Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Jak namówić dziecko do noszenia okularów?  (Przeczytany 13916 razy)

Offline marta.c

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Jak namówić dziecko do noszenia okularów?
« dnia: Listopad 17, 2004, 09:59:38 am »
Witam !Mój 3-letni synek Patryk musi nosić okulary . Nie wiem jak go do tego namówić . Założy ale tylko na chwilę.Nie chcę nic robić na siłę, bo boję się że wogóle się zniechęci . Może miał ktoś podobny problem.Proszę o radę.
                              MARTA CIEMNA

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2004, 10:46:43 am »
Marto nie znam odpowiedzi a mam ten sam problem .Maciek dostał właśnie recepte na okularki ale nie wyobrażam sobie tego.Jeszcze jej nie zrealizowaliśmy ale wiem ,że bedzie problem.nie wiem czy kupić jak najtańsze (tak jak sugerowała okulistka)czy jakieś lepsze,lżejsze?Jak Wy przeszliście przez to?
Maciek 8lat ZD

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 17, 2004, 11:19:39 am »
Temat okularków był już poruszany .
Może tam coś wyszperacie ?
Wzrok
wątek:
okulary
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline marta.c

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 17, 2004, 11:35:14 am »
My kupiliśmy te droższe bo są ze sprężynkami i trzymają się nawet jak się dziecko nachyli lub przewróci.Dzisiaj koleżanka mi podpowiedziała żębym nosiła okulary razem z dzieckiem(oczywiście same oprawki lub słoneczne) założyłam no i już jest lepiej .Siedzi w okularach i ogląda bajkę .Zobaczymy jak bedzie dalej ,jeszcze sie odezwe .Może spróbuj tego Elu , jak wykupisz .powodzenia.
MARTA CIEMNA

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2004, 11:42:28 am »
Ja też szukam odpowiedzi na to pytanie i nie znajduję  :(  Michałek ma już okularki zapisane od dłuższego czasu jednak nie ma sposobu żeby je nosił, przerobiłam już chyba wszystko, ja nosiłam okulary żeby on widział że mama też ma (choć nie muszę nosić), mocowałam gumką do okularów z tyłu głowy ale to nie przyniosło efektów nawet na chwilke, nawet mu przyklejałam plastrami po bokach do głowy - sam zrywał w ciągu 3 minut, a kupiłam takie okularki żeby były jak najmniej odczuwalne że je nosi, wydałam prawie 300 zł i leżą więcej niż są noszone, próbowałam przekonać Michałka że w okularkach lepiej widzi, nakładał mu i zaraz otwierałam jakąś ulubioną książeczkę lub album ze zdięciami i nic po obejżeniu rzucał je w kąt. Próbowałam na dwór mu ubierać, myślałam, że jak się zacznie bawić to zapomni o nich, gdzie tam ponosił chwilke i szukaj mamo w piaskownicy. Mam jeszcze inny problem, bo Michał powinien mieć zakrywane oczko, gdyż mu ucieka ale zaklejanie oka też nic nie daje bo Michał zrywa plastry. Kupiłam plastry zagraniczne niby jakieś dobre, fakt ładnie się dopasowują do oka i są miękkie a klej mocno trzyma , ale co z tego jeśli Michał je zrywa w ciągu kilku minut i zawsze robi mu się ranka bo zrywa naskórek, wtedy nie mogę przyklejać aż mu strupek zejdzie :( Zostaje mi już chyba tylko czekać aż coś sam zrozumie i będzie chciał nosić
Basia - mama Michałka z ZD lat 16

Offline Ivona

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2004, 06:37:59 pm »
My też początkowo kupiliśmy Oli okularki najtańsze (tanie oprawki i tanie szkła), ale to się nie opłaciło, bo Ola nie chciała nosić. Zaczęliśmy nawet podejrzewać, że są one źle dopasowane. Ale spróbowaliśmy innego rozwiązania: lekkie, drogie oprawki i lekkie, plastikowe szkła. Od tego czasu nie ma problemu. Ola bez problemu nosi okularki!
Iwona - mama 14 -let.Oli z zD i 9-let. Michałka

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2004, 06:54:43 pm »
A Ala nie chciała nosić okularów, które były za słabe i niewiele pomagały. Okuliści twierdzili, ze wg pewnej szkoły (okazało się , że przestarzałej) szkła powinny być sporo mniejsze niż wada, żeby oko "pracowało". W klinice wyśmiano tę szkołę (dzięki, której Ala jest niedowidząca) i zapisano  okulary prawie zgodne z wadą. Od tego czasu mała zasypia w okularach , a po przebudzeniu sama ich szuka.

Offline marta.c

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2004, 08:54:41 am »
Wczoraj z mężem oboje nosiliśmy okulary(oprawki)i Patryk też razem z nami nosił.Narazie pomaga zobaczymy co bedzie dalej.
                              MARTACIEMNA

Offline BasiaB

• Wyjadacz
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2006, 05:54:48 pm »
I jak Wam idzie z nakładaniem okularków dzieciom? Michał zaczął wreszcie nosić okularki. Duży postęp mieliśmy latem gdy zmieniliśmy mu szkła na mocniejsze. Wydaje się, że poprzednie okularki były po prostu za słabe i nie widział Michaś zbytniej różnicy. Teraz Michał nosi okularki większą część dnia, choć każdego dnia nadchodzi jakiś kryzys w tym temacie. W takiej sytuacji odkładam na jakiś czas okulary, za pół godziny lub godzinę znów mu zakładam i nie ma już protestów. Gorzej z doborem oprawek  :?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2006, 06:04:54 pm »
Basiu ja przestałam mieć kłopot z okularami u Moniki jak kupiłam druciki sprężynujące, które były leciutkie i nie spadały jej.
W tej kwestii nie możemy myśleć o oszczędności.
Bywa, że dzieci są nadwrażliwe, wówczas dotyk okularków też ich drażni, ale z czasem mija.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline BasiaB

• Wyjadacz
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2006, 06:16:11 pm »
Ach Soniu, tu problem mam większy, bo Michał patrzy nad szkłami, więc jeszcze muszą być odpowiednio dobrane wielkością, żeby zakrywały całe oczka, do tego nisko osadzone uszka, sama wiesz, no i  wyginanie okularów we wszystkie możliwe strony i sposoby. Kupiłam super okularki, jakieś firmowe, bardzo drogie, akurat wyprzedawali kolekcję i pani nam bardzo opuściła z ponad 300zł do 120zł miały się nie odkształcać pod wpływem wyginania i do pewnego czsu się nie odkształcały ale Michał nie dawał za wygraną, tak je odginał, że zauszniczki były w jednej poziomej linii. Nalepsza chyba byłaby maska jak do pływania  :wink:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2006, 06:54:16 pm »
Te zaokrąglone nauszniki moją małą bardzo drażniły za uchem.

z działu Wzrok - Okulary

Wybór Oprawy okularowej:
Oprawa okularowa winna być dopasowana do owalu Twojej twarzy.
niech pokrywa cały oczodół, a jeżeli jest przeznaczona do stałego noszenia, tak by obejmowała jak największe pole widzenia przy patrzeniu w dal.
mniejsze nadają się do czytania, byle zapewniały wygodne ułożenie głowy przy czytaniu lektury oraz odpowiednie pole widzenia.
do szkieł wieloogniskowych muszą być wystarczająco wysokie, by pomieścić odpowiednie segmenty szkła wieloogniskowego.

Wybierając oprawę - pamiętaj !!!

jeżeli jesteś alergikiem, koniecznie zwróć uwagę na to z czego wykonana jest oprawa. Można być uczulonym na nikiel i inne metale, lub na niektóre tworzywa.  Istnieją jednak materiały antyalergiczne i takich szukaj - Twój Optyk zna ten problem a odpowiedni ich wybór zaproponuje.

Osoby o kwaśnym odczynie potu powinny unikać niektórych opraw metalowych lub celulozowych.
Pytaj o oprawy TYTANOWE lub z OPTYLU

Pamiętaj również że okulary trzeba czyścić i konserwować. Już przy ich wyborze zadbaj, by nie sprawiało to większego kłopotu.

źródło

To prawda, że są oprawki, na których można usiąść

To też zawdzięczamy technologiom kosmicznym.
Oprawki TytanFlex nie są tak lekkie jak tytanowe VisionLites, za to można je dowolnie zginać w każdej płaszczyźnie, można na nich siadać, zgubić je w łóżku podczas snu, turlać się, mając je w kieszeni... Po założeniu na nos odzyskują właściwą formę. Jeśli koniecznie chcesz mieć cieniutkie, metalowe oprawki, a jesteś uczulona na metal, możesz dobrać sobie ramkę z zausznikami powleczonymi cienką, nieścieralną warstewką tworzywa.

Najnowszy wynalazek - "oprawki-nic" Maxilight - łączy w sobie lekkość (2,5 g) i giętkość.

Nie ma w nich ani drobiny metalu, który mógłby uczulać. Oprawki takie dają też ogromne możliwości estetyczne. Można bowiem zamocować w nich soczewki dowolnego kształtu; nawet gwiazdki albo serduszka. Ograniczeniem jest wyłącznie wielkość wady (nadają się tylko dla szkieł dość cienkich, w granicach +4 D do -4 D) i koszt - trzeba na nie wydać 250 zł.
źródło

Co jeszcze ważne:

Popatrz na obrazek poniżej, a przekonasz się, ile parametrów musi być zachowanych przy wykonaniu okularów.

dzieci z zD mają nieco niżej osadzone uszy, mają też bardziej płaskie noski pomiędzy oczyma -dobranie oprawek może nieraz graniczyć z koszmarem, aby dobrze leżały na nosie (zwłaszcza podczas pisania, czytania gdy głowa jest schylona w dół i wszystko opada)

Sądzę , że to ważny temat nie tylko dla mnie.
A jak inni radzą sobie z tym problemem?

z wielkim trudem dobranych okularów dla Moniki

Offline basiakam

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2006, 09:07:40 pm »
To nie takie proste.Ja też muszę i sie bronię ,poprostu mi przeszkadzają, choć pomagają.Moja Ania nigdy ich nie zaakceptowała.Patrzała nad szkłami.Wszystko robiła, żeby ich nie nosić.Znam wielu dorosłych,co muszą nosić szkła i kombinują.Hm...
Basia

Offline BasiaB

• Wyjadacz
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2006, 09:53:06 pm »
Anna napisała
A Ala nie chciała nosić okularów, które były za słabe i niewiele pomagały. Okuliści twierdzili, ze wg pewnej szkoły (okazało się , że przestarzałej) szkła powinny być sporo mniejsze niż wada, żeby oko "pracowało". W klinice wyśmiano tę szkołę (dzięki, której Ala jest niedowidząca) i zapisano okulary prawie zgodne z wadą. Od tego czasu mała zasypia w okularach , a po przebudzeniu sama ich szuka.

Nam też zapisano za słabe szkła Michał przy swojej wadzie +5 na oba oczka dostał pierwsze okularki +1,5 następne po roku +3 a dopiero przy +4 chce nosić. Nam powiedziano, że należy stopniowo zwiększać szkła a nie odrazu dać takie mocne, żeby się oko przestawiało stopniowo na okulary  :shock:  teraz sobie myślę, że być może jest w tym racja ale stopniowanie powinno chyba być troszkę szybsze niż co roku  :?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2006, 10:01:30 pm »
Ja nigdy nie miałam aż takich dysproporcji w dioptriach dla Moniki. Zmieniałam dla pewności okulistów jak rękawiczki, aż wybrałam dr Bilską ( prywatnie i w Szpitalu Okulistycznym).
Dla mnie to ma znaczenie, bo tam jest extra aparatura elektroniczna, oprócz podstawowych badań. Są też odrazu konsultacje na miejscu zlecone przez lekarkę prowadzącą.

Zawsze kupuję szkła lekkie specjalne dla dzieci.
Trudno mi radzić Ci Basiu więcej-nie jestem lekarzem.
Zakłdaj sobie okulary bez szkieł (jak nie nosisz), zakłdaj nawet papierowe miśkom, czy lalkom -drogą naśladownictwa nam pomogło.

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2006, 10:11:58 pm »
Michał nie chce nosić okularów. Co chwilę je zdejmuje. Nie mam już siły na walkę z nim. To sa ciężkie okulary...metalowe ramki i szkła plusy. Sama niedawno zamieniłam swoje okulary na soczewki i jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu. Chyba poddałam się w tej walce z Michałem o jego okularki.  :cry:
Mama Michałka (5 lat)

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2006, 09:12:22 am »
Nadziejko u nas jest podobnie :( Od roku leza w szufladzie i tylko co jakis czas ponawiam próbe ale nic z tego.Teraz to pewnie trzeba by było sprawdzic wzrok bo przez rok mogło sie wiele zmienic. A oprawki ma lekkie i bardzo mu w nich ładnie ale co z tego :cry:
Maciek 8lat ZD

Offline dziadek Janusz

• Weteran
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 09, 2006, 10:27:24 am »
Aż sam się martwię, jak to u nas będzie.
Po badaniu okulistycznym w przedszkolu pani stwierdziła, że Michaszek zezuje lewym okiem ponad 15 stopni i dała kartę informacyjną do okulisty.
A czy on pozwoli sobie cokolwiek założyć, chociażby opaskę na jedno oko?
Nie wydaje mi się, ale zobaczymy.
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 09, 2006, 10:45:00 am »
Janusz moja mała dostała na to samo - od września 2005r-specjalne szkła korekcyjne cylindry. Narazie pomogło -właśnie wczoraj miała mieć operację na to oko.
To nic innego jak hipotonia i zaburzenia integracji sensorycznej.
Powinni zlecać nam specjalne ćwiczenia a nie łapać za skalpel, bo taka wiotkość wraca i co całe zycie operować?
Oprócz ww szkieł -ćwiczymy na "leniwej ósemce" z Kinezjologii Edukacyjnej. To daje ruch naprzemienny wiotkich mięśni oczu.
Staram się analizować to kilkakrotne pojawianie się "lecącego oczka" sprawiającego wrażenie zeza.

Integracja sensoryczna

4.Zespół Downa

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci z zespołem Downa obejmują deficyty rejestracji, modulacji i przetwarzania bodźców: przedsionkowych, proprioceptywnych, dotykowych, wzrokowych i słuchowych /Blanche, Botticelli, Hallway 1995/. Deficyty te wpływają na dysfunkcje zachowania, uwagi, zdolności ruchowych i procesów uczenia się.

Zaburzenia rejestracji bodźców przedsionkowych przejawiają się hipotonią, nieprawidłowym przystosowaniem posturalnym, słabymi reakcjami równoważnymi, a dysfunkcje w zakresie modulacji skutkują nietolerancją ruchu. Zaburzenia przetwarzania bodźców proprioceptywnych również wpływają na obniżone napięcie mięśniowe, luźne stawy, zakłócenia czucia położenia ciała i prawidłowej rejestracji ruchu .

Dysfunkcje systemu dotykowego obejmują podwrażliwość na bodźce dotykowe, trudności w różnicowaniu bodźców dotykowych i nadwrażliwość na bodźce dotykowe /obronność dotykowa/. Mogą się przejawiać zaburzeniami w obrębie planowania motorycznego /praksji/ i percepcji ciała, wzmożoną aktywnością ruchową i trudnościami w koncentracji uwagi.

W obrębie systemu wzrokowego u dzieci z zespołem Downa istnieje wiele nieprawidłowości, takich jak: astygmatyzm, oczopląs, zez i inne, ale również obserwujemy ogólną tendencję /Pesch i Nagy 1978/ opóźnień rozwojowych w obrębie percepcji wzrokowej, które mogą mieć swoje źródło w zaburzeniach integracji sensorycznej. Opóźnienia w dojrzewaniu procesów percepcji wzrokowej wynikają u tych dzieci z ograniczonej wzrokowej eksploracji otoczenia, trudności z przechowywaniem doświadczeń wzrokowych, ograniczonej ilość wrażeń wynikających z celowej manipulacji zabawkami oraz słabej koncentracji wzrokowej.

Zaburzenia systemu słuchowego przejawiają się opóźnieniami w rozwoju mowy, wolniejszym przetwarzaniem informacji słuchowych, słabą pamięcią słuchową i trudnościami z naśladowaniem dźwięków / Mahoney, Glover, Finger 1981/.
Czasem spotykamy dzieci o wzmożonej wrażliwości słuchowej co często współwystępuję z nadwrażliwością dotykową lub inną /wzrokową, węchową/ co określamy terminem obronność sensoryczna. Ta grupa dzieci jest nadruchliwa i z trudnościami w koncentracji uwagi

Offline marta.c

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 09, 2006, 03:04:17 pm »
U mnie był jeszcze lepszy numer ,lekarka zapisała Patrykowi okulary i na następnej wizycie kontrolnej po kilku miesiącach powiedziała że nie trzeba że nie ma takiej wady .Zgłupiałam kompletnie.Byłam u trzech lekarzy i każdy mówił co innego ,jeden zapisał -2 ,drugi nie kazał dawa okularów a trzeci zapisał wade -3.Mam całkowity zamęt w głowie poradźcie co robic.

Offline BasiaB

• Wyjadacz
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 09, 2006, 05:49:52 pm »
Marta masz kilka wyjść:
1. uznać jednego z tych lekarzy za najbardziej wiarygodnego i doświadczonego i jemu zaufać;
2. szukać dalej lekarzy, aż się jakaś diagnoza pokryje z inną i będzie duże prawdopodobieństwo, że ta diagnoza jest prawidłowa;
3. umówić tych trzech lekarzy na spotkanie i niech to wyjaśnią; (nierealne)
4. poszukac jakiegoś lekarza, który jest sprawdzony, doświadczony i ma dostęp do najlepszego sprzętu i najważniejsze, zebyś była na tyle pewna, żeby jemu zaufać.

Osobiście doradzam wyjście ostatnie. Pozdrawiam.

Offline marta.c

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 09, 2006, 07:04:58 pm »
Bardzo ci dziękuję Basiu za te rady , ciężko bedzie mi z tą ostatnią ponieważ szczerze powiem nie wiem gdzie jeszcze mam szukac dobrego i sprawdzonego specjalisty.Wybrałam się raz do Poznania do jakiejś prywatnej przychodni i pani rejestratorka mówiła mi że u nich leczą się dzieci z ZD ,więc sobie pomyślałam musza miec podejście skoro tak.I wiecie co , zakropliła Patrykowi oczka , czekaliśmy 20 min i nic ... komplenta klapa lekarka ,pani dr.taki miała tytuł na plakietce ,nie wiedziała jak ma się do niego zabrac.Patryk nie jest dzieckiem które siedzi grzecznie na fotelu i daje sie zbadac ,ale chyba mało jest takich dzieci, no i niestety nasza wizyta w Poznaniu zakończyła się fiaskiem.Dziecko tylko niepotrzebnie miało krople w oczkach ,które bardzo przeszkadzają.

Offline BasiaB

• Wyjadacz
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 10, 2006, 10:25:46 am »
No to może ktoś zna jakiegoś dobrego okulistę, którego mozna polecić, w miarę blisko Ciebie. Moja sąsiadka (a mieszkam w Gdańsku), leczy oczy w Katowicach.

Offline marta.c

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 10, 2006, 10:53:57 am »
Jeżeli ktoś mógłby mi poleci dobrego okulistę ,może z poznania , byłabym bardzo wdzięczna .Ajeżeli nie Poznań to może w innym mieście.Mieszkam w Kole woj wielkopolskie.

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2006, 10:44:17 am »
Nie wiedziałam gdzie ten post umieścić ale myslę,że mieści się w temacie.Mam pytanie.Otóz mój Maciek od jakiegoś czasu bardzo mruży oczy .Był badany przez okulistke ma przepisane okularki ale nie chce ich wcale nosić.Wada nie jest duza i mnie osobiście to mrużenie nie wydaje się być związane tą z wadą.To wygląda jak gdyby raziło go swiatło i najczęściej (choć nie zawsze) mruży właśnie na podwórku.Wyglada to na jakąś nadwrazliwość na światło.Tylko gdzie z tym się udać?Do okulisty, neurologa czy może jeszcze gdzieś indziej?Bardzo mnie to niepokoi.Nie robi tego np jak ogląda telewizję czy książeczki tylko zazwyczaj na podwórku a szczególnie jak świeci słońce.Co Wy o tym sadzicie?Amoże to jakieś tiki ??Kurcze nie wiem gdzie uderzyć...
Maciek 8lat ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 23, 2006, 11:02:08 am »
Elu ja zasugerowałabym okulistce wypisanie szkieł przydymionych (przeciwsłonecznych)
Monika też tak miała, wówczas zakładałam jej okularki p/słoneczne, czapeczkę z daszkiem ochraniającąoczy.
Gdy zaczęła nosić okulary na stałe - problem zniknął.

lucja

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 03, 2008, 06:38:21 pm »
witajcie, ja nie mam problemu z namówieniem dzieci do noszenia okularów chociaż dwoje z trójki muszą je nosic. najpierw po bilansie 4-latka okazało się że Madzia ma wadę +5 i +5,5 dobraliśmy jej okularki i wszyscy znajomi i panie w przedszkolu stwierdziły że Madzia wygląda jak pani profesor i to zmotywowało córeczkę ale rok młodszy Kamilek niesamowicie jej zazdrościł i aż je kiedyś powyginał  bo tak chciał wyglądac jak profesor. Miałam podejrzenia że on też żle widzi bo przechylał głowę i mrurzył oczka i jak poszłam do okulistki okazało się że ma wadę + 1,5 na obu oczkach, astygmatyzm: +1 na prawym i + 2 cylindry na lewym i skośny zez tak że na lewe oko nic nie widział. tak więc został profesorem i dodatkowo piratem i tu zaczęły się schodki, bo jak wytłumaczyć 3,5-latkowi że musi nosić opaskę na lepszym oku a tym niewidzącym patrzeć. Staram się żeby ubierał opaskę na spacerku lub jak gdzies jedziemy i wtedy nie ma problemu, natomiast w domu to obturator nagminnie sam ściąga i muszę pilnować żeby nie zginął. Na szczęście najstarszy Szymek nie musi nosić nic chociaż też ma małą nadwzroczność jadnak okulistka stwierdziła że wada jest tak mała że sama się cofnie :madry:

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach