Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Pytania do forumowiczów na różne tematy  (Przeczytany 105313 razy)

Offline Ulka

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
Pytania do forumowiczów na różne tematy
« dnia: Maj 02, 2004, 11:03:13 am »
Mam pytanko do mam które do tej pory brały zasiłek stały, a teraz to będzie świadczenie rehabilitacyjne( chyba nic nie pokręciłam)

czy od zasiłku stałego, a teraz od świadczenia rehablitacyjnego jest tylko odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowatne
czy tez na ubezpieczenie emerytalne?
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2004, 11:50:15 am »
Pytałam o to właśnie w Urzędzie Miasta podczas składania wszelkich dokumentów zmierzających do wypłacenia mi zasiłków.

od świadczenia pielęgnacyjnego jest odprowadzana tylko składka na ubezpieczenie zdrowatne.
Swiadczenei to wynosi 420zł ale tym osobom, ktore nie mają żadnego źródła dochodu na siebie i sprawują ciągłą opiekę nad niepełnosparwnym dzieckiem lub osobą.
W takiej sytuacji jeśli w moim przypadku w czerwcu nie przedłużą mi renty - otrzymam ten zasiłek, ale bez możliwości oplacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jednym słowem nigdy nie wypracuję pełnych 20 lat pracy, brakuje mi ponad 1 rok tylko.

Ciekawa jestem jak w innych Urzędach interpretują te składki w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2004, 03:09:49 pm »
Świadczenia opiekuńcze
źródło: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040428/prawo/prawo_a_16.html

W rozdziale trzecim ustawa reguluje zasady przyznawania i wypłacania świadczeń opiekuńczych. Pierwszym z tych świadczeń jest zasiłek pielęgnacyjny. W myśl art. 16 ustawy przysługuje on:

niepełnosprawnemu dziecku,

osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

osobie, która ukończyła 75 lat.
Uprawnionym do zasiłku jest także osoba niepełnosprawna powyżej 16 lat posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia.  

Omawiane świadczenie nie będzie wypłacane osobie przebywającej w rodzinie zastępczej albo instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeśli pobyt oraz udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasiłek nie przysługuje także osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Drugim z tej grupy jest świadczenie pielęgnacyjne (art. 17 ustawy)
Prawo do niego mają matka lub ojciec, opiekun faktyczny (jeżeli wystąpił z wnioskiem o przysposobienie) albo prawny dziecka. Warunkiem jest to, że dana osoba nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem oraz nie została przekroczona kwota graniczna dochodu na członka rodziny, która w tym przypadku wynosi 583 zł. Świadczenie przysługuje z tytułu opieki nad dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności z zaznaczonymi wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust. 3 pkt 7 i 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). W druku tym powinna więc znaleźć się informacja o:

konieczności stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji dziecka lub

konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Dziecko może również legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na podstawie ust. 5 art. 17 ustawy świadczenie nie przysługuje, jeśli:

osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury albo innego świadczenia rentowego,

dziecko wymagające opieki przebywa, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu,

członek rodziny ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 144 zł, a świadczenia - 420 zł miesięcznie.

dodam, ze świadczenei pielęgnacyjne jest przyznawane na 1 rok!!!!- co potem?

Offline Grażyna

• Gadacz
Ulu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2004, 12:13:31 pm »
Sprawdzę to, ale z tego co pamiętam to czas bycia na zasiłku stałym wlicza mi się do lat pracy i podobnie z tym zasiłkiem jest teraz. U mnie w MOPSie kazali przynieść świadectwo pracy, bo czas gdy będę na zasiłku opiekuńczym (pewnie mieszam nazwę) też będzie mi się wliczał do lat składkowych!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2004, 05:09:03 pm »
Grażyno, właśnie o to mi chodzi
znam te przepisy o zasiłkach, ale tam nie jest wyjaśnione które świadczenia będą miały wpływ na nasza przyszłą emeryturę, nawet na str. ZUS gdzie juz są wszystkie nowe zasiłki takiej informacji nie ma ,wiem ( bo to bierze syn) że od renty socjalnej nie jest odprowadzana składka na fundusz emerytalno- rentowy
jak możesz sprawdź przy najbliższej wizycie, albo na swoim odcinku wypłaty i napisz jak to jest

Offline Grażyna

• Gadacz
Ulka
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2004, 09:50:41 am »
Ulu w MOPSie jeszcze nie byłam, ale przekopałam szufladę z dokumentami (jesteś mi piwo winna  :wink: ) i znalazłam dwa pisma:
- przyznanie stałego zasiłku (418 zł) oraz opłacanie składek na ubezpieczeni społeczne
- pismo z ZUS informujące mnie o stanie składek na ubezpieczenie emerytalne na indywidualnym koncie za 2002 rok i od lipca 2002 roku składkę tą opłaca MOPS w Świdniku

Do MOPSu się przejdę jak Kacper skończy katar i dokładnie się dowiem jak to jest po nowemu!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2004, 10:22:20 am »
Grażyno, nawet dwa piwa  :D

a teraz mamy, które mają dylemat, brać to świadczenie czy nie brać, czy brać inne zamiast tego (np. rentę)
no to brać !
wprawdzie składka pewnie mała to i emerytura będzie mizerna, ale skoro to są lata składkowe
 to tym mamom którym brakuje kilku lat do emerytury
z pewnościa się przydadzą
dzięki Grażyno, to kiedy na to piwo ? 8)

szkoda że mnie tego nie chcieli płacić, za wcześnie się urodziłam  :oops:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2004, 10:52:04 am »
A ja zastanawiam się czy nie mylimy świadczenia rehabilitacyjnego ze świadzceniem pielęgnacyjnym.
Od 1 maja 2004r. weszła też nowa Ustawa o pomocy Społecznej.

Obowiązują dwie Ustawy: jedna o Pomoicy Społecznej, ale inne zasiłki wypłaca Urząd Miasta. Ja pisałasm o tej z Urzędu Miasta- tam jest świadzcenei pielęgnacyjen 420zł (mam nawet druk w domu) - od tego nie płacą składek emertytalno-rentowych, tylko ubezpieczenie zdrowotne.
zakładam jeszcze jedną ewentualność, ze paneinka w UM była nie do końca zorientowana.

418 zł to byl zasiłek stały w MOPS-ie

Offline mycha

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2004, 11:07:17 am »
Witam serdecznie!
  Ja juz nic z tego nie rozumiem. Jak do tej pory składki emerytalno-rentowe opłacał mi MOPS, pomimo tego, iż nie pobieram zasiłku stałego bo dochód męża przekracza limit. Nie pobieram także żadnych innych świadczeń tylko zasiłek pielęgnacyjny na 10-cio letniego syna. Pod koniec kwietnia dostałam pismo z MOPS-u, że od maja już mi nie będą opłacać składek, bo warunkiem opłacania składek jest tzw. świadczenie pielęgnacyjne czyli po staremu zasiłek stały.                                            Mam pytanko czy ktoś się może orientuje  czy jest jakiś przepis regulujący opłacanie tych składek. Jak na razie ani Urząd Miejski ani MOPS nic konkretnego nie może mi powiedzieć na ten temat.               Za wszelkie informacje bedę bardzo wdzięczna.      Jak tak rzeczywiście będzie to ja nigdy nie będę miała własnej emerytury, bo niepełnosprawność syna nie pozwala mi na podjęcie pracy a przepisy też w tym nie pomagają.
Pozdarawiam serdecznie.
Pozdrawiam. Basia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2004, 03:05:41 pm »
Witaj Mycho, a ja chyba rozumiem
tak jak wszystkie i te świadczenia uległy zmianie
( czyli pogorszeniu)
teraz żeby otrzymywac świadczenie rehabilitacyjne
( czyli dawny zas. stały) trzeba mieścic się w kryterium dochodowym,
może wczesniej czyli przed 1 maja ,OPS płacił taka składke takim osobom jak ty, bez względu na dochody
a teraz juz nie

a nasze emerytury w/g ustawy obowiązującej od 1998r.
przepisów będa zależne nie od wypracowanych lat, ale od osiągnięcia wieku emerytalnego

więc nawet jak pracowałas np. 3 lata, albo tylko kilka lat ktos opłacał za ciebie składkę
to od takiej , uzbieranej przez ciebie kwoty wyliczą ci emeryturę
jakąś kosmicznie minimalną, ale wyliczą

nastąpi to jednak dopiero wtedy jak osiągniesz
ustawowy wiek emerytalny

tak mnie się wydaje

Grażyno, a ty za trzecie piwo  :D napisz proszę, czy od pierwszej wypłaty nowego świadczenie
potrącą ci składkę na fundusz emerytalny
( za co ja te piwa mam stawiać  :?: )

Offline Grażyna

• Gadacz
składki
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2004, 03:14:11 pm »
Czyli do tej pory, czyli do maja 2004, jak ktoś był na zasiłku stałym płaconym przez MOPS to miał odprowadzane składki emerytalne, a z tego co pisze Mycha to wystarczyło żeby MOPS płacił pielęgnacyjny i też miał odprowadzane składki!

Dopiero od maja 2004 zasiłek stały przekształcono w świadczenie pielęgnacyjne (420 zł) i płaci to Urząd Gminy - MOPS, a jest on zależny od dochodów, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawnne to 583 zł na osobę, na podstawie 2002 roku (Mycha sprawdź dochody kiedyś, żeby dostać zasiłek stały w MOPSie to były konieczne bardzo niskie dochody).
Panie w MOPSie prosiły o doniesienie świadectwa pracy, bo ten czas kiedy będę pobierać świadczenie pielęgnacyjne to będzie mi się wliczał do lat pracy - tyle wiem!

Sprawdzę czy będzie to czas składkowy czyli czy MOPS będzie dalej płacił składkę emerytalną, no i dopytam do czego uprawnia zasiłek pielęgnacyjny odnośnie emerytury!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2004, 03:31:26 pm »
Sprawdź Grażyno, ale pielęgnacyjny to chyba do niczego nie upoważnia w spr. emerytury

wcześniej,  o okres pobierania tego zasiłku
można było powiększyć liczbe lat przepracowanych,
( max 6 lat)ale były to lata nieskladkowe,
a teraz juz nikogo chyba nie beda obchodziły nasze lata nieskładkowe
po to wymyślili II i III filar, żeby samemu sobie płacic składki na przyszła emeryturę
jak ktos jest taki bogaty i przekracza 583 zł. :cry:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2004, 05:02:36 pm »
Należy wierdzieć, że od 1 Maja 2004r. istnieją  2 formy pomocy:
1. Świadczenia z pomocy społecznej
2. z systemu świadczeń rodzinnych

Na wszelki wypadek wrzucę tu o nowej Ustawie o Pomocy Społecznej:

Ustawa o pomocy społecznej wprowadza ponadto trzy zasiłki z pomocy społecznej: stały, celowy i okresowy. Zasiłek stały mogą otrzymywać osoby niezdolne do pracy, żyjące samotnie, gdy ich dochód nie przekracza 461 zł, a także członkowie gospodarstw wieloosobowych, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł. Wysokość tego świadczenia będzie weryfikowana co trzy lata.

Nowa ustawa o pomocy społecznej - biuletyn@niepelnosprawni.info

Ukazał się Dz.U. Nr 64 poz.593 - Ustawa o Pomocy Społecznej z 12 marca 2004r[/b]

szukaj Dz. U. z 2004 r. nr 64; poz. 593

Świadczenia z pomocy społecznej - kryterium dochodowe od 1 maja - autor: Rafał Kowalski
2004-04-27

1 maja 2004 wchodzi w życie nowa ustawa o pomocy społecznej. Ustawa uchwalona została przez Sejm 12 marca 2004, podpisana przez Prezydenta 2 kwietnia, opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 593. Pomoc społeczna adresowana jest do osób o najniższych dochodach. Pomoc w formie zasiłków mogą uzyskać osoby lub rodziny, których dochody nie są większe niż 461 zł (osoba samotnie gospodarująca) lub 316 zł na osobę w rodzinie (gospodarstwa wieloosobowe).

Świadczenia z pomocy społecznej

Składka emerytalno-rentowa

dla osoby rezygnującej z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem (także współmałżonka) oraz rodzeństwem.

Takim osobom ośrodek pomocy społecznej opłaca składki emerytalno-renotwe za czas sprawowania opieki. Dotyczy to także osób, które w związku ze sprawowaniem opieki przebywają na urlopie bezpłatnym.

Warunki uzyskania takiej pomocy:

dochód na osobę w rodzinie osoby opiekującej się nie może przekraczać 150 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie
osoba opiekująca się nie może podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z innych tytułów lub pobierać renty bądź emerytury
konieczność sprawowania opieki musi być potwierdzona zaświadczeniem wydanym przez lekarza
Uwaga!
Składka nie będzie opłacana osobom, które:

ukończyły 50 lat i nie posiadają okresu ubezpieczenia wynoszącego co najmniej 10 lat
posiadają okres ubezpieczenia wynoszący 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/8111

Offline mycha

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2004, 05:37:28 pm »
Witam ponownie!
  Chciałam wyjaśnić, że MOPS nawet mi nie płaci zasiłku pielęgnacyjnego tylko składki a zasiłek płaci zakład pracy męża.

O tym, że MOPS może mi płacić składki dowiedziałm się przypadkowo jak poszłam zapytać o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego dla syna z PFRON-u.  
Pani spojrzała na orzeczenie i zapytała czy pobieram zasiłek stały a ja jej na to, że nie, więc kazała mi przynieść zaświadczenie o dochodzie. Po sprawdzeniu stwierdziła, że zasiłek mi nie przysługuje ale będą mi płacić składki emerytalno-rentowe. I tak od tego momentu mam składki opłacane.
                 Wcześniej nikt mnie nie informował o takiej  możliwości pomimo tego, iż co roku zgłaszałam się do nich po dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego.
                              Piotrek ma w tej chwili 10 lat i orzeczenie, że niepełnosprawnośc datuje się od dnia urodzenia do 16-go roku życia. Przez niedoinformowanie jak zawsze, straciłam parę lat, ale i tak szczęście, że natrafiłam  w końcu na odpowiednią osobę. Zostałam wtedy pisemnie powiadomiona, że składki te będą odprowadzane do momentu ukończenia przez syna 16-tu lat.

Czym to się skończy w tej chwili czas pokaże. Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam. Basia

Offline Grażyna

• Gadacz
składki
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2004, 06:59:53 pm »
Ulu czy mi będą płacić składki to się dowiem i napiszę!
A piwo (przypominam trzy piwa) to mi postawisz bo mnie lubisz  :wink:

Mycha twoja wypowiedź bardzo mnie zaskoczyła, znam mamuśki które biorą tylko pielęgnacyjny, muszę je zapytać czy mają opłacane składki przez MOPS, a jak nie to poinformuję je o takiej możliwości!

Offline Grażyna

• Gadacz
witaj
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 07, 2004, 08:56:21 am »
Dałam plamę  :oops: !

Mycha witaj!!!!!!!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2004, 10:51:06 am »
To ja już sie wywiedziałam, że od świadczenia rehabilitacyjnego są odprowadzane składki na fundusz emerytalny,
ale piwo i tak będzie

a teraz mam pytanie z innej beczki, własciwie do wszystkich którzy zechca odpowiedzieć

dostaje sporo listow, pewnie każdy tak ma pominąwszy spamy, są też listy w dziwnym języku czasami/
obiecujące juz w tytule 10000000000000$
to od razu wiadomo- kosz
ale co robic z listami które moga być ważne, może nawet od kogos znajomego, z jakiegos forum i piszący przedstawia się jako Boguś, Hubi czy kto tam jeszcze
ja wiem, że zakladając pocztę ludzie wymyślaja sobie różne loginy ale potem trudno poznać od kogo taki list, do tej pory wywalałam do kosza, czasami na GG dostawalam pytanie, z nutka pretensji dlaczego nie odpowiadam?
jak poznac czy ten kto pisze ma dobre zamiary,czy nie chce poczęstowac mnie wirusikiem
 czy osoba pisząca po raz pierwszy nie powinna się jakos lepiej przedstawić?
co robicie z takimi listami, otwieracie?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 08, 2004, 12:03:12 pm »
Ulka Spamy to mój "gwóźdź do trumny" - dość, że zagraża danym na dysku (wirusy, trojany, robaki)- to zajmuje szalenie dużo czasu.

Uważam za wielki nietakt gdy osoby piszące poraz pierwszy używaja nieznanego mi Nika, wysyłają nawet zdjęcia do umieszczenia nei podając nawet imienia swojego dziecka.
Kochani ja nie jestem na etacie tutaj, żeby mieć czas na wnikanie kto jest kto?
Nie mam też "serwera-worka", żeby pomieścić wszystko.
Każde nadesłane zdjęcie jest zmnmiejszane, bo takie są zasady umieszczania ich w Necie. I nigdy nie będę więcej tłumaczyła się dlaczego.

Ulka blokuj takie Spamy i wycinaj.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2004, 12:26:56 pm »
Dziękuję Soniu za Twój głos
więc od dzis wywalam takie listy i przepraszam wszystkich ktorym nie odpowiedziałam lub nie odpowiem, jeżeli list nie będzie wskazywał na znaną
mi osobę,

Offline Grażyna

• Gadacz
piwo
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 08, 2004, 10:29:12 pm »
Ulka to się spijemy jak się spotkamy bo teraz tobie się piwko należy! :wink:

Nie wiem jak to jest ale zawsze dostaję pocztę od tych których znam i chętnie z nimi piszę  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2004, 10:57:28 am »
Może komuś przyda się różnica pomiędzy zasiłkiem stałym a obecnym.
Zasiłki z pomocy społecznej i świadczenia rodzinne, to dwa oddzielne ale uzupełniające się systemy.
Zasiłek stały przysługuje jeśli dochody ubiegających się o pomoc nie przekraczają tzw. kryterium dochodowego. Dla osoby samotnie gospodarującej jest to 461 zł. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 316 zł.

Jakie zasiłki usunięto z systemu pomocy społecznej i umieszczono w systemie świadczeń rodzinnych
http://www.pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/60019
http://pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/59091

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2004, 11:08:57 am »
Pewnie Grażyno, pójdziemy "na jednego' :D
a co do listow-
 może ja mam cichych wielbicieli? :?
a ilu Sonia ma  :P
dalej wywalam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2004, 09:53:51 pm »
może ja mam cichych wielbicieli?   :D
a ilu Sonia ma   :D

w tej chwili aż 76 "wielbicieli" w poczcie -jaka to strata czasu na blokowanie spamów - brrrr

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 14, 2004, 04:51:15 pm »
Poszukuję w necie Kodeksu Rodzinnego, ma ktoś może link?
bardzo proszę o podesłanie

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 14, 2004, 04:59:15 pm »
Uleńko zajrzyj Kodeks Rodzinny
a także do Kodeksów w dziale Prawo
http://forum.darzycia.pl/topic,2589

Offline Grażyna

• Gadacz
świadczenie pielęgnacyjne
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 27, 2004, 03:24:50 pm »
Dziś dostałam decyzję o otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego i reszty! Kasa ma wpłynąć do końca maja!
Jeśli się otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne to jest też opłacana składka na ubezpieczenie społeczne w kwocie 136.58 zł miesięcznie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 27, 2004, 03:54:57 pm »
ubezpieczenie społeczne

czy na ubezpieczenie zdrowotne?

ale u nas mówili mi, że nie będą płacić na ubezpieuczenia emerytalno-rentowe- a to ejst najważniejsze żeby móc dorobić do emerytury

Offline Grażyna

• Gadacz
Sonia
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 27, 2004, 06:48:32 pm »
Soniu ubezpieczenie społeczne to emerytalno rentowe, ten czas jak pobierasz dawny zasiłek stały a obecne świadczenie opiekuńcze jest liczony do emerytury jako okres składkowy!

Jeśli tak jak ty sama wychowujesz Moniczkę to będą ci jeszcze opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a mi nie bo ja ubezpieczenie zdrowotne mam przy mężu, tak jak dzieci, ale jak bym nie miała to też by mi jeszcze płacili ubezpieczenie zdrowotne!

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 27, 2004, 08:33:00 pm »
Właśnie NIE Grażynko- specjalnie o to pytałam. Bedą płacić tylko ubezpieczenie zdrowtone, a nie emerytalno-rentowe.
Grażyna należy pamiętać, że od 1 maja weszły 2 oddzielne ustawy MOPS sobie, a ustawa o świadczeniach sobie-pisałam już o tym wielokrotnie.
Jest system pomocy społecznej i
system świadczeń rodzinnych

Mnie wypłacał ZUS- wszystko przy mojej rencie- teraz Urząd Miasta. Natomiast w MOPS-ie można korzystać z innych przepisów.
Prześledź wątki na forum.
http://www.pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/60019

Stary zasiłek stały
Kwiecień 2004 roku jest ostatnim miesiącem obowiązywania starej ustawy o pomocy społecznej (czyli ustawy z 29 listopada 1990 r.). Akt ten, wśród różnych form pomocy pieniężnej, wymieniał również zasiłek stały. Świadczenie to skierowano jednak do innej grupy potrzebujących. Uprawnione były do niego osoby, które rezygnowały z zatrudnienia z powodu konieczności opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Należy wiec odróżnić nowy zasiłek stały , przyznawany na mocy nowej ustawy o pomocy społecznej i skierowany do osób całkowicie niezdolnych do pracy oraz stary zasiłek stały . Stary zasiłek stały - jako forma pomocy adresowana do osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi - zastąpiony zostaje przez świadczenie pielęgnacyjne z ustawy o świadczeniach rodzinnych
http://pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/59091

W starych zasiłkach w MOPS-ie płacone były składki emerytalno-rentowe- teraz nie będą. To odpowiedź 2 osob z Urzedu Miasta gdzie ja składałam wnioski.
Istnieje jeszcze możliwość, że same panie obsługujące petentów były źle poinformowane.

Offline Grażyna

• Gadacz
zasiłki
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 28, 2004, 09:54:12 am »
Soniu dzwoniłam do MOPSU i panie twierdzą że te 136.58 to wpływa na moje konto w ZUS na emeryturę dlatego składałam świadectwa pracy do nich (kopie), a składkę na fundusz zdrowia mam płaconą przy mężu.
Czytałam ten link co podałaś i tam pisze że to dwie róże rzeczy (zas. stały i świadczenie pielęg.) ale nie wyczytałam nic o składkach jakie są od tego odprowadzane.

Napiszę ci dokładnie treść decyzji:
Orzekam:
"przyznać pani świadczenie pielęgnacyjne dla osoby, z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w ziwązku z koniecznością opieki nad dzieckiem
Składka na ubezpieczenie społeczne dla osoby, z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z konicznością opieki nad dzieckiem, przynana na Kacper M. w kwocie 136,58 zł miesięcznie."

W tej decyzji powołują się na ustawy, poszperam tam, może tam pisze wyraźnie!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 28, 2004, 06:55:16 pm »
Ja w tej sprawie zasięgałam info w 2 oddziałach ZUS i w bezpłatnej infolinii
od 1 maja 2004 r. swiadczenie pielęgnacyjne ( czyli dawny zas. stały) jest swiadczeniem oskladkowanym przez ZUS( czyli liczy sie do przyszlej emerytury)
natomiast obecny zas, stały wypłacany przez MOPS osobie np. całkowicie niezdolnej do oracy nie mającej innegoźrodła dochodu, bedzie swiadczeniem nieskładkowym

a wracając do zaswiadczeń składanych w gminach, czy OPS-ach, do czego potrzebne zaświadczenie o dotychczasowej pracy?
czy nie do tego żeby swiadczenie wypłacać tylko do pełnych 20-tu lat pracy?
Grażyno, proszę przy najbliższej okazji
zapytaj za kolejne ...  :D

Offline Grażyna

• Gadacz
zapytam
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 28, 2004, 07:53:07 pm »
Zapytam - będę tam po 1 czerwca

A dostałam już kasę, całe 720 zł idę na piwo!

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 28, 2004, 08:55:42 pm »
co tak dużo?

Offline Grażyna

• Gadacz
dużo
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 28, 2004, 09:28:13 pm »
Dużo???????
420 - świadczenie pielęgnacyjne
144 - pielęgnacyjny
70  - rehabilitacyjny
2x43 - rodzinne
Ostatnio zostawiłam w aptece 100 zł, reszty nie będę wymieniać  :evil:

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 28, 2004, 09:43:05 pm »
:cry:
myślałam że poszalejesz
a to ze wszystkimi dodatkami

Offline Hubcio

• Aktywny Gadacz
    • http://www.rzeszow.mm.pl/~hubcio
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 30, 2004, 07:10:43 pm »
Czegoś nie rozumię. Jak była u mnie Pani z MOPS-u to mówiła że bedą odprowadzać składki emerytalno-rentowe. Więc kto ma rację? Bo już zgłupiałam.

Pozdrawia Dorota i Hubcio.

Offline Grażyna

• Gadacz
składki
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 02, 2004, 09:53:49 am »
Składki na fundusz emerytalny są napewno odprowadzane od świadczenia opiekuńczego i Ulu masz rację, po to są im potrzebne świadectwa pracy, żeby odprowadzać składkę tylko do 20 lat pracy później już nie  :(

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 02, 2004, 04:04:34 pm »
Potem, jak dziecko po 18-tym roku życia dostanie stopień umiarkowany lub znaczny może liczyć na rentę socjalną( dziecko), ale jak lekki, to ani mama ani dziecko już nic, tylko zasiłek pielęgnacyjny 141 zł. jak i tego nie zmienią  :cry:

Offline gbaska

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 04, 2004, 02:29:31 pm »
Czy do tych 20 lat wlicza się wcześniejsze urlopy wychowawcze.Ja mam 25 lat pracy w tym 6 lat url.wych.jak mi się to będzie liczyło.
mama Łukaszka ZD 3 lata

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 04, 2004, 03:36:03 pm »
Gbasko, wlicza sie urlopy wychowawcze jako okresy nieskładkowe na każde dziecko 3 lata ( bez względu na liczbe dzieci) ale nie więcej niż 6 lat  
a na dziecko niepełnosprawne dodatkowe 3 lata
( jak chcesz dokladnie to potem wkleje, to jest na str. ZUS)
więc ja sobie wyliczyłam:
 na córkę - 3 lata,
 na syna -3 lata, a poniewaz jest O.N. to jeszcze na niego 3 lata
i mnie wyszło 9 lat, a paniom w ZUS 4 lata?
czyli rok na córkę , bo potem urodziłam syna więc juz przerwałam pierwszy urlop i zaczął się liczyc drugi, w koncu wywalczyłam na Darka 6 lat+ ten rok na Magdę, ale i tak zaliczyli mi tylko 7 lat wszystkiego, tak mowi ustawa( nie więcej niz 6 lat)
a ja wywalczyłam 7 lat, czy one to dobrze wyliczyły?
az mnie wzywaly do jakiejs starszej asystentki

jak ktos ma tylko 1 dziecko i jest ono niepełnosprawne  powinni mu zaliczyć 6 lat nieskładkowych+ macierzyński skladkowy jak pracował przed urodzeniem

ZUS to bardzo dziwnie liczy,do tej pory uważam że ustawa jest tak napisana że wprowadza w błąd ,
 jak składałam o wcześniejsza emeryturę miałam w/g mnie 23 lata pracy, ZUS zaliczył mi 14, 8 lat skladkowych i uzupełnił to latami nieskladkowymi do 20-tu pozostałe nieskładkowe odrzucił
dlatego uwazam że błędny jest zapis w ustawie o wymaganych 20 latach pracy z czego 1/3 może być nieskładkowych!( chyba ze nie umiem liczyć)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:13:58 am »
Potrzebuje informacji " na wczoraj"
-ile świadectw( egzemplarzy)może otrzymać uczeń na koniec szk. podstawowej???
czyli do ilu gimnazjow może składac dokumenty?

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:22:28 am »
Ula , świadectwo orginalne jedno , ale można ksero zrobic i 100 egzepl.

Niewiem tak mi się wydaje  :oops:
Kto mnie poprawi?
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:27:45 am »
Gaguniu, ale do ilu szkół można oficjalnie składać dokumenty, po tych bałaganach w poprzednich latach byba było jakieś ograniczenie i wlasnie nie xero, nie kopie poswiadczane notarialnie tylko chyba szkoła miala wydawać ileś tam( ograniczona liczba)?
czyli np. oryginał i 2 kopie???

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:47:56 am »
Już wiem-  że nic nie wiem
dzięki Gaguniu za chęć szybkiej pomocy
co dzielnica to inne przepisy, nie ma obligatoryjnego nakazu
jest jeden wielki bałagan  :D

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 29, 2004, 09:49:28 am »
Uleńko , tak mi namieszali że nic już niewiem .

Ale tylko jedno napewno świadectwo dostała .
Dziewczyna składała do gimnazjum dużo wcześniej papiery , a samo świadectwo doniosła póżniej .
A do ilu można ? Niewiem
Najlepiej zadzwonić do szkoły i zapytać .
Bo co szkola to inny wymóg .
Tylko , że mogę i ja nie mieć racji , bo ciągle coś się zmienia
Może   znajdą się dobre duszki i podpowiedzą lepiej i jasniej i dokładnie .
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 29, 2004, 10:25:25 am »
Gaguniu, co szkoła to inny zwyczaj, co dzielnica jeszcze inny??? :cry:
i tak to wyszło ze jedna szkoła wybrana przez syna znajomej dziś "może" wywiesi wyniki do 14.00
a dwie pozostale do 14.00 przyjmują dokumenty a kopii nie chciały przyjąć (bo tak sobie zdecydowały)

ale oczywiście do " jakiejś" szkoły dziecko musi się dostać bo to mu kuratorium gwarantuje- miejsce w swojej dzielnicy ma każdy" ale ze zostana tylko miejsca w tych najsłabszych??
to juz nikogo nie obchodzi
czyli jak nie dostanie się do najlepszego to potem wyląduje w najsłabszym
a inne dzielnice nie musza przyjmowac " nie swoich" moga w ogole odmówić
dlatego rodzice przemeldowywali dzieci do dziadkow, znajomych
no mowię- cyrk
dzięki

Offline Ela M.

• Podglądacz
  • *
Test Nihiry- Fostera
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 27, 2004, 02:46:00 pm »
Poszukuję polskiej wersji testu przystosowawczego Nihiry-Fostera lub innego badającego przystosowanie dziecka upośledzonego do funkcjonowania w świecie (rozwój ruchowy, samoobsługa, moralny, społeczny, umysłowy itp)
 dziękuję za wszelkie inrormacje:))))))))))))))
Pozdrawionka od Eli:)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 28, 2004, 12:21:41 pm »
Test o który prosisz dotyczy bardziej metody behawioralnej, może wśród rodzin mających dzieci autystyczne uda Ci się zdobyćlub od zaufanego psychologa. Testy są raczej dostępne w gronach psychologó, nieraz wśród studentek ped. spec.

Może to Ci pomoże?
METODY WYKORZYSTYWANE W PROCESIE DIAGNOZY ROZWOJU PSYCHOMOTORYCZNEGO I  ZABURZEŃ POZNAWCZYCH U DZIECI - źródło: Strona mgr Iwony Palickiej, psycholog kliniczny

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 15, 2004, 06:23:29 pm »
Mam pytanie czy u was tez tak jest?
dzis bylam w przychodni po receptę i każy kto tam wszedl dostawal ( doslownie na siłę) do wypisania wniosek

należalo wybrac - pielęgniarkę??
ze wybiera sie lekarza to juz wiem , ale pielegniarkę
chyba sie naraziłam bo nie chcialam tego wypisac
w mojej malej przychodni jest tylko 2 lekarzy( internistów) i 6 pielęgniarek
1. w rwjestracji
2, pielegniarka koordynująca
3-6 pielegniarki jakiestam
dzis kartka z ich nazwiskami zawisła na scianie i ja na siłe mialam jedna wpisac jako swoją
nawet starsi ludzie ktorzy nie wiedzieli o co chodzi podpisywali w ciemno a te panie same resztę uzupelniały
tez tak macie, moze mnie ktoś oswiecić po co to?
jak pytałam czy ta wybrana przyjdzie do mojego łsyna zrobic zastrzyk,jak będzie miał takie zlecenie i gorączkę   to sie obraziły i stwierdziły ze nie o to chodzi?
no to o co?

Offline marias52

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 15, 2004, 06:44:50 pm »
U nas nic takiego jeszcze nie wymyslili  :( przynajmniej narazie ale popytam moja corke jak przyjdzie mi jutro rano zrobic zastrzyk.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach