Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Etapy rozwoju dziecka  (Przeczytany 95648 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« dnia: Wrzesień 27, 2004, 10:34:34 am »
Nowym mamom maluszków przyda się nieco informacji o rozwoju dzieci od 0- 5 r.ż.

Rozwój dziecka
oraz Rozwój psychomotoryczny dziecka od 0-12 mies
Na Stronie SPES można zapoznać się z profilem rozwojowym dziecka
Profil rozwoju umysłowego i fizycznego
Struktura: rozwój i wiele przydatnych informacji- Baby Boom
Inne dane zawarte sąo ROZWOJU PSYCHOMOTORYCZNYM DZIECKA
Opracowanie: prof. dr hab. med. Maria Korzon
Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku

Dla ułatwienia oceny rozwoju dziecka skonstruowano tabele, w których zawarte są niektóre czynności wykonywane przez większość dzieci w odpowiednim czasie. Przy ich interpretacji należy jednak pamiętać, że rozwój dziecka oceniamy zawsze indywidualnie.
 Tabela opracowana na podstawie danych mgr B. Kisiel i M. Bogdanowicz
Są to bardzo ogólne dane, na podstawie których matka może się zorientować co do rozwoju swojego dziecka. Nieco późniejsze wykonywanie przytoczonych czynności czy zachowań dziecka nie świadczy jeszcze o jego opóźnionym rozwoju psychomotorycznym.
Wiedząc co wpływa na rozwój dziecka można także intuicyjnie dobierać ćwiczenia w formnie zabawy.Stymulacja rozwoju małego dziecka - z własnej Bazy Inf. o zD
Warto zapoznać się z opisem rozwoju dziecka:
Rozwój dziecka-Jacek Kielin źródło: Strona "Orzeszek"
Cztery stadia (okresy) rozwojowe według Piageta
Warto pamiętać, że -
Dziecko poznaje świat zmysłami
Więcej o Niemowlęciu
Warto zajrzeć na stronę, której autoremj jest lek. med. Krzysztof Marchewka, pediatra Rozwój dziecka

Rozwój fizyczny
Czynniki wpływające na rozwój dziecka
Rozwój morfologiczny i odrębności czynnościowe narzadów i układów
Rozwój psychomotoryczny
Tabela rozwoju
Uwagi
źródło
Narządy zmysłów
Układ nerwowy
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2004, 10:05:58 pm »

Offline ala

• Raczkujący bywalec
  • **
klopoty z siadaniem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2005, 04:28:37 pm »
Mam pytanie kiedy  wasze dzieci  zaczelu  siadac?
Z moim Patryczkiem jest  bardzo dziwnie   udalo mu sie kilkakrotnie samodzielnie usiasc i na tym zakonczyl siadanie , zachowuje sie jak by nie potrafil , jak by bylo to zadanie nie do wykonanie dla niego ,niby usiluje  podpiera sie raczka stara sie podciagnac miesniami brzuszka  i nic. Jak to mozliwe  ze nie moze siasc skoro juz  to parokrotnie zrobil ? Czy  nasze dzieci maja tez  takie okresy ze cofaja sie z  tym  co juz osiagnely? Pytalam sie o  to terapeltki   ale ona powiedziala mi tylko tyle ze badzie siadal jak mu sie to spodoba
Patryk (ZD) ur22 luty 04 + syn 18 córka 17 lat
Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu

Offline Nadziejka

• Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2005, 07:52:21 pm »
Alu, nasze dzieci kiedy czegoś się nauczą ,to potrzebują więcej czasu, by utrawlić daną umiejętność. Tak było z chodzeniem u Michała. Niby chodził, a wciąż się przewracał albo wolał raczkować. To trwało miesiącami.Myślę, że Twoja pociecha właśnie zaczyna siadać, ale jeszcze nie zawsze jej to wychodzi. Za miesiąc lub dwa pewnie będzie pięknie siedzieć.
Owszem, czasem nasze dzieci zrobią coś lub powiedzą, a potem już nie chcą. Jednak jak się przekonałam, że to po prostu jest tylko zapowiedź tego, co dziecko zrobi wkrótce. Więc nie nazwałabym tego cofaniem.
Napisz w swoim profilu, że masz synka z zD i ile ma lat, a wtedy łatwiej jest odpowiadać. Jest nas tu tak dużo, że trudno każdego zapamiętać.Ja musiałam poszperać, by znaleźć wiek i schorzenie Twego synka.
Pozdrawiam.  :wink:
Mama Michałka (5 lat)

Offline ala

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2005, 01:38:42 am »
Wiem  ze nie mam w profilu nic napisane  ale  probowalam i nic mi nie wyszlo, chyba  w zle miejsce wpisuje, chcialam tez umiescic malutka fotke Patryczka kolo nick   nie udalo mi sie :oops:  taki wielki znawca zemnie komputerow

Offline ala

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2005, 01:57:47 am »
jeszcze raz sprobowalam  wpisalam w blok tekstu  a emblemat daje ze swojego kompa ma odpowiednie wymiary i wielkosc  moze teraz  cos wejdzie

Offline ala

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2005, 02:11:32 am »
zdjecie weszlo ale   na tym koniec  czemu  mi nie wchodza informacje pisane w profil   w zasadzie  tam wystarczy wpisac i kliknac wyslij

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2005, 07:49:46 am »
Zachęcam do zapoznania się z już istniejącym tematem
Etapy rozwoju dziecka

zdjęcia Twoich dzieci masz w linku j.n.:
http://forum.darzycia.pl/topic,4315
Patryczek z zD ok 11mies
 wejdź na forum (góra prawa strona) w "Profil". Tam znajdź rubrykę podpis i wstaw
potem link ten co u gfóry podałam]Patryk (ZD)11 mies + syn 16 córka15 lat
Jak będą nadal kłopoty -zastukaj na mój GG

Offline Nadziejka

• Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2005, 09:57:14 am »
Widzisz, Alu, wszystko sie udało. Dobra Sonia wszystkim pomaga, mnie też niedawno pomogła w tych informatycznych sprawach. A przy okazji ile dostałam dobrych rad od niej na temat zD na GG!
Widzę, że nasze dzieci są w podobnym wieku.  :wink:
Mama Michałka (5 lat)

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2005, 10:13:06 am »
A wracając do tematu siedzenia  :wink:  to zgadzam się z Nadziejką, czasami Michał tez pokazał, że coś potrafi a potem nie chciał tego robić  :lol:  a to kiedy dziecko zaczyna cos robić o niczym nie przesądza, Michałek zaczął siedzieć i raczkować gdy miał 1,5 roku ale 2 tygodnie po drugich urodzinach zaczął chodzić, znam wiele dzieci które siedziały mając ok 1 roku a gdy skończyły dwa latka jeszcze nie chodziły, jak widzisz jest bardzo różnie :) Patryczek pewnie zaraz będzie dobrze siedział a Ty będziesz czekał na pierwsze kroczki :)
pozdrawiam serdecznie  :D
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline Nadziejka

• Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2005, 10:36:52 am »
Ja gdzieś kiedyś też czytałam, że nie ma zależności między nabywaniem umiejetności siedzenia a chodzenia.
Czyli nie można obliczyć, jak prędko dziecko zacznie chodzić od czasu, kiedy pierwszy raz samodzielnie usiadło.
Mama Michałka (5 lat)

Offline Kasia i Zuza

• Nowy użytkownik
  • *
czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2005, 03:08:33 pm »
Moja córeczka, Zuzanka, urodziła się o czasie, ale z niską masą urodzeniową (2470 g, a masa minimalna po 2 dniach 2380 g - stwierdzono tzw. hypotrofię wewnatrzmaciczną). Obecnie ma 9,5 miesiąca i waży 8300 g, mieści się miedzy 10 i 25 centylem.
Zuza była badana raz, w wieku 6 tygodni w poradni patologii noworodka (badanie ogólne, USG przezciemiączkowe), nie stwierdzono nieprawidłowości.
Co umie:
- jest bardzo żywa i aktywna,
- mówi kilka słów (mama, tata, baba itp.)
- chwyta małe przedmioty chwytem pęsetowym,
- pewnie siedzi,
- "turla się" -  obraca z plecków na brzuch i odwrotnie i w ten sposób przemieszcza, oczywiście nieceleowo.
Czego NIE UMIE:
- nie raczkuje i nie pełza,
- nie stoi z podtrzymaniem pod paszkami (unosi w takiej pozycji nóżki i je krzyżuje),
- nie próbuje sama stawać.
Obserwując ją mam wrażenie, jakby nie wiedziała do czego służą nóżki.

Lekarz pediatra stwierdził dziś w badaniu ogólnym odruch Babińskiego, którego byc juz nie powinno  (podkurcza palce stóp tak jakby chciała cos stopą chwycić) i skierował na konsultacje neurologiczną.
Za dwa dni idziemy też do ortopedy i będzie miała badane stawy biodrowe (na ostatnim badaniu 4 miesiące temu nie stwierdzono nic niepokojącego).

Czy ktoś z Państwa obserwował podobne objawy u swego dziecka, czy świadczyłay o czyms niepokojącym?

Bardzo proszę o odpowiedzi, bo bardzo sie o córeczkę niepokoję.
Kasia i Zuza

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 17, 2005, 04:11:47 pm »
Moim zdaniem w tempie rozwoju nie ma nic niepokojacego. Dzieci rozwijaja się w różnym tempie, w zalezności od cech wrodzonych, motywacji, temperamentu, stymulacji środowiska, itp. Wszystko, co napisałaś mieści się w normie ( i to co robi i to, czego jeszcze nie. A obecność odruchu - musisz poczekać na opinię neurologa.
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 17, 2005, 07:03:42 pm »
- nie raczkuje i nie pełza,...

W moim odczuciu dziecko w jej wieku powinno dawno raczkować.
Pokazuj jej i demonstruj prawidłowy odruch z pozycji siedzącej do raczkowania.
W międzyczasie upewnij się o biodra (usg i rtg), słuch czy oby napewno jest dobra równowaga dziecka.
Zleciłabym badanei w kierunku ewentualnej wiotkości dziecka, badania główki- czy nie ma mikrouszkodzeń mózgu.

Dobry neurolog jest bardzo wskazany, potem ciągła systematryczna stymulacja odruchów

Offline Mawe

• Aktywny Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 17, 2005, 10:27:17 pm »
Mój najstarszy syn najpierw nauczył się chodzić (zreszta bardzo wcześnie), a dopiero potem raczkował i to zmyliło nas nieco przy Sebastianku. Skorzystaj z wizyty u neurologa i ortopedy. Nie martw się na zapas ale tez nie lekceważ sytuacji.
Pozdrawiam Ewa i 4 muszkieterów

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 17, 2005, 11:35:03 pm »
Jeśli badania potwierdziły tę diagnozę to dziwi mnie
 dlaczego do tej pory nie podjęto wszechstronnej rehabilitacji.?

Moje dzieci także najpierw chodziły zanim raczkowały-ale w przypadku dziecka o zaburzonym rozwoju nie należy czekać na samoczynny cud-trzeba badać, obserwować, rehabilitować by nie dopuścić do pogłębiania się zaburzeń w rozwoju.

Noworodek z hipotrofią wewnątrzmaciczną. Stwierdzenie u noworodka niedoboru urodzeniowej masy ciała w stosunku do masy ciała należnej dla danego tygodnia życia płodowego świadczy o zaburzonym rozwoju wewnątrzmacicznym. Stan ten określany jest jako hipotrofia wewnątrzmaciczna. Rozpoznanie tego stanu ustala się w czasie ciąży na podstawie badań klinicznych, ultrasonograficznych, hormonalnych

hipotrofia wewnątrzmaciczna

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 19, 2005, 01:45:47 am »
neurolog i  niech  zleci badanie mozgu-moze ciemiaczka jest niezarosniete wiec ta droga, niepokojaca z uwagi na poczatki-niska waga urodzniowa
Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują.
/Henry David Thoreau/

Offline Kasia i Zuza

• Nowy użytkownik
  • *
dziękuję
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 21, 2005, 12:33:03 pm »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Byłam u ortopedy i drugiego pediatry, wg nich wszystko jest w porządku, a mała troche wolniej się rozwija, bo jest mniejsza niż rówieśnicy. Wszystko więc będzie następowac nieco później. Ostatnio (w ciagu dwu dni) zaczęła sama siadać.
Nie wszystkie dzieci też raczkują, ale, jak mnie pouczył ortopeda, od półtora roku wiadomo, że jest to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka, równomiernie stymulujacy do rozwoju obie półkule mózgu. Dzieci raczkujące rzadziej mają w dorosłym życiu problemy emocjonalne (w tym depresje), są bardziej stabilne emocjonalnie, stwierdzono też związek z dysleksją (występuje rzadziej). Mam więc małą zachęcać do raczkowania, ale nic na siłę.
Za trzy dni idę do neurologa i wtedy, mam nadzieję, sprawa się wyjaśni.
Pozdrawiam
Kasia i Zuza

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 22, 2005, 11:07:42 am »
Koniecznie trzeba wszystko sprawdzić, ale nie panikować. Córeczki mojej znajomej zaczęły raczkować jedna w 11 a druga w 12 m-cu życia, pierwsze kroczki postawiły odpowiednio w 14 i 17 m-cu. Dzis to wspaniałe, zdrowe, mądre i radosne przedszkolaki. A lekarze po prostu powiedzieli, że tak juz niekiedy jest.
pozdrawiam

Offline agnes

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 23, 2005, 08:50:53 am »
Kasiu, odpisałam Ci na komunikator  :D

Offline Kasia i Zuza

• Nowy użytkownik
  • *
Dziękuję raz jeszcze
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 27, 2005, 12:54:50 pm »
Witajcie,
jestem po wizycie u neurologa.
Mała nie ma żadnych nieprawidłowych objawów neurologicznych i rozwija sie prawidłowo, choć po swojemu. Obwód główki ma w normie (43 cm, przy obwodzie klatki piersiowej 48 cm - jest drobna).
Zdopingowani przez lekarzy zaczęlismy z nią więcej ćwiczyć i efekty widać: pięknie siada sama, zaczyna unosić sie na kolankach (klęka), pełza na wszystkie strony, głównie przy pomocy rąk, nogi służą tylko do zmiany kierunku (odpycha się nimi).
Nie raczkuje, ale mamy nadzieję, żę wkrótce zacznie.
Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Życzę Wam i Waszym dzieciom wszystkiego dobrego.
Kasia i Zuza

Offline agnes

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 27, 2005, 03:08:02 pm »
Kasiu, bardzo się cieszę razem z Tobą. :D
Dobrze, że rozwiałaś swoje wątpliwości...
A czas czworakowania przyjdzie już niebawem...  :D Zobaczysz  :D

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 02, 2005, 01:27:27 pm »
Tabela psychoomotorycznego rozwoju dziecka 1-3 lata:
http://www.maluchy.pl/tabele/?nr=8

Offline Emilianka

• Wyjadacz

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 09, 2005, 10:27:17 am »

Offline monzaw3

• Raczkujący bywalec
  • **
Problemy z wstawaniem
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 05, 2005, 03:54:04 pm »
Kubus chodzi nie zadobrze ,ale jakoś se radzi (przez ścięgna)
Problem jest w tym że on nie potrafi wstać bez podparcia się o cos np. o łóżko albo ścianę.Jak sie podeprze i wstanie
 to pózniej idzie jak burza.Moze to ze względu na slabe mięsnie nóg albo grzbietu.Co o tym myślicie?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 05, 2005, 04:15:18 pm »
Tak może to być kwestia mięśni, równowagi, lęków przed upadkiem.
A próbowałaś mu zrobić pufy dostosowane do jego wzrostu?
Dziecku łatwiej oprzeć się, nabrać pewności siebie.
Ja dawałam córeczce stolik pod telefon na kółkach, zrobiłam pufy z zagłówka od fotela z gąbki, potem pożyczyłam sam metalowy szkielet wózka (bez budki).
Myślę, że pokona i to, będzie Ci biegać po cukier i chleb.

Offline Nadziejka

• Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 05, 2005, 08:12:03 pm »
Mój syn stawał zupełnie odwrotnie do Kubusia.  :D Zawsze bez podparcia. Mimo że długo miał kłpoty z równowagą. Natomiast dzieci moich sąsiadów, zupełnie zdrowe, zawsze musiały się o coś opierać, wstając.  
Jakakolwiek jest tego przyczyna, Moniko, to jednak myślę, że nie ma żadnego znaczenia dla rozwoju Twego synka.
A czy Kubuś nie ma nadwagi?
Mama Michałka (5 lat)

Offline monzaw3

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 06, 2005, 09:54:40 am »
Kuba nie potrafi stanąć w miejscu.No i wstać z ze zgietych nóg do wyprostowanych (Nie wiem czy dobrze to napisałam)To chyba kwestia
jeszcze słabych mięsni.
Kuba jest duzy( wysoki) jak na 3 latka.Waży z 18 kilo.Wszyscy myśla ze jest starszy.Rosnie jak na drożdżach.A ja strasznie się cieszę.Bo kiedyś jak miał tak 10-11 miesiecy był mały i nie wygladał na swój wiek. Pani z rehabilitacji nasza zapytała swoja kolezankę, ile to dziecko ma miesiecy?.A ona na to że Kuba ma 5 miesięcy.Bardzo sie zmartwiłam i było mi przykro.A teraz Kuba jest wiekszy niz inne 3-latki.Dzieki Nadziejka ty zawsze dodasz człowiekowi otuchy. :D

Offline Nadziejka

• Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 06, 2005, 10:52:38 am »
Wiesz, Monika, tu znowu widzę odwrotność Kuby do mojego Michała. :lol:  On jak był mały, tak do roku, to wszyscy mówili, że jest duży i faktycznie nie był mniejszy od rówieśników. Za to teraz, gdy ma 3 lata, to wygląda na dwa. Ale nie przejmuję się tym, właściwie to nawet jest lepiej, gdyż on zachowuje się jak dwulatek, łatwiej mi go nosić na rękach, bo przecież jak idziemy, to ciągle bolą go nogi (oczywiście udaje).  :D
Mój optymizm bierze się stąd, że wiele już pokonałam, Moniczko. Wiem, że często nasze obawy się nie sprawdzają, a to co jest problemem też nie musi być zawaleniem się świata na głowę.
Zresztą sama zobaczysz.  :wink:
Mama Michałka (5 lat)

Offline monzaw3

• Raczkujący bywalec
  • **
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 06, 2005, 11:31:41 am »
Nadziejko ja juz to  chyba wiem.Przestałam sie przejmowac,zawsze wiem ze będzie dobrze,albo robie tak zeby bylo.
Mamy dzieci w jednym wieku fajnie.
Moze sie spotkamy kiedys na jakimś turnusie.
Pozdrawiam cie mocno  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 03, 2006, 11:36:33 pm »

Offline asiula

• Podglądacz
  • *
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 14, 2006, 07:26:19 pm »
Cieszę się ,że jest wszystko wporządku :D
Moja Marta też urodziła się z hipotrofią ,z niską wagą urodzeniową 2450g.Też wszystko zaczynała robic z opóżnieniem.
Ja znalazłam na to taki sposób ,że czesto spotykałam sie ze znajomymi którzy mieli dzieci w podobnym wieku i Martusia obserwując jak inne dzieci się poruszają zaczęła brac z nich przykład.Nazwaliśmy ja małym leniuszkiem  :D , ale i tak często zachecałam do ruchu (raczkowanie, siedzenie).
Długo tez nie chciała zacząć samodzielnie chodzić , zaczęła to robic jak miała rok i cztery miesiące.
A teraz jest wszystko wporządku doścignęła we wszystkim rówiesników i myślę że z Twoja córeczką tez tak będzie :P

Pozdrawiam :D
Mama Martusi-8lat i Agatki-4lata

Offline dominika

• Nowy użytkownik
  • *
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 05, 2006, 12:27:45 pm »
dzien dobry jestem tu nowa.czy ktos moze mi doradzic jak mam nauczyc moja 8 miesieczna corke siadac i raczkowac
dominika

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 05, 2006, 01:06:18 pm »
Witaj Dominiko.

Troszkę za mało napisałaś na temat córeczki, więc trudno będzie innym ocenić ,
jaki masz dokładnie problem z malutką i dać Ci jakieś wskazówki .
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Nadziejka

• Gadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 05, 2006, 01:38:58 pm »
Dominiko, odpisałam na Twego maila. Ucz córeczkę raczkować, naprawdę warto.
Pozdrawiam.
Mama Michałka (5 lat)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 05, 2006, 02:28:15 pm »
"dominiko" nic nam nie napisałaś co dolega dziecku?

Zapoznaj się z już istniejącymi tematami, które Cię nurtują:
Jakie ćwiczenia do nauki raczkowania? Kłopoty z raczkowaniem

Jeśli dziecko ma kłopoty rozwojowe, takie ćwiczenia powinien Ci pokazać specjalista rehabilitant. My jesteśmy tylko rodzicami, a każde schorzenie wymaga indywidualnego podejścia do dziecka.

ps.
Twój problem scalimy do już istniejącego tematu.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 05, 2006, 03:35:55 pm »
Dominiko

Twoje pytanie jest przeniesione do wątku o którym Sonia wspomniała
tutaj >>>

I tam proszę o dyskusję już w istniejącym temacie  raczkowania :D
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline dominika

• Nowy użytkownik
  • *
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:36:45 pm »
dzieki za odpowiedzi,ja chodze z corka do ortopedy bo byla ulozona poslatkowo i podejrzewali dysplazje nosila poduszke frejke, ale ostatnim razem byl inny lekarz i powiedzial ze zadnej dysplazji nie ma tylko lekki przykorcz miesnia i ze mam go masowac i przyjechac za 3 miesiace
dominika

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 21, 2006, 06:42:56 pm »
Różne artykuły i informacje na temat rozwoju małego dziecka na różnych etapach życia.
eDziecko - http://kobieta.gazeta.pl/edziecko/0,54822.html

Noworodek
Niemowlę
Małe dziecko

Wychowanie:
2 lata
2 - 3 lata
4 - 5 lat
6 - 7 lat

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 27, 2006, 05:14:14 pm »
Poradnik rodzinny: Pierwszy rok życia dziecka
Barbara Kowalewska-Kantecka
Docent dr hab. n. med. lekarz dzieci

Celem tej książeczki jest przybliżenie rodzicom prawideł rozwoju psychoruchowego dziecka do końca pierwszego roku życia oraz zalecanych metod karmienia i pielęgnacji. Podkreślono ogromne znaczenie rodziny, a szczególnie matki, nie tylko w zabezpieczaniu podstawowych potrzeb, ale i dla prawidłowego kształtowania jego zachowań i postaw w przyszłości.

Dziecko OK: Rozwój dziecka w 1 roku życia miesiąc po miesiącu

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 20, 2006, 11:03:54 am »
Kiedy zacznie chodzić? - rozwój ruchowy w pierwszym roku życia

Od momentu kiedy bezradne niemowlę wylądowało na twoim brzuchu, do chwili gdy na czworaka lub na nóżkach tupta do stolika z pierwszym urodzinowym tortem, musi opanować masę rzeczy! Możesz je wspierać w tej fascynującej nauce...

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 22, 2006, 02:25:48 pm »
Kalendarz rozwoju dziecka z uwzględnieniem zachowań związanych z karmieniem:

0 - 3 miesiące
3 - 6 miesięcy
6 - 9 miesięcy
9 - 12 miesięcy
12 - 18 miesięcy
18 - 24 miesiące

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 23, 2006, 03:25:08 am »
Rozwój dziecka:
- Co dziecko potrafi
- Co możemy dla niego zrobić
- Jakie jest duże

Niemowlę - pierwsze półrocze
Niemowlę - drugie półrocze

Offline loka

• Podglądacz
  • *
    • http://www.genetivus.com
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 16, 2006, 02:45:41 pm »
Cytat: "Nadziejka"
Ja gdzieś kiedyś też czytałam, że nie ma zależności między nabywaniem umiejetności siedzenia a chodzenia.
Czyli nie można obliczyć, jak prędko dziecko zacznie chodzić od czasu, kiedy pierwszy raz samodzielnie usiadło.

Jeśli mogę cos dodać...
Zgadza sie u dzieci prawidłowo rozwijających się nie ma zależności, jednak u dzieciaczków z problemami ta zalezność istnieje!!! Dzieciaki z zaburzeniami psychoruchowymi muszą(jest to konieczne) przejść wszystkie etapy rozwoju!!! (obracanie,podpieranie na rączkach,siedzenie ,itd.) Jest to ważne aby potem nie było żadnych problemów z opanowaniem prawidłowego wzorca do pozycji stojącej oraz chodzenia! Przy nauce siadania polecam piłki rehabilitacyjne !!! doskonale dzieciak uczy się tej jakże dla niego trudnej umiejetności :) życzę powodzenia!!!!! :kw:
Andzia

Offline oliver

• Podglądacz
  • *
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 17, 2006, 11:03:33 pm »
hej moj synek tez tak robi prubuje i mu cos nie wychodzi a ma juz 18 miesiecy
Niestety niemam zadnych wskazowek dla ciebie pozdrawiam sama chodze na cwiczenia z synem ale juz niedlugo i zmienie terapeute bo ten to tylko liczy na kase 15 minut i nic wiecej 2 x w tygodniu
pozdrawiam
natalia

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 24, 2006, 05:59:44 pm »
Wiele na temat rozwoju fizycznego i psychicznego, emocjonalnego jest na stronie Baby Boom

Rozwój dziecka:

niemowlę
1 - 2 rok życia
3 - 5 rok życia
6 - 9 rok życia

Offline helutek1

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.helenka.kom.pl
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 08, 2006, 10:20:03 pm »
znam ten problem..moja Helenka pięknie siedzi a sama nie siada, zrobiła to na razie przypadkowo dwa razy..a już 3 razy stanęła i to jej się bardziej podoba..ach..te dzieciaczki kochane:)
nie poddamy się

Offline oliver

• Podglądacz
  • *
Etapy rozwoju dziecka
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 12, 2006, 05:48:55 pm »
Hej
Moj Oliver od 2 miesiecy siedzi sam jak go posadze ale sam nie siada tzn.siada ja go zawsze klade na kolanach u mnie i on sobie lezy tak i wtedy siada sam gdy ma taka potrzebe,gdy lezy na sofie lub lozku nie siada dziwne
Ale mam nadzieje ze przyjdzie taki dzien ze i na podlodze obojetnie gdzie bendzie lezal to sobie siadnie

Pozdrawiam wszystkich i zycze wszystkiego dobrego
 ;)
natalia

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach