Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych  (Przeczytany 81715 razy)

Offline marta.c

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 127
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 06, 2005, 10:33:42 am »
Zaznaczam iż bedziemy mieli skierowanie na turnus i obaj chłopcy widnieją na skierowaniu.

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 06, 2005, 03:01:33 pm »
Jeżeli obaj mają orzeczenie o niep. - to obaj mają prawo korzystać z ulgi.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline marta.c

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 127
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 06, 2005, 04:14:05 pm »
I wtedy do każdego dziecka może być odzielny opiekun???

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 20, 2005, 09:38:16 am »
Kłopot na wózku

 Kalina Celińska

Osoby niepełnosprawne w zielonogórskim MZK nie płacą za przejazd wózka, na którym się poruszają. To teoria, bo w praktyce, przywileju nie mają małe dzieci niepełnosprawne. Nadal ich mamy płacą za nie za przejazd. Jest szansa na zmianę


Izabela Szymkowska, ze swoim półrocznym synem Szymonem kilka razy w tygodniu dojeżdża na zajęcia rehabilitacyjne. Nie ona jedna. W podobnej sytuacji jest wiele matek w mieście. Chociaż teoretycznie przejazd dzieci poniżej czwartego roku życia jest bezpłatny, wszystkie płacą za przewóz wózków dziecięcych. Dotyczy to także maluchów z orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności. Dzieje się tak, mimo że osoby dorosłe z takim samym stopniem niepełnosprawności płacić nie muszą. Gdyby dzieci były starsze, ich matki także nie musiałyby płacić. Jak to możliwe? W zielonogórskim MZK, niepisane zasady mówią, że osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich nie obowiązują opłaty za wózek. - Chociaż zapisów takich nie ma naszym w regulaminie, przyjęło się, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie płacą - potwierdza Barbara Langner, dyrektor MZK.

Małe dzieci korzystają jednak z wózków dziecięcych. Tych z kolei ulga nie obejmuje. Chociaż większość dzieci prawdopodobnie w przyszłości będzie poruszała się na wózkach inwalidzkich i ich matki dopiero wtedy przestaną dopłacać do przejazdów. Póki co niepełnosprawne niemowlaki na swoje zajęcia jeżdżą w wózkach dziecięcych. Dlatego taryfa ulgowa ich nie dotyczy. - To niesprawiedliwe - twierdzą matki. - Informacje, które do mnie docierały są sprzeczne. Raz słyszę, że nie muszę płacić. Innym razem, że grozi mi kara. Wszystko zależy od kontrolerów. A ja nie chcę liczyć na ich łaskę lub niełaskę. Dlatego bilet zawsze kupuję. Co dzień tracę 8 zł. Płacę też za swój przewóz - mówi jedna z matek.

Po interwencji Gazety dyrekcja zielonogórskiego MZK obiecała pomóc.

- Prosimy matki, które znajdują się w takiej sytuacji, aby zgłosiły się do dyrekcji MZK z podaniem o wydanie pozwolenia na bezpłatne przejazdy. W sytuacji, o której mówi pani Izabela można starać się nie tylko o bezpłatny przewóz wózka, ale też o darmowy przejazd matki - mówi Barbara Langner.

Pisma wraz z dołączonym orzeczeniem lekarskim o stopniu niepełnosprawności dziecka należy składać w siedzibie MZK przy ul. Chemicznej 8. - Pomożemy - zapewnia Langner. Legitymacje z dołączoną decyzją MZK uprawnią do bezpłatnego przejazdu opiekuna, osoby niepełnosprawnej oraz wózka.

http://miasta.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,3073342.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 31, 2005, 09:25:46 am »
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY: ULGI
zmienione 20 grudnia rozporządzenie ministra transportu i budownictwa o rodzajach dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. nr 261, poz. 2194);

Nie ma ulg bez zaświadczenia. KOMUNIKACJA Przejazdy koleją i autobusami
- Rzeczpospolita 31.12.05 Nr 306

Podstawą do kupna ulgowych biletów jest posiadanie odpowiedniego dokumentu.

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (nie dotyczy komunikacji miejskiej) ma 13 lat i doczekała się wielu nowelizacji, tak jak przepisy wykonawcze do niej. Od 31 grudnia wchodzą w życie znowelizowane rozporządzenie ministra transportu, które koryguje obowiązujący do tej pory wykaz dokumentów uprawniających do takich przejazdów (Dz. U. nr 261, poz. 2194).

I tak, dzieciom i młodzieży dotkniętym inwalidztwem (ulga 78 proc. na kolej i autobus) nieuczęszczającym do przedszkola czy szkoły potrzebny będzie wypis z orzeczenia lekarza orzecznika lub wypis z orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzający częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji potrzebny będzie wypis z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej ZUS, stwierdzający całkowitą
niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji albo niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Dotychczasowe dokumenty poświadczające uprawnienia do ulgowych przejazdów na zasadach i w wysokości określonej w ustawie są ważne do czasu ich wymiany, nie dłużej jednak niż do 31 sierpnia 2006 r., a legitymacje studenckiedo 31 grudnia 2006 r.

a.ł.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 11, 2006, 05:33:12 pm »
Daleka droga do szkoły

Wiele dzieci niepełnosprawnych nie wypełnia obowiązku szkolnego, bo gminom brakuje pieniędzy na dowożenie ich na lekcje. Zapewnienie tym uczniom bezpłatnego transportu do szkół należy do zadań samorządów.
 
 
Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka w blisko połowie skontrolowanych powiatów dzieci niepełnosprawne musiały pokonywać codziennie od 20 do 40 km, by dojechać do szkoły specjalnej. Natomiast z raportu Open Society Institute wynika, że co piąty taki uczeń ma problemy z dostaniem się do szkoły.

Dlatego niektórzy rodzice, zwłaszcza z regionów wiejskich, w ogóle nie posyłają swoich dzieci do szkół.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty gminy są zobowiązane do bezpłatnego transportu niepełnosprawnych dzieci do przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych (także niepublicznych), umożliwiających realizację obowiązku przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego.

Gminy są także zobowiązane do zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dziecko dowożą rodzice. Zapewnienie całorocznego przejazdu jednego ucznia do szkoły to wydatek około 1,5 tys. zł.

Jak informuje Paweł Wypych, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wystosował już pismo w tej sprawie do ministra edukacji.

Źródło: „Gazeta Prawna” (5.01.06)
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
LIKWIDACJA BARIER KOMUNIKACYJNYCH
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 22, 2006, 06:11:41 pm »
LIKWIDACJA BARIER KOMUNIKACYJNYCH
Wspieranie transportu osób niepełnosprawnych

Samorządy terytorialne, które zorganizowały lub planują zorganizować na swoim terenie przewóz osób niepełnosprawnych, mogą liczyć na wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przedmiotem dofinansowania z PFRON może być zakup lub przystosowanie pojazdów do przewozów osób niepełnosprawnych.

Sprawy zaspokajania potrzeb niepełnosprawnych znalazły swoje odzwierciedlenie w kilku ustawach. I tak np. sprawy transportu i przewozu osób niepełnosprawnych uregulowano w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 98, poz. 602 z późn. zm.), ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 50, poz. 601 z późn. zm.), ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego (Dz.U. nr 54, poz. 254 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.

– Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.). Pierwsza z nich ułatwia poruszanie się niepełnosprawnym wraz z ich opiekunami w strefach, gdzie ograniczony jest dostęp do niektórych miejsc, z kolei druga nakłada na przewoźnika obowiązek stosowania udogodnień w korzystaniu ze środków transportowych. Natomiast prawo budowlane nakazuje stosowanie ułatwień i eliminowanie barier architektonicznych.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do bezpłatnych i ulgowych przejazdów. Oprócz krajowych regulacji, mamy również wytyczne, jakie nakłada się na państwa UE. Należą do nich Rezolucja Rady oraz Przedstawicieli Rządów Krajów Członkowskich UE z dnia 16 grudnia 1991 r. dotycząca programu działań Wspólnoty na rzecz dostępności transportu dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową oraz Rekomendacja Rady z dnia 4 czerwca 1998 r. dotycząca kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Transport publiczny

Przeważająca większość dworców kolejowych i autobusowych nie jest przygotowana do świadczenia usług osobom niepełnosprawnym. Także tabor do przewozu takich pasażerów pozostawia wiele do życzenia. Podstawową przyczyną niedostosowania państwowej komunikacji pasażerskiej do potrzeb tych osób jest brak środków finansowych na inwestycje. Za mało jest dróg bezkolizyjnych, umożliwiających dojazd do nich wózkom inwalidzkim, podnośników dla takich wózków. Urządzenia zainstalowane na dworcach dla tego typu podróżnych albo są niedostępne ze względu na bariery architektoniczne czy zły stan techniczny lub po prostu brakuje ich. Czasami nie chodzi tu o duże nakłady finansowe, a o dobrą wolę zarządów dworców.


Likwidacja barier

Podstawą prawną realizacji programu skierowanego na potrzeby osób niepełnosprawnych jest art. 47 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Zadaniem programu jest tworzenie warunków w celu wyrównywania szans osób niepełnosprawnych na terenach słabo rozwiniętych gospodarczo i społecznie, czyli wsparcie obszarów zagrożonych marginalizacją.

Dofinansowaniem ze środków PFRON objęty jest m.in. projekt obejmujący obszar D, którego zadaniem jest likwidacja barier w transporcie. Beneficjentami w obszarze D mogą być fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne prowadzące co najmniej 1 rok działalność statutową w zakresie rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych, którym dla prowadzenia wymienionej działalności niezbędny jest środek transportu, oraz jednostki samorządu terytorialnego, które zorganizowały lub planują zorganizować na swoim terenie przewóz osób niepełnosprawnych.

Przedmiotem dofinansowania w obszarze D ze środków PFRON może być zakup lub przystosowanie pojazdów do przewozów osób niepełnosprawnych. Projektodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu fabrycznie nowych pojazdów przeznaczonych do przewozu tych osób. Należą do nich: samochody osobowe, tzw. mikrobusy, wyposażone w windę, podjazd lub inne urządzenia dostosowujące pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych, które w wersji standardowej są samochodami 9-miejscowymi; autobusów 10- i więcej miejscowych, niskopodłogowych czy też wyposażonych w windę i inne urządzenia.

Dofinansowaniem może być objęte także przystosowanie posiadanych przez projektodawców pojazdów do potrzeb niepełnosprawnych poprzez zakup i montaż windy, podjazdu lub innego urządzenia dostosowującego pojazd do przewozu tych osób. Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla obszaru D wynosi 50 proc. kosztów realizacji projektu w odniesieniu do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w ramach programu. Wnioski o dofinansowanie w tym zakresie w zależności od województwa składa się w Urzędzie Miasta czy też Urzędzie Marszałkowskim w terminie przez nie wyznaczonym.


Karta parkingowa

Zgodnie z art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca, a także osoba przewożąca taką osobę pojazdem samochodowym zaopatrzonym w kartę parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych, jak np. B-35 (zakaz postoju). Ponadto na jej podstawie wydaje się ulgowe abonamenty w strefie płatnego parkowania. Niezbędne dokumenty do jej otrzymania to orzeczenie o przyznaniu stopnia niepełnosprawności, dowód osobisty, zdjęcie, a dodatkowo zaświadczenie lekarskie od neurologa lub ortopedy w przypadku, gdy w orzeczeniu nie ma zapisu o uszkodzonym narządzie ruchu. Koszt takiej karty wynosi 25 zł. Wydaje ją starosta po wniesieniu odpowiedniego wniosku.


GP RADZI
Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla samorządu terytorialnego na zorganizowanie na jego terenie przewozu osób niepełnosprawnych wynosi 50 proc. kosztów realizacji projektu w odniesieniu do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą. Wnioski o dofinansowanie w tym zakresie w zależności od województwa składa się w urzędzie miasta czy też Urzędzie Marszałkowskim w terminie przez nie wyznaczonym.

Agnieszka Jezierska

Gazeta Prawna 22.02.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 02, 2006, 12:44:01 am »
A jak jest z komunikacją miejską-może nie mieć żadnych ulg na przsejazdy dla dzieci.U mnie te przejazdy to dla dziecka 50% czyli właściwie ulgi nie ma jest ona taka dla wszystkich dzieci.Zastanawiam się czy jest jakaś możliwość zmuszenia gminy do zniżek na przejazdy 78% na rehabilitację, do przedszkola i PPP?Absurdalnym wydaje mi się, że PKS i PKP ma takie zniżki(a ile osób dojeżdza do przedszkola tą komunikacją) a MZK ma nas w nosie...

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 03, 2006, 11:00:52 pm »
Ulgi w komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych – różne miasta

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/15034
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline ela

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 243
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 04, 2006, 11:00:33 am »
Jakie te przepisy sa niezyciowe zawsze uderzaja w tych i tak najbardziej pokrzywdzonych.Dojeżdzam  z synkiem do przedszkola autobusem ale co z moim powrotam?.nigdy nie kasowałam choć w naszych miejskich przepisach jest ,ze tylko jesli jade z dzieckiem.(KZK GOP-Górny Slask).Kiedys(majac bilet)spytałam kontrolera jak to jest i potwierdził ze to zalezy na kogo trafie.On takie osoby przepuszcza.I co z tego,ze mam darmowy przejazd z dzieckiem jeśli ja musze wrócic do domu i potem jechac po niego(2x2autobusy).Przy regularnych dojazdach to dogodnym wyjsciem jest bilet miesieczny(ok 90zł) no to pytam po co mi ta ulga?Ktos w tych przepisach chyba o kims zapomniał.Własnie w tym tygodniu wszedł kontroler i co z tego,ze miałam orzeczenie małego,zaswiadczenie z przedszkola .....upokorzenie straszne.Przeciez matki dzieci niepełnosprawnych przewaznie nie pracuja a takie 90zł to spora suma.Niby nic juz nas nie powinno dziwic ale to jest naprawde przykre :(
Maciek 8lat ZD

Offline Renek

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 518
  • http://www.monika.smyki.pl
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 04, 2006, 12:44:52 pm »
Elu, kiedyś mąż odwoził mnie z dzieckiem do szpitala i wracając lekarz wydał zaświadczenie że dziecko pozostało w szpitalu i odbiór planowany jest na x dzień. Dzięki temu zaświadczeniu mógł skorzystać z ulgi wracajac do domu i po nas za kilka dni tak jakby jechał z dzieckiem.... Dowiedz się, czy zaświadczenie że zostawisz codziennie dziecko w przedszkolu nie uprawnia do tego samego. O wielu rzeczach jeszcze nie wiemy i nikt nie zamierza nas poinformować - bo po co?

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 04, 2006, 01:12:33 pm »
Ja też jak wracałam z przedszkola, szkoły, z Przychodni -NIGDY nie uiszczałam opłat za przejazd.
Te nieludzkie przepisy wymyślają Rdani w poszczególnych miastach.
Ja bym się zbuntowała. Jedni mogą jeździć zgodnie prawem bezpłatnie, drudzy są inni? gorsi? bogatsi?
Jeśi masz orzeczenie o niep synka, zaświadczenie, że uczęszcza do przedszkola w godzinach od-do to nie powinni mieć prawa kwestionować tego i żądać od Ciebie ponoszenia kosztów.
Wystąp  może z pismem do U.Miasta -daj załączniki, uzasadnienie i czekaj na odpowiedź.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Zamojski Ośr. Rehab.-Terap. - problem z opłatami za dowóz ON
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 22, 2006, 11:38:48 pm »
Jak to z dowozem dzieci niepełnosprawnych bywa:

Gminni urzędnicy migają się

Do zamojskiego ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego dojeżdża codziennie setka dzieci z kilkunastu gmin powiatu zamojskiego. Płaci tylko Zamość

Robią wszystko, by nie wypełnić swoich ustawowych obowiązków. To skandal i bezprawie - mówi o władzach samorządowych Zamojszczyzny Maria Król, szefowa ośrodka "Krok za krokiem”. - To pomówienia - ripostują urzędnicy.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=DW&Date=20060313&Category=ZAMOSC&ArtNo=60310043&Ref=AR&MaxW=580&title=0
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=DW&Date=20060313&Category=ZAMOSC&ArtNo=60310043&Ref=AR&MaxW=250

Zamojski Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapetyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych "Krok za krokiem” zajmuje się ponad setką dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu niepełnosprawności. Dowożone są z terenu całego powiatu zamojskiego, także do szkół i innych placówek specjalnych. Od stycznia zapłacono za transport tylko 20 z nich. Maria
Król jest tym oburzona. - Koszt dowozu dziecka to tylko 1,5 zł za kilometr, w tym jest ubezpieczenie i opieka - mówi. - Ceny nie są wygórowane, a zysk ogromny. Jaki? Dzieci przechodzą rehabilitację i mogą się normalnie uczyć.
Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r. wyraźnie mówi, że gminy mają obowiązek zapewnić niepełnosprawnym uczniom bezpłatny transport do "ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego”, szkoły podstawowej lub gimnazjum. Jednak spośród 11 zamojskich gmin, z których do ośrodka trafiają niepełnosprawni, tylko Urząd Miejski w Zamościu zapłacił za ich dowóz. Dlaczego? - Bo niepełnosprawni traktowani są u nas jak zło konieczne - mówi Maria Król. - Gminy nie płacą za dowóz dzieci, ale stać ich na wysyłanie do mnie delegacji, które wykłócają się o każdy grosz. Sami więc przywozimy dzieci, bo wzięliśmy na to kredyt.
W zeszłym roku Szczebrzeszyn zapłacił za 16 niepełnosprawnych dzieci tylko 8 tys. zł. Wystarczyło na dwa miesiące. Łabunie płacą za dojazd do ośrodka rodzicom, ale autobusami PKS. Takie przykłady można mnożyć.
Dlatego dyrektorce puściły nerwy. Dziś jedzie ze skargą do rzecznika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zamierza też o wszystkim poinformować ogólnopolskie media. Co na to zamojscy urzędnicy? - Nie dyskryminujemy i nigdy nie dyskryminowaliśmy niepełnosprawnych - dziwi się Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna. - Usługi zamojskiego ośrodka są dla nas za drogie. Na dodatek stawia się nas pod ścianą. Dlaczego? Taki dowóz to dla ośrodka biznes. Rozważamy wprowadzenie własnego transportu niepełnosprawnych, niekoniecznie do tej placówki.
Wtóruje mu Elżbieta Studnicka, sekretarz UM w Zwierzyńcu. - Pani Król chce, abyśmy w tym roku zapłacili jej ok. 36 tys. zł, a z naszych obliczeń wynika, że wystarczyłoby 16 tys. - tłumaczy. - Dlatego nadal prowadzimy w tej sprawie negocjacje. A te zarzuty są bezpodstawne i bardzo krzywdzące.

Dziesięciu dłużników

Za dowóz dzieci niepełnosprawnych do ośrodka „Krok za krokiem” od stycznia nie zapłaciły samorządy Zwierzyńca, Szczebrzeszyna, Łabuń, Sułowa, Adamowa, Nielisza, Miączyna, Sitna, Starego Zamościa i gminy Zamość. Tylko Urząd Miejski w Zamościu nie ma zaległości.

Bogdan Nowak
10. Marca 2006 22:37
http://www.dziennikwschodni.pl
Dziennik Wschodni


Dodam, że Ośrodek w Zamościu
http://www.spdn.pl
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem"
to Centrum Europejskie, gdzie stosuje się Metodę Kierowanego Nauczania
(Conductive Education)

http://www.plock.edu.pl/prv/logopeda/metody/rehabilitacja/peto/peto.html

http://forum.darzycia.pl/topic,232.htm
metoda Andreasa Petö
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 28, 2006, 08:07:13 pm »
PRAWO PRZEWOZOWE Uprawnienia do ulgi

Mniejsze opłaty za brak dokumentów

Przewoźnicy nie mogą żądać wygórowanych opłat manipulacyjnych od pasażerów, którzy podczas kontroli biletów nie mają dokumentów potwierdzających prawo do ulgi lub bezpłatnych przejazdów.

Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie PKP Intercity. W 2002 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił kilku spółkom grupy PKP (w tym PKP Intercity) pobieranie wygórowanych opłat manipulacyjnych od pasażerów, którzy nie mieli przy sobie dokumentów potwierdzających ich prawo do ulgowego lub bezpłatnego przejazdu. Gdy podczas kontroli biletów konduktor stwierdził, że pasażer nie miał takiego dokumentu (bo np. zapomniał wziąć go ze sobą), ale następnie go dostarczył przewoźnikowi, to anulowano mu karę, ale mimo to podróżny musiał zapłacić 49,94 zł.

Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000 r. nr 50, poz. 601 ze zm.) przewiduje, że w razie braku ważnego dokumentu poświadczającego, że można jeździć z ulgą lub bezpłatnie, podróżny ma maksymalnie 7 dni, aby potwierdzić swoje uprawnienia. Gdy to zrobi, przewoźnik zwraca mu opłatę za przejazd i pobraną tzw. opłatę dodatkową, ale zachowuje sobie opłatę manipulacyjną.

UOKiK nie kwestionował, że przewoźnik może pobierać taką opłatę, ale uważał, że jej kwota była za wysoka. Nie wynikała ona z kalkulacji kosztów, bo różne spółki PKP pobierały taką samą kwotę. Opłata taka była też - jak wynikało z ustaleń urzędników- średnio sześciokrotnie wyższa niż u przewoźników autobusowych. UOKiK uznał więc, że spółki PKP stosowały praktyki ograniczające konkurencję, które godziły w szeroki krąg pasażerów. Nałożył na spółki PKP kary pieniężne - PKP Intercity musiały zapłacić prawie 50 tys. zł, a PKP Przewozy Regionalne - ok. 636 tys. zł. Ukarani zostali również inni przewoźnicy - Szybka Kolej Miejska w Trójmieście oraz Warszawska Kolej Dojazdowa. Wielkość kar to trzykrotność kwoty uzyskanej przez każdą ze spółek z tytułu opłat manipulacyjnych.

Kolejarze od decyzji prezesa UOKiK Cezarego Banasińskiego odwołali się do sądu i przez kilka lat trwał spór w kilku instancjach z Sądem Najwyższym włącznie. Wyrok Sądu Apelacyjnego prawdopodobnie zakończy jednak sprawę, tym bardziej że teraz przepisy są bardziej precyzyjne (patrz ramka). Dlatego w PKP Intercity taka opłata to teraz tylko 14,4 zł, a w WKD - 8,8 zł.

Wyrok jest prawomocny (sygn. VI Aca 1399/05).

Michał Kosiarski

Minister ogranicza samowolę przewoźników
Od ponad roku przewoźnicy nie mogą już dowolnie ustalać wysokości opłaty, jaką pobierają, gdy pasażer nie ma przy sobie dokumentów potwierdzających prawo do ulgi lub bezpłatnych przejazdów. Minister infrastruktury ustalił, że teraz kwota ta nie może przekroczyć czterokrotności ceny najtańszego normalnego biletu jednorazowego stosowanego przez przewoźnika. Tak wynika z rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej (Dz. U. z 2005 r. nr 14, poz. 117).

Rzeczpospolita 28.06.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 07, 2006, 01:07:37 pm »
Gdańsk. Będą ulgi dla niepełnosprawnych dzieci
07.08.2006

Niepełnosprawne dzieci z Gdańska autobusami i tramwajami dotychczas mogły jeździć za darmo tylko z domu do szkoły. Tymczasem w wielu innych miastach, np. Gdyni - wszystkimi trasami. Od października także nad Motławą znikną ograniczenia.

- Uchwała wyszła prosto spod igły - informuje Antoni Szczyt, wiceszef gdańskiego wydziału gospodarki komunalnej. - Złożymy ją na wrześniową sesję Rady Miasta.

Walkę ze zmianą przepisów wytoczył urzędnikom Jarosław Skrzypczyk, ojciec 11-letniego Mateusza. Chłopiec ma ciężkie schorzenie neurologiczno-okulistyczno-onkologiczne - ucisk na nerw wzrokowy powoduje problemy ze wzrokiem. Dziecko nie może bez opieki opuścić domu.

- Leczenie pochłania każdy grosz - mówi Skrzypczyk. - Sprzedaliśmy auto. Liczyliśmy, że po mieście będziemy poruszać się tramwajami i autobusami. Gdy synek otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, pani w urzędzie powiedziała, że możemy za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.

Okazało się, że ulga dotyczy tylko trasy dom-szkoła. Dla Skrzypczyków jest bezużyteczna, Mateusz uczy się w domu. Darmowych przejazdów potrzebują, by jeździć do szpitala. Skrzypczyk zaczął zasypywać gdański magistrat pismami. O pomoc poprosił też radnych. W marcu do akcji włączyła się "Gazeta". Szczepan Lewna, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej, zapowiedział na naszych łamach zmiany. Jeszcze miesiąc temu nie było o nich słychać. Opisaliśmy sprawę ponownie. Prezydent Paweł Adamowicz wezwał urzędników do swojego gabinetu i kazał wziąć się do roboty. W piątek uchwała trafiła na jego biurko.

- Teraz wiem, że przepis ten powinniśmy wprowadzić już dawno - powiedział nam Paweł Adamowicz. - Dotąd jednak nie sygnalizowało tego problemu tak wielu opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

Uchwała trafi pod głosowanie we wrześniu. Jeśli rajcy przegłosują nowy przepis, niepełnosprawne dzieci i młodzież do 16. roku życia oraz ich opiekunowie, od października będą za darmo poruszać się komunikacją miejską. Niezbędna jest legitymacja osoby niepełnosprawnej. Oszacowano, że rocznie wpływy ze sprzedaży biletów zmniejszą się o 2 mln zł. Poparcie dla projektu deklaruje już opozycja.

- Podniesiemy rękę za uchwałą bez szemrania - zapowiada Ryszard Klimczyk, szef klubu PiS w gdańskiej Radzie Miasta.


Katarzyna Włodkowska 06-08-2006

Źródło: Gazeta.pl
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 21, 2006, 04:55:47 pm »
Za pomoc dla niepełnosprawnych na lotniskach zapłacą pasażerowie

INTEGRACJA UŁATWIENIA W TRANSPORCIE LOTNICZYM

Porty i linie lotnicze będą musiały udzielać pomocy niepełnosprawnym pasażerom i dostosować obecną infrastrukturę do ich potrzeb. Aby uzyskać środki na ten cel, mogą wprowadzać nowe opłaty.

Przewoźnicy lub organizatorzy wycieczek nie będą mogli odmówić przyjęcia rezerwacji na lot lub zabrania na pokład osoby niepełnosprawnej. Organy zarządzające portem lotniczym muszą go dostosować do potrzeb tych osób, tak aby mogły swobodnie przemieszczać się do stanowiska odpraw, toalet i hal bagażowych, na pokład samolotu. Muszą też udzielić im pomocy podczas procedury emigracyjnej, celnej i zapewniającej bezpieczeństwo. Takie rozwiązania wprowadza rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 5 lipca 2006 roku nr 1107/2006, które weszło w życie w ubiegłym tygodniu. Linie i porty lotnicze mają dwa lata na realizację jego postanowień, gdyż rozporządzenie będzie stosowane od 26 lipca 2008 roku. Wyjątkiem jest odmowa przyjęcia rezerwacji lub zabrania na pokład niepełnosprawnych.

Będzie to zabronione już od 26 lipca 2007 roku.

Przedstawiciele linii lotniczych dotychczas nie otrzymali informacji o nowych przepisach.
To centrala linii decyduje o czasie i formie przekazania takiej wiedzy podległym jednostkom tłumaczy Wanda Wrociek, dyrektor sprzedaży w polskim oddziale linii lotniczych SAS.

Jak dodaje, centrala jednocześnie przygotuje także plan realizacji nowych przepisów we wszystkich oddziałach SAS.

Przewoźnicy nie tylko nie będą mogli odmawiać przelotu niepełnosprawnym, ale muszą także dostosować swoją flotę do ich potrzeb. Oznacza to m.in., że na pokładzie samolotu będą mogły podróżować psy przewodnicy, a osoba niepełnosprawna będzie mogła podróżować nawet z dwoma urządzeniami do poruszania się.

Nasza linia już stosuje takie rozwiązania. Dotychczas jednak wprowadzaliśmy je bez współpracy z portami lotniczymi mówi Wanda Wrociek.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem przewoźnicy przynajmniej 36 godzin przed odlotem muszą powiadomić port lotniczy o niepełnosprawnym pasażerze, który zgłosił potrzebę pomocy w organizacji przelotu.

Zarząd lotnisk musi zapewnić im m.in. swobodny dostęp do samolotu, toalet, przechowalni bagażu oraz przekazywanie w dostępnych formach informacji koniecznych do korzystania z lotów. Aby sfinansować tę pomoc, porty mogą wprowadzić specjalną opłatę dla użytkowników lotnisk.

Nasz port, w tym również budowany właśnie drugi terminal, jest w całości dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice.

NOWE OBOWIĄZKI LINII I PORTÓW LOTNICZYCH
" szkolenie personelu na temat niepełnosprawności,
" zapewnienie niepełnosprawnym swobodnego dostępu do stanowiska odpraw, toalet, hal bagażowych, pokładu samolotu,
" wymiana uszkodzonego sprzętu do poruszania się,
" wymiana informacji o niepełnosprawnych pasażerach,
" zakaz odmowy sprzedaży biletów osobom niepełnosprawnym (z wyjątkiem sytuacji określonych w rozporządzeniu).

- Łukasz Guza, Gazeta Prawna
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline beszka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 407
Proszę o jasną odpowiedż-TAK lub NIE
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 22, 2006, 10:53:06 am »
Proszę mi powiedziec, czy moja 16 letnia córka z umiarkowanym stopniem R i E ma prawo do zniżki na PKP i PKS ,gdy będzie chciała jechac odwiedzić rodzinę?

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 22, 2006, 11:28:21 am »
przykro mi ale na legitymację osoby niepełnosprawnej zniżka obowiązuje tylko przy przejazdach do ośrodka, szkoły, lekarza i należy mieć przy sobie zaśiwadczenie, ze rzeczywiście tam się jedzie z dokładnym określeniem daty konsultacji, ale może skorzytsać z ulgi jako uczeń na podstawie legitymacji uczniowskiej
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 22, 2006, 10:37:09 pm »
Beszko, Marmati ma rację
kiedyś tak było , wystarczyła legitymacja O.N.
teraz tylko przy stopniu znacznym są takie ulgi
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 30, 2006, 02:06:30 pm »
PRAWO TRANSPORTOWE Ulgowe przejazdy Ważność legitymacji została przedłużona

Minister transportu 21 sierpnia 2006 r. zmienił rozporządzenie w sprawie rodzajów
dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.


Zmiana wejdzie w życie w czwartek. Rozporządzenie przedłuża do 31 grudnia 2006 r. okres ważności wszystkich dokumentów (z wyjątkiem legitymacji studenckich, których ważność przedłużono do 31 grudnia 2007 r. zuwagi na wprowadzenie legitymacji elektronicznej) zawierających nieaktualne wpisy o wysokości ulg przysługujących osobom uprawnionym. Rzecz dotyczy także ważności starych legitymacji szkolnych oraz legitymacji nauczycieli.

Wydłużenie terminu ważności dotychczasowych dokumentów umożliwi zakończenie wymiany obecnie używanych legitymacji szkolnych i nauczycielskich na nowe.

a.ł.

Rzeczpospolita 30.08.06 Nr 202
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 30, 2006, 04:42:01 pm »
oraz info z Gazety Parwnej z dziś

MEN: stare legitymacje szkolne ważne do końca roku

Legitymacje szkolne na drukach z informacją o nieaktualnej wysokości zniżki na przejazdy będą ważne do 31 grudnia tego roku - potwierdził w środę na konferencji prasowej wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Chodzi o druki legitymacji sprzed 2002 r. Umieszczona jest na nich nieaktualna informacja o przysługującej 50-proc. zniżce. Obecnie wynosi ona 37 proc. Powiedział PAP wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski szkoły miały wymienić uczniom legitymacje w ubiegłym roku.

Tak się jednak nie stało - nie wszystkie szkoły wymieniły legitymacje.

"Ministerstwo edukacji zwróci się do szkół o niezwłoczną wymianę starych legitymacji
szkolnych" - powiedział w środę Kłosowski. Podkreślił, że do końca roku wszyscy uczniowie powinni mieć już legitymacje na nowych blankietach.

Przedłużenie terminu ważności starych legitymacji przewiduje podpisana 21 sierpnia przez ministra transportu nowelizacja rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Ma ona wejść w życie 31 sierpnia.

Nowelizacja przedłuża także termin ważności legitymacji studenckich zawierających nieaktualne wpisy o wysokości przysługującej ulgi do 31 grudnia 2007 r.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 03, 2006, 09:57:38 pm »
Rehabilitacja bez dojazdu

Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił niepełnosprawnej kobiecie bezpłatnych przejazdów na rehabilitację. - To koniec mojego leczenia - skarży się Anna Rybińska
28-letnia Anna Rybińska cierpi na porażenie mózgowe. Tylko dzięki regularnym ćwiczeniom jej stan zdrowia stopniowo się poprawia. Ale to oznacza, że dziesięć razy w miesiącu musi dojechać do szpitala wojewódzkiego. - Do tej pory jeździłam karetką i nie płaciłam za przejazdy. Teraz każdy wyjazd będzie kosztować 80 zł - mówi. - Jak mam zapłacić 800 zł, skoro utrzymuję się z 670 zł renty?

Dlaczego NFZ cofnął dofinansowanie do transportu sanitarnego? Jak twierdzi Jan Mirucki, rzecznik podlaskiego oddziału funduszu, o tym, czy pacjentce należy się karetka, zdecydować może tylko lekarz prowadzący. A ten, przyznając drugą grupę inwalidzką, stwierdził, że Anna Rybińska może dojeżdżać autobusami komunikacji miejskiej. - Nie mam sobie nic do zarzucenia - odpowiada na zarzuty Marek Kurasz.

- Tłumaczył, że mogę pojechać autobusem z kimś z rodziny. Doskonale wiedział, że jest to bzdura, bo mieszkam sama - denerwuje się Rybińska. Swoim zaświadczeniem pozbawił też pacjentkę przejazdów dla osób niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej, bo mogą z nich korzystać tylko ci, którzy poruszają się na wózkach. - Lekarz wystawił mi papier, że z powodzeniem poruszam się o kulach. Ale mogę to robić tylko w domu i w szpitalu. Nie jestem w stanie sama dojść do przystanku - mówi Rybińska. Każde opóźnienie rehabilitacji oznacza zaprzepaszczenie jej dotychczasowego leczenia. - Wiele lat mojej walki o zdrowie może pójść na marne - mówi zrezygnowana.

Metro 3.11.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 06, 2006, 09:48:49 pm »
Jeździsz na wózku, nie wyjdziesz z domu

Agnieszka Pochrzęst

Tani transport dla niepełnosprawnych, którym chwali się miasto to fikcja. Tysiące potrzebujących nie mają szans z niego skorzystać.  

Chodzi o specjalne samochody dostosowane do przewozu niepełnosprawnych. To zwykle mini-busy m.in. z urządzeniami do zamocowania wózków inwalidzkich i podnośnikami ułatwiającymi wjazd.

I co najważniejsze, w każdym aucie jest opiekun, który pomaga pasażerom w poruszaniu się.

Ratusz podpisał umowę na przewóz niepełnosprawnych specjalnymi pojazdami z Miejskim Przedsiębiorstwem Taksówkowym. Kurs do 20 km w granicach miasta takimi taksówkami dla niepełnosprawnych kosztuje 15 zł, resztę dopłaca miasto. Według normalnej stawki byłoby kilka razy więcej.

Kłopot w tym, że jest tylko 8 takich samochodów, przekazanych przez miasto MPT na czas umowy, która zresztą kończy się 31 grudnia tego roku.

Tymczasem niepełnosprawnych w Warszawie jest ok. 190 tysięcy. Co roku niepełnosprawność ruchową stwierdza się u kolejnych 2 tys. osób.

Ludzie godzinami wiszą na telefonie, żeby się dodzwonić do MPT (na numer 822 44 44 lub 9191) i zamówić specjalną taksówkę. Jeśli już to się uda muszą zapisać się na listę. Decyduje kolejność zgłoszenia. Bywa, że miejsce trzeba rezerwować nawet tydzień wcześniej.

Justyna Wrońska ma niepełnosprawnego syna, który uczy się pod Warszawą w szkole zawodowej z internatem. Zdecydowała się na to, bo wiedziała, że nie uda jej się codziennie zamówić pojazdu dofinansowanego przez miasto, by zawieźć syna do którejś szkoły w mieście. Zamawia kurs raz w tygodniu, na piątek po południu, by chłopka mógł przyjechać do domu na weekend. - Tylko raz mi się udało - opowiada pani Justyna. - A to duże ułatwienie, bo jest taniej i świadczą usługi od "drzwi do drzwi": wnoszą wózek po schodach.

Izabela Siemaszko ze Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych "Onet.pl" też porusza się na wózku. Twierdzi, że zamówienie transportu do lekarza czy na rehabilitację graniczy z cudem. - Na dziesięć prób jedna kończy się powodzeniem - podkreśla.

To m.in. dlatego większość niepełnosprawnych siedzi w domu i nigdy nie pojedzie tańszą taksówką na rehabilitację, do szkoły, kina czy teatru. A dofinansowany transport miał im pomóc w prowadzeniu aktywnego życia.

- W Szczecinie mają dziesięć takich samochodów, w Gdańsku jedenaście, a niepełnosprawnych jest tam o wiele mniej - mówi Siemaszko. - Dorosłych niepełnosprawnych ludzi skazuje się w Warszawie na siedzenie w domu, bo taksówka z opiekunem to dla nich często jedyny sposób wyjścia z domu.

Janusz Deneka, zastępca dyrektora MPT, wie, że w Warszawie trudno jest zamówić specjalną taksówkę.

Z usług korporacji średnio w miesiącu korzysta 2 tys. osób. - Zgłaszaliśmy miastu, że mamy za mało samochodów - mówi Dereka. - Zrobiliśmy nawet symulację, ile ich powinno być [ich liczby nie chce jednak podać].

Ratusz twierdzi, że myśli o zakupie nowego taboru - na początek ma to być dziesięć aut. Kiedy to nastąpi, nikt nie potrafi powiedzieć. - W przyszłym roku - mówi jedynie Grażyna Melanowicz, p.o. zastępcy dyrektora Biura Polityki Społecznej.

MPT za transport niepełnosprawnych od 2005 do końca 2007 r. dostanie 2 mln 245 tys. zł.

Gazeta Wyborcza 6.12.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 19, 2006, 09:43:04 pm »
Gdy emeryt chce mieć ulgę, musi dodatkowo zapłacić

Starsze osoby dwa razy do roku mogą jechać pociągiem z ustawową zniżką. Luka w prawie powoduje jednak, że muszą płacić za wydanie zaświadczenia, które potwierdza ich uprawnienia

Ustawowe ulgi w wysokości 37 proc. na przejazdy dwa razy w roku pociągami osobowymi, pospiesznymi i ekspresowymi (w drugiej klasie) mają emeryci, renciści oraz ich małżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne. Muszą mieć jednak oficjalne zaświadczenia z organizacji emeryckich lub związków zawodowych. Z reguły za ich wydanie muszą płacić, zwłaszcza gdy nie należą do organizacji, która wystawia zaświadczenie.

Wydatek niewielki, ale konieczny

W biurze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pszczynie za odpowiedni dokument -ważny trzy lata - trzeba zapłacić 5 zł. Z opłat zwolnieni są jednak członkowie związku. W siedzibie gdańskiego regionu NSZZ "Solidarność" emeryci i renciści zapłacą 3 zł (raz na trzy lata). Związek Nauczycielstwa Polskiego w Krakowie wystawia takie zaświadczenia za 6 zł (a dla swoich członków -za 2 zł).

Zaświadczenia wydają, oprócz PZERiI, "Solidarności" i ZNP, także np. OPZZ, Solidarność Weteranów Pracy, związki zawodowe służb mundurowych. Pełną listę uprawnionych do tego organizacji znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego ( DzU z 2002 r. nr 179, poz.1495 ze zm.).

Czy organizacje wystawiające zaświadczenia mają prawo pobierać za to pieniądze? Okazuje się, że przepisy nie regulują tej kwestii. Ministerstwo Transportu, odpowiadając na interpelacje jednego z posłów, przekonuje, że nie może określać ceny wydania dokumentu, dlatego sprawa wyceny druku oraz dystrybucji zaświadczeń przez wydające je organizacje należy wyłącznie do ich kompetencji. "Organizacje te z pobranych opłat pokrywają koszty związane z drukiem i wydaniem zaświadczeń", podkreśla ministerstwo i zaznacza, że nie ma uprawnień, aby nakazać im bezpłatne wystawianie takich dokumentów. Do czasu nowelizacji przepisów nic się więc nie zmieni.

Warto pamiętać, że osoby starsze, które mają zamiar jechać pociągiem, mogą też korzystać z ulg komercyjnych proponowanych przez PKP. Ci, którzy np. skończyli 60 lat, na większych dworcachmogą kupić za 75 zł ważną przez rok legitymację seniora. Uprawnia ona do 50-proc. ulgi przy przejazdach wszystkimi kategoriami pociągów na terenie kraju. Ze względu na cenę jest to oferta skierowana do osób dużo jeżdżących po kraju. Opłaca się ją kupić, gdy planowane wydatki na bilety przekroczą 150 zł rocznie.

Ulgi dla inwalidów

Wiele osób starszych może też skorzystać z innych ulg, jakie przewiduje ustawa o uprawnieniach do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego ( DzU z 2002 r. nr 175, poz. 1440 ze zm.). Ulgę 49 proc. na bilety jednorazowe w pociągach osobowych i w zwykłej komunikacji autobusowej mają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji (także całkowicie niezdolne do pracy), osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz inwalidzi z jeszcze aktualnym orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy. W pociągach innych niż osobowe oraz np. pospiesznych autobusach PKS ulga dla tych osób na bilety jednorazowe wynosi 37 proc. W takich wypadkach konieczne jest odpowiednie zaświadczenie z ZUS, KRUS lub wypis z orzeczenia komisji lekarskiej albo legitymacja osoby niepełnosprawnej.

Michał Kosiarski

Rzeczpospolita 19.12.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline maskodka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Przejazdy MPK darmowe w całym kraju?
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 15, 2007, 09:19:20 pm »
witam !!!
poruszam się na wózku w Krakowie mam bezpłatne przejazdy MPK czy w i nych miastach też?
Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz.

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 15, 2007, 10:38:17 pm »
Proszę, zerknij tu - to zależy od stopnia niepełnosprawności

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15034

oraz ulgi na przejazdy dla ON ze strony PZN

http://www.pzn.org.pl/now/index.php?id=1_50_4_1_x,u0on
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 15, 2007, 10:41:02 pm »
Mam taką legitymację dla córkioraz legit. szkolną -jadąc z nią nie kupuję biletów.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 24, 2007, 01:08:34 pm »
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4084115.html?nltxx=1077762&nltdt=2007-04-24-03-06
Bezkarne bryki rzekomych inwalidów
ire2007-04-23
Właściciele drogich aut coraz częściej korzystają z kart postojowych osób niepełnosprawnych, aby wjeżdżać i parkować w strefie A w Krakowie
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 08, 2007, 09:19:57 am »
Białe legitymacje dla niepełnosprawnych

07.06.2007 - Kraków
 

Osoby niepełnosprawne uprawnione do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji MPK mogą od 5 czerwca korzystać z tego udogodnienia tylko na podstawie jednej "białej legitymacji" z symbolem przyczyny niepełnosprawności.

Tzw. niebieska legitymacja, uprawniająca niepełnosprawnych do darmowych przejazdów tramwajem czy autobusem, nie będzie już wydawana przez Wydział Świadczeń Socjalnych UMK. Z legitymacji tych można jeszcze korzystać jedynie do końca terminu ważności. Wnioski w sprawie wydania "białej" legitymacji dla osoby niepełnosprawnej wraz z obowiązującymi do tej pory załącznikami trzeba składać w wydziale świadczeń w pokoju nr 1 (na parterze) przy ul. Stachowicza 18 w Krakowie, w poniedziałki od 9.30 do 16.30, od wtorku do piątku od g. 8 do 15. Roczne bilety imienne wydawane przez gminę Kraków na rok 2007 (w punktach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego) zachowują ważność do końca roku. Zmiany dotyczące legitymacji dla osób niepełnosprawnych wynikają z uchwały rady miasta przyjętej 25 kwietnia. Można ją znaleźć na stronach www.bip.krakow.pl


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 08, 2007, 09:48:57 am »
Drugie źódło o zmianie legitymacji z niebieskich na białe

Białe legitymacje dla niepełnosprawnych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Na jaki przepis się powołać
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 12, 2007, 09:50:20 am »
W moim szlachetnym mieści, równi szlachtni co bezmyslni rajcy mijscy znieśli ulgę na dojazdy miejską komunikacją.Od września dzicko obejmuje obowiązek szkolny bo bedzie chodzić do zerówki.Placówka do której chcodzi jest prywatna.Na jaki przepis powołać się w prośbie o dofinansowanie do przejazdów?

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 12, 2007, 05:32:53 pm »
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r.
o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego
Dz.U.02.175.1440 z póź. zm

reguluje uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych ( z wyłączeniem transportu prywatnego lub sprywatyzowanego)

 Przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej

każde miasto ustala własne ulgi

Ulgi w komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych – różne miasta

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15034

jezeli jesteś pewna że ulgi w Waszym mieście nie ma, to chyba należy się powołć  na fakt zniesienia ulg przez miasto, wiekszość miast dopłaca do ulgowqych przejadzów dla O.N.
co to za miasto sie wyłamało??

rodzice powinni bombardować rajców protestami
napisać skargę  do

 Rzecznika Praw Obywatelskich

http://www.rpo.gov.pl/index.php?md=1562&s=1

lub do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=29

może rajcowie zaczną mysleć  :2gunfire: , bo chyba nie w taki sposób chcą promowac swój region

powodzenia
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 17, 2007, 11:23:52 am »
Nie płaciłeś za przejazdy, zapłacisz teraz
- Anna Piątkowska2007-07-16Od 5 czerwca tego roku obowiązuje nowy przepis dotyczący uprawnień osób niepełnosprawnych na przejazdy komunikacją miejską. Bezpłatne i ulgowe przejazdy przysługują jedynie tym, którzy posiadają nową legitymację wydaną przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie. Tzw. niebieskie legitymacje będą uwzględniane tylko do czasu utraty ważności.

Do tej pory emerytka z Nowej Huty, mająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności korzystała z darmowych przejazdów liniami MPK. W tym miesiącu upłynął termin ważności legitymacji, więc chciała ją podbić.

W Urzędzie Miasta poinformowano ją jednak, że musi złożyć wniosek o wydanie nowej legitymacji i stawić się przed komisją lekarską. Nowy dokument dostanie, ale co ma robić do tego czasu? Codziennie dojeżdża na rehabilitację, a cała procedura może potrwać nawet do dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku.

- Niestety taka osoba nie może korzystać z darmowych przejazdów - mówi Rafał Wardęga z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - W tej sytuacji może otrzymać tymczasową legitymację, ale uprawniającą wyłącznie do zniżki 50 procentowej.

Dla emerytki jednak nawet takie rozwiązanie nie jest zadowalające.

Wydanie dodatkowych około 60 tys. zł miesięcznie na przejazdy nie jest bagatelą.

Dlaczego osoby niepełnosprawne nie zostały wcześniej rzetelnie poinformowane o zmianach? - żali się poszkodowana. - Jest to zabieranie ludziom uprawnień, o czym nikt wcześniej nie powiedział.

Owszem, informacje o nowym przepisie dotyczącym uprawnień osób niepełnosprawnych do ulgowych przejazdów liniami MPK pojawiły się wcześniej w internecie, w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa. - Była też wzmianka o tym w prasie, w "Tygodniku Grodzkim", cotygodniowym dodatku do "Dziennika Polskiego" - tłumaczy Rafał Wardęga. - Na każdym przystanku MPK jest także umieszczona kartka o decyzjach Rady Miasta dotycząca ulg w przejazdach komunikacją miejską - dodaje.

Trudno jednak wymagać od starszej chorej osoby, żeby śledziła każdą gazetę czy korzystała z internetu. - Nie mam nawet komputera, a gazety rzadko czytam - mówi emerytka. - Nic wcześniej o tych zmianach nie słyszałam.

Z kolei informacje wywieszone na przystankach są zwykle drukowane zbyt małymi literami, by każdy mógł je przeczytać. Czy Urząd Miasta nie powinien w skuteczniejszy sposób powiadamiać wszystkich niepełnosprawnych o wprowadzonych zmianach? - Dlaczego mam teraz płacić za bilet, skoro należy mi się zniżka stuprocentowa? - pyta zdenerwowana emerytka.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #83 dnia: Listopad 04, 2007, 09:00:39 am »
Drogie mamy zerówkowiczów...znalazłam i mam.Ustawa o Systemie Oświaty art 14 punkt 4.brzmiący : „Obowiązkiem gminy
jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w zasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej ...”Gmina nie może odmówić nawet jeśli przedszkole jest w tej samej miejscowości.Wygrałam.Ale dlaczego to ja musiałam znaleść ten przepis a nie dowiedzieć się o nim np, na Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #84 dnia: Listopad 04, 2007, 09:42:56 am »
Nie było zapisu o dowożeniu do przedszkoli.

Cytuj
„Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej ...”


Skoro mowa o sześciolatkach - mają na myśli zerówkowiczów a nie wszystkie dzieci uczęszczające do przedsazkola.
Zerowki sa obowiakowe-stad zapis o dowozeniu szesciolatkow do przedszkoli (pewnie tam gdzie odbywaja obowiazek zerowki).

Mnie też odmówiono i 5 lat woziłam Monikę na 2 koniec miasta byle była ze zdrowym i rówieśnikami (chodziło mi o osłuchanie się w mowie czynnej, która była początkowo trudna dla niej). Nawet gdy 2 lata robbila zerowke w przedszkolu- NIE dowozono jej.


o bezpłatnym dowozie dyskutujemy od kilku lat tutaj
Jak załatwić dojazdy do szkoły?

Cytuj
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Tekst ujednolicony - zawiera zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2 lipca 2004 r., która weszła w życie z dniem 21 sierpnia 2004 roku - Dz. U. z 2004 roku Nr 173, poz. 1808)

Zwróć uwagę na rozdz.2 Art. 14 pkt 3 cyt

3. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

Oraz rozdz 2 art. 14a pkt 4 cyt

4. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #85 dnia: Listopad 20, 2007, 11:15:03 am »
Nowe ulgi w komunikacji miejskiej w Warszawie

Zródło: http://www.warszawa.pl

48% dla osób uznanych za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26 roku życia.

Rada m.st. Warszawy rozszerzyła, na wczorajszej sesji, zakres ulg obowiązujących podczas przejazdów warszawską komunikacją miejską.
 
Uprawnienia do przejazdów z ulgą 48% zyskały osoby uznane za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26 roku życia.

Dokumenty poświadczające prawo do ulgi są następujące:
* orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność wydane przez zespół orzekający
* lub ważna legitymacja dokumentująca stopień niepełnosprawności wydana przez właściwy do tego organ.

Na mocy uchwały Rady ulgowe przejazdy (48%) będą przysługiwały również osobom uznanym za całkowicie niezdolne do pracy po ukończeniu 26 roku życia.

Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i osoby całkowicie niezdolne do pracy, które nie posiadają statusu rencisty, posiadają niewielkie dochody w postaci świadczenia z pomocy społecznej a są zmuszone do korzystania z komunikacji miejskiej z uwagi na swoje inwalidztwo.

O nadanie im uprawnień do przejazdów ulgowych postulował Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Z nowych ulg będzie mogło korzystać ok. 30 tys. osób.


Autor: Igor Krajnow - Rzecznik Prasowy ZTM

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 02, 2008, 10:32:58 pm »
Więcej osób uprawnionych do zniżkowych przejazdów w Warszawie
Od 22 grudnia 2007 r. weszła w życie nowa Uchwała Rady m. st. Warszawy w sprawie ustalenia ulg za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m. st. Warszawie.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21901
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 10, 2008, 03:47:49 pm »
- Życie było trochę lżejsze, kiedy istniał przepis o przepuszczaniu osób niepełnosprawnych bez kolejki.
Wszyscy marsz do jednej kolejki


Kiedyś osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży, matki z dziećmi , inwalidzi wojenni, a nawet honorowi dawcy krwi mogli być obsługiwani bez kolejki.

Teraz wszyscy są sobie równi, a o tym kto może wejść pierwszy, decyduje kolejka.

Pani Beata, 42-letnia mama Karolka i Justysi oraz żona Mikołaja, tęskni za czasami, kiedy mogła zrobić zakupy i załatwić urzędowe sprawy bez stania w kolejce. Na poczcie, w banku, w miejskim ratuszu, w kasie PKS czy nawet w osiedlowym sklepie spożywczym wywieszone były informacje o tym, że osoby niepełnosprawne, matki z dziećmi i kobiety w ciąży obsługiwane są bez kolejki. Wystarczyło podejść do kasy albo okienka, pokazać stosowny dokument i można było załatwić swoją sprawę bez czekania.

Nie zdarzyło się, aby ktoś z kolejki dopytywał się o chorobę i żądał dokładnego obejrzenia dokumentu. Niepełnosprawność pani Beaty, jak sama mówi: „siedzi mocno w sercu" i daje o sobie znać nierytmicznym biciem serca i uciskającym bólem.

Teraz, gdy pani Beata idzie do sklepu, nawet nie przyznaje się, że jest osobą niepełnosprawną, bo obawia się, że zaraz ktoś z kolejki na nią naskoczy i wręcz wyzwie od oszustek i symulantek.

- Mojej niepełnosprawności nie widać, więc czasem słyszę wyzwiska - wyznaje. - Dlatego wolę czekać i nie słuchać ujadania ludzi, chociaż czasem naprawdę nie mam siły stać. Ludzie w kolejce przepuszczają połamańców, którzy ledwo trzymają się na nogach. Takim nie każą udowadniać inwalidztwa.

Ale i tak jest coraz gorzej. Niedawno do sklepu wjechał mężczyzna na wózku i dwie osoby sprzeciwiły się, aby został obsłużony bez kolejki. Usłyszał, że on w kolejce nie stoi, lecz siedzi, więc ma od nich lepiej. Kiedyś ludzie byli inni, mniej kłótliwi, mniej wybuchowi i podejrzliwi, bardziej wyrozumiali - uważa pani Beata.

Więcej spotykało się osób kulturalnych i życzliwych. Nie wiadomo, co wpłynęło na zmianę. Pani Beata sądzi, że powodem jest nie tylko brak wychowania, ale również wpływ dzisiejszej telewizji, gonitwa ludzi za pieniędzmi, codzienne polityczne awantury, a także słabość Kościoła.

Narzeka się na młodzież, ale pani Beata więcej nienawiści widzi u dorosłych. Przypomina sobie, jak któregoś razu w kolejce w urzędzie miejskim awanturę wywołali sami niepełnosprawni. Pokłócili się o to, kto komu powinien ustąpić miejsca. Zaczęli się licytować, kto jest bardziej niepełnosprawny i ma więcej schorzeń.

- Życie było trochę lżejsze, kiedy istniał przepis o przepuszczaniu osób niepełnosprawnych bez kolejki.

Martwe prawo
Uprzywilejowany zapis dla osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i matek z dziećmi zniknął ze znowelizowanej Ustawy o pomocy społecznej w 2004 roku.

Wkrótce z okienek urzędów i sklepów zdjęto kartki z informacją o przywileju.

Zmiana wprowadziła spore zamieszanie, ponieważ wiele osób przyzwyczaiło się do takiego traktowania. Poza tym nie bardzo rozumiały, po co właściwie to zrobiono. Przecież przepuszczenie bez kolejki osoby chorej, ciężarnej kobiety i matki z dzieckiem na ręku było wyrazem społecznego zrozumienia i wsparcia w trudnej sytuacji. Nie zmieniał tego specjalnie fakt, że co jakiś czas ktoś wykorzystywał ten przywilej, podszywając się pod którąś z tych osób. Usunięcie przepisu oznaczało, że od tej chwili niepełnosprawni w kolejce będą musieli radzić sobie sami. I zmierzą się z ludzką nieżyczliwością.

Teraz, gdy zgłaszają się osoby z prośbą o obsłużenie poza kolejnością, wielu sprzedawców i urzędników mówi, że najpierw „musi zgodzić się kolejka". Ta nie zawsze chce się zgodzić, zwłaszcza gdy znajdzie się w niej ktoś, komu spieszy się bardziej. A obecnie, szczególnie w dużych miastach wszyscy gdzieś się spieszą.

Nic dziwnego, że szybko pojawiły się kolejkowe konflikty. Niektórzy argumentują, że przepuszczanie w kolejce osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, z małymi dziećmi powinno być wpisane w kulturę, a nie zapisane w przepisach. Inni twierdzą, że to idealizm, zwłaszcza u nas, bo Polak z natury jest kombinatorem, musi więc mieć na papierze, co wolno, a czego nie. Nie to jednak było powodem zmiany przepisu.

- Przepis usunięto, ponieważ nie było sankcji za jego nieprzestrzeganie - mówi Anna Prokurat, prawnik z Ministerstwa Polityki Społecznej. - Przepis, który nadaje uprawnienia i obowiązek, a jednocześnie nie egzekwuje przestrzegania prawa, jest przepisem martwym. Po drugie, przepis nie określał, kogo obowiązek dotyczy - czy także osób w prywatnych obiektach i placówkach, czy tylko w urzędach.

Rzeczywiście, osoba niepełnosprawna niewiele mogła zrobić albo nic, gdy w sklepie powiedziano jej, że tego przepisu tu się nie honoruje. Nie wszystkie placówki wprowadziły bowiem wspomniane zasady, gdyż nie miały takiego obowiązku. Można było jedynie złożyć skargę, ale bez konsekwencji prawnych dla zaskarżonego, ponieważ nie było wyznaczonej instytucji administracyjnej, która egzekwowałaby przestrzeganie prawa i wymierzała karę za łamanie przepisu.

Pozostawał jeszcze jeden dylemat: czy rzeczywiście należy nakładać karę za to, że ktoś nie został obsłużony bez kolejki?
- Żadnych spraw sądowych nie było, jedynie skargi i zapytania, kogo ten przepis dotyczy i jakie są sankcje - dodaje Anna Prokurat. - Nie był też jasny zakres przedmiotowy przepisu, a mianowicie, czy te osoby mają również pierwszeństwo w załatwianiu spraw w drodze decyzji administracyjnej.

Inaczej mówiąc, czy złożony przez nie wniosek powinien być także załatwiony bez kolejki, czyli przed wnioskami złożonymi wcześniej.

Jak kto chce
Mimo że w urzędach i sklepach zniknęły kartki z informacjami o obsługiwaniu bez kolejki osób niepełnosprawnych, niektóre instytucje postanowiły utrzymać przywileje dla tej grupy. Pracowników uwrażliwiono na to, aby prosili do okienka lub kasy osobę uprzywilejowaną, jeśli zauważą taką w kolejce. Taka zasada obowiązuje m.in. w urzędach Poczty Polskiej i bankach.

I tu zdarzają się klienci niezadowoleni z tego, że każe im się przepuścić kogoś z dalszym numerkiem. Większość jednak przepuszcza te osoby bez komentarzy. Problemy pojawiają się zwykle wtedy, gdy niepełnosprawności nie widać.

Na kolejki jest jeszcze inny sposób. Osoba niepełnosprawna może zgłosić na poczcie potrzebę, aby listonosz w jej imieniu opłacił rachunki, a także wysłał list lub paczkę.

W placówkach PKO BP natomiast osoby niepełnosprawne obsługuje się poza kolejnością. Na życzenie mogą zostać obsłużone w wydzielonym pomieszczeniu, a nawet u siebie w domu, do którego przyjedzie pracownik banku. Posiadanie konta internetowego i telefonu jeszcze bardziej ogranicza wizyty w oddziale. Dzięki nim większość operacji można przeprowadzać na swoim rachunku, nie wychodząc z domu.

Na dworcach PKP kilka lat temu zniknęły wywieszki z informacją o obsługiwaniu poza kolejnością osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży oraz matek z dziećmi. Ale PKP Przewozy Regionalne, jako jedna z niewielu instytucji, ma zapisane w wewnętrznym regulaminie, że takich pasażerów należy obsłużyć poza kolejnością. Dotyczy to wszystkich przewoźników kolejowych.

- Osoba niepełnosprawna może podejść do kasy lub okienka informacji bez kolejki - mówi Łukasz Kurpiowski, rzecznik prasowy PKP Przewozy Regionalne.
- Jeśli nie widać u niej niepełnosprawności, może zostać poproszona o okazanie dokumentu, który to poświadczy.
W przeszłości pojawiały się głosy, że PKP, a także PKS powinny utworzyć na dworcach oddzielne okienka z kasą dla osób niepełnosprawnych. Jedni widzieli w tym udogodnienie, inni napiętnowanie. Argumentowano, że skoro niepełnosprawni mogą wejść bez kolejki, to oddzielne okienka nie są potrzebne.

Problem w tym, że nie ma oficjalnej informacji, że takie osoby mogą podejść do kasy bez kolejki - żalą się dziś niektórzy niepełnosprawni. Przeciwnie, usunięcie znanych wszystkim od lat informacji o przywileju spowodowało, że wielu niepełnosprawnych staje w kolejkach, ponieważ sądzi, że im go odebrano.

Obecnie najwięcej zależy od pracownika, czy zauważy taką osobę i czy obsłuży ją poza kolejnością. Firmy nie wydają pracownikom oficjalnych poleceń postępowania w takiej sytuacji. Pracownik może, lecz nie musi obsłużyć niepełnosprawnego bez kolejki. Może nawet nie zauważyć że on stoi w kolejce. Z całej 5,5-milionowej grupy osób niepełnosprawnych u zdecydowanej większości nie widać niepełnosprawności.

- Usuwając przepis, tak naprawdę przerzucono problem związany z kolejkami na osoby niepełnosprawne - mówi Kazimierz Andrzejczyk, rencista dawnej I grupy inwalidzkiej. - Teraz my musimy użerać się z niesympatycznymi klientami, którzy nie chcą nas przepuścić albo żądają okazania dokumentu. W sklepach prywatnych, a nawet w niektórych publicznych placówkach sprzedawca każe mi pytać ludzi w kolejce, czy mnie przepuszczą. Jeśli się zgodzą, to mnie obsługuje bez kolejki. No i pojawiają się konflikty i kłótnie. Gdy istniał przepis, to takich sytuacji nie było, bo wszyscy wiedzieli, że pierwszeństwo mają inwalidzi, renciści i kobiety z dziećmi.
Oddzielnych stanowisk nie bały się stworzyć supermarkety i hipermarkety. W każdym jest tzw. kasa pierwszeństwa, oznakowana znanym niebieskim piktogramem. Ma też szersze przejście. W niektórych sieciach, np. w Tesco, osoba niepełnosprawna, gdy ma kłopoty ze zrobieniem zakupów, może zgłosić się do punktu obsługi klienta po pomoc.

Zapis, że osoby starsze, niepełnosprawne i matki z dziećmi mają pierwszeństwo, widnieje także w wewnętrznym regulaminie Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM). Dlatego przy niektórych siedzeniach w tramwajach i autobusach można zobaczyć nalepkę, która przypomina podróżnym o pasażerach znajdujących się w trudniejszej niż oni sytuacji.

Podczas rozmowy rzecznik warszawskiego ZTM przyznaje, że tylko w ten sposób mogą wpływać na pasażerów, a właściwie do nich apelować. Reszta zależy od ich kultury osobistej.

Ludzki odruch
Aby ulżyć osobom niepełnosprawnym, wiele urzędów miejskich wraz z wydziałami wyznaczyło oddzielne komórki do ich obsługi - tym samym oddzielne pomieszczenia. Niepełnosprawni nie muszą już stać ze wszystkimi, co nie oznacza, że stoją w krótszych kolejkach.

Niekiedy bowiem urzędy odsyłają ich do innej placówki, która specjalizuje się w obsłudze takich interesantów, albo która jest dla nich dostępna.

Zdarza się więc, że kolejka przed biurem obsługującym osoby niepełnosprawne jest dłuższa od tej, w której obsługiwani są zdrowi klienci. Całkowicie przystosowany jest np. Wydział Obsługi Mieszkańców (WOM) w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej. Osoba niepełnosprawna załatwi swoje sprawy bez problemu, ale czasami poczeka w kolejce.

Natomiast Dział Rejestracji Pojazdów w Warszawie znajdujący się przy ul. Mariańskiej może wystraszyć niepełnosprawnego petenta ogromnymi schodami. Nie odejdzie on jednak z kwitkiem. Zawiadomiony pracownik zejdzie na dół, sprawdzi i zweryfikuje dokumenty, zabierze je i zrobi opłaty.

- Mamy numerkowy system przywoławczy, ale dla wielu oczekujących ich problem jest najważniejszy i najpilniejszy, a czas najcenniejszy - mówi Anna Wiśniewska, Naczelnik Wydziału Obsługi Mieszkańców dla dzielnicy Warszawa Śródmieście. - Zdarza się, że osobę na wózku czy o kulach kolejka oprotestuje, kiedy pracownik poprosi ją do okienka. Z kolejki padają zwykle zdania, że w niej także znajdują się potrzebujący, że są chorzy, chociaż tego nie widać. W takich przypadkach staramy się tłumaczyć, że osoby niepełnosprawne są przez nas traktowane priorytetowo. Faktycznie w naszym wewnętrznym dokumencie o standardach obsługi jest zapisane, że należy je tak traktować. Oczywiście zawsze są dyskusje.

Komitet kolejkowy
Największy ładunek emocji towarzyszy kolejkom w przychodniach lekarskich. Mimo zapisów w rejestracji na godzinę i na numerek, często jakaś osoba chce wejść przed innymi.

Nie wszędzie są jednak zapisy. W wielu miejscach pierwszy w kolejce jest ten, kto przyszedł najwcześniej. Wtedy ludzie dla nikogo nie stosują ulgowej taryfy. Wszyscy są przecież chorzy, mają różne dolegliwości i niedomagają. W poradniach urazowych w zasadzie wszyscy są cierpiący. Zresztą, jak zmierzyć, że kogoś bardziej boli od innych? Lekarze wolą nie faworyzować żadnego z pacjentów, bo pozostali zaraz wniosą sprzeciw. I będzie wojna.


W kolejce do lekarza wszyscy są sobie równi. Nawet kobiety w ciąży nie faworyzuje się, najwyżej ktoś ustąpi jej miejsca na krześle. A gdy ktoś w kolejce siedzi, kiedy większość stoi, to już jest uprzywilejowany. I więcej nie powinien oczekiwać.

Dariusz Marek Sarti, dr nauk medycznych z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej CePeLek w Warszawie, uważa że przychodnie oraz szpitale to jedyne miejsca, gdzie złe zachowanie kolejkowiczów uchodzi bezkarnie. Lekarz niekiedy przyjmuje pacjenta poza kolejnością, zwykle jednak to kolejka decyduje, czy go przepuścić czy nie. I czasem przepuszcza, nie licząc tych, którym bez pytania udaje się wejść przed innymi.

- Kolejka potrafi przepuścić młodego, zdrowego człowieka, który grzecznie i uprzejmie wyjaśni, że nie zdąży na pociąg, a nie pozwoli starszemu człowiekowi czy osobie na wózku, która powie, że chce wejść, bo jest niepełnosprawna lub że jej się należy - daje dr Dariusz Marek Sarti.
Im dłuższa kolejka stojących osób i mniej miejsc do siedzenia, tym większe niezadowolenie i frustracja, a tym samym mniejsza gotowość do przepuszczania poza kolejnością. Także osób niepełnosprawnych. To wydaje się głównym problemem w wielu urzędach i przychodniach: brak warunków do godnego oczekiwania. Rzadko w poczekalniach umieszcza się wygodne krzesła, fotele i wodę do picia. Przewietrzone pomieszczenia to niemal luksus. Standardem jest kilka drewnianych krzeseł oraz skłębiony tłum stojących ludzi.

Okazuje się, że jeśli kolejkowicz może usiąść, to czas oczekiwania nie jest aż tak dokuczliwy Gdy musi stać w niegodnych warunkach, wtedy czekanie negatywnie wpływa na jego samopoczucie. I nietrudno o konflikty w kolejce oraz odmowy przepuszczania kogokolwiek. Wiele osób niepełnosprawnych zapewne chciałoby przywrócenia korzystnego przepisu i pojawienia się odpowiednich informacji w urzędach i sklepach.

- Być może skończyłyby się komentarze w kolejce, bo wskazałoby się na tabliczkę i tym ucięło wszelkie dyskusje - mówi Anna Wiśniewska. - Być może. Podchodzę jednak do ludzi z sercem i jestem nawet gotowa powalczyć z kolejką, gdy trzeba. To powinien być naturalny ludzki odruch, a nie prawna regulacja.

Wprowadzenie ponownie przepisu o obsłudze poza kolejnością osób niepełnosprawnych, starszych, kobiet w ciąży i matek z dziećmi teoretycznie jest możliwe. Anna Prokurat uważa jednak, że przepis taki nie bardzo pasuje do Ustawy o pomocy społecznej. Lepszym dla niego miejscem jest np. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, albo Ustawa o planowaniu rodziny.

Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby instytucje publiczne obsługiwały uprzywilejowanych klientów poza kolejnością. Większość z nich nie chce jednak ujmować tego w swoich regulacjach i poleca uwadze pracowników. To, czy osoba niepełnosprawna zostanie obsłużona jako pierwsza, trochę zależy więc od firmy kasjerki, urzędnika, a także od kultury tzw. kolejkowiczów. Ze wskazaniem na tych ostatnich.


Autor: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 6/2007
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 15, 2008, 09:41:17 pm »
Ulgi już nie dla wszystkich
Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Rada Miasta Kielce zmieniła uchwałę z 2004 roku, która przewidywała bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22564
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Mulesia

 • Gość
W Poznaniu zniżki dla rodzin wielodzietnych
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 06, 2008, 07:22:57 pm »
Czwartek, 06.03.2008, 12:03
Eliza Kania

Tramwajem za darmo (prawie)

Ponad tysiąc poznańskich rodzin będzie mogło skorzystać ze specjalnych ulg na zakup biletów okresowych MPK. Rada Miasta zdecydowała o wprowadzeniu ulg dla rodzin wielodzietnych. Dzieci z rodzin liczących cztery i więcej dzieci będą mogły kupować sieciówki ze zniżką 95 proc.
15 stycznia poznańscy radni odebrali sobie przywilej bezpłatnej jazdy tramwajami i autobusami MPK. Jednocześnie uchwalili specjalne ulgi dla rodzin wielodzietnych. Zdając sobie sprawę, że uchwalone niedawno wysokie podwyżki najsilniej uderzą w najuboższych, radni wyciągnęli ręce do rodzin wielodzietnych. Uchwalili specjalną ulgę na zakup sieciówek dla dzieci, które mają co najmniej trójkę rodzeństwa. 95 procentowa zniżka oznacza, że rodzice posiadający czwórkę lub więcej dzieci zapłacą za jedną sieciówkę tylko 4 zł.

Do korzystania z ulg upoważnione będą  dzieci w wieku przedszkolnym i młodzież ucząca się (do ukończenia 20 lat), z rodzin zamieszkałych w Poznaniu, na podstawie  okresowych  imiennych biletów miesięcznych (30-dniowych), na sieć, na linie zwykłe, pospieszne i nocne. Dokumentami uprawniającymi do nabycia zniżkowych biletów będą: legitymacja szkolna wraz z dowodami potwierdzającymi spełnienie warunków do skorzystania z tej ulgi. Z szacunków Urzędu Miasta wynika, że w Poznaniu jest 1350 rodzin wielodzietnych, z czego 90 proc. żyje poniżej minimum socjalnego.

Wprowadzenie takiej ulgi nie jest bez znaczenia dla budżetu miasta, które częściowo finansuje MPK. Stratę, którą poniesie miasto w wyniku jej wprowadzenia oszacowano na 1,7 mln zł w skali roku.

http://www.tutej.pl/cms.php?i=29283

Offline MAGDA BUDEK

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 28, 2008, 05:05:39 pm »
A jak wybrnąć z sytuacji kiedy jadę z dzieckiem pierwszy raz na wizytę umawianą telefonicznie? Przecież jadąc DO lekarza nie posiadam jeszcze zaświadczenia.
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 28, 2008, 07:38:26 pm »
Poproś o przesłanie pocztą lub drogą elektroniczną.(e-mailem)
Będąc na wizycie poproś o potwierdzenie pobytu abyś nie miała problemów w drodze powrotnej.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Odp: Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 27, 2009, 09:39:54 pm »
Dzisiaj miałam wątpliwą przyjemność jazdy PKP.Niedość, żewtej chwili każdy pociąg to inne DOKP i trzeba kupować bilet na to konkretne połączenie to jeszcze okazuje się, że dopłata do 1 nie obejmuje ulgi 78%?Pani wzruszyła mnie opowieścią,że nie ma ponoć zaświadczeń na wielokrotny dojazd do specjalisty.Będę jeździć 2 razy w tygodniu i nie wyobrażam sobie by osiemrazy wmiesiącu lataćdo zapracowanego lekarzai wymagać na nim pisania bzdurnego papieru.Za który NFZ zapłaci  240 zł.I taksąmarnotrawione pieniądze....

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 27, 2009, 11:51:27 pm »
matkakarolina

Może wystarczy jedno,że w okresie od X czerwca do xx czerwca będziesz jedźiła tu i tu...
A pozatym,wydaje mi się,że kupując bilet ,nie pokazuje się pani w okienku nic (możesz przecież kupować z grzeczności dla kogoś innnego) a tylko konduktorowi przy kontroli biletów.
No chyba że są jakieś zmiany? ::)


Tu mamy coś pisały na ten temat

http://forum.darzycia.pl/index.php?topic=7066.0
> PKP


Dodam przy okazji


Kto może skorzystać z ulgi
Stanisław Siwak

Kiedy wybierasz się w podróż, chcesz wyrobić paszport albo kupujesz leki powinieneś wiedzieć czy możesz skorzystać z ulgi.

Najczęściej jest tak, że jeśli chcesz skorzystać z należnej ulgi musisz posiadać dokument poświadczający uprawnienie do niej.

Gdy wsiadasz do pociągu

Niektóre ulgi PKP (tylko w przejazdach klasy drugiej):

- Posłowie i senatorowie - za darmo w każdym pociągu; nauczyciele - 37 proc. na pociągi osobowe; studenci do ukończenia 26. roku życia 37 proc. na pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe oraz 49 proc. ulgi na bilety imienne miesięczne.

- Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji - 49 proc. na pociągi osobowe 37 proc na pozostałe.

- Emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierany jest zasiłek rodzinny - 2 -przejazdy w roku 37 proc. na pociągi osobowe, pospieszne ekspresowe.

- Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci będący inwalidami wojennymi zaliczonymi do I grupy inwalidzkiej - 78 proc. na pociągi osobowe i pospieszne, 37 proc. na pozostałe pociągi w klasie dowolnej.

- Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do szkoły - 78 proc. na wszystkie rodzaje pociągów.

- Dzieci w wieku do 4 lat - (wszystkie ulgi kolejowe tu wymienione tylko w przejazdach klasy drugiej).W autobusach miejskich
- Czerwonym autobusem bezpłatnie możesz pojechać, jeśli jesteś posłem, senatorem, inwalidą wojennym i wojskowym, uczniem, który pobiera naukę w szkole specjalnej albo jego opiekunem.

- Rada Miasta Rzeszowa dodatkowo objęła bezpłatnymi przejazdami dzieci do lat 4. osoby, które ukończyły 70. lat oraz dzieci dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawnością oraz ich opiekunów podczas przejazdu.

- Do przejazdów ulgowych uprawnieni są niepracujący emeryci, kombatanci i studenci szkól wyższych. Samorząd daje również przejazdy ulgowe m. in. dzieciom od lat 5-7, uczniom dziennych szkól publicznych. Podstawą do skorzystania z ulgi jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów potwierdzających to prawo.Komunikacja samochodowa
- Posłowie i senatorowie - 100 proc.; dzieci niepełnosprawne wraz z opiekunami - 78 proc; inwalidzi wojenni z I grupa inwalidzką - 78 proc natomiast pozostali inwalidzi - 37 proc.; opiekun inwalidy - 95 proc.; żołnierze zasadniczej służby wojskowej - 78 proc.

- Osoby niesamodzielne - inwalidzi I grupy, niezdolni do samodzielnej egzystencji i o znacznym stopniu niepełnosprawności - 49 proc. w komunikacji zwykłej i 37 proc. w przyspieszonej i pośpiesznej oraz ich pełnoletni opiekunowie - 95 proc.

- Dzieci do lat 4 - 100 proc, gdy nie zajmują miejsca siedzącego i 78 proc. w przypadku zajmowania go; dzieci w wieku od 4 do 6 lat - 37 proc.- Dodatkowo przysługują również ulgi w imiennych biletach miesięcznych. Młodzież i studenci mogą korzystać z 49. proc. zniżki, nauczyciele 37 proc., dzieci niepełnosprawne 78 proc oraz osoby niewidome 37 proc.Ulgowo w urzędach
- Z 50-proc. ulgi przy zakupie znaczków skarbowych niezbędnych do rejestracji samochodu mogą korzystać kombatanci wojenni. Niepełnosprawnym przysługuje 50 proc. ulga - przy opłacaniu podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego oraz samochodu.

- Uczniowie, studenci, kombatanci, emeryci, renciści oraz inwalidzi mają 50-proc zniżkę za wydanie paszportu. Z takiego trawa mogą również skorzystać osoby, które pobierają stałe zasiłki w ośrodkach pomocy społecznej.

- W aptekach z ulg przy zakupie leków mogą korzystać inwalidzi wojenni i wojskowi.

- W muzeach państwowych przysługują ulgi dla niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.


źródło
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Ulgi na przejazdy dla Osób Niepełnosprawnych
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 17, 2010, 06:44:54 am »
Wyższe ulgi komunikacyjne dla osób niewidomych od 2011 r
Autor: Magdalena Gajda, fot: Jan Bielecki/EastNews, Źródło: IntegracjaInfo

Prezydent RP, Bronisław Komorowski podpisał 13 grudnia ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Ustawa tzw. okołobudżetowa wprowadza od 2011 r. m.in. wyższe ulgi dla osób niewidomych na przejazdy pociągami i autobusami.

Cytuj
Zgodnie z nowa ustawą, osobom niewidomym niezdolnym do samodzielnej egzystencji będzie przysługiwała 93 proc. ulga na bilety jednorazowe i miesięczne na przejazdy autobusami i pociągami osobowymi. Ulga na pociągi pośpieszne i ekspresowe będzie wynosić 51 proc.  W przypadku innych biletów osoby niewidome otrzymają ulgi  w wysokości od 37 do 49 proc. w zależności od środka transportu i rodzaju biletów.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/78959
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach