Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Korekcja stópu dzieci -koślawe stópki  (Przeczytany 118195 razy)

Offline mmmj

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.majoszka.com
Korekcja stópu dzieci -koślawe stópki
« dnia: Marzec 22, 2004, 03:25:45 pm »
Mam pytanie. Moja córeczka 2.2 latka zaczęła niedawno raczkować, próbuje również stawać przy meblach, jednak jak zauważyłam ma ogromny problem ze swoimi stópkami. Tak jakby wogóle nie miała świadomości że one są i do czego służą. Wykoślawia je na wszystkie strony. Chciałabym jej jakoś pomóc.
Może macie doświadczenie w rozwiązaniu podobnego problemu?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2004, 03:04:31 pm »
"mmmj" proszę zapoznaj sie z poniższym wątkiem.
Może znajdziesz to czego szukasz .

http://forum.darzycia.pl/topic,894&postdays=0&postorder=asc&start=0
Plan postępowania korekcyjnego u dzieci z zespołem Downa
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline mmmj

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.majoszka.com
Wady stóp itp
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2004, 03:30:42 pm »
dziękuję, znalazłam dużo ważnych dla mnie informacji  :D

Offline malwina

• Podglądacz
  • *
    • http://www.davido.prv.pl
Wady stóp itp
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2004, 01:57:05 pm »
witam serdecznie chcialabym sie dowiedzieć co nieco o zabiegach korekcyjnych stóp a dokładnie chodzi mi o płaskokoslawość z wystającą dodatkową kością łódkowatą mój 8 letni syn mpd, ma miec własnie przeprowadzany taki zabieg, nadmieniam ze tylko ma mieć przeszczepane kosteczki bez cięcia ściegien ale nie mam pojecia na czym to polega i jak ma to wyglądać jestem przerazona moze ktos oświeciłby mnie ile czasu mniej więcej trwa taki zabieg, jak sie zachowywac po zabiegu etc etc zapewne dostane wskazówki od lekarzy ale z doswiadczenia i autopsji wiem że najlepszymi doradcami sa własnie rodzice  czekam na wszelkie odpowiedzi za co serdeczne dzięki.
 malwina gg.1911986
Beata mama 10 letniego Dawida z mpd

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2004, 07:55:33 pm »
Witaj na Darze.
Moja córka miała stopy płasko-koślawe, ale wynikało to z wiotkości uwarunkowanej genetycznie.
Nam udało się to wyćwiczyć, chodzila też w bucikach z wkładką.
Niestety nie mogę Ci pomóc  informacyjnie w przypadku dolegliwości Twojego dziecka.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ali_bey

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2004, 09:45:32 pm »
Przepraszam,że się wtrącam, ale Sonia, mnie możesz pomóc.Mój synek też ma stopy płasko- koślawe.Pediatra powiedziała nam,żeby czekac z wizytą u ortopedy do ukończenia 4 roku życia, ale ja nie widzę sensu czekać.Ortopeda przepisał Wam wkładki, czy kupiłaś na własną rękę, no i czy faktycznie powinnam czekać, aż Kuba skończy 4 lata?
Pozdrawiam.
Alicja i Kuba

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2004, 10:03:53 pm »
Moja Louise ma tez plaskostopie gimnastyk i ortopeda zapisal wkladki natomiast lekarz ktory pracuje u nas tylko z down kilkanascie lat mowi ze po 4 roku zycia wczesniej nie daje efektow Poza tym sprawdz poniwaz oni mi tlumaczyli ze sa rozne rodzaje w zaleznosci od ulozenia kosci

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2004, 10:31:12 pm »
ali_bey

Dzięki pracy mięśni podczas chodzenia wykształca się łuk poprzeczny i łuk podłużny stopy. Duże znaczenie ma pozostawienie stopom swobody ruchów. To podstawowy warunek, aby mięśnie stóp prawidłowo się rozwijały. Dziecko powinno dużo biegać boso lub tylko w skarpetkach (z anty poślizgowymi spodami), ale nie po twardej podłodze, lecz po miękkim, puszystym dywanie, piasku lub trawniku.
Wskazana jest także gimnastyka, która może być dla dziecka znakomi¬tą zabawą. Ćwiczyć należy dwa, trzy razy dziennie po pięć minut.

1.   Dziecko ustawia stopę na kulistym lub walcowatym przedmiocie i  kilkakrotnie toczy go tam
z powrotem raz jedną, raz drugą stopą.
2.   Dziecko chwyta palcami stóp rozłożoną na podłodze chustkę albo małą zabawkę, podnosi
i po chwili puszcza.
3.   Dziecko chodzi na palcach, następnie przenosi ciężar ciała na pięty, unosząc palce do góry
i okrąża pokój. Na zakończenie spaceruje na zewnętrznych krawędziach stóp.

Dodatkowo można wprowadzić zabawy w 2 miskach wody (ciepła, zimna naprzemiennie i łowić rybki o których już pisałam)
Monika w nagrodę tańczy na palcach, chodzi po zewnętrznych stopach, także stoi na 1 nodze naprzemiennie ćwicząc jednocześnie równowagę.
Czyli zabaw bez liku- wystarczy zmotywować dziecko choćby muzyką.
ściągnij z serwera i odtwórz w Wordzie inne ćwiczenia i rys.:
kłopoty ze stopami dziecka
zabawy nad wodą, na łące, na plaży
zapobiegamy płaskostopiu
Zwinne stopy

trochę ćwiczeń:
ZESTAW ĆWICZEŃ NA STOPY PŁASKO - KOŚLAWE, KOŚLAWOŚĆ KOLAN LUB BIODER

Tu ważna jest elastyczna podeszwa, której nasi producenci coś nie lubią w produkcji. O zgrozo- nawet buty ortopedyczne mają gorzej niż sztywne podeszwy w Wywtórni butow ortopedycznych. Wiecznei się kłócę z nimi i pytam kto zatwierdza takie podeszwy.

W wolnej chwili poczytaj poprzednie posty o tym:
http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=858#858
http://forum.darzycia.pl/topic,894
http://forum.darzycia.pl/topic,894&postdays=0&postorder=asc&start=28

Wady stóp - lek. med. Agnieszka BILSKA Konsultacja dr Anna Łukaszewska, specjalista rehabilitacji dziecięcej z oddziału rehabilitacji ortopedycznej Centrum Zdrowia Dziecka 01-05-2004

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2004, 10:40:56 pm »
Witajcie

Jeszcze coś .

ZESTAW ĆWICZEŃ
NA STOPY PŁASKO - KOŚLAWE, KOŚLAWOŚĆ KOLAN LUB BIODER

http://www.tombut.jakr.pl/zestcwicz.htm

Stopy bez tajemnic

http://www.scholl.com.pl/?page=1

z wątku " Buciki Piedro

http://darzycia.pl/forum/viewtopic.php?t=3255

Jak cos pokręciłam to przepraszam .

Offline ali_bey

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2004, 10:43:32 pm »
Dziewczyny dzięki, niesamowite jesteście.Wielka bużka dla Was :smilecolros:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2004, 10:47:24 pm »
ali_bey jeśli chcesz więcej ćwiczeń to wstawię Ci na serwer, ściągniesz sobie

Offline ali_bey

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2004, 10:53:03 pm »
Dawaj....a z instrukcją obsługi proszę :oops:

Offline malwina

• Podglądacz
  • *
    • http://www.davido.prv.pl
...
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2004, 11:00:44 pm »
zapomniałam dodac że dawid jest dzieckiem niechodzącym i ćwiczenia o których jest mowa wyzej nie wchodza w rachube prrabialismy to bez efektów nie potrafi po prostu tego wykonac a jesli chodzi o obuwie to nawet wysokie za kostke potrafi przekoslawic tak ze wstaje na wewnetrznej stronie a przeciez tak sie nie uda chodzic zdrowemu a co dopiero dziecku z takimi problemami wszelkie zaopatrzenia, ćwiczenia, wkładki i co tylko mozliwe przetestowalismy jest zbyt duza deformacja chodzi mi głównie o sam zabieg jak to miałoby wygladac przed i po.

niestety bez zabiegu nie da rady nic zrobic przez kilka lat a nawet od zawsze jest cwiczony intensywnie obecnie jest na etapie prob chodzenia o kulach i dawałby sobie swietnie rade gdyby nie te stopy ma po prostu deformacje  wszystko juz przeszlismy poczawszy od butów, wszelkich wkładek gdzie mogłabym od ich ilości sklep otworzyc do tego kilka par ortez i wszystko na nic nawet minimum efektu im wiekszy i starszy tym coraz bardziej widac deformacje w polsce bylismy u kilku fachowcow i wiadomo kazdy swoje w koncu rehabilitanci nam podpowiedzieli co by bylo najlepszym rozwiązaniem dla dawida obecnie konsultowalismy sie z lekarzami w londynie  gdzie bedzie mial przeprowadzany zabieg i mowili rowniez jednoglosnie ze bedzie mu sie deformacja powiekszala jesli nic z tym nie zrobimy a ja jestem w szoku tak bardzo sie boję
Beata mama 10 letniego Dawida z mpd

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 23, 2004, 11:28:57 pm »
ali_bey dodałam wyżej- klikaj na linki, musisz odczekac aż Ci ściągnie na dysk, możesz też odtworzyć odrazu w Necie

MASAŻ STÓP – Enc zdr dziecka Nr 45

Na stopach znajdują się punkty, zwane receptorami, które przewodami nerwowymi łączą się z różnymi organami człowieka. Poprzez uciskanie odpowiednich miejsc możemy poprawiać samopoczucie, uśmierzać ból, a nawet zapobiegać niektórym chorobom. Bardzo korzystnie na organizm wpływa również masowanie stóp poprzez rozciąganie, głaskanie lub obracanie.

Noszenie niewygodnego obuwia lub długie stanie powoduje zniekształcanie budowy stopy. Masaż podeszew pomaga usunąć zmęczenie oraz szkodliwe produkty przemiany materii do układu limfatycznego, pobudza również krążenie krwi. Dużo napięcia gromadzi się w palcach stóp. Pod wpływem stresu zaciskają się i należy je rozluźnić. Ważny jest też masaż stawu skokowego, a w szczególności ścięgna Achillesa, biegnącego z tyłu od kości piętowej do łydki. Uciskanie stóp kciukami, palcami i kłykciami usuwa odrętwienie nóg. W ramach profilaktyki warto chodzić po podłożu z drob¬nych kamyczków, piasku lub trawie. Można też kupić specjalny dywanik, zbudowany z drobnych gumowych igiełek, lub klapki z takimi wkładkami. Masaż stóp można wykonywać samemu lub poprosić o to inną osobę.

Ugniatanie

Lekko podnosimy stopę i chwytamy ją za piętę. Końcami palców ugniatamy okolice kostki i pięty, wykonując małe, okrężne ruchy. Następnie naciskając punktowo całą powierzchnię podeszwy kciukiem, przesuwamy go od palców do pięty.

Rozluźnianie

Głaszczemy stopę od palców do kostki. Dłonie są do niej ułożone w przeciwnym kierunku, tak aby małe palce stopy były z przodu. Czynność powtarzamy kilka razy na każdej stopie. Trzymając ją palcami, wykonujemy następnie po jej grzbiecie wachlarzowe ruchy nasadą dłoni i kciukami. Środek uciskamy okrągłymi ruchami, zmniejszając nacisk pod koniec zakreślanego koła. Ścięgna palców rozluźniamy, trzymając stopę jedną ręką i kciukiem drugiej przesuwając po nich. Ścięgna grzbietu stopy masujemy kciukami, trzymając ją w dłoniach. Wykonujemy koliste ruchy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ścięgno Achillesa. Podtrzymujemy stopę jedną ręką i nasadą dłoni masujemy tył i boki pięty.

Rozciąganie

Zaczynając od palców, naciskamy stopę kciukami i nasadą obu rąk, po czym przesuwamy je na bok w stronę kostki. Jest to tzw. Rozciąganie poprzeczne. Następnie skłoń w pięść i rozciągamy warstwę skóry pod stopą, zaczynając od pięty, do końca palców.
   Palce rozciągamy, trzymając stopę jedną ręką i wyciągając poszczególne kciukiem i wskazującym; mocno ściskamy je na końcach.

Uspokojenie

Przed przystąpieniem do masażu siadamy za stopami osoby masowanej i trzymamy dłonie na nich. Sprzyja to wyciszeniu i uspokojeniu całego organizmu. Możemy też potrzymać stopę pomiędzy dłońmi i kierować na nią wydychane powietrze.

Głaskanie

Masaż stóp warto zakończyć głaskaniem. W tym celu przesuwamy leciutko palcami obu dłoni jednocześnie po grzbiecie i podeszwie stopy, od pięty do palców. Następnie głaszczemy obiema rękami jej grzbiet rozpoczynając od kostki.

Automasaż

Po męczącym dniu możemy przeprowadzić automasaż stóp. Stosujemy omówione metody koncentrując się przede wszystkim na uciskaniu kciukami podeszwy, raz po razie i przeciąganiu po niej mocno dłonią ułożoną w pięść, od pięty do palców. W ten sposób pobudzamy do pracy wszystkie organy naszego ciała i zapobiegamy chorobom.

Obracanie

Chwytamy jedną ręką pod piętę, a drugą pod palce stopy i powoli obracamy ją w stawie skokowym, po trzy razy w każdą stron. Potem zginamy i prostujemy. Następnie chwytamy za koniec palca i poruszamy nim w różne strony. Na koniec mocno ściskamy go na całej długości, postępujemy tak z każdym palcem po kolei u obu stóp.

Enc zdr dziecka Nr 45

Możesz zapobiegać płaskostopiu
( "Olivia" Nr 10/2002)

Płaskostopie bardzo często powstaje w dzieciństwie. Zapobiegniesz temu, jeśli zawsze będziesz kupować dziecku odpowiednie buty i zachęcać do specjalnych ćwiczeń.

Dziecko do czwartego roku życia ma prawo mieć platfusa. Kości i stawy w stopach są jeszcze giętkie, a więzadła i mięśnie słabe. Stopa opiera się płasko na podłożu, nie ma zagłębienia w części środkowej. Powstaje ono, gdy wzmacniają się mięśnie i twardnieją kości. Możesz sprawić, by ten naturalny proces przebiegał bez zakłóceń.
Ćwiczenia stóp to najprostszy sposób na wzmocnienie mięśni. Dziecko powinno wykonywać je 2-3 razy w tygodniu przez około 15 minut. Możesz ćwiczyć razem z nim!

Zadbaj o małe stópki

Pozwól dziecku często chodzić boso. Latem niech spaceruje po piasku i po trawie, a przez cały rok zachęcaj je do ćwiczeń w domu.  Zadbaj, by chodziło w odpowiednich butach, nie dopuszczaj też, by miało nadwagę. Poza tym nie pozwalaj mu długo siedzieć  na  wysokim  krześle, gdyż w nogach dyndających nad podłogą krew źle krąży i „niedożywione" mięśnie słabną.

Kiedy do lekarza

Gdy dziecko skończy cztery lata, sprawdzaj, jaki ślad na płaskim podłożu zostawia jego mokra stopa. Jeśli między piętą a przednią częścią stopy jest dużo pustej przestrzeni, wszystko w porządku. Jeśli odbija się cała podeszwa, stopa jest płaska. W przyszłości może to utrudniać dziecku chodzenie, powodować bóle stóp i łydek, a nawet wady postawy. Jednak nie stosuj na własną rękę żadnych wkładek, tylko idź z malcem do ortopedy dziecięcego (skieruje cię pediatra). Nie odkładaj wizyty, gdy chodzenie sprawia dziecku trudność, a pięty butów są wykrzywione do środka.
Lekarz przeprowadzi badanie (m.in. zleci prześwietlenie), by stwierdzić, co jest przyczyną płaskostopia - słabe mięśnie czy np. nieprawidłowe ustawienie kości. W zależności od tego zastosuje leczenie (wkładki robione na miarę, ćwiczenia, masaże).

Dla najmłodszych tylko dobre buty

Stopy dziecka wymagają szczególnej ochrony. Płaskostopiu zapobiegają przede wszystkim dobrze wymodelowane zapiętki i szerokie noski, umożliwiające poruszanie palcami. W takich butach dziecko nie przekrzywia pięty do środka i może naturalnie ćwiczyć mięśnie. To dzięki temu stopa w odpowiednim czasie prawidłowo się wysklepia.

Ćwiczenia, które pomagają i małym, i dużym stopom

1.   Włącz muzykę i maszerujcie w jej rytm - po dziesięć kroków kolejno: na całych stopach, na palcach, potem na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp (z podwiniętymi palcami).
2.   Rozłóż na podłodze ściereczkę. Kilka razy chwytajcie ją palcami stóp i wysoko podnoście nogi. Potem niech dziecko usiądzie na krzesełku i palcami stóp składa materiał w harmonijkę.
3.   Rozsyp na podłodze kilkanaście szklanych lub plastikowych kulek o średnicy ok. 1 ,5 cm. Podnoście je palcami raz jednej, raz drugiej stopy i wrzucajcie do pudełka.
4.   Piłeczkę tenisową turlajcie po podłodze raz jedną, raz drugą stopą.
5.   Zszyj kawałek gumki bieliźnianej (30 cm). Najpierw dziecko, potem załóżcie ją na złączone stopy i starajcie się nimi rozciągać gumkę na boki.

Offline ali_bey

• Podglądacz
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 23, 2004, 11:40:38 pm »
Dziękuję Soniu.Ściągnęłam i zpisałam.Przeczytam jutro, bo dzisiaj mało co widzę.
Pozdrawiam.

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 24, 2004, 07:25:02 am »
Sonia te pierwsze cwiczenia co podalas ja cwiczylm jako dziecko na gimnastyce korekcyjnej kiedys cos takiego bylo w szkole fajna zabawa

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 24, 2004, 07:59:15 am »
W szkole Moniki na szczęście jest gimnastyka korekcyjna razw tygodniu (nawet dla zdrowych dzieci).
Miała ją także w 5 lat w przedszkolu.
Jej stopy nie są idealne teraz, ale chodzi bez specjalnych butów. Wg mnie ważne są codzienne ćwiczenia w domu, odpowiednie buty aby choć lekko usztywniały kostki i miały szeroką elastyczną podeszwę.
Wkładki w naszym przypadku nic nie dały.
Stosują też buciki z obcasami Thomasa, ale w przypadku wiotkości u zD - to najlepsze są ćwiczenia, ćwiczenia i ciągłe czuwanie nad stopami.
W innym przypadku koślawieje kręgosłup, miednica, bioderka, kolanka.

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 26, 2004, 08:08:33 pm »
Warto też pamiętać o zdrowych stopach dziecka

Zdrowe stopy - Lek. med. Agnieszka BILSKA 01-05-2004, ostatnia aktualizacja 09-04-2003
Jak zapobiegać płaskostopiu, jak je rozpoznawać i leczyć

Wady stóp
Sporo rodziców korzysta z bucików Piedro
Buciki Piedro_dyskusja

O receptorach w stopach Akupresura-receptory w stopach

Jak uniknąć platfusa?
Uciążliwe deformacje powodują szybkie męczenie się stóp.

Płaskostopieto jedno ze schorzeń, które może powstać wskutek naszego zaniedbania. Platfusa można się nabawić, nosząc niewygodne buty czy chodząc w wysokich szpilkach.

Uciążliwe deformacje powodują szybkie męczenie się stóp i ból podczas chodzenia w zwykłym obuwiu.

Stąpać zdrową stopą

Prawidłowo zbudowana stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą oraz pierwszą i piątą kością śródstopia. Pomiędzy tymi punktami przebiegają dwa podłużne łuki tworzące wysklepienie stopy zwane też podbiciem oraz łuk poprzeczny. Łuki te pełnią funkcję amortyzującą - rozciągają się pod wpływem nacisku - stąpania, a potem wracają do poprzedniego kształtu. W ten sposób wykonujemy krok a stopa przystosowuje się do różnego rodzaju podłoża.

Płaskostopie poprzeczne

Z płaskostopiem poprzecznym mamy do czynienia wówczas, gdy przeciążenia stopy spowodowane nadwagą lub noszeniem niewygodnego obuwia powodują spłaszczenie i obniżenie poprzecznego sklepienia stopy. Płaskostopie poprzeczne jest bardzo powszechnym schorzeniem stopy, występującym szczególnie często u kobiet, które chodzą w szpilkach i butach z wąskimi nosami. Zdarza się, że mają je także osoby z nadwagą i takie, które dużo czasu spędzają na stojąco.

Kiedy podczas chodzenia czujemy ból w okolicy podbicia, podeszwowa część śródstopia często nam rogowacieje, często też pojawiają się modzele i odciski znaczy to, że możemy mieć płaskostopie poprzeczne. Aby temu zapobiegać należy poświęcić więcej uwagi swoim stopom i zacząć o nie dbać. Przede wszystkim nośmy wygodne buty z wkładkami. Aby złagodzić dolegliwości związane z płaskostopiem poprzecznym powinniśmy także ćwiczyć mięśnie stopy.

Płaskostopie podłużne

- Płaskostopie podłużne polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia podłużnego stopy. Łatwo je rozpoznać, gdy podczas stania nie widać łuku po wewnętrznej stronie stopy, a obuwie, w którym często chodzimy ma podeszwę startą po wewnętrznej stronie - mówi specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej, lek. med. Waldemar Penconek.

- Płaskostopie rozwija się z powodu nadmiernych i nieprawidłowych obciążeń. Mięśnie stopy przystosowane są do krótkich, dynamicznych wysiłków (jak podczas chodu i biegu). Długotrwałe stanie, szczególnie u osób z nadwagą i zaburzeniami krążenia krwi (żylaki!) prowadzi do przeciążenia najpierw mięśni, a następnie więzadeł i stawów. Kolejnym etapem jest powstawanie utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych stawów stóp. Tak jak w początkowym okresie (niewydolności mięśniowej) płaskostopia, miękkie wkładki, o anatomicznym kształcie, dają znaczną ulgę oraz pozwalają mięśniom pracować w zakresie prawidłowych obciążeń, w przypadku utrwalonych zniekształceń skuteczne jest tylko leczenie chirurgiczne.

U kobiet stopa płasko-koślawawystępuje częściej, powoduje także większe dolegliwości. Związane jest to ze słabszą budową stopy kobiecej, noszeniem butów na wysokim obcasie lub ściskających przednią część stopy. Stopa kobieca łatwiej też poddaje się wszelkim zniekształceniom w okresie ciąży i przekwitania. Przyczyną są zmiany hormonalne, jakie w tym okresie zachodzą. Objawami są bóle w okolicy podbicia, zaburzenia krążenia w obrębie stopy, zmęczenie stóp a nawet nadmierne ich pocenie. Brak amortyzacji tj. łuków stopy prowadzi do przeciążeń kolan, stawów biodrowych, oraz kręgosłupa. Często występujące bóle kręgosłupa mają w wielu przypadkach przyczynę w płaskostopiu

Wizyta u ortopedy

Jeśli często bolą nas stopy (szczególnie pod koniec dnia), mamy skłonność do modzeli i odcisków, albo jeśli nie możemy długo stać lub nawet chodzić, bo szybko męczą się nam stopy i większość butów jest dla nas niewygodna - to sygnały, że powinniśmy wybrać się do ortopedy. Fachowa opieka lekarska jest niezbędna w tego typu dolegliwości, jaką jest płaskostopie. Lekarz określi rodzaj schorzenia, którym dotknięte są nasze stopy i zaleci odpowiednie ćwiczenia oraz wkładki."

Polecam troche informacji o wadach stóp i zapobieganiu im:

Taka ładna dziewczynka, a ma takie krzywe nogi! To jej uroda czy choroba? - zastanawiasz się, nie wiedząc, co począć.

Wady stóp - lek. med. Agnieszka BILSKA Konsultacja dr Anna Łukaszewska, specjalista rehabilitacji dziecięcej z oddziału rehabilitacji ortopedycznej Centrum Zdrowia Dziecka  28-03-2003

zabiegi korekcyjne stóp
ZESTAW ĆWICZEŃ NA STOPY PŁASKO - KOŚLAWE, KOŚLAWOŚĆ KOLAN LUB BIODER

W wolnej chwili poczytaj poprzednie posty o tym:

inne dyskusje

Plan postępowania korekcyjnego u dzieci z zespołem Downa

http://forum.darzycia.pl/topic,894&postdays=0&postorder=asc&start=28
Plan postępowania korekcyjnego u dzieci z zespołem D 2 cz

http://forum.darzycia.pl/topic,894&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://forum.darzycia.pl/topic,894

Offline milena

• Raczkujący bywalec
  • **
nozki
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 29, 2004, 09:19:20 pm »
Moja Milenka tak samo miala dopuki nie trafilam do ortopedy dr Tomaszewskiego z katowic na ligocie zoperowal jej jedna nozke i stawia prosto ,wczesniej nie miala pojecia jak ma stac ,teraz juz wie .No i jedziemy 4 listopada na druga operacje i teraz mam nadzieje ze juz sama zacznie chodzic
Magda, mama Milenki z RiW  6 latek i Kubusia 9latek

Offline martek40

• Aktywny Gadacz
Wady stóp itp
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2004, 12:06:40 am »
A my z Asią trzymamy mocno kciuki za jedno i za drugie.Musi się powieść,i już!Pozdrowionka.

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
Wady stóp itp
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 30, 2004, 10:47:52 pm »
Mojej Monice zamówiłam buty pod jej nóżkę. kosztowały w sumie 525.00zł ale ja na szczęście zapłaciłam tylko 200.00. problem w tym że Monika nie chce nawet na nie spojrzeć. Buty są 2 numery za duże (ma odkryte palce, ktorych nie widać bo nóżka kończy się gdzieś w głębi buta). Poza tym w części przedniej stopy są dość ciasne co sprawia jej ból (miała otarcia po 10 min chodzenia). Reklamowałam te buciki i były przerabiane i poszerzane ale Monika nie chce na nie nawet spojrzeć. Na szczęście ktoś podarował mi buty typu memo na rzepy i dzięki nim Monika uczy się stawiać pierwsze kroki.
NAUKA: Już nigdy nie zrobię butów na zamówienie (chociaż zakład renomowany i polecany przez wielu) Założę, sprawdzę jak leżą zanim za nie zapłacę.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 30, 2004, 11:12:10 pm »
Renek ja podobnie  :D
Raz dałam się nabrać na letnie buciki usztywnaine w piętach z wkładkami na zmaówienie.
Buty miały tak sztywną podeszwę, że chodzenie w nich przypominało chodzenie "chłopa w słupołazach".
Wiotkei nóżki owszem musza byuć w jakiś sposób usztywnione, ale nie tak.
Zawsze kupowałam potem buciki z "Bartka" a zamiast wkładek wzięłam się w domu za zabawy mające na celu wycwiczenie stópek. Nie ma ich do końca idealnych, ale moje ręce ani głowa genetyki nie zmienią.
Wierzę w intuicję i to ona cały czas mną kieruje.
Spody butów musza być szerokie ( zdrowa stopa)  i miękkie aby dziecko chodząc ćwiczyło wszystko.

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
Wady stóp itp
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2004, 11:36:51 pm »
Ja od początku chciałam kupić buty memo lub inne ortopedyczne ale pan, ktory zrobil mi te felerne buciska prawie wykrzyczał mi że jestem wyrodna matką, która kaleczy dziecko bo dla Moniki w żadnym wypadku nie wolno kupować takich butów. Dałam się naciągnąć. Trudno. Uczymy się na błędach. Na szczęście by dobrać butki ortopedyczne nie muszę mieć skierowania. Teraz rozglądam sie za czymś odpowiednim na zimę. Mam nadzieję że zmieszczę się w 200zł bo wiem, że takie buty są drogie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 08, 2004, 11:11:08 am »
Stopa końsko-szpotawa - Autor: lekarz medycyny Agnieszka BILSKA; Konsultacja: dr Piotr Albrecht 01-05-2004, ostatnia aktualizacja 20-02-2003

- wrodzone nieprawidłowe ustawienie stopy. Stopa jest wygięta do dołu i skręcona do wewnątrz (styka się z podłożem niewielką krawędzią). Jeżeli rehabilitację zacznie się zaraz po urodzeniu, jest duża szansa na wyleczenie.

Czasem jednak konieczne jest bardziej skomplikowane leczenie. Po sześciu tygodniach masaży zaczyna się dziecku zakładać na nóżki specjalne gipsy. Ich ustawienie zmieniane jest co tydzień, by powoli korygować deformację stopy. Po ponad miesiącu gipsowania dziecko ma zakładane specjalne buciki gipsowe na noc, by utrwalić właściwe położenie.

Jeżeli zabiegi nie przyniosą rezultatu lub rozpocznie się je zbyt późno, konieczna jest operacja stopy.
Deformacje stóp u dzieci

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 18, 2004, 05:38:38 pm »
ZESTAW ĆWICZEŃ DOMOWYCH DLA DZIECI

ZESTAW ĆWICZEŃ DOMOWYCH DLA DZIECI

PŁASKOSTOPIE

Propozycje ćwiczeń:
1. Pozycja wyjściowa-siad prosty
ruch-naprzemienne lub jednoczesne zginanie grzbietowe i podeszwowe stóp
z równoczesnym zginaniem palców.
2.Pw. -leżenie tyłem , stopy oderwane od podłoża
ruch-krążenia stóp do wewnątrz i na zewnątrz. Pisanie , rysowanie stopami w powietrzu.
3.Pw. -siad ugięty
ruch-chwytanie podeszwami stóp piłki lub dowolnego przedmiotu i przenoszenie go poprzez leżenie przewrotne stopami za głowę do wyciągniętych rąk.
4.Pw. -siad ugięty
ruch-chwytanie i podnoszenie palcami stóp z podłogi różnych drobnych przedmiotów.
5.Pw.-siad ugięty
ruch-chwytanie palcami stóp drobnych przedmiotów i wrzucanie ich do koszyczka, koła, miski czy wiaderka.
6.Pw.-siad na krześle , stopy oparte o podłoże , kolana ugięte do kąta prostego
ruch-zwijanie palcami stóp kocyka lub ręcznika. Zwijaną rzecz można obciążyć np. książką.
7.Pw.-siad na krześle
ruch-pisanie lub rysowanie na papierze ołówkiem przytrzymywanym pomiędzy 1 i 2 palcem stopy.
8.Pw.-leżenie tyłem
ruch-rowerek z trzymaniem w palcach stóp chusteczek.
9.Pw.-postawa zasadnicza
ruch-w marszu naśladowanie ruchami stóp poruszania się gąsiennicy.
10.Pw.-w siadzie na krześle, ruch - rozrywanie palcami stóp gazety na jak najdrobniejsze kawałki.
11.Pw.-siad ugięty ruch-chwytanie w podeszwy stóp piłki , podrzucanie jej stopami do góry i łapanie w ręce.
12.Pw.-siad na krześle
ruch-nakładanie palcami jednej stopy skarpetki na drugą stopę (na zmianę).
13.Pw.-postawa zasadnicza
ruch-marsz z trzymaniem w palcach stóp woreczków lub innych drobnych przedmiotów

BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA (SKOLIOZA)

Propozycje ćwiczeń:
1.Pozycja wyjściowa-leżenie przodem ręce pod brodą czoło oparte o podłogę
ruch-odrywanie prostych rąk od podłogi z wytrzymaniem do trzech.
2.Pw.-leżenie przodem, ręce wyprostowane w przód, czoło oparte o podłogę
ruch-zataczanie rękoma nad podłogą lub na podłodze obszernych kół, z zaakcentowaniem wyprostu ramion w przodzie. Należy zwrócić uwagę aby ręce wykonywały ruch w jednakowy sposób.
3.Pw.-leżenie przodem naprzeciwko ściany z piłką trzymaną w rękach ruch-obijanie piłki o ścianę wyrzucanej spod brody z łokciami w górze.
4.Pw.-jw. ruch-jw. wyrzut piłki znad głowy.
5.Pw.-siad klęczny na złączonych piętach z ramionami w górze
ruch-ukłon japoński skłon w dół z mocnym wyciągnięciem rąk w przód
i jak najdalszym sięgnięciem. Głowa podczas skłonu schowana jest między ręce.
6.Pw.-siad skrzyżny przy ścianie z plecami opartymi o ścianę ruch-mocne napieranie plecami na ścianę.
7.Pw.-siad skrzyżny z rękami na kolanach ruch-wyciąganie szyi , głowy do góry
8.Pw.-klęk podparty ruch-mocne wyciąganie w przód i w tył różnoimiennych kończyn na zmianę z utrzymaniem równowagi, a więc np.: prawa ręka w przód i lewa noga w tył.
9.Pw.-klęk prosty ruch-jw.
10.Pw.-postawa zasadnicza przodem do ściany palce stóp dotykają ściany, czoło również ruch-przenoszenie równoczesne ramion po ścianie bokiem w górę na kark z utrzyma-niem przez chwilę tak skorygowanej postawy.
11.Pw.-leżenie przodem
ruch-przekazywanie z ręki do ręki drobnego przedmiotu z przodu z tyłu. Ręce są wyprostowane.
12.Pw.-leżenie tyłem prawa ręka wyciągnięta za głową, prawa noga ugięta w kolanie
ruch-wyciąganie prawej ręki w górę w tył i lewej nogi w dół na zmianę.

KOŚLAWOŚĆ KOLAN

Propozycje ćwiczeń
:
1. Pozycja wyjściowa- siad prosty
ruch-napinanie mięśni czworogłowych ud (korekcja osi kończyn).
2.Pw. -leżenie przodem , ręce pod czołem
ruch-nożyce pionowe z maksymalnym wyprostem kończyn dolnych.
3.Pw. -leżenie przodem , nogi ugięte w stawach kolanowych
ruch-rotacja wewnętrzna w stawie kolanowym.
4.Pw. -siad głęboki na krześle,podudzia zbliżone do siebie , między kolanami poduszeczka
ruch-pełny wyprost nóg ze zgięciem grzbietowym stóp
5.Pw. -siad niski , podudzia zbliżone do siebie, poduszeczka między kolanami
ruch-przejścia z takiej pozycji do stania. Poduszka nie może wypaść z kolan.
6.Pw .-siad ugięty z oparciem pleców o ścianę
ruch- przejścia do stania bez odrywania pleców od ściany
7.Pw. -siad o nogach ugiętych z kolanami rozchylonymi na zewnątrz.Podeszwy stóp stykają się ze sobą, dłonie nachwytem obejmują grzbiety stóp
ruch-rozpieranie kolan łokciami rozsuwanymi na zewnątrz z niewielkim opadem tułowia w przód.
8.Pw. -siad skrzyżny ,dłonie na kolanach
ruch-spychanie kolan w dół
9.Pw.-siad skrzyżny, ręce na karku
ruch-przejście do stania bez pomocy rąk

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
ZESPÓŁ STOPY WRAŻLIWEJ
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 17, 2004, 02:13:17 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline badrak

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 18, 2005, 04:35:44 pm »
Moja 20 dniowa córeczka ma stopy końsko-szpotawe. Poszukuję rodziców, których dzieci maja taki sam problem.

Pozdrawiam
agata

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
Wady stóp itp
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2005, 05:51:15 pm »
witaj! Mój Krzyś jest po operacji stóp końsko szpotawych jeżeli chcesz coś wiedzieć, pytaj.

Offline badrak

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2005, 10:57:56 pm »
Cytat: "ANKA"
witaj! Mój Krzyś jest po operacji stóp końsko szpotawych jeżeli chcesz coś wiedzieć, pytaj.

Witaj Aniu!
Przede wszystkim dziękuje za odpowiedź, no i pytam:
1. Czy stopy Twojego synka zaraz po urodzeniu (a więc bez żadnych jeszcze ćwiczeń) dały się odgiąć do prawidłowego położenia?
2. W jakim wieku Krzyś miał operację?
3. Czy przed operacją miał rehabilitację, jeśli tak to czy często go masowaliście?
4. Jak wyglądają stópki Twojego synka w tej chwili, jaki czas minął od operacji, czy Krzyś normalnie chodzi, biega i czy ma proste nóżki?
5. Czy długo rehabilitowaliście synka po operacji?

Przepraszam, ze o tak wiele pytam, ale pewnie sama rozumiesz moje zaniepokojenie (jestem dopiero na poczatku drogi, która Ty juz przeszłaś).

Pocieszam się tym, że stopy mojej córeczki Dominiki dają się odwieść do prawidłowej pozycji, lekarze mówią, że jest to tzw. stopa miękka. Od tego tygodnia zaczęlismy masowanie, które jest niezbyt przyjemne dla Dominki, ale dzielnie to znosi. Ma też na noc zakładane gipsowe szyny. Lekarze zbyt wiele nie mówią, jak to lekarze, dlatego będę wdzięczna za wszelkie informacje. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam Ciebie i Krzysia

Offline ANKA

• Aktywny Gadacz
Wady stóp itp
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 20, 2005, 10:19:17 pm »
Przepraszam że dopiero teraz odpisuję ale nie miałam wcześniej czasu żeby zasiąśc na necika.
1. U nas był gorszy rodzaj stóp, Krzyś miał stopy tzw. Twarde, czyli dopiero po godzinnym masażu dało się je rady troszkę naprostować.
2. Krzyś miał roczek i miesiąc jak miał operację, ale u zdrowych dzieci znacznie wcześniej się operóje. Srednio między 6-8 miesiącem życia.
3. Przed operacją KRzys miał zakładane gipsy od drugiego tygodnia życia, które potem ściągaliśmy na własną rękę. Mój Krzys jest po Riw, dlatego ma trochę inne przyczynę stóp końsko szpotawych niż twoja Dominika. U nas pierwszy rok był najważniejszy, a jak można osiągnąć coś kiedy nie ma się dostępu do nózek. Potem zakładaliśmy już tylko takie gipsowe łuseczki z Softów. Stopy masowaliśmy na okrągło a u masażystki dwa, trzy razy w tygodniu. Niestety za dużo to nie dawało, ponieważ po chwili nózki wracały do swojej poprzedniej pozycji.
4, W tej chwili KRzys ma proste stópki, super zostały zoperowane. Krzys na razie nie chodzi i nie wiem czy będzie, ale bardzo w to wierze.
5. Rehabilitujemy KRzysia cały czas, ze względu na wadę wrodzoną.
Dodam jeszcze że poznałam na oddziale kilka dzieci po operacji stóp, dzieci zdrowych, rózne były rezultaty, z reguły było wszystko dobrze, dzieci normalnie zaczynały chodzić. Znałam nawet chłopczyka który już w gipsikach biegał po domu.
Zależy gdzie będziesz operować, bo lekarze mają rózne sposoby.
Całuję Anka.

Gdybyś chciała coś jeszcze wiedzieć pytaj.

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
    • http://www.rzeszow.mm.pl/~hubcio
Wady stóp itp
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 23, 2005, 03:40:24 pm »
Mój Hubcio też był operowany na stopy końsko szpotawe. Od trzeciego dnia miał już zakładane gipsy. Operowany był jak miał skończony rok. I po zabiegu był przez dwa tygodnie w gipsie. Potem były łuski. I do dziś zakładam mu je na noc. Teraz jak pojedziemy do Prokocimia będzie chyba miał robione buciki na miarę, ale to ze względu na to, że Hubcio ma bardzo malutkie stopki.
Widziałam dużo dzieci z takimi stopami i mówię nie ma się, co tak martwić, bo jeśli tylko rehabilitujesz systematycznie stopki będą ok.
Pozdrawiam Dorota z Hubciem.

Offline karasia

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 23, 2005, 08:20:16 pm »
Cześć! mam pytanie czy ktoś słyszał o marskości kości pięty.
Taką diagnozę ostatnio usłyszeliśmy od lekarza ortopedy, choroba dotyczy naszego młodszego syna Dominika. Lekarz stwierdził że nie ma na to lekarstwa lecz gdy syn nie będzie biegał, uprawiał sportu jednym słowem nie będzie nadwyrężał stóp będzie ok.  Choroba ta trwa bodajże ok. 3 lat. Jeżeli ktoś wie trochę więcej nt. choroby proszę o informacje :angel:
Mama Michała 16 lat z dystrofią i Dominika 12 lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 24, 2005, 01:05:59 am »
Czy to oby nie chodzi o Choroba Haglunda - Severa

Offline karasia

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 24, 2005, 10:53:40 am »
Dziękuję Soniu! o tę chorobę chodziło. Widzę że jednak trzeba czasu i cierpliwości. Lekarz też mi powiedzał że nie ma lekarstwa. Lecz trzeba ograniczyć wysiłek syna i powinno być ok. :angel:
Mama Michała 16 lat z dystrofią i Dominika 12 lat

Offline olaziemian

• Nowy użytkownik
  • *
stopa końsko - szpotawa - odpażenia po gipsach
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 19, 2005, 08:37:28 pm »
Franek (mój synek) ma 3,5 miesiąca, gdy miał 11 dni rozpoczęliśmy wyzyty u ortopedy (leczymy go w klinice ortopedii i rehabilitacji w Zakopanem). Jestesmy tam co tydzien. Ma na zmianę łuski korekcyjne i gipsy. Niestety gipsy strasznie go odpażają. Dermatolog przepisał mu masci, ale boję się, bo pani ortoreda
powiedziala, ze w marcu bedzie operacja, a po niej 6 tygodni gipsów:/ boję się ze potem bedzie miał taką zmasakrowaną nogę, ze ciężko bedzie to wyleczyc. Czy ktos moze ma taki problem, albo zna jakas dobra masc na odpazenia?
Mama Franka (3,5 m-ca) i Agatki (prawie 2 latka)

Offline agniecha

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 20, 2005, 08:05:52 pm »
Jaka jest przyczyna takich stop u synka? Podpytam tu i owdzie co zastosowac i sie odezwe. Czy to schorzenie to stopy czy rowniez - oby nie RiW? Aha, ja bylam w Zakopanym w klinice na konsultacji z synkiem ( Zespol Wad Wrodzonych - w tym RiW ) - gdzies w dziale RiW powinno cos tam byc - no niestety nie bylam zadowolona - moze to tylko moje odczucie a moze warto skonsultowac sie jeszcze z jakims lekarzem ortopeda? Leczenie ran jest bardzo dlugie - sama leczylam jedna odlezyne u synka i zajelo mi to 3-4 miesiace. I zostala blizna na cale zycie niestety. Aha i jeszcze jedno - luski rowniez stosujemy na noc u synka - gipsowe, na cale nozki. Ale nigdy na gola noge! My zakladamy na rajstopki i obwiazujemy bandazem! Juz ponad 2,5 roku - i jest oki. Pozdrawiam.

Offline olaziemian

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 20, 2005, 08:40:58 pm »
No na szczescie masci ktore przepisała Pani dermatolog pomogły i już jest znacznie lepiej. On nie ma na szczescie odleżyn "tylko" odpażenia, znaczy bardzo suchą (łuszczącą się), zaczerwieniona skórkę czasem z krostkami. Pod łuskę nic mu nie zakładałam, bo nie wiedziałam :/ Pani dermatolog poleciła mi owijać mu nóżkę paskiem mteriału takiego jak na prześcieradło (bawełna) i bardzo dobrze na to reaguje :) Wada ta wzięła mu się stąd, że się źle ułożył w brzuchu, prawdopodobnie nóżka zaplątała mu się w pępowinę i dlatego się wykrzywiła. Ale mam nadzieję ze po operacji będzie już ok. A leczę go w Zakopanem, bo tu mieszkam a nie stać mnie, żeby jeździć gdzieś indziej. Jak narazie jestem zadowolona, chociaż spotkałam się już z opiniami, że oni wyrobili już sobie opinię i teraz na niej "jadą" i niestety niektóre rzeczy robią masowo, co czasem za tym idzie - rutynowo i nidokładnie. Mam jednak nadzieję że tak nie będzie w naszym przypadku :)

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 20, 2005, 09:19:09 pm »
sa kompresy

Offline agniecha

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 21, 2005, 11:43:45 am »
Witam, przegrzebalam moje papiery - ale gdzies mi ta kartka zniknela - oj mialam na niej takie pomocne notatki. Na pewno sa wlasnie gotowe oklady - kompresy - Hartmanna. Podpytaj w aptece lub sklepie medycznym - u nas z ranki zrobila sie brzydka odlezyna w ciagu dnia niestety, widzielismy i nic nie moglismy zrobic poniewaz maly byl po operacji serduszka no i musial na jednym boczku stale lezec  :( .  Co do gipsow - tak jak pisalam nigdy na gola noge - co innego jak sie obgipsuja i nie masz wyjascia ale macie taka mozliwosc. Najlepiej cos bawelnianego, ja jeszcze poczatkowo uzywalam takie 'rekawy' - jak to nazwac fachowo, to z materialu co sie naklada pod gips. Co do tej rutyny pewnie prawda, ja jechalam do Was pelna nadzei i wrocilam podlamana, o kosztach nie wspomne. Juz sie nie wybieram - aczkolwiek nigdy nie mow nigdy  :wink: . Trzymam mocno kciuki aby wszystko sie udalo. Pozdrawiam Agniecha

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.karlabaran.bobasy.pl
Wady stóp itp
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 03, 2005, 05:16:13 pm »
mam pytanie interesuje mnie ile mniejwiecej trwa leczenie konsko spotawe stopy
mama nicolki zd 2,5l

Offline olaziemian

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 03, 2005, 05:22:33 pm »
Moj Franek jak skonczy pol roku ma miec operacje, po ktorej ma przez 6 tygodni nosic gips. A potem zobaczymy - moze jakas rehabilitacja, raczej na pewno buty korekcyjne i wizyty kontrolne. A pierwsza łuske korekcyjną miał założona jak miał 11 dni - im wczesniej tym lepiej.

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
Wady stóp itp
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 15, 2005, 09:04:38 pm »
czy ktos zna moze nr tel do doktora jóżwiaka ortopedy z poznania
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 15, 2005, 09:35:47 pm »
Wczytaj się w watek Tutaj
O ile dobrze pamiętam to już ktoś na forum podawał do niego namiary.

Wystarczy wpisać w Google to czego szukasz
Zajrzyj

http://forum.darzycia.pl/forum/zobacz-nastepny-temat-vt5834.html?view=next

Szpital przy ul. 28czerwca 1956r Poznań

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
Wady stóp itp
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 16, 2005, 12:25:22 am »
bardzo dziekuje jestes nieoceniona
mama nicolki zd 2,5l

Offline Aga74

• Nowy użytkownik
  • *
Wady stóp itp
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 02, 2006, 03:29:24 pm »
Witajcie!!!   :D  Jestem nowym forumowiczem postanowiła się zarejestrować jak znalazłam ten dział o stopie konsko-szpotawej. Jestm mama 3,5 letniej Matusi która urodziła się w marcu 2002 z wadą stóp końsko-szpotawość (obie stopy). Od 8- go dnia życia była gipsowana. Poczatkowo zmieniano jej gips co tydzień(był to gips długi) po trzech miesiącach co 2 tygodnie i założono jej tzw.kozaczki (gips do kolana). W 6-tym miesiącu życia wykonano jej zdjęcie rentgenowskie z którego jednak wyszło, ze jest to wada wymagajaca interwencji chirurgicznej. Poczatkowo zapalnowano na październik czyli 7 miesiąc życia córki jednak jest ona bardzo drobna więc wstrzymano się. Potem zgieg nieszcześliwych okoliczności sprawił, iż Matusia zaczęła nam strasznie chorować i w koncu zabieg odbył się na początku lutego 2003 roku. Najpierw operowano nogę lewą a tydzień później prawą (miała pełną rekonstrukcję stóp z przedłużeniem ścięgna Achillesa). Lewa noga goiła się dość dobrze natomiast w prawej po 2 tygodniach od zdjęcia szwów rozeszła się rana i przez miesiąc walczyliśmy z niegojąca się raną. Spowodowane to było zbyt dużym napięciem skóry. Po 6-ciu tygodniach wyciagnieto jej druty które były w stopie utrzymywały kości. Następnie była dalej gipsowana początkowo długimi a potem krótkimi gipsami . Zaczęła chodzić jak miała 16 miesiący (miesiąc po ściągnięciu gipsów) i po intensywnej rehabilitacji. Od momentu ściągnięcia gipsów Marta jest cały czas rehabilitowana  w różnych ośrodkach oraz sanatoriach (mamy orzeczenie o niepełnosprawności od momentu urodzenia) W zeszłym roku 2005 roku mimo rehabilitacji zabiegów usprawniających (jak laser, hydromasaże, masaże suche, krio)operowalismy po raz drugi nogę prawą (gorszą) i w czerwcu szykujemy się na operację nogi lewej. Tym razem poprawa jest znaczna. Jednak nikt nam nie daje gwarancji, ze są to ostatnie operacje. Marta ma znaczne ograbniczenie w zginaniu stopy ma małą masę mieśniową i nogi jak patyczki. Biega jak inne dzieci jednak szybciej się męczy i narzeka na bolące nogi
Karlabaran pyta ile trwa leczenie stopu końsko-szpotawej nie ma reguły ponieważ są trzy typy stóp. Ja już leczę przawie 4 lata i nie wiadomo kiedy przestaniemy podobno do wzrostu stopy czyli 14-15 rż. a więc mam jeszcze d.ługą drogę
Pierwsza ułozeniowa, która nie wymaga interwencji chirurgicznej i problem rozwiązuje się gipsowaniem te stopy się bardzo łatwo poddają korekcji i szybko widać efekty. Także nie chcę Cię martwić Olaziemian ale jeśli do tej pory Twojemu synkowi nie udało się wyprostować nóżek korekcją gipsową to nie są to stopy ułożeniowe
http://www.klinika.net.pl/texty/stopa.htm
Typ drugi to idiopatyczne
trzeci krótka szeroka , sztywne
Przepraszam za taki długi post ale chciałam opisać wszystko,
 jeśli macie jakieś pytania to chetnie odpowiem i podzielę się doświadczeniami
 Pozdrowienia Aga
Każdy z nas otrzymuje na swiecie jakąś cząstkę szczęścia (Maria Kalegris)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 02, 2006, 04:55:28 pm »
Witaj Aga74
Pozwoliłam  sobie przenieść Twój post jeszcze do działu Poznajmy się
Gdyby ktoś szukał pomocy, rady, łatwiej trafi do Ciebie  :P
Tutaj:
Aga74 z Matusią witają serdecznie

Offline liliana29

• Raczkujący bywalec
  • **
Wady stóp itp
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 12, 2006, 03:27:23 pm »
witam na poczatku sie przedstawie a potem opowiem jaki mam problem ...mam na imie Lilka i jestem mama 5 letniej Marysi z MPD ale nie jej dotyczy moj problem ...moja siostra 23 stycznia urodziła synka i chłopiec ma wrodzony ubytek kości strzałkowej sporo juz wiem o tej chorobie ale problem tkwi ze niewiem gdzie szukac skad biora sie takie wady ...maż siostry obwinia ja i cała moja rodzine poniewaz w rodzinie jest juz jedno chore dziecko -moja córka choc choroba syna siostry niewiele ma wspólnego z choroba mojej córki ...gdzie szukac informacji jak powstaja takie wady gdzie przyczyna tej coroby ...prosze pomózcie !!!!
Liliana mama 8 letniej Marysi z MPD i Maji (3 lata)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Wady stóp itp
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 15, 2006, 09:49:56 pm »
Witaj "Liliana29"niewiele znalazłam na ten temat
pewnie znasz juz te linki

http://prace.sciaga.pl/43954.html

http://www.mp.pl/artykuly/?aid=18307

http://www.rozanski.henryk.gower.pl/rozanski2002.htm

to chyba wada wrodzona, skoro powtarza sie w rodzinie?
może wspólny(rodzinny ) brak jakiegoś skladnika w diecie?
trudno chyba bez badań wywnioskować

nie można nikogo o to obwiniać, lepiej skupić się na pomocy
operacji, rehabilitacji
pozdrawiam
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Wady stóp itp
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 15, 2006, 09:56:06 pm »
Nie można obwiniać NIKOGO.
Zazwyczaj wady leżą u stóp genetyki. A genetyka to ruletka.

Co ma mpd do ubytku kości strzałkowej-NIC, więc po co obwiniać się nawzajem.
Ech męskie rozumowanie jest zwykle dalekie od racjonalnego w takich przypadkach.

Można być nosicielem wadliwych genów ale od tego są badania cytogenetyczne.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach