury stosowane przez urzędy w całej Polsce w tego typu sytuacjach. – Pobieranie podwójnych świadczeń w rodzinach emigrantów zdarza się sporadycznie i trwa co najwyżej kilka miesięcy. Ustalenie, że pomoc została nienależnie pobrana, i dochodzenie jej zwrotu należy wówczas do marszałka województwa – wyjaśnia Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Źródło : Rzeczpospolita. Magdalena Januszewska 30-01-2008

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
Kto stwierdza uposledzenie umysłowe?
« Odpowiedź #497 dnia: Luty 06, 2008, 01:18:54 pm »
Na orzeczeniu o niepelnosprawnosci wpisali nam symbol przyczyny niepelnosprawnosci 01-U 03-L. Badanie pani doktor polegalo na tym ze kazala Marcie scisnać jej palec. Marta zrobila to lekko, lekarka sie upiera ze ma mocniej scisnac a dziecko nadal sciska lekko. Lekarka stwierdza ze Marta jej nie słucha i nie chce wykonac polecenia.Tłumacze jej ze córka ma obnizone napiecie miesni,niestabilnosc wiezadel,ze wszystko robi ''lekko'',przedstawiam jej zaswiadczenie od neurologa i ortopedy .Lekarka nie komentuje .Opinia PPP mowi o opoznionym rozwoju psycho-ruchowym spowodowanym poznym pojawieniem sie mowy. Orzeczenie dali nam na rok, niedlugo bede chciala stanac na komisje poniewaz orzeczenie to ulatwia nam terapie -potrzebuje butow ortopedycznych, mam za darmo terapie w osrodku wczesnego wspomagania rozwoju. Marta przez ten rok bardzo nadgonila i z opinii pedagoga wynika ze powinna wyrownac poziom do czasu pojscia do szkoly. Poza tym wymaga rehabilitacji. Boje sie tylko czy jesli znow stane na komisje i pani stwierdzi uposledzenie umyslowe to nie bedzie sie dalej za nia  ciagneło? Przeciez uposledzenie umyslowe a opoznienie psycho-ruchowe w tym wieku to chyba dwa rozne pojecia? A moze sie myle?
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #498 dnia: Luty 06, 2008, 06:01:23 pm »
01-U - upośledzenie umysłowe;
03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;

to jest znaczenie symboli na orzeczeniu, raczej nie ma mowy o upośledzeniu ruchowym.
05-R - upośledzenie narządu ruchu - to jest symbol ruchu.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #499 dnia: Luty 08, 2008, 12:46:24 am »
Przeciez uposledzenie umyslowe a opoznienie psycho-ruchowe w tym wieku to chyba dwa rozne pojecia? A moze sie myle?

Zwykle wraz z opóźnieniem psycho-ruchowym idzie w parze opóźnienie umysłowe.
To stwierdzają Komisje PPP (Psychologiczno_Pedagogiczne) po wcześniej przeprowadzonych testach, zliczeniu punktacji.
Tego nie da się określić  "na oko" podczas kilkuminutowej wizyty u lekarza.
Upośledzenie umysłowe

Na orzeczeniu o niepelnosprawnosci wpisali nam symbol przyczyny niepelnosprawnosci 01-U 03-L

Symbole przyczyn niepełnosprawności:

01-U - upośledzenie umysłowe;
02-P - choroby psychiczne;
03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
04-O - choroby narządu wzroku;
05-R - upośledzenie narządu ruchu;
06-E - epilepsja;
07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;
08-T - choroby układu pokarmowego;
09-M - choroby układu moczowo-płciowego;
10-N - choroby neurologiczne;
11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.
Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie choroby, która powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ogranicza wykonywanie czynności życiowych i aktywności społecznej.

Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden, ale nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności, które wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

Miałaś prawo odwołać się od Orzeczenia, bo w podanych przez Ciebie symbolach nie ma wzmianki o zaburzeniach ruchowych.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach