Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Serce i krążenie  (Przeczytany 5061 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Mulesia

 • Gość
Serce i krążenie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2008, 09:23:56 pm »
2008-08-29 00:51
Niedoceniane tętno

Obok podwyższonego ciśnienia i poziomu cholesterolu, także zbyt szybkie bicie serca jest niepokojącym objawem - ostrzegali podczas konferencji prasowej w Warszawie profesorowie Andrzej Rynkiewicz i Krzysztof Filipiak. Choroba wieńcowa jest podstępna - aż w 35 proc. przypadków zaczyna się (i kończy) nagłym zgonem z powodu zatrzymania krążenia. W pozostałych przypadkach pojawia się zespół wieńcowy, dławica piersiowa czy atypowy ból. Ogółem z powodu choroby wieńcowej umiera około 24 proc. mieszkańców krajów Unii Europejskiej - mówił prof. Andrzej Rynkiewicz z Akademii Medycznej w Gdańsku, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
(...)
Przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, obecnie określana jako przewlekły proces zapalny, prowadzący do odkładania złogów w naczyniach krwionośnych. W Polsce cierpi na chorobę wieńcową około 2 milionów osób i zdarza się od 80 do 100 tysięcy zawałów rocznie.

Jak się oblicza, od 30 do 50 proc. z nich można by uniknąć, gdyby udało się całkowicie wyeliminować palenie. Poważne czynniki ryzyka to również nadciśnienie, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu oraz - często lekceważone - przyspieszone tętno.

Jak wykazali biolodzy, zwierzęta żyją tym dłużej, im wolniej bije ich serce. (...)

Jak mówił prof. Krzysztof Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, im wolniejsze tętno, tym dłuższe życie. Czy tętno może być za niskie? To zależy kiedy i u kogo - w każdym razie problemy takie jak choroba węzła zatokowego - z poważnym obniżeniem tętna - mogą prowadzić do zbyt małego przepływu krwi. Za optymalne uważa się około 60 uderzeń na minutę. Najlepszym sposobem na obniżenie tętna jest aktywność fizyczna. Trzeba także leczyć nadciśnienie, obniżać poziom cholesterolu; ważna jest właściwa waga i odpowiednia dieta (typu śródziemnomorskiego) oraz leczenie ognisk zapalnych, zwłaszcza dziąseł i zębów.
(...)

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Całość : http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=208229&data=&lang=PL&_CheckSum=-1704055884

Mulesia

 • Gość
Serce i krążenie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2008, 08:49:45 pm »
Serce jak dzwon, czyli jak zadbać o układ krwionośny
Wojciech Moskal 2008-09-24

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Serca- to dobra okazja ,żeby sprawdzić jak pracuje nasza ,,główna pompa" i naczynia

(...)

Każdego roku zawał serca przechodzi w Polsce ok. 100 tys. osób (drugie tyle - poważne zaostrzenia choroby wieńcowej), udar mózgu - 70 tys. Aż 8 mln Polaków cierpi na nadciśnienie i miliony na mniej lub bardziej zaawansowaną miażdżycę.
W pewnym sensie wszystkie te problemy sprowadzają się do jednego - naczynia krwionośne przestają dobrze pracować. Czy można się przed tym ochronić? I tak, i nie.

Czynników ryzyka chorób układu krążenia jest wiele. Na niektóre, choćby na wiek, nie mamy wpływu - wraz z upływem lat tętnice stają się coraz mniej elastyczne. Nie poradzimy też nic na odziedziczone skłonności genetyczne - wiadomo, że w niektórych rodzinach ryzyko zawału czy udaru jest większe. Ale są też czynniki ryzyka, które możemy zniwelować albo przynajmniej kontrolować. Tak jest na przykład z nadciśnieniem tętniczym.

Polski problem z nadciśnieniem polega przede wszystkim na tym, że prawie dwie trzecie osób, które je mają, nie zdaje sobie z tego sprawy. - Dlatego tak ważne jest, by przy każdej wizycie u lekarza zmierzyć sobie ciśnienie. Nawet jeżeli to będzie ginekolog czy dermatolog, poprośmy go o to - mierzenie nie potrwa dłużej niż pięć minut - mówi doc. dr hab. med. Janina Stępińska, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii i Kliniki Wad Nabytych Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie - Aninie. - Dla osób, które już wiedzą, że wartości ich ciśnienia niebezpiecznie się podniosły, lub które rozpoczęły leczenie z tego powodu, sprawdzanie ciśnienia (nawet kilka razy w tygodniu) to obowiązek - dodaje.

Pomijając genetyczne predyspozycje, na nadciśnienie czy miażdżycę pracujemy sami. To niezdrowy tryb życia: papierosy, zbyt duże ilości alkoholu, zła dieta i brak ruchu. Otyłość jest również jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia.

To, czy nasza waga przekroczyła bezpieczny poziom, można sprawdzić, obliczając tzw. wskaźnik BMI (patrz obok). Ale jest jeszcze inny, łatwiejszy, sposób. - Z większości przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika jasno, że najgroźniejsza dla zdrowia jest tzw. otyłość brzuszna. To nawet ważniejszy niż BMI wskaźnik pokazujący, że jesteśmy zagrożeni "kłopotami sercowymi". Wystarczy zmierzyć obwód w pasie. Norma dla mężczyzn to 94 cm, dla kobiet - 80 cm. Jeżeli mamy więcej - trzeba wziąć się do odchudzania - wyjaśnia doc. Stępińska.

Pamiętajmy przy tym, że samo ograniczenie ilości spożywanych kalorii to za mało. - 30 minut ruchu dziennie to naprawdę konieczność - mówi doc. Stępińska. Czasami się zdarza, że pomimo ograniczenia diety i dbania o aktywność fizyczną waga naszego ciała zatrzymuje się w miejscu i nie chce dalej spadać. Jeżeli jednak udało nam się zlikwidować brzuszek i sprawić, że obwód w pasie mieści się w normie - nie należy się tym zbytnio przejmować.

Na koniec rozprawmy się z pewnym mitem dotyczącym chorób układu krążenia.

Często słyszy się, że to mężczyźni są bardziej narażeni na choroby układu krążenia i częściej przechodzą np. zawał. - To nieprawda - wyjaśnia doc. Stępińska. - Fakty są takie, że kobiety umierają z powodu zawału równie często jak mężczyźni. Jedyna różnica polega na tym, że u panów kłopoty zaczynają się o blisko dekadę wcześniej.

TO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ

Objawy choroby niedokrwiennej serca

- ból w klatce piersiowej, zwłaszcza po wysiłku, zdenerwowaniu się lub zmianie temperatury otoczenia (np. gdy wychodzimy z ciepłego mieszkania na zimne powietrze).

Objawy nadciśnienia - niestety, nadciśnienie często nie daje żadnych objawów, nawet przez dłuższy czas. Dlatego najlepszym sposobem sprawdzenia, czy mamy prawidłowe ciśnienie tętnicze, jest jego regularne mierzenie.

Objawy choroby tętnic obwodowych

- tzw. chromanie przestankowe - sytuacja, w której po przejściu pewnego odcinka drogi czujemy na tyle silny ból w podudziach (mogą też boleć uda, pośladki i stopy), że musimy stanąć i poczekać, aż ból ustąpi.

Ostre niedokrwienie kończyny objawia się silnym bólem kończyny, jej bladością i zaburzeniami czucia. Wymaga ono szybkiej interwencji chirurga.

NATYCHMIAST DO LEKARZA

Uwaga! To może być zawał

- ból w klatce piersiowej, ale o wiele silniejszy niż zwykle, często promieniujący do ramion, pleców, żuchwy i łopatek. Często towarzyszy mu silna duszność, poty, nudności, wymioty i uczucie niepokoju.

Uwaga! To może być udar

- osłabienie lub porażenie kończyn po jednej stronie i/albo drętwienie kończyn po jednej stronie ciała;
- zaburzenia mowy: chory mimo prób nie może się wypowiedzieć albo nie rozumie (choć wydaje się, że słyszy), co się do niego mówi;

- wykrzywienie twarzy, opadnięcie kącika ust;

- nagły zawrót głowy połączony z innym zaburzeniem, np. osłabieniem kończyn, podwójnym widzeniem;

- nagłe kłopoty z widzeniem np. w jednym oku - niedowidzenie lub zmniejszenie pola widzenia;

- bardzo silny ból głowy, odmienny od tych, które występowały wcześniej.

(...)

Jak już smarować, to zdrowo

Ostatnio na sklepowych półkach pojawiło się kilka nowych rodzajów margaryn. Od tych zwykłych różnią się znacznie wyższą ceną oraz informacją, że "skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu we krwi". Wiele osób zadaje sobie pytanie: to prawda czy tylko sprytny chwyt reklamowy?

- Prawda - odpowiada doc. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Produkty, o których mowa, były przedmiotem naprawdę wielu, i to bardzo solidnie przeprowadzanych, programów badawczych. Dowiodły one, że margaryny te rzeczywiście zmniejszają stężenie złego cholesterolu i chronią przed miażdżycą. Tak więc, jeżeli już mamy czymś smarować nasze pieczywo, to najlepiej właśnie nimi. Szczególnie powinny o tym pamiętać ci, u których już stwierdzono za wysoki poziom cholesterolu oraz osoby, u których w rodzinie kłopoty z cholesterolem, lub w ogóle z układem krążenia, pojawiały się stosunkowo często.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,5725699,Serce_jak_dzwon__czyli_jak_zadbac_o_uklad_krwionosny.html?as=2&ias=2&startsz=x

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach