Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Makaton - język gestów i symboli  (Przeczytany 15249 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Makaton - język gestów i symboli
« dnia: Październik 13, 2004, 01:04:36 am »
Makaton - język gestów i symboli. Program Rozwoju Komunikacji

Wprowadzenie do Makatonu

Mowa jest najczęstszą formą komunikacji. Jednak w sytuacji jakichkolwiek zakłóceń rozwoju, proses komunikacji ulega dezorganizacji, a szczególnie nabywanie języka. Powstaje wówczas konieczność znalezienia innych - niż mowa - alternatywnych środków, które umożliwią proces porozumiewania się. Jedną z takich propozycji jest metoda Makaton - język gestów i symboli. Gestów, którymi na pewnym etapie życia - jeszcze przed pojawieniem się mowy - posługiwał się każdy z nas w celu zakomunikowania swoich potrzeb. Któż nas, jako małe dziecko, nie machał na pożegnanie rączką lub siedząc w łóżeczku czy na podłodze nie podnosił ramion do góry, dając znak, aby być wziętym na ręce? Gesty, ekspresja twarzy, język ciała, kontakt wzrokowy, to elementy, które zawsze nieodłącznie towarzyszyły każdej komunikacji. Makaton nie odkrywa czegoś nowego, ale wykorzystuje to, co już znamy - gest i rysunek.    

Metoda stworzona została w latach 70-tych, w Wielkiej Brytanii przez Margaret Walker, logopedę i psychiatrę, pracującą na polu potrzeb osób niepełnosprawnych. Makaton jest jedną z form wzmocnionej i alternatywnej komunikacji (augmentative and alternative communikation), która od wielu lat służy osobom o zburzonej komunikacji. Autorka nadal pracuje metodą Makaton, która ciągle odkrywana jest na nowo.

W Makatonie każde uczone pojęcie (ze Słownictwa Podstawowego lub Dodatkowego) wspierane jest odpowiednim znakiem manualnym-gestem oraz obrazem graficznym w postaci prostego znaku piktograficznego-symbolu. Znakom i/lub symbolom towarzyszy zawsze mowa (według możliwości dzieci i dorosłych).

Znaki manualne Makatonu
Symbole Makatonu

Słownictwo Podstawowe (350 pojęć) - rdzeń metody, obejmuje pojęcia dnia codziennego. Natomiast Słownictwo Dodatkowe (7000 pojęć) jest rozszerzeniem i uzupełnieniem Słownictwa Podstawowego. Pojęcia uczone są wraz ze znakami manulanymi i/ lub symbolami.

Słownictwo Podstawowe  

Słownictwo Dodatkowe  

Wybór formy znaku lub symbolu, zależy od indywidualnych potrzeb i umiejętności pacjenta. Dzieci i dorośli oraz terapeuci mają pełną możliwość wyboru najbardziej adekwatenego i odpowiedniego do danej sytuacji sposobu nauki. Znaki i symbole nie są alternatywami wzajemnie wykluczającymi się, mogą być stosowane łącznie lub rozdzielnie. Wykorzystanie obu tych alternatyw w komunikacji, dostarcza dodatkowych, wizualnych informacji o uczonym pojęciu, zwiększa rozumienia oraz wzmacnia proces porozumiewania się.

Makaton przeznaczony jest dla wszystkich osób (dzieci/dorośli), które z racji zaburzeń komunikacyjnych nie mogą porozumiewać się z otoczeniem w zwykły sposób, przy użyciu mowy. Dla wielu dzieci i dorosłych metoda służy jako "głos" umożliwiający kontakt z innymi ludźmi.

Użytkownicy  

Adresatami metody są również osoby związane z ludźmi niepełnosprawnymi językowo, zarówno członkowie rodziny (rodzice/opiekunowie, rodzeństwo), jak i profesjonaliści (logopedzi, pedagodzy specjalni, psycholodzy) oraz  osoby, które na co dzień spotykają się z osobami o zaburzonej komunikacji (nauczyciele, personel przedszkolny, szkolny). Dla nich wszystkich Makaton może stać się wspólnym środkiem dialogu.

Dzięki połączeniu dwóch alternatyw: znaków i  symboli, metoda bardzo szybko zdobyła dużą popularność i zastąpiła inne systemy (np. abstrakcyjne symbole Blissa), które wykorzystują tylko jeden ze środków: symbol lub znak.

Obecnie Makaton wykorzystywany jest w ponad 40 krajach świata, w tym również i w Polsce. Jest najbardziej popularnym programem językowym.

Osoba przeprowadzająca szkolenia w Polsce jest profesjonalnym (licencjonowanym) Tutorem Makatonu, przeszkolonym na terenie Wielkiej Brytanii. Jej kompetencje obejmują zarówno Anglię jak i Polskę...."
- więcej Makaton - język gestów i symboli. Program Rozwoju Komunikacji

Strony:
http://www.makaton.pl
http://www.makaton.org


Wykorzystanie gestów w pracy edukacyjno-terapeutycznej z niemówiącymi dziećmi upośledzonymi umysłowo
Alternatywne metody komunikacji - przegląd  i prezentacja wybranych metod
w poz 7 jest Makaton

Komunikowanie się z osobami głębiej upośledzonymi umysłowo
- Ewa Dziedzic, Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowi Mazowieckiej.

Nie mówię, ale posłuchaj mnie. Wspomagające sposoby porozumiewania się (AAC)*1 Mózgowe porażenie dziecięce (3/03)

vide także:
Gesty i komunikacja alaternatywna

mnie przerażą jedna rzecz:
Ucząc dzieci z zD języka polskiego tym systemem odnoszę wrażenie, że nie dążymy do pełnej stymulacji artykulacji.
Jest on oparty na angielszczyźnie, której garmatyka jest diametralnie różna od naszej rodzimej. (j.polski jest językiem fleksyjnym, angielski pozycyjnym).

Obraz połaczony z dźwiękiem, wielokrotnym powtarzaniem widzianego obrazu- myślę, że daje o wiele lepszy efekt.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2005, 10:36:39 pm »
Po co gesty, gdy są słowa
- Nauka PAP, MD /2005-01-20

Cytuj
"Gazeta Wyborcza": Mówienie i gestykulowanie to czynności, które z powodzeniem udaje się wykonywać równocześnie. Po co jednak zadajemy sobie taki trud?

Już wcześniej różni badacze zwracali uwagę, że gestykulacja jest ułatwieniem dla samego mówiącego. Nie byli jednak zgodni, jakim: czy ułatwia samo formułowanie słów, czy też wpływa na pamięć i możliwości przypominania. Wreszcie nie było jasności, co się stanie, jeżeli ograniczymy możliwość swobodnej gestykulacji. Psychologowie z Columbia University uwzględnili w swoich badaniach te wszystkie czynniki - donosi gazeta.

Wnioski z badań jednoznacznie wskazują, że gestykulowanie wpływa zarówno na mówienie, jak i na pamięć. Gdy staramy się przypomnieć sobie obraz przedmiotu, który widzieliśmy wcześniej, na dziesięć sekund wypowiedzi przypada ponad cztery sekundy gestykulacji. Kiedy jednak opisywany obraz jest przed nami, gestykulacja zajmuje już tylko 2,5 sekundy.

Podobne dysproporcje występują przy opisywaniu trudno i łatwo definiowalnych rysunków. Mówienie o rzeczach, które łatwo nazwać, wyzwala znikomą ruchliwość dłoni. Natomiast trudne do zdefiniowania, opisania i zapamiętania obrazy prowokowały badanych do zwiększenia tempa gestykulacji, szczególnie kiedy nie były one w chwili mówienia widziane. I odwrotnie: wypowiedź rwie się, pozostaje w niej więcej luk, kiedy nie możemy pomóc sobie gestem - informuje "Gazeta Wyborcza".

Gestykulacja wpływa więc na podtrzymanie tego, co psychologowie nazywają "pętlą fonologiczną", czyli utrzymywaniem jakiegoś wyrazu w świadomości i wyartykułowaniem go. Z eksperymentu wynika, że gesty ułatwiają wydobywanie z pamięci określeń dotyczących przestrzeni, docieranie do "przestrzennych reprezentacji w pamięci roboczej".

Oczywiście nie wszyscy w jednakowym stopniu podczas rozmowy pomagamy sobie dłońmi, nie każdemu też w jednakowym stopniu pozbawienie możliwości gestykulowania wypowiedź utrudnia - pisze "Gazeta Wyborcza".
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2006, 03:41:10 pm »
Czy ktoś z rodziców zna może bliżej Makaton ?
Biuletyn nr 2/2003
- Bogusława Kaczmarek
Makaton - język gestów i symboli
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2006, 04:45:33 pm »
Soniu ja tego nie znam ale podaję Ci link z Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
oraz "Mówić bez słów" może coś tu znajdziecie.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2006, 12:03:52 am »
Odsyłam do postu "Bogusława"
tutaj
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Joanna Went

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 381
  • http://www.natijula.aledzieci.pl
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2006, 12:33:47 pm »
Moja NAti używa gestów Makatona np.proszę, nie wolno, chodż, weż, uczesz się, umyj ręce, spać, cicho, głośno.To takie pomoce dla nas w sytuacjach codziennych, gdy np. nie mamy ze sobą GoTalk-a albo jej segregatora z symbolami.Co do symboli to używamy PCS, są łatwiejsze dla dziecka i dla otoczenia w odczycie.Poza tym ładne i kolorowe.W szkole też mają wprowadzane gesty z Makatona.Jestem bardzo zadowolona z tej metody, ulatwia nam w znaczny sposób kontakt z Natką.
Asia-mama Natalki Mpd,epilepsja 11 lat, Julii 7 lat i Asi 15 m-cy.

Offline margo

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 31
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2006, 02:24:35 pm »
Co to są symbole PCS, jak wyglądają, czy można gdzieś je kupić?

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Makaton - język gestów i symboli
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2006, 06:09:03 pm »
PCS znajdziesz tutaj.
http://forum.darzycia.pl/vp1581.htm#1581

 Ten wątek jest poświęcony językowi Makaton
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach