Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Odwarstwienie siatkowki  (Przeczytany 17266 razy)

Offline Sławek

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 16
Odwarstwienie siatkowki
« dnia: Lipiec 07, 2004, 12:50:32 am »
Interesuje mnie wszystko zwiazane z odwarstwieniem siatkowki
Namiary na kliniki lekarzy zajmujacych sie choroba
pozdrawiam

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2004, 02:03:00 pm »
Sławku skontaktuj się z "Jackiem" z Daru
krecikjr@go2.pl
GG 1871548
http://republika.pl/kret_jr
On stracił wzrok przez cukrzycę w wieku dziecięcym, ale świetnie radzi sobie w życiu.
Napisz do niego, apartura mu odtwarza.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2004, 10:24:20 am »
Sławku, jeśli zebrałeś jakieś informacje, proszę podziel się tu nimi lub skontaktuj się ze mną. Niestety jestem od kilku dni zainteresowana problemem odwarstwienia siatkówki :( .

Offline Sławek

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 16
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2004, 11:37:24 am »
Lekarz radzi


Retinopatia cukrzycowa


 
Dr hab. med. Barbara Mirkiewicz-Sieradzka, Gabinet okulistyczny, Katedra i Klinika Chorób Metabolicznych CM UJ
 Najcięższym i najczęściej występującym powikłaniem w układzie wzrokowym w przebiegu cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa. W Stanach Zjednoczonych stanowi ona główną przyczynę utraty wzroku u osób z cukrzycą pomiędzy 20. a 64. rokiem życia. Ryzyko utraty wzroku pojawia się 29 razy częściej u osób z objawami retinopatii.

Częstość występowania retinopatii w cukrzycy typu 1 wynosi 40 proc., a w cukrzycy typu 2 - 20 proc. W cukrzycy typu 1 trwającej krócej niż dwa lata tylko 2 proc. osób ma cechy retinopatii, ale po 15 latach i dłuższym okresie trwania choroby występują one aż u 98 proc. osób. W cukrzycy typu 2 już w momencie rozpoznania cukrzycy u ok. 5 proc. osób stwierdza się retinopatię.

Najcięższa postać tego powikłania, jaką jest retinopatia cukrzycowa proliferacyjna, nie występuje w pierwszych 5 latach trwania choroby w cukrzycy typu 1, ale jest obecna zawsze po 15 latach, natomiast w cukrzycy typu 2 ta postać retinopatii występuje już na początku choroby u ok. 2 proc. osób, a po 15 latach można ją stwierdzić u ok. 15 - 20 proc. osób.


Przyczyna

retinopatii cukrzycowej nie jest jeszcze w pełni poznana. Brak wyrównania cukrzycy, a więc przewlekła hiperglikemia to główny powód powstałych w dnie oka zmian. Ryzyko rozwoju retinopatii podczas intensywnego leczenia insuliną zmniejsza się u osób z cukrzycą trwającą rok o 92 proc. i podobnie obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej (która odzwierciedla stopień wyrównania cukrzycy w okresie ostatnich 3 miesięcy), zmniejsza ryzyko postępu retinopatii u osób leczonych intensywnie.

Obecnie zwraca się dużą uwagę na podłoże genetyczne retinopatii cukrzycowej. Dotychczasowe badania wykazały, że istnieją geny odpowiedzialne za jej rozwój.


Czynniki ryzyka

W rozwoju retinopatii cukrzycowej, jak i w dynamice tego procesu, podkreśla się znaczenie wielu czynników ryzyka. Na plan pierwszy wysuwa się tutaj czas trwania cukrzycy i zła kontrola metaboliczna. Ostatnio z dużym naciskiem podkreśla się również znaczenie nadciśnienia tętniczego u osoby z cukrzycą (dotyczy to obu jej typów).

Należy również zwrócić uwagę na jeden z ważnych czynników ryzyka dla retinopatii, jakim jest okres ciąży u kobiet chorujących na cukrzycę. Głównymi


procesami patologicznymi

toczącymi się w siatkówce, które decydują o rozwoju retinopatii, jest zamknięcie naczyń włosowatych siatkówki i przecieki naczyniowe. W późniejszym okresie zamknięciu ulegają tętnice i żyły, a w konsekwencji powstają w siatkówce obszary niedotlenienia, które pobudzają rozwój nowych patologicznych naczyń. W obrazie klinicznym retinopatii cukrzycowej wyróżnia się postać


nieproliferacyjną i proliferacyjną

W pierwszej z nich występują w dnie oka mikrotętniaki, wybroczyny, "twarde wysięki" (będące efektem przenikania składników osocza przez ścianę naczyń), nieprawidłowości naczyń żylnych i tętniczych siatkówki. Kiedy pojawiają się "miękkie wysięki" (jako wyraz uszkodzenia warstwy włókien nerwowych) oraz rozległe obszary zamknięcia włośniczek siatkówki i zwiększonej przepuszczalności naczyń, mówimy o retinopatii przedproliferacyjnej. W retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej dominują: nowotwórstwo naczyń i rozwój tkanki włóknistej w siatkówce. W konsekwencji tych zmian powstają nawracające wylewy do ciała szklistego oraz błony proliferacyjne, które pociągają siatkówkę i mogą doprowadzić do jej odwarstwienia. Wylewy do ciała szklistego, jak i odwarstwienie siatkówki, stanowią końcowy okres zaawansowanej retinopatii proliferacyjnej - zagrożenie utraty wzroku jest wtedy największe.

Zarówno retinopatii cukrzycowej nieproliferacyjnej, jak i proliferacyjnej może towarzyszyć cukrzycowe uszkodzenie siatkówki w plamce


- makulopatia cukrzycowa.

Dotyczy ona częściej chorych z objawami retinopatii nieproliferacyjnej w przebiegu cukrzycy typu 2. Wystąpienie makulopatii wiąże się zawsze z obniżeniem ostrości wzroku.

Stopień zaawansowania przedstawionych wyżej postaci retinopatii jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od czasu trwania cukrzycy, wyrównania jej poziomu, a także obecności nadciśnienia tętniczego.


Rozpoznanie

Metody rozpoznawania retinopatii cukrzycowej są coraz doskonalsze. Należy tutaj wymienić m.in. laserową oftalmoskopię skaningową, optyczną koherentną tomografię lub fluorofotometrię ciała szklistego. Podstawowymi sposobami rozpoznawania retinopatii wciąż jednak pozostają badania ostrości wzroku, dna oka (zawsze po podaniu kropli poszerzających źrenicę) oraz w diagnostyce makulopatii cukrzycowej - angiografia fluoresceinowa dna oka.

Badanie ostrości wzroku nie zawsze odzwierciedla stopień zaawansowania retinopatii cukrzycowej, ponieważ obniżenie widzenia występuje, kiedy zmiany chorobowe umiejscowione są w plamce lub w jej sąsiedztwie, na tarczy nerwu wzrokowego lub gdy występuje wylew do ciała szklistego. Jeśli natomiast zmiany chorobowe, nawet te bardzo zaawansowane, jak ogniska nowotwórstwa naczyniowego, są niewielkie i umiejscowione w obwodowych częściach dna oka, nie występuje pogorszenie widzenia, a przy braku wyraźnych objawów pacjent nie zdaje sobie sprawy z istniejącego zagrożenia.


Leczenie

Główną metodą leczenia retinopatii cukrzycowej jest obecnie powszechnie stosowana fotokoagulacja laserowa siatkówki. W laserach argonowych ośrodkiem aktywnym lasera jest argon. Od niedawna do leczenia retinopatii wprowadzono lasery diodowe.

Celem fotokoagulacji jest zniszczenie zmian chorobowych w siatkówce, a szczególnie ognisk nowotwórstwa naczyniowego i zatrzymania toczącego się w niej procesu chorobowego. Nie należy tu jednak spodziewać się zbyt dużej poprawy widzenia, a u niektórych osób może ona w ogóle nie nastąpić i choroba toczyć się będzie dalej, co wiąże się najczęściej ze zbyt późno rozpoczętym leczeniem.

Warunkiem niezbędnym do wykonania zabiegu laserowego jest zachowana przejrzystość ośrodków optycznych oka - rogówki, płynu przedniej komory, soczewki i ciała szklistego - umożliwiająca dotarcie do siatkówki promienia laserowego. Istnieją ściśle określone wskazania do zabiegu laserowego, m.in. nie podejmuje się zabiegu laserowego przy zmianach początkowych w dnie oka, a w zaawansowanej retinopatii proliferacyjnej podjęcie terapii laserowej musi być bardzo dokładnie rozważone.

Do metod chirurgicznego leczenia retinopatii cukrzycowej należy witrektomia (usunięcie ciała szklistego i koagulacja siatkówki endolaserem). Wskazaniami do operacji są nawracające wylewy do ciała szklistego i zaawansowana retinopatia proliferacyjna. Witrektomia, choć może wiązać się z występowaniem pewnych powikłań, znalazła powszechne uznanie jako metoda leczenia zaawansowanej retinopatii proliferacyjnej, gdyż stanowi jedyną szansę przywrócenia wzroku u tych chorych, u których do niedawna utrata wzroku była nieodwracalna.

We współczesnym leczeniu retinopatii cukrzycowej należy również podkreślić znaczenie leczenia samej cukrzycy i często towarzyszącego jej nadciśnienia tętniczego oraz terapii farmakologicznej, ale zarezerwowanej tylko dla bardzo wczesnych postaci retinopatii nieproliferacyjnej.

Na szczególną uwagę w leczeniu retinopatii cukrzycowej zasługuje fakt, że ostatnio podejmuje się badania nad lekami, które mogłyby prowadzić do zahamowania jej rozwoju lub progresji już istniejących zmian w siatkówce.


Prewencja

W Polsce nadal nie podejmuje się działań prewencyjnych w kierunku retinopatii cukrzycowej, dlatego ważnym elementem zarówno profilaktyki, jak i leczenia tej choroby są badania okulistyczne pierwszorazowe i badania kontrolne. U chorych z cukrzycą typu 1 badanie okulistyczne pierwszorazowe winno być wykonane w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zachorowania lub, jeśli istnieją takie możliwości, w chwili zdiagnozowania cukrzycy. U osób z cukrzycą typu 2 badanie pierwszorazowe musi być wykonane w momencie rozpoznania cukrzycy lub w krótkim czasie po jej zdiagnozowaniu.

Częstość kontroli okulistycznych zależy od stopnia zaawansowania zmian chorobowych w dnie oka. Osoby z retinopatią przedproliferacyjną wymagają szybkiego skierowania do okulisty w celu wykonania zabiegów laserowych siatkówki w trybie pilnym. Nieporozumieniem jest wyznaczanie im terminów zabiegów, gdyż opóźnienie rozpoczęcia leczenia prowadzi do progresji zmian. Osoby z retinopatią proliferacyjną wymagają również natychmiastowego skierowania do okulisty, aby wykonać zabieg laserowy lub, jeśli istnieją powikłania, witrektomię. Ważnym elementem profilaktyki jest również


edukacja chorych,

którzy często nie mają świadomości o zagrożeniu dla wzroku, ponieważ retinopatia cukrzycowa w początkowych okresach jest często bezobjawowa, a chory nie wie o możliwości leczenia farmakologicznego. W prowadzonych ostatnio przeze mnie badaniach na temat stanu wiedzy o powikłaniach ocznych u chorych z cukrzycą wynika, że jest ona niewystarczająca. Na pytanie, czy cukrzyca wywołuje retinopatię, przecząco odpowiedziało aż 22,3 proc. ankietowanych, a 15,8 proc. uważało, że retinopatię może rozpoznać optyk.

Bardzo wielu chorych na cukrzycę nigdy nie jest badanych przez okulistę, wielu z objawami retinopatii proliferacyjnej nie znajduje się w opiece okulistycznej, a co najmniej połowa chorych z wysokim ryzykiem utraty wzroku nigdy nie miała wykonanego zabiegu laserowego.

Cukrzyca może być poddana działaniom prewencyjnym, jej powikłania w układzie wzrokowym bezwzględnie takich działań wymagają. Te działania muszą być prowadzone zarówno przez diabetologa, jak i okulistę, a także samego chorego. Ścisła kontrola poziomu glukozy zmniejszy ryzyko rozwoju retinopatii, a w odpowiednim czasie wykonany zabieg laserowy siatkówki obniży ryzyko utraty wzroku.

Przed wielu laty w Polsce powstała sieć przychodni diabetologicznych z gabinetami okulistycznymi wyposażonymi w lasery. W Krakowie, niestety, z powodów niemerytorycznych nie są wykorzystane możliwości tego gabinetu.


Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2004, 10:48:22 am »
Sławku, dziękuję za wszystkie informacje. (Pierwszy link nie otwiera się).

Poszukuję informacji na temat odwarstwienia siatkówki u dziecka w wyniku szybko postepującej krótkowzrocznośći, a co za tym idzie nadmiernego wydłużenia gałki ocznej.  Gdyby ktokolwiek miał jakieś informacje na temat robionych kiedyś w Polsce operacji, polegających na zrobieniu obejmy gałki, która miała na celu zatrzymanie wzrostu oka, bardzo proszę o kontakt.

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2004, 02:15:28 pm »
Gdyby kogoś interesował ten temat, to podaję, że operacja, o której wyżej mowa nazywa się skleroplastyka. Teoretyczne wykonuje się ją u dzieci powyżej 7 roku życia i przy wadzie minimum  -7. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Przeważnie z dobrym skutkiem - następuje zatrzymanie postępującej krótkowzroczności.

Z najnowszych wiadomości dodam, że tego typu operacji nie wykonuje się już na  zachodzie. Jest to zbyt obciążające dla dziecka - ciało obce w obrębie głowy. Tam zakłada się dzieciom twarde soczewki kontaktowe, które spełniaja podobną rolę - zatrzymują wzrost gałki ocznej. Niestety, dzieci muszą być bardzo zdyscyplinowane i  cierpliwe, żeby rodzice mogli codziennie maniplować przy oczkach. U dzieci z zD raczej to rozwiązanie odpada.

Tyle dowiedziałam się podczas wakacyjnych wojaży po klinikach okulistycznych 8) .

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2005, 10:03:07 am »
Poznańscy lekarze poprawią wzrok dwóm irackim dziewczynkom
- Małgorzata Lampa 23-03-2005

Wielkie, czarne oczy irackich dziewczynek ledwo dostrzegały tłumy ludzi, którzy przyszli na ich pierwsze badanie. - One widzą zaledwie w 10 proc. - ocenili medycy.

Iyat ma 9 lat, a Nora 13. Obie niewiele widzą. W Al-Hillah, stolicy prowincji Babilon, gdzie mieszkają, trudno o okulistę. Dziewczynki czekałoby życie w ciemnościach, gdyby nie płk Krzysztof Kołcz, szef Centrum Operacji Cywilno-Wojskowych Prowincji Babilon. Polski oficer zorganizował wraz z władzami naszego województwa akcję "Ocalić wzrok" i sprowadził dzieci do Polski.

Iyat w żółtej sukieneczce i starsza Nora już szczelnie zakryta białym strojem przyjechały do kliniki okulistycznej szpitala przy ul. Długiej w samo południe. Towarzyszył im uśmiechnięty dziadek Khodayer o Al. Nafieey. - Jestem wdzięczny Polakom za to, co robią dla dziewczynek. To bardzo piękny czyn - wyznał.

Wszyscy wraz z tłumaczką i pułkownikiem weszli do gabinetu i zniknęli na prawie godzinę. Zbadano nie tylko dzieci, ale i dziadka.

Zostaną w klinice do piątku. Medycy muszą wykonać jeszcze kilka badań, aby potwierdzić diagnozę. Wstępnie oceniono, że operacja nie będzie potrzebna - dużą poprawę dadzą okulary. Wieczorem jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że medycy zastanawiają się nad zoperowaniem jednej z sióstr.

Po badaniu dziewczynki zajęły pokój w szpitalu. Ich menu będzie specjalnie przygotowywane. Dzieci przyjmują ze spokojem wszystko, co się dzieje wokół nich. - Jest fajnie - komentują przybycie do Poznania i długi lot, mimo widocznego zmęczenia. Dziennikarze i medycy oczekiwali ich na pierwszych konsultacjach już o 9 rano. Dziewczynki nie pojawiły się jednak, bo spały. - Samolot z Iraku opóźniony był kilka godzin, dzieci i ich dziadek są zmęczeni muszą odpocząć - tłumaczy płk Kołcz."

Może ktoś z Czytelników zna bliższe namiary do takich lekarzy z Poznania i napisze na czym to dokładnie polega.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Badania Irakijek
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 24, 2005, 10:18:10 am »
Badania Irakijek
 
Irackie siostry, które przyjechały do Poznania, nie będą operowane w Klinice Okulistyki Akademii Medycznej. Podczas badań okazało się, że mają krótkowzroczność, a nie - jak przypuszczano - odwarstwienie siatkówki
 
http://tvp.pl/780,20050323190004.strona

Wypowiedź
p.prof. Krystyny Pecol

na temat wady genetycznej odwarstwienia siatkówki
do obejrzenia i odsłuchania
na w/w str. na VIDEO
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Operacji irakijskich dziewczynek nie będzie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2005, 10:24:51 am »
Operacji irakijskich dziewczynek nie będzie

Dwie irackie dziewczynki, które wczoraj były badane w poznańskiej Klinice Okulistycznej, nie będą operowane. Nie pozwala na to rodzaj schorzenia.

Dziewięcioletnia Iyati i trzynastoletnia Nora przyleciały do Polski z rozpoznanym odwarstwieniem siatkówki. Z taką diagnozą mogli im pomóc tylko specjaliści z Kliniki Okulistycznej AM w Poznaniu, w której badania nad odwarstwieniem siatkówki trwają od 35 lat. Wczoraj tam dzieci trafiły na pierwsze badania.

Schorzenie dziedziczne

Dziewczynkom w podróży do Polski towarzyszy dziadek i tłumaczka. Do Poznania specjalnie też przyjechał ppłk Krzysztof Kołcz, były szef Centrum Operacji Cywilno-Wojskowych Prowincji Babilon, który stwierdził na miejscu w Iraku, że tamtejsi lekarze nie są w stanie pomóc dzieciom.

Wczoraj, w samo południe, dziewczynki trafiły do poznańskiej Kliniki. Ponad godzinę trwały badania, które miały zdecydować, jak dalej potoczy się leczenie. Pod uwagę brane były również operacje, których mieli się podjąć poznańscy specjaliści: To są dopiero wstępne badania, ale prawdopodobnie dziewczynki mają schorzenie genetyczne siatkówki, więc zabiegu nie będzie, bo takich schorzeń nie leczy się operacyjnie – poinformowała prof. Krystyna Pecold, kierownik Kliniki, wyjaśniając, że medycyna jeszcze nie dysponuje lekami, ani metodą, która byłaby w tego rodzaju chorobach przydatna.

Pani profesor zastrzegła jednak, że pełną wiedzę będzie miała po dalszych badaniach, a ostateczną diagnozę poznamy jutro. Wtedy też będzie wiadomo, czy jest to ten rodzaj wrodzonej choroby, która nieodwracalnie prowadzi do ślepoty, czy łagodniejsza w przebiegu ograniczająca ostrość widzenia.

Na razie okulary

Natomiast nie ulega już obecnie wątpliwości, że obie dziewczynki, blisko ze sobą spokrewnione, są krótkowidzami i bardzo źle widzą. Nie wiadomo, dlaczego nikt do tej pory nie rozpoznał u nich tej wady. Bez okularów widzą zaledwie 10% tego, co powinny. Pobyt w Klinice Okulistycznej pozwoli szybko dobrać dzieciom właściwe szkła, w których po raz pierwszy zobaczą poznańskich okulistów i Poznań.

Obraz na pomoc

Pomoc w sprowadzeniu i zorganizowaniu irackim dzieciom pobytu w Poznaniu zapewnił wojewoda wielkopolski, który dzisiaj obiecał je odwiedzić z wielkanocnymi zajączkami. Urząd Wojewódzki zbiera pieniądze na konsultacje okulistyczne dziewczynek i ewentualny zabieg.

Jeżeli operacji nie będzie, pieniądze pójdą na innego rodzaju pomoc. Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KW Policji w Poznaniu zbiera pieniądze na zakup przyborów szkolnych i odzieży dla dziewczynek z Iraku. W tym celu wystawiono na aukcję obraz olejny "Las" Ewy Rudnickiej – pracownika cywilnego KWP. Można go zobaczyć w holu komendy przy ul. Kochanowskiego. Telefoniczna licytacja prowadzona jest do 1 kwietnia br. do godz. 12.00 pod nr 605997663 i 609279279. Do wczoraj obraz osiągnął kwotę 300 zł. KMK

Danuta PAWLICKA

http://wiadomosci.wp.pl/wid,6889891,prasaWiadomosc.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2005, 10:37:28 am »
Obejrzałam dołączaony film o dziewczynkach- wykryto, że krótkowzroczność jest uwarunkowana genetycznie!!!
W takiej sytuacji nikt nie będzie mógł im pomóc- grozi to utrata wzroku, tylko nie wiadomo kiedy.
Trwają dalsze badania, czy dojdzie do operacji jednej z dziewczynek- dowiemy się z późniejszych relacji.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline matrix

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2006, 02:48:16 pm »
witam
Mam pytanie ktory chirurg w Polsce jest najlepszy w operacjach siatkowki?(jestem po czterech operacjach pierwsza nieudana tzn prof.Kecik zle wykonal operacje gdy zorientowalem sie ze to niekompetentny lekarz bylo juz pozno i ledwo uratowali mi czastkowe widzenie(aktualnie lecze sie w szptalu Praskim w Warszawie)jestem przed kolejna operacja i moje pytanie wlasnie jest kto najlepiej w Polsce operuje i czy gdzies w Niemczech np nie stosuje  komorek macierzystych albo innych nowych metod ktorych w Polsce obecnie nie ma!Z gory dziekuje za odpowiedzi!pozdrawiam

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2006, 04:57:23 pm »
Klinika Okulistyczna
Katowice
ul. Ceglana

Jedziesz tak, żeby być ok. godz. 6 rano.
Rejestrujesz się i czekasz pod gabinetem w tłumie na swoją kolej.
 Lekarze przyjmują wszystkich do oporu. Są kompetentni. Naprawiają to , co popsuli gdzie indziej.
 Nasłuchałam się niesamowitych histprii  czekając z dzieckiem.
 Niektórzy pacjenci najpierw idą po południu prywatnie do pani ordynator.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Offline siersciuch

 • User z prawami do pisania
 • Aktywny Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 791
  • http://www.Kuba.2q.pl
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2006, 05:06:06 pm »
podzielam opinie ani, sa tam w klinice naprawde super lekarze, kompetentni ...sami z kubusiem jeździmy na ceglana.
pozdrawiamy - ewa i kubuś z zesp. Sotosa i niedosłuchem obustronnym - wspomnienia<10 lat> oraz Dawidkiem <2,5 roku>

Offline matrix

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2006, 07:38:43 pm »
dziekuje za odpowiedzi !i jeszcze jedno pytanie jaka panuje opinia o lekarzach z Warszawy ze szpitala Praskiego dyrektorem tego szpitala jest prof Szaflik
I czy jest sens szukac czegos zagranica?

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2006, 07:47:56 pm »
Nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie odnośnie Warszawy.
Jeśli chodzi o operację za granicą to zdania są różne.
Jedni twierdzą, że tylko tam  warto szukać pomocy.
Inni twierdzą, że Katowice są konkurencyjne pod wzgledem kadry i aparatury.
Ale warunki socjalne są marne.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2006, 08:47:04 pm »
Witaj matrix
Zerknij jeszcze do tego wątku:
Odwarstwienie siatkowki
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline lucyna

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 23, 2006, 06:34:04 pm »
Witam ! We wtorek wróciliśmy z Warszawy z małą Olą która miała zabieg przyklejenia siatkówki .Zabieg odbył się w KliniceEnel-Med http://www.enel.pl/www/ na ul. Gilarskiej jest tam fachowa obsługa ,z tego co tam widziałam na zabiegi przyjeżdżają ludzie z europy nie tylko z Polski .Zabiegi są tam tez wykonywane na fundusz zdrowia.Ponoć jest to jedyny ośrodek w Polsce wykonujący zabiegi przyklejania siatkówki u małych dzieci.Może zasięgnij informacji o tym ośrodku.
Operacja Oli udała się tak powiedział profesor chociaż na początku dawał 20%powodzenia operacji,po operacji powiedział że udała się w 90% a reszta to zależy od niej od jej organizmu i przyswojenia żelu ,po rannym badaniu powiedział że organizm ładnie go przyswaja za miesiąc kontrola i się okarze jak to wszystko wygląda no i operacja na drugie oczko bo Ola wogle nic nie widzi.Życzę powodzenia !!!LUCYNA

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2006, 08:59:26 pm »
lucyna
Bardzo się cieszę, że już po jednym zabiegu jest Oleńka  :)
Napewno będzie dobrze.Musi być  ::sercer
Całuski dla malutkiej  ::bf1
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline lucyna

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 27, 2006, 05:33:47 pm »
Witam !!
Ola jest po drugiej operacji!!!! Kontrola oczek w czerwcu narazie wszystko na najlepszej drodze ,kontrola pierwszego oczka wyszła dosyć dobrze są miejsca nie przyklejone ale są b małe i być może organizm sam je naprawi z drugiej operacji profesor też był zadowolony więc może wszystko będzie dobrze!!!
 :) Pozdrawiam Lucyna

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 27, 2006, 09:35:51 pm »
To ogromna radośc dla Was Lucynko  :D
Cieszy mnie to bardzo.Musi byc dobrze  ::bf1
Buziaczki dla Oleńki :::
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline tolka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 20, 2006, 05:32:58 pm »
Witam. Jestem nowa. mam nadzieję Lucynko, że u twojej małej wszystko dobrze. Jestem mamą 3-letniego Milosza, który przeszedł podobnie jak twoje dziecko udaną operację witrektomii u prof. Prosta. Takich dzieci jest bardzo niewiele i bardzo chętnie nawiązałabyn z tobą kontakt. Pozdrawiam
mama Miłosza V st. retinopatii oko lewe i Judyty 8 lat

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 21, 2006, 02:18:14 am »
Witaj Tolka :D

Zawiadomiłam już Lucynkę.
Tutaj więcej znajdziesz na temat Oleńki
Jestem ciocią Oli z porażeniem mózgowym i wodogłowiem
gdzie również zapraszam  :)
Tolka,jeśli Twój synek miał operację przyklejenia siatkówki,może podzielisz się własnym doświadczeniem w tym temacie?
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline tolka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 21, 2006, 03:55:51 pm »
Może faktycznie warto o tym napisać dla rodziców szukających ratunku. Prof Marek Prost jest jedynym specjalistą w Polsce operującym V st. retinopatii. I rzeczywiście tylko 20% operacji w jakimś stopniu się udaje. natomiast 80% to porażka i stąd duża grupa osób zawiedzionych i rozgoryczonych leczeniem u profesora [to zrozumiałe]. Ja, jak i wielu innych, należę do entuzjastów profesora. Miłosz miał retinopatię II st. w oku prawym, na szczęście cofnęła się samoistnie. W lewym doszło do V st. i jaskry wtórnej, a w efekcie - oko zaczęło zanikać. W Katowicach jaskry nie zdiagnozowano, a oko kazano usunąć. Prost podjął się operacji usunięcia jaskry, gdy Miłosz miał 5 m-cy. Udało się i przy okazji dokleił siatkówkę [witrektomia], niestety przyległa w minimalnym stopniu. W wieku 9 m-cy rewitrektomia i w czasie operacji okazało się, że 40% siatkówki przyrosło i ożyło. Prost dokleił resztę, ale nie przyległa. W czasie rośnięcia oka siatkówka przylegała samoistnie i teraz po ponad 2 latach jest to ok. 50/60%. To sukces. Jak widzi na to oko? Witrektomia to walka o poczucie światła, a nie o widzenie. Na szczęście wiele dzieci coś widzi. Miłosz dostał teraz na to oko +6D [okulary nosi od 10 m-ca życia], zawsze miał zerówkę. Przy doskonałym oświetleniu widzi zarysy dużych przedmiotów, postaci. To bardzo duzo. Teraz zaczynamy terapię wzroku, aby nauczyć to oko widzieć, bo posługuje się tylko prawym, gdzie ma niewielki, zanikający astygmatyzm. Służę odpowiedzią na pytania i zapraszam na forum gazety Wyborczej "dzieci słabowidzące". Pozdrawiam.  :roll:
mama Miłosza V st. retinopatii oko lewe i Judyty 8 lat

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 22, 2006, 01:03:10 pm »
tolka
Cytuj
Może faktycznie warto o tym napisać dla rodziców szukających ratunku

Warto pisać,warto :D Dziękuję,że podziliłaś się swoim doświadczeniem  :serce:
Dodam tu bezpośredni link do forum
Dzieci słabowidzące
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline lucyna

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 22, 2006, 07:15:58 pm »
Witajcie!!!
Dziękuje za informacje i za zainteresowanie i chęć kontaktu podaje maila  marekzlot@o2.pl i nr gg mojego męża 3815936 .
Ola jest bardzo niespokojna wyszły jej 3 zęby i pewnie to powód jej niepokoju ,oczka są takie mętne prawie ich nie otwiera pewnie myśli,że są jej niepotrzebne.Czasami są zaropiałe.
Czwartego czerwca ma mieć turnus rehabilitacyjny w ZŁotowie w ośrodku rehabilitacyjnym,od pewnego czasu nie miała żadnej rehabilitacji.Pozdrawiam LUCYNA :turn-l:

Offline tolka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 23, 2006, 12:08:37 pm »
Oczka po witrektomii są mętne, zdarza się, że tracą nawet kolor [u Miłosza tak jest]. Bardzo często tęczówka jest mętna, a źrenicy nie widać wcale. Poza tym oko może być zapadnięte i mniejsze niż normalnie. Jeśli tata Oli ma jakieś pytania to podaję swój mail: tadus@op.pl. Niestety istnieją różne zagrożenia dla oczu po witrektomii, wszystko zależy od organizmu dziecka i jest sprawą indywidualną.  :roll:
mama Miłosza V st. retinopatii oko lewe i Judyty 8 lat

Offline matrix

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
gdzie pzreszczepiaja siatkowke?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 09, 2007, 11:02:09 am »
Witam
Czy kto z was dowiadywał się czy artykuły opisane w nowinkach medycznych szczególnie ten artykuł w którym prof. Aramant przeszczepił sześciu osobom siatkówkę i one widza(niestety link nie wstawię bo artykuł ten zniknął ze stron "wprost" ) maja odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Czy ktoś dzwonił do Stanów i się pytał czy jest możliwość przeszczepu siatkówki?
Z góry dziękuje za odpowiedzi:)

Offline Karina137

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 430
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 09, 2007, 07:04:20 pm »
Witaj matrix

Nie słyszałam konkretnie o tej operacji ale z własnego doświadczenia wiem, że diagnozowanie i leczenie w USA jest KOSZMARNIE drogie. Ale medycynę mają super :)
Pozdrawiam
Karina

Offline matrix

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
Odwarstwienie siatkowki
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 09, 2007, 11:25:53 pm »
Witam
Karina137 Mogłabyś dać jakieś namiary na dobre kliniki od siatkowki? I ile tzn drogo?
Dzieki za odpowiedz a jak by bylo szybko odpisana bym byl wdzieczny bo mi na czasie zalezy:)
pozdrawiam

aleksandrastawi

 • Gość
retinopatia
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 23, 2008, 05:16:31 pm »
Mam retinopatie i jestem po operacji (vitrectomia) i straciłem całkiem wzrok. Stwierdzono w jednym oku zanik nerwu zwrokowego a w drugim zatkany lej. Szukam ratunku. Prosze o kontakt. Wyczerpałem w polsce wszystkie możliwości i nie wiem gdzie się udać. Słyszałem że są jakieś możliwości za granicą. Proszę o pomoc.

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach