Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Nauczyciel wspomagający  (Przeczytany 7536 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« dnia: Kwiecień 15, 2004, 08:40:22 pm »
Likwidacja etatów pedagogów wspomagających w kl. int. małop.

Przygotowania do pójścia do szkoły wciąż są tematym codziennym (dokumentacja, komisja, orzeczenie z PPP)
Tymmczasem - dziś gdy pojechałam po Monikę do przedszkolnej zerówki dowiedaiałam się, że w małopolsce od września likwiduje się mnóstwo etatów pedagogów wspomagających w klasach inetgracyjnych!!!!
ma być 1 etat pedagoga wspomagającego na 2 klasy!!!! (czyli na ok. 10 dzieci o różnych schorzeniach i różnym etapie rozwoju)

Zastanawiam się po co ktoś tworzył poniższe prawo, teraz zmienia się je na "lewo"
Do czego ma prawo uczeń niepełnosprawny
Prawda ile mamy "przywilejów"?
Wiem, że w Urzędzie Miasta aż wrze na ten temat, że rodzice i nauczyciele walczą.
Co z tego wyniknie? - czas pokaże.
Nie widzę mojej Moniki w roli uczennicy w takiej szkole, gdzie będezie pedagog wspomagająca z doskoku (pomiędzy 1 a 2 klasą) - ja chyba śnię.

Napiszcie jak takie etaty wyglądają w innych krańcach naszego kraju? Jak jest w Waszych klasach integracyjnych?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2004, 09:33:08 pm »
Soniu, jako że i ja zaliczam sie do Małopolski, w naszej szkole również zmiejszono dodatkowe godziny dla dzieci z braku funduszy  :evil:

Ale proszę na innym forum SDSI doczytałam się bardzo ciekawych wiadomości. Myślę, że zainteresują wielu Rodziców "małopolskich" i nie tylko.
Apel do rodziców z Krakowa a w nim list do Profesora Jacka Majchrowskiego - Prezydent Miasta Krakowa
i drugi link:
wizyta u prezydenta Krakowa

Przy Prezydencie Miasta Krakowa Utworzyła się Powiatowa Społeczna Rada konsultancka d/s osób niepełnosprawnych.
W skład jej wchodzą:
Pani Ola Włodarczyk,
Pan Roman Ficek,
Jan Ortyl,
Andrzej Kopeć,
Helena Maślany.
Mają się zajmować problemami naszych dzieci.

nowy numer telefonu do Pana Dąsala:
(o12) 616-95-20
lub (012) 616-95-21
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2004, 10:30:26 pm »
Gaga dzięki, akurat doczytałam się, ze jeden z listów pisała pani ze szkoły przy ul. Lipińskiego.
Na tej ulicy mieści się właśnie szkoła dla Moniki z 10-letnim doświadczeniem w dziedzinie integracji.

Trudno mi zrozumieć sens takich poczynań. Tyle miejsca wszelkie media poświęcają rzekomej integracji w Polsce i nagle podcina się sens wszystkiego poprzez likwidację etatów akurat pedagoów wspomagających - osób odpowiedzialnych za edukację dzieci niepełnosprawnych. SKANDAL.
Po co więc mamy Konstytucję, Prawo edukacyjne?
Dz.U.96.67.329 USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity)

"Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art. 1.
System oświaty zapewnia w szczególności:
  1)  realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju
,
  2)  wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny,
  3)  możliwość zakładania i prowadzenia szkół i placówek przez różne podmioty,
  4)  dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, a także możliwości korzystania z opieki psychologicznej i specjalnych form pracy dydaktycznej,  
5)  możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz niedostosowaną społecznie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami,  6)  opiekę nad uczniami szczególnie uzdolnionymi poprzez umożliwienie realizowania indywidualnych programów nauczania oraz ukończenia szkoły każdego typu w skróconym czasie,
  7)  upowszechnianie dostępu do szkół średnich, których ukończenie umożliwia dalsze kształcenie w szkołach wyższych,
  8)  możliwość uzupełniania przez osoby dorosłe wykształcenia ogólnego, zdobywania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych,
  9)  zmniejszanie różnic w warunkach kształcenia, wychowania i opieki między poszczególnymi regionami kraju, a zwłaszcza ośrodkami wielkomiejskimi i wiejskimi,
  10) utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach,
  11) upowszechnianie wiedzy ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie właściwych postaw wobec problemów ochrony środowiska.
  12) opiekę dzieciom i młodzieży osieroconym, pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej,
13)  dostosowanie kierunków i treści kształcenia do wymogów rynku pracy.

Art. 2. System oświaty obejmuje:
  1)  przedszkola, w tym specjalne,
  2)  szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, z wyjątkiem szkół wyższych, w tym specjalne, sportowe oraz mistrzostwa sportowego i artystyczne...

Okrojono widać fundusze na wszystko, na ochronę zdrowia, wszelkie zasiłki, cały proces edukacji- teraz nadszedł czas na zgnębienie edukacji.
Czy to nie specyficzna forma etanazji?
Dlaczego najbardziej muszą cierpieć niepełnosprawni, chorzy, samotni, opuszczeni - nie mają siły się bronić - ale zostaje jeszcze humanitaryzm.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2004, 12:33:58 am »
Czegoś tu Soniu nierozumiem  :?:
Kto i co chcą osiągnąć , takimi "decyzjami"  :?:
Do czego to doprowadzi ?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2004, 12:39:30 am »
To proste: "łastanie dziur budżetowych" kosztem dzieci niepełnosprawnych.
Zaoszczędzą na pensjach pedagogów wspomagających, a z naszych dzieci zrobią analfabetów.
W statystykach wykażą nie brak możlwiości ze strony szkoły- a schorzeń dzieci!!!!
"Które dzieci dadzą sobie radę, te zostaną" - to słyszą rodzice i nauczyciele już teraz

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2004, 12:42:11 am »
To proste: "łatanie dziur budżetowych" kosztem dzieci niepełnosprawnych.
Zaoszczędzą na pensjach pedagogów wspomagających ( po zredukowaniu etatów), a z naszych dzieci zrobią analfabetów.
W statystykach wykażą nie brak możliwości ze strony szkoły - a winą będą schorzenia dzieci!!!!
"Które dzieci dadzą sobie radę, te zostaną" - to słyszą rodzice i nauczyciele już teraz.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2004, 01:35:20 am »
Soniu , czy Ty przy takich perspektywach "optymistycznych"  :cry: widzisz edukację Moniki ?
Jak widzą to inni Rodzice?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 27, 2004, 08:00:03 pm »
Wróciłam z zebrania w tym temacie. W szkole do ktorej będzie uczęszczała Monika od września udało się utrzymać ilość etatów pedagogów wspomagających.
To niemalże triumf  :D  nad poczynaniami Urzędu Miasta  :oops:
Od tej chwili jestem spokojna o edukację w wybranej szkole i pełna podziwu nad poziomem integracji,a  także traktowania rodziców dzieci integrowanych.
Nie muszę się obawiać, że dziecko nie da sobie rady - ono jest jakby przypisane tej szkole i będzie prowadzone wciąż przez tę samą pedagog wspomagającą aż do ukończenia tej szkoły.
Mogę więc spokojnie żyć dalej będąc po dzisiejszym zebraniu.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 27, 2004, 11:25:28 pm »
Soniu !
To nie jeste dobra wiadomość  :lol:
To jest doskonała wiadomość :!:
Cieszę się bardzo , że tak to się rozwiązało w przypadku szkoły Moniki i Jej edukacji . :lol:

Cieszę się , że jesteś spokojna , przynajmniej o to .

Zastanowiły mnie Twoje słowa
i będzie prowadzone wciąż przez tę samą pedagog wspomagającą aż do ukończenia tej szkoły.

Wiem , że pedagog wspomagający , ma być z dziećmi , ale czy to jest pewne , że to ten sam aż do końca ich edukacji w szkole podstawowej ?
( pomijam nieprzewidziane okolicznośći)
Czy tylko w szkole o której mowa ? ( Moniki)
W jakiś sposób ma to zapewnione ?

Zwyczajnie zastanawiamy się , czy zmienią naszym dzieciom panią ( nauczyciela wspomagającego) czy jest szansa , że to ta sama pani poprowadzi dalej dzieci?

Nie szukałam narazie w żadnych przepisach , tak tylko pytam .
Mamy czas jeszcze .

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 27, 2004, 11:47:01 pm »
Piszę o naszej szkole po dzisiejszym spotkaniu.
W to trudno wielu z Was uwierzyć, wiem. Ale to są fakty.
Pedagog wspomagająca z roku na rok prowadzi swoje dzieci przez kilka lat.
Za kilka dni jadę z Moniką zwiedzać szkołę przy ul.Lipińskiego. Pani pedagog chce aby dziecko pobyło już teraz na lekcjach, aby zwiedziło szkołę.
Pomyślała już o wyprawce, o książkach i dowozie Moniki do szkoły (jest powyżej 3 km od miejsca zamieszkania, matka  rencistka, a ona wiotka w nóżkach)-kto ma dźwigać ją po lodzie i tornister np z dwójkami potem?  :D
Jestem serio podbudowana- nie taki diabeł straszny jak go malują więc.
Oby więcej takich placówek dążących do prawdziwej integracji jak Moniki Przedszkoel Nr 28 i właśnie omawiana Szkoła Integracyjna.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 28, 2004, 03:04:02 pm »
Soniu, nareszcie dobra wiadomość, mam nadzieję że za rok nikt już nie będzie miał " takich świetnych " pomysłów , bo czemu to miało służyć ?
do tej pory nie wiem

dobrze że załatwiłaś dowóz Moniczki do szkoły,
ona z czasem się usamodzielni, a i Ty będziesz miała choc chwilę wytchnienia
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline asiabe

• Raczkujący Gadacz
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 28, 2004, 03:17:37 pm »
soniu, gratulacje dla Moniczki, po wakacjach zaczynacie nowy rozdział w życiu ?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 28, 2004, 03:35:14 pm »
Dodam jeszcze jeden istotny szczegół. Zgodnie z przepisami klasy integracyjne mają prawo pomieścić w klasie 15 dzieci zdrowych i 3-5 dzieci integrowanych.
W tej szkole są 3 klasy integracyjne tylko po 3 dzieci integrowanych w każdej.
To ważne bo pedagog wspomagający łatwiej poprowadzi zajęcia z dziećmi specjalnej troski.
To wszystko wywalczyli rodzice nawet dzieci zdrowych wspólnie z Dyrekcją Szkoły i Pedagogów.
Wiecie co chwilami myślę, że snię. Wspominam jak to było 5 lat temu, gdy chciałam Monikę umieścić w przedszkolu - z 5 placówek nikt nie dał nam nawet szansy spotkania w żadnym przedszkolu (ryczę do dziś, gdy to wspomnę)- dopiero pani Dyrektor z Przedszkola nr 28 przy ul. Duża Góra 30 dostrzegła w nas ludzi!!!!
Z pewnością będę jej wdzięczna do końca życia.
Zastanawiam się jak przebiegał by rozwój Moniki bez kontaktów z dziećmi, bez tak istotnego uspołeczniania?

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 28, 2004, 11:46:20 pm »
Same dobre wieśći Soniu !
Szczególna ta , o dowozie Moniczki do szkoły  :lol:
(Czyli jak się chce , to można? )
Moniczka ma dalekooo szkołę od domku i myslę , że będzie to dla Niej , jak i dla Ciebie dużym ułatwieniem .
Bez przesiadek i czekania na tramwaj.
 :lol:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 12, 2004, 01:00:23 pm »
Ciekawa ta małopolska ze swoim szkolnictwem   :evil:

W tym momenie mam przeciek , że chcą zabrać w klasie integr. nauczyciela , nie podpisujac z nim umowy na kolejny rok.:evil:
Nauczyciel wspomagający zostaje ten sam .
Od września wychodzi na to , kiedy dzieci przyzwyczaiły się już do obu Pań , będzie zmiana  :evil:
Rok minie ,kolejny raz  znowu zmiana nastąpi  :evil:
Co ciekawsze , to nie jest tylko jednostkowy podobno przypadek w tej szkole i dotyczy klas integracyjnych.
Zastanawiam się , czy przemyślano to wszystko dobrze i wzięto pod uwagę dobro dziecI
 :evil:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 12, 2004, 01:18:49 pm »
To ma dotyczyć całej Małopolski, potem całego kraju

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 12, 2004, 02:46:45 pm »
U nas jeszce rok się wstrzymali, ale umowa o prace tylko na następny rok dla n-la specjalisty
co potem?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 12, 2004, 02:56:55 pm »
Potem Ulka już chyba tylko ANALFABETYZM, bezrobocie i dużo sloganów o kulturze i braku wychowania.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 12, 2004, 04:27:52 pm »
Potem kolejki w poradni na 3 miesiące,
bo takich jak mój syn zwolnią, ( puk, puk- odpukałam)
a poradnia wszystkich nie pomieści
więc oni na bezrobocie, i będzie tak jak ja miałam w latach 80- tych, specjalista( logopeda, reedukator, rewalidator) na drugim końcu miasta i zapisy na 3 miesiące , a i jeszcze 1 godz. w tygodniu
z logopeda , albo reedukatorem, no fajnie będzie.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciele wspomagający - gdzie rozporządzenie?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 30, 2004, 07:03:08 pm »
Nauczyciele wspomagający w liceach integracyjnych byli zatrudnieni na podstawie zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 4 października 1993 r. Jednak utraciło ono moc 22 października 2002 r., kiedy weszła w życie nowa ustawa o systemie oświaty. Nowe rozporządzenie, na podstawie którego można by zatrudniać nauczycieli wspomagających w liceach, nie doczekało się podpisu ministra. Na skutek zmiany kolejnej ustawy miały powstać z niego dwa rozporządzenia, ale do dzisiaj ich nie ma. - źr.: Gdzie jest rozporządzenie? - ziem 30-08-2004

Mówi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc 30-08-04
Jeżeli rząd o czymś zapomina, to już chyba można liczyć tylko na wpływ dziennikarzy. Zrobię wszystko, aby tym uczniom nie było gorzej. Będę w kontakcie z panią dyrektor Zamorowską. Miasto podjęło decyzję, że będziemy dalej realizować program pracy z dziećmi integracyjnymi, bez względu na przeszkody. Więc i z tym problemem będziemy musieli sobie poradzić.

Niepełnosprawną Anię znowu zawiedli urzędnicy - Ziemowit Nowak 30-08-2004

Ministerstwo obiecało i nie dotrzymało słowa. Niepełnosprawni uczniowie liceum integracyjnego przy ul. Jasnej nie będą mieli nauczycieli wspomagających na wszystkich lekcjach.

Ania w zeszłym roku skończyła gimnazjum w Zespole Szkół Integracyjnych przy ul. Jasnej ze średnią 4,6. To nie byle wyczyn, bo dziewczyna porusza się na wózku inwalidzkim, a pisze tylko na komputerze. Jednym palcem. Przy takim schorzeniu nie sposób robić szybkich notatek, a tego przecież wymaga nauka w liceum. Konieczny jest nauczyciel wspomagający. Ale w ubiegłym roku jedno z rozporządzeń ministerialnych straciło moc, a drugie nie weszło w życie. Skutek - gminy nie dostały pieniędzy na nauczycieli wspomagających w szkołach ponadgimnazjalnych.

Po naszych artykułach miasto wygospodarowało pieniądze na pomoc dla Ani oraz jej szkolnych kolegów i koleżanek, ale tylko na niektórych lekcjach. Ania korzystała z asysty nauczyciela wspomagającego na języku polskim i matematyce. Na historii używała dyktafonu, na co jednak musiała się zgodzić nauczycielka. Na świadectwie po pierwszej klasie ma czwórkę z polskiego, piątkę z języka obcego, czwórkę z historii.

Na tak dobre oceny nie zasłużyli urzędnicy Ministerstwa Edukacji i Sportu. Mimo obietnic, nie przygotowali odpowiedniego rozporządzenia i również w tym roku szkolnym kielecka szkoła nie będzie miała dofinansowania na nauczycieli wspomagających.

- Nie wezmę dziecka z powrotem na indywidualne nauczanie do domu. Klasa ją zaakceptowała, Ania czuje się tam wspaniale. Dlaczego państwo coś najpierw dziecku daje, a potem mu odbiera? To niemoralne - mówi mama dziewczynki.

Dyrektor ZSI Maria Zamorowska również nie jest zadowolona z braku ministerialnego rozporządzenia, ale zapewnia, że szkoła pomoże potrzebującym uczniom. - Klasy się wykruszają, teraz to nie będzie już dla nas tak wielki ciężar. Nauczyciel da sobie radę z prowadzeniem lekcji i pomocą niepełnosprawnym uczniom - mówi dyrektor Zamorowska.

W liceum integracyjnym przy ul. Jasnej pozostaje 16 niepełnosprawnych uczniów w II klasie i 12 w III. Do klasy I nie ma już naboru - nowe liceum integracyjne powstaje przy ul. Jagiellońskiej, ale tam dopiero adaptowany jest budynek.

Imię dziewczynki zmieniliśmy"  kraj www.gazeta.pl

Offline Ela M.

• Podglądacz
  • *
nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 11, 2004, 12:46:13 pm »
Cześć:)
Poszukuję wiadomości na temat pisania planu pracy z dzieckiem o specyficznych potrzebach w oddziale integracyjnym. jestm po oligo, ale tego nam nie pokazali :(  jeśli ktoś ma jakiś wzór planu lub wytyczne jak go napisać, będę bardzo wdzięczna:)))
pozdrawiam :D
Pozdrawionka od Eli:)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 11, 2004, 01:25:36 pm »
Tego Wam nie pokazali? przez cały okres studiów na oligo....  :roll:
Czy to ma byc do integracji w przedszkolu czy w szkole?
Zrobiłabym "normalny" plan włączając do tego deficyty rozwojowo-edukacyjne poszczególnych dzieci" bo o to chodzi.
Wytrzymaj troszeczkę, myślę, że dosatanę to dla córki.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel wspomagający
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 12, 2004, 01:42:58 am »
Dz.U. z dnia 9 maja 2002 r. Nr 51 Poz. 458 Podstawa Programowa
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
(Dz. U. Nr 51, poz. 458)

Podstawy programowe

W szkołach podstawowych i gimnazjach wszystkich typów, w tym dla dzieci niepełnosprawnych (za wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym a także uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim), obowiązuje taka sama podstawa programowa kształcenia ogólnego
(Załącznik Nr 2 do rozporządzenia MENiS z dnia 26 lutego 2002 r.).
Dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym w szkole podstawowej i gimnazjum ustalono odrębną podstawę programową kształcenia ogólnego. (Załącznik Nr 3 do rozporządzenia MENiS z dnia 26 lutego 2002 r.).

Zajrzyj do postu
Szkoła, prawo, podstawy programowe  :D - więcej szczegółów

Offline Ela M.

• Podglądacz
  • *
Dziękuję:)
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 14, 2004, 05:02:49 pm »
Witaj Soniu:)
Dziękuję za szybką odpowiedź:) niestety tak jak pisałam nie pokazali nam jak pisać plan<ale to tylko podyplomówka!!!!)Ten " normalny" to chyba jest dobry pomysł. pracuję w przedszkolu i w przyszłym roku moja grupa będzie integracyjną i wtedy wszystko musi być "profesjonalnie:) mam więc jeszcze rok!
Pozdrawiam Was obie :) :) :)
Pozdrawionka od Eli:)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach