Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 251629 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Orzekanie o niepełnosprawności
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwiec 07, 2004, 01:21:04 am »
Ja mam do 16 r.ż i choć z tym mam spokój.
To "mądre" przepisy regulują tak krótkie dawanie zasiłków pielęgnacyjnych  :oops: - a potem co? kariotyp im się zmieni?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline asiabe

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwiec 07, 2004, 10:51:07 pm »
a inżynieria genetyczna pójdzie tak do przodu, soniu,że jednum się troche wytnie, innym doklei i zasiłki pielęgnacyjne nie beda potrzebna...
A na komisji z moja Ola lekarka po zbadaniu jej oznajmiła cyt.:"Ona (czyli Ola) tak ładnie wygląda, ale dam już wam ten zasiłek " koniec cytatu....
.i bez komentarza.....

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwiec 07, 2004, 11:09:50 pm »
Odnoszę wrażenie, że uważają rodziców dzieci niep. za naciągaczy, nasze szukanie praw - za posatwę roszczeniową.
Nikt nie wie jak my żyjemy z naszymi dziecmi, że oni mają też przwo do godnego życia.
Walka o wszelkie fundusze w imię prawa - to walka  wyrównywanie ich szans rozwojowych -nie naciąganie państwa.

Offline gosia.majnusz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 08, 2004, 12:19:38 am »
masz racje soniu,ja sie tak czuje jak bym byla jakims nacingaczem,bo gdzie sie tylko zwroce to slysze glupie komentarze,Michelle ma psycholog co do nas co tydzien przychodzi zajmowac sie michelle i jest ona od tego zeby tez odpowiadac na moje pytania,i dzisiaj sie do niej zwrocilam z pytaniem o sanatorium dla mnie i michelle,a ona mi na to ze mi chyba chodzi o urlop a nie o sanatorium bo sanatorium to jest dla matek ktore majom problemy i som zestresowane a ja niby co nie mam problemow,na szczescie ta psycholog nie ma nic do gadania na temat sanatorium tylko lekarz a recepte juz dostalam.ale denerwuje mnie ta zazdrosc ludzi ktorzy nikomu nic nie zyczom.
Mama Michelle (3latka 6 miesięcy z zespołem Downa)

Offline asiaks

• Gadacz
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 08, 2004, 07:16:37 am »
...czyli proza życia.... nam dali orzeczenie najpierw na kilka lat. Z mojej strony oczywiście odwołanie i mamy .... do 16-go roku zycia. Chociaż tyle....

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwiec 08, 2004, 07:37:31 am »
Tak powinni robić wszyscy rodzice mający dzieci z zD. Argumentem jest nieodwracalna wada genetyczna, wszechstronna rehabilitacja i niezbędna opieka z naszej strony do konca życia.

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #106 dnia: Czerwiec 08, 2004, 03:18:29 pm »
Czytam Hata ze bylas dzien  przedemna na komisji ciekawe czy  ta sma madra pani  doktor???
Ro  przypominam  ma zespol  downa i  cechy  autystyczne i  ADHD, zaburzenia emocjonalne, ZZW i alergie czeste infekcje gornych  drog oddechowych, ......... i  duzo  by wymieniac ......
a dostal  orzeczenie nie do  16 roku  zycia o  co  osobiscie poprosilam i nawet pokazalam  moje zaswiadczenie o  stanie mojego  zdrowia aby byl  jeszcze jeden  argument a dostalam  do  
2008.03.31  
przypominam  stanelismy na komisji juz 2 raz w dniu 2004.06.02
czyli  nawet nie na 4 lata ....
kolejna komisja po 14 urodzinach  ach  jak  to  mozna zapewnic sobie prace.
Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują.
/Henry David Thoreau/

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #107 dnia: Czerwiec 08, 2004, 09:14:14 pm »
Aqua jeżeli podlegacie Komisji na Dyrekcyjnej w Gdańsku, to podejrzewam, że to była ta sama pani dr.
Pewnie miała tygodniowy dyżur.
Dzisiaj mój mąż odebrał zaświadczenie i dostaliśmy Orzeczenie na 2 lata :roll: .
Żeby dostać legitymację trzeba się jeszcze raz do Komisji zgłosić, napisać podanie i dołączyć ksero Orzeczenia.
Paranoja jakaś. Poprzednio przysłano mi legitymację listem zwykłym, bez żadnych podań i takich tam.
"A to Polska właśnie..."
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 12, 2004, 01:09:48 am »
Zwracajcie uwagę na wpisy do Orzeczeń zwłaszcza punkty: 7 i 8. żeby były na TAK Od nich zależy teraz przyznawanie "świadczeń pielęgnacyjnych" (420zł miesięcznie).

Soniu, ja tez otrzymałam dzisiaj tylko decyzję o zasiłku pielęgnacyjnym. Składałam również wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, którego nie otrzymałam, mimo spełniania wszystkich kryteriów. Dlaczego? Bo w orzeczeniu o niepełnosprawność Alicjia w punkcie 7.(konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji} - ma wpisane - nie wymaga! A w punkcie 8. (konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia i rehabilitacji i edukacji) ma wpisane TAK.

Jestem rozgoryczona. Skąd mogłam wiedzieć, że do świadczenia potrzebny jest zapis o "innej " osobie. Myślałam, że starczy matka.  Dlatego nie odwoływałam się od decyzji komisji w ciągu tych 14 dni po wydaniu orzeczenia
źródło: http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=21412#21412

dziecko posiada orzeczoną niepełnosprawność wraz ze wskazaniem do konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
Ubiegający się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego składają wniosek (wzór wniosku) oraz następujące załączniki:

orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust 3 pkt. 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późn. zm.) albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów http://www.mpips.gov.pl/_swiadczenia.php?dzial=184&poddzial=1151&dokument=3623

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20032282255
Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych

W starych Orzeczeniach odpowiednikami tych punktów jest pkt 2 i 5.

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 12, 2004, 08:30:05 am »
Soniu ja  mam orzeczenie na ize do 16 roku zycia nie w nim 8 punktów tylko 6 , w 5 pisze o koniecznosci stałej lub dlugotrwałej opieki i pomocy innej osoby w ziązku ze znacznie ograniczona mozliwościa samodzielnej gzystencji - wymaga
i w 4
korzystani z systemu srodowiskowegowsparcia w samodzielnej egzysten-wymaga

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 12, 2004, 10:01:58 am »
Mario pewnie masz jeszcze inny starszy druk, ważne że masz je dobrze wpsiane.
Ale świadczenie pielęgnacyjne należałoby Ci się gdybyś pozostawała bez źródła dochodu ze względu na niezbędna opiekę nad niep. dzieckiem.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Koniec ZPCH-ów, trzy stopnie niepełnosprawności dzieci
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 15, 2004, 07:31:29 pm »
ten artykuł jest już w prasa- O.N. -nowości
ale tu wkleje raz jeszcze bo wydaje mi sie wazny
wygląda na to że szykuje się nowa rewolucja zwłaszcza w orzekaniu dzieci

Koniec ZPCH-ów, trzy stopnie niepełnosprawności dzieci
9 czerwca 2004 r. Rada Ministrów przyjęła założenia nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Z opublikowanego w komunikacie po RM tekstu wynika, że będzie to bardzo poważna i rozległa nowelizacja (nowa ustawa?). Zgodnie z deklaracją projektodawców, celem przygotowanych zmian jest zwiększenie liczby osób niepełnosprawnych aktywnych społecznie i zawodowo oraz optymalne wykorzystanie środków publicznych.

Komunikat wymienia pięć sfer, które zmienią się w wyniku planowanej nowelizacji. Są to:

zasady systemu orzeczniczego,
zasady finansowania działań podejmowanych przez samorządy,
nowe rozwiązania wspierające zatrudnienie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza poza sektorem przedsiębiorstw,
system poboru składek na PFRON,
zasady funkcjonowania instytucji obsługujących system (PFRON).
W ramach modyfikacji systemu orzecznictwa proponuje się m.in. wprowadzenie trzech stopni niepełnosprawności dzieci (czyli osób do 16 roku życia, uznawanych obecnie za niepełnosprawne, bez określania stopnia niepełnosprawności).

Planuje się również zlikwidowanie istniejącego automatyzmu, uznającego każdą osobę pobierającą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy za osobę niepełnosprawną w lekkim stopniu, a osobę pobierającą świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z równoczesnym wprowadzeniem zasady jednego badania dla wszystkich celów w ZUS. Nastąpi też unifikacja procedur i standardów w orzecznictwie o niepełnosprawności dla celów zatrudnienia.

Projektodawca źle ocenia sposób, w jaki samorządy gospodarują środkami, przeznaczonymi na wsparcie osób niepełnosprawnych. Postuluje bowiem, aby możliwe było określenie przez rząd priorytetów, na które muszą zostać przeznaczone środki (część środków) a także aby funkcjonowały mechanizmy pozwalające wyciągnąć konsekwencje wobec niestosujących się do zaleceń. Zracjonalizowanie zasad rehabilitacji społecznej (czyli prawdopodobnie racjonalizacja wydatków) dotyczyć ma również warsztatów terapii zajęciowej i turnusów rehabilitacyjnych.

W Polsce nie będzie formalnie wydzielonego sektora pracy chronionej. Wprowadzane rozwiązania systemowe mają doprowadzić do likwidacji statusu zakładu pracy chronionej, i zrównaniu wszystkich pracodawców w ubieganiu się o wsparcie z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Znikną bariery wynikające z prawa pracy. W komunikacie czytamy o ''uelastycznieniu regulacji dotyczących uprawnień osób niepełnosprawnych (...)'' - skrócone normy czasu pracy, dodatkowy urlop itp.

W komunikacie nie ma informacji o kalendarzu prac nad nowelizacją, ani o tym kiedy przygotowywane zmiany miałyby wejśc w życie.

Komunikat po Radzie Ministrów - 8 czerwca 2004 r

Ustawa z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.1997.123.776) - weszła w życie w 1998 r.; od tego czasu nowelizowana była ponad 30 razy.

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/8986
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 15, 2004, 09:10:27 pm »
Ja z Adasiem w piątek, 18 czerwca po raz pierwszy stajemy na komisji. Napiszę jakie będą decyzje u nas . Wogóle nie wiem czego się mogę spodziewać, ale nie daj Boże żeby ktoś go żle potraktował lub robił niestosowne uwagi. To zawsze budzi we mnie lwa
Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
Adaś ur. 27.03.03 ZD Magda 14l+trzy dorosłe córy

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 15, 2004, 09:31:11 pm »
Najważniejsze na Komisji jest podkreślanie konieczności sprawowania ciągłej opieki nad dzieckiem.
Potem po otrzymaniu Decyzji sprawdzić a jaki okres dziecko ma orzeczenie, oraz czy punkty zawarte w Orzeczeniu  są na TAK  - zwłaszcza pkt 7,8.
Od tego zależą potem dalsze świadczenia (np. świadczenie pielegnacyjne).
Powodzenia Boszka - walcz o Adasia.

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 15, 2004, 09:35:52 pm »
A ja dopiero dzisiaj zobaczyłam, że w pkt 7. mam napisane NIE. I nie wiem, czy z tego powodu będzie jakiegoś problemu z uzyskaniem zasiłku pielęgnacyjnego. A dopiero w przyszłym tygodniu będę miałą możliwoś złożyć wniosek w MOPS.
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 15, 2004, 09:40:08 pm »
To jest niezbędne do świaczenia pielęgnacyjnego -odwołuj się.
Naszej Annie z Daru odmówili tego świadczenia (420zł)miesięcznie.

Zwracajcie uwagę na wpisy do Orzeczeń zwłaszcza punkty: 7 i 8. żeby były na TAK Od nich zależy teraz przyznawanie "świadczeń pielęgnacyjnych" (420zł miesięcznie).

Soniu, ja tez otrzymałam dzisiaj tylko decyzję o zasiłku pielęgnacyjnym. Składałam również wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, którego nie otrzymałam, mimo spełniania wszystkich kryteriów. Dlaczego? Bo w orzeczeniu o niepełnosprawność Alicjia w punkcie 7.(konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji} - ma wpisane - nie wymaga! A w punkcie 8. (konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia i rehabilitacji i edukacji) ma wpisane TAK.

Jestem rozgoryczona. Skąd mogłam wiedzieć, że do świadczenia potrzebny jest zapis o "innej " osobie. Myślałam, że starczy matka.  Dlatego nie odwoływałam się od decyzji komisji w ciągu tych 14 dni po wydaniu orzeczenia
źródło: http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=21412#21412

dziecko posiada orzeczoną niepełnosprawność wraz ze wskazaniem do konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
Ubiegający się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego składają wniosek (wzór wniosku) oraz następujące załączniki:

orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust 3 pkt. 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późn. zm.) albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów http://www.mpips.gov.pl/_swiadczenia.php?dzial=184&poddzial=1151&dokument=3623

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20032282255
Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych

W starych Orzeczeniach odpowiednikami tych punktów jest pkt 2 i 5.

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 16, 2004, 08:07:01 am »
Hata dobrze Sonia mowi "odwoluj sie" .Ja tak zrobilam i wojewodzka komisja przyznalam pkt.7 na TAK. :D
Serdecznie pozdrawiam - grazka :-)
Patryk-nastolatek astma + epi i Judzia ok.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 16, 2004, 08:13:45 am »
Grażka , opisz szczegółowiej.  Po jakim czasie odwoływałaś się i jaką drogą? Jakie miałaś argumenty, jak wygladąła ta wojewódzka komisja.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 16, 2004, 05:30:30 pm »
Hata - trzymam za Was kciuki! Odwołuj się! Walcz o wszystko co Ci się należy! To jest jedna wielka granda. Bezduszni i niedouczeni lekarze. Zaczynam podejrzewać, że wiedząc to, co teraz wiem, czytając w necie i rozmawiając z ludźmi, dawno sama, bez niczyjej (lekarskiej) pomocy wiedziałabym co dolega mojemu dziecku. Przez prawie dwa lata nie byłam w stanie z nich tego wydusić. Zastanawiam się dlaczego. Może by chronić kolegów? Może gdyby mnie uświadomiono wcześniej istniało ryzyko, że będę się rzucać i np. skarżyć lekarzy, którzy zjamowali się mną przed i w czasie porodu?  :evil:
Nie ustępuj na krok.
Ja mam orzeczenie do 2006 roku. Aż strach się bać co będzie później  :evil:  Osobiście wolałabym, żeby moja córa wówczas już nie potrzebowała żadnych orzeczeń, zasiłków i łaski, tylko mocno stąpała po ziemi.
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 16, 2004, 07:51:52 pm »
Aniu na decyzji z powiatowej komisji byl napisy czas jaki mi przysluguje na odwolnie sie do woj. komisji.(chyba 14 dni) Wiec napisalam odwolanie i wyslalam go za potwierdzeniem odbioru. Pozniej dostalam list z terminem i pojechalismy do Katowic. Balam sie przeokropnie, ale o dziwo :shock: pani doktor po przejrzeniu dokumentow, jakie przeslala jej powiatowka stwierdzila "ze nawet nie powinna badac Patryka, bo On powinien dostac wszystko co tylko mozliwe" To byly slowa, ktorych do smierci nie zapomne :) Pozniej badanie u p. psycholog, troche pytan do syna . I oczywiscie pytanie "do czego potrzebna Ci matka?" Na to pytanie Patryk nie umial odpowiedziec, ale i mnie bylo trudno :? Ale najwazniejsze ze decyzja byla na TAK (oczywiscie musielismy na nia czekac ok. 14-tu dni)
Serdecznie pozdrawiam - grazka :-)
Patryk-nastolatek astma + epi i Judzia ok.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 16, 2004, 10:05:02 pm »
Dzięki Grazka! Gratuluję i cieszę się ,że tak się dla Was sprawa zakończyła! :D  Jednak jeszcze można liczyć na jakąś normalność w tym kraju.

Ja zrobiłam tak, jak radziła Sonia i Ula. Poszłam do Zespołu do Orzekania i spytałam, co mogę zrobić, by zmieniono  punkt 7 orzeczenia. Dano mi druk na nową komisję, że względu na pogorszenie stanu zdrowia (niedowidzenie). Ale zanim zbiorę wszystkie potrzebne zaświadczenia minie kilka miesięcy. No cóż. Myślałam, ze czeka mnie beztroskie lato, a tu nic z tego. Nowe stresy :cry: . Ale może warto?

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 17, 2004, 12:00:58 am »
Anno, miałam zupełnie tak samo, przed toba ciężki bój
ale musisz się pospieszyc, bo szkoda czasu
tak samo dostałam komplet dokumentów( nowych) i tak samo wyjaśniono mi ze moge skladac jeszcze raz jak sie pogorszylo
wprawdzie u nas nic sie nie pogorszylo, ale kobietki nie chcialy przyjąc do wiedomości ze chodzi o jeden zły punkt
Anno jest w polskim prawie taki zapis że jeżeli minął ustawowy termin odwołania, ale zaistnialy inne okoliczności itd.. to można jeszcze raz prosic o przywrócenie terminu, ale nie ma co z nimi teraz dyskutować, tylko szybko rób xero tego co masz , wypisuj wniosek i skladaj szybko
reszte dokumentów doniesiesz na komisje ( ale i tak nie wiem czy bedziesz miala co donosić bo przeciez dziecku sie nie pogorszylo)

sadzę ze ci odmówią, bo stwierdzą ze sie nie pogorszylo i wtedy odwolasz sie w ciągu 14 dni do wojewodzkiej, jak trafisz na normalnych lekarzy ( jak ja i grażka) to spokojnie wytlumaczysz ze chodzi o zapis ktory pozbawia cie prawa do zasilku, a ty uważasz ze jestes córeczce bardzo potrzebna, to ty z nia pracujesz, opiekujesz sie nia, rehabilitujesz
a jeszcze weź jakies zaswiadczenie o stanie zdrowia męża, to ważne , powiedz ze w tej chwili mąz niewiele moze pomóc
i jeszcze jedno, Anno pamiętaj ze wprawdzie na komisjach nie sprawdzaja zarobków, ale często pytaja o finanse rodziny, o to czy nie ma w domu kogos kto ewentualnie móglby sie zając mała, jak ty byś byla w pracy
musisz byc przygotowana na takie pytania, ale musisz wytlumaczyc kobietom ze jesteś niezastapiona dla swojego dziecka, ze praktycznie caly dzien z nia spędzasz na nauce, zabawie, rehabilitacji, że ma swój opracowany program i nikt tak jak ty tego nie zrobi( żadna niania)

ja, tak jak grażka uważam ze na wojewódzkiej zupelnie inaczej sie rozmawialo
tamte kobiety jakby z innego świata
dzialaj Aniu, powodzenia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #122 dnia: Czerwiec 17, 2004, 12:09:20 am »
O ile dobrze pamiętam to córeczka Anny ma pogorszenie stanu zdrowia -chodzi o oczy.
Maiła źle dobrane szkła, co wpłynęło znacznie na pogorszenie jej wzroku i zakup specjalnych drogich szkieł.

Anno składaj teraz o Komisję, nie zwlekaj.
Zanim wyznaczą Ci termin zdążysz dołączyć tylko zaświadczenie o pogorszeniu się wzroku, co wiąże się ze stałą opieką z Twojej strony, dalekimi wyjazdami na rehablitację wzroku.

Dodatkowo weź o pobycie męża w szpitalu po wypadku - to wszystko ma wpływ na Konieczność!!! Twojej obecności i ciagłej opieki także nad pozostałymi dziećmi.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 17, 2004, 04:49:19 pm »
Soniu, Ulu, dodałyście mi skrzydeł. Macie rację. Muszę wziąść się w garść. Trudności są, po to,żeby je pokonywać, a nie po to, żeby na nich padać.  :)

Dzisiaj miałam bardzo trudny dzień (jeszcze się nie skończył). Ale jutro zabieram się za kompletowanie dokumentów tych , które już mam. W poniedziałek złożę wniosek o Komisję. Jeśli mi sie uda - będzie to Wasza zasługa!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #124 dnia: Czerwiec 17, 2004, 05:01:00 pm »
Anno, do dzieła dawaj im xero a pokazuj oryginały, zrob xero wszystkiego ca masz
Sonia w razie czego dokladnie Ci podpowie bo dzieciaczki macie w podobnym wieku, ona ma TAK a ty NIE

a zaswiadczenia trzymajcie wszelakie bo może niedlugo znowu dzieci beda stawac na komisji
jak wprowadza ten projekt  :cry:

ramach modyfikacji systemu orzecznictwa proponuje się m.in. wprowadzenie trzech stopni niepełnosprawności dzieci (czyli osób do 16 roku życia, uznawanych obecnie za niepełnosprawne, bez określania stopnia niepełnosprawności).

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/8986

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 20, 2004, 11:16:55 am »
Nie lubię tak kopiowac z innego forum, ale tym razem zrobiłam wyjątek , az mi się nie chce wierzyć?przeczytajcie, jezeli tak teraz sie dzieje na komisjach to az się boję, co oni tam jeszcze są w stanie wymyślić  :evil:

przezylem dzisiaj szok. Jestem osoba niepelnosprawna, mam od dziecinstwa
przyznana I grupe inwalidzka na stale z tytulu narzadu ruchu. Mam problem z
poruszaniem sie (wypadek samochodowy) Moja zona ma prawo jazdy i  wystapilem
z prosba o przyznanie mi znaczka na auto tzw karta parkingowa, dla osoby
niepelnosprawnej, poniewaz takowy znaczek mi sie jak najbardziej nalezy. I
Jak zwykle sie przekonalem ze w naszym kraju jest wiele debili:)) Przyslali
mi dzisiaj nowe orzeczenie lekarskie ktore wydal jakis dzieciecy pediatra a
moim zdaniem powinin wydac neurolog poniewaz chodzi tu o kregoslup i co do
tego ma pediatra. No i napisal mi pan debil lekarz ze przyznal mi rente na
jeden rok (JUZ NIE NA STALE) i zaden znaczek na auto mi sie nie nalezy. Chce
tylko powiedziec ze jakim prawem lekarz zmienia decyzje lekarska zaocznie,
poniewaz nie dostalem zadnego wezwania na komisje, ZMIENIL DECYZJE (ktora
mialem od lat) NIE WIDZAC PACJENTA. Wystapilem z prosba o znaczek na auto a
spotkaly mnie same problemy. zmienili mi decyzje i przyznali mi na rok. (Co
ma piernik do wiatraka). Moglem nic nie robic to by bylo dobrze:) Uwarzam ze
w naszym kraju nie brakuje idiotow i absurdu.
pozdrawiam

ze str. pl.soc. inwalidzi

http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,2.html?group=pl.soc.inwalidzi&tid=1003428

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 21, 2004, 09:59:04 am »
Czytałam to i też mi się wierzyć nie chce, że jest aż taka niefrasobliwość pośród urzędników. :evil:

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 21, 2004, 10:28:55 am »
Ulu, bardzo, bardzo dziękuję za te informacje. Wstrzymam się ze składaniem wniosku o nową komisję. Zbiorę nowe dokumenty, wyniki badań - zwłaszcza okulistycznych. Teraz mogliby mi "uzdrowić" Alicję.
Udało mi się właśnie zapisać na badanie do  kliniki wrocławskiej na 5 lipca. Myślę, że wyniki badań tam zrobionych będą decydujace.
 Chociaż wolałabym ,żeby Alicji wzrok poprawił się. :(

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 21, 2004, 11:37:55 am »
Anno, jak uważasz
zwroć jednak uwagę że ten zapis jeszcze nie obowiązuje( trzy stopnie orzekania dzieci) to dopiero projekt, ale sądze ze jak juz będzie obowiązywał przyspoży nam nowych kłopotów
myślę że to wszystko w ramach oszczędności tak jest u dorosłych, komuś ze znacznym stopniem niepełnosprawności cos tam przysługuje
a temu z lekkim już nie
a u dzieci do tej pory nie było podziału
wystarczyło orzeczenie

Aniu namawiała bym cię na składanie juz- tego co masz
komisję wyznacza Ci pewnie najszybciej za 3-4 miesiąca , do tego czasu porobisz wszystkie badania i doniesiesz
a zasiłek i tak wypłacą Ci najwyżej za miesiąc wstecz
więc czas działa na twoja niekorzyść

Koamelando i ja czasami jestem zdziwiona takimi
zmianami decyzji ZUS-u, ostatnio w tym samym miejscu czytałam o różnym orzeczenie dwóch usserek
jedna nie miała dłoni i dostała stopień umiarkowany, druga nie miała ręki i dostała stopień lekki ?
dobrze ze są takie miejsca -fora gdzie ludzie mogą wymienic się doświadczeniami, cos sobie podpowiedzieć
może nie zginiemy w tym bałaganie przepisów

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwiec 21, 2004, 11:52:28 am »
Mnie właśnie poraża ta różna interperetacja urzędników. I tak jestwnaszym kraju ze wszystkimi tego typu sprawami, poczynając od zasiłków, nie mam nawet na czym zakończyć:(

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 21, 2004, 08:31:59 pm »
Dziś Dyr. U.M. u nas mówiła matkom aby składały w takich przypadkach o nową Komisję- termin do 1 miesiąca czasu.

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 21, 2004, 09:41:46 pm »
W piatek byłam na komisji. Nie wiem czy było normalnie bo to mój pierwszy raz. Z dokumentów zażądano tylko mojego dowodu gdzie Adaś nawet nie jest wpisany i ja nie mam wpisanego meldunku bo jest na oddzielnej kartce.Coś tam mnie spytano, nie chcieli żadnych kart informacyjnych, kariotypu zapełnie nic. Pani zapytała czy karta parkingowa się przyda ja że tak więc odpowiedno zakreślila. Kiedy zapytalam czy mam go przywotować do badania ,usłyszałam : a po co?.Cała komisja trwala pięc minut, powiedziano mi że tylko tak dalej, i to wszystko. Decyzja przyjdzie pocztą.Następna za dwa lata bo teraz Adaś wymaga stałej opieki a póżniej moze byc róóżnie. Szczerze mówiac trochę się bałam jak tam szłam a poszło łatwo. No ale nie chwalmy dnia przed zachodem bo jeszcze nie mam paierka w reku.
Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
Adaś ur. 27.03.03 ZD Magda 14l+trzy dorosłe córy

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 20, 2004, 11:40:50 am »
Ja już  mam orzeczenie dla Łukaszka do 16 r.ż.Punkt 1,5 (jest tylko 5 punktów)  mam na nie.Bardzo zależałoby mi na znaczku i karcie ON na samochód.Napiszcie jak wy macie w przypadku dziecka z ZD,czy faktycznie jest ono sprawne ruchowo i nie ma prawa do tego przywileju.

mama Łukaszka 3l4mies ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Rząd proponuje nowe zasady orzekania o stopniu niepełnospraw
« Odpowiedź #133 dnia: Wrzesień 07, 2004, 05:02:40 pm »
Praca chroniona Rząd proponuje nowe zasady orzekania o stopniu niepełnosprawności
Dla pracy inaczej, dla świadczeń inaczej

Nie wiadomo, czy po wprowadzeniu nowych przepisów, proponowanych przez rząd, pracodawcy nadal będą chcieli zatrudniać nipełnosprawnych

WŁODZIMIERZ SOBCZAK, PREZES KRAJOWEJ IZBY GOSPODARCZO-REHABILITACYJNEJ
Projekt ustawy likwiduje nieliczne już ulgi w zatrudnianiu niepełnosprawnych, proponując im pracę na otwartym rynku i w warsztatach terapii zajęciowej. Nie przewiduje on także opieki medycznej związanej z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Wadą wprowadzenia podwyższonych kosztów zatrudnionego niepełnosprawnego jest nieuwzględnianie tzw. pośrednich kosztów, jakie ponosi pracodawca. Ryczałt jest rozwiązaniem prostszym, ale w wysokości o połowę niższej, i nie różnicuje niepełnosprawnych w ramach danego stopnia. Może to powodować, że preferowane będą w zatrudnianiu osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Obawiamy się, że wysokość ryczałtu będzie niestabilna i obniżana przez ustawodawcę. Ryczałtowe rozliczanie podwyższonych kosztów powinno być formą przejściową. Proponowane nowe stopnie niepełnosprawności nie wiążą się z określeniem, na czym ona polega, i nie zawierają wskazań, jaką pracę może wykonywać niepełnosprawny. W projekcie ustawy jest zbyt wiele zapisów ogólnych, a mnogość delegacji do wydania rozporządzeń (ok. 30) rodzi niepokój o ostateczny kształt regulacji. ARO

MAGDALENA BEDNAREK

Zapowiada się rewolucja w przepisach dotyczących niepełnosprawnych. Będą nowe zasady orzekania niepełnosprawności, inaczej dofinansowywane będzie zatrudnienie osób niepełnosprawnych, radykalnie zmieni się rola Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Trwają pracę nad nową regulacją dotycząca rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy ma być przedstawiony Radzie Ministrów jeszcze w pierwszej połowie września. Z pewnością część pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych na nowych przepisach straci.

O stopniu niepełnosprawności orzekać będzie się ze względu na dwa cele: zatrudnienia oraz ulg i uprawnień. Jedna osoba może więc mieć orzeczone dwa różne stopnie niepełnosprawności. Pracodawcy sami będą obliczać koszty zatrudniania niepełnosprawnych. PFRON będzie się zajmował tylko poborem składek, obsługą dofinansowań, w tym konkursów, nie zaś kreowaniem polityki poprzez tworzenie programów dla niepełnosprawnych.

Tylko za podwyższone koszty

Rząd chce przegrupować środki wydawane na niepełnosprawnych: mniej ma trafiać do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, a więcej na potrzeby niepełnosprawnych dzieci.

- Chcemy zerwać z filozofią, że pieniądz pobrany z rynku pracy od pracodawców niezatrudniających niepełnosprawnych ma wrócić natychmiast na ten sam rynek do pracodawców ich zatrudniających. Pieniądz ten wróci od razu tylko w tym zakresie, w jakim wynika to z podwyższonych kosztów zatrudniania niepełnosprawnych. Finansowanie zakładów pracy chronionej było wadliwe i wymaga dalszych zmian, mimo że najważniejsze zostały już wprowadzone w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy. Chcemy np. znaczną część środków przeznaczyć dla dzieci i młodzieży - mówi Krzysztof Pater, minister polityki społecznej

Pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego, który chce otrzymać dofinansowanie, będzie mógł albo przedstawić wyliczenie zwiększonych kosztów zatrudnienia, albo zdecydować się na formę ryczałtową, niewymagającą wyliczeń.

- Każdy pracodawca musi obliczać te koszty sam. Nie będzie jednego wzoru liczenia kosztów pracy niepełnosprawnego. Być może będziemy propagować metody już opracowywane przez grupy pracodawców. Nie obawiam się też podawania przez nich nieprawdziwych wysokości. Przeciw temu rozwiązaniu protestują ci, którym trudno wykazać, że więcej kosztuje ich zatrudnianie niepełnosprawnych, a tak naprawdę są to tak samo wydajni pracownicy jako osoby pełnosprawne - mówi Krzysztof Pater.

Wsparcie dla dzieci

Każdy student ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma dostawać stypendium bez kryteriów dochodowych. Dla stopnia lekkiego planowane jest podwojenie tego kryterium. - Obecnie tylko 0,3 proc. studentów to niepełnosprawni. To bardzo niewiele. Chcemy, aby więcej niepełnosprawnych kontynuowało naukę. A to wymaga nakładów już w wieku dziecięcym. Nie można więc czekać, aż dziecko dorośnie, będzie miało w najlepszym wypadku zasadnicze wykształcenie i dopiero wtedy uruchamiać program preferencji w zatrudnianiu. Zmienią się więc także kryteria orzecznictwa. Dla dziecka będzie można orzec znaczny i lekki stopień niepełnosprawności, a nie, jak teraz, po prostu niepełnosprawność. Obecnej niepełnosprawności będzie odpowiadał znaczny stopień niepełnosprawności dziecka. Chcemy programami wsparcia objąć już na starcie dzieci z lekkim stopniem niepełnosprawności - mówi Pater.

Jeden niepełnosprawny, dwa stopnie

Inaczej też będzie wyglądać orzecznictwo niepełnosprawności dla dorosłych. Nadal będzie to znaczny, umiarkowany i lekki stopień, ale orzekany z dwóch punktów widzenia: zatrudnienia oraz ulg i uprawnień. Do orzekania będą służyły różne kryteria. Ocena w obu wypadkach będzie dokonywana przez powiatowe zespoły orzecznicze. Ta sama osoba ze względu na zdolność do radzenia sobie na rynku pracy może mieć orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, a ze względu na ulgi i uprawnienia - znaczny. Łatwo się domyślić, że chodzi tu o oszczędności: aby nie zapłacić więcej niż trzeba pracodawcy, który zatrudnia taką osobę. Z drugiej strony większa może być pomoc dla tych, którzy napotykają największe trudności w znalezieniu pracy.

Finansowanie bez polityki

PFRON ma stać się instytucją finansową. Będzie pobierać składki, rozkładać je na raty, odraczać spłaty, o ile pracodawca płaci bieżące zobowiązania. Nie będzie mógł zaś ich umarzać. PFRON będzie też realizował wypłaty dla pracodawców, konkursy i kontrole. - Teraz PFRON decyduje o kierunkach programowych, rozdziela środki, kontroluje. De facto więc kreuje politykę w zakresie niepełnosprawnych, a to powinno być zadaniem rządów - uważa K. Pater.

Pieniądze z PFRON do tej pory trafiały do powiatów tylko metodą algorytmu. Według projektu nadal o rozdzielaniu środków częściowo będzie decydował algorytm, ale częściowo konkursy. Więcej dostaną więc te powiaty, które przedstawią konkretne oferty dla niepełnosprawnych.

- Ponad 270 powiatów wydało środki PFRON niezgodnie z celem. Większość z nich odmawia ich zwrotu, twierdząc, że nie ma do tego podstawy prawnej. Taka podstawa prawna więc się pojawi. Dodatkowo, powiat nie uzyska kolejnej dotacji dopóty, dopóki nie odda nienależycie wykorzystanych środków - zapowiada minister.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040907/prawo/prawo_a_1.html

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #134 dnia: Wrzesień 07, 2004, 07:00:18 pm »
Wrócę do moich wątpliwości zapisanych pod datą 21 czerwca. Wczoraj dostałam nowe orzeczenie. Ale po kolei.
Na konsultacji w przeddzień komisji  okulistka po zapoznaniu się z dokumentami napisała, że choroba oczu Ali narusza sprawność organizmu, dlatego zaleca, żeby wydać orzeczenie w punkcie 7. i 8. na "tak" do 16 roku życia. Nazajutrz przewodniczący komisji  kpił, ze zespół Downa nie jest niepełnosprawnością. Kiedy przeczytał opinię okulistki, powiedział, że może pójść mi na rękę i dać orzeczenie na 2 lata. I tak się stało. Czyli wychodzi na to, że zamieniłam "siekierkę na kijek". Owszem mam w punkcjie 7. i 8. "wymaga" , ale boję się , co będzie za dwa lata. Czy będę miała tyle sił, żeby walczyć o cokolwiek . Unieważnione orzeczenie wydane było do 16 roku życia. Nie wiem, czy warto się odwoływać. A jak zabiorą nawet to, co mam teraz? Strasznie przeżyłam tę komisję. A mój mąż machnął tylko na wszystko ręką. .

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #135 dnia: Wrzesień 07, 2004, 07:17:54 pm »
Anno masz wybitnego pecha. Skoro przedtem miałaś do 16 r.ż, a teraz nastapiło pogorszenie stanu zdrowia ze względu na oczy- to pan doktor ejst chyba wybitnym ignorantem, żeby w ten sposób dokonać zapisu w Orzeczeniu  :!:  :!:  :!:
To znaczy, że Twojej córeczce minął zespoł Downa bo pogorszyły się oczy? w dodatku z winy lekarki, która źle dobrała dziecku szkła?
"to woła o pomstę do nieba."
Odwarstwianie się siatkówki to nie kurz który wpadł do oczka dziecku. Gdzie tu logika u tego lekarza.
Nie daj się Anno.
Ja natychmiast odwołałabym się od obecnego Orzeczenia- to skandal, żeby tak potraktować Ciebie i dziecko z nieuleczalną wadą genetyczną.
To co za 2 lata minie dziecku całkiem zD i wzrok, bo Służba Zdrowia premiuje takich lekarzy, którzy odbierają zasiłki? Niech oszczędzają na znanych już aferach nie na dzieciach niepełnosprawnych.
Wkurzyłam się tym.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #136 dnia: Wrzesień 07, 2004, 07:19:00 pm »
Anno, jeżeli masz jeszcze trochę siły, a termin odwołanie nie minął powinnaś się odwołać

nic więcej nie skladaj,może na komisji wojewodzkiej pracują troche " normalniejsi"

dzieci powinny dostawac orzeczenia do 16 -go r. ż.
po co tyle razy ciągac rodzicow z dziećmi po komisjach
przeciez dzieci nie występuja o grupę inwalidzką ani o rentę więc zupełnie nie rozumiem odmowy, lub tak krótkiego terminu orzeczenia

jeżeli lekarz orzecznik ( lub szanowna komisja) uwazają że z.D. to schorzenie " czasowe" to gratuluje wiedzy medycznej
może jeszcze znają lekarstwo jak " to ' się leczy w 2 lata, z pewnością wielu rodzicow będzie b. zainteresowanych

Anno ,jeszcze jeden papierek, sprobuj
a my potrzymamy " paluszki"

Offline asiorek

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://asior71.w.interia.pl/
« Odpowiedź #137 dnia: Wrzesień 07, 2004, 08:47:38 pm »
Anno walcz. Odwołaj się na pewno masz szansę wygrać. Nam też dali orzeczenie na 2 lata. Straciłam przez to na 3 miesiące zasiłek stały (przekroczenie dochodów po zmianach w 2002 r.; sprawa trafiła do sądu, ale to inna historia). W tym roku na komisji Pani Orzecznik chciała nam przyznać orzeczenie również na dwa lata. Na moje pytanie dlaczego, skoro synek ma mpd czterokończynowe, nie chodzi, nie czworakuje, ledwie siedzi, ma obustronne zwichnięcie stawów biodrowych, upośledzenie  umysłowe w stopniu lekkim (na razie) dostaje orzeczenie tylko na dwa lata, Pani doktor odparła, że oni są ciekawi, czy zasiłek pielęgnacyjny jest dobrze wydawany. W naszym przypadku stwierdza, że tak, więc szewskim targiem dostaniemy ewentualnie orzeczenie na 4 lata. Nie miałam ochoty spierać się z Panią doktor, gdyż uważam, że gniew jest złym doradcą Spokojnie napisałam odwołanie od orzeczenia. Oczywiście zaznaczyłam fakt, że Pani doktor nawet synka nie dotknęła (zaraża???) i wydała opinię na temat jego stanu zdrowia nie będąc specjalistką w dziedzinie mpd (pani dr była chirurgiem). Wygraliśmy!!!!. Mamy orzeczenie do 16 roku, otrzymałam również złośliwą odpowiedź, że skoro niepełnosprawność jest widoczna, to lekarz nie musi badać dziecka. Zgroza. :evil:
Dlatego Anno walcz, życzę Ci powodzenia. Moim zdaniem już jesteś wygrana. Powodzenia. :D
Pozdrawiam Asia, mama Patryka (10) i Pawła (9)-mpd

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #138 dnia: Wrzesień 14, 2004, 03:58:12 pm »
Nowe podejście do wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych - konferencja prasowa Ministerstwa Polityki Społecznej
autor(ka): Magda Gorczyca (www.niepelnosprawni.info)
2004-09-13, 02:08  

Rząd przyjął projekt nowej ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Najważniejsze zmiany to:

I Modyfikacja zasad systemu orzecznictwa

Wprowadzenie dwóch stopni niepełnosprawności dzieci (znaczny stopień niepełnosprawności i lekki stopień niepełnosprawności).
Projekt ustawy wprowadza 18. rok życia, jako kryterium wiekowe zaliczenia osoby orzekanej do grona dzieci (dotychczas za dzieci uznawano osoby, które nie ukończyły 16. roku życia).
Znaczny stopień uprawnia do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, przy czym dzieci i młodzież wymagające stałej całodobowej opieki, leżące i niemogące komunikować się, otrzymają prawo do większego zasiłku pielęgnacyjnego
(o 50 %).
Wyodrębnienie orzekania o stopniach niepełnosprawności dla celów zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej - orzekanie dla celów zatrudnienia będzie funkcjonowało obok orzekania do celów ulg i uprawnień i orzekania do celów rentowych). Projekt wprowadza, zatem definicję trzech stopni niepełnosprawności dla celów zatrudnienia. Zawarte w tym orzeczeniu wskazania określające m.in. konieczność dostosowania stanowiska pracy i otoczenia miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej dostarczą informacji pracodawcy zatrudniającemu osobę niepełnosprawną, w jakich warunkach może być zatrudniona i jakie z tego powodu będą przysługiwały mu formy wsparcia wyrównujące zwiększone koszty powstałe w wyniku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.
Zmiany w systemie organizacji i trybie orzekania o niepełnosprawności.
Wprowadzenie kryterium ludnościowego przy powołaniu powiatowego zespołu, co spowoduje m.in. zmniejszenie liczby powiatowych zespołów.
II Nowe rozwiązania wspierające zatrudnienie osób niepełnosprawnych-rynek pracy.

Z wprowadzonych rozwiązań warto wymienić:

wygaszenie statusów zakładów pracy chronionej z dniem 31 grudnia 2005 r. Po wygaśnięciu, po rocznym okresie przejściowym, wszyscy pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą traktowani jednakowo. Z tym zastrzeżeniem, że niektóre z form dodatkowego wsparcia uzależnione będą od poziomu koncentracji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
nowe, elastyczne regulacje dotyczące szczególnych uprawnień pracujących osób niepełnosprawnych (m.in. skrócona norma czasu pracy, dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym). Pozwolą one na fakultatywne korzystanie z dodatkowych uprawnień przez osoby niepełnosprawne (stosownie do zaświadczenia lekarza).
III Usprawnienie systemu poboru składek na PFRON

IV Modyfikacja zasad finansowania działań podejmowanych przez samorządy

V Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
Ustawa przewiduje możliwość tworzenia programów rządowych adresowanych do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej - na realizację tych programów będą przeznaczane środki pozostające w dyspozycji PFRON. W 2005 r. środki te zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie systemu stypendialnego studentów niepełnosprawnych i na zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego (o 50%) adresowanego do dzieci zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, które są leżące i niezdolne do komunikowania się.

Więcej na stronie: http://www.mps.gov.pl/wiadomosci_szczegoly.php?nr=4437

Przeczytaj także projekt ustawy z 16 lipca 2004.

http://www.ngo.pl/labeo/app/cms/x/77627?context=10

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #139 dnia: Wrzesień 16, 2004, 03:45:18 pm »
Chwilami miałam wątpliwości ale postanowiłam zaryzykować i złożyłam wniosek do komisji o zmianę orzeczenia i możliwość starania się o kartę parkingową - dołączyłam do podania tylko zaświadczenie od lekarza o ograniczonej sprawności ruchowej i wyobrażcie sobie że zaocznie bez konieczności stawania na komisję przyznali nam pkt 5 i 9 na tak zachowując dotychczasowe do 16 roku życia.
Bardzo się tym cieszę i widać są jeszcze "normalni" lekarze którzy wiedzą co to jest ZD.
Pozdrawiam wszystkich.

mama Łukaszka ZD

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #140 dnia: Wrzesień 16, 2004, 03:51:32 pm »
Gbaska , gratuluję!!!
 Ja też złożyłam odwołanie. Proszę, zwłaszcza Ulę, która obiecała, trzymajcie kciuki.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #141 dnia: Wrzesień 16, 2004, 04:55:18 pm »
Trzymam Anno, za ciebie i za innych rodziców  :D

jeszcze doklejam:

orzekanie o niepełnosprawności

http://www.ptsr.org.pl/Aktual/akty1.htm

http://www.ptsr.org.pl/Aktual/akty.htm

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #142 dnia: Wrzesień 17, 2004, 11:31:28 am »
ja też za was wszystkich trzymam bo dzięki waszej dyskusji i dzieleniu się doświadczeniami postanowiłam złożyć nowy wniosek i otrzymałam co chciałam.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Orzekanie osób dorosłych
« Odpowiedź #143 dnia: Wrzesień 17, 2004, 03:25:16 pm »
Czy można wydać orzeczenie bez badania

Ubiegam się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wiem, że aby dostać rentę odpowiednie orzeczenie musi wydać lekarz orzecznik ZUS. Czy możliwe jest wydanie takiego orzeczenia bez badania?

TAK. Zasadą jest, że lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie bezpośredniego badania osoby ubiegającej się o rentę i posiadanej dokumentacji. Istnieje jednak możliwość wydania orzeczenia bez badania osoby ubiegającej się o świadczenie. Takie postępowanie jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1292&dok=1292.11.284.1.3.2.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Czy można się odwołać od orzeczenia
« Odpowiedź #144 dnia: Wrzesień 17, 2004, 03:26:16 pm »
Czy można się odwołać od orzeczenia

Staram się o rentę. ZUS skierował mnie na badania. Myślę, że orzeczenie lekarza orzecznika nie będzie dla mnie korzystne. Wynikało to z rozmowy z lekarzem. Czy od tego orzeczenia mogę się odwołać?

NIE. Ta sytuacja się jednak zmieni od 1 stycznia 2005 r. Od tej daty osobie zainteresowanej będzie przysługiwał sprzeciw od orzeczenia. Sprzeciw będzie rozpatrywała komisja lekarska i dopiero na podstawie jej orzeczenia będzie wydawana decyzja w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1292&dok=1292.11.284.1.4.2.0.1.htm

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Łódzcy lekarze: niepełnosprawna dziewczynka nie wymaga opiek
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 28, 2004, 12:38:24 pm »
Łódzcy lekarze: niepełnosprawna dziewczynka nie wymaga opieki

Łódzcy lekarze orzekli, że dwuletnia dziewczynka chora na porażenie mózgowe ... nie wymaga stałej opieki

Zuzia skończyła niedawno dwa lata. Jej życie jest trudne od samego początku. Jest wcześniakiem, a do tego poród był skomplikowany. Dziewczynka nie dotleniła się i cierpi teraz na porażenie mózgowe. Wiele mięśni Zuzi jest na stałe przykurczonych, co uniemożliwia jej chodzenie. Lekarze starają się pomóc wstrzykując osłabiający te mięśnie botox. Pani Anna Głębocka, mama dziewczynki, jest zdeterminowana: "Moja córeczka będzie chodzić" powtarza od wielu miesięcy. Walczy z chorobą ćwicząc z Zuzią codziennie wiele godzin. Kilka tygodni temu udało jej się dostać na komisję orzekającą o niepełnosprawności. Orzecznicy przyznali, że dziewczynka jest niepełnosprawna. W dokumentach wpisali jednak, że ... "nie wymaga stałej opieki"!

Pani Anna jest załamana: - Postawili mnie przed dramatycznym wyborem. Z takim orzeczeniem nie dostanę zasiłku. A jeśli pójdę do pracy i oddam Zuzię do żłobka, będę musiała przerwać walkę z chorobą!

W domu u Zuzi się nie przelewa. Dziewczynka ma troje rodzeństwa: osiemnastoletniego brata, oraz dwie siostry w wieku 17 i 11 lat. Mieszkają w piątkę w maleńkim, 24-metrowym mieszkaniu. Muszą sobie radzić sami: mąż pani Anny wyprowadził się, gdy okazało się, że Zuzia jest chora. Rodzina utrzymuje się z zasiłku i alimentów: razem 550 zł. Dodatek dla opiekuna niepełnosprawnego dziecka - którego nie mają - wynosi ok. 400 zł. - Gdybym go dostała, kupiłabym pełną lodówkę jedzenia - marzy pani Anna.

Tadeusz Śniegucki, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, nie chce komentować orzeczenia podwładnych: - Z ich decyzji niezadowolonych jest wiele osób, najczęściej niesprawiedliwie. Są posądzani o złośliwość, a przecież to nieprawda, bo kierują się swoją fachową wiedzą - mówi. Zaznacza jednak, że orzeczenie wydał zespół powiatowy, od którego decyzji można się jeszcze odwoływać. - Jeśli mama Zuzi zgłosi się do nas, postaramy się wyjaśnić sprawę - obiecuje.

Tydzień temu wielomiesięczna walka pani Anny z chorobą dziewczynki dała efekt. Zuzia postawiła pierwszy samodzielny krok. Anna Głębocka: - Dlatego będę walczyć dalej. Z chorobą i niesprawiedliwymi orzecznikami."
http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,2403987.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #146 dnia: Listopad 28, 2004, 03:32:43 pm »
To jakiś koszmar!!!! 2-letnie dziecko z mpd nie wymaga opieki?  :roll:
Niejedna matka by tak chciała. Czyli miało mpd i nie ma skoro nie potrzebuje stałej opieki.????
Widać "cudotwórcy" na takich Komisjach naprawiają szybko uszkodzone mózgi takich dzieci, byle nie dać dokumentu, który jako jedyny daje podstawę do wszelkich zasiłków.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Orzeczenie???
« Odpowiedź #147 dnia: Grudzień 08, 2004, 06:29:49 pm »
Komisja w ZUS i Komisja w Powiatowym Zespole d/s
Orzekania o Niepełnosprawności

Kobieta ubiegała się o uzyskanie renty z ZUS wyczerpała już wszystkie możliwości odwoławcze -wszędzie zapis zdolna do pracy.Stanęła na komisję d/s orzekania niepełnosprawności i otrzmała umiarkowany.We wskazaniach jest zapis praca lekka proszę o pomoc czy należy przyznać zasiłek stały.

Umiarkowany stopień = całkowita niezdolność wg ustawy o rehabilitacji

http://www.ops.pl/forum.php?page=1&cmd=show&id=26689&category=1

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #148 dnia: Grudzień 08, 2004, 10:35:16 pm »
dodam c.d cytatu:
Hmmmm... uzupelnie wypowiedz Agi:
zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacjiz awodowej i spolecznej oraz zatrudnianiu osob niepelnosprawnych
do umiarkowanego st. niepelnosprawnosci zalicza sie osobe z naruszona sprawnosci aorganizmu, NIEZDOLNA DO PRACY ALBOZ DOLNA DOPRACY JEDYNIE W WAR. PRACY CHRONIONEJ lub wymagajacej czasowej albo czesciowej pomocy innych osob w celu pelnienia rol spolecznych.

Dalej czytamy, ze zaliczenie osoby do umiarkowanego st. niepeln. nie wyklucza mozliwosci zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniajacego war. pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii PIP o przystosowaniu stanowiska pracy dopotrzeb os. niepelnosprawnej.

Zgodnie z def. ustawowa w ustawie o pomocy spol. osoba calkowicie niezdolna dopracy - to m.in. taka, ktora posiada orzeczenie o umairkowanym st. niepelnosprawnosci. stad wynika, ze osoba ta kwalifikuje sie do przyznania jej zasilku stalego (o ile spelnia reszte przeslanek).
pozdrawiam
Agnieszka

Czyli "wolna amerykanka" w interpretacji prawa - to już chyba normalka w Polsce.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Niepełnosprawny zdolny do pracy
« Odpowiedź #149 dnia: Grudzień 13, 2004, 03:53:41 pm »
Dwie ustawy, różne regulacje
Niepełnosprawny zdolny do pracy

Orzekanie niepełnosprawności, nawet znacznego stopnia, nie oznacza, że organy rentowe muszą w stosunku do takiej osoby orzekać automatycznie także niezdolność do pracy - to wniosek z zeszłotygodniowego wyroku Sądu Najwyższego.

Kwestia ta pojawiła się w sprawie Marzanny Z. przeciwko ZUS w Grudziądzu. Kobieta domagała się przyznania renty rodzinnej i orzeczenia niezdolności do pracy, która jest warunkiem przyznania renty. Wcześniej taką niezdolność miała stwierdzoną i rentę pobierała, ale we wrześniu 2001 r. lekarz orzecznik uznał, że jest już zdolna do pracy, mimo pewnych dolegliwości. Sądy niższych instancji oddaliły jej odwołanie, wcześniej biegli ustalenia orzecznika potwierdzili.

Przed Sądem Najwyższym pełnomocnik kobiety podniósł zagadnienie związków między przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która w art. 4 definiuje znaczny stopień niepełnosprawności (w stosunku do powódki cały czas orzekany) a przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS (art. 12 i 13) definiującymi niezdolność do pracy. Ów art. 4 stanowi, że znaczny stopień niepełnosprawności orzeka się u osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą stałej opieki. Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu. Przy ocenie stopnia i trwałości niezdolności do pracy uwzględnia się m.in. stopień naruszenia sprawności organizmu.

- Orzekając o niepełnosprawności, bierze się pod uwagę niezdolność do pracy, zatem orzekając o niezdolności do pracy sąd, organ rentowy, winien też uwzględniać stopień niepełnosprawności tej osoby - to główny motyw kasacji.

Sąd Najwyższy (Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych) nie podzielił tej argumentacji. - Nie ma takiego prostego związku. O niepełnosprawności traktuje jedna ustawa i dla innych potrzeb jest orzekana, a o niezdolności do pracy traktuje inna ustawa i jej orzekanie służy innym celom - wskazał w uzasadnieniu sędzia Herbert Szurgacz. Mimo to SN nakazał ponowne rozpoznanie sprawy, gdyż sąd apelacyjny popełnił błędy procesowe, w ogóle nie odnosząc się do systematycznie orzekanej niepełnosprawności (sygn. II UK 68/04).

Przypomnijmy, że w sierpniu 2003 r. SN w sprawie Jerzego M. (sygn. II UK 386/02), któremu odmówiono statusu niepełnosprawnego w stopniu lekkim, stwierdził, że przy orzekaniu niepełnosprawności nie można ograniczyć się do ustalania zdolności do pracy. Należy traktować ją szerzej, uwzględniać m.in. możliwość pełnienia przez zainteresowanego innych ról społecznych. Krótko mówiąc, że to bliskie, ale odrębne pojęcia.

Marek Domagalski

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041211/prawo/prawo_a_13.html

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach