Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Centyle u dzieci z ZD  (Przeczytany 28311 razy)

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« dnia: Maj 31, 2004, 11:04:20 pm »
Czy słyszeli Państwo o tym, że dla dzieci z ZD powinno się stosować nieco inne centyle (waga, wzrost) - czy może jestem w błędzie? Jesli nie - to gdzie je zdobyć?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline asiaks

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2004, 07:14:20 am »

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2004, 07:17:23 am »
Ja nie zwracam na takie rzeczy uwagi, one nie mają wpływu na dziecko. Mogą tylko nas informować o zaburzeniu wzrostu u dziecka- my i tak tego nie zmienimy.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2004, 09:49:12 pm »
Oczywiscie kazde dziecko jest inne - niemniej Asiaks - dzieki!

Offline gosia.majnusz

• Raczkujący Gadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2004, 09:50:24 am »
masz racje nigdy sie nie powino porownywac moja michelle jest jak na swoj wiek wysoka i wzrost jej nawet przekracza wykres wzrostu chlopcow zd to chyba po tatusiu jest taka duza,dlatego taki wykresy powino sie brac z przymruzeniem oka.
Mama Michelle (3latka 6 miesięcy z zespołem Downa)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2004, 09:54:57 am »
A moja Monika jest średnio niskiego wzrostu, szczupła, filigranowa- a jednocześnie samodzielna, zaradna i świetnie rozwija się intelektualnie.
Widać nie ma jednak reguł na ich indywidualny rozwój.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2004, 11:05:11 pm »
Co to są centyle

Lekarze pediatrzy kontrolują rozwój malutkiego dziecka, sprawdzając co miesiąc kombinację wagi i wzrostu na tak zwanej siatce centylowej. Można to też robić samemu.

Średnia waga i średni wzrost to pięćdziesiąty centyl. To oznacza, że połowa dzieci w tym wieku ma takie wymiary. Maksymalny, 97. centyl pokazuje wartości wagi i wzrostu dla dzieci dużych, a 3. centyl - jak się łatwo domyślić - dla tych najdrobniejszych. Cały obszar pomiędzy 3. a 97. centylem pokazuje granice normy. Zaznaczając wagę i wzrost na siatce, można samemu narysować krzywą rozwoju dziecka. Zasada jest prosta: nawet jeżeli przebiega ona powyżej albo poniżej średniej, ale wznosi się systematycznie - nie ma powodu do niepokoju. Dziecko jest po prostu większe lub mniejsze niż jego przeciętny rówieśnik, ale rozwija się harmonijnie.
Co może niepokoić

Istotna dysproporcja krzywej wzrostu i wagi (np. wzrost dziecka jest poniżej 10. centyla, a waga powyżej 75.).
Krzywa zaczyna nagle opadać albo gwałtownie się wznosić.Krzywa wykracza poza strefę normy.

źródło:
Co to są centyle- Magda SZCZYPIORSKA-MUTOR, Konsultacja: dr Piotr Albrecht 01-05-2004

Siatka centylowa masy ciała chłopców
Siatka centylowa wysokości ciała chłopców
Siatka centylowa masy ciała dziewcząt
Siatka centylowa wysokości ciała dziewcząt

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z zD
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2004, 10:39:36 am »
Co to są centyle

Lekarze pediatrzy kontrolują rozwój malutkiego dziecka, sprawdzając co miesiąc kombinację wagi i wzrostu na tak zwanej siatce centylowej. Można to też robić samemu.

Średnia waga i średni wzrost to pięćdziesiąty centyl. To oznacza, że połowa dzieci w tym wieku ma takie wymiary. Maksymalny, 97. centyl pokazuje wartości wagi i wzrostu dla dzieci dużych, a 3. centyl - jak się łatwo domyślić - dla tych najdrobniejszych. Cały obszar pomiędzy 3. a 97. centylem pokazuje granice normy. Zaznaczając wagę i wzrost na siatce, można samemu narysować krzywą rozwoju dziecka. Zasada jest prosta: nawet jeżeli przebiega ona powyżej albo poniżej średniej, ale wznosi się systematycznie - nie ma powodu do niepokoju. Dziecko jest po prostu większe lub mniejsze niż jego przeciętny rówieśnik, ale rozwija się harmonijnie.
Co może niepokoić

Istotna dysproporcja krzywej wzrostu i wagi (np. wzrost dziecka jest poniżej 10. centyla, a waga powyżej 75.).
Krzywa zaczyna nagle opadać albo gwałtownie się wznosić.Krzywa wykracza poza strefę normy.

źródło:
Co to są centyle- Magda SZCZYPIORSKA-MUTOR, Konsultacja: dr Piotr Albrecht 01-05-2004

Siatka centylowa masy ciała chłopców
Siatka centylowa wysokości ciała chłopców
Siatka centylowa masy ciała dziewcząt
Siatka centylowa wysokości ciała dziewcząt

Siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek 0-18 lat

dyskusja rodziców:
Centyle u dzieci z zD

Jak czytać siatki centylowe

Siatka centylowa jest jedną z metod obiektywnej oceny rozwoju fizycznego dzieci. Najczęściej oceniane są przebieg wzrostu, przyboru masy ciała, przyrostu obwodu głowy. Dane nanoszone są na dwie osie.

oś pozioma: wiek dziecka
oś pionowa: oceniany parametr

Przez siatkę biegnie kilka krzywych - najwyżej biegnie linia 97. centyla - oznacza ona, że u 97% dzieci oceniany parametr ma niższą wartość. Następne linie oznaczają 90., 75., 50. (mediana), 25., 10. i 3. centyl.

Po naniesieniu danych na osie, z punktów na odpowiadających wartościom danych parametrów prowadzi się proste prostopadłe do danej osi, zaznacza miejsce ich przecięcia i określa jego położenie względem jednej z przechodzących przez siatkę krzywych. Za normę uważa się obszar między 3. a 97. centylem, przy czym ważne jest, aby krzywa rozwoju dziecka utrzymywała się mniej więcej w tym samym centylu, a także proporcje wartości centyli dla różnych parametrów.

http://www.rosne-zdrowo.pl/text/siatki_centylowe/siatka%20centylowa_dziewczynki.pdf
http://www.rosne-zdrowo.pl/text/siatki_centylowe/siatka%20centylowa_chlopcy.pdf
http://www.rosne-zdrowo.pl/strona.php?m=siatki

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2004, 12:55:39 am »
Moje dziecko jest chyba za niskie - jak to sprawdzić? - odpowiada lek. med. Anna Szewczyk, specjalista chorób dzieci, Klinika Pediatrii i Endokrynologii Akademii Medycznej w Warszawie 11-12-2000

Istnieją tabele norm wzrostu i masy ciała uwzględniające wiek i płeć dziecka.

Najlepiej jednak ocenia się prawidłowy wzrost dziecka na tzw. siatkach centylowych - znajdują się one w każdej książeczce zdrowia nowego typu oraz w gabinetach lekarskich. Zaznaczając na siatce wzrost rodziców i dotychczasowe pomiary wzrostu dziecka, można stwierdzić, czy dziecko wzrasta prawidłowo, czy przypadkiem nie nastąpiło zwolnienie lub zahamowanie wzrastania. To, czy jest się wysokim czy niskim, jest cechą indywidualną. Również tempo wzrastania jest w dużej mierze dziedziczne. Jeśli ojciec dziecka urósł dopiero w wojsku, nie należy oczekiwać, że jego syn urośnie w wieku 12 lat. Najprawdopodobniej będzie rósł tak jak ojciec, a więc urośnie znacznie później niż rówieśnicy.

Gdy do lekarza na badanie zgłasza się niskie dziecko, należy dokładnie zebrać wywiad: o dotychczasowym rozwoju dziecka (z uwzględnieniem chorób przewlekłych), o przebiegu wzrastania członków całej rodziny, wykreślić tor wzrastania dziecka na siatce centylowej (im więcej pomiarów, tym lepiej), porównać wzrost dziecka ze wzrostem należnym wynikającym z tzw. średniej rodzicielskiej. Dziecko powinno być dokładnie zbadane przez pediatrę, aby wykluczyć tzw. ogólnopediatryczne przyczyny niskiego wzrostu - wady przewodu pokarmowego i moczowego, infekcje, nietolerancje pokarmowe i alergie.

Lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta na rentgen nadgarstka, czyli badanie tzw. wieku kostnego. Na podstawie jego wyniku można prognozować, czy dziecko ma jeszcze szansę urosnąć czy nie i jaka ewentualnie może być przyczyna zaburzeń we wzrastaniu. Jeśli na badanie zgłasza się niski chłopiec w wieku 17 lat, a jego wiek kostny oceniony został na 17 lat, to nie ma już szans na poprawę wzrostu. Natomiast gdy wiek kostny u tego chłopca jest oceniony na 12 lat, to ma przed sobą jeszcze 4 lata wzrastania. Oczywiście należy ustalić, dlaczego jego wiek kostny jest opóźniony i leczyć przyczynę podstawową. Ważne, by rodzice odpowiednio wcześnie, jak tylko zauważą wolniejsze tempo wzrastania, zgłosili się do lekarza, by dziecku można było jeszcze pomóc. Wówczas dziecko kieruje się na badania i leczenie do zajmujących się tym problemem poradni i klinik endokrynologicznych.
(grudzień 2000)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2004, 10:00:52 am »
Niemowlęca siatka centylowa dla Twojego dziecka.

Systematyczne oznaczanie na siatce wagi i wzrostu dziecka w poszczególnych miesiącach, pozwoli ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

To prosta metoda oceny rozwoju somatycznego dziecka - porównywanie jego pomiarów (wzrost i waga) z przeciętnymi danymi, zamieszczonymi w odpowiednich tabelach lub siatkach centylowych.

Siatki centylowe to wykresy, na których wyrysowane są linie oznaczające centyle danych parametrów dla danego wieku i płci. Tworzą one kanały rozwojowe dziecka.

Na siatce takiej zaznacza się w odpowiednim miejscu wyniki pomiarów dziecka (wzrostu, wagi, obwodu klatki piersiowej i główki)- systematycznie. Połączenie tych punktów tworzy linię (krzywą) rozwojową dziecka Utrzymywanie się w jednym kanale to znak, że rozwój dziecka jest prawidłowy. Oś pozioma to wiek dziecka w miesiącach, oś pionowa - waga i wzrost.Karty centylowe sporządza się mierząc i ważąc tysiące dzieci w różnym wieku. Dane rozkłada się w umownych proporcjach, wyznaczając na siatce punkty: powyżej i poniżej każdego z nich plasują się dzieci w tym samym wieku, zależnie od wagi i wzrostu. Jeżeli poprowadzimy z tych dwóch
punktów linie proste, to przetną się one na jednej z kilku krzywych, przebiegających przez diagram.
źródło

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2005, 12:45:35 am »
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Nadziejka

• Gadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2005, 09:23:47 am »
Dzięki, Gaguniu, bo podniosłaś mnie na duchu. Z siatki centylowej wynika, że mój synek-niejadek mieści się w granicach normy. Przynajmniej narazie.  :D
Mama Michałka (5 lat)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2006, 06:18:36 pm »
monawk
źródło
No właśnie zastanawiam się nad tymi centylami. Kuba wg tego jest na 3 centylu, czyli też dolna granica normy. Wydawało mi się, że jest ok, a tu przyszła dr Ganowicz i od drzwi mówi, uuu, a kawaler, co taki pulchny  Mamy uważać, niby jeszcze nie jest to powód do paniki (tym bardziej że przed nami operacja), ale ...
Słuchajcie, czy są inne centyle dla dzieci z ZD? chyba już gdzieś na forum o tym było... (a może coś mi się miesza  

Offline monawk

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.kubula.mail.waw.pl
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2006, 08:55:06 pm »
dzięki Soniu :)

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2006, 10:25:41 pm »
Monawk!

nie przejmuj sie tak bardzo tymi centylami!
Najwazniejsze, ze bobas jest zdrów i wesoły.

Nasz Żuczek zawsze był szczuplutki, ale rozwija się b.ładnie i choć jest po operacji serduszka wszędzie jest go pełno. :lol:

Ja ostatnio przekonałam się, ze te centyle chociaz pomocne lekarzom często mieszają w głowach i nam - rodzicom i lekarzom - na przykładzie swojej młodszej córeczki - a wniosek jaki wysnułam - że zawsze trzeba brać pod uwagę cechy rodzinne - jacy są/byli w dzieciństwie tatuś i mamusia, jakie dzieci ma rodzeństwo mamy lub taty... to na prawdę nieraz daje odpowiedźi.

Sam Zespól Downa nie determinuje całokształtu!  :D

Offline monawk

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2006, 11:01:41 pm »
dzięki Belano za odp.!
Ja po prostu mam tak naładowaną głowę tymi wszystkimi informacjami, że w zasadzie wszystko wiąże mi się z zespołem. Wiem, że to głupie i tak nie mogę robić, ale najczęściej przywołują mnie do porządku np. takie sytuacje:
Kuba ma sapkę i przerośniętą błonę śluzową (to fachowo nazwane przez laryngologa). W rozmowie z jedną z mam mówię, że leje mu do nosa sól, inhaluję, bo ma to i to. A ona swojemu synkowi (też z ZD) leje sól, ale to jej nie dziwi, bo starsza córka (zdrowa) miała tak samo :roll:
Nie wiem, czy też tak miałaś - Żuczek jest Twoim pierwszym dzieckiem, prawda?

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2006, 09:30:25 am »
- sapka nie jest raczej związana z ZD, moja Dominisia nigdy jej nie miała, za to moja młodsza (obecnie ma 3 miesiące) zdrowa córcia miała sapkę w wieku ok 1-2 mc-e i ciągnęło się to przez prawie miesiąc.

siedziało gdzieś głeboko w nosie, nieraz wlewałam kropelkę swojego pokarmu do noska, ale niewiele pomagało. Az w koncu przeszlo samo.

Właśnie- my rodzice mamy tendencję do tego aby wszystko co złe zrzucac na ZD.  :lol:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2006, 10:41:15 am »
Pocieszę Was tylko, że ja też poszukiwałam i doszukwiałam się wszystkiego. To naturalne, potem mija.  :D
Ale lepiej dociekać niż omijać.

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 03, 2006, 05:13:54 pm »
To ja chyba jestem jakimś nienaturalnym wyjątkiem! :D
Nie wiążę wszystkich nielicznych (na całe szczęście!)pojawiających się u Oli dolegliwości z zD. Ma to chyba swoje źródło w postawach niektórych lekarzy, których spotykam (pisze niektórych, bo trafiam też na ludzi rzetelnie wypełniających zawodowe obowiązki). Mam tu na myśli zachowania typu: "A ma zespół Downa..." - jakby już samo to było zdiagnozowaniem problemu, z jakim zgłaszam się do lekarza!
 Oczywiście zdaję sobie sprawę, że niektóre rzeczy (np.:niski wzrost, pojawiające się co jakiś czas zezowanie, a przede wszystkim wolniejszy rozwój psychofizyczny) mają swoje podłoże w zD.
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline belana

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 03, 2006, 08:52:29 pm »
- no! spoko! nie dajmy się zwariować!
Lekarze też nam tu nie pomagają i są często przewrazliwieni z tymi centylami.

Offline monawk

• Raczkujący bywalec
  • **
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2006, 05:08:57 pm »
Katarzynko, ja jeśli chodzi o lekarzy, na których się natykam, mam wręcz odmienne doświdczenia - absolutnie nikt z nich nie wiąże wszystkiego z ZD.
Ponieważ z Daru już wiedziałam, że od lekarza, który będzie wszystko zrzuacał na ZD, trzeba trzymać się z daleko - naprawdę przywiązuję do tego bardzo dużą rolę.
Ale jednak w wielu przypadkach ZD jest istotne. Dlatego m.in. tak cieszę się, że jest ktoś taki jak dr Ganowicz, która ma rozeznanie w rozwoju naszych dzieci (choć oczywiście każde z nich, jak wiemy, jest indywidualnością, ale...).

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 05, 2006, 08:15:58 pm »
Monawk ja też na szczęście spotykam inne postawy i innych lekarzy!
Po prostu silnie się pamięta pierwsze doświadczenia, zwłaszcza te negatywne(zwróć uwagę jak wiele osób pisze o nieludzkim sposobie powiadomienia o odmienności czy chorobie dziecka).
I ja po prostu ze zgrozą wspominam jedną z wizyt w naszej rejonowej przychodni, kiedy mała była przeziębiona! Na wstępie usłyszałam, że to zD i taka będzie już pewnie chorowita. Na całe szczęście nie okazało się to prawdą - moja Ola w swoim pięcioletnim życiu tylko raz brała antybiotyk, a i zwykłe "syropkowe" przeziębionka też są bardzo rzadkie (częściej choruje Łuki).

I teraz nie dam się zbyć bez badań, jeśli ktoś mi powie, że niski wzrost wynika z zD. Tak, ale dodatkowo mogą być i inne przyszyny, które w przeciwieństwie do gratisowego chromosomu 21 da sie usunąć.
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline Nadziejka

• Gadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 06, 2006, 07:47:42 am »
Moja pediatra traktuje Michała tak jak dziecko zdrowe (mam na myśli bez błędu genetycznego) i to wcale też nie jest dobrze. Przecież ze względu na zD nic nie przebiega w jego organiźmie tak jak u dzieci zdrowych. Nawet przemiana materii.
Mama Michałka (5 lat)

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 06, 2006, 10:26:48 am »
Jolu, jak zwykle myślimy podobnie, nie zwalać wszystkiego na ZD ale nie zapominać, że dziecko ma ZD.
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 23, 2006, 04:50:52 pm »
Siatki centylowe - ocena rozwoju fizycznego dzieci

ocena chłopca
ocena dziewczynki

Siatki centylowe - sprawdź jak rozwija się Twoje dziecko

Siatki centylowe powstały jako wynik badań dużej populacji dzieci. Naukowcy oceniali ich prawidłowy rozwój fizyczny i na tej podstawie opracowali specjalne wykresy, obrazujące zależność pomiędzy wiekiem, wagą i wzrostem maluchów. Na siatce centylowej oś pozioma przedstawia wiek dziecka, a pionowa jego wagę lub wzrost. Krzywe pojawiające się na wykresie, informują nas, jaki procent dzieci ma wzrost (lub wagę) niższą od tej zaznaczonej krzywą. W ten sposób możemy porównać sobie rozwój fizyczny naszej pociechy z jego rówieśnikami i sprawdzić, czy dziecko rośnie prawidłowo.

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 03, 2007, 08:19:12 pm »
Czy mierzycie Wasze dzieci siatką centylową dla dzieci z ZD ? Dziś zmierzyłam mojego Misiaczka i mierzy 104 cm a waży ok. 16 kg, a jak u Was to wygląda? Trochę nie mogę się połapać w tej siatce centylowej, Michałka wzrost jest na niebieskiej linii, a waga na różowej  :D
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

kasiape

• Gość
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 03, 2007, 09:31:21 pm »
:D  ja nigdy tego nie robiłam!
Jędrek urodził się malutki bo 3,1 kg i 50 cm i zawsze jest w dole tabeli co mnie niepokoi :cry:
Julian ważył 4,1kg i 63cm zawsze jest w górze co mnie niepokoi :cry:
jak pediatra mówi że wszystko dobrze tzn. że dobrze!  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 03, 2007, 09:41:41 pm »
ja mierzyłam ją przed uszyciem sukni komunijnej.  :D
O wagę ostatnio pytała lekarka przy wypisywaniu recepty.
Wiem, że nie dorówna żadnym normom, więc nie trudzę się.
Wzrost wychodzi przy ubieraniu ciuszków, a tusza przy nakladaniu rajstop, spodni -to moje wytyczne-czy rośnie czy tyje  :turn-l:

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 05, 2007, 12:27:57 pm »
Najmniejsze w swojej klasie

Zastanawiasz się, czy możesz mieć wpływa na wzrost swojego dziecka. Co zrobić, aby rosło tak szybko jak rówieśnicy?

Podpowiemy, kiedy wystarczy cierpliwie czekać, a w jakiej sytuacji warto szukać pomocy u lekarza. Dzieci zwykle przerastają rodziców. Jednak twój nastoletni syn nadal jest niski i znacznie odbiega wzrostem od kolegów z klasy, a córka, choć należy już do starszaków, ciągle jest brana za malucha. Zastanawiasz się, czy powinnaś się martwić.

Gen niższości

Wzrost dziecka zaprogramowany jest w genach. Wpływ sposobu odżywiania, stylu życia czy przebytych chorób może ten zapis zmienić tylko w niewielkim zakresie. Niewysocy rodzice nie powinni więc oczekiwać, że ich córka osiągnie wzrost modelki. Natomiast, jeśli tata jest wysoki (ok. 180 cm), a mama ma 160 cm, dziecko prawdopodobnie będzie wyższe od mamy i niższe od ojca. Jeśli wszyscy w rodzinie są niewysocy, a dziecko od urodzenia było małe, trzeba po prostu zaakceptować, że będzie najniższe w klasie.

Dorosnąć do wzorca

Siatki centylowe, czyli wykresy znajdujące się m.in. w książeczce zdrowia dziecka, pozwalają na ocenę wzrostu malucha od pierwszych miesięcy do kilku lat życia. Na jednej osi jest wiek dziecka, na drugiej np. wzrost. Najwięcej, ok. 70 proc. dzieci znajduje się pomiędzy 25 a 75 centylem, i jest to tzw. wąska norma (czyli wszystko w porządku).

W okresie niemowlęctwa dziecko często jest mierzone i ważone, a jego wymiary i wszelkie odchylenia od normy ocenia pediatra. W pierwszym półroczu życia maluch rośnie najszybciej, potem tempo wzrostu nieco maleje. Drugi rok życia to dodatkowe ok. 15 cm, natomiast od 3. roku tempo wzrastania zmniejsza się do 5-6 cm na rok. To, że dziecko jest niższe od rówieśników, nie musi być powodem do niepokoju. Dużo ważniejsze jest to, czy nie przestało nagle rosnąć.

Niezależnie od wieku dziecka niepokoić powinna charakterystyka wzrostu poniżej 10 centyla.

Natomiast trzy centyle to już stan poważny, wymagający fachowej konsultacji. Podczas wizyty kontrolnej lekarz powinien zapytać, jak wyglądała ciąża, czy niemowlę urodziło się o czasie i ile ważyło. Dzieci, które rodzą się drobne, zwykle dłużej dochodzą do sobie właściwego wzrostu. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy dziecko rośnie prawidłowo, jest określenie tzw. wieku biologicznego na podstawie oceny dojrzewania jego kości. W tym celu wykonuje się zdjęcie rengenowskie lewego nadgarstka i porównuje obraz rozwoju kości ze specjalnym wzorcem w atlasie. Za pomocą tego badania można obliczyć, jaki wzrost osiągnie dziecko w wieku dorosłym.

Złodzieje centymetrów

Wielu rodziców szpikuje swoje dzieci witaminami i przykłada wielką wagę do solidnych posiłków. "Jedz, bo nie urośniesz", powtarzają jak mantrę mama i babcia. Tymczasem wiadomo, że u dzieci, które wyszły już z okresu niemowlęctwa, dodatkowe kalorie mogą zwiększyć masę ciała, ale nie wpłyną na postęp wzrostu. Witaminy i składniki mineralne ważne są dla ogólnego rozwoju i odporności organizmu, ale podawane w ilościach przekraczających normalne dzienne zapotrzebowanie nie uczynią dziecka wyższym. Wapń wzmacnia kości i jest niezbędny do ich budowy, ale nie dodaje centymetrów.

Troskliwi rodzice powinni natomiast wiedzieć, że wyczynowe uprawianie sportu (więcej niż 15 godz. tygodniowo) może wpływać na obniżenie czy zahamowanie tempa wzrostu. Trening ogólnorozwojowy, bieganie czy gra w piłkę są jak najbardziej wskazane, ale specjalizacja w wąskiej dyscyplinie sportu oraz ekstremalne obciążenie jak podnoszenie ciężarów są niekorzystne dla wzrostu dzieci. Z tego powodu do 15. roku życia nie powinny one ćwiczyć na siłowni.

Lek na wysokość

Niemowlę, które mimo upływu czasu wciąż pozostaje na najniższych centylach, może otrzymywać za mało pokarmu albo nie potrafi ssać. Za zbyt niski wzrost bywa też odpowiedzialny tzw. zespół złego wchłaniania, kiedy organizm nie przyjmuje potrzebnych do rozwoju składników odżywczych. Zwykle przy ogólnej ocenie stanu zdrowia dziecka konieczne jest wykonanie badania krwi. To, że nie rośnie, może być wynikiem zaburzeń ze strony układu pokarmowego, chorych nerek, anemii, występowania chorób przewlekłych. Dziś medycyna skutecznie radzi sobie z tymi dolegliwościami, co z kolei daje szansę na poprawę wzrostu.

Zdrowe i zadbane kilkuletnie dziecko, dużo niższe od rówieśników, pediatra prawdopodobnie skieruje do endokrynologa. Podstawowym badaniem, które wykonuje się w celu sprawdzenia aktywności przysadki mózgowej wydzielającej hormon wzrostu jest badanie rezonansem magnetycznym. Hormon wzrostu odpowiada nie tylko za tempo, w jakim dziecko rośnie, ale jest też ważny dla normalnego funkcjonowania wielu organów. Jego niedobór może też świadczyć o nieprawidłowym stężeniu we krwi innych hormonów. Dlatego warto wykonać szczegółowe badanie krwi, co ułatwi postawienie diagnozy. Wiele zaburzeń hormonalnych dotyczących niskiego wzrostu można leczyć. Terapia powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą endokrynologa.

Równanie na dziecko

Jeśli jesteś ciekawa, jakiego wzrostu będzie twoje dziecko, gdy dorośnie, spróbuj to wyliczyć:

wzrost matki (w cm) + wzrost ojca (w cm) + 13 cm dla chłopca lub - 13 cm dla dziewczynki. Wszystko podziel przez 2.

dziecko interia.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

kasiape

• Gość
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 05, 2007, 10:32:49 pm »
ja znam coś takiego - ile dziecko ma wzrostu na drugie urodziny x 2 = tyle będzie miało jako osoba dorosła  :D

mamamikolaja

• Gość
Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 17, 2008, 10:53:34 am »
Centylami nie należy sie przejmować do czasu kiedy dziecko nie spada nagle np. z 50-tego centyla na 10-ty lub jest poniżej 3-go centyla. Aby to wiedzieć trzeba dziecko regularnie mierzyć. I robić to wsposób prawidłowy.

Pomiary wzrostu dają lekarzowi informację a temat prawidłowości i/lub nieprawidłowości rozwoju dziecka.

Czasem to, że dziecko jest niskie i nie rośnie tak szybko jak jego równieśnicy jest symptomem choroby nie dającej żadnych innych objawów.
Im szybciej się o niej dowiemy tym lepiej.

Dużo informacji o wzroście i wzrastaniu jest na cytowanej już wyżej stronce www.rosne-zdrowo.pl

Co najważniejsze jest tam możliwość uzyskania w miarę wyczerpujących odpowiedzi na pytania.
Ja pytałam o Mikołaja bo on jest wcześniakiem z MPDz i cały czas oscylował wokół 3-go centyla. Trochę mnie to martwiło i stąd moje zainteresowanie tematem.

Myślę, że udzielą też odpowiedzi odnośnie centyli dzieci z ZD.

U Pani profesor udzielającej odpowiedzi na tej stronie byłam potem na wizycie prywatnej i mogę ją polecić szczerze. To świetny fachowiec i co dla mnie najważniejsze nie irytują jej nawet głupie czy naiwne pytania, na wszystkie odpowiada w przystępny i zrozumiały sposób.

_basia_

• Gość
Odp: Centyle u dzieci z ZD
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 18, 2009, 09:58:05 pm »
ja już przestałam interesować sie siatkami centylowymi.Nic mi to nie da czy Ala miesci sie w granicy czy tez nie.Najważniejsze ze dobrze się rozwija.A geniuszem to ona i tak nie będzie.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach