Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Wady serca u dzieci  (Przeczytany 10081 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wady serca u dzieci
« dnia: Wrzesień 28, 2004, 08:01:39 pm »
Wrodzone wady serca -strona internetowa.

Cytuj
Niniejsza strona internetowa powstała z inicjatywy rodziców dzieci urodzonych z jedną z najpoważniejszych wad serca tzw. zespołem niedorozwoju lewego serca (HLHS).
Przeszliśmy przez koszmar: zbyt późnej diagnozy, braku informacji i zrozumienia ze strony lekarzy pierwszego kontaktu, braku nadziei, przerażenia i samotności.
Niestety, temat złożonych, wrodzonych wad serca i możliwości ich chirurgicznego leczenia znany jest tylko wąskiej grupie specjalistów.
Faktem jest, że jeszcze kilka lat temu, nasze dzieci skazane były na śmierć. Dziś, dzięki osiągnięciom dynamicznie rozwijającej się kardiochirurgii dziecięcej, można podjąć próbę ich ratowania.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wady serca u dzieci
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2004, 04:41:11 pm »
Wady serca u dzieci

Lekarz radzi
Dr hab. med. Andrzej Rudziński, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej CM UJ

Pojęcie wad wrodzonych serca (wws) odnosi się do strukturalnych nieprawidłowości oraz zmian położenia serca i wielkich naczyń w obrębie klatki piersiowej, powstałych w toku życia płodowego.

Wady wrodzone serca mogą występować pojedynczo (np. ubytki międzyprzedsionkowe i międzykomorowe, drożny przewód tętniczy, okienko aortalno-płucne, izolowane zwężenie zastawki tętnicy płucnej i aorty) lub tworzyć formy złożone, określane na podstawie stwierdzanych zmian anatomicznych (np. różne typy przełożenia wielkich tętnic, nieprawidłowego spływu żył płucnych). Niektóre z nich występują w określonych zespołach, jak np. zespół niedorozwoju lewego serca, czy posiadających własne nazwy - zespół Fallota lub Ebsteina. Wady nabyte, pojawiające się w późniejszym okresie życia, należą dziś do rzadkości. Powstają w konsekwencji przebytych chorób, np. choroby reumatycznej. Są to najczęściej zwężenia lub niedomykalności zastawek serca.

Wrodzone wady serca występują u jednego na ok. 100 żywo urodzonych noworodków. Większość z nich ma charakter łagodny i nie upośledza dziecka w dalszym rozwoju. Cięższe, strukturalne wady stanowią około 25 - 30 proc. wszystkich wrodzonych nieprawidłowości układu krążenia.

Najczęstszą wadą serca jest ubytek międzykomorowy (ok. 40 proc. wszystkich wad). Ubytki niewielkie na ogół nie wymagają leczenia, ulegają spontanicznej regresji - z upływem czasu stopniowo zmniejszają się i zostają zamknięte przez tkankę mięśniową lub włóknistą. Z kolei duże ubytki międzykomorowe są powodem ciężkich zaburzeń hemodynamicznych i wymagają wczesnego leczenia operacyjnego.


Objawy

zależą od typu wady i stopnia nasilenia zmian anatomicznych. Mogą one manifestować się już w okresie noworodkowym, tuż po urodzeniu. Jednym z najważniejszych objawów jest tzw. sinica centralna, nazywana też tętniczą, która powstaje na skutek mieszania się krwi w krwiobiegach, w wyniku przecieków wewnątrzsercowych (krew przepływa z prawej części serca do lewej).

Innym bardzo ważnym objawem wrodzonej wady serca u noworodka jest duszność, manifestująca się przyspieszeniem liczby oddechów, postękiwaniem, zaciąganiem przestrzeni międzyżebrowych. Do ważnych należy też ocena tonów serca, stwierdzenie obecności szmerów, zachowania się tętna na kończynach i częstości rytmu serca (prawidłowy rytm serca u noworodka to 120 - 140 uderzeń na minutę).

Często bywa tak, że zarówno lekarz neonatolog, zajmujący się dzieckiem tuż po urodzeniu, jak i pediatra niezbyt dokładnie kontrolują tętno na obwodowych częściach jego ciała. Bardzo istotna jest ocena symetrii tętna. U dziecka zdrowego wyczuwalność tętna na kończynach górnych powinna być taka sama jak na dolnych. Jeżeli na kończynach dolnych jest ono słabsze, otrzymujemy sygnał o istnieniu poważnej wady układu krążenia, jaką jest zwężenie cieśni aorty. Niestety, na skutek skrócenia pobytu noworodków w szpitalach - dzieci były dawniej wypisywane po 4 lub 5 dobach, dziś ten czas to zaledwie dwie doby - utrzymywanie się przejściowych zmian pourodzeniowych w układzie krążenia może maskować obecność tej wady serca. Wada serca, niewykryta tuż po urodzeniu, może ujawnić się w późniejszym okresie życia. Wiele dzieci trafia do poradni kardiologicznych ze stwierdzonym przez pediatrę cichym szmerem nad sercem. Objaw taki występuje u ok. 50 - 70 proc. zupełnie zdrowych dzieci i są to tzw. szmery czynnościowe (zwane także niewinnymi). Ale szmer nad sercem może być również objawem wady serca. Doświadczony lekarz potrafi ustalić, jaki jest charakter tego objawu - czynnościowy czy organiczny. Lekarze pierwszego kontaktu nie posiadają jednak takiego doświadczenia, a wobec tego nie powinni się wahać z podjęciem dalszego procesu diagnostycznego i skierować dziecko do specjalisty.

Ważną rolę w rozpoznawaniu wad serca mogą pełnić rodzice chorego dziecka, którzy obserwując jego zachowanie zauważają, że uległo zmianie: dziecko jest inne niż jego rodzeństwo, bardziej męczy się i poci przy jedzeniu lub niewielkim wysiłku, jego posiłek trwa dłużej niż zwykle i jest przerywany. Niemowlęta stają się bardziej drażliwe, mniej kontaktowe, mają przyspieszony oddech, zmienia się koloryt ich skóry (bladość, marmurkowatość), a starsze dzieci niechętnie się bawią, unikają większego wysiłku, "pokładają się". Znamiennym objawem jest również brak przyrostu masy ciała dziecka. Wszystkie te objawy mogą sugerować wadę serca, ale właściwe rozpoznanie powinien ustalić lekarz specjalista.

Dzieci starsze, np. w okresie dojrzewania, zgłaszają się niekiedy do lekarzy z dolegliwościami, które przedstawiają jako kłucie lub bóle serca. Objawy takie najczęściej nie są związane z wadą ani chorobą serca. Ich przyczyną są nerwobóle, bóle mięśniowe, a mogą powstawać także pod wpływem sugestii i obserwacji niedomagań osób starszych. Bóle serca i zasłabnięcia, czy nawet omdlenia, jeżeli nie są związane z wysiłkiem, bardzo rzadko wskazują na chorobę serca. Omdlenia zawsze powinny być jednak konsultowane z lekarzem.


Diagnostyka

W diagnostyce wad układu krążenia do podstawowych należy dokładny wywiad i szczegółowe badanie fizykalne - z oceną występowania szmerów, symetrii tętna, kolorytu skóry, ogólnego zachowania się chorego. Następnie można wykonać badanie rentgenowskie klatki piersiowej, dające obraz kształtu sylwetki serca, jego ewentualnych nieprawidłowości. Badaniem EKG możemy wykryć przerosty mięśnia serca, niemiarowość rytmu. Najlepszą metodą diagnostyczną u dzieci jest echokardiografia, pozwalająca na dokładne ustalenie anatomii i funkcji serca oraz nieprawidłowości wymagających działań leczniczych. Kolejnym, bardziej zaawansowanym etapem diagnostycznym, są badania w pracowni hemodynamicznej, gdzie można wykonać cewnikowanie serca i angiokardiografię (obrazowa metoda badania struktur serca, oceny odejścia i przebiegu naczyń wieńcowych i wielkich naczyń tętniczych). Ten rodzaj diagnostyki (tzw. inwazyjnej) łączy się teraz z możliwością zabiegów interwencyjnych (poszerzania zwężonych zastawek i naczyń, zamykania przecieków wewnątrzsercowych). W niektórych wadach serca kardiolog, a niekoniecznie kardiochirurg, może uratować dziecku życie. W diagnostyce wad serca korzysta się też niekiedy z rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego.


Leczenie

Niektóre wady serca u dzieci może więc leczyć kardiolog (leczenie interwencyjne), jednak poważniejsze zabiegi operacyjne wykonuje kardiochirurg. Zdarzają się przypadki, że poddanie pacjenta zabiegowi operacyjnemu nie jest do końca skuteczne. W takich przypadkach, pomimo zabiegu operacyjnego, pacjent będzie musiał pozostawać pod okresową kontrolą kardiologa przez całe życie.

Ruch, jako czynnik wspomagający leczenie w wielu chorobach, w przypadku wad serca musi być odpowiednio dawkowany, a nawet wymaga czasem ograniczenia. Dla przykładu, przy zwężeniu zastawki aortalnej duży wysiłek może zdrowiu chorego zaszkodzić. Jednak przy drobnych nieprawidłowościach w układzie krążenia, niewielkim ubytku międzykomorowym, łagodnym zwężeniu np. zastawki tętnicy płucnej, pacjenci mogą prowadzić normalny tryb życia i pozwolić sobie na większą aktywność fizyczną.

Rodzice dziecka, u którego stwierdzono wadę serca, nawet gdy jego rozwój jest prawidłowy, powinni co pewien czas zgłaszać się do okresowych badań kontrolnych u specjalisty.

Nieleczone wady serca mogą być powodem poważnych komplikacji. Na przykład w wadach przeciekowych zaniechanie leczenia grozi rozwojem tzw. obturacyjnego nadciśnienia płucnego. W innych wadach serca mamy do czynienia z istotnym ograniczeniem rozwoju dzieci (brak przyrostu masy ciała, częste choroby). Z wadami łagodnymi niektórzy ludzie przeżywają wiele lat, lecz wady nieleczone w późniejszym wieku dają o sobie znać.


Profilaktyka

Przyczyny powstawania wad serca u dzieci nie są jednoznaczne. Wiemy np., że wywołują je infekcje u matki w pierwszym trymestrze ciąży. Szczególnie niebezpieczną chorobą podczas ciąży jest różyczka, prawie w każdym przypadku pozostawiająca po sobie ślad w postaci wady serca u noworodka. Profilaktycznie więc zalecane są młodym kobietom szczepienia przeciw różyczce.

Na ryzyko wystąpienia wady serca u dziecka wpływa też styl życia kobiet w czasie ciąży - np. stosowanie używek, palenie papierosów. Nie bez znaczenia jest również zażywanie pewnych leków, np. niektórych leków przeciwpadaczkowych.

Wysłuchała: DANUTA ORLEWSKA


Żródło:
 Dziennik Polski
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wady serca u dzieci
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2004, 11:52:33 pm »
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wady serca u dzieci
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 02, 2006, 11:26:47 pm »
Artykuły prasowe

Artykuł: NADZIEJA DLA NAJMŁODSZYCH
Artykuł: SERCE ZROBIĘ PO NARTACH
Artykuł: NIE MA BEZNADZIEJNYCH PRZYPADKÓW
Artykuł: KARDIOCHIRURGIA DZIECIĘCA - KARDIOCHIRURGIĄ NOWORODKA I NIEMOWLĘCIA?
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wady serca u dzieci
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2006, 03:06:40 pm »
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska  1/2006

streszczenie artykułu:

Kardiochirurgia wad wrodzonych
Patologia tkanki płucnej u pacjentów z zespołem Downa (DS) i ubytkiem przedsionkowo-komorowym (AVSD) po zakończeniu krążenia pozaustrojowego (doniesienie wstępne)


Kardiochir Torakochir Pol 2006; 3, 1: 45-49
- autorzy: Witold D. Pietrzykowski, Krzysztof Zieliński, Piotr Siermontowski, Maciej Moll, Jadwiga Moll, Jacek Moll,

Mimo postępu krążenie pozaustrojowe (CPB) wywiera nadal niekorzystny wpływ na płuca. Korekcja chirurgiczna ubytku przedsionkowo-komorowego (AVSD) wiąże się z pooperacyjną poprawą podatności płuc i wydolności oddechowej pacjentów, jednak wczesna pooperacyjna ekstubacja pacjentów z AVSD i zespołem Downa (DS) nie zawsze jest możliwa. Celem pracy jest określenie u pacjentów z DS stanu tkanki płucnej bezpośrednio po zakończeniu CPB oraz wyodrębnienie cech jej budowy w zespole Downa. Badaniami objęto kolejnych 5 pacjentów z AVSD (3 z DS i 2 bez DS – non-DS) w wieku 3–7 mies. Biopsji płuca dokonywano śródoperacyjnie, bezpośrednio po zakończeniu CPB. Analizowano 25 pól mikroskopu świetlnego wybranych losowo, po 5 od każdego pacjenta. Zastosowano test t-Studenta i median (poziom istotności p<0,05). Po zakończeniu CPB w zespole Downa większy jest zakres krwinkotoków do podścieliska. Ponadto występuje mniejsza liczba pęcherzyków, mniejsza liczba pęcherzyków stycznych z jednym pęcherzykiem i słabszy rozwój podścieliska. Całość może sugerować pewien rodzaj niedorozwoju tkanki płucnej.... Pełna treść artykułu
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach