Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: renciści socjalni zwolnieni z opłat za abonament RTV  (Przeczytany 228165 razy)

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 15, 2007, 07:02:51 pm »

TP SA oddziela NeostradęOd poniedziałku klienci TP SA mogą składać wnioski o rozdzielenie usługi szerokopasmowego dostępu do internetu Neostrada od abonamentu telefonicznego. Faktyczne rozdzielenie usług nastąpi za miesiąc.


Jeśli chcesz mieć dostęp do internetu w TP SA, musiałeś dotąd opłacać również abonament telefoniczny za co najmniej 50 zł. To zbędny wydatek dla ponad 2 mln użytkowników taniej telefonii internetowej - wystarczy mieć komputer z dostępem do sieci i program typu Skype. Także dla wielu osób, które używają wyłącznie komórek i potrzebują w domu jedynie szybkiego internetu.

W połowie zeszłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej nakazał TP SA rozdzielić obie usługi. TP SA z pewnym ociąganiem zgodziła się to zrobić od 15 lutego, ale do ceny samej Neostrady zażyczyła sobie dodatkowej opłaty "za utrzymanie łącza" - 36,6 zł brutto, czyli niewiele mniej niż obowiązkowy z internetem abonament telefoniczny. To - według szefowej UKE Anny Streżyńskiej - zdecydowanie za dużo. Streżyńska zapowiedziała nałożenie na firmę kary w wysokości ponad 350 mln zł.

Nieoczekiwanie w piątek TP SA poparła Komisja Europejska, uznając, że UKE nie może wpływać na detaliczne ceny internetu. Streżyńska zapowiedziała zaskarżenie tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, na co ma dwa miesiące. Nie zamierza również zrezygnować z nałożenia kary na TP SA.


gazeta
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 05, 2007, 07:27:43 am »
PRAWO MEDIALNE Opłaty za korzystanie z RTV

Będą blankiety zamiast książeczek abonamentowych


Za odbiorniki RTV będzie można płacić nie tylko na poczcie. Książeczki abonamentowe zostaną zastąpione będzie blankietami. Takie zmiany chce wprowadzić Ministerstwo Transportu.

Rejestrując na poczcie odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, otrzymuje się obecnie imienną książeczkę. Zawiera ona formularze do wnoszenia opłat abonamentowych, ale tylko na poczcie. To się zmieni.

Poczta Polska opracowała nowy system ewidencji rejestracji odbiorników i pobierania opłat abonamentowych wraz z nowymi wzorami formularzy. Opłatę będzie można uiścić nie tylko na poczcie, lecz także w banku lub w innym miejscu. Potrzebne są jednak zmiany w przepisach. Obecnie Ministerstwo Transportu pracuje nad nowym aktem wykonawczym w tej sprawie. Zastąpi on rozporządzenie ministra infrastruktury z 22 lipca 2005 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.Zgodnie z nim odbiorniki RTV nadal będzie się rejestrowało na poczcie. Zamiast dotychczasowych imiennych książeczek radiofonicznych pojawią się jednak nowe dokumenty.

Osoba, która będzie chciała zarejestrować odbiornik, złoży na poczcie w miejscu zamieszkania wniosek w tej sprawie (ma na to 14 dni od daty zakupu odbiornika). Poczta zawiadomi ją o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego (nie później niż w ciągu 14 dni) oraz prześle blankiet standardowego polecenia przelewu częściowo wypełniony.

Abonent znajdzie na nim m.in. numer identyfikacji użytkownika. Natomiast sam będzie musiał wpisać kwoty i okres, za jaki opłata ma być uiszczona, to bowiem, czy abonament będzie opłacony za rok z góry czy za miesiąc, pozostawiono do decyzji użytkownika. Nie oznacza to, że z chwilą wejścia w życie rozporządzenia znikną książeczki. Będzie można się nimi posługiwać jeszcze przez 9 miesięcy.

ret, Rz. 05.03.07 Nr 054
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 26, 2007, 09:32:10 am »
Zwolnieni zapłacą abonament

Wiele osób, które ustawa o opłatach abonamentowych zwalnia z opłat za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych, jednak musi zapłacić.


Zwolnienie nie przysługuje bowiem automatycznie, lecz dopiero po złożeniu, np. na poczcie, oświadczenia o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia i przedstawieniu odpowiednich dokumentów. Dotyczy to również tych, którym zwolnienia przysługiwały na mocy wcześniejszych przepisów. Poczta Polska poinformowała o tym listownie osoby, których dotyczyło składanie oświadczeń, o czym zapewnił w rozmowie z PAP Michał Dziewulski z biura prasowego PP. Nie wszyscy je jednak złożyli. Przez cały 2006 rok aż do dziś mieli więc naliczany abonament.

p. wrz.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 27, 2007, 11:09:29 pm »
Masz prąd? Zapłacisz abonament RTV

W kwietniu przedstawione zostaną założenia nowej ustawy abonamentowej; "bardzo poważnie rozważany" jest pomysł, by abonament rtv płacili wszyscy, którzy mają dostęp do prądu - powiedziała przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk.
- Zaczęliśmy w porozumieniu z Ministerstwem Kultury pisać nową ustawę abonamentową. Na razie nie mówiliśmy o tym głośno, ponieważ tworzący ją zespół jest na etapie zbierania opinii, ale myślę, że już w kwietniu podstawowe tezy ustawy zostaną ogłoszone - powiedziała Kruk.

Szefowa KRRiT zastrzegła, że nie chce przesądzać o ostatecznym kształcie ustawy, zanim tworzący ją zespół nie zakończy prac, ale powiedziała, że "bardzo poważnie rozważane jest rozwiązanie, które było już kiedyś brane pod uwagę, czyli opłata od gniazdka z prądem".

Według różnych szacunków, abonamentu nie płaci regularnie ok. połowa odbiorców indywidualnych, a problem spadku dochodów z abonamentu szczególnie dotyka Polskie Radio, dla którego stanowi on blisko trzy czwarte przychodów.

Projekty, mające poprawić ściągalność abonamentu, pojawiają się od kilku lat. Opłata od tzw. gniazdka funkcjonuje np. w Czechach, gdzie każdy, kto ma prąd, jest automatycznie uznany za posiadacza odbiornika RTV i abonament płaci wraz z rachunkiem za energię elektryczną.

Szefowa KRRiT zapewniła ponadto we wtorek, że Krajowa Rada umorzy zaległości abonamentowe osobom, którym przysługuje zwolnienie z opłacania abonamentu, a mimo to otrzymały od Poczty Polskiej upomnienie, iż zalegają z jego zapłatą.

Upomnienia dla osób, którym przysługują zwolnienia z opłat abonamentowych, są efektem znowelizowanej w 2005 r. ustawy o radiofonii i telewizji. Z opłacania abonamentu zwolnieni są bowiem m.in.: inwalidzi I grupy i osoby, które ukończyły 75 lat. Nowelizacja nałożyła jednak na te osoby obowiązek składania oświadczeń, że nie zamieszkują one we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie podlegają zwolnieniu z opłacania abonamentu.

Zgodnie z ustawą, takie oświadczenia trzeba było złożyć do 16 grudnia 2005 r., nie wszyscy jednak to zrobili. W związku z tym przez cały 2006 r. aż do dziś mieli naliczany abonament, co sprawiło, że zalegają na ok. 240 zł.

Kruk powiedziała, że do KRRiT wpłynęło już ok. 3,5 tys. pism w tej sprawie, zapewniła też, że "wszyscy, którzy złożą odpowiednie oświadczenia i odwołają się do KRRiT, będą mieli te płatności umorzone".

Miesięczna opłata abonamentowa za radio i telewizor to obecnie 17 zł.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 05, 2007, 04:02:55 pm »
Zaległy abonament RTV - płacić czy nie płacić?
Aneta Zadroga2007-04-04

Emeryci i renciści, którzy do tej pory nie musieli płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego, dostają od Poczty Polskiej wezwania do uregulowania zaległych opłat za 2006 rok. Zawiadomienia przychodzą po kilka razy, dostają je również osoby nieżyjące.
Pan Stanisław w marcu dostał zawiadomienie o zaległym abonamencie za 2006 rok dwa razy. Zawiadomienie wystawiono na jego nazwisko i adres, kwota widniała taka sama, natomiast różne były numery książeczki abonamentowej. - Dotąd byłem zwolniony z opłat. Nie rozumiem, dlaczego nagle mam regulować zaległości za cały 2006 rok - nie kryje zdziwienia pan Stanisław. - W dodatku dwa różne numery książeczki dowodzą bałaganu na Poczcie - dodaje.

Poczta tłumaczy, że jest tylko pośrednikiem między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, która opłaty pobiera, a właścicielami odbiorników radiowych i telewizyjnych i jedynie dostarcza ponaglenia. To, że emeryci i osoby starsze, które do tej pory były zwolnione z płacenia abonamentu, teraz dostają zawiadomienia, jest wynikiem wejścia w życie ustawy z 21 kwietnia 2005 roku. - Wszyscy, którym przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu, musieli w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy wysłać odpowiednie oświadczenie - wyjaśnia Bartłomiej Kierzkowski, rzecznik Poczty w Małopolsce. - Ci, którzy tego nie zrobili, dostają teraz wezwania - dodaje. Dlaczego po kilka razy? - Być może ktoś miał dwie różne książeczki albo zgubił jedną i dostał drugą. Stąd mogą wynikać błędy w numeracji - przyznaje Kierzkowski.

Problemów jest więcej. - 15 marca dostałam wezwanie do zapłacenia abonamentu za 2006 rok w kwocie 234 zł - mówi Maria Sypniewska z Gorlic. - Adresatem jest moja nieżyjąca od 16 lat mama. To skandal, żeby takich informacji nie sprawdzać.

- To nie jest winą Poczty. Najprawdopodobniej ktoś nie wyrejestrował danej osoby z naszej ewidencji i dlatego jej nazwisko widnieje w kartotece RTV - wyjaśnia Bartłomiej Kierzkowski. - Mamy dane abonentów i wysyłamy zawiadomienia. Jest mi przykro, że takie sytuacje mają miejsce, ale nie my jesteśmy temu winni.

Nie jest winna Poczta, nie jest też winna KRRiTV, a zamieszanie z abonamentem trwa. Pod koniec marca KRRiTV zdecydowała, że osoby zwolnione z płacenia abonamentu przed wejściem w życie ustawy z 2005 roku, które pomimo to wezwania dostały, nie muszą jednak płacić. Jedynym sposobem uniknięcia zapłaty jest wniosek z prośbą o umorzenie. Trzeba go złożyć do KRRiTV. Należy w nim podać numer książeczki opłat RTV, okres i kwotę zaległości oraz kserokopię dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłacania abonamentu. Z pytaniami można się zwracać do Kartoteki RTV pod nr tel. 012 413 57 99.
zródłoKRRiT umorzy zaległości w opłatach za abonament
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 28 marca 2007 r. komunikat informujący o możliwości uzyskania przez niektóre osoby starsze i niepełnosprawne umorzenia zaległości w opłatach abonamentowych wraz z odsetkami.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18414
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 30, 2007, 10:18:46 pm »
Abonament RTV mają ściągać urzędy skarbowe

Elżbieta Kruk
Przygotowany z inicjatywy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poselski projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych egzekucję opłat powierza naczelnikom urzędów skarbowych. Takie rozwiązanie ma poprawić ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zdaniem Elżbiety Kruk, przewodniczącej KRRiT, obecnie poważnym problemem jest stały i systematyczny spadek wpływów z abonamentu, co uniemożliwia właściwą realizację misji mediów publicznych, np. w zakresie edukacji, propagowania kultury. Z tego też względu KRRiT chce, by egzekucja niezapłaconych abonamentów była prowadzona przez kierowników urzędów skarbowych, którzy posiadają odpowiednie do tego zadania zaplecze techniczne i kadrowe.

56 proc. gospodarstw domowych nie płaci abonamentu RTV

Gazeta Prawna 30.05.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 25, 2007, 09:31:32 am »
Rabat dla płacących rachunki z góry

Opłacający z góry abonament za radio i telewizję za 2008 r. wydadzą mniej pieniędzy.

Zniżka za uiszczenie opłaty z góry za dwa miesiące wyniesie 2,5 proc. stawki miesięcznej; za trzy miesiące z góry - 3,5 proc.; za pół roku z góry - 4,5 proc.; a za cały rok z góry - 8,5 proc. tej stawki.

Opłata abonamentowa za używanie radia w 2008 r. wyniesie 5,30 zł miesięcznie. Jeśli więc użytkownik zapłaci z góry za dwa miesiące - wyda 10,40 zł zamiast 10,60 zł jak przy regulowaniu rachunku co miesiąc; przy opłacie za trzy miesiące z góry - 15,40 zł zamiast 15,90 zł; za pół roku - 30,40 zł zamiast 31,80 zł. Płacący za radio za cały rok z góry wyda 58,20 zł zamiast63,60zł.

Bonifikata w opłatach za używanie telewizora lub odbiorników radiowych i telewizyjnych łącznie - 17 zł miesięcznie - będzie wyraźniejsza. Przy uiszczaniu abonamentu za dwa miesiące z góry zapłacimy 33,20 zł, a nie 34 zł; przy opłacie za trzy miesiące - 49,30 zł, a nie 51 zł; opłata za pół roku to 97,50 zł, a nie 102 zł. Płącący z góry za abonament RTV za cały 2008 r. wyda 186,70 zł, a nie 204 zł. W tym wypadku zniżka wyniesie 17,30 zł.

Z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 17 maja 2007 r., które wchodzi w życie 26 czerwca (DzU nr 102, poz. 709), wynika, że opłaty za 2008 r. mogą być wnoszone już w bieżącym roku, jednak według stawek przyszłorocznych.

j.k., Rz 25.06.07 Nr 146
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 25, 2007, 11:57:32 pm »
Uważam, ze to nie jest sprawiedliwe
zwłaszcza to

Cytuj
abonament RTV płacony jest nie w związku z odbieraniem programu telewizji publicznej, a w związku z korzystaniem (używaniem) z odbiorników radiowych i telewizyjnych


przecież płacimy za prąd, odbiorniki RTV też sami kupujemy, a w pakiecie kablówki placę
za programy z TVP, więc płacę 2 razy,

--------

Gazeta Podatkowa nr 51  z dn. 2007.06.25
Autor: Dawid Szwarc

Abonament RTV a abonament za „kablówkę”

Mam podpisaną umowę z dostawcą telewizji kablowej, opłacam z tego tytułu co miesiąc abonament. W pakiecie mam również Program 1 i 2 Telewizji Polskiej. Czy oprócz abonamentu za kablówkę muszę płacić abonament RTV? Nie korzystam z oddzielnych anten. Uważam, że byłoby to płacenie podwójnego abonamentu.

Abonament RTV Czytelnik będzie musiał płacić. Wbrew dość powszechnej opinii, abonament RTV płacony jest nie w związku z odbieraniem programu telewizji publicznej, a w związku z korzystaniem (używaniem) z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wyraźnie stanowi o tym art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. nr 85, poz. 728 ze zm.). Z tego też względu opłacanie rachunków za korzystanie z usług sieci kablowych, platform cyfrowych lub kupno zestawu satelitarnego nie zwalnia z obowiązku uiszczania abonamentu. Opłata abonamentowa jest bowiem opłatą za używanie odbiornika. Mylące więc w tym ujęciu może być używanie terminu „abonament” na określenie opłaty dla dostawcy „kablówki”, gdyż może to niektórym sugerować, że ten „abonament” zawiera w sobie bądź zastępuje abonament RTV. Warto również wiedzieć, że obowiązujące przepisy przewidują domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go - a więc, że jest wówczas zaktualizowany obowiązek płacenia abonamentu RTV (art. 2 ust. 2 ustawy). Decydującym kryterium jest w tym przypadku stan techniczny urządzenia.

Czytelnik musi też pamiętać, że obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych i opłacania należnego abonamentu podlega kontroli. Uprawnionymi do przeprowadzania takiej kontroli są Oddziały Regionalne Centrum Sieci Pocztowej działające na danym obszarze. W ramach wykonywania swoich obowiązków kontrolerzy mogą m.in. odwiedzać prywatne mieszkania abonentów. Takie kontrole mogą się odbywać w godzinach od 8:00 do 20:00. W przypadku, gdyby osoby uprawnione do jej przeprowadzenia stwierdziły, że używa on wyrejestrowanego telewizora, zostanie wymierzona opłata w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Obecnie kwota ta wynosi 510 zł (30 razy 17 zł).[/quote]
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 25, 2007, 07:54:46 am »
Abonament RTV. Książeczki opłat odchodzą do lamusa

Książeczki, którymi obecnie posługują się płacący abonament RTV, stracą ważność. Opłat będzie można dokonywać na zwykłych drukach i nie tylko na poczcie, ale także w bankach.

Książeczki opłat abonamentowych, które obecnie stanowią dowód zarejestrowanych odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz służą do dokonywania wpłat na poczcie, przestaną istnieć. Od 13 grudnia Poczta Polska nie będzie wydawała już nowych książeczek, a zamiast nich mają być przydzielane indywidualne numery użytkownikom telewizorów i odbiorników radiowych.

Takie zmiany wprowadza rozporządzenie ministra transportu w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 187, poz. 1342), które zacznie obowiązywać od 13 grudnia

Tym, którzy będą dokonywali rejestracji odbiornika po raz pierwszy, poczta nada indywidualny numer identyfikacyjny. Natomiast książeczki, którymi obecnie posługują się abonenci, będą jeszcze ważne przez 12 miesięcy. W tym czasie Poczta Polska przydzieli indywidualne numery. Konsekwencją zmian będzie umożliwienie abonentom dokonywania wpłat np. w banku, a nie tylko na poczcie, jak to jest obecnie.

- Przy dokonywaniu wpłat będzie można skorzystać ze standardowych blankietów przy uiszczaniu opłat abonamentowych. Nie przewidujemy potrzeby drukowania specjalnych nowych druczków - mówi Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Dodaje, że zmiany te zmierzają do prostszego sposobu rejestracji odbiorników i uiszczania opłat.
- Telewizor można już na przykład zarejestrować przez internet. Już nie trzeba będzie iść na pocztę - podkreśla Radosław Kazimierski.

Ponieważ dotychczasowe książeczki odejdą do lamusa, dowodem zarejestrowania odbiorników będą: wniosek o rejestrację odbiorników oraz zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

Nowe rozporządzenie utrzymuje obowiązek zarejestrowania odbiornika radiowego lub telewizyjnego w ciągu 14 dni od daty zakupu. Tyle samo dni ma mieć Poczta Polska na nadanie indywidualnego numeru abonentowi od momentu złożenia wniosku.

Według ustawy o opłatach abonamentowych, pobierane są one po to, aby umożliwić realizację misji publicznej Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Jednak wiele osób zastrzega, że nie ogląda programów emitowanych przez telewizję publiczną, a mimo to musi opłacać abonament. Ustawa określa, że opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz domniemywa się, że osoba, która posiada takie urządzenie, używa je do odbioru programu.

6,2 mln osób płaci abonament RTV

ŁUKASZ KULIGOWSKI
Gazeta Prawna Nr 208 (2078) czwartek, 25 października 2007 r. > Prawo i wymiar sprawiedliwości
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 06, 2007, 04:01:30 pm »
PO chce likwidacji abonamentu RTV"Dziennik": Zniknie abonament radiowo-telewizyjny? Likwidację tego de facto podatku zapowiedziała Platforma Obywatelska już podczas kampanii wyborczej. Z pomysłu się nie wycofuje.
- Polacy nie rozumieją, dlaczego mają płacić za kablówkę, platformy cyfrowe, a na dodatek jeszcze abonament za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizora - mówi Iwona Śledzińska- Katarasińska, posłanka PO, która odpowiada w partii za program medialny.


Tylko 40 proc. z nas płaci abonament, katastrofalna sytuacja jest wśród firm, z których tylko 3 proc. odprowadza ten podatek. Wpływy z abonamentu z roku na rok są coraz mniejsze. W ubiegłym roku wyniosły ponad 888 mln zł - zauważa gazeta.
 
Politycy PO mają kilka pomysłów, jak skończyć z abonamentem. Jeden z nich zakłada, że zamiast wyciągania ręki po pieniądze bezpośrednio do telewidzów, telewizja publiczna otrzymywałaby środki z budżetu państwa. Ten model przeważa w Europie. Innym pomysłem jest finansowanie telewizji publicznej tylko z reklam. Telewizja mogłaby uruchomić kanały komercyjne, które utrzymywałyby niedochodowe kanały skupione na realizacji misji. Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem jest jednak całkowite zakazanie reklam w TVP. W zamian telewizja publiczna otrzymywałaby od telewizji komercyjnych swoisty haracz lub - jak nazwano to oficjalnie - rentę za nieograniczony dostęp do rynku reklamowego.

W tej chwili TVP na reklamach zarabia więcej niż Polsat i TVN. W ubiegłym roku było to 1,1 mld zł. Co więcej, telewizji publicznej brakuje już czasu antenowego na reklamy. Zaczęła więc dzielić programy: "Gwiazdy tańczą na lodzie", "Przebojową noc", a nawet poranne "Pytanie na śniadanie" na części, aby pomiędzy nimi umieszczać bloki reklamowe. Robi to, choć zabrania jej tego prawo. KRRiT do tej pory nie wpłynęła na postępowanie TVP, w związku z tym TVN bezpośrednio zwrócił się do telewizji publicznej o zaprzestanie tych praktyk.

- To nie powinna być dyskusja o tym, czy abonament powinien być, czy nie, ale o tym, w jaki sposób najlepiej wykorzystać środki z abonamentu w interesie społecznym. Tu modeli może być wiele, a my już dawno zwracaliśmy uwagę na fakt, że nadawcy komercyjni mają w swoim repertuarze sporo wartościowych pozycji, które mogliby finansować lub współfinansować z abonamentu - mówi "Dziennikowi" Piotr Walter, prezes TVN.

Wśród rozważanych pomysłów pojawiła się koncepcja, aby każdy z resortów przekazywał część swoich środków na media publiczne. A może TVP powinna zostać sprywatyzowana i trafić na giełdę? - zastanawiają się analitycy rynku. Bez względu jednak na to, która z koncepcji przejdzie, eksperci zgodnie twierdzą, że o ile telewizja da sobie radę, o tyle bez pieniędzy z abonamentu publicznego radio się nie utrzyma. A już z pewnością zniknęłyby z eteru rozgłośnie regionalne.

Polskie Radio aż w 73 proc. utrzymuje się z abonamentu, a tylko 27 proc. to reklamy. W telewizji publicznej te proporcje są dokładnie odwrotne. Czy likwidacja abonamentu nie spowoduje marginalizacji mediów publicznych? Ludzie mediów i kultury nie mają wątpliwości. "Byłoby źle, gdyby istniało niebezpieczeństwo, że telewizja publiczna przestałaby wspierać ambitniejsze produkcje. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, że Platforma Obywatelska miałaby działać przeciwko inteligencji" - mówi Juliusz Machulski, znany reżyser i producent filmowy.

Ludzie związani z telewizją publiczną mają w tej sprawie także wyrobioną opinię. "Albo abonament i wówczas zero reklam w TVP, albo reklamy i zero abonamentu. Tak jest po prostu sprawiedliwie. Ale jeśli ma nadal obowiązywać abonament, to powinien być płacony powszechnie, na przykład z rachunkiem za prąd" - mówi "Dziennikowi" Maciej Chmiel, producent i współprowadzący w TVP 1 program kulturalny "Łossskot".onet
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 13, 2007, 11:55:34 am »
Obowiązują od 13 grudnia 2007

REJESTRACJA ODBIORNIKÓW

- nowe rozporządzenie ministra transportu o warunkach i trybie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (DzU nr 187, poz. 1342); patrz tekst Będą nowe sposoby płacenia abonamentu


Od 13 grudnia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (DzU z 2007 r. nr 187, poz. 1342).

Powodem jest zmiana systemu rejestracji radioodbiorników i telewizorów przez Pocztę Polską.

Dotychczas dowodem rejestracji była imienna książeczka opłat, którą otrzymywało się na poczcie. Konieczność korzystania z zamieszczonych w niej formularzy utrudniała uiszczanie opłat np. z rachunku w banku internetowym albo na innych drukach opłat. Teraz to się zmieni i takich ograniczeń nie będzie. Swobodnie opłacimy abonament nie tylko na poczcie, ale również w banku, okienku kasowym itp.

Będą też nowe zasady zgłaszania odbiorników. Telewizor i radio można będzie zarejestrować w 6 tys. placówek pocztowych (ale niestety nie u agentów pocztowych, bo nie wszystkie takie punkty są skomputeryzowane).

Wystarczy złożyć stosowny wniosek na odpowiednim formularzu dostępnym na poczcie, a potem w ciągu 14 dni otrzymamy zawiadomienie o nadaniu specjalnego numeru identyfikacyjnego. Oba dokumenty (wniosek i zawiadomienie) będą dowodami rejestracji odbiorników.

Gdy pozbędziemy się np. telewizora lub chcemy go przerejestrować, to również w ciągu 14 dni musimy to zgłosić na poczcie na specjalnym formularzu.

Co czeka 8 milionów osób, które obecnie mają książeczki opłat? Maksymalnie przez rok będzie można jeszcze używać starych blankietów. W tym czasie pocztowcy automatycznie nadadzą obecnie płacącym abonament numery identyfikacyjne i prześlą nowe blankiety, na których będzie można wnosić opłaty nie tylko na poczcie.

Zobacz rozporządzenie Ministra Transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych

(DzU z 2007 r. nr 187, poz. 1342)


Źródło : Rzeczpospolita
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 07, 2008, 07:39:23 am »
RAPORT GAZETY PRAWNEJ I RADIA PiN Co dalej z abonamentem radiowo-telewizyjnym

Abonament na razie bez zmian

Po trzech miesiącach od wyborów nadal nie wiadomo, czy abonament zostanie czy zniknie
Jego ściągalność jest bardzo niska, dlatego rząd myśli o zastąpieniu go pieniędzmi z budżetu.

Prawnicy krytykują pomysł pobierania opłaty w rozliczeniu PIT lub rachunku za prąd
Niewiele wskazuje na to, aby system płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego miał się zmienić. Platforma Obywatelska - wbrew zapowiedziom z kampanii wyborczej - do dziś nie złożyła projektu rezygnacji z abonamentu ani zastąpienia go inną formą finansowania mediów publicznych.

Propozycje zmian

Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO i przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury, podkreśla, że projekt nowelizacji ustawy o mediach publicznych, razem z pomysłem na ich finansowanie, ma być gotowy na przełomie marca i kwietnia. Dodaje, że nie wiadomo, jaką opcję wybierze rząd: rezygnację z abonamentu czy status quo, czyli obecny system, w którym ściągalność wynosi jedynie około 40 proc., a przeważająca część płacących to emeryci.

Na razie PO ogranicza się do spekulacji, jaki system wprowadzić. Może częściowe finansowanie z budżetu trzech ministerstw i wpływów reklamowych; może rezygnacja z reklam w zamian za daninę, jaką płaciliby na media publiczne nadawcy komercyjni, a może przeniesienie części finansowania do samorządów.

- Najlepszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja: część pieniędzy dają konkretne ministerstwa, reszta pochodzi z rynku reklamy - dodaje posłanka.

Niedawno LiD zaproponował uzależnienie stawki abonamentu od zasobności portfela.

- Mam wrażenie, że ostatecznie zostaniemy przy dotychczasowym, złym systemie. Obecne propozycje są niekonkretne - mówi GP Jarosław Sellin, poseł PiS, który w poprzednim rządzie kierował pracami nad ustawą o opłatach medialnych.

Finanse publicznych mediów

Rezygnacja z abonamentu oznaczałaby problemy finansowe nadawców publicznych. W największych tarapatach znalazłoby się Polskie Radio - rocznie z abonamentu dostaje ono 170 mln zł, co stanowi 70 proc. jego budżetu.

Telewizja publiczna jest w lepszej sytuacji - wpływy z abonamentu, wynoszące rocznie 500 mln zł, stanowią 30 proc. budżetu. Większość tych pieniędzy wydaje na ośrodki regionalne i pokrycie bieżących kosztów. Resztę pieniędzy, czyli niewiele ponad 1 mld zł rocznie, trafia do TVP od reklamodawców. Z tego źródła w zdecydowanej części finansowane są produkcja i nowe projekty.

Komercyjni protestują

Nadawcy komercyjni od lat domagają się wprowadzenia równych warunków konkurencji na rynku. Podkreślają, że TVP ma nad nimi przewagę, bo posiadając pieniądze publiczne, łatwiej może prowadzić politykę wysokich rabatów. Politycy od lat natomiast powtarzają, że jedynym sposobem na to, aby nadawca publiczny zrezygnował z komercji, jest zwiększenie pieniędzy publicznych. Od lat nikt tego nie zrobił.

- Na poprawę ściągalności w obecnej formie nie ma raczej co liczyć. Ten system się załamał - mówi prof. Stanisław Jędrzejewski, kierownik Katedry Teorii i Praktyki Radia Instytutu Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Zgadzają się z tym wszyscy uczestnicy i obserwatorzy rynku. Dlatego rząd PiS rozważał wprowadzenie opłat abonamentowych jako dodatkowy podatek rozliczany w PIT.

- Ma to jednak słabe strony. Około 30 proc. społeczeństwa, choćby rolnicy, PIT nie płaci - dodaje Jarosław Sellin.
Najlepszym dziś rozwiązaniem, jego zdaniem, byłoby rozliczanie abonamentu razem z rachunkami za prąd.

- Ściągalność byłaby duża, więc można by znacznie obniżyć wysokość abonamentu. Na przykład do 100 czy 110 zł - dodaje Sellin.

Abonament w Europie

W innych krajach europejskich stosuje się inne sposoby, a ściągalność jest dwa razy lepsza niż w Polsce. W Irlandii, Islandii czy Szwecji abonamentu nie płaci zaledwie 10-15 proc. społeczeństwa, we Włoszech 29 proc. W Wielkiej Brytanii ściągalność wynosi aż 98 proc.

Wysokość abonamentu w innych krajach znacznie przewyższa stawkę w Polsce. W Wielkiej Brytanii wynosi ona 130 funtów rocznie, w Islandii 367 euro, w Szwecji 207, a w Niemczech - 190. W Polsce to 50 euro rocznie.

We Francji abonamentowe opłaty radiowo-telewizyjne są obowiązkowe, a uiszcza się je razem z podatkiem. Jeżeli Francuz nie ma telewizora lub radia, może ten fakt zgłosić w urzędzie skarbowym na początku roku. Jeżeli tego nie zrobi, automatycznie zostanie na niego nałożona opłata abonamentowa.

Koszt ściągnięcia należności

Nadawcy publiczni płacą Poczcie Polskiej 7 proc. od ściągniętej kwoty. W przypadku 700 mln zł rocznie, jakie rocznie wynosi wartość zebranego abonamentu, to 49 mln zł.
- Od pieniędzy, jakie dostają z abonamentu, nadawcy publiczni płacą podatek - dodaje Stanisław Jędrzejewski.
Dlatego jego zdaniem najlepszym dziś rozwiązaniem byłoby wprowadzenie systemu mieszanego, praktykowanego w wielu krajach na świecie.

- Część pieniędzy mogłaby być pozyskiwana przy opłatach rachunków za prąd, część mogłaby pochodzić z reklam, z jasnym określeniem, w jakich kanałach i kiedy je sprzedajemy. Określenie tych ram może przeciwdziałać komercjalizacji oferty - dodaje prof. Stanisław Jędrzejewski.

Niekonstytucyjne pomysły

Eksperci prawni krytykują pomysły zakładające wprowadzenie opłaty do rozliczenia PIT lub rachunku za prąd, zarzucając im niezgodność z konstytucją.

- Trybunał Konstytucyjny prawdopodobnie uzna te propozycje za niezgodne z ustawą zasadniczą. Nie sposób bowiem oddzielić te osoby, które nie korzystają z radia lub telewizji, od tych, które korzystają - uważa Marek Chmaj, profesor Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Obecnie mamy obowiązek składania deklaracji, że korzystamy z telewizji i radia. I na tej podstawie jesteśmy zobligowani do uiszczania abonamentu. Natomiast propozycje nowelizacji ustawy medialnej wymuszałyby obowiązek składania deklaracji, że dana osoba nie korzysta z telewizji lub radia.
- To stanowiłoby naruszenie wolności określonych w drugim rozdziale konstytucji. Nie można bowiem nikogo zmuszać do złożenia deklaracji, że nie korzysta z mediów publicznych - tłumaczy Marek Chmaj.

Obowiązek kablówek

Wielu prawników uważa, że abonament nie ma sensu w systemie gospodarki rynkowej. Skoro już jednak jest, należałoby się zastanowić, jak poprawić jego ściągalność, nie naruszając przy tym konstytucji.
- Można to robić na przykład za pośrednictwem operatorów telewizji kablowych - proponuje Marek Chmaj.

Jednak operatorzy, na których zostałby nałożony obowiązek uiszczania abonamentu, i tak przerzuciliby ten ciężar na swoich klientów przez podniesienie ceny swoich usług.

- Już dziś ten system jest chory. Ci, którzy mają telewizje kablowe czy satelitarne, płacą podwójnie, bo poza abonamentem płacą też za dostęp do telewizji operatorom - dodaje Stanisław Jędrzejewski.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA EUROPEJSKA
Brytyjska BBC utrzymuje się z produkcji własnych programów, abonamentu telewizyjnego i zysków należących do niej przedsiębiorstw. Działalność komercyjną realizuje za pośrednictwem BBC Worldwide. BBC na lokalnym rynku nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji, a jej działalność finansowana jest z abonamentu. W latach 2005-2006 3,1 mld funtów przyniósł BBC jej abonament, 620 mln funtów działalność komercyjna, 260,2 mln funtów w formie grantu, a 24,2 mln funtów BBC uzyskała ze sprzedaży programów.

Jednym z przykładów częściowej prywatyzacji mediów publicznych jest Francja. W kwietniu 1987 r. ówczesny premier Jacques Chirac sprywatyzował stację TF1.

Jak jest finansowana TVP

70 proc. wpływy z reklam
30 proc. wpływy z abonamentu
500 mln złotrzymuje telewizja publiczna z wpływów abonamentowych do budżetu

ZWOLNIENIE Z ABONAMENTU

Aby uzyskać zwolnienie, należy przedstawić na poczcie dokument świadczący o prawie do niego. Abonamentu nie płacą osoby:

niepełnosprawne,
które ukończyły 75 lat,
otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną,
u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
inwalidzi wojenni i wojskowi.

Zwolnienie traci osoba, która mieszka z dwiema osobami, które ukończyły 26 rok życia i nie mają prawa do zwolnień.

MichaŁ Fura
michal.fura@infor.pl
Współpraca Małgorzata Kryszkiewicz

Trzy pytania do... Stanisława Piątka, profesora z Uniwersytetu Warszawskiego


■ Czy abonament radiowo-telewizyjny jest, jak wynika z zarzutów Komisji Europejskiej, niedozwoloną pomocą publiczną?

- W Traktacie Rzymskim jest definicja pomocy publicznej i eksperci uznali, że abonament radiowo- -telewizyjny jest pomocą publiczną. W konsekwencji konieczne stało się ustalenie, na czym polegają usługi realizowane przez nadawcę publicznego oraz jak pomoc publiczna powinna być uwarunkowana.

Misja nadawcy publicznego powinna być precyzyjnie opisana, a wpływy z abonamentu być przeznaczane wyłącznie na nią. Musi to mieć odzwierciedlenie w systemie rachunkowym prowadzonym przez nadawców.

■ Na jaki cel powinny być przeznaczane pieniądze z abonamentu?
- W polskim prawie problem polega na tym, że zapis w ustawie prowadzi do stwierdzenia, że wszystko, co robi telewizja publiczna, jest misją publiczną. Nie tylko programy, które przygotowuje, ale też całość obsługi organizacyjno-administracyjnej. Kluczowe jest jednak rozdzielenie w rozliczeniach rachunkowych środków pochodzących z abonamentu tak, aby były przeznaczane właśnie na realizację celów misyjnych. Przepisy powinny szczegółowo określać, co jest misją publiczną. Obecnie w ustawie o radiofonii i telewizji jest lista zadań publicznej radiofonii i telewizji oraz przepis, zgodnie z którym wszystko, co jest na tej liście, wynika z realizacji misji publicznej.

■ Jak wskazać te działalnia telewizji publicznej, które będą zaliczane do misji publicznej?

- Można to uczynić na przykład przez gatunki programowe albo rodzaje kosztów, jakie można pokrywać z pieniędzy pochodzących z abonamentu.
Nadawcy komercyjni podnoszą, że abonament ułatwia nadawcy publicznemu konkurowanie na rynku. Korzystając z tych pieniędzy, może on prowadzić określoną politykę cenową czasu reklamowego. TVP pokrywa swoje koszty z dwóch źródeł. W zakresie abonamentu jest monopolistą, a na rynku reklamowym konkuruje z innymi. Środki pochodzące z reklam oraz środki abonamentowe w przypadku telewizji publicznej mieszają się, bo nie została wyznaczona granica pełnienia przez telewizję publiczną misji publicznej.

Notowała Katarzyna Rychter
Gazeta Prawna Nr 4 (2126) poniedziałek, 7 stycznia 2008 r. > Wolny rynek
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 25, 2008, 01:12:59 pm »
Za RTV zapłacimy w internecie


   *  Abonenci radiowo-telewizyjni otrzymają bezpłatnie indywidualne numery identyfikacyjne
    * Już teraz można wygenerować ze strony internetowej Poczty Polskiej numer konta, na które dokonuje się wpłaty
    * Po 13 grudnia 2008 r. będzie możliwe dokonywanie opłat abonamentowych we wszystkich kanałach płatności


Poczta Polska jest w trakcie wprowadzania nowej formy wnoszenia opłat abonamentowych RTV. Polega ona na zastąpieniu dotychczasowych dowodów wpłat znajdujących się w książeczkach radiofonicznych spersonalizowanymi formularzami wpłat z nadanym numerem rachunku bankowego.

Numery identyfikacyjne


Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu, które weszło w życie 13 grudnia 2007 r., Poczta Polska (w terminie 12 miesięcy od dnia obowiązywania tej regulacji) przygotuje i dostarczy abonentom zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego - mówi Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

- Abonenci otrzymają pakiety startowe, które wraz z numerem identyfikacyjnym będą zawierać spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wpłaty gotówki. Będą one zawierać dane abonenta i numer rachunku bankowego oraz druki zamówienia na spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wpłaty gotówki - dodaje Radosław Kazimierski.

Klient, wnosząc opłaty abonamentowe z wykorzystaniem formularza (czyli po 13 grudnia 2008 r.), wypełni jedynie kwotę abonamentu oraz okres płatności, za który wnosi opłatę abonamentową rtv.

Pierwsza rejestracja

Natomiast klienci dokonujący pierwszej rejestracji odbiorników rtv lub wymiany dotychczasowej książeczki rtv, po 12 grudnia 2007 r., na bieżąco będą informowani o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego i w terminie, nie później niż w ciągu 14 dni, Poczta Polska dostarczy abonentom zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego wraz ze spersonalizowanymi formularzami polecenia przelewu/wpłaty gotówki.

Teraz, wykorzystując strony internetowe Poczty Polskiej, można zamawiać formularze polecenia przelewu lub wpłaty gotówki, dokonywać zmian danych osobowych i adresowych, zmian liczby odbiorników rtv lub wyrejestrować odbiorniki tv.

Dowód zarejestrowania


Dowodem zarejestrowania odbiorników rtv będzie teraz wyłącznie wniosek o rejestrację odbiorników rtv lub zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego, a wpłaty przyjmowane będą wyłącznie przy użyciu spersonalizowanych lub standardowych blankietów wpłat. Po 13 grudnia 2008 r. będzie możliwe dokonywanie opłat abonamentowych we wszystkich kanałach płatności oraz usprawnieniu ulegnie administrowanie systemem ewidencji rejestracji odbiorników. Wpłynie to na poprawę jakości świadczonej usługi dla abonentów.

- Obecnie abonenci, którzy chcą wnosić opłaty drogą internetową, również mają taką możliwość - twierdzi Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej.

W tym celu należy skorzystać ze strony internetowej Poczty Polskiej, na której można wygenerować numer konta bankowego i wnosić opłaty. Aby to zrobić, trzeba na stronie wpisać numer swojego kodu pocztowego. Uzyskanie numeru konta bankowego jest istotne, ponieważ dla każdego regionu jest przewidziany inny rachunek bankowy do wnoszenia należności z tytułu abonamentu.

- Wysyłając przelew przez internet, należy pamiętać, żeby w treści przelewu zawrzeć: wszystkie dane z wygenerowanego numeru konta bankowego, serię i numer książeczki rtv, numer abonenta z książeczki rtv oraz okres, za jaki wnosi się opłatę - tłumaczy Michał Dziewulski.

PAWEŁ BEDNARSKI

pawel.bednarski@infor.pl

Podstawa prawna

■ Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. nr. 187, poz. 1342).

gazeta prawna
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 27, 2008, 01:37:57 pm »
Chlebowski: decyzja w sprawie abonamentu RTV została podjęta

amk 27-03-2008,

W sprawie abonamentu podjęliśmy już decyzję - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, komentując apel ludzi kultury do premiera Donalda Tuska w sprawie mediów publicznych.

List otwarty, który opublikowały czwartkowe gazety, podpisało kilkudziesięciu twórców m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki i Julia Hartwig. Podkreślili w nim, że "abonament jest najuczciwszym sposobem finansowania mediów publicznych" i
sprzeciwili się prywatyzacji mediów publicznych.

"Abonament jest najuczciwszym sposobem finansowania mediów publicznych. Jeśli rząd chce ulżyć obywatelom i finansować media publiczne z budżetu Państwa, może pozwolić odpisywać abonament od podatków, zamiast uzależniać publiczne radio i telewizję od rządowej administracji" - czytamy w piśmie.

Autorzy apelu zaznaczyli też, że ich "obywatelskim obowiązkiem jest zaprotestować przeciw planom osłabienia mediów publicznych oraz ich uzależnienia od administracji rządowej".

Chlebowski, który był w dziś rano gościem radia TOK FM, pytany, czy apel może wpłynąć na zmianę stanowiska PO w sprawie abonamentu, odparł: "w tej sprawie decyzję podjęliśmy".

"Abonament radiowo-telewizyjny niebawem zostanie zlikwidowany dla rencistów i emerytów, a od 1 stycznia 2009 r., mam nadzieję, zostanie całkowicie zniesiony" - podkreślił.

"Żadne autorytety w tej sprawie nas nie przekonają (...), bo ja się dziwię, że autorytety stają dzisiaj po stronie tak upolitycznionych mediów publicznych" - zaznaczył szef klubu PO dopytywany o list.

Dodał jednak, że likwidacja abonamentu będzie związana z przygotowaniem nowej ustawy o nadawcach publicznych.

Źródło : PAP
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 07, 2008, 04:34:21 pm »
Polacy abonamentu już nie płacą

STATYSTYKA POTWIERDZA OPINIE SZEFÓW MEDIÓW PUBLICZNYCH

Wygląda na to, że Polacy zapowiedzi Platformy o zniesieniu abonamentu uznali za już dokonane. W styczniu i lutym tego roku na konto KRRiT wpłynęło ponad 1/5 mniej, niż Rada przewidywała. Sama TVP straciła na tym ok. 34 mln zł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wkrótce Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, która ma zdjąć obowiązek opłat z emerytów i rencistów trwale niezdolnych do pracy. Ale to tylko wstęp. W 2009 roku abonament ma przejść do historii.

– Taka forma finansowania telewizji to przeżytek. Ludzie korzystają z platform i sieci cyfrowych, za które płacą. Wiele osób nie rozumie, dlaczego ma dodatkowo płacić abonament. Dla nich to rodzaj ekstrapodatku – uzasadnia Iwona Śledzińska-Katarasińska, szefowa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Na zniesienie abonamentu nie zgadza się nie tylko opozycja, ale i spora grupa artystów oraz ludzi kultury. W niedawnym liście do premiera przekonywali, że abonament jest najuczciwszym sposobem finansowania mediów publicznych, a jego likwidacja „naruszeniem instytucjonalnego dorobku wielu pokoleń ludzi kultury”.

Medialna samowola

W Polsce jest ponad 13 mln gospodarstw domowych. W niemal wszystkich jest przynajmniej jeden telewizor. Przy założeniu, że opłatę uiszcza każdy, wpływy z tego tytułu powinny wynieść ponad 2,6 mld zł.

Tymczasem obecnie sięgają one 887 mln zł (58 proc. tej sumy wpływa na konto TVP, pozostała część zasila budżet rozgłośni Polskiego Radia - centralnej i regionalnych).

Zdecydowana większość Polaków ignoruje obowiązek rejestrowania odbiorników i płacenia abonamentu. Z danych za ostatni rok wynika, że abonament opłaca zaledwie 43 proc. prywatnych użytkowników oraz co dwudziesta firma.

– Mamy zarejestrowanych około 8 milionów użytkowników – przyznaje Michał Dziewulski z działu informacji i komunikacji społecznej Poczty Polskiej, która na mocy umowy z KRRiT pobiera opłatę za abonament. Na tej transakcji zarabia 6 procent. W ubiegłym roku budżet Poczty Polskiej został w ten sposób zasilony o ponad 56 mln zł.

Kara? - Jaka kara?

Słabej ściągalności abonamentu sprzyja brak praktycznych możliwości wyciągnięcia konsekwencji wobec uchylających się od płacenia. – Kontroler nie ma prawa wejść do mieszkania i sprawdzić, czy jest tam radio i telewizor, i zażądać okazania książeczki – mówi Dziewulski.

Kara za niepłacenie abonamentu to trzydziestokrotność miesięcznej stawki (w tym roku – 17 zł). – Ile takich kar nałożyliśmy? Możemy mówić o sporadycznych przypadkach – informuje Dziewulski. W zeszłym roku było to 47,8 tys. zł. KRRiT i Poczta Polska podzieliły się nimi po połowie.

mkg/sk
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 23, 2008, 11:41:50 pm »
Sejm skierował do komisji sprawę abonamentu

Sejm przesłał do komisji projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym, rozszerzający katalog osób zwolnionych z tych opłat na wszystkich emerytów i rencistów. Dziś odbyło się pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez PO.

Wpływy z abonamentu stale maleją, opłata przestała być racjonalna; wpływy TVP z abonamentu to 880 mln zł, podczas gdy z reklamy ponad dwa miliardy - argumentowała sprawozdawczyni Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, która przygotowała projekt. Według posłanki, ważną przyczyną tego, że wiele osób nie płaci abonamentu, jest "zakłócony dialog społeczeństwa z mediami publicznymi".

Dodała, że emerytów należy zwolnić z abonamentu, ponieważ płacąc przez całe życie, zasłużyli na tę ulgę. Zdaniem posłanki, zmniejszenie wpływów na media publiczne powinna skompensować KRRiT, przesuwając więcej środków na publiczne radio, w większym stopniu uzależnione od abonamentu niż TVP.

Trzeba doprecyzować, czy za emeryta zostanie uznany także 40-latek, który ma uprawnienia emerytalne - zwrócił uwagę Jerzy Wenderlich (Lewica). Powiedział, że jego klub popiera rozszerzenie kategorii osób zwolnionych od opłat, ale potrzebny jest pomysł, jak skompensować ubytek. "Zachowujecie się jak tancerze na lodzie, tyle że zamiast do radosnych salchowów chcecie wciągnąć nas w spiralę śmierci" - przemawiał.

"Zmniejszenie wpływów z abonamentu doprowadzi do upadku radiofonii publicznej"

"Zmniejszenie wpływów z abonamentu doprowadzi do upadku radiofonii publicznej" - powiedziała Elżbieta Kruk (PiS). "Celem państwa powinna być ochrona niezależności mediów, tymczasem projekt idzie wbrew tej oczywistej powinności państwa" - przekonywała. Dodała, że niedostateczne finansowanie z abonamentu to większa zależność od budżetu i większa podatność mediów publicznych na naciski. Zaapelowała, by Platforma wycofała ten projekt i by Sejm przystąpił do prac nad "całościową reformą mediów publicznych".

Edward Wojtas (PSL) przytoczył dane, według których najczęstszą przyczyną niepłacenia abonamentu - 67 proc. - jest sytuacja materialna, blisko jedna trzecia nie płaci z powodu braku mechanizmu ściągania tych opłat, a co dziesiąty - ponieważ źle ocenia program publicznych mediów.

"Abonament umarł"

Marek Borowski (SDPl-Nowa Lewica) stwierdził, że "abonament umarł" i zaapelował do rządu o przedstawienie koncepcji finansowania mediów publicznych. Zauważył, że jeśli ustawa wejdzie w życie, spowoduje natychmiastowy spadek wpływów z abonamentu i telewizja publiczna "będzie musiała się jeszcze bardziej komercjalizować".

W ocenie niezrzeszonego Jarosława Sellina, nowelizacja spowodowałaby spadek dotychczasowych wpływów abonamentowych o połowę. On także dostrzegł zagrożenie dla rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaznaczył, że TVP dominuje na rynku telewizyjnym, a wpływy z abonamentu służą także finansowaniu produkcji filmowych, takich jak "Katyń" Andrzeja Wajdy. Apelował o roztropne zmiany, ponieważ "dziś decyduje się na rynku cyfrowym przyszłość i pozycja mediów publicznych".

Źródło: PAP
Artykuł z dnia: 2008-04-23,
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/14869,sejm_zajmie_sie_abonamentem.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Abonament i ulgi RTV i TPSA
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 31, 2008, 01:22:12 am »
Książeczki abonamentowe tylko do końca roku.

Zmiana prawa

- Osoby, które zarejestrują po 1 stycznia 2009 r. odbiorniki RTV, nie otrzymają już książeczki opłat radiofonicznych.


Tak wynika z rozporządzenia ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. nr 187, poz. 1342). Ustawa o opłatach abonamentowych na każdego posiadacza sprawnego odbiornika radiofonicznego czy telewizyjnego nakłada obowiązek rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie. Osoba, która zarejestrowała taki odbiornik przed 13 grudnia 2007 r., wnosiła opłaty abonamentowe na podstawie książeczki. Teraz otrzymuje się indywidualny numer identyfikacyjny stanowiący część rachunku bankowego dedykowanego wnoszeniu opłat abonamentowych.

- Zmiana wprowadza dogodną formę opłaty. Od 1 stycznia 2009 r. będzie można regulować płatność w urzędzie, banku czy przez internet - tłumaczy Michał Dziewulski z Poczty Polskiej.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. nr 187, poz. 1342).

Autor: Daria Stojak, GP, 2008-07-28,
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: renciści socjalni zwolnieni z opłat za abonament RTV
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 21, 2009, 11:16:27 pm »
Sejm przyjął ustawę medialną

- guu , man , pap 21-05-2009

Za całością ustawy głosowało 257 posłów, 162 było przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

Likwidacja abonamentu rtv od 2010 r., a w zamian finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa oraz przekształcenie regionalnych oddziałów TVP w samodzielne spółki - to niektóre z rozwiązań uchwalonej ustawy medialnej.

Ustawa autorstwa PO, PSL i SLD zmienia filozofię finansowania TVP i Polskiego Radia - odchodzi od finansowania instytucji na rzecz finansowania zadań - wprowadza licencje programowe, które mają określić, na co konkretnie idą publiczne pieniądze w radiu i telewizji.

Zgodnie z ustawą corocznie budżet państwa będzie musiał przeznaczać na media kwotę nie mniejszą niż abonament zebrany w 2007 r., czyli ok. 900 mln zł.
Z dniem wejścia w życie ustawy wygasną obecne kadencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

O odrzucenie w całości projektu ustawy medialnej wnioskował PiS.
Za odrzuceniem ustawy głosowało 160 posłów, 261 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według PiS przedstawiane przez PO argumenty, że ustawa ma na celu regionalizację mediów publicznych i ich odpartyjnienie to "hipokryzja", a prawdziwym celem jest "zamach na niezależność mediów publicznych".
Kolejne głosowania wygrywa koalicja Sejm odrzucił też poprawkę, która uzależniała wysokość kwot przekazywanych z budżetu państwa na TVP i Polskie Radio od Produktu Krajowego Brutto.

Za odrzuceniem poprawki głosowało 261 posłów, 159 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z poprawką budżet państwa musiałby corocznie przeznaczać na radio i telewizję minimum 1 promil zanotowanego w poprzednim roku PKB, np. gdyby ustawa obowiązywała w tym roku budżet musiałby przeznaczyć na radio i telewizję co najmniej 1 mld 266 mln zł.

Większym wydatkom sprzeciwiała się PO - argumentując m.in., że w Polsce finansowanie tylko jednej dziedziny - obrony narodowej - powiązane jest sztywno z PKB.

Sejm odrzucił też kolejną poprawkę PiS zakładającą pozostawienie pięcioosobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Projekt ustawy medialnej zakłada powiększenie składu Rady do siedmiu osób.

Za pozostawieniem pięcioosobowego składu KRRiT głosowało 153 posłów, 269 było przeciw, trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Zniknie abonament, zmienią się władze

Wejście w życie ustawy zakończyłoby obecne kadencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

Ponadto projekt autorstwa PO, PSL i SLD przewiduje, że abonament zniknie od 2010 roku, w zamian media publiczne mają być finansowane z budżetu na poziomie nie niższym niż w 2007 r., czyli ok. 880 mln zł. Nowy system finansowania
- kwalifikowany jako pomoc publiczna - przed wprowadzeniem w życie będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej.

Projekt zmienia też filozofię finansowania TVP i Polskiego Radia - odchodzi od finansowania instytucji na rzecz finansowania zadań. Wprowadza instytucję licencji programowej, która ma określać, na które produkcje przeznaczone zostaną publiczne pieniądze. 10 proc. publicznych wydatków na media będzie rozdzielane w otwartych konkursach, o środki z tej puli będą mogli starać się nadawcy prywatni. Licencji programowej udzielać będzie KRRiT.

Regionalne spółki telewizyjne

Projektowana ustawa zakłada powiększenie składu KRRiT (z pięciu do siedmiu osób) - trzech członków miałby wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent. Przewiduje się też rotacyjność kadencji członków KRRiT - co dwa lata zmieniałby się przedstawiciel Sejmu, co trzy lata - Senatu i prezydenta. By zostać członkiem KRRiT, trzeba byłoby mieć co najmniej dwie rekomendacje wyższych uczelni lub stowarzyszeń twórczych.

Przewiduje się też powołanie 16 regionalnych spółek telewizyjnych, które zostaną utworzone na bazie dotychczasowych oddziałów terenowych TVP. Wejście tego przepisu w życie ma jednak zostać opóźnione do 2011 r.
Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Sejm nie powinien przechodzić do trzeciego czytania projektu - zanim bowiem to nastąpi Polska powinna zgłosić Komisji Europejskiej plan finansowania mediów z budżetu.

Sejm powinien się wstrzymać?

- Bez odpowiedzi na pytanie, co z procedurą notyfikacji, uważam, że niemożliwe jest dalsze procedowanie nad projektem - mówił szef KRRiT Witold Kołodziejski. Według niego brak notyfikacji w KE naraża media publiczne na sytuację analogiczną do tej, jaka ma miejsce w Stoczni Gdańskiej, czyli na ewentualny zwrot udzielonej na jej podstawie pomocy publicznej.
- Nie widzę powodu do wstrzymywania się z trzecim czytaniem - mówiła z kolei przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). - Posłowie nie są od wdrażania procedury notyfikacji. Ustawa jest procedowana w obecności przedstawicieli Ministerstwa Kultury, każda jej wersja jest też przesyłana do KIE, żaden z tych urzędów nie sygnalizował dotąd, że należy się wstrzymać z uchwalaniem ustawy - dodała.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który formalnie będzie kierował ustawę medialną do rozpatrzenia przez Komisję Europejską stoi na stanowisku, że "im szybciej projekt zostanie skierowany do notyfikacji, tym lepiej".

"Rz" Online
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: renciści socjalni zwolnieni z opłat za abonament RTV
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 28, 2010, 06:18:37 pm »
Emeryci, trwale niezdolni do pracy renciści, a także bezrobotni - będą mogli od poniedziałku składać na poczcie wnioski o zwolnienie z abonamentu rtv.


Tego dnia wejdą w życie przepisy nowej ustawy abonamentowej, które poszerzyły krąg uprawnionych do ulgi.

Zgodnie z nowymi przepisami abonamentu nie będą musiały płacić również osoby, które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury mniejszej niż 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Aby zgodnie z prawem przestać płacić abonament, trzeba dopełnić formalności na poczcie - samo bycie emerytem czy bezrobotnym automatycznie nie oznacza zwolnienia z opłaty.

Ulga nie będzie przysługiwać tym osobom już od 1 marca, ale najwcześniej miesiąc później. Ustawa mówi, że od 1 marca można składać wnioski, a zwolnienie z opłaty będzie obowiązywać od następnego miesiąca. Osoby, które opłaciły abonament na dłuższy okres z góry (np. na cały 2010 r.), dostaną zwrot odpowiedniej kwoty.

Wymagane dokumenty przy złożeniu wniosku zależą od kategorii osoby uprawnionej, np. w przypadku emeryta musi to być dokument potwierdzający emeryturę i informacja o jej wysokości, a w przypadku bezrobotnego - zaświadczenie z urzędu pracy. Na poczcie będzie można dowiedzieć się dokładnie, jakie dokumenty należy złożyć.

Kontrolami opłacania abonamentu i rejestrowania odbiorników rtv zajmuje się Poczta Polska. Jak wyjaśnił Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty, abonament płaci się "za posiadanie i za korzystanie". Kontrole przeprowadzają pracownicy kartotek rtv. Kontroler, który zapuka do naszych drzwi, powinien się przedstawić, powiedzieć, w jakim celu przyszedł i pokazać stosowne upoważnienie.

- Nie ma obawy, że nagle z zaskoczenia listonosz, który codziennie dostarcza nam listy, postanowi zrobić kontrolę abonamentową. Nie mogłoby tak być - wyjaśnił Dziewulski.

Według niego, pracownikom kartotek łatwiej przeprowadzać takie kontrole, bo np. w mniejszych miejscowościach mogą wiedzieć, gdzie są zarejestrowane odbiorniki, a gdzie nie. - Nie ma sensu chodzić po mieszkaniach, których właściciele widnieją w naszej ewidencji jako zarejestrowani abonenci - wyjaśnia.

Przyznał, że w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań ta sprawa nie jest łatwa. - Jeśli ktoś nie zechce wpuścić takiego kontrolera do domu, to kończy się to na sporządzeniu notatki, a później powstaje sprawozdanie przesyłane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - tłumaczy.

Według niego, kontrole łatwiej przebiegają w przypadku firm. - Kontroler najczęściej przychodzi w godzinach pracy i po prostu widzi odbiornik, wtedy może zażądać okazania dowodu zarejestrowania - tłumaczy Dziewulski. - Ważne, że nie sprawdzamy, czy odbiornik działa, czy nie, sprawdzamy, czy jest zarejestrowany - dodaje.

To oznacza, że nawet jeśli w domu mamy zarejestrowany, ale zepsuty telewizor czy radio, powinniśmy pójść na pocztę i napisać stosowne oświadczenie. W przeciwnym razie kontroler mógłby nałożyć karę w wysokości 30-krotności opłaty miesięcznej za odbiornik radiowo-telewizyjny.

M.in. ten przepis miał badać Trybunał Konstytucyjny na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał, że Poczta nie może kontrolować, czy ktoś korzysta z niezarejestrowanego odbiornika. W grudniu ub. r. Trybunał odroczył bezterminowo badanie konstytucyjności ustawy abonamentowej z 2005 roku, powierzającej Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników radiowych i telewizyjnych, a także zobowiązującej ją do ustalenia kary w przypadku niezarejestrowanego odbiornika.

Krajowa Rada szacuje, że w 2010 r. wpływy z abonamentu, przy uwzględnieniu zwolnień z opłaty, wyniosą do 330 mln zł. To, według KRRiT, drastyczny spadek w porównaniu z poprzednimi latami. W 2007 r. wpływy wyniosły 980 mln zł.

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny badał nowelizację ustawy abonamentowej na wniosek prezydenta. Trybunał uznał, że chociaż tryb uchwalenia ustawy był niezgodny z konstytucją, to przepisy dotyczące zwolnień mogą wejść w życie.

Prezydent kwestionował zgodność noweli z konstytucją, bo ogranicza wpływy z abonamentu w trakcie roku budżetowego, nie wskazując rekompensaty dla tego ubytku. Trybunał zakwestionował m.in. wprowadzenie przez Senat poprawki poszerzającej krąg zwolnionych z abonamentu o osoby represjonowane i internowane.

Jak informuje KRRiT na swojej stronie internetowej, standardowa opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi miesięcznie 5,30 zł, a za odbiorniki telewizyjne lub telewizyjne i radiowe - 17 zł miesięcznie. Ta sama wysokość opłaty obowiązuje również wtedy, gdy w gospodarstwie domowym jest kilka telewizorów czy odbiorników radiowych (dotyczy to np. radia samochodowego czy radia w domku letniskowym). Inaczej jest jednak w przypadku firm. - Jeśli ktoś ma firmę, np. transportową, i ma flotę pojazdów, a w każdym odbiornik radiowy, to powinien wnieść opłatę za każdy z nich osobno - wyjaśnia Dziewulski.

KRRiT informuje, że odbiornikiem rtv nie jest telewizor "niepodłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych". Odbiornikiem rtv nie jest według Krajowej Rady komputer i telefon komórkowy, bo ich główne przeznaczenie jest inne.

INTERIA.PL/PAP
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: renciści socjalni zwolnieni z opłat za abonament RTV
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 13, 2012, 05:56:37 pm »

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/615278,rewolucja_telewizja_w_komorce_czy_komputerze_bez_abonamentu.html
Telewizja w komórce czy komputerze bez abonamentu.

8 maja 2012 Gazeta Prawna


Zamiast telewizora kupiłeś komputer z tunerem TV? Dobry wybór. W obliczu rozbieżności interpretacyjnych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzyga: za oglądanie telewizji w komputerze, na tablecie czy smartfonie abonamentu płacić nie trzeba.


Podobnie jest ze słuchaniem radia w komórce. – Ocena tego, w jakim stopniu sprzęt jest wykorzystywany do odbioru TV, a w jakim np. do sprawdzania poczty, należy do użytkownika – deklarują przedstawiciele KRRiT. Dochody z abonamentu RTV co rok są niższe.


Jeszcze kilka miesięcy temu Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, twierdził, że skoro odbiornikiem jest każde „urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu”, to abonament trzeba płacić również za komputer z kartą TV. Dziś stanowisko KRRiT jest odmienne.


Przepisy ustawy o opłatach abonamentowych (Dz.U. nr 85, poz. 728 z późn. zm.) nie definiują pojęcia odbiornika telewizyjnego bądź radiowego. W przepisach mowa jest jedynie o tym, że obowiązek płacenia abonamentu spoczywa na każdej osobie fizycznej bądź prawnej, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu.


Można by więc uznać, że opłata abonamentowa będzie się należeć nie tylko za wymienione wyżej urządzenia, ale również i takie, których jeszcze nie wymyślono.


Ważne przeznaczenie, nie użytkowanie
Jednak wykładnia prawników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest inna. – Odbiornikami są: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon czy wieża stereo z radiem. Komórki, tablety czy komputery nie podlegają tej opłacie – informuje zespół prasowy KRRiT. Prawnicy rady wychodzą z założenia, że podstawowym przeznaczeniem takich urządzeń nie jest oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Tysiące posiadaczy komórek, które umożliwiają odbiór radia FM, nigdy z tego nie skorzystały. To samo dotyczy komputerów wyposażonych w tuner telewizyjny.


– Taki komputer nie podlega obowiązkowi rejestracji, chyba że ktoś kupił komputer właśnie z zamiarem wykorzystywania wyłącznie lub prawie wyłącznie do oglądania telewizji. Ocena tego, w jakim stopniu sprzęt ten jest wykorzystywany do obioru TV, a w jakim np. do sprawdzania poczty elektronicznej, należy do użytkownika – zaznaczają przedstawiciele KRRiT.


Ze strachu przed krytyką
Dla indywidualnych odbiorców to, czy trzeba zarejestrować tylko telewizor, czy także komórkę, komputer i tablet, nie ma jednak znaczenia. Płaci się bowiem zryczałtowaną opłatę od gospodarstwa domowego niezależnie od liczby posiadanego sprzętu. Co innego przedsiębiorcy. Ci nie dość, że nie mogą liczyć na żadne zniżki, to jeszcze płacą za każdy posiadany odbiornik (nie liczy się więc urządzeń przeznaczonych do sprzedaży np. na sklepowych wystawach).


– Gdyby więc KRRiT chciała ściągać opłaty jeszcze za każdy firmowy telefon komórkowy, koszty byłyby ogromne. To, że nie będzie tego robić, jest jej dobrą wolą, a nie trzymaniem się przepisów ustawy – ocenia prof. Stanisław Piątek z Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik specjalizujący się w przepisach telekomunikacyjnych.


– Prawo mówi wyraźnie, że płaci się za każde urządzenie przystosowane do obioru sygnału, więc komórki, tablety czy komputery to umożliwiające również się w tym mieszczą. Problem polega na tym, że ustawodawca zapisał to w tak restrykcyjny, a jednocześnie ogólny sposób, by objąć jak największą liczbę odbiorników, które podlegają opłacie. Natomiast KRRiT zdaje sobie sprawę, że jeśli taką interpretację przedstawi, to wywoła burzę. Zwłaszcza że ma problem ze ściągalnością abonamentu za podstawowe urządzenia.


Telewizja kablowa nie zwalnia z opłat
Panuje też przekonanie, że opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych zwalnia z odprowadzania opłaty abonamentowej. Tak jednak nie jest. Nie płacą m.in. inwalidzi, osoby powyżej 75. roku życia, bezrobotni. Pozostali płacą 18,50 zł za każdy miesiąc (199,80 zł za cały rok z góry). Od kilku miesięcy dłużnicy abonamentowi wpisywani są do Krajowego Rejestru Długów. Na razie pilotażem objęto 150 z nich, co pozwoliło na odzyskanie ponad 100 tys. zł należności.


Podstawa prawna


Ustawa o opłatach abonamentowych (Dz.U. nr 85, poz. 728 z późn. zm.).


Ustawa o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2531, oraz z 2005 r. nr 17, poz. 141).


Więcej na  www.prawo.gazetaprawna.pl
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: renciści socjalni zwolnieni z opłat za abonament RTV
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 22, 2012, 05:59:27 pm »

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/627115,egzekucje_abonamentu_rtv_mozna_zaskarzyc.html
Egzekucję abonamentu RTV można zaskarżyć


Wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych.


Podatnik, który uważa, że nie miał obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego ma prawo wnieść zarzuty do postępowania egzekucyjnego.


Zaległości w opłacaniu abonamentu RTV mogą być egzekwowane przez urzędy skarbowe na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Oznacza to, że naczelnik urzędu skarbowego może dochodzić spłaty należności na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską. Konsekwencje tego są takie, że w przypadku gdy podatnik będzie uchylał się od uregulowania należności, mogą zostać zastosowane wobec niego środki egzekucyjne. Organ podatkowy może więc zająć środki pieniężne na rachunku bankowym podatnika, wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, papiery wartościowe oraz ruchomości i nieruchomości. Jednak gdy egzekucja jest przeprowadzana w sposób niezgodny z prawem, podatnik może ją zaskarżyć.


Łukasz Kupiec, ekspert podatkowy w KPMG, podkreśla, że wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych. Podstawą zarzutu może być m.in. nieistnienie egzekwowanego obowiązku czy niedopuszczalność egzekucji lub zastosowanego środka egzekucyjnego. Zarzuty wnosi się do organu egzekucyjnego, ostatecznie sprawę rozstrzygnąć może sąd.


– W praktyce spory będą zapewne dotyczyły głównie kwestii istnienia i prawidłowego stwierdzenia zobowiązania do opłacania abonamentu – dodaje Łukasz Kupiec.


Zanim jednak zostanie wystawiony tytuł wykonawczy, do abonentów zalegających z opłatami abonamentowymi wysyłane są upomnienia obejmujące okres i kwotę zadłużenia danego abonenta. Egzekucja może być wszczęta dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.


Dochodzenie należności przez Pocztę Polskę w trybie egzekucji administracyjnej umożliwił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r. (sygn. akt K 24/08).


Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej wyjaśnia, że przed wyrokiem trybunału do abonentów zalegających z opłatami były wysyłane zawiadomienia informujące o zadłużeniu w celu dobrowolnego ich uregulowania.


Trybunał zajął się sprawą ściągania zaległego abonamentu, ponieważ nie było jasne, czy Poczta Polska, która nie wydaje decyzji bądź postanowienia w zakresie należności pieniężnych, może prowadzić egzekucję administracyjną.


Krzysztof J. Musiał, senior partner w Kancelarii Musiał i Partnerzy, przypomina, że warunkiem egzekwowania obowiązku wynikającego z ustawy nie zawsze musi być jego indywidualizacja w formie decyzji. W podobnym tonie wypowiadał się również Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 23 czerwca 1997 r. (sygn. akt OPK 1/97), stwierdzając, że w przypadku gdy obowiązek uiszczania opłaty wynika wprost z ustawy, dokonanie jej obliczenia nie powinno następować w formie decyzji, lecz czynności materialno-technicznej.


Zbigniew Baranowski tłumaczy, że w przypadku braku rejestracji pobierana jest opłata w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej (5,94 zł – radio, 18,68 zł – TV albo TV i radio).


DGP przypomina


Zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach