Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Stypendium-pomoc finansowa  (Przeczytany 65530 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 19, 2006, 11:16:18 pm »
Radom

Program stypendialny dla niepełnosprawnych
Cytuj
Fundusz im. biskupa Jana Chrapka przy Caritas diecezji radomskiej utworzy program stypendialny dla niepełnosprawnych dzieci. Nowa inicjatywa zostanie ogłoszona podczas drugiej edycji konkursu „Viventi Caritate 2006” – „Żyjącemu Miłością”, który zostanie rozstrzygnięty w czerwcu.

– Zależy nam na rozwoju dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z diecezji radomskiej, których edukacja jest ograniczona lub zagrożona przez ich niepełnosprawność – powiedział Zbigniew Gumiński z Funduszu im. bpa Jana Chrapka.

Przypomniał, że biskup był człowiekiem autentycznie świadczącym dobro, który dawał nadzieję i zmieniał rzeczywistość wokół siebie. Zaznaczył, że Fundusz stara się utrwalać ślady działalności Jana Chrapka i zostawiać własne. Obecnie Fundusz pracuje nad regulaminem programu stypendialnego.

Nagrodą „Viventi Caritate ”– „Żyjącemu Miłością ” jest statuetka wręczana ludziom działającym charytatywnie w lokalnym środowisku. Może nią zostać wyróżniona osoba, instytucja lub organizacja pozarządowa działająca na polu społecznym, kulturalnym, wychowawczym, budowania pomostów między ludźmi i środowiskami. Kapituła Funduszu oczekuje zgłoszeń do nagrody do 30 maja.

Biskup Jan Chrapek zginął w październiku 2001 roku w wypadku samochodowym w Sieklukach koło Białobrzegów niedaleko Radomia. Był ordynariuszem radomskim przez półtora roku.
 
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 21, 2006, 10:03:04 pm »
Stypendium na naukę zawodu

Można starać się o pieniądze z Polsko-Francuskiego Funduszu Współpracy na staż we Francji. Od 2005 roku z tej możliwości skorzystało 125 osób.

– Fundusz opłacił podróż do Francji i ubezpieczenie oraz zapewnił stypendium w wysokości 370 euro – mówi Kasia Litkowska, która dzięki stypendium wyjechała na dwumiesięczne praktyki. Nocleg, wyżywienie, a także kieszonkowe zapewnił jej hotel, w którym pracowała. Barbara Kosowska-Siwiec z Urzędu Miasta w Sosnowcu odbyła miesięczny staż w urzędzie miasta w Roubaix. Aby uzyskać stypendium, w wysokości od 270 do 640 euro, należy wypełnić wniosek i przesłać go do 20 czerwca do funduszu. Szczegóły na stronie www.coop-fpf.org.

Gazeta Podatkowa 19.05.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Majka_Cz

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 113
pieniążki a szkoła policelna
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 25, 2006, 01:11:53 pm »
Hej!

Mam jeszcze jedno pytanie czy ktoś z was wie czy istnieje coś takiego jak pieniążki na naukę w szkołach policealnych. Nie powiem cudem znalazłam coś co by mi odpowiadało i mogłabym się tego uczyć. Niestety jest płatne... i tu jest problem.
Wiem że jak ktoś studiuje to czasem jast coś takiego że ma pieniążki na to....
A jak jest z policealnymi szkołami czy ON też takowe dostaje? Jeśli tak to gdzie?

Z góry dzięki za pomoc bo to jest kolejny temat gdzie jestem zielona
Majka_Cz
Mózgowe porażenie dziecięce, epilepsja, urostomia zrobiona metodą brickera, niestabilność kręgów szyjnych, torbiel w głowie, dyskalkulia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 25, 2006, 04:09:51 pm »
Majko

Zerknij do wątku
http://forum.darzycia.pl/topic,2936.htm
Stypendia na naukę
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 15, 2006, 10:38:47 pm »
Studencie, płać i płacz

 Łukasz Antkiewicz

Absolwenci szkół średnich już w tym roku zapłacą więcej za przyjęcie na studia. Co gorsza, najbiedniejsi dostaną też mniejsze stypendia

Karolina Wójtowicz, która w tym roku kończy liceum w Tarnobrzegu, w październiku rozpocznie studia. Spróbuje dostać się na architekturę na Uniwersytecie Szczecińskim i na wydział artystyczny na Uniwersytecie Rzeszowskim. Niestety, przyjemność studiowania kosztuje, nawet jeśli nie zaczęliśmy nauki. Za same opłaty rekrutacyjne uczelnia żąda 120 zł, choć jeszcze przed rokiem było to ok. 75 złotych! - Chyba nikt nie myśli o naszej kieszeni. To dla mnie duży wydatek - denerwuje się. Ale resort nauki i szkolnictwa wyższego uznał, że nowe, wyższe opłaty są adekwatne do pracy włożonej w przyjęcia studentów. Ale kto je ustalił?

- My tylko sugerowaliśmy się opinią rektorów. To oni określili koszty rekrutacji - tłumaczy minister Michał Seweryński.

- To są decyzje ministerstwa. My je tylko realizujemy - broni się Krystyna Anusik z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Winnych nie ma, a studenci mają kolejny problem. Obniżono im środki przeznaczone na pomoc materialną. Najbardziej ucierpią na tym żacy z Uniwersytetu Warszawskiego. Już teraz stypendia socjalne spadły tam nawet o 100 zł. np. Na Uniwersytecie Łódzkim pomoc materialną dla studentów obniżono o 50 zł, a w Państwowej Szkole Zawodowej w Suwałkach stypendia obcięto o prawie połowę - do 150 zł. Podobnie z dodatkami do akademika dla najuboższych, który jest o 20 zł mniejszy, zaś zasiłek dla studentów niepełnosprawnych o 40 złotych niższy.

- To jeden ze skutków wcielenie w życie projektu "Taniego państwa" - pisze w liście rozsyłanym przez internet dr Paweł Strzelecki, dziekan do spraw studenckich UW. - Ministrów i ministerstw jest więcej, za to dotacje na uczelnie spadły.

W sumie do obniżek została zmuszona co trzecia uczelnia wyższa w kraju, Powód?

- Raz jedna uczelnia dostaje więcej, a raz mniej. To się co roku zmienia - wyjaśnia Joanna Kulesza, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Organizacji studenckich to tłumaczenie nie interesuje i już zapowiadają protesty.

- Na tym, co robi Ministerstwo, najbardziej ucierpią najbiedniejsi studenci, a przecież PiS zapowiadał, że będzie walczyć z ubóstwem. Wielu młodych ludzi zacznie rezygnować ze studiów, bo nie będzie ich na to stać - dodaje Wojciech Baran ze Zrzeszenia Studentów Polskich.

Gazeta "Metro" 9.06.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 26, 2006, 10:39:31 pm »
STYPENDIA Dofinansowanie na pierwszym roku

Dodatkowe pieniądze na naukę


Już na pierwszym roku studiów warto się zainteresować stypendiami. Może się okazać, że uczelnia przyzna nawet kilkaset złotych

Na pierwszym roku studiów nie ma co liczyć na stypendium naukowe. Na nie zapracuje się wysoką średnią podczas pierwszego roku nauki na wyższej uczelni. O stypendia powinni się zatroszczyć studenci z nie najlepszą sytuacją materialną. Już na pierwszym roku jest szansa na zdobycie stypendiów: socjalnego, na wyżywienie, mieszkaniowego, specjalnego dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi. Student może je otrzymywać przez cały okres studiów.
Stypendia te przyznawane są na semestr lub na rok akademicki i wypłacane są co miesiąc. Wyjątkiem jest zapomoga, którą dostaje się jednorazowo, maksymalnie dwa razy w roku akademickim. Wnioski o stypendia i potrzebną dokumentację składa się w ustalonym przez uczelnię terminie: najczęściej jest to koniec października (stypendia na pierwszy semestr) oraz koniec marca (stypendia na drugi semestr).

O co warto walczyć?
Stypendium socjalne przyznawane jest studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, także powtarzającemu rok. Starając się o stypendium socjalne, student musi złożyć: wniosek o przyznanie pomocy materialnej, oświadczenie potwierdzające wiarygodność złożonej dokumentacji, zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez studenta i członków jego rodziny w 2005 roku. Jeśli student mieszka na wsi, a rodzice prowadzą gospodarstwo rolne, to dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie z urzędu gminy o jego wielkości.

Taka sama dokumentacja jak przy stypendium socjalnym potrzebna jest także przy stypendium na wyżywienie i mieszkaniowym. Stypendium mieszkaniowe jest przyznawane, gdy student studiuje na studiach dziennych, jest w trudnej sytuacji materialnej i mieszka w domu studenckim. Codzienny dojazd z miejsca zamieszkania ze względu na zbyt dużą odległość od uczelni znacznie utrudniałby mu studiowanie. W zależności od regulaminu uczelni student może otrzymywać to stypendium również wtedy, gdy wynajmuje mieszkanie lub pokój.

- W takiej sytuacji składa na uczelni umowę najmu oraz poświadczenie zameldowania na okres czasowy - mówi Ewa Kula z działu promocji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych jest uzależnione nie od dochodu studenta, ale od stopnia niepełnosprawności, czyli posiadania grupy inwalidzkiej. Student otrzyma je, gdy złoży na uczelni zaświadczenie określające stopień niepełnosprawności. Wydawane jest przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Zamiast niego student może też złożyć orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez ZUS lub orzeczenie o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej. Niepełnosprawni studiujący na więcej niż jednym kierunku mogą otrzymywać powyższe stypendium na każdym ze studiowanych kierunków.

- Zapomoga przyznawana jest na wniosek studenta, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej - mówi Anna Trzaska z działu spraw studenckich Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest to np. kradzież, powódź, pożar, ciężka choroba studenta lub członka jego rodziny, śmierć najbliższego członka rodziny. Trudną sytuację materialną należy udokumentować. Zapomogi przyznawane są indywidualnie.

- Na początku ubiegłego roku akademickiego na naszej uczelni stypendium socjalne wynosiło 100 - 200 zł, żywieniowe 80 zł, mieszkaniowe 90 zł, a niepełnosprawni bez względu na grupę inwalidzką otrzymywali 150 zł - dodaje Trzaska. Natomiast zapomoga według regulaminu uczelni nie może przekroczyć czterokrotności stypendium socjalnego, czyli 800 zł. W zależności od regulaminu szkoły są też możliwe kwoty rzędu 2000 zł.

Niestała pensja
Wysokość stypendiów jest zależna od liczby chętnych, spełniających warunki przyznania stypendium, ale i pieniędzy, które uzyskała na ten cel uczelnia.

- Nie można więc przewidzieć, ile będą wynosiły - mówi Trzaska. Aby dostać stypendium dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 316 - 569 zł. Z tego przedziału uczelnia wybiera wysokość dochodu i według tego przyznaje stypendia.

- Nasza uczelnia przyznaje stypendium przy najwyższym dochodzie, czyli 569 zł - dodaje. Nie na wszystkich uczelniach tak jest, czasami jest to 316 zł, czasami 450. Im wyższa kwota, tym więcej osób może skorzystać ze stypendiów, ale jest ono wtedy niższe.

- Oprócz podstawowego pakietu stypendiów dodatkowo od pierwszego semestru studenci mogą skorzystać z tzw. systemu bezpłatnych miejsc (SBM) - wyjaśnia Mariusz Czerwonka z działu rekrutacji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wyniki z matury brane są pod uwagę tylko przy przyjęciu do szkoły. - Osoby, które chcą skorzystać z SBM, przechodzą dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne: jest to test na myślenie, z łamigłówkami matematycznymi - mówi Joanna Dudek, kierowniczka działu rekrutacji WSIiZ. Część informacji w nim zawartych dotyczy kierunku studiów, na który uczeń chce się dostać. Jeśli jest to turystyka, pytania dotyczą m.in. turystyki, geografii. Jeśli ekonomia, to właśnie tej dziedziny. Aby rozwiązać test, należy mieć dużą wiedzę ogólną, ale uczeń, który dużo czyta i ogląda wiadomości, poradzi sobie bez trudu - kontynuuje Joanna Dudek. W tym roku test zostanie przeprowadzony 17 sierpnia. Pozytywne przejście dwuetapowego testu kwalifikuje na SBM. W tym roku uczelnia przygotowała 750 bezpłatnych miejsc i częściowo płatnych, studiujący zwolniony jest z czesnego w całości lub w połowie.

Stypendia i zapomogi dla studentów zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkie informacje związane z pomocą materialną dla studentów: potrzebne dokumenty, wnioski o stypendia znajdują się na internetowych stronach uczelni. Student traci prawo do otrzymywania stypendiów, gdy ukończył studia przed terminem określonym w planie studiów lub został skreślony z listy studentów w trakcie trwania roku akademickiego.

jud
• Szczegółowe informacje na temat pomocy materialnej dla studentów są także na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego www.mnisw.gov.pl

Rzeczpospolita 26.07.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 16, 2006, 10:40:51 pm »
Zasiłek szkolny dla ucznia

Kto ma prawo uzyskać zasiłek szkolny? Czy o taką pomoc można zwrócić się tylko raz w czasie edukacji dziecka?

Zasiłek szkolny to forma pomocy materialnej dla ucznia. Przyznawany jest na wniosek (np. rodzica) bądź też z urzędu, uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, spowodowanej zdarzeniem losowym, które dotknęło jego osobę bądź rodzinę (np. ciężka choroba członka rodziny). Może on przybrać formę świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z edukacją bądź formę pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym. Zasiłek może być przyznany kilka razy w ciągu roku, a maksymalna wysokość jednego świadczenia to obecnie kwota 280 zł. Ubiegać się można o niego w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od momentu wystąpienia zdarzenia losowego

Gazeta Podatkowa 14.08.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:33:40 pm »
Gazeta Podatkowa nr 68 (274) z dn. 2006.08.24, strona 3
Autor: Marta Łukasiewicz

Kredyt studencki

Czy umorzona część kredytu studenckiego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Nie. Kredyty studenckie udzielane są w oparciu o uregulowania zawarte w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. nr 108, poz. 685 ze zm.). Na podstawie tego aktu prawnego mogą one również zostać częściowo lub w całości umorzone. Kwoty umorzonych kredytów studenckich udzielonych na podstawie wyżej powołanych przepisów korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie takie ustawodawca zawarł w art. 21 ust. 1 pkt 61 ustawy o pdof. Dlatego też umorzona część kredytu studenckiego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 29, 2006, 10:39:52 pm »
EDUKACJA SZKOLNA POMOC DLA NAJBIEDNIEJSZYCH
Podręczniki i pieniądze czekają na uczniów

Bezpłatny komplet podręczników dla pierwszaków oraz stypendia socjalne dla dzieci z biednych rodzin – taką pomoc można otrzymać w szkole.

Darmowy komplet podręczników mogą otrzymać dzieci, które rozpoczną we wrześniu naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia. Zgodnie z zasadami realizowanego od 3 lat rządowego programu „Wyprawka szkolna” pomoc mogą otrzymać przyszli uczniowie pochodzący z rodziny, w której dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 z późn. zm.), czyli 316 zł. Wnioski wraz z zaświadczeniami o dochodach przyjmuje dyrektor szkoły, w której dziecko rozpoczyna naukę. To on również określa, do kiedy będą przyjmowane wnioski. Kaja Małecka, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej zapewnia jednak, że dyrektor powinien przyjąć nawet wnioski złożone po terminie.


540 tys. pierwszoklasistów otrzymało od 2002 roku darmowe komplety podręczników

– Wyprawkę powinny bowiem otrzymać wszystkie dzieci, którym się należy – podkreśla rzecznik.

Z danych GUS wynika, że w tym roku naukę rozpocznie ponad 380 tys. dzieci. Z tego uprawnionych do pomocy może być nawet 90 tys. z nich.

Uczniowie pochodzący z rodzin, w których, tak jak w przypadku wyprawki, dochód na osobę nie przekracza 316 zł, mogą ubiegać się o stypendium szkolne, zwane też socjalnym. Wójt gminy, burmistrz czy prezydent – to oni wydają decyzję o pomocy – może przyznać miesięcznie od 44,8 zł do 112 zł. Szczegółowe zasady przyznawania stypendium ustala jednak rada gminy, która w regulaminie może zapisać, że każdemu uprawnionemu będzie wypłacać np. 50 zł, albo że wysokość stypendium w każdym przypadku będzie ustalana indywidualnie, zależnie od wysokości dochodu.

Ogólne zasady przyznawania stypendiów określone są w rozdziale 8a ustawy z 7 września 1991 roku o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 roku nr 256, poz. 2572).

 Jolanta Góra

Gazeta Prawna 16.08.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Pomoc materialna dla uczniów
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 05, 2006, 07:31:13 pm »
Pomoc materialna dla uczniów

Pomoc materialna dla uczniów z najbiedniejszych rodzin ma na celu wyrównywanie szans
edukacyjnych i umożliwienie im lepszego startu w dorosłe życie. Celem tych działań jest
także zapobieganie segregacji uczniów ze względu na sytuację materialną oraz stworzenie im możliwości równego uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej. Dlatego w ramach pomocy materialnej dzieci korzystają z dodatkowych zajęć edukacyjnych, dostają podręczniki szkolne, czy posiłki w szkolnej stołówce. Dzięki takim działaniom biedniejsze dzieci mają takie same szanse na zdobycie dobrego wykształcenia jak ich rówieśnicy z zamożniejszych rodzin.

Formy pomocy materialnej dla uczniów z rodzin ubogich reguluje ustawa o systemie oświaty.

Rozdział 8 ustawy "Pomoc materialna dla uczniów" szczegółowo opisuje świadczenia, jakie
mogą być przyznawane uczniom:

Stypendium szkolne może być przyznane uczniowi, który znajduje się w trudnej sytuacji
materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie tj. 316 zł na osobę miesięcznie. W
ramach stypendium uczeń może się ubiegać o całkowite lub częściowe pokrycie kosztów
udziału w zajęciach edukacyjnych oraz pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym, jak zakup podręczników czy przyborów szkolnych. Wysokość przyznanego stypendium waha się od 44,80 zł do 112 zł miesięcznie.

O zasiłek szkolny może się ubiegać uczeń, który "przejściowo" znajduje się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym. Zasiłek szkolny, podobnie jak
stypendium szkolne, może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie
wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym tyle, że tą formę pomocy uczeń może otrzymać raz lub kilka razy do roku.

Wysokość tego zasiłku to pięciokrotność zasiłku rodzinnego tj. 280 zł.

Stypendium za wyniki szkolne lub za osiągnięcia sportowe przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali wysoką średnią ocen oraz tym, który uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu, co najmniej międzyszkolnym.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów - stypendystą może zostać uczeń, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał najwyższą średnią ocen, uprawniającą do otrzymania świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem i co najmniej dobrą ocenę z zachowania. O stypendium Prezesa Rady Ministrów może ubiegać się także uczeń o wybitnych, wyraźnie ukierunkowanych uzdolnieniach, poświadczonych ocenami celującymi w jakiejś dziedzinie wiedzy i mający, co najmniej oceny dobre z pozostałych przedmiotów.

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej - przyznawane jest wybitnie uzdolnionym uczniom szkoły średniej, w szczególności: laureatom olimpiad międzynarodowych i krajowych, konkursów na pracę naukową lub uczniom uzyskującym celujące i bardzo dobre wyniki w nauce wg indywidualnego programu lub toku nauczania.

Ponadto w 2006 roku zostały uchwalone trzy dodatkowe programy wyrównywania szans
edukacyjnych.

Pierwszy z nich zatytułowany "Aktywizacja i wspieranie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze edukacyjnym" ma zaangażować środowiska lokalne w problemy i pomoc dzieciom oraz wspierać aktywność tych środowisk w zakresie pomocy uczniom. Program adresowany jest do dzieci pochodzących z rodzin ubogich, potrzebujących szczególnego wsparcia. Jego celem jest nie tylko zmniejszanie rozmiarów biedy, ale także przeciwdziałanie bezradności społecznej oraz kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich. W ramach programu dzieci będą mogły korzystać m.in. z dodatkowych zajęć rozwijających wiedzę, umiejętności, zainteresowania i zdolności, wspierających rozwój ucznia, kształtujących postawy przedsiębiorczości oraz uczących podejmowania aktywności edukacyjnej i zawodowej. Program obejmuje również pomoc stypendialną.

Kolejna inicjatywa Ministerstwa, "Program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów
pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej na lata 2006-2008" jest częścią Narodowego Programu Stypendialnego w ramach którego uczniowie mogą liczyć na dofinansowanie m.in.: wyżywienia; zakwaterowania; dojazdów do szkoły; zakupu podręczników i pomocy szkolnych; zakupu niezbędnej odzieży i obuwia; kieszonkowego i innych wydatków związanych z edukacją, m.in.: nauki języków i innych zajęć fakultatywnych, zajęć edukacyjnych realizowanych poza szkołą, wycieczek szkolnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w najbliższej przyszłości zamierza wdrażać także inne programy skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich. Obecnie trwają prace nad programem rozwoju edukacji na obszarach wiejskich.

Trzeci program realizowany w 2006 roku to "Wyprawka szkolna", który funkcjonuje od 2002 roku. W ramach tego programu, którego celem jest wyrównywanie warunków startu szkolnego uczniów, dzieci z najuboższych rodzin pierwszaki rozpoczynające naukę otrzymują bezpłatny komplet podręczników. Od 2002 roku blisko 540 tys. pierwszoklasistów otrzymało darmowe podręczniki. Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i aprobatą społeczną. W jego realizację, na pełnych zasadach partnerstwa, zostały włączone wszystkie gminy i szkoły podstawowe.

Dzięki programowi w roku szkolnym 2006/2007 w bezpłatny komplet podręczników zostanie wyposażonych, co najmniej 91 tys. uczniów.

Czwarty Program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie realizowany w latach 2006-2009. Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana dzieciom, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 474 zł na osobę w rodzinach wielodzietnych.

W 2005 roku na pomoc materialną o charakterze edukacyjnym przeznaczono z budżetu państwa 344, 6 mln zł. W bieżącym roku kwota ta jest o ponad 200 mln większa. W rezerwie celowej nr 45 budżetu państwa na pomoc materialną dla uczniów zaplanowano środki w wysokości 550 mln zł.

Pomoc materialna udzielana w ramach Narodowego Programu Stypendialnego może zostać przeznaczona jedynie na pomoc uczniowi w dostępie do edukacji i wyrównywanie jego szans edukacyjnych.

Szczegółowe informacje dotyczące pomocy materialnej dla uczniów znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej  www.men.gov.pl

Pytania i odpowiedzi dotyczące stypendiów i zasiłków szkolnych

1. Do kiedy powinien zostać złożony wniosek o przyznanie stypendium szkolnego?

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku
szkolnego. Stosownie do art. 90 n ust. 7 cytowanej ustawy, w uzasadnionych przypadkach
istnieje możliwość złożenia wniosku o przyznanie stypendium szkolnego po upływie
określonego w ustawie terminu. Ewentualną decyzję w sprawie późniejszego terminu przyjęcia wniosku o przyznanie stypendium szkolnego może podjąć jedynie organ przyznający stypendium w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania ucznia.

2. Czy pobierane stypendia mogą się sumować?

Zgodnie, z art. 90 d ust. 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty stypendysta, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków
publicznych, może otrzymać stypendium szkolne, lecz suma stypendiów nie może przekroczyć:

w przypadku uczniów - 1120zł (tj. dwudziestokrotność kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2
pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ) w ciągu całego
okresu otrzymywania stypendiów (tj. maksymalnie jednego roku szkolnego),
w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - 1068zł (tj. osiemnastokrotności kwoty, o której mowa, w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach
rodzinnych) w ciągu całego okresu otrzymywania stypendiów (tj. maksymalnie jednego roku szkolnego).

3. Czy środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego na udzielanie pomocy
materialnej dla uczniów na okres od stycznia do czerwca 2006 mogą być wykorzystane w
terminie późniejszym?

Środki przyznane na udzielenie pomocy materialnej dla uczniów w okresie do stycznia do
czerwca br. mogą zostać wykorzystane w terminie późniejszym tj. od września do grudnia br. Zgodnie, z art. 90 g ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty pomoc
materialna dla uczniów przyznawana jest na okres nie dłuższy niż rok szkolny. Natomiast
środki finansowe na realizację pomocy materialnej dla uczniów przyznawane są na dany rok budżetowy i muszą one zostać rozliczone do końca danego roku budżetowego.

4. Jaki dokument reguluje sposób i formę rozliczania środków przeznaczonych na stypendium szkolne?

Szczegółowe rozwiązania dotyczące rozliczania się osób otrzymujących stypendium z organem przyznającym stypendium powinno być zawarte w gminnym regulaminie udzielania pomocy materialnej dla uczniów. Władze lokalne same ustalają, czy osobie, której zostało przydzielone stypendium wypłacają pieniądze na podstawie otrzymanych faktur, rachunków, paragonów, a więc dopiero po zakupie podręczników itp. czy też bezpośrednio pokrywają koszty pomocy lub przyznają pomoc w formie rzeczowej, bądź zaliczki.

5. Jaką decyzję powinien podjąć organ przyznający stypendium szkolne w sytuacji, gdy uczeń przestał spełniać kryteria uprawniające go do pobierania stypendium?

W sytuacji, gdy uczeń przestał spełniać ustalone kryteria uprawniające go do pobierania
stypendium szkolnego, wnioskodawca jest zobowiązany do powiadomienia organu przyznającego stypendium szkolne o ustaniu przyczyn, które były podstawą do jego przyznania (art.90o ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty). W takiej sytuacji organ, który przyznał stypendium szkolne wstrzymuje lub cofa jego wypłacanie (art. 90 o ust 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Stypendium wstrzymuje się lub cofa na podstawie decyzji administracyjnej. Termin oraz kwotę zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej. Właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu należności, jeśli stanowiłoby to dla stypendysty nadmierne obciążenie lub, gdy niweczyłoby to skutki udzielonej pomocy.

6. Na co może być przeznaczone stypendium szkolne?

Stypendium szkolne może być przeznaczone na dodatkowe zajęcia oraz pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym. Świadczenia te nie są wymienione w formie zamkniętego katalogu, gdyż ich rodzaj zależy od potrzeb ucznia. Dodatkowymi zajęciami mogą być zajęcia wyrównawcze, nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, kółka zainteresowań itd. Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym to np. tornister, strój na zajęcia wychowania fizycznego, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne - ale i atlas historyczne, encyklopedia, pokrycie kosztów abonamentu internetowego, wyjazdu na wycieczkę szkolną, zieloną szkołę, czy nawet mikroskop dla ucznia zainteresowanego biologią lub luneta dla ucznia zainteresowanego astronomią, o ile są związane z procesem edukacyjnym.

Obuwie i odzież mogą stanowić pomoc o charakterze edukacyjnym jedynie w sytuacji, gdy
wiążą się w sposób oczywisty i bezpośredni z procesem edukacji ucznia (np. kimono dla
ucznia trenującego karate). Natomiast zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiającego uczniowi dotarcie do szkoły (kurtka, buty) leży w kompetencjach resortu polityki społecznej i nie powinien być finansowany w ramach stypendium szkolnego.

7. Czy stypendia szkolne zwolnione są z podatku dochodowego? Czy osoby otrzymujące ww. stypendium mają obowiązek wypełniania kwestionariusza PIT-S8?

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 r. Nr 80, poz. 350, z późn. zm) stypendia szkolne zwolnione są z podatku dochodowego.
Zgodnie z pismem (PB5-066-81/06/IK-1553) Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów wyjaśniamy, że stosownie do postanowień art. 35 ust. 10 ww. ustawy, do sporządzania informacji PIT-8S obowiązani są wyłącznie płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy. Z tych względów przedmiotowej informacji nie sporządzają płatnicy dokonujący wpłat świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 40 powołanej ustawy, a tym bardziej osoby otrzymujące przedmiotowe świadczenia.

www.men.gov.pl
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 05, 2006, 10:25:33 pm »
Student
Program jest realizowany przez PFRON od początku 2002 r. i jego celem jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym zdobywania wyższego wykształcenia, a przez to stworzenie im lepszych szans na otwartym rynku pracy.

http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/1783;jsessionid=EC8EA3DC12419FF6B1274E8FFD48342F
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 20, 2006, 09:35:05 pm »
Ubodzy uczniowie rok czekają na stypendia

Renata Czeladko

Ponad tysiąc uczniów rok czeka na unijne stypendia "Lepsze jutro". Pieniądze nie są wypłacane, bo urzędnicy przerzucają się papierami
Córce pani Bogumiły z miejscowości Szczaki pod Warszawą rok temu przyznano stypendium w ramach programu "Lepsze jutro". 150 zł miesięcznie miało od września do czerwca wpływać ratami. - Przez cały zeszły rok szkolny nie było ani grosza. Dopiero w lipcu dostaliśmy jedynie 150 zł - mówi pani Bogumiła.

Unijne stypendia należą się uczniom warszawskich szkół, którzy mieszkają w małych miejscowościach i dochód w rodzinie nie przekracza 350 zł na osobę. Pieniądze mają być wydane na internat, dojazdy, książki i inne szkolne zakupy. Unijne fundusze rozdziela Urząd Marszałkowski, ale wniosek do marszałka z wyliczoną kwotą na stypendia wysyła miasto.

Pani Bogumiła nadal czekałaby cierpliwie na obiecane pieniądze, ale w szkole córki dowiedziała się, że miasto właśnie zbiera w szkołach wnioski na stypendia "Lepsze jutro" na ten rok. Szkoły muszą zgłosić uczniów do 29 września. - Zdenerwowałam się. Nie wypłacili pieniędzy jeszcze za zeszły rok i znów mamią ludzi - irytuje się mama licealistki.

Urząd Marszałkowski tłumaczy, że ponad 1,5 mln zł na stypendia cały czas było do dyspozycji. Za to, że pieniądze jeszcze nie trafiły do uczniów wini miasto: - Urzędnicy we wniosku popełnili wiele błędów. Nawet w rachunkach. Ilość pomyłek była tak duża, że zaproponowaliśmy urzędnikom szkolenie. Nie skorzystali - opowiada Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego i dodaje że mniejsze gminy z dokumentami uporały się o wiele szybciej i sprawniej niż Warszawa.

- Umiemy wypisywać wnioski. A Warszawa to nie Mława. W programie uczestniczyło ponad 160 szkół. Zebrać dokumenty od wszystkich uczniów, którzy w dodatku po potrzebne papiery za każdym razem muszą jechać do domu poza Warszawą, to duże przedsięwzięcie logistyczne - ripostuje Grażyna Ożarek, zastępca dyrektora biura edukacji. Jej zdaniem Urząd Marszałkowski przyczepiał się do drobiazgów. A to, że uczeń w złym miejscu wpisał datę, a to, że zamiast swojego imienia podał imię mamy.

Takie przerzucanie się papierami trwało do końca sierpnia. W tym miesiącu uczniowie mają dostać część zaległych pieniędzy. Gdy rozliczą się z nich (muszą przedstawić rachunki lub oświadczenia, że wydali je na szkołę), na konta popłynie następna transza.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3631177.html

jakby ktoś chciał  zasięgnąć informacji w temacie edukacji w stolicy to:

http://www.warszawa.pl/edukacja/

 :turn-l:  no comment
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 05, 2006, 09:18:31 am »
OŚWIATA Pomoc ma zmniejszać różnice w dostępie do edukacji

Stypendia przez cały rok szkolny

Uczeń powinien dostawać stypendium szkolne przez cały rok szkolny. Nie można skracać tego okresu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

Obecnie większość gmin przyznaje takie stypendia tylko na kilka miesięcy. Środki z budżetu państwa, samorządowe oraz z Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej nie starczają na dłużej.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń spełniający kryteria materialne i społeczne. Dalsze przepisy rozdziału 8a, dodanego do ustawy o systemie oświaty nowelizacją z 2004 r., przewidują, że przyznawane jest ono na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym. Najniższa stawka to 44,80 zł miesięcznie, najwyższa - 150 zł, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50 zł. Niektóre gminy przyznają jednak tylko po kilka złotych miesięcznie na ucznia.

W Olsztynku w woj. warmińsko-mazurskim wpłynęły w ubiegłym roku 884 wnioski o stypendia szkolne oraz 26 o zasiłek. Tymczasem pieniędzy dla wszystkich, według najniższej stawki 44,80 zł, starczyłoby zaledwie na cztery miesiące. Rodzeństwu Paulinie i Patrykowi Z., uczniom szkoły podstawowej, przyznano więc po 50 zł na dwa miesiące. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie utrzymało decyzję. Stwierdziło, że przepisy nie nakładają obowiązku przyznawania stypendium na cały rok szkolny. Gminy mogą je wypłacać przez 1 - 10 miesięcy. Jest to pozostawione uznaniu administracyjnemu, zależne od ilości środków.

Art. 90d ust. 10 ustawy o systemie oświaty nie uzależnia okresu wypłacania stypendium szkolnego od środków gminy - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpatrzeniu skargi matki rodzeństwa Z. Ustawodawca wskazał, że stypendium ma być przyznawane za cały okres nauki. Nie da się realizować wyznaczonych w ustawie celów (zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji, wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia), przyznając stypendium tylko na dwa miesiące.

Olsztyńskie SKO wniosło skargę kasacyjną do NSA. - Żadna gmina nie ma tyle pieniędzy, by wystarczyły na stypendia przez 10 miesięcy dla wszystkich spełniających kryteria - stwierdził podczas rozprawy w NSA radca prawny SKO Marcin Adamczyk. Jego zdaniem sformułowania użyte w przepisie nie wyznaczają jednego sztywnego okresu. Oznaczają jedynie, że stypendium może być przyznane na okres nie dłuższy niż dany rok szkolny.

NSA zgodził się jednak z wyrokiem WSA i oddalił skargi kasacyjne SKO. - Sąd wie, jaka jest obecna praktyka przyznawania stypendiów - powiedziała sędzia Joanna Runge-Lissowska. - Niefortunnie sformułowany przepis nie pozostawia jednak żadnej swobody. Musi ono być udzielane na cały rok szkolny, a nie na kilka miesięcy. Wynika to też z samej jego istoty. Formą pomocy ze względów losowych powinien być zasiłek szkolny (sygn. I OSK 573-574/06).

Danuta FreyKomu należy się wsparcie
Wskazówka

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. W szczególności, gdy występuje w niej m.in. bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm lub narkomania. Stypendium można udzielać jednocześnie w różnych formach, m.in. jako pomoc pieniężną i rzeczową.

zródło
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 09, 2006, 09:21:01 pm »
Stypendia dla studentów przyznane

Ponad dwustu zdolnych młodych ludzi będzie mogło studiować dzięki stypendiom w ramach akcji "Dyplom z marzeń"

Milena Osman z Brodów koło Pierzchnicy będzie studiować budownictwo na Politechnice Świętokrzyskiej
 
Damian Długosz w środę był na inauguracji roku akademickiego. Studiuje mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Krakowskiej. Wynajmuje stancję z kolegami. Do tej pory dojeżdżał z pięciotysięcznej Pierzchnicy do prestiżowego Liceum im. Słowackiego w Kielcach. - Staram się o stypendium socjalne, powalczę o naukowe i jeśli oficjalnie się potwierdzi, że dostałem stypendium z fundacji, to pieniądze przestaną być problemem - zapewnia Damian.

Takich jak on jest ponad dwustu. Otrzymają w sumie 700 tys. zł - każdy po 350 zł miesięcznie przez pierwszy rok studiów. To efekt trwającej od marca akcji "Dyplom z marzeń", której patronowała "Rzeczpospolita". Wspólnie z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi, która zarządza programem stypendialnym, i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, finansującą stypendia, zachęcaliśmy do udziału organizacje pozarządowe. Chodziło nie tylko o pomoc młodym zdolnym ludziom z małych miejscowości, ale także o pobudzenie inicjatywy społeczności lokalnych. Dlatego fundacja zapewniała jedynie połowę pieniędzy na każde stypendium, drugą część musieli zdobyć lokalni działacze. - Obawiałam się, że zgłosi się za mało organizacji pozarządowych. Na szczęście myliłam się, dziś współpracujemy z 49 - mówi Zofia Sapijaszka z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Każda z fundacji przysłała wnioski o dofinansowanie maksymalnie 14 stypendystów. Wszyscy musieli spełniać określone kryteria finansowe i przede wszystkim dostać się na studia. Z ponad dwustu stypendystów co dziesiąty wybrał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Właśnie z tego regionu do "Dyplomu z marzeń" zgłosiło się najwięcej organizacji. Na drugim miejscu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a potem kilka akademii medycznych.

Fundacja Rozwoju Regionu Pierzchnica działa od 10 lat. Zajmuje się głównie wspieraniem lokalnej przedsiębiorczości. W tym roku przyłączyła się do akcji "Dyplom z marzeń". Na początku chciała współfinansować dwa stypendia, ale okazało się, że chętnych jest pięcioro. - Mamy dla nich pieniądze, łódzka fundacja wstępnie się zgodziła i chyba wszyscy otrzymają wsparcie - cieszy się prezes Fundacji Rozwoju Regionu Pierzchnica Stanisław Strąk.

Młodzi z Pierzchnicy dostali się m.in. na krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą i Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Wbrew pozorom niełatwo znaleźć w wiejskiej gminie (niecałe pięć tysięcy mieszkańców) pięcioro maturzystów, którzy dostali się na studia dzienne. - Każdemu maturzyście wysłaliśmy list zachęcający do starania się o stypendium - wyjaśnia prezes Strąk.

Milena Osman ze wsi Brody koło Pierzchnicy będzie dojeżdżać na studia 30 kilometrów, do Kielc. - Miałam iść na pielęgniarstwo, ale to były tylko studia licencjackie, a ja chciałam mieć tytuł magistra. Dlatego jestem na budownictwie na Politechnice Świętokrzyskiej. Takie stypendium to dla mnie poważny zastrzyk gotówki - mówi Milena.

MICHAŁ A. ZIELIŃSKI

Rzeczpospolita 9.10.2006
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 11, 2006, 09:06:29 pm »
Pieniądze dla studenta

Maciej Samcik

Z indeksem w kieszeni możesz liczyć na ulgowe traktowanie w większości banków. Tańsze konto, łatwiej dostępny, niż dla "zwykłych śmiertelników" debet i karta kredytowa. Warto też powalczyć o specjalny kredyt studencki, dofinansowany przez państwo

Indeks bywa przydatny także w banku

Studenci nie są dla banków zbyt dochodowymi klientami (obroty na kontach mają zwykle dużo niższe od "dorosłych" klientów), ale bankowcy i tak zażarcie walczą o ich względy. I nie bez powodu. Wiedzą, że kiedy taki żak skończy studia i zdobędzie pracę, stanie się dla każdego banku najcenniejszym klientem. A więc opłaca się "wychować" go na lojalnego klienta jak najwcześniej.

Konto dostaniesz za pół ceny

Na co powinieneś zwracać uwagę, wybierając bank? Podstawa to tanie i przyjazne w użyciu konto osobiste. Przyjazne, a więc z możliwością sprawdzania salda, opcją zlecania przelewów przez telefon i internet, dużą liczbą darmowych bankomatów. Do tego przydałaby się możliwość debetowania rachunku, tania karta kredytowa z przyzwoitym limitem wydatków oraz możliwość zaciągnięcia kredytu na studia.

Któremu bankowi najbliżej do tego ideału? Oto nasz krótki przewodnik.

Zaczynamy od przeglądu najlepszych kont osobistych dostępnych dla studentów. To największe pole bankowej bitwy o nasze studenckie kieszenie, bo bankowcy doskonale wiedzą, że jak już uda im się pozyskać stałego klienta, to zaoferowanie mu dodatkowych usług - np. kart, czy kredytów, będzie już o niebo łatwiejsze.

Zarzucają więc sieć na młodych klientów przede wszystkim oferując im na preferencyjnych warunkach konto osobiste. W większości banków możesz założyć ROR za darmo lub płacąc zań dużo taniej, niż standardowy klient.

W Lukasie, Nordei, Millennium oraz BZ WBK nie zapłacisz ani grosza, w pozostałych bankach miesięczna opłata wyniesie od 1 do 4 zł . Za prowadzenie "dorosłego" konta trzeba płacić od 5,5 nawet do kilkunastu złotych miesięcznie.

Na ciekawy pomysł wpadli w Banku Pekao, w którym zwykle studenci płacą za prowadzenie konta aż 4 zł miesięcznie, ale nie dotyczy to prymusów. Jeśli pochwalisz się średnią ocen w indeksie powyżej 4,2, bank machnie ręką na opłatę za konto i poprowadzi je gratis.

Posiadacze kont studenckich w Lukas Banku dostają od 5 do 15 proc. rabatu na doładowywanie za pośrednictwem konta osobistego telefonów komórkowych typu pre-paid. A ING organizuje dla studentów - posiadaczy kont osobistych w tym banku - quiz SMS-owy, w którym można wygrać m.in. siedem rocznych stypendiów wartych 5 tys. zł.

Internet za darmo, karta - niekoniecznie

Miesięczny abonament to dopiero początek. Takie konto niewiele daje jeśli nie ma "podpiętego" dostępu przez internet i karty do bankomatu.

Prawie wszystkie banki dają dostęp do pieniędzy przez telefon i internet w cenie konta. Dodatkowo każą sobie za to płacić tylko w PKO BP i BGŻ (po złotówkę miesięcznie), a w BZ WBK i Lukasie trzeba zapłacić jeszcze kaucję za token (urządzenie generujące jednorazowe hasła, potrzebne przy logowaniu się do konta lub zlecaniu przelewów).

Wszystkie banki dodają do konta również kartę debetową - do płatności w sklepach i wyjmowania pieniędzy z bankomatów. Ale niekiedy trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Np. w Kredyt Banku karta kosztuje dodatkowo złotówkę miesięcznie, w BPH - co najmniej 2 zł miesięcznie, w PKO BP - 10 zł rocznie, a w Millennium - 15 zł rocznie.

Ale jest i dobra wiadomość. Sporo banków uzależnia opłatę za kartę od tego, czy będziesz aktywnie jej używał. Tak jest w BZ WBK, w którym 15-złotowa prowizja jest zwracana, jeśli przynajmniej kilka razy zapłacisz kartą w sklepie. Tak samo jest w Multibanku oraz w ING (tu zwracają złotówkę miesięcznej opłaty za kartę).

Uwaga! Zwykle banki nie biorą pod uwagę wypłat z bankomatu, a tylko płatności kartą w sklepie!

Twój przyjaciel bankomat

Najczęściej wykorzystywaną przez żaków usługa są wypłaty z bankomatów. Niektóre banki, np. BZ WBK, celowo umieszczają swoje urządzenia jak najbliżej uczelni, licząc, że to przyciągnie studentów do założenia w tym banku konta.

Wybierając bank zwróć więc baczną uwagę na to ile darmowych bankomatów zainstalował on w twojej okolicy. Czasami są to nie tylko własne bankomaty, ale też maszyny niezależnych sieci, takich jak np. Euronet. Klienci Nordei, mBanku czy Multibanku (te banki mają mało własnych bankomatów), mogą bez prowizji wypłacać pieniądze z urządzeń BZ WBK, czy Euronetu. Ale nie zawsze to szczęście jest bez żadnych limitów. Np. w Nordei w każdym miesiącu gratisowe są tylko dwie pierwsze wypłaty z bankomatów Euronetu.

Ciekawą ofertę dla studentów mieszkających lub studiujących poza głównymi aglomeracjami ma BGŻ. Bodaj jako jedyny oferuje ponad 1500 bezpłatnych bankomatów w mniejszych miejscowościach (własne, Kredyt Banku oraz banków spółdzielczych zrzeszonych m.in. w Mazowieckim Banku Regionalnym oraz w Banku Polskiej Spółdzielczości).

Wybierając bank zapytaj ile zapłacisz za wypłatę gotówki z obcego bankomatu (czasami możesz nie mieć innego wyjścia). Lepiej, jeśli bank pobiera stałą, kilkuzłotową opłatę, gorzej jeśli odejmie aż kilka procent od wypłacanej kwoty. Wówczas prowizja może sięgnąć nawet kilkunastu złotych!

Warto też wiedzieć jakie nominały banknotów bank umieszcza w swoich bankomatach. Niektóre banki ze względów oszczędnościowych wkładają do bankomatów tylko najwyższej nominały - 50, 100 i 200 zł. Ostatnio zrobił tak np. ING Bank Śląski, niskich nominałów od dawna nie ładują też do bankomatów sieci Euronet. A przecież pod koniec miesiąca, gdy liczy się każdy grosz, warto mieć możliwość pobrania z bankomatu nawet drobnej kwoty, typu 10, czy 20 zł. Owszem, pieniądze zawsze można wypłacić w oddziale, ale to zwykle kosztuje 3-4 zł dodatkowej prowizji.

Debecik czy kredyt odnawialny?

Jeśli zamierzasz wykorzystywać konto nie tylko jako ułatwienie w wydawaniu pieniędzy, które będą wpływały w ramach stypendium, czy od rodziców, ale i do wykonywania przelewów, koniecznie uruchom dostęp do konta przez internet oraz telefon. Zlecanie przelewów w oddziałach banków jest horrendalnie drogie i nie ma mowy o żadnej taryfie ulgowej dla studentów - za każdy przelew złożony osobiście bank bez litości pobierze aż od 2 do 5 zł.

W internecie lub przez telefon jest dużo taniej - przelewy są albo całkiem za darmo (np. te zlecane przez internet w Multibanku, Lukasie, ING oraz w BPH) , albo kosztują kilkadziesiąt groszy, góra złotówkę. W niektórych bankach nieco więcej zapłacisz za przelew zlecany przez telefon, np. w PKO BP jest to 2 zł.

Większość banków udostępnia studentom - tak samo jak "dorosłym" klientom - możliwość zejścia pod kreskę w ramach dołączonego do konta kredytu odnawialnego. Oczywiście ów limit jest ściśle związany z comiesięcznymi wpływami żaka i rzadko przekracza 1-2 tys. zł, ale jeszcze kilka lat temu student mógłby o takim udogodnieniu tylko pomarzyć.

Bodaj najtańszy kredyt odnawialny - oprocentowany tylko na 8,8 proc. rocznie - oferuje studentom Kredyt Bank. Niestety za samo jego uruchomienie trzeba zapłacić minimum 50 zł. Podobne prowizje pobierają też inne banki. Np. w ING przy przyznaniu kredytu odnawialnego trzeba się liczyć z opłatą w wysokości aż 1,8 proc. jego wartości, ale nie mniej, niż 68 zł. Stosunkowo tani jest kredyt odnawialny w Nordei - tu prowizja przy uruchomieniu zapłacisz tylko pół procenta (co najmniej 20 zł).

Za darmo - i bez podpisywania dodatkowych umów - można mieć w kilku bankach jedynie niewielki debet do 300 zł. Mają je w ofercie m.in. PKO BP oraz Pekao.

Coraz więcej banków oferuje studentom bardziej zaawansowany sposób na finansowanie bieżących potrzeb - karty kredytowe. Zwykle są to tzw. karty płaskie, charakteryzujące się stosunkowo niskim limitem oraz koniecznością każdorazowego potwierdzania transakcji przez bank. Ale dają możliwość robienia zakupów na koszt banku i kilkadziesiąt dni darmowego kredytu.

"Kredytówka" (nie) tylko dla prymusów

Wydanie "kredytówki" kosztuje zwykle ok. 20-25 zł, choć niektóre banki - np. BPH, czy PKO BP - anulują tę opłatę studentom, którzy będą często płacić swoją kartą w sklepie (np. w PKO BP trzeba co miesiąc "wyrobić" swoją kartą 500 zł zakupów). Większość banków wymaga, by żak miał jednocześnie u nich konto osobiste, na które regularnie wpływają pieniądze, choćby niewielkie - w niektórych bankach wystarczy 200-300 zł, ale średnio trzeba co miesiąc mieć wpływy rzędu ok. 400 zł.

Bywa, że bankowcy stawiają żakom, starającym się o kartę kredytową, dodatkowe warunki. Np. w Banku Pekao na kartę kredytową Visa Regata o limicie wydatków do 2,5 tys. zł może liczyć tylko student mający średnią co najmniej 3,5. Konieczne są też stałe dochody, ale tu bank nie jest tak pryncypialny - wystarczy tylko 200 zł miesięcznych wpływów, gdy "zwykły" klient, by marzyć o takiej samej karcie, musi zarabiać co najmniej 500-600 zł na rękę.

Podobnie jest w banku BPH. Tu możesz liczyć na Bursztynową Kartę Kredytową bez dokumentowania dochodów, ale pod dwoma warunkami: że jednocześnie "wykupisz" w banku konto osobiste, a w poprzednim semestrze miałeś średnią przynajmniej 3,5. Jeśli nie jesteś prymusem, bank co prawda przyzna ci kartę, ale dopiero po trzech miesiącach posiadania konta osobistego i regularnych wpływów.

W Multibanku też warto mieć wysoką średnią. Bank uzależnia bowiem od niej wysokość prowizji pobieranej za wydanie karty. Im lepsze oceny, tym "plastik" jest tańszy, a przy średniej przynajmniej 4,5 - nawet darmowy. Z kolei w mBanku od średniej ocen (a także kierunku studiów, przyznanych stypendiów itp.) zależy limit wydatków związany z kartą - może on wynieść od 800 zł do 1500 zł.

W czterech bankach - mBanku, Lukas Banku, Millennium oraz BZ WBK - możesz otrzymać kartę Euro<26, która poza tym, że jest zwykłą "kredytówką", daje też ponad 5 tys. zniżek w Polsce i ponad 100 tys. za granicą oraz ubezpieczenie. W zależności od opcji kosztuje od 50 do 75 zł (takie opłaty obowiązują np. w mBanku)

Ale za to by ją dostać nie trzeba dokumentować dochodów, a maksymalny limit wydatków to 1500 zł.

Jak ugryźć 600 zł miesięcznie na 2 proc.

Jednak żadna komercyjna oferta bankowa nie przebije preferencyjnego kredytu studenckiego, dzięki któremu można pożyczyć pieniądze na studia, płacąc jedynie ok. 2 proc. rocznie odsetek! To pięć-sześć razy mniej, niż wynosi oprocentowanie zwykłych kredytów, oferowanych przez banki. Resztę dopłaca państwo za pośrednictwem specjalnego funduszu.

Co ważniejsze, taki preferencyjny kredyt możesz zacząć spłacać dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, zaś okres spłaty może być nawet dwukrotnie dłuższy, niż czas, w którym pobierałeś pieniądze. Jeśli np. korzystałeś z kredytu przez cztery semestry, to możesz go spłacać przez cztery lata. I co miesiąc będziesz oddawać bankowi ratę o połowę mniejszą, niż ta, którą pobierałeś w czasie studiów.

Warto się starać o taki kredyt, bo to złoty interes. Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło, że w tym roku można dostać maksymalnie 600 zł miesięcznie. Niestety, nie ma żadnej gwarancji, że się na niego "załapiesz". Wniosków corocznie jest znacznie więcej, niż pieniędzy, a pierwszeństwo mają studenci o najniższych dochodach (w przeliczeniu na osobę w rodzinie).

O preferencyjny kredyt możesz się ubiegać niezależnie od tego, czy kształcisz się na studiach zawodowych, magisterskich, czy doktoranckich. I bez względu na to czy są to studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne. Warunek: w momencie rozpoczynania studiów nie możesz mieć więcej, niż 25 lat. Pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć na dowolny cel. Prawo mówi, że powinien on być związany z edukacją (np. zakup podręczników czy wynajem stancji), ale banki nie mają możliwości, by sprawdzić na co przeznaczyłeś pieniądze.

Wniosek możesz złożyć do połowy listopada. Przyjmuje je większość banków. Za obsługę pobierają niewielką prowizję przygotowawczą. Jeśli dostaniesz pieniądze, to co semestr będziesz musiał zgłaszać się do banku i przestawiać zaświadczenie, że zaliczyłeś kolejny semestr. A jeśli znajdziesz się w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów swej uczelni, nie spłacisz co piątej złotówki od zaciągniętego kredytu.

Składając w banku wniosek o preferencyjny kredyt musisz do niego dołączyć sporo dokumentów: zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że jesteś studentem i zaliczyłeś ostatni semestr studiów, zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego (dotyczące ciebie i twojej rodziny), a jeśli pracujesz - również zaświadczenie o dochodach z twojej firmy. Bank może też sobie zażyczyć, abyś przyprowadził poręczyciela i podpisał weksel.

Gazeta Wyborcza 4.10.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 03, 2006, 10:54:37 am »
Szkoda oddać do Unii


Póki co, w powiecie oświęcimskim pula pieniędzy na stypendia dla studentów z ubogich rodzin w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest większa niż liczba chętnych.


W tym roku akademickim powiat oświęcimski może rozdysponować 113 stypendiów unijnych, czyli trzy razy więcej niż w latach ubiegłych. W tym roku samorządy pozostanowiły powiększyć tę pulę z własnych środków i stąd możliwość rozdysponowania większej kwoty na wsparcie w ramach wyrównywania szans.

Pierwotny termin składania wniosków upłynął 31 października, ale zarząd powiatu oświęcimskiego postanowił go jeszcze przedłużyć. - Szkoda byłoby, aby te pieniądze trzeba było zwrócić. Stąd ponowiliśmy próbę dotarcia do jeszcze szerszej liczby studentów. Po drugie październik to okres, gdy studenci dopiero dowiadują się, na jakie stypendium mogą liczyć na uczelni. Dwóch nie mogą pobierać, tak więc teraz będą jeszcze mieli czas, aby zastanowić się, z którego skorzystać - tłumaczy Krzysztof Waluś, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

Do końca października o stypendium wystąpiło ok. 80 osób. Teraz zainteresowani będą mogli ubiegać się o nie jeszcze do 20 listopada.

O tę formę pomocy ubiegać się mogą studenci, których dochód na osobę w rodzinie w 2005 r. nie przekroczył kwoty 504 zł lub jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 583 zł, a ponadto: są urodzeni po 31 grudnia 1978 r., nie posiadają wyższego wykształcenia, nie powtarzają roku akademickiego z przyczyn innych niż zdrowotne, nie uzyskują innych świadczeń stypendialnych o charakterze socjalnym. Stypendium będzie wypłacane za okres od października 2006 do lipca 2007. Jego wysokość wynosi 3500 na cały rok akademicki. Wnioski i oświadczenie o dochodach wypełnione elektronicznie wraz z niezbędnymi załącznikami należy składać do we wspomnianym wydziale. Informacje można uzyskać na stronie internetowej powiatu oświęcimskiego: www.powiat.oswiecim.pl/oswiata
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 03, 2006, 10:06:55 pm »
Zasiłek dla zerówkowicza

Marcelina Szumer

Najbardziej potrzebujący rodzice mają niedługo dostać pomoc dla dziecka, które zaczyna edukację w zerówce. Do tej pory pieniądze przysługiwały dopiero pierwszakom
We wrześniu pisaliśmy: rodzice dzieci rozpoczynających naukę w klasie zerowej nie mają co liczyć na pomoc, jaką dostają niezamożne rodziny posyłające pociechy do szkoły. Ta sytuacja ma się niebawem zmienić. Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy gwarantujący wyprawki również sześciolatkom.

Ta wiadomość ucieszy Martę Jankowską, mamę pięcioletniego Kuby. Chłopczyk do zerówki idzie dopiero za rok, ale mama już dziś zastanawia się, jak ją będzie na to stać. Wyjścia nie ma, bo zerówki od dwóch lat są obowiązkowe.

- Same książki kosztują ponad 50 złotych, a przecież to tylko początek wydatków - mówi pani Marta - Kredki, flamastry, plastelina, blok, ubranie na rytmikę - wylicza. - Kubę wychowuję sama. Zarabiam 1000 zł miesięcznie. Sto złotych zasiłku to nie majątek, ale w naszej sytuacji przydałaby się każda pomoc.

Nie jest tajemnicą, że koszty wyprawienia dziecka do zerówki nie różnią się specjalnie od tych, jakie ponoszą rodzice posyłający dzieci do szkoły. Dla tysięcy Polskich rodzin to naprawdę spory wydatek, jednak obowiązująca ustawa o świadczeniach rodzinnych przewidywała pomoc jedynie dla tych, w których dochód na osobę nie przekracza 504 złotych, i tylko na dzieci uczące się w szkołach.

Jeszcze we wrześniu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekonywało, że nauka w klasie zerowej mimo iż obowiązkowa to nie obowiązek szkolny, więc zerówkowiczom pomoc się nie należy. Dziś wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska wyraźnie zmienia zdanie. Jej resort zgłosił projekt nowelizacji ustawy, który kilkanaście dni temu trafił do parlamentu. Gdyby poprawki udało się szybko uchwalić, byłaby szansa, że dzieci, które do zerówki poszły we wrześniu jeszcze w tym roku dostaną pomoc. Szacuje się, że ze świadczenia skorzysta około 230 tys. sześciolatków. Roczny koszt wypłaty zasiłków to 23 mln zł.

Metro 3.11.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 15, 2006, 11:05:16 pm »
Stypendia im. Jana Pawła II

559 stypendiów im. Jana Pawła II wręczono wczoraj najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży uczącej się i studiującej w Warszawie. Uczniowie dostali od 300 do 600 zł, studenci od tysiąca do 1,5 tys. zł. Wysokość jest uzależniona od aktywności młodych ludzi. Stypendia sfinansowała Rada Warszawy, pierwszy raz przyznano pół roku temu. Mogą się o nie ubiegać młodzi ludzie z uboższych rodzin.

mgc

Rzeczpospolita 15.11.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 27, 2006, 06:10:35 pm »
Portal o stypendiach

http://www.mojestypendium.pl/
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 01, 2007, 08:57:24 pm »
Stypendia na podręczniki i za dobre wyniki

Urszula Jabłońska2007-08-29

Nie masz pieniędzy na naukę angielskiego? A może chcesz zostać mistrzem pływania? Dowiedz się, jak zdobyć stypendia, które pomogą ci w realizacji planów

 W tym roku na najbiedniejszych uczniów czekają stypendia socjalne, dzięki którym będą mogli chociaż częściowo sfinansować zakup pomocy szkolnych czy kursy językowe. Po raz pierwszy pójdą też do szkoły w jednolitych strojach - wciąż można się starać na dofinansowanie zakupu mundurków, a także podręczników. Z kolei wybitnie uzdolnieni uczniowie mogą liczyć na stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.

Pomoc socjalna

* Stypendia szkolne. Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej, twoja rodzina ma bardzo niskie dochody (351 zł na osobę miesięcznie), dostaniesz stypendium w wysokości od 51,20 zł do 128 zł, które wypłacane będzie co miesiąc od września do sierpnia. Wnioski należy składać w szkole, w terminie do 15 września (formularz wraz z instrukcją dostępny jest na stronie internetowej biura edukacji - www.edukacja.warszawa.pl). Wypłaty stypendiów dokonuje się na podstawie rachunków lub faktur zatwierdzonych przez dyrektora szkoły, tak więc rodzic musi je pobrać, gdy kupuje coś dla dziecka.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów, piórników, stroju na wf., edukacyjnych programów komputerowych i innych pomocy naukowych lub biletu miesięcznego na komunikację miejską. Ze stypendium można też sfinansować udział w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych i wykraczających poza te realizowane w szkole.

* Zasiłek szkolny. Kwotę w wysokości do 320 zł możesz otrzymać, jeżeli znajdziesz się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej wydarzeniem losowym. Wniosek o zasiłek należy złożyć w szkole w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku. Jest on przyznawany niezależnie od socjalnego stypendium szkolnego.

* Dofinansowanie zakupu podręczników i jednolitego stroju szkolnego. Pomoc finansową na zakup podręczników w wysokości od 70 zł do 170 zł otrzymają uczniowie zerówek oraz klas I-III szkół podstawowych, których rodzina ma bardzo niskie dochody (poniżej 351 zł na osobę). Natomiast 50 zł na zakup mundurka dostaną wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z rodzin o najniższych dochodach. Wniosek trzeba złożyć w szkole. Należy załączyć zaświadczenia o dochodach wszystkich dorosłych członków rodziny albo zaświadczenie o pobieraniu zasiłku z pomocy społecznej. Z szacunków Ministerstwa Edukacji wynika, że programem objętych zostanie 500 tys. dzieci. Uwaga! Wniosek trzeba złożyć do 15 września.

Stypendia motywacyjne

* Za wyniki w nauce. Jeżeli twoja średnia ocen z poprzedniego semestru jest wysoka, masz szansę na stypendium w wysokości do 128 zł, przyznawanego raz na semestr. Wymaganą średnią ocen określa komisja stypendialna powołana przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego. Wniosek o przyznanie stypendium danemu uczniowi przedstawia komisji wychowawca klasy, która przekazuje go wraz ze swoją opinią dyrektorowi szkoły. Uwaga! Stypendium za wyniki w nauce nie udziela się uczniom klas I-III oraz uczniom klasy IV do ukończenia pierwszego okresu nauki.

* Za osiągnięcia sportowe. Stypendium w wysokości 128 zł wypłacane raz w semestrze jest przeznaczone dla uczniów, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym. Wniosek o przyznanie stypendium wychowawca przedstawia komisji stypendialnej, a ostateczną decyzję podejmuje dyrektor szkoły. Uwaga! Stypendium za osiągnięcia sportowe nie udziela się uczniom klas I-III.

* Prezesa Rady Ministrów. Przysługują jednemu uczniowi z każdej szkoły kończącej się maturą za wybitne osiągnięcia w nauce: najwyższą w szkole średnią (i co najmniej dobrą ocenę z zachowania) lub za szczególne osiągnięcia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy poświadczone oceną celującą i dobre wyniki w pozostałych. Stypendium przyznaje się na okres od września do czerwca. Wniosek o stypendium kieruje szkoła. Trafia do kuratorium, które odsyła go do Ministerstwa Edukacji. Laureaci otrzymają 258 zł na miesiąc (przez 10 miesięcy) w dwóch równych transzach.

* Ministra Edukacji Narodowej. Przyznawane jest wybitnie uzdolnionym uczniom szkoły średniej, w szczególności: laureatom olimpiad międzynarodowych i krajowych, laureatom konkursów na pracę naukową lub uczniom uzyskującym celujące i bardzo dobre wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauczania. Kandydatów typuje szkoła. Wnioski przesyła do kuratora oświaty, a kuratorzy do ministerstwa edukacji. Minister każdego roku ustala wysokość jednorazowej nagrody dla uczniów. Procedura kończy się na przełomie września i października.

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II

Od 200 do 400 zł miesięcznie mogą otrzymywać uczniowie warszawskich szkół podstawowych (klasy 4-6) i gimnazjów, a od 300 zł do 500 zł miesięcznie uczniowie szkół średnich, którzy spełniają następujące warunki:

* ich średnia arytmetyczna ocen za ostatni rok szkolny nie jest mniejsza niż 4,0 i mają przynajmniej dobrą ocenę z zachowania

* miesięczny średni łączny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie jest wyższy niż 800 zł

* mają osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe lub brali udział w projektach związanych z osobą lub dziełem Jana Pawła II.

Na okres stypendialny od 1 października do 31 grudnia 2007 r. wnioski można składać do 30 września, na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. - do 30 listopada 2007 r. Znajdują się one na stronie internetowej www.stypendiajp2.pl - należy je wydrukować, wypełnić i wraz z wymaganymi załącznikami przesłać na adres: Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa. Uwaga! O stypendia mogą się ubiegać także maturzyści i studenci. Szczegóły na stronie internetowej www.stypendiajp.2.pl.

G.W. 1.09.2007r.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 04, 2007, 05:09:53 pm »
Informator o świadczeniach rodzinnych i stypendiach

Twoje dziecko idzie do szkoły? Sprawdź, jaki zasiłek rodzinny możesz na nie dostać i czy masz szansę na stypendium lub dopłatę do mundurka.


Zaraz będzie wrzesień. Czy mogę starać się jeszcze o jakieś świadczenia rodzinne?

Tak. Co prawda okres zasiłkowy 2007/08 trwa od września do sierpnia następnego roku i aby dostać pieniądze we wrześniu, trzeba było złożyć wniosek do końca lipca, ale jeszcze nic straconego. Jeśli złożysz dokumenty do końca sierpnia lub jeszcze we wrześniu, świadczenia zaczniesz dostawać w październiku. Ich wypłata ustanie z końcem sierpnia przyszłego roku; w lipcu trzeba będzie złożyć wnioski o nowe pieniądze.

Ważne! Jeśli zaniesiesz papiery do urzędu w sierpniu lub we wrześniu, pieniądze dostaniesz dopiero w październiku - ale z wyrównaniem za wrzesień!

Czy lipiec, sierpień i wrzesień to jedyne terminy, kiedy mogę występować o świadczenia rodzinne?

O takie świadczenie można też ubiegać się w ciągu roku. Jeśli wniosek złożysz do 10. dnia miesiąca, zasiłek dostaniesz w tym samym miesiącu; jeżeli po 10. - pieniądze wypłacą ci w kolejnym. Będziesz dostawał je do sierpnia 2008 r., w lipcu 2008 r. znowu musisz złożyć wniosek o pieniądze na kolejny rok zasiłkowy.

Jakie kryteria muszę spełniać, by dostać zasiłek rodzinny?

W twojej rodzinie dochód na osobę nie może przekraczać 504 zł (netto), a jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko - 583 zł. Możesz też się starać o dodatki (jakie - czytaj niżej).

Ile wynosi taki zasiłek?

** Na dziecko do pięciu lat - 48 zł (miesięcznie, netto), ** w wieku 5-18 lat - 64 zł, ** w wieku 18-24 lata - 68 zł. ** Na dziecko powyżej 18. roku życia dostaniesz zasiłek tylko wtedy, gdy: wciąż się uczy (do 21. roku życia) albo ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej (do 24. roku życia).

Zasiłek nie przysługuje na dziecko, które się ożeni lub wyjdzie za mąż, przebywa np. w schronisku dla nieletnich (ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi o tzw. instytucji zapewniającej nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie). Znacznie więcej możesz dostać za granicą, jeśli twój współmałżonek pracuje na terenie Unii Europejskiej (piszemy o tym niżej).

Gdzie w Polsce mam złożyć wniosek? Jaką dokumentację muszę załączyć?

Świadczenia najczęściej wypłaca twój ośrodek pomocy społecznej, rzadziej referat świadczeń w urzędzie miasta lub gminy. Tam trzeba złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków.

Na wniosku muszą się znaleźć:

** Twoje dane (imię, nazwisko, PESEL, adres itp.);

** dane dzieci (imię, PESEL, adresy szkół);

** informacje, o które dodatki się ubiegasz. Musisz też podpisać oświadczenia dotyczące poszczególnych dodatków i wymienić dokumenty dołączane do wniosku.

Jakie to dokumenty?

** skrócony odpis aktu urodzenia każdego dziecka albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany (Uwaga! Jeśli kolejny raz występujesz o zasiłek, nie musisz ponownie składać odpisów);

** gdy dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności;

** zaświadczenie ze szkoły - jeśli dziecko skończyło 18 lat i uczy się;

** zaświadczenie o dochodach rodziny - z urzędu skarbowego za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy (teraz za 2006 rok);

** jeśli wystąpiliśmy o przysposobienie dziecka, którym się opiekujemy, informację z sądu o toczącym się postępowaniu;

** kopię prawomocnego wyroku orzekającego rozwód, separację, oddalającego powództwo o alimenty lub zobowiązującego jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;

** jeśli drugi z rodziców zmarł - kopię aktu zgonu.

Pamiętaj, aby składając wniosek w ośrodku pomocy społecznej, zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Samotnie wychowuję dziecko, ale nie mam orzeczonych alimentów. Czy dostanę zasiłek?

Nie. Chyba że drugi rodzic zaginął, nie żyje lub pozostaje nieznany. (O zaliczce i funduszu alimentacyjnym piszemy jutro).

Mąż pracuje za granicą, na terenie Unii. Czy mamy szansę na zasiłek rodzinny?

Tak, i najkorzystniej jest starać się o zasiłek w kraju pracy współmałżonka. Jak? ** Mąż musi złożyć wniosek u pracodawcy lub w instytucji właściwej do wypłaty świadczeń w danym kraju (np. w Niemczech w lokalnym oddziale Familienkasse w biurach zatrudnienia). Do wniosku muszą być dołączone: akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, dowód tożsamości, dokument potwierdzający twoje zatrudnienie. ** Później trzeba wypełnić formularz E 401, który wyda zagraniczny urząd, do którego składałeś wniosek o zasiłek. Następnie formularz trafi do polskiego urzędu marszałkowskiego właściwego pani miejscu zamieszkania (regionalnego ośrodka polityki społecznej). Pieniądze będą wypłacane w Polsce. Uwaga! Międzynarodowe świadczenia możemy dostać u swojego pracodawcy za granicą lub w tamtejszej instytucji zajmującej się takimi świadczeniami, ale druki poświadczamy w Polsce w znanym nam już dobrze regionalnym ośrodku polityki społecznej.

Ile wynosi zasiłek za granicą?

** w Wielkiej Brytanii - 17,5 funta tygodniowo na pierwsze twoje dziecko, 11,7 funta na każde następne; ** w Irlandii - 150 euro na pierwsze i drugie dziecko; na kolejne - po 185 euro miesięcznie; ** w Niemczech - 154 euro miesięcznie na każde dziecko do trojga dzieci i 179 euro (powyżej trojga); ** w Holandii - 214,46 euro kwartalnie na jedno dziecko w wieku 6-12 lat; 252,31 euro na dzieci w wieku 12-18 lat; ** w Hiszpanii - 23 euro miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia.

Wysokość zasiłku zależy od regionu i dochodów rodziny.

Jakie dodatki mogę dostać w Polsce oprócz zasiłku rodzinnego?

Tu jest kilka opcji, np.:

* Dodatek dla wielodzietnych. Na trzecie i każde następne dziecko (uprawnione do zasiłku rodzinnego) w rodzinach wielodzietnych przysługuje miesięcznie dodatkowo 80 zł.

* Dla samotnie wychowujących. Można go już dostać także wtedy, gdy powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone przez sąd. Możesz otrzymać: * 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie; * 250 zł na dziecko niepełnosprawne, ale nie więcej niż 500 zł, gdy dwoje i więcej dzieci jest niepełnosprawnych.

* Dodatki na dzieci niepełnosprawne. Tutaj można się starać o: * dodatek na kształcenie i rehabilitację; wynosi 60 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia i 80 zł miesięcznie na dziecko od 6. do 24. roku życia; * zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł miesięcznie niezależnie od dochodów rodziny. Należy się na dziecko do 16. roku życia, które ma orzeczoną niepełnosprawność. Dostanie go także osoba powyżej 16 lat, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Warunek: ta niesprawność musi być stwierdzona przed 21. rokiem życia; * świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie. Tu obowiązuje znane już kryterium dochodowe do 583 zł na osobę. To pieniądze dla tych, którzy nie mogą pracować lub musieli zrezygnować z pracy, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Dziecko musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem: "stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności".


A co z innymi dodatkami dostępnymi wyłącznie dla rodziców dzieci uczących się?


Jest ich kilka. A więc:

** mundurkowe - 50 zł na dziecko. Trzeba spełnić dwa warunki: korzystać z pomocy społecznej i mieć dochód nieprzekraczający 351 zł na osobę w rodzinie. Uwaga! Musisz się spieszyć - listy uczniów potrzebujących takiej pomocy mogą już być zamknięte, ale kuratoria muszą je wysłać do ministerstwa do 10 września. Zapytaj więc w szkole swego dziecka albo w wydziale oświaty ratusza, czy jeszcze możesz się o nie ubiegać.

 Nowy minister edukacji Ryszard Legutko zapowiada, że jest umiarkowanym zwolennikiem mundurków. Jeśli się sprawdzą - zostaną. Jeśli nie, w przyszłym roku szkolnym już ich nie uświadczymy. Czyli los tego dodatku jest niepewny, za rok może zniknąć albo zmienić nazwę;

** wyprawka - 100 zł na ucznia. To dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Należy się tylko raz w roku szkolnym na każdym etapie nauczania (poza wyższym). O te pieniądze możesz ubiegać się do grudnia w wydziale oświaty swojego ratusza. Warunki: korzystanie z pomocy świadczonej przez gminę i nie więcej niż 316 zł na osobę w rodzinie;

** dla dojeżdżających - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych też podstawówek i gimnazjów przysługuje 50 zł miesięcznie na dojazd do szkoły lub 90 zł na zamieszkanie w miejscowości, w której jest szkoła (np. na internat, bursę, stancję). Dostaniesz je w wydziale oświaty; starać się możesz przez szkołę. Refundacja dojazdów jest przyznawana jeśli dziecko rozpocznie naukę w szkole ponadgimnazjalnej położonej poza miejscem zamieszkania i udokumentuje to. Dodatek wypłacany jest przez dziesięć miesięcy roku szkolnego.

** dofinansowanie zakupu podręczników - mogą się o nie ubiegać uczniowie klas I-III szkół podstawowych i ogólnokształcących muzycznych, gdy są z rodzin w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł netto miesięcznie. Wnioski należy składać do dyrektora szkoły. Trzeba dołączyć dowód zakupu podręczników lub - gdy to niemożliwe - oświadczenie o cenie kupionych podręczników. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż:

* 70 zł - dla sześciolatka

* 130 zł - dla pierwszoklasisty

* 150 zł - dla drugoklasisty

* 170 zł - dla trzecioklasisty


Na jakie stypendium może liczyć uczeń?

Jest ich kilkanaście - można je dostać, jeśli się spełni pewne warunki. Oto kilka wybranych:

** Stypendium Ministra Edukacji Narodowej - jednorazowa nagroda, nawet kilkutysięczna; warunek: uczeń musi mieć wybitne osiągnięcia naukowe w poprzednim roku szkolnym. Decyzje o przyznaniu tego stypendium podejmuje minister edukacji na podstawie umotywowanych wniosków przekazanych przez komisje kuratoryjne.
Szczegóły - http://www.menis.gov.pl

** Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - pomaga uczniom podstawówek, gimnazjów i liceów; wysokość jest ustalana indywidualnie; warunek: trzeba legitymować się wybitnymi uzdolnieniami poznawczymi, technicznymi, muzycznymi, baletowymi lub plastycznymi. Uczniów zgłaszają szkoły.
Więcej - http://www.fundusz.org

** Stypendium Fundacji Nadzieja i Pomoc - przeznaczone jest dla wybitnych uczniów ostatnich klas podstawówek, gimnazjów oraz liceów ze wsi i małych miasteczek; uczeń dostaje przez cały rok szkolny 150 zł co miesiąc. Kandydatów typuje dyrekcja szkoły lub inna instytucja oświatowa. Kontakt: tel. 022 627 22 45.

** Stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - stypendystami mogą zostać uczniowie gimnazjów z najuboższych rejonów Polski - ze wsi i małych miasteczek, zwłaszcza z terenów ogarniętych bezrobociem. Warunkiem są bardzo dobre wyniki w nauce (średnia - minimum 4,5) i niski dochód na osobę w rodzinie. Każdy stypendysta dostaje co miesiąc 100 zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy - butów, jedzenia itp.; dodatkowo co miesiąc 150 zł na wydatki związane z nauką (książki, pomoce, dokształcanie). Dwa razy do roku otrzymuje po 400 zł na dodatkowe potrzeby, np. zakup ubrania.
Więcej informacji - http://www.dzielo.pl

** Stypendium Socjalne, tzw. szkolne - pomoc państwa, na którą mogą liczyć niezamożni uczniowie. Dostają pieniądze na dofinansowanie dojazdu do szkoły, zakwaterowanie w internacie czy bursie, pokrycie kosztów dożywiania w stołówce szkolnej; mogą także otrzymać np. darmowe książki czy buty na zimę; kwoty od 40 do 60 zł. Przydziela je i wypłaca urząd gminy. Warunki: dochód na osobę w rodzinie nieprzekraczający 316 zł.

** Stypendium Losowe - np. w przypadku śmierci któregoś z rodziców czy pożaru mieszkania. Suma przeznaczona na pomoc nie może przekroczyć pięciokrotności zasiłku rodzinnego; kwoty do 320 zł. Przyznaje je i wypłaca gmina. Wystarczy złożyć umotywowany i udokumentowany wniosek.

** Stypendium Prezesa Rady Ministrów - stypendystą może zostać uczeń szkoły ponadgimnazjalnej kończącej się egzaminem dojrzałości, który ma najwyższą średnią ocen i co najmniej dobrą ocenę z zachowania albo uczeń wybitnie uzdolniony. Kandydatów typuje samorząd uczniowski, a jednego kandydata wybiera rada szkoły (w przypadku braku rady szkoły - rada pedagogiczna). Dyrektor szkoły przedstawia kandydata kuratorowi oświaty, a ten - za pośrednictwem ministra edukacji narodowej i sportu - prezesowi Rady Ministrów. Stypendium takie wynosiło w ubiegłym roku szkolnym - 258 zł. Na ten rok jeszcze nie wydano rozporządzenia.

** Stypendium za wyniki szkolne lub osiągnięcia sportowe - przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali wysoką średnią i tym, który zdobyli wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym. Przyznaje je dyrekcja szkoły w porozumieniu z wydziałem oświaty. Kwoty - rozmaite; w zależności od hojności gminy i osiągnięć osób, którym należy się takie stypendium.

** Stypendia unijne - przyznawane są w celu wyrównywania szans edukacyjnych, mogą ubiegać się o nie uczniowie podejmujący naukę w szkole ponadgimnazjalnej, kończącej się maturą - nieważne przy tym, czy szkoła jest publiczna, czy niepubliczna o uprawnieniach publicznej. Uczeń musi pochodzić z rodziny w trudnej sytuacji materialnej oraz jednocześnie mieszkać na wsi, w mieście do 5 tys. mieszkańców. Albo też w mieście o liczbie mieszkańców 5 - 20 tysięcy, na terenie którego nie ma szkół publicznych ponadgimnazjalnych, konczących się maturą. Pomocy od rzeczowej (np. kupno podręczników dla ucznia), przez dofinansowanie (np. w przypadku szkół artystycznych - zakup instrumentu) aż do pieniędzy. Informacji o stypendium unijnym i zbieranie wniosków udzielają sekretariaty szkół lub organy prowadzące (zespoły oświaty, wydziały oświaty).

Uwaga: Stypendysta, dostający pomoc od Państwa, może otrzymać stypendium szkolne, lecz suma stypendiów nie może przekroczyć 1120 zł w ciągu całego okresu otrzymywania stypendiów (bierze się tu pod uwagę maksymalnie rok szkolny). Nie bierze się tu pod uwagę stypendiów od fundacji.

grażka_

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 04, 2007, 10:42:23 pm »
Kryterium do stypendium socjalnego to 351 zł.

Offline tytanka

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 17
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 06, 2007, 10:37:22 pm »
Witam,
moja córka jest zapisana do szkoły specjalnej, ma przyznane godziny na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, które odbywać sie będą w domu.Nie wiem, czy w takiej sytuacji mogę się starać o stypendium socjalne?
tytanka (mama 6-letniej Oliwki-epi i 9-letniej Kamilki)

grażka_

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 07, 2007, 12:19:21 pm »
Moja córka uczy się indywidualnie w domu i otrzymałam na nią w ubiegłym roku szkolnym stypendium socjalne. Ponieważ dużo choruje panie w urzędzie podpowiedziały mi jeszcze zasiłek szkolny(jednorazowa pomoc w szczególnych przypadkach) i też go otrzymałam.
Jest jeszcze dodatek rodzinny na rehabilitację i naukę naszych dzieci ale to na pewno już pobierasz. Pozdrawiam.

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 08, 2007, 08:44:21 am »
Dorabiający do stypendium muszą się rozliczyć z fiskusem

Stypendia są z reguły zwolnione z podatku. Jednakże student czy uczeń dorabiający w czasie wakacji czy roku szkolnego, także na umowę-zlecenie, musi po zakończeniu roku złożyć zeznanie podatkowe


Czytelnik jest studentem. W czasie wakacji podjął pracę zarobkową na umowę-zlecenie. Pyta, czy dochody uzyskane za taką pracę będzie musiał w zeznaniu za 2007 r. zsumować z otrzymanym w tymże roku stypendium za wyniki w nauce i czy istnieje jakiś limit zarobków zwolnionych z rozliczenia.


Prawie wszystkie zwolnione

Prawie wszystkie stypendia są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i pkt 40 b ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (uopdf).

Można powiedzieć najogólniej, że nie są objęte zwolnieniem tylko stypendia prywatne oraz stypendia, których regulamin nie przewiduje ich publicznej dostępności dla uczniów i studentów spełniających określone w nim kryteria. Limitowane jest przy tym wyłącznie zwolnienie obejmujące stypendia przyznawane uczniom i studentom według zasad ustalonych przez rady gmin i powiatów, przez sejmiki samorządowe oraz na podstawie regulaminów ustalonych przez fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność pożytku publicznego i udostępnianych do publicznej wiadomości. Z tych nie trzeba się rozliczać z fiskusem, jeśli ich wysokość nie przekracza miesięcznie 380 zł.

W całości, bez jakiegokolwiek limitu, zwolnione z podatku od dochodów osobistych są m.in. stypendia za wyniki w nauce przyznawane na zasadach zatwierdzonych przez ministra oświaty i wychowania. Można się domyślać, że takie właśnie otrzymuje czytelnik. Dochodów zwolnionych z podatku, w tym zwolnionych z niego stypendiów, nie sumuje się z dochodami nieobjętymi takim przywilejem, tj. opodatkowanymi. Nie uwzględnia się ich w zeznaniu rocznym.


Co do zasady opodatkowane

Natomiast podlegają, co do zasady, opodatkowaniu dochody uzyskane na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło. Zleceniodawca jest obowiązany pobrać od nich zaliczkę na podatek dochodowy bez względu na wysokość wypłaconych kwot.

Jeżeli jednak w sumie zleceniobiorca uzyska w 2007 r. dochody objęte podatkiem, ale w kwocie nieprzekraczającej (po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów wynoszących w wypadku zleceń 20 proc.) w sumie 3013,37 zł, to nie będzie nic winien fiskusowi. Musi jednak złożyć zeznanie podatkowe obejmujące takie dochody. Zaliczka odprowadzona przez zleceniodawcę czy pracodawcę do urzędu skarbowego zostanie mu zwrócona przez ten urząd jako nadpłata.


Rodzice mogą stracić preferencje


I jeszcze jedna ważna uwaga. Jeśli niezwolnione z podatku dochody młodego człowieka, który ukończył 18. rok życia, ale uczy się lub studiuje, przekroczą w skali całego 2007 r. wskazaną kwotę (3013,37 zł), a pochodzi on z niepełnej rodziny, matka czy ojciec nie będą mogli skorzystać z preferencyjnego rocznego rozliczenia przewidzianego dla rodziców samotnie wychowujących dzieci (art. 6 ust. 4 pkt 3 uopdf).IZABELA LEWANDOWSKAStypendia ze środków UE

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 uopdf zwolnione są też praktycznie wszystkie stypendia finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Przepis ten bowiem obejmuje także inne, niż otrzymane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym, o stopniach i tytule naukowym w zakresie sztuki oraz prawa o szkolnictwie wyższym, stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra edukacji po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Taką akceptację uzyskały zasady przyznawania stypendiów finansowanych przez UE.

Kwestię opodatkowania stypendiów uzyskiwanych ze środków poszczególnych państw UE i spoza UE normują zawarte z tymi krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. &brvbar;
 


OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Matka wcale nie musi wiedzieć, jakie stypendia mają jej dzieci

Uczelnia może odmówić informacji o stypendiach i pomocy socjalnej wypłacanych dzieciom, jeśli matka nie uzasadni w wiarygodny sposób, do czego te dane są jej potrzebne


Tak wynika z decyzji wydanej przez Michała Serzyckiego, generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). Sprawa dotyczyła dwójki studentów. Choć byli zameldowani na stałe w mieszkaniu matki, to jednak przebywali w mieście, gdzie studiowali (tam mieli meldunki czasowe). Matka starała się jednak o dodatek mieszkaniowy. Chciała więc uzyskać dane o dochodach swoich dzieci. Poprosiła uczelnię, aby przesłała jej informacje o stypendiach, zapomogach, dopłatach domieszkania wypłaconych jej dzieciom w ostatnichdwóch latach. Ta jednak odmówiła, powołując się na ochronę danych osobowych. Podkreśliła, że informacje te nie są jej niezbędne przy staraniu się o dodatek mieszkaniowy ani przy występowaniu oświadczenia rodzinne. Matka nie uzasadniła w sposób wiarygodny potrzeby ich posiadania. Ponadto jej dzieci zastrzegły, aby nie udostępniać danych o nich bez upoważnienia. Stanowisko uczelni potwierdził w swojej decyzji GIODO.

Urzędnicy powoływali się na art. 29 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.). Pozwala on na ujawnianie danych osobom, które w wiarygodny sposób uzasadnią potrzebę ich posiadania, a ich udostępnienie nie naruszy praw i wolności osób, których one dotyczą. Tymczasem ustawa od odatkach mieszkaniowych (DzU z 2001 r. nr 71, poz. 734 ze zm.) przewiduje, że ich otrzymanie uzależnia się od wysokości średniego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego. Jednak dzieci z matką nie mieszkają, co oznacza, że ich dochody nie powinny być uwzględniane w staraniach o dodatek mieszkaniowy. Ponadto złożyły zastrzeżenia, aby ich danych uczelnia nie udostępniała osobom nieupoważnionym.

Gdyby matka dostała te informacje z uczelni, doszłoby do naruszenia konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego i decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47 konstytucji).

Dlatego uczelnia postąpiła zgodnie z prawem.

Michał Kosiarski
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

grażka_

 • Gość
PEFRON -program "Uczeń na wsi"
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 25, 2007, 03:28:14 pm »
Nie wiem czy już o tym gdzieś było, ale jest mało czasu ( do 30 września).
Zajrzyjcie:

www.pfron.org.pl

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 25, 2007, 03:57:26 pm »
Tak jest to poruszone w Poszukuję informacji w wątku:

http://forum.darzycia.pl/topic,1209.htm
PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery
dofinsowania do :komputer, hydromasaż,okulary, łazienka , itp


Ulka napisała:
Cytuj
Podjąłem już decyzję o wdrożeniu programu „Uczeń na wsi", który ma służyć uczącej się młodzieży niepełnosprawnej z terenów wiejskich. W ramach tego programu Fundusz sfinansuje zakup podręczników, opłaci kursy językowe, pokryje także koszty zakupu biletów autobusowych lub kolejowych na dojazd do szkoły, jak również koszty instalacji w domu Internetu. Tym uczniom, którzy uczą się poza miejscem zamieszkania, PFRON opłaci koszty zakwaterowania oraz czesne.
http://forum.darzycia.pl/topic,1209.htm?postdays=0&postorder=asc&start=600
Ulka pisała
Drugi program, który obecnie kierujemy do osób niepełnosprawnych, nazywa się „Sprawny dojazd". W ramach programu osoby niepełnosprawne, spełniające odpowiednie warunki, będą mogły liczyć na dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego. Dzięki temu programowi osoba niepełnosprawna będzie mogła także liczyć na sfinansowanie kursu prawa jazdy i opłacenie egzaminu na kategorię B.

Trzeci program, jaki przygotowaliśmy, to „Trener", dzięki niemu niektóre osoby niepełnosprawne poszukujące pracy, otrzymają opiekuna, który będzie im w tym pomagał. PFRON sfinansuje przeszkolenie takiego trenera oraz pokryje koszty jego pensji, a także opłaci porady lekarskie u psychologa oraz doradcy zawodowego

Te programy ruszają już od 1 września tego roku, a ich realizacja potrwa do 2013 roku.http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/19249

Poczytaj:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/19249


Z podanego linku ze strony PERON
http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset
Cytuj
UCZEŃ NA WSI

Pilotażowy program UCZEŃ NA WSI – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko – wiejskie

Realizatorami programu są: Oddziały PFRON i gminy, które przyjmą przesłane przez PFRON zaproszenie do uczestnictwa w programie – w zakresie określonym w procedurach realizacji programu.

Adresatami programu są:

1) w obszarze A – osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, pobierające naukę w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej (z wyłączeniem szkoły policealnej), mające stałe zameldowanie na terenie gminy wiejskiej na terenie, której znajdują się wyłącznie wsie lub gminy miejsko – wiejskiej na terenie, której znajdują się wyłącznie wsie oraz miasta do 5 tys. mieszkańców,

2) w obszarze B – gminy, na terenie których zamieszkują osoby będący adresatami obszaru A programu.

Zakres pomocy oraz koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą:

W ramach obszaru A programu dofinansowanie, może obejmować następujące koszty:

1) zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę,
2) uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej (w tym wakacyjne obozy rehabilitacyjne),
3) związane z dostępem do internetu (instalacja i abonament), z wyłączeniem zakupu komputerów,
4) kursów doszkalających w zakresie programu nauczania oraz kursów językowych (w przypadku kursów organizowanych poza miejscem zamieszkania ucznia, dofinansowaniu mogą podlegać również koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia),
5) wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych.
Ponadto w tym obszarze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mogą uzyskać także dofinansowanie kosztów pobieranej nauki (czesne), dojazdu do szkoły i zakwaterowania (w przypadku gdy uczeń pobiera naukę poza miejscem stałego zameldowania).

W ramach obszaru B
programu dofinansowanie obejmie koszty wydatków gminy na zakup pojazdów (mikrobusów – pojazdów 9-cio osobowych i autobusów) służących do przewozu niepełnosprawnych uczniów.

Terminy przyjmowania wniosków w 2007 roku

Termin przyjmowania oświadczeń gmin o przystąpieniu do realizacji programu - do 15.10.2007
Termin przyjmowania wystąpień z gmin - na realizację obszaru A programu - do 15.10.2007
Termin przyjmowania wniosków:
Obszar A - wnioski składane do gmin - do 30.09.2007
Obszar B - wnioski składane do PFRON - 03.09-30.09.2007

Tylko dobrze by było grażka_,abyś napisała w czym tkwi problem ?  ;)
Napewno ktoś pomoże.Wątek zostanie scalony tematycznie do podane wyżej tematu PERON
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 01, 2007, 08:40:28 pm »
Stypendia i programy wyrównawcze dla studentów

W latach 2004-2006 studenci pochodzący z obszarów wiejskich otrzymali 24 mln euro na stypendia. Z pomocy skorzystało 18 tys. osób. W latach 2007-2013 na wsparcie finansowe może liczyć znacznie więcej osób, ale uczących się na określonych kierunkach.

- W Polsce zbyt dużo osób studiuje kierunki humanistyczne - mówi Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Z danych GUS wynika, że studenci kierunków humanistycznych, społecznych i pedagogicznych stanowią aż 33 proc. wszystkich osób studiujących, a informatycznych i inżynieryjnych tylko 13 proc.

- Tymczasem gospodarce potrzebni są właśnie matematycy, inżynierowie i informatycy - podkreśla minister.

Dlatego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki zarezerwowano 370 mln zł na zwiększenie atrakcyjności kierunków technicznych w oczach kandydatów na studia i uczelni.

Aby otrzymać stypendium, trzeba jednak będzie zostać studentem tzw. kierunku zamawianego. Minister nauki będzie zlecał uczelniom kształcenie określonej liczby studentów na kierunkach ścisłych. Nie wiadomo jednak, czy taki zamawiany kierunek będzie na każdej uczelni. Szczegółowe zasady ubiegania się o pomoc mają być znane do końca roku. Pierwsze pieniądze zostaną wypłacone dopiero w przyszłym roku.

Profesor Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej, dodaje, że wiele osób boi się iść na kierunki ścisłe, ponieważ ma braki z matematyki. Dlatego na wielu uczelniach organizowane są zajęcia wyrównawcze. W kolejnych sześciu latach będą one dofinansowane.

- Uczelnie będą mogły ubiegać się o fundusze na programy wyrównawcze, a także na przygotowanie nowych programów kształcenia - mówi prof. Michał Seweryński, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Chcemy również, aby przyszli inżynierowie zdobywali doświadczenie już na studiach - dodaje minister Gęsicka.

Dlatego dofinansujemy akademickie biura karier pomagające zdobyć staż czy praktykę u pracodawcy, a także inkubatory przedsiębiorczości, ułatwiające założenie swojej firmy.

JOLANTA GÓRA
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 03, 2007, 09:54:50 pm »
Rok bez stypendiów

Olga Sobolewska, Anita Karwowska
 
Unijne stypendia co roku wspierały tysiące najuboższych uczniów. Tym razem na pomoc nie ma co liczyć. Urzędnicy nie dogadali się na czas, więc pieniądze trafią do szkół najwcześniej za rok

W drodze do szkoły

Unijne stypendia to dodatkowa zapomoga dla najbiedniejszych uczniów i studentów. Jak szacowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka, uzyskało je już 140 tys. osób. Co miesiąc można było dostać ok. 150 zł. Można było - w tym roku dzieci i młodzież z pomocą od Unii musiały się pożegnać. Stypendiów na razie nie będzie. - Ten rok jest przejściowy: pieniądze przeznaczone na lata 2004-06 właśnie się skończyły. Nowych jeszcze nie ma - tłumaczy Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Szacuje, że pierwsze stypendia będą przyznawane dopiero w nowym roku szkolnym.

Pomocy szukajcie gdzie indziej

Co to oznacza dla uczniów? - Ten program był strzałem w dziesiątkę! Dzięki takiemu zastrzykowi gotówki można było kupić podręczniki, ubrania na WF czy przybory szkolne - mówi Bogusław Wyleciał, dyrektor Zespół Szkół Mechaniczno-Ekonomicznych w Żywcu. - W naszej szkole te pieniądze trafiały do uczniów ze wsi. Były dla nich olbrzymim wsparciem. Teraz przychodzą do mnie ich rodzice, pytając o pomoc. Mogę ich tylko odesłać z kwitkiem - żali się. - Sytuacja jest bardzo kiepska - dodaje Magdalena Czarnota, dyrektor Małopolskiej Fundacji Stypendialnej "Sapere Auso". - Środki unijne bardzo nam pomagały. Teraz musimy się wstrzymać i zdobywać pieniądze z innych źródeł.

Kto się spóźnił?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego twierdzi, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które przekazały swoje programy do negocjacji z Unią. Mimo to nasz projekt zyskał akceptację dopiero pod koniec września. Wiadomo już, że w Programie Kapitał Ludzki, z którego będą pochodzić środki na nowe stypendia, zapisano na nie aż 4 mln euro. Ale prace nad szczegółami - np. procedurami przydzielania ich w każdym województwie - dopiero się zaczynają. - Kiedy już zapadną decyzje na poziomie centralnym, będziemy potrzebować minimum czterech miesięcy, żeby rozdysponować środki - mówi Zbigniew Figura, dyrektor Powiatowego Zarządu Oświaty w Żywcu.

Skąd spóźnienie? - Kapitał Ludzki nie jest prostym programem, więc negocjacje się przedłużają - mówią w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Część specjalistów nie chce słuchać takich usprawiedliwień. Ich zdaniem projekt na długo zatrzymała Unia, bo zawinili jego autorzy - m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jacek Strzemieczny, dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej: - Cały program na lata 2007-13 został źle przygotowany. Rząd źle wyznaczył priorytety, czego symbolem są dziś mundurki. Zapomniano o kluczowych problemach. Dlatego wcale mnie nie dziwi, że wdrożenie kolejnego programu finansowej pomocy unijnej dla uczniów stoi w miejscu.

Źródło: Metro 2.10.2007r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

grażka_

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 03, 2007, 10:01:57 pm »
Sam bilet miesięczny mojej córki kosztuje 164 zł. Liczyłam na to stypendium, 100 zł to był znaczny zastrzyk gotówki :(

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #80 dnia: Październik 05, 2007, 11:30:21 am »
Uczelnie oszukują studentów

26 z 38 skontrolowanych przez NIK uczelni stosuje niedozwolone kryteria przyznawania stypendiów Szkoły różnicują wysokość pomocy dla studentów o takim samym dochodzie nawet na jednym wydziale Komisje stypendialne nie wydają decyzji administracyjnych w sprawie przyznania pomocy, mimo że powinny

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że szkoły wyższe źle gospodarują funduszami, które otrzymują z budżetu. NIK pod koniec ubiegłego roku sprawdził, jak 38 uczelni (18 publicznych i 20 niepublicznych) wydaje pieniądze przeznaczone na pomoc materialną dla studentów.

Wyniki kontroli NIK nie dziwią Roberta Pawłowskiego, rzecznika praw studenta.

- Studenci bardzo często skarżą się, że nie są przestrzegane ustawowe zasady przyznawania stypendiów - mówi rzecznik.

Regulaminy łamią ustawę

W 26 uczelniach regulaminy przyznawania pomocy materialnej zawierały przepisy sprzeczne z ustawą z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365).
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie zastrzegła, że student traci prawo do pomocy, gdy dostanie upomnienie, Politechnika Łódzka, gdy nie złoży indeksu w terminie. Natomiast Akademia Ekonomiczna w Poznaniu pozbawia stypendium osoby zalegające z opłatą czesnego. Tymczasem stypendium można cofnąć tylko w trybie przewidzianym w kodeksie postępowania administracyjnego.

- Umożliwia on wznowienie postępowania albo stwierdzenia nieważności decyzji - mówi Robert Pawłowski.

Z kolei Politechnika Łódzka i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uzależniają przyznanie stypendium na wyżywienie od wykupienia bonu w stołówce. Ustawa stanowi jednak, że ta forma pomocy przysługuje osobom w trudnej sytuacji materialnej.

- Jedynym warunkiem jej otrzymania powinno być spełnienie kryterium dochodowego określonego przez uczelnię - mówi Leszek Cieśla, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczelnie utrudniają też dostęp do stypendiów osobom niepełnosprawnym. Zgodnie z ustawą, przysługuje ono każdemu, to przedstawi orzeczenie o niepełnosprawności. Tymczasem Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu jego przyznanie uzależniała od sytuacji materialnej, a Akademia Ekonomiczna w Poznaniu wymagała zaliczenia semestru.

Komisje nie znają prawa

Komisje stypendialne nie przyznawały pomocy, mimo spełniania przez studentów ustawowych warunków. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu odmówił przyznania stypendiów za wyniki w nauce studentom pierwszego roku studiów drugiego stopnia, jeżeli występowały różnice programowe.

Studenci UMK zaskarżyli krzywdzące ich decyzje do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który je uchylił.

Niestety, nie wszystkie komisje wydają decyzje administracyjne w sprawie przyznania pomocy materialnej, mimo że zgodnie z ustawą powinny je wydawać. Większość uczelni, m.in. Politechnika Gdańska, AWF we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Biznesu w Pile, zapomina o pisemnym uzasadnieniu czy poinformowaniu o prawie do odwołania.

Różnice w wysokości stypendium

Regulaminy nie zawierają też szczegółowych zasad ustalania wysokości stypendium.

- W praktyce określały je komisje, co doprowadziło do sytuacji, że nawet na tym samym wydziale studenci o takich samych dochodach otrzymywali pomoc w różnej wysokości - mówi Grzegorz Buczyński z NIK.

W AR w Krakowie na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym można było otrzymać przy takim samym dochodzie od 90 do 160 zł, a na Wydziale Technologii Żywności od 170 do 290 zł. W Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie od 120 do 290 zł na fizjoterapii, od 320 do 420 zł na filologii angielskiej.

Marcin Chałupka, prawnik, wyjaśnia, że zróżnicowanie kryteriów otrzymania pomocy, a także jej wysokości, powoduje pozostawienie uczelniom szerokiego obszaru do uregulowania w regulaminach pomocy.

Niewykorzystane środki

Skontrolowane uczelnie w 2004 roku nie wykorzystały 105 mln zł, czyli 21,8 proc. środków, na pomoc materialną dla studentów, a w 2005 roku - 115 mln zł.
NIK uznał, że wyjątkowo dużo środków nie wykorzystały cztery szkoły: AWF w Warszawie, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Akademia Rolnicza w Szczecinie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. AWF w Warszawie wypłacił tylko 50 proc. dostępnych funduszy. Wysokość stypendiów wynosiła od 50 do 200 zł w semestrze zimowym i od 190 do 340 w semestrze letnim.

Profesor Stefan Jurga, sekretarz stanu w resorcie nauki, wyjaśnia, że pieniądze niewykorzystane w danym roku przechodzą na następny rok. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że zostaną zmarnowane.
Grzegorz Buczyński podkreśla, że gdyby były wykorzystane, więcej osób mogłoby otrzymać pomoc.

NIK zaleca

Zdaniem NIK minister nauki i szkolnictwa wyższego powinien znowelizować ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym w części dotyczącej przyznawania pomocy materialnej, a w szczególności ograniczyć różnice w wysokości przyznawanych stypendiów przy identycznym dochodzie na jednego członka rodziny.

Profesor Stefan Jurga nie przewiduje jednak doprecyzowania przepisów, mimo że właśnie pracuje nad nowelizacją ustawy.

Ponadto NIK uważa, że resort powinien wzmocnić nadzór nas szkołami wyższymi. Profesor Stefan Jurga twierdzi, że resort robi, co może.

- Wysłaliśmy pisma z prośbą o wyjaśnienia do rektorów szkół, w których wykryto nieprawidłowości - tłumaczy wiceminister.

Dodaje jednak, że nie ma ekipy, jak straż pożarna, która mogłaby błyskawicznie reagować na każdą skargę. Jego zdaniem uczelnie powinien przede wszystkim kontrolować samorząd studentów.

- Parlament od lat zwraca uwagę na nieprawidłowości w konstrukcji i interpretacji przepisów o pomocy materialnej dla studentów. Mimo wielu próśb ministerstwo podchodzi bardzo zachowawczo i nie reaguje na indywidualne głosy pokrzywdzonych studentów - mówi Leszek Cieśla.

Grzegorz Buczyński potwierdza, że samorząd to pierwszy swego rodzaju organ kontrolny.

- Minister jednak musi stworzyć skuteczny system nadzoru. To jest jego podstawowa rola - dodaje dyrektor.

Jolanta Góra

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 09, 2007, 09:31:29 pm »
Stypendia specjalne na rok 2007/08
Na wielu uczelniach wyższych w październiku mija termin składania podań o przyznanie stypendium specjalnego dla niepełnosprawnych studentów.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/20783
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 21, 2007, 08:16:15 pm »
Pomoc finansowa dla ucznia

Tekst: Hanna Budzisz

Uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą się ubiegać o wsparcie finansowe. Część środków jest przeznaczona dla dzieci z ubogich rodzin, część skierowana do mieszkających na wsi. O stypendium naukowe może starać się każdy dobry uczeń.

Stypendia i zasiłki socjalne

O pomoc materialną mogą się starać uczniowie z mniej zamożnych rodzin. Miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie może przekraczać 351 zł (w przypadku stypendium szkolnego, dofinansowania na zakup podręczników i mundurka), 504 zł (w przypadku nauki poza miejscem zamieszkania) lub 532 zł (dla uczniów z rodzin byłych pracowników PGR).

- Zasiłek szkolny. Przysługuje uczniowi, który znalazł się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym, które dotknęło jego lub jego rodzinę. Nie obowiązuje tutaj kryterium dochodowe. O zasiłek można się starać nie później niż trzy miesiące po zdarzeniu. Może być przyznany nawet kilka razy w roku, jednorazowo może wynosić do 320 zł. Służy na pokrycie wydatków związanych z edukacją albo ma charakter pomocy rzeczowej przyznawanej na cele edukacyjne.

- Stypendium socjalne może być przyznane uczniowi z rodziny o niskich dochodach. Zgodę wydaje wójt, burmistrz lub prezydent na podstawie gminnego regulaminu przyznawania pomocy materialnej. Rada gminy ustala, gdzie zgłaszać się po pomoc, w jaki sposób będzie ona udzielana, kiedy i w jakiej wysokości. Stypendium to może być wypłacane co miesiąc, co dwa miesiące, raz na kwartał lub jednorazowo raz w roku. Jego wysokość wynosi od 51,20 zł do 128 zł miesięcznie. Wniosek należy złożyć w szkole (o ile uczeń chodzi do niej w gminie) albo w wydziale oświaty w gminie (jeśli uczęszcza do szkoły poza gminą). Trzeba dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów lub o wysokości pomocy finansowej ze środków pomocy społecznej.

Wnioski mogą składać rodzice, dyrektor szkoły lub pełnoletni uczeń. Ze stypendium można pokryć koszty dodatkowych zajęć, np. naukę języków, treningi sportowe, zajęcia taneczne, recytatorskie, kółka zainteresowań itd. Można je też przeznaczyć na pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym, np. zakup przyborów szkolnych, np. plecaka, stroju na WF, podręczników, zeszytów, atlasu historycznego, encyklopedii, jak również na pokrycie kosztów abonamentu internetowego czy wyjazdu na zieloną szkołę lub wycieczkę szkolną.

Stypendia dla uczniów z dawnych PGR

Uczniowie z rodzin byłych pracowników PGR, w których dochód na osobę nie przekracza 532 zł, uczący się w szkołach ponadgimnazjalnych, które umożliwiają uzyskanie świadectwa dojrzałości, mogą się starać o stypendium. Może być ono przeznaczone na wyżywienie w stołówce, zakwaterowanie, dojazdy do szkoły, zakup podręczników, pomocy szkolnych, niezbędnej odzieży i obuwia, naukę języków, wycieczki szkolne. Bezpłatne posiłki przysługują też uczniom z rodzin wielodzietnych o dochodzie do 474 zł.

Dofinansowanie do zakupu mundurka

Rodzice o miesięcznych dochodach do 351 zł na osobę, których dzieci uczą się w szkole podstawowej lub gimnazjum mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 50 zł. Powinni złożyć wniosek w szkole, w której dziecko się uczy lub będzie się uczyło, dołączając zaświadczenie o wysokości dochodów lub o korzystaniu ze świadczeń z pomocy społecznej.

Dopłaty do zakupu podręczników

Mogą się o nie ubiegać uczniowie zerówki i klas I-III szkół podstawowych. Rodzice powinni złożyć wniosek w szkole, w której dziecko uczy się lub będzie się uczyło wraz z zaświadczeniem o wysokości dochodów lub o korzystaniu z pomocy społecznej. Dofinansowanie przyznaje dyrektor. Jego wysokość to: 70 zł dla ucznia zerówki, 130 zł - dla pierwszoklasisty, 150 - dla drugoklasisty, 170 - dla trzecioklasisty. Rodzice przedstawiają dyrektorowi dowód zakupu podręczników lub oświadczenie o ich cenie i otrzymują zwrot kosztów.

Refundacja dojazdów

Gdy dziecko uczy się w szkole ponadgimnazjalnej poza miejscem zamieszkania, rodzice o małych dochodach mogą się starać o dodatek na dojazdy. Jeśli uczeń dojeżdża do szkoły, dodatek wyniesie 50 zł miesięcznie. Gdy zamieszka w miejscowości, w której jest szkoła - 90 zł.

Tylko dla orłów

- Stypendium za wyniki szkolne. Jest przyznawane uczniom, którzy uzyskali wysoką średnią ocen w semestrze. Przyznaje je dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Wypłacane jest przez szkołę.

- Stypendium za osiągnięcia sportowe. Przysługuje uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w sporcie na szczeblu co najmniej międzyszkolnym.

- Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Jest przyznawane wybitnie uzdolnionym uczniom szkół średnich: laureatom olimpiad, konkursów na prace naukowe organizowanych przez instytucje naukowe i uczniom uzyskującym bardzo dobre wyniki wg indywidualnego programu nauczania. Stypendium mogą otrzymać także młodzi sportowcy, którzy osiągnęli wysokie wyniki na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

- Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendystą może zostać najlepszy uczeń z publicznej (lub niepublicznej z uprawnieniami publicznej) szkoły średniej, który w klasyfikacji rocznej uzyskał najwyższą średnią ocen. O to stypendium może ubiegać się również uczeń o wybitnych uzdolnieniach w jakiejś dziedzinie. Kandydatów do stypendium typuje samorząd uczniowski, a rada szkoły lub rada pedagogiczna wybiera jednego. Stypendium przyznawane jest na 10 miesięcy.

Podstawa prawna: Ustawa z 7 września 1991 r.o systemie oświaty - DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm. Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej dzieciom i uczniom na zakup podręczników i zakup jednolitego stroju - DzU nr 120 poz. 819.


Źródło: Poradnik Domowy

grażka_

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 21, 2007, 10:02:08 pm »
Po co wklejac ten tekst jak już dawno mineły terminy skadania podań ( przynajmniej w 90 %) ?
Poza tym często piszecie te same teksty jedne pod drugimi, po co ? Przeciez o tych stypendiach było już kilka razy. Idzie o jakośc czy ilośc ?

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 24, 2007, 09:08:11 pm »
Jesteś pewna, że wszędzie minęły terminy ?  ;)  najłatwiej krytykować, zwłaszcza gdy wchodzi się na gotowe.

My sygnalizujemy a sprawy powinny być finalizowane i konsultowane indywidualnie we właściwych miejscach zamieszkania-nie sądzisz?


Krajowe wsparcie socjalne dla studenta nie wyklucza stypendium z funduszy unijnych
- Danuta Frey 24-10-2007

Przepisy nie pozwalają, by samorządy ustalały zasady przyznawania stypendiów unijnych.

Rada Miasta Krakowa nie miała więc podstaw prawnych do podjęcia uchwały w tej sprawie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną prezydenta Krakowa.

Uchwałę z 2006 r. o ustaleniu zasad przyznawania stypendiów w ramach projektu „Małopolski program stypendialny dla studentów z Krakowa” zaskarżył do sądu Jakub Wykręt, student IV roku Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Stypendia współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny będący jednym z funduszy strukturalnych. W państwach UE wynoszą one 1000 euro rocznie. W Polsce – 2,5 tys. zł rocznie dla studentów I roku i 3,5 tys. zł rocznie dla studentów następnych lat – mówi.

Jakub Wykręt zakwestionował par. 2 załącznika do uchwały, który wyklucza unijne stypendia dla studentów pobierających inne świadczenia stypendialne o charakterze socjalnym. – Eliminuje to z góry osoby o najniższych dochodach, które otrzymują stypendium z uczelni – wyjaśnia Wykręt.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę. Pomoc stypendialna jest udzielana przez organy administracji rządowej lub przez samą uczelnię. Nie jest to zadanie jednostki samorządu terytorialnego – stwierdził. Ustawa o samorządzie powiatowym nie daje do tego podstaw prawnych. Uprawnień nie stwarza również ustawa o Narodowym Planie Rozwoju zawierająca działanie pod nazwą „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”.

Podstawy do wydania uchwały krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny nie dopatrzył się ani w rozporządzeniach europejskich, ani w uchwalonym przez zarząd województwa małopolskiego planie realizacji działania 2.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” w ramach priorytetu II Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

W skardze kasacyjnej prezydent Krakowa wskazał, że uchwała została oparta właśnie na tym programie i ma na celu objęcie pomocą jak największej liczby studentów. Przepisy ustawy o samorządzie powiatowym dają do tego podstawę prawną, a ustawę o Narodowym Planie Rozwoju trzeba analizować łącznie z prawem wspólnotowym.

NSA oddalił skargę kasacyjną. Podzielił stanowisko WSA, że przepisy ustawy o samorządzie powiatowym nie mogły stanowić podstawy prawnej do podjęcia wspomnianej uchwały. Taką uchwałę mógłby ewentualnie podjąć zarząd województwa, opierając się na ustawie o Narodowym Planie Rozwoju (sygn. I OSK 1288/07).

Źródło : Rzeczpospolita
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #85 dnia: Listopad 09, 2007, 12:29:50 pm »
Będą zaległe stypendia unijneUrząd marszałkowski podjął decyzję w sprawie zaległych unijnych stypendiów. Pieniądze można wypłacać

Sprawa stypendiów, o której "Gazeta" pisze od kilku miesięcy, w końcu została wyjaśniona. Na wczorajszym posiedzeniu najwyższych władz województwa postanowiono, że pieniądze trafią do blisko 500 studentów z Krakowa.

Czego bali się urzędnicy?

Najbiedniejsi stypendyści na zaległą transzę unijnej pomocy czekają od czerwca. Przypomnijmy: jeden ze studentów zaskarżył regulamin przyznawania pomocy, a sąd przyznał mu rację. Poszło o zakaz łączenia pomocy z Unii ze stypendium socjalnym na uczelni. Kolejne instancje sądu administracyjnego podtrzymały wątpliwości co do regulaminu. Starostwo wstrzymało wypłaty, bo obawiało się, że wydane pieniądze trafią do szufladki "kosztów niekwalifikowanych", czyli trzeba będzie je oddać Ministerstwu Rozwoju Regionalnego. Studenci natomiast zaczęli protestować.

"Nie ulega wątpliwości, że sytuacja, w której kilkuset krakowskich studentów nie dostało jak dotychczas należnych im pieniędzy, zaczyna stawać się coraz poważniejsza" - pisze do "Gazety" jeden z pokrzywdzonych studentów. "Sam należę do tej grupy i z coraz większym niepokojem obserwuję przebieg wydarzeń. Starostwo powiatowe, jak również urząd marszałkowski w Krakowie, nadal unikają konkretnych odpowiedzi na pytanie, kiedy pieniądze zostaną wypłacone. Co więcej, jesteśmy okłamywani i zbywani od urzędnika do urzędnika, z czego zupełnie nic nie wynika".

Jest decyzja, będzie kasa


Samo ministerstwo po wnikliwym sprawdzeniu sytuacji postawiło sprawę jasno: stypendia można wypłacać na starych zasadach lub opracować nowy projekt. Do szczęścia pechowym stypendystom brakowało jasnej decyzji marszałka. Tej jednak, mimo wcześniejszych obietnic szybkiego załatwienia sprawy, przez kilkanaście dni nie było. Zdesperowani opieszałością urzędników studenci grozili nawet skierowaniem sprawy na drogę sądową. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to konieczne.

Wczoraj otrzymaliśmy dobrą wiadomość. "Zarząd województwa małopolskiego - kierując się dobrem studentów - postanowił uznać za kwalifikowane ponoszone w ramach projektów koszty wypłat stypendiów" - czytamy w piśmie z urzędu marszałkowskiego. Zarząd podkreśla, że "dla dobra studentów" przyjmuje na siebie ryzyko finansowania z budżetu województwa tej części stypendiów, które mogłyby zostać uznane za niekwalifikowane. "Decyzja ta eliminuje obawy powiatu krakowskiego i powinna skutkować uruchomieniem wypłat" - informują urzędnicy.

Kiedy pieniądze trafią do studenckich portfeli? - Wypłaty będą możliwe po przedłożeniu stosownych wniosków o płatność przez powiat krakowski - wyjaśnia enigmatycznie zarząd województwa. Starostwo nie było wczoraj w stanie odpowiedzieć, ile potrzebuje czasu na przeprowadzenie operacji, gdyż decyzja UM dotarła do nas późnym popołudniem. - W piątek będziemy mogli podać konkrety - zapewnił Łukasz Salwarowski, rzecznik starostwa.gazeta kraków
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Mulesia

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 18, 2008, 08:19:23 am »
TRZY PYTANIA DO... Marka Olszewskiego, przewodniczącego Zespołu do spraw Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu
 
Wnioski o stypendia szkolne powinny rozpatrywać ośrodki pomocy społecznej

Marek Olszewski, przewodniczący Zespołu do spraw Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

■ Na ostatnim posiedzeniu zespół pozytywnie ocenił rządową nowelizację ustawy o systemie oświaty. Projekt nie eliminuje jednak wszystkich absurdalnych przepisów oświatowych?

- Nowelizacja nie wprowadza rewolucyjnych zmian, tylko porządkujące. Między innymi określa zasady zatrudniania nauczycieli pracujących przy maturach ustnych. Dlatego została dobrze oceniona. Jednak mimo obietnic składanych przez resort, nie zawiera przepisów ułatwiających przyznawanie pomocy socjalnej uczniom. Zgodnie z artykułem 90m ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Zabronienie realizacji tego zadania strukturom, które są do tego najlepiej przygotowane, jest absurdalne.

■ Dlaczego obecne przepisy są złe?

- Obecnie uczniowie czy ich rodzice znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, składają wniosek o stypendium szkolne do pracownika wydziału oświaty, który następnie i tak jest weryfikowany przez ośrodek pomocy społecznej. Tak więc do jednej sprawy gminy angażują dwie instytucje. Z kolei o świadczenie rodzinne czy zapomogę losową ta sama rodzina stara się właśnie w OPS. Dlatego ważne jest, aby wójt, burmistrz czy prezydent, którzy wydają decyzję o przyznaniu stypendium, mogli korzystać z pomocy OPS. W ten sposób bowiem nie byłoby zamieszania i nie powielano by dokumentacji. Pamiętajmy, że stypendia szkolne są pomocą o charakterze socjalnym. Oznacza to, że otrzymują je uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Nie ma znaczenia, kto sprawdza ich sytuację finansową. Gdyby jednak od razu robiły to OPS, byłby zachowany porządek. Dlatego apelujemy o wykreślenie przepisu zabraniającego wójtom korzystania z pomocy ośrodków przy udzielaniu stypendiów szkolnych.

■ Samorządy postulują ponadto o zmianę przepisów dotyczących funkcjonowania stołówek szkolnych. Tych jednak również zabrakło w noweli?

- Od 1 stycznia tylko rady gminy mogą ustalać zasady korzystania ze stołówek szkolnych i zwalniać uczniów z opłat za posiłki. Wynika tak z ustawy z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. nr 181, poz. 1292). W efekcie rady gminy muszą w drodze uchwały decydować o tym, czy danego ucznia można zwolnić z opłaty za posiłki. To drugi absurdalny i paraliżujący pracę gminy przepis. To dyrektor szkoły powinien określać ceny posiłków i decydować o zwolnieniu z opłat. Rządowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty nie zawiera jednak odpowiednich zmian. Dlatego Komisja Wspólna Rządu i Samorządu zaproponowała, aby znalazły się one w pakiecie zmian przepisów samorządowych przygotowywanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rozmawiała Jolanta Góra

Gazeta Prawna nr 55

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2177.89.0.39.14.3.0.1.htm

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 30, 2008, 11:27:07 am »
Kilka złotych od obiadu

Nawet o połowę spadła liczba dzieci korzystających z darmowych obiadów w szkole
Wszystko przez bezduszne przepisy - alarmują dyrektorzy placówek. - Pieniądze trzeba wydawać przejrzyście - odpowiadają urzędnicy.


Paulina z gimnazjum na Pradze-Płd. w ubiegłym semestrze jadła w szkole bezpłatne obiady. Teraz już nie je. Dochód na głowę w jej pięcioosobowej rodzinie przekroczył o 20 zł obowiązujące w stolicy normy. Żeby Ośrodek Pomocy Społecznej mógł zapłacić za szkolne obiady, nie może on przekroczyć 700 zł.

- W ubiegłym roku córce opłacano obiady z funduszu szkolnego. Wnioskował o to pedagog - opowiada mama dziewczynki. - Teraz też o to prosiłam, ale powiedziano mi, że zmieniły się przepisy i już takiej możliwości nie ma - dodaje.

W podobnej sytuacji jak Paulina może znaleźć się w Warszawie kilka tysięcy dzieci. Na Pradze-Północ problem dotyczy 700 dzieci. - Jest dramatycznie - przyznaje Ewa Gołębiowska ze Szkoły Podstawowej nr 24. "W naszej szkole wydawaliśmy 80 bezpłatnych obiadów, teraz tylko 40".

Skąd takie nagłe zmniejszenie liczby bezpłatnych obiadów? - Na pewno nie dlatego, że rodzice nagle się wzbogacili i nie potrzebują dopłaty do posiłków - mówi z przekonaniem Danuta Kubacka z oświatowej "Solidarności". Związek zaalarmowali zaniepokojeni dyrektorzy szkół i pedagodzy.

- Od tego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o systemie oświaty, zgodnie z którą środki na dopłaty do obiadów mogą pochodzić tylko z Ośrodków Pomocy Społecznej. A te mają wyjątkowo sztywne reguły w ich przyznawaniu - wyjaśnia Kubacka.

Do tej pory obiady można było opłacać nie tylko z funduszy pomocy społecznej, ale także z oświatowych. - Często te dzieci, które nie dostawały pomocy z OPS, a my widzieliśmy, że są głodne, dostawały obiady właśnie z tej puli - mówi dyrektor podstawówki z ul. Międzyborskiej Jadwiga Góralska.

Pedagodzy szkolni przyznają, że sytuacje rodzinne są bardzo złożone. - Czasami dochód na osobę w rodzinie nie uprawnia do pomocy, a my widzimy, że dziecko żyje w biedzie - mówią pedagodzy. - Bo rodzice wpadli w spiralę zadłużeń albo jest w rodzinie uzależnienie, które pochłania większość pieniędzy - dodają.

Jest też inna grupa dzieci, które tracą na nowych ustaleniach. To te, które chodzą głodne, ale ich rodzice nigdy się w OPS nie pojawią. - Bo rodziców nawet nie obchodzi, czy dziecko w ogóle jest. A co zje, to już zupełnie nieważne. Taki rodzic po pomoc chodził nie będzie - mówi północnopraski radny Paweł Lisiecki.

A OPS ma wymagania. Potencjalny klient musi nie tylko przynieść różne zaświadczenia, m.in. o zarobkach, ale też wpuścić do domu pracownika socjalnego, by przeprowadził wywiad środowiskowy. Urzędnicy bronią nowych zasad finansowania obiadów. Wiceszef miejskiego Biura Polityki Społecznej Teresa Sierawska mówi wprost: "Pieniądze muszą być rozliczane według przejrzystych zasad. Przecież na samo dożywianie wydajemy rocznie 8 mln zł". I dodaje, że nie można opłacać obiadów na podstawie widzimisię pedagoga czy dyrektora.

Więcej o tej bulwersującej sprawie w piątkowej publikacji na łamach "Życia Warszawy".


onet
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Mulesia

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 11, 2008, 01:03:54 pm »
Z darmowych obiadów skorzysta 1,4 mln dzieci
O 50 mln zł wzrosną wydatki budżetu na darmowe obiady dla uczniów. Posiłek otrzyma 85 tys. dzieci więcej.


Ośrodki pomocy społecznej nie będą musiały obligatoryjnie sprawdzać sytuacji materialnej dzieci, które będą korzystały z dożywiania w 2009 roku - zapewnia Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego Pomoc państwa w zakresie dożywiania. Zgodnie z nim w szczególnie uzasadnionych sytuacjach dyrektor szkoły będzie mógł wnioskować do ośrodka pomocy społecznej o przyznanie uczniowi darmowych obiadów, bez konieczności przeprowadzania wywiadu środowiskowego. W takich przypadkach ośrodek nie będzie musiał wydawać decyzji administracyjnej. Jednak liczba dzieci, którym w ten sposób przyznano posiłek, nie będzie mogła przekraczać 10 proc. uczniów, którym w danym miesiącu są wydawane darmowe obiady.
Całość : Gazeta Prawna
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/21469,z_darmowych_obiadow_skorzysta_1_4_mln_dzieci.html

Mulesia

 • Gość
Stypendia unijne dla ucznów z Mazowsza
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 04, 2008, 10:04:36 pm »
Do 11 lipca uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Mazowsza mogą się ubiegać o stypendia unijne.

Na pomoc unijną może liczyć zdolna młodzież z niezamożnych rodzin - czytamy w komunikacie przesłanym PAP w piątek przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.


W tym roku stypendia otrzyma ok. 700 uczniów, dla których zarezerwowano kwotę ok. 2,5 mln zł. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Pomoc skierowana jest do młodzieży pochodzącej z rodzin, w których dochód rodziny ucznia w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1008 zł lub 1166 zł (w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne).

W tym roku stypendia otrzyma ok. 700 uczniów, dla których zarezerwowano kwotę ok. 2,5 mln zł. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Pomoc skierowana jest do młodzieży pochodzącej z rodzin, w których dochód rodziny ucznia w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1008 zł lub 1166 zł (w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne).

Stypendium przyznane będzie na okres 12 miesięcy

Stypendium przyznane będzie na okres 12 miesięcy, czyli od 1 września br. do 31 sierpnia 2009 r. Jego łączna kwota wyniesie 3 tys. zł, czyli 250 zł miesięcznie. Jeżeli jednak dochód rodziny ucznia, w przeliczeniu na osobę, wynosi do 504 zł lub 583 zł (gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne), wysokość stypendium ulegnie podwojeniu.

Zarząd Województwa Mazowieckiego planuje w tym roku przyznać ok. 700 stypendiów. Jednak w sytuacji, gdy złożona zostanie duża liczba wniosków uczniów z rodzin, w których dochód na jednego członka rodziny wynosi do 504 zł (co oznacza, że dwukrotnie zwiększy się wysokość stypendium), pula ta może ulec zmniejszeniu.

Jednorazowe wynagrodzenie otrzyma także opiekun lub nauczyciel stypendysty. Wyniesie ono 500 zł brutto. W trakcie otrzymywania stypendium uczeń ma być pod dydaktyczną opieką nauczyciela- opiekuna, zatrudnionego w szkole ucznia. Nauczyciel pomoże uczniowi dobrze wykorzystać stypendium. Będzie również na bieżąco monitorować osiągnięcia edukacyjne ucznia.

Do minimum mają zostać ograniczone formalności związane z rozliczaniem stypendium. Uczniowie nie będą musieli przedstawiać faktur lub innych dokumentów księgowych. Przewiduje się natomiast składanie sprawozdań z wykorzystania stypendium i realizacji celów edukacyjnych.

O stypendium mogą ubiegać się wyłącznie uczniowie gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych

O stypendium mogą ubiegać się wyłącznie uczniowie gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych z Mazowsza, którzy spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków: w roku szkolnym 2007/08 byli laureatami konkursów przedmiotowych organizowanych lub współorganizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty; byli laureatami lub finalistami olimpiad i turniejów ogólnopolskich organizowanych na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu; ze sprawdzianu zewnętrznego na zakończenie szkoły podstawowej zdawanego w latach 2005/06 - 2007/08 otrzymali co najmniej 38 punktów; z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu zewnętrznego na zakończenie gimnazjum, zdawanej w latach 2004/05 - 2007/08, otrzymali co najmniej 46 punktów lub uzyskali średnią ocen ze wszystkich przedmiotów, obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia klasy w roku szkolnym 2007/2008 na poziomie nie niższym niż 5,0.

Warunkiem ubiegania się o stypendium jest złożenie w trzech egzemplarzach wniosku, podpisanego przez ucznia, rodzica lub opiekuna prawnego ucznia w szkole, do której uczeń będzie uczęszczać w roku szkolnym 2008/2009.

Do wniosku należy dołączyć: indywidualny plan rozwoju edukacyjnego

Do wniosku należy dołączyć: indywidualny plan rozwoju edukacyjnego ucznia; świadectwo ukończenia klasy lub (w przypadku ucznia rozpoczynającego naukę w nowej szkole) odpowiednio świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum; wynik egzaminu zewnętrznego (w przypadku ucznia rozpoczynającego naukę w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej); oświadczenie o dochodach członków rodziny ucznia uzyskanych w 2007 roku wraz z dokumentami niezbędnymi do ustalenia dochodu rodziny ucznia w przeliczeniu na osobę; dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające udział ucznia w konkursach, olimpiadach czy turniejach; zgodę na przetwarzanie danych osobowych wyrażoną przez pełnoletniego ucznia, rodziców lub ucznia opiekuna prawnego.

Informacja o przyznaniu stypendium zostanie przekazana uczniowi oraz szkole, do której będzie uczęszczać w nowym roku szkolnym do 30 września br.

Na stronie www.mazovia.pl planowane jest utworzenie portalu tematycznego, pod nazwą "Mazowsze - stypendia dla uczniów". Uczniowie znajdą tam szczegółowe informacje dotyczące zasad ubiegania się o pomoc oraz niezbędne formularze, w tym wzór wniosku o przyznanie stypendium.

Program stypendialny na Mazowszu realizowany jest przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.


Źródło: PAP

Artykuł z dnia: 2008-07-04, ostatnia aktualizacja: 2008-07-04 15:45
 http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/24840,do_11_lipca_uczniowie_z_mazowsza_moga_ubiegac_sie_o_unijne_stypendia.html

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 29, 2008, 07:28:58 am »
Zmiany w oświacie obowiązujące w nowym roku szkolnym

Za złe zachowanie uczeń straci prawo do stypendium

Cytuj

Uczeń bez stypendium

Dla dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę, jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie zasady, że ocena z zachowania ma wpływ na to, czy uczeń otrzyma stypendium naukowe. Od nowego roku szkolnego zostanie ono przyznane osobom, które uzyskały wysoką średnią oraz co najmniej dobrą ocenę z zachowania w semestrze poprzedzającym ten, w którym przyznaje się stypendium. Dotychczas tylko wyniki w nauce decydowały o przyznaniu takiej pomocy.

- Uczniowie, którzy dobrze się uczą, nie zawsze mają także najlepsze oceny z zachowania. Sądzę, że teraz będą zwracać większą uwagę na to, jak zachowują się w szkole - mówi Elżbieta Zawistowska, wicedyrektor XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Więcej
http://forum.darzycia.pl/topic,9082.htm
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Mulesia

 • Gość
Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 05, 2008, 09:31:27 pm »
2008-09-05 00:06
W Lubuskiem można składać wnioski o stypendia unijne i marszałka

Szczególnie uzdolnieni uczniowie lubuskich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i artystycznych mogą starać się o stypendia unijne lub marszałka województwa - poinformowała rzeczniczka zarządu woj. lubuskiego Eliza Gniewek-Juszczak. Stypendia unijne przeznaczone są dla uczniów szczególnie uzdolnionych, zwłaszcza w zakresie nauk matematyczno- przyrodniczych i technicznych. Przyznawane będą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
(...)
Na stypendia w wysokości 350 zł miesięcznie może liczyć 130 młodych ludzi uczących się w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Pieniądze będą wypłacane od września 2008 r. do sierpnia 2009 r.

Równocześnie po raz piąty przyznawane będą stypendia naukowe, twórcze i artystyczne marszałka województwa lubuskiego.

Na pomoc z tego źródła mogą liczyć uczniowie mogący pochwalić się dobrymi wynikami w nauce oraz osiągnięciami na różnego rodzaju olimpiadach wiedzy i konkursach.

W tym przypadku wnioski stypendialne mogą składać szkoły ponadgimnazjalne i artystyczne oraz stowarzyszenia działające w środowisku oświaty i kultury. Każda z placówek może złożyć pięć wniosków.

Stypendia marszałka będą wynosić 300 zł miesięcznie i będą przysługiwać od stycznia do czerwca 2009 roku.


Informacje na temat obu form wsparcia zdolnej młodzieży oraz wnioski można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego pod adresem www.lubuskie.pl  w Biuletynie Informacji Publicznej, w linku "Stypendia".

Wnioski o przyznanie stypendiów należy składać do końca września w Departamencie Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. MMD

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Całość: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=218441&data=&lang=PL&_CheckSum=-192939493

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 10, 2009, 11:35:13 pm »
Kryzys zabierze ubogim uczniom stypendia?
Magdalena Warchala2009-02-10,
 
Ubodzy uczniowie mogą w przyszłym roku szkolnym nie dostać stypendiów, bo ministerstwo, szukając oszczędności, zamroziło pieniądze na ten cel.

Pani Aldona z Sosnowca, mama 12-letniej Ani i 10-letniego Łukasza, nie wie, jak związałaby koniec z końcem, gdyby nie 80 zł stypendium, które co miesiąc dostaje każde z jej dzieci. Jest sprzedawczynią i zarabia 1 tys. zł, jej mąż, budowlaniec, półtora roku temu stracił pracę i dorabia fuchami. A szkoła, jak mówi pani Aldona, to studnia bez dna. - Wydatków jest bez liku - a to brystol, a to nowe trampki na WF, bo stare się rozpadły, a to wyjście do teatru, niby nieobowiązkowe, ale później dzieci piszą recenzję ze spektaklu, więc bilet kupić trzeba - wylicza pani Aldona.

Do tej pory część szkolnych wydatków pokrywały pieniądze z Narodowego Programu Stypendialnego. Dostaje je każdy uczeń, w którego rodzinie dochód na osobę nie przekracza 351 zł. W zależności od sytuacji może liczyć na 67,2 zł, 80 zł lub 92,8 zł miesięcznie. Co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznacza na ten cel ok. 500 mln zł.

Kryzys zabierze ubogim uczniom stypendia?
Magdalena Warchala2009-02-10, ostatnia aktualizacja 2009-02-10 21:03
 
Ubodzy uczniowie mogą w przyszłym roku szkolnym nie dostać stypendiów, bo ministerstwo, szukając oszczędności, zamroziło pieniądze na ten cel.
Pani Aldona z Sosnowca, mama 12-letniej Ani i 10-letniego Łukasza, nie wie, jak związałaby koniec z końcem, gdyby nie 80 zł stypendium, które co miesiąc dostaje każde z jej dzieci. Jest sprzedawczynią i zarabia 1 tys. zł, jej mąż, budowlaniec, półtora roku temu stracił pracę i dorabia fuchami. A szkoła, jak mówi pani Aldona, to studnia bez dna. - Wydatków jest bez liku - a to brystol, a to nowe trampki na WF, bo stare się rozpadły, a to wyjście do teatru, niby nieobowiązkowe, ale później dzieci piszą recenzję ze spektaklu, więc bilet kupić trzeba - wylicza pani Aldona.

Do tej pory część szkolnych wydatków pokrywały pieniądze z Narodowego Programu Stypendialnego. Dostaje je każdy uczeń, w którego rodzinie dochód na osobę nie przekracza 351 zł. W zależności od sytuacji może liczyć na 67,2 zł, 80 zł lub 92,8 zł miesięcznie. Co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznacza na ten cel ok. 500 mln zł.

Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Stypendia -do scalenia
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 18, 2009, 08:17:42 am »
Stypendia dla biednych dzieci będą mniejsze

Uczniowie z najuboższych rodzin mogą nie dostać stypendiów. Wszystko przez cięcia w budżecie ministerstwa edukacji. Z powodu kryzysu budżet Narodowego Funduszu Stypendialnego może zostać zmniejszony z 600 do 400 mln zł.

Zmniejszenie budżetu o jedną trzecią może doprowadzić do ograniczenia liczby stypendystów, albo obniżenia wysokości dotychczasowych świadczeń. Pieniędzy zabraknie najprawdopodobniej od września, czyli wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego.

O poważnych cięciach w oświacie zostali poinformowani posłowie z komisji edukacji i nauki. - Te stypendia są traktowane przez uczniów jak zapomogi. To nie jest w porządku %07- dodaje posłanka niezrzeszona Bożena Kotkowska.

- Edukacja ciągle jest niedofinansowana, dlatego cięcia mogą okazać się zgubne. Uważam, że obcinanie dzieciom stypendiów nie jest dobrym pomysłem. Problem dotknie uczniów, którzy pochodzą z rodzin o małych dochodach. To nie jest dobre wyjście z sytuacji - mówi Maria Nowak, posłanka PiS.

Kto może liczyć na pomoc funduszu? Dokładnie rok temu wiceminister edukacji, Krystyna Szumilas, odpowiadała w tej sprawie na pytanie posłanki Anny Sobeckiej. "Narodowy Program Stypendialny stworzył podstawy dla polityki pomocy materialnej świadczonej uczniom, których sytuacja materialna i życiowa może spowodować zagrożenie zaprzestania realizacji obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, ograniczenie aspiracji edukacyjnych" - czytamy na stronach sejmowych.

Pieniądze można wydać na wyżywienie w stołówce szkolnej, dojazdy do szkoły, wycieczki, zakup podręczników i pomocy szkolnych, odzieży, obuwia, zajęcia z języków obcych. Co roku z tej pomocy korzysta ponad 800 tys. uczniów w całym kraju. Pieniądze z funduszu wykorzystuje się do różnych celów. Pomoc trafia do dzieci z gmin wiejskich, rejonów popegeerowskich.

W 2007 roku powstał program tzw. aktywizacji samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Pieniądze posłużyły więc do organizacji zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Ten fundusz był już wykorzystywany do rozmaitych celów. Były minister edukacji Roman Giertych dofinansował reformę wprowadzającą mundurki szkolne.

- Z tymi stypendiami od samego początku są jakieś problemy. Nie zawsze syn dostawał je na czas. Muszę jednak przyznać, że bardzo mu się przydały. Kupił sobie książki, trochę ubrań %07- mówi Ewelina Miszta, mama jednego z uczniów.

- Nie ulega wątpliwości, że w czasie kryzysu trzeba oszczędzać, ale tego rodzaju cięcia zemszczą się po latach. Inwestowanie w przyszłość jest najważniejszym celem, dlatego zabieranie oświacie pieniędzy odbije się na edukacji znacznie poważniej niż się to może obecnie wydawać. Skutki pozornych oszczędności będą nieodwracalne. Dlatego najlepiej byłoby ciąć koszty administracyjne ministerstwa edukacji - dodaje Kotkowska.

MEN ma ograniczyć wydatki, ale w porównaniu z cięciami w programie stypendialnym, będą one niewielkie. - Kilkanaście milionów na administracji, a na stypendiach dwieście milionów. Uważam, że w tej sytuacji należałoby raczej zrezygnować z reform. Całkowicie zawiesić ich realizację na czas kryzysu - uważa posłanka.

http://swietochlowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/961892.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 21, 2009, 09:10:04 am »
Do 31 marca zrób „Pierwszy Krok”!
Autor: Magdalena Gajda, Fot.: www.sxc.hu, Źródło: inf. własna

W ciągu ostatnich 10 lat doznałeś uszkodzenia kręgosłupa i poruszasz się na wózku? Potrzebujesz pieniędzy na komputer, wózek lub dostosowanie łazienki? Wykorzystałeś już dofinansowanie z NFZ lub PFRON? Możesz starać się o stypendium w ramach wiosennej edycji Funduszu „Pierwszy Krok”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundację Sue Ryder. Pospiesz się! Masz czas do 31 marca!

Jeśli:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/39985

Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 19, 2009, 09:16:36 am »
PFRON zapłaci za podręczniki i internet

Rodzice niepełnosprawnych uczniów z obszarów wiejskich i niepełnosprawni studenci mogą już starać się o dofinansowanie kosztów nauki


Do 30 września opiekunowie niepełnosprawnych dzieci zamieszkujących gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie mogą składać wnioski o dofinansowanie m.in. kosztów zakupu materiałów dydaktycznych, korzystania z internetu, uczestnictwa w kursach językowych lub wyjazdów dzieci na obozy i kolonie. W ciągu roku szkolnego mogą na ten cel uzyskać maksymalnie 2 tys. zł na jednego niepełnosprawnego ucznia szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz 3 tys., zł jeśli dziecko uczy się w szkole ponadgimnazjalnej (lub 4 tys. – jeżeli nauka w szkole ponadgimnazjalnej jest płatna). Pieniądze wypłaci Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie pilotażowego programu Uczeń na Wsi – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko-wiejskie.

Aby otrzymać wsparcie, rodzice dzieci muszą złożyć wniosek do jednostki, która w danej gminie została wyznaczona do ich przyjmowania. Może być to np. gminne centrum pomocy rodzinie. Pieniądze z PFRON otrzymają tylko te gminy, które zgłoszą swoje uczestnictwo w programie.

Z kolei do 10 października niepełnosprawni studenci mogą składać wnioski o dofinansowanie kosztów nauki (czesnego, zakwaterowania, dostępu do internetu) i o stypendia specjalne. PFRON wypłaci im pomoc na podstawie programu Student II. Wnioski o takie wsparcie trzeba składać w oddziałach funduszu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2009-09-15,
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 29, 2011, 10:59:17 pm »
Dofinansowanie dla studentów z niepełnosprawnością

Autor: oprac. Natalia Łyczko, Źródło: www.pfron.org.pl


W terminie od 1 lutego do 28 lutego 2011 roku przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie kosztów nauki w ramach realizacji programu "Student II - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" - poinformował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/81043
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 20, 2012, 01:30:26 am »
Wsparcie dla niepełnosprawnych uczniów z terenów wiejskich

Autor: Beata Rędziak, Źródło: inf. własna


Zmiany w Programie Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich na lata 2008-2013, przyjęte przez Radę Ministrów, dotyczą także uczniów z niepełnosprawnością. Celem wprowadzonych zmian jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju talentów i zainteresowań uczniów mieszkających na wsiach

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/110712
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Odp: Stypendium-pomoc finansowa
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 03, 2017, 10:41:43 am »
Prawo
W wątku: podatki - odliczenia-darowizny-PIT-y

http://forum.darzycia.pl/index.php/topic,1567.msg163769.html#new
Stypendium w deklaracji PIT. Kiedy trzeba pamiętać o rozliczeniu podatkowym?[/b][/size]

Zastrzyk gotówki za dobre wyniki w nauce nie ujdzie uwadze urzędu skarbowego. O złożeniu deklaracji PIT muszą pamiętać choćby uczniowie i studenci, którzy otrzymali w ciągu roku stypendium wyższe niż 3,8 tys. zł. Większość takich świadczeń jest jednak całkowicie zwolniona z podatku. Warto wiedzieć, jakie przychody można pominąć w rozliczeniu rocznym, a które trzeba wykazać.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach