Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Dogoterapia / pies asystent  (Przeczytany 65530 razy)

Offline Janusz

• Podglądacz
  • *
Dogoterapia / pies asystent
« dnia: Sierpień 18, 2003, 01:51:50 pm »
Witam !
Chciałbym zafundować mojemu synowi psa-terapeutę, wybraliśmy nawet rasę (Golden retrivera). Namiary na hodowle tych psów są dość łatwe do zdobycia. Poszukuję natomiast kontaktu z ośrodkami, które prowadzą szkolenia (sprzedaż) takich psów.
Za wszelkie informacje dziękuję - pozdrawiam

Janusz

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Grażyna

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
dogoterapia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2003, 09:09:49 pm »
Ja mam w domu dogoterapeutkę  :D ! Jest nią Kesta - jamniczka miniaturka (jej zdjęcie umieściła Sonia na forum, pod zdjęciem Kacpra)! Przy wyborze psa ważna jest rasa, ale najważniejsze jest wychowanie i charakter psa! Kesta ogólnie jest histeryczką i "straszną damą", ale przy Kacprze zamienia się w ideał! Nikomu z domowników nie pozwoli ciągnąć się za uszy z wyjątkiem Kacpra, nawet kość pozwoli mu sobie zabrać! Ja mam jeszcze dwóch pomocników (też są na zdjęciu) czyli kototerapeutów, jeśli chodzi o głaskanie, przytulanie się i mizianie to zwłaszcza rudy jest niezastąpiony! Jak Kacper robi mu cacy - cacy to oczy rudemu wychodzą na wierzch i trochę sierści zostaje w Kacpra łapce ale kotu to nie przeszkadza, a właściwie wprost przeciwnie, mruczy z zadowolenia!

Mój post jest trochę nie na temat, ale chciałam się pochwalić pomocnikami  :lol: !

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2003, 11:17:16 pm »
Janusz może skontaktuj sie z nimi:

Stowarzyszenie Terapii Wspomagającej ALTERI
Siedziba
Katowice 40-877
ul. Mieszka I 15/162
alteri@ipon.pl
tel.0-506 83 88 88

lub

Golden Retriever
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Janusz

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2003, 11:19:10 am »
Dziekuję Soniu - to jest to czego szukałem !
Pozdrawiam serdecznie
janusz

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2003, 04:24:03 pm »

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2003, 05:47:30 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Katanga

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2003, 09:21:02 pm »
No a jeszcze dokładniej... może to przeczytajcie:
http://www.psy.pl/home/ciekawostki/index.php?show=dzina
pozdrawiam
Katanga
zastępcza mama Mateusza (14 lat) epi.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2003, 02:41:42 pm »
Dla potrzebujących tej formy terapii w innych miejscowościach:

Fundacja na Rzecz Terapii Kontaktowej z Udziałem Zwierząt DOGTOR z Trójmiasta. Fundację tworzy grupa wspaniałych i oddanych wolontariuszy poświęcających swój czas na wyszkolenie psów i pomoc chorym dzieciom.
Fundacja DOGTOR

http://www.nasza-dogoterapia.republika.pl/dogoter.htm
http://www.rewalidacja.gower.pl/dogoter.htm

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 30, 2003, 07:24:27 pm »
czym są psy w terapii dzieci niepełnosprawnych? - przeczytaj:

"W Polsce coraz popularniejsza staje się dogoterapia, czyli metoda leczenia dzieci poprzez kontakt z psami. Pomoc chorym i potrzebującym możliwa jest dzięki ciężkiej pracy zarówno psa, jak i właściciela..."

W Polsce coraz popularniejsza staje się dogoterapia Poradnik medyczny z 2003-09-08

Od czterech miesięcy w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu prowadzone są dodatkowe nietypowe zajęcia. Nietypowi są właściwie terapeuci - MAJKA, NEGRA, BUREK i LORD

Dogoterapia w Jarosławiu

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
Dogoterapia
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2004, 05:43:37 pm »
MAm pytanko. Szukam, ale jakos nie moge nic znalezc.
Wiem, ze starsi ludzie sa zwolnieni z oplat za psy. Czy jest mozliwosc zwolnienia z oplaty za psa jesli pies ten jest w domu ze wzgledu na dziecko uposledzone? Ktos z Was moze rozpatrywal taki przypadek?
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2004, 07:00:42 pm »
Manatko

w wątku o Dogoterapii są podane adresy Stowarzyszeń zajmujących się tą formą stymulacji.

Podałam tam adresy i telefony. Zanim ktoś z rodziców Ci odpowie, może najlepiej ich zapytać o to bezpośrednio.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2004, 03:53:06 pm »
Manatko, czy chodzi ci o coroczną opłatę 20-30 zł. w zależności od gminy, wnoszoną do ADM?
-z niej są zwolnione osoby powyżej 70-75 lat
i osoby dla których pies jest przewodnikiem
( niwidomi)

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2004, 05:47:27 pm »
Ulka - właśnie o to mi chodzi. O ile rozumiem psy przewodników, to jeśli chodzi o konkretny wiek zwolnienia z opłat to troszkę dziwne :)
No, ale przepisy to przepisy i są chyba trochę stare. Czytałam o dogoterapii parę zdań i po co mam płacić po 30 zł tygodniowo, skoro mogę "zatrudnić" psiego rehabilitanta na stałe. Wiem, że te roczne opłąty nie są jakieś wielkie, ale miałam nadzieję, że ktoś pomysłał o dzieciach, którym towarzystwo psa bardzo pomaga w rozwoju. Taki pies sprawuje prawie taką samą funkcję jak pies przewodnik.
Manatka

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2004, 12:07:00 am »
Dla osób starszych, często samotnych, dla których pies jest jedynym żywym stworzeniem z którym moga "pogadac" , mają motywacje żeby wyjść z domu,
a które b. często żyja b. skromnie- ustawodawca zrobil wyjątek zwalniając je z opłaty
być może w przeciwnym razie wiele z tych osób musiałoby zrezygnowac z trzymania" psa przyjaciela"

pies-przewodnik osoby niewidomej,z tego co wiem ma specjalna legitymacje która upoważnia jego właściciela do niepłacenia podatku za psa, ulgi w ramach odl. na rehabilit. na utrzymanie psa,pies ma prawo wejśc do urzędu, banku, kawiarni, jeździc za darmo komunikacja z właścicielem itd.
sa to specjalnie szkolone psy które sa "oczami" swoich właścicieli , zamiast opiekuna

o uldze na psa-przyjaciela w dogoterapii nie słyszalam, ale temat ciekawy i obiecuje pośledzić

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Pies za złotówkę albo za darmo-Warszawa
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2004, 03:02:32 pm »
Rada Warszawy zwolniła wielu właścicieli z płacenia podatku od psa. Przed końcem ubiegłego roku radni obniżyli podatek od psów z 25 zł do symbolicznej złotówki. Zrezygnowali też z zatrudniania inkasentów pobierających opłaty.

- Chcieliśmy w ogóle zlikwidować ten fikcyjny podatek, który zazwyczaj płacą tylko osoby starsze, emeryci, a więc ludzie ubodzy. Okazało się, że prawo tego zabrania. Można natomiast zwolnić część osób z podatku - mówi radny Stanisław Wojtera (Klub PiS). Zwolniono więc osoby, które przygarnęły bezpańskiego psa, wzięły go ze schroniska bądź poddały sterylizacji. Nie płacą również emeryci i renciści.

Pozostali, także hodowcy, płacą nadal złotówkę. Podatek ten opłaca się w urzędzie dzielnicy raz w roku. IKR

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_040116/warszawa_a_6.html

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2004, 04:28:55 pm »
Qrcze ;) Powszechnie wiadomo, że życie w Warszawie jest ogólnie droższe niż w innych miejscach kraju... A tu u mnie podatek od psa ponad 40 złotych, a w Stolicy złotówke. Nie ma sprawiedliwiści na tym świecie! :wink:  :lol:
Manatka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2004, 04:42:22 pm »
Manatko- a może trochę dyplomacji u urzędasów, dołącz wydrukowany tekst Ulki i Tobie też zmienią stawkę- czego Ci życzę.
W tym przypadku pies (przepraszam) to "sprzęt rehabilitacyjny", nie mówiąc o walorach psychologicznych dla rozwoju dziecka.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2004, 04:56:12 pm »
Manatko, u nas życie droższe więc więcej wydajemy, więc nam pozwalaja w ten sposób zaoszczędzić
 :lol:
a tak poważniej jak dobrze przeczytac to zwykli śmiertelnicy tacy jak  ja, w zeszłym roku płacili za psa 35 zł, bo ja -ani hodowca, ani emerytaka
i płaciłam w ADM- kazali!!!
 w tym roku, nie wiem, bo psinka juz nie żyje,
a Sonia ma racje, walnij pismo do gminy i
niech myślą co zrobić  :P

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
zwolnienie z opłat
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2004, 01:04:04 am »
za psa nie płacisz również wówczas gdy masz własnościowe mieszkanie i wcale nie musi być to wielki hangar, wystarczy kawalerka. Ja właśnie posiadam takiego pieska, ktory jest super przyjacielem i rehabilitantem Moniki. A rozumieją się jak mało kto.

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
    • http://www.dobry pies.interkonto.pl
psy i dogoterapia
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 24, 2004, 08:55:47 am »
dzień dobry mam na imie teresa i jestem adeptka szkoły zachowań zwierzat w danii- to mniej wiecej tak bede układać psy dla osób niepełnosprawnych po ukonczeniu szkoły czyli za 1,5 roku.
mam35 lat i sama byłam poszkodowana w kolizji drogowej apisze to dlatego ze w duzej mierze pomogł mi pies ,nauczył mnie chodzić pomagał jak sie przewróciłam i był zawsze tam gdzie powinien.
dlatego poszłam najpierw na szkolenie z dogoterapi ,a potem trafiłam do szkoły w danii.
obecnie jestem na recie z powodu kregosłupa.
bardzo chetnie odpowiem na pytania.
mam obecnie dwa psy szkolone dla potrzeb dogoterapii.
juz niedługo bedzie prowadzone takie szkolenie  cos w rodzaju kursu z dogoterapii pod warszawa.
trafiłam tu dzieki sonii-dziekuje teresa, i psy; vea i igo.
teresa

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 24, 2004, 10:08:05 am »
Witaj Teresa. Ciesze sie, że z konatktu z Tobą.
Dziuękuję, że chcesz podzielić się z rodzicami w Polsce ze zdobytej wiedzy i doświadczeń.
Wartość piesków jest tymbardziej wielka jeśli chodzi o dzieci i osoby niepełnosprawne.
Znam przypadek w Krakowie, że chłopiec z zD dzięki pieskowi zaczął wreszcie chodzić o własnych siłach.
Ćwiczenia nie dały tego co pies, który schylał się aby chłopiec z zD (bardzo wiotki) mógł się oprzec o niego i wreszcie wstać na nóżki.

O wiele większe postępy czynią też dzieci z mpd, niewidome.
Szkoda nieraz, że ludzie nie mają w sobei tyle dobrych fluidów co psy.

Teresa w wolnej chwili napisz nam o dalszych dobrych stronach rozwoju dzieci z psami, o dogoterapii.
Pozdrawiam Cię z zaśnieżonego Krakowa.

Offline Kubisia

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 24, 2004, 10:47:50 am »
Ja tez z checia poczytam bo wlasnie planuje dla Kubusiatka domową dogoterapie tylko ze ceny tych pieskow niestety ogromne.

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 24, 2004, 11:25:12 am »
kupienie odpowiedniego psa zajmuje troche czasu, poza tym pies musi przejsc odpowiednie testy a szkolenie psa trwa okolo roku.
ja mam huska i owczarka belgiskiego, pracuje z goldenem
nie polecam zanej rasy bo pies musi miec to cos w sobie,i byc odpowiednio szkolony .
dla kazdej choroby i problemy trzeba wybrac odpowiedniego psa, nie moze tak byc ze ktos powie lablador jest najlepszy ale czy akurat do waszej niuni tego nie wiecie.
jesli tylko moja wiedza bedzie odpowiednia to chetnie wam pomage.
w okolicach wielkiej nocy bede w legnicy przez 5 dni i mozemy zorganizowac mini szkolenie z dogoterapi.
musze sie tylko zapytac kolezanki,czy nam pomoze.
teresa

Offline asiaks

• Gadacz
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 24, 2004, 11:56:58 am »
super super super... Legnica zaprasza!!!

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 24, 2004, 01:33:14 pm »
asiaks w legnicy jest swietna dogoterapełtka byłysmy razem na szkoleniu jak chcesz moge dac ci numer telefonu-niestety tylko komórka.
ja przyjade na swieta- wiec jak sie znajda chetni to daj znac.
teresa
teresa

Offline Renek

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.monika.smyki.pl
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 24, 2004, 03:21:57 pm »
A ja zapraszam do Głuchołaz bo również chętnie poznałabym psy pracujace z dziećmi (oczywiście właścicielke także) W czasie naszego festynu w czerwcu będzie okazja na poznanie wielu ciekawych osób i zdradzenie kilku własnych sekretów. Psy byłyby WIELKĄ atrakcją i maskotką całej imprezy, szczególnie dla dzieci... a rodzice z pewnościa chcieliby usłyszeć to i owo na ich temat. To propozycja (może być z nocelgiem)na odwiedzenie wspaniałych górzystych terenów wsam raz na szalone wędrówki z pupilami. :D

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 24, 2004, 08:33:07 pm »
Witam
I ja rowniez pisze sie na legnice.
Ja mam sunie bernardyna nieszkolony , ale ogromnie zżyty z Izą. najgorsze jest to że nie pozwoli podejśc do izy nikomu na ulicy ,czy nawet na sankach jak dzieci zjeżdzaly i za blisko Izy to zaraz oszczekiwała,ale to nie dotyczy tylko Izy to dotyczy wszystkich domowników. troche mnie to przeraza.
Pozdrawiam
Maria mama Izy z ZD

Offline boszka59

• Gadacz
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 24, 2004, 08:43:00 pm »
A ja kupiłam szczeniaka labradora i nie wiem czy mnie na niego stać.Ona gryzie wszystko, no właściwie nie wszystko tylko wyroby z wysokogatunkowej skóry np. buty. Dobrze że idzie wiosna i można boso pomykać. Ana zlot to miotła będzie jak jej Niki nie wrąbie. Kupiłam ją dla Adasia a on uwielbia nie Niki tylko moje dobermany które ganiają po podwórku i tylko od świeta sa zapraszane do domu. Adam do nich pieje a Niki się boi
Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
Adaś ur. 27.03.03 ZD Magda 14l+trzy dorosłe córy

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
dogoterapia
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 25, 2004, 12:29:37 pm »
a wiec co do brnardyna opisz szczegołowo jak on sie zachowuje-to pomoge chodzby troche na odległosc poradzi jak powiinac postepowac.
jesli chodzi o labladora to gryzienie skóry jest normalne,jesli pozwoliłas chocby jeden raz na to to przepdłas,ale bedziemy pracowac-jak wrocisz do domu zbierz psu wszystkie zabawki procz jednej ,a baw sie z nim tylko wtedy kiedy ty chcesz..
jesli dobrze rozumiem to wszyskie te pieski sa przy waszych dzieciach opiekunami- i mam niezreczne pytanie czy pociechy sa /chore/ nie chce nikogo zle zrozumiec-
praca z psem dla osoby niepełnosprawnej jest zupełnie inna niz w przypadku normalnego układania psa.
potwierdzam przyjazd do legnicy na swieta kolezanka odda nam cały parter wiec mozecie przyjechac z dziecmi i mozemy poprowadzic zajecia i porozmawiac.
przywioze materiały z danii i zdjecia co mozna zrobic z psem.
do tego momentu moze moja huska juz na dobre opanuje zapalanie swiatła,otwieranie szafki i to co moze sie przydac osobie -ktora ma psa szkolonego do pracy z osoba niepełnosprawna.
starajcie sie precyzyjnie pytac.
teresa

Offline Grażyna

• Gadacz
zazdroszczę
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 25, 2004, 02:36:33 pm »
Hej teresa-vea, ale masz szkolonego psa - zapalanie światła - no no!
Moja Kesta - jamniczka to straszna histeryczka, a rozumku jej wystarcza na tyle, że wie, że Kacperowi wolno wszystko - sama na to wpadła  :wink: , przy Kacprze to opanowana i spokojna psina, na której można ćwiczyć prostowanie rączki przy głaskaniu itp. ale inni to wystarczy, że na nią nie tak popatrzą i już na nich warczy i zwiewa, jest strasznym tchórzem, "lwica" się w niej budzi tylko jak trzeba bronić Kacpra albo Pat  :wink: .
Jej już się chyba nie da wychować, ma 4 lata.

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 25, 2004, 05:47:12 pm »
grazynko z jamnkami tak to juz jest to niby takie małe ale odwage ma jak nie byle kto-to jest chyba jedyna rasa ,z ktora nie lubie pracowac.
glaskanie jest swietne a jakbys jeszcze sprobowała dac jej cos do czesania to byłby postep.
teresa

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2004, 05:49:59 pm »
a zapalanie swiatła to tylko cierpliwosc i duzo spokoju,pieski potrafia przeciez wyczuc ataki epilepsi  do 20 minut. wszystko to tylko ten pies i nauka
teresa

Offline Grażyna

• Gadacz
cierpliwość
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2004, 07:18:17 pm »
Jamniki to rasa ciężka do wychowania, Kesta mnie tylko zadziwiła podejściem do Kacpra, nawet za uszy może ją ciągnąć, kość zabrać itp. tego nawet Pat nie może zrobić bo Kesta zacznie warczeć  :wink: , a czymś do czesania to Kacper chętnie Keście przywali, oczywiście w ramach dokładnego czesania  :wink:
Nie zauważyłam reakcji Kesty na atak Kacpra i mam nadzieję, że nie zauważe (Kacper od 5 lat nie ma ataków) ale kocica zawsze starała się wtedy choć delikatnie otrzeć o Kacprówę, a zazwyczaj omija go bo nie przepada za mocnym głaskaniem, od tego jest Rudy!

Zapalanie światła to pies, nauka i dobry instruktor  :wink:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 27, 2004, 01:57:36 am »
Jeszcze wątgek z kącika zD:
pies w terapii i wychowywaniu
Czy ktoś ma Labradora?

Pies asystent osoby niepełnosprawnej

Pies pomocnik potrafi wykonać wiele poleceń; otwiera szafę, podaje upuszczone przedmioty, zapala światło, jest też bardzo pomocny przy ubieraniu się i ścieleniu łóżka. Takie właśnie psy, które służą pomocą osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach szkoli stowarzyszenie Alteri z Krakowa.

Stowarzyszenie terapii wspomagającej Alteri funkcjonuje od 2003 roku. Na początku swej działalności realizowało pomysł szkolenia dorosłych zwierząt na psy pomocników (ang. assistance dog), ale ta idea nie sprawdziła się. Obecnie Alteri tresuje trzy szczeniaki - rasy labrador, nova scotia duck tolling retriever oraz bouvier des flanders. Pięć osób zadeklarowało chęć posiadania takiego czworonożnego pomocnika.

Monika Wysokińska z Alteri wyjaśnia, że na psa pomocnika najlepiej nadają się rasy łagodne i przyjacielskie, w szczególności retrievery, które uwielbiają aportować i nosić przedmioty w pysku. Podczas tresury szczeniaki mieszkają z instruktorami wolontariuszami (troje w Krakowie i jeden w Gdańsku). Najpierw psy podlegają socjalizacji, polegającej na oswajaniu ich z wszelkimi możliwymi miejscami i sytuacjami.

Szkolenie psa pomocnika w Alteri trwa około pół roku. Koszt zakupu szczeniaka, wyżywienia i wyprawki (psy noszą specjalne fartuszki) to ok. 5-6 tys. zł. Część z tych kosztów pokrywa stowarzyszenie, część sponsorzy.

Jak starać się o psa pomocnika w Alteri?

Trzeba się skontaktować ze stowarzyszeniem Alteri, złożyć wniosek o przyznanie psa pomocnika i czekać, aż zwierzak zostanie wytresowany. Potem następuje spotkanie kontaktowe osoby starającej się o psa, czworonoga i instruktora, który ocenia, czy człowiek i pies stworzą dobraną parę. Wreszcie zapada decyzja o współpracy osoby niepełnosprawnej i psa pomocnika. Zwierzę mieszka z nowym opiekunem, który zawsze może skorzystać z pomocy psiego trenera. Stowarzyszenie Alteri przekazuje psy osobom niepełnosprawnym nieodpłatnie.

Kontakt do stowarzyszenia:
www.alteri.ipon.pl
ul. Rakowicka 18A, Kraków

Źródło: gazeta.pl (Kraków, 8 lutego 2004 r.)
Opracowanie: Paweł Prokop
Data utworzenia dokumentu: 11.02.2004, 14:01
portalu www.niepelnosprawni.info

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 28, 2004, 03:00:47 am »
CZE-NE-KA - Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt

i Zespół Szkół Specjalnych nr 5
serdecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej
na temat : „Dogoterapia a realia dnia dzisiejszego”

pod patronatem Wojewody Mazowieckiego,
Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
i Międzynarodowego Instytutu NeuroKinezjologii
Zaproszenie

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 28, 2004, 03:01:47 am »

i Zespół Szkół Specjalnych nr 5
serdecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej
na temat : „Dogoterapia a realia dnia dzisiejszego”

pod patronatem Wojewody Mazowieckiego,
Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
i Międzynarodowego Instytutu NeuroKinezjologii
Zaproszenie
linki do Dogoterapii

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 17, 2004, 01:25:13 pm »
przepraszam za nieobecnosc
jesli chodzi o dogoterapie to od maja beda prowadzone seminaria dwu dniowe cena wraz z pobytem w hotelu i wyżywieniem 350 zł.
mozna przyjechac z psem.
potwierdzam ze bede w legnicy na swieta i tam moge sie z kims spotkac mozna przyjechac z dzieckiem.
teresa

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 18, 2004, 05:07:19 pm »
Stowarzyszenie- dobry pies bęędzie organizować seminaria poświęcone dogoterapii.

Oto program do zajęć z dogoterapi:

Dogoterapia to metoda terapeutyczna i wychowujaca, przeznaczona dla osób z upośledzeniem ruchowym i umysłowym.

Celem naczelnym zajęć jest wprowadzenie nowej metody(jednej z form pracy), jako wspierającej terapie dzieci głębiej upośledzonych w procesie rewalidacji ucznia w szkole, zapewnienie mu wszechstronnego i harmonijnego rozwoju na miarę indywidualnych możliwości dziecka.

Z wyżej wymienionego celu wypływają następujące cele szczegółowe:

-zniwelowanie blokady,lęków przed zwierzętami
-kontakt ze zwierzetami(naturą)
-działanie na receptory(wzrok, słuch, dotyk)
-rozwijanie funkcji poznawczych
-rozwijanie funkcji opiekuńczych-wyzwalanie instynktów
-poszerzenie zakresu ruchu
-wzmocnienie równowagi
-rozwijanie ogólnej sprawności "nadzorczej"
-nabywanie umiejętności związanych z karnieniem, dbaniem o higienę psa
-opanowanie prostych elementów tresury, dających dziecku poczucie własnej wartości bo oto ONO może coś kazać i "ktoś" inny to zrozumie i wykona-panowanie nad emocjami
-rozwijanie kontaktów społecznych
-rozwijanie spostrzegawczości
-rozwijanie myślenia przyczynowo-skutecznego
-wydłużanie czasu koncentracji uwagi
-rozwijanie umiejętności: prowadzenia rozmowy i pamięci
-nauka kolejności/zdarzeń
-wzbogacenie słownictwa dziecka dotyczących ras psów, rasy, maści imion, itp.
-rozwijanie umiejętności orientacji w schemacie ciała

szkolenia kosztują 350zł. w cenie jest wliczony hotel, wyżywienie, materiały.

szkolenie trwa 2-dni sb.nd.
w Ośrodku irss. w Białobrzegach pod Warszawą.  
można przyjechać z psem
savea@op.pl

teresa

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 22, 2004, 10:22:00 am »
Pies-terapeuta

Dzięki lekarzowi na czterech łapach 25-letni Wojtek po ciężkim wypadku i kilkuletniej rehabilitacji zaczyna samodzielnie chodzić. Taro to magister po psim uniwersytecie. Ma za sobą setki godzin ćwiczeń. Dogoterapia jako metoda leczenia stosowana jest na Zachodzie od 40 lat. W Polsce staje się coraz popularniejsza.

Wojtek zaczął pracę z psami, które tylko osoba z ograniczeniami ruchowymi może szkolić dla innych niepełnosprawnych

5 lat temu w marcu Wojtka potrącił samochód na przejściu dla pieszych. Miał uszkodzony pień mózgu. W śpiączce leżał przez 3 miesiące. Po przebudzeniu nie mówił, poruszał tylko palcami prawej ręki. Rodzice z pomocą przyjaciół rozpoczęli rehabilitację. Ciężka praca sprawiła, że zaczął samodzielnie siedzieć, jeść i mówić, powoli wracał do zdrowia. Został poddany terapii funkcjonalnej.

Wojtek zaczął pracę z psami, które tylko osoba z ograniczeniami ruchowymi może szkolić dla innych niepełnosprawnych. Chciał pomagać, a pomógł przede wszystkim sobie, w leczeniu nastąpił przełom. Wojtek, który marzył, żeby zostać weterynarzem, zaczyna chodzić samodzielnie, a dzięki lekarzowi na czterech łapach pisze pamiętnik z okresu szkolenia. Taro to trzeci pies, którego uczy i wkrótce będzie jego właścicielem.

Pies wprowadził do terapii Wojtka radość, spontaniczność, daje mu poczucie bezpieczeństwa, prowokuje do wspólnej zabawy i skupia na sobie uwagę. Jest jedynym lekarstwem, którego nie da się przedawkować, a które pomaga przezwyciężać słabości.

Zródło:
http://tvp.pl/373,2004031986725.strona
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline teresa-vea

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 22, 2004, 11:34:53 am »
wspaniale.
z jednym tylko się niezgodze ze takiego psa może wyszkolic tylko osoba po przejsciach.

WAKACJE Z PSAMI (dogoterapia)

Instytut Rozwoju Służb Społecznych i Stowarzyszenie Dobry Pies zapraszają do Białobrzegów nad Zalewem Zegrzyńskim na letnie kolonie  połączone z zajęciami z dogoterapii, kinezjologii edukacyjnej (symbole Blissa, program aktywności Knilla) i arteterapii – przeznaczone dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat i ich rodziców.

Zapraszamy dzieci z cechami autystycznymi, nieśmiałe, zamknięte w sobie, zagubione, nie panujące nad swoimi emocjami.

Dogoterapia to metoda terapeutyczna i wychowująca, która w formie zabawy z psem i codziennej nad nim opieki wzmacnia poczucie własnej wartości u dziecka, rozwija poczucie odpowiedzialności i opiekuńczość, osłabia lęk przed zwierzętami i przed ludźmi, uczy panowania nad emocjami.

Oferujemy:
   zajęcia pod opieką pedagogów specjalnych i dyplomowanej pielęgniarki,
   zajęcia z przeszkolonymi psami pod opieką polskich adeptek Animal Behaviour Clinic of North Jutland w Danii. Na dzieci czekają dalmatyńczyk Hera, alaskan malamut Barry, syberian husky Vea, syberian huska „Spiczaste Uszy” - Ajka, golden retriver Eni, owczarek belgijski Igo
   pobyt w ośrodku wypoczynkowym w pięknej okolicy pod Warszawą: park, miejsce na grill  i ognisko, plac zabaw, mini basen, zaprzyjaźniona  stadnina koni
   kameralne grupy (max. 15-20 osób)

Terminy kolonii: 3-12 lipca, 13-22 lipca, 23 lipca-1 sierpnia
Koszt turnusu: 1400 zł/dziecko + 700 zł rodzic

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY I INFOMACJII UDZIELAMY
POD NUMERAMI TELEFÓW: (+22) 670 08 70 i kom. 0697 227 942
FAX (+22) 621 04 23, 629 40 18, E-MAIL: savea@op.pl
teresa

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 13, 2004, 03:51:12 pm »
Psia terapia na geografii

Dzieciaki uwielbiają czwartki. W te dni nauka wchodzi im do głowy wyjątkowo łatwo.
Psy są cztery. Jak cztery strony świata. Pomagają niepełnosprawnym dzieciom nauczyć się geografii. Nowatorską lekcję przeprowadzają wolontariusze łódzkiej fundacji "Ama Canem" - specjaliści od dogoterapii.

Psy są cztery. Jak cztery strony świata. Pomagają niepełnosprawnym dzieciom nauczyć się geografii. Nowatorską lekcję przeprowadzają wolontariusze łódzkiej fundacji Ama Canem - specjaliści od dogoterapii.
Bogota (mopsik), Duka (czarny flatcoated retriever), Diana (labrador) i dwuletnia Lady (golden retriever) nie po raz pierwszy przyjechały ze swoimi właścicielami do Zespołu Szkół nr 3 w Łodzi. Od pół roku raz w tygodniu zjawiają się tu na zajęciach dogoterapii. Pracują z upośledzonymi dziećmi w wieku 6-21 lat, wśród których są chore na dziecięce porażenie mózgowe, z przepukliną oponowo-rdzeniową, z niedowładami kończyn, upośledzeniami mowy.

Rozluźniają się
Dzieci wiedzą, że czwartek jest "psim" dniem i nie mogą się go doczekać.
- Przy pieskach rozluźniają się, puszczają ich napięcia mięśniowe. W normalnych warunkach, podczas ćwiczeń - często żmudnych, bolesnych - trzeba się namęczyć, by takie efekty osiągnąć - przyznaje Ilona Gramza, rehabilitantka.

Terapia i nauka
Tym razem jednak oprócz terapii jest nauka. Zaczyna się od labradora. Bo labrador to przecież nie tylko rasa psa, ale i półwysep Ameryki Północnej.
Emilia Kołuda (20 l.), studentka pedagogiki, wolontariuszka fundacji Ama Canem, pokazuje na mapie Amerykę Północną, mówi o stronach świata. Są cztery. Tyle, ile piesków na lekcji.
Te pojęcia będą powtarzane przez dzieci. Każdy, kto odpowiada i pokazuje na mapie, może w nagrodę nakarmić psa. Zwierzaki wylizują karmę z małych rąk, a dzieci aż piszczą z radości.
Joanna Wierzbicka, mama 12-letniego Pawełka z porażeniem mózgowym: - Synek próbuje już naśladować psy, mówić: "hau". To efekt dogoterapii. I dodaje: - Domowe psy nie nadają się do pracy z dziećmi takimi jak Pawełek. Kiedy syn zaciśnie rączkę na sierści, pies piszczy, ucieka. Dziecko boi się, że zrobiło coś złego. Psy z fundacji są specjalnie szkolone. Znoszą dzielnie ból, pozwalają się tarmosić za uszy, ciągnąć za ogon. Po takich zajęciach mój synek staje się innym dzieckiem. Zaczął wydawać dźwięki, próbuje z nich składać wyrazy.
To największa nagroda dla dogoterapeutów. W następny czwartek znowu przyjadą na lekcje, z której dzieci wyjeżdżają na swoich inwalidzkich wózkach nie tylko mądrzejsze, ale i szczęśliwsze.
Monika Marczyńska
Super Express

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 26, 2004, 11:05:55 am »
a ja kupiłam pudla suczkę 3 mieś.może nie specjalnie do nauki ,ale na przyjaciela dla ŁUKASZKA ZD-3l.Tina jest u nas 7 mieś i nie mogę napatrzyć się ich zabawom, pies jest stale przy dziecku a Łukaszek do niego "mówi" przytula go,głaszcze,dmucha w długą sierść,karmi czasem go ciągnie, kopnie,uderzy ale pies to znosi i tylko lekko dla zabawy gryzie mu ręke czy noge.Ciarki przechodzą mnie jak widzę gdy obydwaj się dosłownie poliżą językami,boję się również aby dziecko nie dostało uczulenia bo już drugi tydzień kaszle i leczę go antybiotykami na zapalenie tchawicy było już w miarę dobrze a dzisiaj w nocy i rano znowu napady kaszlu aż boje sie iść do kontroli.      Inna sprawa-jak nauczyć psa aby sygnalizował swoje potrzeby do tej pory zdarza się że załatwi się w mieszkaniu chociaż często za to dostał i był wyrzucony za drzwi(na ogród) gdy o tym sami pamiętamy i go wypuścimy to w porządku ale jak mu się chce to tego nie umie pokazać.

Offline ela

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 26, 2004, 11:28:14 am »
Jak my uczyliśmy naszego bokserka załatwiać sie na dworze to za kazdym razem gdy to czynił dostawał nagrodę(kawałeczek żółtego sera).Ponoć wszystkie psy uwielbiają żółty ser .I tak pomalutku oduczył się załatwiać w mieszkaniu.Tylko trzeba cierpliwości :D A gdy mu sie już przytrafiło to delikatnie pyskiem dawaliśmy mu powąchać  to co zrobił i do drzwi.Powodzenia!

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 29, 2004, 11:19:14 am »
Terapia z pomocą przyjaciół

Pies na choroby
10-letnia Kasia urodziła się z bardzo poważną wadą wzroku i zaburzeniami zmysłu dotyku. Najczęściej też bywała apatyczna, niechętnie kontaktowała się z otoczeniem. I nagle w zasięgu jej rąk pojawiło się coś żywego, ciepłego, miłego. Zaczęła to coś głaskać, poddawało się chętnie. Bardziej wyczuła palcami niż zobaczyła, że to coś ma kochaną mordkę, zimny nosek, miękkie uszy. I że nie robi jej nic złego mimo groźnych zębów. Odtąd jej samopoczucie uległo wyraźnej poprawie. Cieszy się na zajęcia z psem. Porusza się sprawniej, szybciej, nawet mimika jej twarzy ożywiła się. Teraz rozmawia chętnie już nie tylko z psem, ale i z otaczającymi ją ludźmi. Umie psa poprowadzić na smyczy, czesać, karmić. Jej życie nabrało nowych jakości. Dziewczynka, mimo że niepełnosprawna, jest dzieckiem szczęśliwym. Jest zdrowsza.

NASI PRZYJACIELE I TERAPEUCI

Offline mmmj

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.majoszka.com
Labrador
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 19, 2004, 10:03:16 am »
Poszukuję psa labradora dla 7 letniej niepełnosprawnej dziewczynki

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 19, 2004, 10:48:33 am »
Jeśli taki pies miałby służyć do rehabilitacji dziecka powinien być specjalnie wytresowany.
Poszukaj
Dogoterapia
linki do Dogoterapii
Dogoterapia własnym psem

Offline Joasia

• Podglądacz
  • *
pies w terapii i wychowywaniu
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 03, 2004, 09:46:31 pm »
Czy moze ktos ma doświadczenia terapia z psem u dzieci z ZD, slyszalem że psy rasy golden retriever wspaniale nadaja sie do terapii, czy psy maja byc odchowane (juz ulozone-czy sa takei hodowle?) czy brac psa od szczeniaka. Bardzo prosze o info. PZdr Przemek
Joanna, mama 4-letniej Nataszy z ZD i 10-letniej Uli

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 03, 2004, 10:02:07 pm »
Witam
Proponuję zapoznanie się z już istnijącymi dyskusjami na ten temat, gdzie są podane adresy:
http://www.mygolden.gower.pl/glowna.html

Dogoterapia
linki do Dogoterapii
Dogoterapia własnym psem

Offline Ewaa6

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 03, 2004, 11:19:43 pm »
Chciałabym zachęcić do wejścia na stronę www.dogomania.pl - na forum - do działu psy użytkowe. Tam jest trochę informacji o dogoterapii.
Co do dogoterapii w odniesienu do dzieci z ZD to podobno efekty są ciekawe. Ale co goldena to jeżeli ma być wyłącznie do dogoterapii to powinien być ułożony. A takich stowarzyszeń w Polsce jest niewiele.
jeśli natomiast ma to być pies do domu a przy okazji niejako ma korzystnie stymulować rozwój dziecka z ZD to zapewne wystarczy golden bez specjalistycznego szkolenia ale specjalnie dobrany z miotu.
Jeżeli by państwo byli zainteresowani pieskiem do takich celów to trzeba nieco inaczej szukać: musi być z hodowli domowej (gdzie niemal od urodzenia socjalizowany z  ludźmi, dziećmi, przyzwyczajony do dotykania, zabaw), no i pozytywnie przejść test (bardzo prosty, moze go zrobić każdy nabywca).
jakby ktoś był zainteresowany to rozwinę wątek
Ewa

Offline asiaks

• Gadacz
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 04, 2004, 08:01:27 am »
... no to prosimy.....

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach