Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: badanie oka  (Przeczytany 9203 razy)

Offline ulcia

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://members.chello.pl/p.chruscik/
badanie oka
« dnia: Listopad 01, 2004, 07:47:20 pm »
Witam,
mam pytanko czy robicie swoim dzieciaczkom badanie dna oka. Ja Zuzi robiłam ostatnie rok temu i ciężko to zniosła Zuzia i ja też. Powiem szczerze, że odwlekam kolejne takie badanie. Neruochiriurg kazała nam robić co pół roku a okulista mówił, że nie ma potrzeby jak nic się nie dzieje. I teraz to już sama nie wiem.
Pozdrawiam
Ula Ch. mama Zuzi z RiW

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Martuś

• Raczkujący Gadacz
badanie oka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2004, 08:04:04 pm »
Ula, ostatnio, zrobili Mice badanie w szpitalu, mnie przy tym nie było - no i dobrze, bo jak bym tę okulistkę dorwała to bym.....Nie miała żadnego podejścia do dziecka, kazała Dominikę obudzić(akurat spała w południe), na siłę trzymać w powietrzu(mąż o mało nie zemdlał), dno oka zbadała i zaczęła wymyślać, że wszystko ok. tylko trzeba jeszcze ją później zbadać czy nie ma nadzwroczności. Mądra okulistka, nie ma co, a Dominika ma na zawsze uraz do tego typu badań.

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
badanie oka
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 01, 2004, 08:07:23 pm »
Ulcia a skąd wiesz, że nic się nie dzieje?- tego "na oko" nie stwierdzisz.
Mając dziecko o zbaurzonym rozwoju tymbardziej należy badać dziecku dno oka czy nie zachodzą zmiany w trakcie rozowju.
Zajrzyj do kącika "Wzrok" i "badania" - co lekarze o tym sądzą.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline martek40

• Aktywny Gadacz
badanie oka
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 01, 2004, 09:32:22 pm »
Hej!Ja do tej pory robiłam to badanie Asi raz w roku,tak polecił nasz neurochirurg.Jednak w książce "Dziecko z przepukliną oponowo-rdzeniową-diagnostyka i leczenie zespołów neurodysraficznych" pod redakcją A.Szulca wyraźnie jest napisane,że badanie dna oka u dzieci z RKiW należy wykonywać co 6 miesiący.Pozdrowionka.

Offline Agaga

• Raczkujący bywalec
  • **
badanie oka
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 01, 2004, 09:43:19 pm »
Witam.
My tez robiliśmy u Kamilka takie badanie tylko raz a słyszałam, że należy je robić cześciej.
Badanie dna oka potrafi przecież określic czy zastawka u naszych dzieci działa prawidlowo. Mnie tez zaniepokoił fakt, że Kamil tylko raz przechodził to badanie. A u nas od 5 miesiąca życia Kamilka nie mielismy wgladu do głowki gdyz tak szybko zarosło mu ciemię. I pozostaje jedynie zewnętrzna obserwacja dziecka czy wszystko jest ok. I cały czas ta niewiadoma ...
Pozdrawiam.
Kamilek 2 Latka i 7 mies   RiW

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
badanie oka
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 01, 2004, 11:55:35 pm »
Krzyś miał już robione 3 razy badanie dna oka. Radziłabym ci jak najszybciej zrobić to badanie. To, że na zewnątrz nic nie widać nie znaczy, że w środku się nic nie dzieje. Krzyś również bardzo źle to znosi, ojej ile przy tym było złości i płaczu no, ale trudno trzeba to trzeba.

Offline Gosiasz

• Podglądacz
  • *
badanie oka
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2004, 01:24:39 am »
Jeśli chodzi o mojego Szymusia,to miał badane dno oka przy podejrzeniu blokady zastawki(objawami była senność i powtarzające się wymioty),badanie nie wykazało żadnej nieprawidłowości,dopiero tomografia komputerowa wykazała,że dren dokomorowy nie drenuje bo jest wysunięty ,Szymus kwalifikowal sie do natychmiastowej operacji,to było w maju .Od tej pory nie robiłam badań.

Offline gosica

• Raczkujący bywalec
  • **
badanie oka
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 02, 2004, 09:58:20 am »
Moja Kasia też miała robione badanie tylko raz.Tak strasznie to przechodziła że tak samo zwlekam z tym badaniem,no ale w końcu trzeba się będzie wybrac na to badanie.POZDRAWIAMY!! :P
gosia mama 5letniej Kasi z RiW

Anonymous

• Gość
badanie oka
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2004, 11:32:54 am »
Asia ma robione badanie raz w roku, ostatnie wyszło OK. Robimy je przy okazji wizyty u okulisty, bo Asia ma astygmatyzm i lekką nadwzroczność, nosi okulary.
Ulcia lepiej zrób to badanie.
Pozdrawiam

Offline Anna

• Weteran
badanie oka
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2004, 12:22:32 pm »
To z badania dna oka wyszło, że coś z Ali wzrokiem jest nie tak. To badanie wykonano jej troszkę za późno (wcześniej chodziłam z nią co 3 miesiące do okulisty, ale nie była w ten sposób badana).

Teraz jest niedowidząca.

Offline Musia

• Podglądacz
  • *
badanie oka
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2004, 06:25:43 pm »
Mój Adaś miał robione badanie w czerwcu, ale bardzo dobrze je przeszedł. Pani okulistka była przemiła, mówiła Adasiowi,że zajączki skaczą mu w oczku i ona sobie na nie popatrzy. Tak mu sie to spodobało, że nawet nie mrugnął.Na drugi dzień znowu chciał iść "na zajaczki".
Adas był bardzo niespokojny w nocy, dlatego robiliśmy to badanie.Wyszło, że wszystko jest ok.
Zarówno okulistka jak i neurochirurg powiedziała, że następne badanie mamy zrobić jakby coś było nie tak,np. Adaś nerwowy, sprawiający wrażenie, że go głowa boli,marudny, senny itp.
Jak widać z Naszych wypowiedzi co lekarz to inna szkoła...i bądz tu mądrym
Miłość przezwycieży wszystko.
Musia-mama Adaśka z RiW

Offline max

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.elon.zw.pl
badanie oka
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2004, 09:37:43 pm »
Co to za badanie? Aż wstyd się przyznać ale nasz Maksiu nie miał nigdy takiego badania. Nikt nam po prostu czegoś takiego nie zlecił.Jedziemy w czwartek do kontroli do neurochirurga więc się zapytamy.A co to badanie właściwie ma wykazać?

Offline RiO

• Raczkujący bywalec
  • **
badanie oka
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 02, 2004, 11:12:14 pm »
Na dnie oka znajduje sie jakis tam platek czy cos takiego. Gdy w glowie dochodzi do wzmorzonego cisnienia ten patek sie unosi i w ten sposob alarmuje o tym, ze dzieje sie zle. Dlatego tak istotne jest wykonywanie takiego bad. gdy nie ma juz innego wgladu do glowy. Tomografu ani rezonansu nie moznaprzeciez wykonywac co rusz. Jednak musi zostac wykonane poprawnie.Ja rowniez slyszalam, iz okulista nie zauwazyl zmian przy niedzialajacej zastawce. A badanie jest cholernie paskudne-to fakt! Moj Olciu caly dzien wymiotowal.
Badanie dna oka u malych dzieci ma rowniez znaczenie czysto diagnostyczne jezeli chodzi o wzrok.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
badanie oka
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 02, 2004, 11:57:25 pm »
max nie ma się co wstydzić, błądzić to rzecz ludzka.

Badanie dna oka pozwala rozpoznać większość schorzeń oka (m.in. odklejanie siatkówki, zapalenie nerwu wzrokowego, jaskrę), a także nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę i choroby nerek.

Wykonywane jest za pomocą oftalmoskopu, zwanego też wziernikiem okulistycznym (przypomina małą, silnie świecącą latareczkę). Pozwala zobaczyć, w jakim stanie są naczynia krwionośne na siatkówce i w pobliżu nerwu wzrokowego. Przed wykonaniem badania zakrapla się do oka krople z atropiną, które rozszerzają źrenicę i umożliwiają łatwiejsze obejrzenie dna oka.

Badanie wzroku pozwala wykryć wady wzroku, jaskrę, nadciśnienie tętnicze i cukrzyce we wczesnym stadium, a także schorzenia nieokulistyczne.

Zajrzyj do
Podstawowe badania okulistyczne
Badania okulistyczne
Więcej o wzroku

Uwaga na wcześniaki!!!

kontrolujcie wzrok w kierunku retinopatii wcześniaczej (odklejanie się siatkówki, prowadzi do ślepoty).
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
badanie dna oka
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2004, 10:11:38 pm »
Właśnie poruszyłam problem badania dna oka u dziecka z zastawką w wątku o rezonansie magnetycznym ( co u nas sie wiąże). Nasz neurochirurg twierdzi ( a jest uznawany za wyjątkowo dobrego fachowca - także przez rodziców), że badania dna oka nie trzeba wykonywać z jakąś regularnością - chyba, że coś się dzieje,np wymioty, ospałość, ból głowy, niepokój,itp.To świadczyłoby, że zastawka nie działa dobrze, a więc mogłyby być też zmiany w mózgu. Ale oprócz tego i tak trzeba byłoby pewnie wykonac inne dodatkowe badanie. Natomiast z okulistą mamy odwrotna sytuację, niż większość z Was, drogie Mamy, ponieważ po badaniu (które nie wypadło dobrze, bo tarcze nerwu II są niewyraźnie zarysowane) zaleca nam wykonanie rezonansu główki, natomiast neurochirurg uważa, że nie ma żadnych podstaw do obaw, bo obraz dna oka u dziecka z zastawką, które w dodatku miało np.wcześniej komplikacje, nie jest tak rozpatrywany przez neurochirurga, jak u zdrowego dziecka. Dla niego ważne byłoby uniesienie czegoś tam w oku (zapomniałam!), co świadczyłoby o wzmożonym ciśnieniu śródczaszkowym, a nie zarys tarcz. Niestety, okulista nalega na badanie, neurochirurg ostatecznie zgodziłby sie na tomografię, a my jesteśmy "w kropce" i nie wiemy, na co się decydować.Czy Musia chodzisz do tego samego neurochirurga, co my?(Szczecin)

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
badanie oka
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 04, 2004, 10:54:29 pm »
Dodam jeszcze tylko, że Miłosz przeszedł badanie dna oka (i inne okulistyczne) tak spokojnie, że nawet nie zauważyliśmy, kiedy się skończyło. Fakt, że budził podziw lekarzy, że tak dobrze współpracuje jak na trzylatka ( intrygowało go bardzo światło w przyrządach).

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
badanie oka
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 05, 2004, 09:33:11 am »
Krzyś właśnie w środę będzie miał badane dno oka. Zobaczymy jak to zniesie tym razem.

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
dno oka
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 05, 2004, 05:24:21 pm »
Zyczymy Krzysiowi spokoju i wytrwałości na badaniu!Mama z Miłoszkiem.

Offline Musia

• Podglądacz
  • *
badanie oka
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 05, 2004, 07:46:07 pm »
Droga Renato!Nasz neurochirurg ze Szczecina to dr Sagan<bardzo go sobie chwalę.Lecz ostatnio mały mamy z nim kontakt bo jeżdzimy do Stargardu na turnusy i tam odwiedzamy za każdym razem panią neurochirurg, tak przy okazji. Pozdrawiam!
Miłość przezwycieży wszystko.
Musia-mama Adaśka z RiW

Offline Renata 2

• Raczkujący Gadacz
dno oka
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 06, 2004, 08:58:56 am »
Mamy więc tego samego neurochirurga w Szczecinie.No i się pewnie widziałyśmy w Klinice na Unii.Pozdrowienia!

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
badanie oka
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 17, 2004, 10:28:39 pm »
Krzyś przeszedł badanie dna oka nawet dość spokojnie. Był płacz ale z umiarem. Wszystko wyszło ok.
Pozdrawiam. :D  :D  :D

Offline zozolka

• Podglądacz
  • *
badanie oka
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 27, 2004, 10:09:53 pm »
Widocznie co neurochirurg to obyczaj. Nasza pani doktor w CZD zleciła nam dno oka co 3 miesiące. Pierwsze kazała nam zrobić jeszcze jak mała miała dobry wynik USG (jeszcze nam wtedy nie zarosło ciemiączko ) . Twierdziła że  dobrze by było, żeby okulista poznał oko, kiedy w główce wszystko jest dobrze.
Nie wiem na ile pomoże nam badanie dna oka, ale pamiątam fragment postu Jakuba_zola, który pisał o rytunowych badaniach (bez innych objawów),w których wyłapano niesprawną zastawkę.

Ja mam pytanko o apetyt. Trochę się Zozolka w jedzeniu obcina.
Utrata apetytu; do jakiego stopnia powinna nas zaniepokoić (rodziców z zastawką) . Czy sam brak łaknienia, jeżeli dziecko zachowuje się standartowo i nie towarzyszą mu żadne inne objawy jest  znaczącym sygnałem?
Pozdrawiam :lol:
Bóg obdarza niezwykłych rodziców wyjątkowymi dziećmi

amelka -wodogłowie- już 5 lat

Offline Joasia80

• Raczkujący bywalec
  • **
badanie oka
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 21, 2007, 10:08:48 pm »
Nie wiem czy piszę w odpowiednim wątku, jeśli nie, proszę o przeniesienie...

Byłam dzisiaj z Patrysiem u okulisty, miał badane dno oka. Okulistka skierowała nas na konsultacje do Katowic bo zaniepokoiło ją lewe oczko, a dokładniej siatkówka. Na skierowaniu do kliniki napisała siatkówki szare, plamki bez odblasku Co to znaczy?? Powiedziała żebym się nie potrzebnie nie martwiła, że kolor siatkówi może mieć przez taką urodę oka... hmm.. jakoś nie wydaje mi się to pocieszjące.  Proszę o poradę!

Dodam, że Patryczek moim zdaniem widzi super, z daleka poznaje osoby, wodzi za przedmiotami itp., noi urodził się o czasie, wiem, że to też ma znaczenie.

Jestem strasznie zaniepokojona :(
Asia- mama Patryka z ZD 2 latka ( ur. 04.02.2006)

Offline Joasia80

• Raczkujący bywalec
  • **
badanie oka
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 28, 2007, 12:04:28 pm »
No więc byliśmy  w Katowicach w Klinice okulistycznej i Patryczek miał porobionych kilka badań. Wyszły nie najgorsze, siatkówka okazała się blado różowa a nie szara (ale tak zdaniem lekarki niektórzy mają), ciśnienie w oczach ma dobre, na usg oka wyszło, że ma niewielke zmiany w ciele szklistym, ale mamy się tym nie martiwć. Lekarka badając oko stwierdziła,że Patryczek ma "duże minusy", ale co jej zdaniem znaczy "duże" to nie wiem, za miesiąc następna wizyta. Teraz wiem, że wniedalekiej przyszłości bez okularków się nie obędzie.
 :kw:
Asia- mama Patryka z ZD 2 latka ( ur. 04.02.2006)

kasiape

• Gość
badanie oka
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 29, 2007, 08:59:19 am »
:D Jędrek też ma "blado-różowe tarcze" jak to mowi lekarz, co może sugerować wrodzone niedowidzenie, ale ja nie sądzę, żeby miał problem z niedowidzeniem. Jędrek nosi szkła cylindryczne, zszedł już z plusów, przechodzi w minusy, ale szkieł minusowych jeszcze mu nie zapisuje!
okulary to nic strasznego - większy problem żeby chciał je Patryk nosić! może im wcześniej dostanie na nosek to szybciej się przyzwyczai? dla Jędrka okulary to kara, nosi może ze 2h dziennie - dla spokoju mojego sumienia  :oops:

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach