Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 255695 razy)

Offline beszka

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
Orzekanie o niepełnosprawności
« Odpowiedź #350 dnia: Październik 24, 2006, 09:48:10 am »
Uff! wróciłam i nadal pani prawnik twierdzi że nie złozyłam wniosku w czerwcu. Powiedziała mi że wypłacą w listopadzie to ja im zastawiłam wszystkie rachunki do opłaty bo zaraz termin mija.Nie mam już siły walczyć, coraz częśniej mam myśli czarne a poza tym zaczęłam leczyć się u psychiatry.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #351 dnia: Październik 24, 2006, 10:16:31 am »
Ty nie chodź do prawnika - a składaj dokumenty (ksera) za potwierdzeniem z datą, podpisem i pieczątką.
Prawnik zawsze będzie bronił miejsca pracy- nie dobra rodziny.
Jeśli wyrok masz prawomocny to NIC go nie obali.
beszka weź się w garść, psychiatra też niewiele Ci poradzi jeśli Ty nie zaczniesz walczyć
Staraj się zwalczać, choć wiem, że takie przeciwności losu mogą wytrącić z równowagi.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #352 dnia: Październik 24, 2006, 10:36:30 am »
Soniu- ta pani prawnik to cała kierowniczka w UM od tych zasiłków. To ona podejmuje decyzje co do świadczeń a jej pracownica to  młoda niedoświadczona i nie znająca wogóle prawa. Nie chciała nawet spojrzeć na moją decyzję z SKO.

Offline Atkabe

• Nowy użytkownik
  • *
legitymacja niep. 16 roku życia
« Odpowiedź #353 dnia: Październik 24, 2006, 01:35:46 pm »
Moja córka posiada legitymacje dziecka niepełnosprawnego.

Co córce lub jej opiekunom przysługuje.
pani w MOPS-ie nie potrafiła udzielic mi informacji na ten temat .
Bardzo prosze o odpowiedź.

Mama
Mama

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #354 dnia: Październik 24, 2006, 02:57:54 pm »
Musisz sprawdzić w swoim mieście, czy posiadając taką legitymację uprawnia Cię do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta. (np. do przedszkola, do szkoły, na rehabilitację). Możesz też z niej korzystać jadąc na turnus rehabilitacyjny.

Ja jeżdzę tramwajami i autobusem miejskim - bezpłatnie jadąc z dzieckiem mającym taką legitymację.

Ponadto jeśli będziesz jechała na badania lub konsultacje do innego miasta i będziesz miała zaświadzcenie, że jedziesz w danym dniu z dzieckiem- wówczas PKP daje duże ulgi na tę legitymację.
O tym już pisaliśmy na forum- zajrzyj- http://forum.darzycia.pl/topic,3161.htm

Offline binia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #355 dnia: Listopad 04, 2006, 12:29:44 am »
Dziękuję wam za wsparcie w odwołaniu.Udało się córka dostała znaczny stopień i to nie na rok tak jak na komisji powiatowej tylko na dwa lata.Strasznie się cieszę.Teraz tylko czekać na decyzję z Mopsu i na pieniążki. :D
Beszka wielkie dzięki za wzór odwołania.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #356 dnia: Listopad 04, 2006, 08:58:39 am »
Jestem szczęsliwa, że mogłam komuś pomóc. Ja nadal borykam się z UM ale widzę że te ostre zakręty zaczynają powoli prostować się. Czekam na decyzję, wtedy będę pewna.

Offline binia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #357 dnia: Listopad 04, 2006, 06:57:45 pm »
beaszka czemu masz problemy z UM

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #358 dnia: Listopad 04, 2006, 09:11:03 pm »
W naszym UM wątpią co do decyzji SKO, poprostu chcą zaoszczędzić przed wyborami.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #359 dnia: Listopad 07, 2006, 08:01:01 am »
Otrzymałam decyzję, wszystko po mojej mysli.Pa.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #360 dnia: Listopad 07, 2006, 08:41:51 am »
::pif22  ::pif22  ::pif22  :ok:  :turn-l:  :multi:

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
Komisja
« Odpowiedź #361 dnia: Grudzień 16, 2006, 08:57:01 am »
Witam, u córki mojej siostry lekarz stwierdził ADHD. Czy, powinna stanąć z nią na komisję lekarską o ustalenie stopnia niepełnosprawności? Czy ktoś z rodziców tu na forum pobiera zasiłak pielęgnacyjny?

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #362 dnia: Grudzień 29, 2006, 05:39:34 pm »
Gazeta Podatkowa nr 103  z dn. 2006.12.27
Autor: Anna Minierska

Odwołanie od orzeczenia

Ubiegam się o uznanie mojego dziecka za niepełnosprawne. Czy w razie otrzymania negatywnej decyzji przysługuje mi jakieś odwołanie?

Tak. Postępowanie o zaliczenie do grona osób niepełnosprawnych jest dwuinstancyjne. Pierwszą instancję stanowią powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, drugą zaś zespoły wojewódzkie.

Od orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia.

Odwołanie to składa się za pośrednictwem powiatowego zespołu, który przekazuje je wraz z całą dokumentacją do wspomnianego zespołu wojewódzkiego.

Natomiast od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Co ważne, postępowanie odwoławcze w tych sprawach jest wolne od kosztów i opłat sądowych.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline anka35

• Nowy użytkownik
  • *
orzeczenie o niepelnosprawosci
« Odpowiedź #363 dnia: Styczeń 08, 2007, 05:48:26 pm »
Mam 12 letnia córkę, jest dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym i są jeszce zaburzenia emocjonale. stawalam na komisję, bo staralam się o świadczenie pielegnacyjne, ale oczywiscie nie dostałam i odwołanie złożone i czekam dalej co będzie i mam pytanko, a może szukam pocieszenia,  mam jakieś szanse na świadczenie pielęgnacyjne, bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że moja córka sama idzie do szkoły wraca  z niej i sama zostaje w domku,  2 razy odkreciała mi kurki od gazu, pocieszcie mnie help
anka

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #364 dnia: Styczeń 08, 2007, 06:43:28 pm »
Witam anka35

Jest dość obszerny wątek na ten temat.
Zapoznaj się proszę z nim

http://forum.darzycia.pl/topic,527.htm

Tam też przeniosę Twój post
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
posiadanie uprawnien do zamieszkania w oddzielnym pokoju
« Odpowiedź #365 dnia: Luty 12, 2007, 02:28:03 pm »
Witam wszystkich po dość długiej nieobecności, sporo u mnie się pozmieniało, ale o tym przy innej okazji, jeśli kogoś to jeszcze będzie interesować :oops: , od wczoraj siedzę przy kompie i nie mogę doczytać się jakiś konkretnych informacji na temat uzyskania wpisu w orzeczenie - " posiadanie uprawnienia do korzystania z oddzielnego pokoju", jest to punkt 10 w orzeczeniu, Weronika tego nie ma, a chciałabym o to się postarać, mam juz oczopląsy od tego patrzenia w monitor, może ktoś się o to już starał, albo wie gdzie mogę znaleźć jakieś konkretne informacje, chodzi mi o mądre uzasadnienie wniosku, jaki mam złożyć. Dowiadywałam się, juz co i jak ale w przydatku Weroniki musze trochę nagiąć, co nie, co.Czuje się niesprawiedliwie traktowana, wydatki na turnusy, rehabilitacje, sprzęt, wózek i obuwie ponoszę takie same jak wszyscy rodzice dzieci niepełnosprawnych a prawo jest tak skonstruowane, że Weronice nic prawie się nie należy, bo stopień jej niepełnosprawności jest mało widoczny!!!! I na mało, co możemy sie załapać, więc trzeba kombinować żeby koniec z końcem związać! :(  Będę wdzięczna za pomoc i idę zrobić obiadek, bo mi dzieci z głodu poumierają a ja przy tym kompie to przyrosnę, pozdrawiam
mama Weroniki 6lata z mpd i Mateusza 11lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #366 dnia: Luty 12, 2007, 03:50:37 pm »
Musisz uzasadnić, że stan zdrowia dziecka wymaga dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
Zwiększa się ją o 15m2.
Wówczas możesz starać się o dodatek mieszkaniowy mając nawet nadmetraż o te 15 m2.

Ich limit zwiększa się o 15 mkw., jeżeli w mieszkaniu przebywa niepełnosprawny poruszający się na wózku lub któremu ze względu na stan zdrowia potrzebny jest osobny pokój.
Obecnie wystarczy, że niepełnosprawny dostarczy zaświadczenie od lekarza, że przy jego niepełnosprawności potrzebny jest oddzielny pokój.

Przepisy wymagają też, by osoba niepełnosprawna udowodniła, że przy jej niepełnosprawności potrzebny jest oddzielny pokój. Do dziś wystarczało zaświadczenie od dowolnego lekarza. Teraz może to być tylko zaświadczenie z powiatowego zespołu ds. orzekania.

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #367 dnia: Luty 12, 2007, 05:01:07 pm »
Dziękuje soniu za błyskawiczne zainteresowanie, to wszystko wiem, ale starając się sie o wpis w orzeczenie musze opisać inne rzeczy, bo dopiero po uzyskaniu tego punktu 10 w orzeczeniu mogę starać się w urzędzie miejskim o ten dodatek i te wszystkie informacje to tam sa potrzebne, a mi chodzi na razie o ubieganie się o ten wpis, musze ładnie opisać, że Weronice potrzebny jest ten osobny pokój, no i właśnie chodzi o to uzasadnienie :roll:

Offline iwonia

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #368 dnia: Luty 12, 2007, 07:30:45 pm »
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, ale zrobiłam błyskawiczną "konsultację" w domu i oto jakie ustaliliśmy uzasadnienia potrzeby osobnego pokoju: konieczność stałej rehabilitacji, która powinna odbywać się w określonych warunkach i trzeba do tego przystosować całe pomieszczenie czy umieścić jakiś sprzęt lub konieczność opieki nocnej, co zakłóca sen pozostałym domownikom,jest uciążliwe dla nich z powodu np. hałasu( krzyki, odgłosy sprzętu używanego do ...?) lub ... może coś o tym,że jej schorzenie wymaga wyciszenia i spokoju, aby rehabilitacja przyniosła efekt, a nie możesz tego zapewnić bez osobnego pokoju...Nie wiem czy o to chodziło ,ale jeśli tak, to może skorzystasz, coś wybierzesz .Powodzenia.
mama Sławka 20 lat, Ani 17 z zD, Krzysia 16.

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #369 dnia: Luty 12, 2007, 10:37:27 pm »
dziękuje serdecznie, no właśnie o takie rzeczy mi chodzi, jak macie jeszcze jakieś pomysły to będe wdzięczna!!!! :multi:

Offline małgosia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #370 dnia: Luty 21, 2007, 01:42:43 pm »
Niedlugo moja Ola kończy 16 lat i mam pytanie. Czy jest na forum Mama której dziecko po skończeniu 16 lat dostało orzeczenie już na stałe ? Nadminię że Ola jest dzieckiem głęboko upośledzonym bez kontaktu logicznego.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #371 dnia: Luty 21, 2007, 02:14:34 pm »
Teraz będzie Komisja d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności
Powinni ocenić czy stan zdrowia dziecka kwalifikuje się do pracy czy przyznać rentę.
Z tym bywa różnie w zależnosci od ludzi zasiadających w Komisji.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4915

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4891
Zmiana rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. 23 sierpnia 2003 weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 (Dz.U.03.139.1328) w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #372 dnia: Luty 21, 2007, 06:18:06 pm »
Małgosiu, kilka lat wstecz mój syn dostał od razu, na pierwszej komisji, na stałe stopień umiarkowany miał wtedy 19 lat
ale ostatnio dają na 5 lat, a potem przedłużają na kolejne 5
może w przypadku Oli dadzą od razu ?
dopilnuj żeby w orzeczeniu był zapis że niepełnosprawność istnieje od urodzenia rentę socjalną Ola może dostać dopiero po 18 r.ż.

Offline amara

• Aktywny Gadacz
Witaj ferina :):)
« Odpowiedź #373 dnia: Luty 21, 2007, 09:40:05 pm »
Miałam podobny problem do twojego,gdy starałam sie o przydział mieszkania. Oto fragment zaświadczenia wydanego przez Poradnie Terapeutyczno- Edukacyjną ,które dołączyłam do swojego podania :
 "Mateusz jest chłopcem o specjalnych potrzebach edukacyjnych,wychowawczych i opiekuńczych.Jest to dziecko zD wykazuje dużą nadpobudliwość charakteryzującą się słabą kontrolą emocji,reagowaniem na wszelkie bodźce i wzmożonym pobudzeniem ruchowym.Jego rehabilitacja wymaga indywidualnego podejścia,ciężkiej pracy i odpowiednich warunków. W przestrzeń i codzienne czynności Mateusza należy wprowadzić porządek i regularność co mogą mu zapewnić właściwe warunki mieszkaniowe.Środowisko dziecka należy zorganizować we właściwy sposób,określić miejsce rehabilitacji,wyraźnie oddzielone od miejsca zabawy.Pokój dziecka powinien być odizolowany od wszelkich bodźców.Oprócz tego aby chłopiec mógł się wyciszyć i odpocząć potrzebuje spokoju oraz świadomości posiadania stałego,własnego terytorium ."

Mam nadzieje ,że coś Ci sie przyda.Jeśli moge coś doradzić im więcej bedziesz miała podobnych zaświadczen tym lepiej np.od lekarza,psychologa,pedagoga itp.

Pozdrawiam  :)
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #374 dnia: Marzec 08, 2007, 05:23:29 pm »
Uzyskanie orzeczenia bez stawienia się na komisji

Niedawno minął termin ważności mojego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Niestety, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, nie mogę osobiście stanąć na komisji lekarskiej. Czy istnieje możliwość ustalenia stopnia niepełnosprawności jedynie na podstawie badań i zaświadczeń lekarskich, bez osobistego stawienia się przed komisją?
Pan Waldemar

Osoby, które z powodu długotrwałej choroby nie mogą stawić się osobiście na posiedzenie składu orzekającego, powinny ten fakt odnotować w stosownej rubryce wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Należy to również udokumentować odpowiednim badaniem lekarskim.

W takiej sytuacji badanie lekarskie może zostać przeprowadzone w domu osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia.

Zgodnie z par. 8 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, istnieje możliwość wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tylko na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej.

Jest to możliwe, gdy lekarz - przewodniczący składu orzekającego - uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia. Dotyczy to osób przewlekle chorych lub przebywających w szpitalu, które mają ograniczoną możliwość poruszania się. Orzeczenie wydawane jest wówczas bez badania pacjenta.

Autor: oprac. Igor Lutomirski
Źródło: Integracja 5/2006

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #375 dnia: Marzec 10, 2007, 10:10:24 pm »
Niefrasobliwy optymizm ZUS-u

Michał jest przystojnym i zadbanym 22-letnim młodzieńcem. Na pierwszy rzut oka nie widać jego upośledzenia umysłowego. Ale, choć dzięki pracy rodziców osiągnął bardzo wiele, ma umysłowość kilkuletniego dziecka.

Tymczasem orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie uznali, że już wkrótce może on wyzdrowieć! To, doprawdy, niespotykany optymizm.

Orzekli niepełnosprawność Michała i wynikającą z niej niezdolność do pracy tylko na trzy lata. "Komisja lekarska orzeka, że jest pan okresowo całkowicie niezdolny do pracy. Renta socjalna przysługuje do 31 grudnia 2009 r." - napisano.

- A co po tym terminie? Czy może lekarze z ZUS wiedzą o jakiejś cudownej terapii, która uzdrowi mojego syna? - pyta rozgoryczona Grażyna B., matka Michała. - Jeśli tak jest, niech się tą wiedzą podzielą ze mną. Nie chcę renty, wolę przecież, żeby wyzdrowiał!

W Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw nr 162, poz. 1118) pkt 2 art. 13 zapisano, że "trwałą niezdolność do pracy orzeka się, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy".

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się także taka wykładnia: "Niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu".

Czyli tak, jak w przypadku Michała. Rodzice przedstawili w ZUS opinie lekarzy, zajmujących się chłopcem od wielu lat, na których powinni się oprzeć orzecznicy, wydając swoją decyzję.

- Widocznie orzecznicy nie wykluczyli szansy na polepszenie zdrowia chłopca - mówi Łukasz Sroka, rzecznik prasowy krakowskiego ZUS. - Nie jest żadną sensacją, że dziś medycyna czyni wielkie postępy i ma coraz większe możliwości. Nie można być pesymistą i zakładać, że się nie polepszy. Przecież rodzina na pewno dalej go leczy.

Matka Michała jedynie wzdycha. - Oto - mówi - ile wiedzą w ZUS o chorobach psychicznych. Dodaje, że kiedy w listopadzie ub.r. stawiła się z synem na komisji, lekarz orzecznik chciała wiedzieć "jakie proszki zażywa Michał". - A przecież on nie cierpi na wrzody, tylko jest trwale upośledzony umysłowo. Żadne proszki nie pomogą! - zaznacza matka chłopca.

- Ale o co chodzi? - pyta rzecznik ZUS. - Przecież w zasadzie jesteśmy jednomyślni. Renty mu nie odmówiono, tylko dostał ją na czas określony. Przyjdzie jeszcze raz po trzech latach i pewnie dostanie już dożywotnio.

To prawda, lecz czy ktoś policzył, ile kosztują takie decyzje? Po trzech, dwóch latach albo po roku przyjdzie na kolejną kwalifikację do ZUS wielu chorych, którym "na wszelki wypadek" wystawiono okresową a nie stałą decyzję o niezdolności do pracy. A każde kolejne stawiennictwo na komisji lekarskiej ZUS to niepotrzebny wydatek. - Poza tym to stres dla chorego, a dla mnie kłopot związany z gromadzeniem - kolejny raz - i kompletowaniem dokumentacji, zaświadczeń i opinii lekarskich - mówi Grażyna B. - Tymczasem z uwagi na trwałe lub utrwalone dysfunkcje pracy mózgu mojego syna nie ma podstaw do wiary w poprawę jego aktualnego stanu. Ani dziś, ani za rok, ani za 10 lat.

Orzecznicy ZUS twierdzą jednak, że "nie można być pesymistą".
 ELŻBIETA BOREK

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
posiadanie uprawnień do zamieszknia w oddzielnym pokoju
« Odpowiedź #376 dnia: Marzec 20, 2007, 07:48:20 pm »
Witam, nie mam, z kim podzielić sie moimi niepewnościami i zmartwieniem, może wy mi pomożecie, pisze ten wniosek na osobny pokój dla Weroniki i chciałabym przedstawić wam moje uzasadnieni, poradźcie mi czy tak może być  :love1:  :
Uzasadnienie
Ze względu na znaczne zaburzenia dysfunkcji organizmu wymaga systematycznych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Przeprowadzane są one najczęściej w domu przez specjalistów, do wykonywania, czego potrzebne jest odpowiednio przygotowane pomieszczenie
Z wiekiem Weronika potrzebuje więcej specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego oraz miejsca do umieszczenia i przechowywania w/w przedmiotów. Dziecko jest pod opieką specjalistów z zakresu rehabilitacji fizycznej, psychologiczno-pedagogicznych i edukacyjno- terapeutycznych. Używa wózka inwalidzkiego. Potrzebuje miejsca do odpoczynku po przebytych operacjach, po których z założonym gipsem ma wskazania do leżenia.

czekam z niecierpliwością na opinie

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #377 dnia: Marzec 20, 2007, 08:41:54 pm »
Ferino, uważam że bardzo dobrze napisałaś
jeszcze dołącz opinię lekarza o konieczności osobnego pokoju dla córki

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
posiadanie uprawnień do zamieszknia w oddzielnym pokoju
« Odpowiedź #378 dnia: Marzec 23, 2007, 04:58:06 pm »
Witam, dziękuje Ulu za błyskawiczna odpowiedź, może jeszcze ktoś tu zajrzy i też wyrazi opinie, w poniedziałek polecę to złożyć  :turn-l:  pozdrawiam

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #379 dnia: Marzec 23, 2007, 10:15:18 pm »
witam, napisane b. dobrze, ale jak myślisz że mogliby ci odmówić to rozpisz się :D
napisz im dokładnie jakie zaburzenia dysfunkcji;
jakie zabiegi i przez jakich specjalistów (ile razy w tygodniu co do tego jest potrzebne)
wymień cały sprzęt rehabilitacyjny  :flasingsmile:
do urzędów to zawsze lepiej napisać dużo, wręcz troszkę przesadzić :D
życzę powodzenia
 :ok:

Offline agakrk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #380 dnia: Marzec 23, 2007, 10:32:19 pm »
Witam! Ja zlozylam odwolanie od powiatowej komisji bo przyznali mi tylko zasilek pielegnacyjny na 3 lata parodia ! I dzis dostalam ze wojewodzka komisja uznala odwolanie :) Nalezy sie swiadczenie pielegnacyjne i zasilek do 16 roku zycia Nikolki! Piszcie odwolania naprawde warto! Pozdrawiam
mama Nikolki z zD 06.08.2006 :)

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #381 dnia: Kwiecień 12, 2007, 11:12:18 pm »
Witajcie, chciałam was powiadomić ze po 2 tygodniach od złożenia wniosku o ten wpis, o którym pisze wyżej, dostałam odpowiedź  :shock: , no nie spodziewałam się, że tak szybko załatwią sprawę i w związku z tym, że tak szybko odpisali to aż bałam się otworzyć kopertę,  :? , No i jak otworzyłam...to nie uwierzyłam, zatwierdzili  :multi:   :multi:   :multi: , no cuda sie dzieją, pierwszy raz coś mi sie udało bez odwołań i sterty papierów  :flasingsmile:  no ale może dlatego że raz już się z nimi sądziłam i wygrałam to dali sobie spokój, w Gdańsku do takiej sytuacji nie staje się ponownie na komisje, tylko skład orzekający sam się zbiera i na podstawie dokumentacji wydaja orzeczenia, no to teraz lecę poczytać o dodatku mieszkaniowym, ciekawe czym tam mnie zaskoczą  :puppydogeyes:  pozdrawiam

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #382 dnia: Kwiecień 13, 2007, 12:46:22 pm »
:multi: cieszę się razem z Tobą (i Wami)!!
pozdrowienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #383 dnia: Kwiecień 13, 2007, 03:57:03 pm »
Brawo "ferina"  :ok:  :turn-l:  :D  ::::

Offline małgosia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #384 dnia: Maj 07, 2007, 05:31:02 pm »
Juz jesteśmy po Komisji która odbyła się dzisiaj rano a 3 Maja Ola skończyła 16 lat. Dokumenty złożyłam miesiąc wcześniej.
Nikt jej nie badał lekarka jak i pani psycholog oierały się na dokumentacji złożonej przezemnie.
Wypytywały sie o jej choroby itp. Jak pani doktor zaczeła wypełniać orzeczenie podsunełam jej pod nos stare orzeczenie aby miała ściągę  na co Pani doktor mówi a to ona miała już orzeczenie ?  
Spytałam się czy przy Oli stanie zdrowia jest szansa dostać orzeczenie na stałe? otrzymałam odpowiedź twierdzącą i tak od dnia dzsiejszego mamy orzeczenie trwałe
Cieszę sie bo jedna biurokracja odpada

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #385 dnia: Maj 07, 2007, 05:36:48 pm »
no to super  :multi: , i wszystkiego najlepszego dla Oli z okazji urodzinek  :kw:

Offline ferina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #386 dnia: Maj 08, 2007, 07:01:25 pm »

Offline agakrk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #387 dnia: Maj 08, 2007, 09:49:46 pm »
To super !

Offline malgorzata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #388 dnia: Maj 08, 2007, 09:59:19 pm »
:multi:  :ok:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Trzeba wymienić orzeczenia o niepełnosprawności
« Odpowiedź #389 dnia: Czerwiec 05, 2007, 03:20:41 pm »
Trzeba wymienić orzeczenia o niepełnosprawności
- Gazeta Prawna Nr 108 (1978) wtorek, 5 czerwca 2007 r. > Praca

PRACA CHRONIONA Konsekwencje wprowadzenia rozporządzenia unijnego w Polsce

kliknij, powiększ!!!

Zmiany w prawie europejskim dotyczącym zatrudnienia niepełnosprawnych.

Unia Europejska chce ujednolicić systemy orzekania o niepełnosprawności we wszystkich krajach Wspólnoty. Polska będzie musiała wprowadzić tryb określania niepełnosprawności w procentach, a nie w stopniach
O nowe orzeczenia będzie musiało się starać od 180 tys. do 4,5 mln Polaków
W zakładach pracy chronionej będą mogły pracować te osoby, których niepełnosprawność określona jest w procentach - wynika z projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE uznających niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem.

Polska musi przestrzegać prawa europejskiego, co oznacza, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, dotychczasowy krajowy system orzekania o niezdolności do pracy lub o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym, znacznym) trzeba będzie zastąpić procentowym ustalaniem niepełnosprawności.

O nowe orzeczenia będzie musiało starać się 180 tys. pracowników ZPChr, a być może nawet 4,5 mln osób niepełnosprawnych prawnie, czyli posiadających już orzeczenie potwierdzające ich stan zdrowia.

Zdaniem Włodzimierza Sobczaka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej, nie jest pewne, czy służby orzekające będą w stanie wydać tak dużą liczbę nowych orzeczeń i czy są w ogóle do tego przygotowane.

Co zrobi rząd

Nowe rozporządzenie KE ma wejść w życie od drugiej połowy stycznia 2008 r., co oznacza, że Polska ma rok na dostosowanie krajowego systemu orzekania o niepełnosprawności do przepisów ustalonych przez Komisję Europejską.

Unia nie zobowiązuje państw członkowskich do wprowadzenia procentowego określania niepełnosprawności wprost, ale poprzez przepisy dotyczące funkcjonowania zakładów pracy chronionej. Zgodnie bowiem z nową definicją zatrudnienia chronionego oznacza ono pracę w zakładzie, w którym stopień niepełnosprawności co najmniej 75 proc. pracowników wynosi co najmniej 50 proc. Dla polskiego rządu oznacza to, że ma on dwa warianty dostosowania krajowych przepisów do prawa UE.

Po pierwsze, może on wprowadzić odrębny system orzecznictwa na cele zatrudnienia w ZPChr. W ten sposób polski rząd uniknąłby konieczności ponownego orzekania o niepełnosprawności wszystkich osób niepełnosprawnych prawnie. Konieczne byłoby tylko ponowne zbadanie i procentowe określenie stopnia niepełnosprawności tych osób, które już pracują w ZPChr (czyli około 180 tys. osób) oraz tych, którzy mają zamiar podjąć pracę w takich zakładach w przyszłości.

Drugi wariant zmian to całkowita reforma systemu orzecznictwa o niepełnosprawności, czyli zastąpienie obecnych trybów orzekania o niepełnosprawności (na cele rentowe i pozarentowe) jednym systemem orzekania o stopniu niepełnosprawności w procentach. W tej sytuacji konieczne byłoby ponowne wydanie orzeczeń dla wszystkich niepełnosprawnych prawnie, czyli dla około 4,5 mln osób.

Rząd się waha

Dotychczasowe działania rządu wskazują, że w długofalowej perspektywie bardziej realny jest drugi z omawianych scenariuszy. W pracach nad nowym rozporządzeniem KE uczestniczyli przecież przedstawiciele polskiego rządu i monitorowali wprowadzane zmiany.

Dodatkowo Komitet Rady Ministrów ma się wkrótce zająć wnioskiem ministra pracy i polityki społecznej o powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Jego zadaniem będzie opracowanie założeń oraz projektu nowej ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności.

Resort zapewnia, że niezależnie od wyników tych prac zagwarantowana zostanie spójność orzekania o niezdolności do pracy z orzekaniem do celów zatrudnienia.

Z kolei Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oczekiwaniem na nowe rozporządzenie KE tłumaczył zmiany w harmonogramie prac nad nową ustawą o wspieraniu zatrudnienia i integracji osób niepełnosprawnych. Zgodnie z pierwotną wersją harmonogramu, nowa ustawa miała obowiązywać od stycznia 2008 r. Resort przesunął jednak ten termin, tłumacząc, że najpierw KE powinna przygotować omawiane rozporządzenie, po to, by dostosować kształt ustawy do jego postanowień i uniknąć nowelizacji dopiero co uchwalonych przepisów.

- Dodatkowo ustalanie niepełnosprawności w systemie procentowym jest zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia - mówi Włodzimierz Sobczak.

Konsekwencje zmian

Jeśli rozporządzenie KE wejdzie w życie, rząd będzie musiał zdecydować, która instytucja będzie ustalać procentowy stopień niepełnosprawności.

Obecnie bowiem ZUS orzeka o niezdolności do pracy (całkowitej, częściowej, niezdolności do samodzielnej egzystencji) na cele rentowe, a powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania decydują o przyznaniu stopnia niepełnosprawności (lekkiego, umiarkowanego, znacznego) na cele pozarentowe (np. uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, podjęcie pracy). Dodatkowo własne tryby orzekania mają np. służby mundurowe.

- Jeżeli przepisy prawa nałożą na ZUS nowe obowiązki, to będziemy je wykonywać - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Podobnie uważa Anna Olszewska, przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie.
- Jesteśmy przygotowani do zmian w systemie orzekania, choć jeśli musielibyśmy wydawać więcej orzeczeń, konieczny będzie wzrost nakładów finansowych na ten cel - mówi szefowa warszawskiego zespołu.
W całej Polsce zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności wydają rocznie około 600 tys. orzeczeń. Średni koszt wydania jednego orzeczenia wynosi około 90 zł. Jeśli więc to zespoły ds. orzekania miałyby określać niepełnosprawność w procentach, koszt ich wydania dla 180 tys. pracowników ZPChr wyniósłby 16,2 mln zł. Na wydanie orzeczeń dla wszystkich niepełnosprawnych trzeba byłoby wydać około 400 mln zł.

Danych dotyczących kosztów wydania jednego orzeczenia nie posiada natomiast ZUS.

Nie wiadomo także, jak może wyglądać procedura określania stopnia niepełnosprawności w procentach.

- Być może ustawodawca zdecyduje z góry, że np. dotychczasowy umiarkowany stopień niepełnosprawności będzie odpowiadał 50 proc. stopniowi niepełnosprawności - mówi Anna Olszewska.

W większości krajów, które wprowadziły już zalecany przez UE tryb ustalania niepełnosprawności, w procentach wyraża się zdolność osób do osiągnięcia jakiegoś celu, np. podjęcia zatrudnienia. Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą otrzymać np. 20 proc. zdolności fizycznych do podjęcia pracy, ale jednocześnie 100 proc. zdolności intelektualnych.

16-400 mln zł koszt wydania nowych orzeczeń dla niepełnosprawnych

Łukasz Guza

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #390 dnia: Czerwiec 05, 2007, 03:44:07 pm »
Orzecznictwo o niepełnosprawności. Unia zdecydowała za rząd

Polski rząd od ponad roku zapowiadał reformę systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wstrzymywało się jednak z podjęciem konkretnych kroków aż do momentu ustalenia przez UE nowych zasad świadczenia publicznej pomocy dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Bruksela zdecydowała, że niepełnosprawność osób zatrudnionych na chronionym rynku pracy musi być określana w formie procentów, a nie np. stopnia niepełnosprawności (tak jak w Polsce). Rząd powinien teraz pójść za ciosem i z błogosławieństwem Wspólnoty wprowadzić jednolity system orzecznictwa dla wszystkich niepełnosprawnych, a nie tylko tych, którzy pracują. Dzięki temu nie będą oni musieli starać się o odrębne dokumenty, po to by móc się uczyć, podjąć pracę lub wyjechać do sanatorium.

Łukasz Guza

Gazeta Prawna Nr 108 (1978) wtorek, 5 czerwca 2007 r.
źródło

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #391 dnia: Czerwiec 06, 2007, 12:06:13 pm »
Cytat: "sonia"
Średni koszt wydania jednego orzeczenia wynosi około 90 zł.

ciekawe.... jak to jest kartka papieru wydrukowana w wordzie.... to ile może kosztować??? może złotówkę, a może dwie...
to reszta jest chyba dla Pani Dr Pulmonolog (akurat u nas), która po osłuchaniu stetoskopem "Orzeka niepełnosprawność od urodzenia"!!

i ciekawe jak wyściowa jest 100% to ile % odejmą Jędrkowi i czy będzie można się odwołać jak się pomylą o 1%  :madry:

Offline agakrk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #392 dnia: Czerwiec 06, 2007, 10:15:37 pm »
Prawo Polskie Parodia nic wiecej!!

Iwona J-M

• Gość
Błędne koło w Orzecznictwie
« Odpowiedź #393 dnia: Czerwiec 22, 2007, 07:26:22 pm »
Zawsze bałam się forum, ale teraz czuje,że przegrałam i skoro rzecznik osób niepełnosprawnych niezabardzo wie jak pomóc, to chyba nikt już mi nie pomoże, więc nawet jeśli mój list wyda się nie zrozumiały to coż - nic mnie już nie zdziwi. Jestem mamą 5 - letniego chłopca, który na 360 dni w roku około 180 dni jest chory, wymaga wtedy podawania wziewów, zastrzyków i mojej opieki, ale niestety komisja ds orzekania o niepełnosprawności jak i powołani biegli uznali syna za niepełnosprawnego, a nawet rok temu uznali, iż wymaga opieki, ale teraz stwierdzili,że jest zdolny do samodzielnej egzystencji i .... musi zająć się sam sobą, a ja mogę podjąć pracę, tylko kto???zatrudni matkę która będzie 5 miesięcy w roku na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z ustawą, jeśli wrodzone lub nabyte choroby upośledzają sprawność organizmu i w związku z tym wymagają systematyczngo leczenia w domu i poza domem, jest to kryterium do orzeczenia o wymagalności opieki, to jak można orzec inaczej ?!, okazuje się,że skoro samodzielnie je i ubiera się to jest zdolny do samodzielnej egzystencji, tylko nikt nie wziął pod uwagę czasu trwania tej choroby ( a w ustawie &1 punkt 2 czytam o konieczności zapewnienia opieki stałej, jeśli dziecko wymaga w sposób przewyższjacy zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku), a chyba czas trwania jak i przebieg tej choroby jasno wskazuje o spełnieniu i tego kryterium, ale cóż ja jestem tylko matką, a nie orzecznikiem, prawnikiem czy biegłą, którzy uważają inaczej.... zrezygnowana matka z Łodzi

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #394 dnia: Czerwiec 22, 2007, 07:35:33 pm »
Witaj Iwona J-M

Jest taki temat,prosze zapoznaj się z nim.
http://forum.darzycia.pl/topic,527.htm

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #395 dnia: Czerwiec 22, 2007, 07:59:49 pm »
Bardzo dziekuje za podanie tematu, czy to oznacza, że źle umieściłam  swój post? przepraszam dopiero dzisiaj znalazłam tą stronkę i pierwszy raz się zalogowałam, bo pomyślałam że ktoś sie odezwie inne mamy które tak jak ja walczą z wiatrakami.
POZDRAWIAM

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #396 dnia: Czerwiec 22, 2007, 08:08:24 pm »
Nic się nie stało,temat scalę tematycznie w podany link :D ,a napewno odezwą się mamy,które podobny problem miały,czy mają z orzekaniem o niepełnosprawności.
Tylko odrobinkę cierpliwości  :D

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #397 dnia: Czerwiec 23, 2007, 10:56:47 pm »
Witaj Iwono na forum Daru
jak rozumiem Twoje dziecko jest astmatykiem
obecnie alergia i astma  w/g lekarzy orzeczników nie jest powodem do przyznania orzeczenia o niepełnosprawności
kiedyś nie podlegało to dyskusji
tylko dobre zaświadczenia od lekarza prowadzacego mogą pomóc w zmianie decyzji orzeczników
mam nadzieję że złożyłaś odwołanie
tak małe dziecko nie może przecież samo brać leków
nie poddawaj się, komisje właśnie na to liczą
powodzenia

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #398 dnia: Czerwiec 24, 2007, 05:47:16 pm »
Bardzo dziękuje za otuchę, ale ja już wątpie w uczciwość zarówno lekarzy, orzeczników jak i biegłych Sądowych, to jest dla mnie jedna "klika", która za nic ma dobro dziecka. Teraz mojego syna badał trzeci biegły sądowy i też nie widzi potrzeby opieki, to jakaś farsa, a co najciekawsze Sąd odmówił mi adwokata z Urzędu, więc teraz jeszcze muszę płacić prawnikowi żeby mi pomógł.... 30. 08.2007  mam 2 sprawę, ale na nic nie liczę.
Mimo to takie forum i wypowiedzi bardzo pomagają, szkoda że nie ma organizacji które by się tym zajęły i pomogły nam wszystkim, a właściwie naszym pociechom. Pozdrawiam

Iwona J-M

• Gość
« Odpowiedź #399 dnia: Czerwiec 24, 2007, 05:57:10 pm »
Odpowiadając na pytanie p. Uli owszem prowadzony jest przez alergologa z podejrzeniem astmy oskrzelowej nieatopowej, alergii ( mimo ujemnych testów) oraz nagminne zapalenia krtani z silnymi dusznościami wymagającymi niejednokrotnie interwencji pogotowi i podania zastrzyku ze sterydem( bo wziew nie pomaga), ponadto ma lekki niedosłuch, ale czy to tych którzy mają pomagać interesuje? myślę że nie. I nikt z nich nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kto ma się opiekować moim dzieckiem, skoro odebrano mi świadczenie pielęgnacyjne to muszę iść do pracy, a co z moim 5 latkiem? to ich już nie interesuje i to jest przykre

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach