Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: 1 % dla organizacji?  (Przeczytany 44058 razy)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« dnia: Kwiecień 14, 2004, 05:48:04 pm »
Podatki Protest ZHP przeciwko komplikowaniu procedury
Komu 1 procent

Urzędnicy skarbowi utrudniają przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - uważa Związek Harcerstwa Polskiego.


We wtorek kilkunastu harcerzy pikietowało Ministerstwo Finansów, rozdając przy tym ulotki informujące, że ZHP ma status organizacji pożytku publicznego i na jego konto podatnicy mogą również przekazywać 1 proc. swego podatku. Tym, którzy chcą to uczynić, zostało do 30 kwietnia niewiele czasu.

Zdaniem pikietujących, procedura przekazywania pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego powinna zostać uproszczona. Harcerze chcą, aby podatnik w zeznaniu rocznym wskazywał, na rzecz jakiej organizacji urząd skarbowy ma przekazać 1 proc. podatku. Taka procedura obowiązuje m.in. na Węgrzech od 1996 r.

W tym roku pierwszy raz podatnicy w Polsce mogą przekazać 1 proc. swego należnego podatku na rzecz organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego. Każdy, kto się na to zdecyduje, musi najpóźniej do 30 kwietnia wpłacić pieniądze na konto wybranej przez siebie organizacji. Dopiero dokonanie takiej wpłaty będzie upoważniało do pomniejszenia wynikającego z zeznania podatku o 1 proc.

Według harcerzy urzędnicy, zamiast upraszczać, komplikują procedurę. - Pracownicy urzędów skarbowych wymagają od darczyńców, aby udowadniali, że organizacja, której chcą przekazać pieniądze, ma status organizacji pożytku publicznego. Ten obowiązek spoczywa na urzędnikach - powiedział hm. Jędrzej Kunowski z Wydziału Promocji Informacji ZHP.

- Urzędnicy skarbowi sami sprawdzają status organizacji, bo bywały sytuacje podszywania się pod organizacje pożytku publicznego - powiedziała Izabela Laskowska z Biura Komunikacji Społecznej Ministerstwa Finansów.

- Zgłaszały się do nas osoby, które narzekały, że fiskus wymaga od nich przedstawienia wypisu z KRS dla organizacji - powiedział hm. Kunowski. Jego zdaniem takie wymagania zniechęcają ludzi do przekazywania pieniędzy.

Przypomnijmy, że gdy składamy PIT w urzędzie, następuje jedynie wstępna weryfikacja zeznania, a urzędnik sprawdza np. czy podatnik podpisał się pod zeznaniem. Na pełne zweryfikowanie naszego rozliczenia urząd ma trzy miesiące. G.L., PAP

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040414/prawo/prawo_a_14.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline kameljanda

 • User z prawami do pisania
 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1452
Re: 1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2004, 08:51:40 pm »
Więcej na ten temat, dla zainteresowanych Magiczny Jeden Procent

"Nieco późno ale ruszyła Kampania Informacyjno-Promocyjna 1%, musicie jednak poświęcić chwilkę czasu na wczytanie, bowiem informacje nieco zagmatwane. Linki na owej stronie są nieprawidłowo podane, nie radzę z nich korzystać, tylko je przeklejać a to może niejednego zniechęcić, nawigacja też jest kiepska.

O co chodzi z tym jednym procentem od naszego podatku?

Otóż corocznie składacie deklarację za ubiegły rok podatkowy (tym razem A.D 2003). Okazało się, iż minister zatwierdził możliwość samodzielnego zadysponowania, jednym procentem podatku, jaki każdy obywatel naszego Pięknego Kraju musi co rok, do końca kwietnia wpłacić do Urzędu Skarbowego.

Wydaje się to dość proste. Wyliczasz należną państwu daninę i z niej przeznaczasz ów jeden procencik dla wybranej organizacji (OPP).  

Musisz jednak sam zadbać o:

-Zorientowanie się, która organizacja jest uznana za OPP przez Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli sądownie zarejestrowana i ujęta w tejże wyszukiwarce. Strona rzecz jasna jest obecnie ciągle aktualizowana, bowiem nikomu wcześniej nie wpadło do głowy, by to uczynić, dopiero teraz zrobiło się wielkie halo. Chwilami jest tak wielu chętnych, iż trzeba odczekać i wejść ponownie, by dostać się do jej zasobów.

Jest też mniej oblegana Baza Danych Pożytku Publicznego portalu NGO.PL

-Wyliczenie kwoty podatku oraz kwoty owego 1%, którym możesz od tego roku swobodnie dysponować. Oczywiście wpłata na konto wybranej OPP może być większa, ważne aby w dokumentach do US 1%=1% ;)

-Wpłatę do końca kwietnia na wybraną OPP, przelewem bankowym lub pocztowym.

-Złożenie stosownej deklaracji w Urzędzie Skarbowym, nawet jeśli już wpłaciłeś podatek i złożyłeś deklarację, wówczas możesz złożyć jej korektę.


Lektura obowiązkowa:

-Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej

-Dokument w formacie rtf. “Jak przekazać 1% podatku na rzecz OPP”

-Czym różni się darowizna od mechanizmu 1%?

-Czy podatnik, który w tym roku złożył już zeznanie podatkowe, może wesprzeć organizację pożytku publicznego?

-Urzędnicy skarbowi utrudniają przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - uważa Związek Harcerstwa Polskiego

-Portal Pomocy Społecznej

-Ustawa o OPP i wolontariacie na stronach Niepełnosprawni.info"

Jak ktoś ma ochotę zobaczyć wszystkie linki do wyszukiwarek, to niech wejdzie gdzie zapodałam, bo nie mam już siły przeklejać dzisiaj wszystkiego.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2005, 07:23:36 pm »
Darowizny w 2004 r.
Cytuj
W roku 2004 obowiązują następujące zasady dotyczące pomniejszenia podatku dochodowego w związku z przekazaniem darowizny na cele społeczne: Darowizny osób fizycznych:

Zostały zmienione zapisy ustawy o podatku od osób fizycznych (Art. 26 ust 1 pkt 9) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego. Od 01.01.2004 r będzie można odliczyć darowizny:
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1% od "ryczałtowców" tylko do końca stycznia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2005, 01:52:45 pm »
Cytuj
1% od "ryczałtowców" tylko do końca stycznia
Podatnikom, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtowych, także przysługuje prawo do odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

"Ryczałtowcy", którzy zechcą to zrobić, muszą wybrać taką organizację i dokonać wpłaty na jej konto najpóźniej do końca stycznia, wtedy bowiem mija dla nich termin składania deklaracji podatkowych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania określoną w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/11569
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Status pożytku - to warto wiedzieć
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2005, 01:07:54 pm »
Od 2004 roku każdy obywatel RP może przekazać 1 proc. podatku należnego państwu na rzecz organizacji pozarządowej, która uzyskała status organizacji pożytku publicznego.

więcej:

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/11410
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Podatki: 1 proc. wymaga wysiłku
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2005, 09:07:39 pm »
Podatki: 1 proc. wymaga wysiłku

 Piotr Skwirowski


Zaledwie nieco ponad 80 tys. z przeszło 23 mln podatników zdecydowało się w zeszłym roku na przekazanie 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Jak będzie w tym roku?

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego podatnicy mogli korzystać po raz pierwszy w czasie rozliczeń z fiskusem za 2003 r. Okazuje się jednak, że nie rzucili się na tę nowość. Według danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatkowego za 2003 r. wynika, że łączny podatek należny od wszystkich podatników wyniósł 29 mld 868 mln zł. 1 proc. od tej kwoty to aż 298 mln 680 tys. zł. I tyle teoretycznie podatnicy mogliby przekazać organizacjom pożytku publicznego. A jak było w praktyce?

Przed rokiem z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystały 80 184 osoby. Przekazały w ten sposób organizacjom pożytku publicznego 10 mln 305 tys. zł. Najwięcej dali najlepiej zarabiający (dochody mieszczące się w trzecim przedziale skali) - prawie 7,5 mln zł. Średniacy (drugi przedział skali) przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 2,3 mln zł. Osoby z pierwszego przedziału skali (dochód roczny do 37024 zł) w ramach 1 proc. podarowali takim organizacjom ok. 0,5 mln zł.

- Przed rokiem ludzie po prostu nie wiedzieli o tym, że mogą przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego - tłumaczy "Gazecie" Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji Batorego. - Wejścia w życie tego rozwiązania nie poprzedzono żadną akcją informacyjną. Pod koniec okresu rozliczania PIT zaczęła pisać o tym trochę prasa, ale to było za mało. W dodatku do połowy lutego zeszłego roku właściwie nie było komu przekazać pieniędzy, bo żadna organizacja społeczna nie miała jeszcze wymaganego statusu, sądy dopiero rozpoczynały proces rejestracji - dodaje.

Dużemu zainteresowaniu możliwością przekazania 1 proc. podatku fundacjom czy stowarzyszeniom nie sprzyja też konstrukcja tego rozwiązania. Podatnik musi najpierw wyciągnąć pieniądze z własnej kieszeni, iść z nimi na pocztę czy do banku, wpłacić na konto wybranej przez siebie organizacji i dopiero wtedy odpisać je od podatku. Fiskus zwróci mu wpłacone pieniądze w ciągu trzech miesięcy.

- Mimo wszystko warto jednak zadać sobie trochę trudu i zdecydować samemu, na co chcemy przeznaczyć ułamek naszego podatku. Dzięki temu choć trochę naszych pieniędzy nie trafi do ogólnego worka budżetowego, lecz pójdzie bezpośrednio na wybrany przez nas szczytny cel - zachęca Ewa Kulik-Bielińska.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2562308.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2005, 04:02:30 pm »
Cytuj
Niektórzy czytelnicy pytali o to, czy odliczanie od dochodu za 2004 r. darowizn wyklucza korzystanie z ulgi związanej z wpłatami na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Z obowiązujących przepisów wynika, że podatnicy, którzy od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. dokonali określonych darowizn, mogą je odliczać od dochodu do wysokości nieprzekraczającej 350 zł.

Ci sami podatnicy mogą korzystać z ulgi związanej z wpłatami na rzecz organizacji pożytku publicznego w granicach 1 proc. podatku należnego. Wydatek trzeba ponieść między 1 stycznia 2005 r. a dniem złożenia zeznania podatkowego, nie później jednak niż 2 maja 2005 r.http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/27.html?numer=1403&dok=1403.27.3.8.5.3.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Jakie kwoty wchodzą w rachubę?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2005, 05:35:13 pm »
Jakie kwoty wchodzą w rachubę?

Niezbyt wysokie. Z każdych 100 zł podatku należnego podatnik może przeznaczyć złotówkę na wskazaną przez siebie organizację. Od 1000 zł podatku będzie to 10 zł, a od 5000 tys. zł, co już jest całkiem pokaźnym podatkiem - 50 zł. Gdyby na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowali się wszyscy podatnicy, czyli przeszło 23 mln osób, to zebrałaby się w sumie całkiem pokaźna suma. Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatkowego za 2003 r. wynika, że łączny podatek należny od wszystkich podatników wyniósł 29 mld 868 mln zł. 1 proc. od tej kwoty to aż 298 mln 680 tys. zł. I tyle teoretycznie podatnicy mogliby przekazać organizacjom pożytku publicznego. A jak było w praktyce? Z danych, które uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów, wynika, że przed rokiem z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystały 80 184 osoby. Przekazały w ten sposób organizacjom pożytku publicznego 10 mln 305 tys. zł.Jak przekazać 1 proc. na organizacje pozarządowe

cały tekst

http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,52445,2574611.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Podziel się dochodem, odpisz 1 proc na organizacje pożytku p
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2006, 10:15:47 pm »
Podziel się dochodem, odpisz 1 proc na organizacje pożytku publicznego

   Joanna Jałowiec

Jeśli nie zdecydujesz się na darowiznę i tak nie zaoszczędzisz. Pieniądze zabierze fiskus i to państwo zdecyduje, jak je wydać.

Darowiznę mogą otrzymać tzw. organizacje pożytku publicznego czyli np. fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność charytatywną, wspierające sport, zwierzęta, chore dzieci lub służbę zdrowia. Listę krakowskich organizacji można znaleźć na stronie www.krakow.pl/miasto/pozytek. Sami decydujemy, komu chcemy pomóc. W internecie można znaleźć szczegółowe informacje na temat działalności wybranej organizacji. Jeden procent podatku to zazwyczaj nieduża kwota: kilkadziesiąt, kilkanaście, a nawet kilka złotych. Liczy się jednak każda złotówka, bo suma wpłat może dać całkiem niezły wynik. Trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich to prawidłowe wypełnieniu blankietu pocztowego. W dokumencie musisz wpisać swoje imię i nazwisko oraz adres, nazwę organizacji, którą chcesz wesprzeć oraz kwotę i tytuł wpłaty - najlepiej z adnotacją "wpłata 1 proc. podatku na rzecz organizacji użytku publicznego dokonana zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". Po tych biurokratycznych zabiegach można już pomaszerować do banku lub na pocztę. W tym roku poczta obniżyła opłaty za wpłacanie pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego z 2,5 zł do 1 zł. Na miejscu otrzymamy dowód wpłaty, który warto zachować przez 5 lat (będzie niezbędny w przypadku ewentualnej kontroli zeznania podatkowego). Fiskus zwróci wpłacone pieniądze do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego. Trzeba też pamiętać, by złożyć zeznanie podatkowe już po dokonaniu wpłaty.

Jak obliczyć 1 proc.?

Kwotę podatku pomnożyć przez 0,01 albo podzielić przez 100. Wyliczoną w ten sposób sumę trzeba wpisać w odpowiednią rubrykę formularza PIT (zaokrąglając do pełnych dziesiątek groszy w dół): dla PIT - 36 jest to pozycja nr 181, dla PIT-37 nr 111. Dla podatników rozliczających się tzw. ryczałtem przeznaczony jest formularz PIT - 28, pozycja nr 103.


http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3140940.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Re: Jakie kwoty wchodzą w rachubę?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2006, 01:16:52 pm »
Cytat: "Ulka"
Jakie kwoty wchodzą w rachubę?

Niezbyt wysokie. Z każdych 100 zł podatku należnego podatnik może przeznaczyć złotówkę na wskazaną przez siebie organizację. Od 1000 zł podatku będzie to 10 zł, a od 5000 tys. zł, co już jest całkiem pokaźnym podatkiem - 50 zł. Gdyby na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowali się wszyscy podatnicy, czyli przeszło 23 mln osób, to zebrałaby się w sumie całkiem pokaźna suma. Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatkowego za 2003 r. wynika, że łączny podatek należny od wszystkich podatników wyniósł 29 mld 868 mln zł. 1 proc. od tej kwoty to aż 298 mln 680 tys. zł. I tyle teoretycznie podatnicy mogliby przekazać organizacjom pożytku publicznego. A jak było w praktyce? Z danych, które uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów, wynika, że przed rokiem z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystały 80 184 osoby. Przekazały w ten sposób organizacjom pożytku publicznego 10 mln 305 tys. zł.Jak przekazać 1 proc. na organizacje pozarządowe

cały tekst

http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,52445,2574611.html


http://www.jedenprocent.pl/
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2006, 04:19:09 pm »
Organizacje czekają na 1 procent

Pomoc, która się nie marnuje

Dożywianie najuboższych, spełnianie marzeń ciężko chorych dzieci, organizowanie kolonii dla najmłodszych - tak organizacje pozarządowe wydają pieniądze, które podarowaliśmy im z naszego podatku

 Fundacja Dziecięca Fantazja dostała w zeszłym roku około 80 tysięcy i pomogła kilkudziesięciu dzieciom m.in. Pawłowi, który dostał komputer

W ubiegłym roku tylko 3 procent z 24 mln podatników przekazało organizacjom pożytku publicznego 1 procent swojego podatku. Organizacje zebrały ok. 40 milionów złotych.

Najwięcej trafiło na konta Caritasu - 5 milionów złotych. - Wydaliśmy te pieniądze na dożywianie dzieci z ubogich rodzin, ich letni wypoczynek, działalność naszych hospicjów, terapię zajęciową dla niepełnosprawnych i centra dla ofiar przemocy - wylicza Agnieszka Kubicka z Caritasu. - My dzięki wpłatom z jednego procentu zebraliśmy 1,24 mln zł. - Dokończyliśmy czwartą w Polsce wioskę dziecięcą w Karlinie. W ośmiu domkach zamieszkało już 50 osieroconych dzieci - cieszy się Elżbieta Flasińska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Polska Akcja Humanitarna dofinansowała swoje programy. - Dożywialiśmy dzieci w ramach znanej akcji "Pajacyk", pomagaliśmy uchodźcom, wysyłaliśmy pomoc do Afganistanu, Czeczenii, Iraku i Sri Lanki - wylicza Justyna Stępień z PAH.

Dla PAH pieniądze z darowizny jednego procentu (zebrała milion złotych) to dziesiąta część jej wpływów.

Tylko nieco mniej - 750 tys. - podatnicy podarowali Fundacji Polsat.

- Przekazaliśmy je potrzebującym dzieciom, to były indywidualne przypadki: dofinansowanie leczenia, zakup sprzętu rehabilitacyjnego - mówi Agnieszka Grzegorczyk z fundacji.

Na jednym procencie najwięcej zyskują jednak najmniejsze organizacje, dla których nawet kilkaset złotych to duży zastrzyk gotówki.

Nowosądeckie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Umysłowo i Ruchowo Nadzieja zebrało 12 tys. zł. Wydało je m.in. na kupno samochodu dla niepełnosprawnych i wycieczkę do Sandomierza dla 35 dzieci. - Gdyby nie pieniądze z jednego procentu, dzieci nie miałyby wyjazdu - mówi krótko Jadwiga Jasińska, prezes stowarzyszenia.

Fundacja Dziecięca Fantazja spełniła marzenia pięćdziesięciu ośmiu chorych dzieci. Ośmioletnia Żulietta z Włocławka, która zmaga się z białaczką, dostała wymarzony odtwarzacz DVD i lalkę chou-chou. A chory na mukowiscydozę 14-letni Rafał z Tczewa i cierpiący na zapalenie rdzenia kręgowego Damian pojechali do Disneylandu.

Fundacja Mam Marzenie dzięki pieniądzom z podatku kupiła ciężko choremu Mateuszowi jeepa na baterie. Adrian wybrał się do Rzymu, a inny chłopiec stał się fotografem dzikich zwierząt w... warszawskim zoo. - Każda wpłata z jednego procentu jest na wagę złota - podkreśla Janusz Filipkowski ze Stowarzyszenia na rzecz Oświaty w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie).

- W ubiegłym roku zebraliśmy w ten sposób 1,5 tys. zł. Gdybyśmy nie mieli tych pieniędzy, nie byłoby atrakcyjnych nagród dla dzieci w organizowanych przez nas konkursach.

Ale czasem i te lokalne stowarzyszenia mogą liczyć na większą hojność darczyńców. Lubelskiemu Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia udało się zebrać rok temu 700 tys. zł. - Kupiliśmy za nie lekarstwa i sprzęt medyczny dla chorych dzieci - mówi Wojciech Kurzak z hospicjum.

GRZEGORZ PRACZYK, KAROLINA BACA

Rzeczpospolita 4.04.2006r.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Monika F

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 39
PIT 2005/1%
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 20, 2006, 02:58:37 pm »
Właśnie wypełniam Pita 2005. Czy moglibyście poradzić, która organizacja pożytku publicznego robi dużo dobrego dla dzieci z MPD? Chciałabym wpłacić, a nie wiem komu, tzn. nie wiem kto naprawde COŚ robi?
Monika F mama Ali 2,5 roku (wyrehabilitowana z MPD teraz z wadami postawy walczymy)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Re: PIT 2005
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2006, 10:23:08 pm »
Cytat: "Monika F"
Właśnie wypełniam Pita 2005. Czy moglibyście poradzić, która organizacja pożytku publicznego robi dużo dobrego dla dzieci z MPD? Chciałabym wpłacić, a nie wiem komu, tzn. nie wiem kto naprawde COŚ robi?


Moniko, nie znam organizacji dla dzieci z MPDZ, ale jeśli jeszcze nie zdecydowałaś
a zechcesz podzielić się swoim podatkiem z innymi potrzebujacymi dziećmi,
to może zechcesz wesprzeć
Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa
założył je Janusz, dziadek Michaszka
Janusz jest moderatorem na Darze i wiele osób potwierdzi, że pieniążki będą uczciwie spożytkowane i rozliczone
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2006, 10:49:25 pm »
Tak naprawdę to żadna fundacja nie wspiera dzieci tylko ewentualnie udostępnia konta ale możesz wybrać jakieś dziecko nawet z forum i jemu też wpłacć !% jeśli ma konto w fundacji pożytku publicznego.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 20, 2006, 11:44:35 pm »
Wiem że rodzice też proszą Fundacje o wsparcie i czasami dostają pomoc

to prawda, można wpłacić na konkretne dziecko
ale też nie mamy pewności, na co przeznaczą pieniadze rodzice???
a w organizacji z każdej złotówki trzeba sie rozliczyć i podać do publicznej wiadomości

dałam córce i zięciowi  namiary na Stowarzyszenie Janusza
z prośbą o przekazanie nr. konta dalej  ;) wsród znajomych

Gdyby Dar był Stowarzyszeniem..., ale ponieważ nie jest
więc każdy może decydować, komu chce pomóc
jeżeli tylko ma się czym podzielić   :D

Nie wiem czy to jeszcze możliwe (trochę późno, już tylko 2 tygodnie )
ale może w tym wątku Darowi rodzice zbierający 1% dla swoich dzieci podadzą swoje namiary, kto jeszcze nie rozliczył podatku, a zechce wesprzeć nasze dzieci
będzie mógł sam zdecydować
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline karusia

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 62
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2006, 12:47:07 pm »
Witam. Jeden tylko raz poprosiłam kuzynkę by wpłaciła 1% na subkonto mojej córki(nawet bez dopisu nazwiska) ,które podlega pod nasze stowarzyszenie.pieniążki faktycznie dotarły na konto Justynki,ale zarząd stowarzyszenia nie pozwolił"na takie numery".Pieniądze powinny być wpłacone na ogólne konto stowarzyszenia.Powiedzieli,że to niezgodne z zasadami i nie mogę w ten sposób zbierać.To jak to jest??
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2006, 01:17:31 pm »
Myślę, że musi być zapis w Statucie o takiej możliwości.
Dodatkowo księgowa wraz z Zarzadem Stowarzyszenia powinny uzgodnić ewentualne subkonta dla dzieci w danym Stowarzyszeniu, na które wpływają kwoty w  ramach 1% (dopisek na jakie dziecko jest konieczny).
To musi być zgodne z prawem.
Jeśli nie mieli wcześniej takich uzgodnień- mogli Ci wypłacić w formie pomocy: dopłaty na turnus, zapomoga specjalna.
Status Stowarzyszenia, decyzja Zarządu i Księgowej -są podstawą.
Skontaktuj się z Prezesem Stow. w Jeleniej Górze- naszym moderatorem dziadkiem Januszem.

zacytuję Ci wypowiedź Prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia:

Cytuj
2. Parę osób pytało o możliwość przekazania 1% podatku na Dar Życia.
Aktualnie nie ma takiej możliwości, 1% podatku dochodowego można przekazać jedynie Organizacji Pożytku Publicznego zarejestrowanej w KRS i mającej właśnie taki status.

Taki status ma oczywiście stowarzyszenie w Jeleniej Górze, ale musiałbym uzgodnić z księgową parę rzeczy.
Stowarzyszenie w ubiegłym roku przekazało pieniądze na potrzeby Daru, zapewne w tym roku też Zebranie przychyli się do takiego wniosku - w razie potrzeby.
Przekazanie 1% ze wskazaniem "Na Dar Życia" skutkowałoby koniecznością utworzenia nowego konta w księgach rachunkowych.
Poza tym ustawa nie przewiduje możliwości decydowania przez osobę wpłacającą 1% o jego przeznaczeniu - inaczej, niż np przy darowiznach celowych.
Tym niemniej informacja o sposobie wykorzystania tych pieniędzy, które, przypominam, są pieniędzmi budżetu Państwa, podawana jest do wiadomości publicznej.
Jeżeli ktoś przekaże swój 1% na działalność naszego stowarzyszenia (apel na naszej stronie internetowej) , to będzie miał świadomość, że część pieniędzy przeznaczymy na opłatę za serwer Daru.

źródło
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 21, 2006, 01:57:45 pm »
1% wpłacamy na konto dziecka ale z adnotacją : 1% podatku na organizację pożytku publicznego ( numer dziecka w fundacji). Rodzic może korzystać z tych pieniędzy tylko i wyłącznie na podstawie faktury za np.rehabilitację lub turnus rehabilitacyjny albo masaż albo zakup wózka. Nie jest tak że pieniądze dostaje się do ręki.Pieniądze i tak księgowane są na jednym koncie fundacji. Tylko fundacja rozdziela na poszczególne subkonta.Ja rozumiem, że są rózni rodzice ale nie można pisać że nie wiadomo na co przeznaczają bo wszystko musi być udokumentowane rachunkami i fakturami, które są do wglądu w fundacji. fundacja nie zwróci pieniędzy jeśli jest jakaś nieprawidłowość.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 21, 2006, 02:08:41 pm »
Karusia. Troszkę się przeraziłam bo mi część znajomych w taki sposób przekazała 1%. Dowiadywałam się w fundacji czy jest taka możliwość usłyszała, że jak najbardziej.Mam koleżankę w US i też powiedziała, że jest to jak najbardziej zgodne.Nie może tylko być w treści imienia i nazwiska dziecka tylko numer.I treść tak jak podałam wyżej.Nawt na apelu, który wysyłam była informacja o możliwości przekazania zaakceptowana przez fundację.Mamy konto w fundacji Zdążyć z pomocą.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 21, 2006, 02:46:20 pm »
Odnoszę wrażenie, że inaczej się mają zasady do Stowarzyszeń a inaczej do Fundacji mającej u siebie subkonta!!!!
Stowarzyszenia mają tylko swoje konta, natomiast Fundacje dysponują subkontami dla poszczególnych dzieci.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 21, 2006, 02:55:51 pm »
Z moich obserwacji choć jestem krótko w fundacji to nie ma subkont.Są tylko wewnętrzne konta z numerem.Konto w banku jest jedno dla wszystkich dzieci dlatego tak ważne jest aby przy wpłacie podawać nr konkretbego dziecka bo inaczej fundacja sama zadecyduje na co przekaże. Zdążyć z Pomocą to duża fundacja, która ma pod opieką dużo ośrodków.Nie gwarantują oni, że będą rodzielać swoje uzyskane fundusze na dzieci w fundacji. To my rodzice jesteśmy zobowiązani pozyskiwać środki finansowe na cele rehabilitacyjne etc.Oni nam udostępniają konto czyniąc nas wiarygodnymi w oczach potencjalnych darczyńców.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2006, 03:02:10 pm »
Troszkę muszę wyjaśnić. W przypadku fundacji "subkontem" nazywamy wyodrębnienie z grupy i podział na poszczególne elementy.Nie jest to natomiast typowe subkonto w banku. Jak już pisałam konto jest jedno i jeden numer konta dla wszystkich co można sprawdzić. Natomiast fundacja sama tworzy oddzielne konta, rubryki itp. w których księguje wpłaty na konkretne wskazanie. Już kończę bo jeszcze bardziej zagmatwam.Mam nadzieję, że pomimo to wyjaśniłam dokładniej.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline karusia

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 62
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 22, 2006, 04:03:17 pm »
Jejku,ja już się pogubiłam czym jest subkonto i co może stowarzyszenie.W każdym razie nasze stowarzyszenie jest biedne i zbierają pieniądze zawsze na swoje potrzeby-prowadzą dzienny środek reh.-terapeutyczny,więc ja nigdy o nic ich nie proszę.Dlatego też pewnie nie pozwoliły mi zbierać na konto Justynki tego1%,by stow.nic nie straciło...
A, dodam jeszcze,że u nas każde dziecko ma swój nr konta-to znaczy początek jest taki sam dla wszystkich,tylko ostatnia cyfra jest inna dla każdego dziecka.
Szkoda,że tak się u mnie stało  :cry:  ,bo wiem,że mamy w innych miastachtak postępują i można dużo uzbierać dla dziecka.Może poprostu przejdę do fundacji.
Jak te panie ze stowarzyszenia przekonać czy uświadomić,że to jest legalne?
Pozdrowionka, mama Justki(8lat, mpd) i Przemka (7lat)

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 23, 2006, 11:22:54 pm »
Karusia, być może to wynika z ich statutu.Stowarzyszenie kieruje sie innymi prawami niż fundacja.Ja wybierając fundację rozmawiałam z mamami zaprawionymi w boju, których dzieci od dawna mają konta.Ważne było również dla mnie od kiedy fundacja istnieje etc. Pozdrawiam.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 25, 2006, 05:35:03 pm »
PODATKI Zasady odliczania 1 procentu przekazanego na rzecz organizacji pożytku publicznego

Wpłacamy przed złożeniem zeznania

Nie wszystkie osoby przekazujące 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wiedzą, że wpłaty tej należy dokonać przed złożeniem zeznania.

Jeśli na przykład podatnik złożył zeznanie 20 kwietnia, ale wpłaty dokonał dopiero dzień później, to postąpił nieprawidłowo. Co więcej, nawet składając polecenie przelewu tego samego dnia co zeznanie, możemy popełnić błąd. - Podatnicy dokonujący wpłaty muszą pamiętać, że o jej terminie przesądza dzień obciążenia ich rachunku bankowego. Jeśli złożymy zlecenie w banku w godzinach popołudniowych, to często jest ono wykonywane dopiero nazajutrz - przypomina Marek Kolibski, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy.

Jeśli już popełniliśmy błąd, to możemy spróbować go skorygować.

- Osoby, które popełniły błąd polegający na dokonaniu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego po złożeniu zeznania rocznego, mogą go jeszcze naprawić. W tym celu powinny raz jeszcze złożyć zeznanie. Korekta taka możliwa jest tylko do dnia upływu terminu złożenia zeznania, czyli w tym roku do 2 maja - mówi Kaja Zaremba-Jesiotr, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Marciniuk i Wspólnicy. Wyjaśnia, że do złożonego powtórnie zeznania należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. - Niewykluczone jednak, że niektóre organy skarbowe dokonają wykładni przepisów ustawy podatkowej w sposób zawężony, dopuszczając odliczenie 1 proc. podatku wyłącznie w pierwotnym zeznaniu rocznym - dodaje Zaremba-Jesiotr.

Także Marek Kolibski zwraca uwagę, że jest to ryzykowne rozwiązanie: - Zgodnie z art. 27d ust. 2a ustawy o PIT wpłata powinna być dokonana przed złożeniem zeznania. A to może nastąpić tylko raz.

Jego zdaniem późniejsze złożenie korekty nie zmienia terminu złożenia zeznania. Podczas ewentualnej kontroli tego rodzaju korekta może zostać zakwestionowana. Kolibski zwraca jednak uwagę, że można próbować bronić prawidłowości takiego postępowania, stosując tylko wykładnię literalną, a nie uwzględniając wykładni celowościowej i logicznej.

Argumentem za dopuszczalnością złożenia korekty jest odpowiedź na interpelację poselską udzielona 29 października 2004 r. przez Ministerstwo Finansów. Niestety wyrażone w tej formie stanowisko resortu nie jest wiążące dla urzędów.

Wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego odlicza się w poz. 111 druku PIT-37 lub w poz. 179 druku PIT-36. Należy pamiętać o nietypowym sposobie zaokrąglania - do pełnych 10 groszy w dół.

Konrad Piłat
Listę organizacji pożytku publicznego można odnaleźć w Internecie: www.ms.gov.pl www.jedenprocent.pl

Rzeczpospolita 25.04.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 31, 2006, 09:38:29 pm »
1% podatku
Z wpłatą nie musisz czekać do końca roku

W zeznaniu podatkowym sporządzanym za 2006 r. po raz kolejny będziemy mogli skorzystać z możliwości zmniejszenia podatku dochodowego o wpłaty dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przy czym zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1% podatku należnego wykazanego w zeznaniu. Jednak z dokonaniem wpłaty nie trzeba czekać do zakończenia roku podatkowego. Wpłata na wybraną organizację może zostać przekazana już teraz. Aby mogła ona zostać uwzględniona w zeznaniu podatkowym składanym za 2006 r., podatnik powinien przekazać ją na rzecz organizacji pożytku publicznego w okresie:

1 maja - 31 grudnia 2006 r. oraz
 
1 stycznia - 30 kwietnia 2007 r. (art. 27d ust. 2a ustawy o pdof).
W przypadku osób opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym są to terminy:

1 luty - 31 grudnia 2006 r. oraz
 
1 stycznia - 31 stycznia 2007 r. (art. 14a ust. 2a ustawy o zpd).
Listę zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) oraz na stronie portalu ngo (www.pozytek.ngo.pl). Pamiętać jednak należy o tym, że zmniejszenie należnego podatku będzie możliwe, jeżeli przekazane wpłaty zostaną właściwie udokumentowane. Z dowodu wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego w szczególności powinno wynikać: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Warto zauważyć, że propozycje rządu dotyczące zmian w podatkach przewidują uproszczenie mechanizmu dokonywania 1% zmniejszenia podatku należnego z tytułu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli proponowane zmiany zostaną uchwalone, to poczynając od rozliczenia za 2007 r. przekazywanie 1% podatku odbywać się będzie za pośrednictwem urzędów skarbowych. Podatnik określi jedynie dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego.

Gazeta Podatkowa 31.07.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 04, 2006, 10:06:06 pm »
Cytuj
Komisja poparła też ważną poprawkę do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sejm zgodził się na przerzucenie większości operacji związanych z przekazywaniem organizacjom pożytku publicznego darowizn 1 proc. z podatników na urzędy skarbowe. Dzięki temu podatnik będzie wskazywał w zeznaniu rocznym organizację (tylko jedną), z którą chce się podzielić niewielką częścią swojego podatku. Resztę zrobi za niego urząd skarbowy. Wyliczy 1 proc. podatku i przekaże go wskazanej organizacji. Senatorowie z komisji gospodarki uznali, że z darowizn 1 proc. podatku powinni korzystać tylko ci podatnicy, którzy będą przekazywać organizacjom pożytku publicznego co najmniej 5 zł podatku. - Chodzi o to, by wartość darowizny przekazywanej w ramach 1 proc. była wyższa od opłaty za przelew bankowy na konto obdarowanej organizacji - tłumaczyli. Senat zakończy prace nad podatkami pod koniec przyszłego tygodnia.


http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3718470.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 16, 2006, 10:36:04 pm »
Cytuj
•  1 proc. bez limitu. Dobrą wiadomość mamy też dla osób z niskimi dochodami. Sejm odrzucił w czwartek poprawkę Senatu odbierającą prawo do dzielenia się podatkiem z fundacjami i stowarzyszeniami osobom, u których 1 proc. rocznego podatku to mniej niż 5 zł. W czwartkowej „Gazecie” napisaliśmy, że poprawka uniemożliwi przekazywanie darowizn osobom z dochodami brutto niższymi niż 1150 zł. Ostatecznie posłowie, którzy jeszcze we wtorek popierali poprawkę Senatu, niespodziewanie zmienili zdanie. Żadnych ograniczeń więc nie będzie.


http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33182,3740327.html

 :ok:
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline MAKA

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 175
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 17, 2006, 08:42:27 am »
mam nadzieję, że te zmiany nie uniemozliwią przekazywania 1% na konkretne dziecko, kto przypilnuje urzędników, żeby wpisali poprawną treść przelewu.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 17, 2006, 08:55:22 am »
To może być wielkim problemem-racja.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline IwonaD

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 93
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 17, 2006, 09:31:42 am »
No wlaśnie ja też się  niepokoję czy to nie utrudni zbierania funduszy na konkretne dziecko.
mamaSeby z mpd 7 lat i Daniela 12 lat

Offline marmati

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 359
  • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 18, 2006, 09:17:35 am »
Jestem przekonana, że utrudni i to bardzo.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline IwonaD

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 93
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 18, 2006, 09:40:32 am »
W fundacji gdzie jest mój syn nie wpisuje się nazwiska dziecka tylko każde dziecka ma swój symbol. W pisuje sie go obok numeru. Więc byc może że nie bedzie to mialo wplywu na zbiórke pieniędzy, bo Urząd ma tylko wpisac numer i nic więcej. Jedyna nadzieja że zrobi to porawnie.
mamaSeby z mpd 7 lat i Daniela 12 lat

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 01, 2006, 09:01:40 am »
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17192  
Jak przekazać 1% w 2007 r.?

W najbliższym podatkowym okresie rozliczeniowym (od stycznia do końca kwietnia 2007) 1% przekazujemy na starych zasadach. Prasowe doniesienia o zmianach w sposobie przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego (opp) wprowadziły zamieszanie. Wyjaśniamy wątpliwości.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 10, 2007, 09:29:20 pm »
PIT Organizacja pożytku publicznego powinna opublikować sprawozdanie finansowe na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Zanim podzielisz się podatkiem, sprawdź status obdarowanego

Ten, kto wpłaci 1 procent podatku instytucji, która wyda darowiznę niezgodnie z przepisami, nie będzie musiał później dopłacać do rozliczenia. Urząd zakwestionuje jednak odliczenie, jeśli obdarowany nie ma statusu organizacji pożytku publicznego


Darczyńca może w zeznaniu rocznym pomniejszyć podatek o1 proc. tylko wtedy, gdy przekaże pieniądze na konto organizacji pożytku publicznego. Może to być fundacja albo stowarzyszenie realizujące szczytne cele (określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Warto jednak dokładnie skontrolować, komu i na co przekazujemy pieniądze.

- Niedawno dostaliśmy informację, że w Bytomiu chodzą po mieszkaniach osoby podające się za przedstawicieli naszej fundacji -opowiada Patrycja Wróbel z Fundacji Dziecięca Fantazja. -Rozprowadzają artykuły sanitarne i zbierają pieniądze. Dzięki szybkiej interwencji policji udało się przyłapać ich na gorącym uczynku i sprawa jest w sądzie.

Tylko dla organizacji pożytku publicznego
To skrajny przypadek, ale pokazuje, że przed wpłatą trzeba sprawdzić daną organizację. Dzięki temu unikniemy też kłopotów przy weryfikacji zeznania rocznego. Podstawowy warunek skorzystania z odliczenia 1 proc. jest taki, by obdarowany miał status organizacji pożytku publicznego.

Możliwość taką mają m.in. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające wcelu osiągnięcia zysku. Status organizacji pożytku publicznego uzyskują w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o spełnieniu ustawowych wymagań. Wykaz podmiotów spełniających ten warunek znajdziemy na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości opp. ms. gov. pl

- Trzeba pamiętać, że obdarowana instytucja musi być organizacją pożytku publicznego w momencie wpłaty - ostrzega Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. - Jeśli nie załatwiła jeszcze wszystkich formalności albo ten status utraciła, nie możemy pomniejszyć podatku.

Poznaj zasady działania
Warto też wiedzieć, w jaki sposób działa wybrana przez nas instytucja. Niektóre organizacje mają bowiem dość niekonwencjonalne metody zbierania i rozprowadzania środków finansowych. "Pieniądze z 1 proc. mogą trafić do Twojej organizacji! Nic prostszego - bez konkursów, bez zbędnych formalności" - to cytat z oferty stowarzyszenia Przyjazna Szkoła na oficjalnej stronie internetowej Lublińca. Jest skierowana do podmiotów, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Przyjazna Szkoła, która taki status ma, zbiera dla nich pieniądze w ramach akcji "1 proc. dla mojej organizacji". "Stowarzyszenie zobowiązuje się przekazać 75 proc. zkwoty zgromadzonej na koncie" - czytamy w regulaminie akcji. Zostaje więc 25 proc. Na akcji może też zyskać podmiot, który do niej przystąpił i ściągnął nowych uczestników. Przysługuje mu 5 proc. środków zebranych przez rekomendowane przez niego instytucje.

-Organizacja pożytku publicznego może w ramach swojej działalności statutowej wspierać podmioty, które nie mają tego statusu - wyjaśnia prof. Hubert Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Nie powinno to być jednak klasyczne pośrednictwo, czyli potrącanie prowizji za zbieranie pieniędzy dla innych instytucji. Takie działanie to normalna komercyjna działalność i kłóci się z ideą funkcjonowania sektora organizacji pozarządowych.

-Te 25 proc. to koszty organizacji całego przedsięwzięcia, w tym księgowe, osobowe, informatyczne i logistyczne - tłumaczy Aleksander Komaniecki, prezes stowarzyszenia. - Im więcej będzie uczestników, tym koszty będą mniejsze, dlatego wynagradzamy najaktywniejszych, przekazując im dodatkowe 5 proc. ze środków stowarzyszenia. Zgadzam się, że metoda zbierania pieniędzy jest niekonwencjonalna, ale organizacje pożytku publicznego muszą zabiegać o wsparcie. Niech oceną akcji będzie to, że z roku na rok przystępuje do niej coraz więcej partnerów, obecnie jest ich ponad 4000.

Wpłacający nie odpowiada
Jak sprawdzić, co się dzieje znaszymi pieniędzmi? - Każda organizacja pożytku publicznego musi opublikować sprawozdanie finansowe na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej -mówi Izabela Dembicka z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl. - Można je znaleźć na stronie www.pozytek.gov.pl. Musi też umożliwić dostęp do sprawozdania merytorycznego ze swoich działań: opublikować je razem ze sprawozdaniem finansowym, udostępnić na swojej stronie internetowej albo w siedzibie. Można też po prostu zapytać, na co zostały przeznaczone wpłacone pieniądze, i organizacja musi odpowiedzieć.

Czy przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, która narusza ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, powoduje, że urząd skarbowy może zakwestionować odliczenie? O to zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. "Nie, podatnik ponosiłby wtedy konsekwencje niezgodnego z prawem działania podmiotów trzecich" -czytamy w odpowiedzi z 5 marca. Odliczenie nie jest więc uzależnione od tego, czy dana organizacja wykorzystuje darowiznę zgodnie z celami statutowymi.

PRZEMYSŁAW WOJTASIK

Beneficjent - organizacja pożytku publicznego
KROK 1
Skontroluj, czy obdarowany ma status organizacji pożytku publicznego - bez tego nie odliczysz 1 proc. podatku.

KROK 2
Zapoznaj się ze statutem wspieranej organizacji - dowiesz się, jakie cele realizuje.

KROK 3
Przeczytaj sprawozdanie finansowe - zorientujesz się, w jaki sposób obdarowywany gospodaruje pieniędzmi. KROK 4 Zapoznaj się ze sprawozdaniem merytorycznym - uzyskasz informacje o tym, co się dzieje w wybranej organizacji.

KROK 5
Przeprowadź wywiad środowiskowy - potwierdzisz jej wiarygodność.

Nie odliczymy 1 proc. podatku, jeśli obdarowana instytucja nie ma statusu organizacji pożytku publicznego. Urząd nie powinien natomiast kwestionować naszego rozliczenia, jeśli wsparliśmy organizację, która taki status ma, ale narusza ustawę o działalności pożytku publicznego. ¦
 
Zajrzyj do bazy organizacji
Wykaz pomiotów mających status organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronach internetowych: opp. ms. gov. pl, www.ngo.pl, www.pozytek.gov.pl. Do wyszukania interesującej nas instytucji wystarczy wpisanie nazwy, numeru w KRS albo adresu. Sprawozdanie finansowe powinno znaleźć się na stronie www.pozytek.gov.pl. W jaki sposób podzielić się swoim podatkiem, opisywaliśmy w "Rz" z 26 stycznia. ¦
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 28, 2007, 09:36:20 am »
Organizacje pożytku pod większą kontrolą

Rząd zamierza zaostrzyć kryteria przyznawania statusu pożytku publicznego organizacjom pozarządowym. Chce też sprawdzać, na co wydają pieniądze z odpisu podatkowego


W KRS zarejestrowanych jest 5397 organizacji pożytku publicznego (OPP). Prawo daje im pewne przywileje, m.in. zwolnienie z podatków i opłat oraz możliwość uzyskiwania przychodów z odpisu 1 proc. PIT.

W gronie organizacji, które z założenia mają działać dla ogółu społeczności lub grup w trudnej sytuacji, niemało jest stowarzyszeń hobbystycznych, które przede wszystkim nastawiają się na działalność na rzecz swoich członków. Są wśród nich lokalne kluby taneczne, muzyczne, wędkarskie, motorowe, narciarskie, tenisowe, jeździeckie, brydżowe, a nawet golfowe. Dzięki odpisowi podatkowemu przekazywanemu przez członków organizacje te mogą gromadzić całkiem niemałe pieniądze na wspólną rekreację i rozrywkę. I to kosztem fiskusa. Pozwalają na to liberalne przepisy ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i wynikające z nich orzecznictwo sądów decydujących o wpisaniu do rejestru OPP.

Praktyka rozminęła się nieco z intencjami. Status OPP miał być przeznaczony dla dużych profesjonalnych organizacji pozarządowych działających dla dobra ogółu. Górę wzięło jednak szerokie rozumienie pożytku publicznego, w którym mieści się także działalność grupek hobbystów.- Przepisy na to zezwalają, choć może rzeczywiście nie do końca jest to zgodne z duchem tej ustawy - mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii, jednocześnie członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Podaje też przykłady organizacji, które zbierały odpis podatkowy, aby z niego dofinansować publiczną szkołę, albo takich, które traktowały 1 proc. jako ukrytą formę odpłatności za usługi, np. odliczały go od kosztu wyjazdu na kolonie. - Działanie w ramach prawa, ale nie na to miały iść pieniądze z odpisu - dodaje Tomasz Schimanek.

W przyszłym roku przekazywanie 1 proc. podatku na OPP ma być ułatwione. Zajmą się tym urzędy skarbowe. Do organizacji pożytku publicznego mogą popłynąć większe pieniądze. Dlatego rząd postanowił uszczelnić przepisy i wzmocnić nadzór nad nimi. Projekt nowelizacji ustawy jest już w Sejmie. Jego autorzy nie poszli jednak drogą ograniczenia podmiotowego kręgu organizacji, które mogą uzyskać status OPP.

-W tym gronie znalazło się trochę przypadkowych organizacji- przyznaje Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS. - Dlatego chcemy sprecyzować definicję OPPtak, aby na pierwszym miejscu była działalność na rzecz interesu społecznego.

O ten status mogłyby się ubiegać organizacje działające nieprzerwanie przez dwa lata.

Dyrektor Więckiewicz podkreśla znaczenie przejrzystości działania OPP. - Państwo rezygnuje z części podatku, powinno więc móc kontrolować, jak wydają go organizacje - mówi. W projekcie znalazł się prawny wymóg przekazywania 1 proc. podatku wyłącznie na działalność pożytku publicznego oraz obowiązek podawania w Internecie sprawozdania dotyczącego wykorzystania odpisu.

Nadzór i kontrola nad OPP ma objąć całą działalność pożytku publicznego, a nie tylko prawidłowość korzystania z uprawnień OPP.

Ireneusz Walencik

Opinia

 
Tomasz Schimanek, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego

Wśród ok. 100 tys. organizacji pozarządowych jest ponad 5 proc. OPP. Ustawa miała stworzyć kategorię organizacji o wyższym statusie realizujących istotne zadania publiczne. Dlatego miały mieć szczególne przywileje. To się trochę rozmyło w praktyce, bo kryteria OPP są lżejsze, a przywileje to możliwość zyskania 1 proc. odpisu od podatników. Z tego powodu był owczy pęd do rejestracji. Ale że konkurencja o 1 procent jest duża, a nowelizacja ma wprowadzić dodatkowe warunki i obowiązki, to niektóre organizacje zastanawiają się nad rezygnacją z tego statusu
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 29, 2007, 11:49:05 am »
W przyszłym roku przekazywanie 1 proc. podatku na OPP ma być ułatwione. Zajmą się tym urzędy skarbowe.

A jak to się ma do przekazywania podatku na rzecz konkretnych podopiecznych w stowarzyszeniach lub fundacjach? Do tej pory było możliwe ponieważ podatnik sam dokonywał wyboru komu i na jakie konto przekaze stosowna kwotę. W tym roku wprowadzono zmiane i przekazywaniem 1% podatku zajmowac się bedzie bezposrednio urzad skarbowy, po wskazaniu przez podatnika nr .rejestru organizacji. Bedzie mozna okreslic tylko jakiej organizacji przekazac chcemy nasz podatek, a nie na jakie konto. Jak to sie ma do przekazywania pieniązków na konta(subkonta) poszczegolnych dzieci?
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Mulesia

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 06, 2007, 10:08:47 pm »
Ponownie wywołuję temat. Moim zdaniem WAŻNY. Wiele mam zbiera pieniądze na leczenie dzieci na subkontach.  Dziś mąż mój powiedział mi ( nie sprawdzałam ), że fundacje , będące organizacjami pożytku publicznego do 20 listopada muszą zgłosić numery kont do urzędów skarbowych.
Mój mąż zadzwonił do naszego US , by dowiedzieć się o subkonta. Uzyskał bardzo niepokojącą odpowiedź , że przepisy nie regulują tej sytuacji i US  będzie przekazywał 1 % na ogólne konto fundacji.  
Zadzwonił później do Krajowej Informacji Podatkowej. Pani udzielająca informacji trochę się zdziwiła i powiedziała, że nie wie jak problem rozwiązać. Podobno mąż był pierwszą osobą sygnalizującą tę kwestię.
Może by tak zacząć dzwonić do urzędów i Krajowej Informacji Podatkowej i zdecydowanie mocniej domagać się wyjaśnienia sprawy.
Zastanawiamy się też nad interpretacją podatkową. Spróbujemy przeanalizować, czy to się nadaje do wystąpienia o interpretację.

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 06, 2007, 10:19:13 pm »
Dzwoniłam do urzędu w Gdańsku i otrzymałam tę samą co wy odpowiedź- wszystko na jedno konto danej OPP, ale podsunęłaś myśle dobrą myśl by zaznaczyć problem również w innych urzędach. Póki co natknęłam sie na dwie interpretacje nowego przepisu (jedna w Gazecie Prawnej, druga w dodatku do Rzeczpospolitej) obie niestety niepomyslne dla podopiecznych którzy do tej pory gromadzili w ten sposób pieniążki.
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 06, 2007, 10:27:44 pm »
Gosiu to czytałaś?

1 proc. podatku - nowe zasady!
http://www.um-zachodniopomorskie.pl/index.php?wiad=2663
Cytuj
Nowe zasady przekazywania 1 proc. podatku będą miały zastosowanie po raz pierwszy do rozliczania dochodów za 2007 rok, tj. w zeznaniu rocznym składanym do 30 kwietnia 2008r.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

kasiape

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 06, 2007, 10:32:28 pm »
Mulesia to prawda że OPP mają przesyłać do US dane: nr konta i nr wpisu do rejestru! i prawdą jest że potem "hurtem" przeleją na konto OPP.
Jeżeli w Fundacji każde dziecko ma nr indywidualny to Fundacja powinna (moim zdaniem) przekazać wszystkie te nr kont, ale...
jak subkontem jest imię i nazwisko dziecka to wygląda to tak, że nie dostaniesz tych pieniędzy, bo wpadają do wspólnego wora. Problem polega na tym, że samej Fundacji nie zależy żeby to zgłosić, wyjaśnić czy zasygnazliować, bo raz, że mają mniej roboty z księgowaniem i zgarną więcej kasy, którą podzielą wg własnego uznania.
Od kiedy wiadomo, że przepisy się zmieniają? a żadna Fundacja tego nie zgłosiła!
My akcję zbierania 1% prowadziliśmy szeroko zakrojoną przez dwa lata - a teraz nasi "starzy, dobrzy darczyńcy" wpłacą do studni te pieniądze.
Kogo znam mogę poprosić o dowód wpłaty (kseroPITa - kto pokaże?) i przesłać do OPP, że była wpłata dla mojego konta, ale to jakieś błędne koło!
Co zrobię? mam nadzieję, że duża ulga prorodzinna wyzeruje mój podatek, i jeżeli mam wplacać kasę do studni (i moi darczyńcy też) to nie wpłacę jej wcale.
Zysk będą miały takie OPP jak Caritas, PAH czy inne takie "ogólno"społeczne.
Szkoda, po raz kolejny nikt nie pomyślał o dzieciach, może się zmieni - ale to dopiero za rok!!!

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 06, 2007, 11:16:33 pm »
Ja winię za ten  stan rzeczy statuty Fundacji -oni myślą bardziej o łatwiźnie dla siebie a nie o dobru dzieci i ich darczyńców.
Jaki to problem zrobić aneks do swojego statutu, żeby nadążał za przepisami obowiązującymi w US?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline gosiak29

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 448
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 06, 2007, 11:19:14 pm »
to wobec tego jak się ma statut do misji... ?  :( szkoda, że tak się dzieję, odrobina dobrej woli kilku prawników i byłoby po sprawie!
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 07, 2007, 12:01:45 am »
Nawet Zarzadu Fundacji.
Skoro podejmują się zbiórki na dzieci, to czemu każde z tych dzieci nie może mieć swojego konta?- przecież wpłaty wpływają z dopiskiem na dane dziecko a jedynie adres jest wspólny.

To mnie drażniło od lat, dlatego nigdy nie załozylam córce nawet subkonta.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 07, 2007, 08:09:02 am »
Z dzisiejszej Gazet Prawnej
7.10.2007r.
Ministerstwo naprawia błędy ustawodawcy


Ministerstwo Finansów prosi o numery rachunków organizacje pożytku publicznego
2007-10-25
Wskutek niedociągnięć legislacyjnych organizacje pożytku publicznego muszą przekazywać fiskusowi numery swoich rachunków bankowych. W zeznaniach rocznych zabrakło bowiem rubryki na takie dane.


W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego będzie przekazywał fiskus. Podatnicy wskażą w składanych zeznaniach organizację, której pieniądze chcą przekazać. Jednak w nowych drukach zeznań zabrakło rubryki dla wpisania numeru konta bankowego organizacji. Aby naprawić ten błąd, Ministerstwo Finansów każe organizacjom pożytku publicznego przesyłać do urzędów skarbowych do 20 listopada swoje numery bankowe.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PIT, chcąc przekazać za pośrednictwem urzędu skarbowego 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, podatnik jest zobowiązany do wskazania tej organizacji oraz jej numeru wpisu do KRS.

- W rządowym projekcie ustawy o zmianach w PIT co prawda był przewidziany obowiązek wskazania przez podatnika także numeru rachunku bankowego wybranej organizacji, ale został on zniesiony w trakcie procesu legislacyjnego (Senat stwierdził, że jego utrzymanie byłoby źródłem błędów podatników i byłby wydłużony czas przekazywania środków zainteresowanym organizacjom) - tłumaczyła Joanna Stolarek, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowegoPricewaterhouseCoopers.

Formularz zgłoszeniowy do KRS przeznaczony dla organizacji pożytku publicznego nie zawiera informacji o numerze rachunków bankowych. Tym samym urzędy skarbowe jako pozbawione możliwości oficjalnego pozyskania danych, zdane są na ogólnodostępne źródła informacji, np. strony internetowe.

Ważne!

Organizacje pożytku publicznego, które chcą otrzymać 1 proc. podatku, muszą do 20 listopada przesłać urzędom skarbowym numery swoich rachunków bankowych


EWA MATYSZEWSKA
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

kasiape

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 07, 2007, 12:36:29 pm »
no to jest jeszcze gorzej niż myślałam! na PITcie nie ma nawet miejsca na nr konta bankowego! czyli nawet tam gdzie w fundacji każde dziecko ma nr indywidualny to i tak na nic przesłanie kont.
bo będzie napisane: - Fundacja XYZ, nr KRS - 1234 - tyle, koniec!
czyli jednak zbiórka 1% będzie pod takie OPP jak PAH czy Caritas gdzie mają ogólne konta.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 07, 2007, 10:18:37 pm »
Jeszcze jeden..... informacja dla chętnych którzy chcą przekazać jeden procent podatku

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/1;proc;przekaze;urzad;skarbowy,140,0,279436.html
2007-10-29 10:43:49
1 proc. przekaże urząd skarbowy

Podatnicy, którzy zdecydują się na przekazanie części swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mieli ułatwione zadanie.
Cytuj
To urząd skarbowy, a nie jak to było dotychczas - podatnik, zadba o przekazanie odpowiedniej kwoty na konto wybranej organizacji

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2007 roku zapisami art. 45 ust. 5c-5g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób oraz art. 21 ust. 3a-3d ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne urzędy skarbowe zobowiązane zostały do przekazywania na wniosek podatnika darowizny w kwocie 1 proc. podatku należnego.

Jak to wygląda w praktyce?
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 08, 2007, 07:45:56 am »
Indywidualne darowizny wciąż możliwe

Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą zbierać pieniądze u darczyńców na leczenie swoich pociech.

Nowe przepisy dotyczące sposobu przekazywania 1 proc. podatku na organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego (OPP) zniechęcają nas do zbierania pieniędzy na leczenie niepełnosprawnych dzieci – alarmują rodzice.

Chodzi o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 5c – 5g) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 21 ust. 3a – 3d). Na ich podstawie w rozliczeniu dochodów za rok 2007 podatnik będzie wskazywał jedynie organizację, na którą ma być przekazany 1 proc. jego należnego podatku i numer jej wpisu KRS. Pieniądze przekaże już sam urząd skarbowy. Tymczasem, jak twierdzą rodzice, nowe zasady przekazywania na cele charytatywne 1 proc. podatku są wprawdzie dużym ułatwieniem dla darczyńców, jednak uniemożliwiają wskazanie celu szczegółowego.

– W formularzu PIT można będzie teraz wpisać tylko nazwę i konto fundacji. Nie można natomiast podać imienia i nazwiska dziecka lub jego numeru ewidencyjnego – podkreśla Kamil Kubiś, tata czteroletniego Karolka.

Jak twierdzi, do tej pory rodzice niepełnosprawnego dziecka, zgodnie z umową zawartą z fundacją, sami starali się o środki, wysyłając apele o pomoc. Darczyńca mógł wpłacić pieniądze na konto fundacji, wskazując konkretne dziecko.

– Pieniądze były księgowane na indywidualnym subkoncie dziecka i całe przeznaczane na jego leczenie i rehabilitację. Teraz takiej możliwości nie będzie – dodaje Kamil Kubiś.

W opinii rodziców niepełnosprawnych dzieci umożliwienie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz OPP, ale ze wskazaniem konkretnego adresata, daje szansę na rehabilitację i intensywne leczenie. Jak twierdzą, organizacje pożytku publicznego nie będą w stanie przekazać każdemu dziecku kwot większych od tych, które rodzice własnym wysiłkiem zbierają sami.

Czy uda im się poruszyć serca urzędników Ministerstwa Finansów?

Jak poinformował nas Jakub Lutyk, rzecznik prasowy ministerstwa, obowiązujący do końca 2006 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 27d dotyczył wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego.

Według rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów obowiązujące od 2007 r. regulacje prawne zobowiązujące organy podatkowe do przekazywania 1 proc. podatku na rzecz wskazanych przez podatnika w rocznym zeznaniu organizacji pożytku publicznego, zmieniły wyłącznie sposób ich wspierania przez podatników PIT.

– Nie zmienił się natomiast tytuł, tj. podmiot, którego wsparcie uprawnia do zmniejszenia podatku należnego. Jest nim nadal organizacja pożytku publicznego, a nie konkretna osoba fizyczna – przypomina Jakub Lutyk.

– Należy jednocześnie pamiętać o istnieniu odrębnej instytucji podatkowej umożliwiającej zasilanie organizacji charytatywnych, w tym organizacji pożytku publicznego, bezpośrednimi darowiznami podatników – podkreśla rzecznik.

Chodzi o art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, który umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania darowizn przekazanych przez podatnika na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Maksymalnie z tego tytułu podatnik może odpisać nawet 6 proc. dochodu.

Źródło : Rzeczpospolita, Grażyna Leśniak 07-11-2007
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

kasiape

 • Gość
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 08, 2007, 04:44:09 pm »
Robiąc darowiznę (PIT O) darczyńca odbiera tylko 19% kwoty wpłaconej , a przy 1% całą.
Poza tym darowiznę odpisuję się od dochodu, a 1% od podatku.
1% podatku darczyńcę nic nie kosztuje, a darowizna- kosztuje.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
1 % dla organizacji?
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 11, 2007, 02:10:16 pm »
Informacja od naszej dawnej userki Martek40

13:29:53

Cytuj
Witaj. Być może już wiesz o akcji związanej z nową ustawą dotyczącą 1%, jednak na wszelki wypadek  postanowiłam podrzucić Ci linka. W końcu to nasza, rodziców dzieci niepełnosprawnych, wspólna sprawa. Myślę, że ta informacja powinna znaleźć się także na Waszym forum.
http://naszanatalka.w.interia.pl

Pozdrawiam serdecznie, Martek.


http://naszanatalka.w.interia.pl/ramka-apel.html
Poczytajcie i podejmijcie może wspólne decyzje dla dobra wszystkich dzieci.

Cytuj
Szanowni Internauci, Rodzice Dzieci Niepełnosprawnych, Osoby Niepełnosprawne i Wszyscy Ludzie Dobrych Serc, chcący pomóc


Aktualnie obowiązująca ustawa o podatku doch. od osób fizycznych uniemożliwia przekazywanie przez Was 1% Waszego podatku dochodowego wybranym przez Was osobom - podopiecznym Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli uważacie, że trzeba to zmienić, to - wykorzystując internet - prosimy:

a/ zwrócicie się - jako Wyborcy - do Waszych Parlamentarzystów (tu jest ich lista uzależniona od okręgu wyborczego; po kliknięciu nazwiska posła pojawi się ikona poczty, pod którą jest ukryty adres mailowy: http://www.sejm.gov.pl/poslowie/okregi6.htm) przesyłając im poniższy tekst z prośbą o spowodowanie zmiany w ustawie w przyszłości oraz prośbę - propozycję wykorzystania aktualnych rozwiązań prawnych, tak aby było możliwe przekazanie 1% ze wskazaniem osoby w rozliczeniu PIT za 2007 rok,

http://naszanatalka.w.interia.pl/Szanowny%20Panie%20Posle.htm
Tekst dla Rodziców dzieci niepełnosprawnych

http://naszanatalka.w.interia.pl/Szanowny%20Panie%20Posle%20-%20Podatnik.htm
Tekst dla pozostałych Podatników

PROSZĘ UZUPEŁNIĆ W WYSYŁANYM TEKŚCIE DANE OSOBOWE WŁASNE I POSŁA ORAZ POPRAWIĆ FORMĘ JĘZYKOWĄ OZNACZONĄ KOLOREM CZERWONYM

b/ proście swe rodziny, znajomych o przesyłanie powyższych próśb do ich parlamentarzystów,

c/ nagłaśniajcie powyższe rozwiązanie i prośby na forach internetowych, kontaktujcie się ze znanymi Wam mediami w tej samej sprawie.

STWÓRZMY NACISK MAILOWO-MEDIALNY NA DECYDENTÓW -
MIEJMY WPŁYW NA NASZĄ RZECZYWISTOŚĆ!

ZBLIŻA SIĘ CZAS ROZLICZANIA PIT 2007!
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach