Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Nowoczesne metody badania - co może zobaczyć lekarz  (Przeczytany 3949 razy)

Offline Gaga

  • Administrator
  • Rozgadany Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26484
Nowoczesne metody badania - co może zobaczyć lekarz
« dnia: Grudzień 11, 2004, 01:52:53 am »
Nowoczesne metody badania - co może zobaczyć lekarz

Współczesne osiągnięcia techniki pozwalają lekarzom bardziej dokładnie przyjrzeć się różnym organom - i w razie potrzeby - postawić precyzyjną diagnozę.

Badanie ultrasonograficzne, USG

Na czym polega i jak wygląda.
Mały pacjent musi się położyć na kozetce. Następnie lekarz przykłada sondę przypominającą grzybek lub ręczną latarkę. Wcześniej nakłada na nią żel, dzięki któremu uzyskany obraz jest dokładniejszy. Głowica wysyła w głąb ciała falę ultradźwiękową, która odbija się od przeszkód, jakimi są dla niej oglądane narządy i powraca do sondy. Odebrany sygnał aparat przetwarza na obraz widziany przez lekarza na monitorze. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut.

Jak się przygotować.

Przed planowanym badaniem brzuszka, dziecko powinno być na czczo (niemowlęta ok. 4 godziny bez jedzenia, a starsze dzieci 6?8 godzin). Czasem, w przeddzień badania, lekarz zleca podanie maluszkowi preparatów, które zmniejszają ilość gazów. Badanie pęcherza moczowego jest dokładniejsze, kiedy jest wypełniony. Dlatego maluch powinien dużo wypić przed USG.

Co diagnozuje.

Lekarz, dzięki USG, może ocenić budowę stawów biodrowych, narządy znajdujące się w brzuszku, układ moczowy, tarczycę, a także serce (badanie nazywa się echokardiografią). U noworodków i niemowląt ultrasonograf pozwala przez ciemiączko przednie obejrzeć wnętrze główki (zawsze wykonuje się je u wcześniaków i po porodzie z komplikacjami). Badanie przeprowadza się również wtedy, gdy u chłopca nie ma jąderka w mosznie.

Działania uboczne.

To bezpieczne i bezbolesne badanie.
Koszt i miejsce wykonania.
Badanie można wykonać w przychodni lub szpitalu na podstawie skierowania. USG dostępne jest także w niepublicznych placówkach zdrowia i prywatnych gabinetach. Tam skierowanie nie jest potrzebne, ale badanie kosztuje ok. 40-150 zł.

Wynik.
W postaci kilku małych wydrukowanych zdjęć z opisem. Ważne jest, by poszukać placówki z nowoczesnym sprzętem, który ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Na starym aparacie pewnych zmian w ogóle nie widać.

Zdjęcie rentgenowskie, Rtg

Na czym polega i jak wygląda.
Najmłodsze dzieci są prześwietlane na specjalnym łóżku, starsze - na stojąco. Aparat wysyła promienie rentgenowskie, które - w zależności od rodzaju tkanki - po przejściu przez nią są w różnym stopniu pochłaniane, np. przez kości - w największym, a powietrze w płucach czy gazy w jelitach - bardzo słabo.

Jak się przygotować.
Aby maluszek był spokojny, dobrze jest zabrać ze sobą smoczek. Do zdjęć przewodu pokarmowego dziecko często musi być kilka godzin bez jedzenia.

Co pozwala zdiagnozować.
Prześwietlić można niemal wszystko. U maluchów bardzo często wykonuje się Rtg kości, by sprawdzić, czy nie są złamane, a także Rtg klatki piersiowej (m. in. gdy lekarz podejrzewa zapalenie lub wady rozwojowe płuc, wady serca lub zachłyśnięcie, np. koralikiem lub monetą).

Działania uboczne.
Promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia, dlatego nie wolno decydować się na badanie bez ważnych powodów.

Koszt i miejsce wykonania.
Badanie zleca lekarz, wypisując skierowanie. Aparaty Rtg są w szpitalach, niektórych przychodniach i ośrodkach zdrowia. Prywatnie kosztuje ok. 30-50 zł.

Wynik.
Klisza z dołączonym opisem badania.

Tomografia komputerowa, TK lub CT (od ang. computerized tomography)

Na czym polega i jak wygląda.
W specjalnym pokoju, na ruchomym stole dziecko wjeżdża do komory z aparaturą wykorzystującą promienie rentgenowskie. Przed badaniem lekarz programuje komputer sterujący tomografią. Następnie lampa wysyłająca promieniowanie porusza się wokół pacjenta, potem minimalnie przesuwa i znów zatacza wokół niego koło. I tak wielokrotnie. Komputer aparatu do CT oblicza, gdzie i ile promieniowania zostało pochłonięte, a później przemienia to na obraz narządów. Najnowsze aparaty poruszają się jak spirala, co sprawia, że obraz jest dokładniejszy, a badanie - krótsze. Ponieważ w trakcie prześwietlania nie wolno się ruszać, małe i niespokojne dzieci są na krótko usypiane.

Jak się przygotować.
Przed narkozą malec nie może kilka godzin jeść. Rodzice muszą podpisać zgodę na znieczulenie.

Co diagnozuje.
Dzięki CT można dokładnie obejrzeć mózg, narządy klatki piersiowej i brzucha, kręgosłup i naczynia krwionośne. CT zleca się po urazie, czy przy podejrzeniu nowotworów.

Działania uboczne.
Badanie nie jest obojętne dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Dlatego wykonuje się je po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Małe ryzyko związane jest także z narkozą.

Koszt i miejsce wykonania.
Tomograf jest dostępny w nielicznych szpitalach lub niepublicznych ośrodkach zdrowia. Konieczne jest skierowanie. Na badanie trzeba czekać, czasem nawet kilka tygodni. Prywatnie kosztuje ono 250-550 zł.

Wynik.
Czarno-białe zdjęcia na kliszy i opis.

Rezonans magnetyczny, MRI (od ang. magnetic resonace imaging)

Na czym polega i jak wygląda.
 Maluszek, leżąc nieruchomo (często pod narkozą), wjeżdża na zdalnie sterowanym łóżku do specjalnego tunelu. Ściany tego cylindra to wielki magnes wytwarzający tzw. pole magnetyczne. Upraszczając, można przyjąć, że działa ono na komórki badanej części ciała, w wyniku czego są pobudzane i zachodzą w nich pewne zmiany jako odpowiedź na działający bodziec. Specjalne czujniki wyłapują te zmiany, a następnie komputer, dokonując obliczeń, przerabia je na obraz. Lekarz w trakcie badania jest poza pokojem, w którym przebywa pacjent i obserwuje wszystko przez szybę lub dzięki kamerze. Badanie jest hałaśliwe, ale zupełnie bezbolesne. Trwa zwykle kilkadziesiąt minut.

Jak się przygotować.
Maluszek nie może mieć przy sobie metalowych rzeczy: spinek do włosów czy klamerek przy spodniach, ponieważ zakłócają badanie. Przed znieczuleniem ogólnym rodzice muszą podpisać zgodę i nie podawać dziecku przez kilka godzin jedzenia.

Co diagnozuje.
MRI umożliwia obejrzenie niemal wszystkich narządów: od mózgu, przez nerki i wątrobę, po stópki i kolanka, ale jest szczególnie cenne w rozpoznawaniu chorób układu nerwowego (zwłaszcza rdzenia kręgowego), mięśni i stawów, a także naczyń krwionośnych. Najczęściej wykonuje się je, gdy inne metody nie doprowadziły do wykrycia choroby.

Działania uboczne.
Dotychczas nie są znane.

Koszt i miejsce wykonania.
Tylko nieliczne szpitale i niepubliczne centra medyczne mają aparat do rezonansu i dlatego - pomimo wielu zalet - MRI jest rzadko wykonywane. Badanie zleca lekarz, ze skierowaniem jest ono bezpłatne, ale trzeba na nie długo czekać, czasem nawet pół roku. Koszt prywatnie wykonanego badania to ok. 300-700 zł.

Wynik.
Zdjęcia na kliszy z opisem, a czasem film na płycie CD.

Szukaj radiologa dziecięcego

Dziecko nie jest "małym dorosłym".
Budowa jego narządów różni się nie tylko od mamy lub taty, ale także od starszego kolegi lub siostrzyczki, która urodziła się przed tygodniem. Najlepszym dowodem może być fakt, że mali pacjenci ważą od 500 gramów do kilkudziesięciu kilogramów.

To, co u młodszego dziecka jest normą, u starszego może zostać rozpoznane jako schorzenie. Ponadto są choroby typowe tylko dla maluchów i w dzieciństwie najczęściej wykrywa się wady wrodzone. Dlatego badaniami obrazowymi maluchów zajmują się specjaliści, tzw. radiolodzy dziecięcy. Są w szpitalach dziecięcych, niektórych przychodniach zdrowia i trzeba o nich pytać.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******

Mulesia

  • Gość
Nowoczesne metody badania - co może zobaczyć lekarz
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2008, 09:20:23 pm »
Diagnoza w 15 minut
02-10-2008 11:22

Już wkrótce diagnozowanie wielu chorób może stać się tak proste i szybkie jak przeprowadzenie testu ciążowego. Naukowcy z University of Leeds opracowali bioczujnik, który wykorzystuje przeciwciała do wykrywania biomarkerów charakterystycznych dla różnych schorzeń.

Dotychczas przeprowadzone próby wykazały, że nowy test jest w stanie zdiagnozować raka jajników, prostaty, udar, stwardnienie rozsiane, choroby serca i infekcje grzybami. Uczeni sądzą również, że uda się wykrywać gruźlicę i HIV.
(...)
Autor: Mariusz Błoński

Źródło: University of Leeds
Całość: http://kopalniawiedzy.pl/test-diagnoza-biomarker-bioczujnik-ELISHA-ELISA-Enzyme-Linked-Immunosorbant-Assay-5811.html

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach