Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 259856 razy)

Offline Anna

• User z prawami do pisania
  • Weteran
Orzekanie o niepełnosprawności
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 17, 2004, 02:50:46 pm »
Wczoraj, 16 grudnia pojechałam z Alicją  na powtórną komisję do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ta komisja to był czysty kabaret. W pokoju siedziały dwie panie nie wiadomo  jakiej profesji (nie miały identyfikatora, nie przedstawiły się np. słowami "jestem lekarzem pediatrą"). Jedna z nich spytała ze zniecierpliwieniem, o co mi chodzi. Kiedy wyłuszczyłam problem, który przecież był określony jasno w dokumentach Alicji, kazały rozebrać dziecko. Zbadały i stwierdziły, że dziecko ma zbyt słabo widoczne dysmorfie, które zawsze towarzyszą zD i według mich na oko wygląda na zdrowe !!!!!!!!!
Na moje wywody poparte odpowiednimi zaświadczenami o wadzie wzroku i zahamowaniach mutystycznych (już te dwie sprawy, nawet wyłączając zD, czynią dziecko niepełnosprawne) panie stwierdziły, że przecież dziecko ma wadę genetyczną, więc czymś się musi objawiać!!!!! A tak wogóle to jest cool. Podziękowały i było po komisji. Orzeczenie przyjdzie pocztą. O wynikach poinformuję.

A najbardziej to bym chciała, żeby zabrano Alicji orzeczenie o niepełnosprawności i żeby cały świat uznał, nie tylko te panie, że jest zdrowa. I żeby tak właśnie było :cry: .

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Alicja

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 17, 2004, 04:12:52 pm »
Brrr..co za koszmar!!Ja na komisje z Jagodą staję w sierpniu,ale teraz jak tylko o tym pomyślę to dostaje dreszczy.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 21, 2004, 06:32:45 pm »
Anno, czy to była Komisja Wojewódzka po odwołaniu ?
czy jeszcze raz w Powiatowym....?
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 21, 2004, 07:08:24 pm »
Ula, to była Komisja Wojewódzka.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 21, 2004, 07:13:30 pm »
To Komisja Wojewódzka też taka "szkolona" - Boziuuuuu, bo to już trudno czytać, nie mówiąc o przejściu.
Anno brak mi słów.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 22, 2004, 05:24:01 pm »
To już na Wojewodzkiej też tak samo :-(
liczyłam na to Anno, że tam trochę bardziej pochylą się nad pacjentem, ale widać już tak samo
 " odsiewają"

czy jest jeszcze możliwośc odwołania?

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 22, 2004, 06:55:30 pm »
Ula, dowiem się, kiedy dostanę orzeczenie.

Na razie przestałam się martwić. Przecież to i tak nic nie da. I nie żałuję, że wnioskowałam o powtórną powiatową komisję. Co prawda zmieniono Alicji orzeczenie z "do 16 roku" na "do 2006 roku", ale wpisano dodatkowo chorobę oczu. W związku z tym zapisałam ją do Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących. Są tam naprawdę bardzo życzliwi ludzie. W ostatnią sobotę byłysmy na zabawie Mikołajowej.  Ala wspaniale bawiła sie z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Wspaniale wśród nich się odnalazła i nawet mówiła. A to jest bardzo dużo!

Wiem, że orzeczenie, które po odwołaniu przyjdzie pocztą,  nie będzie do 16 roku życia. Podczas komisji jedna pani dugiej pani szepnęła (a ja usłyszałam),"przecież nie mogę dać, bo by mnie zjedli". Skoro nie może z przyczyn osobistych  :wink: to trudno. Zobaczymy niedługo, ile może dać.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 23, 2004, 04:59:39 pm »
Chyba masz rację Anno,
panie w komisji zachowują się tak jakby miały jakies zalecenie
- za dużo nie dawać!!!
W 2006 r. przed wami nowa komisja, może jakas
" normalna" tym razem
a to, że znalazłyście z Alicją  bratnie dusze
w P.Z.N.i.S. to też bardzo ważne
pomogą wam, pokierują jak będzie trzeba, podpowiedzą , bo pewnie sami już nie raz coś przerabiali z różnym skutkiem
trzymajcie się ciepło

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Można wnieść sprzeciw na orzeczenie ZUS o rencie
« Odpowiedź #158 dnia: Styczeń 02, 2005, 10:33:34 am »
Można wnieść sprzeciw na orzeczenie ZUS o rencie

Każda osoba starająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy będzie mogła od 1 stycznia 2005 r. wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej na orzeczenie lekarza orzecznika ZUS wydane w nowym roku, jeżeli nie będzie się z nim zgadzać.

Sprzeciw, czyli swoiste odwołanie, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 121, poz. 1264 - zobacz skan), trzeba będzie wnieść w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Mimo że odwołanie to będzie rozpatrywać komisja lekarska, należy je złożyć za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Trzeba pamiętać, że komisja nie będzie rozpatrywać sprzeciwów wniesionych po terminie. ZUS jedynie w uzasadnionych przypadkach przywróci termin na wniesienie sprzeciwu na wniosek osoby zainteresowanej.

Przyczyną wprowadzenia tego uprawnienia, czyli sprzeciwu na orzeczenie lekarza orzecznika, tak ważnego dla osób występujących o rentę z tytułu niezdolności do pracy, była duża liczba odwołań składanych do sądów od decyzji w sprawie renty, kwestionujących ocenę niezdolności do pracy wydaną przez lekarza orzecznika ZUS.

Do końca 2004 r. bowiem osoba, która złoży wniosek o wspomnianą rentę, nie może odwołać się od wspomnianego orzeczenia. Ocenę niezdolności do pracy może zakwestionować – jeśli się z nią nie zgadza – dopiero po otrzymaniu z ZUS decyzji w sprawie renty. Wówczas może też odwołać się od decyzji.

Każda osoba występująca o wspomnianą rentę musi pamiętać, że podstawę do wydania decyzji w sprawie renty stanowi stwierdzenie lekarza orzecznika o niezdolności do pracy. Za osobę niezdolną do pracy uważa się tę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje (po przekwalifikowaniu) odzyskania zdolności do pracy.

Nowe komisje

Zgodnie z przepisami, od początku 2005 r. zaczną działać komisje lekarskie, które będą rozpatrywać sprzeciwy i zarzuty wadliwości orzeczeń lekarzy orzeczników. Będą dokonywać ponadto oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz ustalenia następujących okoliczności: daty powstania niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji, celowości przekwalifikowania zawodowego. Komisja ta będzie dokonywała rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.

Izabela Rakowska

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1365&dok=1365.2.651.2.30.1.0.1.htm

Offline Justyna P

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #159 dnia: Styczeń 06, 2005, 01:25:56 pm »
Mam pytanie odnośnie komisji orzekających niepełnosprawność dziecka.Pewna moja znajoma  miała orzeczenie na dziecko ważne do końca roku.Oczywiście komisja nie chciała przyjąć wniosku wcześniej jak w listopadzie.Komisję wyznaczyli jej na 21 stycznia,czyli w tym miesiącu nie dostanie ani świadczenia pielęgnacyjnego,ani zasiłku pielęgnacyjnego,dodatku na rehabilitację dziecka.Co gorsze to od razu zaznaczyli,że teraz nie należą się żadne wyrównania,czy to jest zgodne z prawem??? Ta znajoma żyje tylko z tych zasiłków,bo jest samotną matką.Co jej mogę poradzić?
Justyna,mama Piotrusia 6lat MPD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #160 dnia: Styczeń 06, 2005, 02:43:44 pm »
Jeżeli jest to ciągłość to powinni uwzględnić
i wyrównać za styczeń, niestety nastąpi to
pewnie z opóźnieniem
proponuję zapytać na str, OPS

http://www.ops.pl/forum.php?category=8

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #161 dnia: Styczeń 06, 2005, 07:17:10 pm »
Justyna
W 2002 roku komisję mieliśmy 14.05.02 i orzeczenie wydano nam od 01.04.02, bo poprzednie mieliśmy do 31.03.02.
W tym roku na wniosku napisano nam, że po zapoznaniu się z wnioskiem z 15.04.04 na posiedzeniu 01.06.04 zaliczono do osób niepełnosprawnych... Niepełnosprawność datuje się od 10.11.2000 (data urodzenia) do 30.06.2006. I z tego co pamiętam, jak składałam wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego trzeba było napisać za jaki miesiąc wypłacono ostatni zasiłek.
Najlepiej zadzwońcie do MOPS-u, bo zasiłek wypłaca się od miesiąca w którym złożono wniosek, wiec, jeżeli komisja będzie 21.01.05 nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po złożeniu wniosku zasiłek wypłacono od stycznia 2005. I na pewno nie wyrównują nic wstecz, tylko zasiłek jest wypłacany od miesiąca w którym złożono wniosek o wypłatę, ale teraz nie mam głowy do szukania Ustawy.
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #162 dnia: Styczeń 06, 2005, 08:08:43 pm »
Słusznie. Należy złożyć wniosek już teraz z adnotacją o terminie Komisji.
Zrób sobie wcześniej ksero i zażądaj potwierdzenia złożenia go.
Dokument radzę złożyć za potwierdzeniem z datą, pieczątką i podpisem osoby przyjmujacej.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #163 dnia: Styczeń 08, 2005, 10:49:19 am »
W przypadku przedłożenia wniosku o ustalenie uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął ten wniosek wraz z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, niezależnie od daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w zespole orzekającym. Prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Jeżeli orzeczenie nie zawiera takiego terminu, płatnicy zasiłku, z wyjątkiem organu właściwego, ustalają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego najdalej do 31 sierpnia 2005 r. lub do 31 sierpnia 2006 r.

http://www.infor.pl/?rodzaj=3&news=2351

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
Mam pytanie
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 08, 2005, 04:51:48 pm »
Jeszcze do końca kwietnia br.będę pobierać zasiłek rodzinny z dodatkami.Chcę zapytać,kiedy powinnam składać papiery na ponowną komisję? Córka kończy w maju 15 lat.

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
    • http://www.rzeszow.mm.pl/~hubcio
« Odpowiedź #165 dnia: Styczeń 08, 2005, 08:21:29 pm »
Można składać na miesiąc przed.
Pozdrawiam Dorota z Hubciem.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #166 dnia: Styczeń 08, 2005, 08:24:37 pm »
Złożyłabym znacznie wcześniej z zaznaczeniem dokąd jest ustalony termnin ważności poprzedniej Komisji d/s Orzekania o Niep.

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #167 dnia: Styczeń 08, 2005, 08:41:58 pm »
Soniu ja byłam na komisji 20 grudnia , orzeczenie miałam do końca listopada a składałam pod koniec października, wcześniej Pani mi powiedział że nie można. Najwcześniej można miesiąć pezed. Tak jest u mnie w Reszowie.
Pozdrawiam.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #168 dnia: Styczeń 08, 2005, 09:47:52 pm »
Sliczne dzięki!i bardzo proszę o  jeszcze jedną radę.Czy dla mego męża,będzie nadal przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych(w maju mija rok)gdy ma na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #169 dnia: Styczeń 08, 2005, 10:05:55 pm »
Hubcio przepisy takich Komisji to jedna rzecz -a czas oczekiwania i fundusze na to - to druga sprawa.
Dlaetgo zawsze lepiej zabezpieczyć się wcześniej, by zdażyć w terminie (nie z własnej winy) i nie zostać bez zasiłku.

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #170 dnia: Styczeń 08, 2005, 10:33:29 pm »
Beszka z tego co się orientuje zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko rok bez względu na to czy masz dziecko niepełnosprawne czy nie. Możesz jednak udac się do ośrodka pomocy społecznej.

Soniu ja chciałam tylko powiedzieć że u nas w Rzeszowie nie można składać wniosku o niepełnosprawność Nie wcześniej niż na miesiąc od wygaśniecia decyzji.

Pozdrawiam Dorota z Hubciem.

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #171 dnia: Styczeń 09, 2005, 04:57:13 am »
Niestety niepełnosprawność dziecka nie ma wpływu na długość wypłacania zasiłku.

Długość okresu pobierania zasiłku wynosi:

6 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych, w okresie pobierania zasiłku, na obszarze działania powiatowego urzędu pracy, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 125% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju,

12 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych, w okresie pobierania zasiłku, na obszarze działania powiatowego urzędu pracy, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 125% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, lub są bezrobotnymi powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku.

18 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych w dniu nabycia prawa do zasiłku oraz w okresie pobierania zasiłku, na obszarze działania powiatowego urzędu pracy, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała dwukrotnie przeciętną stopę bezrobocia w kraju, oraz posiadających co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego także jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego. W przypadku urodzenia dziecka przez kobietę w okresie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, zasiłek ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Co do Komisji d/s Orzekania o Niepełnosprawności lepiej zadzwonić i się dowiedzieć, kiedy można składać wniosek. W Gdańsku od złożenia wniosku do terminu komisji czeka się 1,5 miesiąca.

Offline Grażyna

• Gadacz
papiery
« Odpowiedź #172 dnia: Styczeń 09, 2005, 04:52:50 pm »
U mnie jest tak samo jak u Hubcia, czyli też nie można wcześniej.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Cudowne uzdrowienie
« Odpowiedź #173 dnia: Styczeń 12, 2005, 05:03:11 pm »
11.01.2005 - 12:02 Cudownie uleczony w kieleckim ZUS

Lekarz zmierzył ciśnienie i zbadał "na oko" ciężko chorego na hemofilię. Orzeczenie -jest lepiej i zasiłku nie będzie Lekarze i naukowcy na całym świecie bezskutecznie szukają lekarstwa na nieuleczalną chorobę -hemofilię. Udało się to ZUS w Kielcach, który uznał, że stan chorego po 34 latach życia nie tylko się nie pogorszył, ale zdecydowanie polepszył. Lekarz orzecznik po zmierzeniu ciśnienia i badaniu "na oko" zmienił mu grupę inwalidzkąz drugiej na trzecią i nie przyznał zasiłku pielęgnacyjnego.
Tymczasem jest to ciężki przypadek hemofilii.

http://informacje.zpchr.pl/?url=inf&art=8419

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Rząd poprawia ustawę o zatrudnieniu niepełnosprawnych
« Odpowiedź #174 dnia: Styczeń 19, 2005, 04:35:22 pm »
Rząd poprawia ustawę o zatrudnieniu niepełnosprawnych

Pieniądze pójdą za człowiekiem

Od 2006 roku nie będzie uprzywilejowanych zakładów pracy chronionej, wszyscy pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie tej samej wysokości. Ta kwota to wynik wielomiesięcznych negocjacji z pracodawcami, które zakończyły się rządową autopoprawką.

Autopoprawka w czwartek trafi do konsultacji społecznej, a miesiąc później do Sejmu.

w dalszej części artykułu

W systemie orzecznictwa istotna zmiana dotyczy dzieci. Niepełnosprawność dziecięca będzie orzekana dla osób do 18., a nie jak do tej pory do 16. roku życia.

cały tekst

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE Sąd Najwyższy o korzystaniu z eksper
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 27, 2005, 03:37:38 pm »
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE Sąd Najwyższy o korzystaniu z ekspertyz lekarskich

Czterech biegłych - zabrakło konkluzji

To, że kilka ekspertyz oddzielnie nie stwierdza niezdolności do pracy u ubezpieczonego, nie oznacza, że łączna opinia nie doprowadzi do takiego wniosku - stwierdził we wtorkowym wyroku Sąd Najwyższy.

Inaczej mówiąc, jeżeli sąd pracy (ubezpieczeń społecznych) ma przed sobą kilka ekspertyz różnych lekarzy, powinien uzyskać łączną opinię bądź kilku biegłych, bądź jednego, ale łączną, gdyż wnioski z niej wypływające mogą być inne niż z pojedynczych.

Kwestia ta wynikła w sprawie Jana R. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, której łódzki oddział ZUS mu odmówił, gdyż lekarz orzecznik, po rozpoznaniu u wnioskodawcy pewnych niedyspozycji zdrowotnych, stwierdził jednak, że jest zdolny do pracy. To, że dopuszczalne jest orzeczenie, iż stwierdzenie niepełnosprawności nawet znacznego stopnia nie oznacza, że organy rentowe muszą w stosunku do takiej osoby orzekać automatycznie niezdolność do pracy, jest generalnie przesądzone, choć sprawy na tym tle trafiają do SN (porównaj: "Niepełnosprawny zdolny do pracy" "Rz", 11 grudnia, 2004).

W tej sprawie ujawniła się inna ciekawa okoliczność. Sąd, rozpoznając odwołanie Jana R., powołał czterech biegłych: wszyscy stwierdzili u niego znaczne schorzenia, ale też wszyscy orzekli, że jest zdolny do pracy. Neurolog: niedorozwój, ale zdolny do pracy; lekarz chorób wewnętrznych: kilka dolegliwości w tym zaawansowane nadciśnienie tętnicze - ale zdolny do pracy; psycholog: upośledzenie - też zdolny do pracy; wreszcie psychiatra: upośledzenie od dziecka, ale też zdolny do pracy. Sądy niższych instancji odmówiły natomiast dopuszczenia dodatkowych dowodów: dwóch lekarzy, którzy bezpośrednio powoda leczyli, i o co on wnosił, licząc, że ich ocena będzie dla niego korzystniejsza. I to był główny zarzut jego kasacji.

Sąd Najwyższy (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) uwzględnił kasację, dopatrując się naruszenia granic swobodnej oceny dowodów przez sądy (art. 233 k.p.c.), i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. - Jeżeli czterech biegłych stwierdziło, że wnioskodawca ma poważne dolegliwości, ale jest zdolny do pracy, to sąd powinien był dopuścić opinię łączną - powiedział w uzasadnieniu sędzia Walerian Sanetra, prezes Izby Pracy. - A więc kilku bądź jednego biegłego, gdyż jest tu potrzebna wiedza specjalna. Oczywiste jest bowiem, że wnioski z łącznej ekspertyzy mogą być inne niż z pojedynczych, że może okazać się, iż powód nie jest jednak zdolny do pracy (sygn. UK 149/04).

Marek Domagalski

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050127/prawo/prawo_a_12.html

Offline Wercia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #176 dnia: Luty 11, 2005, 10:41:32 pm »
Odebrałam dziś orzeczenie o niepełnosprawności córki.Czy zasiłek pielęgnacyjny będzie nalezał się od lutego,czy może z wyrównaniem od grudnia 2004-jest to data złożenia wniosku w Powiatowym Zespole d/s Orzekania o Niepełnosprawnosci.Czy ktoś ma informacje na ten temat?
"Nadzieja jest płomieniem, który migoce, ale nie gaśnie."
Rodzice Weroniki z ZD i Dari

Offline dorota1

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #177 dnia: Luty 11, 2005, 10:55:03 pm »
Zasiłek pielęgnacyjny napewno powinien być wyrónany, to nie z twojej winy to opużnienie, gorzej może być z innymi świadczeniami, ale nie wiem czy je pobierasz. Oczywiście nie jestem na bieżąco .

Offline Wercia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #178 dnia: Luty 11, 2005, 11:07:00 pm »
Niestety odpowiedzieli mi, że zasiłek pielęgnacyjny należy się na bieżąco. Dlatego szukam informacji.
"Nadzieja jest płomieniem, który migoce, ale nie gaśnie."
Rodzice Weroniki z ZD i Dari

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #179 dnia: Luty 12, 2005, 10:07:57 am »
Wercia, o tym było na forum, ale dla przypomnienia:
zasiłek pielęgnacyjny (jak i pozostałe świadczenia rodzinne) wypłacane są począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego, lub w przypadku ustalania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego prawo ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
(art.24. Ustawy o świadczeniach rodzinnych)

Dz.U. 228 poz. 2255 z 2003 r. Ustawa o świadczeniach rodzinnych

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
JAK ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI LEKARZ ORZECZNIKA ZUS
« Odpowiedź #180 dnia: Luty 16, 2005, 09:39:53 am »
JAK ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI LEKARZ ORZECZNIKA ZUS

Istotą zmian obowiązujących od 1 stycznia tego roku jest uprawnienie osób ubiegających się o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy do złożenia sprzeciwu od decyzji lekarza orzecznika ZUS.

Wprowadziła to ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 121, poz. 1264) i wydane z jej upoważnienia rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r., opublikowane w Dz. U. nr 273, poz. 2711.

Na podstawie tych przepisów od 1 stycznia bieżącego roku zaczęły w ZUS działać komisje lekarskie będące instancjami odwoławczymi od decyzji lekarzy orzeczników. Osoba, która uzyskała takie orzeczenie, może w ciągu 14 dni od jego otrzymania wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej za pośrednictwem właściwej placówki ZUS. Również prezes Zakładu może, w terminie 14 dni od daty wydania orzeczenia, zgłosić zarzut wadliwości tego orzeczenia i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez komisję lekarską.

Tym samym ukształtował się nowy tryb ubiegania się o orzeczenie niezdolności do pracy, mający trzy zasadnicze etapy.

Pierwszy - osoba zainteresowana uzyskaniem orzeczenia o niezdolności do pracy składa wniosek o przyznanie renty na druku ZUS Rp1 (sposób wypełnienia takiego wniosku omawialiśmy w "Rz" z 17 września i 3 listopada 2004 r.). Do wniosku należy dołączyć wymagane załączniki, potwierdzające uprawnienia, w tym m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza, posiadaną dokumentację medyczną oraz dane (nazwę i adres) zakładu opieki zdrowotnej, w którym wnioskodawca był lub jest leczony.

Drugi - właściwy oddział lub inspektorat ZUS przyjmujący wniosek o rentę kieruje wnioskodawcę na badanie przez lekarza orzecznika. Wnioskodawca, którego stan zdrowia nie pozwala na osobiste stawienie się na badanie, może być badany w miejscu swojego pobytu.

Trzeci - lekarz orzecznik wydaje orzeczenie, w którym - w zależności od wniosku i wyników badania - zawrze ocenę niezdolności badanego do pracy, ustali stopień tej niezdolności oraz poda datę jej powstania, przewidywany okres występowania, związek z określonymi okolicznościami, występowanie niezdolności do samodzielnej egzystencji, celowość rehabilitacji lub przekwalifikowania zawodowego.

Kolejność następnych działań zależy już od oceny zasadności orzeczenia przez wnioskodawcę lub prezesa ZUS. Wniesienie sprzeciwu lub zgłoszenie zarzutu wadliwości orzeczenia uruchomi postępowanie przed komisją lekarską ZUS. Orzeczenie niezaskarżone w tym trybie będzie podstawą do wydania decyzji w sprawie renty.

Podstawowe zmiany w zasadach orzekania przedstawiamy w tabeli nr 1.

KIEDY ORZEKA LEKARZ, A KIEDY KOMISJA
Orzekanie o niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji dla celów rentowych należy do zadań lekarzy orzeczników i komisji lekarskich ZUS.

Pierwszej oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia: daty powstania niezdolności do pracy, czasu jej trwania, związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami, niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz celowości przekwalifikowania zawodowego - dokonują w formie orzeczenia lekarze orzecznicy. Od tych orzeczeń przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej (patrz wzór nr 1).

Lekarze orzecznicy działają w każdym oddziale ZUS, natomiast siedziby komisji zostały zlokalizowane w 24 oddziałach ZUS (ich wykaz podajemy w tabeli nr 2).

Po wniesieniu sprzeciwu lub zarzutu wadliwości komisja lekarska wydaje nowe orzeczenie. Zasady postępowania komisji lekarskiej są analogiczne jak w przypadku orzekania przez lekarzy orzeczników, z tym że komisja orzeka w składzie trzyosobowym, a orzeczenie zapada większością głosów. Bezpośrednio po jego wydaniu komisja informuje wnioskodawcę o ustaleniach. Egzemplarz orzeczenia przekazywany jest badanemu wraz z decyzją ZUS w sprawie uprawnień do świadczenia.

UNIJNE KONSEKWENCJE
Do orzekania w sprawach osób zamieszkałych za granicami Polski, w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w innym państwie, ubiegających się o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, uprawnieni są lekarze orzecznicy niżej wymienionych oddziałów ZUS (na wniosek Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych):

- w Łodzi - dla osób mających wyłącznie okresy ubezpieczenia w Polsce i zamieszkałych na Cyprze, w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, na Malcie, we Włoszech albo mających łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i (ostatnio) w tych krajach,

- w Nowym Sączu - dla osób mających wyłącznie okresy ubezpieczenia w Polsce i zamieszkałych w Czechach i na Słowacji lub mających łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i (ostatnio) w tych krajach,

- w Opolu - dla osób mających wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia i zamieszkałych w Niemczech lub mających łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i ostatnio w Niemczech,

- w Szczecinie - dla osób mających wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia i zamieszkałych w Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, na Litwie, Łotwie, w Norwegii, Szwecji lub mających łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i (ostatnio) w tych krajach,

- w Tarnowie - dla osób mających wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia i zamieszkałych w Austrii, Liechtensteinie, Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech lub mających łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i (ostatnio) w tych krajach.

Lekarze orzecznicy I Oddziału ZUS w Warszawie wydają orzeczenia osobom mającym wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia i zamieszkałym obecnie w Belgii, we Francji, w Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii lub mającym łączone okresy ubezpieczenia w Polsce i (ostatnio) w tych krajach. W tych przypadkach potrzebny jest wniosek Centralnego Biura Obsługi Umów Międzynarodowych (w Centrali ZUS).

Natomiast dla innych osób zamieszkałych w Polsce i ubiegających się o świadczenia związane z posiadaniem okresów ubezpieczenia zagranicznego potrzebne orzeczenia i opinie wydaje - na wniosek jednej z wyżej wymienionych jednostek realizujących umowy międzynarodowe - lekarz orzecznik ZUS oddziału właściwego ze względu na obecne miejsce zamieszkania lub pobytu tej osoby albo siedziby płatnika składek (potrzebne adresy można otrzymać w każdej placówce ZUS lub na stronach internetowych www.zus.pl oraz e-inspektorat.zus.pl).

OCENA STANU ZDOLNOŚCI DO PRACY
Przy ocenie stopnia i trwałości niezdolności do pracy osoby badanej lekarz orzecznik i komisja lekarska powinni uwzględnić stopień naruszenia sprawności organizmu, szanse przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze dalszego leczenia i rehabilitacji oraz możliwości wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy, a także celowość przekwalifikowania zawodowego badanej osoby, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

Lekarz orzecznik i komisja lekarska wydają orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia danej osoby. Mogą wydać orzeczenie również bez takiego badania, ale tylko wówczas, gdy załączona dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia. Mogą też zażądać uzupełnienia dokumentacji, w szczególności o opinie lekarza konsultanta lub psychologa, wyniki dodatkowych badań lub obserwacji szpitalnej. Lekarze konsultanci i psycholog wydają opinie na podstawie bezpośredniego badania stanu zdrowia zainteresowanej osoby oraz analizy przedstawionej im dokumentacji medycznej i zawodowej.

W razie niestawienia się osoby wezwanej na badanie bez uzasadnionych przyczyn wezwania na badanie w nowym terminie dokonuje się za zwrotnym poświadczeniem odbioru i informuje o skutkach ewentualnej absencji. Jeśli stan zdrowia, stwierdzony w zaświadczeniu lekarskim, uniemożliwia osobiste zgłoszenie się na badanie, może ono być przeprowadzane w miejscu pobytu danej osoby, ale wyłącznie za jej zgodą.

Niezgłoszenie się na badania lub obserwację bez uzasadnionej przyczyny lub niewyrażenie zgody na badanie w miejscu pobytu może spowodować odstąpienie od postępowania w sprawie.

NADZÓR NAD ORZECZNICTWEM
Podstawowe zasady nadzoru nad orzecznictwem reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 137, poz. 887 z późn. zm.), która w art. 68 - 69 stwierdza, że do zadań ZUS należy m.in. orzekanie dla potrzeb ustalania uprawnień z ubezpieczeń społecznych, kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy oraz prowadzenie rehabilitacji leczniczej osób zagrożonych niezdolnością do pracy i osób pobierających renty okresowe.

Do sprawowania nadzoru nad orzecznictwem lekarskim został zobowiązany prezes ZUS (art. 73 wymienionej ustawy i art. 14 ustawy emerytalno-rentowej). Nadzór ten polega na:
- kontroli prawidłowości i jednolitości stosowania zasad orzecznictwa przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie,
- udzielaniu tym lekarzom i komisjom wytycznych w zakresie stosowania wymienionych zasad,
- uprawnieniach do przekazania konkretnej sprawy do ponownego rozpatrzenia przez komisję lekarską po stwierdzeniu braku zgodności orzeczenia ze stanem faktycznym lub zasadami orzekania o niezdolności do pracy. Bezpośredni nadzór nad orzekaniem sprawuje naczelny lekarz ZUS i główni lekarze orzecznicy oddziałów.

W SĄDZIE TEŻ INACZEJ
Przyznanie uprawnień do wniesienia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej nie pozbawia prawa do zaskarżenia decyzji ZUS w sprawie renty do właściwego sądu. Odwołanie w dalszym ciągu składa się za pośrednictwem placówki ZUS, która wydała decyzję. ZUS ma teraz 30 dni na ustosunkowanie się do odwołania (art. 83 wymienionej ustawy).

Jeśli w odwołaniu od decyzji ZUS wskazane są nowe dowody lub okoliczności, w tym powstałe po dacie wydania orzeczenia, np. wyniki później przeprowadzonych badań medycznych, ZUS nie przekazuje sprawy do sądu, lecz kieruje ją ponownie do lekarza orzecznika w celu uwzględnienia nowych informacji. Po wydaniu takiego orzeczenia ZUS podejmuje nową decyzję (zmienia lub uchyla poprzednią), od której również przysługuje odwołanie do sądu.

KILKA UWAG NA ZAKOŃCZENIE
Warto przypomnieć, że omawiane zasady obowiązują w pełnym wymiarze tylko w postępowaniu orzeczniczym prowadzonym o przyznanie świadczeń przewidzianych w wymienionej ustawie o emeryturach i rentach z FUS. W innych postępowaniach, na przykład o świadczenia przysługujące z zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i służb mundurowych lub z ubezpieczenia społecznego rolników itd., mają one na ogół zastosowanie wspomagające.

Czytelnikom ubiegającym się o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy może być też przydatna informacja, że o sposobach weryfikowania uprawnień do tych świadczeń pisaliśmy szerzej w "Rz" z 10 listopada 2004 r., a o możliwościach łączenia rent inwalidzkich z dodatkowymi przychodami - 31 stycznia 2005 r.

Rz

--------------------------------------------------------------------------------

DEFINICJE
Niezdolna do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Częściowo niezdolna do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Trwałą niezdolność do pracy orzeka się, jeśli według wiedzy medycznej nie ma szans na okresowe odzyskanie zdolności do pracy.

Określoną niezdolność do pracy orzeka się, jeśli według wiedzy medycznej istnieją rokowania odzyskania zdolności do pracy.

Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Podstawa prawna: art. 12 - 13 wymienionej ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek1_050215/dodatek1_a_2.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Zamiast składek dofinansowanie
« Odpowiedź #182 dnia: Marzec 22, 2005, 11:25:55 am »
Zamiast składek dofinansowanie

Rząd proponuje stopniowe zmniejszanie ryczałtu na zatrudnianie niepełnosprawnych, dalsze finansowanie warsztatów terapii zajęciowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zmiany w orzecznictwie

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.......

Niepełnosprawność określono jako trwałe lub okresowe naruszenie sprawności fizycznej, psychicznej lub intelektualnej organizmu, powodujące ograniczenia w aktywności indywidualnej, społecznej i zawodowej. Orzekanie o jej stopniu ma odpowiadać wymaganiom Ministerstwa Zdrowia. Będą zachowane orzekające o niepełnosprawności zespoły powiatowe i wojewódzkie, a ich powstanie nie będzie, jak proponowano, zależne od liczby ludności. Przejściowo (przez dwa lata) orzeczenia lekarza orzecznika ZUS będą traktowane na równi z orzeczeniami zespołów. O niepełnosprawności na zasadach dotyczących dzieci będzie się orzekać do 18. roku życia (obecnie do 16.).
JAM

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050322/prawo/prawo_a_9.html

cały tekst w dziale PRACA

http://forum.darzycia.pl/topic,4869

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
Komisja lekarska
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 22, 2005, 11:49:46 am »
Decyzję o niepełnosprawności dziecka miałam do końca kwietnia tego roku.Złożyłam wniosek o następną komisję i mam się stawić z córką 5 maja.Proszę mi powiedzieć czy Urząd Miasta zwróci mi zasiłki za maj w czerwcu? Znojoma straszy że za maj przepadną.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 22, 2005, 12:17:02 pm »
Jeśli pospieszą się z wydaniem orzeczenia- masz szansę otrzymać te zasiłki w maju. Na Twoim miejscu wystąpiłabym z pismem (do Urzędu, który wypłacał Ci zasiłki) z informacją, że złożyłaś psimo o powołanie nowej Komisji d/s orzekania o niepełn.. - tu podaj datę i poproś o wypłacenie zasiłków za m-c maj2005r..
To taka asekuracja na wypadek gdyby te zasiłki miały Ci przepaść.
Wszystko składaj za potwierdzeniem.

Więcej o problemach z zasiłkami i orzekaniem znajdziesz tutaj i tam mogłaś napsiać swój post-inaczej dublujemy tematy i utrudniamy innym poszukiwania na forum.

Orzekanie o niepełnosprawności-raz jeszcze
Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
Kryteria oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia

Życzę powodzenia.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 22, 2005, 12:27:05 pm »
Niepełnosprawność-Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą regularnie udowadniać ich nieuleczalne choroby

2005-04-22

Kto ma zespół Downa, będzie miał go do końca życia. Jak ktoś nie ma nogi, to mu o­na nie odrośnie. Ale co roku musi to udowadniać urzędnikom

Nie mogą się z tym pogodzić rodzice, którzy wciąż od nowa muszą starać się o papier stwierdzający niepełnosprawność swoich dzieci. Dokument taki to rodzaj przepustki. Niezbędnej, by wyjechać na turnus rehabilitacyjny, starać się o wózek inwalidzki, zasiłek pielęgnacyjny na dziecko (140 zł na miesiąc) czy odliczyć od podatku koszty rehabilitacji.

- Od zmiany przepisów przed trzema laty musimy co roku gromadzić niezbędną dokumentację i z dzieckiem stawać przed komisją orzekającą, czy jest o­no niepełnosprawne - mówi Halina Słowińska, mama Ulki. - Moje dziecko jest bardzo samodzielne, ale do końca życia pozostanie niepełnosprawne. Nie trzeba tego co chwilę sprawdzać - denerwuje się.

W Poznaniu orzeczenie wydaje Miejski Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności przy ul. Kasprzaka. Lista dokumentów, które muszą zgromadzić rodzice, jest długa - im więcej, tym lepiej.

Agnieszka Haremska, mama 9-letniego Kosmy: - Każdego dnia wkładamy wiele wysiłku, by dziecko osiągnęło sukces. Pokazujemy mu jego mocne strony, zachęcamy, by nauczyło się tego czy tamtego. A potem stawiamy je przed zespołem orzekającym niepełnosprawność i kilka razy głośno wymieniamy wszystkie jego niedoskonałości, wady, słabości. Niestety dziecko to słyszy i rozumie - mówi. Jej Kosma choruje na autyzm. Chodzi do klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej nr 6 na os. Rusa. Nigdy nie będzie samodzielnie pisał ręką, ale znakomicie pisze na komputerze. Niedawno wygrał szkolny konkurs ortograficzny dla klas II. - To jego wielki sukces, ale o­n nadal jest dzieckiem niepełnosprawnym - mówi jego mama.

Rodzice trwale niepełnosprawnych dzieci zgodnie twierdzą: - Nie negujemy procedur, rozumiemy je. Ale wystawianie czasowego orzeczenia o niepełnosprawności osobie, która urodziła się np. bez gałek ocznych jest absurdem.

Ewa Postrożna, sekretarz z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania Niepełnosprawności, ma inne zdanie. - Nic sobie nie wymyślamy, stosujemy się do określonych przepisów. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie na podstawie dokumentacji lekarskiej - tłumaczy. - Niektórzy rodzice wcale nie rehabilitują dziecka, więc staramy się ich mobilizować, by nie tylko brali pieniądze, ale też pracowali z dzieckiem - przekonuje.

Mama Kosmy ripostuje: - Zespół jest tylko od orzekania, czy dziecko jest niepełnosprawne. Rehabilitacją i mobilizowaniem zajmują się inni.

Do 2002 r. zaświadczenie wystawiali lekarze specjaliści. Gdy niepełnosprawność była ewidentna - dokument od razu był ważny do 16 roku życia dziecka

Katarzyna Kolska 21-04-2005
Źródło: Gazeta.pl

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
« Odpowiedź #186 dnia: Kwiecień 22, 2005, 12:36:52 pm »
Sonia ma rację. Złóż teraz pismo stwierdzające, że zlozyłaś wniosek i stajesz na komisji 5 maja. U nas wnioski najczęściej wydają od ręki.
W przypadku mojej teściowej gdy stawała (zaocznie) na komisję pojechałam do Zus z nowym orzeczeniem i tam pani podyktowała i prośbe o zwrócenie zasilku pielegnacyjnego za miesiac wstecz (czyli za marzec) ponieważ nie przekroczyłam połowy miesiąca (wniosek składałam przed 15 kwietnia po tym terminie byłoby juz za późno) Ale tutaj chodziło o pielegnacyjny, nie wiem jak jest z innymi zasiłkami.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #187 dnia: Kwiecień 22, 2005, 01:03:02 pm »
Jesteście kochane,co ja bym bez Was zrobiła.W poniedziałek pójdę do UM.Boję się bardzo tej komisji.W roku 2001 gdy zlożyłam wniosek po raz pierwszy to nie byliśmy wzywani na komisję,pozytywnie rozpatrzono wniosek bez stawienia się osobiście.U córki nie ma żadnej poprawy zdrowia wręcz przeciwnie,doszła epi i nadciś.tętni.Dużo juz mam tłumaczeń po polsku na temat choroby córki Zespołu Strumplla Lorraina aż boję się myśleć co ją nie daj Boże czeka w przyszłości.Poradżcie mi czy mogę wziąsc ze sobą na komisje te tłumaczenia?Podejrzewam że oni nie słyszeli o takim schorzeniu.Pozdrawiam serdecznie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #188 dnia: Kwiecień 22, 2005, 01:56:45 pm »
Nie tylko weź, ale zrób im ksero. Dołączyłabym je także składając pismo informujące, że oczekujesz na Komisję.
Takie osoby nie przyznają się do ignorancji, a podłączonymi załącznikami od Ciebie mogą się dokształcić po cichu. To może mieć wpływ na Decyzję Komisji.
Zajrzyj tu:
Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą regularnie udowadniać ich nieuleczalne choroby

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #189 dnia: Kwiecień 22, 2005, 03:51:11 pm »
Ja mam orzeczenie o niepełnosprawności Michała ważne na pięć lat. Hihi, a więc zD można wyleczyć według naszych kochanych lekarzy i urzędników.  :D
Mam jeszcze trochę czasu do następnej komisji lekarskiej, ale już dziś się zastanawiam, co ja właściwie mam wysłać tej komisji?...Może powinnam pisać pamiętnik, by komisja dowiedziała sie, jak wygląda życie z takim dzieckiem na co dzień? Ile trudu trzeba sobie czasem zadać, by czegoś go nauczyć?...Jak mam udokumentować moją pracę z dzieckiem w domu?
Mama Michałka (5 lat)

Offline Alicja

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #190 dnia: Kwiecień 22, 2005, 05:14:07 pm »
Orzeczenie,które dostają nasze dzieci jest do 16rż.
Ale dają je czasowo,gdyż mogą zmienić się wskazania
(Konieczność zaopatrzenia w sprzęt,przedmioty ortopedyczne itp)-chodzi o te 5 wyszczególnionych punktów na orzeczeniu.
A dowiedziałam sie o tym gdy poszłam do Ideii po 50% znizkę na abonament.Nie chcieli mi przyznać bo Jaga ma orzeczenie czasowe(2005)a u nich jest do 16 rż.
I wtedy przemiłe panie z zespołu do spraw orzekania o niepeł mnie oświeciły.I po krótkiej aczkolwiek intensywnej walce zniżkę przyznali :lol:

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
« Odpowiedź #191 dnia: Kwiecień 23, 2005, 09:43:42 am »
Alu czy tą zniżkę otrzymałaś w tej chwili?? bo my właśnie wymienilismy telefony i w idei poinformowano nas, ze nie ma zniżki na dziecko niepelnosprawne. Również w Plusie twierdzą, że taka zniżka była możliwa jeszcze kilka miesiecy temu ale ten program sie juz skończył??

Offline Alicja

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #192 dnia: Kwiecień 23, 2005, 03:09:15 pm »
hmm..trudno mi powiedzieć czy jeszcze jest ta znizka na dziecko.
Ja przedłużając umowę w Ideii automatycznie nadal korzystam ze zniżki.Ale w poniedziałek idę do salonu to się dowiem(mam zaprzyjaźnione osoby).

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #193 dnia: Kwiecień 24, 2005, 09:16:02 am »
Soniu,przepraszam że Ci zawracam głowę ale w jakiej formie mam napisac pismo do UM aby wypłacono mi zasilki za maj? Czy ma byc to podanie czy prośba czy wniosek?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #194 dnia: Kwiecień 24, 2005, 01:25:14 pm »
Pismo informacyjne, w którym podaj kiedy zgłosiłaś o powołanie Komisji ds orzekania o niepełnosprawności, na kiedy masz wyznaczony termin tej Komisji.
Możesz zrobić ksero i dołączyć jako załączniki.
Myślę, że forma informacyjna wystarczy, mozesz tez na końcu zapyatć, czy w takiej sytuacji możesz liczyć na wypłacenie zasiłku, bo termin jej nie jest Twoją winą.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #195 dnia: Kwiecień 25, 2005, 08:32:07 pm »
Byłam dzisiaj w UM i niestety,powiedziano mi że pismo jest zbyteczne.Pokazałam termin komisji i spytałam czy zasiłki otrzymam za maj,czy mi nie przepadną,odpowiedziała miła pani że tak o ile decyzja komisji będzie pozytywna.Gdybym nie zdązyła w maju to w czerwcu mi wyrównają.Mam jeszcze jeden problem,a mianowicie legitymacja córki też jest ważna do końca kwietnia a 4 maja jadę z nią do neurologa na kontrol i chyba będę musiała kupić bilety normalne bez zniżki.W obie strony oszczędzałam 20 zł,jak to się mówi na lody.Pójdę jeszcze do rodzinnego lekarza może on mi wystawi zaświadczenie na tańszy przejazd póki będzie nowa legitymacja.Pozdrawiam serdecznie.

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #196 dnia: Kwiecień 25, 2005, 08:55:23 pm »
My też mamy czasowe orzeczenie o niepełnosprawności do 2008 roku.
Nadziejko! Ostatnio spotkałam zaprzyjaźnioną panią, która ma dziecko z MPD. Ma ona koleżankę, która ma córeczkę z ZD. Stawała na komisję bo tak jak ty miała na określony czas i powiem Ci, że nie dostała nowego orzeczenia. Stwierdzili, że ta dziewczynka ubiera się sama, je sama, chodzi do szkoły, więc jej nie potrzeba. Moim zdaniem Szok.

Alicjodowiedz się o te zniżki, bo ja też mam w idei, ale pierwszy raz dopiero tu się dowiedziałam.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #197 dnia: Kwiecień 25, 2005, 11:49:14 pm »
Mając dziecko z zD -nie dostała orzeczenia o niepełnosprawności?
Ja mam na Monikę do 16.r.ż -widać trafiłam na logiczną lekarkę w Komisji.

Offline Agunia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #198 dnia: Kwiecień 26, 2005, 08:25:02 am »
My również dostaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku.Ale trafiliśmy na wspaniałego lekarza.Był nawet zdziwiony,że przyszlismy na komisję z dzieckiem bo on zaznaczył,żeby w wezwaniu napisać,żeby nie przychodzić z dzieckiem,jednak ktoś to przeoczył.Ten lekarz stwierdził,że szkoda tak ciągać Bartusia po przychodniach bo przed nim i tak wiele wizyt.Poza tym powiedział,że nie wie jak się będzie rozwijał Bartek ale teraz najważniejsze jest żebyśmy otoczyli go staranną opieką i żeby miał wokół siebie wiele miłości.Byłam bardzo mile zaskoczona bo słuchając opowieści innych czekających na komisję bałam się,że dostaniemy to orzeczenie na krótko.Naprawdę zdarzają się absurdalne sytuacje a wszystko zależy od lekarza.
Agnieszka-mama Bartusia(21-mcy i Marysi(4,5l)
BARTUŚ

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #199 dnia: Kwiecień 26, 2005, 10:05:05 am »
No właśnie, tego się obawiam. Że jeżeli nauczę dziecka samodzielności ogromnym wysiłkiem, to nikt tego nie doceni. Lekarze stwierdzą, że nic mu nie jest, bo przecież jest tylko "lekko" upośledzony i nie potrzebuje mojej pomocy na co dzień. A kto to widzi, jak matka się trudzi, by to dziecko czegoś się nauczyło? Ale ja tak łatwo się nie dam. Teraz stając przed lekarką od rehabilitacji co trzy miesiące nie chwalę Michała, wręcz przeciwnie. Tak na wszelki wypadek, bo ona wszystko odnotowuje w karcie.
Mama Michałka (5 lat)

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach