Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: 1 % dla organizacji?  (Przeczytany 35922 razy)

Offline gosiak29

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 12, 2007, 09:52:45 am »
wszystko fajnie tylko, że nie otwiera mi się żaden z tych linków :cry:
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 12, 2007, 09:56:48 am »
Gosiu,są chwilowe problemy z portalem,ale otwierały się linki bez problemów.
Komunikat: chwilowa niedostępność
Szanowni Państwo,

Informujemy, iż z powodów technicznych mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z portalu INTERIA.PL. W chwili obecnej trwają prace nad przywróceniem poprawnego funkcjonowania portalu.

Przepraszamy za utrudnienia.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 12, 2007, 10:17:27 am »
skoro chwilowe to poczekam, ale sejmowy tez mi sie nie otwiera :cry:

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 13, 2007, 06:09:17 pm »
juz wysłałam do wszystkich z mojego 13 okręgu

maka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 29, 2007, 11:10:19 am »
Jak uratować 1 proc. dla chorych dzieci

Rodzice ciężko chorych dzieci alarmują: - Nie da się już przekazać 1 proc. podatku dla fundacji czy stowarzyszenia na leczenie konkretnego dziecka. "Gazeta" proponuje rozwiązanie

- Co roku namawiałem rodzinę, znajomych i ich znajomych, by dali 1 proc. podatku na fundację, z zastrzeżeniem, że to na leczenie i rehabilitację mojego dziecka. Udawało nam się zebrać pokaźną kwotę - opowiada czytelnik "Gazety". - Teraz z tym koniec. Nawet jeśli kogoś przekonam do darowizny na naszą fundację, to pieniądze trafią do wspólnego worka i nie wiadomo, ile z tego dostanie moje dziecko - załamuje ręce.

Taki jest uboczny efekt zmiany przepisów o darowiznach 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

Dotąd przekazanie takiej darowizny było uciążliwe. Trzeba było samemu wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, a dopiero potem fiskus oddawał je podatnikowi.

Dlatego niewielu podatników przekazywało 1 proc. - przed rokiem zdecydowało się na to tylko 1,6 mln z przeszło 20 mln podatników.

Organizacje pożytku publicznego prosiły więc, by przepisy uprościć. I tak się stało. W formularzu PIT za 2007 r. podatnik ma tylko wpisać, jakiej organizacji chce przekazać pieniądze, a resztą zajmie się urząd skarbowy. Organizacje liczą, że dzięki temu darczyńców przybędzie.

Ale dla wielu chorych dzieci i ich bliskich to może oznaczać dramat.

Dotąd na przelewie bankowym z 1-proc. darowizną można było napisać, że pieniądze mają iść na leczenie konkretnego dziecka w konkretnej fundacji.Teraz nie da się tego zrobić. W formularzach PIT nie ma miejsca na wpisanie nazwiska osoby, którą chcemy obdarować.

- Nie znaleźliśmy rozwiązania tego problemu - mówi Stanisław Kowalski, prezes zarządu Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

"Gazeta" ma proste rozwiązanie. Można przecież wpisywać do PIT-a nie tylko nazwę organizacji, ale także nazwisko osoby, którą chcemy obdarować. W formularzu nie ma co prawda specjalnej rubryki na takie dopiski, ale jest rubryka "Inne informacje", którą można do tego wykorzystać. A do tego jest umieszczona tuż przed rubrykami związanymi z darowiznami 1 proc. podatku.

Wpisywalibyśmy, że swój 1 proc. chcemy podarować np. fundacji Anny Dymnej na leczenie Jasia Kowalskiego. Urząd skarbowy musiałby tylko zawiadomić fundację, że nasza darowizna to pieniądze dla Jasia.

- Bardzo skomplikowałoby to pracę urzędników. Co roku dostają miliony zeznań podatkowych - kręcił nosem Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów, gdy w środę podsunęliśmy mu ten pomysł.

Wątpliwości miała też Izabela Dembicka z portalu organizacji pozarządowych ngo.pl. - Nazwisko może być napisane nieczytelnie, urzędnik może je źle odczytać i pieniądze zostaną źle przekazane - powątpiewała.

Ale to rozwiązanie nie przerasta możliwości urzędników. Wystarczy dobra wola. Wszystkie wątpliwości urzędnik może przecież wyjaśnić z podatnikiem lub fundacją.

Jeśli Ministerstwo Finansów nic nie zrobi, to fundacje będą musiały same decydować, któremu dziecku dać pieniądze z 1 proc. A wcale się do tego nie palą.

- Mamy kłopot. Sami będziemy musieli wymyślić klucz podziału, tak żeby wszyscy byli zadowoleni. To będzie trudne - mówi Eliza Romaniak z fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko".

Źródło: Gazeta Wyborcza, - Piotr Skwirowski 2007-11-29
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 29, 2007, 11:26:33 am »
Czyżby światełko w tunelu?

kasiape

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 29, 2007, 01:05:28 pm »
Cytat: "sonia"
- Nie znaleźliśmy rozwiązania tego problemu - mówi Stanisław Kowalski, prezes zarządu Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

tak światełko w tunelu  :lzy:

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 29, 2007, 01:27:42 pm »
myslę, że największą przeszkodą jest poruszony w artykule problem:

" - Bardzo skomplikowałoby to pracę urzędników.  "

;)

pozdrawiam, marta

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 29, 2007, 02:24:16 pm »
1 procent problemu

Według nowych przepisów dot. przekazywania 1% ze swojego podatku na organizacje pożytku publicznego, nie ma możliwości przekazania tych pieniędzy na leczenie czy terapię konkretnej osoby.

Jest to efekt uboczny zmiany przepisów, która miała ułatwić życie podatnikom. W ubiegłym roku bardzo niewielu z nich przekazało swój 1% na organizacje. Trzeba było bowiem najpierw wpłacić pieniądze w banku lub na poczcie, a dopiero później fiskus oddawał wpłaconą kwotę. Z ponad 20 mln. podatników na przekazanie 1% zdecydowało się jedynie 1,6 mln.

Dlatego też organizacje pożytku publicznego postulowały, żeby te przepisy uprościć. Obecnie w formularzy PIT trzeba tylko wpisać na konto jakiej organizacji chcemy przekazać pieniądze, a reszta należy do urzędu skarbowego. Problem w tym, że teraz nie da się dopisać, jakiej konkretnie osobie chcemy pomóc. Wszystkie wpłaty znajdą się na koncie organizacji, która sama musi je rozdzielić między osoby potrzebujące pomocy.

Rodzice chorych dzieci alarmują, że może to oznaczać dla nich katastrofę. Do tej pory namawiali wszystkich swoich znajomych na przekazywanie 1% na konto swoich dzieci, dzięki czemu zbierali pokaźne kwoty na ich leczenie. W tej chwili nikt nie wie, ile ich dzieci dostaną pieniędzy.

Pojawiają się sugestie, że można by wpisywać nazwisko konkretnej osoby w rubryce "Inne informacje", która znajduje się tuż nad rubryka o 1%. Powstaje tu jednak trudny do przezwyciężenia problem, związany zarówno z ilością przyjmowanych w urzędzie skarbowym rozliczeń, jak i z prawidłowym odczytaniem nazwisk osób obdarowanych. Tak jedno, jak i drugie mogłoby wywołać mnóstwo komplikacji i nieporozumień.

Jeżeli Ministerstwo Finansów nie znajdzie wyjścia z tej sytuacji, to organizacje będą musiały same dzielić pieniądze z 1%. Na pewno nie da się tego zrobić tak, żeby wszyscy byli zadowoleni.
Źródło: www.gazetawyborcza.pl

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 11, 2007, 06:04:15 pm »
Wlejam posta z Forum Oli Leśniewskij.

Cel jest szczytny, dziewczyny PISZCIE !!!

"Do wszystkich rodziców , sprawa bardzo pilna.Od jutra pełnomocnim Rządu do spraw Osób Niepełnosprwnych zaczyna działać w naszej sprawie czyliprzekazywania 1% ze wskazaniem na dziecko.jest teraz ogromna prosba , PROSZĘ PISZCIE SPONTANICZNE LISTY DO NIEGO Z PROŚBĄ O WSPARCIE NASZYCH DZIAŁAŃ.Mozna dołączyć małą fotkę dziecka i w kilku zdaniach opisać swoją sytuację.Pamietajcie zawsze o co walczymy :
1.możliwośc wskazywania poszczególnych dzieci w organiazji OPP w zeznaniach PIT za 2007 ,
2. zobowiazanie naczelników urzędów skarbowych do przesyłania szczegółowych list dzieci wskazanych w zeznaniach podatników.
3.możliwośc wpłat 1% w rozliczeniu PIT 2007 na poczcie, ze wskazaniem dziecka (tak jak było do tego roku),
Potrzeba kilkaset maili więc każdy list jest ważny,niech wasi znajomi zrobią to samo, zróbcie to nie tylko dla swoich dzieci , czasu jest naprawdę niewiele bo do końca roku sprawa musi się wyjaśnić.
Podaję namiary na dwóch panów Ministrów czekających na wasze maile:
krzysztof.wieckiewicz@mps.gov.pl oraz Jaroslaw.Duda@mpips.gov.pl  "

pozdrawiam, marta

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 11, 2007, 06:27:10 pm »
Dzięki. Jeszcze dziś wieczorem wezmę się za pisanie.

cwitomek

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 13, 2007, 10:28:05 am »
Jest duża szansa na uratowanie 1%:

Fiskus uratuje 1% dla dzieci?

Na stronach gazety artykuł z dzisiejszego wydania
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4754242.html

Tyle, że ta pani z ngo robi nam krecią robotę...
Zareagujmy i kto może niech wysyła maile do tej pani z protestem na adres:
wspolpraca@portal.ngo.pl; iza.dembicka@portal.ngo.pl

Ja wysłałem cos następującego:

Szanowna Pani Iza Dembicka

Piszę w sprawie Pani wypowiedzi cytowanej w dzisejszej Gazecie Wyborczej. To, co Pani powiedziała jest absolutną kompromitacją osoby, która chyba powinna działać w kierunku pomocy, a nie przeszkadzaniu osobom pokrzywdzonym przez los. W szczególności powinna Pani mieć na uwadze DZIECI. Swoją kompletnie nieprzemyślaną wypowiedzią zrobiła Pani wielką krzywdę dzieciom, które nie mają możliwości w większości przypadków same tego powiedzieć, ponieważ leżą w łóżkach albo siedzą na wózkach.
Czy zdaje sobie Pani sprawę z tego, że dla niepełnosprawnych dzieci potrzebna jest systematyczna i wielokierunkowa rehabilitacja? Czy wie Pani, że aby zapewnić ją mojemu dziecku na turnusach, które są najlepszym tego środkiem, muszę rocznie wydać co najmniej 15.000 zł? Czy wydaje się Pani, że mogę sobie sam zapłacić taką sumę? Nie, niestety mogę to zrobić dzięki sporej liczbie osób wielkiego serca, które wpłacają 1% swojego podatku na subkonto mojego dziecka.
To jest żenujące, że nie wie Pani o takich sprawach (bo gdyby znała Pani naszą sytuację nie mówiła by Pani takich bzdur). Mam nadzieję, że przemyśli Pani swoje postępowanie i szybko napisze Pani sprostowanie swojej wypowiedzi, w innym przypadku oczekuję szybkiego Pani odejścia z problematyki osób niepełnosprawnych, ponieważ nie nadaje się Pani do tego. I zapewniam, że pomogę Pani w tej decyzji.
Ciekawy jestem, czy ma Pani tyle odwagi, aby odpowiedzić na mój list.

Pozdrawiam

Tomasz Ćwiertnia, tata niepełnosprawnego Michałka (MPD, padaczka, niedowidzenie)

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 13, 2007, 11:19:41 am »
BRAWO! Dobrze i dosadnie powiedziane/napisane
Od siebie tez wysłałam jej kilka słów, ciekawe co na to odpowie jesli w ogóle...

kasiape

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 13, 2007, 01:04:51 pm »
dopisałam się tam  :2gunfire:

bar_barka4

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 13, 2007, 02:53:11 pm »
oj! należy się tej kobiecie :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire: i jeszcze  :bad-words:  widać że kompletnie nie wie co mówi!

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 18, 2007, 10:36:13 am »
odpisała do mnie pani Iza, nic szczególnego raczej ogólny wykręt i próba zwalenia winy na manipulujących jej wypowiedzia dziennikarzy oraz wyrywanie fragmentów z kontekstu.

W zasadzie tylko ten fragment nie był "o niczym":
cyt. "Podkreslalam również w mojej korespondencji z dziennikarzem, ze wazna jest sprawa redystrybucji srodkow przez organizacje pozarzadowe - ale to organizacje powinny o tym decydowac jak dziela srodki (w tym z 1%), bo one najlepiej znaja sytuacje i mozliwosci podopiecznych. Urzednicy nie powinni na to wplywac. Ale o tym nigdzie nie ma slowa"

Stąd moje pytanie:
 Czy może Pani podać przykład działań które jako organizacja czynicie w tym kierunku?
 Czasu pozostało niewiele... Przecież chodzi tak naprawde o to, żeby mieć wybór. Jeśli ktoś uzna, że to dla niego nazbyt skomplikowane przekaże pieniążki w sposób uproszczony t.j. poprzez druk PIT. Pozostawmy jednak wybór tym, którzy pragną przekazać środki na rehabilitację konkretnego dziecka i w tym celu pofatygują się na poczte i sami zrealizuja przekaz. Czy to aż tak wiele?

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 18, 2007, 10:37:11 am »
Do mnie napisała to samo. Stardartowy list. Wysłała go pewnie do kilkuset osób.

cwitomek

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 19, 2007, 06:47:37 am »
Ja też otrzymałem tego samego maila z wyjasnieniami. Napisałem kolejnego, w którym poprosiłem, że jeśli to jest nieprawda, co napisali w Wyborczej, to niech napisze sprostowanie, które gazeta ma obowiązek wydrukować. Otrzymałem odpowiedź, że jest w kontakcie z redaktorem, ale minął już tydzień czasu i nie wiadomo, czy da się coś wyprostować... Gdyby naprawdę tej pani zależało, to napisałaby sprostowanie z żądaniem jego wydrukowania, a nie wymigiwałaby się, nie do końca w jasny sposób. I wtedy byłaby jasna sprawa

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 22, 2007, 09:07:24 am »
MF: 1 proc. podatku nadal można przekazać na konkretny cel

Podatnicy, którzy chcą przekazać 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego, mogą wskazać konkretny cel, np. leczenie danej osoby - wynika z opublikowanego w piątek komunikatu Ministerstwa Finansów (MF).

Resort przypomina, że od kilku lat wszystkie osoby rozliczające podatek PIT mogą przekazać 1 proc. rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji.

Dotychczas musiały one same wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, zaś na przelewie mogły zaznaczyć, by pieniądze przekazywane organizacji trafiły na konkretny cel, np. leczenie wybranej osoby.

Można wybrać tylko jedną organizację

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok zmieni się mechanizmu przekazywania 1 proc. Pieniądze będzie wpłacał urząd skarbowy. Podatnik musi w zeznaniu (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, czyli jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Można wybrać tylko jedną organizację - z zamieszczonych w wykazie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że mimo zmiany zasad przekazywania podatku, pieniądze można skierować na konkretny cel realizowany przez fundację. W zeznaniu podatkowym można podać dodatkowe informacje, np. napisać, że pieniądze są przeznaczone na leczenie danej osoby.

Według MF, taką informację można zamieścić w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem", znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38.

Urząd skarbowy prześle te informacje organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Ministerstwo przypomina jednak, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji. Powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji, określonym w statucie w zgodzie z przepisami prawa.

Źródło: PAP
http://www.gazetaprawna.pl/wydarzenia/?news=eGP20071221173799460

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 22, 2007, 09:13:10 am »
Nie pamiętam już , która  z Was wpadła na pomysł z wykorzystaniem rubryki " inne informacje".
Okazuje się , że ministerstwo w końcu też do tego doszło.
Dobra wiadomość na Święta  :D .

mamaronja

• Gość
1% uratowany !
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 02, 2008, 09:10:28 am »

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 02, 2008, 09:53:57 am »
Zamieszczę cały art. ....

1% uratowany !

Ministerstwo Finansów zgodziło się, by podatnik mógł wskazać w swoim PIT podopiecznego fundacji, którego leczenie chce wesprzeć jednym procentem podatku.

Resort ogłosił to wczoraj w specjalnym komunikacie. Wynika z niego, że każdy podatnik może podać w PIT nie tylko nazwę organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. swojego rocznego podatku (co było już wiadomo wcześniej), ale i dodatkowe informacje.

Taką informacją może być np. imię i nazwisko dziecka (albo dorosłego), podopiecznego fundacji, którego leczenie chcemy wesprzeć niewielką częścią naszego rocznego podatku. - Informację tę można wpisać do rubryki "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego. Resort podaje, że są to pozycje: 135 w PIT-28, 311 w PIT-36, 107 w PIT-36L, 123 w PIT-37, 59 w PIT-38.

Takie właśnie rozwiązanie podsuwała fiskusowi "Gazeta". Opisaliśmy walkę, jaką rodzice ciężko chorych dzieci toczą o pieniądze z 1 proc. podatku na leczenie swoich pociech.

Dotąd nie było z tym problemu. Każdy podatnik, przekazując samodzielnie 1 proc. rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, mógł zaznaczyć na przelewie np., że chce, by pieniądze poszły na leczenie konkretnego dziecka.

Dla rodziców chorych dzieci była to nieoceniona pomoc, choć na ten sposób przekazywania 1 proc. decydowali się stosunkowo nieliczni podatnicy. Dlatego po ostatniej zmianie przepisów rodzice wpadli w rozpacz.

W przyszłym roku, rozliczając się z podatku za rok 2007, organizację, której chcemy przekazać 1 proc., wskażemy bowiem w PIT, a pieniądze prześle jej w naszym imieniu fiskus. Nowe przepisy nie wspominały o możliwości wskazania konkretnej osoby, na wsparcie której mają iść nasze pieniądze. Resort finansów zaś początkowo nie chciał słyszeć o interpretacji, która by to umożliwiła.

- W tej sytuacji nikt nam nie pomoże, nie mając pewności, że jego pieniądze rzeczywiście do nas trafią - załamywali ręce rodzice ciężko chorych dzieci. O pomoc apelowali do premiera, interpelacje w tej sprawie składali też posłowie, interweniował rzecznik praw obywatelskich.

Nie spodobało się to części działaczy pozarządowych, którzy przekonywali, że pieniądze z podatku powinny trafiać do instytucji, a nie do konkretnych osób, bo to psuje cały system wsparcia.

- Uznaliśmy, że sprawa 1 proc. jest bardzo ważna - powiedział nam wczoraj rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk. Zastrzegł, że formalnie przepisy wciąż zabraniają przekazania 1 proc. na konkretną osobę. - Dajemy go organizacji pożytku publicznego. I to od jej dobrej woli zależy, czy będzie się sugerowała wskazaniami podatnika przy podziale pieniędzy - wyjaśnił.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 02, 2008, 10:45:02 am »
Cytat: "Gaga"
- Uznaliśmy, że sprawa 1 proc. jest bardzo ważna - powiedział nam wczoraj rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk. Zastrzegł, że formalnie przepisy wciąż zabraniają przekazania 1 proc. na konkretną osobę. - Dajemy go organizacji pożytku publicznego. I to od jej dobrej woli zależy, czy będzie się sugerowała wskazaniami podatnika przy podziale pieniędzy - wyjaśnił.

hm... no właśnie ich dobra wola...

mamaronja

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 02, 2008, 10:51:12 am »
Gosiu, a Wy w jakiej jesteście fundacji ?
My w "Zdążyć z pomocą" - postarm się tam zadzwonić i dowiedzieć, jak oni to widzą, ale mam nadzieję, żę nie będzie większych problemów.

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 02, 2008, 10:57:52 am »
my na razie w żadnej ale też myśle o "Zdążyć z pomocą" więc chętnie skorzystam z Twoich ustaleń jesli wolno:) A wy juz na nowym mieszkanku czy jeszcze po sąsiedzku?  :D

mamaronja

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 02, 2008, 11:03:56 am »
"Niestety nie wiemy jak i czy wpisywane informacje dodatkowe będą przekazywane organizacją pożytky publicznego"
Takie zakończenie info o przekazywaniu 1% przez Urzędy Skarbowe znalazłam na stronie fundacji.
A subkonto polecam - ja je właściwie założyłam na prośbę mojego pracodawcy gdy miał sfinansować nam zakup wózka rehabilitacyjnego dla Zośki. Po prostu od darowizny tam wpłacanej nie odprowadza się podatku.
A w ogóle to jeszcze po sąsiedzku :-) Od końca stycznia w Sopocie, a po jakiś 1-2 miesiącach - w nowym mieszkanku  :D
Na prawdę, warto sobie założyć takie subkonto. Ja 1% będe zbierała po raz pierwszy, ale słyszałam, że rodzice gromadzili całkiem sporo na rehabilitację.

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 02, 2008, 11:12:19 am »
Musze sie za to ostro zabrać jak również za kilka innych spraw, które trzeba ruszyć z początkiem roku, dość wykręcania sie brakiem czasu, trzeba działać. Wybieracie się z Zosią na jakiś turnus w tym roku?

Cytat: "mamaronja"
w ogóle to jeszcze po sąsiedzku

To może wpadniecie do nas któregos dnia, tak bez okazji  :D

Cytat: "mamaronja"
Na prawdę, warto sobie założyć takie subkonto

Nie ma to jak pogadać z kimś kto już to przerabiał  :P

mamaronja

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 02, 2008, 11:15:27 am »
No, ja też mam takie postanowienie, hi,hi !
Z turnusem to nie wiem, bo Zośka na wiosnę będzie miałą operację biodra, także może dużo później, np. pod koniec roku.
Dzięki za zaproszenie, jeśli tylko znajdziemy chwilkę to wpadniemy !

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 02, 2008, 11:28:42 am »
Mnie się bardzo spodobała oferta Zabajki, nie daleko, a sporo rehabilitacji i innych atrakcji zapewniają. Niestety cena nie jest przystępna... Szczegolnie gdybyśmy chcieli pojechać wszyscy razem  :cry:

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 02, 2008, 01:14:43 pm »
Pozwalam sobie wkleić link do strony Ministerstwa Finansów, na której jest zamieszczony komunikat w tej sprawie http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&dzial=609&id=107503&typ=news  oraz fragment komunikatu:

Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).

Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w:
poz. 135 – PIT-28,
poz. 311 – PIT-36,
poz. 107 –PIT-36L,
poz. 123 – PIT-37,
poz. 59 – PIT-38.

Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&dzial=609&id=107503&typ=news

mamaronja

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 02, 2008, 01:42:34 pm »
Cytat: "gosiak29"
Mnie się bardzo spodobała oferta Zabajki, nie daleko, a sporo rehabilitacji i innych atrakcji zapewniają. Niestety cena nie jest przystępna... Szczegolnie gdybyśmy chcieli pojechać wszyscy razem  :cry:

Postarj się o dofinansowanie z zakładu pracy - męża, czy Twojego. Mój pracodawca chętnie wykłada na takie cele pieniądze.
I pomyśl o subkoncie :-)

cwitomek

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 08, 2008, 12:38:06 pm »
Oprócz tego, co piszecie jest jeszcze jeden bardzo ważny dla niektórych problem:
Przekazywanie 1% nie jest mozliwe w przypadku, jeśli podatnika rozlicza zakład pracy!!! Jeżeli pracownik zdeklaruje się, żeby to zakład pracy rozliczył go, to wtedy zamiast pit-a 37, którego więkoszość podatników składa, zakład pracy wypełnia PIT40, w którym to w ogóle nie ma rubryki dotyczącej 1%, czyli w ogóle nie mozna przekazać 1% ze wskazaniem czy tez bez wskazania celu szczegółowego.
Jest to kolejny przykład bubla prawnego, ponieważ dlaczego osoby, których rozlicza zakład pracy mają być poszkodowani brakiem możliwości przekazania 1%? Wyjście jest tylko takie, że podatnik musi zrezygnować z rozliczenia przez zakład pracy i musi rozliczyć się sam składając pit37

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 08, 2008, 12:45:51 pm »
Niestety, masz rację. Moje koleżanki z pracy zrezygnowały w związku z tym z rozliczania przez zakład pracy, a mnie jest trochę głupio, bo dla nich to kłopot.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 09, 2008, 08:21:07 am »
Jak przekazać część podatku
- Anna Grabowska 08-01-2007

Darowizna 1 proc. umożliwia przeznaczenie części swojego podatku na szlachetne cele.

Aby to zrobić, musimy wskazać w zeznaniu rocznym konkretną organizację pożytku publicznego oraz numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Natomiast naczelnik urzędu skarbowego przekaże na jej rzecz kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku wynikającego z zeznania (po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego). Ma na to trzy miesiące od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego, jednak pod warunkiem złożenia go w obowiązującym terminie, tj. do 30 kwietnia. W razie spóźnienia wniosek nie zostanie uwzględniony.

Takie same zasady dotyczą zarówno podatników płacących podatek zryczałtowany, jak i opodatkowanych na zasadach ogólnych (również płacących podatek liniowy).

Do końca każdego roku minister pracy w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości będzie ogłaszał w Monitorze Polskim wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada danego roku.

Można wskazać konkretny cel

Z komunikatu Ministerstwa Finansów z 21 grudnia 2007 r.: „(...) w obecnym stanie prawnym podatnik, który chce podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości. (...) Jednocześnie podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).

Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce »Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem«, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w:

poz. 135 – PIT-28,

poz. 311 – PIT-36,

poz. 107 – PIT-36L,

poz. 123 – PIT-37,

poz. 59 – PIT-38.

Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego”.

Źródło : Rzeczpospolita

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 10, 2008, 06:33:34 pm »
Może niedługo już 2%?

Na potrzebujące dzieci, niepełnosprawnych sportowców czy bezdomne psy będziemy mogli przekazać 2% swojego podatku - zapowiada "Metro". Teraz muszą się jeszcze porozumieć ministrowie.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21966

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 14, 2008, 09:02:10 am »
Można wesprzeć nawet kilka organizacji

W zeznaniu za 2007 rok można przekazać 1 proc. należnego podatku dla organizacji pożytku publicznego
Podatnik, który musi złożyć w urzędzie skarbowym kilka deklaracji, może przekazać swój podatek kilku organizacjom
Eksperci nie wykluczają, że fiskus będzie kwestionował przekazanie 1 proc. podatku więcej niż jednej organizacji
ANALIZA

Podatnik, który w rozliczeniu za 2007 rok będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku organizacji pożytku publicznego, będzie musiał w wypełnianym formularzu wpisać nazwę i numer wpisu Krajowego Rejestru Sądowego jednej takiej organizacji. Jednak podatnik, który składa kilka zeznań, przykładowo PIT-28, bo opłaca ryczałt z najmu, i PIT-37, bo uzyskał dochody ze stosunku pracy, będzie mógł przekazać część swojego podatku już dwóm organizacjom. Wystarczy, że w każdej deklaracji wpisze po jednej, ale innej instytucji.

Zdaniem ekspertów, obdarowanie kilku organizacji będzie w przedstawionej sytuacji możliwe. Jednak trzeba przygotować się również na to, że fiskus w skrajnych przypadkach może uznać, że w każdej składanej deklaracji należy wpisać jedną, raz wybraną organizację.

- Przepisy nie nakazują podatnikowi wyboru tylko jednej organizacji pożytku publicznego, którą powinien wskazać na każdym ze składanych zeznań. Przekazanie 1 proc. podatku jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika, co oznacza, że powinien on móc skorzystać z tego prawa w wybrany przez siebie sposób - wyjaśnił Adam Mariuk, doradca podatkowy, menedżer Deloitte.

Według niego, podatnik nie ma obowiązku ograniczenia się do wskazania tej samej organizacji pożytku publicznego na różnych składanych przez siebie zeznaniach. Podobnie, nie musi on również wskazywać takich organizacji na wszystkich zeznaniach - może ograniczyć się tylko do wybranych zeznań rocznych.

Jedna organizacja

Rozliczając się z podatku jeszcze w zeszłym roku, podatnik we własnym zakresie dokonywał wpłaty na konto jednej bądź kilku przez siebie wybranych organizacji pożytku publicznego oraz wykazywał łączną kwotę przekazanych wpłat w zeznaniu podatkowym, tak by ta kwota nie przekroczyła 1 proc. należnego podatku.

Barbara Kolimeczkow, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, przypomniała, że w aktualnym stanie prawnym podatnik, który chce wesprzeć organizację pożytku publicznego 1 proc. podatku, nie dokonuje samodzielnie wpłaty na konto danej organizacji, a jedynie w swoim rocznym zeznaniu podatkowym wpisuje w wyznaczonej rubryce kwotę wpłaty oraz dane pozwalające na zidentyfikowanie obdarowywanej instytucji, natomiast przelewem środków na konto wskazanej organizacji zajmie się urząd skarbowy.

- Przepisy podatkowe przewidują przy tym, że podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację. Jednak, w zależności od źródeł dochodów możliwa jest sytuacja, w której podatnik zobowiązany będzie do złożenia więcej niż jednego rocznego zeznania podatkowego - wskazała Barbara Kolimeczkow.

Jak tłumaczyła, podatnik który w 2007 roku osiągnął przykładowo dochód ze stosunku pracy, prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną według liniowej stawki 19-proc. PIT oraz sprzedał z zyskiem papiery wartościowe, zobowiązany będzie do złożenia trzech odrębnych zeznań podatkowych, tj. PIT-37 (dochody ze stosunku pracy), PIT-36L (dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki liniowej) oraz PIT-38 (przychody z kapitałów pieniężnych).

- W każdym z tych zeznań wykazane będą wysokości trzech różnych zobowiązań podatkowych. W konsekwencji podatnik będzie miał prawo wskazać w każdym zeznaniu inną organizację pożytku publicznego, choć oczywiście, jeśli tak zdecyduje, może również we wszystkich zeznaniach wskazać tę samą organizację - podsumowała Barbara Kolimeczkow.

Formalności dopełni fiskus

Jak już wyjaśniliśmy, w zeznaniach za 2007 rok podatnicy podatku dochodowego będą jedynie wskazywać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcieliby dokonać wpłaty nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego. Natomiast przekazania kwoty dokona, na wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego, w którym składane jest zeznanie. Michał Grzybowski, starszy menedżer, doradca podatkowy w Ernst & Young, podkreślił, że taką możliwość przewiduje zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Również i ten ekspert podkreślał, że przepisy tych ustaw nie ograniczają możliwości złożenia wniosku o dokonanie wpłaty tylko w odniesieniu do podatku wynikającego z jednego zeznania.

- Oznacza to, że osoba, która osiąga dochody np. z najmu mieszkań opodatkowane na zasadach zryczałtowanych oraz dochody ze stosunku pracy z zagranicy, będzie zobowiązana do złożenia zeznania PIT-28 oraz PIT-36. Jednocześnie jednak będzie uprawniona do złożenia wniosku o przekazanie 1 proc. podatku w ramach obydwu składanych zeznań. Ponieważ jednocześnie przepisy nie precyzują, ani nie ograniczają tej kwestii, wydaje się, że będzie mogła wskazać różne organizacje pożytku publicznego - jedną w zeznaniu PIT-28, drugą w zeznaniu PIT-36 - argumentował Michał Grzybowski.

Tego samego zdania są także inni eksperci. Według Barbary Pyzel, doradcy podatkowego w KPMG, art. 45 ust. 5c ustawy o PIT mówi o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego wybranej z wykazu opublikowanego w Monitorze Polskim. Jeżeli jednak podatnik wypełnia kilka zeznań podatkowych i wszystkie zeznania pozwalają odpisać 1 proc. podatku, to każde zeznanie może dotyczyć innej organizacji pożytku publicznego. Przypomniała także, że przekazanie 1 proc. podatku to nie jedyna możliwość wspierania takich organizacji.

- Jeżeli podatnikowi zależy, aby wspomóc większą liczbę organizacji, to może tego dokonać wypełniając załącznik PIT/O, który dokumentuje przekazanie darowizny do wysokości 6 proc. dochodu. Można przygotować nieograniczoną liczbę załączników PIT/O. Podatnik musi jednak sam, bez pośrednictwa organu podatkowego, dokonać przelewu bankowego każdej darowizny - radziła Barbara Pyzel.

Ostrożność wskazana

Także Maciej Grela, prawnik w departamencie podatkowym Kancelarii Prawnej GLN, zwrócił uwagę, że z językowej wykładni przepisów wynika, że podatnik ma prawo przekazania na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku wynikającego z danego zeznania podatkowego. W kon- sekwencji, w przypadku złożenia za dany rok podatkowy kilku zeznań podatkowych przez jednego podatnika (np. PIT-36, PIT-28 oraz PIT-38), dopuszczalne będzie wskazanie przez niego innej organizacji na każdym z zeznań.

- Jednak kwestia ta nie była dotychczas komentowana przez organy podatkowe, co oznacza, że mogą one zająć w tym zakresie bardziej restrykcyjne stanowisko - ostrzegał Maciej Grela.

Aby te wątpliwości wyjaśnić, redakcja GP zwróciła się już do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie tej kwestii. Zaraz po otrzymaniu odpowiedzi opublikujemy ją na naszych łamach.

Ważne!

Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawierają zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28

30kwietnia 2008 r. ostatni dzień na złożenie zeznania za 2007 rok, aby 1 proc. podatku był przekazany przez urząd skarbowy dla wybranej organizacji pożytku publicznego
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2131.220.0.39.12.1.0.1.htm

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 23, 2008, 08:28:00 am »
Fiskus nie ukarze za dobre serce
 - Grażyna J. Leśniak 22-01-2008

Nie trzeba czekać na nowy wykaz, aby przekazać 1 proc. na szczytny cel.

Wymaga to jednak więcej trudu i uwagi

Podarowanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego miało być w tym roku dużo prostsze. Podatnik miał wskazać organizację i numer jej wpisu do KRS, a przekazaniem pieniędzy miały się zająć urzędy skarbowe.

Błędy w wykazie OPP mogą jednak tę procedurę mocno skomplikować.

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 5c – 5g). Umożliwiają one na składanym przez nas formularzu PIT wskazanie tylko jednej organizacji, do której ma trafić 1 proc. naszego podatku. Ta, którą wybierzemy, musi jednak mieć status organizacji pożytku publicznego 30 listopada roku podatkowego. Potwierdza to wpisanie jej do wykazu, który co roku przygotowują wspólnie minister pracy i polityki społecznej oraz minister sprawiedliwości.

– Przepisy wymagają więc, aby wykaz organizacji został sporządzony według stanu na 30 listopada 2007 r. I tu pojawił się problem, ponieważ kody PKD, na podstawie których prowadzona jest weryfikacja, otrzymaliśmy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dopiero 14 grudnia 2007 r.
Dodatkowe utrudnienie stanowił system KRS, który nie potrafi odczytać danych historycznych, czyli wstecz – wyjaśnia prokurator Ewa Piotrowska. – Dlatego aby wyodrębnić te podmioty, które miały status organizacji pożytku publicznego 30 listopada, musieliśmy stworzyć specjalne oprogramowanie. A ponieważ czasu było niewiele, do opracowania wykazu skorzystano z uproszczonej procedury. Dzięki temu już 21 grudnia 2007 r. został on przekazany do resortu pracy – tłumaczy.

Pozostaje mieć nadzieję, że tegoroczne doświadczenia pozwolą uniknąć błędów w przyszłości. Ponieważ jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie podaje, o jakie organizacje chodzi (z informacji „Rz” wynika, że w grę wchodzą zarówno takie, które nie znalazły się w wykazie, choć powinny, jak i takie, które ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą nie powinny w nim figurować), podatnicy muszą poradzić sobie sami.

Trzeba przy tym pamiętać, że z prawa do 1 proc. PIT wyłączone są OPP prowadzące działalność polegającą m.in. na wytwarzaniu produktów winiarskich czy piwowarskich (art. 45 ust. 5g). Co istotne, aby fiskus przekazał nasz podatek na wskazany cel, zeznanie musi zostać złożone w terminie, czyli do 30 kwietnia.

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 15, 2008, 10:27:22 am »
Łatwiejsze przekazywanie 1% podatku

- dodane 1 godzinę i 18 minut temu

Jeszcze nie wiesz na którą organizację pożytku publicznego przeznaczyć w tym roku jeden procent swojego podatku? Zastanawiasz się jak to zrobić? Przeczytaj zanim złożysz formularz PIT, bo od tego roku obowiązują nowe zasady przekazywania wpłat z tytułu 1%.

Do tej pory podatnicy chcący podzielić się swoim podatkiem z organizacją pożytku publicznego musieli sami dokonywać wpłaty na jej konto. W tym roku mechanizm rozliczeń jest o wiele łatwiejszy. Zgodnie z ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw, to urzędnicy przekażą za nas pieniądze na wybraną organizację.

Gdzie znaleźć organizację?

Jeśli nie przekazywaliśmy do tej pory pieniędzy na żadną organizację lub planujemy w tym roku podzielić się podatkiem z inną organizacją powinniśmy najpierw sprawdzić czy znajduje się ona w wykazie organizacji pożytku publicznego. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się wyszukiwarka, która pomoże nam odnaleźć konkretną fundację lub stowarzyszenie . Możemy przeszukiwać organizacje pod kątem konkretnych województw, numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub daty nadania jej statusu organizacji pożytku publicznego.

Łącznie mamy do wyboru 5773 organizacji. Ich różnorodność jest bardzo duża – od fundacji pomagających chorym dzieciom i hospicjów, przez stowarzyszenia dbające o zwierzęta i ochronę środowiska po kluby sportowe. Wśród palety organizacji możemy odnaleźć naprawdę oryginalne takie jak: „Reaktor – Pracownia Wyzwalania Twórczej Energii”, „Stowarzyszenie Bractwo Więzienne”, „Otwockie Stowarzyszenie Trzerźwościowe Klub Abstynenta Panaceum”, „Bemowskie Stowarzyszenie Pomocy Sąsiedzkiej”, „Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Arabskiej”, „Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, czy „Polski Związek Krótkofalowców”.

Jak obliczyć kwotę?

Kolejnym krokiem jest wyliczenie jednego procenta naszego podatku. Aby to zrobić musimy dokonać prostej kalkulacji – dzielimy kwotę podatku należnego (patrz: pole nr 180 – PIT-36 , nr 112 – PIT-37, nr 51 – PIT-36L, nr 34 – PIT 38) przez 100. Uzyskaną kwotę umieszczamy w polu nr 314 (PiT-36) lub nr 126 (PIT-37). Ważne jest również, aby wpisać dokładną nazwę organizacji i jej nr KRS w polach oznaczonym nr 312-313 (PIT-36), nr 124-125 (PIT-37), nr 108-110 (PIT-36L), nr 60-62 (PIT-38) .

Resztę zrobi za nas urząd. – To duża wygoda dla podatników, że nie muszą już na własną rękę wysyłać pieniędzy na konto organizacji. W poprzednich latach darczyńcy wielokrotnie narzekali, że urząd nie robi tego za nich – mówi Iwona Potyralla, zastępca naczelnika III Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście przy ul. Lindleya. Należy jednak pamiętać, że jeśli przez pomyłkę podamy zły numer KRS, lub błędną nazwę organizacji, to – jak dodaje Potyralla - urząd wezwie nas do złożenia wyjaśnień.

1% na konkretną osobę

Co ważne, darczyńca może wskazać w Picie tylko jedną organizację, ale w polu o nazwie „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” możemy wskazać konkretną osobę, której chcemy pomóc – np. imię i nazwisko chorego dziecka, które jest pod opieką danej fundacji. Choć mamy taką możliwość, bo dopuściło ją pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Finansów, to w praktyce jest to tylko sugestia dla organizacji. Nie ma bowiem w ustawie z 2006 r. przepisów regulujących tę kwestię. Dla mniejszych organizacji jest to niewątpliwie plus, bo mogą przeznaczyć pieniądze wyłącznie na konkretną osobę. Dla większych jednostek może być to jednak kłopotliwe, bo jeśli np. zbierają pieniądze na budowę lub remont jakiegoś budynku, to dyspozycje wydawane przez podatników wskazujące inne cele mogą przeszkodzić w realizacji nadrzędnej w danej chwili inwestycji.

Istotną zmianą w nowym systemie przekazywania pieniędzy jest również to, że teraz urząd będzie musiał w ciągu trzech miesięcy od złożenia zeznania podatkowego odliczyć określoną przez nas kwotę i przekazać ją na konto danej organizacji. Wcześniej w gestii to podatnik dokonywał najpierw przelewu, a potem czekał aż fiskus zwróci im tę sumę. Iwona Potyralla przyznaje, że urzędnikom przybędzie pracy. - Będziemy musieli dużo sprawniej pracować, aby dyspozycje były dokonywane w terminie. Niewykluczone, że trzeba będzie zatrudnić więcej osób do weryfikowania danych i wprowadzania ich do systemu – przyznaje z-ca naczelnika.

7% podatników podzieliło się podatkiem

Jak pokazują statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości coraz więcej podatników przekazuje 1% na organizacje pożytku publicznego. Ubiegłoroczne dane wskazywały, że na taki gest zdecydowało się blisko 7% osób. W sumie podatnicy rozliczający się za 2006 rok przeznaczyli na organizacje ponad 105 mln zł. Dla porównania rok wcześniej Polacy wpłacili 44 mln mniej.

Choć z roku na rok jesteśmy coraz hojniesi to – jak uważa Anna Klatt, dyrektor fundacji Krajowego Centrum Kompetencji – liczba podatników dzielących się swoim podatkiem jest to bardzo mała. Z czego to wynika? – Z jednej strony świadomość Polaków na ten temat jest bardzo niska, z drugiej strony do tej pory obowiązywały skomplikowane procedury, które skutecznie zniechęcały do wpłat. Poza tym wciąż pokutuje myślenie, że przekazane pieniądze nie są znaczące dla fundacji, a to nieprawda. Mamy nadzieję, że teraz to się zmieni – mówi Klatt.

To nic nie kosztuje

Aby wpływać na wzrost świadomości Polaków Krajowe Centrum Kompetencji zorganizowało kampanię społeczną „Przekaż 1%”. - Akcja ma na celu uświadomić ludziom, że podzielenie się 1% jest bardzo proste i nic nas nie kosztuje. To nie jest żaden dodatkowy 1%, to jest 1% z tego co wpłacamy do skarbu państwa. Jeśli nie zdecydujemy się przeznaczenie tej kwoty na organizację to ten procent zostanie doliczony do podatku. Często ludzie mylą pojęcia i wydaje im się, że do podatku musieliby jeszcze dopłacić – akcentuje Klatt i dodaje, że inicjatywa nie wyróżnia wybranych organizacji, ale promuje ideę dzielenia się podatkiem.

Co to jest OPP?

O tym jakie warunki musi spełnić fundacja lub stowarzyszenie, aby znaleźć się na liście organizacji pożytku publicznego, precyzuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2003 roku. Zgodnie z dokumentem, organizacja taka musi zajmować się m.in. pomocą społeczną, działalnością charytatywną, ochroną i promocją zdrowia, działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych czy działaniem w zakresie kultury, sztuki, ochrony zwierząt czy upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu. – Organizacje muszą działać minimum rok, aby ubiegać się przyznanie statusu OPP. Potem przechodzą odpowiednią weryfikację i muszą raz w roku składać ministrowi sprawozdanie finansowe ze swojej działalności – mówi Klatt.

W ubiegłym roku największą popularnością wśród darczyńców, którzy oddali swój 1% cieszyły się Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która uzyskała z tego tytułu 4 mln 379 tys. zł. Po blisko półtora miliona otrzymały Fundacja TVN „Nie jesteś sam” (1 mln 384 tys.) i Caritas Polska (1 mln 199 tys.) i Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (1 mln 137 tys.)

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=48996&wid=9659382&rfbawp=1203067408.330&ticaid=155d3

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 21, 2008, 08:04:32 am »
Podatnik, który chce przekazać 1 proc. podatku, powinien sprawdzić, czy oddział organizacji posiada status pożytku publicznego.

PORADA

Podatnik chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz oddziału organizacji pożytku publicznego, którym jest Ochotnicza Straż Pożarna. Nie jest ona wpisana do rejestru organizacji pożytku publicznego, gdyż status taki posiada tylko jej jednostka nadrzędna.

- Czy można zaznaczyć takie przeznaczenie 1 proc. podatku dla jednostki, której nie ma w rejestrze - pyta czytelnik w liście do redakcji.

Anna Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wyjaśnia, że należy spojrzeć na to zagadnienie pod kątem osobowości prawnej organizacji pożytku publicznego. Jeśli organizacja ma status pożytku publicznego i oddziały, które nie posiadają osobowości prawnej, to każdy taki oddział będzie jej integralną częścią - będzie zatem miał status organizacji pożytku publicznego. Jeśli zaś oddziały organizacji są z niej wyodrębnione poprzez fakt posiadania osobowości prawnej, to przekazanie 1 proc. podatku poprzez jednostkę macierzystą będzie w istocie opierać się na transferze tych środków pomiędzy odrębnymi podmiotami. Działalnością pożytku publicznego może być wspieranie, również finansowo, organizacji pozarządowych.

- Jeśli zatem jednostka macierzysta działa w tym obszarze zgodnie z zapisami swojego statutu, przekazanie środków 1-procentowych innej organizacji nie będzie sprzeczne z prawem. Jeśli zaś podatnik wskaże jako beneficjenta oddział organizacji, który ani samodzielnie, ani poprzez jednostkę macierzystą nie ma odpowiedniego statusu, to wskazanie będzie nieskuteczne - tłumaczy Anna Mazgal.

Jednocześnie dodaje, że podatnik, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Finansów dotyczącymi procedury wskazywania celu wpłaty 1 proc. podatku, może umieścić adnotację o przekazaniu środków na rzecz konkretnego programu organizacji lub jej konkretnego oddziału w zeznaniu PIT w części: inne informacje.

- Według naszych informacji resort finansów przygotowuje specjalną aplikację, która pozwoli zagregować wskazania podatników co do sum składowych przelewu 1-procentowego, jaki trafi do organizacji z danego urzędu. Należy jednak pamiętać, że organizacja nie jest związana wskazaniem podatnika - ostrzega Anna Mazgal.

Jej zdaniem, z jednej strony, do dobrych praktyk należy postępowanie zgodnie z wolą osoby przekazującej. Z drugiej, poprzez mechanizm 1 proc. wspieramy organizacje ze względu na realizację celów społecznie użytecznych i organizacja musi mieć margines decyzji jak najefektywniej te cele realizować. Dotyczy to np. przypadków nadwyżki dofinansowania jednego celu statutowego kosztem innych.

CO WSKAZAĆ, PRZEKAZUJĄC 1 PROC. PODATKU

Nazwę organizacji pożytku publicznego
Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym
Kwotę przekazania
EWA MATYSZEWSKA

Gazeta Prawna
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2159.220.0.39.12.3.0.1.htm

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 23, 2008, 12:32:31 am »
ROZLICZENIA | Odpis podatku dla organizacji pożytku publicznego w zeznaniu za 2007 rok

Teraz łatwiej przekazać 1 procent

W PIT za 2007 rok podatnik może wskazać organizację, której ofiaruje 1 proc. swojego podatku. Resztą formalności w przekazywaniu pieniędzy zajmie się naczelnik urzędu skarbowego
Prostsza procedura powinna być zachętą do przekazywania podatku potrzebującym
ANALIZA

Wrozliczeniu za 2007 rok podatnik, który będzie chciał przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, powinien ją tylko wskazać w dekla-racji. Pozostałymi formalnościami zajmie się naczelnik urzędu skarbowego. Ta uproszczona procedura jest stosowana po raz pierwszy w rozliczeniu za 2007 rok. Powinna być ona zachętą do przekazywania części podatku potrzebującym, zwłaszcza że podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Po prostu mniej pieniędzy do swojej kasy zgarnie fiskus, bo będzie musiał podatkiem podzielić się z wybraną przez podatnika organizacją pożytku publicznego. Pomocny w przekazaniu 1 proc. podatku będzie publikowany dziś przez GP wykaz tych organizacji.

Wybór organizacji

Zmiana zasad zasilania kont organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Jej celem było uproszczenie mechanizmu przekazywania części podatku polegające na tym, aby to urząd skarbowy, a nie podatnik dokonywał wpłaty na rachunek bankowy danej organizacji. Wcześniej to podatnik musiał wpłacać część podatku, zadbać o dowód wpłaty, a następnie wykazać przekazaną kwotę w zeznaniu PIT.

Zmiana zasad przekazywania części podatku nie oznacza jednak, że darczyńcy zostali pozbawieni prawa do swobodnego ich przekazywania. Nadal to podatnik decyduje o tym, czy chce wspomóc cele statutowe danej organizacji. Wprowadzone zmiany dotyczą jedynie mechanizmu przekazywania 1 proc.

Obowiązki przejmuje fiskus

Obecnie podatnik, który chce podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji. Jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28 - składanym do końca stycznia, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38 - składanych do końca kwietnia) powinien podać wysokość wnioskowanej wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać jedną organizację z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym w drodze obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, opublikowanym w dzisiejszym wydaniu GP. W wykazie tym nie są uwzględniane organizacje prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Warto w tym miejscu wspomnieć - o czym informowaliśmy już na łamach GP - że podatnik w jednym zeznaniu podatkowym ma prawo do wpisania jednej organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać część swojego podatku. Jednak w sytuacji, gdy składa kilka zeznań podatkowych, w każdym może wpisać innego obdarowanego. To z kolei oznacza, że jedna osoba może przekazać wpłatę nawet kilku organizacjom.

Gdy zeznanie za 2007 rok z podaną jednoprocentową wpłatą wpłynie do urzędu skarbowego, przekazaniem pieniędzy zajmie się naczelnik tego urzędu. Ma na to trzy miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. W konsekwencji wpłaty z tytułu 1 proc. podatku z rozliczenia za 2007 rok wpłyną do organizacji pożytku publicznego najpóźniej 30 lipca 2008 r. Co więcej, fiskus darowiznę przekaże tylko wtedy, gdy zeznanie podatkowe zostanie złożone przed upływem terminu określonego dla złożenia tego zeznania.

Oznacza to, że podatnik, który chce obdarować organizację pożytku publicznego częścią swojego podatku, musi złożyć zeznanie najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. Gdy spóźni się choć jeden dzień, podatek nie zostanie przekazany.

Trzeba też wiedzieć, że urząd przekaże wpłatę na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego po pomniejszeniu jej o koszty przelewu bankowego. Jednak w praktyce większość banków rezygnuje z opłat od tego typu wpłat lub są one symboliczne, np. jednozłotowe.

Dane w zeznaniu

Zmianę zasad przekazywania 1 proc. odzwierciedla konstrukcja zeznań podatkowych za 2007 rok. Zawierają one specjalne rubryki, poświęcone tej wpłacie (patrz obok).

Jednocześnie podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce: Inne informacje.

Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji, określonym w statucie, oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

G.P. EWA MATYSZEWSKA

OPINIE

ANNA MAZGAL

ekspert z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Anna Mazgal, ekspert z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Podatnik, który zdecyduje się na przekazanie 1 proc. podatku, powinien zwrócić uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze, musi wiedzieć, że to nie on przelewa obliczoną kwotę nie większą niż 1 proc. należnego podatku. Przelewu dokona urząd skarbowy, według jego wskazania. Zadaniem podatnika jest zatem prawidłowa identyfikacja jednej organizacji, której chce przekazać wpłatę. Po drugie, identyfikacja organizacji odbywa się na podstawie wykazu organizacji pożytku publicznego. W wykazie znajdują się organizacje, które miały status organizacji pożytku publicznego 30 listopada 2007 r. Jeśli podatnik wskaże organizację, która w wykazie nie figuruje, wskazanie będzie bezskuteczne.

Po trzecie, kiedy podatnik odnajdzie już interesującą go organizację, jej dokładną nazwę oraz numer KRS wpisze dane do formularza PIT. Jeśli chce wesprzeć konkretny program organizacji, może wpisać w rubryce PIT: Inne informacje, o jaki obszar działalności chodzi.

TOMASZ ADASZEWSKI

prawnik w departamencie pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Tomasz Adaszewski, prawnik w departamencie pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Zgodnie z nowymi zasadami przekazywania 1 proc. podatku naliczonego podatnik wskazuje organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. z wykazu opublikowanego w Monitorze Polskim. Wykaz zawiera ok. 5,6 tys. podmiotów. Zgodnie z przepisami ustaw podatkowych spis ten ma charakter wiążący, tym samym podatnik nie ma możliwości wybrania organizacji pożytku publicznego innej niż wymienione w obwieszczeniu. Wykaz został opracowany na podstawie stanu w Krajowym Rejestrze Sądowym na dzień 30 listopada 2007 r. Organizacje pożytku publicznego umieszczone w spisie uwzględniono w systemach informatycznych wykorzystywanych przez administrację podatkową przy analizie deklaracji podatkowych. Deklaracje zawierające wskazanie na podmiot nieuwzględniony w obwieszczeniu zostaną automatycznie odrzucone przez system i prawdopodobnie podatnik będzie musiał skorygować deklarację.

Gazeta Prawna Nr 38 (2160) piątek-niedziela, 22-24 lutego 2008 r. > Wolny rynek

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 25, 2008, 09:29:37 pm »
Łatwiej pomóc fundacjom i stowarzyszeniom w ich działalności

Konrad Piłat 25-02-2008

W rozliczeniu za 2007 r. pierwszy raz obowiązują zmienione przepisy o przekazywaniu 1 proc. podatku. Jest to dużo łatwiejsze niż w latach poprzednich, wystarczy wskazać w zeznaniu wybraną organizację. Wpłatą pieniędzy na jej konto zajmie się już urząd skarbowy

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości podzielenia się swoim podatkiem, muszą więc pamiętać, że to nie oni dokonują wpłaty. Jeśli samodzielnie przekażą pieniądze, to co najwyżej będą mogli odliczyć je od dochodu jako darowiznę, i to dopiero w rozliczeniu za 2008 r. Tymczasem łatwo popełnić taki błąd, bo część fundacji i stowarzyszeń nie zaktualizowała swoich stron internetowych i wciąż podaje zasady przekazywania 1 proc. obowiązujące w latach poprzednich.

Będzie mniej błędów

W praktyce to jeden z nielicznych błędów, które można popełnić. Powinno być więc ich znacznie mniej niż w ubiegłych latach. Poprzednio na podatników czyhała bowiem co najmniej jedna pułapka: w ramach jednego procenta można było odliczyć tylko kwoty wpłacone przed złożeniem zeznania. Wystarczyło więc, że podatnik wysłał deklarację 31 marca i wpłatę na konto fundacji lub stowarzyszenia przekazał 1 kwietnia, aby odliczenie mogło być zakwestionowane.

Nie trzeba zamrażać pieniędzy

Inną niedogodnością dotychczasowych zasad było to, że tak naprawdę podatnikom, którzy mieli nadpłatę, nie opłacało się przekazywać 1 proc. To dlatego że musieli wyłożyć własne pieniądze i trzy miesiące czekać na ich zwrot. Obecnie – gdy przekazaniem pieniędzy zajmuje się urząd skarbowy – znika także ten problem.

Kto może odliczyć

Od tego roku znacznie rozszerzył się katalog osób, które mogą przekazać 1 proc. swojego podatku. Mogą to zrobić m.in. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym oraz inwestorzy giełdowi. Z odliczenia tego mogą skorzystać osoby, które składają następujące zeznania:

- PIT- 28 (termin składania tej deklaracji minął z końcem stycznia),

- PIT-36,

- PIT-36L,

- PIT-37,

- PIT-38.

W praktyce wyłączeni są więc tylko przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej.

Kogo wspomagamy

W zeznaniu można wskazać tylko podmioty, które status organizacji pożytku publicznego uzyskały do 30 listopada ubiegłego roku. Lista, z której podatnik może wybrać obdarowanego, sporządzona jest bowiem na ten dzień. Została ona opublikowana w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. (MP nr 99, poz. 1078). Wykaz dostępny jest też na stronie www.pozytek.gov.pl.

Zgodnie z ustawą o PIT nie uwzględnia się w nim organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Można wskazać cel

Przekazanie podatku sprowadza się do podania pełnej nazwy organizacji oraz jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Pojawiły się więc wątpliwości, czy podatnik może wybrać cel, na jaki chciałby przeznaczyć swój podatek albo oddział organizacji, np. działający na terenie miejsca jego zamieszkania. Na szczęście głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Finansów. W specjalnym komunikacie poinformowało, że celem wprowadzonych zmian była jedynie zmiana mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku. Podatnik może więc w składanym zeznaniu podatkowym podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego. Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Znajdują się one bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w:

- poz. 135 – PIT-28,

- poz. 311 – PIT-36,

- poz. 107 – PIT-36L,

- poz. 123 – PIT-37,

- poz. 59 – PIT-38.

Ministerstwo poinformowało, że informacje te zostaną przesłane przez urząd skarbowy organizacjom pożytku publicznego, jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Podatnik może więc wybrać cel, na który chciałby przekazać swoje pieniądze. Wątpliwości budzi już jednak wskazywanie konkretnych osób, ponieważ 1 proc. podatku odliczamy tylko, gdy zostaje przekazany na działalność pożytku publicznego, a więc działalność na rzecz ogółu społeczności lub ogółu określonej grupy podmiotów. Z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wynika, że to fundacja lub stowarzyszenie powinno decydować o tym, na co przeznacza środki i kto w praktyce uzyska wsparcie.

Bez dodatkowych formalności

Osoby, które zdecydują się za pośrednictwem urzędu skarbowego przekazać 1 proc. należnego podatku na rzecz określonej organizacji pożytku publicznego, nie mają obowiązku przesyłać jej żadnych dokumentów. O przekazanej przez podatników kwocie dowie się ona z raportu przygotowanego przez organy podatkowe.

Organizacje obawiają się o swoje dochody

Wydawałoby się, że nowe zasady przekazywania 1 proc. powinny zagwarantować fundacjom i stowarzyszeniom wyższe dochody. Tak jednak być nie musi. Zmiany te zbiegły się bowiem z wprowadzeniem do ustawy o PIT wysokiej ulgi na dzieci. Może się okazać, że po jej odliczeniu wiele osób nie będzie miało podatku należnego. Tym samym nie przekażą już nic organizacjom pożytku publicznego. Inny problem fundacji i stowarzyszeń to konieczność oczekiwania na pieniądze. Przepisy nakazują bowiem urzędom skarbowym ich wpłacenie w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania. Termin ten upływa więc z końcem lipca, jedynie kwoty wskazane w zeznaniu PIT-28 muszą być przekazane do 30 kwietnia.

Przelewy bez opłat

Przepisy pozwalają urzędom skarbowym obniżyć przekazywane kwoty o koszty przelewu. Mimo to w 2008 r. do organizacji pożytku publicznego będzie trafiać cały przekazany 1 proc. podatku. Dzięki porozumieniu, jakie Ministerstwo Finansów podpisało z NBP, od przekazywanych kwot nie będzie pobierana prowizja.

Emeryci i renciści

Część swojego podatku mogą także przekazać emeryci i renciści. Wymaga to jednak od nich pewnego wysiłku. Wielu z nich nie rozlicza się samodzielnie – jeśli nie uzyskują innych dochodów i nie korzystają z ulg, to informacja z ZUS jest równocześnie rocznym rozliczeniem podatku. Jeżeli osoby te chciałyby przekazać 1 proc. swojego podatku, to powinny do 30 kwietnia złożyć PIT-37 i w rubrykach 124 – 126 wskazać pełną nazwę organizacji, jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kwotę odliczenia.

Nie wszyscy skorzystają

W rozliczeniu za 2007 r. nie można przekazać 1 proc. podatku podmiotom, które status organizacji pożytku publicznego uzyskały po 30 listopada ubiegłego roku.

Zeznanie musi być w terminie

Urząd skarbowy przekaże pieniądze wybranej organizacji, tylko jeśli zeznanie zostanie złożone w terminie. W tym roku 30 kwietnia przypada w środę, a więc termin nie będzie przesunięty.

Gdzie wykazać odliczenie

Wyliczony w zeznaniu 1 proc. podatku należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Następnie kwotę tę należy wpisać w odpowiedniej pozycji zeznania. Odliczenie 1 proc. wykazuje się w:

- PIT-36 w poz. 312 – 314,

- PIT-36L w poz. 108 – 110,

- PIT-37 w poz. 124 – 126,

- PIT-38 w poz. 60 – 62.

Trzeba podać pełną nazwę fundacji

W zeznaniu podatkowym należy podać pełną nazwę organizacji, a nie skróconą, pod którą jest ona powszechnie znana. Co prawda za taką nieścisłość fiskus nie ukarze podatnika, ale gdy będzie miał wątpliwości, to wezwie go w celu ich wyjaśnienia. A to oznacza niepotrzebną stratę czasu na wizytę w urzędzie.

Komentarz

Jadwiga Chorązka - doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers

Osoba składająca jedno zeznanie może obdarować tylko jedną organizację pożytku publicznego. Ani przepisy, ani konstrukcja deklaracji nie pozwalają na podział tej kwoty. Inaczej jest, gdy podatnik musi złożyć dwa lub trzy rozliczenia roczne, np. PIT-37 z tytułu umowy o pracę i PIT-38, w którym wykazuje dochody kapitałowe. Wtedy w każdym z tych formularzy ma prawo wybrać inny podmiot, dla którego mają być przesłane pieniądze.

W latach poprzednich pojawiały się wątpliwości, czy przekazując jeden procent fundacji lub stowarzyszeniu podatnik ma prawo wskazać konkretną osobę, której chce pomóc. Początkowo zdarzały się przypadki kwestionowania takiego odliczenia. Z czasem stanowisko organów podatkowych stało się jednak mniej fiskalne i takie postępowanie raczej powinno być akceptowane.

Odlicz darowiznę

Przekazanie części swojego podatku w zeznaniu rocznym nie wyklucza skorzystania z ulgi na darowizny. Odliczenie darowizny od dochodu to zupełnie co innego niż podzielenie się 1 proc. podatku. Można zrobić i jedno, i drugie. Oczywiście darowiznę, o którą chcemy pomniejszyć dochód za 2007 r., powinniśmy faktycznie w ubiegłym roku przekazać (wpłacić na konto). Natomiast dzieląc się 1 proc., wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym nazwę organizacji pożytku publicznego oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Odliczyć od dochodu można darowizny przekazywane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego. Nie muszą one jednak posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Taki status musi mieć jednak fundacja (lub inna organizacja), której przekazujemy 1 proc. podatku. Może więc zdarzyć się, że w grudniu wpłaciliśmy pieniądze na fundację i skorzystamy z ulgi polegającej na pomniejszeniu dochodu, a dodatkowo w zeznaniu rocznym wskażemy tę organizację jako uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku.Osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu (limit nie dotyczy darów dla Kościoła). Więcej na ten temat pisaliśmy w DF z 20 grudnia 2007 r. >> "Pomóż innym i odlicz darowiznę"

—wp

http://www.rp.pl/artykul/97844.html

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 29, 2008, 11:31:41 am »
W formularzu PIT-40 nie uwzględnia się 1 proc. podatku

Podatnik rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem płatnika, który składa PIT-40, nie przekaże 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

PORADA

Podatnik rozliczenia za 2007 rok dokonuje za pośrednictwem swojego pracodawcy. Chciałby jednak przekazać część swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Czy może to zrobić?

Niestety nie.
Jak wyjaśnia nam Trajan Szuladziński, doradca podatkowy, płatnik PIT jest zobowiązany do końca lutego następnego roku podatkowego złożyć roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika na druku PIT-40. Płatnik jest zobowiązany złożyć deklarację, jeżeli przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym podatnik złoży mu oświadczenie, że nie uzyskał w roku podatkowym dochodów ani nie dokonuje odliczeń uniemożliwiających obliczenie podatku przez płatnika, rozlicza się samodzielnie, a nie z małżonkiem, nie dokonuje darowizn, nie ma obowiązku powiększania przychodu poza składkami ZUS.

Katalog zdarzeń wyłączających możliwość złożenia rozliczenia rocznego przez płatnika jest dosyć szeroki. W szczególności obejmuje jednak sytuacje, w których podatnik uzyskiwał w trakcie roku podatkowego dochody z innych źródeł. Ustawodawca dopuszcza takie rozliczenie, jeżeli podatnik nie uzyskał innych przychodów niż przychody ze sprzedaży nieruchomości, z tytułu wygranych w konkursach i grach oraz dochodów z kapitałów pieniężnych.

- Deklaracja PIT-40 powinna zostać złożona do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. W przypadku gdy podatnik zmienił miejsce zamieszkania w trakcie roku podatkowego, płatnik jest zobowiązany przesłać deklarację do organu podatkowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego - tłumaczy Trajan Szuladziński.

Dodaje, że płatnik, który zauważy błąd w złożonej deklaracji, jest zobowiązany złożyć korektę takiej deklaracji wraz z pisemnym wyjaśnieniem przyczyn złożenia takiej korekty. Wyjaśnienie przyczyn korekty nie jest sformalizowane i nie musi być składane na żadnym druku urzędowym.

Ważne!

Jeśli pracodawca złoży za podatnika zeznanie PIT-40, nie wyklucza to możliwości samodzielnego złożenia zeznania przez podatnika. Wtedy jednak podatnik musi uwzględnić wszystkie dochody, również te, które rozliczył już pracodawca

EWA MATYSZEWSKA

Gazeta Prawna nr 43
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2165.86.0.39.2.2.0.1.htm

Offline k_amania

• Nowy użytkownik
  • *
Problemy z przekazywaniem 1% podatku
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 01, 2008, 02:56:45 pm »
Chciałabym poruszyć temat prawdopodobnie dotyczący wielu osób tutaj na Darze. Otóż doszły do mnie sygnały, że są problemy z przekazywaniem 1% podatku dla osób posiadających subkonta przy fundacjach. Wydawało się, że po komunikacie Ministerstwa Finansów wszystko się wyjaśniło i po wpisaniu do PIT-a wskazania osoby urzędy skarbowe będą przekazywały 1% podatku zgodnie ze wskazaniem. Otóż okazuje się, że nie zawsze tak się dzieje. Zadzwoniła do mnie znajoma, że chciała złożyć zeznanie podatkowe w jednym ze szczecińskich urzędów skarbowych i przy przyjmowaniu zeznania urzędniczka kazała jej wykreślić wskazanie osoby a pozostawić jedynie nazwę fundacji i KRS. Powiedziała, że zeznania ze wskazaniem osoby nie chcieli jej przyjąć. Mam zamiar w poniedziałek zająć się wyjaśnieniem tej sprawy, ale myślę, że może to nie być odosobniony problem. Nie wiem, może należałoby popytać w innych urzędach jak wygląda w praktyce przekazywanie 1%? Bo jak widać nie wszędzie prawo jest respektowane. Może powinniśmy popytać każdy w swojej okolicy jak to w urzędach wygląda? Bo jeśli tak zostawimy tę sprawę to obawiam się ze znaczna część pieniędzy z 1% podatku nie trafi na subkonta naszych dzieci. A przecież wiele pracy kosztuje zabieganie o to aby chętni przekazywali swój 1% na nasze dzieci.
Czy wiecie jak to wygląda gdzie indziej?
Pozdrawiam

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 01, 2008, 03:13:23 pm »
k_amania
Temat jest poruszony i dyskusja w tym.
http://forum.darzycia.pl/viewtopic.php?p=130760#130760

Zacznij od najstarszych wątków

/ tam też przeniosę Twój post/

Offline k_amania

• Nowy użytkownik
  • *
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 01, 2008, 10:22:43 pm »
Za przeniesienie na właściwe miejsce dziękuję, bo szukałam i nie mogłam znaleźć. Jednak w tamtym wątku dyskusja kończy się na ustaleniach jaki jest stan prawny, co można a co nie. A mi chodziło o to, że ten stan prawny ma się nijak do tego jak odbywa się przekazywanie tego 1%. Z pewnością nie wszędzie tak jest, ale to marne pocieszenie.
Pozdrawiam :D

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 01, 2008, 10:38:19 pm »
Cześć. Jestem z Wielkopolski.

W moim Urzędzie Skarbowym przyjmują PIT-y ze wskazaniem konkretnego celu ( dziecka ). Obiecują też, że przekażą do fundacji hasła do subkonta ( lub dane dziecka ) . Takie przynajmniej jest u nas oficjalne stanowisko.
Nie wiem dlaczego u Ciebie jest inaczej. Być może powinnaś trochę powalczyć, wskazując np. na zebrane u nas materiały prasowe na ten temat ( i oczywiście na komunikat Ministerstwa Finansów również )

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 01, 2008, 10:43:31 pm »
W Gdansku też przyjmują zeznania ze wskazaniem, sama juz złożyłam i pani przyglądała sie tej rubryce i postawila przy niej cos w rodzaju znaczka (mam nadzieję, że chodziło o to żeby treść z tej rubryki nigdzie nie umknęła) Kiedy spytałam co z tym dalej rozłozyła jednak ręcę twierdząc, że to nie jej działka:(

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
To chyba zamyka sprawę?
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 06, 2008, 09:03:00 pm »
Jak wpłacić 1% podatku na realizację konkretnego celu

to chyba zamyka sprawę

Interpelacja nr 414 do ministra finansów w sprawie sposobu zbierania informacji potrzebnych urzędom skarbowym do przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego

30 listopada br. minął termin składania w Ministerstwie Finansów danych organizacji pożytku publicznego przez urzędy skarbowe, gdyż to właśnie one przekazywać będą 1% podatku na rzecz OPP. Obowiązkiem podatnika będzie jedynie wskazanie wybranej organizacji i jej numeru KRS. Do 20 listopada br. organizacje pożytku publicznego zgłaszały do właściwego urzędu skarbowego niezbędne dane takie, jak: nazwa, siedziba, NIP, nr KRS i tylko jeden numer rachunku bankowego, na który przekazany zostanie 1% podatku. Oznacza to, że przekazywane środki trafią jedynie do centrali. Brak możliwości przekazania 1% podatku na konto regionalnego oddziału organizacji spowoduje, że darczyńca nie będzie miał wpływu na to, na jaki cel pieniądze te zostaną przeznaczone. Formularz PIT za 2007 r. nie posiada stosownej rubryki, w której podatnik miałby ewentualnie możliwość wpisania konta regionalnego oddziału. Ponadto podkreślić należy, że centrala OPP nie jest zobowiązana przekazać oddziałom regionalnym otrzymanych środków, jeśli w jej statucie lub innym akcie wewnętrznym regulującym stosunki pomiędzy centralą a oddziałami nie ma stosownego zapisu.

Mając na uwadze przedstawione powyżej informacje, zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jaka jest opinia ministerstwa w tej sprawie?

2. Czy ministerstwo przewiduje nowelizację ustawy umożliwiającą np. podawanie przez podatników w formularzach PIT numerów kont bankowych, na które byłby przekazywany 1% podatku?

Z poważaniem

Poseł Wojciech Szarama

Bytom, dnia 12 grudnia 2007 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 414 w sprawie sposobu zbierania informacji potrzebnych urzędom skarbowym do przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego

Szanowny Panie Marszałku! W związku z załączoną przy piśmie z dnia 9 stycznia 2008 r. interpelacją Pana Posła Wojciecha Szaramy w sprawie możliwości zmiany sposobu przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uprzejmie informuję, iż w przedmiotowej sprawie w dniu 21 grudnia 2007 r. resort finansów wydał komunikat o następującej treści:

Zmiana zasad zasilania kont organizacji pożytku publicznego 1% podatku należnego wynikającego z zeznań podatkowych składanych przez osoby fizyczne została wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) i obowiązuje od 1 stycznia 2007 r.

Jej celem było uproszczenie mechanizmu alokacji 1% przez darczyńców polegające na tym, aby to urząd skarbowy, a nie podatnik dokonywał wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, o co wielokrotnie postulowano w latach ubiegłych.

Powyższa zmiana zasad dokonywania wpłat z tytułu 1% nie oznacza, że darczyńcy zostali pozbawieni prawa do swobodnego ich przekazywania. Nadal to podatnik decyduje o tym, czy chce wspomóc cele statutowe organizacji pożytku publicznego, której organizacji oraz jaką kwotą. Taka sama reguła obowiązywała w poprzednim stanie prawnym. Zgodnie z istniejącym do końca 2006 r. art. 27d w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpowiednio art. 14a w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zmniejszenie podatku należnego przysługiwało z tytułu dokonania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zatem wprowadzona zmiana dotyczy jedynie mechanizmu przekazywania 1%. Nie ogranicza natomiast prawa podatnika do obdarowywania organizacji pożytku publicznego. Nie pomniejsza również roli, jaką organizacje pożytku publicznego odgrywają w życiu społecznym.

W konsekwencji w obecnym stanie prawnym podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości (tj. ogłoszonym w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2007 r., M. P. Nr 99, poz. 1078).

Powyższą zmianę zasad przekazywania 1% na konto organizacji pożytku publicznego odzwierciedla konstrukcja zeznań podatkowych za 2007 r.

Jednocześnie podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce ˝Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem˝, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38.

Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

Wyżej przytoczona treść komunikatu jest zamieszczona w portalu internetowym Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl - Administracja Podatkowa - Aktualności - Archiwum - Wybierz miesiąc 2007 - grudzień).

Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż umożliwienie wskazania przez podatnika celu szczegółowego 1% w składanym zeznaniu podatkowym wydaje się rozsądnym kompromisem godzącym interesy zarówno organizacji pożytku publicznego, osób objętych działalnością statutową organizacji pożytku publicznego, jak i organów podatkowych odpowiedzialnych za przekazywanie środków na rachunki bankowe organizacji pożytku publicznego. Powyższe stanowisko podziela również minister pracy i polityki społecznej. W piśmie z dnia 17 grudnia 2007 r. nr DPP-I-073-33-TA/07 wyraził bowiem pogląd, iż przyjęcie powyższego rozwiązania pozwoli wypełnić dyspozycję ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zgodnie z którą podmiotem uprawnionym do otrzymywania kwot z 1% jest organizacja pożytku publicznego, a jednocześnie umożliwi organizacji pożytku publicznego dokonanie skutecznej redystrybucji kwot z 1% na szczegółowe cele, zgodnie z przedmiotem działalności określonym w statucie, w tym na rzecz osób objętych tą działalnością.

W chwili obecnej nie są natomiast planowane zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie alokowania 1%. Tym bardziej że pierwsza akcja związana z przekazywaniem 1% za pośrednictwem urzędów skarbowych zakończy się w lipcu bieżącego roku. Dopiero na jej podstawie będzie można wyciągnąć wnioski dotyczące jej przebiegu.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (w oparciu o który została uchwalona ww. nowelizacja z dnia 16 listopada 2006 r.) zawierał regulację zobowiązującą podatnika do podawania - oprócz nazwy organizacji pożytku publicznego oraz jej numeru wpisu do KRS - również numeru rachunku bankowego. Propozycja rządu nie zyskała jednak akceptacji posłów, którzy uznali, że wpisywanie w zeznaniu podatkowym numeru rachunku bankowego organizacji pożytku publicznego byłoby dla podatnika równie uciążliwe co samodzielne wpłacanie 1% na konto organizacji pożytku publicznego.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu Elżbieta Chojna-Duch

Warszawa, dnia 21 stycznia 2008 r.

źrodło: http://podatki.pl/artykuly/24_3209.htm?idDzialu=24&idArtykulu=3209

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 06, 2008, 09:04:50 pm »
przepraszam podwójnie mi się wysłał, nie mogłam sobie przypomniec co to dziś Ilonadora radziła zrobić w takiej sytuacji, wracam do wątku gdzie to opisała:)

Mulesia

• Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 17, 2008, 02:37:45 pm »
ZEZNANIA ROCZNE | Przekazywanie części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

1 procent może nie trafić na subkonta

* W rozliczeniu za 2007 rok urzędy skarbowe będą przekazywać 1 proc. podatku dla organizacji wskazanej przez podatnika
* Resort finansów pozwolił na wpisywanie w zeznaniu PIT konkretnego celu przekazania 1 proc. podatku
* Niektóre urzędy ignorują polecenie ministerstwa i nie chcą przekazywać informacji, np. o koncie danego dziecka

ANALIZA

W rozliczeniu za 2007 rok urzędy skarbowe po raz pierwszy będą przekazywały 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wyręczając w ten sposób podatników. Podatnik w wypełnianym zeznaniu wskaże jedynie organizację, której pieniądze chce przekazać. Przy zmianie tej procedury - dotychczas 1 proc. podatku musieli samodzielnie wpłacać podatnicy, a potem dopiero wpłaty te ujmowali w zeznaniu rocznym - powstał problem, jak przekazać pieniądze na konkretny cel, np. chore dziecko, które ma założone subkonto w danej organizacji pożytku publicznego. Problem rozwiązało Ministerstwo Finansów. W komunikacie przesłanym na początku stycznia do wszystkich izb skarbowych resort stwierdził, że podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym, w rubryce: Inne informacje, może podać dodatkowe dane, które zostaną przekazane przez organ podatkowy, jako uszczegółowienie przekazanych kwot 1 proc. podatku. Chodzi tu właśnie o wskazanie konkretnego celu, na jaki ma być przekazana część podatku.

Ministerstwo Finansów zrobiło więc ukłon w stronę podatników. Niestety podobnego ukłonu nie chcą zrobić niektóre podległe MF urzędy skarbowe. Nie przyjmują od podatników zeznań z uszczegółowioną wpłatą 1 proc. podatku lub informują, że nie mogą lub nie mają takiego obowiązku, aby przekazywać informacje do organizacji pożytku publicznego o konkretnym celu przekazania 1 proc. podatku.

Na forum organizacji pożytku publicznego rozgorzała dyskusja na temat praktyk urzędów. Podatnicy są rozczarowani.

- Jestem zdezorientowana, znajomy osobiście oddawał PIT w urzędzie skarbowym, a tam odbierający go pan powiedział, że nikt nie będzie bawił się w przekazywanie konkretnym osobom tych pieniędzy - pisze jedna z osób dyskutujących na forum.

Kolejna podaje, że w Rybniku, dużym mieście, gdy oddawała PIT, pani skreśliła imię i nazwisko dziecka, któremu mają być przekazane pieniądze, bo stwierdziła, że nie ma takiej możliwości.

Kolejna osoba pisze, że w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu panie były zdziwione i nic nie wiedzą, że można wpisywać nazwisko dziecka, na rzecz którego ma trafić 1 proc. podatku.

To tylko wybrane ze zgłaszanych przez podatników informacji. Oczywiście nie można mówić, że wszystkie urzędy nie chcą przyjmować PIT ze wskazanymi konkretnymi celami, na jakie ma być przekazany 1 proc. podatku. Są też i takie, które bez kłopotów to robią.

Jednak z tymi urzędami, które nie wiedzą o możliwości wpisywania przez podatników konkretnego celu, na jaki ma trafiać część ich podatku, lub wręcz odmawiają przyjęcia zeznań z takim wskazaniem, Ministerstwo Finansów powinno jak najszybciej coś zrobić. Najlepiej poinstruować, jak powinny działać.

Wiążą przepisy, nie komunikat

Komunikat Ministerstwa Finansów z 21 grudnia 2007 r. wyraźnie wskazuje, że podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym, w rubryce: Inne informacje, może również podać dodatkowe informacje, które zostaną przekazane przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Ewa Opalińska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej GLN, wskazuje, że komunikat MF nie ma wiążącego charakteru dla podatników z uwagi na fakt, że nie został on wydany w formie ogólnej interpretacji prawa podatkowego na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej. Odstąpienie od tej formy wydaje się uzasadnione, skoro przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują wprost możliwości wskazywania dodatkowych informacji, to minister finansów nie miał podstaw, aby wyinterpretować z nich taką możliwość.

- W obecnym stanie prawnym nie ma środków prawnych, które mogłyby formalnie zmusić organy podatkowe do respektowania wskazówek zawartych w komunikacie. Z uwagi na fakt, że niektóre organy podatkowe pozostają obojętne na wnioski Ministerstwa Finansów, należałoby przy najbliższej okazji uwzględnić możliwość wskazania dodatkowych informacji w nowelizacji ustawy o PIT. Biorąc pod uwagę obecne tempo legislacyjne, może to nie nastąpić prędko - podkreśla Ewa Opalińska.

Niesubordynacja urzędników

Zgodnie z komunikatem resortu finansów podatnicy mają prawo zamieścić wszelkie dodatkowe informacje w części zeznania rocznego do tego przewidzianej. Adam Mariuk, doradca podatkowy, szef zespołu doradztwa dla pracodawców Deloitte, zwraca uwagę, że samo wskazanie informacji uzupełniającej wpłaty nie powinno być kwestionowane przez urzędy skarbowe i stanowić podstawy do odmówienia przyjęcia zeznania rocznego.

- Podatnicy nie powinni więc rezygnować ze wskazywania konkretnego celu, na który będą chcieli przeznaczyć 1 proc. swojego podatku. W praktyce nie będą jednak mieli bezpośredniego wpływu na to, czy faktycznie ich podatek zostanie przekazany na rzecz organizacji pożytku publicznego z odpowiednią adnotacją. Tutaj większa rola spoczywa na ministrze finansów oraz urzędach skarbowych, które powinny dopilnować tego, by adnotacje czynione przez podatników były brane pod uwagę przy przekazywaniu 1 proc. podatku - argumentuje Adam Mariuk.

Podatnik musi walczyć

Jeżeli podatnik przekazujący za pośrednictwem urzędu 1 proc. podatku wpisał w odpowiednią rubrykę dodatkową informację precyzującą wskazanie (np. nazwę określonego programu, jaki prowadzi uprawniona organizacja), to uczynił tak zgodnie z prawem i zezwoleniem MF i nic już więcej w tej sprawie nie może zrobić. Takiego zdania jest Anna Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która twierdzi, że urząd skarbowy nie może tej informacji nie przyjąć. Inną kwestią jest to, co z nią zrobi. Co prawda Ministerstwo Finansów zaleca urzędom przekazywanie tych informacji - podobno powstał nawet stosowny program komputerowy ułatwiający agregację i przekazywanie danych organizacjom. Problem polega na tym, że MF może jedynie zalecić urzędom wdrażanie pewnych rozwiązań, a ostateczna decyzja co do sposobu wdrożenia mechanizmu jednoprocentowego zależy od naczelników poszczególnych urzędów.

- Już teraz widać, że w różny sposób traktują oni zalecenia MF. Organizacje informują nas, że - mimo zapowiedzi o agregowaniu wpłat i przesyłaniu ich po rozliczeniu wszystkich zeznań podatkowych - otrzymują pojedyncze wpłaty z urzędów skarbowych w całej Polsce. Jest to skala kilkunastu przelewów na organizację w skali 2,5 miesiąca. Co więcej, niektóre z tych przelewów spływają do organizacji wraz z danymi osobowymi podatnika, a tego urzędy nie powinny robić - tłumaczy Anna Mazgal.

Jednocześnie dodaje, że obecny system nie przewiduje możliwości identyfikacji podatnika przez organizacje i obojętnie, jak się to rozwiązanie ocenia, ono powinno obowiązywać wszystkie urzędy. Organizacje podkreślają, że wśród tych przelewów żaden nie był określony szczegółowym wskazaniem - i tu trudno stwierdzić, czy takiego wskazania podatnik nie zamieścił, czy może urzędnik go nie przekazał.

- Żadne przepisy nie zobowiązują urzędników do przekazywania informacji dodatkowych. Natomiast, skoro podatnik uszczegółowił wskazanie, powinni oni potraktować tę informację tak samo, jak traktują wpłatę. Nie wszystko da się skodyfikować, ale nie zapominajmy, że wiele zależy od dobrych praktyk i w tym przypadku to urzędy są odpowiedzialne za postępowanie zgodne z nimi, nie ministerstwo. Ono zaś powinno podtrzymywać swoje stanowisko i wspomagać urzędy w trzymaniu się tego zalecenia np. poprzez dostarczanie narzędzi ułatwiających agregację i przekazywanie danych - podsumowuje Anna Mazgal.

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno, po pierwsze, poinstruować urzędy, żeby przyjmowały od podatników zeznania z uszczegółowioną wpłatą 1 proc. podatku oraz przekazywały te dane organizacjom pożytku publicznego. Po drugie, MF powinno opracować nowelizację ustawy o PIT, w wyniku której w przepisie ustawy będzie uwzględniona możliwość uszczegółowienia wpłaty 1 proc. podatku.

Ewa Matyszewska

Gazeta Prawna nr 54

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2176.220.0.39.12.1.0.1.htm

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach