Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Korekcja stópu dzieci -koślawe stópki  (Przeczytany 120272 razy)

Offline liliana29

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 16, 2006, 11:40:17 am »
Dziekuje Wam dziewczyny ..o tym ze nie można nikogo obwiniać wiem doskonale bo sama mam niepełnosprawne dziecko ...każdy chciałby mieć zdrowego bobasa niestety nie każdy go ma ...to samo mówiłam szwagrowi że nie ma co zawracać sobie głowy doszukiwaniem sie dlaczego i przez kogo tylko szybko trzeba zacząc leczenie dziecka ...tylko że on niedaje siostrze spokoju myśle ze ona ma depresje z tego powodu zreszta kto by to wytrzymał to ciagłe ogladanie tej nózki i wytykanie niewiem jak mam jej pomóc sama przeszłam załamanie kiedy dowiedziałam sie o chorobie mojej córeczki a teraz nie wiem jak pomóc własnej siostrze ...jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam  :D
Liliana mama 8 letniej Marysi z MPD i Maji (3 lata)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline liliana29

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 16, 2006, 11:44:04 am »
dodam jeszcze ze w rodzinie naszej nigdy nie było dzieci z wadami genetycznymi... próbowałam namowic szwagra żeby zrobili sobie wspolnie z siostra badania zeby w przyszłości sie to nie powtorzyło ze urodzi sie chore dziecko tylko że on twierdzi że z nim jest wszystko wporzadku (siostra zgadza sie na badania ) on tak jak by sie bał tych badań

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 16, 2006, 12:15:23 pm »
Cytat: "liliana29"
dodam jeszcze ze w rodzinie naszej nigdy nie było dzieci z wadami genetycznymi... próbowałam namowic szwagra żeby zrobili sobie wspolnie z siostra badania zeby w przyszłości sie to nie powtorzyło ze urodzi sie chore dziecko tylko że on twierdzi że z nim jest wszystko wporzadku (siostra zgadza sie na badania ) on tak jak by sie bał tych badań

Lilu, czasami tak jest że ludzie boją sie badań, boją się potwierdzenia że to może z nimi coś jest nie tak
dziwne zachowanie szwagra może wynikać z jego strachu o zdrowie dziecka i przyszłe potomstwo, choć przyznam ze trochę dziwnie tą miłośc okazuje??
co może zrobić??, sama pewnie wiesz najlepiej skoro radzisz sobie
doskonale z niepełnosprawną córeczką
smutek, przygnębienie dopada wielu rodziców
ważne, żeby mieć siłę do pokonania depresji i zacząć działać
widzę że Ty juz to potrafisz :-)
pomagaj siostrze, wspaieraj ją,choćby tylko duchowo
takie operacje wykonuje się teraz i myślę że z powodzeniem ,
Ty już jesteś silna, przekaż trochę tej siły siostrze
 a jak szwagier taki gadatliwy to powinien się zgodzić na badania
choćby po to, żeby Wam  udowodnić, że z nim wszystko o.k.
i badania będą zrobione dla dobra przyszłych dzieci
powodzenia , ciepło pozdrawiam
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.karlabaran.bobasy.pl
Wady stóp itp
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 16, 2006, 02:16:07 pm »
Mam pytanie mam znajomą która również urodzia synka z stopami końsko szpotowymi jest po kuracji gipsowej w tej chwili ma takie buciki na szynie, ale ona niedostała żadnych pokierowań na rehabilitacjr czy te ćwiczenia robi sie już po tych zabiegach czy w czasie też.
mama nicolki zd 2,5l

Offline Kari 72

• Nowy użytkownik
  • *
artrogrypoza
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 18, 2006, 11:45:49 pm »
Dzień dobry. Pierwszy raz piszę na forum więc przepraszam za ewentualne wpadki...
Poszukuję kontaktu z rodzicami dzieci chorych na artrogrypozę ( mój nr gg 6131046 ).
Mój syn ma 4,5 lat i duży balastr doświadczeń - wiele przeszedł ( 3 operacje na stopy końsko- szpotawe ) ale też wiele przed nami.
Głównie poszukuję informacji odnośnie leczenia rąk ( jak, gdzie, w jakim wieku).
Odpowiem na każdą wiadomość. Z góry bardzo dziękuję.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 19, 2006, 10:47:41 am »
Witaj Kari 72

Twój post przeniosłam do wątku:
Artrogrypoza i miopatia
http://forum.darzycia.pl/topic,2065

Tam znajdziesz kontakt do rodziców dzieci chorych na artrogrypozę.
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline Kari 72

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 19, 2006, 04:15:37 pm »
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz i już zmykam na podaną stronkę.
Życzę powodzenia innym rodzicom poszukującym wiadomości, jak i sama służę pomocą i już nie małym doświadczeniem w borykaniu się w chorobie syna. Ale dziś już wiem, że warto....
Jeszcze raz bardzo dziękuję. Mama Kacperka.

Offline liliana29

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 28, 2006, 06:50:14 pm »
Nawiąże kontakt z osobami ktore maja stycznosc lub maja dzieci z ubytkiem kości strzałkowej (metody leczenia ) za wszelkie informacje z gory dziekuje

Offline astra192

• Nowy użytkownik
  • *
Mój syn Bartosz
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 16, 2006, 02:03:09 pm »
Witam mój synek Bartosz ma juz 3 miesiace urodzil sie ze stopa końsko-szpotawą  jest juz po operacji i nosi buciki we wrzesniu idziemy na kontrole mam nadzieje ze nie bedzie musial nosic dluzej tych butów a propo tego ile dziecko przy takiej stopie musi nosic takie buty?????? Boje sie z sobie nie poradze bo mój maz idzie na jesien na operacje przepukliny i po tej operacji nie bedzie mógl nosic małego a ja sie chyba zaoram bo maly warjuje jak ma te buty na nogach i trzeba go nosic.

Offline astra192

• Nowy użytkownik
  • *
Pomózcie Wiktorkowi
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 19, 2006, 02:46:01 pm »
Mój synek urodzil sie ze stopa końsko-szpotawa ale co spotkalo Wiktorka nie ma słów na to chce mu jakos pomoć i podaje link na aukcje zakupy cegielki na jego operacje poczytajcie tam jest strona o nim jak ja to przeczytalam to lza mi poleciala i zaczelam dziekowac Bogu ze mój syn ma tylko tyle. Wiktorek trzymaj sie kochanie.

http://www.allegro.pl/item121010586_szczescie_malego_wiktorka_cegielki_zdjecia.html

Offline astra192

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 22, 2006, 08:54:27 am »
http://www.allegro.pl/item122355025_szczescie_malego_wiktorka_cegielki_zdjecia.html
Zapraszam do licytacji cegielek na operacje Wiktorka Jestem w stalym kontakcie z rodzina Wiktorka sa bardzo dzielni szczególnie chlopiec, ale trzeba im pomóc. Pomożcie dziecku sie nie odmawia.

Offline Łukasz

• Nowy użytkownik
  • *
Noga Końsko szpotawa
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 27, 2006, 02:38:21 pm »
Mam pytanie Czy TO schożenie Jest Zdobywane z Pokolenia Na pokolenie czyli rodzinnie ??
I Czy Zalecana Jest Operacja Jak Myslicie zdaje sie na opinie ekspertów??

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 27, 2006, 04:34:11 pm »
Stopa końsko-szpotawa - Autor: lekarz medycyny Agnieszka BILSKA; Konsultacja: dr Piotr Albrecht 01-05-2004, ostatnia aktualizacja 20-02-2003

- wrodzone nieprawidłowe ustawienie stopy. Stopa jest wygięta do dołu i skręcona do wewnątrz (styka się z podłożem niewielką krawędzią). Jeżeli rehabilitację zacznie się zaraz po urodzeniu, jest duża szansa na wyleczenie.

Czasem jednak konieczne jest bardziej skomplikowane leczenie. Po sześciu tygodniach masaży zaczyna się dziecku zakładać na nóżki specjalne gipsy. Ich ustawienie zmieniane jest co tydzień, by powoli korygować deformację stopy. Po ponad miesiącu gipsowania dziecko ma zakładane specjalne buciki gipsowe na noc, by utrwalić właściwe położenie.

Jeżeli zabiegi nie przyniosą rezultatu lub rozpocznie się je zbyt późno, konieczna jest operacja stopy.

Wrodzona stopa końsko-szpotawa może występować jako wada jedno lub obustronna, jako wada izolowana, lub w połączeniu z innymi wadami narządów ruchu
http://www.klinika.net.pl/texty/stopa.htm

Wrodzona stopa końsko-szpotawa

- jest idiopatyczną wadą narządu ruchu. Najczęściej jest rozpoznawana po urodzeniu dziecka, choć można ją uwidocznić badaniem USG już po 13 tygodniu życia płodowego. Dotyczy przeważnie chłopców, u których występuje 2-3 razy częściej niż u dziewczynek. Wada występuje częściej obustronnie. Częstość występowania wynosi 1-2 na 1000 żywych urodzeń . Często towarzyszy wadom innych narządów.

Stopa ustawiona jest :
1 -w pozycji końskiej, czyli zgięta podeszwowo
2- w supinacji czyli odwrócona na zewnątrz
3- w przywiedzeniu przodostopia
4- zwiększone jest wydrążenie stopy
5- palce są młotkowate

Wadę można zdefiniować jako zespół zaburzeń obrotowych, obejmujących cały układ kostno-stawowo-mięśniowy stopy i goleni, którego centrum znajduje się w stawie Choparta (staw skokowo-piętowo-łódkowy).

Zniekształceniu towarzyszy zmniejszenie i skrócenie stopy, wyszczuplenie łydki związane ze zmniejszoną ilością włókien mięśniowych oraz skrócenie podudzia. Przykurczone są mięśnie zginacze i supinujące stopę, najbardziej ścięgno Achillesa i piszczelowy tylny, a rozluźnione mięśnie prostowniki i mięśnie strzałkowe.W obrębie układu naczyniowego często występuje hipoplazja tętnicy piszczelowej przedniej i grzbietowej stopy.

Przyczyna wady jest nieznana. W literaturze fachowej można znaleźć liczne teorie dotyczące etiologii. Zmienna częstość występowania wady i różnorodny obraz kliniczny wskazuje, że najprawdopodobniej jest to wielogenowa wada, w której powstaniu odgrywają rolę również inne zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, takie jak uszkodzenie rozwijającego się zarodka czy nieprawidłowe ułożenie płodu, niedobory pokarmowe, wpływ leków czy hormonów.

W związku z występowaniem różnorodnych postaci wady istnieje wiele podziałów na typy w zależności od stopnia nasilenia zmian w obrębie stóp. W praktyce klinicznej najbardziej przydatny jest podział Dimeglio, zaproponowany w latach dziewięćdziesiątych, wprowadzający czterostopniową skalę ciężkości wady od stopy miękkiej, przez miękko-twardą (soft-stiff), twardo-miękką (stiff-soft) do twardo-twardej (stiff-stiff). Skala ta oparta na "korektywności" zniekształcenia oddaje najlepiej możliwości redresji oraz prognozowania leczenia.

Leczenie wrodzonej stopy końsko-szpotawej należy rozpocząć już w pierwszych dniach życia noworodka. Delikatne masaże i redresje z unieruchamianiem uzyskanej korekcji stopy opatrunkiem gipsowym w zgięciu kolana do ok. 90°, wykonuje się na początku co kilka dni a następnie co 1-2 tygodnie. Leczenie zachowawcze stosuje się przez 3-6 miesięcy a następnie leczy operacyjnie. Leczeniem operacyjnym należy doprowadzić do prawidłowego ustawienia kości stopy, a odpowiednio wydłużone mięśnie mają zapewnić prawidłowe podparcie i prawidłowy chód u dzieci. Leczenie operacyjne pierwotnych i nawrotowych stóp końsko-szpotawych u dzieci do 5-6 roku życia polega na operowaniu tkanek miękkich, po 6 roku życia prawidłowe ustawienie i trwałą korekcję może zapewnić jednoczasowe operowanie kości i tkanek miękkich stopy.

Po leczeniu operacyjnym niezbędne jest długie unieruchomienie, a następnie zabezpieczenie stopy różnego rodzaju łuskami, aparatami i odpowiednim obuwiem. Leczenie zarówno zachowawcze jak i operacyjne stóp końsko-szpotawych obarczone jest wysokim odsetkiem niepowodzeń i nawrotów. Na świecie obecnie stosowanych jest kilka metod leczenia operacyjnego stóp na tkankach miękkich u małych dzieci. Sprowadzają się one do wspólnej dla wszystkich metod repozycji okołoskokowej wykonanej z różnych cięć z wydłużeniem lub przeszczepieniem mięśni zginaczy stopy.

W Centrum Medycznym Damiana w Warszawie zapewniamy leczenie zachowawcze i operacyjne dzieci z wadami stóp zgodnie z obowiązującymi standardami światowymi. Leczeniem wad stóp zajmuje się lek. med. Wojciech Wichłacz, ortopeda-traumatolog z ponad 20-letnim doświadczeniem w ortopedii dziecięcej.  Preferowane sposoby postępowania zależą od stopnia ciężkości wady. W oparciu o długoletnie doświadczenia własne operatora dokonujemy repozycji okołoskokowej z cięcia Cincinnatti (w IV° wg Dimeglio) lub sposobem Sotirowa (w II° i III°), co obniża ilość nawrotów do ok. 25%. (W doniesieniach z innych ośrodków na świecie liczby te kształtują się od 20% do 50% ).
źródło
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 27, 2006, 04:36:20 pm »
O tym schorzeniu mamy informacje tutaj:
http://forum.darzycia.pl/topic,3985.htm

Offline astra192

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 31, 2006, 01:14:59 pm »
Nawiąże kontakt z osobami ktore maja stycznosc lub maja dzieci z ubytkiem kości strzałkowej (metody leczenia ) za wszelkie informacje z gory dziekuje

Witaj ja Mam syna Bartosa który urodził sie z wrodzoną wada końsko-szpotawą przez pierwsze 6 tygodni zaraz po urodzeniu Bartuś miał gips zmieniany co tydzień później mial zabieg operacyjny nacięcia ścięgna na piętce później znowu gips tm razem przez 3 tygodnie non stop a teraz nosi buciki ortopedyczne z szyna miedzy nóżkami jest bardzo duża poprawa tak stwierdsil lekarz ale ma nadal nosic za dwa miesiące mamy znowu iść na kontrole. Te buty nazywają sie szyna Denis-Browna. Jeśli bedziesz miała jakies jeszcz epytanie chętnie odpowiem. Pozdrawiam

Offline astra192

• Nowy użytkownik
  • *
Re: Noga Końsko szpotawa
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 31, 2006, 01:23:46 pm »
Cytat: "Łukasz"
Mam pytanie Czy TO schożenie Jest Zdobywane z Pokolenia Na pokolenie czyli rodzinnie ??
I Czy Zalecana Jest Operacja Jak Myslicie zdaje sie na opinie ekspertów??

To zależy od rodzaju wady stópki my akurat musielismy z operować w sumiec to byl zabieg bardziej jak operacja ale musieli uśpic mi syna ale ja zdecydowalam sie na ten zabieg prywatnie po po dwóch godzinach bylam w domu a w szpitalu musiałabym siedzieć trzy dni. W sumie to nie przechodzi z pokolenia na pokolenie u nie w rodzinie nie bylo takich przypadków ani w rodzinie mojego męża. Takie dzieci z takimi wadami rodzi sie 1-2 na 1000 urodzeń. Natomiast lekarz jest w stanie wykryc to juz od 13 tygodnia ciąży ale każdy specjalista nawet najwiybitnejszy tego nie wykrył nawet w moim przypadku i znam wiele takich przypadków. Taka wada tłumaczona czy nawet stwierdzona jest zbyt mała iloscią miejsca w brzuchu u mnie tez bylo to ze mialam zbyt duzo wód płodowych do dzisiejszego dnia dziekuje Bogu ze mój syn ma tylko tyle bo znam rodziny które spotakły większe nieszczęścia tez z takimi wadami  stóp końsko szpotawych. Dla przykladu podaje stonkę o Wiktorku http://www.wiktorek.prv.pl/Galeria.htm
http://www.allegro.pl/item122355025_szczescie_malego_wiktorka_cegielki_zdjecia.html

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
    • http://www.weronika.e-debica.pl
Wady stóp itp
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 22, 2007, 06:50:44 pm »
Cytat: "astra192"

Witaj ja Mam syna Bartosa który urodził sie z wrodzoną wada końsko-szpotawą przez pierwsze 6 tygodni zaraz po urodzeniu Bartuś miał gips zmieniany co tydzień później mial zabieg operacyjny nacięcia ścięgna na piętce później znowu gips tm razem przez 3 tygodnie non stop a teraz nosi buciki ortopedyczne z szyna miedzy nóżkami jest bardzo duża poprawa tak stwierdsil lekarz ale ma nadal nosic za dwa miesiące mamy znowu iść na kontrole. Te buty nazywają sie szyna Denis-Browna. Jeśli bedziesz miała jakies jeszcz epytanie chętnie odpowiem. Pozdrawiam

Mam na imię Beata.Jestem mamą 17miesięcznej Weroniki,która urodziła się z wadą serca,stópką końsko-szpotawą i wadą obu dłoni.Jest po leczeniu regresyjnym opatrunkami gipsowymi stópki(lewej)do piątego miesiąca życia,nastepnie nosiła szynę Denisa-Browna,w wieku 8 miesięcy przeszła 5 min.zabieg nacięcia ścięgna Achillesa(wg.Ponsetiego).Przebywała w szpitalu tylko jedną dobę.Później miała 3 tyg.gips na nóżce.Następnie do 14 miesiąca życia nosiła non -stop(z przerwą na kąpanie)szynę Denisa-Browna.Od kiedy zaczęła chodzić(ok.16 miesiąca)szynę zakładamy tylko na noc.Jednak wydaje mi się ,że wada nawraca,gdyż córeczka zaczęła stawiać lewą stópkę kierując paluszki do środka i chodzić lekko na zewnętrznej krawędzi co powoduje że czasami traci
równowagę i się przewraca.Mam pytanie.Czy Twój Batruś nosi butki ortopedyczne?Ja czytałam że butki ortopedyczne są przy tej wadzie nieoddzowne a mój ortopeda polecił kupować butki w normalnym sklepie tylko żeby miały sztywną pietkę i wkładkę.Wg. mnie to że nie zlecił obuwia ortopedycznego,specjalnego dla tej wady, jest przyczyną, że wada najprawdopodobniej nawraca :cry:  :2gunfire: Poza tym mam jeszcze jedno pytanie.W związku z tym że Twój synek ma wadą również jednej stópki,chciałam zapytać czy ich długość się nie różni,bo u mojej ta chora jest mniejsza o jakieś 8mm.
Beata mama Weroniki- 18miesięcy  

www.weronika.e-debica.pl
"Gdy coś uparcie gaśnie,złap się iskierki nadziei..."

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 24, 2007, 02:16:23 pm »
Beata_weronika

Ponieważ dyskusja odbiegła od głównego tematu wątku,przeniosłam tematycznie.
Zapraszam tutaj
http://forum.darzycia.pl/vp112416.htm#112416

ps.
Kasia sorry za dopisek  ;)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 04, 2007, 03:45:18 pm »
W najnowszym poradniku medycznym "Dzieci z zespołem Downa. Jaka to musi być miłość" -autorstwa Krystyny Rożnowskiej, wydanego przez PZWL

WADY POSTAWY
Małe napięcie mięśni i niedostateczne wydzielanie mazi w stawach oraz nadmierna ich giętkość u dzieci z zespołem Downa powoduje u nich różne problemy ortopedyczne. U ok. 10% tych dzieci stwierdza się niestabilność szczytowo-obrotnikową kręgosłupa. Z powodu większego nachylenia kręgów, szyjnego górnego i obrotowego, są one bardziej narażone na uraz kręgosłupa. Mając taką wadę, męczą się w czasie chodzenia, odczuwają bóle szyi i głowy. Niektóre jednak, mimo istnienia tej wady, nie mają objawów. Ważne, by w porę wykryć tę nieprawidłowość.

W tym celu bada się te dzieci promieniami X w wieku 4-5 lat (dla małych dzieci promienie te są zbyt szkodliwe - im dziecko młodsze, tym ich szkodliwość jest większa). Niektóre dzieci z tym defektem kręgosłupa wymagają operacji, pozostałe muszą unikać sportów powodujących nacisk na szyję, głowę, powinny również poddawać się systematycznej
kontroli, muszą dużo ćwiczyć i być aktywne jak wszystkie inne.

Częstym defektem ortopedycznym u tych dzieci bywa płaskostopie oraz niewłaściwe ustawienie palca stopy - większa niż zwykle odległość od dużego palca stopy do kolejnego, drugiego. Może to wywoływać ból stopy i trudności w chodzeniu. Wada taka wymaga butów korekcyjnych, specjalnych wkładek do butów, a w skrajnych przypadkach - operacji chirurgicznej. Często chodzenie utrudnia dzieciom niestabilność stawu kolanowego, co również wymaga niekiedy chirurgicznej operacji.

str. 68,69 ww Poradnika

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 11, 2007, 04:06:58 pm »
Mam pytanie do Sonii!
Czy wiesz może jakie ćwiczenia powinno wykonywać się z dzieckiem ze stópką końsko-szpotawą i czy również dla takiego dziecka wskazane jest chodzenie boso po miekkim dywanie lub trawie?Chciałabym to wiedzieć a nigdzie nie moge sie tego doczytać :puppydogeyes: Szukalam wszędzie,wchodziłam na różne strony o wadach stópek i nigdzie nie mogłam znaleźćNie bardzo wiem na razie jak się tu poruszać,nie wiem czy piszę w dobrym miejscu.Przepraszam jeśli coś tu namieszałam :roll:
Beata

www.weronika.e-debica.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 11, 2007, 05:29:13 pm »
Beatko nie jestem lekarzem, nie znam Twojego dzieciątka-by móc Ci rzetelenie doradzić.
Nie bój się pytać o ortopedy prowadzącego twoje dzieciątko.

Leczenie - zasady ogólne:
Leczenie zaczynamy jak najwcześniej od metod nieoperacyjnych. Leczenie powinno się rozpocząć na oddziale noworodkowym (najlepiej w dniu urodzenia się dziecka). W każdym upływającym tygodniu bez leczenia dochodzą narastające, wtórne, adaptacyjne zniekształcenia kości. Zasadą leczenia stopy końsko-szpotawej jest konieczność deformacji stopy przed rozpoczęciem chodzenia dziecka.

Leczenie nieoperacyjne polega na redresjach tj. biernym korygowaniu zniekształconej stopy i utrwalaniu korekcji opatrunkami gipsowymi. Początkowo gipsy są zmieniane co 2-3 dni, następnie co tydzień lub najpóźniej co 2 tyg. Leczenie redresyjno-gipsowe powinno być prowadzone do chwili całkowitego wyleczenia, a w przypadku braków leczenia nieoperacyjnego, aż do czasu korekcji operacyjnej, wykonywanej między 6 – 9 m-cem życia. Leczenie nieoperacyjne składa się z kilku etapów polegających na:
1. uzyskaniu korekcji przez redresję stopy,
2. doraźnej stabilizacji uzyskanej korekcji,
3. doleczaniu (w przypadkach uzyskania pełnej korekcji).

Leczenie operacyjne powinno być wykonywane przed rozpoczęciem stawania i chodzenia przez dziecko, najlepiej do 9-tego miesiąca życia.
Najbardziej znane sposoby leczenia operacyjnego wrodzonej stopy końsko-szpotawej to:
- tylna korekcja stopy,
- tylno przyśrodkowa korekcja stopy,
- okołoskokowa korekcja stopy w/g Turco,
- całkowite uwolnienie podskokowe wg Mc Kaya.
więcej

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 11, 2007, 05:41:42 pm »
Beatko
Wcześniej w wątku są podane linki do stron. Czy trafiłaś na nie?

http://www.klinika.net.pl/texty/nier_koncz_d.htm
Nierówność kończyn dolnych

http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=18307&_tc=CE4CFEAE794443E4A7E6A206C6C1CB7A
Deformacje stóp u dzieci

http://www.klinika.net.pl/texty/stopa.htm
     Wrodzona stopa końsko-szpotawa

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 11, 2007, 06:53:05 pm »
Gaga!
Bardzo Ci dziekuję.Przeczytałam wszystko,na niektóre z tych wiadomości już wcześniej trafiłam.A pytania mojemu ortopedzie na pewno zadam-tylko jak skończą swój protest(bo mi przez to przesunęli wizytę na termin nieokreślony :2gunfire: )Nie spodziewam się jednak niczego nowego bo mój ortopeda(a raczej Weroniczki)zawsze twierdzi że jest ok a ja widzę (i nie tylko ja)że nie jest ok,więc myślę że jak nadal nic z tej wizyty nie wyniknie to poszukam gdzieindziej-może udam się gdzieś prywatnie i wreszcie ktoś zauważy mój problem.Pozdrawiam ciepło i serdecznie dziekuję !

www.weronika.e-debica.pl

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 11, 2007, 07:13:45 pm »
Beatko nie chciałabym Ci namieszać,ale rodzice  dość chwalą
ortopedę w Krakowie w szpitalu U.S.D ( Prokocim)

dr Miklaszewski i  dr Kotulski
http://forum.darzycia.pl/vp78339.htm#78339

Również w Poznaniu doc. Jóźwiak i Marek Napiontek
http://forum.darzycia.pl/topic,6950.htm
Ortopeda Poznań

Tu jedna z mam pisała na temat Poznania -dot dziecka z RiW
http://forum.darzycia.pl/topic,3814.htm
Jak to w tym Poznaniu było

Poczytaj proszę dla orientacji.
Może mamawika,lub Maka udzielą Ci dokładniejszych,rzetelniejszych informacji,jeśli chodzi o Kraków.

ps.
Czytam teraz odnośnie  rączek Weroniczk i wizyty w Krakowie.
Może się konsultowaliście  i tam też z ortopedami ?

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 12, 2007, 10:16:47 am »
Cytat: "Gaga"
Beatko nie chciałabym Ci namieszać,ale rodzice  dość chwalą
ortopedę w Krakowie w szpitalu U.S.D ( Prokocim)

dr Miklaszewski i  dr Kotulski
http://forum.darzycia.pl/vp78339.htm#78339

Masz rację,wiem że chwalą i ja też bardzo chwaliłam Dr.Kotulskiego,pisałam o nim na stronie Weroniki,ale teraz mu nie za bardzo wierzę bo od początku zauważyłam, że nóżka lewa jest krótsza.Doktor na początku twierdził,że tak mi się wydaje bo Weronika ma szptawą stopę krótszą i mniejszą od zdrowej  i to robi takie wrażenie i dodał,że skrócenie kończyny w tej wadzie nie wystepuje.Dałam więc spokój bo trudno było sprawdzić to u tak małego dziecka które fizjologicznie ma(i to normalne)krzywe nóżki i nie można ich razem złączyc na prosto.U pani genetyk jak byliśmy z wizytą miałam nadzieję, że ją wymierzy dokładnie ale niestety było to niemożliwe bo pani powiedziała nam ,żeponieważ Weronice dopiero co ściągnieto gips , nóżka nie da się do końca wyprostować.To była prawda bo dopiero po masażach(które sama wykonywałam w domku dwa razy dziennie)po dwóch tygodniach można ją było rozprostować.Teraz jak Weronika już chodzi to postawiłam ją tyłem i złączyłam nóżki- od razu machinalnie ugina nóżkę prawą(zdrową)w kolanie, lub w powietrzu zawiesza lewą na wysokości jakieś niecaly 1cm,a czytałam że dzieci właśnie tak korygują sobie różnicę  w długości(jeśli takowa istnieje)i w wyniku tego dochodzi do skrzywień kregosłupa w odcinku lędźwiowym i do zwyrodnień (często nieodwracalnych)w miednicy,ponieważ również dziecko ustawia ją skośnie.Weronika chodzi już od 3 miesiecy więc  różnie już mogło się stać, a w tym czasie byliśmy u dr.Kotulskiego i niczego nie zauważył niestety :non: Więc chyba mam trochę racji, że mu niedowierzam.Teraz mają tam w Krakowie protest i nie przyjmują więc tym bardziej się denerwuję bo dziecko chodzi mi coraz gorzej,często tak podgina nózkę, że się przewraca a ja nawet bucików ortopedycznych czy chociaż odpowiedniej wkładki nie mam dla niej ,bo doktor nigdy nie zalecił ani nie przepisał,kazał kupowac tylko buciki z wkładką i usztywniona pietką, a ja czytałam niestety, że przy szpotawej nóżce trzeba innego typu obuwie ortopedyczne stosować.Ja chcę tylko jak najlepiej dla mojej córeczki,żeby te wszystkie miesiące w gipsie,zabieg, potem  miesiące w szynie ortopedycznej  nie poszły na marne :puppydogeyes: Próbujemy się skontaktować z Dr.Kotulskim żeby może nas prywatnie chociaż przyjął,zobaczymy co powie tym razem,nie chcę tak od razu go przekreślać bo wiele dla małej zrobił jakby nie było,(dużo by o tym pisać).A o Napiontku słyszałam i to własnie do niego miałabym się ochotę wybrać gdyby nam w Krakowie nie wyszło.Dziękuję Ci bardzo za zainteresowanie i nieocenione rady.Dobrze jest wiedzieć że człowiek nie jest sam ze swoimi problemami.Śliczne dzięki i pozdrowionka.Ale się rozpisałam :roll:

www.weronika.e-debica.pl

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 12, 2007, 11:17:02 am »
Beata-zawiadomiłam jedną z mam z Daru mającą dziecko z krótszą nóżką.

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 12, 2007, 11:26:13 am »
Cytat: "sonia"
Beata-zawiadomiłam jedną z mam z Daru mającą dziecko z krótszą nóżką.

www.weronika.e-debica.pl

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 20, 2007, 04:36:50 pm »
Cytat: "Renek"
Mojej Monice zamówiłam buty pod jej nóżkę. kosztowały w sumie 525.00zł ale ja na szczęście zapłaciłam tylko 200.00. problem w tym że Monika nie chce nawet na nie spojrzeć. Buty są 2 numery za duże (ma odkryte palce, ktorych nie widać bo nóżka kończy się gdzieś w głębi buta). Poza tym w części przedniej stopy są dość ciasne co sprawia jej ból (miała otarcia po 10 min chodzenia).

Czy mogłabyś mi napisać jaką wadę stópki ma Twoja córeczka?Jestem tu od niedawna i nie kojarzę jeszcze kto jest kto?a zaciekawiło mnie bardzo to że tyle pieniędzy kosztuja butki robione na zamówienie.Ja bede musiała swojej takie zamówić i boję się że też nie bedą spelniały naszych oczekiwań a wydam niepotrzebnie pieniądze:(

www.weronika.e-debica.pl

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 20, 2007, 05:14:50 pm »
Witam!
Wczoraj byłam w krakowie w "SCANMEDZIE"prywatnie u Dr.Kotulskiego.Protest lekarzy w Prokocimiu mnie do tego zmusił,bo nie mogłam czekać dlużej.Mam dwie wiadomości,jedna zła druga dobra.Zacznę od złej-doktor nareszcie potwierdził moje przypuszczenia, że lewa  nóżka Weroniki jest krótsza od prawej.Jest to różnica ok.1 cm.Na moje stwierdzenie, że ja wiedziałam juz o tym od jej urodzenia a pan doktor się upierał ,że nie -powiedział-Ja tez się mogę czasami pomylić.Zalecił wkładkę wyrównującą różnicę-gdyby różnica się powiększała to kiedyś czeka ją zabieg w zdrowej nodze polegajacy na zachamowaniu na jakiś czas chrzastki wzrostowej w nożce prawej, aby lewa ją dogoniła. Dobra wiadomość to to, że wada stópki (końsko-szpotawa)jest całkowicie skorektowana i już nie musi zakładać szyny Denisa-Browna na noc-czyli wogóle jej nie musi już nosić.To że Weronika tak dziwnie stawiała stópkęnie było objawem nawracania wady było właśnie wynikiem tej różnicy w długości.Teraz mam nowy problem bo pan doktor powiedział że mamy u szewca podkleić wkładka bucik i po kłopocie.Ale się mylił bo szewc stwierdził że takie rzeczy robi się w pracownich ortopedycznych i to trzeba mieć zalecenie lekarza a mysmy nic nie dostali.W sklepie medycznym i ortopedycznym również tak nas poinformowano.W sklepie ortopedycznym dostalismy namiary na technika-ortopedę w Rzeszowie,który ma nam jutro dokładnie zmierzyć (specjalnym przyrządem ile krótsza jest nóżka i jaką wkładkę dobrać do dziecka).Czy tego nie mógł zrobić wczoraj doktor?Chyba stracę całkowiecie do niego zaufanie:(Nie rozumiem dlaczego znowu nas wprowadzono w błąd i wizyta która kosztowała nas 60zł+koszty podróży(80zł)niczego nie wniosła .Szkoda tylko dziecka bo wczoraj był taki upał a my w samo południe wyjechaliśmy z dzieckiem- z wadą serca-i spędziliśmy koszmarne 3,5 godziny w drodze :2gunfire: Pozdrawiam wszystkim i życzę wiecej szczęścia w dobieraniu sobie lekarzy

www.weronika.e-debica.pl

Offline Wojtek_K

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 21, 2007, 10:54:17 am »
Ale piszesz, że lekarz stwierdził skrócenie 1 cm. W zakładach szewskich boją się robić takie rzeczy może dlatego ciebie zbyli. Generalnie sprawa nie jest bardzo trudna. Lekarz powinien tylko określić czy 1 cm powinien być pod całą stopą czy może być np. 1 cm pod piętą a pod palcami 0,5 cm.
Zmiarzenie skrótu to obowiązek lekarza, który z niewystarczającej wiedzy lub braku praktyki spycha na technika, który powinien tylko zapewnić zaopatrzenie do zaleceń lekarza. Ja spotkałem się kilkukrotnie z rozpoznanie skrócenie kończyny ok. 1-1.7 cm - fajny rozrzut a pomiar wykazał ok.0,8.

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 21, 2007, 07:14:23 pm »
Cytat: "Wojtek_K"
Ale piszesz, że lekarz stwierdził skrócenie 1 cm. W zakładach szewskich boją się robić takie rzeczy może dlatego ciebie zbyli. Generalnie sprawa nie jest bardzo trudna. Lekarz powinien tylko określić czy 1 cm powinien być pod całą stopą czy może być np. 1 cm pod piętą a pod palcami 0,5 cm.
Zmiarzenie skrótu to obowiązek lekarza, który z niewystarczającej wiedzy lub braku praktyki spycha na technika, który powinien tylko zapewnić zaopatrzenie do zaleceń lekarza. Ja spotkałem się kilkukrotnie z rozpoznanie skrócenie kończyny ok. 1-1.7 cm - fajny rozrzut a pomiar wykazał ok.0,8.

No rzeczywiście niezły "rozrzut" :shock: Dzisiaj byliśmy u technika w Rzeszowie.Jego sposób pomiaru niewiele się różnił od lekarskiego i wynik był ten sam-1cm skrótu.Trochę się zdziwił że wg.zalecenia lekarza ma zrobić wkładkę 0,5cm.pod skrót 1cm.ale jak stwierdził nie jest lekarzem i nie bedzie się spierał a ja to juz całkiem zbaraniałam bo tym bardziej nie wiem o co w tym wszystkim chodzi.Lekarz coś tam nam tłumaczył niby, że to dlatego ,że musi być zapas aby wstrzymać odrobinę proces wzrostowy prawej nózki bo w ten sposób mozna uzyskać korektę no i że musi być ten luz.Ja sie tam na tym nie znam i dlatego jeszcze pójdziemy to skonsultować prywatnie u innego ortopedy.Tak czy inaczej technik zrobi wkładkę 0,7mm bo i tak powiedział że ona "siądzie"i wtedy nawet tego 0,5cm nie będzie.A mozesz mi napisać jakimi metodami mierzy się skróty-czy są jakieś może przyrządy do pomiaru bo ani lekarz ani technik z niczego nie korzystali.Lekarz-" na oko" a technik ustawił małej stópkę nóżki krótszej na deseczce centymetrowej i stwierdził, że" to jest to" :roll:

www.weronika.e-debica.pl

Offline Wojtek_K

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 21, 2007, 08:56:36 pm »
U małego dziecka wyrównać z 0 do 1 cm od razu to jest trochę sporo. Często na początku daje się mniej. A 0,7 zamiast 0,5 nie robi różnicy bo korek obsiądzie.
Lekarze to widziałem stosują rózne techniki od wymierzenia na zdjęciu do innych ewolucji. Generalnie tak jak był wykonany tak się mierzy czasem zamiast deseczek używa się kawałków płyty korkowej i sprawdza się czy biodra ustawiają się na jednym poziomie.
Na zachodzie stosują lasery ale generalnie zawsze człowiek opracowuje materiał.

Offline Beata_weronika

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 25, 2007, 01:38:17 pm »
Cytat: "Wojtek_K"
U małego dziecka wyrównać z 0 do 1 cm od razu to jest trochę sporo. Często na początku daje się mniej. A 0,7 zamiast 0,5 nie robi różnicy bo korek obsiądzie.
Lekarze to widziałem stosują rózne techniki od wymierzenia na zdjęciu do innych ewolucji. Generalnie tak jak był wykonany tak się mierzy czasem zamiast deseczek używa się kawałków płyty korkowej i sprawdza się czy biodra ustawiają się na jednym poziomie.
Na zachodzie stosują lasery ale generalnie zawsze człowiek opracowuje materiał.

Dzięki za odpowiedź.Na razie chcemy się zarejestrować na rtg.sklalometryczne,aby potwierdzić że przyczyną problemu jest rzeczywiste skócenie kończyny a nie rzekome.Chodzi o to czy czasami nie jest to wynikiem rotacji miednicy a nie skrocenia którejś z kości kończyny.Takie badanie daje pewność i dokładnie określa niejsce skrótu oraz dokłdna różnicę. ;) Potem z wynikiem znowu jazda do ortopedy.Trochę zachodu jest ale jak trzeba to trzeba.Pozdrawiam i serdecznie dziękuję Beata

www.weronika.e-debica.pl

MaLeNkA84

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 18, 2008, 12:11:53 am »
A ja potrzebuję ćwiczenia na stopy płasko-koślawe z uwzględnieniem kolan koślawych (czyli stopy płasko-koślawe i kolana koślawe). Muszę napisać konspekt i nigdzie nie mogę znaleźć takich ćwiczeń. Proszę o pomoc. Jutro muszę mieć takie ćwiczenia. Z góry dziękuję za pomoc

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 18, 2008, 12:16:32 am »
Witaj
Zerknij tutaj
http://forum.darzycia.pl/topic,4274.htm
Zestaw ćwiczeń domowych dla dzieci

asia37

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 27, 2008, 08:39:13 pm »
Witajcie. Mam 6 letniego synka i musze sie przyznać, że zaniedbałam sprawę płaskostopia Miśka. Wydawało mi się, że skoro chodzi na korektywę i na basen to mimo sugestii bilansowej pediatry jest czas i nie ma się czym przejmować. Co za lekkomyślność. Kiedy się na badaniach przesiewowych okazało, że Misiek ma wadę wzroku i zeza, którego nikt nie zauważył nawet pediatra, przestraszyłam się nie na żarty i poleciałam do ortopedy. Już nie czekałam na wizytę w rejonie, zapłaciłam prywatnie i poszłam. Jest płaskostopie i wrodzona wiotkość. Na bilansie teraz wyszło jeszcze, że mu się koślawią kolana. Ćwiczymy zawzięcie. Ale ortopeda nie daje większych szans na poprawę. Nie mogę nigdzie znaleść informacji na ten temat. Do jakiego wieku kształtuje się stopka dziecka. Jakie są szanse na zlikwidowanie płaskostopia. Pomóżcie. Tylko nie mówcie, że jestem wyrodną matką... sama nie mogę sobie darować.

Pozdrawiam
Aśka

Mulesia

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 27, 2008, 08:57:17 pm »
Asia37.

Poszperałam i na razie znalazłam coś takiego:

Do drobnych problemów ortopedycznych zalicza się stawianie stóp do środka, kolana szpotawe i koślawe oraz płaskie stopy. (...)
Częstą wadą ortopedyczną są koślawe kolana. U 75% dzieci w wieku od dwóch do czterech lat, które siedzą ze złączonymi kolanami, można zauważyć odległość między kostkami przyśrodkowymi. Jeżeli dziecko leży, to odległość między kolanami, którą można zaakceptować, to 9 cm. Specjalistyczne obuwie, szyny, stosowanie ćwiczeń raczej nie mają żadnego wpływu na leczenie wady.

W przypadku koślawych kolan niepokojące jest, jeżeli widać asymetrię, niski wzrost, zniekształcenia kostne. Świadczą one o tym, że problem jest dość poważny i należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. Koślawe kolana powinny po jakimś czasie same ulec korekcji. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że wada nie zanika samoistnie. W takim wypadku powinno zostać dokonane spięcie przyśrodkowych części nasad. Zabieg ten wykonuje się, gdy dziecko ma około 10 lat. Korekcję można także przeprowadzić u dorosłych, stosując osteotomię korekcyjną.

Do drobnych problemów ortopedycznych zalicza się płaskie stopy. Ogólnie płaskie stopy można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej będą należały stopy, które, choć nie są dobrze wyprofilowane, nie sprawiają żadnego bólu. W drugiej grupie będą się znajdować stopy, które będą przyczyną bólu, będą sztywne, o nadmiernej ruchomości. Innymi słowy - będą słabe lub spastyczne.

Większość dzieci cierpiących na płaskostopie nie skarży się na żaden ból. Ponadto w niektórych przypadkach płaskostopie jest wynikiem uwarunkowania rodzinnego albo przynależności do jakiejś rasy. Specjalistyczne obuwie, ćwiczenia zazwyczaj nie dają upragnionych efektów. W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne. Jest to jednak zjawisko rzadkie.

W grupie dzieci, którym występujące płaskostopie sprawia ból, sprawa jest poważniejsza. Istnieje wtedy możliwość zaburzeń kostnych lub zapalnych w obrębie stopy. Taki stan wymaga postawienia prawidłowej diagnozy i podjęcia leczenia.Bywa, że płaskostopie to wada, która może wskazywać na poważniejszą chorobę, np. wiotkość stawów, porażenie mózgowe, strzałkowe spastyczne stopy, zespół Downa.
 (...)

http://www.urwis.pl/dzieci/175.html

Szukam dalej.

Mulesia

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 27, 2008, 09:02:21 pm »
Wady kolan: koślawość, szpotawość

W różnych okresach życia dziecka kształtowanie się kończyn dolnych i stóp jest nieco odmienne. Znajomość tych fizjologicznych odchyleń pozwala nie tylko ustrzec się przed zbędną, a więc szkodliwą ingerencją terapeutyczną, ale także przed przeoczeniem wczesnego stadium wady.

Zacznijmy jednak od samego początku. W okresie noworodkowym obserwujemy nieznaczną szpotawość kolan dziecka oraz zgięciowe ustawienie stawów biodrowych i kolanowych. Czy wszystko jest zatem w porządku? Oczywiście! Jest to bowiem czysta fizjologia, która pozostała po ułożeniu wewnątrzmacicznym. I takie ustawienie nóżek dziecka utrzymuje się zazwyczaj do ok. 3 roku życia. Gdy dziecko wchodzi w okres przedszkolny, fizjologiczna szpotawość przechodzi w fizjologiczną koślawość, która zanika zwykle sama ok. 10 roku życia, nieco szybciej u dziewczynek niż u chłopców. Pojawienie się koślawości czy szpotawości w okresie pokwitania może mieć już charakter trwały!

Koślawość kolan (nogi w kształcie litery X) – występuje, gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach, między kostkami przyśrodkowymi tworzy się odstęp powyżej 4-5 cm.

Większe predyspozycje do tej wady mają dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. Koślawość kolan sprawia, że dzieci mają tendencję do stawania w rozkroku. Takie ustawienie nóg zwiększa obciążenie wewnętrznych brzegów stóp, przez co utrudnia kształtowanie się prawidłowego sklepienia stopy i prowadzi do płaskostopia.

Zgłoś się do lekarza, gdy:

dziecko ma wyraźnie koślawe kolana;
koślawość się pogłębia.

Korekcja koślawości

Leczenie zachowawcze jest uzależnione od przyczyny i stopnia zaawansowania wady.
Dziecko, które ma skłonności do koślawości kolan:

1. Nie powinno długo chodzić ani stać w rozkroku.
2. Nie może w czasie zabawy przebywać w siadzie klęcznym między piętami, z podudziami i stopami skierowanymi na zewnątrz.
3. Powinno jak najczęściej siedzieć w tzw. siadzie skrzyżnym („po turecku”).
4. Powinno zredukować nadwagę (jeśli istnieje).
5. Może stosować wkładki lub obuwie z podwyższonym obcasem po stronie wewnętrznej, ale tylko przy zaleceniu przez lekarza.

Zalecenia: gimnastyka korekcyjna, pływanie kraulem, jazda na rowerze, masaż klasyczny, terapia manualna.

Przeciwwskazania: łyżwiarstwo, jada na nartach technikami kątowymi (pług, łuk).

Przykładowe ćwiczenia:

siad ugięty, kolana rozchylone na zewnątrz, podeszwy stóp stykają się ze sobą. Opad tułowia w przód z równoczesnym ugięciem ramion w stawach łokciowych i chwytem dłońmi stóp, łokcie szeroko rozstawione na zewnątrz rozpychają kolana;
leżenie tyłem, ręce w górze, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, stopy złączone, skłon tułowia w przód z równoczesnym rozchyleniem kolan na zewnątrz, stopy pozostają złączone;
siad ugięty, kolana rozchylone na zewnątrz, podeszwy stóp stykają się ze sobą, ręce ugięte w stawach łokciowych i wsparte dłońmi na kolanach - naciskanie dłońmi na kolana;
leżenie tyłem, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, między stopami piłka gumowa, ramiona wyprostowane w górze, przenos piłki w tył za głowę i chwyt piłki dłońmi, powrót do leżenia, tułów z kończynami dolnymi ugiętymi w stawach kolanowych, ramiona z piłką pozostają wyprostowane za głową, skłon tułowia w przód z rękami wyciągniętymi przed siebie - włożenie piłki gumowej między stopy;
siad ugięty podparty, klaskanie podeszwami stóp;
siad skrzyżny, ramiona wzdłuż tułowia, przejście do leżenia tyłem i powrót;
siad prosty, piłka między kolanami, ręce oparte za plecami, wznos bioder w górę – przejście do podporu tyłem;
leżenie tyłem nogami do ściany, piłka między kolanami – marsz stopami po ścianie w linii pionowej;
w staniu tyłem do drabinek stanie zwieszone;
unoszenie nogi zgiętej w stawie kolanowym w górę na zewnątrz, zmiana nóg;
w staniu, piłka między kolanami, podskoki trzymając piłkę kolanami. (...)

http://www.zdroweporady.pl/2007/wady-kolan-koslawosc-szpotawosc/

Mulesia

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 27, 2008, 09:14:43 pm »
Jeszcze fragment publikacji

Katarzyna Rymarska
Bydgoszcz

(...)

10. Płaskostopie

Przyczyny powstawania płaskostopia
Jedną z najczęściej występujących wad postawy u dzieci w młodszym wieku szkolnym jest płaskostopie. Według danych Instytutu Matki i Dziecka występowanie stopy płaskiej lub płaskokoślawej wynosi u 6-latków 5,3%, u 10-latków 5,4%, przy czym stany z pogranicza normy z patologią wynoszą w tym wieku około 18%.
Płaskostopie występuje wówczas, kiedy wiązadła i mięśnie stopy są słabe.

Czynniki wywołujące płaskostopie:
- nieprawidłowe odżywianie – niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuków stopy może być spowodowana dysproporcją między siłą mięśni a stawianymi im wymaganiami z powodu obciążenia nadmierną masą ciała, jak w przypadku otyłości. Więzadła i mięśnie, nawet silne, nie są w stanie udźwignąć tak dużej masy ciała. Z czasem ulegają one rozciągnięciu, zwiotczeniu, co powoduje obniżenie wewnętrznego brzegu stopy, a w efekcie dochodzi do stopniowego utrwalania się płaskostopia.
- rodzaj wykonywanego zajęcia – główną pozycją dziecka uczęszczającego do szkoły jest pozycja siedząca. Spędza ono w niej 4 – 6 godzin. Wpływa to niekorzystnie na umięśnienie stopy i jej rozwój. W stale opuszczonych i pozbawionych ruchu kończynach utrudnione jest prawidłowe krążenie krwi. Szczególnie szkodliwe jest siedzenie ze zwisającymi nogami na wysokich krzesłach lub w nie przystosowanych do potrzeb dziecka ławkach szkolnych.
- sposób ubierania się w tym rodzaj obuwia – pierwotnie stopa posiadała możliwości chwytne. Wraz ze zmianą położenia środka ciężkości i uzyskania pozycji pionowej jej funkcja została sprowadzona do czynności lokomocyjno-podporowej. Stopa noworodka i niemowlęcia wykazuje dużą ruchliwość i chwytność, tylko do czasu, gdy dziecko rozpocznie chodzenie. Kiedy to nastąpi rodzice często wkładają mu niewygodne buty, które krępują stopy. Ruchliwość stopy się zmniejsza, mięśnie krótkie podeszwowej powierzchni ulegają osłabieniu z niedoczynności. Podeszwa buta przyjmuje funkcję dostosowawczą stopy do nierówności podłoża.
- zbyt długie stanie, bieganie i skakanie po twardym podłożu, długotrwałe wysiłki prowadzące do przemęczenia mięśni wysklepiających stopy. Przy staniu w rozkroku ciężar ciała pada na przyśrodkowe brzegi stóp, spłaszczając je jeszcze bardziej.
- czynniki natury psychicznej, takie jak: przygnębienie, zahukanie, obserwowane głównie u dzieci wychowujących się w nieodpowiedniej atmosferze domowej, a także przejściowe osłabienie po przebytych chorobach.
- okres szybkiego wzrostu, czyli skok pokwitaniowy, kiedy to układ kostny rozwija się szybciej a układ mięśniowy znacznie wolniej. Często pod wpływem szybkiego przyrostu ciała, przy osłabionych mięśniach stopa opiera się o podłoże łukiem przyśrodkowym, kostka wewnętrzna uwypukla się, palce odchylają się na zewnątrz, a ciężar ciała przytłacza śródstopie.
- czynniki wrodzone – przykładem może być wrodzona stopa płaska, końsko-szpotawa, końska, piętowa. Nieprawidłowe ustawienie i zniekształcenie stóp po urodzeniu często mogą mieć charakter łagodny i dają się korygować za pomocą ćwiczeń redresyjnych.

Przykłady ćwiczeń na płaskostopie

Oprócz noszenia właściwego obuwia sprzyjającego kształtowaniu stopy, wyrobienia odruchu prawidłowego stawiania i obciążania stóp podczas chodzenia i stania bardzo ważną rolę przy zwalczaniu płaskostopia odgrywają ćwiczenia korekcyjne wzmacniające te grupy mięśniowe, które decydują o wydolności stóp.
Oto przykłady:
1. Leżenie tyłem:
a) bicie braw stopami,
b) rowerek z woreczkami, szarfami pod palcami stóp.

2. Siad prosty. Ręce oparte na podłodze za plecami. Stopy pionowo do podłogi:
a) zaginanie palców stóp,
b) składanie stóp podeszwami do siebie, nogi proste w kolanach,
c) „lusterko” - „przeglądanie” się w podeszwie stopy.

3. Siad:
a) ściąganie kocyka palcami stóp, pięty przytrzymują kocyk,
b) „pranie” - naśladowanie ruchu prania stopami, szarfa chwycona stopami,
c) rzuty piłką w stopach, podeszwy stóp przylegają do piłki,
d) „taśmociąg” - dzieci siedzą jeden obok drugiego w odległości ok. 1 m, pierwsze dziecko ma przy sobie kilka woreczków, podaje stopami woreczek drugiemu, drugie trzeciemu itd.
e) „walka stóp” - jeden koniec szarfy trzyma jedna stopa, drugi druga, stopy ciągną szarfę w przeciwnych kierunkach,
f) ściąganie skarpetki ze stopy drugą stopą,
g) machanie szarfą w stopie jak chorągiewką,
h) przeciąganie laski gimnastycznej w parach – dzieci siedzą naprzeciw siebie, między nimi laska, opierają palce o laskę, na sygnał ciągną do siebie.

3. Stanie:
a) podrzucanie woreczków stopami i łapanie ich w ręce,
b) rzucanie woreczkami do celu,
c) składanie rogów kocyka i rozkładanie,
d) „gąsieniczka” - przejście bez odrywania stóp od podłogi,
e) przechodzenie bokiem po lasce z palcami zagiętymi na niej i piętami opartymi o podłogę,
f) przejście bokiem po ławeczce z palcami zagiętymi na jej krawędzi.

4. Zabawy:
a) „schowaj woreczek” - na podłodze rozrzucone woreczki, na hasło: schowaj woreczek dzieci starają się stanąć na woreczku tak, aby całkowicie zakryć go stopami,
b) „kto zbierze więcej” - na podłodze rozrzucone szarfy, woreczki, dzieci podzielone na grupy, na sygnał każda grupa zbiera stopami rzeczy na przydzielone jej miejsce, jedna osoba może przynosić tylko po jednej rzeczy.

LITERATURA
Wilczyński J. „Korekcja wad postawy człowieka”
Kasperczyk T. "Wady postawy ciała. Diagnostyka i leczenie"
Malina H. "Wady kończyn dolnych, postępowanie korekcyjne"
Owczarek S. Bondarowicz M. „Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej”
Kutzner-Kozińska, Wlaźnik K. „Gimnastyka korekcyjna dla dzieci 6-10- letnich”

http://www.edukacja.edux.pl/p-213-wady-postawy-ze-szczegolnym-uwzglednieniem.php

Mulesia

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 27, 2008, 10:06:37 pm »
Asia37, to na razie tyle.

Ze swoich doświadczeń pamiętam, że płaskostopie miałam jeszcze w szkole podstawowej . Jednak stosowane wkładki i ćwiczenia skorygowały wadę . Nastąpiło to dość późno ( ok. 11 roku życia ).
Dziś nie mam takiego problemu ze sobą.

Natomiast mój synuś Piotruś chodzi na gimnastykę korekcyjną i nosi buciki z wkładkami. Niedługo będzie miał 7 lat.

Cytat: "asia37"
Tylko nie mówcie, że jestem wyrodną matką... sama nie mogę sobie darować.

Nie rób sobie wyrzutów i nie zamartwiaj się . To do niczego nie prowadzi.
Nie jesteśmy maszynami. Zdarza nam się czegoś nie dostrzec czy też zbagatelizować.
Czasem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co w przyszłości okaże się ważne dla naszych dzieci.
Skup się na przeciwdziałaniu wadom i nie zadręczaj się. :kw:

Poza tym, wydaje mi się , że osoba prowadząca gimnastykę korekcyjną powinna od razu zasugerować Ci zasięgnięcie porady u lekarza - ortopedy ( u mnie w przypadku Piotrusia tak właśnie było ).

asia37

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 29, 2008, 12:11:22 am »
Mulesia, bardzo dziękuję. Z tego co piszesz i na twoim przykładzie widze, że to może się dać skorygować. Zatem ćwiczymy dalej. Ale bardzo delikatnie i basen nam odpadnie. Ww wtorek wypatrzyłam na podbrzuszu mojego misia opuchlizne. Tak mi się wydawało a w czwartek na bilansie lekarz bez wahania stwierdził przpuklinę pachwinową. W poniedziałek mamy konsultację chirurgiczną i czeka mojego synka zabieg chirurgiczny. Jakiś ten marzec dla nas mało łaskawy :(

Dzięki za przytoczone argumenty i ciepłe słowa. Bardzo dziękuję, były mi potrzebne.
Pozdrowionka
Aśka

sas

• Gość
Wady stóp itp
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 01, 2008, 03:11:34 pm »
co to znaczy że mój Adaś z ZD ma stopy jak poduszeczki od spodu i z góry lekarze oglądają i mówią że to nie jest opuchlizna...
jeżeli Adaś nie chodzi to czy powinnam mu na siłę wkładać buty, czy na razie może być np. na zimę kombinezon

agach

• Gość
Odp: Wady stóp itp
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 25, 2009, 04:33:22 pm »
Witaj. Moje dziecko ma dopiero 1,6m-cy,ma napięcie mięśni wiodkich i stópki końsko szpotawe. chciała bym się dowiedzieć czy długo trzeba czekać na taką operacje i czy po niej jest jakaś poprawa, ponieważ on nie staje jeszcze na nóżki i dopiero zaczyna siedzieć sam.odp.AGA

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach