Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Turnus z dziećmi - jak wyjechać,załatwić turnus z dzieckiem  (Przeczytany 23912 razy)

Offline mama_julki

• Raczkujący bywalec
  • **
Turnus z dziećmi - jak wyjechać,załatwić turnus z dzieckiem
« dnia: Październik 24, 2004, 02:01:43 pm »
Maleńki człowiek na turnus

Czytam i czytam o turnusach ale powiedzcie mi :

w jakim wieku musi byc Julka zeby byl sens sie z nia gdzies wybierac? chodzi mi zarowno o wypoczynek dla mnie jak i o zajecia ruchowe (rehabilitujemy malutka NDT Bobath), moze zajecia w wodzie.

Z jakimi malcami wy wyjezdzacie na turnusy i dokad?

Jula jest znana podrozniczka wiec odleglosc nie gra roli :)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2004, 02:06:04 pm »
odleglosc nie gra roli

weź pod uwagę jej serduszko.
Co byłoby w razie pogorszenia stanu zdrowia?

To także zmaina klimatu dla dziecka, które  nie zawsze wpływa pozytywnie przy niedomogach serca.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline mama_julki

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2004, 02:17:02 pm »
Soniu mysle raczej o turnusie po operacji. I to tylko wtedy kiedy absolutnie bedzie mozna jechac :)

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2004, 04:47:34 pm »
Ja byłm na turnusie z czteromiesięcznym Adasiem miesiąc po operacji serduszka. Bylo wspaniale. Było to lato turnus nad morzem i dużo dzieci z ZD i ich rodziców. Tam po raz pierwszy korzystał z usług rehabilitanta.Ale to naprawde jest indywidualna sprawa i po konsultacji z lekarzem.
Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
Adaś ur. 27.03.03 ZD Magda 14l+trzy dorosłe córy

Offline Martuś

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2004, 08:10:34 pm »
Ja mogłam jechać z Miką nawet jak miała 6 miesiecy,  nie stać nas było na opłacenie turnusu a  NFZ refunduje koszty pobytu dla dzieci od 3 roku życia - czysty absurd. Dlatego zdecydowaliśmy się na pobyt w Rusinowicach, który ma status placówki szpitalnej i działa na zasadach jak zwykły szpital, tam też niechętnie przyjmuja malutki dzieci. Najpierw nam odmówiono, ale napisałam list do dyrektora placówki i zaraz uzyskalismy zgodę, pod warunkiem podpisania oświadczenia, że zapewnimy dziecku własne wyżywienie(poprostu w statusie nie maja uwzględnionej, uprawnionej dietetyczki dla tak małych dzieci). I tak, dokładnie w pierwsze urodziny Dominiki pojechalismy do Rusinowic. Powiem szczerze, że tam udało mi się wypoczać, Dominika była malutka i dużo spała a ja miałam czas dla siebie.

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2004, 08:19:08 pm »
Na turnus rehabilitacyjny nie musisz jechać wcale daleko i nie koniecznie do ośrodka typowo rehabilitacyjno-wypoczynkowego. Warunkiem wyjazdu z maleńkim dzieckiem jest przystosowanie ośrodka do przyjęcia małego dziecka (np.kuchnia mleczna) i to czy będzie je chciał ktoś tam rehabilitować. Ja na rehabilitację jeździłam z Michałkiem od 6 m-ca jego życia, po operacji serca (ważył wtedy 3kg bo był wcześniakiem), jeździłam do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie gdzie jest oddział dziecięcy rehabilitacji. Tam można przebywać z bardzo małymi dziećmi, na miejscu ćwiczenia rehabilitacyjne, hydroterapia, masarze ręczne wykonywane przez osoby niedowidzące (podobno to najlepsi masarzyści), pobyt 2 lub 3 tygodnie, dla dziecka pokrywany przez NFZ matka płaci za łóżko chyba 10zł na dobę (może coś się zmieniło) ja brałam fakturę i dostawałam zwrot z CPR, na miejscu lekarze pierwsi badają dziecko, Michałkowi robili na początku turnusu zawsze echo serca bo po operacji, następnie pani mgr rehabilitacji ogląda dziecko rozmawia z rodzicami i zapisuje różne zabiegi rehabilitacyjne, które się odbywają do godz.15.00. popołudnie wolne :) Sale są dwurodzinne, dwie matki i dwoje dzieci chyba, że są wolne miejsca :) w salach wanienki do kąpania dzieci. Okolica przepiękna z jednej strony lasy, przy szpitalu park spacerowy a do centrum Kościerzyny blisko bo to mała miejscowość. No i jest miejsce gdzie rodzice mogą sobie wieczorkiem posiedzieć i pogadać jak już pociechy idą spać lub pooglądać telewizję. Nie piszę tego żebyś zaraz jechała do Kościerzyny ale gdy dowiadywałam się o jakiś turnus rehab. to padła odpowiedź, że od 3 lat bo nie mają kuchni mlecznej :) a teraz niech się wypchają  :silly:
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2004, 10:41:12 pm »
Basiu to bardzo rozsądne co napisałaś.
Właśnie miejsce przystosowane dla potrzeb małego dziecka, badanie przed wyznaczeniem jakichoklwiek zabiegów. (zwłaszcza u dzieci z niedomaganiami serduszek, będcych na różnych dietach itp.)
Jeśli dziecko korzysta w pełni z takich możliwości i wraca wypoczęte wraz z mamą - to osobiście widzę sens wyjazdu- inaczej to nabijanie kasy Ośrodkom.
Jak moja Monika była mała także nie dostałyśmy skierowania nawet do Rusinowic aż skończyła 3 latka, ale wtedy to ja nie miałam ochoty na wyjazdy.
Ona już dawno sama chodziła, nie wymagała masaży, ćwiczeń-więc radziłyśmy sobie po swojemu.

Offline mama_julki

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2004, 09:52:23 am »
Basiu dzieki wielkie
POmyslimy o tej Koscierzynie bo wyglada to wlasnie tak jak powinno. MAm nadzieje ze po operacji malutka bedzie szybko wracac do zdrowia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2004, 10:43:28 am »
Basiu czy o ten chodzi                                   Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie?
Kościerzyna na mapie

Historia Ani         dziewczynki , która po ciężkim wypadku jest również rehabilitowana w Szpitalu w Kościerzynie
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline mama_julki

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2004, 11:03:09 am »
jezeli chodzi o ten szpital do ktorego linki podala Gaga to ....... jestem pod wrazeniem :)

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2004, 11:10:51 pm »
:) tak to ten szpital, doradzam skontaktować się z panią dr.Małachowicz, jesli jeszcze tam pracuje, bo wiem że szpital tak jak inne ma kłopoty finansowe :(
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline Dora i Rafał

• Nowy użytkownik
  • *
turnus dla 2 letniego maluszka
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2005, 11:53:12 pm »
W tym roku chcemy wybrac się na turnus rehabilitacyjny z naszą dwuletnią Zuzią (ZD). Prosimy rodziców, którzy mają jakieś doświadczenie w tej materii o pomoc w wyborze dobrego ośrodka. Przeglądając ofertę w internecie dosyć trudno jest znależć ośrodki wyspecjalizowane w rehabilitacji dzieci. Z góry dziekujemy z pomoc.
Dorota i Rafał - rodzice Zuzi z zD

Offline Ivona

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2005, 02:05:11 pm »
Witajcie!
My kiedyś też chcieliśmy się wybrać na turnus z 2-letnią naszą Olą, ale niestety był problem z ośrodkiem, bo właśnie chodzi o rehabilitację, ale (wtedy przynajmniej) chodziło także o to, że w ośrodku musiałby być zatrudniony też dietetyk dla takich małych dzieci. Wtedy to był problem, mam nadzieję, że teraz coś ciekawego znajdziecie!
Iwona - mama 14 -let.Oli z zD i 9-let. Michałka

Offline Olga25

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.tvksmp.pl/~sikoraoa
Gdzie i kiedy...?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 02, 2005, 02:23:45 pm »
Witam! Mój Igor ma już prawie 9 miesięcy... zastanawiam się kiedy można zacząć jeźdźić na turnusy i kiedy to załatwiać? I jeszcze gdzie pojechać z przepuklina oponowo-rdzeniową?
Ola mama Igora 10 m-cy z RiW

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 02, 2005, 03:07:36 pm »
Witaj Olga25
Zanim ktoś ci doradzi , przeglądnij tematy w turnusach .
Dużo jest "podpowiedzi" w dyskusjach , jak i prawnych .
Np.:
Wyjazd na turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem
turnus dla 2 letniego maluszka
Witajcie!
My kiedyś też chcieliśmy się wybrać na turnus z 2-letnią naszą Olą, ale niestety był problem z ośrodkiem, bo właśnie chodzi o rehabilitację, ale (wtedy przynajmniej) chodziło także o to, że w ośrodku musiałby być zatrudniony też dietetyk dla takich małych dzieci. Wtedy to był problem, mam nadzieję, że teraz coś ciekawego znajdziecie!

Czy
"Rusinowice - poradnik krok po kroku"
Przyklejony: Turnusy rehabilitacyjne - txt jednolity Dz.U.97.123.776

Offline Olga25

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.tvksmp.pl/~sikoraoa
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2005, 03:59:16 pm »
Przegladałam już tematy w turnusach i obejżałam mnustwo stron różnych ośrodków ale dalej nie znalazłam odpowiedzi... a co do jedzenia to Igor jest i tak w większości na piersi, dodatkowo moglibyśmy zabrać ze sobą gotowe posiłki, więc jedzenie nie byłoby problemem...
Ola mama Igora 10 m-cy z RiW

Offline Martuś

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2005, 04:30:28 pm »
Olga, jesli przegladałaś wątki o turnusach, to powinnaś juz wyczytać, że  po raz pierwszy na turnusie z Dominiką byłam, gdy ta miała rok. Byłyśmy w Rusinowicach i załatwić turnus nie było łatwo. Ja złozyłam wniosek i odmówiono mi, ale później napisałam list do Księdza Dyrektora i miejsce się znalazło dla takiego maluszka jak moja Mika.
Tam macie bliziutko z Częstochowy i radziłabym spróbować.

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2005, 07:08:55 pm »
Ja dwunastego jadę na turnus z dwulatkiem.Ale kwestia wieku wogóle nie istniała. Jadę do Jadownik Mokrych. Trudno ci będzie coś załapać na szybko a w tym czasie maluszek będzie miał roczek, często magiczny dla ośrodka.Jadowniki mają dietetyka i na moja sugestie że może Adam beż wyżywienia zaoponowali że przygotują specjalne posiłki

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2005, 07:35:13 pm »
Ja mogę Ci tylko zasugerować byś nigdy nie jechała do ośrodka, którego nie znasz (np. z opowiadań innych mam) Możesz niemiło się rozczarować  :cry: Moja znajoma pojecha z dwuletnią córeczką nad morze. zabrała ze soba jeszcze straszą corkę z pełną odpłatnością. Pani przez telefon zachwalala ośrodek podając mnóstwo zalet. Niestety na miejscu okazało się ze nie maja przygotowania do ćwiczeń z małym dzieckiem i chociaż ośrodek pod wzgledem socjalnym byl rewelacyjny to jedyną atrakcją dla znajomej i jej dzieci były spacery nad morzem a dodam że pogoda im nie dopisała.
Rusinowice i Jadowniki polecam sama. Są tu również polecane inne i są namiary więc zadzwoń i dopytaj czy przyjmą tak male dziecko. To sprawdzone miejsca  :lol:

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://iwona-palicka.republika.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2005, 09:12:03 pm »
Pracuję w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Poznaniu-Kiekrzu. Od kwietnia do pazdziernika mamy tzw. turnusy dla matki z dzieckiem (pobyt dziecka jest finansoeany pzrez NFZ, bo formalnie jest przypisane do oddz., matka płaci za swój nocleg + wyzywienie - w tym roku to 500zł); turnusy sa w specjalnych pawolonach obok szpitala na terenie parku. Mieliśmy już dzieci 9-miesięczne (takze z RiW), nawet na piersi, chociaz generalnie przyjmujemy od 1 roku zycia. Nie sa to luksusy, jak w ośrodkach nad morzem czy tych komercyjnych, ale sa specjaliści (takze od Vojty, PNF czy Bobthów). Zaleta jest tez taka, ze w związku z tym, iz jest to szpital, to jest całodobowa opieka lekarska (zawsze jest przynajmniej 1 lekarz dyżurujący w nocy, a w dzień turnusami opiekuje sie 2 lekarzy: pediatra, spec.rehab.medycznej i neurolog) i pielęgniarska
więcej na stronie http://www.kiekrz.com
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline JoannaK

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.moja-mycha.o7.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 11, 2005, 10:07:38 pm »
PCPR finansuje turnusy od 3roku życia więc najlepiej jak byście pojechali na turnus zorganizowany przez jakieś stowarzyszenie i wtedy organizator turnusu wysyła do PCPR-u informację,że program jest dostosowany i do takich dzieci jak wasze.

Wszystkiego dobrego.
asia mama karolinki

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 11, 2005, 10:46:29 pm »
Ja własnie jutro wyjeżdzam z dwuletnim maluszkiem do Jadownik Mokrych. Podobno jest tam dietetyk.Po powrocie napiszę.
 Oile wiem np. w naszym PCPR nie ma kryterium wiekowego w refundacji turnusu.

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 11, 2005, 10:49:30 pm »
Niedaleko Was (Włocławek) jest Ośrodek Rehabilitacyjny prowadzony przez Caritas. Słyszałam że jest podobny do Rusinowic. Turnus trwa 2 tygodnie, dziecko opłacane jest przez NFZ a opiekun płaci za siebie 400zł. Niestety wiem tylko tyle o ośrodku co z rozmowy telefonicznej. może ktoś na forum był już tam i może powiedzieć coś więcej?? Sama chętnie dowiedziałabym się czegoś konkretnego bo jeśli rzeczywiscie jest podobny do rusinowic to moim zdaniem warto jechać  :D
Adres i numer telefonu znajdziesz w postach o turnusach.

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 11, 2005, 10:59:31 pm »
Oto adres podany przez jedną z mam na forum:
Ośrodek Rehabilitacyjny dla Dzieci
Ul.Radosna 5
87-800 Włocławek
tel. (0-54) 236-23-50

Offline Urszula

• Nowy użytkownik
  • *
turnus
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 12, 2006, 08:41:29 pm »
Czy 10-miesięczne dziecko z Zespołem Downa może uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym. Jeśli tak to jakim ośrodku i gdzie???

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 12, 2006, 11:34:24 pm »
Witaj Urszula
Proszę zobacz tu do wątku

/scalone tematycznie
Gaga/

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 22, 2006, 12:09:01 am »
Urszula gdy moja córka była mała (przed 10 laty) to na turnus lekarka mogła jej wystawić skierowanie dopiero w dniu ukończenia 3 lat.
Minęło trochę lat, być może teraz jest inaczej. Ja nie jeżdżę na turnusy, więc nie chcę Cię wprowadzać w błąd.

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 22, 2006, 06:20:47 am »
Wyjechać może ale jest niewiele ośrodków które przyjmują tak małae dzieci. Jst sprawa diety o którą bardzo trudno. Ja byłam z Adasiem kiedy miał4 miesiace i nie żałuję ale dopiero po roku miało to większy sens.Jechałam tam z całym majdanem, nawet z własna lodówkąi parowarem.Jesli chcesz tam jechac tylko dla rehabilitacji to nie polecam. Ale jesli jest ci potrzebny kontakt z ludzmi w podobnej sytuacji to jak najbardziej

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 22, 2006, 06:54:38 am »
urszula ja mam dziecko z mpdz ale będąc na turnusie spotykałam dzieci w różnym wieku i całkiem malutkie i całkiem duże. tak naprawdę to do ciebie należy ocena czy dacie radę.Według mnie możecie śmiało pakować walizki i jechać tam gdzie chcecie. Na początek może biliżej miejsca zamieszkania.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 22, 2006, 10:52:18 pm »
Może podajcie adresy Ośrodków, gdzie przyjmuja tak małe dzieci na turnus.

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 23, 2006, 11:54:14 pm »
Z maluszkami przyjmują np. w Zgorzelcu
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline filipek

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 24, 2006, 10:26:04 am »
My prawdopodobnie wyjeżdżamy na turnus do Zakopanego.
Jest on organizowany przez grupę wsparcia dla rodziców i dzieci z zD .
Może powinnaś rozejżeć się w twoim mieście za taką grupą. Lub poprostu dołączyć do innej grupy.
 :roll:
mama 11 m-c Filipka zD i 15-letniej Marty

Offline edyta7808

• Podglądacz
  • *
turnus tak czy nie?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 24, 2007, 09:39:07 pm »
Ależ jestem zła :evil: Wczoraj dowiedziałam się że nie pojedziemy na turnus z Piotruniem bo nie ma jeszcze dwuch lat i nie należy nam sie refundacja, dopiero od 3roku i to tylko raz w roku! Nie rozumiem, czy dzieciom poniżej 3lat nie są potrzebne ćwiczenia? A gdzie dbanie o wczesną interwęcje? Gdzie dobro maluchów?! A może ludzie bogatsi niech jeżdżą bo mają kase, a dzieci ludzi biedniejszych niech sobie rosną bez intensywnych ćwiczeń.
Ale to jeszcze nie koniec. Dziś wchodze sobie na forum i czytam:

"Od niedzieli 14.01.2007r. Adaś razem z mamą jest na 14 - sto dniowym turnusie rehabilitacyjnym w Bartoszycach niedaleko od naszej północnej granicy (26km) z Rosją.
Czas mają wypełniony ćwiczeniami, zabawami i zabiegami. Z Adasiem pracuje sporo specjalistów.
Ponieważ malec w pierwszym roku życia ma prawo do 4 takich turnusów w ciągu roku - w kwietniu mamy zarezerwowany kolejny termin."

Zatkało mnie całkiem. Jak w końcu jest? Należą sie te turnusy czy nie? Prosze napiszcie. Bardzo mi zależy żeby Piotruś miał lepszą opiekę chociaż przez pare tygodni. (bo teraz jest kiepsko)
mama Piotrunia z zD ur VI.05, Krzysia ur I.04

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 24, 2007, 10:03:22 pm »
edyta7808

Podam zródło do wspomnianego cytatu
zródło
Tu chodzi o małego Adasia  :D
Możesz Edyta zapytać bezpośrednio tatę Adasia jak to jest
tutaj >>>

Offline dziadek Janusz

• Weteran
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 24, 2007, 10:56:17 pm »
W sierpniu 2006 r na turnusie w Mrzeżynie był z nami Kubuś ze Świerzawy, Mama otrzymała pełne dofinansowanie (1.138 PLN na dziecko z opiekunem), a dwa lata Kubuś skończył dopiero w październiku.
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline Zawał

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 24, 2007, 11:01:53 pm »
Co byśmy bez Ciebie GAGUSIU zrobili.
Oto kwiatek  :kw: i uśmiech  :D  dla CIEBIE
Właśnie Gadu gadam z mamą Edytą.
Dzięki.
Pozdro
ZAWAŁ

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 24, 2007, 11:09:43 pm »
To bądzcie jeszcze tacy kochani i podzielcie się szerzej informacjami dla innych  :D
To, że jest dofinasowanie dla maluszków,to dziadek Janusz wspomna wyżej.

Acha i nie tylko ja tu jestem "niezastapiona",  :oops: a raczej to Wy Rodzice dzieląc się tym co wiecie. :serce:
I wszyscy Ci co nie raz po nocy szperają aby coś wyszukać  :kw:

Offline Zawał

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 24, 2007, 11:29:55 pm »
Jak się okazuje nikt właściwie nie pokierował Edytę.
Mówiono nam w por. genetycznej że po 6 miesiącach można się zarejestrować do por. rehabilitacyjnej, a we Wczesnej Interwencji (mały miał 2 miechy) mieliśmy szczęście bo trafiliśmy na wspaniałą, starszą p. dr od rehabilitacji która od razu nadała biegu sprawie i dzięki niej Adaś trafił do Bartoszyc mając 4,5 miesiąca. Co do refundacji w Bartoszycach Adaś "za siebie nie płacił"  :D za mamę trzeba było zapłacić ok 200zł + wyżywienie. Turnus trwał 14 dni. W kwietniu następny.
Niedawno byliśmy w CZD w Warszawie u neurologa, który zaproponował że położy Adasia z mamą na oddziale - czekamy na telefon.
Podobno PCPR też dofinansowuje turnusy. Dzieci z naszych stron jeżdżą 2 razy w roku do Ameryki - miejscowość w warmińsko - mazurskim - mamy chwalą tą placówkę. W poniedziałek zasięgnę języka.

Pozdro.
ZAWAŁ

Offline edyta7808

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 25, 2007, 10:13:21 am »
Dzięki wszystkim za pomoc. Jak coś załatwie to dam znać.
Sorrki że od razu nie znalazłam właściwego wątku  :oops: , i zrobiłam troszkę zamieszania.
Gaga, wybaczysz? :)
To dlatego że nie mam internetu w domu, i nie jestem w stanie w pare godzin wszystkiego przeczytać, ale postaram sie poprawić :)

Online Dorunia

• Wyjadacz
Turnus z dziećmi - jak wyjechać (załatwić) turnus
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 02, 2007, 12:09:57 am »
Czy ktoś praktykował wyjazd z nie jednym dzieckiem ale 2-3, ale niepełnosprawne jest jedno?
Ja cały czas odpuszczałam sobie wyjazdy, ale dzieci rosną i myśli wróciły, no lae jak zaczynam liczyć koszty to tanio nie wychodzi, choć moze się mylę.  :(

Niestety nie mogę zostawić dzieci na tak długo, wysłac starszaka z kimś też nie  :roll:
Dorunia mama Daniela 19 lat (głuchota, upośledzenie umysłowe, autyzm itd) Adasia 14 lat, oraz Lenki 12 lat.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 02, 2007, 10:25:53 am »
Doruniu
Dawno już Anna pisała tutaj >>>
26 Sierpień 2003,
W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się jechać na turnus rehabilitacyjny. Dzieci są jeszcze małe, więc mogliśmy jechać już w czerwcu. W PCPR dostaliśmy wypchaną reklamami i cennikami ośrodków teczkę i zaczęliśmy dzwonić do organizatorów.

Okazało się, że w niektórych ośrodkach można negocjować ceny. To jest istotne, kiedy na turnus zabiera się kilkoro dzieci.

W końcu nasz wybór padł na Róże Wiatrów w Darłówku.

Zalety: ładny, położony blisko morza ośrodek, miła domowa atmosfera, dobre jedzenie, codziennie atrakcje: ogniska, zabawy, konkursy, wycieczki.

Wady: uboga oferta rehabilitacyjna. Pobyt w pełni wykorzystały zorganizowane grupy, które przyjechały z własnymi rehabilitantami.
Kiepski dojazd - pociągiem do Koszalina lub Ustki - dalej jak się da( PKS, Prywatne busy, taksówki).

Ponieważ my jechaliśmy samochodem i zależało nam na odpoczynku, byliśmy bardzo zadowoleni.

Kiedy zeskanuję zdjęcia , zamieszczę kilka, na których widać nasze zadowolone minki 8)  8)  8)  

A to strona Róży Wiatrów
http://www.rozawiatrow.pl/rehabilitacja.asp

Temat wciąż gdzieś błądzi w wątkach,może mi się uda odszukać Doruniu.
 ;)

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 02, 2007, 12:37:11 pm »
w tym roku my jedziemy do Darłówka - tzn Jędrek z Tatą,
ale w zeszłym roku  w Piramidzie w Darłówku było moja koleżanka - ona + 3 córki, najstarsza 10latka z zD.
w zasadzie musisz już dzwonić i robić rezerwację, w zależności ile dzieci mają lat możesz negocjować ceny np jedzenia, czy dla maluchów dostawki. -
Ty i dziecko niepełnosprawne to "stała" kasa.
w Róży Wiatrów mają kilka propozycji cenowych, byliśmy tam zimą, zrobili na nas b. miłe wrażenie, a Jędrek odleciał jak zobaczył oceaniczne akwarium w recepcji.

:ok:

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 02, 2007, 04:53:14 pm »
Doruniu,

Gagunia wyszukała mój post sprzed ponad trzech lat , ale myślę, że temat jest jak najbardziej aktualny.
Zatelefonuj do Róży Wiatrów i negocjuj cenę. Zapytaj, czy możesz wziąć jedno dziecko gratis (najmłodsze), dla pozostałych połowa porcji w zupełności wystarczy. Jeśli wybierzesz pokój bez łazienki i do tego trzyosobowy (są trzy wersalki więc w piątkę zmieścicie się spokojnie) zapłacicie naprawdę niewiele. Pamiętam, że my zapłaciliśmy za troje dzieci i dwie osoby dorosłe tyle, co za troje dorosłych. I oczywiście rachunek pomniejszony był o dofinansowanie. Było TANIO.
Pozdrawiam.

Online Dorunia

• Wyjadacz
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 02, 2007, 10:22:11 pm »
Dzięki za rady, sa bezcenne.

Najmłodsza w tym roku jesienia skończy 3 lata więc mam nadzieję że wynegocjuję bezpłatny pobyt dla niej. Na takim turnusie byłam tylko raz wieki temu, nie było jeszcze na świecie maluchów  :roll:
Dorunia mama Daniela 19 lat (głuchota, upośledzenie umysłowe, autyzm itd) Adasia 14 lat, oraz Lenki 12 lat.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 03, 2007, 12:08:13 pm »
rozmawiałam z koleżanką - ona jedzie w kwietniu do Wągrowca i zabiera zdrowego 3-latka; bez wyżywienia płaci za niego 10,- dziennie (cały pobyt to 140,-)

:ok:

Online Dorunia

• Wyjadacz
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 03, 2007, 12:20:51 pm »
kasiape, dziękuje  :D

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 03, 2007, 12:23:47 pm »
:D

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 01, 2007, 10:32:52 pm »
Przeniesione

7adzia napisała tutaj
http://forum.darzycia.pl/vp113236.htm#113236

Witam!
Mam 15-sto miesięczną córeczkę Wiktorię z ZD.

Dowiedziałam się niedawno, że mogę z nią pojechać na turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem z PFRON.

Bardzo bym chciała z niego skorzystać tylko nie wiem gdzie się z nią udać aby mile i zdrowo spędziła czas.

Może ktoś wie o jakimś dobrym ośrodku rehabilitacyjnym dla tak małych dzieci, najlepiej nad morzem i z basenem bo Wiktoria uwielbia wodę...

Dziękuję za jakiekolwiek informacje, z góry dziękuję
pozdrawiam
7adzia

7adzia proszę przeglądnij ten wątek od początku.
Zobacz również do tematu tu

http://forum.darzycia.pl/topic,5327.htm
Dofinansowaniu do turnusu rehab. z PCPR

W tym wątku masz dość dobrze zebrane informacje

http://forum.darzycia.pl/topic,402.htm
Turnusy rehabilitacyjne/ośrodki lecznicze -strony www

a dokładnie tutaj w wątku:

http://forum.darzycia.pl/vp97808.htm#97808
Rehabilitacja w sanatorium i na turnusie Poradnik GP

TURNUSY REHABILITACYJNE

PFRON dopłaci do wyjazdu

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie wyjazdu na turnus
rehabilitacyjny. Mogą tam liczyć zarówno na fachową pomoc medyczną, jak i rozwijanie
swoich zainteresowań.

Turnusy rehabilitacyjne są zorganizowaną formą rehabilitacji połączoną z elementami wypoczynku. Ich celem, najogólniej mówiąc, jest poprawa sprawności psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników m.in. poprzez nawiązywanie kontaktów społecznych i rozwijanie zainteresowań.

WAŻNE

Informacja o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych oraz specjalne druki
wniosków można uzyskać:

• Krajowym Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych – ul. Gałczyńskiego 4,
Warszawa, tel. 022 826 48 22
• na stronie internetowej www.zurs.com.pl
• powiatowych centrach pomocy rodziny

Wyjazd za zgodą lekarza

Z turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, czyli
takie, które mają ważne orzeczenie lekarskie:

• o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
• o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
• o niepełnosprawności osoby do ukończenia 16 roku życia.

Przy wyjeździe na turnus sam zainteresowany wybiera ośrodek na terenie kraju, do
którego chciałby pojechać. Sam też decyduje o terminie wyjazdu. Jednak udział w
turnusie wymaga zgody lekarza. Dlatego osoba niepełnosprawna jest tam kierowana na
wniosek lekarza, pod opieką którego znajduje się. Może to być zarówno lekarz pierwszego
kontaktu, jak i specjalista. Ośrodek, w którym odbędzie się turnus, musi być
dostosowany do rodzaju dysfunkcji osoby niepełnosprawnej.

Wysokość dopłat zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji materialnej
uczestnika turnusu

Dofinansowanie turnusu

Aby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym, należy liczyć się z tym, że za pobyt
trzeba zapłacić z własnych środków. Można jednak ubiegać się o dofinansowanie z

Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Najczęściej turnusy
trwają 14 dni i kosztują od kilkuset złotych do 1 tys. zł. Zasady dofinansowania
reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Zgodnie z art. 10e o częściowe pokrycie kosztów pobytu na turnusie rehabilitacyjnym
mogą ubiegać się osoby, których dochód nie przekracza:

• dla osoby pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym – 1264 zł netto (50 proc. przeciętnego wynagrodzenia),
• dla osoby samotnej – 1643 zł netto (65 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

W przypadku przekroczenia tych kwot, dofinansowanie kosztów turnusu rehabilitacyjnego
ze środków PFRON pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony. Jednak w sytuacjach uzasadnionych trudną sytuacją materialną lub losową osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, dopłaty z PFRON do uczestnictwa w turnusie mogą być przyznane bez pomniejszenia, mimo przekroczenia dopuszczalnej wysokości dochodu. Zgodę na to musi jednak wyrazić Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania.

Do wniosku należy dołączyć również dodatkowe dokumenty, takie jak:

• wniosek lekarski o skierowanie na turnus rehabilitacyjny,
• kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
• poświadczenie o uzyskiwanych dochodach – np. odcinek renty, oświadczenie zakładu
pracy.

Informację o przyznaniu dofinansowania oraz oświadczenie wnioskodawcy o wyborze turnusu
może wysyłać osobiście lub za pośrednictwem Krajowego Centrum Organizacji Turnusów
Rehabilitacyjnych (KCOTR) do organizatora turnusu. Bardzo ważne jest również to, że
osoba niepełnosprawna może starać się o pokrycie części kosztów tylko raz w roku.

Ponieważ na decyzję o częściowej refundacji kosztów turnusu czeka się dosyć długo,
odpowiedni wniosek należy złożyć z co najmniej kwartalnym wyprzedzeniem. Wysokość
dofinansowania waha się od 18 proc. do 35 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (dane takie ogłasza Główny Urząd Statystyczny).

Wysokość dopłaty jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji
materialnej wnioskodawcy. Należy pamiętać, że wysokość dochodów umożliwiająca ubieganie się o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych ulega zmianie co kwartał. Informacje te są podawane na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej –

www.mpips.gov.pl.

Jeżeli osoba zainteresowana uczestnictwem w turnusie rehabilitacyjnym uzyska
dofinansowanie ze środków publicznych, to w terminie do 30 dni od otrzymania
powiadomienia, nie później niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu, informuje
PCPR o turnusie, w którym będzie uczestniczyła. Aby przyznana refundacja trafiła do organizatora turnusu, muszą być spełnione warunki określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U. nr 100, poz. 926).
Są to:

• dane o turnusie muszą być zgodne z rejestrem organizatorów,
• wybór turnusu musi być zgodny ze zleceniem lekarza.

ROLA POWIATOWYCH CENTRÓW

Jedną z funkcji powiatowych centrów pomocy rodzinie jest udzielanie osobom
zainteresowanym informacji o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych,
posiadających wpisy do odpowiednich rejestrów. Ułatwia to niepełnosprawnym wybór
najbardziej odpowiedniej placówki. Od 1 lutego 2003 r. wojewodowie prowadzą rejestr
środków, w których odbywają się turnusy dla osób korzystających z dofinansowania
PFRON.
Aktualne informacje o takich ośrodkach są dostępne na stronach: http//ebon.
mps.gov.pl.

Pamiętajmy: wpis do rejestru jest gwarantem jakości oferowanych usług.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA DO TURNUSU

• Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – 682 zł
• Z umiarkowanym stopniem – 632 zł
• Z lekkim stopniem – 581 zł
• Dla zatrudnionych w zakładach pracy chronionych i opiekunów – 455 zł

GDZIE NA TURNUS

Oferta Krajowego Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych na 2006 rok obejmuje
ponad 100 ośrodków organizujących turnusy rehabilitacyjne zlokalizowanych w
najciekawszych regionach Polski:

• na Wybrzeżu – w 35 obiektach,
• w centrum kraju – w 25 obiektach,
• na południu Polski – w 45 ośrodkach.

Ośrodki te oferują również turnusy specjalistyczne, m.in. dla uczestników warsztatów
terapii zajęciowej, laryngektomowanych, dla kobiet po mastektomii, a także żeglarski
dla niewidomych, niedowidzących i wiele innych.

OŚRODEK TYLKO Z CERTYFIKATEM

Przy wyborze ośrodka warto uwzględnić informację o certyfikatach „Ośrodek Przyjazny
Osobom Niepełnosprawnym”. Akcję przyznawania ich ośrodkom Krajowe Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych rozpoczęło w 2001 roku wspólnie z Fundacją Ochrony Zdrowia Inwalidów w Warszawie oraz Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Warszawie.
 Oceny obiektów dokonuje specjalnie do tego celu powołana komisja
weryfikacyjna. Profesjonalnie opracowany zestaw ponad 120 kryteriów oceny pozwala na
obiektywną standaryzację obiektów. Otrzymanie takiego właśnie certyfikatu umożliwiają
dobre oceny dotyczące przede wszystkim dostępności obiektu i otoczenia dla osób
poruszających się na wózkach inwalidzkich, wyżywienia, warunków socjalnych, estetyki
obiektu oraz jego bazy rehabilitacyjnej i zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Do chwili
obecnej oceniono 51 obiektów, a więc ponad połowę ośrodków współpracujących z krajowym centrum.

Dominika Sikora

A napewno ktoś się jeszcze odezwie  :D

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 01, 2007, 10:58:09 pm »
koło Koszalina masz całe mnóstwo ośrodków  :ok: praktycznie w każdej miejscowości nadmorskiej są ośrodki rehabilitacyjne :turn-l:
my jedziemy do Darłówka, ale też bardzo ładny ośrodek oglądaliśmy w Sarbinowie "Słoneczko"  :turn-l:
muisz zacząć od złożenia wniosku o dofinansowanie czy jest jeszcze kasa w puli :cry:

Offline edyta7808

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 08, 2007, 05:19:04 pm »
No tak, tylko nikt nie powiedział, że te dofinansowania należą się od 3 roku życia dzieciątka. :evil:
A może to tylko w naszym powiecie tak jest?

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach