Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 264446 razy)

Offline beszka

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
Orzekanie o niepełnosprawności
« Odpowiedź #300 dnia: Lipiec 25, 2006, 11:10:29 am »
U nas tez w punkcie 7 pisze ze wymaga częsciowo.Napisaliby,wymaga lub nie wymaga,byloby jasniej.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Ania23

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #301 dnia: Sierpień 21, 2006, 11:55:37 pm »
Witam
My mamy komisje w środe 23.08 skompletowałam całą dokumentacje (mam nadzieje że całą i o niczym nie zapomniałam?)jestem ciekawa jak to wszystko będzie wyglądało?
Najważniejsze są te punkty na TAK. ja narazie dostaje tylko rodzinne 43 zł :? Mateusz ma prawie 8 m-c a my dalej nic nie załatwiliśmy i dalej musimy walczyć z tą biurokracją.A o  te wszystkie zasilki,dodatki moge ubiegać się dopiero po orzeczeniu a nikt nam nie zapłaci wstecz. Co za dziadostwo jest w tym kraju!(przepraszam za wyrażeni)ale ręce opadają.Mam jeszcze pytanie bo już się troche pogubiłam czy jeżeli na wniosku nie zaznaczyłam celu wydania orzeczenia tzn. nie zaznaczyłam np.do celu wydania karty parkingowej czy korzystania z ulg to musze się odwołać czy co?Bo już sama nie wiem czy zaznaczyłam wszystko czy tylko część.Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi bo chyba troszke zamieszałm. :oops:
Ania-mama Mateuszka z zD ur.13.01.06r

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #302 dnia: Sierpień 22, 2006, 10:29:42 pm »
Aniu, jak nie zaznaczyłaś, a złożyłas już wniosek to teraz spokojnie poczekaj na orzeczenie
jak będzie coś nie po Twojej myśli to się odwołasz

myśle, że te dodatkowe punkty na wniosku do ulg , karty parkingowej czy dodatkowej powierzchni są także dla osób które mają stare (choc jeszcze ważne )orzeczenia
wtedy nie wpisywało się w orzeczeniu dodatkowej powierzchni. karty itd
i własnie te osoby składają ponownie wnioski o orzeczenie ale tylko ze wzgledu
na te dodatkowe punkty , a wnioski są takie same dla wszystkich
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #303 dnia: Sierpień 24, 2006, 10:18:22 am »
Dziś otrzymałam decyzję o niepełnosprawności mojej córki, orzeczono jej znaczny stopień.Od maja walczyłam z komisjami aż w końcu sprawa znalazła się w sądzie.Cieszę się że wywalczyłam.Pozdrawiam serdecznie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #304 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:08:02 am »
Czyli dowód, że należy walczyć o swoje-baaaardzo cieszę się razem z Tobą z takiego finału walki.  :ok:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #305 dnia: Sierpień 24, 2006, 12:51:42 pm »
No i bardzo dobrze,niech twój przykład będzie dla nas nauką aby nie akceptować od razu niekorzystnych dla nas decyzji,czasem warto być upartym.

pozdrawiam
mama Łukaszka 5l 5mies ZD

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #306 dnia: Sierpień 24, 2006, 01:02:27 pm »
Kochani moi, poszłam z tym orzeczeniem do U M aby złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne i tu powiedziano mi , że nie będzie zwrotu świadczenia, za od 24 maja do dnia wczorajszego. Tłumaczyłam im, że sprawa była w toku,ale oni zasypali mnie artykułami i ja zgłupiałam.Także składki emerytalno-rentowe za czerwiec i lipiec przepadły.Proszę powiedzcie mi ,czy są jakieś przepisy prawne, aby mi zwrócono zaległy zasiłek?

Offline Ania23

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #307 dnia: Sierpień 24, 2006, 10:32:38 pm »
My wczoraj byliśmy na komisji i Mati dostał na 6lat.Lekarz powiedział że mógłby dać do 16-go roku ale zobaczą go jeszcze przed pójściem do szkoły może coś się zmieni ;)  teraz czekam na orzeczenie i też wybieram się do U M.Ktoś mi powiedział że wyrównają nam wstecz ale to chyba nie prawda?Jak to właśnie jest z tym wypłacaniem wstecz.Może ktoś z was wie?Pozdrawiamy.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #308 dnia: Sierpień 24, 2006, 10:46:03 pm »
Beszko, chyba mają rację
od wyroku sądu (od uprawomocnienia) -się liczy
ale jeżeli córka dostała stopień znaczny na stałe to i tak będą płacili Ci świadczenie
aż do emerytury

i moje gratulacje  :ok:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #309 dnia: Sierpień 26, 2006, 08:50:11 am »
beszka - prawo do świadczeń rodzinnych przysługuje od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, i nie wcześniej niż od daty powstania uprawnienia. Decydująca jest bowiem data złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne.

zapraszam do zebranych informacji w dziale Prawo - z prac sejmu-świadczenia rodzinne
http://forum.darzycia.pl/vp91170.htm#91170

Świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie

Wysokość bez zmian. Należy się osobie, która musiała zrezygnować z pracy, by zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, w którym jest zaznaczone, że rodzic musi stale pomagać mu w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji i w codziennej egzystencji lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kryterium dochodowe - do 583 zł na osobę w rodzinie. Niestety, świadczenia nie dostanie rodzic, który pobiera zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne, rentę, rentę socjalną czy emeryturę.

Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 228, poz. 2255 ze
zmianami).
Rozporządzenie ministra polityki społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu
postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 105, poz. 881 ze zmianami).
Dz.U. 2006 nr 139 poz. 992
Tekst jednolity do aktu

USTAWA Z 28 LISTOPADA 2003 R. O ŚWIADCZENIACH RODZINNYCH
Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20032282255
tekst ujednolicony
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20032282255&type=3&name=D20032255Lj.pdf

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Tekst ujednolicony (urzędowa wersja jednolitego tekstu jest opublikowana w DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/0992.htm
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/d06992.pdf
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20032282255&type=3&name=D20032255Lj.pdf

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #310 dnia: Sierpień 26, 2006, 09:38:22 am »
Soniu-ja złożyłam wniosek 7 czerwca bo wiedziałam że przyzna komisja stopień znaczny.Ta pani ,która wniosek przyjęła ode mnie ,teraz wypiera się że to nieprawda.Na orzeczeniu  pisze ,,że ustalony stopien niepełnosprawności datuje się od 24 maja br,byłam u kierownika od zasiłków i tam powiedziano mi, że mogę otrzymać wyrównanie ale to zależy tylko od samorządu.Nie wiem,poczekam i zobaczę jaką mi przyślą decyzję.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #311 dnia: Sierpień 26, 2006, 09:44:58 am »
Czy zażądałaś potwierdzenia złożenia wniosku?
data powstania uprawnienia jest istotna także - czyli data uprawomocnienia się wyroku-a to nastąpiło dopiero teraz, choć wiadomo, że nie z Twojej winy.
Koniecznie napisz jak to się skończy, bo podobnych przypadków jest wiele.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #312 dnia: Sierpień 26, 2006, 10:09:45 am »
Nie zażądałam potwierdzenia wniosku i to był mój błąd!Ja zawsze na błędach się uczę,mam pecha.Jak dostanę decyzję to natychmiast napiszę.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #313 dnia: Sierpień 26, 2006, 10:21:28 am »
a przeciez byłaś ze znajomą składać ten wniosek -masz świadka.  ;)
To urzędniczka nie dopełniła formalności przyjmowania Twojego wniosku, nie dając potwierdzenia.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #314 dnia: Sierpień 26, 2006, 10:59:56 am »
Znajoma czekała na mnie na korytarzu ale może potwierdzić.Ta młoda urzędniczka,która wypiera się ,jest na mnie "wściekła",miałam z nią kiedyś kilka niemiłych rozmów,poprostu zalazłam jej za skórę.W lipcu nie wciągnęła mnie na listę płac zasiłku pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego z wyrównaniem za msc.czerwiec.Tłumaczyła że zapomniała.Po mojej interwencji u jej zwierzchnika nie chce mi nawet spojrzec w oczy.To nie był jeden taki przypadek,ona często to robi.Ostatnio powiedziałam jej ,żeby se pracę zmieniła lub dokształciła się.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #315 dnia: Sierpień 28, 2006, 01:52:48 pm »
Może ktoś mi przetłumaczy na (nasz jęyk), bardzo proszę. Głowa mi boli.

Szanowna Pani! Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, jeżeli osoba niepełnosprawna uzyska ponownie orzeczenie o niepełnosprawności lub odpowiednim stopniu niepełnosprawności stanowiące kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym osoba złożyła wniosek o kontynuację świadczenia rodzinnego. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, osoba do wniosku o świadczenie rodzinne uzależnione od niepełnosprawności dołącza zaświadczenie właściwej instytucji potwierdzające złożenie wniosku o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Zatem wypłata świadczeń następuje od chwili złożenia kompletu dokumentów. z poważaniem Ewa Szymczuk
Centrum INTEGRACJA przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji
ul. Dzielna 1 00-162 Warszawa
www.niepelnosprawni.info

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #316 dnia: Sierpień 28, 2006, 02:33:50 pm »
Ta odpowiedź to dla mnie jak masło maślane masłowane masłem maślankowym  ;)
a żadnego konkretu.

Ustalanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Prawo do zasiłku ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. źr

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Pojawiają się wątpliwości, którą datę należy przyjąć za dzień powstania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Czy jest to data wydania orzeczenia o niepełnosprawności, czy też data złożenia wniosku. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy na orzeczenie powiatowego zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności czeka się bardzo długo (np. w Warszawie nawet 8-9 miesięcy!)
- Jeżeli w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się otrzymanego orzeczenia o niepełnosprawności przedłożymy płatnikowi (ZUS lub pracodawcy) wniosek o ustalenie uprawnień do zasiłku wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wówczas za datę zgłoszenia wniosku przyjmuje się dzień złożenia wniosku w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Otrzymamy zasiłek za cały okres od złożenia wniosku.
- Jeżeli wniosek o zasiłek zostanie złożony po upływie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia o niepełnosprawności, wówczas zasiłek będzie przysługiwał jedynie za miesiąc wstecz.

W związku z tym pilnujemy terminów, bo owe 14 dni jest niezwykle istotnych. Jeżeli przegapimy termin, zasiłek pielęgnacyjny za kilka miesięcy wstecz, może nam, najzwyczajniej w świecie, przepaść.

źódło " Integracja" nr.4/2003

to także bardzo ważne-nie jest istotne jak długo będzie trwało orzekanie
i odwołania, jeżeli wszystkie terminy będą dotrzymane zasiłek będzie wyrównany

/z postu Ulki/

Ty nie masz potwierdzenia, że złożyłaś wniosek znacznie wcześniej.
powstaje pytanie jak stanowi o tym aktualne prawo dotyczące wypłacania świadczeń rodzinnych.
Trzeba pośledzić cały Dz.U. w tym konkretnym temacie.

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
« Odpowiedź #317 dnia: Sierpień 28, 2006, 02:37:07 pm »
beszko to oznacza, że świadczenie pilęgnacyjne otrzymasz od daty nowego orzeczenia oraz inne świadczenia uzależnione od tego orzeczenia. Np. jeśli orzeczenie ma datę 19 lipca 2006 musisz złożyć papiery do końca lipca aby załapać się na świadczenia za lipiec. jeśli nie zdąższysz do końca lipca złożyć dokumentów wtedy wyplata będzie liczona od 01.08  a w razie wątpliwości zajrzyj na forum www.ops.pl i tam zadaj pytanie na, które odpowiadają pracownicy społeczni.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #318 dnia: Sierpień 28, 2006, 03:21:38 pm »
Tu chodzi o zasiłek pielęgnacyjny, bo dopiero Sąd uznał stałą niepełnosprawność dziecka. Świadczenie pielęgnacyjne jest rzeczą następną, o której beszcze chodzi.
Pracownicy OPS nie są ekspertami - tu prawnicy mają nieraz dylemat.
Czy liczy się data złożenia przez beszkę dokumentów, czy od dnia uprawomocnienia się wyroku sądowego-to jest dylematem dyskusji.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #319 dnia: Sierpień 28, 2006, 11:35:37 pm »
beszko kochana chciałabym Ci jakoś pomóc bardziej konkretnie.
Umieszczałam przed chwilą najnowsze informacje o świadczeniach-poczytaj analogicznie do Twojej sytuacji.

http://forum.darzycia.pl/vp93240.htm#93240

Od jakiego miesiąca zasiłek rodzinny
Złożyłam 28 czerwca wniosek wraz z dokumentami uzupełniającymi o zasiłek rodzinny na syna.

Decyzję o przyznaniu zasiłku otrzymałam 10 sierpnia. Dowiedziałam się z niej, że zasiłek przyznano mi od lipca 2006 r. do sierpnia 2007 r. włącznie, ale pominięto czerwiec, czyli miesiąc złożenia kompletu dokumentów. Wcześniej informowano mnie, że zasiłek rodzinny
przysługuje od miesiąca, w którym złożono dokumenty. Czy taka decyzja jest słuszna?

Nie. Zasada bowiem jest taka: świadczenia rodzinne przysługują od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Dlatego czytelniczka powinna mieć ustalone prawo do zasiłku rodzinnego od czerwca, gdyż w tym miesiącu złożyła wniosek z kompletem dokumentów. Zasiłek rodzinny jest niepodzielny, a oznacza to, że jeżeli osoba spełnia warunki przyznania go, to świadczenie przysługuje za cały miesiąc. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy wniosek został złożony w związku z utratą dochodu. Wtedy prawo do świadczeń rodzinnych przysługuje od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, tj. w tym wypadku od lipca. Natomiast jeżeli chodzi o termin wypłaty świadczenia, to zasada jest taka: jeśli wniosek wraz z wymaganymi dokumentami zostanie złożony po 10. dniu miesiąca, świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia następnego miesiąca. A zatem, jeśli czytelniczka złożyła wszystkie niezbędne dokumenty do zasiłku rodzinnego 28 czerwca, to zasiłek rodzinny za czerwiec powinien być wypłacony nie później niż 31 lipca. W związku z tym, że czytelniczce nie przyznano zasiłku za czerwiec, powinna złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.

Dylematem wciąż pozostaje data prawomocnego wyroku o stałej niepełnosprawności dziecka.
Czy w treści wyroku sądowego podają może termin od kiedy Sąd uznał?

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #320 dnia: Sierpień 30, 2006, 09:50:20 pm »
Soniu, przepraszam mocno Ciebie i wszystkich!Moje odwołanie było kierowane do Sądu ale to wojewódzka komisja uchyliła w całości zaskarżone orzeczenie i orzekła stopień znaczny.Jest napisano,że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 24 maja br. Dziś otrzymałam decyzję o przyznaniu mi świadczenia pielęgnacyjnego od 1 sierpnia.Jutro napiszę odwołanie do SKO w Olsztynie,aby mi zwrócono od 24 maja do 31 lipca zaległe świadczenie pielęgnacyjne.

Offline iza mama gabora

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #321 dnia: Sierpień 30, 2006, 10:11:33 pm »
dostaniesz zalegle pieniadze.Ja dostalam,ale musialam sie odwolywac.Najpierw upierali sie ze nie mozna-potem przyslali pismo,ze jesli jest orzeczenie od np.urodzenia to jest ciaglosc bez wzgledu

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #322 dnia: Sierpień 30, 2006, 11:56:47 pm »
ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 24 maja br
- to odwołuj się, łaski nie robią -Ty złożyłaś w terminie i jest to ciągłość a nie I-szy raz.

Powodzenia beszka i nie daj się ignorantom.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #323 dnia: Sierpień 31, 2006, 12:12:06 pm »
Soniu, czy to prawda, że jak odwołam się od tej decycji to mi wstrzymają wszelkie świadczenia należne, które mam odebrać we wrześniu, aż do rozstrzygnięcia sprawy?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #324 dnia: Sierpień 31, 2006, 12:35:37 pm »
Tu nie chcę Cię wprowadzać w błąd.
W moim rozumieniu powinni Ci wypłacić na bieżąco, a ewentualnie wyrównać po zakończeniu odwołania.

Offline Ania23

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #325 dnia: Wrzesień 02, 2006, 12:16:31 am »
Witajcie.31.08 odebrałam orzeczenie i mam kilka pytań.poszłam z orzeczeniem do Urzędu Miasta złożyć wnioski o zasiłek rodzinny,pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.Zapytałam się jak to jest z tym wypłacaniem wstecz(na orzeczeniu napisane jest że ''niepełnosprawność datuje się od urodzenia) i Pani powiedziała mi że zapłacono by wstecz gdybym złożyła dokumenty w momencie złożenia wniosku na komisję(22.06) wtedy zamiast orzeczenia przedstawić musiałabym zaświadczenie że czekamy na komisję.Tylko że ja byłam w Urzędzie Miasta i facet który mnie przyjął powiedział że nie moge złożyć wniosków skoro nie mam orzeczenia. Kłóciłam się z nim że musi mi przyjąć wnioski a orzeczenie dostarcze jak będę miała(miałam zaświadczenie że czekamy na komisję).On na to że takiej możliwośći nie ma i tak się nie robi bo itak mi nie zapłacą więc poszłam a teraz dowiaduję się że musiał mi je przyjąć.!?I co teraz?Czy to znaczy że straciłam wszystkie świadczenia od 22.06 do 31.08 tylko przez to że jakiś urzędas wprowadził mnie (pewnie świadomie)w błąd?Czy to znaczy że teraz już nic nie mogę zrobić żeby odzyskać te pieniądze?Czy ma jakieś znaczenie fakt że ''niepełnosprawność datuje się od urodzenia?więc dlaczego świadczenia nie są wypłacane od dnia narodzin?Dodam że na orzeczeniu jest data złożenia wniosku.Czy nic poza napisaniem skargi na tego Pana nie mogę zrobić?

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #326 dnia: Wrzesień 02, 2006, 01:19:54 pm »
Jestem w podobnej sytuacji. Natalka ma orzeczenie do 31 października 2006 roku. W zespole mogę złożyć wnioski o nowe orzeczenie (kontynuację) dopiero miesiąc przed upływem ważności poprzedniego, czyli 30 września. W lipcu złożyłam w MPOSie wnioski o zasiłki i świadczenie pielęgnacyjne, które będą mi wypłacane do października.
Pani w komisji powiedziała, że komisja będzie dla mnie dopiero w listopadzie i tu się zastanawiam czy w listopadzie dostanę pieniądze czy nie, bo jak nie to chyba przyjdzie nam umrzeć smiercią głodową, zwłaszcza, że za parę chwil na świat ma przyjść Natalkowa siostra...
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #327 dnia: Wrzesień 02, 2006, 05:42:50 pm »
Nie martw się Manatka zgodnie z art. 24 ust. 3a dostaniesz świadczenia (wypłatę) w listopadzie, tylko musisz złożyć w listopadzie wnioski, ale to oczywiste.
"3a.         W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, jeżeli osoba niepełnosprawna uzyska ponownie orzeczenie o niepełnosprawności lub odpowiednim stopniu niepełnosprawności stanowiące kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym osoba złożyła wniosek o kontynuację świadczenia rodzinnego.",

Tylko zależy kiedy bedziecie mieli komisję, ale jeżeli złożyłaś juz teraz wniosek to pewnie komisję będziecie miały na początku miesiaca. Nie wiem, jak to wygląda gdybyście miały komisję 30.11., ale chyba powinni wypłacić niezwłocznie, nie czekając na wypłatę do 25-go grudnia wypłacając z listopad i grudzień.
.:.carpe diem.:.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #328 dnia: Wrzesień 08, 2006, 09:00:30 am »
Dziś dowiedziałam się że wstrzymano mi wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego, do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Odwoływałam się do SKO.Strasznie się wku.......

Offline binia

• Nowy użytkownik
  • *
świadczenie pielęgnacyjne
« Odpowiedź #329 dnia: Wrzesień 13, 2006, 08:09:28 pm »
Witam!!!!!!!!Tydzień temu stawałam z dzieckiem na komisję(ma padaczkę,skoliozę,depresję i ma 13 lat)dostała zasiłek pielęgnacyjny,lecz od kiedy powstały komisje,ja pobierałam świadczenie pielęgnacyjne.Mam pytanie czy odwoływać się do wojewódzkiej komisji(mam jeszcze 7 dni).W orzeczeniu zabrakło mi punktu konieczność stałej lub długotrwałej poieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej opieki.I o ten punkt głównie chodzi.Dla mnie jest to bardzo ważne ,gdyż mam 2 dzieci i był to jedyny dochód nasz(mąż niedawno zmarł i nie mamy renty rodzinnej).Jakie mam szanse otrzymania z powrotem tego świadczenia?Czy ktoś może mi pomóc jak napisać takie odwołanie i co w nim ująć?
Będę ogromnie wdzięczna jeżeli ktoś mi pomoże.

Offline jolka

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #330 dnia: Wrzesień 13, 2006, 08:39:31 pm »
Witam.Prosze robic odwolanie od tej decyzji i nie ogladac sie na nic.Ja tez mialam taki problem ze lekarz na komisji stwierdzil ze moje dziecko nie potrzebuje opieki gdyz jest samodzielne,wspomne ze moje dziecko ma porazenie mozgowe i padaczke.gdy pojechalam na nastepna komisje  to odrazu przyznali  zasilek pielegnacyjny do 16 roku zycia  i przyznali mi ten punkt ktory pani brakuje.ZYCZE POWODZENIA

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #331 dnia: Wrzesień 13, 2006, 08:43:35 pm »
Witaj binia - koniecznie odwołaj się w terminie. Złóż też teraz wniosek w MOPS-ie o wypłacenie świadczenia pielęgnacyjnego. Dołącz zaświadzcenie, że oczekujesz na wynik odwołania od Decyzji. To WAŻNE , bo wówzcas jak wygrasz odwołanie- od tego dnia muszą Ci wyrównać świadczenie. Weź koniecznie potwierdzenie złożenia wniosku o świadczenie piel. z datą podpisem pieczątką-to super ważne.
Bez tego punktu na TAK - nie otrzymasz świadczenia pielęgnacyjnego wraz ze składkami ubezp. i społecznymi. To 420zł miesięcznie.
W Twojej sytuacji, gdy jesteś wdową z 2 dzieci- to wiele by przetrwać.
Odwołuj się szybciutko, daj zaśw. od lekarza prowadzącego, uzasadniaj konieczność stałej opieki, ze względu na częste ataki epi, na konieczność podawania leków, wspomnij także, że jesteś wdową i nikt nie zastąpi Ciebie w opiece nad 2 dzieci, a zwłaszzca nad tym niepełnosprawnym.
Powodzenia na Komisji odwoławczej.

Offline binia

• Nowy użytkownik
  • *
!!!!!!!!!!!
« Odpowiedź #332 dnia: Wrzesień 13, 2006, 09:44:07 pm »
Sonia w tym problem ,że nie wiem jak napisać konkretnie takie odwołanie,jeśli możesz proszę cię napisz coś więcej,bo nie mam zupełnie już głowy i jeszcze jedno napisałaś,żeby wziąść zaświadczenie od lekarza prowadzącego,ale to ona mi pisała zaświadczenie na komisję,a teraz jest na urlopie
czy wystarczy napisać w dwóch zdaniach,czy opisać na pół kartki
proszę pomóż mi napisać to odwołanie, za dużo rzeczy spadło na mnie i zupełnie nie myślę

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #333 dnia: Wrzesień 13, 2006, 11:17:47 pm »
Binia napisz odwołanie nie na pół, a na 2 kartki
 ze Twoje dziecko nie może zostawac samo, ze towarzyszysz mu w drodze do i ze szkoły, ze po szkole spedzasz z nim kazda wolna chwilę ( w tym czasie jest rehabilitacja i nauka)
że dzieko musi miec spokój (depresja i padaczka) i unormowany tryb dnia
ze absolutnie nie nadaje sie na świetlićę ani na samodzielny pobyt w domu podczas Twojej nieobecności (praca)

napisałas ze nie ma obecnie lekarza ? prowadzącego

ale spróbuj dołączyć zaswiadczenia od kogo tylko możesz (epileptologa, psychiatry/psychologa? u ktorych leczysz dziecko z wyrażnym zapisem
że dziecko wymaga pomocy matki w codziennych czynnosciach itd
dołącz to wszystko do swojego odwołana, a na ponownej komisji musisz być pewna
zdecydowana, zasypac ich argumentami "za"
mam nadzieje że Ci sie uda, jezeli nie to od razu zaznacz ze wystapisz o przydzielenie dziecku Asystenta Osoby Niepelnosprawnej
bo nie wyobrazasz sobie żeby Twoje dziecko pozostawalo bez opieki, jeżeli zmuszą Cię do podjecia pracy
powodzenia

Offline Ania M.

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #334 dnia: Wrzesień 14, 2006, 09:27:49 am »
Witam! Binia musisz napisac to odwolanie ,ja tez to przechodzilam i wygraliśmy.Moja córka ma zd i nie ma dodatkowych schorzeń,oprocz tego upośledzenie lekkie ten dolny przedział. W naszym przypadku pomogla dobra opinia od psychologa gdzie jednoznacznie byla stwierdzona koniecznosć stalej i dlugotrwalej opieki nad dzieckiem.Sprawa się ciągneła od maja do września ,dlatego myśle ,że powinnaś tez złożyc wniosek w mopsie razem z tym odwolaniem, to jesli wygrasz a na pewno tak będzie ,wyplacą ci świadczenie za caly ten okres bo bedzie zachowana ciąglosc.Musisz spytac w mopsie.Życze pomyślnego zakończenia ,walcz bo warto!
Mama Magdy z zD ( 7 lat )

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #335 dnia: Wrzesień 14, 2006, 09:41:16 am »
Binia napisałam ci meila, jak chcesz to podam ci wzór, ja tez przez to przechodziłam. Ja nie dałam za wygraną i córce przyznano znaczny stopień.Pozdrawiam.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #336 dnia: Wrzesień 14, 2006, 10:03:43 am »
Złóż też teraz wniosek w MOPS-ie o wypłacenie świadczenia pielęgnacyjnego. Dołącz zaświadczenie, że oczekujesz na wynik odwołania od Decyzji.
To WAŻNE , bo wówczas jak wygrasz odwołanie- od tego dnia muszą Ci wyrównać świadczenie. Weź koniecznie potwierdzenie złożenia wniosku o świadczenie piel. z datą podpisem pieczątką-to super ważne.
Urzędasy nie mają serca-tylko paragrafy, a daty na dokumentach są ważne w kwestii przyznawania i wyrównywania wszelkich świadczeń.

Może wklejcie taki druk tutaj-pomoze to następnym matkom.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #337 dnia: Wrzesień 14, 2006, 10:17:20 am »
Tak, ja tego potwierdzenia nie wzięłam. bo nie wiedziałam że takie coś istnieje i teraz nie chcą hieny mi wypłacić zaległego świadczenia.Odwołałam się do SKO i czekam.

Offline binia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #338 dnia: Wrzesień 14, 2006, 01:39:13 pm »
beszka"Binia napisałam ci meila, jak chcesz to podam ci wzór, ja tez przez to przechodziłam. Ja nie dałam za wygraną i córce przyznano znaczny stopień.Pozdrawiam

Witam dziewczyny!!!!!!!!!!!
Dziękuję wam za wskazówki , myślałam by się wycofać,bo już sama nie daję rady,ale po przeczytaniu waszych postów,warto spróbować.Dlatego zabieram się do pisania.Bardzo wam dziękuję za udzielanie mi rad ,bo w naszym mopsie te baby szkoda gadać.
Beszka  nie widzę twojego meila,jeśli możesz podaj ten wzór na meila,będę ci niezmiernie wdzięczna na tego meila-biniamonia@buziaczek.pl

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #339 dnia: Wrzesień 25, 2006, 01:12:39 pm »
Dziś otrzymałam zawiadomienie z SKO,że w dniu 14 września wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wydanej przez burmistrza , odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Pisze również, że mam prawo w terminie 14 dni, zapoznać się z aktami sprawy, sporządzać z nich notatki i odpisy oraz zgłaszać uwagi, wnioski i składać wyjaśnienia, a także przedstawiać dowody na ich poparcie. Nie bardzo orientuję się ,co to takiego.Myślę, że wszystko im wysłałam. Może mi ktoś podpowie?

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #340 dnia: Wrzesień 25, 2006, 07:00:44 pm »
Czy ktoś mi podpowie???

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #341 dnia: Wrzesień 25, 2006, 10:16:19 pm »
Beszko, zacytuję to co wcześniej sama wklejałaś w tym watku

Szanowna Pani! Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, jeżeli osoba niepełnosprawna uzyska ponownie orzeczenie o niepełnosprawności lub odpowiednim stopniu niepełnosprawności stanowiące kontynuację poprzedniego orzeczenia,prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym osoba złożyła wniosek o kontynuację świadczenia rodzinnego. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, osoba do wniosku o świadczenie rodzinne uzależnione od niepełnosprawności dołącza zaświadczenie właściwej instytucji potwierdzające złożenie wniosku o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Zatem wypłata świadczeń następuje od chwili złożenia kompletu dokumentów. z poważaniem Ewa Szymczuk
Centrum INTEGRACJA przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji
ul. Dzielna 1 00-162 Warszawa
www.niepelnosprawni.info

i o to chyba chodzi
Beszko idź do OPS i weź zaświdczenie z dokładną datą
kiedy złożyłaś wniosek o kontynuację zas. pielęgn.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #342 dnia: Wrzesień 30, 2006, 09:41:53 pm »
Renta tylko dla niezdolnych do pracy

Otrzymywanie renty z tytułu niezdolności do pracy, nawet przez kilka lat, nie oznacza, że ZUS nie może zweryfikować stanu zdrowia rencisty.

Mężczyzna od 1990 roku pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy. W 2002 roku organ rentowy wezwał ubezpieczonego na badania w celu weryfikacji stopnia niezdolności do pracy. Okazało się, że stan jego zdrowia uległ znacznej poprawie i prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy już mu nie przysługuje. Sąd I instancji, po przeprowadzeniu dowodów z opinii biegłych, stwierdził, że ubezpieczony jest zdolny do pracy i nie ma prawa do renty.

Kasacja ZUS

Natomiast sąd II instancji – nie kwestionując, że ubezpieczony jest zdolny do pracy – uznał, że zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 5 sierpnia 1983 r. w sprawie składu komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (Dz.U. nr 47, poz. 214 ze zm.) nie było możliwe weryfikowanie renty, którą ubezpieczony pobierał ponad 10 lat (par. 10). Zatem ubezpieczony nie mógł iść na badania – a więc nie mógł mieć cofniętej renty. ZUS wniósł kasację. Jego pełnomocniczka wskazywała, że zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów SN (III UZP 2/06) możliwe jest weryfikowanie rent pobieranych ponad 10 lat za pomocą badań lekarskich.

Do ponownego rozpoznania

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że przepisy powołanego rozporządzenia obowiązywały do września 1997 r. Problem podobny do tego, jaki miał ubezpieczony, pojawił się już we wspomnianej uchwale siedmiu sędziów.

Zgodnie z nią osoba, która przed 1 września 1997 r. nieprzerwanie od 10 lat pobierała rentę, może być skierowana na badania kontrolne w celu weryfikacji jej aktualnego stanu zdrowia. Mimo że okres pobierania renty przed 1997 rokiem wynosił 7 lat, to jednak także do takich sytuacji należy stosować uchwałę. Ponadto sąd wskazał, że zgodnie z art. 126 ustawy o ubezpieczeniach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoby pobierające świadczenia są zobowiązane, na żądanie organu rentowego, poddać się badaniom lekarskim.

Sygn. akt II UK 259/05

Maria Sankowska

Gazeta Prawna 30.09.2006r

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #343 dnia: Październik 23, 2006, 07:18:56 pm »
Moi kochani, dziś otrzymałam decyzję z SKO, że stwierdzono niewaznośc przedmiotowej decyzji w całości. Napisano również, iż organ pierwszej instancji rażąco naruszył przepisy ustawy o swiadczeniach rodzinnych. Tak się cieszę! Muszą mi zwrócić zaległe świadczenie od 1 czerwca br.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #344 dnia: Październik 23, 2006, 07:24:42 pm »
Huraaaaaaaaa  beszka  :D  :D  :D
podali przepis prawny?-odpisz i podaj nam.  :tekno:

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #345 dnia: Październik 23, 2006, 07:48:08 pm »
Jest tego 2 strony maszynopisu ale postaram się zacytować. " Wydając przedmiotowa decyzję tj,z dnia 12 czerwca br,nr.........,organ pierwszj instancji naruszyl art.24 ust.3a i ust.3b ustawy,....... Wprawdzie w myśl przywoływanegoprzepisu obowiązek dostarczenia przedmiotowego zaświadczenia ciąży na osobie składającej wniosek, to jednak na organie właściwym ciąży obowiązek wynikający z paragrafu 12 ust.3 rozporządzenia MPS z dnia 2 czerwca 2006r w sprawie sposobu i trybu postepowania w sprawach o świadcznia rodzinne (Dz.U.Nr 105,poz.881 z póżn.zm.),który stanowi, że w przypadku gdy osoba złoży wniosek bez wymaganych dokumentów,  podmiot realizujący świadczenia rodzinne przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #346 dnia: Październik 23, 2006, 07:55:33 pm »
I dalej....Następujący po cytowanym przepisie paragraf 12 ust.4 stanowi zaś, że w przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez osobę składajacą wniosek jest niewydanie dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo okreslonym terminie oraz osoba może to udokumentowac , świadczenia rodzinne przysługują począwszy od miesiaca w którym wniosek został złożony.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #347 dnia: Październik 23, 2006, 08:04:37 pm »
Pisze jeszcze ,że tą Pani urzędniczka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. Chyba narobiłam bałaganu. Oj, oj!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #348 dnia: Październik 23, 2006, 08:48:52 pm »
Beszko, wspaniała wiadomość dla nas wszystkich
warto walczyć o swoje znając prawo
gratulujemy wytrwałości

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #349 dnia: Październik 24, 2006, 07:31:37 am »
Zaraz biegnę do UM aby jeszcze w tym miesiącu wypłacono mi zaległe świadczenie. Ja tak łatwo nie poddam sie. Rachunki jeszcze mam nie płacone a zaraz koniec miesiąca. Pozdrawiam serdecznie.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach