Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Komunikacja alternatywna - przydatne adresy i informacje  (Przeczytany 5825 razy)

Offline mamawika

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Pozdrowienia,
mamawika
 Wiko już od jakiegoś czasu 10 lat- MPD, epi (N,E,R,L,O,P) & Gaba prawie 15 - szatan nie kogut.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Komunikacja alternatywna - przydatne adresy i informacje
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2004, 07:48:26 am »
Ukazał się najnowszy 5(7)/2004 numer Biuletynu
Stowarzyszenia "Mówić bez Słów", który w całości jest poświęcony II Warsztatom

Wśród artykułów m. in.:

* Magdalena Grycman
Budowanie efektywnego systemu porozumiewania się u dziecka z zespołem Cri du Chat

* Jolanta Szwiec
Alicja - studium przypadku 5-letniej dziewczynki z wadą słuchu

* Katarzyna Kaniecka
Tworzenie bezpiecznego środowiska dla dziecka niewidomego, niesłyszącego i znacznie opóźnionego w rozwoju

* Alina Smyczek
Słowa-osie. Rozszerzanie słownictwa w osobistych pomocach do porozumiewania się

Biuletyn można pobrać klikając na poniższym odnośniku prawym klawiszem myszy i wybierając z menu "Zapisz element docelowy jako...":

http://withoutwords.org/biuletyn/biuletyn_5_2004.pdf

lub wchodząc na stronę http://withoutwords.org/biuletyn/biuletyn.php

Znaleźć tam również można wszystkie dotychczasowe edycje naszego biuletynu.

Stowarzyszenie "Mówić bez Słów"
al. Dygasińskiego 25
30-820 Kraków
tel.: +48 501 621 607
www.withoutwords.org
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2006, 02:34:19 pm »
Z działu "Edukacja - integracja". wątek
Komunikacja alternatywna

Cytat: "sonia"
"Gdy dziecko nie mówi, nie znaczy, że nie ma nam nic do powiedzenia. Niekiedy nie zna skutecznego sposobu na podjęcie dialogu, a sama znajomość (rozumienie) języka nie wystarczy do skutecznej komunikacji. Dziecko musi więc chcieć, znać sposób, mieć o czym, ale i mieć okazje do przekazywania innym swoich potrzeb, wrażeń i uczuć.."

Komunikacja alternatywna
Wprowadzenie. Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej
 Metoda gestykulacyjna: wyrażanie „tak” i „nie”
 Wykorzystanie gestów w pracy edukacyjno-terapeutycznej z niemówiącymi dziećmi upośledzonymi umysłowo
 Mima i pantomima część 1. Czym są mimika i gesty w codziennej komunikacji
 Mima i pantomima część 2. Mima i pantomima jako strategie wspomagające komunikację  
 Metoda Charlesa Blissa część 1. Idee i zarys historyczny metody porozumiewania się za pomocą symboli
 Metoda Charlesa Blissa część 2. Zastosowanie metody w praktyce. Kto i kiedy może zostać użytkownikiem symboli Blissa?
 System LŐB
 System gestów COGHAMO. Strategia wspomagająca porozumiewania się dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
 ALADYN - komunikacyjny słownik obrazkowy
 Uniwersalne i specjalne metody porozumiewania się osób głuchoniewidomych
 FONOGESTY - CUED SPEECH w polskiej adaptacji  
 Alfabet punktowy do dłoni dla osób głuchoniewidomych  
 Alfabet Braille'a Moona i Morse'a - wypukłe pismo dotykowe  
 Język migowy a migany w komunikacji osób niesłyszących  
 Własne doświadczenia w pracy metodą „ułatwionej komunikacji”  
 Edukacja dzieci z autyzmem z wykorzystaniem metody Wspomaganej Komunikacji.

Jednym słowem kopalnia możliwości w dziedzinie komunikacji

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2006, 11:54:47 am »
Moje doświadczenia z wprowadzaniem komunikacji alternatywnej u dzieci upośledzonych
Elżbieta Spakowska
Logopeda

Pracę z dziećmi upośledzonymi rozpoczęłam w roku 1997. Wówczas też weszła w życie reforma dotycząca obowiązku szkolnego dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim. Od razu otrzymałam na terapię logopedyczną dzieci upośledzone w stopniu głębokim oraz umiarkowanym.
Najbardziej nurtowała mnie sprawa tych dzieci, które w ogóle nie mówiły. Część z nich próbowała coś artykułować, miała potrzebę porozumiewania się, ale nie miała możliwości. Pozostała część nie mówiła i nie próbowała nawet
Dziś umiem już wymienić te etapy, które już przeszłam z Arkiem:
1. Budzenie intencji komunikacyjnej - szukanie przedmiotu lub czynności, która najbardziej zainteresuje dziecko, będzie dla dziecka najatrakcyjniejsza. Nadawanie znaczenia komunikacyjnego przedmiotowi.
2. Aranżowanie zabaw komunikacyjnych.
3. Tworzenie prostych narzędzi komunikacyjnych: z przedmiotów, które dziecko rozpoznaje lub z poznanych piktogramów i stawianie dziecka w sytuacji wyboru zabawy.
Ten czas pracy z nim nasunął mi kilka spostrzeżeń:
- podążamy za dzieckiem;
- zachowujemy stałość miejsca i zabaw;
- wszystko robimy w formie zabawy;
- proponujemy komunikację, która jest dostosowana do możliwości dziecka;
- ściśle współpracujemy z rodzicami i wychowawcami
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Communico ergo sum
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2006, 12:04:49 pm »
Interaktywna wystawa o komunikowaniu

Instalacje przedstawiające różne sposoby komunikowania od werbalnego po tzw. mowę ciała oraz przegląd technik przekazu informacji m.in. telefonu, telewizji satelitarnej i I-Poda - można obejrzeć na dostępnej od czwartku w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) interaktywnej wystawie "Communico ergo sum".

- Ekspozycja przedstawia całą historię ludzkiego komunikowania. Wszyscy jesteśmy otoczeni komunikacją i komunikujemy się między sobą, dlatego wystawa ta jest tak interesująca, zwłaszcza dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, do których kierujemy ją w sposób szczególny - powiedział podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej wystawę prezes zarządu PKiN, współorganizatora wystawy, Lech Isakiewicz.

Wystawa została przygotowana przez ośrodek wystawowy Citta della Scienza z Neapolu przy współpracy naukowców oraz włoskich designerów. W zamierzeniach autorów ma w przystępny sposób przekazywać naukową wiedzę oraz kształtować otwartość uczniów na osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii.

Ekspozycja została podzielona na pięć działów. Najbardziej wyeksponowanym jest komunikacja w mediach, na który składają się specjalnie zaaranżowane studia telewizyjne i radiowe, w których zwiedzający mogą sami tworzyć informacje.

Drugi dział wystawy przybliża wiedzę na temat komunikacji w przyszłości. Będzie tam można m.in. poznać historię naukowca Kevina Warwick'a, który jako pierwszy wszczepił sobie silikonowy chip oraz dowiedzieć się czy można wydawać komputerowi polecenia wyłącznie ruchem głowy.

Dział trzeci poświęcony jest różnym sposobom komunikowania się: przekazu werbalnego oraz mowy niewerbalnej. Czwarty dział opowiada o komunikacji w świecie zwierząt. Ostatni natomiast prezentuje krótką historię odkryć i wynalazków najpopularniejszych przekaźników komunikatu, takich jak telegraf, radio i komputer.

Przy współpracy z konsultantami naukowymi organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne oraz konspekty dla nauczycieli, które zostaną rozesłane do szkół na terenie całego kraju. Otrzyma je także każdy opiekun grupy przy wejściu na wystawę.

Ekspozycja jest prezentowana na drugim, czwartym i trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Będzie dostępna dla zwiedzających do 15 września 2007 roku.

Źródło informacji: PAP

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2006, 11:23:24 pm »
Witam.mam kilka pytan,a wiem,że na was moge liczyc.. :oops: otóż chodzi oto,że mój syn przestał mówić 2 lata temu po zapaleniu mózgu   i teraz jaby zaczyna na nowo,ale  wyglada to tak,że co powie to wszystko bez ruszania buzka tylko tak jakby z gardła niewyrazne.nic wielkiego narazie    mama,gume,am ,ul.koło mu,be,me hał,miał   zwierzatka.Logopedzi owszem mamy,ale narazie tylko ćwicza tylko te zwierzęta,których on nie chce juz powtarzać.i stąd moje pytanie czy może samemu juz próbować jakis wyrazów ,całych,bo np.tata,baba,dom  nie wychodzą.język potrafi wystawić troszke unies go do góry więc nie jest juz on taki nieruchomy jak na poczatku.no i ślinotok nadal.Może ktoś coś mógłby podpowiedzieć ,wasze rady są dla mnie cenne!!!pozdrawiam
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 24, 2006, 12:26:09 am »
Czy badałaś mu słuch po tym zapaleniu mózgu?
To podstawa do dalszej stymualcji artykulatorów mowy.
W moim odczuciu mów do niego spokojnie, powoli, sy-la-ba-mi, pokazuj nawet na kolorowe obrazki tematyczne. (zacznij od najbliższego otoczenia, dźwięków zwierząt, przeciągaj samogłoski, trenujcie oddychanie, przeponę brzuszną, sprawność manualną)
To wszystko ma wpływ na uzyskanie mowy czynnej.
On może mieć wiotką krtań teraz (ślinotok jest ciągły?)
Bywa, że część mięśni jest wiotka a część porażona-to powinien ocenić neurolog, neuroplogopeda znając dziecko.

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2006, 01:10:11 am »
soniu słuch miał badany jest ok,slinoto jest ciągły może mniejszy niż dawniej ale jest.ani neurolog ani logopeda nie badali mu krtani pod zadnym katem.jak mamy trenowac przepone brzuszną???nic niewiem .boze jak ja jeszcze mało wiem :oops:
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
    • http://www.makaton.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2007, 09:33:21 pm »
Gesty Makatonu są juz na stronie internetowej www.makaton.pl pod ikonką gesty - zapraszam!
BOGUSŁAWA

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach