Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Soczewki kontaktowe  (Przeczytany 10570 razy)

Piotr2

 • Gość
Soczewki kontaktowe
« dnia: Kwiecień 15, 2004, 12:02:30 pm »
Witam.
Szukam ludzi znających problemy z noszeniem twardych soczewek kontaktowych.
W moim przypadku jest to ból głowy, który pojawia się po ok. 2 godzinach od założenia soczewki i już nie przechodzi oraz biała wydzielina z oka brudząca soczekę.

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2004, 01:40:10 pm »
Witaj Piotrze
nie znam się na soczewkach twardych, córka nosi miękkie od kilkunastu lat i bardzo sobie chwali, choć ostatnio pracując 2 lata cały czas przy komputerze wzrok bardzo jej się pogorszył, nie wiem czy jest to wina soczewek, czy tez trochę klimatyzacji w jej biurze
ale znalazłam trochę informacji o soczewkach i wzroku, może będa Ci pomocne

Cytuj
Twarde, czy miękkie soczewki

Twarde soczewki wynaleziono wcześniej, ale prawdziwą rewolucją okazały się dopiero miękkie, tzw. hydrofilne.

Twarde soczewki najnowszej generacji - w przeciwieństwie do starszych - są wykonane z materiałów łatwo przepuszczających tlen. Dobrze dopasowana soczewka dotyka rogówki tylko obrzeżem, a miejsce pod soczewką wypełnia odżywczy płyn łzowy, dostarczający tlenu.

Niestety, trzeba je precyzyjnie dopasowywać do każdego oka, a pierwsze dni noszenia nie należą do przyjemności. Taką soczewkę łatwiej zgubić, bo przylega do oka mniejszą powierzchnią (dlatego sporty lepiej uprawiać w miękkich).

Twarde soczewki są za to trwałe (jeżeli nie trzeba zmieniać ich mocy, można je nosić przez kilka lat), łatwo się je czyści i konserwuje. Korygują wszelkie wady wzroku, także duży astygmatyzm i stożek rogówki.

Jeśli osoby cierpiące na te dolegliwości nie tolerują twardych szkieł, na oko można nałożyć soczewkę miękką, a dopiero na nią twardą - korygującą wadę. Twarde soczewki są zalecane przy dużych wadach, bo dają ostrzejszy obraz i przez nacisk mogą skorygować nieprawidłowy kształt rogówki (taki jak w stożku rogówki). Soczewka, rogówka i znajdujące się między nimi łzy tworzą układ optyczny, którego zewnętrzna powierzchnia jest idealnie sferyczna, dlatego w twardych szkłach widać nawet lepiej niż zdrowym okiem.

Twarde soczewki polecane są też osobom cierpiącym na tzw. zespół suchych oczu - gruczoły łzowe wytwarzają u nich bardzo niewiele płynu łzowego (miękkie w tej sytuacji łatwo wysychają). Rzadziej niż soczewki miękkie prowadzą do zapalenia spojówki i rogówki.

Są, niestety, droższe niż miękkie, bo każda z nich ma wewnętrzną powierzchnię szlifowaną specjalnie do kształtu rogówki pacjenta.

Twarde soczewki wynaleziono wcześniej, ale prawdziwą rewolucją okazały się dopiero miękkie, tzw. hydrofilne. Konstrukcja przypominająca gąbkę i duża zawartość wody sprawiają, że mniej drażnią oczy i łatwiej się do nich przyzwyczaić. Są tańsze, bo nie wymagają indywidualnego dopasowania krzywizny. Zawsze są większe niż średnica rogówki i lepiej niż twarde do niej przylegają.

Niestety, miękkie soczewki są mniej trwałe niż twarde, łatwiej chłoną zanieczyszczenia, a ich oczyszczanie jest dość pracochłonne.


http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/0,51209,1811110.html

i jeszcze tu

Kiedy oczy bolą

http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/0,51209,1811110.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline maggie

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2006, 09:11:12 pm »
widze, ze troche pozno ale i ja nosze soczewki kontaktowe twarde. OHYDA!

Offline Nadziejka

 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1522
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2006, 07:19:57 pm »
Maggie, a dlaczego nosisz twarde soczewki, a nie miękkie? Wiem, że twarde polecane są dla ludzi, którzy pracują w kurzu lub trudnych warunkach klimatycznych. Ja noszę miekkie od rana do wieczora i w ogóle ich nie czuję. No i sa tańsze od twardych.
Mama Michałka (5 lat)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2006, 09:04:15 pm »
Nadziejko zerknij tutaj >>>  :wink:  :P
Cytuj
W przypadku stożka rogówki jedynym wyborem są soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne. Jedynie takie soczewki są w stanie poprawić ostrość widzenia i jednocześnie zapewnić właściwe ich ułożenie na oku oraz zapewnić właściwy dopływ tlenu dla rogówki
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Nadziejka

 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1522
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2006, 12:54:04 am »
Dziękuję Gaguniu. Zerknęłam.
Przytoczę może jeszcze to:

Twarde soczewki kontaktowe wykonane są z PMMA (polimetakrylan metylu); tworzywo to nie przepuszcza tlenu. W przypadku noszenia tych soczewek tlen dostarczany jest do rogówki tylko dzięki stałej wymianie łez pod soczewką.

Twarde soczewki kontaktowe są mniej komfortowe / wygodne niż miękkie soczewki; wymagają odpowiedniej bardziej agresywnej pielęgnacji. Łatwo nimi manipulować i czyścić. Ich średnica jest mniejsza niż średnica rogówki, a zatem, w zależności od zastosowanej techniki dopasowania, soczewka utrzymywana jest w centrum rogówki poprzez siły napięcia powierzchniowego lub jest przytrzymywana przez górną powiekę. Dzięki naciskowi wywieranemu przez powiekę górną łzy przepływają pomiędzy rogówką a soczewką.

Jednakże, ze względu na sztywność tworzywa soczewki te nie przylegają tak ściśle do powierzchni oka i mogą się łatwiej przesunąć np. pod powiekę górną.
 
żródło>>>

Ja tych swoich miękkich soczewek nie czuję w ogóle.
Mama Michałka (5 lat)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2006, 03:49:12 pm »
soczewki kontaktowe

Noś soczewki kontaktowe i zapomnij, że masz wadę wzroku!
Możesz w nich spać, zmieniając je tylko raz w miesiącu, lub codziennie
zakładać nową parę.


Na stronie instrukcja obsługi zakładania soczewek
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2007, 06:02:04 pm »
Zapomnij o wadzie wzroku

Okulary są bardzo modne. Co roku projektanci prześcigają się w pomysłach, wzorach i kolorach oprawek. Ale wciąż pozostaje duża grupa ludzi, którzy do okularów nie przekonają się nigdy. Oni właśnie sięgają po szkła kontaktowe i to dla nich firmy optyczne tworzą coraz nowocześniejsze modele, które mają doskonałą przepuszczalność tlenu i są coraz wygodniejsze w użytkowaniu. Ostatnio popularne stają się soczewki, których nie trzeba zdejmować przed snem - można je nosić przez cały miesiąc bez przerwy. Soczewki silikonowo-hydrożelowe

mają większą przepuszczalność tlenu


niż tradycyjne soczewki hydrożelowe, dlatego można je nosić bez zdejmowania nawet cały miesiąc. Jednocześnie charakteryzują się mniejszą zawartością wody, co w konsekwencji poprawia komfort użytkowania i nie wywołuje uczucia suchości; tym samym są one dla oka dużo zdrowsze i bezpieczniejsze. Opinię tę potwierdzają okuliści. - W tej chwili zachęcamy pacjentów do zmiany tradycyjnych soczewek hydrożelowych na silikonowo-hydrożelowe - mówi dr Joanna Słomska z Salonu Optycznego w Krakowie, członkini Europejskiego Towarzystwa Soczewek Kontaktowych. - Jest to komfortowe rozwiązanie np. dla dzieci i rodziców, bo czasem codzienne zakładanie i zdejmowanie dziecku soczewek może sprawiać wiele problemów, a przecież niektóre wady wzroku można skorygować tylko za pomocą soczewek kontaktowych.

Jak zapewniają producenci, ciągłe noszenie soczewek przez 30 dni i nocy

pozwala zapomnieć o wadzie wzroku.


Jako pierwsza soczewki tego typu wprowadziła firma CIBA VISION, która oferuje dwa rodzaje soczewek przeznaczonych do przedłużonego użytkowania: Air OPTIX Night*Day oraz Air OPTIX O2. Soczewki Air OPTIX Night*Day można nosić bez przerwy przez miesiąc, Air OPTIX O2 przeznaczone są do użytkowania w trybie dziennym lub elastycznym - można je nosić przez cały dzień intensywnie pracując, np. przed komputerem, a nawet spać w nich do 6 nocy w miesiącu. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób lubiących nocą bawić się w klubach, dla młodych matek, które nocą muszą wstawać do dziecka lub podróżnych, często nie mających odpowiednich warunków do tego, by zdjąć soczewki przed snem. Soczewki z rodziny Air OPTIX przepuszczają nawet 6 razy więcej tlenu niż zwykłe soczewki hydrożelowe, dlatego drzemka w ciągu dnia czy nawet nocne spanie w soczewkach nie powoduje już uczucia suchości i jest bezpieczne dla oka.

Jako drugie na rynku pojawiły się soczewki PureVision firmy Bausch*Lomb, które można nosić bez przerwy 30 dni i nocy. A kilka miesięcy temu także firma Johnson*Johnson dołączyła do swej oferty dwutygodniowe soczewki ACUVUE OASYS. Dzięki doskonałym parametrom przepuszczalności tlenu oraz nowoczesnym systemom zapobiegającym uczuciu "suchego oka", soczewki te są szczególnie polecane osobom długo pracującym przy komputerze, przebywającym w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zadymionych. Można je nosić w systemie dziennym przez dwa tygodnie lub bez przerwy przez 1 tydzień.

Chociaż wszystkie firmy zastosowały podobny materiał- silikon i hydrożel,

soczewki różnią się między sobą.


- Bardzo dobrze, że jest na rynku taki wybór produktów, bo nie każda soczewka pasuje do każdego oka, dlatego pacjent może indywidualnie wybrać najwygodniejszą dla siebie soczewkę - tłumaczy dr Słomska. Ważne jest, by soczewki zostały odpowiednio dobrane, dlatego konieczna jest wizyta u okulisty, który przede wszystkim określi wadę wzroku, a następnie zmierzy parametry gałki ocznej. - Dostępność soczewek jest dziś bardzo szeroka, zwłaszcza Internet stanowi duże zagrożenie - wyjaśnia dr Słomska. - Zdarzają się pacjenci, którzy latami nie chodzą do kontroli okulistycznej, a taka kontrola powinna odbywać się co pół roku. Często pacjenci nie wiedzą, jakie noszą soczewki, nie znają parametrów itd.; po prostu zamawiają coś na chybił trafił, a to może mieć bardzo negatywne skutki dla oczu. Kolejnym "przewinieniem" pacjentów jest

przedłużanie terminu użytkowania soczewek.
Wraz z upływem czasu zmniejsza się przepuszczalność tlenu, co może doprowadzić do zadrażnienia oczu i niedotlenienia rogówki, a często także do zapalenia spojówek. Dlatego ważne jest, by stosować się do zaleceń producenta. Noszenie soczewek silikonowo-hydrożelowych nawet podczas snu jest bezpieczne w terminach określonych przez producentów, jednak okuliści zalecają ostrożność. - Mimo wszystko zalecam częstsze wyjmowanie tych soczewek - mówi dr Słomska. - Ja również stosuję soczewki silikonowo-hydrożelowe, ale wyjmuję je codziennie wieczorem, a moim pacjentom zalecam zdejmowanie nie rzadziej niż raz w tygodniu. Nocą, kiedy powieka jest zamknięta, wymiana tlenu jest utrudniona, jest też gorsza wymiana łez, więc lepiej, żeby tej soczewki na oku nie było.

Tekst i fot.
Magdalena Oberc


Soczewki przeznaczone do przedłużonego użytkowania

(ceny sugerowane przez producentów)

AIR OPTIX Night*Day - cena 107 zł za 3 szt. (miesięczne)

Air OPTIX O2 - cena 70 zł za 3 szt. (miesięczne)

PureVision - cena 75 zł za 3 szt. (miesięczne)

ACUVUE OASYS - cena 120 zł za 6 szt. (dwutygodniowe)


Zródło:
12-04-2007  
Dziennik Polski
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2007, 11:30:35 pm »
 Uwaga na płyn do szkieł kontaktowych

Używasz płynu do szkieł kontaktowych Complete MoisturePlus firmy AMO?

Natychmiast go wyrzuć! I biegnij do lekarza, jeśli łzawisz, masz światłowstręt albo przekrwione oczy. To objawy zapalenia rogówki, wywoływanego przez acanthamoebę - mikroorganizm, który może znajdować się w tym płynie. Firma już wycofuje specyfik z rynku.

Wszystko przez wyniki badań przeprowadzonych w USA. Lekarze przebadali tam pacjentów, którzy dwa lata temu nabawili się zapalenia rogówki. Ci, którzy moczyli soczewki w płynie Complete MoisturePlus, byli siedem razy bardziej narażeni na infekcję - uznało Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Czym może być skażony płyn firmy AMO? Acanthamoebą - mikroorganizmem, który żyje m.in. w wodzie, ziemi, kanalizacji, wentylacji i klimatyzacji. To właśnie on powoduje niebezpieczne zapalenie rogówki, które - w najgorszym przypadku - kończy się nawet ślepotą!

Firma uspokaja, że sprzedawany w Polsce płyn wcale nie musi być skażony. Ale apeluje, by tak czy siak wyrzucić opakowanie i biec do lekarza, gdy zauważymy niepokojące objawy.("Dziennik")
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2007, 02:13:04 pm »
Szkiełko i oko


Soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów i coraz więcej osób się na nie decyduje. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe korzystanie z soczewek może pogorszyć wzrok.


Monika Józefek nosi soczewki kontaktowe od 5 lat. Regularnie kontroluje też wzrok u okulisty. Podczas ostatniej wizyty okazało się, że z jej gałką oczną dzieje się coś niedobrego. Lekarz zauważył, że zaczęły w nią wrastać naczynka krwionośne. - Oku brakuje tlenu, jeśli to będzie postępować, pogorszy się wzrok - zawyrokował. Okazało się, że to wina nieprawidłowego używania soczewek kontaktowych.
 
- Od soczewek kontaktowych może się pogorszyć wzrok, jeśli nie używamy ich w sposób właściwy, tzn. nosimy te same soczewki przez zbyt długi okres i nieodpowiednio je pielęgnujemy - przyznaje dr Barbara Sobejko, okulistka. I dalej wyjaśnia: - Aby oczy były zdrowe, do rogówki musi docierać odpowiednia ilość tlenu. I tu ważna jest przepuszczalność soczewki. W trakcie noszenia coraz bardziej zachodzi ona białkiem z naszych łez. To powoduje, że coraz mniej tlenu przenika przez soczewkę. Niedotleniona rogówka traci przejrzystość, zaczynają w nią wrastać naczynka krwionośne. To pierwsze wołanie oka o tlen. Dla nas może nieodczuwalne, ale widoczne dla lekarza okulisty. Dlatego posiadacz soczewek kontaktowych powinien co pół roku zgłaszać się na wizytę kontrolną.

Ważna pielęgnacja


Aby soczewki nie zaszkodziły naszym oczom, trzeba dbać, aby zawsze były przejrzyste i czyste oraz regularnie je wymieniać.

- Przed nałożeniem trzeba starannie umyć ręce, najlepiej przeciwbakteryjnym, nieperfumowanym mydłem w płynie i wytrzeć je ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków - podpowiada dr Sobejko. - Płyn wylewamy, bo nie wolno do tego samego znów włożyć soczewek. Do pustego pojemniczka jeszcze raz nalewamy płyn do pielęgnacji soczewek, aby go oczyścić. Po chwili go wylewamy i suszymy, aby w wilgotnym środowisku nie namnożyły się bakterie. Pojemnik należy zmieniać raz w miesiącu. Po zdjęciu soczewki z oka, przez 10 sekund należy ją myć płynem, masując ją od palcem od strony przylegającej do oka.

Równie ważna jest regularna wymiana soczewek. Nawet najlepiej pielęgnowane, mają ograniczony czas przydatności do użycia. Jeśli nosimy jednomiesięczne, wymieniajmy je najpóźniej po miesiącu, trzymiesięczne - po upływie trzech, a nie czterech miesięcy. To ograniczy możliwość odkładania się białka i osadów, a naszym oczom nie zabraknie tlenu i będą zdrowe.


interia
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2007, 02:59:27 pm »
Soczewki kontaktowe

Joanna Szulc. Konsultacja: dr Beata Kaszyńska, okulista.

Dobrze dobrane soczewki kontaktowe to idealny sposób korekcji wady wzroku. W przeciwieństwie do okularów wygodny, w odróżnieniu od operacji laserowej - odwracalny

Okularnicy, szczególnie ci z dużą wadą wzroku, wciąż marzą, by widzieć ostro i wyraźnie. Także podczas spaceru plażą, na basenie, gdy przytulają twarz do policzka ukochanej osoby... Jeśli noszenie okularów jest dla ciebie zmorą, zastanów się nad kupnem soczewek kontaktowych. Oto ich zalety:

Nadają się do zadań specjalnych

Soczewki kontaktowe to dobry sposób korekcji różnych wad wzroku. Szczególnie poleca się je osobom zmuszonym do noszenia silnych szkieł: od +/- 6 dioptrii. Soczewki są świetne dla osób (nawet małych dzieci), u których wada wzroku w obu oczach różni się o więcej niż 3 dioptrie. Nowoczesne soczewki pozwalają także korygować astygmatyzm (soczewki toryczne). Dla osób, które innych szkieł używają do patrzenia w dal, a innych do czytania, są soczewki progresywne.

Łatwo je założyć, trudno zgubić

Soczewka to warstwa miękkiego hydrożelu, który, nakładany na rogówkę, "przykleja się" do oka. Soczewki można zgubić tylko w niektórych sytuacjach: kiedy pływasz w nich pod wodą z otwartymi oczami (do pływania należy wkładać okularki), kiedy mocno zatrzesz oko i przesuniesz soczewkę na powiekę lub kiedy strącisz ją podczas nieuważnego zakładania. Nakładanie soczewek jest trudne tylko na początku. Gdy trochę poćwiczymy, trafiamy soczewką do oka bez namysłu i bez lustra. Trzeba tylko przed założeniem koniecznie umyć ręce i sprawdzić, czy soczewka nie ma na sobie zanieczyszczeń oraz czy nie wywróciła się na lewą stronę.

Konserwacja nie jest trudna

Po zdjęciu wystarczy soczewki przemyć w płynie wielofunkcyjnym, a następnie włożyć do czystego pojemnika, zalać płynem i zostawić (najczęściej na noc). W ciągu dnia można zakraplać specjalne krople nawilżające.

Korygują wzrok lepiej niż okulary

Soczewka leży bezpośrednio na oku, więc korekcja wady jest dokładniejsza. Okulary o dużych mocach zniekształcają obraz na obwodzie i zaburzają widzenie barw.

Nie szkodzą oczom

Dobrze dobrane soczewki noszone zgodnie z zaleceniami okulisty nie powinny powodować chorób oczu i pogorszenia wzroku, a dodatkowo mogą chronić przed szkodliwymi promieniami UV. Warto poszukać najlepszych soczewek dla siebie. Nawet osoby, które źle tolerują soczewki do tzw. planowej wymiany (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne), mogą znaleźć wyjście dla siebie - soczewki jednodniowe, jednorazowe - delikatne i higieniczne. Najbardziej zaawansowane technicznie soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu nadają się do ciągłego noszenia przez miesiąc. Osoby noszące soczewki kontaktowe koniecznie powinny zgłaszać się na wizyty kontrolne. Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek są m.in. alergie, podrażnienia oraz infekcje oczu, niektóre choroby, stosowanie pewnych leków, zespół suchego oka.

Możesz zmienić wygląd oczu

Są soczewki podkreślające kolor oczu lub zmieniające bardzo wyraźnie ich barwę, niektóre mają wzorek, świecą w ultrafiolecie... Soczewki dostępne są także w wersji bez dioptrii (tzw. plano).


Soczewkowe BHP

Zanim dotkniesz oczu czy soczewek, umyj ręce i wytrzyj je niepylącym ręcznikiem.

Porcji płynu dezynfekującego i konserwującego soczewki używaj tylko raz.

Oczy maluj po nałożeniu soczewek. Zrezygnuj z sypkich cieni i tuszu wydłużającego.

Nigdy nie przemywaj soczewek płynami, które nie są do tego przeznaczone.

Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj kropli do oczu.

Unikaj zadymionych pomieszczeń, chemicznych oparów, pylących ubrań (np. z moheru).

Nie trzyj oczu!

Pij dużo płynów.

Mrugaj oczami! Dzięki temu nawilżysz oko. Rób też przerwy w pracy (zmieniaj odległość, na którą patrzysz, spoglądaj na zieleń drzew, zamykaj oczy).
Twarde czy miękkie soczewki kontaktowe

Małgorzata T. Załoga

Twarde soczewki wynaleziono wcześniej, ale prawdziwą rewolucją okazały się dopiero miękkie, tzw. hydrofilne.

Twarde soczewki najnowszej generacji - w przeciwieństwie do starszych - są wykonane z materiałów łatwo przepuszczających tlen. Dobrze dopasowana soczewka dotyka rogówki tylko obrzeżem, a miejsce pod soczewką wypełnia odżywczy płyn łzowy, dostarczający tlenu.

Niestety, trzeba je precyzyjnie dopasowywać do każdego oka, a pierwsze dni noszenia nie należą do przyjemności. Taką soczewkę łatwiej zgubić, bo przylega do oka mniejszą powierzchnią (dlatego sporty lepiej uprawiać w miękkich).

Twarde soczewki są za to trwałe (jeżeli nie trzeba zmieniać ich mocy, można je nosić przez kilka lat), łatwo się je czyści i konserwuje. Korygują wszelkie wady wzroku, także duży astygmatyzm i stożek rogówki.

Jeśli osoby cierpiące na te dolegliwości nie tolerują twardych szkieł, na oko można nałożyć soczewkę miękką, a dopiero na nią twardą - korygującą wadę. Twarde soczewki są zalecane przy dużych wadach, bo dają ostrzejszy obraz i przez nacisk mogą skorygować nieprawidłowy kształt rogówki (taki jak w stożku rogówki). Soczewka, rogówka i znajdujące się między nimi łzy tworzą układ optyczny, którego zewnętrzna powierzchnia jest idealnie sferyczna, dlatego w twardych szkłach widać nawet lepiej niż zdrowym okiem.

Twarde soczewki polecane są też osobom cierpiącym na tzw. zespół suchych oczu - gruczoły łzowe wytwarzają u nich bardzo niewiele płynu łzowego (miękkie w tej sytuacji łatwo wysychają). Rzadziej niż soczewki miękkie prowadzą do zapalenia spojówki i rogówki.

Są, niestety, droższe niż miękkie, bo każda z nich ma wewnętrzną powierzchnię szlifowaną specjalnie do kształtu rogówki pacjenta.

Twarde soczewki wynaleziono wcześniej, ale prawdziwą rewolucją okazały się dopiero miękkie, tzw. hydrofilne. Konstrukcja przypominająca gąbkę i duża zawartość wody sprawiają, że mniej drażnią oczy i łatwiej się do nich przyzwyczaić. Są tańsze, bo nie wymagają indywidualnego dopasowania krzywizny. Zawsze są większe niż średnica rogówki i lepiej niż twarde do niej przylegają.

Niestety, miękkie soczewki są mniej trwałe niż twarde, łatwiej chłoną zanieczyszczenia, a ich oczyszczanie jest dość pracochłonne.

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2007, 03:00:16 pm »
Informacje o soczewkach kontaktowych:

Serwis specjalny

SOCZEWKI KONTAKTOWE

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 27, 2008, 09:19:48 am »
Soczewki kontaktowe z elektroniką

Opracowano prototyp nowoczesnych soczewek kontaktowych, w których wnętrzu zatopiony jest układ elektroniczny oraz diody LED. Jest to przysłowiowy "kamień milowy" dla dziedziny nauki, która zajmuje się miniaturyzacją układów scalonych, donosi "LaserFocusWorld".Jeszcze kilka lat temu tylko wizjonerzy nauki, czyli pisarze science-fiction, tworzyli w swych utworach literackich plany nowoczesnych miniaturowych urządzeń, które w normalnej rzeczywistości albo w ogóle nie istniały, albo ich odpowiedniki zajmowały ogromne powierzchnie. Dziś, praktycznie każdy mieszkaniec Ziemi jest świadkiem ziszczenia się literackich wizji. Przykładem może być osiągnięcie amerykańskich naukowców z University of Washington, którzy jako pierwsi zintegrowali z powierzchnią soczewki kontaktowej w pełni funkcjonalny układ elektroniczny.

Wyposażona w elektronikę soczewka kontaktowa tworzona jest w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wycięcie ze zwykłej folii plastikowej (PET) o grubość 100 mikrometrów (mikrometr to milionowa część metra) elementów na powierzchni, których w kolejnym etapie nanoszone będą ścieżki elektroniczne oraz całe elektroniczne urządzenia, między innymi świecące mikro diody, popularnie zwane mikroLED'ami. Powierzchnia przyszłej soczewki kontaktowej jest metalizowana, po czym usuwane z niej są zbędne elementy, tak by powstała tylko sieć odpowiednio zaplanowanych połączeń elektrycznych, po czym element jest wypiekany w wysokiej temperaturze i formowany w kształt soczewki. Grawerowanie oraz cieńcie wykonywane jest za pomocą lasera CO2.
Następnie powierzchnia przyszłej soczewki jest pokrywana warstwą biokompatybilnego polimeru (PMMA), który pozwala na bezproblemowe włożenie soczewki do oka.

Poprawne działanie układu scalonego naniesionego na powierzchnię soczewki kontaktowej sprawdzone zostało na oku królika.

Według naukowców opracowana technologia choć na razie jest w fazie prototypowej, już teraz ma ogromny potencjał, a dalsze prace badawcze z całą pewnością przyspieszą wprowadzenie tego typu rozwiązań do powszechnego użytku. Jednym z problemów, z którym muszą poradzić sobie naukowcy jest konieczność zasilania układu elektronicznego w energię elektryczną - rozwiązaniem mogą stać się mikro baterie słoneczne umieszczone na obwodzie soczewki kontaktowej, poza polem widzenia oka lub nowoczesne bezprzewodowe zasilanie za pomocą fal radiowych.

Przykładem praktycznego wykorzystania soczewek kontaktowych z elektroniką zatopioną w środku, jest konstrukcja urządzeń monitorujących stan fizjologiczny pacjenta, między innymi układ, który pozwalałby na mierzenie zmian stężenia glukozy czy poziomu tlenu w płynach fizjologicznych.
http://wiadomosci.onet.pl/1794959,16,soczewki_kontaktowe_z_elektronika,item.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Soczewki kontaktowe
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2008, 10:33:41 am »
Soczewki kontaktowe, które wyczują jaskrę

Soczewki kontaktowe z czujnikiem ciśnienia pozwolą monitorować przebieg jaskry, poważnej choroby oka - informuje "New Scientist".

Soczewki kontaktowe powstają z elastycznego, przezroczystego i przepuszczającego gazy polimeru - polidimetylosiloksanu (PDMS), stosowanego zresztą także do wytwarzania implantów piersi.

Hailin Cong i Tingrui Pan z University of California w Davis opracowali nową metodę produkcji soczewek kontaktowych, dzięki której można je wyposażać w układy elektroniczne. Dodając do ciekłego PDMS odpowiedni związek sprawili, że zaczął polimeryzować pod wpływem ultrafioletu.
 
Naświetlając mieszaninę poprzez maskę z odpowiednim wzorem, można uzyskać zarys układu, którego najmniejsze elementy będą mieć tylko 10 mikrometrów (milionowych części metra). Dodatek srebra do roztworu może nadać polimerowi przewodnictwo elektryczne. Przy rozciąganiu polimeru zmienia się jego przewodnictwo, co pozwoliłoby w prosty sposób mierzyć ciśnienie wewnątrz oka.

W jaskrze mamy zwykle do czynienia z nieprawidłowo podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które z czasem prowadzi do utraty wzroku. Jeśli uda się uzyskać odpowiednio przezroczyste elektrody, wyniki pomiaru można będzie bezprzewodowo odczytywać dzięki dołączonej do soczewki RFID, miniaturowej radiowej etykietce.

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach