Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Koklusz atakuje dzieci, szczepionka nie działa  (Przeczytany 6874 razy)

Offline Hata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 581
Koklusz atakuje dzieci, szczepionka nie działa
« dnia: Grudzień 29, 2004, 07:08:21 pm »
Alicja Katarzyńska, Gdańsk 29-12-2004, ostatnia aktualizacja 28-12-2004 22:04

Przypadki tej groźnej, szczególnie dla małych dzieci choroby, stają się częste w całej Polsce. Winna jest mało skuteczna szczepionka DTP.

- Jesteśmy zaniepokojeni - mówi Teresa Małaczyńska, ordynator oddziału chorób płuc i alergii Szpitala Dziecięcego w Gdańsku. - Od trzech miesięcy mamy coraz więcej zachorowań. Właściwie co tydzień przyjmujemy kilkanaścioro dzieci z przewlekłym kaszlem. Po badaniach okazuje się, że to krztusiec. W ostatni poniedziałek przyjęliśmy dziesięcioro pacjentów z podejrzeniem tej choroby!

Marek Kalinowski, specjalista ds. zagrożeń epidemicznych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, potwierdza. - O epidemii jeszcze nie mówimy, ale wzrost zachorowań jest 2,5 razy większy niż w ubiegłym roku - mówi Kalinowski. - To niepokojące, bo teoretycznie wszystkie dzieci były szczepione przeciw krztuścowi.

Dlaczego dzieci chorują? Szczepionka przeciw krztuścowi, tzw. DTP, jest w Polsce obowiązkowa od kilkudziesięciu lat, to znaczy, że każde dziecko teoretycznie powinno być odporne na tę zakaźną chorobę. Specjaliści mówią jednak o małej skuteczności tej szczepionki. - Wygląda na to, że przeciwciała, które powstają w organizmie po jej podaniu, nie bronią przed bakterią wywołującą koklusz - tłumaczy Marek Kalinowski. - Na świecie od dwóch lat jest nowa, skuteczniejsza szczepionka, niestety, dla nas zbyt droga.

Pediatrzy od lat nie mieli do czynienia z krztuścem, dzieci znają koklusz co najwyżej z "Ani z Zielonego Wzgórza". - Gdy trafi do przychodni dziecko z przewlekłym kaszlem, lekarze szukają wszystkich chorób oprócz kokluszu - mówi dr Małaczyńska.

- W mojej 20-letniej praktyce nie miałam udokumentowanego przypadku krztuśca - mówi Grażyna Gawrońska, pediatra z przychodni w Gdańsku.

Dzieci chorują na koklusz w całej Polsce. - Jest więcej zachorowań - potwierdza Mirosław Czarkowski, kierownik pracowni Epidemiologii z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. - Już od pewnego czasu obserwujemy stały wzrost zachorowań, dlatego w tym roku wprowadzono specjalną dawkę szczepionki, tzw. przypominającą. Podawana jest dzieciom sześcioletnim.

W ubiegłym roku na krztusiec zachorowało 1924 dzieci. W tym roku stwierdzono już 2819 przypadków.

•  Krztusiec (lub koklusz) to choroba zakaźna dróg oddechowych przenoszona drogą kropelkową. Jej podstawowym objawem jest kaszel: przewlekły, męczący, utrzymujący się tygodniami i miesiącami. Wzmaga się nocą, jest tak silny, że może wywołać odruchy wymiotne. Inne objawy przypominają przeziębienie: lekka gorączka, katar, może pojawić się też obrzęk twarzy i powiek. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do pierwszego roku życia. Gwałtowne ataki kaszlu mogą wywołać bezdech, zaburzenia elektrolitowe, nawet doprowadzić do śmierci.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,2468117.html

p.s. Córka znajomej wylądowała przed świetami w szpitlu z krztuścem, spędzili tam ponad tydzień.
.:.carpe diem.:.

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Koklusz atakuje dzieci, szczepionka nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2007, 10:25:21 am »
Łódzkie w czołówce zachorowań na koklusz

 
Prawdziwe żniwo zbiera jedna z groźniejszych chorób zakaźnych - krztusiec, zwany też kokluszem. W całym kraju, a szczególnie w woj. łódzkim, jest w tym roku dwa razy więcej chorych niż w roku ubiegłym. W walce z tą chorobą nie pomagają obowiązkowe szczepienia dzieci. Państwowy Zakład Higieny zastanawia się nad wprowadzeniem powszechnych szczepień dorosłych.

4,5-letni syn Moniki Biernackiej z Łodzi jest jednym z 240 pacjentów w woj. łódzkim, u których zdiagnozowano tę zakaźną chorobę. Po dwóch tygodniach uporczywego kaszlu pediatra zlecił badania krwi, które wykazały, że chłopiec ma krztusiec. Był to już 15 pacjent z taką diagnozą w tym gabinecie.

"Byłam w szoku, gdy zobaczyłam wyniki. Wydawało się, że szczepienia dawno wyeliminowały chorobę" - mówi zdenerwowana mama.

Zdaniem dr Anny Guzek z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łodzi, krztusiec znów atakuje, bo szczepionka przeciwko niemu przestała być skuteczna. "Zmianie uległy drobnoustroje, które wywołują chorobę" - wyjaśnia.

Na dodatek szczepionka działa zbyt krótko, o czym jest przekonany dr Paweł Stefanow z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. "Niestety, statystyki są zaniżone, bo wielu lekarzy nie informuje sanepidu o wykrytych przypadkach, nie wszyscy też zlecają badania w tym kierunku" - mówi "Dziennikowi Łódzkiemu" Stefanow.


esculap
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach