Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Karta parking."koperta",prawo jazdy ,samochód O.N.  (Przeczytany 50216 razy)

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Karta parking."koperta",prawo jazdy ,samochód O.N.
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 12, 2008, 09:38:01 pm »
Bezpłatne kursy dla niepełnosprawnych kierowców

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22489
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

olaaa129

• Gość
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 04, 2008, 05:22:52 pm »
mam pytanie odnosnie karty parkingowej.jezeli mam dwojke dzieci niepelnosprawnych i w dwoch orzeczeniach jest ze spelnia tn warunek do otrzymania takiej karty i jezeli chcialabym zeby dwojka dzieci byla uprawniona do korzystania z tej karty to musze wyrobic dwie takie karty czy na jednej moga mi wpisac dwojke dzieci?????

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 05, 2008, 09:08:00 pm »
olaaa129 jak dzieci jeżdżą czasami osobno to raczej dwie! zrób dzieciom zdjęcia idź do UM Wydział Komunikacji i zapytaj! weź ze sobą orzeczenia!
jedna karta kosztuje 25 zł!

olaaa129

• Gość
« Odpowiedź #103 dnia: Marzec 06, 2008, 03:43:07 pm »
dzieki kasiape,kurcze tylko jak ja mam zrobic zdjecie u fotografa dla kamili ? przeciez ona sama nie siedzi (nawet glowy nie trzyma),bo pewnie te zdjecie musi byc od fotografa.

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 06, 2008, 05:55:34 pm »
Moja tez nie siedzi i ma zdjecie zrobione w wozku , tylko profil twarzy oczywiscie a nie caly wozek w kadrze.
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Bezterminowe prawa jazdy nie będą już wydawane
« Odpowiedź #105 dnia: Kwiecień 01, 2008, 06:22:29 pm »
Bezterminowe prawa jazdy nie będą już wydawane

Prawo jazdy na motor i samochód osobowy ma być wydawane na 15 lat
Młody kierowca nie będzie mógł od razu jeździć szybkimi motorami
Zostaną wprowadzone nowe zasady szkolenia przyszłych kierowców
Co 15 lat będziemy wymieniać prawa jazdy, ale nie będzie się to wiązało z ponownym zdawaniem egzaminów - wynika z projektu ustawy o kierujących pojazdami, do którego dotarła Gazeta Prawna. Ministerstwo Infrastruktury kończy prace nad projektem, w którym istotną zmianą co do obecnie obowiązujących przepisów, jest wprowadzenie kilku podkategorii prawa jazdy dla motocyklistów. Ponadto uzyskanie prawa jazdy kategorii B będzie możliwe na dwa sposoby. Jednym z nich ma być kurs w podobnej formie, jak obecnie, a drugim jest odbycie kursu rozszerzonego, na który będzie mógł zapisać się 16-latek.

Wymiana praw jazdy

Z prawami jazdy będzie podobnie, jak z dowodami osobistymi - co jakiś czas będziemy je musieli wymieniać. W przypadku kategorii uprawniających do jazdy motocyklami lub samochodami osobowymi obowiązek wymiany dokumentu kierowcy będą mieli co 15 lat. Z kolei kierowcy autobusów i ciężarówek będą musieli wymieniać dokumenty co pięć lat.

Tomasz Piętka z departamentu dróg i transportu drogowego w Ministerstwie Infrastruktury zapewnia jednak, że obowiązek wymiany praw jazdy nie będzie się wiązał z koniecznością zdawania ponownych egzaminów czy robienia dodatkowych badań lekarskich. Sprawa ma wyglądać podobnie, jak w przypadku wymiany dowodów osobistych i będzie to zwykła czynność administracyjna.

- Unia Europejska wymaga, aby prawa jazdy były co jakiś czas wymieniane. Dlatego po 15 latach prawa jazdy nie będą ważne. Wówczas będzie trzeba przynieść do urzędu nowe zdjęcie i wyrobić nowy dokument - tłumaczy Tomasz Piętka.

Ścigaczem nie pojedziesz

Młodzi miłośnicy dwóch kółek, szukający wrażeń na szybkich motorach, tzw. ścigaczach, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Nie będą mogli od razu wsiąść na szybki i mocny motocykl. Uzyskanie kategorii A będzie możliwe dopiero po ukończeniu 24 lat. Próg wieku będzie mógł zostać obniżony dla 20-latków, którzy minimum dwa lata będą posiadali prawo jazdy kat. A2. Ta nowa kategoria uprawnia do prowadzenia motocyklów o mocy 35 kW, czyli około 46 koni mechanicznych. Tę kategorię będzie można uzyskać po ukończeniu 18 lat, czyli w takim wieku, jak obecnie kategorię A.

- Pomysły ministerstwa są dobre. Do wypadków z udziałem motocyklistów dochodzi przede wszystkim dlatego, że jeżdżą za szybko. Jeżeli ktoś najpierw pojeździ na mniejszym motocyklu, to nabierze pewnych umiejętności i doświadczenia - mówi prof. Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Kurs dla 16-latka

Osoba, która skończy 16 lat, będzie mogła już jeździć samochodem. Jednak stanie się to możliwe dopiero po odbyciu części kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego. Ponadto w trakcie takiego okresu próbnego, który ma być elementem szkolenia, młodemu kierowcy będzie musiał towarzyszyć opiekun. Jazda z opiekunem ma trwać minimum rok, ale nie więcej niż dwa lata. Po tym okresie kierowca uzyska prawo przystąpienia do egzaminu państwowego.

Osoby, które mają ukończone 18 lat będą mogły przystąpić do normalnego kursu na prawo jazdy. Wówczas nie będą musiały jeździć z opiekunem. Jednak wszyscy, którzy uzyskają pozwolenie na prowadzenie samochodu, będą przez dwa lata przechodzić przez tzw. okres próbny. W tym czasie muszą jeździć oznaczonym samochodem - z przodu i z tyłu auta musi być biała nalepka z zielonym liściem. Młodemu kierowcy nie wolno prowadzić pojazdu, który nie jest tak oznaczony. Ponadto przez pierwsze siedem miesięcy od uzyskania prawa jazdy nie mogą przekraczać 50 km/h w mieście i 80 km/h poza obszarem zabudowanym.

Zdaniem prof. Ryszarda Stefańskiego propozycje są słuszne, ale mogą być trudności w kontrolowaniu młodych kierowców.

- Ciężko będzie sprawdzić czy osoba, która dopiero co uzyska prawo jazdy, przekroczyła na trasie 80 km/h, skoro zwykłych wykroczeń ujawnia się niewielki procent - uważa prof. Stefański.

Komisarz Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji uważa jednak, że w kontrolowaniu młodych kierowców mogą być pomocne obowiązkowe nalepki, z którymi będą musieli się poruszać.

- Takie oznaczenie będzie nie tylko informacją dla policji, że ma do czynienia z młodym kierowcą, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Będą zwracać na nią większą uwagę - mówi Adam Jasiński.

Szkolić powinni fachowcy

W projekcie ustawy wskazano również obowiązek ukończenia między piątym a siódmym miesiącem od uzyskania uprawnień kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i specjalnego praktycznego szkolenia obejmującego np. jazdę samochodem po śliskiej nawierzchni.

- Sprawą kluczową dla bezpieczeństwa jest tak naprawdę reforma szkolenia. Bez tego żadne restrykcje dla młodych kierowców nie zdadzą egzaminu - uważa Mariusz Stuszewski z Akademii Jazdy w Automobilklubie Polskim. Podkreśla, że po kursach nauki jazdy większość osób nie umie tak naprawdę jeździć. Wini za to jednak samych instruktorów.

- Jeżeli nie zweryfikujemy instruktorów i szkół nauki jazdy, to nic się nie zmieni. Obecnie instruktorem może być przypadkowa osoba, bez odpowiednich umiejętności - zaznacza Mariusz Stuszewski. Obawia się, że wkrótce za prowadzenie szkoleń z doskonalenia techniki jazdy zaczną się brać przypadkowe osoby.

- Kierowcy będą przechodzić dodatkowe szkolenie, którego elementem mają być praktyczne zajęcia z bezpiecznej jazdy. Obecnie mało jest ośrodków, które gwarantują odpowiedni poziom nauki. Brakuje również instruktorów, którzy potrafią przeprowadzić szkolenia tak, aby rzeczywiście przełożyło się ono na bezpieczeństwo na drogach - stwierdza Mariusz Stuszewski.

ŁUKASZ KULIGOWSKI
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 12, 2008, 10:27:36 pm »
Urzędnicy każą matce nosić syna na rękach

Jeśli masz mniej niż 16 lat, nie masz orzeczenie o niepełnosprawności i choć jesteś chory na raka, twój opiekun nie dostanie karty parkingowej dla inwalidy. Renata Konke ze Świecia opiekuje się chorym na raka 13-letnim synem, który nie może chodzić. Urzędnicy jej odmawiają. Radzą nosić ponad 30-kilogramowego chłopca na rękach

- Robert nie jest niemowlęciem, nie jestem w stanie go nosić - mówi Renata Konke. W piątek kobieta opowiadała o swoim problemie członkom Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

Robert Konke ma 13 lat. Od dwóch lat jest ciężko chory, ma guza mózgu. Przechodzi kolejną chemioterapię, jest pod opieką specjalistów z bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

Jego matka Renata Konke musi się zmagać nie tylko z chorobą dziecka. Od marca nie może doprosić się od urzędników karty parkingowej dla inwalidy. - Syn nie jest w stanie sam się poruszać. Mój harmonogram dnia jest przystosowany do jego terapii: kolejnych wizyt w szpitalu, rehabilitacji - opowiada. - Taka karta bardzo by nam ułatwiła życie. Dokument pozwala na parkowanie na kopertach dla inwalidów, zwalnia z płacenia za przyszpitalne parkingi. Dzięki niemu można stanąć blisko sklepu czy jakiejś instytucji.

Konke miała taki dokument. Był ważny do 28 lutego. - Uzyskałam go zaocznie, nawet nie musiałam zawozić dziecka na jakieś komisje, wystarczyły wypisy ze szpitala - opowiada.

W marcu pracownicy Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świeciu odmówili wydania kolejnej karty. - Usłyszałam, że przecież mogę nosić dziecko na rękach. Nie muszę mieć zezwolenia na zatrzymywanie auta przed szpitalnym wejściem i darmowe parkowanie pod lecznicą - denerwuje się kobieta. - Oniemiałam, słysząc te słowa. Robert nie jest niemowlęciem, waży ponad 30 kilogramów.

Kobieta napisała odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Ten zajął się jej sprawą w miniony piątek. Spotkanie trwało ponad godzinę. Konke, z plikiem szpitalnych wypisów i dokumentów o ciężkiej chorobie syna, wyszła z gabinetu pełna nadziei. - Każą mi czekać przynajmniej dwa tygodnie. Mam nadzieję, że decyzja będzie dla Roberta pomyślna.

Skontaktowaliśmy się z urzędnikami. Rafał Tomaszewski, pracownik Zespołu nie zostawia złudzeń. - Karta parkingowa należy się osobie, wobec której orzeczony jest stopień o niepełnosprawności. Ten chłopiec go nie ma, zgodnie z prawem może się o niego starać dopiero, gdy skończy 16 lat.

Dlaczego wcześniej jego matka dostała taką kartę? - pytam.

- Bo do niedawna obowiązywały inne przepisy - tłumaczy Tomaszewski. - Teraz je zmieniono. Nie możemy wydać karty wbrew przepisom. Nic się nie da z tym zrobić.

Aleksandra Poeplau, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych, obiecuje, że zajmie się sprawą Roberta. - Sytuacja jest patowa, to problem natury prawnej. Choć to brzmi okrutnie, chłopiec musi czekać na kartę trzy lata. Jedyne wyjście to zmienić prawo.

O problemie Renaty Konke opowiedzieliśmy posłowi PiS Tomaszowi Latosowi, który jest członkiem sejmowej komisji zdrowia: - To typowy przykład, kiedy prawo, niezależnie, czy samorządowe czy sejmowe, nie nadąża za życiem. Zgłoszę interpelację w tej sprawie lub podejmę inicjatywę poselską. Obie drogi są dobre. Muszę się zorientować, gdzie tkwi błąd i szybko go naprawić.

Bzdurne przepisy trzeba zmienić

Młodą matkę ze Świecia dotknęło największe nieszczęście: ciężka choroba syna. Kobieta troszczy się o dziecko, jak tylko potrafi, i próbuje ulżyć mu w cierpieniu. Każda podróż do szpitala, wizyta u lekarza czy na zabiegach rehabilitacyjnych wiąże się z poważnym wysiłkiem dla osłabionego chemioterapią syna.

Nie dla własnego wygodnictwa, a właśnie ze względu na dziecko, matka od kilku miesięcy bezskutecznie ubiega się o bilet parkingowy dla inwalidy. Dla urzędników to nie pierwszy skomplikowany przypadek, ale za każdym razem wymawiają się ustawą, rozporządzeniem czy przepisami.

Zanim wydacie Państwo kolejny wyrok na Renatę Konke, proponuję wyjść przed gmach przy ul. Konarskiego, gdzie urzęduje zespół i wyobrazić sobie, co przechodzi ta kobieta. W miniony piątek musiała przecież jakoś dostać się razem z chorym synem do waszego budynku. Nie trudno wyobrazić sobie, jak trudno przetransportować jej Roberta, który waży ponad 30 kg, gdy jedyne wolne miejsce dla samochodu znajdzie gdzieś w okolicach skrzyżowania ul. Konarskiego z Piotra Skargi. Sama przecież nie waży pewnie nawet dwa razy tyle, co on.

Walka z urzędnikami to ostatnia rzecz, która powinna zaprzątać głowę matce chorego na raka dziecka. Bardzo wierzę, że bzdurne przepisy uda się zmienić.

Źródło: Gazeta Wyborcza 12.05.2008r

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 30, 2008, 10:48:01 pm »
Kobitka za kółkiem i nogami kieruje

Nazywam się Anka Krupa. Mam 26 lat. Nie mam rąk. Taka się urodziłam. Dokładnie 21 sierpnia 1981 roku.

Nazywam się Anka Krupa. Mam 26 lat. Nie mam rąk, ale mam Emi. Wychowuję ją sama. Zdaje się, koło południa, a może po. Nie pamiętam. Pamiętam za to, że moja córeczka urodziła się pięć po siedemnastej, osiem miesięcy temu, w środę. Dałam jej na imię Emilia czyli Emi. Wychowuję ją sama. Tak się zdarzyło i już. Mieszkamy w Piekielniku, koło Czarnego Dunajca. Mam tam prawie pół rodziny. No i mamę. Z Emi mieszkamy same. Trzy pokoje z kuchnią, ogródek, a przy dobrej pogodzie również widok na Tatry.

Odkąd mam Emi, budzę się bez zegarka o 5.45. Jak Emi ma dobry dzień, całuje mnie po policzkach i woła na dzień dobry "mama", "puci" "puci". Jak zły - ciągnie za włosy i drze się "Ej ty!". Tak czy siak wstaję i idę gotować kaszę do kuchni. Biorę ją ze sobą, bo ostatnio jak mnie nie było próbowała skakać "na pirata" z łóżka Gdy jest pogoda w południe idziemy na spacer. A czasem do sklepu po mleko do kawy.

Do miasta jest daleko, więc robię prawko. Samochodu nie mam i pewnie długo mieć nie będę, bo mamy z Emilką 1500 zł na miesiąc, ale słyszałam że PFRON coś dopłaca, jak się ma "prawko". No to robię. U nas szkoły nie mają samochodów z automatyczną skrzynią biegów, lecz trafił się ktoś w Krakowie (pięć godzin autobusem w tę i z powrotem). Jestem ze szkoły Elita i chciałbym panią uczyć. Może się uda" - brzmiał głos w słuchawce. Więc próbujemy. Po sześciu godzinach kursu już raz byliśmy na mieście. Oboje spoceni. Inni kierowcy mieli fajne miny: kobitka za kółkiem i na dodatek nogami kieruje! Niezłe show. Może i niezłe, ale mi bez samochodu naprawdę jest ciężko. Wszędzie autobusem - w piątek do pracy (uczę angielskiego w podstawówce na 6/22 etatu), w weekendy na studia (robię licencjat z zarządzania w Krakowie), a wrócić trzeba szybko. Dziecko czeka.

-----------------

polecam zdjęcia na stronie

zwalcio

• Gość
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 30, 2008, 11:00:56 pm »
Zaimponowała mi ta "kobitka",  trzymam mocno kciuki, żeby zdała na prawko i miała w końcu ten swój wymarzony samochód :D  No i życzę dużo zdrówka dla malutkiej Emi :ok:  To jest przykład na to, że jak się chce to nie ma problemu, żeby osoba niepełnosprawna urodziła dziecko i mogła się nim opiekować. Szczerze Cię podziwiam Aniu :ok:

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 30, 2008, 11:14:49 pm »
robi wrażenie - naprawdę! dla chcącego nic trudnego!
imponujące! :ok:  :ok:

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 30, 2008, 11:18:41 pm »
Nooo ja też jestem pod wrażeniem - pod bardzo dobrym wrażeniem :ok:  :ok:  :ok:
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

berto45

• Gość
Niepełnosprawny ukarany za parkowanie na kopercie
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 04, 2008, 12:37:52 pm »
Niepełnosprawny ukarany za parkowanie na kopercie
Autor: oprac. Rafał Predko, Źródło: gazetalubuska.pl

Mieszkaniec Panowic musi zapłacić mandat, bo zaparkował swego Fiata w miejscu dla osoby niepełnosprawnej. Mimo, że sprawca wykroczenia jest niepełnosprawny sąd nie chce anulować kary.

Policyjno-sądowe perypetie Henryka Barłoga z Panowic trwały prawie pięć miesięcy. Pan Henryk przegrał w starciu z bezduszną biurokracją. Stracił 100 zł i wiarę w sprawiedliwość. Orzeczenie świebodzińskiej Temidy można sprowadzić do krótkiego zdania: cóż z tego, że jesteś osobą niepełnosprawną, skoro w chwili wypisywania mandatu twój samochód nie był właściwie oznakowany.

- Bo w kraju nad Wisłą i Odrą liczy się kwit, a nie człowiek. Jak w carskiej Rosji - komentuje  Henryk Barłoga.

W dzieciństwie zachorował na schorzenie Hainego Medina. Teraz Henryk Barłoga ma 51 lat i o 8 cm krótszą prawą nogę. Nosi na niej specjalną szynę. W styczniu pojechał swoim autem do świebodzińskiego szpitala. Zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych. Traf chciał, że widział to policjant, który wypisał mu 100 zł mandatu.

- Podczas interwencji funkcjonariusz nie wiedział, że ma do czynienia z inwalidą - informuje st. asp. Wiesław Karatucha, oficer prasowy policji - Nie możemy anulować wypisanych mandatów – dodaje.

berto45

• Gość
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 04, 2008, 12:39:01 pm »
Bo w kraju nad Wisłą i Odrą liczy się kwit, a nie człowiek. Jak w carskiej Rosji :non:

Offline Mery6

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 04, 2008, 03:14:55 pm »
O tak a jak inni parkuja chociaż nie mają do tego praw to nie dostają mandatu. A na interwencje u Straży Miejskiej o ukaranie Mmandatem  usłyszałam a gdzie majaparkowac i tak te miejsca sa zawsze wolne bo znich niepełnosprawni nie korzystają.
,,Uśmiech gdy w sercu ból, to najtrudniejsza z życiowych ról'' Dorosła z ADHD w końcu po diagnozi

zwalcio

• Gość
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 04, 2008, 03:23:07 pm »
oto nasza szara rzeczywistość wrrrrrrrr  :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:  tego kogo mają karać to nie karają. Ja raz wyjechałam autem z domu bez prawa jazdy i od razu mnie złapali i ukarala, a pewien mieszkaniec naszego miasteczka, jeździ bez prawa jazdy (zabrali mu za jazdę po pijanemu), zawsze wypity i bez ważnego ubezpieczenia. Sama zgłaszalam ten fakt na policję, to usłyszałam, że akurat nie ma radiowozu, żeby pojechać za delikwentem i poprosić go o dokumenty wrrrrr :2gunfire:  :2gunfire:
I jak tu wierzyć w sprawiedliwość??

berto45

• Gość
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 04, 2008, 05:20:36 pm »
witam Moje Przedmówczynie- macie rację Panie. :ok: Strzelać do tych o których piszecie,że łamią prawo i nie są karani :2gunfire: ale i do tych co nie każą ich. :2gunfire:  :2gunfire:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 04, 2008, 11:18:18 pm »
Mamy już temat o "kopertach" - Berto zlituj się- łącz w jedną całość  a nie zakładaj stale nowych tematów. Pogubimy się wszyscy w ten sposób.  :evil:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 05, 2008, 12:55:02 am »
Popieram Sonię,a jak już Berto nie wiesz gdzie,to wrzuć proszę w nie na temat.Dobrze?
Ja scalę w opowiedni temat.

berto45

• Gość
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 05, 2008, 07:07:36 am »
sonia, proszę nie denerwuj się,nie widziałem tego tematu,że jest,nie umiem scalać,nie wiem na czym to polega.

berto45

• Gość
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 05, 2008, 07:08:40 am »
Gaga, dobrze,wrzucę w nie na temat.

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 05, 2008, 10:05:14 am »
Berto jak czegoś nie możesz znaleźć mamy tu na forum taką opcję jak "szukaj" pomoże Ci znaleźć dane temat,zawsze możesz też kliknąć nawet do mnie zapytać czy już taki temat jest moje gg 4579600 .
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 08, 2008, 01:57:20 pm »
Akcja "Taksówka z fotelikiem"

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/24464

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Prawo jazdy dla niesłyszących - mało tłumaczy
« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 29, 2008, 11:59:59 am »
Prawo jazdy dla niesłyszących - mało tłumaczy
Zofia Bysiec2008-07-24, ostatnia aktualizacja 2008-07-24 17:10

Osoba niesłysząca może być świetnym kierowcą. Ale by mogła prowadzić auto największą barierą nie jest wada słuchu lecz brak tłumaczy języka migowego

Niesłysząca Kasia (23 lata) egzamin na prawo jazdy zdała cztery lata temu. Na kurs zapisała się razem z grupą 10 kolegów z technikum dla niesłyszących. Wszyscy, którzy razem z nią przystąpili do egzaminu, zdali. Jej udało się już za drugim podejściem, mimo że przed kursem nigdy nie siedziała za kierownicą.

Kasia i jej znajomi mieli szczęście. Stosunkowo szybko i bez trudu udało im się znaleźć tłumacza języka migowego, który zgodził się pomagać im na kursie. Ale tłumaczy brakuje. Radomski oddział Polskiego Związku Głuchych ma 1000 podopiecznych, a wszystkich musi obsłużyć zaledwie pięciu tłumaczy.

Tłumacz poszukiwany

- Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, sytuacja wyglądałby inaczej - mówi Elżbieta Pietrzyk-Tomaszewska, kierowniczka PZG w Radomiu. - Teraz tłumacze pomagają kursantom charytatywnie, poza godzinami pracy. Ja ze swojej strony czasem dam im za to dzień wolny w pracy, ale co to za wynagrodzenie.

Aby zdobyć uprawnienia tłumacza, trzeba zdać bardzo trudny egzamin na certyfikat, który musi być później odnawiany co dwa lata. Niezbędny jest stały kontakt z językiem migowym. W dodatku jeśli chce się asystować przy kursach prawa jazdy, potrzebne jest wieloletnie doświadczenie i znajomość specjalistycznego słownictwa. Trudno się dziwić, że chętnych nie jest wielu.

- Zachęcamy szkoły jazdy, aby to one zapewniały tłumaczy - mówi Pietrzyk-Tomaszewska. - Oby tylko nie kosztem samych niepełnosprawnych, bo zwykle są to osoby niezamożne.

Zdaniem kierowniczki radomskiego PZG zainteresowanie kursami wśród niepełnosprawnych rośnie. - Rocznie zgłasza się około 30 osób, zwłaszcza młodzież z SOSW dla Dzieci Niesłyszących. Werbujemy głównie grupy 12-15-osobowe. Ale są też zapisy indywidualne.

Bez tłumacza ani rusz

- Jestem z niesłyszącymi na wykładach z teorii. Czasem towarzyszę im też na jazdach, zwłaszcza na początku kursu. Na egzaminie praktycznym siedzę z tyłu za instruktorem - opowiada tłumaczka Dorota Olbromska. - Oczywiście trasę i inne szczegóły ustala się przed rozpoczęciem jazdy. W końcu kierowca musi patrzeć na drogę, a nie oglądać się na tłumacza. Jeśli zdarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja, instruktor każe się zatrzymać i dopiero wszystko omawiamy - wyjaśnia Olbromska.

- Myślę, że obecność tłumacza jest bardzo ważna dla psychicznego komfortu kursanta - zauważa pani Barbara, mama niesłyszącej Kasi, która prawko ma już od czterech lat. - Dla osób takich jak moja córka to bardzo ważne, bo do zwykłego egzaminacyjnego stresu dochodzi jeszcze niepokój, że nie zrozumie się instruktora.
Z instruktorem na migi

Nie wszystkie szkoły jazdy są gotowe szkolić niesłyszących. - Instruktor, który szkoli taką osobę, musi wykazać dużo cierpliwości i dobrej woli. Nie wszyscy mają do tego predyspozycje - zauważa Dorota Olbromska. Jak informuje Elżbieta Pietrzyk-Tomaszewska, Radomski PZG największe doświadczenie ma we współpracy z Automobilklubem Radomskim i Zakładem Doskonalenia Zawodowego.

Kasia kurs robiła w Asie. Ze swoim instruktorem porozumiewała się bez trudu. Jak? - Trochę przez mowę, a trochę pisemnie i na migi. Ustalili sobie kilka podstawowych znaków: w prawo, w lewo, na przód, stop - tłumaczy mama Kasi.

Jak jest ze sprzętem do nauki jazdy? - Nie jest konieczne jakieś specjalne wyposażenie, ale dobrze, gdy samochód ma obrotomierz - mówi Olbromska. - Dzięki niemu kierowca wie, kiedy ma zmienić bieg, mimo że nie słyszy silnika.

Nie bój się niesłyszącego kierowcy

Jeśli tylko lekarz wyda zaświadczenie, że niesłyszący jest w stanie prowadzić samochód, jego szanse na zdanie egzaminu nie są mniejsze niż kursanta w pełni zdrowego. - Szkoliłem takie osoby i uważam, że radzą sobie bardzo dobrze. Ponieważ nie słyszą, mają wyczulone inne zmysły, np. wzroku czy dotyku - podkreśla Dariusz Duralski, instruktor. Tę opinię potwierdzają dane policji. - Nigdy nie słyszałem o przypadku spowodowania wypadku przez osobę niesłyszącą - mówi January Majewski z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
http://miasta.gazeta.pl/radom/1,35219,5488697,Prawo_jazdy_dla_nieslyszacych__Malo_tlumaczy.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 23, 2008, 11:04:15 pm »
Niepełnosprawni nie zaparkują  - Łódź

Część osób niepełnosprawnych straciło prawo do bezpłatnego parkowania w centrum Łodzi. Urzędniczy wprowadzili ograniczenia, ponieważ jest za mało miejsc parkingowych, a zbyt wielu niepełnosprawnych

Część osób niepełnosprawnych straciło prawo do bezpłatnego parkowania w centrum Łodzi. Urzędnicy swoją decyzję tłumaczyli zbyt małą ilością miejsc parkingowych

Do tej pory wszyscy niepełnosprawni, którzy mieli kartę parkingową, mogli parkować za darmo w całym mieście. Dzięki temu osoby, które często mają problemy z poruszaniem się, mogły podjechać bezpośrednio pod urzędy, banki czy sklepy.

Od piątku obowiązuje jednak nowa uchwała, która odebrała wielu osobom ten przywilej. Aby zostawić auto w centrum, teraz muszą mieć dodatkowo specjalny abonament. Zarząd dróg miał wydawać go bezpłatnie, ale jak się okazuje, nie wszystkim.

Pani Agnieszka zgodnie z informacją poszła do zarządu dróg po odbiór nowego dokumentu. Ku jej zdziwieniu dowiedziała się, że go nie dostanie. - Usłyszałam, że osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności nie mają takiego prawa - opowiada.

Zarząd Dróg i Transportu przyznaje, że nie wszyscy dostaną prawo do darmowego parkowania. - Uchwała rady miejskiej mówi, że o bezpłatny abonament mogą ubiegać się tylko ci, którzy mają karty parkingowe dla niepełnosprawnych i orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ci z lekkim stopniem mogą parkować za darmo tylko na kopertach - tłumaczy Renata Borkowska-Kubiak, rzecznik ZDiT.

Problem jednak w tym, że miejsc parkingowych oznaczonych dla niepełnosprawnych jest tylko 80. - Koperty są bardzo często zajęte przez ludzi zdrowych. Jeśli komisja przyznała mi już kartę parkingową, to dlaczego teraz miasto odbiera mi to prawo - denerwuje się pani Agnieszka.

Urzędnicy tłumaczą, że powodem zmian jest zbyt duża liczba niepełnosprawnych w mieście. - W Łodzi karty ma 8 tys. osób. Tymczasem miejsc parkingowych w strefie płatnej jest dla 3 tys. aut. Musieliśmy ograniczyć tę możliwość - mówi Borkowska-Kubiak. - Jest to pewna forma dodatku socjalnego od miasta dla tych ludzi.

Zarząd dróg zapewnia, że projekt uchwały był opiniowany przez rzecznika osób niepełnosprawnych i wiele innych grup społecznych.

Jak się okazuje, rzeczywiście były konsultacje, ale opinia rzecznika była negatywna. - W dniu 4 marca br. odbyło się posiedzenie Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, na którym przedstawiono projekt uchwały dotyczącej płatnego parkowania, projekt ten został skrytykowany przez wszystkich obecnych na posiedzeniu. Ponieważ był dopiero w fazie tworzenia, zaopiniowanie go przeniesiono na następne spotkanie. Na takie rozwiązanie zgodzili się zarówno członkowie, jak i przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu. ZDiT nigdy jednak do tego tematu nie powrócił - mówi Ewa Ściborska, rzecznik osób niepełnosprawnych.

Dlaczego przeforsowano uchwałę, skoro opinie były negatywne? - Dotrzymaliśmy wszelkich niezbędnych procedur - odpowiadają w zarządzie dróg.

Pozostałe zmiany w zasadach parkowania

* Nie ma już podziału na dwie strefy - tańszą i droższą. Teraz wszędzie trzeba zapłacić 2 zł za godzinę postoju.

* Jeśli karę za brak wykupionego biletu uiścimy w przeciągu tygodnia, zapłacimy o 10 zł mniej.

* Od przyszłego roku parkowanie w soboty będzie bezpłatne.

* W 2009 r. zmienią się obszary strefy płatnego parkowania. Wyłączone z niego będą m.in. ulice Północna, Ogrodowa, Pabianicka. Znajdą się w niej za to ulice: Gdańska (fragment od Próchnika do al. Mickiewicza), POW na odcinku od ul. Narutowicza do Składowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza 22.11.2008r

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: Karta parking."koperta",prawo jazdy ,samochód O.N.
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 03, 2009, 12:09:37 pm »
Inwalida zawłaszczył dla siebie kopertę
Marcin Wojciechowski2008-12-19,

Na parkingu przy ul. Sucharskiego jest miejsce dla inwalidów. A choć jest dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych, jeden z kierowców nakleił na znaku kartkę informującą, że tylko on może na niej parkować

Trzy tygodnie temu wzrosły mandaty za niektóre wykroczenia drogowe. Zmiana miała ułatwić życie niepełnosprawnym kierowcom, bo jeśli ktoś, bez uprawnień, zostawi auto na kopercie dla inwalidy, może spodziewać się, że zapłaci 500-złotowy mandat. Jeszcze do niedawna było to 100 zł. - W Olsztynie są niepełnosprawni, którzy uważają koperty za swoje i straszą policją lub strażą miejską parkujących na niej innych inwalidów - zaalarmował nas pan Tomasz z osiedla Generałów.

Czytelnik opowiedział nam, że kilka dni temu na parkingu przy ul. Sucharskiego pod swoim blokiem zaobserwował dziwną sytuację. Na znaku informującym o miejscu postojowym dla niepełnosprawnych zauważył przyklejoną kartkę, a na niej napis "MIEJSCE DLA" z podanym numerem rejestracyjnym konkretnego auta. - Na kopercie zaparkowany był samochód o innych numerach. Jego właściciel też jest inwalidą - mówi pan Tomasz. - Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdybym chwilę później nie zauważył za wycieraczką kartki, na której ktoś napisał, że jeśli jeszcze raz zobaczy to auto w tym miejscu, to wezwie straż miejską. Z tego co wiem, to w takich miejscach parkować może każdy kierowca, który posiada kartę parkingową dla niepełnosprawnych.

Czytelnik zastanawia się teraz, czy sąsiad, który uważa kopertę za "swoją", któregoś dnia nie postraszy policją osoby niepełnosprawnej, która przyjedzie go odwiedzić. - Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Ale przede wszystkim martwi mnie postawa takich ludzi. Z jednej strony są oburzeni, gdy pełnosprawny kierowca zaparkuje na kopercie. Z drugiej strony, żałują tego miejsca dla innego inwalidy i straszą go mandatami - mówi pan Tomasz.

Parking, o którym mówił nasz czytelnik, znajduje się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Kormoran". - Kiedy ktoś wnioskuje o wyznaczenie miejsca postojowego dla niepełnosprawnych, a my się do tego przychylimy, to często okazuje się, że na taką kopertę jest kilku chętnych - mówi Hieronim Szuksztul, kierownik działu administracji i gospodarki nieruchomościami w Spółdzielni Mieszkaniowej "Kormoran". - Wyjaśniliśmy też sytuację, w której niepełnosprawny skarżył się na innego kierowcę. Auto, które parkowało na tej kopercie, ma odpowiedni znaczek i należy do inwalidy. Ale nie było w nim karty parkingowej wydawanej dla osób niepełnosprawnych. Zachodziło więc podejrzenie, że z tego miejsca korzysta osoba nieuprawniona.

Hieronim Szuksztul zapewnia jednak, że koperta na parkingu przy Sucharskiego nie jest przypisana do auta o konkretnym numerze rejestracyjnym. - Inni inwalidzi także mogą na niej parkować - dodaje.

Józef Kłosek, komendant straży miejskiej w Olsztynie: - Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są ogólnodostępne. Żaden kierowca, który ma uprawnienia, aby z nich korzystać, nie może być przez nas ukarany - tłumaczy. - Odstępujemy od wypisywania mandatu nawet wtedy, gdy kierowca nie ma karty parkingowej, ale gołym okiem widać, że jest inwalidą. Mimo wszystko dosyć często osoby, które "wychodziły" sobie tę kopertę, proszą nas o interwencje, tłumacząc, że jakiś inny inwalida zaparkował na ich miejscu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:08:04 pm »
Wielka plaga inwalidztwa wśród olsztynian

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6128548,Wielka_plaga_inwalidztwa_wsrod_olsztynian.html

Prawie 6,5 tys. mieszkańców Olsztyna ma już karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Nic dziwnego, że coraz więcej jest też wyznaczonych dla nich kopert, a inwalidzi "walczą" o nie na zatłoczonych osiedlach

O tym, jak dużą popularnością cieszą się pozwolenia do parkowania na kopertach, świadczy ich liczba. W 2006 r. urzędnicy z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Olsztynie wydali ich 679, w 2007 r. już 947. Ale prawdziwy rekord mieliśmy w 2008 roku, kiedy urzędnicy wystawili 1414 kart. To wzrost o 50 proc.

Chorych Polaków przybywa

Gdzie dopatrywać się przyczyn takiego wzrostu? - Społeczeństwo jest coraz bardziej schorowane. A karty należą się nie tylko niepełnosprawnym ruchowo. Dostają je nawet astmatycy - mówi Maria Maciejska, dyrektor Zespołu ds. Orzekania.

Spora jest jednak grupa, która twierdzi, że inwalidzkich kart parkingowych jest tak dużo nie dlatego, że społeczeństwo jest schorowane, lecz sprytne. Znaczek inwalidzki to przepustka do darmowego parkowania w zatłoczonym centrum i w uprzywilejowanych miejscach przy centrach handlowych oraz na osiedlach, gdzie miejsc postojowych jest jak na lekarstwo.

W ślad za większą liczbą kart lawinowo rośnie także liczba miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Powstanie każdego z nich musi wcześniej zaopiniować komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego, która działa przy Miejskim Zarządzie Dróg. Prośbę o ich wyznaczenie zgłaszają urzędnikom sami niepełnosprawni, ale także spółdzielnie mieszkaniowe i straż miejska.

Kopert dla niepełnosprawnych też przybywa

- Czegoś takiego dotychczas nie mieliśmy. Praktycznie w każdy wtorek, kiedy spotyka się komisja bezpieczeństwa, przydzielamy niepełnosprawnym miejsca postojowe. Na dużych osiedlach jest już tak ciasno na parkingach, że niepełnosprawni rywalizują ze sobą o prawo do koperty - przyznaje Paweł Jaszczuk, dyrektor zarządu dróg.

W ostatnich dniach komisja zgodziła się na wyznaczenie dwóch kopert przy ul. Gębika 1. Ale zanim drogowcy zdążyli je oznakować, do zarządu dróg wpłynął wniosek o trzecią kopertę w tym samym miejscu. Komisja bezpieczeństwa tym razem odmówiła. Urzędnicy poprosili, aby sytuacji na ul. Gębika przyjrzeli się policjanci. W czasie wizji lokalnej okazało się, że w czteropiętrowym bloku jest ośmiu niepełnosprawnych. - Komisja ponownie zajmie się sprawą i kolejne miejsce prawdopodobnie powstanie. Nie mamy prawa odmawiać, jeśli są możliwości techniczne, by wyznaczyć kopertę - dodaje Zbigniew Gustek, zastępca dyrektora zarządu dróg.

Przepisy są dziurawe

Aby dostać kartę parkingową dla niepełnosprawnych, nie trzeba być właścicielem samochodu, niepotrzebne jest nawet prawo jazdy. Wystarczy, że komisja lekarska stwierdzi lekki stopień niepełnosprawności. Potem niepełnosprawny może oddać kartę komukolwiek, często korzystają z niej członkowie rodzin. Teoretycznie właściciel karty parkingowej powinien znajdować się w pojeździe. Przepisy są jednak na tyle dziurawe, że nie ma problemów z ich obejściem. Wielokrotnie już o tym pisaliśmy. Olsztyńska straż miejska, która kontroluje kierowców zostawiających samochody na kopertach, spotyka się z tłumaczeniem zdrowych kierowców, że przyjechali po niepełnosprawną babcię lub dziadka. I nic nie mogą zrobić. Przez to cierpią prawdziwi niepełnosprawni, którzy potrzebują pomocy.

Piętnujmy tych, którzy naginają prawo

- Nie można mieć pretensji do komisji lekarskich, że coraz więcej ludzi uznają za niepełnosprawnych. Problemem są wnukowie, którzy się obudzili i proszą swoje babcie czy dziadków o załatwienie karty postojowej - mówi Adam Kondzior, prezes olsztyńskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu. - To prawdziwa plaga, na którą jeszcze nie znaleźliśmy skutecznego sposobu. Staraliśmy się doprowadzić do zmiany przepisów, które zobowiążą do wystawiania za szybę samochodu imiennej karty. Ale obowiązuje ochrona danych osobowych i to nie wchodzi w grę. Dlatego pozostaje nam informowanie o wypaczeniach i piętnowanie w swoim otoczeniu osób, które wykorzystują niepełnosprawność bliskich.

gazeta.pl

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 16, 2009, 10:56:51 pm »
PFRON rezygnuje z programu "Sprawny dojazd"

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował, iż biorąc pod uwagę wysokość środków finansowych, które zostały ujęte w projekcie Budżetu Państwa na 2009 r. - plan finansowy PFRON (1 mln zł), w bieżącym roku nie jest przewidywany nabór wniosków w ramach programu.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/35330

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 09, 2009, 04:36:46 pm »
Dzieci nie mają prawa do miejsc parkingowych

Rodzice niepełnosprawnych dzieci poniżej 16 roku życia nie mogą parkować w specjalnie oznaczonych miejscach.

Do korzystania z miejsca parkingowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych uprawnione są tylko osoby posiadające ważną kartę parkingową. Taką kartę można otrzymać na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności o znacznym, lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92), w stosunku do dzieciZabawki dla dzieciAllegro.pl - Sprawdź jak niskie są nasze ceny!www.allegro.pl poniżej 16 roku życia takie orzeczenie nie jest wydawane. Wynika z tego, że z miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych mogą korzystać jedynie rodzice lub opiekunowie dzieciPasaż meblowy onlineTutaj kupisz każdy rodzaj mebla. Pasaż meblowy online już otwarty.www.Sklep.Meble.pl/już otwarty niepełnosprawnych powyżej 16 lat. Rodzice młodszych dzieci muszą natomiast płacić mandat za parkowanie na takich miejscach, ponieważ nie mają takiego prawa.

Zdaniem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, ten przepis dyskryminuje niepełnosprawne dzieci i ich rodziców, a także narusza konstytucyjną zasadęZAKŁADY - SIATKÓWKASiatkówka - zakłady online. Zyskacie bonus 100% wpłaty!www.Jetbull.com równości wobec prawa. Rzecznik dodaje, że taka sytuacja prawna może skutkować izolacją społeczną dzieci poprzez ograniczenie im możliwości dojazduWczasy dla ekonomicznychWakacje z dojazdem własnym. Niemieckie oferty już w Polsce!www.dreamtours.pl/ekonomicznie i korzystania z różnych obiektów publicznych.

Źródło: GP 9.02.2009r.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #128 dnia: Luty 11, 2009, 12:00:48 pm »
w Rzeszowie karty parkingowe bez problemu są wydawane wszystkim dzieciom, które mają problem z poruszaniem!
przy składaniu wniosku o wydanie nowego orzeczenia zaznacza się pkt
"wydanie karty parkingowej" - nie robią żadnego problemu z tym!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #129 dnia: Luty 11, 2009, 10:30:16 pm »
Kasiu, przy orzeczeniu nie robią problemu
zaznaczają , jak leci " po uważaniu"  komisji  - na "TAK"
nawe 3-miesięcznym dzieciaczkom
problem zaczyna się w "starciu" ze Strażą Miejską
która ma właśnie takie wytyczne jak w powyższym artykule
ktoś właśnie w zeszłym roku na nowo zinterpretował mało precyzyjny zapis
coś z tym muszą zrobić ?

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #130 dnia: Luty 12, 2009, 12:00:30 pm »
Ulko właśnie o to chodzi, że nie!
ostatnio parkowałam pod szpitalem i tylko strażnik sprawdził na kogo jest karta i czy jest Jędrek!
stuknął w daszek i poszedł!
dlatego mówię - co kraj to obyczaj!
i ludzkie rozumienie problemu!

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #131 dnia: Luty 12, 2009, 03:17:52 pm »
Nie dość jasno wyraziła się Gazeta Prawna. Na tzw. 'kopercie' rodzic dziecka może parkować tylko, jeżeli jest razem z dzieckiem, gdyż karta jest wydana na to dziecko. Bez dziecka właściwie to logiczne, ze nie powinien parkować, bo to tak, jakby kartę pożyczyć od sąsiadki, czy innej ciotki. 
.:.carpe diem.:.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #132 dnia: Luty 12, 2009, 10:59:22 pm »
Organ wydający karę zaznacza wszystkim na TAK i pobiera za niebieski kartonik 25 zł. reszta ich nie interesuje

a co na ten temat mówi Dz.U. z 2005r. nr 108 poz.908 z późniejszymi zmainami? ( art.8 )

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20051080908&type=3&name=D20050908Lj.pdf

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 13, 2009, 01:09:20 pm »
Kursy prawa jazdy dla osób niesłyszących

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/37386

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 13, 2009, 01:52:41 pm »
Organ wydający karę zaznacza wszystkim na TAK i pobiera za niebieski kartonik 25 zł. reszta ich nie interesuje

dla jasności sprawy - Komisja Orzekania ds Niepełnosprawności w orzeczeniu musi zaznaczyć pkt - spełnia warunki ustawy o ruchu drogowym.
jeżeli ten pkt jest na tak,
to kartę parkingową wydaje urząd do tego uprawniony, np. wydział komunikacji UM w Rzeszowie,
i zgodnie z tym - mając dziecko w aucie mogę parkować w miejscach wyznaczonych, mogę się również nie stosować do niektórych - wymienionych w ustawie o r.d. znaków drogowych!

jeżeli zdarzyłoby mi się, że strażnik miejski lub policjant chciałby mi dać mandat za nieprawne parkowanie to wtedy nie przyjęłabym mandatu i zgodziła się na skierowanie sprawy do sądu grodzkiego -
w myśl zasady co nie jest zakazane jest dozwolone - dla mnie dozwoleniem jest karta.
i niech się sąd się martwi!

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/uprawnienia-osob-niepelnosprawny/komunikacja--podroz/karta-parkingowa/

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #135 dnia: Luty 14, 2009, 04:17:15 pm »
Dla jasności sprawy :

podany link to jedna z interpretacji powyższego Dz.U.Prawo o ruchu...

ale nawet w podanym linku

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/uprawnienia-osob-niepelnosprawny/komunikacja--podroz/karta-parkingowa/

nie ma jasno określonego prawa rodzica dziecka poniżej 16 r.ż.
do zajmowania miejsca parkingowego  tzw."koperty"

Są wymienione 3 grupy O.N. uprawnionych:

Karta parkingowa przysługuje osobom niepełnosprawnym na podstawie:

orzeczenia o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
orzeczenia o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N,
orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności,
orzeczenia o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności, w którym nie określono przyczyny niepełnosprawności oraz orzeczenia równoważnego wydanego przez organy rentowe, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczoną sprawność ruchową.[/b]

-dzieciom poniżej 16 r.ż. nie ustala się stopnia niepełnosprawności
ustawodawca nie okreslił precyzyjnie że ;także dla osób poniżej 16r.ż
lub dla wszystkich osób z orzeczeniem o niepelnosprawności
stąd z pewnością różnice w interpretacji

i osób przewożących O.N. czyli kierowców

nie jest jasno sprecyzowane czy  zapis dotyczy w/w uprawnionych
(pkt.1-3),czy wszystkie O.N. posiadajace orzeczenie?
ale na logikę, chyba  dotyczy osób wyszczegolnionych w punktach  1-3

choć pewnie każdy odczyta tak, jak mu bardziej pasuje

lub kierowca przewożący osoby o obniżonej sprawności ruchowej

nie można chyba bazowac tylko na zdaniu z ostatniego cytatu,
 pomijając wczesniejsze zapisy

Kto wydaje kartę? uprawnione osoby i instytucje;

w Warszawie karty parkingowe wydaje W.C.P.R.(Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie lub Urząd m.st. Warszawy

http://www.scon.waw.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=1

nie to jest jednak przedmiotem dyskusji

W myśl zasady " co nie jest zakazane......."
ustawodawca nie spracyzował jakim samochodem  może się poruszać O.N.
w ustawie jest zapis: "pojazdem samochodowym"?
czy mając prawo jazdy C+E mogę stanąć tam Tir -em ?

Przepisy prawne są z zasady bardzo ogólne,
jak widać, późniejsza interpretacja  nawet przez prawników,
nie zawsze spójna
stąd wątpliwości i konieczność  wyjaśnienie-doprecyzowania

Rodzice dzieci niepelnosprawnych nie powinni napotykać na takie utrudnienia, mam nadziję że sprawa szybko zostanie wyjasniona.

Blisko mojej pracy jest szpital, przy bardzo ruchliwej ulicy
"koperty " są 2, chętnych  duuuuuuużo więcej,
jakie jest wyjście? na nowe koperty nie ma miejsca
-przenieśc szpital na peryferie?- utrudnimy chorym z samochodem dojazd,
 a osoby uboższe , bez samochodów ?
średnio licząc co piąta osoba ma taką kartę w samochodzie, na siebie lub kogoś z rodziny
(w Polsce jest ok.5-6 mln O.N.)

Ustawodawca wprowadzając "kartę" liczył chyba na zdrowy rozsądek
osób uprzywilejowanych
syn ma kartę parkingową od 5 lat ( stopień umiarkowany R/N)
jeszcze nigdy z niej nie skorzystałam, syn może dojść kilkanaście metrów ,
nawet jadąc z NIM  nie blokuję "kopety" i zostawiam ją dla osób naprawdę
potrzebujących

Chcemy, żeby nasze dzieci w przyszłości, były maksymalnie samodzielne
może część z nich będzie poruszać się na wózkach ?o kulach?
wiem jak trudno O.N. na wózku przesiąść się samodzielnie z wózka do samochodu
dla takich osób zostawmy "kopertę", nie musimy na siłę korzystać z wszystkich przywilejów, tylko dlatego że  mamy do nich prawo

polecam wszystkim

Karta NIEMORALNA

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/13536

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #136 dnia: Luty 14, 2009, 05:07:41 pm »

czy mając prawo jazdy C+E mogę stanąć tam Tir -em ?

w Rzeszowie nie - ponieważ TIRem nie możesz wjechać do miasta! ;D
my korzystamy z karty bez wyrzutów sumienia - ponieważ Jędrzej ma problem z poruszaniem, jak nie ma wolnych kopert to stawiam auto na zakazie - szczególnie tam gdzie nie ma po prostu gdzie zaparkować!
w Rzeszowie wszystkie parkingi są bezpłatne, więc to nie chodzi o oszczędność, a o to żeby rzeczywiście Gacek doszedł sam.
przez 7 lat korzystania z karty nie zdarzyło nam się nawet pouczenie - choć była sprawdzana.

sluchowisko.net

• Gość
Nie(do)słyszący kierowcy oznaczają swoje pojazdy
« Odpowiedź #137 dnia: Luty 18, 2009, 02:31:17 pm »
Firma Oticon i Dziennik, przygotował dla nie(do)słyszących kierowców specjalną naklejkę do oznaczenia pojazdów.  W świetle unijnych przepisów oznakowanie pojazdów przez osoby nie(do)słyszące jest wyznacznikiem zachowania wymogów bezpieczeństwa. Nie(do)słyszący kierowcy oraz ich pasażerowie mogą zwiększyć wspólne bezpieczeństwo na drodze, oznaczając swój pojazd. Specjalna naklejka będzie dostępna w  warszawskim wydaniu Dziennika 23. lutego br.

Niedosłuch bądź głuchota nie są powodem wykluczenia z czynnego uczestnictwa ruchu drogowego. Wymagają one zachowania dodatkowych środków ostrożności. W świetle unijnych przepisów oznakowanie pojazdów przez osoby nie(do)słyszące jest wyznacznikiem zachowania wymogów bezpieczeństwa.  Oticon i Dziennik przygotował specjalną naklejkę do oznaczania pojazdów w ramach akcji społecznej. Misją zaproponowanego działania społecznego jest ułatwienie włączenia się nie(do)słyszącym do ruchu drogowego i budowaniu wzajemnej tolerancji na drodze.  Naklejka będzie  dostępna wraz z warszawskim wydaniem Dziennika 23. lutego. Pokazanie na drodze problemów ze słuchem nie jest wstydem. Oznaczenie auta przez nie(do)słyszących pozwala być przewidywalnym dla innych. Widząc pojazd osoby nie(do)słyszącej łatwiej innym uczestnikom ruchu drogowego okazać wyrozumiałość.

Firma Oticon realizując wiernie filozofię firmy „na pierwszym miejscu stawiamy ludzi” jest pomysłodawcą i sponsorem akcji. Produkuje nowe technologie w dziedzinie aparatów słuchowych, jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Dziennik w trosce o grupę  niedosłyszących czytelników objął patronatem medialnym akcję oznaczania pojazdów przez nie(do)słyszących kierowców.

Więcej informacji na temat tej, jak i innych akcji firmy Oticon w służbie osób nie(do)słyszących, znajdziesz na portalu społecznościowo-edukacyjnym sluchowisko.net.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: Nie(do)słyszący kierowcy oznaczają swoje pojazdy
« Odpowiedź #138 dnia: Luty 18, 2009, 05:23:50 pm »
Witaj sluchowisko.net  na forum. :D

Dziękujemy za cenną informację.
Pomysł bez wątpienia bardo dobry.
Nie należy wstydzić się tego iż niesłyszmy,niedosłyszymy.
A w przypadku kierowania samochodem,takie naklejki zwiększą bezpieczeństwo.

Pozwolisz,że calę tematycznie tutaj do wątku:
http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=3894.0

El@

• Gość
Odp: Nie(do)słyszący kierowcy oznaczają swoje pojazdy
« Odpowiedź #139 dnia: Luty 20, 2009, 07:28:21 pm »
Mój sąsiad ,osoba niesłysząca ma prawo jazdy dobre z 20 lat świetnie sobie radzi nigdy zadnego wypadku nie spowodował .Jeżdzi samochodem bez zadnego oznaczenia.Dam Mu poczytać ten artykuł.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #140 dnia: Marzec 21, 2009, 08:59:14 am »
Karta Parkingowa dla dzieci i nastolatków

Autor: Oprac.: Magdalena Gajda, Fot.: www.sxc.hu, Źródło: PAP

Według nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, z Karty Parkingowej będą mogły skorzystać także osoby z niepełnosprawnością poniżej 16. roku życia. Nowy przepis może wejść w życie za ok. dwa miesiące

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/40099

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 24, 2009, 07:37:54 am »
Umieszczę tutaj - tematycznie  >:(

Tacy kierowcy wstydu nie mają
Ludmiła Anannikova2009-03-23,

Jak płacić grosze za parkowanie? Skserować kartę inwalidy albo wyrobić ją na niepełnosprawną ciocię

Ul. Nowowiejskiego, centrum Poznania. Na 20 zaparkowanych samochodów aż 16 ma za szybą "błękitną kartę" - dokument informujący, że kierowca auta jest niepełnosprawny lub taką osobę przewozi. Przy ulicy knajpy, kancelarie adwokackie, siedziba Enei i dwa punkty ksero. - Nie ma tu żadnej instytucji dla osób niepełnosprawnych - zaznacza Marcin Halicki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących.

Do jednego z samochodów wsiada mężczyzna. Sprawny. Po co mu więc karta inwalidy? - Od kiedy pod pl. Wolności jest parking, na Nowowiejskiego obowiązuje zakaz postoju. Ci, którzy chcą tu parkować, korzystają z takich kart. Ja na podziemnym parkingu stać nie mogę, bo mam samochód na gaz - tłumaczy.

A jak zdobył kartę?
- Wyrobiłem na niepełnosprawnego ojca. Tak może zresztą zrobić każdy. A później zgłosić się do Zarządu Dróg Miejskich po identyfikator. Uprawnia do parkowania w strefie za 60 zł rocznie - wyjaśnia kierowca. I dodaje, że jak dotąd nie miał żadnych problemów.
Posługuję się kartą już ponad rok, nikt mnie dotąd nie kontrolował. A nawet jak mnie zaczepi straż miejska, to zawsze mogę powiedzieć, że właśnie przywiozłem niepełnosprawnego lub po niego jadę - mówi.

W Poznaniu mieszka 38 tys. niepełnosprawnych. Co roku wydział komunikacji wydaje ok. 1,5 tys. niebieskich kart. Urząd Miasta nie ma jednak danych, ilu kierowców się nią w sumie posługuje. Bo - jak tłumaczy Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych - część osób dostaje dokument na stałe, część na określony czas - później ponownie występują o nową. Zdarza się więc, że jedna osoba kilka razy dostaje kartę. Dzięki niej kierowca może stawać na kopercie dla inwalidów, na zakazie postoju, ale także - po wykupieniu identyfikatora - płacić grosze za parkowanie w strefie (60 zł rocznie, a zwykły roczny abonament to aż 7200 zł).

Kartę wyrobić łatwo. Wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności, zdjęcie, wniosek i opłata - 25 zł. Inwalida (wraz z opiekunem) musi się też stawić w wydziale komunikacji, by podpisać dokument. - Jeśli nie może wejść do urzędu, to niech zostanie w samochodzie. Przyjdziemy do niego - zaznacza jedna z pracownic wydziału.

Urzędnicy zdają sobie sprawę, że "błękitnymi kartami" posługują się też sprawni kierowcy. - Dlatego co roku przeprowadzamy kampanię "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Próbujemy odwołać się do poczucia wstydu kierowców - mówi Potejko. - Na razie nie mamy pomysłu jak usprawnić kontrolę - dodaje.

Michał Tomczak, niepełnosprawny radny:
- Ludzie często wykorzystują karty krewnych, którzy leżą w łóżku i których nie trzeba nigdzie wozić. Albo nawet zmarłych. Jest niepełnosprawny, jest też karta. Po co będę informował urząd, że nie żyje? Widziałem też kserowane podróbki niebieskich kart. Raz osobiście zwróciłem uwagę strażników na taki samochód. Stał zaparkowany na pl. Kolegiackim. Od razu zorientowałem się, że karta nie jest prawdziwa, bo różniła się odcieniem. Ale dostrzegłem to tylko dlatego, że sam taką mam. Strażnik miejski może już tego nie zauważyć - tłumaczy.

Pracownicy punktów ksero na ul. Nowowiejskiego potwierdzają słowa radnego. - Miesięcznie zgłasza się do nas kilka osób, które chcą kserować kartę dla inwalidy. Nie robimy tego. Mamy zakaz kserowania dokumentów w kolorze. Ale mniejsze zakłady mogą się na to godzić - mówi jeden z nich.

Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej, obiecuje, że przyjrzy się samochodom parkującym na Nowowiejskiego. I podkreśla, że strażnicy w miarę możliwości kontrolują pojazdy oznaczone niebieską kartą. Dwa tygodnie temu zatrzymali przy ul. Młyńskiej kobietę, która posługiwała się skserowaną kartą.

- Nieuczciwi kierowcy korzystają z naszych kart, a my nie mamy gdzie parkować. To jest zwykły wyzysk - komentuje niepełnosprawny Sebastian Mankiewicz.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #142 dnia: Kwiecień 15, 2009, 08:37:11 am »
Kampania Parkingowa 2009

Autor: Dominika Trębacz, fot: Filip MIłuński, Źródło: inf. własna
Ruszyła kolejna kampania parkingowa. Ideą  szóstej już edycji kampanii jest zmiana przepisów ruchu drogowego, tak aby  kary za parkowanie na kopercie obowiązywały także na drogach wewnętrznych, m.in. na parkingach przy supermarketach.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/41232

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 22, 2009, 08:52:49 am »
Egzamin na prawo jazdy będzie trwał krócej

Nowe zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy pozwolą na skrócenie części praktycznej z 40 minut do 25 minut.

Zmiana prawa

Egzaminator skróci praktyczną część egzaminu na prawo jazdy do 25 minut, jeżeli kandydat na kierowcę poprawnie wykona w tym czasie wszystkie manewry drogowe – zakłada nowelizacja rozporządzenia z 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834 z późn. zm.). Nowe zasady egzaminowania kierowców zostały już skierowane przez ministra infrastruktury do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy trwa 40 minut. Egzaminator nie może zakończyć go wcześniej, nawet jeżeli kierowca nie popełnił żadnego błędu. Jeżeli to uczyni, to istnieje ryzyko, że wynik zostanie później unieważniony.

Mniejsze kolejki
– Czas przeprowadzania egzaminu w dużym stopniu zależy od natężenia ruchu. W tych porach dnia, gdy jest on mniejszy, lub w weekendy, sprawdzenie umiejętności kierowcy trwa znacznie krócej niż np. w dni powszednie w godzinach szczytu – podkreśla Jarosław Czwajda, kierownik oddziału egzaminowania w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Uważa on, że dzięki możliwości skrócenia części praktycznej, w przypadku gdy ktoś dobrze sobie radzi za kierownicą, nawet 1/4 osób wcześniej zaliczy egzamin.

– Możliwość zaliczenia egzaminu po 25 minutach jazdy jest najważniejszą zmianą. Dzięki niej zmniejszą się kolejki osób oczekujących na egzamin praktyczny – mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Inną zmianą, która może sprawić, że część praktyczna będzie przebiegać szybciej, jest zniesienie obowiązku sprawdzania wszystkich elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu, takich jak poziom oleju w silniku, poziom płynu chłodzącego, działanie sygnału dźwiękowego czy działanie świateł. W sumie takich elementów jest kilkanaście i pokazywanie ich wszystkich znacznie wydłużało przebieg egzaminu. Nowe przepisy określają, że kandydat na kierowcę dostanie losowo dwa elementy do wskazania. Na wykonanie tego zadania będzie miał maksymalnie pięć minut.

Wystarczy jeden błąd
W zmienionym rozporządzeniu rozszerzono listę błędów, których popełnienie natychmiast zakończy jazdę z wynikiem niedostatecznym. Do obecnej listy błędów dodano niezastosowanie się do znaku STOP lub wjazd na powierzchnię wyłączoną z ruchu (zamalowana pasami część jedni – tzw. wysepka). Obecnie taka sytuacja ma miejsce, jeżeli kierujący nie stosuje się do znaków: zakaz wjazdu, zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz skręcania w lewo, zakaz skręcania w prawo, nakaz jazdy, linia podwójna ciągła.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w 14 dni po opublikowaniu przepisów w Dzienniku Ustaw.

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2009-05-18

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/318473,egzamin_na_prawo_jazdy_bedzie_trwal_krocej.html

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #144 dnia: Październik 09, 2009, 08:36:20 am »
L Driving - okno na świat
Autor: Bartosz Remin. Fot.: Paweł Warzecha,

Kiedyś samochód miał w domu rodzinnym status kultu. Otaczano go opieką. Dziś jest dobrem powszechnym, narzędziem dnia codziennego – mówi pilot rajdowy Maciej Wisławski, gość specjalny prezentacji L Drivingu w Szkole Auto.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/52513

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 05, 2009, 09:23:14 am »
Kierujący autem nauki jazdy odpowie jak kierowca

Kandydata na kierowcę można ukarać za wypadki i wykroczenia, tak jak osobę z prawem jazdy. Oceniając odpowiedzialność, należy ustalić zaniedbania instruktora i przygotowanie kursanta. Instruktor ponosi odpowiedzialność za błędne manewry ucznia, jeśli mógł im zapobiec

W listopadzie przed Sądem Rejonowym w Radzyniu Podlaskim odbędzie się kolejna rozprawa w sprawie byłej uczestniczki szkoły nauki jazdy, która została oskarżona o nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego. Przed dwoma laty, jadąc samochodem szkoleniowym, wpadła w poślizg i czołowo zderzyła się z nadjeżdżającym z przeciwka pojazdem. W wyniku zderzenia zginęły dwie osoby. W ocenie prokuratora za brakiem winy uczestniczki kursu nauki jazdy nie przemawiał nawet fakt, że auto nie było przygotowane do złych warunków pogodowych (miało letnie opony, podczas gdy padał śnieg) i jechały w nim dwie dodatkowe osoby.

– Polskie prawo nie narzuca obowiązku sezonowej zmiany opon. Jeżeli jednak instruktor wiedział, że samochód ma zamontowane letnie ogumienie, to powinien z góry założyć, iż pojazd będzie zachowywał się inaczej na drodze. Miał więc obowiązek przewidzieć możliwość poślizgu i zapanować zawczasu nad prędkością samochodu rozwijaną przez kursanta – uwzględniając również zapewne brak doświadczenia kandydata na kierowcę w zachowaniu w tego rodzaju warunkach – podkreśla dr inż. Jacek Pok, biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków i kolizji drogowych.

Sąd bada okoliczności

Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, kto ponosi odpowiedzialność za wypadek drogowy spowodowany przez kandydata na prawo jazdy. O winie kierującego ostatecznie rozstrzyga na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd. Podstawowe znaczenie mają tutaj okoliczności zdarzenia i zachowanie instruktora. Jeżeli instruktor miał możliwość i czas zareagować na manewr ucznia, to zazwyczaj będzie odpowiadał za konsekwencje błędów podopiecznego. Z kolei w razie nagłej, nieprzewidywalnej reakcji ze strony kandydata na kierowcę winę za spowodowanie kolizji drogowej można przypisać prowadzącemu tzw. elkę.

– Kierującym, zgodnie z art. 87 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, może być zarówno osoba odbywająca naukę jazdy pod nadzorem instruktora, jak i zdająca egzamin państwowy pod nadzorem egzaminatora. Osoba taka może więc ponosić odpowiedzialność z art. 86 kodeksu wykroczeń. Przewiduje on karę grzywny dla osoby, która nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoba przygotowująca się do egzaminu na prawo jazdy może odpowiadać też z art. 177 kodeksu karnego za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odnosi obrażenia – mówi Barbara Duchińska, prawnik z kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Kiedy zawinił instruktor

Osobną kwestią są przesłanki odpowiedzialności instruktora. Jego zadaniem jest reagowanie na niebezpieczną jazdę pobierającego naukę, co umożliwia mu dodatkowy hamulec zainstalowany w samochodzie z literką L, a także zwolnienie z obowiązku zapinania pasów.

– Instruktor czy egzaminator może ponieść odpowiedzialność za nieostrożne zachowanie się kandydata na kierowcę, w sytuacji gdy naruszenie zasad bezpieczeństwa było wynikiem realizacji jego bezpośredniego, nieprzemyślanego i zarazem niezgodnego z prawem polecenia. Może to być również spóźniona reakcja na zagrożenie – tłumaczy komisarz Robert Horosz z Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusz podkreśla także, że każde zdarzenie należy traktować indywidualnie i nie można w sposób jednoznaczny określić zasady postępowania w przypadku kolizji czy wypadku z udziałem samochodu prowadzonego przez kandydata na prawo jazdy.

Mandat za parkowanie elką

Osoba przygotowująca się do egzaminu na prawo jazdy, która w rażący sposób łamie przepisy ruchu drogowego i nie wykonuje poleceń instruktora w czasie jazdy praktycznej po mieście, może zostać ukarana nie tylko za spowodowany wypadek czy kolizję. Postępowanie mandatowe przewiduje, że za wykroczenia drogowe można ukarać także osobę, która nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów. Może to być więc nie tylko pieszy, ale równie dobrze kursant. O wystawieniu mandatu decyduje każdorazowo funkcjonariusz na miejscu popełnienia wykroczenia, a w razie odmowy jego przyjęcia – sąd grodzki.

– Kursant może odpowiadać za zdarzenia drogowe na podobnych zasadach jak kierowca posiadający prawo jazdy. Musimy jednak pamiętać, że zanim będzie miał on prawo wyjechać na miasto, musi poznać przynajmniej podstawowe zasady poruszania się po drogach i znaki. Musi także przećwiczyć podstawowe manewry. Jeśli więc kursant wiedział, że można jechać 50 km/h, a jechał 70 k m/h, to może zostać obciążony odpowiedzialnością za wykroczenie. Jeśli jednak okazałoby się, że nie został on przeszkolony teoretycznie, instruktor go nie poinstruował, jak ma się zachowywać na drodze, to mandat może dostać instruktor – podkreśla Mariusz Prasek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu.

2 lata ma trwać okres próbny dla początkujących kierowców, zmiany takie chce wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834 z późn. zm.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2009-11-04

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #146 dnia: Luty 04, 2010, 08:59:45 am »
Kara za zajmowanie "kopert" na osiedlach
Autor: Oprac.: Magdalena Gajda, Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, inf. własna

Drogi osiedlowe i parkingi sklepowe zostaną objęte przepisami kodeksu ruchu drogowego. Będą na nich obowiązywały takie same zasady jak na drogach publicznych. Za ich łamanie policja i straż miejska będą karać mandatami. Tak wynika z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, przyjętej przez rząd 2 lutego.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/59716

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #147 dnia: Luty 06, 2010, 09:47:18 am »
Będzie dożywotnia utrata prawa jazdy

Kierowcy, którzy kierując samochodem pod wpływem alkoholu, spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, stracą prawo jazdy na zawsze.

Dożywotnie pozbawianie nietrzeźwych kierowców prawa do kierowania pojazdami przewiduje nowelizacja kodeksu karnego,
która dzisiaj będzie głosowana w Senacie. Senackie komisje zaproponowały jedynie redakcyjne poprawki do nowelizacji. Wszystko wskazuje więc na to, że nietrzeźwi kierowcy będą karani bardzo surowo.

Znowelizowane przepisy stanowią, że nietrzeźwy kierowca, który spowodował wypadek, którego skutkiem była czyjaś śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, zostanie na zawsze pozbawiony prawa jazdy. Zakaz ten ma być obligatoryjny i w tym przypadku sąd nie mógłby go złagodzić. Nowela wprowadza także kary od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, w przypadku gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Również sąd będzie mógł wymierzyć karę do pięciu lat osobie, która złamie sądowy zakaz kierowania samochodami.

Sędziowie nie są zadowoleni z wprowadzenia przez ustawodawcę obligatoryjnego zakazu.

– Wprowadzanie takich rozwiązań do norm karnych ogranicza sędziom swobodę orzekania, decyzja jest już z góry narzucona sędziemu przez ustawodawcę – ocenia Stanisław Dąbrowski, prezes Krajowej Rady Sądownictwa. Zaznacza, że ludzie się zmieniają, nawet ci, którzy popełniają ciężkie przestępstwa. Dlatego dożywotnie pozbawienie prawa jazdy kogoś, kto ma 20 lat, bez uwzględnienia, że jak będzie miał 50 lat, to będzie innym człowiekiem, nie jest dobre.

Nowela przewiduje jednak możliwość odstąpienia przez sąd od orzeczenia dożywotniego zakazu kierowania pojazdem w szczególnych wyjątkowych okolicznościach. Sąd będzie musiał jednak uzasadnić taką decyzję.

– Niewykluczone, że sędziowie będą często sięgać do tego przepisu – stwierdza Stanisław Dąbrowski.

Obligatoryjne karanie pijanych sprawców wypadków odbieraniem praw jazdy na zawsze ma wielu zwolenników, gdyż takich osób na polskich drogach jest bardzo dużo. W każdy długi weekend wyrywkowe kontrole policyjne zatrzymują za każdym razem około tysiąca takich kierowców. Ze statystyk policyjnych wynika, że około 10 proc. wypadków powodowanych jest przez nietrzeźwe osoby.

Zdaniem Ryszarda Stefańskiego, eksperta od prawa karnego z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, problem nietrzeźwych kierowców należy zwalczać innymi metodami, a nie za pomocą bezwzględnych kar pozbawienia wolności.

– Niewątpliwie liczba przestępstw i wykroczeń spowodowanych prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest duża, ale nie sądzę, by sytuacja ta wymagała nadzwyczajnej interwencji ustawodawcy – mówi Ryszard Stefański. Jest on przeciwny zaostrzaniu kar, gdyż jego zdaniem nie doprowadzi to do poprawy sytuacji na drogach.

– Pijani kierowcy dalej będą jeździć samochodami, gdyż zdają sobie sprawę, że jest małe prawdopodobieństwo, że kontrole na drodze ich wyłapią – uważa Ryszard Stefański.

poprzednia12Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2010-02-04,

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 04, 2013, 12:45:55 pm »
Prawnik radzi: Osiedlowe parkingi
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski, Źródło: Integracja 6/2012

Toczę walkę ze swoją administracją spółdzielni mieszkaniowej o miejsce na moje auto. Chcę zapytać, czy w polskim prawie są przepisy regulujące liczbę miejsc parkingowych dla pojazdów ludzi niepełnosprawnych, które są zlokalizowane na osiedlach mieszkaniowych?

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/163498

Offline myszek

• Gadacz
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 04, 2013, 01:45:09 pm »
"...Jeżeli jest Pani właścicielką mieszkania własnościowego wraz gruntem i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (inwalidztwo I grupy), a spółdzielnia wyznaczyła wprawdzie miejsca parkingowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, a jednak są utrudnienia w korzystaniu z tych miejsc, wówczas może Pani zwrócić się do spółdzielni z prośbą o dzierżawę jednego miejsca parkingowego obok swojego bloku."

W mojej spółdzielni mieszkaniowej nie ma możliwości dzierżawy miejsca bo według pani z administracji "każdy by tak chciał" i parking byłby bardziej prywatny niż osiedlowy. przepisu mi nie podała.

"Po uzyskaniu zgody spółdzielni mieszkaniowej miejsce parkingowe może być oznakowane białą kopertą (wraz z numerem rejestracyjnym Pani samochodu) znakiem D-18a wraz z tabliczką z symbolem osoby z niepełnosprawnością, razem z numerem rejestracyjnym Pani samochodu. Nie ukrywam, że decyzja w tej sprawie należy tylko do spółdzielni mieszkaniowej jako zarządcy terenu."

A do tego cytatu dodam że u nas takich decyzji nie podejmują i  nie można pisać numerów rejestracyjnych samochodów dla których wyznaczono miejsce pod blokiem. A w myśl tego każdy kto ma kartę i przyjedzie np do cioci w moim bloku może sobie zająć moje miejsce a  ja mogę sobie stanąć wówczas na pierwszym wolnym miejscu.

Jedynym plusem w mojej spółdzielni było to że wydali bez problemu zgodę na oznakowanie miejsca i oni mi wymalowali znak osoby na wózku a nie typową białą kopertę na wybranym przez nas miejscu i oznakowali jeszcze tabliczką ze znakiem osoby na wózku. Co prawda rzadko mi ktoś "obcy" miejsce zajmuje choć czasem się zdarzy, a sąsiedzi szanują i wiedzą że za to są kary :-) A ponieważ mieszkam na dużym osiedlu i stoi 5 bloków w kółeczku a pośrodku placu jest parking wiec tych miejsc jest mało a ja mam zawsze swoje miejsce wolne :-) No i nie płacę żadnych opłat z tego tytułu do spółdzielni. A jak czasem czytam jakie ludzie mają problemy z parkingiem lub wybudowaniem podjazdu to się cieszę ze ja mam to już za sobą i w dodatku zawsze pozytywnie załatwione. Na oznakowanie miejsca czekałam chyba dwa dni od złożenia podania a na podjazd prawie rok ale jest.
Viola mama Patryka 21 lat autyzm, upośledzenie i inne...

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach