Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Karta parking."koperta",prawo jazdy ,samochód O.N.  (Przeczytany 50601 razy)

Offline Deron

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.deron.eu
Karta parking."koperta",prawo jazdy ,samochód O.N.
« dnia: Lipiec 05, 2003, 08:33:30 am »
W celu uzyskania karty parkingowej należy przedłożyć następujące dokumenty w Pionie Obsługi i Administracji Wydziału Spraw Obywatelskich UM

Kserokopię orzeczenia wydanego przez zespół do spraw orzekania niepełnosprawności, o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego, lub lekkiego stopnia niepełnosprawności z kodem R lub N, lub orzeczenie wydane przez organy rentowe równoważne na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności, w których nie określono przyczyny niepełnosprawności, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej - oryginały do wglądu.
Dowód wpłaty kwoty w wysokości 25-40zł na konto Urzędu Miejskiego
(w zależnosci od miejsca zamieszkania)
Fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Pozdrawiam Deron   :love1:
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nowe zasady wydawania Kart N+ dla mieszkańców Warszawy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2004, 03:17:26 pm »
11 grudnia 2003 r. weszła w życie uchwała Rady Warszawy w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania [...].

Zmieniła ona niektóre zasady parkowania w Warszawie w strefach parkowania płatnego, m.in. zasady wydawania Karty N+, która uprawnia osoby niepełnosprawne do bezpłatnego parkowania - poza miejscami wyznaczonymi, czyli "kopertami".

Osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową są uprawnione do bezpłatnego parkowania w strefie płatnego parkowania tylko w miejscach wyznaczonych - na "kopertach". W pozostałych przypadkach, wymagane jest posiadanie Karty N+.

Karta N+

Zgodnie z nową uchwałą Rady Miasta mogą się o nią ubiegać osoby, które:

posiadają Kartę Parkingową i jednocześnie
legitymują się orzeczeniem o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności
legitymują się orzeczeniem o zaliczeniu do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, które mają trudności w poruszaniu się, co jest potwierdzone odpowiednim wpisem w orzeczeniu o niepełnosprawności
Karta N+ jest bezpłatna, wydaje ją prezydent Warszawy na wniosek osoby niepełnosprawnej, rodziców dzieci niepełnosprawnych lub prawnych opiekunów - będących właścicielami pojazdów samochodowych.
Karta jest wydawana jest na okres nie dłuższy niż trzy lata.

Kartę należy umieszczać w widocznym miejscu za szybą samochodu.

Wcześniej Karta N+ wydawana była przez biura obsługi klienta WaParku. Osoby niepełnosprawne, które posiadają ważne karty wydane przez WaPark mogą parkować bezpłatnie w strefach płatnego parkowania na ich podstawie do końca roku 2004.

Przestały także funkcjonować biura obsługi klienta WaParku, w których można było załatwiać sprawy związane z parkowaniem.

Rolę Biur Obsługi Klienta przejęły od 1 grudnia 2003 r. urzędy dzielnic:

Wola - al. Solidarności 90, tel.: 636 43 29;
Ochota - ul. Grójecka 17a, pok. 12, tel.: 823 93 19;
Praga - Zespół Nieruchomości Komunalnych, ul. Jagiellońska 23, pok.1, tel.: 619 38 91 wew. 60;
Mokotów - ul. Rakowiecka 25/27, kancelaria, tel.: 646 84 50;
Śródmieście - ul. Nowogrodzka 43, pok. 8, tel.: 699 83 80.

Uwaga!
Okazało się jednak, że po wprowadzeniu nowych przepisów krąg osób niepełnosprawnych uprawnionych do korzystania z bezpłatnego parkowania został znacznie zawężony.
Zgodnie z § 3 ust. 2 Uchwały Rady Warszawy o wydanie Karty N+ może ubiegać się osoba niepełnosprawna, rodzice niepełnosprawnego dziecka lub opiekunowie prawni osób niepełnosprawnych będący właścicielami samochodów.
Oznacza to zatem, że o Kartę N+ nie mogą występować osoby będące faktycznymi opiekunami dorosłej osoby niepełnosprawnej, np. rodzice pełnoletniej młodzieży niepełnosprawnej lub dorosłe dzieci niepełnosprawnych osób starszych.

Prowadzi to do sytuacji, w której np. pełnoletni chłopiec, który nie może sam prowadzić samochodu, musiałby zostać ubezwłasnowolniony, aby jego rodzice - opiekunowie prawni - mogli otrzymać Kartę N+, uprawniającą ich syna do korzystania z bezpłatnego parkowania.

W związku z zaistniałą sytuacją Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych wystąpiło 8 stycznia 2004 r. z prośbą o wyjaśnienie sprawy do Biura Drogownictwa Urzędu Miasta Stołecznego.
Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy czytelników, jak postępować w opisanej powyżej sytuacji.
Przeczytaj także:

Jak uzyskać kartę parkingową

Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: Uchwała Rady Warszawy

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7518
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2004, 07:21:19 pm »
czy ktoś myślał przed podjęciem takiej uchwały?
komu ona ma de facto służyć?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2004, 08:04:43 pm »
Policja odholowała auto osoby niepełnosprawnej
We Wrocławiu policja kazała odholować samochód oznakowany jako pojazd osoby niepełnosprawnej, mimo że znaki pozwalały na parkowanie.

całość:
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/7520

Offline gdera

• Raczkujący Gadacz
    • http://republika.pl/karolina_83/index.html
Samochód na raty,dofinansowanie do samochodu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2004, 11:41:40 pm »
Mam pytanko_ czy ktoś z was staroł się o kupno samochodu na dziecko niepełnosprawne ? jeśli tak to podpowiedcie w jaki sposób załatwiać , czy są zniżki , zwolnienie z podatku i opłaty w urzedzie skarbowym?
chodzi mi o raty gorówka nie wchodzi w grę.
Wszystko co powinnam wiedzieć na temat kupna.
Z góry dziękuje za wszelkie informacje.
My nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół, co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać. /Epikur/
mama Karoliny z ZD

Offline renata

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2004, 07:28:04 am »
Gdera te kurczaczki to ty masz legalnie to najlepiej na firme najtaniej mozesz wszystko odciagnac od podatku

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2004, 10:15:57 am »
Gdera już niedawno było podobne pytanie

http://forum.darzycia.pl/topic,3137

dużo tego więc powiem ci w skrócie, nie ma takiej możliwości, ani pożyczki, ani zadnych dotacji na kupno samochodu
jeszce 2 lata temu była taka możliwość
pożyczka na mały procent, ale oczywiście z dobrymi żyrantami
teraz nic  :cry:

Offline Raduś

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://smyki.pl/domeny/synek.pl/radus/index.php
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2004, 04:30:48 pm »
Ja raz czytalam na stronie
www.benski.republika.pl/rodzice.htm
że ten Pan dostał znizkę (od firmy jak dobrze pamietam Renault Kangoo) 10% na zakup auta dla osoby niepełnosprawnej. Mówił ze to jedyny producent który taką zniżke dał.

Offline Grażyna

• Gadacz
samochód
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2004, 08:56:11 pm »
Ulu nie otworzyły mi się twoje linki!

Teraz już nie ma Prometeusza i kredytu na 5 %?

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2004, 09:16:58 pm »

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2004, 03:44:55 pm »
Grazyno( która nie chcesz być Grażynką :-))
mnie sie otwierają moje linki, ale i tak nie ma juz takich programów

w Reno można sprawdzić?, ale czy to dla O.N. czy dla rodziców, bo to Gdera chce kupić, a może upust jest tylko dla O.N.

ten link ktory podala Anna tez mnie zdziwił, takie różne orzeczenia, przy braku dłoni -II grupa?
a przy braku ręki-III grupa?
chyba ze to stare i nowe orzeczenia, kiedys inaczej orzekali, teraz uzdrawiają  :cry:
ale i tam chyba żadnych dobrych wieści nie było
a Gdera pisała że chce na raty, czy da radę kupić przy upuście 10 %?

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Karta parkingowa dla instytucji
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 20, 2004, 05:57:06 pm »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 30 marca 2004 r.

w sprawie rodzaju placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych uprawnionych do uzyskania karty parkingowej oraz trybu jej wydawania tym placówkom

Dz.U.04.67.617

(Dz.U. z dnia 20 kwietnia 2004 r.)

Na podstawie art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późno zm.21) zarządza się, co następuje:

więcej:

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/8457

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2004, 03:18:31 pm »
Aby otrzymać kartę parkingową, nie musimy mieć adnotacji o spełnianiu kryteriów do jej otrzymania w orzeczeniu.

Osoba posiadająca ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności do niedawna musiała zwracać się do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie opinii, czy spełnia kryteria osób, którym karta parkingowa przysługuje tj. czy ma ograniczoną sprawność ruchową.
Od 1 lutego 2003 nastąpiła zmiana przepisów odnośnie trybu wydawania karty parkingowej. Osoby posiadające ważne orzeczenia o przynależności do dawnej I lub II grupy inwalidzkiej (orzeczenia KIZ) lub posiadające orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenia Powiatowych Komisji do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności) mogą bezpośrednio udać się do organu wydającego karty parkingowe. Nie jest już wymagana dodatkowa opinia zespołu orzekającego.

Źródło:
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3549

Offline bozena

• Podglądacz
  • *
Karta parkingowa
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 18, 2004, 05:17:24 pm »
Czy można wiedzieć do jakiego "organu" :oops:

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 18, 2004, 07:34:22 pm »
Z podanej informacji wynika, że dział wydający karty parkingowe może się znajdować przy Starostwie Powiatowym lub przy Urzędzie Miasta. Informację o tym, gdzie w naszym mieście należy składać dokumenty o wydanie karty parkingowej, powinniśmy uzyskać przy Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2004, 08:54:14 am »
To wszystko dotyczy chyba pełnoletnie osoby ,ja dla Łukaszka miałam punkty w orzeczeniu uprawniające do otrzymania karty parkingowej na "nie" i mi jej nie wydano, musiałam jeszcze raz składać wniosek do komisji i teraz mam te punkty na "tak" i kartę w kieszeni.

mama Łukaszka 3l6mies

Offline mycha

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 23, 2004, 02:56:43 pm »
Witam!
   Niestety właśnie wróciłam z Wydziału Komunikacji i dowiedziałam się, że muszę mieć zmieniome orzeczenie, aby otrzymać kartę parkingową na Piotrka. Czyli zmiama w przepisach dotyczy tylko osób dorosłych, albo zależy od dobrej woli urzędnika, tego niestety nie wiem.
Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam. Basia

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 23, 2004, 03:56:32 pm »
Chyba chodzi o to drugie. Moja znajoma w Katowicach załatwiła kartę parkingową dla swjego synka z zD w Urzędzie na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Czyli co kraj...:(

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 29, 2004, 01:14:55 pm »
ja wcześniej na orzeczeniu punkty uprawniające do otrzymania karty miałam na nie i musiałam składać nowy wniosek do komisji orzekającej z zaznaczeniem że staram się o kartę,dołączyłam odpowiednie zaświadczenie o zaburzeniu chodu ,wiotkości....
i bez konieczności stawania przed komisją otrzymaliśmy te punkty na tak i mamy kartę w kieszeni

mama Łukaszka 3l6mies ZD

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 29, 2004, 01:15:43 pm »
ja wcześniej na orzeczeniu punkty uprawniające do otrzymania karty miałam na nie i musiałam składać nowy wniosek do komisji orzekającej z zaznaczeniem że staram się o kartę,dołączyłam odpowiednie zaświadczenie o zaburzeniu chodu ,wiotkości....
i bez konieczności stawania przed komisją otrzymaliśmy te punkty na tak i mamy kartę w kieszeni

mama Łukaszka 3l6mies ZD

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 29, 2004, 03:42:11 pm »
ja tak jak Gbaska musiałam tez napisać podanie.motywujac dlaczego i czekam na orzeczenie

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 29, 2004, 09:21:47 pm »
Karta Parkingowa

Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby niepełnosprawne do parkowania na "kopertach".

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 29, 2004, 09:33:48 pm »
Podrzucę kilka linijek do poczytania  :wink:

Od 1 lutego 2003 nastąpiła zmiana przepisów odnośnie trybu wydawania karty parkingowej. Osoby posiadające ważne orzeczenia o przynależności do dawnej I lub II grupy inwalidzkiej (orzeczenia KIZ) lub posiadające orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenia Powiatowych Komisji do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności) mogą bezpośrednio udać się do organu wydającego karty parkingowe. Nie jest już wymagana dodatkowa opinia zespołu orzekającego.

Jakie instytucje mogą uzyskać kartę parkingową?

Formularze

Wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych
Dz. U. 02. 13. 126 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 30 stycznia 2002 r.
w sprawie wzoru karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych oraz wysokości opłaty za jej wydanie.

Wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 29, 2004, 09:59:06 pm »
Czy ja dobrze rozumie ja mam 2 grupe inwalidzka ale w pkt o korzystaniu z parkingu....., mam ,nie to teraz juz nie musze ubiegac sie o orzeczenie na tak tylko iść po karte ?

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2004, 11:59:22 am »
I jeszcze to:

Europejska Karta Parkingowa

Od marca 2002 roku osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o nowy dokument: Europejską Kartę Parkingową nadającą specjalne przywileje nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej, dzięki zmianie treści artykułu 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku "Prawo o ruchu drogowym" (zmiana zawarta w Dzienniku Ustaw nr 129/2001, pozycja 1444).

Wzór oraz warunki wydawania tej karty zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 30 stycznia 2002 roku w sprawie wzoru karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych oraz wysokości opłaty za jej wydanie (Dziennik Ustaw nr 13/2002, pozycja 126).

O wydanie karty mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które w starostwie przedłożą orzeczenie o stopniu niesprawności i właściwą opinię (obydwa dokumenty wydaje Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Stopniu Niesprawności działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie). Należy też dołączyć 2 zdjęcia i wypełniony wniosek. Wydanie karty kosztuje 25 zł.

Karta parkingowa przypisana jest do konkretnej osoby, a nie do pojazdu, co oznacza, że z przywilejów z nią związanych może korzystać także kierowca samochodu przewożący osobę niepełnosprawną. Osoby posiadające taką kartę mogą nie stosować się do niektórych znaków zakazu (ruchu w obu kierunkach, wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych, wjazdu autobusów, wjazdu motorowerów, postoju, postoju w dni nieparzyste bądź parzyste oraz znaku strefy ograniczonego postoju).

W przypadku wyjazdu do krajów UE warto jednak zapoznać się z przepisami danego kraju, ponieważ zakres przywilejów nie wszędzie jest jednakowy. Karty parkingowe należy trzymać za szybą w widocznym miejscu. Do 1 lipca 2002 roku policjanci będą honorować dotychczasowe legitymacje osób niepełnosprawnych oraz zaświadczenia o złożeniu wniosku na kartę parkingową, wydane przez starostę.

Europejska Karta Parkingowa

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 30, 2004, 12:11:57 pm »
Włsnie ozmawiałam z kierowniczka Komisji ds.orzekania o inwalidztwie i wytłumaczyła mi że o tym rozporzędzeniu wiedza ale to jest rozporzedzenie ministerstwa komunikacji chyba a w ich rozporżadzeniu jest że lekarz orzeka o niepełnosprawności/dotyczy to wszystkich punktów w orzeczeniu/ i tym samym oni nie moga respektowc rozporzadzen innych resortów na ten sam temat. i byc może że tam gdzie wydaje orzeczenia wydział komunikacji jest to rozporzadzenia respektowane natomist w PCPR nie, trzeba złożyc pisemna prosbe o zmiane w pkt. dotyczacym o ruchu drogowym , nie trzeba motywowac.To tyle co siedowiedziałm czyli niespójność przepisów kolejna  "bania"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 30, 2004, 06:05:22 pm »
niespójność przepisów kolejna "bania"

niestety polska rzeczywistość: smutna, żałosna i nieprzewidywalna w skutkach.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
O.N.- prawo jazdy
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 14, 2004, 04:47:54 pm »
Tajemne kody na prawie jazdy  

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy dziś temat praw jazdy. W niektórych dokumentach nowej edycji spotykamy zakodowane cyframi informacje. Np. 01.01, 02.01, 05.07 itp. Otóż te kody, to nic innego jak warunki, po których spełnieniu można kierować pojazdem. Słowem, są to ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości kierowania określonym pojazdem. Owe ograniczenia należy respektować na równi z innymi przepisami prawa o ruchu drogowym.

W przeciwnym razie narażamy się na konsekwencje często bardzo przykre. Może się bowiem zdarzyć, że np. Kowalski, posiadacz prawa jazdy z jednym lub kilkoma ograniczeniami, uczestniczy w wypadku drogowym. W trakcie ustalania okoliczności i przyczyn tego zdarzenia okazuje się, że Kowalski kierował samochodem nie używając aparatu słuchowego, mimo że miał taki obowiązek, zapisany kodem w prawie jazdy. W efekcie, świadomie lub nieumyślnie, jazda Kowalskiego bez użycia aparatu słuchowego poważnie go obciąża. Dlatego dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi nie bagatelizujmy obowiązków przestrzegania ograniczeń zawartych w prawie jazdy.
O przybliżenie tematu proszę mł. insp. Henryka Portkę, szefa drogówki KWP w Lublinie: – Kody określają aż 33 ograniczenia wpisywane do prawa jazdy. Dokument ten może zawierać jedno, dwa lub nawet kilka ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia kierowcy bądź uwarunkowanych możliwością kierowania określonym pojazdem. Ograniczenia określa lekarz w orzeczeniu. Np. konieczność używania w czasie jazdy okularów lub aparatu słuchowego. Również kierowca o niesprawnych kończynach górnych lub dolnych musi korzystać z odpowiednio przystosowanego pojazdu. Z wykazem wszystkich ograniczeń możemy się zapoznać w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 21.04.2004 r. (obowiązuje od 1 maja br.) w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 89, poz. 855). Najczęściej spotykane oznaczenia kodowe to: 01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku, a w tym m.in.: 01.01 – okulary, 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e), matowa, 01.03 – szkła ochronne, 01.04 – soczewka matowa, 01.05 – przepaska na oko, 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe, 02 – wymagana korekta słuchu, a w tym m.in.: 02.01 – aparat słuchowy jednouszny, 02.02 – aparat słuchowy obuuszny, 03 – wymagane protezy/szyny ortopedyczne kończyn, a w tym m.in.: 03.01 – proteza/szyna ortopedyczna kończyny górnej, 03.02 – proteza/szyna ortopedyczna kończyny dolnej, 05 – wymagane ograniczenie w korzystaniu z pojazdu z powodów medycznych, a w tym m.in.: 05.01 – jazda tylko przy świetle dziennym, 05.03 – jazda bez pasażerów, 05.05 – jazda tylko w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy, 05.06 – jazda bez prawa ciągnięcia przyczepy, 05.07 – zakaz jazdy po autostradach.
Powtórzę, całą listę ograniczeń zawiera przytoczone uprzednio rozporządzenie. Trzeba je poznać, no i stosować.

Bogdan Lembrych

http://www.kurier.lublin.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=12910&mode=thread&order=0&thold=0

Offline Eyes

• Raczkujący bywalec
  • **
Auto dla ON
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 23, 2004, 10:45:53 pm »
Interesuje mnie wszystko związane z autami dla ON
z problemami z nogami
cena dostosowania
rodzaj sprzętu (gaz hamulec sprzęgło)
zakłady serwisy zajmujące się tym (na Śląsku)
dofinansowania
przepisy prawne

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 23, 2004, 10:58:14 pm »
Z tego co wiem- nie ma teraz Programów na zakup aut dla ON.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 23, 2004, 11:08:15 pm »
A jak byŚ zerknął troszkę niżej w tematach to znalazłbyś informacje podobne  :wink:

Samochod na raty
Prawo jazdy O.N
Zapoznaj sie z

PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
i poszperaj Eyes na forum jeszcze to napewno na cos natrafisz  :lol:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 25, 2004, 04:23:54 pm »
Dofinansowanie- trochę tego jest do poczytania

http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Koperta dla osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 02, 2004, 06:36:24 pm »
Koperta dla osoby niepełnosprawnej
Jak zrobić miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej?

więcej:

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/10708

( Anno, zmieniłam troszkę tytuł Twojego wątku, żeby nie rozpoczynać następnego
mam nadzieję że się zgadzasz ??  :D )

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 02, 2004, 06:42:01 pm »
Dalsze informacje n.t. karty parkingowej i " koperty"

w tym wątku  

http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=33193#33193

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 02, 2004, 10:49:14 pm »
:ok:  :D

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Warszawscy urzędnicy odmawiają niepełnosprawnym bezpłatnego
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 04, 2004, 09:46:09 pm »
Warszawscy urzędnicy odmawiają niepełnosprawnym bezpłatnego parkowania

Czy niepełnosprawny po zawale, któremu nie wolno się przemęczać, może za darmo parkować w centrum? W arogancki sposób decydują o tym urzędnicy - odmawiają, jeśli ktoś potrafi jeszcze chodzić o własnych siłach

- Jest mi niezmiernie przykro, że ja, 69-latek, siwy jak gołąbek, po operacji na serce, muszę udowodniać urzędnikom, że jestem naprawdę niepełnosprawny. Że mam problemy z chodzeniem i nie mogę się przemęczać - skarży się Tadeusz Koss, znany w stolicy działacz organizacji walczących o reprywatyzację.

Musi udowodnić, że jest kaleką

Koss kilka razy w tygodniu przyjeżdża samochodem do biura w Śródmieściu załatwiać sprawy. Do tej pory nie miał problemów z parkowaniem. Jako właściciel tzw. karty N+ mógł postawić samochód za darmo, gdzie chciał, a nie tylko na specjalnie wyznaczonych kopertach.

Problem w tym, że miasto zmieniło warunki współpracy z WaParkiem, który kartę wydał. Zmieniły się też przepisy o płatnym parkowaniu. I teraz Tadeusz Koss podobnie jak kilka tysięcy innych niepełnosprawnych musi do końca roku wyrobić nową kartę w Zarządzie Dróg Miejskich. - Byłem w punkcie obsługi na pl. Grzybowskim. Młody pan przejrzał dokumenty i powiedział, że nie mam szans, bo przyszedłem o własnych siłach - oburza się Tadeusz Koss.

Uzupełnił dokumentację i tym razem odwiedził urząd dzielnicy Śródmieście przy Nowogrodzkiej. - Złożyłem wszystkie wymagane dokumenty, w tym orzeczenie o II grupie niepełnosprawności oraz opinię lekarską, z której wynika, że mam obniżoną sprawność ruchową. Urzędniczka po czterech dniach odpowiedziała, że karty nie dostanę, bo nie spełniam warunków - żali się Koss. Zażądał odmowy na piśmie, żeby to zaskarżyć, ale jej nie dostał. Twierdzi, że w obu punktach obsłużono go arogancko.

Jak ma nogi, to niech chodzi

Naczelnik Wydziału Obsługi Klienta w ZDM Jerzy Missala nie wierzy w arogancję podwładnych. - Podejrzewam, że taki obraz bierze się z tego, że pan Koss nie załatwił sprawy pomyślnie dla siebie - uważa naczelnik.

Missala podkreśla, że trwającą od czerwca wymianę kart uchwaliła Rada Warszawy. I do tej pory na kilka tysięcy niepełnosprawnych, odmowy dostało tylko kilkadziesiąt osób. - Karty wydajemy osobom z niepełnosprawnością ruchową - oznajmia urzędnik.

A Tadeusz Koss chodzi na własnych nogach. Missala sugeruje więc, że chyba nie ma problemów, żeby podejść kilkadziesiąt metrów do parkomatu i kupić kwitek: - Czy musi jeździć po mieście? Może ktoś powinien go podwozić? - zastanawia się. Missala obiecuje, że odmowę Koss dostanie na piśmie. Problem w tym, że nie można się od niej odwołać, bo nikt nie przewidział takiej procedury.

ZDM nie wyklucza jednak zmiany stanowiska, jeśli dostanie całą dokumentację z orzeczenia lekarskiego o inwalidztwie. - Nie odpuszczę! Poczułem się, jakbym był już przeznaczony na złom. Dlaczego mam udowadniać, że jestem chory? Czy z wiekiem mój stan się poprawił? Pójdę z tym do sądu, bo chcę pomóc innym niepełnosprawnym - zapowiada Tadeusz Koss.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2426499.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Jak wymienić kartę na bezpłatne parkowanie
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 04, 2004, 09:53:05 pm »
Jak wymienić kartę na bezpłatne parkowanie

Karty mogą dostać niepełnosprawni właściciele samochodów, ale z orzeczenia lekarskiego musi wynikać, że osoby te należą do grupy o znacznym stopniu niepełnosprawności (dawna I grupa inwalidzka) lub są upośledzeni ruchowo (dotyczy dawnej grupy II i III).

Do wymiany kart ZDM wezwał pisemnie ok. 3300 osób. Niepełnosprawni muszą stawić się w jednym z sześciu punktów obsługi klienta z kompletem dokumentów: dowodem osobistym i rejestracyjnym, kartą parkingową, oryginałem lub kopią orzeczenia komisji lekarskiej o zaliczeniu do I, II lub III grupy inwalidzkiej, kopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenia lekarza ZUS o stopniu niezdolności do pracy.

Karty z WaParku trzeba wymienić do końca roku, ale jeśli ktoś się spóźni, ZDM nie będzie robił problemu. Po nowy plastik - ważny na trzy lata - musi się jeszcze zgłosić kilkaset osób.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2426501.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 20, 2005, 04:36:21 pm »

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
O.N.- prawo jazdy
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 25, 2005, 09:30:39 am »
Tajemne kody na prawie jazdy

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy dziś temat praw jazdy. W niektórych dokumentach nowej edycji spotykamy zakodowane cyframi informacje. Np. 01.01, 02.01, 05.07 itp. Otóż te kody, to nic innego jak warunki, po których spełnieniu można kierować pojazdem. Słowem, są to ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości kierowania określonym pojazdem. Owe ograniczenia należy respektować na równi z innymi przepisami prawa o ruchu drogowym.

W przeciwnym razie narażamy się na konsekwencje często bardzo przykre. Może się bowiem zdarzyć, że np. Kowalski, posiadacz prawa jazdy z jednym lub kilkoma ograniczeniami, uczestniczy w wypadku drogowym. W trakcie ustalania okoliczności i przyczyn tego zdarzenia okazuje się, że Kowalski kierował samochodem nie używając aparatu słuchowego, mimo że miał taki obowiązek, zapisany kodem w prawie jazdy. W efekcie, świadomie lub nieumyślnie, jazda Kowalskiego bez użycia aparatu słuchowego poważnie go obciąża. Dlatego dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi nie bagatelizujmy obowiązków przestrzegania ograniczeń zawartych w prawie jazdy.
O przybliżenie tematu proszę mł. insp. Henryka Portkę, szefa drogówki KWP w Lublinie: – Kody określają aż 33 ograniczenia wpisywane do prawa jazdy. Dokument ten może zawierać jedno, dwa lub nawet kilka ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia kierowcy bądź uwarunkowanych możliwością kierowania określonym pojazdem. Ograniczenia określa lekarz w orzeczeniu. Np. konieczność używania w czasie jazdy okularów lub aparatu słuchowego. Również kierowca o niesprawnych kończynach górnych lub dolnych musi korzystać z odpowiednio przystosowanego pojazdu. Z wykazem wszystkich ograniczeń możemy się zapoznać w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 21.04.2004 r. (obowiązuje od 1 maja br.) w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 89, poz. 855). Najczęściej spotykane oznaczenia kodowe to: 01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku, a w tym m.in.: 01.01 – okulary, 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e), matowa, 01.03 – szkła ochronne, 01.04 – soczewka matowa, 01.05 – przepaska na oko, 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe, 02 – wymagana korekta słuchu, a w tym m.in.: 02.01 – aparat słuchowy jednouszny, 02.02 – aparat słuchowy obuuszny, 03 – wymagane protezy/szyny ortopedyczne kończyn, a w tym m.in.: 03.01 – proteza/szyna ortopedyczna kończyny górnej, 03.02 – proteza/szyna ortopedyczna kończyny dolnej, 05 – wymagane ograniczenie w korzystaniu z pojazdu z powodów medycznych, a w tym m.in.: 05.01 – jazda tylko przy świetle dziennym, 05.03 – jazda bez pasażerów, 05.05 – jazda tylko w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy, 05.06 – jazda bez prawa ciągnięcia przyczepy, 05.07 – zakaz jazdy po autostradach.
Powtórzę, całą listę ograniczeń zawiera przytoczone uprzednio rozporządzenie. Trzeba je poznać, no i stosować.

Bogdan Lembrych

http://www.kurier.lublin.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=12910&mode=thread&order=0&thold=0

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 25, 2005, 09:35:46 am »
wcześniejszy wątek w temacie karty parkingowej

http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?
t=685

karta parkingowa dla instytucji

http://forum.darzycia.pl/topic,3566

auto dla O.N.

http://forum.darzycia.pl/topic,4321

Strony dla niepełnosprawnych kierowców

http://forum.darzycia.pl/topic,1451

Wykaz zakładów przystosowujących samochody

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1226

Program "Pegaz"

Obszar A: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=239

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2005, 03:33:55 pm »
Ruszyła kolejna edycja programu ''Pegaz''

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/12219

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 19, 2005, 08:25:44 am »
Wątek
Dziecko w samochodzie

Moto Sprawy
Jednym z podstawowych problemów z jakimi musi borykać się osoba niepełnosprawna jest przemieszczanie się. Do pokonania jest wiele barier już we własnym mieszkaniu i najbliższej okolicy, ale prawdziwe trudności zaczynają się kiedy sytuacja wymaga zmierzenia się z większymi dystansami.

Różne mogą być sposoby rozwiązywania tych problemów lecz nie ulega wątpliwości, że najlepszy z nich to motoryzacja indywidualna. Nawet jeżeli nie wszyscy inwalidzi mogą skorzystać z jej dobrodziejstw, z uwagi na rodzaj schorzenia lub sytuację finansową, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom jakie daje współczesna technika. Tej problematyce jest właśnie poświęcona witryna "Moto Sprawy".
Na stonie również:
Kursy Nauki Jazdy dla osób niepełnosprawnych
Nauka Jazdy
Jagiellonka L

Offline monzaw3

• Raczkujący bywalec
  • **
Dofinansowanie do zakupu samochodu.
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 02, 2005, 08:22:31 am »
Witam!!
Szukam informacji o dofinansowaniu do zakupu samochodu.
Nie wiem czy jeszcze jest takie dofinansowanie.A wy zazwyczaj wiecie wszystko.
Jakie dokumenty sa wymagane.
Pozdrawiam Monika :?

Offline mamakaroli

• Podglądacz
  • *
    • http://www.dzieci.bci.pl/strony/karolina
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 02, 2005, 09:18:00 am »
Kiedyś można było starać się o dofinansowanie z PFRON - u .Z tego co się orientuję teraz nie ma takiej możliwości .
Więcej na stronie
http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 02, 2005, 10:44:46 am »
Od 2 lat niedofinansowują

Offline monzaw3

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 02, 2005, 12:06:37 pm »
Kurcze tak myślałam.Wertowałam całego neta i nic.Szkoda ,znajomym bardzo by sie przydał samochód ,maja bardzo chore dziecko.Dzieki wam za pomoc.
Pozdrawiam Monika

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 02, 2005, 05:53:12 pm »
monzaw3
Pdobny temat był już poruszony.
Zerknij do niego .Niewiem czy coś znajdziesz konkretnego.
Samochód na raty

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Prawo jazdy - Toruń
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 21, 2005, 10:40:20 pm »
Zmiany w samochodzie dla niepełnosprawnych

Ręcznie sterowany hamulec, ruchomy pedał gazu i kierunkowskazy obsługiwane jedną ręką. Takie wyposażenie zyskał właśnie Chevrolet Aveo z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dzięki temu osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogły bez problemu robić prawo jazdy

Chevrolet trafił do WORD w Toruniu w październiku. Przyczyniła się do tego interwencja "Gazety". Decyzję o zakupie samochodu marszałek województwa podjął po tym, jak opisaliśmy historię 27-letniej Sylwii Goślickiej. Jej przykład pokazał, że dla niepełnosprawnych torunian ubieganie się o prawo jazdy jest prawie niemożliwe. Najbliższe auto przystosowane do ich potrzeb znajduje się w Ciechocinku. Cena kursu - o kilkaset złotych wyższa, niż koszt szkolenia dla ludzi w pełni sprawnych - przerasta możliwości większości osób. Chevrolet, który zakupiono dla WORD początkowo wyposażony był tylko w automatyczną skrzynię biegów i specjalną gałkę na kierownicy.

Teraz sytuacja się zmieniła. Sopocka firma "Autopol-Serwis" zamontowała sprzęt, który umożliwi jazdę większej ilości niepełnosprawnych. Dodatkowe wyposażenie kosztowało ok. 5 tys. zł. - Właściwie, aby prowadzić wystarczy mieć sprawną tylko jedną rękę - mówi Jerzy Jaworski, wicedyrektor WORD. Są już pierwsi zainteresowani zrobieniem prawa jazdy na niecodziennym aucie. - Dzwoniła osoba poruszająca się na wózku. Dwa ośrodki szkoleniowe są chętne, by wypożyczyć od nas samochód - podkreśla.

W Chevrolecie posiadanym przez WORD zamontowano m.in. ruchomy pedał gazu, który można zamocować po prawej lub lewej stronie - zależnie od tego, która noga kierowcy jest sprawna. Pomyślano też o tych, którzy nie mogą używać żadnej z dolnych kończyn. Będą korzystać z ręcznego sterowania gazem i hamulcem. Jest też specjalne urządzenie pozwalające na uruchamianie świateł, kierunkowskazów i klaksonu jedną ręką i to bez odrywania jej od kierownicy.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,3077255.html

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach