Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: 1 % dla organizacji?  (Przeczytany 44026 razy)

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 17, 2008, 04:07:55 pm »
Hmm.. nie brzmi to zbyt pomyślnie :(
do tego na forum organizacji pozarządowych tez robia nam "krecią" robote
http://forum.ngo.pl/x/256727?did=315076&state=Messages
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 21, 2008, 08:28:29 am »
W tym roku łatwiej podzielić się podatkiem

Konrad Piłat 21-03-2008

W rozliczeniu za 2007 r. po raz pierwszy nowe grupy podatników mogą darować organizacjom pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku. Są to przedsiębiorcy rozliczający się według 19-proc. stawki stałej, a także inwestorzy giełdowi

Niektórzy ofiarodawcy mogą pomóc kilku organizacjom pożytku publicznego
Formalności darowania tych pieniędzy ograniczono do minimum – wystarczy w zeznaniu wskazać wybraną fundację lub stowarzyszenie. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości przekazania 1 proc. swojego podatku, muszą przede wszystkim pamiętać, że to nie oni dokonują wpłaty. Od tego roku zajmuje się tym urząd skarbowy. Jeśli podatnik samodzielnie wpłaci pieniądze na konto fundacji lub stowarzyszenia, najwyżej będzie mógł odliczyć je od dochodu jako darowiznę i to dopiero w rozliczeniu za 2008 r. Tymczasem łatwo popełnić taki błąd, bo część fundacji i stowarzyszeń nie zaktualizowała swoich stron internetowych i wciąż podaje stare zasady przekazywania 1 proc.


Przedsiębiorcy i gracze giełdowi

Dotychczas 1 proc. podatku mogły przekazywać tylko osoby osiągające dochody rozliczane według skali podatkowej, czyli przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Od tego roku znacznie rozszerzyła się grupa podatników, którzy mają prawo podzielić się swoim podatkiem. Mogą to zrobić m.in. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym oraz inwestorzy giełdowi. Z odliczenia mogą skorzystać osoby, które składają następujące zeznania: PIT-28 (termin składania tej deklaracji minął z końcem stycznia), PIT-36, PIT-36L, PIT- -37 oraz PIT-38.


Nie dla nowych fundacji

W zeznaniu można wskazać tylko podmioty, które status organizacji pożytku publicznego uzyskały do 30 listopada ubiegłego roku. Lista, z której podatnik może wybrać obdarowanego, sporządzona jest bowiem właśnie na ten dzień. Została opublikowana w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. (MP nr 99, poz. 1078). Wykaz tych organizacji jest też na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl.

Zgodnie z ustawą o PIT nie uwzględnia się w nim organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.


Poinformuje urząd

Osoby, które zdecydują się za pośrednictwem urzędu skarbowego przekazać 1 proc. należnego podatku określonej organizacji pożytku publicznego, nie mają obowiązku przesyłać jej żadnych dokumentów. O przekazanej przez podatników kwocie dowie się ona z raportu przygotowanego przez organy podatkowe.


Bez prowizji, ale z obawą

Przepisy pozwalają urzędom skarbowym obniżyć przekazywane kwoty o koszty przelewu. Mimo to w 2008 r. do organizacji pożytku publicznego będzie trafiać cały przekazany 1 proc. podatku. Dzięki porozumieniu, które Ministerstwo Finansów podpisało z Narodowym Bankiem Polskim, od przekazywanych kwot nie będzie pobierana prowizja.Wydawałoby się, że nowe zasady przekazywania 1 proc. powinny zagwarantować fundacjom i stowarzyszeniom wyższe dochody. Tak jednak być nie musi, bo zmiany te zbiegły się z wprowadzeniem wysokiej ulgi na dzieci. Może się okazać, że po jej odliczeniu wiele osób nie będzie miało wcale podatku należnego. Tym samym nie przekażą już nic organizacjom pożytku publicznego.Przekazujemy 1 proc.
Krok 1: Wybierz fundację lub stowarzyszenie.

Krok 2: Upewnij się, że podmiot ten miał status organizacji pożytku publicznego 30 listopada 2007 r. Można to zrobić np. na internetowej stronie fundacji lub stowarzyszenia. Najlepiej jednak sprawdzić, czy figuruje on w wykazie opublikowanym w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. (MP nr 99, poz. 1078).

Krok 3: Wpisz w zeznaniu pełną nazwę organizacji, jej numer KRS oraz wyliczony 1 proc. podatku zaokrąglony do pełnych dziesiątek groszy w dół. W zależności od formularza należy tego dokonać w następujących pozycjach:

- PIT-36 w poz. 312 – 314,

- PIT-36L w poz. 108 – 110,

- PIT-37 w poz. 124 – 126,

- PIT-38 w poz. 60 – 62.

Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/109825.html

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 25, 2008, 06:39:08 am »
Jak przekazać 1 proc. podatku

Konrad Piłat 24-03-2008

Czytelnicy pytają. Piątkowy dyżur poświęcony był zasadom przekazywania 1 proc. podatku. Czytelnicy zadawali jednak także inne pytania. Najwięcej dotyczyło ulgi na dzieci.

Adam Mariuk, doradca podatkowy w Deloitte

W zeznaniu podatkowym wskazałem nie tylko fundację, której chciałbym przekazać 1 proc. podatku, ale także cel, na który mają być przeznaczone pieniądze. Urząd odmówił przyjęcia takiego PIT. Czy słusznie?

Nie. Podatnik ma prawo wskazać cel, na który organizacja pożytku publicznego wyda przekazaną kwotę. Potwierdziło to w jednym z pism Ministerstwo Finansów. W tym celu najlepiej wykorzystać część formularza przeznaczoną na dodatkowe informacje i objaśnienia. Urząd nie ma więc prawa odmówić przyjęcia takiego zeznania. Gdyby jednak tak się stało, łatwo ten problem rozwiązać, wysyłając je pocztą.

http://www.rp.pl/artykul/111292.html

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #103 dnia: Marzec 25, 2008, 06:41:13 am »
Ministerstwo Finansów zastanawia się, jak odliczyć 1 proc. po korekcie zeznaniaKonrad Piłat 24-03-2008

Autorzy nowych zasad przekazywania 1 proc. podatku zapomnieli, że podatnicy czasem popełniają błędy i korygują zeznanie. W ten sposób może się obniżyć kwota dla fundacji lub stowarzyszenia. Co jednak, gdy urząd skarbowy już ją przekazał?

W tym roku znacznie łatwiej podzielić się podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego.

Wystarczy wskazać w zeznaniu pełną nazwę fundacji lub stowarzyszenia, jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz przekazywaną kwotę (nie wyższą niż 1 proc. podatku w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Zebrane kwoty urząd skarbowy do końca lipca przekaże organizacjom pożytku publicznego. Wyjątkiem są kwoty 1 proc. wykazane w zeznaniach PIT-28 (składanych do końca stycznia). Te powinny być przelane na rachunki bankowe najpóźniej w kwietniu.


Pięć lat na korektę

Zasady są więc proste. Problem w tym, że kwota 1 proc. wykazana w zeznaniu rocznym nie zawsze jest ostateczna. Podatnik ma przecież pięć lat na korektę zeznania. W tym czasie może się więc okazać, że w deklaracji wykazał za wysoki podatek. Pokażmy to na przykładzie. W marcu 2008 r. pan Krzysztof złożył zeznanie. Wynika z niego podatek w wysokości 9000 zł. Wskazał więc w deklaracji jedną z fundacji i w lipcu 2008 r. urząd przelał na jej konto 90 zł, czyli 1 proc. podatku. W grudniu 2008 r. pan Krzysztof zorientował się, że popełnił błąd w zeznaniu i podatek powinien wynosić tylko 6000 zł. Złożył więc korektę zeznania. To jednak oznacza, że mógł przekazać organizacji pożytku publicznego tylko 60 zł. Najprawdopodobniej urzędy skarbowe będą dążyły do tego, aby niesłusznie przelaną kwotę (w tym wypadku 30 zł) potrącić ze zwracanej nadpłaty. Są jednak poważne wątpliwości, czy znajdą podstawę prawną do takiego działania. Inna możliwość to domaganie się zwrotu od organizacji pożytku publicznego. Tu także pojawia się pytanie o podstawę prawną. Poza tym organizacja ta może nie mieć już żadnych środków, a nawet nie istnieć, gdy korekta zostanie złożona po kilku latach.


Gdy zeznanie budzi wątpliwości

Jeszcze wcześniej urzędy skarbowe będą miały inny kłopot. Przepisy nakazują im bowiem przekazać ów 1 proc. podatku w określonym terminie. Nie przewidziano wyjątków od tej zasady. Będzie więc miała zastosowanie, nawet jeśli prawidłowość deklaracji budzi wątpliwości. Tymczasem aby je wyjaśnić, zwykle konieczny jest udział podatnika. Urząd może bowiem samodzielnie skorygować deklarację, tylko jeśli zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste pomyłki albo wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami. Musi być także spełniony drugi warunek: zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty nie może przekraczać 1000 złotych.

Może się więc okazać, że przed przekazaniem 1 proc., czyli do końca lipca, urzędy będą chciały wezwać wielu podatników, aby wyjaśnić wątpliwości. Trudno liczyć, że w sezonie urlopowym wszyscy stawią się natychmiast na to wezwanie. Wtedy urząd będzie zmuszony przelać na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego kwotę z zeznania, które najprawdopodobniej jest błędne. Jeśli tak zrobi, to chwilę później pojawi się problem korekty.


Czekamy na odpowiedź

Z pytaniem, jak będą rozwiązane opisane problemy, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. Niestety minęły już prawie dwa tygodnie, a odpowiedzi nie ma. Być może resort przygotowuje odpowiednią nowelizację ustawy o PIT.

Bez niej bowiem urzędy skarbowe czekają poważne kłopoty. I to już niedługo. Skoro 1 proc. z formularzy PIT-28 muszą przekazać do końca kwietnia, to już w maju będą się musiały zmierzyć z problemem korekt.


Jak odliczyć 1 proc.

Aby przekazać część swojego podatku, należy wypełnić następujące pozycje zeznania:

∑ PIT-36 – poz. 312 – 314,

∑ PIT-36L – poz. 108 – 110,

∑ PIT-37 – poz. 124 – 126,

∑ PIT-38 – poz. 60 – 62.


Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers

Ułatwiając przekazywanie 1 proc. podatku, ustawodawca zupełnie nie przewidział, że nawet po dwóch czy trzech latach podatnik ma prawo skorygować zeznanie. Wtedy może się okazać, że jego podatek był niższy niż pierwotnie wykazany.

To z kolei oznacza, że mniejszą kwotę należało przekazać wybranej fundacji lub stowarzyszeniu. Przepisy nie odpowiadają na pytanie, jak wówczas postąpić. Czy urząd zażąda zwrotu części pieniędzy od organizacji pożytku publicznego? Czy też może potrąci tę kwotę ze zwracanej nadpłaty podatku? Będzie to problem, bo obecnie ustawa o PIT nie daje podstaw ani do jednego, ani do drugiego. Kłopot będzie miał także urząd, który w lipcu się zorientuje, że złożone zeznanie jest błędne. Aby wyjaśnić nieścisłości, musi wezwać podatnika. Jeśli jednak nie zdoła zakończyć weryfikacji do końca lipca, to i tak powinien przekazać 1 proc. podatku wynikający z budzącego wątpliwości zeznania. Taki jest bowiem termin i przepisy nie przewidują od niego wyjątków. Wniosek może być tylko jeden – ustawę o PIT trzeba szybko poprawić.

Źródło : Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/111290.html

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 25, 2008, 09:13:15 am »
Typowe dla naszego kraju- najpierw robią, potem myślą, szkoda, że nikt nie mysli ile beda kosztowac poprawki takiej ustawy
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #105 dnia: Marzec 31, 2008, 06:57:23 am »
PIT | Środki dla organizacji pożytku publicznego

Przelew 1 proc. nie będzie pomniejszony o koszty bankowe

Podatnik może wskazać konkretny cel wpłaty 1 proc. podatku

Urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku dla organizacji, którą w zeznaniu wskaże podatnik. Przelew nie będzie pomniejszony o koszty bankowe, bo od wpłat fiskusa nie są pobierane opłaty.

ANALIZA

Zprzepisów ustawy o PIT wynika, że przekazania kwoty 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika. Przepisy przewidują ponadto, że kwota ta pomniejszona jest o koszty przelewu bankowego.

Problem w tym, że od żadnych operacji fiskusa nie są pobierane opłaty bankowe. Po co zatem taki przepis? Zdaniem ekspertów to skutek nieuwagi i pośpiechu ustawodawcy.

Problem był zgłaszany

Już w momencie przyjmowania tego przepisu przez sejmową Komisję Finansów Publicznych przedstawiciel Ministerstwa Finansów zwrócił uwagę, że NBP prowadzący rachunki bankowe resortu finansów w rzeczywistości przelewy takie zwalnia z opłat. Przypomina o tym Michał Lejman, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica, który podkreśla, że informacja ta 7 stycznia 2008 r. została potwierdzona przez biuro prasowe NBP. Z oświadczenia wynikało, że NBP nie będzie pobierał od urzędów skarbowych prowizji od poleceń przelewu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Fiskus bez strat

- Zatem obecny przepis mówiący o obniżeniu kwot przekazywanych przez urząd skarbowy na rzecz organizacji pożytku publicznego o koszty bankowe jest zbędny i nie ma w praktyce żadnego znaczenia - argumentuje Michał Lejman.

Według Macieja Hadasa, starszego konsultanta w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, ustawodawca, wprowadzając zasadę, że organ podatkowy przekazuje pieniądze na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego, wyszedł zapewne z założenia, że nie ma podstaw do tego, by to fiskus ponosił koszty dobroczynności podatników.

- W rezultacie każdorazowo kwota przekazywana przez podatnika na cele dobroczynne powinna być niższa o koszty przelewu pobierane przez bank. W poprzednim stanie prawnym, gdy to podatnicy sami przekazywali 1 proc. podatku na cele charytatywne, to oni ponosili dodatkowe koszty przelewu - wyjaśnia Maciej Hadas.

Dodaje, że konta urzędów skarbowych są obsługiwane przez NBP, gdyż do niego należy prowadzenie bankowej obsługi budżetu państwa. Na razie nie pobiera on opłat od przelewów, realizowanych przez urzędy skarbowe. Gdyby jednak sytuacja się zmieniła, pomniejszenie przekazywanej kwoty o koszty przelewu byłoby uzasadnione.

Joanna Kanicka, partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, uważa, że wygląda na to, że przepis ten jest pozbawiony sensu, chociaż urzędy skarbowe mogłyby na mocy tego przepisu potrącać z wypłacanych na rzecz organizacji pożytku publicznego pobranych przez bank prowizje. W efekcie mogłoby się okazać, że na konto organizacji nie wypłynęłaby deklarowana kwota.

Przepis na wszelki wypadek

- Przepis ten zabezpiecza interesy urzędów skarbowych. Natomiast faktem jest, że w tym roku NBP nie pobierze opłat od transakcji dokonywanych w ramach prowadzonych przez siebie rachunków. Minister finansów podpisał porozumienie z NBP w zakresie niepobierania prowizji z tytułu przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego wpłat - tłumaczy Joanna Kanicka.
EWA MATYSZEWSKA

Gazeta Prawna nr 63
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2185.220.0.39.14.2.0.1.htm

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #106 dnia: Kwiecień 08, 2008, 08:53:42 am »
Ulga czy 1 procent?
"TWÓJ BRAT PIT" RADZI

Cytuj

Prawie 2300 zł może odliczyć od podatku rodzina z dwójką dzieci. Tym samym taka rodzina, zarabiająca nie więcej niż 25 tys. zł rocznie, po odliczeniu ulgi i składki zdrowotnej, którą też może odliczyć, odzyska od fiskusa cały potrącony już przez pracodawcę podatek. Jest to równoznaczne z uniemożliwieniem im przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.


Więcej
http://forum.darzycia.pl/vp133169.htm#133169
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #107 dnia: Kwiecień 10, 2008, 09:07:44 am »
Umieszczam tutaj całość,ponieważ dot. 1% podatku

Przekazanie części podatku dla organizacji pożytku publicznego
Płatnik nie przekaże 1 proc.


Podatnicy, którzy rozliczają się przez płatnika, nie przekażą 1 proc. podatku
 Formularze PIT-40 i PIT-40A nie zawierają rubryk na wpisanie darowizny
 Trzeba zmienić przepisy, aby płatnicy też przekazywali wpłaty 1-proc.
ANALIZA


Podatnik rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem płatnika (rozliczenie na PIT-40) lub ZUS (PIT-40A/11A) nie przekaże 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Na formularzach składanych przez płatników nie przewidziano rubryki dla tego typu wpłat. Nie nałożono też na płatników obowiązku uwzględniania takiej dyspozycji podatnika. Nie oznacza to jednak, że podatnicy rozliczający się czy to przez pracodawcę, czy ZUS, w ogóle 1 proc. podatku nie przekażą. Mogą to zrobić, składając ponownie samodzielnie zeznanie podatkowe. Muszą to jednak zrobić przed 30 kwietnia.

Zdaniem ekspertów resort finansów powinien zastanowić się nad taką zmianą przepisów, aby płatnicy rozliczający podatników mieli obowiązek przekazywania wpłat jednoprocentowych. Organizację wskazywałby podatnik w oświadczeniu PIT-12.

Złożenie oświadczenia...

Emeryt, który chce, aby organ rentowy, np. ZUS, rozliczył go z podatku dochodowego, powinien był złożyć w terminie do 10 stycznia po danym roku podatkowym stosowne oświadczenie. W takim wypadku organy rentowe były zobowiązane, w terminie do końca lutego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A emerytowi, który oświadczenie złożył, oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, zwraca uwagę, że problem pojawi się w momencie, gdy emeryt będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku należnego na konto jednej z organizacji pożytku publicznego, gdyż na aktualnym formularzu PIT-40A brakuje miejsca na wpisanie nazwy organizacji i jej numeru KRS.

- W związku z tym, aby przekazać ułamek swego podatku na konto właściwej organizacji, podatnik musiałby sporządzić formularz PIT-37. Można się tylko domyślać, jak duża część emerytów machnie ręką na własnoręczne wypełnianie deklaracji podatkowej i nie przekaże 1 proc. podatku na konto organizacji pożytku publicznego - uważa Łukasz Bączyk.

...przekreśla 1 proc.

Część osób osiągających dochody z tytułu emerytur lub rent jest rozliczana przez organy rentowe. Są to emeryci lub renciści osiągający dochody wyłącznie z tego tytułu, którzy nie korzystają z wymienionych w ustawie o PIT odliczeń, możliwości łącznego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jak tłumaczy Agnieszka Wierzbicka, asystent w CMS Cameron McKenna, organy rentowe mają w stosunku do nich ustawowy obowiązek sporządzenia rocznego PIT, przekazania go zarówno tym osobom jak i urzędowi skarbowemu, oraz pobrania i wpłaty należnego za dany rok podatku.

- Oznacza to, że niektórzy emeryci lub renciści nie mają w praktyce możliwości przekazania 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego. Ustawodawca nie przewidział dla nich ani możliwości samodzielnego rozliczenia PIT (przekazanie 1 proc. podatku nie jest wymienione w katalogu odliczeń dających taką możliwość), ani np. procedury wskazania płatnikowi organizacji, którą dana osoba chciałaby wesprzeć. Jest to rozwiązanie dyskryminujące tę grupę podatników i wymaga zmian legislacyjnych - argumentuje Agnieszka Wierzbicka.

Potrzebne zmiany...

Od 2007 roku ustawodawca ułatwił nam przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym musimy tylko wskazać, jakiej organizacji i ile pieniędzy chcemy przekazać.

Maria Kukawska, doradca podatkowy w Accreo Taxand, podkreśla, że decyzję o tym, komu przekazać pieniądze, podejmować będą podatnicy, którzy samodzielnie wypełniają PIT. Ci, w których imieniu zeznanie wypełnia płatnik (a więc np. niektórzy emeryci i renciści czy pracownicy etatowi), nie będą mogli przekazać podatku.

- Jeśli jednak postanowią rozliczyć się samodzielnie, a nie za pośrednictwem płatnika, to w składanym do końca kwietnia zeznaniu za ubiegły rok mogą z tej możliwości skorzystać - wyjaśnia Maria Kukawska.

Jednocześnie dodaje, że aby zostać rozliczonym przez płatnika, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie. Nasuwa się więc postulat, by podatnicy ci w takim oświadczeniu mogli dodatkowo deklarować chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji.

- Wypełnienie dodatkowych pól w zeznaniu nie powinno przysporzyć wysiłku płatnikowi, skoro i tak wypełnia całe zeznanie, a niewątpliwie byłoby pożyteczne dla ogółu społeczeństwa - uważa Maria Kukawska.

...dla wygody podatnika

Z informacji Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych znane są jedynie dane zbiorcze co do wysokości środków przekazanych w poszczególnych latach w ramach mechanizmu jednoprocentowego, bez rozróżnienia na grupy podatników. Biorąc pod uwagę, ile osób starszych jest wśród wolontariuszy, można przypuszczać, że byłaby to grupa skłonna do przekazania wpłat.

- Problem z ewentualną zmianą przepisów ułatwiającą im taki gest polega na tym, że istotą mechanizmu jednoprocentowego jest oparcie go na dobrej woli podatnika - to on decyduje, czy i na kogo przekazuje. Tak czy inaczej zainteresowane osoby z tej grupy musiałyby zatem przekazać te informacje do urzędu. Czy ZUS byłby jednak w stanie zająć się przetwarzaniem tych dodatkowych informacji? - zastanawia się Anna Mazgal.

Dodaje, że z drugiej strony nie można wymagać, by osoby te same się rozliczały i wypełniały swoje zeznania tylko dlatego, że niektóre z nich chcą przekazać 1 proc., skoro obecnie nie muszą tego robić.

- Należy pamiętać, że wszelkie tego rodzaju zmiany muszą być wprowadzane tak, aby to podatnikowi było wygodnie. Służy to zarówno jemu, jak i organizacjom - beneficjentom mechanizmu - podsumowuje Anna Mazgal.

POSTULUJEMY
Ministerstwo Finansów powinno opracować nowelizację przepisów, którą wprowadzi możliwość przekazywania 1 proc. podatku przez płatników. Podatnik w oświadczeniu wskazywałby organizację, której chce przekazać część podatku.

655 604 -  PIT-40 złożyli płatnicy w rozliczeniu za 2006 rok

5 848 847 -  PIT-40A złożyły organy rentowe w rozliczeniu za 2006 rok


Źródło: MF

Ewa Matyszewska
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2193.220.0.39.10.1.0.1.htm
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 14, 2008, 09:58:44 am »
ZOBACZCIE, CO WYMYŚLIŁA JEDNA Z IZB SKARBOWYCH  :evil:  :evil:  :evil:
Moim zdaniem, to absurd i podatnik powinien tę interpretację zaskarżyć do WSA.

1 proc. może być darowizną

Zdaniem fiskusa przekazanie pieniędzy przez fundację danej osobie to darowizna.  Osoba obdarowana powinna zapłacić podatek od darowizn.  Podobne interpretacje mogą pojawić się przy wpłatach 1 proc. podatku.

ANALIZA

Przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z wpłacanych środków, stanowi darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn - wyjaśnia Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 13 marca 2008 r. (nr PD-II/436-0014/07/KKa). Podatek najczęściej powinna płacić osoba obdarowana. Pojawia się więc pytanie, jak będzie w sytuacji przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Podatnicy wskazujący w zeznaniu rocznym organizację, z którą chcą podzielić się częścią podatku, mogą wpisać konkretną osobę, do której wpłata ma trafić, np. chore dziecko.

Eksperci są podzieleni. Jedni uważają, że w przypadku wpłat 1-procentowych nie może być mowy o przekazywaniu darowizny. Inni podkreślają, że w skrajnych przypadkach fiskus może również przekazywanie 1 proc. podatku ze wskazanym celem potraktować jako darowiznę, którą będzie trzeba rozliczyć w urzędzie skarbowym.

Podatek to dochód państwa

Zdaniem Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wpłata jednoprocentowa nie jest darowizną. Są to pieniądze, które tak naprawdę nie należą do podatnika, tylko do budżetu państwa, tak jak i cały należny podatek.

- Podatnik jest uprawniony do podjęcia decyzji, jaką organizację pożytku publicznego chce wesprzeć, przekazując część swojego podatku. To organizacja decyduje, na jaki cel te pieniądze przeznaczy. Należy przy tym pamiętać, że nie jest związana wskazaniem podatnika, chociaż do dobrych praktyk należy postępowanie zgodnie z tymi wskazaniami - argumentuje Anna Mazgal.

Dodaje, że nie może tu być mowy o sytuacji tożsamej z przekazaniem darowizny konkretnej osobie. Zarówno z punktu widzenia rodzaju środków, jakie otrzymuje organizacja, jak i biorąc pod uwagę fakt, że organizacja ma prawo dysponować tymi środkami w obrębie swoich celów statutowych, których realizacja służy pożytkowi publicznemu.

Podobnie uważa Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, która wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie rzeczy lub praw majątkowych tytułem polecenia darczyńcy.

- Przepis ten może znaleźć zastosowanie do przypadków, gdy darujemy pieniądze organizacjom z przeznaczeniem dla konkretnej osoby, oczywiście, o ile faktycznie otrzyma ona tę pomoc i zostanie przekroczona kwota wolna - tłumaczy Hanna Filipczyk.

Tymczasem - jak podkreśla nasza rozmówczyni - 1 proc. podatku, o którego przekazanie oznaczonej organizacji wnosimy w zeznaniu, darowizną nie jest. Podatnik dysponujący w ten sposób częścią podatku nie rozporządza własnym majątkiem, lecz tylko decyduje (w drobnym zakresie) o dystrybucji środków publicznych.

- Dlatego też wpłaty takie, otrzymywane przez osoby w trudnym położeniu za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, nie podlegają u nich opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - stwierdza Hanna Filipczyk.

Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z taką interpretacją.

Darowizna, czyli co

Stosownie do art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zdaniem Ewy Sochy, konsultanta w TPA Horwath Sztuba, w praktyce podatnik przekazuje 1 proc. swojego podatku na rzecz określonej fundacji i ma on prawo do wskazania w zeznaniu rocznym określonej osoby, dla której dana kwota jest przeznaczona. Obdarowanym nie jest jednak fundacja, która w takiej sytuacji jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu określonej kwoty danej osobie (środki pieniężne zasadniczo nie stanowią majątku fundacji), a ostateczny odbiorca środków pieniężnych.

- Tym samym osoba otrzymująca środki zgromadzone na subkoncie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, ale dopiero wtedy, gdy w ciągu pięciu lat suma kwot otrzymanych od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku - uważa Ewa Socha.

Limit ustawowy

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, wydając decyzję, uznał, że przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z otrzymanych środków, stanowi dla tej osoby darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przy czym uznał on, że chodzi nie o darowiznę ze strony pierwotnego darczyńcy, tylko fundacji.

Według Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe, nie jest to odosobnione stanowisko organów podatkowych, bowiem już wcześniej urzędy podatkowe wydawały podobne interpretacje, uznając, że darowizna z poleceniem, czyli przekazana na konto fundacji ze wskazaniem konkretnej osoby, stanowi dla tej osoby przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.

- Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, m.in. fundacji oraz stowarzyszeń, wolne są od podatku od spadków i darowizn. Jednak zdaniem organów skarbowych, gdy darczyńca, przekazując środki finansowe na rzecz fundacji, zaznaczy, że środki finansowe mają trafić do konkretnej osoby fizycznej, to taka darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn - mówi Marek Malinowski.

W takim przypadku obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą wykonania przez organizację pożytku publicznego przekazania środków finansowych dla wskazanej osoby fizycznej. Darczyńcą nie jest jednak sama organizacja, a poszczególne osoby dokonujące wpłat z zaznaczeniem konkretnego ich adresata.

- Konsekwentnie sytuacja ta będzie miała zastosowanie do osób fizycznych, gdy podatnik, przekazując swój 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wskaże konkretną osobę fizyczną, do której pieniądze mają trafić - twierdzi Marek Malinowski.

Zaznacza jednak, że obowiązek zapłaty podatku powstanie dopiero wtedy, gdy kwota przekazanego 1 proc. podatku od każdego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku.

- Dlatego obowiązek zapłaty podatku wystąpi niezmiernie rzadko - podsumowuje nasz rozmówca z ITA Doradztwo Podatkowe.

Autor: Ewa Matyszewska

Źródło: Gazeta Prawna
Ostatnia aktualizacja: 2008-04-12 16:46

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/13582,1_proc_moze_byc_darowizna.html

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #109 dnia: Kwiecień 14, 2008, 03:21:47 pm »
1 procent, darowizny, fiskus, organizacje pożytku publicznego, rozliczenia

Komentarz GP: Uważaj, komu darujesz

Każdy chciałby otrzymać darowiznę lub spadek. To szczęście z nieba, na które wielu w skrytości ducha liczy. Jednak gdzie darowizna, tam i fiskus. Może na początku niezauważalny, ale wciąż obecny.

Przekazanie środków dla fundacji jest wolne od podatku. Jednak zaznaczenie, że fundacja ma przekazać pieniądze określonej osobie, wzmaga czujności urzędów skarbowych. Gdy będą to duże pieniądze, to obdarowany zapłaci podatek. Idąc tym tropem, można sytuację odnieść do 1 proc. podatku, gdy w zeznaniu PIT wskazano osobę, która ma skorzystać z przekazanych kwot. Całkowitym absurdem byłoby, gdyby urzędy, przekazując 1 proc., kierowały się tą samą zasadą opodatkowania obdarowanych.
Osoby, do których trafi 1 proc., zapłacą podatek od darowizny

Zdaniem fiskusa przekazanie pieniędzy przez fundację danej osobie to darowizna.  Osoba obdarowana powinna zapłacić podatek od darowizn.  Podobne interpretacje mogą pojawić się przy wpłatach 1 proc. podatku.

ANALIZA
Przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z wpłacanych środków, stanowi darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn - wyjaśnia Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 13 marca 2008 r. (nr PD-II/436-0014/07/KKa). Podatek najczęściej powinna płacić osoba obdarowana. Pojawia się więc pytanie, jak będzie w sytuacji przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Podatnicy wskazujący w zeznaniu rocznym organizację, z którą chcą podzielić się częścią podatku, mogą wpisać konkretną osobę, do której wpłata ma trafić, np. chore dziecko.

Eksperci są podzieleni. Jedni uważają, że w przypadku wpłat 1-procentowych nie może być mowy o przekazywaniu darowizny.
Inni podkreślają, że w skrajnych przypadkach fiskus może również przekazywanie 1 proc. podatku ze wskazanym celem potraktować jako darowiznę, którą będzie trzeba rozliczyć w urzędzie skarbowym.

Podatek to dochód państwa
Zdaniem Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wpłata jednoprocentowa nie jest darowizną. Są to pieniądze, które tak naprawdę nie należą do podatnika, tylko do budżetu państwa, tak jak i cały należny podatek.

- Podatnik jest uprawniony do podjęcia decyzji, jaką organizację pożytku publicznego chce wesprzeć, przekazując część swojego podatku. To organizacja decyduje, na jaki cel te pieniądze przeznaczy. Należy przy tym pamiętać, że nie jest związana wskazaniem podatnika, chociaż do dobrych praktyk należy postępowanie zgodnie z tymi wskazaniami - argumentuje Anna Mazgal.

Dodaje, że nie może tu być mowy o sytuacji tożsamej z przekazaniem darowizny konkretnej osobie. Zarówno z punktu widzenia rodzaju środków, jakie otrzymuje organizacja, jak i biorąc pod uwagę fakt, że organizacja ma prawo dysponować tymi środkami w obrębie swoich celów statutowych, których realizacja służy pożytkowi publicznemu.
Podobnie uważa Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, która wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie rzeczy lub praw majątkowych tytułem polecenia darczyńcy.
- Przepis ten może znaleźć zastosowanie do przypadków, gdy darujemy pieniądze organizacjom z przeznaczeniem dla konkretnej osoby, oczywiście, o ile faktycznie otrzyma ona tę pomoc i zostanie przekroczona kwota wolna - tłumaczy Hanna Filipczyk.

Tymczasem - jak podkreśla nasza rozmówczyni - 1 proc. podatku, o którego przekazanie oznaczonej organizacji wnosimy w zeznaniu, darowizną nie jest. Podatnik dysponujący w ten sposób częścią podatku nie rozporządza własnym majątkiem, lecz tylko decyduje (w drobnym zakresie) o dystrybucji środków publicznych.

- Dlatego też wpłaty takie, otrzymywane przez osoby w trudnym położeniu za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, nie podlegają u nich opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - stwierdza Hanna Filipczyk.

Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z taką interpretacją.

Darowizna, czyli co
Stosownie do art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.  Zdaniem Ewy Sochy, konsultanta w TPA Horwath Sztuba, w praktyce podatnik przekazuje 1 proc. swojego podatku na rzecz określonej fundacji i ma on prawo do wskazania w zeznaniu rocznym określonej osoby, dla której dana kwota jest przeznaczona. Obdarowanym nie jest jednak fundacja, która w takiej sytuacji jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu określonej kwoty danej osobie (środki pieniężne zasadniczo nie stanowią majątku fundacji), a ostateczny odbiorca środków pieniężnych.
- Tym samym osoba otrzymująca środki zgromadzone na subkoncie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, ale dopiero wtedy, gdy w ciągu pięciu lat suma kwot otrzymanych od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku - uważa Ewa Socha.

Limit ustawowy
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, wydając decyzję, uznał, że przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z otrzymanych środków, stanowi dla tej osoby darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przy czym uznał on, że chodzi nie o darowiznę ze strony pierwotnego darczyńcy, tylko fundacji.

Według Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe, nie jest to odosobnione stanowisko organów podatkowych, bowiem już wcześniej urzędy podatkowe wydawały podobne interpretacje, uznając, że darowizna z poleceniem, czyli przekazana na konto fundacji ze wskazaniem konkretnej osoby, stanowi dla tej osoby
przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.

- Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, m.in. fundacji oraz stowarzyszeń, wolne są od podatku od spadków i darowizn. Jednak zdaniem organów skarbowych, gdy
darczyńca, przekazując środki finansowe na rzecz fundacji, zaznaczy, że środki finansowe mają trafić do konkretnej osoby fizycznej, to taka darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn - mówi Marek Malinowski.

W takim przypadku obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą wykonania przez organizację pożytku publicznego przekazania środków finansowych dla wskazanej osoby fizycznej. Darczyńcą nie jest jednak sama organizacja, a poszczególne osoby dokonujące wpłat z zaznaczeniem konkretnego ich adresata.

- Konsekwentnie sytuacja ta będzie miała zastosowanie do osób fizycznych, gdy podatnik, przekazując swój 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wskaże konkretną osobę fizyczną, do której pieniądze mają trafić - twierdzi Marek Malinowski.
Zaznacza jednak, że obowiązek zapłaty podatku powstanie dopiero wtedy, gdy kwota przekazanego 1 proc. podatku od każdego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku.
- Dlatego obowiązek zapłaty podatku wystąpi niezmiernie rzadko - podsumowuje nasz rozmówca z ITA Doradztwo Podatkowe.
Autor: Ewa Matyszewska
Źródło: GP
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ewamonika1

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 39
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #110 dnia: Kwiecień 14, 2008, 05:31:46 pm »
Cytat: "Mulesia"


1 proc. może być darowizną

Zdaniem fiskusa przekazanie pieniędzy przez fundację danej osobie to darowizna.  Osoba obdarowana powinna zapłacić podatek od darowizn.  Podobne interpretacje mogą pojawić się przy wpłatach 1 proc. podatku.


Dostałam niedawno uspokajające wyjaśnienie od znajomego. Też mnie to mocno zaniepokoiło, ale miejmy nadzieję, że na zbulwersowaniu się skończy ;)


"Nie będzie podatku od "1 procenta"
MINISTERSTWO FINANSÓW PROSTUJE MEDIALNE DONIESIENIA
TVN CNBC Biznes
Od darowanego organizacjom pożytku publicznego 1 procenta podatku dochodowego nikt podatku od darowizn nie zapłaci - uspokaja ministerstwo finansów. - Pieniądze, które podatnicy przekazują w ramach 1 procenta (odpisu na organizacje pożytku publicznego - red.) nigdy nie przestają być pieniędzmi należącymi do fiskusa, dlatego nawet po przekazaniu ich ostatecznemu odbiorcy - podatku płacić nie trzeba. To oficjalna interpretacja ministerstwa finansów - mówił w rozmowie z TVN CNBC Biznes rzecznik resortu Jakub Lutyk.

Prasowe doniesienia, jakoby pieniądze, które płyną z naszych rozliczeń rocznych poprzez fundacje do osób potrzebujących, miały być obłożone podatkiem od darowizny, nazywał nonsensem.

O niejednoznacznej interpretacji przepisów pisała poniedziałkowa "Gazeta Prawna". Według dziennika, jeśli fundacja, która uzyskała pieniądze z tzw. 1 procenta, odda je konkretnej osobie, to ta osoba będzie musiała zapłacić podatek od darowizny. - Wynika tak z interpretacji przepisów przez jedną z Izb Skarbowych - informuje "Gazeta Prawna"."


ewa
Ewa - mama Kasi, Michała i Piotrusia

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #111 dnia: Kwiecień 14, 2008, 09:25:40 pm »
Ewamonika1, Z tego , co wiem interpretacja Izby Skarbowej nie dotyczyła 1%.

Uważam , że traktowanie podatku ( środków Skarbu Państwa ) jako darowizny jest absurdem.
Bardziej martwi mnie fakt , iż Dyrektor Izby Skarbowej stoi na stanowisku , iż "przekazanie pieniędzy przez fundację danej osobie to darowizna".

Mam mnóstwo wątpliwości.

Po pierwsze nie wiem, co rozumieć przez "przekazanie". Większość fundacji nie "przekazuje pieniędzy" , lecz w ramach działalności statutowej płaci za określone świadczenia.
Nawet jeśli wypłacają zaliczki , to osoba objęta opieką fundacji jest czymś w rodzaju " doręczyciela" . Ma zapłacić w imieniu fundacji za świadczenie wykonane na rzecz fundacji.
Większość organizacji w statutach ma zastrzeżenia, iż zgromadzone środki pozostają ich własnością. Po osiągnięciu celu ( np. zakończeniu leczenia , pieniądze zostają w fundacji )
Subkonta, tak naprawdę nie są subkontami. Zgromadzone na nich środki nie są własnością osoby , na rzecz której je zbierano.
W jaki sposób liczyć kwotę wolną od podatku w przypadku wpłat zbiorowych? ( np. od uczniów szkoły ).

Różnica między darowizną z poleceniem, a tzw. darowizną obciążliwą jest subtelna.

Wątpliwości można mnożyć. Myślę, że tak naprawdę trzeba dotrzeć do tekstu tej interpretacji podatkowej, bo w końcu jakby nie było dotyczy ona konkretnej sprawy.
Jeśli znajdę , zamieszczę link.

Offline ewamonika1

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 39
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #112 dnia: Kwiecień 14, 2008, 10:29:42 pm »
Cytat: "Mulesia"
Ewamonika1, Z tego , co wiem interpretacja Izby Skarbowej nie dotyczyła 1%.

Mulesiu, zrozumiałam, ze chodzi o przekazanie przez fundacje kwoty zebranej w ramach 1 proc.

em
Ewa - mama Kasi, Michała i Piotrusia

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #113 dnia: Kwiecień 15, 2008, 06:44:03 am »
Oczywiście trudno dyskutować nie mając tekstu interpretacji.
Z tego , co zrozumiałam sformułowano w niej ogólną tezę, że: " Przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z wpłacanych środków, stanowi darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn"

Natomiast dziennikarze zaczęli zastanawiać się czy ma ona zastosowanie do 1%.

Zauważ , że Minister Finansów odniósł się w wyjaśnieniu, które nam dałaś na Dar ( przy okazji: dziękuję   :kw: )  tylko do doniesień prasowych, a nie do stanowiska Izby.
Myślę, że stanowisko to nie dotyczyło 1%, bo wyraźnie by to napisano.

Warto chyba poczekać , aż je opublikują.
Będę śledzić temat.

Offline ewamonika1

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 39
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #114 dnia: Kwiecień 15, 2008, 01:28:15 pm »
ok, Mulesiu, rozumiem. Dzięki za śledzenie tematu :)

dziś trafiłam na takie info, wklejam, żeby wszystko było w jednym miejscu:

MF dementuje informacje w sprawie 1 proc.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/23368


pozdr.
Ewa - mama Kasi, Michała i Piotrusia

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 15, 2008, 04:44:44 pm »
Ewamonika1, dziękuję za uspakajające informacje odnośnie 1%. :kw:

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #116 dnia: Kwiecień 16, 2008, 06:25:50 am »
To jeszcze dołożę .....


1 proc. nie zostanie potraktowany przez fiskusa jak darowizna

Przekazanie 1 proc. podatku w rocznym PIT ze wskazaniem konkretnej osoby nie jest darowizną - wyjaśniają organy podatkowe i Ministerstwo Finansów.

Po wczorajszej publikacji GP 1 proc. może być darowizną Ministerstwo Finansów w porozumieniu z urzędami skarbowymi wyjaśniło, że przekazanie części swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, nawet ze wskazaniem konkretnej osoby, do której pieniądze mają trafić, w zeznaniu rocznym nie jest darowizną.

- Przekazywany podatek w ramach odliczenia jednoprocentowego jest należnością budżetu państwa. Nie można tu mówić o przekazywaniu darowizny, a tym bardziej konieczności płacenia przez obdarowanego podatku od takiej darowizny - tłumaczył w rozmowie z nami Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Również Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu podkreśla, że przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego nie jest tożsame z przekazaniem darowizny w myśl przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Autor: Ewa Matyszewska

Źródło: GP
Ostatnia aktualizacja: 2008-04-14

Cytuj
1 proc. może być darowizną

ANALIZA
Zdaniem fiskusa przekazanie pieniędzy przez fundację danej osobie to darowizna.  Osoba obdarowana powinna zapłacić podatek od darowizn.  Podobne interpretacje mogą pojawić się przy wpłatach 1 proc. podatku.

Przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z wpłacanych środków, stanowi darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn - wyjaśnia Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 13 marca 2008 r. (nr PD-II/436-0014/07/KKa). Podatek najczęściej powinna płacić osoba obdarowana. Pojawia się więc pytanie, jak będzie w sytuacji przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Podatnicy wskazujący w zeznaniu rocznym organizację, z którą chcą podzielić się częścią podatku, mogą wpisać konkretną osobę, do której wpłata ma trafić, np. chore dziecko.

Eksperci są podzieleni. Jedni uważają, że w przypadku wpłat 1-procentowych nie może być mowy o przekazywaniu darowizny. Inni podkreślają, że w skrajnych przypadkach fiskus może również przekazywanie 1 proc. podatku ze wskazanym celem potraktować jako darowiznę, którą będzie trzeba rozliczyć w urzędzie skarbowym.

Podatek to dochód państwa
Zdaniem Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wpłata jednoprocentowa nie jest darowizną. Są to pieniądze, które tak naprawdę nie należą do podatnika, tylko do budżetu państwa, tak jak i cały należny podatek.

- Podatnik jest uprawniony do podjęcia decyzji, jaką organizację pożytku publicznego chce wesprzeć, przekazując część swojego podatku. To organizacja decyduje, na jaki cel te pieniądze przeznaczy. Należy przy tym pamiętać, że nie jest związana wskazaniem podatnika, chociaż do dobrych praktyk należy postępowanie zgodnie z tymi wskazaniami - argumentuje Anna Mazgal.

Dodaje, że nie może tu być mowy o sytuacji tożsamej z przekazaniem darowizny konkretnej osobie. Zarówno z punktu widzenia rodzaju środków, jakie otrzymuje organizacja, jak i biorąc pod uwagę fakt, że organizacja ma prawo dysponować tymi środkami w obrębie swoich celów statutowych, których realizacja służy pożytkowi publicznemu.

Podobnie uważa Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, która wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie rzeczy lub praw majątkowych tytułem polecenia darczyńcy.

- Przepis ten może znaleźć zastosowanie do przypadków, gdy darujemy pieniądze organizacjom z przeznaczeniem dla konkretnej osoby, oczywiście, o ile faktycznie otrzyma ona tę pomoc i zostanie przekroczona kwota wolna - tłumaczy Hanna Filipczyk.

Tymczasem - jak podkreśla nasza rozmówczyni - 1 proc. podatku, o którego przekazanie oznaczonej organizacji wnosimy w zeznaniu, darowizną nie jest. Podatnik dysponujący w ten sposób częścią podatku nie rozporządza własnym majątkiem, lecz tylko decyduje (w drobnym zakresie) o dystrybucji środków publicznych.

- Dlatego też wpłaty takie, otrzymywane przez osoby w trudnym położeniu za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, nie podlegają u nich opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - stwierdza Hanna Filipczyk.

Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z taką interpretacją.

Darowizna, czyli co

Stosownie do art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zdaniem Ewy Sochy, konsultanta w TPA Horwath Sztuba, w praktyce podatnik przekazuje 1 proc. swojego podatku na rzecz określonej fundacji i ma on prawo do wskazania w zeznaniu rocznym określonej osoby, dla której dana kwota jest przeznaczona. Obdarowanym nie jest jednak fundacja, która w takiej sytuacji jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu określonej kwoty danej osobie (środki pieniężne zasadniczo nie stanowią majątku fundacji), a ostateczny odbiorca środków pieniężnych.

- Tym samym osoba otrzymująca środki zgromadzone na subkoncie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, ale dopiero wtedy, gdy w ciągu pięciu lat suma kwot otrzymanych od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku - uważa Ewa Socha.

Limit ustawowy
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, wydając decyzję, uznał, że przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z otrzymanych środków, stanowi dla tej osoby darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przy czym uznał on, że chodzi nie o darowiznę ze strony pierwotnego darczyńcy, tylko fundacji.

Według Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe, nie jest to odosobnione stanowisko organów podatkowych, bowiem już wcześniej urzędy podatkowe wydawały podobne interpretacje, uznając, że darowizna z poleceniem, czyli przekazana na konto fundacji ze wskazaniem konkretnej osoby, stanowi dla tej osoby przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.

- Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, m.in. fundacji oraz stowarzyszeń, wolne są od podatku od spadków i darowizn. Jednak zdaniem organów skarbowych, gdy darczyńca, przekazując środki finansowe na rzecz fundacji, zaznaczy, że środki finansowe mają trafić do konkretnej osoby fizycznej, to taka darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn - mówi Marek Malinowski.

W takim przypadku obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą wykonania przez organizację pożytku publicznego przekazania środków finansowych dla wskazanej osoby fizycznej. Darczyńcą nie jest jednak sama organizacja, a poszczególne osoby dokonujące wpłat z zaznaczeniem konkretnego ich adresata.

- Konsekwentnie sytuacja ta będzie miała zastosowanie do osób fizycznych, gdy podatnik, przekazując swój 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wskaże konkretną osobę fizyczną, do której pieniądze mają trafić - twierdzi Marek Malinowski.

Zaznacza jednak, że obowiązek zapłaty podatku powstanie dopiero wtedy, gdy kwota przekazanego 1 proc. podatku od każdego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku.

- Dlatego obowiązek zapłaty podatku wystąpi niezmiernie rzadko
- podsumowuje nasz rozmówca z ITA Doradztwo Podatkowe.

Autor: Ewa Matyszewska

Źródło: GP
2008-04-12
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #117 dnia: Kwiecień 19, 2008, 10:53:11 am »
Polskie przepisy zabraniają, by 1- procentowy odpis podatkowy rozdzielić na kilka organizacji pożytku publicznego
- pisze "Dziennik Polski".


- To ograniczenie wynika z ustawy podatkowej - tłumaczy Anna Sobocińska z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Może należałoby ten zapis zmienić? - To bardzo dobry pomysł - chwali inicjatywę posłanka Beata Szydło z sejmowej Komisji Finansów Publicznych. - Sama co roku ma problem z wyborem jednej organizacji pożytku publicznego, raz daję harcerzom, innym razem fundacji Brata Alberta, a teraz mam jeszcze stowarzyszenie wspierające gimnazjum, w którym uczą się moi synowie. Gdyby była możliwość rozdzielnia 1 procenta podatku, na pewno bym z tego skorzystała.

- Ministerstwo Finansów nie przewiduje takich zmian - nie pozostawia złudzeń Anna Sobocińska. - Zdecydowana większość 1- procentowych odpisów to bardzo małe kwoty i trudno by je było dzielić na jeszcze mniejsze. Osoba płacąca większe podatki może skorzystać z darowizny i odpisania tej kwoty od podstawy opodatkowania.

W tym roku znacznie więcej osób przekazuje 1 proc. swojego podatku organizacjom pozarządowym

Możliwość odpisania 1 proc. kilku organizacjom mają więc jedynie ci, którzy składają kilka PIT-ów. Jeżeli ktoś składa trzy rozliczenia podatkowe (od dochodów ze stosunku pracy, od dochodów z giełdy, od odchodów z wynajmu mieszkania), to może wskazać w każdym zeznaniu inną organizację. I w tym przypadku obowiązuje zasada , że w jednym zeznaniu PIT może być wskazana tylko jedna organizacja pozarządowa.

W tym roku znacznie więcej osób przekazuje 1 proc. swojego podatku organizacjom pozarządowym.

Znacznie większa liczba chętnych do przekazania pieniędzy organizacjom pożytku publicznego wynika z uproszczenia przepisów. Rok temu podatnik musiał sam wpłacić pieniądze na konto obdarowanej organizacji i czekać na zwrot pieniędzy. Teraz wystarczy wpisać organizację do zeznania podatkowego, a przekazaniem pieniędzy zajmą się urzędnicy skarbowi. Większa powszechność odpisu dla organizacji pozarządowych powoduje, że zdarzają się nawet darowizny na poziomie kilkudziesięciu groszy. Średni odpis to 43 - 46 zł, gdy rok temu wynosił on ponad 50 zł.

Źródło: PAP, Artykuł w GP z dnia: 2008-04-19
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #118 dnia: Kwiecień 21, 2008, 09:56:34 pm »
Większe wpływy z 1% podatku

Organizacje pożytku publicznego mają nadzieję na większe wpływy z 1 procenta podatku. W tym roku łatwiej jest przekazać ten odpis podatkowy. Pieniędzy nie trzeba przekazywać przed złożeniem zeznania podatkowego - sam urząd skarbowy przekaże je wybranej przez podatnika organizacji.


Trzeba tylko obliczyć swój podatek i wyliczyć 1 procent. Elżbieta Flasińska z Fundacji SOS Wioski Dziecięce podkreśla, że 1 procent to znacząca część budżetu tej organizacji. W ubiegłym roku podatnicy przekazali ponad 3 miliony złotych. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie rodzin opiekujących się dziećmi w wioskach dziecięcych.

Małgorzata Gebert z Polskiej Akcji Humanitarnej zapewnia, że pieniądze przekazane przez podatników od początku zasilają programy pomocowe PAH. Teraz także zostaną przeznaczone na ich finansowanie. Będzie to na przykład budowa studni w Afryce, czy utworzenie funduszu stypendialnego dla dzieci uchodźców.

Wicedyrektor Caritas Zdzisław Świniarski: jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać skutki zmian w sposobie wpłacania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego

Jednakże Świderski spodziewa się, że w tym roku podatnicy chętniej będą przekazywać pieniądze z tego tytułu. Choćby dlatego, że jest to łatwiejsze, ale także w poczuciu odpowiedzialności za los ludzi, którym można pomóc.

Podatnicy mogą liczyć na pewną pomoc w przekazaniu jednego procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego - zapewnia Anna Ambrozik, pracownica jednego z warszawskich urzędów skarbowych. Dla podatników utworzono punkty informacyjne, w których mogą sprawdzić numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji. Jest to konieczne do przekazania jednego procenta podatku.

Gdy wprowadzono 1 procent - w rozliczeniach za 2003 rok - podatnicy przekazali organizacjom 10.300 tyś. zł.

Natomiast z podatków za 2006 rok do organizacji społecznych trafiło dziesięciokrotnie więcej pieniędzy - ponad 105 mln. zł.

Pełną listę organizacji pożytku publicznego łącznie z numerami KRS można znaleźć na stronie www.bazy.ngo.pl. Łatwo także znaleźć potrzebne dane na stronach internetowych tych organizacji.

Źródło: IAR
Artykuł z dnia: 2008-04-19,
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/14406,wieksze_wplywy_z_1_podatku.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #119 dnia: Kwiecień 25, 2008, 09:03:38 am »
Kolejne zaskoczenie  :roll:

Fiskus po cichu i bezprawnie chce zatrzymać 1 proc. podatku na szczytny cel. Organizacje nie otrzymają tych pieniędzy, jeśli przekazująca je osoba ma zaległości podatkowe


Pismo Dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów z 4 kwietnia 2008 r. do dyrektorów Izb Skarbowych w sprawie przekazywania przez urzędy skarbowe 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Rzeczpospolita on Line 04-04-2008

W związku z licznymi sygnałami napływającymi z izb skarbowych, dotyczącymi przekazywania przez urzędy skarbowe 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Departament Administracji Podatkowej - nawiązując do pisma Ministerstwa Finansów nr AP10/0120/1/SYW/07/8001 z dnia 7 stycznia 2008 roku - przypomina, iż przekazanie kwoty 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego może nastąpić, jeżeli podatnik wpłacił należny podatek w terminie (brak zaległości podatkowej) i zeznanie podatkowe zostało złożone przez podatnika przed upływem terminu określonego dla złożenia tego zeznania.Cytuj
Biorąc powyższe pod uwagę Departament Administracji Podatkowej pragnie podkreślić, iż przed przekazaniem zadeklarowanej kwoty 1% urzędy skarbowe powinny każdorazowo dokonać sprawdzenia, czy podatnik dokonał wpłaty należnego podatku, tj. czy na karcie kontowej podatnika nie figurują zaległości podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, bądź zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy, stanowiących podstawę obliczenia kwot, jakie podatnik zadeklarowałna rzecz organizacji pożytku publicznego.

Brak zaległości podatkowej, o której wyżej mowa dotyczy bowiem podatku należnego, którego kwota w wydokości nie więcej niż 1% zostaje przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej

Henryk Świniarski


Źródło : Rzeczpospolita


Urzędy skarbowe nie przekażą 1 procentu

Grażyna J. Leśniak 25-04-2008

Fiskus po cichu i bezprawnie chce zatrzymać 1 proc. podatku na szczytny cel. Organizacje nie otrzymają tych pieniędzy, jeśli przekazująca je osoba ma zaległości podatkowe

Rzeczpospolita” dotarła do pisma z 4 kwietnia 2008 r, jakie Henryk Świniarski, dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów, skierował do wszystkich dyrektorów izb skarbowych w kraju. Nakazał w nim kontrolę osób, które w zeznaniu podatkowym za 2007 r. przekazały 1 proc. należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Skarbówka ma sprawdzać, czy podatnik nie ma czasem zaległości podatkowej.

Zdaniem ministerstwa urząd skarbowy może bowiem przekazać pieniądze na szczytny cel tylko wtedy, gdy podatnik złożył zeznanie i wpłacił należny podatek przed upływem terminu, czyli do 30 kwietnia.


Bezprawny skok na kasę...

Ministerstwo Finansów chce więc, aby przed przekazaniem zadeklarowanej kwoty urzędy skarbowe każdorazowo sprawdzały, czy podatnik dokonał wpłaty należnego podatku, tj. czy – jak czytamy w piśmie – „na karcie kontowej podatnika nie figurują zaległości podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych bądź zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy, stanowiących podstawę obliczenia kwot, jakie podatnik zadeklarował na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Jak dalej tłumaczy ministerstwo, „brak zaległości podatkowej, o której wyżej mowa, dotyczy bowiem podatku należnego, którego kwota w wysokości nie więcej niż 1 proc. zostaje przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego”.


... i na dodatek z błędami

Problem polega jednak na tym, że pismo ministerstwa nie tylko zmusza podległe mu służby do działań bezprawnych, ale jeszcze zawiera poważne błędy. Efekt jest taki, że nawet ci, do których jest adresowane, nie wiedzą, jak je interpretować. Przepisy podatkowe uzależniają bowiem przekazanie przez urząd skarbowy 1 proc. na wskazaną przez podatnika w PIT organizację pożytku publicznego tylko od złożenia zeznania w terminie.

To jedyny warunek, jaki muszą spełnić osoby, które chcą się podzielić swoim podatkiem z potrzebującymi. Ustawy nie uzależniają natomiast możliwości przekazania 1 proc. należnego podatku od istnienia (lub nie) zaległości podatkowej.

Jakby tego było mało, w piśmie pomylono pojęcia. Jego autor (lub autorzy) nie odróżnia zaliczek na podatek lub kwoty do zapłaty, które mogą być zaległością podatkową, od podatku należnego, który zależy przecież jedynie od wysokości dochodu i dokonanych odliczeń.

Co ciekawe, pismo nawiązuje do wcześniejszego komunikatu Ministerstwa Finansów w sprawie przekazywania 1 proc. (nr AP10/0120/1/SYW/07/8001), w którym ministerstwo samo przyznało, że zmienił się jedynie mechanizm przekazywania 1 proc. Pytanie więc, dlaczego MF zamierza zmienić te zasady teraz (i to w taki sposób), skoro wcześniej nikt nie mógł zabronić podatnikowi posiadającemu zaległość podatkową dokonania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, a następnie obniżenia należnego podatku. Ministerialne polecenie rodzi przy tym wiele wątpliwości. Nie wiadomo np., czy urząd skarbowy w ogóle przekaże 1 proc. wykazany przez podatnika, który złożył zeznanie w terminie, ale podatek należny dopłacił, już po 30 kwietnia. Pismo nie daje niestety odpowiedzi na to pytanie.


Jacek Bajson - doradca podatkowy w Pricewaterhouse-Coopers

Przepisy są jednoznaczne: urząd skarbowy ma obowiązek przekazać 1 proc. należnego podatku na organizację, którą wskazała w zeznaniu podatkowym osoba, jeśli złożyła PIT do 30 kwietnia. Skorzystanie z tej możliwości nie jest natomiast ograniczone istnieniem zaległości podatkowej. Działania ministerstwa nie są więc uregulowane w prawie. Mogę się starać zrozumieć obawy Ministerstwa Finansów i powody, które kierują urzędnikami. Nie sądzę jednak, aby Skarbu Państwa nie było stać na przekazanie takich kwot organizacjom. Zwłaszcza że budżet na tym nic nie straci, bo spóźnialscy będą musieli dopłacić podatek razem z odsetkami za zwłokę.

Źródło : Rzeczpospolita


Fiskus dybie na 1 proc. dla potrzebujących

ALTRUIZM NIE DLA DŁUŻNIKÓW

Jeśli masz zaległości wobec fiskusa, to 1 procent twojego podatku nie trafi do potrzebujących - alarmuje "Rzeczpospolita". Wszystko za sprawą nowego zalecenia Ministerstwa Finansów.
Jak podkreśla "Rzeczpospolita", fiskus chce, żeby pracownicy skarbówki kontrolowali podatników, którzy zdecydowali się oddać 1 proc. podatku dochodowego na szczytny cel. Jeżeli kontrolowany ma choćby jednodniową zaległość podatkową, urzędnicy mają nie przekazywać pieniędzy na konta fundacji czy stowarzyszeń.

Takie zalecenia Ministerstwo Finansów rozesłało 4 kwietnia do wszystkich izb skarbowych. Jak oblicza resort, zaległości wobec urzędów skarbowych ma ok. 6-7 proc. podatników. Ocenia się, że opiewają one na kwotę 3,2 mld zł.

Prawnicy, na których powołuje się "Rzeczpospolita", jednomyślnie mówią, że najnowsze zalecenie Ministerstwa Finansów jest sprzeczne z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym, stanowi bowiem niedopuszczalne rozszerzenie obowiązujących przepisów.

bgr//gak, tvn24

Zamach na 1 procent

Elżbieta Glapiak, Grażyna J. Leśniak 25-04-2008,

Skandaliczne zalecenia resortu finansów. 1 procent naszego podatku nie trafi do potrzebujących, jeżeli mamy zaległości wobec fiskusa. Wbrew przepisom minister chce, by te pieniądze zostały w budżecie.


Fiskus chce, żeby pracownicy skarbówki kontrolowali podatników, którzy zdecydowali się oddać 1 procent podatku dochodowego na szczytny cel. Jeżeli kontrolowany ma choćby jednodniową zaległość podatkową, urzędnicy mają nie przekazywać pieniędzy na konta fundacji czy stowarzyszeń.

Takie zalecenia Ministerstwo Finansów rozesłało 4 kwietnia do wszystkich izb skarbowych. „Rzeczpospolita” dotarła do tego pisma.

Prawnicy jednomyślnie mówią, że zalecenia resortu są sprzeczne z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym. Zgodnie z nią bowiem jedynym warunkiem przekazania przez urząd 1 procentu jest terminowe, czyli do 30 kwietnia, złożenie przez podatnika zeznania. Wsparcie organizacji pożytku publicznego nie jest w ustawie w żaden sposób uzależnione od tego, czy ktoś ma jakiekolwiek długi wobec fiskusa, czy nie.

Zdaniem Łukasza Grzejdziaka, doradcy podatkowego w KPMG, pismo ministerstwa stanowi niedopuszczalne rozszerzenie obowiązujących przepisów. Jeżeli bowiem resort uznał ich obecne brzmienie za niewystarczające, powinien zająć się zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie dokonywać ich rozszerzającej interpretacji.

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów, uważa, że zalecenie ministerstwa wynika z obawy, iż szczytne cele będą wspierane z pieniędzy budżetu, a nie ze spóźniających się wpłat podatników. Obaw resortu nie rozumie Jacek Bajson, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers.

– Nie sądzę, aby Skarbu Państwa nie było stać na przekazanie takich kwot organizacjom. Budżet przecież na tym nic nie straci, bo spóźnialscy będą musieli dopłacić podatek razem z odsetkami za zwłokę – argumentuje.W ubiegłym roku 1,5 miliona podatników przekazało na szczytne cele w ramach 1 procentu 103,8 miliona złotych.

Według Mirosława Gronickiego, byłego ministra finansów, około 6 – 7 procent, czyli 1,7 miliona osób płacących podatki, ma zaległości wobec fiskusa

W 2008 roku po raz pierwszy po wskazaniu w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego 1 procent podatku przekaże urząd skarbowy.

Źródło : Rzeczpospolita
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

kasiape

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #120 dnia: Kwiecień 25, 2008, 02:22:12 pm »
Rząd uchylił zalecenie ws. przekazywania 1 proc. podatku

Urzędy skarbowe otrzymały zalecenie, by wypłacać organizacjom pożytku publicznego darowizny jednego procenta podatku, niezależnie od tego, czy podatnik zalega z zapłatą podatku, czy nie. O decyzji ministerstwa finansów poinformował premier Donald Tusk.

Szef rządu przypomniał, że w tym roku przepisy podatkowe ułatwiają przekazywanie darowizny w postaci jedneg procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik może wskazać dowolną organizację o takim statusie, a urząd skarbowy sam przeleje na jej konto pieniądze. Wcześniej należało samemu wpłacić kwotę na konto organizacji, a skarbówka zwracała pieniądze.
 Donald Tusk zaapelował do osób, które jeszcze nie złożyły zeznań podatkowych o wsparcie akcji. Ujawnił, że swój "jeden procent" przekazał na rzecz Hospicjum imienia świętej Faustyny w Sopocie.


http://podatki.wp.pl/kat,93434,wid,9894818,raportwiadomosc.html?ticaid=15c66&_ticrsn=3#czytajdalej

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #121 dnia: Kwiecień 25, 2008, 03:07:51 pm »
Przy tak stabilnym prawie krajowym-pewnie wieczorem przeczytamy jeszcze jakąś "nowość" na ten temat  ;)

Premier apeluje o jeden procent podatku

Tusk: fiskus nie będzie zabierał 1 procenta

gaw 25-04-2008,
ostatnia aktualizacja 25-04-2008 15:32  :D

Zalecenie Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym urzędnicy nie będą przekazywać pieniędzy na konta organizacji pożytku publicznego, jeśli podatnik ma choćby jednodniową zaległość, już nie obowiązuje - poinformował Donald Tusk.

Premier podziękował mediom - o sprawie napisała "Rzeczpospolita". Zachęcał też do przekazywania jednego procenta ze swojego podatku na fundacje i organizacje pożytku publicznego. Zdradził, że sam przekazał procent podatku na hospicjum św. Faustyny w Sopocie, jego córka wsparła organizację Pegazus, zajmującą się ochroną koni, a syn przekazał pieniądze na skansen parowozów w Kościerzynie.

Optymizm Tuska studzą jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przemysław Gosiewski zauważył, że z informacji uzyskanych w urzędach skarbowych wynika, że zarządzenie resortu finansów nie zostało zniesione.

Źródło : tvn24.pl


p.s.
Premier powiedział, ale czy zniesiono przepis wcześniej rozesłany do U.Skarbowych?
U.S. opiera się na prawie, a nie medialnych informacjach.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #122 dnia: Kwiecień 26, 2008, 09:32:49 am »
1% nie dla Organizacji Pożytku Publicznego
Źródło: Rzeczpospolita, Onet.pl

Jeśli masz choćby jednodniową zaległość wobec fiskusa, twój 1% podatku nie zostanie przekazany na konto wybranej przez Ciebie Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Fiskus ma zatrzymać te pieniądze w budżecie.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/23565
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 28, 2008, 07:59:30 am »
1 proc. nie pokryje długów podatników

WYWIAD. Przekazanie 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego nie będzie uzależnione od sprawdzania osób podatek przekazujących - obiecał premier Donald Tusk.

ROZMOWA

• Według ostatnich informacji medialnych Ministerstwo Finansów wydało zalecenie, w którym nakazuje urzędom skarbowym kontrolować wszystkich podatników, którzy przekazują 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, czy nie mają zaległości podatkowych. Jeśli zaległości mają, to 1 proc. podatku ma być przekazany na poczet długów. Czy taka dyspozycja jest zgodna z prawem?


- Taka dyspozycja jest niezgodna z przepisami podatkowymi. Jeżeli podatnik nie zapłacił podatku dochodowego w należnej wysokości w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego i w związku z tym ma zaległość podatkową, lecz wskazał w tym zeznaniu, że przekazuje 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, to nie można tej zaległości powiększyć o 1 proc. podatku.

• Na poczet zaległości podatkowych może zostać przekazana co najwyżej nadpłata podatku.

- Przepisy Ordynacji podatkowej wyraźnie wskazują, co stanowi zaległość podatkową i MF nie może swoimi interpretacjami tworzyć nowych regulacji.

• To co jest zaległością podatkową?

- Zaległością podatkową jest przede wszystkim podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się również kwotę nadpłaty wykazaną w zeznaniu podatkowym nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, ale tylko wówczas, gdy organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

• Czyli 1 proc. podatku nadpłatą nie jest?

- Nawet jeżeli podatnik nie uregulował swoich należności podatkowych, to w świetle obowiązujących przepisów 1 proc. podatku przekazany na rzecz organizacji pożytku publicznego nie stanowi ani podatku niezapłaconego w terminie, ani kwoty nadpłaty wykazanej nienależnie lub w wysokości wyższej.

• W takim razie tego typu zalecenie nie ma sensu?

- Wydawanie takiego pisma ośmiesza jego autorów, ale jak rozumiem ma na celu nastraszenie podatników, a jednocześnie ukrycie faktu źle skonstruowanych przepisów.

Prawdopodobnie pismo MF wynika też z obawy, że urzędy skarbowe będą musiały przekazać 1 proc. podatku nawet, jeżeli podatnik nie wpłacił na rachunek urzędu należnego podatku. W konsekwencji, urząd skarbowy/budżet państwa niejako z własnych pieniędzy wyłoży ten 1 proc. podatku. Nie można jednak za taki stan karać dodatkowo podatników, zwłaszcza wbrew obowiązującym przepisom. Wystarczyłoby bowiem, że w ustawie o PIT znalazłby się przepis, zgodnie z którym urzędy skarbowe przekazują 1 proc. podatku, pod warunkiem że podatnik prawidłowo zapłacił należny za dany rok podatek.

• To, niestety, nie pierwszy taki pomysł.

- Tak. To już nie pierwsza sytuacja, gdy ministerstwo próbuje koszty własnych błędów przerzucić na podatników.

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Źródło: GP
Artykuł z dnia: 2008-04-28
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 02, 2008, 12:09:39 am »
Organizacje pożytku publicznego: 2 proc. podatku dla nas to dobry pomysł

Przedstawiciele organizacji pożytku publicznego popierają propozycję wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który chce, by podatnicy mogli przekazywać im 2 proc. swojego podatku.

"To bardzo dobry pomysł. Kolejny krok naprzód w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego" - oceniła Karolina Błaszczyk z Fundacji Św. Mikołaja. Jak zaznaczyła, wciąż jeszcze "jest potencjał w 1 proc." - zbyt mało osób go oddaje.

Jej zdaniem organizacje pozarządowe szybko odczułyby wzrost kwoty, którą można im przekazać. Zwłaszcza, gdyby liczba podatników, którzy korzystają z tej możliwości, stale wzrastała. "Oprócz kampanii medialnych, można by promować ideę oddawania części swojego podatku np. w serialach. Nie do przecenienia są też osobiste rekomendacje wśród znajomych i rodziny" - powiedziała Błaszczyk.

Podobnie ocenia pomysł wicepremiera Pawlaka dyrektor Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce Elżbieta Janczur. "Dla wielu małych organizacji to jedyne źródło dochodu. Już od dawna postulowaliśmy, żeby to były 2 procenty. To bardzo dobry pomysł, byłoby to w interesie całego sektora, wszystkich OPP" - mówiła.

Zwolenniczką takiego rozwiązania jest również przewodnicząca Komitetu Praw Dziecka Mirosława Kątna. "Miałoby to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla organizacji pomocowych, które, tak jak my, wciąż muszą żebrać o pieniądze na realizację programów" - powiedziała Kątna.

Możliwość przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego istnieje od 1 stycznia 2004 roku


Podkreśliła, że liczba organizacji jest na tyle duża, że "chętnych do 1 procenta" jest bardzo wielu. "To są środki nie do przecenienia. Każdy ich potrzebuje. Nawet większe organizacje, które dostają też pieniądze z innych źródeł, zawsze mają jakąś dziurę w budżecie" - dodała.

Propozycja wicepremiera Pawlaka ma związek z pracami nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Według resortu gospodarki wpisuje się to w realizację Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011, którego jednym z filarów jest aktywne społeczeństwo.

Możliwość przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego istnieje od 1 stycznia 2004 roku. W 2006 roku na przekazanie 1 proc. zdecydowało się blisko 1,6 mln podatników, rozliczających się na ogólnych zasadach. Przekazana przez nich kwota to ponad 103,7 mln zł.

Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej fundacji, wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce w formularzach rocznych zeznań podatkowych nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku. Jest też możliwość, aby pieniądze trafiły do konkretnej osoby, która jest pod opieką wybranej fundacji. W takiej sytuacji trzeba w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać podopiecznego wskazanej organizacji.

Źródło: PAP
Artykuł z dnia: 2008-04-30,
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 08, 2008, 12:19:48 pm »
Uprzejmie donosze, że pojawiły sie pierwsze wpłaty z tyt. 1 % przynajmniej jesli chodzi o Gdańsk, czyzby choc w jednym wysforował sie do czołówki?  :D
Zdaje sobie sprawę, że teraz wszystko zalęzy od tempa w jakim pracują/ksiegują fundacje, ale pocieszający niewątpliwie jest fakt, że system działa!
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 26, 2008, 09:17:51 pm »
Rozmawiamy z AGNIESZKĄ DERKACZ z Izby Skarbowej w Opolu

Nie każde przekazanie pieniędzy jest opodatkowaną darowiznąWsparcie organizacji pożytku publicznego w wysokości 1 proc. podatku nie następuje kosztem majątku podatnika, lecz jest finansowane z budżetu. Dlatego nie jest darowizną.


ROZMOWA

• Czy prawdziwe jest twierdzenie, że przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego jest darowizną?

- Nie. Nie można zgodzić się z poglądem, że przekazanie przez podatników 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego jest darowizną.

• Dlaczego?

- Na podstawie umowy darowizny określonej w art. 888 kodeksu cywilnego darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Tymczasem na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazywana jest część podatku, który stanowi publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa.

• Podatek dochodowy od osób fizycznych jest więc należnością budżetu państwa.

- Tak. A to oznacza, że wsparcie organizacji pożytku publicznego w wysokości 1 proc. tego podatku nie następuje kosztem majątku podatnika, lecz jest finansowane z budżetu. Trudno upatrywać w tym przypadku cech charakterystycznych dla umowy darowizny oraz w konsekwencji konieczności zapłaty podatku od darowizn.

• Czy w podobny sposób należy traktować przekazanie darowizny na subkonto fundacji dla konkretnego podopiecznego?

- Udzielanie pomocy materialnej dla konkretnej osoby fizycznej poprzez dokonywanie wpłat na utworzone w tym celu subkonta fundacji pożytku publicznego (inne niż 1 proc. podatku) stanowi darowiznę, która może zostać odliczona przez darczyńcę od dochodu podlegającego opodatkowaniu przy spełnieniu warunków określonych przepisami.

• Ale odliczeniu nie podlegają darowizny przekazywane bezpośrednio osobom fizycznym?

- Dlatego też wykształciła się praktyka przekazywania darowizn na rzecz fundacji (stowarzyszeń i innych organizacji) prowadzących działalność pożytku publicznego, z tym że darczyńca ma możliwość zdecydowania o tym, jakiej osobie mają zostać przekazane wpłacone przez niego na konto fundacji środki pieniężne. Realizacja tego prawa odbywa się poprzez wskazanie przez darczyńcę konkretnej osoby lub dokonanie wpłaty na utworzone na rzecz tej osoby subkonto fundacji.

• Jak zakwalifikować realizację przez fundację woli wpłacającego i przekazanie środków pieniężnych wskazanej przez niego konkretnej osobie?

- Sytuacja taka odpowiada hipotezie normy zawartej w art. 893 kodeksu cywilnego, który reguluje instytucję tzw. darowizny z poleceniem. Nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy (w tym pieniędzy) lub praw majątkowych tytułem zarówno darowizny, jak i polecenia darczyńcy objęte jest regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

• Czy zawsze powstanie tu obowiązek zapłaty podatku od darowizny?

- Nie.

• To kiedy wystąpi obowiązek zapłaty?

- Podatek wystąpi tylko wtedy, gdy wartość darowizny od jednego darczyńcy (osoby wpłacającej środki na subkonto fundacji) przekroczy w okresie pięciu lat kwotę wolną od podatku wynoszącą - dla nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej - 4902 zł.

Czy jest jakiś sposób na uniknięcie tego podatku?

- Pomoc udzielana podopiecznym fundacji może być świadczona w różnych formach, niekoniecznie w formie darowizny, np. w formie pożyczki, wypożyczenia sprzętu, sfinansowania operacji, udostępniania zajęć rehabilitacyjnych. Mogą wystąpić sytuacje, gdy z oceny treści stosunku prawnego ukształtowanego w umowie, wynika wiele wzajemnych zobowiązań, co wskazywałoby na wzajemną ekwiwalentność za świadczenia drugiej strony umowy. Wtedy brak będzie przesłanek, by uznać tę umowę za umowę darowizny.


Rozmawiała Ewa Matyszewska

Źródło: GP
Artykuł z dnia: 2008-05-26
http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/19009,nie_kazde_przekazanie_pieniedzy_jest_opodatkowana_darowizna.html

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 10, 2008, 09:57:09 am »
Korekta zeznania bez wpływu na 1 procent

Monika Pogroszewska 07-06-2008,

Podatnicy mają pięć lat na złożenie korekty zeznania rocznego, w wyniku której może się zmienić wysokość podatku. Nie powinno to mieć wpływu na podarowany 1 proc.

(...)

Organizacje nie stracą

– Przepisy podatkowe nie regulują tego, w jaki sposób korekta deklaracji wpływa na 1 proc. podatku przekazywany organizacjom pożytku publicznego. Wydaje się, że jeśli urząd skarbowy przeleje pieniądze na konto danej instytucji, nie ma już możliwości zmiany tej dyspozycji – mówi „Rz” doradca podatkowy Przemysław Polkowski.

Jeśli okaże się, że dana osoba wykazała w rozliczeniu zbyt niski podatek, będzie musiała dopłacić. Nie ma już jednak możliwości dopłaty dla organizacji pozarządowych. Z kolei jeśli zawyżyła podatek, przysługuje jej jego zwrot. Na podstawie przepisów podatkowych urząd skarbowy nie ma już jednak prawa odebrać OPP kwoty, którą sam wcześniej wpłacił. Polkowski zwraca jednak uwagę, że organy skarbowe mają pewną możliwość zmian przed 1 lipca. Jeśli urząd wykryje do tego czasu błędy w zeznaniu, może to mieć wpływ na sumę, jaką przekaże OPP, wzywając podatnika do korekty.

– Taka sytuacja rodzi problemy, bo mamy zbieg przepisów z zakresu prawa cywilnego i podatkowego – mówi „Rz” radca prawny Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. Jego zdaniem, jeżeli ktoś zawyżył swój podatek, a w konsekwencji także kwotę darowizny dla OPP, później zaś dokonał korekty deklaracji – ma to wpływ wyłącznie na wysokość podatku, a nie darowizny. Darowiznę można bowiem odwołać wówczas gdy obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności albo gdy darowizna nie została wykonana, a stan majątkowy darczyńcy uległ zmianie. W praktyce, jeżeli OPP otrzymała już darowiznę, a podatnik złożył korektę, w której wykazał niższy podatek i niższą darowiznę, ma on prawo domagać się zwrotu nienależnie wpłaconego podatku, ale w wysokości pomniejszonej o tę część, której organizacja pożytku publicznego już nie zwróci, bo nie ma takiego obowiązku.

Całość: Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/144943.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 12, 2008, 07:52:53 am »
Wpłaty z 1 proc. podatku są na czas

Urzędy skarbowe mają trzy miesiące na przekazanie wpłat z tytułu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Czy wpłaty przekazywane są na bieżąco czy urzędnicy czekają te trzy miesiące?


- Urzędy skarbowe w województwie śląskim przystąpiły do przekazywania kwot wynikających z 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego niezwłocznie po zakończeniu ustawowego terminu przyjmowania zeznań i wprowadzeniu zeznań podatkowych wraz z ich korektami do systemu. Kwoty wynikające z PIT-28 zostały przekazane do końca kwietnia. Natomiast kwoty wynikające z pozostałych zeznań są przekazywane na konta organizacji sukcesywnie i nie powinno być problemów z tym, aby wszystkie kwoty, jakie zadeklarowali podatnicy w ramach 1 proc., trafiły na konta organizacji w ustawowym terminie, jaki dla pozostałych zeznań upływa z końcem lipca.

• Co w sytuacji, gdy podatnik złoży korektę zeznania i zmieni się wysokość wpłaty z tytułu 1 proc.? Jak urzędy sobie z tym radzą?

- Dla przekazywania zadeklarowanego 1 proc. podatku na konta organizacji pożytku publicznego istotny jest stan na 30 kwietnia, zatem urząd uwzględnia zeznanie podatnika i złożone korekty do 30 kwietnia. Dlatego istotne jest, że przekazanie kwot na konta organizacji następuje po uwzględnieniu treści zeznania podatkowego oraz ewentualnych korekt. Korekty dokonywane po 30 kwietnia z inicjatywy podatnika czy na skutek działań sprawdzających albo kontrolnych urzędu skarbowego są z punktu widzenia przekazania 1 proc. podatku na konta organizacji obojętne.

• Czy nowa procedura przekazywania 1 proc. podatku przez urzędy skarbowe nie przysporzyła urzędnikom kłopotów?

- Oczywiście zdarzają się problemy, jak np. brak przekazania urzędowi numeru konta organizacji, na które mają być przekazane pieniądze, czy też konto wcześniej podane urzędowi przez organizację jest nieaktualne i nie zostało przez nią zaktualizowane, co zresztą stanowi naruszenie obowiązków w zakresie aktualizacji danych NIP. Należy jednak podkreślić, że takie sytuacje mają charakter raczej wyjątkowy, przysparzają co prawda nieco problemów urzędnikom, którzy muszą podejmować dodatkowe kroki, aby przekazać pieniądze organizacji, ale nie przekreśla to i tak sukcesu w realizacji tych przepisów. Co prawda ostatecznymi danymi co do liczby podatników, którzy zadeklarowali przekazanie 1 proc. w zeznaniach, jak również łączną kwotą, jaka została przekazana na konta organizacji, będziemy dysponowali dopiero za kilka tygodni, to już teraz, z istniejącego stanu wprowadzonych do systemu zeznań, wynika, że zdecydowanie więcej osób skorzystało z możliwości przekazania 1 proc. Kwoty dla organizacji będą więc większe. Nie można pomijać także faktu, że urzędy skarbowe bardzo sprawnie poradziły sobie z nową procedurą.

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Źródło: GP
Artykuł z dnia: 2008-06-12
http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/21641,wplaty_z_1_proc_podatku_sa_na_czas.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #129 dnia: Lipiec 03, 2008, 09:26:57 pm »
Szykują się rewolucyjne zmiany w PIT

Monika Pogroszewska 03-07-2008

Przyznanie ulgi rodzinnej większej grupie osób, likwidacja ulgi meldunkowej oraz zmiana zasad przekazywania 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego

(...)

 Podatnicy wciąż będą mogli wspomagać wybraną organizację pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku. Urząd skarbowy przekaże wyliczoną przez nich sumę do końca lipca. Pojawia się jednak nowy warunek – obowiązek zapłaty całości podatku wynikającego z zeznania. Kwota 1 proc. podatku będzie ustalana albo na podstawie deklaracji, albo jej korekty (pod warunkiem że korekta została złożona do końca czerwca). Urząd weźmie po uwagę kwotę z końca czerwca. Co w sytuacji, gdy ktoś zawyży kwotę podatku, a urząd przekaże organizacji więcej niż 1 proc.? Wówczas koszt tej nadwyżki poniesie podatnik.

Większość zmian obowiązywać będzie dopiero w rozliczeniu podatkowym za 2009 r. W rozliczeniu za 2008 r. obowiązywać będą nowe zasady dotyczące m.in. 1 proc.

Cały projekt omówiony w Rzeczpospolitej: http://www.rp.pl/artykul/157423.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #130 dnia: Lipiec 31, 2008, 08:53:42 pm »
http://ww6.tvp.pl/389,20080731763243.strona
Toruń: Co może zdziałać 1%?

 
Dziś mija termin rozliczania się Urzędów Skarbowych z podatnikami i przekazywania organizacjom pozarządowym wpływów z akcji "Podziel się procentem". Wiemy już, że potrzebujących wsparła rekordowa liczba osób - w samym tylko Toruniu było ich ponad 30 tysięcy Najwięcej pieniędzy trafiło do Fundacji "Światło" i Caritas Diecezji Toruńskiej.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #131 dnia: Sierpień 05, 2008, 10:02:36 am »
1 proc. na Annę Dymną, Orkiestrę i... cokolwiek
Ewa Siedlecka2008-08-05,
 
Organizacjom pozarządowym przekazaliśmy w tym roku trzy razy więcej pieniędzy z podatku niż w zeszłym. Ale często jest nam wszystko jedno, kogo wspieramy
http://wyborcza.pl/1,75248,5554665,1_proc__na_Anne_Dymna__Orkiestre_i____cokolwiek.html
Cytuj
Na osobowości

Najchętniej wspieramy organizacje, które mają charyzmatycznych liderów.

Absolutnym tegorocznym rekordzistą jest fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko - do tej pory urzędy skarbowe przelały na jej konto ponad 11 mln zł! Zostaną w całości przeznaczone na ośrodek dla niepełnosprawnych umysłowo Dolina Słońca w podkrakowskich Radwanowicach. Na popularność fundacji mógł wpłynąć, obok Anny Dymnej, także sparaliżowany Janusz Świtoń. Zasłynął pozwem do sądu o umożliwienie mu eutanazji, a chęć do życia przywróciła mu właśnie fundacja, zatrudniając go u siebie i kupując specjalny wózek sterowany ustami.

Jak zwykle nieźle wypadła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. I fundacja aktorki Ewy Błaszczyk Akogo?, która też miała dużą promocję w mediach, a zbiera na rehabilitację dzieci w śpiączce. Zebrała więcej niż Polska Akcja Humanitarna. Ale PAH nie robiła w tym roku intensywnej kampanii, a Janina Ochojska coraz mniej pokazuje się w mediach.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #132 dnia: Sierpień 27, 2008, 10:20:54 pm »
Prostsze zasady przekazywania darowizn

Monika Pogroszewska 27-08-2008

Wiadomo już, jakie będą warunki przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy uwzględni również korektę zeznania rocznego

Ministerstwo Finansów doprecyzowało te zasady w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który niebawem przyjmie rząd. Przepisy te mają być stosowane już w rozliczeniu podatkowym za 2008 r. Tak jak obecnie to naczelnik urzędu skarbowego będzie przekazywał darowiznę dla wskazanej przez podatnika instytucji dobroczynnej. Podatnik musi jedynie podać nazwę organizacji, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz wyliczyć kwotę stanowiącą nie więcej niż 1 proc. podatku należnego.Wiadomo już, że nie będzie to 2 proc., chociaż Ministerstwo Pracy planowało taką zmianę w swoim projekcie ustawy o działalności pożytku publicznego. Nie zgodził się jednak na to minister finansów.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT precyzuje, że urząd skarbowy będzie brał pod uwagę kwotę wynikającą z zeznania składanego do końca kwietnia albo z korekty zeznania, jeżeli podatnik złoży ją do końca czerwca. Ministerstwo rozwiązuje tym samym ogromny problem, jakim był wpływ korekty na kwotę darowizny. Wiadomo, że podatnicy mają pięć lat na poprawienie zeznania, co może zmienić wysokość daniny.

Nie trzeba zwracać

Ministerstwo Finansów chce jednak zabezpieczyć się przed sytuacją, w której podatek okazał się zbyt wysoki, korekta nastąpiła później niż do końca czerwca, a tymczasem na konto organizacji trafiła wcześniej zawyżona darowizna. W projekcie wskazano, że koszty błędu poniesie podatnik. Urząd skarbowy potrąci to np. przy zwrocie nadwyżki. Ważne jest, że obdarowana organizacja nie będzie musiała nic zwracać.Jeśli zaś podatek okaże się zaniżony, to zaniżona została też kwota 1 proc. Darczyńca może już w swoim zakresie dodatkowo wspomóc organizację.Jak czytamy w projekcie, warunkiem przekazania darowizny jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego. Dotychczas nie było to wcale takie oczywiste. Projekt przewiduje tu sporą tolerancję w kwestii terminu wpłaty – podatek musi być zapłacony nie później niż do końca czerwca, by 1 proc. trafił do wybranej fundacji.

Naczelnik urzędu skarbowego przekaże tę kwotę w lipcu lub sierpniu po pomniejszeniu o koszt przelewu bankowego. Projekt przewiduje też, że jeśli podatnik wyrazi zgodę, obdarowana instytucja pozna jego dane, takie jak nazwisko, adres oraz wysokość przekazanej kwoty.
(...)

Całość w Rzeczpospolitej
http://www.rp.pl/artykul/82634,182006_Prostsze_zasady_przekazywania_darowizn_.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #133 dnia: Wrzesień 04, 2008, 07:13:48 am »
Podsumowanie przekazania 1 proc. podatku za 2007 rok

Potrzebujący dostali o ponad 186 mln zł więcejW 2007 roku podatnicy przekazali o ponad 186 mln zł więcej dla organizacji pożytku publicznego z 1 proc. podatku niż za 2006 rok. Jest to efekt zmiany mechanizmu przekazywania pieniędzy.ANALIZA

Ministerstwo Finansów przedstawiło zestawienie z przekazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego za 2007 rok. O tym, że wyniki są rekordowe w porównaniu z 2006 rokiem, już informowaliśmy na łamach GP. Podatnicy przekazali potrzebującym o ponad 186 mln zł więcej niż w rozliczeniu za 2006 rok. To efekt zmiany mechanizmu przekazywania środków z 1 proc. oraz poszerzenia kręgu podatników, uprawnionych do jednoprocentowych wpłat.

W rozliczeniu PIT za 2007 rok przekazywaniem 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego zajmowały się po raz pierwszy urzędy skarbowe, a nie sami podatnicy. Podatnicy nie muszą już sami dokonywać wpłat na rachunek wybranej organizacji. W składanym zeznaniu wskazują jedynie organizację, którą chcą wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1 proc. podatku przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.

W rezultacie 5,2 mln podatników przekazało ponad 290 mln zł potrzebującym. Dla porównania w 2006 roku zaledwie 1,6 mln osób zdecydowało się wesprzeć organizacje kwotą 104 mln zł. To wzrost o prawie 177 proc.

Od 2007 roku poza zmianą mechanizmu wpłat z 1 proc. poszerzono również grupę podatników, którzy mogą wspierać organizacje pożytku publicznego, o podatników opodatkowanych według 19-proc. stawki osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz osiągających dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Zmiany przepisów w tym zakresie znalazły odzwierciedlenie w liczbach dotyczących wpłat.

Wnioski o przekazanie 1 proc. podatku wybranym organizacjom złożyło łącznie 5 134 675 podatników, z tego: opodatkowanych według skali - 4 794 489 (19,82 proc.); opodatkowanych 19-proc. stawką od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej -196 532 (49,91 proc.); osiągających dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych - 79 616 (26,73 proc.); opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych - 64 038 (9,51 proc.).

Z zestawienia Ministerstwa Finansów wynika, że na 5624 organizacji pożytku publicznego wsparcie w postaci 1 proc. należnego podatku dochodowego otrzymało 5598 organizacji, tj. 99,54 proc. Największe dofinansowanie, jakie otrzymała jedna organizacja, wyniosło ponad 32 mln zł, a najmniejsze 30 gr.

Dziesięciu organizacjom, które otrzymały największe wsparcie, przekazano kwotę 92 470 tys. zł.

OPINIA

LUDWIK KOTECKI

wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki

Rekordowe wpływy z 1 proc. podatku to przede wszystkim efekt przekazywanie go po raz pierwszy przez urzędy skarbowe. To także wynik rozszerzenia kręgu uprawnionych do wspierania organizacji w ten sposób o rozliczających się na drukach PIT-36L i PIT-38. Rezultat tegorocznej akcji potwierdza celowość prowadzenia dalszych prac nad systemem wspierania organizacji pożytku publicznego. Na podstawie zebranych doświadczeń będziemy w dalszym ciągu dążyć do upraszczania procedury i ułatwiania przekazywania 1 proc. Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o PIT proponujemy, aby możliwe było przekazywanie 1 proc. nawet po złożeniu korekty zeznania. Uwzględniając sugestie organizacji i parlamentarzystów, proponujemy również możliwość udostępnienia organizacjom danych podatnika, który przekazał na jej rzecz 1 proc. podatku, jeśli zainteresowany wyrazi na to zgodę. W efekcie, sądzę, że tegoroczny rekord 291 mln zł może zostać pobity już w przyszłym roku.

Autor: Ewa Matyszewska

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2008-09-04
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/33857,potrzebujacy_dostali_o_ponad_186_mln_zl_wiecej.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #134 dnia: Wrzesień 30, 2008, 11:12:18 pm »
Fundacje nie wiedzą, ile zabrał im fiskus
 
Nie wszystkie pieniądze z 1 procentu zasiliły konta adresatów. Czasami wystarczył drobny błąd w nazwie stowarzyszenia lub fundacji, aby środki zostały w budżecie, zamiast trafić na szczytny cel

Ile faktycznie pieniędzy powinny dostać organizacje pożytku publicznego, nie wiedzą one same, bo dane osób, które w rozliczeniu za 2007 r. zechciały podzielić się z nimi 1 procentem podatku, są anonimowe. Nie wiadomo więc, o ile rekordowe wpływy (bo około 5 mln podatników darowało w sumie prawie 300 mln zł) byłyby większe, gdyby wszystkie zadeklarowane kwoty zasiliły konta organizacji.

Decyduje mała litera

Z sygnałów napływających do redakcji wynika, że brak jednolitych wytycznych Ministerstwa Finansów sprawił, iż urzędy skarbowe w różnych częściach kraju inaczej interpretowały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące darowania 1 procenta. Były urzędy, które nie przekazywały pieniędzy, jeżeli podatnik w zeznaniu rocznym podał np. błędny numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, niepełną nazwę organizacji lub zamiast wielką literą napisał ją małą. W Warszawie proboszcz jednej z parafii katolickich musiał napisać specjalne oświadczenie u naczelnika urzędu skarbowego, że pieniądze podarowane na założoną przez niego fundację dla ratowania zabytkowego kościoła są faktycznie przeznaczone dla niego, choć nazwa fundacji była napisana małą literą.

Urzędnicy uczyli się na błędach

Niestety, nie wszystkie urzędy skarbowe wzywały podatników w razie wątpliwości do poprawienia zeznania. Były takie, które po prostu pieniędzy nie przekazywały. – Uznawano, że podatnik nieprawidłowo złożył oświadczenie woli – usłyszeliśmy w jednej z izb skarbowych.


Informacje “Rz” potwierdzają, choć nieoficjalnie, przedstawiciele skarbówki. Przyznają, że Ministerstwo Finansów nie było skłonne do wydawania jednolitych wytycznych, przez co urzędy musiały rozwiązywać problemy we własnym zakresie. Były np. takie, które razem z pieniędzmi przekazywały nazwiska podatników i dopiero po nagłośnieniu sprawy dowiadywały się, że tak robić nie wolno ze względu na tajemnicę skarbową i ochronę danych osobowych.

Nieprawidłowości w przekazywaniu wpłat sygnalizowały same organizacje. – Z czasem urzędy skarbowe uczyły się od siebie i takich sytuacji jak te z głośnymi listami było coraz mniej – mówi Anna Mazgal z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Jak twierdzi, prawdziwym problemem mogły być błędy popełniane w zeznaniach przez podatników (jak np. niepełna nazwa stowarzyszenia czy fundacji), co uniemożliwiało urzędom skarbowym przekazywanie wpłaty na wskazany cel. – Dwukrotnie wysyłaliśmy do Ministerstwa Finansów pisma, w których postulowaliśmy, aby urzędnicy kierowali się przede wszystkim numerem KRS, ale nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi. W tym gorącym okresie kontakt z ministerstwem był mocno utrudniony i nawet nie wiemy, czy nasze uwagi przełożyły się w jakimkolwiek stopniu na wytyczne kierowane do urzędów skarbowych – twierdzi Anna Mazgal. Zaraz jednak dodaje: – Liczymy na to, że w przyszłości dobre praktyki się utrwalą.


Michał Grzybowski, doradca podatkowy w Ernst & Young

Dobrym rozwiązaniem jest umożliwienie podatnikom dokonania wyboru, w jaki sposób chcą wesprzeć organizacje pożytku publicznego, tj. samodzielnie przekazując 1 proc. na wskazaną organizację lub – jak to sie dzieje obecnie – poprzez działania urzędu skarbowego. Myślę, że wprowadzenie takiej alternatywy nie skomplikowałoby nadmiernie systemu rozliczeń ani nie utrudniłoby życia samym zainteresowanym.

Podatnicy, którzy chcieliby być identyfikowani przez organizację obdarowaną, wybieraliby pierwszą możliwość. Ci natomiast, którzy nie chcieliby ponosić kosztów przelewu bankowego bądź przekazu pocztowego, mogliby to zrobić za pośrednictwem urzędu skarbowego.

Rzeczpospolita 25.09.2008r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #135 dnia: Styczeń 19, 2009, 10:00:42 pm »
Dobroczynność ofiarą kryzysu
 
W ubiegłym roku rząd obiecał, że na cele dobroczynne będziemy mogli przekazywać 2 proc. naszych podatków. Teraz wycofuje się z pomysłu. - Organizacje już mają dużo pieniędzy - mówi wprost minister Fedak

http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,6173881,Dobroczynnosc_ofiara_kryzysu.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #136 dnia: Styczeń 24, 2009, 11:18:45 pm »
obiecanki- cacanki
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #137 dnia: Luty 16, 2009, 11:25:31 pm »
Nie wszyscy obywatele mogą oddać 1 procent dla fundacji

Ponad 6 milionów osób nie składa zeznania rocznego. Formalności załatwia za nich pracodawca lub ZUS. Aby przekazać 1 proc. podatku, musiałyby się rozliczyć samodzielnie, a obawiają się popełnienia błędu

http://www.rp.pl/artykul/56705,262603_Nie_wszyscy_obywatele_moga_oddac_1_procent_dla_fundacji.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #138 dnia: Luty 17, 2009, 06:28:25 pm »
Czy można wskazać szczegółowy cel

W rozliczeniu rocznym za 2008 rok można wskazać cel szczegółowy wydatkowania kwoty zadeklarowanej na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Syn podatniczki jest podopiecznym jednej z fundacji mającej status organizacji pożytku publicznego.

- Czy w rozliczeniu za 2008 rok istnieje możliwość wskazania konkretnej osoby, na rzecz której mają być przekazane środki z odpisu 1 proc. od podatku - pyta pani Anna z Krakowa.


Tak. W drukach zeznań podatkowych jest miejsce, gdzie można wskazać szczegółowy cel wydatkowania 1 proc.

Takie wskazanie nie jest jednak wiążące dla organizacji pożytku publicznego. W formularzach zeznań podatkowych dotyczących rozliczenia za 2008 rok po części stanowiącej wniosek o przekazanie 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego dodana została nowa część: Informacje uzupełniające. Podatnicy mogą w tym miejscu podać informacje, które w ich ocenie mogą mieć wpływ na wydatkowanie środków zgromadzonych przez organizację pożytku publicznego w ramach 1 proc., np. wskazanie, że wpłata ma nastąpić na rzecz konkretnej osoby. Na przykład w PIT-37 informację taką wpisuje się w poz. 128 (w części I) natomiast w PIT-36 w poz. 309 (część P).

Trzeba jednak pamiętać, że możliwość wskazania w zeznaniu podatkowym szczegółowego celu wydatkowania kwoty, jaka została zadeklarowana na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, nie oznacza, że organizacja ta ma obowiązek dystrybucji środków zgodnie z wolą podatnika. Sposób wewnętrznej dystrybucji i wykorzystania środków odbywa się zgodnie z przedmiotem działalności określonym w statucie danej organizacji oraz przepisami prawa. Warto wskazać, że podatnik w części zeznania przeznaczonej na informacje dodatkowe może również wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego jego danych osobowych, adresowych oraz wysokość kwoty, jaką na jego wniosek urząd skarbowy przekazał organizacji pożytku publicznego.

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie ministra finansów  w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 212, poz. 1335).

G.P.17.02.2009r

Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #139 dnia: Lipiec 08, 2009, 11:22:04 pm »
Organizacje pozarządowe zaniepokojone brakiem pieniędzy z 1 proc. podatku
(PAP, pw/08.07.2009)
 
Organizacje Pożytku Publicznego apelują do ministra finansów o jak najszybsze przekazanie pieniędzy z 1 proc. podatku zadeklarowanych przez podatników. Według przedstawicieli kilku łódzkich fundacji, dotąd nie otrzymały one środków z tego tytułu, dzięki którym mogą prowadzić swoją działalność. Ministerstwo finansów zapewnia, że środki są przekazywane od początku lipca.

"Pieniądze z 1 proc. do nas nie wpływają. Podobno są jakieś nowe przepisy, ministerstwo się chwali, że kwota w tym roku jest rekordowa, natomiast pieniądze do nas nie przychodzą. Mamy tylko ułamek sumy, którą mieliśmy rok temu, co nam bardzo utrudnia pracę" - powiedział w środę na konferencji prasowej Tomasz Michałowicz z łódzkiej Fundacji "Jaś i Małgosia".

Zdaniem prezes Fundacji "Krwinka" Elżbiety Budny, jej organizacja, która prowadzi m.in. program "Dawca Szpiku", nie może zaplanować dalszych działań, bo wciąż nie wie jakie otrzyma środki z 1 proc. Podała, że w ub. roku była to kwota 1,4 mln zł i o tej porze fundacja miała na koncie większość tych środków.

"Słyszałam, że Urzędy Skarbowe tłumaczą się możliwością korekt, które do końca czerwca w ramach przekazania 1 proc. podatku mogli dokonać podatnicy. Korekty nie powinny stanowić jednak blokady w przekazywaniu pieniędzy" - uważa szefowa "Krwinki".

Marek Kuszewski, prezes Fundacji "Happy Kids" prowadzącej rodzinne domy dziecka, liczy, że w tym roku jego organizacja otrzyma więcej środków z tego tytułu niż w ub. roku. Wtedy to na konto Fundacji wpłynęło ponad 63 tys. zł.

"Niestety dotąd na konto naszej fundacji wpłynęło z 1 proc. podatku zaledwie 56 zł. Nie wierzę, że jest to kwota, która wynika z wpływów z 1 proc. zadeklarowanych na rzecz naszej organizacji. Niestety nie jesteśmy w tym momencie w stanie planować jakichkolwiek działań, bo te budżety, które zakładaliśmy na początku roku w tym momencie stały się bardzo nieaktualne" - wyjaśnił prezes "Happy Kids".

Przedstawiciele organizacji są przekonani, że środki nie wpływają, bo mają służyć łataniu dziury budżetowej. "Chcieliśmy zaapelować do ministra finansów, żeby nie oszczędzał na dzieciach. Panie ministrze, proszę wpłynąć na Urzędy Skarbowe, żeby jak najszybciej przekazały nam wpływy z 1 proc." - powiedział Michałowicz.

Fundacja "Jaś i Małgosia" z powodu braku środków nie może rozpocząć remontu szkoły, w której uczą się niepełnosprawne dzieci, a "Happy Kids" ma trudności z zapewnieniem dzieciom z domów dziecka wakacyjnego wypoczynku.

Ministerstwo Finansów tłumaczy tę sytuację obowiązującymi przepisami. Według rzeczniczki resortu Magdaleny Kobos, urzędy skarbowe mają przekazać 1 proc. podatku w trzecim i czwartym miesiącu po upływie terminu na złożenie zeznań podatkowych. Pierwsze zeznania PIT-28 były składane do końca stycznia wobec czego urzędy skarbowe przekazały OPP 1 proc. z tych zeznań w kwietniu i w maju. Natomiast dla zeznań, które wpływały do 30 kwietnia ten termin wypada w lipcu i w sierpniu. "Od 1 lipca zaczęliśmy przekazywać regularnie, systematycznie pieniądze" - powiedziała w środę PAP Magdalena Kobos.

Dodała, że dwumiesięczny okres oczekiwania wynika z wprowadzonej od początku tego roku zmiany polegającej na możliwości przekazania 1 proc. nawet od zeznań, które zostały skorygowane. "Czyli ktoś wychwycił błąd, albo zorientował się, że nie przekazał 1 proc., ruszyło go sumienie i zdecydował się to naprawić. Miał na to czas jeszcze do końca czerwca" - wyjaśniła rzeczniczka resortu finansów.

Kobos jest zaskoczona głosami płynącymi z organizacji pożytku publicznego. Jej zdaniem zwiększony został katalog osób uprawnionych do przekazania 1 proc. i OPP nie mogły jednocześnie otrzymać pieniędzy wcześniej. "Urzędy nie mogły przekazać wcześniej pieniędzy, bo czekały właśnie na tę korektę"- zaznaczyła.

Według wstępnych szacunków ministerstwa finansów liczba osób przekazujących 1 proc. podatku zwiększyła się w stosunku do ub. roku o ponad 2 mln osób. W tym roku zrobiło to ponad 7,3 mln podatników. W związku z tym kwota wnioskowana do przekazania na rzecz OPP wynosi ponad 397 mln zł, czyli o 127 mln zł więcej niż w ub. roku.

http://podatki.onet.pl/2005150,1,0,wiadomosci.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #140 dnia: Styczeń 12, 2010, 09:14:42 am »
Czy wiesz komu przekazać 1 proc.?
Autor: Magdalena Gajda, Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, inf. własna
 
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało na stronie www.mpips.gov.pl listę organizacji pożytku (OPP), na rzecz których można przekazać 1 proc. podatku za rok 2009. Wykaz będzie stale aktualizowany na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/58296
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #141 dnia: Styczeń 04, 2011, 10:10:31 am »
Fiskus szybciej przekaże potrzebującym 1 proc. podatku

Naczelnik urzędu skarbowego, który przekazuje organizacjom pożytku publicznego wpłaty z 1 proc. w rozliczeniu za 2010 rok, zrobi to szybciej niż dotychczas.


Kwotę z 1 proc. podatku naczelnik urzędu skarbowego będzie przekazywał w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego wskazany w wykazie, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego. Kwota ta będzie pomniejszana o koszty przelewu bankowego.

Dotychczas wpłaty z 1proc. były dokonywane w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym było składane zeznanie podatkowe.

Ponadto naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego we wrześniu roku następującego po roku podatkowym będzie przekazywał organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o:

1) danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, oraz

2) wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,

3) przeznaczeniu kwoty przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy)

– jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania wyraził zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego wymienionych informacji.

Do tej pory dane te były przekazywane razem z przekazywanymi kwotami z 1 proc. PIT.

Trzeba też wiedzieć, że naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł odstąpić od przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeżeli organizacja ta nie podała lub nie zweryfikowała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego, numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego do przekazania 1 proc. z zeznań podatkowych za rok podatkowy zmieniła w okresie od 15 marca do 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. Zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli zmiana numeru rachunku bankowego nastąpiła z przyczyn niezależnych od organizacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2011-01-04
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #142 dnia: Styczeń 05, 2011, 09:44:58 am »
Uwaga na 1-procentowy odpis od PIT. Skreślono jedną czwartą fundacji
2,5 tys. fundacji skreślono z listy tych, na które można przekazać 1 proc. podatku.Organizacjom tym widmo upadku zajrzało w oczy, bo nie znalazły się na opublikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej liście podmiotów, na które w tym roku będzie można odpisać pieniądze z podatku. To 25 proc. wszystkich, które posiadają status organizacji pożytku publicznego (OPP).

Zamieszanie jest spowodowane zmianą przepisów - pisze "Życie Warszawy". 12 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Organizacje posiadające status OPP zawsze były zobowiązane do przesłania do ministerstwa sprawozdań ze swojej działalności (merytorycznego i finansowego), jednak dopiero teraz wprowadzono karę za niedopełnienie tego obowiązku. Skreślono więc z listy te organizacje, które - zdaniem resortu - nie dokonały tego obowiązku. Na liście nie znalazły się też te organizacje, które złożyły sprawozdania po czasie lub niekompletne.

Nie wiadomo też, co stanie się z naszymi pieniędzmi (w ubiegłym roku przekazaliśmy na ten cel ponad 357 mln zł), jeśli w zeznaniu podatkowym wskażemy stowarzyszenie, które wypadło z listy. Ministerstwo Finansów nie wydało jeszcze odpowiednich wytycznych. Dlatego przed wypełnieniem PIT trzeba sprawdzić wykaz organizacji zamieszczony na stronie MPiPS. Zwłaszcza, że 600 organizacji się jeszcze odwołuje.Źródło: PAP

Artykuł z dnia: 2011-01-05,
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #143 dnia: Marzec 23, 2011, 10:27:51 am »
Rencista też może podarować 1 proc.
Autor: Redakcja, Źródło: inf. własna

W Polsce jest ok. 25 mln podatników rozliczających się z fiskusem z dochodów, które osiągnęli w danym roku podatkowym. Są wśród nich również osoby pobierające emeryturę lub rentę. A ponieważ świadczenia te w świetle prawa stanowią dochód, od którego płaci się podatek, emeryci i renciści również mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).


http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/84702
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #144 dnia: Marzec 17, 2013, 08:05:16 am »
Niezwykle ważny 1%
Autor: Janka Graban, Źródło: inf. własna


Istniejące od 2004 r. prawo do przekazywania 1 proc. od swoich rocznych rozliczeń podatkowych, to – obok wolnych wyborów, wolności słowa i wolności gospodarczej – fundamenty demokratycznego państwa, jakim stała się Polska po 1989 roku.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/163500
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 23, 2013, 10:31:07 am »
Sprywatyzowany pożytek publiczny

Autor: Piotr Stanisławski, Źródło: Integracja 2/2013


1 proc. stał się terenem walki Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) o setki milionów złotych. W ubiegłym roku 43 proc. podatników przekazało im 457 mln zł, a do wzięcia jest jeszcze kilkaset milionów. Organizacje wymyślają nowe sposoby, aby tylko zgarnąć dla siebie jak największy kawałek tortu. Niestety, coraz więcej pieniędzy trafia na indywidualne subkonta, a nie na działania statutowe organizacji OPP.


http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/165691
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach