Aktualności: Zapraszamy na nowo powstałe Forum dyskusyjne o szyciu http://forum.metkiiwszywki.pl

Autor Wątek: Orzekanie o niepełnosprawności  (Przeczytany 147551 razy)

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Orzekanie o niepełnosprawności
« dnia: Maj 24, 2003, 12:32:36 pm »
Kto musi -mając już przyznaną grupę inwalidzką,
jeszcze raz stawać na komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawności

"Do realizacji celów określonych w znowelizowanej ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności...." - więcej:

Orzekanie o niepełnosprawności do celów pozarentowych

jak załatwić kartę parkingową
karta parkingowa N+ dla mieszkańców Warszawy
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Lulkha

• Nowy użytkownik
  • *
Pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2003, 07:56:04 pm »
Jestem matką 3-letneiej Kasi. Jest chora na porażenie mózgowe, dostałam orzeczenie lekarskie: "konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby ze znacznie ograniczona możliwością, samodzielnej egzystencji: nie wymaga". Ta decyzja pozbawiła mnie zasiłku stałego na dziecko, natomiast przyznano mi zasiłek pielęgnacyjny do 31 sierpnia br. Złożyłam odwołanie do sądu w sprawie tego orzeczenia i przyznania mi zasiłku stałego. W tym momencie nie mogę staną ponownie na komisji w sprawie przedłużenia zasiłku pielęgnacyjnego do póki będzie trwała sprawa w sądzie. Czy istnieją ustawy umożliwiające "wypożyczanie" akt przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności od Sądu?

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2003, 08:31:35 pm »
Witaj na forum. Czytając to:  :roll:

"konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby ze znacznie ograniczona możliwością, samodzielnej egzystencji: nie wymaga".
 :roll:

Odnoszę wrażenie, że Komisja nie ma zielonego pojęcia o mpd !!!!!
Kto w takimj razie wymaga stałej opieki jak nie dziecko z mpd?

Dobrze, że wniosłaś odwołanie.

Wspominasz o zasiłku stałym ( czy chodzi o zasiłek z MOPS-u)?
Jeśli tak - powinni respektować kopię Twojego pozwu do Sądu.
Spróbuj złożyć stosowne pismo (w miejscu gdzie dotychczas pobierałaś zasiłek stały) - informując o wniesionym pozwie i żądaj wypłacenia zasiłku (jeśli nie stały)- próbuj walczyć o zasiłek specjalny uzasadniając swoją sytuację. Przecież (znając opieszałość Sądu) - termin rozprawy może być za kilka miesięcy.

Myślę, że Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności znając nr sygnatury Twojego pzowu - po linii służbowej - powinien zwrócić się do Sądu, lub sama załatw to w Sekretariacie Sądu.

Wiesz to szokujące, żeby matka dziecka z mpd zamiast poświęcić dziecku czas na rehabilitację - musiała "gonić" za "świstkami" - brrr . Aż chce się żyć w tym kraju....
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

Offline Lulkha

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2003, 09:12:27 pm »
No tak witam, witam. :)
 Tak chodzi mi o zasiłek stały z MOPS-u.
Rzecznik Wojewody Dolnośląskiego doradził mi abym wycofała pozew sądu bo "teraz komisja na pewno rozpatrzy na moja korzyść, bo lata mijają a dziecko będzie w rozwoju co raz bardziej odbiegać od rówieśników". To jest odpowiedz, jaka znalazła po artykule w GW o przypadku mojego dziecka. Teraz interwencję chce przejąć telewizja, możliwe ze dopiero media sprawią, iż moja sprawa ruszy, niestety w tym kraju tak już jest. Chyba więcej spraw powinno być nagłaśnianych, aby cokolwiek się ruszyło w takich przypadkach.
Masz rację Soniu, co to za komisja, która stwierdza ze dziecko z MPD jest zdolne do życia bez pomocy.
A chciałaby się by rehabilitacja zaczęła się jak najszybciej by różnice miedzy zdrowymi dziećmi a chorymi był jak najmniejsze.  I że komisje konkretnie i rzeczowo rozpatrują przypadki dopiero od drugiego razu?? :o

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2003, 09:37:34 pm »
Widzę, że dzielnie kroczysz w życiu- broniąc swoich praw - brawo!!!!! Oby więcej matek chciało iść Twoją drogą. Skoro nie respektuje się prawa w kraju - naszym obowiązkiem jest walczyć o dobro dziecko i zapewnienie mu godnego życia.

O D R A D Z A M  wycofywanie pozwu!!!!! Podzielam zdanie, że takie sprawy powinny znaleźć dużo miejsca w mediach.
Mamy przecież ROK OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - to aż niepoważnie brzmi. Dość sloganów - więcej zrozumienia i respektowania prawa.

Taka lekarka nie powinna zasiadać w takiej Komisji.

Wszyscy wiemy, że chodzi tu o "łatanie dziur w budźecie państwa" - tylko dlaczego kosztem dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin ?

Cokolwiek załatwiasz - wszędzie żądaj potwierdzenia na kopii:  z datą, pieczątką i podpisem.

Na forum w dziale prawo znajdziesz sporo przepisów dotyczących Pomocy z Opieki Społecznej, zasiłków. Zajrzyj też tutaj SPES - Zasiłki i inne świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2003, 09:48:50 pm »
Dałam odnośnik do tego wątku w  kąciku "Naszym zdaniem", gdzie inne matki także opisały podobne problemy.
Naszym Zdaniem - Orzeczenie- lekarz a lekarz...
Jestem poruszona ignorancją i bezdusznością owej Komisji.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2003, 04:27:18 pm »
I ja witam nową mamę na naszym forum
Przeczytałam twój post Lulkho 3 razy i nie do końca zrozumiałam
może trochę za mało informacji

1.piszesz że Komisja Powiatowa orzekając twoje dziecko nie umieściła punktu o stałej konieczności twojej opieki- czy odwołałaś się do Komisji Wojewódzkiej w przewidzianym terminie?

2. Dlaczego zas. pielęgnacyjny dostałaś tylko do sierpnia b.r. ?
   wszystko muszą ci wyrównać ,od daty złożenia wniosku na  I Komisję Orzekającą

3.Zespoły Orzekające ustalają tylko czy dziecko jest niepełnosprawnę i jaki są dodatkowe potrzeby( wskazania),
sprawą przyznawania zas. pielęgn.zajmują się ZUS albo OPS - zasiłku stałego OPS

4. Jeżeli dokumenty są już w Sądzie( rozumiem że w Sądzie Pracy?)
a to trwa b. długo, możesz iść do sądu i poprosić o ksero potrzebnych ci dokumentów- robiłam coś takiego- musisz znać sygnaturę sprawy i powinni Ci udostępnić - na miejscu - zaznaczysz które dokumenty są ci potrzebne
( za ksero pewnie zapłacisz- czyba że masz własne kopie i poproś o poświadczenie tych kopii w sądzie),

Odwołuj się nawet kilka razy, nie wiem co to za komisja żeby tak małemu dziecku wpisać że nie jest mu potrzebna opieka dodatkowej osoby

i proszę pamiętać że na komisji w skład której często wchodzi pracownik OPS też jest brany pod uwagę status materialny rodziny, choć komisja bezpośrednio nie decyduje o tym czy dać czy nie dać jakieś świadczenie
to głos pracownika OPS nie jest bez znaczenia

pozdrawiam i napisz co udało się załatwić- powodzenia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 15, 2003, 05:27:39 pm »
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Pojawiają się wątpliwości, którą datę należy przyjąć za dzień powstania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Czy jest to data wydania orzeczenia o niepełnosprawności, czy też data złożenia wniosku. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy na orzeczenie powiatowego zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności czeka się bardzo długo (np. w Warszawie nawet 8-9 miesięcy!)
- Jeżeli w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się otrzymanego orzeczenia o niepełnosprawności przedłożymy płatnikowi (ZUS lub pracodawcy) wniosek o ustalenie uprawnień do zasiłku wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wówczas za datę zgłoszenia wniosku przyjmuje się dzień złożenia wniosku w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Otrzymamy zasiłek za cały okres od złożenia wniosku.
- Jeżeli wniosek o zasiłek zostanie złożony po upływie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia o niepełnosprawności, wówczas zasiłek będzie przysługiwał jedynie za miesiąc wstecz.
W związku z tym pilnujemy terminów, bo owe 14 dni jest niezwykle istotnych. Jeżeli przegapimy termin, zasiłek pielęgnacyjny za kilka miesięcy wstecz, może nam, najzwyczajniej w świecie, przepaść.

źódło " Integracja" nr.4/2003

to także bardzo ważne-nie jest istotne jak długo będzie trwało orzekanie
i odwołania, jeżeli wszystkie terminy będą dotrzymane zasiłek będzie wyrównany

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2003, 06:05:21 pm »
Ulka bardzo słuszna uwaga:

"Jeżeli w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się otrzymanego orzeczenia o niepełnosprawności przedłożymy płatnikowi (ZUS lub pracodawcy) wniosek o ustalenie uprawnień do zasiłku wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wówczas za datę zgłoszenia wniosku przyjmuje się dzień złożenia wniosku w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Otrzymamy zasiłek za cały okres od złożenia wniosku.

- Jeżeli wniosek o zasiłek zostanie złożony po upływie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia o niepełnosprawności, wówczas zasiłek będzie przysługiwał jedynie za miesiąc wstecz..."

Miejmy nadzieję, że nasza formenka poradzi sobie. Będziemy czekać i trzymać kciuki. Napisz jak to się skończy?

dla przypomnienia:
Kryteria oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia Dz. U. 02. 17. 162 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2003, 12:15:47 am »
To do którego orzeczenia mam sie odnosić??? Do pierwszego bzdurnego, czy do drugiego, mam nadzieję,że mądrzejszego? Mam już w ręku pierwsze orzeczenie, ale się odwołaliśmy. Które będzie ważne? Czekaliśmy na komisję 4 miesiące, 500 zł piechotą nie chodzi, to jest 9 godzin rehabilitacji.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2003, 09:14:47 am »
Ano jeżeli odwołałaś się w terminie to pierwsze orzeczenie nie nabrało mocy - poczekaj na drugie, a jeżeli i z tym się nie zgodzisz - odwołaj się jeszcze raz.

Ja odwoływałam się po dwóch latach i choć termin odwołania dawno minął udało mi się zmienić orzeczenie. Jak ktoś jest w takiej sytuacji- powiem co można zrobic.

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2003, 10:35:38 pm »
Ula dzięki! W ogóle wszystkim DZIĘKI - co ja bym bez Was zrobiła??? Jesteście jak te dobre

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 17, 2003, 05:17:55 pm »
Oj Ano, gdybym miała taką różdżkę  :lol:

działaj i chwal się co załatwiłaś
powodzenia

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 17, 2003, 11:17:45 pm »
Witajcie! No więc (nie zaczyna się zdania od więc, dlatego zaczęłam od No) dzisiaj mamy wielkie święto. Moja brzydsza połowa odebrała orzeczenie!!! Wyrok brzmi- do 16-tego roku życia i pkt 3 do 9 na TAK! Teraz jeszcze ZUSik i będziemy mieć kasy jak lodu.... Zamierzam nie ustawać w poszukiwaniu gotówki dla Zuzy, tylko szczerze mówiąc nie wiem od czego zacząć. Na razie przekopuję internet w poszukiwaniu nieocenionych rad mam i tatusiów. Pozdrawiam.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2003, 12:03:15 am »
Ana - brawo, cieszę się razem z Tobą.  :multi:  Moja Monika też ma do 16 r.ż.
Przynajmniej jedno masz już pewne źródło dla córeczki.
Szampan się mrozi  :D  - w wolnej chwili zrobimy "oblewanie" :D

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 09, 2003, 06:35:25 pm »
Soniu - Ty jestes taka mądra w tych sprawach... Mogłabyś mnie oświecić? Jestem taka zakręcona :shock:  Dopiero po reportazu w TVN na temat nie przyznania zasiłku na dziewczynke z MPD dotarło do mnie, że i ja mogłabym się starać o orzeczenie o niepełnosprawności Taji.
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 09, 2003, 09:56:58 pm »
Manatko - czy dobrze zrozumiałam Cię, że do tej pory nie masz Orzeczenia o Niepełnosprawności Natalki ani zasiłku pielęgnacyjnego?

1. Zacznij od wypełnienia kwestionariusza, bo to Ty sama musisz wystąpić o powołanie Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności (są specjalne druki w ZUS, w Opiece Społecznej, oraz w siedzibach takich Komisji).

2. Idź do lekarza prowadzącego Natalkę, aby wypełnił(ła) Ci odrębny druk (zaświadczenie lekarskie) o stanie zdrowia dziecka. Czytaj dokładnie zapis lekarki.

3. Druk zanieś lub wyśli pocztą poleconą i czekaj na pisemne powiadomienie Cię o miejscu i terminie spotkania Komisji.

4. Odpowiedź musisz otrzymać do 2 tyg. od dnia Komisji.

5. Jeśli zapis w tym Orzeczeniu nie będzie Cię "satysfakcjonować" - odwołuj się do skutku. (Tam ważne są zapisy w punktach "TAK"- że dziecko wymaga stałej opieki ze strony matki)

Czy otrzymujesz zasiłek rodzinny, wychowawczy lub inny z Opieki Społecznej?- jeśli nie- takie Orzeczenie ułatwi Ci to, także bezpłatne przejazdy!!!!

Teraz trochę zebranych informacji:

konieczne jest posiadanie Orzeczenia o Niepełnosprawności, które wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Powinnaś złożyć wniosek do takiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

"Dzieci do 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych (bez określania stopnia niepełnosprawności), jeśli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną, której przewidywany czas trwania będzie dłuższy niż 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu oraz gdy istnieje konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. Mogą się ubiegać o wydanie dokumentu: Orzeczenie o niepełnosprawności

W praktyce jednak posiadanie orzeczenia PZON w dużej mierze ułatwia korzystanie z różnego rodzaju ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym np. ze świadczeń finansowych, takich jak zasiłek pielęgnacyjny, renta socjalna albo ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego, gdzie wymagana jest legitymacja osoby niepełnosprawnej - wystawiana właśnie przez PZON. Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS nie zawierają przyczyny niepełnosprawności, ustalenie charakteru niepełnosprawności w takim przypadku pozwoli na korzystanie z ulg i uprawnień przysługujących właśnie ze względu na konkretny charakter niepełnosprawności (np. ulgi podatkowe przy uszkodzeniu narządu ruchu).

Wniosek o wydanie orzeczenia powinien zawierać:

dane osobowe: imię i nazwisko wnioskodawcy, datę urodzenia, adres zamieszkania,
cel uzyskania orzeczenia (np. uzyskanie świadczeń finansowych z pomocy społecznej, posiadania uprawnień do korzystania z ulg, karty parkingowej),
możliwość korzystania z warsztatów terapii zajęciowej),
uzasadnienie wniosku (czyli określenie sytuacji społecznej i zawodowej, informacje o tym, czy dana osoba ubiegała się wcześniej o ustalenie niepełnosprawności i czy pobiera świadczenia z ubezpieczania społecznego).
Poza tym wymagane jest:

Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się wnioskodawca (może to być lekarz pierwszego kontaktu), zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek,

Kserokopie dokumentacji medycznej (historia choroby) umożliwiające ocenę stopnia niepełnosprawności,
Jeśli wniosek dotyczy uzupełnienia wydanego wcześniej orzeczenia o niezbędne wskazania, bez których dana osoba niepełnosprawna nie może korzystać z jakiejś ulgi, musi ona złożyć oświadczenie o posiadaniu prawomocnego orzeczenia, ale bez wymaganych wskazań (np. brak jest w dokumencie informacji, że jest niewidoma).
Wymagane druki wniosku do wypełnienia można otrzymać w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (można się zwrócić do zespołu o przesłanie czystych wniosków pocztą).

Kompletne wnioski, wraz z dokumentacją choroby, składa się (lub wysyła listem poleconym) do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Następnie oczekuje się na listowne powiadomienie o terminie posiedzenia składu orzekającego (otrzymuje się takie powiadomienie z wezwaniem do stawienia się w Zespole zazwyczaj na dwa tygodnie przed terminem posiedzenia). Przepisy wyznaczają miesięczny termin na wydanie orzeczenia, a w przypadkach szczególnych dwa miesiące, choć w praktyce na wyznaczenie samego terminu posiedzenia składu orzekającego oczekuje się (np. w Warszawie) nawet kilka miesięcy.

Po posiedzeniu składu orzekającego w ciągu dwóch tygodni otrzymuje się orzeczenie.

Komisja w miejscu zamieszkania

W przypadku gdy osoba starająca się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej choroby, uniemożliwiającej osobiste stawienie się w Zespole (co trzeba udokumentować odpowiednim zaświadczeniem lekarskim), badanie stanu zdrowia, konieczne do wydania orzeczenia, może być przeprowadzone w miejscu pobytu danej osoby.
Trzeba wtedy we wniosku zaznaczyć w odpowiedniej rubryce, iż nie jest możliwe samodzielne przybycie na posiedzenie składu orzekającego.

W przypadku gdy przewodniczący składu orzekającego uzna, iż dokumentacja medyczna, którą dysponuje, jest wystarczająca do wydania orzeczenia (dotyczy to osób przewlekle chorych lub przebywających w szpitalu, które mają ograniczoną możliwość poruszania się), orzeczenie może być wydane bez badania pacjenta.

Odwołania

Od orzeczenia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności można się odwołać w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia (jeśli nie zgadzamy się z danym orzeczeniem lub kiedy potrzebne nam jest jego uzupełnienie) do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie). Z kolei od tego orzeczenia przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu). Postępowanie w takich sprawach jest wolne od opłat sądowych.

PZON-y przy orzekaniu stopnia niepełnosprawności danej osoby biorą pod uwagę:

treść orzeczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza Zespołu, określającego trwałe lub czasowe naruszenie sprawności organizmu,
wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje,
ewentualne zatrudnienie i warunki pracy (np. czy osoba może pracować jedynie w warunkach pracy chronionej). Przy ocenie zachowania zdolności do pracy osoby, która nie była wcześniej zatrudniona, bierze się pod uwagę czy i jakie zatrudnienie mogłaby podjąć przy uwzględnieniu jej wykształcenia i posiadanych kwalifikacji przy obniżonej sprawności organizmu, porównując do osoby o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach w pełni sprawnej psychicznie i fizycznie,
możliwości przewrócenia zdolności danej osoby do pracy wykonywanej do tej pory lub innej poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie,
możliwości poprawy funkcjonowania danej osoby w życiu codziennym oraz w pełnieniu ról społecznych (poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty i środki pomocnicze ortopedyczne, specjalistyczne usługi opiekuńcze).
PZON ocenia również, czy istnieje konieczność korzystania przez daną osobę z:

odpowiedniego zatrudnienia,
szkoleń,
rehabilitacji,
systemu pomocy społecznej,
konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
zasiłku pielęgnacyjnego,
systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
ulg i uprawnień,
rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej,
prawa do niestosowania się do niektórych znaków drogowych (możliwość uzyskania Karty Parkingowej w przypadku osób o obniżonej sprawności ruchowej).
W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca ważne orzeczenie, może wystąpić do zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności o ponowne rozpatrzenie sprawy i wydanie nowego orzeczenia uwzględniające zmianę stanu zdrowia.

Dokumenty uprawniające do korzystania z ulg i uprawnień w świetle ustawy

W świetle ustawy dokumentami uprawniającymi do korzystania z ulg i uprawnień w różnych odrębnych sytuacjach mogą być:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
- odpis orzeczenia,
- legitymacja osoby niepełnosprawnej,
- zaświadczenie o przyczynie niepełnosprawności.

Zdarza się, iż sam dokument orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie jest wystarczający do skorzystania z danej ulgi lub uprawnienia. Ponieważ w orzeczeniach zamiast pełnego określenia przyczyny niepełnosprawności podawane są kody literowe - czasem wymagane są zaświadczenia o przyczynie niepełnosprawności, które w sposób opisowy charakteryzują niepełnosprawność (np. uszkodzenie narządu ruchu, wzroku itd.).

Natomiast między innymi do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu upoważnia legitymacja osoby niepełnosprawnej, dlatego, ubiegając się wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, warto także wyrobić sobie legitymację. Legitymacje osoby niepełnosprawnej wydane przez starostwa powiatowe na podstawie dawnych orzeczeń (patrz wyżej) przed rokiem 1998 są nadal ważne (choć częściej już są wymagane nowe).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 7 Poz. 79),
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. 02.66.604),
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 98.162.1118 z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 sierpnia 1997 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do celów rentowych (Dz. U. 97.99.612),
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 16 stycznia 1995 r. w sprawie zasad orzekania o inwalidztwie funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, emerytów i rencistów policyjnych, trybu postępowania i właściwości komisji lekarskich w tych sprawach, sposobu przeprowadzania kontrolnych badań lekarskich oraz wzywania inwalidów na te badania (Dz. U. 95.8.41),
Ustawa z dnia 20 grudnia o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 98.7.25),
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dn. 21 października 1991 r. w sprawie ustalania prawa do renty inwalidzkiej rolniczej oraz zgłaszania i ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy rolniczej (Dz. U. 91.103.449).
autor: Anna Jastrzębska
źródło

Zasiki i inne świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych
a w nich:
Zasiłek pielęgnacyjny

"Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie w wieku do lat 16 w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności."
Orzekanie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych oraz orzekanie o niepełnosprawności dzieci
Kryteria oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
Ustalanie uprawnień do zasiłków

"Ustalenie uprawnień i wypłata wymienionych wyżej zasiłków następuje na wniosek. Wniosek może złożyć sam uprawniony, jego przedstawiciel ustawowy, prawny opiekun, pracownik socjalny, jak również przedstawiciel organizacji społecznej.
Uprawnienie do zasiłku rodzinnego i wychowawczego ustala się m.in. na podstawie oświadczenia o dochodach rodziny, a do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie m.in orzeczenia o niepełnosprawności.

Uprawnienia do zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych ustalają oraz zasiłki te wypłacają: pracodawcy, organy ZUS, powiatowe urzędy pracy (bezrobotnym), ośrodki pomocy społecznej.

W przypadku wątpliwości lub sporu dotyczącego uprawnień do zasiłku, zarówno wypłacający go jak i uprawniony mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku..."

Nie załam się tą lekturą - warto znać przepisy, by moc "walczyć" w imieniu dziecka.

Wkrótce wróci z urlopu nasza niezastąpiona w prawie Ulka - informuj nas, będziemy starać się pomóc.
A jak załatwisz - pijemy szampana na czacie  :D

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 09, 2003, 11:08:52 pm »

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 11, 2003, 05:20:23 pm »
Dziekuje Ci Soniu bardzo :D  Jestes niezastapiona!
My tez wlasnie wybieramy sie na urlop nad morze. Wyjezdzamy 14 a wracamy 24, choc sytuacja finansowa nie nastraja optymistycznie, bardzo ten odpoczynek jest nam potrzebny. Licze, ze Natalka moze troche "ruszy". Cieply piasek, sloneczko i malo stresu, no i obecnosc obojga rodzicow i ulubionej cioci powinny jej sie podobac. A i naszemu malzenstwu mam nadzieje dobrze zrobi troche czasu spedzonego razem z dala od problemow...
Wszystkie wazne sprawy zostawiam w tej chwili na "po powrocie". Musze zrobic bilans dwulatka, podjac decyzje co do szczepien, odwiedzic poradnie wczesnej interwencji, ktora podal mi Janusz i zajac sie dokumentami orzeczeniowymi...
Tak, masz racje nie mam orzeczenia o niepelnosprawnosci Natki, bo... dopiero niedawno do mnie dotarlo, ze jest niepelnosprawna. Do tej pory wszystko zwalalam na wczesniactwo i wierzylam lekarzom, ze wszystko nadrobi do drugich urodzin...
A teraz musze chwycic zycie za leb i walczyc o corke wszelkimi dostepnymi metodami. Dlatego tez musze naladowac akumulatory.
Juz sie zapisuje na szampana ;)
Acha, slyszalam cos dzis w telewizji o rentach socjalnych. Wiesz cos o tym? Komu one przysluguja? Nam pewnie nie...
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam, udajac sie po przekazanych przez Ciebie linkach :)
Ania z Natalka, ktora wlasnie ucina sobie popoludniowa drzemke :)
Manatka

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2003, 05:42:17 pm »
Naładujcie akumulatorki - miłego odpoczyniku. :D

O rencie socjalnej znajdziesz:

Dziennik Ustaw NR 135 poz 1262 z dnia 27 czerwca 2003r
http://www.lex.it.pl/serpra/pdf/d03c68.pdf
Muszisz mieć Adobre Acrobat, bo jest w formacie pdf.

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 14, 2003, 10:27:01 pm »
Ja jeszcze kilka słów a'propos wypłaty zasiłku piel. wstecz, czyli od daty złożenia dokumentów . Sprawdzajcie, czy na orzeczeniu o niepełnospr., szczególnie w przypadku gdy się odwołujecie uwzględnione są wszystkie daty. My na ostatecznym orzeczeniu mieliśmy datę 10,07 jako wpłynięcie sprawy (odwołanie) i 10.07 jako posiedzenie komisji( bo akurat tego samego dnia rozpatrzono nasze odwołanie). A przecież papiery składaliśmy 14.03. Miałam kłopoty w ZUSie, bo dla nich co napisane to święte, i na nic były poświadczenia daty złożenia wniosku. Sprawę załatwiłam, ale znowu mnie to kosztowało masę czasu i nerwów.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Zespoły Orzekające-Nowe rozporządzenie
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 24, 2003, 08:40:23 am »
Regulacje dotyczące zespołów orzekających o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zawiera rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r., opublikowanym w Dz.U. nr 139, poz. 1328, które wchodzi w życie 23 sierpnia br.

W skład zespołów powiatowych i wojewódzkich wchodzą: przewodniczący (lekarz specjalista w dziedzinie odpowiedniej do choroby zasadniczej zainteresowanego) sekretarz, lekarze, psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi i pracownicy socjalni. Poszczególnym członkom zespołów postawiono wysokie wymagania kwalifikacyjne. Mają oni również obowiązek odbycia dodatkowo odpowiedniego szkolenia.

źródło: http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1019&dok=1019.2.3.2.11.2.0.1.htm

proszę zwróćcie uwagę na skład komisji:pedagodzy, doradcy zawodowi,
lekarz specjalista od choroby zasadniczej zainteresowanego ,
a nie jakiś z " łapanki"- tego mamy prawo się domagać.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 24, 2003, 10:52:20 am »
Podam do tego ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z dnia 8 sierpnia 2003 r.)
Dz.U. Nr 139, poz. 1328 z 15 lipca 2003r

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 27, 2003, 05:28:27 pm »
Witajcie po krotkiej przerwie :D
Wlasnie dzis zlokalizowalam moja komisje ds orzekania o niepelnosprawnosci i pobralam wnioski. No i teraz mam znow pytania :oops:
Kazano mi przedstawic ksero historii choroby i wynikow (oprocz orzeczenia lekarskiego na wniosku). Natalka byla badana przez neurologa w Centrum Pediatrii w Sosnowcu, ale on wydawal tylko zaswiadczenia o dopuszczeniu do szczepien. Robil tez dwukrotnie badanie przezciemiaczkowe, ale wyniki sa u niego w kartotece i to same opisy bo nie bylo papieru na zdjecia :evil:
Pediatra, do ktorej zapisana jest Taja to wlasciwie widziala ja tylko na szczepieniach i w czasie choroby. Ostatnio zanioslam jej tylko krotka lakoniczna notatke neurologa z diagnoza "diplegia spastica". Czeka mnie jeszcze bilans dwulatka. I teraz nie wiem co zrobic... Isc do pediatry, zeby wypisala wniosek, czy do neurologa (trzeba czekac na wizyte do dwoch miesiecy) Z kolei mam wyznaczona wizyte w Osrodku dla Dzieci i Mlodziezy Niepelnosprawnej w Gliwicach (dzieki Janusz :D ) na 22 wrzesnia. Tam zbada mala neurolog. Moze poczekac i jemu dac wniosek?
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 27, 2003, 06:13:24 pm »
Manatko, zanim odezwą się inne mamy i podpowiedzą jak radziły sobie w podobnych sytuacjach, podpowiem Ci jak ja kiedyś zrobiłam,
taki wniosek powinnam złożyć  najpóźniej gdy syn mia18 lat,
nie zrobiłam tego i stąd było całe zamieszanie z odwołaniami

a nie złożyłam- bo lekarz w Konstancinie (pod opieką którego przez 4 lata był mój syn w sanatorium i w szkole) stwierdził że właściwie to on nie leczy mojego syna tylko lekarz w przychodni rejonowej?
i jeszcze że II gr. inwalidzkiej D. i tak nie dostanie a III zaraz i tak zlikwidują- to był rok 1992 i ja zwątpiłam
i dopiero w 2000r. gdy syn miał 22 lata poprosiłam o taki wpis lekarkę z rejonu, moją internistkę która już wtedy miała go- jako dorosłego pacjenta
ona syna na oczy nie widziała, ale znała moją sytuację, zresztą miałam wypis ze szpitala( przy urodzeniu) i jakieś mało ważne świstki papieru bo wtedy wszystkie dokumenty były pilnie strzeżone

pojeździłam po przychodniach w których kiedyś leczył się syn i tam gdzie jeszcze nie wyrzucili karty poprosiłam o wypożyczenie na komisję lekarską
większość kart ( zapieczętowanych) udało mi się pożyczyć( nigdy ich nie oddałam- bo dawno byłyby w śmietniku) tylko u psychiatry był kłopot bo stwierdzili że nigdzie nie udostępnia się info. o leczeniu psychiatrycznym
ani matce ani pacjentowi?
więc dostałam tylko zaświadczenie że był ich pacjentem
do głównego wniosku- dopiero wtedy dopisał się lekarz z Konstancina, potem jeszcze - bo trochę to trwało- rehabilitant ze studenckiej przychodni
i taką zbieraninę miał syn przy sobie stając na komisji

- najważniejsze to złożyć dokumenty, a potem jak coś komisja będzie chciała ,zleci dodatkowe badania i wskaże gdzie masz zrobić

powodzenia

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 27, 2003, 11:45:34 pm »
Nie ma innej rady, Manatko, jak pojeździć po wszystkich lekarzach , przychodniach i szpitalach gdzie mała była leczona. Im więcej będziesz tego miała tym lepiej dla Was. Przecież ktoś zauważył  to nieszczęsne MPD i jakoś to było leczone. Neurolog, rehabilitacja itd itp.....  My mieliśmy o tyle komfortową sytuację, żę Zuza leżała przez pierwsze 4 miesiące swojego życia, najpierw w CZD a potem  na ortopedii w innym szpitalu. Ale jak pojechałam robić xera to miałam wszystko za jednym zamachem. Co prawda kserowałam to pół dnia, ale było przynajmniej w jednym miejscu. Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia i cierpliwości.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 28, 2003, 12:27:36 am »
Manatko ja przychylam się do propozycji Ulki

"- najważniejsze to złożyć dokumenty, a potem jak coś komisja będzie chciała - zleci dodatkowe badania i wskaże gdzie masz zrobić."

W międzyczasie starałabym się o dokumenty z wszelkich pobytów dziecka.
Składaj je wszystkie - mamy taki kraj i takie prawo, że nawet jutro nie wiadomo czego jeszcze od nas będą żądać.
Zadbaj już teraz o wszelkie wpisy dotyczące stanu zdrowia dziecka. Nie zastawiaj się ambicją - pewne rzeczy są Ci należne dla dobra przyszłości dziecka.
Teraz jest to niezbedne tylko orzeczenia o niepełnosprawnosci, gdyskończy 16 lat będzie kolejna Komisja ds Orzekania o stopniu niepełnosprawności. Potem ewentualna renta itd...

Gdy ja byłam na Komisji z Moniką - takich rzeczy ode mnie żądano - co się w tym kraju teraz dzieje? - to wszystko po to aby umilić nam życie, abyśmy chyba nie żądały zbyt wiele (wg urzędasów ).
Nie można przecież zapominać o łataniu dziur budżetowych  :oops:
ale obowiązkiem rodziców jest dbać najpierw o los własnego dziecka a potem o finanse kraju  :D
Pamiętaj, że masz prwo odwoływania się do wyższej instancji (w przypadku gdy nie zgodzisz się z zapisem I-szej Komisji)
Powodzenia - daj znać jak i co załatwisz?

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 28, 2003, 08:29:49 am »
Witam serdecznie :D

Nie było mnie dlugi czas na forum (zresztą i tak odezwałam się raz czy dwa), ale dziś jestem.

I z tego miejsca dziękuję Sonii i innym forumowiczom za pomoc w odwolaniu się do Woj. Komisji :D

Odwoływalam się od pkt.4 (czyli o stałą opiekę nad dzieckiem) i udalo się kochani!!! Teraz tylko kilka zaświadczeń i mam nadzieję, że wypłacą nam pieniążki  :lol:  

Jeśli będę mogła w czymś pomóc to bardzo chętnie :wink:

A co do dokumentacji to prawda, że im wiecej tym lepiej. My daliśmy wszystkie wypisy ze szpitala (nawet te nie zwiażzane z Epilepsją) bo przy okazji powiedzialam, że syn jest alergikiem i choruje na astmę ( co już jest nieaktualne).
Komisja zażyczyła sobie tylko (jako dodatkowe badanie) spirometrie. A na orzeczeniu powód przyznania jest i astma i epi :D
Serdecznie pozdrawiam - grazka :-)
Patryk-nastolatek astma + epi i Judzia ok.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 28, 2003, 10:28:23 am »
Odwoływałam się od. pkt4 (czyli o stałą opiekę nad dzieckiem) i udało się kochani!!!  Teraz tylko kilka zaświadczeń i mam nadzieję, że wypłacą nam pieniążki

świetnie "grażyna" - cieszę się z Tobą  :D  :D  :D

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 28, 2003, 05:08:01 pm »
Dzis zalatwialam reszte "papierkow" potrzebnych do zas. stalego  :D
Przy okazji dowiedzialam sie , ze MOPS nie wyplaca zasilkow wstecz :cry:  czyli to , ze Powiatowa Komisja nam nie przyznala to juz nasza strata a ich interesuje tylko data orzeczenia w ktorym ten slynny pkt4. jest na -TAK. Mowi sie trudno , ale cieszy sie czlowiek chociaz z tego co wywalczyl :D .
Chcialam sie rowniez dowiedzisc czegos wiecej o turnusach rehabilitacyjnych? Dzis rowniez sie dowiedzialam , ze pieniadze na ten rok juz "wyszly" a na przyszly rok pytac w marcu lub kwietniu :cry:
Chcialabym mojego synusia poslac gdzies ( a nawet pojechac razem z nim) , tylko niebardzo wiem gdzie . Tak dla przypomnienia to Patrys choruje na epilepsje.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 28, 2003, 05:43:14 pm »
No, to w takim razie poczekam do tego 22... Moze tam w Osrodku sa jacys madrzejsi ludzie, bo ten neurolog, do ktorego ostatnio chodzilam, to sie zdziwil na ostatniej wizycie po co przyszlam... :roll:  I powiedzial, ze on tu juz za bardzo nie pomoze tylko rehabilitacja... Z kolei ortopeda, do ktorego czekalam DWA miesiace pod koniec wizyty stwierdzil, ze Natalce przydalyby sie buty ortopedyczne, ale on nie moze wystawic wniosku bo jest... CHIRURGIEM!!! Paranoja, myslalam, ze mnie szlag trafi! Stracilam skierowanie i czas :evil:  
Teraz w miedzyczasie pojade do centrum i poprosze o udostepnienie historii choroby od neurologa, odwiedze ortopede (jesli uda mi sie dostac nastepne skierowanie!), poprosze o opinie rehabilitantke i na koniec neurologa z Osrodka w Gliwicach, do ktorego pojade i   dopiero zloze wniski do komisji. Mowili, ze czeka sie na komisje okolo miesiaca...
Dzieki za podpowiedzi :D
Ania
Manatka

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 29, 2003, 12:19:45 am »
Cytat: "grazyna"

Przy okazji dowiedzialam sie , ze MOPS nie wyplaca zasilkow wstecz :cry:  czyli to , ze Powiatowa Komisja nam nie przyznala to juz nasza strata a ich interesuje tylko data orzeczenia w ktorym ten slynny pkt4. jest na -TAK.

Grażynko! nie wiem jak jest z tym MOPSem( o jak śmiesznie, wyszła rasa psa), ale ja w ZUSie miałam podobny problem. Też mi na orzeczeniu wpisali tylko datę odwołania nie uwzględniając daty złożenia pierwszego wniosku. Ale poprosiłam panie z orzecznictwa żeby mi wypisały nowy wniosek ze WSZYSTKIMI datami. I wtedy wypłacili mi wstecz bez żadnych problemów- to było bagatela, 900 zł. Dowiedz się dokładnie, to Twoje pieniądze!
Ja jeszcze kilka słów a'propos wypłaty zasiłku piel. wstecz, czyli od daty złożenia dokumentów . Sprawdzajcie, czy na orzeczeniu o niepełnospr., szczególnie w przypadku gdy się odwołujecie uwzględnione są wszystkie daty. My na ostatecznym orzeczeniu mieliśmy datę 10,07 jako wpłynięcie sprawy (odwołanie) i 10.07 jako posiedzenie komisji( bo akurat tego samego dnia rozpatrzono nasze odwołanie). A przecież papiery składaliśmy 14.03. Miałam kłopoty w ZUSie, bo dla nich co napisane to święte, i na nic były poświadczenia daty złożenia wniosku. Sprawę załatwiłam, ale znowu mnie to kosztowało masę czasu i nerwów.

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 29, 2003, 08:57:50 am »
Aniu , to chyba pewna wiadomosc :cry:
Dlatego , ze pani w MOPSIE byla bardzo mila i to wlasnie Ona poradzila mi sie odolac do woj. komisji. Mowila mi, ze zas. pielegnacyjny nadplacaja, ale stalego niestety nie :cry:

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 01, 2003, 12:44:08 am »
Obszernie o tym pisze Magazyn Integracja
23 sierpnia 2003 weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 - Dz.U.03.139.1328 w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zmiana rozporządzenia dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - Opracowanie: Anna Jastrzębska www.niepelnosprawni.info

Zobacz także:
Ulgi i uprawnienia przysługujące osobom niepełnosprawnym
Adresy i telefony Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności
a także w naszym NEWSIE z dnia 1-09-2003r

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 09, 2003, 05:48:04 pm »
No dobra, czas zabrac sie do roboty ;)
Jak juz pisalam pobralam wnioski z mojej komisji i teraz podpowiedzcie dobre kobiety jak je wypelnic :) Piszecie cos o punktach, na ktore komisja odpowiada TAK lub NIE. Ja mam dwa papiery. Jeden wypelniam ja, a drugi lekarz. Lekarza zostawiamy. CO mam napisac w moim wniosku, zeby byl madry i zebym skorzystala jak najwiecej? Po pierwsze jest tam , ze zwracam sie z prosbo o wydanie orzeczenia dla celow:
-uzyskania zasilku pielegnacyjnego
-korzystania z ulg i uprawnien
-uzyskania zasilku stalego
-uzyskania karty parkingowej.
Co do parkingow, to chyba nie potrzebuje, chyba, ze chodzi o korzystanie z miejsc dla inwalidow przy supermarketach. Pozostale trzy punkty - czy zasilek pielegnacyjny i staly sie wykluczja? Jesli moje dochody (rodziny) sa niskie to moge sie ubiegac o staly? Wtedy nie przysluguje mi pielegnacyjny? A co, jesli sie okaze, ze moje dochody przekraczaja limit, to wtedy moge dostac pielegnacyjny? I co zrobic we wniosku - zaznaczyc wszystkie punkty?
Pisalyscie do Grazyny, ze ma przyniesc zaswiadczenie o dochodach do MOPSu. Czy to trzeba przyniesc skladajac wniosek na komisji, czy dopiero pozniej idac do MOPSu juz z orzeczeniem o niepelnosprawnosci i zaswiadczeniem o dochodach? Uch... ciekawe czy sie polapiecie w tym co pisze, bo ja sie juz zagmatwalam :roll:

Potem jest zakres sprawowanej opieki. Co mam zaznaczyc? Moje dziecko raczkuje i nie da sie chyba tego ukryc ;) ale nie chodzi. Nie jest lezace. Czy mam zaznaczyc "porusza sie samodzielnie", co moze byc przyjete jako "chodzi samodzielnie", czy zaznaczyc "z pomoca osoby drugiej"?
Pozniej o pokarmach: "przyjmuje samodzielnie" czy "jest karmione przez druga osobe"? Karmie ja normalnie, tak jak sie karmi dwuletnie dziecko. Czasem sama zje snaidanie jesli jest to parowka czy chleb. Sama pije z kubka z dziobkiem i kartonika ze slomka, je ciastka, chleb i wszystko co nie jest polplynne i plynne, bo nie chce mi sie sprzatac ;)
W ogole ta druga strona jest dla mnie najezona podchwytliwymi pytaniami... JAsne jest, ze to ja myje, ubieram i pielegnuje, zmieniajac pieluchy dwuletnie dziecko, gdyby to robilo samo, byloby chyba geniuszem :roll:
Pomozcie skolatanej i nie bijcie, ze tak dlugo... :oops:
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 09, 2003, 06:19:05 pm »
Witaj Manatko( mam nadzieję że post dojdzie)
na początku dwie uwagi
-taki wniosek jak masz dostają rodzice b. małych dzieci i rodzice
prawie 16- to latków, dlatego może wydaje ci się pytanie jje lub czy chodzi samodzielnie

- komisję która orzeka mało interesuje czy i kiedy ty będziesz występowała o zasiłek stały, pielęgnacyjny, kartę parkingową,
ta komisja tego nie przyznaje- ona tylko ustala czy masz do tego prawo czy nie
np. w tym roku nie potrzebujesz karty parkingowej , bo nie masz samochodu,ale w przyszłym roku jak kupisz samochod będzie ci taka karta może potrzebna?
cdn.

a teraz wniosek - na wszystkie 4 punkty -odp.tak
chcesz zasiłek pielęgnacyjny- aale czy go dostaniesz bądzie zależało od dochodów,
może w tym roku masz za duże, ale w przyszłym?
-chcesz zasiłek stały, też od dochodów zależy, ale możesz mieć taką sytuację że w tym roku nie dostaniesz( za duże doch. mężą) a w przyszłym?

karta parkingowa upoważnia cię do niestosowania się do niektórych przepisów ruchu drogowego( jak chcesz potem podam ci więcej)
jak masz w samocchodzie dziecko
i do stawiania samoch. tam gdzie jest " płatny parking"-parkomaty
w W-wie są parkomaty na większości ulic i jeżeli uda mi się ( mając syna w samochodzie) znaleźć na parkingu kopertę -to mogę nie płacić

- dalej- moim zdaniem nie porusza się samodzielnie, nawet z pomoca drugiej osoby( córka mojej kol. jest po H-M ma 17 lat- samodzielnie się nie porusza, ale idzie z matką pod rękę- sama nie zrobi kilku kroków
musi się czegoś trzymać-więc ona chodzi z pomocą drugiej osoby -a twoje dziecko nie chodzi samo więc- nie

w spr. jedzenia chyba jest samodzielna- choć malutka-chyba bardziej chodzi o osoby ktore muszą być karnione nawet przez wiele lat
(upośl. umysł. lub zaburzenia żucia, połykania)
ale lepiej zaznacz nie- bo całkiem sama   jeszcze nie je

co do samoobsługi- zaznacz zgodnie z prawdą -że nie jest samodzielna
(bo za mała,)
matka nastolatka która go myje i ubiera zaznaczy TAK- bo on tego nie umie, a ty też tak- bo mała jeszcze tego nie umie
ale ssię nauczy  :D

teraz ja namieszałam , mam nadzieję że zrozumiałaś

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 10, 2003, 07:54:06 am »
Musze sie przyznac , ze jak ja wypelnialam te papiery to nie myslalam o zas. stalym czy kar. parkingowej :cry:  myslalam tylko o pielegnacyjnym. Ale przyznali to co przyznali ( a o reszte jak mnie juz  :idea: oswiecili odwolywalam sie) , chociaz zaznaczylam tylko "zas. pielegnacyjny". Mialam watpliwosci jak wypelnialam te papiery bo moj syn, sam sie porusza, sam je i jest  samodzielny , wiec jaki On tam chory? Ja uwazam , ze komisja i tak kieruje sie dokumentacja lekarska i tym , na co dziecko choruje. Kilka miesiecy temu znajoma "sprobowala" stanac na komisji ( dziecko alergik, astma oskrzelowa) chociaz ich dochody sa tak spore, ze nawet "rodzinnego" nie pobieraja bo im przekracza.Ale dostala , przyznali jej ( nawet nie chciala z dzieckiem tak dlugo czekac bo bylo sporo dzieciakow, to powiedziala, ze dziecko ma goraczke i pozwolili jej stanac na komisji bez syna a maz pojechal z nim do domu) i mowi , ze jej nie chodzilo o "kase" , ale zeby sobie pojechac z synem na turnus reh.

Wiec krotko: to co my (rodzice) napiszemy tak sie nie liczy jak to co napisze lekarz!!

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 16, 2003, 01:35:11 am »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY l POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 16 kwietnia 2002r. w sprawie określenia wzoru wniosku o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego, innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do tych zasiłków oraz szczegółowych zasad i trybu ich wypłaty

(Dziennik Ustaw z dnia 2 maja 2002 r.)

Na podstawie art. 17 ust. 2 i art. 34 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 104, poz.1104 oraz z 2001 r. Nr 122, poz.1349. Nr 128, poz.1405 i Nr 154, poz.1791) zarządza co nastepuje:
całość zapisu wraz z drukami: Dz.U. z 2002r. Nr 47 poz. 442 data wydania 02.05.2002

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 25, 2003, 04:49:14 pm »
NO, mam prawie wszystkie paiery potrzebne do zlozenia wniosku. Ksera historii choroby i wypelniona opinie przez lekarza neurologa. Prawie, bo pozostal mi tylko opis od rehabilitantki. Myslicie, ze moglabym zlozyc teraz to co mam, a opinie rehabilitantki przedstawic juz na komisji, czy lepiej poczekac? Troche szkoda mi czasu bo to trwa... zanim odesla odpowiedz i zanim odbedzie sie ta cala komisja. A ja najpredzej moge dostac opinie w przyszly czwartek...
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 25, 2003, 05:13:42 pm »
Manatko, myślę że możesz bo czas ucieka
resztę doniesiesz sama, złóż i módl się żeby ktoś to łaskawie przeczytał
sądząc po komisji syna to papiery przeglądali dopiero przy nim
i to tak b. pobieżnie

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 26, 2003, 05:39:38 pm »
Wiesz, Ula, chyba nie mam na to wplywu... Podobno teraz cos sie zmienilo w komisjach. Moze na lepsze? Zobaczymy. Pomijajac zasilek staly - jeszcze nie wiem czy moje dochody pozwalaja na to, zeby go uzyskac, to baaardzo przydalyby mi sie tansze przejazdy komunikacja miejska i PKP, ze wzgledu na planowany botox i intensywniejsza rehabilitacje, no i oczywiscie ulgi podatkowe...
W takim razie w poniedzialek biegne do komisji zlozyc papiery, a wczesniej sobie je wszystkie skseruje dla siebie :)
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Zmiana rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosp
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 28, 2003, 10:24:12 am »
Zmiana rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
23 sierpnia 2003 weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 (Dz.U.03.139.1328) w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.kwalifikowanie do odpowiednich stopni niepełnosprawności.

Symbole przyczyn niepełnosprawności:

01-U - upośledzenie umysłowe;
02-P - choroby psychiczne;
03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
04-O - choroby narządu wzroku;
05-R - upośledzenie narządu ruchu;
06-E - epilepsja;
07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;
08-T - choroby układu pokarmowego;
09-M - choroby układu moczowo-płciowego;
10-N - choroby neurologiczne;
11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.
Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie choroby, która powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ogranicza wykonywanie czynności życiowych i aktywności społecznej.

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/4891

Offline Beatris

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 28, 2003, 07:06:15 pm »
Ja przepraszam, ale czy ktoś by mi mógł wytłumaczyć co się zmieniło? Czy to tylko symbole, czy coś więcej? Chodzi mi głównie o epilepsje. Moje dziecko ma rozpoznaną chorobę, jest leczone i aktualnie nie ma ataków. Przed leczeniem były ataki gromadne, bez wielkich drgawek, ale z sinicą. Aktualnie ma niewielkie opóźnienie rozwoju. Neurolog twierdzi że raczej nie mamy szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Czy ktoś może mi wyjaśnić co się konkretnie zmieniło. Może jestem mało kumata, ale cieżko mi jest się skupić gdy jedno dziecko płacze bo nie może dostać zabawki a starszy coś też chce. Proszę o pomoc.
Miłosz/to już 2 latka - Epi
Pozdrowienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 28, 2003, 08:38:56 pm »
Beatris, czy dobrze rozumiem że twój lekarz nie chce ci wypisać wniosku, bo twierdzi że i tak nie dostaniesz orzeczenia?

ortopeda syna tez  nie chciał wypisac przez 4 lata a ja zamiast się kłócić
lub iść do innego straciłam 4 lata

obowiązkiem lekarza jest wypisać wniosek, a to komisja decyduje czy będzie orzeczenie czy nie

ja uważam że z epilepsją powinnas składać wniosek

Offline Beatris

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 29, 2003, 08:10:59 am »
Lekarka twierdzi że jeżeli bardzo chcę to mi wypisze. Ale wątpi że go uzyskam. Dla mnie to jest paranoja. Nieraz nie śpię po nocach ponieważ boję się ataku. Życie w ciągłym strachu że coś się zacznie dziać jest okropne. Mówi też że będzie mi przykro jak ktoś zacznie mi mówić że z za zdrowym dzieckiem przychodzę. Może i ma rację, w szpitalu poznałam naprawdę chore dzieci. Tylko że ja też boję się zostawić dziecka z obcą osobą, która będzie robiła co chciała z moim synem.
Miłosz/to już 2 latka - Epi
Pozdrowienia

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 29, 2003, 08:33:48 am »
Beatris moj syn tez choruje na Epi i dostalismy zas. pielegnacyjny a nawet zas. staly  :D  Patryk zachorowal w marcu i mial w tym miesiacu 4 ataki a do dnia dzisiejszego ataki sie nie powtorzyly ( Bogu dzieki). Na komisji nikt mnie nie pytal kiedy i ile dziecko ma atakow , to jest taka choroba, ze nigdy niewiadomo kiedy. Nam zaswiadczenie wypisal pediatra a neurolog tylko potwierdzil , ze jest to Epi ( przed komisja u neurologa bylam tylkoraz ) i dobrze Cie rozumiem ze nocami czuwasz nad dzieckiem. Powinnas takie zaswiadczenie jednak uzyskac od lekarza i zlozyc pozostale dokumenty.
Zycze powodzenia i wiele cierpliwosci  :wink:

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 13, 2003, 04:35:47 pm »
Wlasnie dzis dostalam wezwanie na komisje na 28 pazdziernika (szybko). Powiedzcie czego sie spodziewac na takiej komisji? Mam przyniesc cos jeszcze o procz zalaczonej do wniosku historii choroby i opinii od rehabilitantki, ktora dopiero dostane? Chyba sie troche boje...

PS Dlaczego ja mam ikonke a Wy nie?!  :shock:  :shock:
Manatka

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 13, 2003, 04:50:11 pm »
A Komisja jest każda inna. Dobrze jak ma się opinię psychologiczną, ale w wieku Twojego synka będzie to możliwe?

ad. emblemacika
Odpowiedź znajdziesz Manatko-tutaj http://forum.darzycia.pl/topic,1347

Offline bardom

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 14, 2003, 08:52:47 pm »
Do Manatki!!!
Jako "stary wyjadacz" na komisjach (no-tylko dwie: w 1999 na okres 1 roku i w 2000 na czas nieokreślony) mogę tylko doradzic ze swojego doświadczenia. Na tej pierwszej było ostre pytanie -Po co występujemy o stopień niepełnosprawności dla syna?  Moja odpowiedź: Aby móc korzystać z przysługujących ulg i uprawnień! i wyjąłem segregator z historią choroby syna(epi) i wypisami szpitalnymi z leczenia z 12 lat.
 Na następnej komisji na pytanie: Co sie zmieniło w ostatnim roku? Moja odpowiedź: Trzy pobyty w klinikach, łącznie 2,5 miesiaca i w załączeniu kopie wypisów szpitalnych. Bez komentarzy.
 Stare powiedzonko: "Papier robi swoje" jest szczególnie ważne przy tego typu komisjach, tam na "litość" nie da się nikt nabrać.
Bierz ze sobą wszystko co masz! A nawet więcej!
Na pewno nie zaszkodzi, a moze pomóc.
Życzę powodzenia!
Nie poddawaj się inni są z tobą!!!
Bardom
Pozdrawiam!!!
Bardom
Dominik/20/epi & Bartek/13/O.K.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 15, 2003, 03:57:18 pm »
Bardom Dzieki :)
W tym sek, ze ja mam niewiele... U corki wszystko bylo zwalane na wczesniactwo, a i ona poza porazeniem mozgowym zdrowa jak rybka (na szczescie). Wszystko co mam to karta choroby z przychodni neurologicznej - 3 kartki A4, karta z przych ortopedycznej- 1x A4 i skierowanie na botox, a takze opinia od rehabilitanta, ktora mam nadzieje dostane dzis... Boje sie, ze nic nie wskoram, a rehabilitacja na NFZ odpada, a prywatna dosc drogo wychodzi, no i dojazdy... Ech... Jeszcze lekarz powiedzial, ze ma dostac zaopatrzenie ortopedyczne w postaci lusek i butow...

I jeszcze pytanie - czy komus wpisywali, ze dziecko ma miec w domu osobne pomieszczenie ze wzgledu na niepelnosprawnosc? Dzis mi tak powiedzieli w urzedzie jak skaldalam podanie o dodatek mieszkaniowy - wtedy jest wyzszy.
Manatka

(c) 2003-2014 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach