Festiwal Prawa Człowieka w Filmie W środę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie startuje festiwal Prawa Człowieka w Filmie. Jest to trzecia edycja festiwalu organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Nagrodę odbierze Kim Longinotto, autorka głośnego dokumentu o kobietach kenijskich sprzeciwiających się okrutnej tradycji obrzezania.
"Ucieczka z Tybetu" (o himalajskim szlaku, tym samym, który pokazał Scorsese w filmie "Kundun"; przedostają się tamtędy uciekinierzy spod chińskiej okupacji; jeśli złapią ich nepalscy strażnicy, będą wydani Chińczykom i odstawieni do łagrów).
"Czeczenia - zabójstwo za zgodą świata" Krystyny Kurczab-Redlich (terror rosyjskich władz zastraszających ludność przed referendum).
"Wywoływanie duchów" Karmen Jelincic (opowieści kobiet, które przebywały w serbskim obozie koncentracyjnym w Omarskiej - dzięki ich zeznaniom ONZ uznał gwałt za zbrodnię wojenną).
"Ostatni sprawiedliwy" Stevena Silvera (o kanadyjskim generale Dallairze, który w Ruandzie podczas masowych rzezi w 1994 r., kiedy w ciągu 100 dni zamordowano 800 tys. osób, nie usłuchał rozkazu ONZ, by się wycofać, został i chronił ludzi).
"Dzień, którego nigdy nie zapomnę" Kim Longinotto (o walce ze straszliwą, rozpowszechnioną w świecie islamskim i afrykańskim, tradycją obrzezania kobiet).
"Mój terrorysta" Yulie Cohen Gerstel (o izraelskiej kobiecie ocalałej z zamachu bombowego, która nawiązała kontakt z uwięzionym terrorystą i przebaczyła mu).
"Siłaczka" Marii Zmarz-Koczanowicz (o sportsmence molestowanej i ubezwłasnowolnionej przez trenera, o skorumpowanej prokuraturze i dziennikarce "Gazety", która broni dziewczyny, prowadząc własne śledztwo).
http://www1.gazeta.pl/kultura/1,34169,1817208.html