Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Centralny Układ Nerwowy  (Przeczytany 13284 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Centralny Układ Nerwowy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2007, 11:55:40 am »

Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego – czynniki ryzyka oraz możliwości zapobiegania


Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego występują w Polsce z częstością 2–3 na 100.000 żywo urodzonych dzieci. Istnieją możliwości zapobiegania lub przynajmniej zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia.

Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego (OUN) występują w naszym kraju z częstością 2–3 na 100.000 żywo urodzonych dzieci. Przyczyny ich powstawania są zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Jakkolwiek nie mamy wpływu na pierwsze z nich, to udział niekorzystnych czynników środowiskowych można ograniczyć, a tym samym zmniejszyć częstość występowania wad wrodzonych.

Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego dzielą się na kilka grup, z których najczęściej występują wady cewy nerwowej, a więc rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowa oraz oponowo-rdzeniowa, a także rozszczep czaszki i przepuklina mózgowa.

Pierwsza z nich, czyli rozszczep kręgosłupa, jest wadą dotyczącą wyłącznie struktur kostnych kręgosłupa i przeważnie nie dającą objawów klinicznych, bywa natomiast wykrywana przypadkowo, np. przy okazji wykonywania badań radiologicznych kręgosłupa. Z kolei przepuklina oponowa charakteryzuje się występowaniem najczęściej niewielkiego guza w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej. Zaopatrzenie chirurgiczne stanowi ostateczne wyleczenie, a pacjent nie prezentuje później żadnych objawów uszkodzenia układu nerwowego.

Natomiast przepuklina oponowo-rdzeniowa, najczęściej występująca wada spośród wyżej wymienionych, charakteryzuje się występowaniem guza najczęściej zlokalizowanego w okolicy lędźwiowo – krzyżowej, rzadziej w okolicy kręgosłupa piersiowego czy szyjnego. Zawartość guza, określanego mianem worka przepuklinowego, stanowią opony rdzenia kręgowego oraz nieprawidłowa tkanka nerwowa. Z uwagi na obecność uszkodzenia struktury rdzenia kręgowego u wszystkich dzieci dotkniętych ta wadą występują zaburzenia neurologiczne.

W pierwszym okresie życia dziecka jest to niedowład wiotki kończyn dolnych oraz zaburzenia funkcji zwieracza cewki moczowej i odbytu, charakteryzujące się w tym okresie stałym wydobywaniem się moczu i stolca. W wieku starszym niedowład przechodzi w postać spastyczną, a więc charakteryzującą się wzmożonym napięciem mięśniowym. Oznacza to opóźnienie rozwoju ruchowego, jednak część z tych dzieci osiąga możliwość chodzenia samodzielnego lub z pomocą np. balkonika, przeważnie jednak chód tych pacjentów jest ewidentnie nieprawidłowy.

U części dzieci z przepukliną oponowo–rdzeniową wadą towarzyszącą bywa wrodzone wodogłowie. W takich przypadkach oprócz konieczności pilnej operacji samej przepukliny przeważnie niezbędne jest także założenie układu drenującego komorowo – otrzewnowego celem odbarczenia wodogłowia. Warto podkreślić, że pomimo licznych problemów, a więc zaburzeń chodu, zaburzeń czynności zwieraczy, większość dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową rozwija się prawidłowo pod względem intelektualnym, co umożliwia im naukę w szkole masowej.

Wymienione wcześniej przepuklina mózgowa oraz rozszczep czaszki są wadami występującymi znacznie rzadziej niż przepuklina oponowo-rdzeniowa, jednak w większości przypadków pacjentów z pierwszą z nich rozwój intelektualny jest opóźniony.

Wady cewy nerwowej, określane także jako wady z grupy dysrafii, powstają bardzo wcześnie w okresie życia płodowego, to jest w ciągu pierwszych tygodni jego trwania. Dlatego też profilaktyka tych wad musi być wdrożona przed zajściem w ciążę i kontynuowana przez kolejne tygodnie. Obecnie zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia sposobem zapobiegania wadom z grupy dysrafii jest stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę.

Grupę szczególnego ryzyka wystąpieniem wady cewy nerwowej u dziecka stanowią kobiety, które wcześniej urodziły już dziecko z jedną z opisanych wyżej wad. W tych przypadkach zalecana dawka kwasu foliowego jest dziesięciokrotnie wyższa i wynosi 4 mg na dobę. Badania, które przeprowadzono na świecie w celu ustalenia skuteczności takiego sposobu zapobiegania wadom, udowodniły, że jest to metoda pozwalająca na redukcję ilości wad cewy nerwowej, a także, że metoda ta jest bezpieczna, nie obarczona działaniami niepożądanymi oraz tania.

Deficyt kwasu foliowego nie jest jedyną przyczyną występowania wad z grupy dysrafii. Okazuje się bowiem, że korzystanie z gorących kąpieli oraz sauny czy solarium przez kobietę w pierwszym okresie ciąży może przyczynić się do rozwoju wad wrodzonych u płodu. Podobnie otyłość oraz nieprawidłowa dieta z nadmiernym spożyciem cukrów prostych może być odpowiedzialna za powstanie wady u dziecka. Wszystkich wymienionych powyżej niekorzystnych czynników środowiskowych można uniknąć, dlatego tak istotna jest wiedza na ich temat.

Jakie są konsekwencje urodzenia się dziecka z wadą z grupy dysrafii? Poza opisanymi wcześniej zaburzeniami rozwoju ruchowego, a więc niemożnością osiągnięcia funkcji samodzielnego chodu lub też ewidentne zaburzenia chodu, istnieje cały szereg innych problemów. Zaburzenia oddawania moczu często prowadzą do zalegania moczu w pęcherzu moczowym, a to z kolei powoduje infekcje dróg moczowych z ich najgroźniejszym powikłaniem jakim jest posocznica. Zalegający mocz wywiera, poprzez moczowody, także ciśnienie na nerki, co może prowadzić do ich niewydolności oraz konieczności dializoterapii.

Wtórnie do uszkodzenia rdzenia kręgowego dochodzi z czasem do deformacji kończyn dolnych oraz klatki piersiowej i kręgosłupa, co w niektórych przypadkach może prowadzić do zaburzeń oddychania, a nawet powikłań w postaci zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Jak wspomniano powyżej większość dzieci urodzonych z tą wadą prawidłowo rozwija się intelektualnie, jednak z uwagi na liczne ograniczenia ruchowe często dzieci te nierzadko mają głębokie zaburzenia emocjonalne wymagające specjalistycznej pomocy psychologicznej. Od momentu urodzenia poprzez kolejne lata życia konieczna jest także systematyczna rehabilitacja ruchowa.

Bardzo istotne jest wczesne wykrycie wad cewy nerwowej u płodu, co jest możliwe na podstawie badania ultrasonograficznego. Pozwala to z jednej strony na wybór właściwego sposobu rozwiązania ciąży, to jest wykonanie cięcia cesarskiego, a także, w niektórych przypadkach, wykonanie operacji przepukliny oponowo – rdzeniowej wewnątrzłonowo.

Reasumując należy podkreślić znaczenie prostej i taniej profilaktyki wad cewy nerwowej, a z drugiej strony liczne problemy medyczne i psychologiczne towarzyszące pacjentom z tymi wadami.

forum pediatryczne
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Centralny Układ Nerwowy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 17, 2007, 08:35:42 pm »
Jak to się ma w stosunku do potrzeb rehabilitacji-łatwo można zobaczyć na poniższym obrazie./kliknij-powiększ/
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach