Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Pomoc społeczna-OPS-DPS-ZLO  (Przeczytany 88669 razy)

Offline ilonadora

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Pomoc społeczna-OPS-DPS-ZLO
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 19, 2008, 11:16:50 am »
Ostatnia bariera

To smutna, lecz jakże typowa niestety historia
Izabela urodziła się z porażeniem mózgowym. Gdy miała 4 miesiące okazało się, że jest niepełnosprawna fizycznie i umysłowo. Jej matka piła i nie interesowała się wychowaniem córki.

Cały ciężar opieki nad ułomną dziewczynką spoczął wówczas na ojcu. Gdy Iza miała 17 lat, jej ojciec zmarł. Dziewczyna pozostała bez opieki.

Lepszy świat

"Tułała się po parkach, melinach, brudna, zaniedbana" - wspomina Leszek Ciemala, kuzyn Izabeli, który opiekuje się nią od sześciu lat. "Wszyscy pomagali - sąsiedzi, rodzina. Każdy widział, co się dzieje. Iza potrzebowała stałej opieki, leczenia, rehabilitacji. Matka ani nie chciała, ani nie była w stanie jej tego zapewnić". Leczenie zaczynało przynosić efekty. Dzięki wizytom u specjalistów ustąpiły ataki padaczki.

We wrześniu 2005 roku Leszek postanawia wyjechać do Anglii. Decyduje się zabrać Izabelę ze sobą. "Nie chciałem jej zostawiać, nie wiadomo, co by się z nią tam działo. Zabrałem ją ze sobą". Wyjazd, który miał zapewnić lepszą przyszłość obojgu okazał się początkiem biurokratycznego koszmaru, który trwa nieprzerwanie do dziś.

"Nie chcę i nigdy nie chciałem żadnych zasiłków. Chodzi jedynie o to, aby przyznano Izie dzienny ośrodek, gdzie byłaby między ludźmi, gdzie ktoś by się nią opiekował, kiedy ja jestem w pracy" - mówi Leszek. Wydawałoby się, że to niewiele, można powiedzieć - minimum. Okazuje się jednak, że brytyjscy urzędnicy potrafili stworzyć bariery nie do przebycia. "Wszyscy są mili, obiecują, że pomogą, a potem nic się nie dzieje. I tak od dwóch lat. Ja natomiast tracę pracę za pracą, bo nikogo nie interesuje, że się kimś opiekuję, i że to pochłania mnóstwo czasu i energii" - skarży się Leszek. Na początku nic nie wskazywało na to, jak wielkim problemem będzie zapewnienie dziewczynie profesjonalnej opieki. W kilka miesięcy po przyjeździe Iza została skierowana do zamkniętego ośrodka. Przebywała tam jedynie dwa tygodnie. "Zamykali ją w pokoju, siedziała tam całymi dniami. Próbowałem interweniować, bezskutecznie. Później okazało się, że jeden z pracowników znęcał się nad nią. Mówiła mi, że ją kiedyś dusił. Nie mogli się z nią porozumieć, to wybrali najłatwiejsze wyjście - wyrzucili ją stamtąd" - mówi rozgoryczony Leszek. Od tego czasu bezskutecznie szuka pomocy w najróżniejszych instytucjach, mediach i u osób prywatnych. Niestrudzony apeluje do serca i zdrowego rozsądku urzędników oraz pracowników organizacji pozarządowych. Jak dotąd kończy się jedynie na obietnicach.

Dzień za dniem

Opieka nad niepełnosprawną dziewczyną to ciężka praca. Nie ma mowy o kompromisie czy dniu wolnym. "Wieczorem gotuję Izie obiad na następny dzień. Wszystko wkładam do termosów. Rano robię jej śniadanie i lecę do pracy. Przez cały dzień kontaktuję się z nią co pół godziny, żeby sprawdzić czy jest ok, czy sobie ze wszystkim radzi. Staram się jej zapewnić zajęcie na ten czas, ale co ja w sumie mogę na odległość? Ma dvd, play station, przepisuje teksty z gazet, próbuje uczyć się języka, ale wiem, że to wszystko za mało. Gdy przychodzę z pracy wychodzimy na krótki spacer. Później musimy szybko wracać do domu, żebym zdążył zrobić jej obiad na następny dzień. I tak w kółko. Przez jakiś czas pracowałem na nocki i wtedy mogłem się nią opiekować w dzień, ale to nie mogło trwać wiecznie.

To za dużo dla jednej osoby" - opowiada Leszek. Pozostawianie chorej dziewczyny bez opieki jest również niebezpieczne. Istnieje ryzyko, że Iza dostanie ataku padaczki lub zrobi sobie krzywdę. "Kiedyś włączyła gaz. Całe szczęście, że było lato i pootwierane okna, a ja wróciłem wcześniej z pracy. Chwała Bogu, że nie doszło do nieszczęścia. Kiedy wszedłem do domu uciekła na górę, była bardzo przestraszona" - mówi Leszek. "To wykańcza. Ta ciągła niepewność, czy wszystko jest w porządku, czy daje sobie radę. Stąd te częste telefony. Nie jest najgorzej, jeśli pracodawca jest wyrozumiały i na to pozwala. Byłbym jednak o wiele spokojniejszy, gdybym wiedział, że Iza jest pod stałą opieką" - dodaje. Oprócz tych codziennych obowiązków, Iza wymaga również ciągłego leczenia. To równie ciężka i nieprzewidywalna praca. "Dbam o nią, żeby nie chorowała, żeby nie miała gorączki. Musi systematycznie zażywać leki przeciwko atakom padaczki.

Co miesiąc chodzimy do kontroli. Kiedyś Iza zachorowała i musiałem iść z nią do lekarza. Przez trzy dni nie zjawiłem się w miejscu pracy. Pracodawcy nie interesowały żadne tłumaczenia, od razu mnie wyrzucił" - opowiada Leszek.

Najbardziej irytuje beztroska i lekkomyślność urzędników. Leszek jest pewny, że to nie tylko niekompetencja, podejrzewa ich o brak dobrej woli. "Już mnie wszyscy znają. Jak dzwonię to śmieją się ze mnie, odkładają słuchawkę, odsyłają od jednego do drugiego. Próbowali zapisać Izę do zwykłej szkoły. Na nic zdały się moje tłumaczenia, że ona sobie tam nie poradzi, bo jest chora i nie zna języka. Kiedyś obiecywali opiekuna, czekam na niego do dziś. Tłumaczenia, że nie mieli ze mną kontaktu albo, że są bardzo zajęci jakoś do mnie nie trafiają. Przecież to już trwa ponad dwa lata" - bulwersuje się Leszek.

Światełko w tunelu?

Zaangażowanie i aktywność Leszka przyniosły jednak pewne pozytywne skutki. Udało mu się zainteresować sprawą Izy kilku lokalnych działaczy polonijnych. Jedną z tych osób jest Kinga, która w Birmingham prowadzi biuro porad dla Polaków. "Pan Leszek nie mówi po angielsku. Szukał osoby, która mogłaby mu pomóc i tak trafił do mojego biura. Z czasem się zaprzyjaźniliśmy, no i pomagam mu załatwić tę sprawę" - wspomina pani Kinga. "Byliśmy ostatnio u adwokata i on próbował nam wyjaśnić, dlaczego to wszystko trwa tak długo. Według niego problemem jest nawarstwienie się chorób Izy. Twierdzi, że urzędnicy mają problem z zaklasyfikowaniem jej na konkretne leczenie, gdyż niepełnosprawność umysłowa zbiegła się z niepełnosprawnością fizyczną. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że Iza nie zna angielskiego. To wydaje się przerastać możliwości tutejszych urzędów" - opisuje sytuację Kinga.

Rzeczywiście, brak znajomości języka może być najtrudniejszą barierą do pokonania, ale nie może przecież uniemożliwić pomocy. Tu przecież nie chodzi o błahostkę czy zachciankę, tylko o zdrowie i bezpieczeństwo bardzo chorej osoby. Nie przekonuje również argument adwokata o złożoności przypadku Izabeli. O komentarz takiego tłumaczenia opieszałości urzędników poprosiłem Anetę, nauczycielkę w Zespole Szkół dla Osób Niepełnosprawnych w Zabrzu: "W ogóle nie rozumiem takiego wyjaśnienia. Większość niepełnosprawnych umysłowo jest również niepełnosprawna fizycznie. Przypadek Izabeli nie jest więc niczym wyjątkowym, jest normą. Co więcej, przypadki, w których mamy do czynienia z jednym rodzajem niepełnosprawności są bardzo rzadkie".

Zapytałem Kingi czy rzeczywiście może tak być, że to niechęć urzędników? "Chyba coś w tym jest, choć na pewno nie wiem. Dzwonimy do nich i za każdym razem odbiera kto inny. Czasami zdarza się, że z jedną osobą prowadzę konsultację przez tydzień czy dwa, a później dowiaduję się, że ta osoba już nie prowadzi tej sprawy i wszystko zaczyna się od początku".

Ostatnio postanowili poprosić o pomoc posła ze swojego okręgu. Po kilku dniach otrzymali uprzejmą, acz odmowną odpowiedź. "Już sam nie wiem do kogo się zwrócić" - załamuje ręce Leszek.

O ile biurokratyczny koszmar dotyka przede wszystkim Leszka, o tyle najmocniej skrzywdzona całą sytuacją jest Izabela. Wydaje się to wręcz niemożliwe, że w jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw na świecie, w kraju, który szczyci się być ikoną cywilizacji, tak traktuje się chorą, nieszczęśliwą i zupełnie bezbronną kobietę.

"Najbardziej szkoda mi Izy" - mówi Kinga. - "Ona zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego całego zamieszania. Jest wciąż uśmiechnięta, potrafi cieszyć się z każdej nawet najmniejszej rzeczy. Ostatnio chwaliła mi się swoim nowym telefonem komórkowym. Kiedyś się do mnie przytuliła i powiedziała, że mnie lubi. Byłam zaskoczona, bo nigdy wcześniej się to nie zdarzyło..."

Osoby, które chciałyby i są w stanie pomóc Izie, proszone są o kontakt z redakcją.

onet
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
40 tys. zł kary za nielegalne prowadzenie domu opieki
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 25, 2008, 07:20:22 am »
40 tys. zł kary za nielegalne prowadzenie domu opieki

Przedsiębiorcy będą mogli zakładać całodobowe ośrodki opiekuńcze tylko po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Czterokrotnie wzrosną kary dla firm za prowadzenie placówek bez specjalnego zezwolenia. Wojewoda będzie mógł wydać decyzję administracyjną nakazujacą wstrzymanie działalności placówki opiekuńczej.

Od stycznia 2009 r. wszystkie firmy chcące prowadzić placówki opiekuńcze będą musiały mieć zezwolenie od wojewody. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przygotowanego przez resort pracy. Za działanie bez zezwolenia grozić będą kary finansowe od 10 do 40 tys. zł. Wojewoda, który zyska nowe uprawnienia kontrolne, będzie mógł także zamknąć placówkę, jeśli uzna, że życie i zdrowie pensjonariuszy jest zagrożone.

Zezwolenie od wojewody

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli prowadzić działalność polegającą na całodobowej opiece nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku, muszą uzyskać zezwolenie od wojewody. Następnie muszą zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

- Bez zezwolenia nie będzie możliwe prowadzenie takiej działalności - mówi Marcin Chrapek, naczelnik w departamencie Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie placówki komercyjne często świadczą tego typu usługi na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jako pensjonaty, zakłady rehabilitacyjne czy socjoterapeutyczne. Świadczą usługi polegające na opiece nad ludźmi starymi, chorymi i niedołężnymi, zawierając umowy z pensjonariuszami lub członkami ich rodzin. W zakresie prowadzonej działalności wpisują na przykład usługi rehabilitacyjne lub dla ludzi chorych. Nikt nie sprawdza, czy w takich placówkach są zachowane odpowiednie standardy. Przewidują one, że np. budynek wielokondygnacyjny musi mieć windę dla niepełnosprawnych, gabinet medycznej pomocy doraźnej, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, palarnię, pralnię, suszarnię i pokoje o odpowiednim metrażu. Niewielu inwestorów chce ponosić koszty, aby spełnić te oczekiwania.

- Po wejściu w życie nowelizacji ustawy firmy będą musiały spełnić te standardy - mówi Lesław Nawacki, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Firmy prowadzące usługi opiekuńcze po uzyskaniu zezwolenia znajdą się w rejestrze prowadzonym przez wojewodę. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał umieścić osobę starszą czy schorowaną ze swojej rodziny, łatwo sprawdzi, czy dana placówka działa legalnie. Ponadto firmy będą musiały umieszczać tablice informacyjne na budynkach, w których mieści się placówka.

- Na tablicy będą informacje o zakresie działalności przez nią prowadzonej, o udzielonym zezwoleniu i numerze wpisu do rejestru prowadzonego przez wojewodę, a także miejscu siedziby firmy - mówi Marcin Chrapek.

Zaostrzenie kar

Wojewoda będzie dysponował znacznie szerszym katalogiem sankcji finansowych dla firm nielegalnie (bez zezwolenia) prowadzących placówki. Będą one zależały od liczby pensjonariuszy. Jeśli w placówce przebywa do dziesięciu osób, wojewoda będzie mógł nałożyć karę w wysokości 10 tys. zł. Jeżeli więcej niż dziesięć osób, wzrośnie ona do 20 tys. zł. Przedsiębiorca, który prowadzi bez zezwolenia kilka placówek, zapłaci karę za każdą z nich. Na przykład, jeśli ma trzy ośrodki, wówczas będzie go to kosztowało nawet 60 tys. zł. W przypadku gdy nie zapłaci kary po uprawomocnieniu się decyzji o jej nałożeniu i nadal będzie prowadził placówkę, to sankcja wyniesie 40 tys. zł.

- Dotychczasowa kara finansowa w wysokości 10 tys. zł jest nieskuteczna - mówi Marcin Chrapek.

Dodaje, że wiele firm po zapłaceniu 10 tys. zł nadal prowadzi działalność bez zezwolenia.

Najostrzejszą dolegliwością dla firm przewidzianą w nowelizacji jest nakaz wstrzymania działalności placówki. Wojewoda wyda taką decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności, jeśli zdrowie lub życie pensjonariuszy będzie zagrożone.

- Dzięki temu będzie można natychmiast zapobiec patologicznym sytuacjom - mówi Mariola Cieśla, dyrektor wydziału polityki społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Lepsza kontrola
Wraz z zaostrzeniem sankcji finansowych będą zatrudnieni dodatkowi inspektorzy w urzędach wojewódzkich.

- Tylko wtedy kontrola nielegalnych placówek będzie skuteczna - mówi Marcin Chrapek.

W nowelizacji przewiduje się, że inspektor będzie kontrolował nie więcej niż 25 instytucji, czyli domów pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie i placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Aby zrealizować ten postulat, trzeba będzie zatrudnić dodatkowo 124 inspektorów. Obecnie jest ich około 150. Na ten cel budżet przeznaczy około 5 mln zł.

- Obecnie w urzędach wojewódzkich jest za mało inspektorów do prowadzenia kontroli - mówi Tomasz Szurmak, dyrektor wydziału polityki społecznej opolskiego urzędu wojewódzkiego.

Na przykład w województwie lubuskim w wydziale do spraw pomocy społecznej zatrudnionych jest trzech inspektorów, w opolskim - pięciu, w pomorskim - sześciu.

- W takiej sytuacji nie można prowadzić skutecznej kontroli - mówi Tomasz Szurmak.

80 tys. pensjonariuszy przebywa w domach pomocy społecznej

Autor: Paweł Jakubczak

Źródło:GP
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/32380,40_tys_zl_kary_za_nielegalne_prowadzenie_domu_opieki.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 25, 2008, 01:33:41 pm »
Domy opieki pod lupą wojewody

Placówki zajmujące się opieką nad niepełnosprawnymi i chorymi mogą się spodziewać wzmożonych kontroli i surowszych kar w wypadku uchybień

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmian w ustawie o pomocy społecznej. Chodzi o wzmocnienie nadzoru wojewody nad działaniem placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

W Polsce funkcjonuje 6 tys. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej podlegających kontroli wojewody. Przybywa placówek zapewniających całodobową opiekę. Rośnie też liczba postępowań w sprawie nieprawidłowości w ich prowadzeniu. Nowe uprawnienia wojewodów mają poprawić ich funkcjonowanie. W urzędach wojewódzkich będzie zatrudnionych więcej kontrolerów (1 inspektor na 25 placówek). Wzrosną też kary, które będzie mógł nałożyć wojewoda (40 tys. zł dla placówek, które mimo wcześniejszego ukarania wciąż działają bez pozwolenia). W skrajnych wypadkach wojewoda wyda decyzję o natychmiastowym zamknięciu placówki.

Nowo powstające tego typu instytucje zarejestrują się dopiero po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Wszystkie zaś będą musiały prowadzić szczegółową dokumentację informującą o ich usługach i przebywających w placówce osobach, w tym m.in. o ich stanie zdrowia. W widocznym miejscu na budynku będzie musiała wisieć tablica z informacją o zakresie prowadzonej działalności, posiadanym zezwoleniu i numerze wpisu do rejestru tego typu placówek, a także dane podmiotu, który zezwolenie dostał. Ma to polepszyć wykrywalność nielegalnie działających placówek.

Możliwe się stanie łączenie różnych typów domów pomocy społecznej w jednej jednostce organizacyjnej, np. dla osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych somatycznie albo zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Będzie też można prowadzić je w ten sposób, że osoby o różnych schorzeniach zamieszkają w odrębnych budynkach.

Dyrektorzy i zastępcy domów pomocy społecznej zostaną wyłonieni w drodze konkursu i będą zajmować stanowisko przez kadencję trwającą pięć lat.

Zmiany dotkną też systemu wsparcia dla najuboższych. Wypłacający je będą mogli wstrzymać wypłatę świadczeń z pomocy społecznej, gdy uprawniony nie odbierze ich przez dwa kolejne miesiące. Ośrodek pomocy społecznej najpierw wyjaśni przyczyny takiego stanu rzeczy, a gdy nie uda się przeprowadzić wywiadu środowiskowego ani nawiązać z daną osobą kontaktu – to prawo do wsparcia wygaśnie.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Rzeczpospolita, Magda Januszewska 25-08-2008
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 02, 2008, 09:07:01 pm »
W kolejnym domu opieki bito podopiecznych

Kiedy kontrolerzy weszli do prywatnej placówki opiekuńczej "Pogodna Jesień" w Smoszewie k. Nowego Dworu Mazowieckiego, zobaczyli m.in. 28-letnią kobietę z porażeniem mózgowym leżącą na podłodze.

http://polskatimes.pl/fakty/kraj/55615,w-kolejnym-domu-opieki-bito-podopiecznych,id,t.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Odp: Pomoc społeczna-OPS-DPS-ZLO
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 11, 2009, 10:33:48 pm »
Pielęgnuj mnie gmino

Dla wielu osób z niepełnosprawnościami jednym z trudniejszych doświadczeń jest radzenie sobie z niesamodzielnością. Zaakceptowanie faktu, że jest się zdanym na pomoc innych w najprostszych codziennych czynnościach to olbrzymie wyzwanie. Gorszy jest tylko strach przed chwilą, gdy zabraknie tej pomocy i pozostaniemy skazani na siebie samych.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/37202

Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 26, 2009, 04:19:55 pm »
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej
Autor: oprac: Magdalena Gajda, Źródło: Gazeta Prawna

W czwartek, 24 września, Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z nowym dokumentem osoby, które przed 1 maja 2004 r. złożyły wniosek o zasiłek stały, ale nie został on rozpatrzony, będą mogły ponownie się o niego ubiegać

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/51860

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 09, 2009, 08:51:47 am »
Kto i kiedy po zasiłek
Autor: Edyta Gałęza. Fot.: Veselina Skumova, ww.sxc.hu, Źródło: Integracja 4/2009

Jeżeli jesteś bez środków utrzymania, nie widzisz – na razie – szans na aktywność zawodową w celu poprawienia swojej sytuacji ekonomiczno-socjalnej, możesz zwrócić się po wsparcie do Ośrodka Pomocy Społecznej.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/51501

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 09, 2009, 10:46:12 am »
Domy opieki wstrzymują przyjęcia chorych
Polska Dziennik Łódzki | Sobota, 7 listopada 2009

Tętniak zaatakował lewą półkulę mózgu. Operacja i późniejsza rehabilitacja nie przywróciły pełnej sprawności.

58-letnia łodzianka Zofia Stawiarska ma niedowład prawej ręki i nogi, kłopoty z mówieniem. Ma też chorego psychicznie i niezwykle agresywnego męża, który ją bije. Jedyny ratunek dla kobiety to umieszczenie mężczyzny w domu pomocy społecznej, ale w placówkach albo brakuje miejsc, albo nie można kwaterować nowych pensjonariuszy, gdyż domy nie spełniają norm.

Zrobienie szklanki herbaty to prawdziwe wyzwanie. Niełatwo nalać wodę do czajnika, podpalić gaz, a na koniec wcelować do szklanki. Wszystko trzeba zrobić lewą ręką, bo prawej nie można oderwać od ciała. Każda czynność dla Zofii Stawiarskiej to wyzwanie. A to nie koniec zmartwień.

Mąż pani Zofii - Mieczysław - przeszedł trzy udary. Zaczął tracić wzrok, stał się nadpobudliwy, a złość wyładowywał na żonie. Kilkakrotne pobyty w szpitalach, w tym im. Babińskiego, pozwoliły na postawienie diagnozy: organiczne zaburzenia osobowości, choroba niedokrwienna, cukrzyca, nikotynizm.

- Tomograf wykazał duże zmiany w mózgu - mówi Zofia Stawiarska. - Choroba postępuje szybko, mąż staje się coraz bardziej agresywny, kompletnie nad sobą nie panuje. Pogotowie zabiera go w asyście policji, ale na funkcjonariuszy także się rzuca. Rozmawiałam z lekarzami, którzy wyraźnie stwierdzili, że nawet zdrowa osoba nie poradziłaby sobie z opieką nad mężem, i że musi on trafić do domu pomocy społecznej.

Pani Zofia zaczęła szukać wolnego miejsca, ale wszędzie odsyłano ją z kwitkiem. Powód ten sam: brak miejsc. Najlepiej, gdyby pan Mieczysław trafił do domu przy ul. Kosynierów Gdyńskich w Łodzi, gdzie przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Ale to nie jest możliwe. - Mamy komplet pensjonariuszy i dopóki nie zwolni się miejsce, nikogo nie przyjmujemy - usłyszeliśmy w placówce. - Wszyscy mają się dobrze, więc nie ma szans na przyjęcie.

Jednak problem braku miejsc w DPS-ach jest znacznie głębszy. Bo nawet jeśli domy pomocy społecznej mają wolne miejsca, to nie mogą przyjmować nowych pensjonariuszy, jeśli nie spełniają norm określonych w rozporządzeniu o DPS-ach z 2005 roku. Mówi ono, że w domach opieki mogą pojawiać się nowi pensjonariusze, jeśli placówki dysponują odpowiednim metrażem, odpowiednią liczbą łazienek i personelu. Na przystosowanie się mają czas do końca przyszłego roku.

Dziewięcioma wolnymi miejscami dysponuje w tej chwili Dom Pomocy Społecznej przy ul. Rojnej w Łodzi. Nie ma jednak zezwolenia na działalność na czas nieokreślony, a remont się jeszcze nie zakończył. Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się przyjęcia.

- W Łodzi na 11 domów zaledwie trzy mają pozwolenie na działanie wydane na czas nieokreślony, czyli spełniają standardy - informuje Andrzej Kaczorowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, któremu podlegają DPS-y. - Lista oczekujących liczy nawet 400 osób, ale czas oczekiwania jest różny i zależy od konkretnej sytuacji. Może wynieść dwa - trzy lata. W przypadku męża pani Stawiarskiej postaramy się przyspieszyć umieszczenie w placówce, gdyż nie można z tym zwlekać.

Podobnego zdania jest Halina Rosiak, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za sprawy społeczne. - Nadam priorytet tej sprawie - zapewnia.

Obecnie w domach jest ok. 40 wolnych miejsc na 2139, którymi dysponują placówki. Najwięcej z nich - 1107 - jest przeznaczonych dla przewlekle chorych, kolejne 352 dla osób w podeszłym wieku, a 440 dla chorych psychicznie.

Kolejki do domów opieki to nie tylko łódzka specyfika. Placówka w Borówku (w powiecie łowickim) dysponuje 130 miejscami dla psychicznie chorych. Kolejka oczekujących liczy ok. 10 osób, ostatnia z nich będzie przyjęta najwcześniej za rok.

Alicja Zboińska, współpr. Rafał Klepczarek, mj

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #108 dnia: Styczeń 22, 2010, 09:32:04 am »
Łatwiej połączyć domy pomocy społecznej

Autor: Oprac.: Magdalena Gajda, Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Domy pomocy społecznej (DPS-y) o różnych profilach działalności będzie można połączyć, jeśli będą one znajdować się w oddzielnych budynkach. Tak wynika z nowelizacji Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/58934

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 13, 2011, 10:53:14 am »
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/81957

Sejm znowelizował ustawę o pomocy społecznej
Autor: PAP
Możliwość tworzenia rodzinnych domów opieki nad osobami z niepełnosprawnścią przewiduje m.in. ustawa o pomocy społecznej, którą 4 lutego znowelizował Sejm.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 07, 2011, 10:24:09 am »
Senat za rodzinnymi domami opieki nad niepełnosprawnymi

3 marca Senat poparł nowelizację ustawy, która umożliwia tworzenie rodzinnych domów opieki nad osobami z niepełnosprawnością."

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza możliwość tworzenia rodzinnych domów pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością. Osoba lub rodzina, opiekujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będą mogli zająć się także innymi osobami niepełnosprawnymi i otrzymywać na ten cel środki z samorządu.

Zdaniem wnioskodawców to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron; niepełnosprawnym umożliwia pobyt w warunkach zbliżonych do rodzinnych, osobom opiekującym się nimi - prowadzenie działalności gospodarczej, a samorządom przynosi oszczędności.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/83672

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 14, 2011, 01:34:14 pm »
Pomoc nie tylko w DPS

Poza domami pomocy społecznej konieczne jest tworzenie alternatywnych form wsparcia: hosteli, mieszkań chronionych, a także
środowiskowych domów pomocy - podkreślił pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda na konferencji "Jeśli nie DPS, to co?".

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/84109

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 18, 2011, 10:54:16 pm »
Komisja sejmowa pozytywnie o poprawkach do ustawy o pomocy społecznej
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy, która m.in. umożliwia tworzenie rodzinnych domów opieki nad osobami z niepełnosprawnością.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza możliwość tworzenia rodzinnych domów pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością. Rodzina lub osoba opiekująca się niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mogła zająć się także innymi osobami niepełnosprawnymi i otrzymywać na ten cel środki z samorządu.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/84351

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 18, 2012, 09:00:12 am »
Nie tylko DPS
Autor: Beata Rędziak, Źródło: inf. własna

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej o rodzinnych domach pomocy społecznej, które weszło w życie 13 czerwca br., rozszerza grono uprawnionych do korzystania z usług w rodzinnym domu pomocy o osoby niepełnosprawne.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/113753

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 18, 2012, 11:47:57 pm »

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2012/823
Dziennik Ustaw 2012 Poz. 823

Data ogłoszenia:   2012-07-17
Nazwa dziennika:   Dziennik Ustaw
Rok:   2012

Warszawa, dnia 17 lipca 2012 r.
Poz. 823
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 2012 r.
w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej
Na podstawie art. 9 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362,
z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się następujące zweryfikowane kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej:
1) kryteria dochodowe:
a) dla osoby samotnie gospodarującej – w wysokości 542 zł,
b) dla osoby w rodzinie – w wysokości 456 zł;
2) kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej:
a) minimalną kwotę świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego
dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą – w wysokości
531 zł,
b) maksymalną kwotę świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego
dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą
– w wysokości 1260 zł,
c) maksymalną kwotę zasiłku stałego – w wysokości 529 zł,
d) kwotę dochodu z 1 ha przeliczeniowego – w wysokości 250 zł.

§ 2. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2009 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych
oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 127, poz. 1055).

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2012 r.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 202, poz. 1551, Nr 219, poz. 1706 i Nr 221,
poz. 1738, z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 40, poz. 229, Nr 81, poz.

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/rzad-podniosl-kryteria-dochodowe-uprawniajace-do-pomocy,1823493
Rząd podniósł kryteria dochodowe uprawniające do pomocy społecznej
Środa, 18 lipca

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt rozporządzenia Rady Ministrów podnoszący kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania pomocy społecznej - wynika z projektu opublikowanego w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji. (  http://www.rcl.gov.pl )

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, skierowany do podpisu premiera. W dokumencie napisano, że rząd przyjął go w trybie obiegowym 17 lipca 2012 r.

W maju 2012 r. rząd zdecydował o podwyższeniu od 1 października 2012 r. progów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Zaproponowano, aby do uzyskania takiego wsparcia uprawniał dochód na osobę w rodzinie w wysokości 456 zł (obecnie jest to 351 zł). W przypadku osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe kryterium dochodowe ustalono na 542 zł (aktualnie 477 zł).
W uzasadnieniu do projektu, który czeka na podpis premiera wynika, że w wyniku podniesienia kryteriów dochodowych w 2013 r. wydatki budżetu państwa w 2013 roku wzrosną o 467,5 mln zł.

Zgodnie z szacunkami zawartymi w uzasadnieniu do projektu, na świadczenia pieniężne z pomocy społecznej w 2012 roku wzrosną wydatki: budżetu państwa - o 116,9 mln zł, budżetów gmin - o 7,9 mln zł i budżetów powiatów - o 0,1 mln zł, w 2013 roku: budżetu państwa - o 467,5 mln zł, budżetów gmin - o 31,5 mln zł i budżetów powiatów - o 0,5 mln zł.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października 2012 r.

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej podlegają weryfikacji co trzy lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej przeprowadzanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Zgodnie z prawem Rada Ministrów przesłała swoje propozycje do Komisji Trójstronnej, ale ta w ustawowym terminie do połowy czerwca nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie.

- - - - - -

Senatorowie z komisji ustawodawczej oraz rodziny i polityki społecznej opowiedzieli się w środę za uchwaleniem bez poprawek projektu, który przewiduje zrównanie wysokości renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Przygotowany przez senatorów Komisji Praw człowieka, Praworządności i Petycji projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zakłada, że w 2016 r. renta socjalna osiągnęłaby wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Poziom ten byłby osiągany stopniowo. W 2013 r. renta socjalna wyniosłaby 88 proc. renty z FUS, w 2014 r. - 92 proc., a w 2015 r. - 96 proc.

Zmianom sprzeciwia się Ministerstwo Finansów. W opinii do projektu napisano, że z roku na rok wydatki państwa na renty socjalne rosną. W 2010 r. wyniosły 1,79 mld zł, w 2011 r. - 1,88 mld zł, a w 2012 r. mają wynieść ponad 2 mld zł.

Według MF zawarte w projekcie rozwiązanie "stoi w sprzeczności z jednym z celów realizowanej obecnie polityki rządu, którym jest zlikwidowanie nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych, a następnie kontynuowanie konsolidacji fiskalnej i osiągnięcie średniookresowego celu budżetowego w 2015 r.

Przeciw zrównaniu rent socjalnych i "rent z ubezpieczenia" jest także resort pracy. Jego przedstawiciele uważają, że prowadziłoby to do deprecjonowania systemu ubezpieczeń społecznych.

W uzasadnieniu do projektu senatorowie, którzy go przygotowali, napisali, że ich inicjatywa odpowiada postulatom rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych, które wymagają całodobowej opieki i pomocy w codziennych czynnościach. "Uważają oni, że pomoc państwa jest niewystarczającą, a także niezgodna ze standardami krajów UE" - wskazali.

Zdaniem senatorów, projektowana ustawa "wpłynie pozytywnie na społeczny odbiór przepisów dotyczących świadczeń dla osób niepełnosprawnych".

"Uwzględniając stan finansów państwa oraz jego wydolność finansową, zdecydowano, że podwyższenie wysokości renty socjalnej, finansowanej z budżetu państwa, nastąpi z rozłożeniem w czasie" - dodano.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Świadczenie wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Świadczenie jest finansowane z budżetu państwa.

Od 1 marca 2012 r. kwota najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosi 799,18 zł miesięcznie.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #115 dnia: Listopad 04, 2012, 11:28:32 am »
Przymusowy pobyt w domu opieki społecznej narusza prawo do wolności
Autor: Beata Rędziak, Źródło: HFPC

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że przymusowe umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w domu opieki społecznej narusza prawo do wolności. Wydał tym samym wyrok przeciwko Polsce w odniesieniu do sprawy jednego z obywateli – S.K., co do którego zastosowano niezgodne z prawem rozwiązanie.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/122706

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 17, 2013, 08:04:17 am »
System opieki długoterminowej - poradnik
Autor: Ewa Szymczuk, Źródło: inf. własna

Coraz częściej słyszymy: społeczeństwo się starzeje, potrzeba więc stworzenia sytemu zapewniającego pomoc i opiekę osobom starszym czy niesamodzielnym. Dla wielu z nas to nic nie znacząca informacja. O tym, że bliska nam osoba będzie wymagała całodobowej specjalistycznej opieki, dowiadujemy się zwykle w dramatycznych okolicznościach. Bywa też tak, że z różnych powodów nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej pomocy w warunkach domowych. Najczęściej nie mamy pojęcia, kogo zapytać o informacje lub gdzie się po nie zgłosić. Przedstawiamy poradnik, który wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/163080

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 04, 2013, 12:26:17 pm »
NSA: gorący posiłek z pomocy społecznej - nie dla osób z umiarkowanym stopniem

Osoba umiarkowanie niepełnosprawna, która ma dostęp do wyposażonej kuchni i sama może sobie gotować, nie dostanie gorących posiłków z pomocy społecznej - wynika z wtorkowego (30 kwietnia) wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/166449

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 31, 2015, 09:20:31 am »
Sejm znowelizował ustawę o pomocy społecznej
10.07.2015 Autor: PAP, fot. sxc.hu

Dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie będą musiały w przyszłości ponosić kosztów ich pobytu w domu pomocy społecznej - Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. taki przepis.

Projekt został przygotowany przez podkomisję stałą do spraw pomocy społecznej i powstał w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez przedstawicieli środowiskowych domów samopomocy. Zawiera zmiany porządkujące.

więcej tutaj:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/266871

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 05, 2015, 03:50:40 pm »

http://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/zasilki/726635,Wyzsze-zasilki-z-pomocy-spolecznej-od-pazdziernika-2015-r.html
Wyższe zasiłki z pomocy społecznej od października 2015 r.
Podwyższenie kryteriów dochodowych wpłynie na wzrost liczby świadczeniobiorców korzystających ze świadczeń pieniężnych, których przyznanie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego oraz wzrost wysokości tych świadczeń.

Rada Ministrów przyjęła 14 lipca 2015 r. rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria zaczną obowiązywać od 1 października 2015 r.

Nowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej to:

dla osoby samotnie gospodarującej – maksymalnie 634 zł (wzrost o 92 zł),
dla osoby w rodzinie – maksymalnie 514 zł (wzrost o 58 zł).

Podwyższone o 75 zł zostaną także niektóre świadczenia, a o 38 zł zwiększy się kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego:

kwota stanowiąca podstawę pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej wzrośnie z 1 647 zł na 1 722 zł;
minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą zwiększy się z 531 zł na 606 zł;
maksymalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą wzrośnie z 1 260 zł na 1 335 zł;
maksymalna kwota zasiłku stałego zwiększy się z 529 zł na 604 zł;
wartość dochodu miesięcznego z 1 ha przeliczeniowego wzrośnie z 250 zł na 288 zł.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/od-poniedzialku-obowiazuja-nowe-przepisy-dotyczace-pomocy-spolecznej/74xmws
Od poniedziałku obowiązują nowe przepisy dotyczące pomocy społecznej
Dzisiaj zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące pomocy społecznej. W sposób kompleksowy określają, kto może skorzystać z pomocy państwa i w jakiej formie. Nowela wskazuje także, za co odpowiedzialne są gminy. Daje też większą ochronę pracownikom socjalnym.

"Znowelizowana ustawa wprowadza wiele rozwiązań poprawiających jakość i dostępność do usług pomocy społecznej, ale również porządkuje i doprecyzowuje obowiązujące przepisy prawa. Wprowadza korzystne zmiany dotyczące odpłatności za usługi świadczone przez środowiskowe domy samopomocy, modyfikuje również sposób ustalania wysokości dotacji dla tych jednostek" - powiedziała PAP wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

Według niej dzięki nowym rozwiązaniom znikną dysproporcje w zakresie obliczania średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, które występują pomiędzy województwami. Za istotną zmianę uznała możliwość prowadzenia przez gminy klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. "Zwiększy to ofertę i ułatwi korzystanie z tej formy wsparcia" - wyjaśniła.

Seredyn zwróciła też uwagę na nowe rozwiązania zmierzające do podwyższenia standardów pomocy dla osób bezdomnych. Za ważne uznała zapisy dotyczące poprawy warunków wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników socjalnych, m.in. możliwość asysty policji czy superwizję pracy socjalnej.

Ustawa wprowadza nową definicję - projekt socjalny. Jest to zespół działań podejmowanych przez gminę w celu poprawy sytuacji życiowej osób, rodzin i grup zagrożonych ubóstwem, marginalizacją czy wykluczeniem społecznym.

Do zadań gminy będzie należało też prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, m.in. prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Mają one uzupełniać ofertę środowiskowych domów samopomocy (przeznaczonych głównie dla przewlekle chorych psychicznie oraz niepełnosprawnych intelektualnie) i stanowić rozwiązanie, np. dla osób aktywnych zawodowo. Dotychczas takie kluby mogły prowadzić jedynie powiaty, przez co wiele osób nie mogło korzystać z ich usług względu na odległość.

Zgodnie z przepisami odpłatność za usługi w środowiskowych domach samopomocy będą płacić tylko ci ich uczestnicy, którzy mają zasiłek stały lub rentę socjalną przekraczające kwotę 250 proc. odpowiedniego kryterium dochodowego. Opłata wyniesie 5 proc. kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie.

Korzystanie z klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest nieodpłatne. Odpłatność za usługi całodobowe w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala się w wysokości 70 proc. dochodu osoby korzystającej z usług, proporcjonalnie do okresu jej pobytu. Nie może być to jednak więcej niż średnia miesięczna kwota dotacji, jaką wojewoda przeznacza na jednego uczestnika w danym ośrodku wsparcia.

Ustawa eliminuje dysproporcje w zakresie średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, które występują pomiędzy poszczególnymi województwami. W uzasadnieniu do ustawy podawano, że różnice w wysokości - w zależności od województwa - sięgają ok. 400 zł. Przyjęto rozwiązanie polegające na określeniu minimalnej średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy na poziomie 250 proc. kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej. Powiązanie minimalnej kwoty dotacji z kryterium dochodowym ma umożliwić weryfikację kwot kryterium dochodowego (raz na 3 lata).

W przypadkach, gdy ktoś ma trudną sytuację życiową, jest w podeszłym wieku czy z niepełnosprawnością i potrzebuje wsparcia w codziennym życiu, ale nie wymaga umieszczenia w ośrodku z całodobową opieką, gmina może przyznać mu mieszkanie chronione. Ta pomoc adresowana jest m.in. do osób z zaburzeniami psychicznymi czy tych, które opuszczają pieczę zastępczą. Mieszkanie chronione może być prowadzone przez każdą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej lub organizację pożytku publicznego.

W noweli znalazł się także przepis eliminujący możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Do tej pory musieli oni współfinansować opiekę nad rodzicami.

Sporo zapisów w noweli dotyczy organizacji schronienia dla potrzebujących. Oprócz noclegowni i schronisk dla bezdomnych pojawia się nowa forma - ogrzewalnia, czyli miejsce, gdzie udzielana jest tymczasowa i podstawowa pomoc, a formalności przy przyjęciu do placówki ograniczone do niezbędnego minimum (np. nie ma wywiadu środowiskowego). W nowelizacji jest zapis, że w noclegowniach i schroniskach nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych (dopuszczalne będzie to wyjątkowo w przypadku zaistnienia szczególnie trudnych warunków, np. klęski żywiołowej) oraz osoby niesamodzielne.

Standardy placówek zapewniających nocleg oraz usług przez nie świadczonych i kwalifikacje pracowników będzie określać rozporządzenie ministra pracy.

W nowych przepisach wprowadzono możliwość otrzymania przez osobę lub rodzinę pomocy w formie rzeczowej - odzieży, posiłków w szkole - z pominięciem zbędnych formalności. Ma to przyspieszyć i odformalizować przyznawanie takiej formy pomocy w przypadku dzieci i młodzieży oraz w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej bądź zdarzenia losowego.

W związku z występującymi coraz częściej przypadkami agresywnych zachowań klientów pomocy społecznej wobec pracowników socjalnych wprowadzono zapis, zgodnie z którym przy przeprowadzaniu rodzinnych wywiadów środowiskowych może uczestniczyć dwóch pracowników socjalnych albo - na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej - pracownik socjalny w asyście policji.

Nowe przepisy regulują również kwestie superwizji. Określono m.in. programy szkoleń dla superwizorów, kształcenia i doskonalenia zawodowego, zasady otrzymywania certyfikatów.

Nowela zmniejsza też opłaty za szkolenie dla superwizorów pracy socjalnej do wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz wydłuża czas na dostosowanie ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla bezdomnych do określonych w ustawie standardów - z 18 miesięcy do trzech lat.

Komu przysługuje pomoc ?

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prawo do świadczeń mają:
osoby samotnie gospodarujące, których dochód nie przekracza kwoty 634 złotych, zwanej kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej;
osoby w rodzinie, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 514 złotych, zwanej kryterium dochodowym na osobę w rodzinie;
przy jednoczesnym występowaniu co najmniej jednej z dysfunkcji
ubóstwa
sieroctwa
bezdomności;
bezrobocia;
niepełnosprawności;
długotrwałej lub ciężkiej choroby;
przemocy w rodzinie;
potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą;
trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
alkoholizmu lub narkomanii;
zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
klęski żywiołowej lub ekologicznej

W celu uzyskania pomocy należy zgłosić się do pracownika socjalnego do odpowiedniego rejonu.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 29, 2016, 10:41:58 pm »
Przepisy o zasadach umieszczania w DPS-ach niezgodne z Konstytucją

29.06.2016
Autor:  PAP, fot. Freeimages.com

Przepisy mówiące o zasadach umieszczania w domach pomocy społecznej (DPS) osób całkowicie ubezwłasnowolnionych są niezgodne z Konstytucją – orzekł we wtorek, 29 czerwca 2016 r., w składzie pięciu sędziów, Trybunał Konstytucyjny (TK).

więcej:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/332805;jsessionid=63149A5195E3907CE6AE762CD580BB78

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach